4-■ BINNENLANDSCH NIEUWS. Rotterdam in 1926. fy'ief ter beurze verhandelbare „aanspraken" LEGER EN VLUOT. De schietoefeningen te Ede afgelast. 'OSTZEGELNIEUWS. Roode Kruiszegels in Portugal. Russische weldadigheidszegels. „De R.K. Middenstand". R.K. Middenstands Radio-avond. Commissie Sociale Hoogeschool De organisatie der R.K. Fabrieksarbeidsters. AMSTERDAMSCH NIEUWS. oOCIAAL LEVEN. De achturendag en de spoor wegarbeiders. Het loonconflict te Winterswijk. De strijd in het Garage-Taxi bedrijf. Uitvoering van de Huur- opzeggingswet. GEMENGD NIEUWS. Jongen gestikt in een bestelauto. j De Roofmoord in Den Haag. BELANGRIJKE GEGEVENS OP 'T SPOOR? Noodlottige gebeurtenis te Waddinxveen. Ontsporing bij Rotterdam. Met paard en rijtuig in de sloot. Brand te Rotterdam. De slachtoffers van De Vink. Sporen van een oude Pottenbakkerij. Aan een groot gevaar ontsnapt. Treurig. Gemaskerde bandieten. Een eerlyke vinder. Geen vergiftiging. Inbraak in de Residentie. Verzakking in een spoorlijn. Een man door een messteek gedood. Juwelier vermoord. De Kabinetscrisis in Dmtschland. Het Leger des Heils té Kopenhagen. De toestand van Charlie Chaplin. Onder de Stoomtram geraakt. De griep in ons land. De „100.000ste" te Groningen. Een drijvende universiteit. De gebeurtenissen in China. Sneeuw in Frankrijk. De burgeroorlog in China. Een bijzonder geval. Botsing tusschen Autobus en Stoomtram Maakt geen kachels met spiritus aan. MARKTNIEUWS. Een gunstig" jaar. AX'elk een gunstig jaar 1926 voor Rotter dam was, blijkt nog eens uit het vergelijkend overzicht van verschillende bronnen van inkomsten. Het havengeld voor zeevaartui- gen bedroeg 5.254.455 (raming 4.107.000; vorig jaar 4.196.105;); dat voor binnenvaar tuigen 1.222.921 (raming 948.(XX): v. 993.980),- het brug- en sluisgeld 189.219 (raming 163.300); vorig jaar 172.272); de straatbelasting 1.639.397 (v. j. 1.575.524); het marktgeld 76.271 (v. j. 69.744); de publieke vermakelijkheden 769.030 (v. j. 728.757); de hondenbelasting 123.237 (raming 131.800, v.j. 97.693). De beursbelasting welke 146.617 op bracht, bleef beneden de raming (166.160) en was minder dan het vorige jaar, (toen 152.756). n het Weekblad van het Recht lezen wij de volgende ingezonden bijdrage, geteekend Huugje: Indien wij door de stad hebben gewan deld, dan zijn onze huisgenooten. verheugd als wij zonder ongelukken zijn teruggekeerd en niet overreden zijn geworden door een der ontelbare luxe-auto's, waarin een in bont gehulde mevrouw zit, die boodschap pen doet bij den juwelier of banketbakker Indien een Opera-uitvoering plaats heeft, dan zijn de kostbare plaatsen al weken te voren uitverkocht en er is een uitstalling van toilletten, waarvan geen man berekenen kan, hoeveel duizenden guldens er aan ver spild zijn geworden. En zoo kunnen wij eenige kolommen doorgaan. Maar komt men in den tempel, waar vrouwe Justitia wordt gediend, dan is het; ho maar. Gelapte vloerbedekking, gescheur de tafelkleedjes, wachtkamers, waarin nie t gestookt wordt en zoo is alles even kaal en rommelig. Ik weet niet of gij te Brussel het Palais de Justice hebt gezien en u aan een ver gelijking gewaagd hebt. En nu het personeel. Op de zittingen ont moet gij om den haverklap rechter-piaats- vervangers, die geen salaris ontvangen, waarnemende griffiers, die geen salaris ont vangen, op de bureaux, hoe langer hoe meer, hulpkrachten die geen salaris ontvangen. Het is een merkwaardig gpedkoop systeem. De heeren worden beloond met „aanspra ken". Dit zijn geen papieren, die ter beurze verhandelbaar zijn, doch als de bezitters 'oi een vacature solliciteeren, dan leggen zij die aanspraken in de weegschaal. En oi dte an dere sollicitant nu knapper, ijveriger o' beter is, dit geeft niet den doorslag; de „aan spraken" wegen tegen die grootere be kwaamheden op en de weegschaal van de Oogasalarieerde hulp gaat naar beneden. Het is dus wel een goedkoop, maar naar alle waarschijnlijkheid ook een slecht en onrechtvaardig systeem. Moet het gehandhaafd blijven? Geldt het gewichtige of geringe belangen? Wonen wij in het land van Hugo de Groot of van Hugo de Klein. -öe jaarlijks te houden schietoefeningen met scherpe munitie, welke eind Januari door de lie art.-brigade en de school van verlofs-officieren der bereden art. te' Ede zouden plaats vinden, zullen dit jaar niet doorgaan, in verband met de weersgesteld heid en de ziekte onder manschappen en paarden. In Portugal zijn twee Roode Kruiszegels verschenen. Het eene zegel draagt het op schrift: Cruz Verhelka Portugucsa Lisboa; het andere heeft tot onderschrift: Dolega- coes. Beide hebben een Roode Kruis-zus- ter tot beeltenis. Ten bate der kinderverzorging heeft Rus land een weldadigheidszegel uitgegeven van 10 kop. (bruin), met portret van twee kinderen. j verlaging van liet stukloon wordt slechts een klein percentage der wevers getrofffen. i Nadatbestuursleden van „De Eendracht' deze zaak op een vergadering met hunne leden besproken hadden, werd aan de firma Willink verzocht, deze loonsverlaging tot na den eerstvolgenden betaaldag op te schorten. terwijl aan het bestuur der Twentsch-Geldersche Fabrikanten Veree- mging bericht werd gezonden, dat de arbei ders de loorsverlaging niet wenschten te aanvaarden. Een en ander had tot ^jvolg, dat de tinna Willink de loonsverlaging gedeeltelijk terugnam. Met deze concessie namen de arbei ders echter geen genoegen en op de onder leiding van „De Eendracht" gehouden ver gadering van aangesloten vakgroepen wer den de volgende eischen geformuleerd. 1. Intrekking van de aangekondigde loonsverlaging: 2 een toeslag van 1.90 per week voor het maken van smal werk op kwartsgetouwen; 3. 15 pCt. loonsverboo- ging voor wevers die op andere getouwen werken. Geiiik wij reeds meldden zal, indien vóór Maandag a.s. geen overeenstemming be reikt is, op dien dag de staking ingaan. Een alsnog door de firma Willink gedane toezegging om voor hei maken van smal werk op twaal'kwartsgetouwen een vergoe ding van 1.65 per weck te betalen, werd door de arbeiders niet voldoende geacht. Ten aanzien van de voor de andere we vers gevraagde loonsverhooging van 15 pCt. kan nog worden opgemerkt, dal deze eisch verleden jaar ook reeds werd gesteld, doch dat toen het beoogde doel niet kon worden bereikt. In de fabriek zijn 80 a 90 wevers werk zaam, die voor het meerendeel bij „De Eendracht zijn aangesloten. Mocht een staking uitbreken, dan zullen de leden van deze organisatie de reglementair vastge stelde sleunuitkeeringen ontvangen. Heden werd andermaal met de wevers vergaderd. Ook deze vergadering stond onder leiding van „De Eendracht". Eenige wevers zijn lid van „St. Lambertus" en van „Unitas", ter wijl ook een klein aantal bij z.g. neutrale vereenigingen is aangesloten. „Unitas" en ,,St Lambertus" hebben een gezamenlijk schrijven tot de firma Willink gericht, waarin zij verzoeken de loonsverlaging niet in te voeren. Mocht de staking uitbreken dan zullen deze organisaties hun houding nader bepalen. Op deze fabriek zijn in het geheel ongeveer 130 arbeiders werkzaam. Het orgaan van den Nd. R.-K, Midden standsbond, „De Nederlandsche Hanze", zal met ingang van 1 Februari een belangrijke uitbreiding ondergaan. De naam wordt dan levens gewijzigd in „De R.-K. Middenstand" Dinsdag 15 Februari zal de ZcerEerw. heer rector C. A. Soffers, uit Oosterbout, voor de radio soreken over: „R.-K, Middenstan ders, waarheen?" Naar de „Volkskr. verneemt, zal het be stuur van het R.-K Werkliedenverbond binnenkort instslleeren eeii commissie, welke za! rapperteeren over „de stichting eener Katholieke Sociale Hoogeschool voor ar beiders". Is het blad wel ingelicht, dan hebben zich bereid verklaard in deze commissie zitting te nemen de heeren: Prof. P. Aal- berse, Den Haag; Henri Hermans. Den Haag; B. Hinterding. Amsterdam; Alb. v. d1. Meys, 'Utrecht: P. J. S. Senarens, Rijsenburg én dr. M. Verhoeven, Tilburg. Een beslissing van 't Doorluchtig Episcopaat. Naar de „Volkskr." verneemt, is doer Z. D. H. Mgr. den Aartsbisschop namens het Doorluchtig Episcopaat, in antwoord on een gedaan verzoek, aan het bestuur van hel R.-K. Werkliedenverbond meegedeeld, dat het Doorluchtig Episcopaat inwilligt het ver zoek om fabrieksmeisjes te organisceren in de R.-K. Arbeidersbeweging, doch dat in alle Bisdommen van kracht moot zijn de voor de Bisdcmmen Dein Bosch, Breda en Roermond vastgestelde regeling tegenover den R.-K. Vrouwenbond. De persdienst van het internationaal Christelijk vakverbond meldt: In verschillende landen wordt door de regeering, die de conventie van Washington niet wil ratificeeren, gewezen op de moei lijkheid van toepassing dier conventie op de spoorwegarbeiders. Onlangs heeft de Nederlandsche regeering in de parlementaire debatten over de ratifi ceering der conventie dezelfde houding aan genomen. Onder die omstandigheden heeft het inter, nationaal Christelijk vakverbond het noodig geoordeeld, in samenwerking met de Chris telijke spoorweg-internationale een onder zoek in te stellen. De heeren Serrarens, secretaris van het I.C.V., en Timmermans, secretaris der chris telijk spoorweg-internationale, zijn naar Brussel gegaan, om daar te onderzoeken, op welke wijze de conventie van Washington, die door België geratificeerd is, op den ar beid bij de spoorwegen wordt toegepast. Zij hebben een onderhoud gehad met den directeur-generaal der spoorwegen en met inspecteuers van verschillende diensten, die hun de noodige inlichtingen en documenten hebben verschaft. Deze mededeeiingen en de gegevens van het Christen syndikaat voor de ijzeren wegen in België, zullen verwerkt worden in een rapport over de methoden, die in België voor de toepassing van den achturendag op de spoorwegen worden gebruikt De enquete zal eveneens zich uitstrekken over den toestand in andere industrieele landen, die de conventie geratificeerd heb- Kao. ingevecr 130 arbeiders bij de actie betrokken. In zake de door den Nederlandschen Textiel-Arbeidersbond „De Eendracht" tegen Maandag a.s. aangekondigde staking van de wevers, werkzaam bij de firma H. Willink en Co., te Winterswijk, wordt van werknemerszijde het volgende vernomen: Op 17 dezer werd bij aanplakking bekend gemaakt, dat met ingang van 8 Januari daar aan voorafgaande een loonsverlaging voor de twaalf kwartsgetouwen was ingevoerd, varieerende van 10 tot 15 jjCt. Door deze In een Zaterdagnacht vanwege den Cen- tralen Bond van Transportarbeiders gehou den vergadering, heeft de slakingsleiding van de chauffeurs in het slationneerbedrijf een uiteenzetting gegeven van de oorzaken van bet conflict in het garage-bedrijf. De stationneerende chauffeurs besloten gelden bijeen te brengen voor een extra- uitkeering aan hun stakende collega's. Naar de heer Overst mededeelde, heeft de Centr. Bond van Transportarbeiders van den Riiksbfemiddelaar, mr. S. de Vries, een schrijven ontvangen, waain deze voostelt het geschil aan een abitrage-commissie te onderwerpen. Voor huurders, wier jaarcontract 1 Mei a.s. eindigt. De Htturcommissie te Amsterdam deel/ het volgende mede: Huurders van woningen, die in het bezit zijn van jaarcontracten, welke eindigen 1 Mei 1927 en waarin geen enkele bepaling staat vermeld omtrent verlenging der huur, moeten zich uiterlijk 31 Januari 1927 tot de Huurcommissie wenden, indien geen nieuw huurcontract is tot stand gekomen. De Huurcommissie wijst er den huurders nadrukkelijk op. dat zij zich eerst tot den verhuurder moeten wenden. Wordt geen re sultaat bereikt, dan eerst wende men zich tot de Huurcommissie op genoemde data. Ontvangt men een opzegging, dan richt men zich onmiddellijk tot de Huurcommis sie, Reguliersgracht 109. Benzincgassen in de gesloten laadruimte. Zaterdagavond omstreeks acht uur ver trok de bestelauto van den mineraalwater- fabrikant S. te Den Haag naar Zegwaard, om bij den carrosseriebouwer Lamboo eeni ge reparaties te ondergaan. Bij den bestuur der badden drie personen plaats genomen, terwijl een I4-jarig broertje van den chauf feur zich in den gesloten wagen bevond. Bij aankomst te Zegwaard bleek bij ope ning van den auto, dat de jongen geen teekenen van leven meer gaf. De ontboden geneesheeren van Zoetermeer en van Zeg waard probeerden nog het leven op te f wekken, doch helaas zonder succes. Het bleek, dat de .bodem van den ajufp defect was en dai zoodoende benzine- en olie- gassen de laadruimte gevuld hadden, waar- door de jongen gestikt is, j De politie stelde een nader onderzoek in. Uit den Haag wordt gemeld: Nog steeds komen op het hoofdbureau van politie aan het Alexanderveld mededeeiingen en allerlei aanwijzingen binnen, welke uiteraard bij den in de zaak dienstdoenden Inspecteur een open oor vinden, en door hem mét pijnlijke nauwkeurigheid worden aangeteekend en overwogen.. Maar bepaalde resultaten heeft het onderzoek, dat, voor zoover noo dig, in verband met de binnengekomen me dedeeiingen wordt ingesteld, nog steeds niet opgeleverd. Zaterdagmiddag ging in de stad het ge rucht, dat de pclitie den dader op het spoor zou zijn, zelfs dat zij hem al gear resteerd had. Dit is echter geheel onjuist. Wel is een aantal personen aan hel po litiebureau ontboden, om geconfronteerd te worden met anderen, die een signalement, min of meer aan het hunne fceatwoorden- de, hadden gegeven. Maar eenig positief re sultaat heeft ook -deze maatregel niet op geleverd. Hetzelfde kan gezegd worden met betrek king tot een onderzoek dat werd ingesteld naar aanleiding van een bericht in een Haagsch dagblad volgens hetwelk een tram bestuurder in het Haagsche Bosch twee mannen had zien verdwijnen, die een pak droegen én van wie er één 'ater zijn jas, met behulp van een steen, welke hij uit dit pak haalde, in een sloot tot zinken bracht. Deze aanwijzing 'heeft de politie, evenais zoovele andere, nauwkeurig onder zocht, maar alweer bleek men op een valsch spoor te zijn. Uit de gesprekken, die men in gezelschap en op straat over deze, nog steeds in he vige mate de algemeene belangstelling trekkende moord-affaire hoort voeren, is gebleken, dat velen uit het publiek verden king koesteren tegen den voddenkoopman, die bij de famil.e W aar de deur placht te komen. Wij kunnen tot geruststelling me- dedeelen wat trouwens min of meer een vanzelfsprekendheid is dat de politie ook hem gehoord heeft, maar geen termen heeft gevonden den man van dit ernstige misdrijf te verdenken. Zoo zit dan de Residentie nog steeds in gespannen afwachting of, wellicht onver wacht. een spoor zal worden gevonden, dat juist blijkt te rijn. en tot de arrestatie van den c'ader za! leiden, dan wel dat ook dez.e moord, evenals zijn beide geruchtmakende voorgangers, een mysterie zal blijven.... Dc hoofdgetuige wordt in Amsterdam gezocht. Nader weet het „N. v. d. D." tc melden, dai de ontsluiering er niet zoo wanhopig voorstaal, als men aanvankelijk dacht. Uit du reconstructie van dien moord, de positie van het slachtoffer in de keuken, waarbi; niets in de onmiddellijke nabijheid wees op wanorde, welke tengevolge van het binnentreden van onbekenden zou kun nen zijn ontstaan alsmede uit aanwijzin gen, die alsnog op het politiebureau zijn binnengekomen, kan tbans met vrij groote zekerheid worden afgeleid, dat dé dader van den moord moet worden gezocht onder de bekenden der familie Wilk. De pclitie had voorts vernomen, dat een zeker persoon een waardevolle verklaring zou kunnen verstrekken omtrent den ver dachte vau den moord. Deze hoofdgetuige is echter aaaj Amsterdam vertrokken, waar heen een Haagsch inspecteur van politie nu eveneens afreisde om te trachten hem op te sporen. Aan zijn getuigenis wordt, vol gens het blad, door de politie de grootste waarde gehecht. Hij kan mededeeiingen doen waardoor naar alle waarschijnlijkheid zal komen vast te staan, wie de dader is. De politie heeft de gedachte losgelaten als zou de dader gezocht moeten worden onder bedelaars of inbrekers, die in de om geving van het Bezuidcnhout plegen rond te zwerven. Wellicht dat men spoedig voor groote ver rassingen komt te staan. Uit Amsterdam wordt gemeld: In verband met den moord, gepleegd op het Bezuiden- hcut te 's Gravenhage, heeft de recherche aldaar aan de politie hier ter stede op sporing, aanhoudirg en voorgeleide gevraagd van een drietal onbekende mannen. De op gegeven signalementen zijn als'volgt: Nummer 1. Leeftijd ongeveer 30 jaar, lengte ongeveer 1 meter 70, wit mager ge laat, geen snor of baard, en in 't algemeen een ongunstig uiterlijk- Hij draagt een ge ruite pet, 'n donkere overjas en geen boord. Nummer 2. Leeftijd 30 A 35 jaar, lengte ongeveer 1 meter 73, gewoon postuur, bleek gelaat, donker haar. Hij draagt een donkere overjas en een zwarten, slappen hoed. Nummer 3. Heeft een flinke, zwarte snor. Draagt een gestreepte broek, donkere over jas en slappen hoed. De politie te 's Gravenhage meent, dat termen aanwezig zijn, om deze personen aan een verhoor te onderwerpen. Overleden na het drinker van lysol. Zaterdagmiddag heeft te Waddinxv'een een droevig geva' ontsteltenis in het an ders zoo stille dorp gebracht. De heer H. gaf, ter gelegenheid van zijr 12/s-jarig hu welijksfeest een teestje. Van der H. dronk daar, bij vergissing, in plaats van een glas wijn een glas lysol leeg. Ofschoon genees kundige hulp dadelijk ter plaatse was, over leed de ongelunkige korten tijd daarna. Hij laat een viouw en twéé nog zeer jeugdige kinderen achter. Een goederenwagen vernield en een in een sloot Zaterdagnacht omstreeks één uur heeft niet den -goederentrein van Dordrecht naar Feyenoord nabij den Smeetlandschendijk, vermoedelijk doordat de wissel niet aan sloot, een déraillement plaats gehad. De derde wagen kantelde en ge aakte met het voorste gedc« Ite in een sloot, de vierde wagen werd vernield en de vijfde zwaar beschadigd. Door den druk van den veertig wagens langen trein liep ook de locomotief uit de rails. Persoonlijke ongelukken ge beurden er niet, 's Middags is onder leid;ng van den inge nieur van tractie, den heer Wopters, het opruimingswerk voltooid. Het treinverkeer ondervond geen vertraging, omdat de ont sporing niet op het hoofdspoor plaats had. Toen de heer v. R. uit Benschop mét paard en rijtuig stil hield voor de alsluit- boomen van den overweg aan den Callen- brotkerdijk te Woerden, schrok het paard voor den voorbijrijdenden trein. Het beest sprong opzij en viel met het rijtuig in de sloot. Behalve de heer v. R. zat ook diens verloofde, mej, S. te Woerden, in het voer tuig. Beiden konden met moeite op het droge gebracht worden. Het rijtuig was zwaar ge havend, het paard was ongedeerd. Pelterijen-magazijnen uitgebrand. Zaterdagnacht te één uur is brand ont dekt in perceel Meent 7 te Rotterdam, al waar gevestigd is de zaak in bontwerken van den heer P. Fein. Het vuur is door on bekende oorzaak aangekomen in den winkel en verspreidde zich daarna met groote snel heid in 1 de daarboven gelegen magazijnen. Toen de brandweer, onder leiding van den hoofdman H. van Dam, ter plaatse kwam, stond het geheele pand in- lichtelaaie en sloegen de vlammen uit de eerste en tweede veriieping. Het huis is onbewoond en eigen dom der gemeente, daar het onteigend is in verband met het aanleggen van den breeden verkeersweg Jonker FransstraatCoolsin- gel. In totaal hebben gewerkt zeven spuiten met tien stralen. Men wist uitbreiding te voorkomen. Na anderhalf uur werken was men den brand vrijwel meester. Een aanzien lijke hoeveelheid pelterijen is verloren ge gaan. Winkel en magazijnen zijn geheel uit gebrand. Verzekering dek? de schade. De *«-. blussching nam nog wel eten gehcelen nacht in beslag. Nog twee in het ziekenhuis. 'Zaterdag heeft weder een der gewonden bij het spoorwegongeluk aan De Vink. de heer A. Metz, commissionnair-te Rotterdam, het Academisch Ziekenhuis hersteld verla ten. De twee andere patiënten, mevr. Van Raaltc en dc heer Hageman, gaan goed vooruit. Bij het bouwen van het huis op de Turi- haven te Hoorn zijn 20 poenen gevonden, vroeger gebruikt bij het bakken '"an aarde werk en tegels. Men neemt aan dat eertijds daar een pottenbakkerij geweest is. Ook waren ongeglazuurde tegels gevonden, die echter de werklieden weer ondergespit heb ben. Getracht wordt er nog Venige van terug te vinden. De vondst is afgestaan aan het West- Friesch museuf. (Ubld.) Zaterdagmiddag, toen de eierhandelaar H. Stoevenbeld uit Epe met zijn zoontje per vrachtauto clen Wipschen dijk bij Deventer passeerde, ontstond er een defect aan de stuurinrichting. Tengevolge daarvan reed de auto in volle vaart tegen een daar staanden telefoonpaal aan, die afknapte, doorboorde de heg langs den dijk, doch bleef daarna ge lukkig met de achterwielen achter den ver brijzelden telefoonpaal haken. Was dit laat ste niet gebeurd, dan zou de wagen van de steile helling van den dijk in een diepe kolk zijn gerold. De inzittenden kwamen er met een schrik af. Door den schok ontstond er in den zwaar beschadigden auto een begin van brand, die echter spoedig kon worden gebluscht. Een 2-jarig kind van den landbouwer Woi- terink aan den Ruurloschen weg te Groenio, dat dezer dagen in een pot met kokend wa ter vial, is aan de bekomen brandwonden overleden. Tragischer wordt dit geval, als men weet, dat de moeder de vorige week, na een ern stige operatie in het St. Vincentius-Gasthuis te Groenio, is overleden, terwijl de eenige vrouwelijke hulp, die nog over was, n.l. de grootmoeder, tengevolge van voormelde ge beurtenissen ernstig ongesteld is en wellicht niet meer beter za! worden. Toen de landbouwer J. Corstiaanse aan de Fabriksdijk te Zevenbergen met zijn ecbtge- noote naar de Kerk was, moeien naar het „D. v N.-B." meldt omstreeks 7 uur iwee gemaskerde kerels zijn binnengedrongen. Het 14-jarig dienstmeisje dat alleen thuis was, moest aanwijzingen doen, waar 't geld geborgen was. Zij kon echter de plaats niet aanwijzen. De dieven hebben toen in tegen woordigheid van het meisje getracht de brandkast te forceeren. Dit is echter mis lukt. Bij de politie is aangifte gedaan, die di rect een uitgebreid onderzoek instelde. Vap de daders tot heden nog geen spoor. Vrijdag had een inwoner van Roozendaal het ongeluk een enveloppe te verliezen met ongeveer 1000 inhoud. Nauwelijks had het slachtoffer in het plaatselijk blad zijn adres bekend gemaakt, of al aanstonds, kwam de eerlüke vinder hem de enveloppe met in houd thuis bezorgen. Van eenige belooning wilde de vinder niet hooren. Naar aanleiding van de aangifte van K., die meende vergiftigd te zijn en wiens maag inhoud in het Gcm. ziekenhuis te 's-Hage zou '„•orden onderzocht, kan nog worden ge meld, clat het onderzoek niets heeft opgele verd, dat op vergiftigingsverschijnselen zou kunnen wijzen. Op de vermissing zijner portefeuille na af loop van zijn verblijf in het café is K. niet teruggekomen. De heer K. aan het Hofwijckplein, die eigenaar is van een winkel van 2e hands goederen aan de Hoetkade 2k, heeft bij de politie aangifte gedaan o.a. van diefstal van gouden en zilveren voorwerpen, tot een door hem opgegeven waarde van 1500. De in breker zou, naar de beer K. zeide te ver moeden, door indrukking of uitsnijding van een ruit aan de achterzijde zijn binnengeko men. Een onderzoek door de politie ingesteld, leverde geen aanwijzingen van anderen aard op; vingerafdrukken werden niet aangetrof fen. In verband hiermee deed zich een ty pisch geval voor. Terwijl een agent van po litie Vrijdagavond in het perceel een voor- loopig onderzoek deed, kwam hij van een kist te vallen. Buitenstaanders meenden toen, dat de inbreker zich nog in (het ver trek bevond en zij sloten daarop de deur, zoodat de agent gevangen zat. Eerst nadat een andere politieman ter plaatse was ge komen, kon deze zijn collega bevrijden. Het onderzoek naar den dader wordt voortgezet. Bij dc 'halte Beugen-Rijkevoort is, naar gemeld wordt, op de spoorlijn Nijmegen- Venio een verzakking waargenomen ter plaatse, waar zich een duiker onder de lijn bevindt. Bij wijze van voorzorgsmaatregel is de snelheid der treinen op dat deel van het traject beperkt tot 30 K.M. per uur. In den nacht van 22 op 23 Jan. verzocht een tweetal jongelui, B. W. en J. B. te Win schoten toegang tot de danszaal van I. D., welke hun evenwel werd geweigerd. Ge vraagd naar de aanleiding tot deze weige ring deelde men hun mede, dat het een „af- dansbal" was, waar alleen geïntroduceerden toegang hadden, J. B. trapte, ontstemd als hij was, de deur in, doch ging niet naar binnen. Een tweetal bezoekers van het bal liep naar buiten en viel op den man aan. Er ontstond een ge vecht van man tegen man, waarin al spoedig de messen werden getrokken. B. W-, die zich in de zaak mengde, kon een Gisterenvoormiddag is te Frankfort a M. de 48-jarige juwelier Grabenau in zijn win kel in de Kaiserslrasse no. 1 vermoord. Grabenau, die op Zaterdag zijn winkel ge sloten placht te houden, had de gewoonte, Zondagsochtends de post door te zien en zakenvrienden te ontvangen. 0ok tegen gis terenmorgen had hij een afspraak, en wel met Nederlandsch zakenvriend, den heer j Coeverdern, die den winkel door een achter- i deur betrad, daar de rolluiken aan de straat zijde gesloten waren. Bij de deur van het vertrek, dat zich ach ter den winkel bevindt, ontdekte deze het lijk van den juwelier, wiens hoofd zware wonden vertoonde. De brankast stond open, terwijl het licht in het vertrek brandde. Htt onderzoek der politie, die onmiddel lijk door den Nederlander werd gealarmeerd, bracht aan het licht, dat de vermoorde na het doorlezen der post de brandkast beeft geopend, met welk doel hij zich naar het achter den winkel gelegen vertrek heelt be geven. Toen hij weer naar den winkel terug keerde, moeten de daders op hem zijn af ge-, sprongen en hem met een'zwaren hamer eenige slagen op het hoofd hebben toege bracht. Ook heeft Grabenau een schot in het hoofd gekregen. Uit een en ander concludeert de politie, dat de moord door meer dan één persoon is gepleegd, Tusschen den vermoorde en de daders moet nog een worsteling hebben plaats ge vonden. In de brandkast zijn namelijk bloed sporen ontdekt, die de conclusie wettigen, dat een der daders althans krabwonden heeft opgeloooen. Gestolen zijn juweelen ter waarde van 45.000 mark, in hoofdzaak briljanten, broches en oorringen De daders, die met de gewoon ten van den vermoorde goed op de hoogte moeten zijn geweest, hebben den winkel na het plegen van de wandaad klaarblijkelijk overhaast verlaten, In de brandkast heeft de politie namelijk nog juweelen ter waarde van 500.000 mark gevonden. Rijkskanselier Marx heeft gisteren met medewerking van verschillende politici o.w den rijksminister van arbeid, Braun, en de Centrum-afgevaardigden Wirth en Steger- wald, de richtlijnen opgesteld voor het pro gram waaromtrent heden met de Duitsch- nationalen onderhandelingen zullen worden gevoerd Met betrekking tot verschillende onderdeelen van dit program heeft Marx bovendien de meening gevraagd van de mi nisters van het den-issionnaire kabinet, voor zoover zij naar alle waarschijnlijkheid ook van het nieuw te vormen kabinet deel zui len uitmaken, daarbij natuurlijk in de eerste plaats van Stresemann. Marx zal in de eerste plaats aan de ver tegenwoordigers der Duitsch-nationalen be paalde vragen voorleggen betreffende de r'iksgröndwet en de buitenlandsche politiek. Waarschiinlijk zal Marx voorts aan de hand van het voorloopige regeeringsprogram ook. met de vertegenwoordigers der sociaal democraten en democraten onderhandelen, daar hij er waarde aan hecht, inzonderheid de sociaal-democraten, ook al maken zii dan geen deel van het nieuwe kabinet uit, niet a prior! in te-scherpe oppositie te drijven. Reeds sedert eenigen tijd liepen er ge ruchten over het bestaan van misstanden bij de te Kopenhagen gevestigde afdeeling' van het Leger des Heils. „Extrabladet" heeft tbans door een als werklooze verkleed verslaggever een on derzoek doen instellen, waai-bij is geble ken, dat door het Leger des Heils voor het verschaffen van nachtlogies woekerprijzen worden berekend, waardoor de afdeeling b.v. uit één lokaal, dat aan veertien perso nen plaats biedt, een jaarlijksch inkomen van 14.000 kronen trekt. Bovendien bleek, dat talrijke giften, die het Leger des Heils van 4^: zijde van het publiek ontvangt (kleedmgstukken, enz.), niet onder dc nood lijdenden worden verdeeld, doch ten bate van het Leger worden verkocht. Charlie Chaplin is thans zoover van zijn nerveuse aandoening hersteld, dat hij giste ren in het ziekenhuis van New-York een aantal journalisten heeft kunnen ontvan gen en de vragen, waarmede zij hem be stookten, heeft kunnen beantwoorden. Al leen op de onbescheiden vraag, of hij zijn vrouw nog altijd lief heeft, wilde hij niet ingaan. Daarover zal hij bij het echtschei dingsproces nog wel kunnen spreken. gevaarlijken stoot nog afweren, maar werd ernstig gewond aan den pols. J. B. kwam er minder goed af. Hij kreeg een steek in den nek;, die een zeer diepe wonde veroorzaakte. Énkele oogenblikken later overleed bij. Moeder van tien kinderen zwaar gewond. Zondagmorgen kwam de 38-jarige De B. uit Oosterbeek, een moeder van tien kinde ren met de Oostertram, naar Wageningen voor familiebezoek. Zij beging de onvoor zichtigheid van de in beweging zijnde (ram te springen, waa'bij zij tegen een hek terecht kwam en vervolgens door de tram een me ter of tien werd meegesleurd. Haar linker been werd boven de knie afgereden. Nadat ter plaatse een voprloopig verband was gelegd, werd zij in ernstigeu toestand naar het ziekenhuis vervoerd. In verband met de griep waren Zondag alle apotheken te Groningen van 102 uur geopend. Deze mededeeling der apothekers is wel kenschetsend voor den toestand te Groningen, wal de heerschende ziekte be treft. Ten gevolge van het heerscben der griep zijn de R. K. scholen te 's Heerenberg se dert eenige dagen gesloten. Een bekend beddenfabrikant te Gronin gen heeft een wieg beschikbaar gesteld voor de baby, welke het aantal inwoners aldaar op 100,000 zal brengen. Charlie bevestigde, dat de regeeriüg* maatregelen heeft genomen om te verhin deren, dat bij over zijn banksaldo beschikt. „Ze hebben eiken cent, dien ik bezit, vast gelegd". Het bericht, dat hij de film zal verlaten om in Engeland het leven van een land edelman te' gaan leiden, is een verzinsel, zei Chaplin; hel denkbeeld vond hij afschuwe lijk. „Voor die rol ben ik heelemaal niet geschikt. Ik heb geen zin als landeigenaar te versuffen." Ook op ander gebied meent hij zfln rol nog niet uitgespeeld te hebben, want toen men hem vroeg, of hij dacht, ondanks zijn twee ongelukkige experimenten, nog weer eens le kunnen liefhebben, verklaarde hij, dat zeker te hopen. Charlie sprak zijn dank uit, dal het pu bliek zich van een oordeel in de echtschei- dingszaak heeft onthouden. Mijn vrouw, zeide hij, wordt misleid, en zij geeft er zich ongelukkigerwijs geen rekenschap van wat zij doet. ERUZALEM, 22 Jan. (V.D.) Het s.s. „Ro- ham dat voor eenige maanden nit New York is vertrokken, aan boord waarvan zich een aantal Amerikaansche studenten met hunne professoren bevinden, waarom men het schip wel een „drijvende universi teit' heeft genoemd, zal einde Januari in Palestina arriveeren. Op uitnoodiging van de Zionistische Excutieve, zuilen professoren en studenten de Joodscbe kolonies bezoe ken, teneinde zich te overtuigen van de vooruitgang, van Palestina. LONDEN, 23 Jan. (V.D.) Volgs de laatste berichten uit Hankau, worden de onderhan delingen tusschen O'Maliey, de Britscbe Icgatieraad te Peking en Sjen, de leider der Cantonneezen voortgezet. Gisteren had een incident plaats, toen een der hoogere douane-ambtenaren met Soeng, den Canonneeschen minister van financiën een onderhoud had over een kwestie, be treffende de surtaxen. Het onderhoud had plaats in het ministerie van financiën; een groote menigte van spoorwegambtenaren trachtte zich toegang tot het gebouw te ver schaffen. Het gelukte de menigte de deuren te forceeren; ook de lijfgarde var, Soeng was spoedig overmeesterd Door troepen werd het gepeupel tenslotte verspreid. Vrijdag j.l. zijn een paar Brilsche post ambtenaren door postende stakers vastge houden, die de uitbetaling der salarissen van het postpersoneel over Februari eischten. Hun eisch moest worden toegestaan om de in vrijheidsstelling der Britten te bewerkstel ligen. PARIJS, 23 Jan. (V.D.! Er heet een hevige storm gewoed aan de kust van de Middel- landsche zee in de nabijheid van Brest. Ook ïs er in tal van streken sneeuw gevallen, tengevolge waarvan het locale verkeer ten' zeerste werd belemmerd en de treineu aan zienlijke vertraging ondervonden. Dc sneeuwlaag bereikte soms een hoogte van meer dan een meter. Ook uit Savoye wordt sneeuw gemeld De „Evening Standard" meldt, dat te. Sjanghai ongeregeldheden zijn voorgevallen, in verband met de tramstaking. Er had een botsing plaats tusschen Chineesche oproer lingen en politiebeambten. Hoewel door de Chineezen gevuurd werd, maakte dc politie geen gebruik van haar vuurwapens, doch wel van de brandspuit. Afdeelingen buiten landers, die georganiseerd zijn met het oog op dc verdediging der concessies, kwamen de politie te hulp, die met den gummistok een charge op de menigte uitvoerde. De berichten uit de steden langs de. Janglse zijn weinig bemoedigend. Te Its- jang blijft de toestand gespannen en de boycot tegen de Engelschen neemt steeds scherper vormen aan. Te Sjasi verkeert de Chineesche bevolking in groote opwinding. Een aantal Chineezen in uniform heeft ge tracht een Engelsche sleepboot requireeten om eenige Shineesche jonken te sleepen. Toen een Engelsche kanonneerboot tus- scherbeide kwam, werd met een algemeene staking gedreigd als de sleepboot niet ter beschikking der Chineezen werd gesteld. De sleepboot is ten slote naar Hankau ver trokken. Te Kioekiang bestaan nog ernstige ar- beidsrnoeilijkheden Hier worden de mees1 absurde eischen gesteld. greep hij een zijner kinderen beet en sprong daarmede door dc ruiten. Hij stak de straat over. en stortte zich met het kind te water; beiden werden spoedig door hulpvaardige handen op het droge gebracht. De ontboden geneesheer deed den man en drie kinderen naar het ziekenhuis overbrengen, daar allen brandwonden hadden bekomen. De brand in de huiskamer was spoedig gebluscht. Een vroegere inwoner van Landsmeei, die thans in Duitschland gevestigd is, kwam door vertraging eenige uren te laat om de begrafenis van zijn ouden vader bij te wonen. Op zijn verzoek is toen met toestemming der autoriteiten het graf weer geopend öra den zoon in de gelegenheid te stellen zijn vader voor het laatst te zien. Een dame ernstig gewond. Zaterdagvoormiddag is de autobus van den dienst WinkelAlkmaar bij den over weg in het dorp in botsing met de stoom tram SchagenWognum gekomen. De auto is geheel vernield. De chauffeur kwam er vrij goed af, doch de inzittende dame wérd ernstig gewond. De heer K. te Wateringen (Z.H.) had de onvoorzichtigheid een flesch spiritus te gebruiken bij het aanmaken van de kachel. Op een gegeven oogenblik sloeg de vlam in de flesch, tengevolge waarvan deze uit el kaar vloog. Dc kleêren van den heer K. vatten vlam en in zijn zenuwachtigheid fURMEREND, 21 Jan. Afslagvereen. Beemster, Purmerend en Omstreken". Witlof 0.160.24 per K.G. Bloemkool 8—26.80, Roode kool 1.90—7.80, per 100. Spruitkool 1.302.55 per 13 K.G. Boere. kool 1.1Ó1.40 per 100 struiken. Worte len 0.60—0.72, Uien 0.40—0.98, per 25 K.G. Prei 5.40—7.20 per 100 bos. Win- terjan 6.6014.80 per 100 K.G. Present van Engeland 0.39—0,45 per K-G.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 8