Radio-Omroep. De liefde van een kunstschilder. Alle veroordeelden in het Catalaansche proces over de grens gezet. R;t werkloosheidsvraagstuk in de Fransche Kamer. De middelen tot verbetering. Een geënsceneerde aanslag op Mussolini verijdeld. Hervatting van het zakenleven in Hankau. Onder de Radio-berichten: De onderhandelingen inzake Duitschland's ontwapening worden te Parijs voortgezet. Agitatie tegen de Katho lieken in Amoy (China). GEM. BUITENL. BERICHTEN. BOTSING TUSSCHEN AUTO EN TRAM. LANDBOUW EN VI5SCHERIJ Schaarsche zalmvangst op Waal en Mer wede. Goede vangsten Zuiderzeeharing. SINNENLANDSCH NIEUWS. RECHTZAKEN. De film Potemkin en de Vereeniging Art. 188". Nederl. Journalistenkringv De drooglegging van de Zuiderzee. FEUILLETON. Het proces der Catalanen.doen? Met minister Hontart meegaan of de Volgens de Fransche bladen zijn de Cata- Kamergroep laten schieten Dit laatste is laansche samenzweerders in vrijheid gesteld.niet goed denkbaar. Er is geen uitweg meer De minister van binnenlandsche zaken mogelijk, schrijft ook de „Indép. Beige." heeft een decreet geteekend, waarbij alle Een crisis lijkt ons onvermijdelijk, veroordeelden verbannen worden. Hun zal Er zal waarschijnlijk een ministerraad één maand tijd worden gegeven om hun per- j worden gehouden, die van groot belang soonlijke aangelegenheden te regelen. Dit wordt geacht. geldt echter niet voor Garibaldi, die de grens j Donderdagochtend moet overschreden Toestanden bij de Duit hebben. I sclie Rijksweer. Onlangs verscheen in Duitsche bladen een Het debat in de Fransche bericht over zelfmoord van een majoor Kamer over de werkloos- Wiedemann: om „onbekende redenen," zoo heid. heette het, had deze de hand aan zich zelf Ofschoon de behandeling van de inter-j geslagen. Het departement van de rijksweer pellaties in de Kamer over de werkloosheid verklaarde, dat de overledene een der be- slechts een inleiding van de Vrijdag a.s. voort te zetten beraadslaging is geweest, heeft de regeering toch reeds' bittere verwij ten te hooren gekregen. Van de zijde van het publiek was groote belangstelling voor de Kamerzitting. De zetels der Kamerleden waren echter slechts voor drie kwart bezetvele leden staakten dus in de eerste plaats bij de behandeling van het probleem der werkloosheid. Behalve oud-minister Borel, die tegen de revalorisatie opkwam en de stabilisatie be- oleitte, voerde de communist Cachin het kwaamste en betrouwbaarste officieren was geweest; de daad kon in geen geval in ver band staan met dienst aangelegenheden. Intusschen is bekend geworden, zoo meldt thans de „Voss. Z."dat Wiedemann betrok ken was bij den inkoop van wapenen voor de rijksweer, tegelijk met een gep. majoor Glodgowski, die aan het departement was verbonden. De laatste was verantwoordelijk voor het bewaren der wapenen. Dit heer schap nu moet door allerlei bedriegelijke handelingen den staat voor ongeveer een millioen hebben opgelicht. Daar aan het woord. Hij wees op de werkloosheidscijfers departement geen juiste staat van den wapen- 38.374 werkloozen, die ondersteund worden voorraad schijnt te bestaan, moet Glodgowski, (alken reeds 30.000 in het gebied van Parijs) j bij opdracht tot een aankoop van wapenen, en 35.000 aanvragen om betrekkingen, waar- 1 rustig reeds aan de rijksweer behoorende aan niet is voldaan. De werkloosheid treftwapens opnieuw gekocht en het geld in Zijn echter ook veel buitenlandsche arbeiders, zak gestoken hebben. Het is geen geheim, die niet ondersteund worden (Hierop inter- schrijft de „Voss. Z.", dat vaak wapenen rurnpeerde Poincaré dat er in Parijs 1300 per spoor of per boot wekenlang door heel buitenlandsche arbeiders steun genieten). De Europa werden rondgezonden om eindelijk oorzaken van dezen toestand De buiten- weer terecht te komen op de plaats van af- landsche markt wordt gesloten van den export, de binnenlandsche markt krimpt in, de prijzen in Frankrijk overtreffen de prijzen zending. Toen deze praktijken bekend werden, heeft majoor Wiedemann zich het leven in het buitenland, de internationale specu- benomen; Glodgowski is onmiddellijk ont- latie werpt zich op de hausse van den franc,slagen. de nationale speculatie geschiedt op produc- j De „Voss. Zt." hoopt, dat de geschiedenis ten voor noodzakelijke levensbehoeften, j ter sprake zal komen bij de behandeling van fit-Mr. eischte de volstrekte eerbiediging de rijksweerbegrooting. Beide heeren achtten van de achturenwet, en, voor de werkloozen,zich volkomen veilig, in de meening, dat vrijstelling van het betalen van huur, gratis men hen eventueel niet zou vervolgen om vervoer en georganiseerden arbeid onder de controle van arbeidersgroepen. Peyroux (gauche radicale) meende, dat een gevolg van de crisis een vermindering van de in de begrooting pan 1927 voorziene inkomsten. De belasting op den omzet diende acht milliard op te brengen, doch het is te vreczen, dat het er niet meer dan vier zullen zijn, rekening houdend met de afschaf fing van de belasting op den uitvoer. Reeds is een daling van 15 tot 20 in de hun stilzwijgen te koopen. De Kabinetscrisis Duitschland. Naar het inlichtingenbureau van den bond van dagbladuitgevers verneemt, is op de hoofdpunten van het opgestelde voorloo- pige regeeringsprogram, reeds een aanmer kelijke toenadering tusschen kabinetsfor mateur en D. nationalen mogelijk geworden. Een uitzondering vormen de sociaal-poli opbrengst der commercieele belastingen vest- tieke eischen van het program van Marx gesteld. De werkloosheidondersteuning leidt tot ernstige financieele en mo.eele nadeelen. Heeft de regeering er wel over gedacht, dat J-et beter zou zijn groote werkzaamheden an openbaar belang te doen verrichten Zr zijn uitmuntende maatregelen getroffen ten opzichte van de buitenlandsche werk krachten, doch de werkloozenondersteuning is onvoldoende. W -M Ten opzichte van de quaestie der kolen, anti-fascistischen journalist Sacchi is een merkte Peyroux op, dat de Fransche mijn- zekere Cavoni, oud-redacteur van de „Po- dgenarea weigeren den prijs der kolen te polo d'Italia, gearresteerd, die Sacchi er en de erkenning van de symbolen van de republiek. Over de schoolpolitiek is nog niet gesproken. Gisteren werd een fractiever gadering gehouden der D. nationalen om over die punten te beraadslagen. Een aanslag op Mussolini geënsceneerd. Op aangifte van den te Parijs wonende verlagen alvorens de dotniniale mijnen in et Saargebied het voorbeeld hebben gege- en. En waarom aarzelen deze Omdat zij zoo groot mogelijke winsten voor den staat willen maken. toe wilde overhalen een aanslag op Mussolini te plegen. Cavoni heeft bekend. Gisteren had te Nice de confrontatie plaats van den aldaar gearresteerden fascist Gavoni A- J.4. T~» A d - 4. U rt -4 Ten slotte wees hij er op, dat men voor j met den te Parijs wonende anti-fascistischen de verbetering van den franc niet moet journalist Sacchi. Uit de op Cavoni gevonden rakenen op den terugkeer en masse van de documenten en uit een artikel, dat eergisteren itgevoerde kapitalen. Daar zou een nieuwe jin de „Popoio d'Italia' is verschenen* blijkt onevenwichtigheid in den handelsbalans uit kunnen voortkomen. Regeeringscrisis in België Zijn de dagen van het Kabinet Jaspar ge teld? „De verwikkelingen," zoo schrijft de „Volksgazet," „zijn zoodanig, dat een alge- meene crisis onvermijdelijk is?" En die verwikkelingen zijn de wijziging van de supertaks, het wetsvoorstel op de amnestie en het wetsvoorstel Mathieu aan gaande de militie en de werving. Hoewel de minister van financiën Hontart dezer dagen in een rede te Doornik ver klaard heeft, dat hij het wetsontwerp aan gaande de supertaks ingediend heeft met de instemming van al zijn collega's, dus ook van de vier socialistische ministers hebben in al de afdeelingen de socialisten tegen dit voorstel gestemd, wat trouwens daags tevo ren reeds besloten was op de vergadering van de Kamergroep. De socialisten kunnen op medewerking van eenige katholieke democraten rekenen. dat reeds maatregelen waren genomen om te voorkomen, dat de aanslag op Mussolini aan fascisten zou worden toegeschreven. Sinds een jaar was aan het plan gewerkt. In een soort -testament dat op Cavoni ge vonden is, neemt hij alle verantwoordelijk heid op zich. De „Popoio d'Italia" bevatte eergisteren reeds een bericht, dat Cavoni uit de fascistische partij geroyeerd is. Dat deze voorstelling van zaken onjuist is, blijkt uit de bekentenis van Cavoni, dat hij Sacchi haat en dat hij hem zijn verdiende straf voor zijn anti-fascisme had willen doen oploopen. Volgens den „Matin" heeft de aange legenheid zich aldus toegedragen De journalist Sacchi begaf zich Vrijdag 1.1. naar den specialen politie-commissaris te Nice om hem mede te deelen dat hij een oud redacteur van de „Popoio d'Italia" had ont moet, Cavoni, die zich als een heftige anti fascist had voorgedaan en hem had willen overhalen hem naar Italië te vergezellen om een aanslag op Mussolini te plegen. Sacchi had echter den indruk dat Cavoni Wat zullen de socialistische ministers nu hem in een politiek avontuur wilde mee- slepen en slechts een agent provocateur was. Na een korte suveilleering werd Cavoni gearresteerd. Hij bleek geen anti-fascist, doch veeleer een verwoed fascist te zijn, die van het fascistische blad, de „Penserio latine" geld had ontvangen om Sacchi tot het plegen van een aanslag te verleiden en hem even vóór de daad zelf te verraden. Cavoni wordt op het oogenblik in hechtenis gehouden. Een strafbaar feit heeft hij niet gepleegd, wel kan hij over de grens worden gezet omdat hij zijn landgenoot in moeilijk heden wilde brengen. De opstandige beweging in Mexico. Volgens "een niet-officieeie schatting heb ben de regeeringstroepen in de afgeloopen week in de verschillende deelen der republiek vijf honderd revolutionnairen gedood. Het departement van Oorlog wijst er op, dat de regeering clementie betoont tegenover vele anderen, die de wapens neerlegden, zich loyaal tegenover het bestuur verklaarden en zich van de revolutie losmaakten. De wrijving in Nicaragua. Een draadloos telegram uit Nicaragua meldt, dat Adolfo Diaz, de president van de conservatieve regeering van Nicaragua, het voorstel heeft gedaan om een eind te maken aan den burgeroorlog en daartoe een confe rentie te houden. De conferentie zou echter niet in Nicaragua zelf, doch in een ander land gehouden moeten worden. De beweging tegen de vreemdelingen in China. De Britsche Kamer van Koophandel maakt bekend, dat de Engelsche banken, scheep vaartmaatschappijen, de handelslieden, de leden dezer Kamer, besloten hebben 24 Januari hun zaken te hervatten. Zij zullen daarmede voortgaan zoolang naar hun mee ning de toestand dit gedoogt, d.w.z. hun veiligheid niet in gevaar komt. Dit besluit werd genomen in een Zondagavond gehouden speciale vergadering van de hoofden van Engelsche firma's na overleg met O'Malley, der Engelschen legatieraad. Gemeend wordt, dat dit blijk van vertrouwen in de Chineezen zal bijdragen tot het scheppen van een atmos feer, gunstig voor het beëindigen van de onderhandelingen nopens de concessie, welke thans zijn ingeleid. Gehoopt wordt, dat de Chineezen zullen toonen, dat het in hen gestelde vertrouwen niet misplaatst is. De toestand nog steeds stationnair. Uit de telegrammen uit China is geen definitieve verandering in den toestand geble ken. De berichten van Lampson, den gezant te Peking, wijzen er niet op, dat thans een definitief stadium is bereikt. De besprekin gen worden voortgezet meer of minder zooals werd verwacht, doch het zou onverstandig zijn zich op het oogenblik omtrent de toe komst in bespiegelingen te begeven. Wat betreft de berichten uit Hankau betreffende de hervatting van het zakenleven, is het noo- dig precies vast te stellen, ity hoeverre de leider der Kantonneezen in staat is, de beloofde bescherming te4verleenen. De voor zorgsmaatregelen die worden genomen, zijn alleen voor het geval de zaken mis gaan. Het is onwaarschijnlijk dat ?0'Malley, de Engel sche diolomatieke vertegenwoordiger, zelfs maar een aide mémoire aan Eugène Tsjen, den Kantonneeschen minister van Buiten landsche Zaken, heeft aangeboden. Hij tracht er achter te komen, wat er precies in den geest der Chineezen leeft en er zijn teekenen die er op wijzen, dat dezen den werkelijkcn toestand beginnen in te zien. Wat betreft de verdere voorzorgsmaatregelen, die gedu rende het eind der week zijn bekend gemaakt, wordt opnieuw verzekerd, dat de Britsche politiek voor onderhandeling is. Engelsch-Indische troepen naar China. Een Engelsch-Indisch regiment uit Pend- sjab heeft order gekregen zich in te schepen voor een niet-bekend gemaakte bestemming. Verklaard wordt, dat het detachement soldaten uit de Pendsjab, die in allerijl naar Sjanghai vertrekken, het begin vormen van de bijdrage van Engeland krachtens een conventie met Amerika, Frankrijk en Japan voor de verdediging van Sjanghai. Een manifest van de Kan tonneezen aan de mo gendheden. De Kantpnneesche regeering verklaart in een lang manifest, dat er geen sprake kan zijn van een werkelijke vrede, zoolang China zijn onafhankelijkheid niet terugbrengt. De bil lijke rechten der vreemde onderdanen zullen niet worden genegeerd, doch hun bescher ming kan niet berusten op vreemde bajonet ten en kanonneerbooten. De regeering zou er de voorkeur aan geven, alle hangende quaes ties door onderhandeling te regelen, liever dan een gewapend conflict. Zij biedt aan, met de regeeringen afzonderlijk in onderhandeling te treden op den grondslag van economische gelijkheid en eerbied voor eikaars politiek en territoriale souvereine- teit. Feng verslagen. Een telegram uit Peking aan de „Daily Telegraph" meldt, dat de troepen van maarschalk Tsjang Tso Lin de strijdkrach ten van den z.g. Christen-generaal Feng Joe Hsiang, ten Z.-W.«van Hsibastan (waarmede vermoedelijk Paotetsjan is bedoeld), aan de Gele Rivier, hebben verslagen. Zij zouden daarbij duizenden gevangenen hebben ge maakt en een groote hoeveelheid Russische munitie hebben buitgemaakt. Nieuwe incidenten te Hankau Volgens de jongste officieele berichten uit Kankau hebben daarterstede twee ver ontrustende incidenten plaats gehad. Zater dag was de inspecteur-generaal der douane bezig met Soong, den Kantonneeschen minis ter van Financiën, de quaestie oer surtaxes te bespreken, toen een woedende menigte spoorwegarbeiders een poging deed om in het ministerie van Financiën door te drin gen, waar het onderhoud plaats had. De deuren van het ministerie konden nog wor den gesloten toen pas een paar leden der bende waren binnengedrongen, doch Soongs lijfwacht werd overmand, waarvan verschei-' dene leden werden afgerost. De menigte werd ten slotte door troepen uiteengejaagd. Vrijdag werden de Engelsche commissaris, van het postkantoor, en de Engelsche assis tent in hun bureau in de Britsche concessie voor den duur van vijf uren opgesloten door oostende postbeambten, die onverwijlde uit betaling van de loonen voor Februari eisch- ten. Deze eisch moest worden ingewilligd om de invrijheidstelling der Engelsche amb tenaren te verkrijgen. Bij een botsing met een omnibus en een tramwagen werden vier studenten van de universiteit Cambridge, die in den mist een autotocht maakten naar Londen, gewond. Twee van hen die met een schedelbreuk wer den opgenomen, verkeeren in zorgwekkenden toestand, de beide anderen werden na be handeld te zijn uit het ziekenhuis ontslagen. De auto van de studenten reed tegen de omnibus op en kwam daarna in aan-raking rafeing met den tramwagen. Van de omnibus passagiers werden slechts twee licht gewond. DE KOLONIALE TENTOONSTELLING TE ANTWERPEN. De vorige week zijn Van Cauwelaert, bur gemeester van Antwerpen, gouverneur Wol voet en nog eenige andere heeren bij presi dent Poincaré op audiëntie geweest in ver band met het plan, dat in 1929 te Parijs een internationale Koloniale tentoonstelling zal worden gehouden. Nu zou in 1930, naar aanleiding van het eeuwfeest in België, te Antwerpen een koloniale expositie plaats vinden. De heeren uit Antwerpen hebben Poin caré er op gewezen, dat een dergelijke Fran sche tentoonstelling in 1929 het siagen der Belgische zeer zou bemoeilijken. Onderhandelingen zullen thans gevoerd worden om de Parijsche tentoonstelling uit te stellen. BETERE VERLICHTING. Eenige weken geleden had de burgemees ter van Brussel bepaald, dat de openbare verlichting beperkt moest worden, en er ook op de verlichting van winkelramen en licht reclames moest worden bezuinigd. Thans is deze beperkende bepaling weer ingetrokken. HET ONTSLAG VAN v. BERG. Men zal zich herinneren, dat enkele maan den geleden de vertegenwoordiger te Ber lijn van de belangen der familie Hohenzol- lern, de heer v. Berg, zijn functie als zooda nig heeft neergelegd. Over dat heengaan zijn toen in de pers allerlei berichten versche nen, in verband met de afwikkeling van de financieele regeling. Het „Berl. Tag." beweert thans de ware reden te kennen.en deelt het volgende mede: De Pruisische staat had o.a. voor goede ren, die hij (bij het compromis) verkreeg, twee of drie millioen aan den heer v. Berg als vertegenwoordiger van het vroegere konings huis afgedragen. Spoedig kwam uit den huize Doorn het bevel de gelden onmiddel lijk over te maken. Hetgeen de heer v. Berg weigerde. Op grond, dat de betrokken goe deren niet den vroegeren keizer persoonlijk hadden toebehoord zij maakten deel uit van het kroonfideicommis. Volgens den heer v. Berg moest het geld ervoor daarom ver deeld worden onder de familie Hohcnzol- lern. Naar het „B. T." verder vertelt moet toen „keizerin Herm.ine" hebben ingegrepen. De heer v. Berg bleef echter op zi'jn standpunt staan, daar hij zich als vertrouwensman ook der andere leden van de familie sterk voelde. Toen zijn verzet niets hielp, ging hij per soonlijk naar Doorn om zijn ontslag aan te bieden. Met hem trad zijn medewerker, graaf Rantzau, die een decoratie weigerde af. Het „B. T." deelt ten slotte mede, dat in de kringen van den Oost-Praisischen adel, die groote vereering koestert voor zijn „Toetsmarschall" v. Berg, groote ontstem ming is gewekt door „dezen dank van den httizc Doorn." DE „ACTION FRANCAISE" IN DEN BAN. Zondag is in alle kerken in Frankrijk de verordening van kifdinaal Dubois voorge lezen, waarbij het den katholieken verboden wordt het royalistisch blad, de „Action Fran?aise" te steunen, te verspreiden en te lezen. HET PROCES-DE JUSTH. Gisteren begon te Bern voor het Eonds- assizenhof het proces tegen den Hongaar Ivvan de Justh, den man, die indertijd in het gebouw van den Volkenbond te Genève den Hongaarschen premier Bethlen een slag in het gelaat heeft gegeven. Hij heeft afgezien van het verhoor door het Hof van de getui gen, die hij had aangewezen. Aan allen werd ten laste gelegd, dat zij tezamen en in vereeniging, althans ieder afzonderlijk, in of omstreeks December 1926 te Vlissingen als bestuurder hebben deelge nomen aan een bij de wet verboden vereeni ging en wel aan een vereeniging, strijdig met de openbare orde, daar die vereeniging tot doel had ongehoorzaamheid aan of overtre ding van de wet of een wettelijke verorde ning, althans aanranding of bederf van de goede zeden, althans stoornis in de uitoefe ning van de rechten van den burgemeester van Vlissingen of van iemand anders. Het O.M. waargenomen door mr. baron Van der Feltz, heeft tegen ieder f 4£) boete of 40 dagen hechtenis geëischt. Waterverontreiniging de oorzaak? Sinds begin Juni j.l. werd, naar uit Gor- cum wordt gemeld, in de Waal en boven- Merwede geen enkele zalm gevangen. Daar entegen ving men op de Maas beneden Heusden, gelijk gemeld, steeds zalmen, den laatsten tijd wekelijks zelfs 40 50 stuks. De schaarsche vangst op de Waal en Mer- wede schrijft men toe aan waterverontrei niging door den afval der fabrieken aan den Rijn. Daardoor zouden de zalmen niet op de groote rivieren komen. Een belang rijke bron van bestaan is hierdoor onmo gelijk geworden. Meer dan 800 visschers- gezinnen langs de Merwede en Waal leef den hoofdzakelijk van de zalmvangst. Bij menschenheugenis is het niet voor gekomen, dat in de Zuiderzee in de eerste twee weken des jaa-s reeds zooveel haring werd gevangen (al houdt deze zich dan ook vooralsnog in het N. deel der zee op, en dat zoo vroeg bijv. van Bunschoten al een 60-tal schuiten in de vaart zijn; ook is Zuiöerzeebokking in de le helft van Jan een groote bijzonderheid. (Een Enkhuizer heeft zelfs een daggeld gemaakt van 600 terwijl 6 span aldaar 100.000 stuks vingen. Gewoonlijk ligt tot aan Februari en ook vaak tot aan'Maart de visscherij stil. Men wacht dan op de voorjaarsharing, die zich in Februari sporadisch begint te vertoo- nen, in Maart aangroeit, terwijl April-Mei de vangst- en verzendingsmaanden zijn. Maar dan wordt ze voor de consumptie minder geschikt, Nu doet zich echter het buitengewone geval voor, dat enkele vis- schers de netten naar zee hebben gebracht en deze hier en daar zóó vol haring bin nenhaalden, als maar zelden gebeurde; e- dat tegen den prijs van 6 per tal. Dit mag wel een meevaller voor den Zuider- zeevisscher worden genoemd. Mocht dit zoo blijven, dan zullen Zuiderzeevloten die gewoonlijk goeddeels tot Maart stil liggen, spoedig uitgerust worden, al kijkt men in de kustplaatsen de kat nog we. eens uit den boom. Zooals jnen zich herinneren zal, verbood in December j.l. de waarnemende burge meester van Vlissingen de openbare vertoo ning van de film Potemkin en werd daarna door het plaatselijk instituut voor arbeids- ontwikkeling een vereeniging Artikel 188 der Gemeentewet" opgericht met het doel, deze film in besloten gezelschap te kunnen doen vertoonen. Toen de inschrijvingsavond voor leden werd gehouden kwam de politie er aan te pas en werden alle bescheiden in beslag genomen, omdat het hier een vereeni ging zou betreffen in strijd met art. 140 van het Strafwetboek. Deze zaak heeft Vrijdag voor de rechtbank te Middelburg gediend. Gedagvaard waren J. de M. 59 jaar, administrateur J. A. B., 31 jaar, hoofdcommies bij den Raad van Arbeid J. B., 27 jaar, onderwijzer C. W. B., 45 jaar, huisvrouw van P. A. P., en M. L. 41 jaar, koopman, allen' jvonende te Vlissingen. Alleen de beide eenktgenoemde waren verschenen. In de Zaterdag te 's-Hage gehouden be stuursvergadering van den Nederlanuschen Journalistenkring heeft de voorzitter, de beer D. Hans, den overleden vice-president en penningmeester, den heer A. Voogd her- dacht. Spr wees er daarbij op, dat Voogd niet alleen éen voortreffelijk journalist was, maar ook een goed collega. Langer dan 25 jaar is hij in het Kringbestuur op zijn post 'eweest, nooit was eenig werk hem te veel cn hij heeft altijd een centrum gevormd van opperste collegialiteit. Zijn beeld zal onuit wisbaar in aller herinnering bewaard blij ven en zijn voorbeeld zal ons zoo besloot spr/ aansporen tot trouw aan ons werk, trouw aan alle belangen, die ons in dit korte leven te behartigen zijn gegeven. De aanwezigen hoorden het gesprokene taande aan. Op voorstel van de vereeniging De Am- sterdamsche Pers werd besloten een com missie te vormen, die gelden zal bijeen bren gen met het doel een gedenksteen op het fraf van den heer Voogd te plaatsen. .Tot vice-voorzitter van den Kring werd, inplaats van den heer Voogd, benoemd de heer Henri Dekking te Rotterdam, die ook reeds als penningmeester is opgetreden en wien door den voorzitter hartelijk dank werd gebracht voor de voortvarende wijze, waarop hij de administratieve nalatenschap van zijn voorganger, die juist in den voor het penningmeesterschap druksten tijd van het jaar overleed, heeft overgenomen. Besloten werd dat de jaarvergadering van den Kring gehouden zal worden op 20 Maart a.s. te Rotterdam. In de commissie voor ontvangst der bui tenlandsche journalisten tijdens de Olym pische Spelen in 1928 werd, in plaats van den heer Henri Dekking, die bedankt, heeft, benoemd de heer C. A. Miiller te Rotter dam. De Zuiderzeevisschers spreken zich uit. Zaterdagmiddag werd ie Amsterdam onder voorzitterschap van den heer B. Demmer uit Volendam een vergadering gehouden van afgevaardigden van de visschers uit nage noeg alle plaatsen langs de Zuidercze, bij eengeroepen door het Centraal Comité. De vergadering werd o.a. bijgewoond door den heer Ed. C. Wftschey, vertegenwoordiger van den Minister van Waterstaat en het Tweede Kamerlid v. d. Bilt. In zijn openingswoord wees de heer Dem- WOENSDAG 26 JANUARI. HILVERSUM, 1050 M. 12.00 Politieker. 2.003.00 Engelsche kinderles. 3.00 4.00 Knipcursus. 4.00—4.30 Halfuurtje voor de Huisvrouw. 4.356.15 Con- cert door het H.D.O.-orkest. Jo. v. d. Meent-Walter, sopraan Helene Lu- dolphe, Geyser, alt. 6.15—6.45 Lezing door mevr. Waldorp v. d. Togt, over: Individueel onderwijs. 6.457.45 Vervolgles en conversatieles Duitsch. 7.45 Politieber. 10.00 Persber. 8.10 Christel. Avond, Boris Lensky, viool, met begeleiding, den heer M. Jelgersma, orgel, den heer G. Brettani, declamator, den heer B. Maas, begeleiding. 1. Toccata en Fuga in D-moll, Bach (orgel). 2. Elegie Hongroise, Boris Lensky (viool). 3. le ged. rede van Dr. W. E. Engelkes, over Schoonheidsontroering en muziekgenot. 4. Hymne voor viool-solos, Boris Lensky. 5. Klage van David over Saul en Jonathan (declamatie). 6. Sonate no. 2 in G-moll, Mendelssohn, Bartholdy (orgel) 7. 2e ged. rede. 8. Psalm 137 (declamatie). 9. Psaltn 150 (declamatie). 10. Aria, Lotti viool met begel.). 11. Berceuse, Simons (viool). 12. Caprice, Bonda (viool). 13. De brief aan Pieternel van der Mouw (declamatie). 14. Een humoristische Vlaamsche vertelling (declamatie). 15. Sonate in S-moll, le deel, Rheinberger (orgel). 10.30 Dans muziek door het Radio-dansorkest, o.l.v. Hans Mossel. DAVERNTRY, 1600 M. 11.20 Concert Daventry-kwartet en solisten (viola, so praan, tenor, piano). 12.05 Cello-con cert door G. Milne. 12.25 Concert (vervolg). 1.202.20 Orkest-concert. 3.20 Lezing Our native tongue. 3.40 Lezing Some books wordth reading. 4.05 Lezing Village life 500 years ago. 4.20 Concert, Daventry-kwartet en solis ten (bariton, sopraan). 5.20 Rede van Lord Balfour. 5.50 Kinderuurtje. 5.20 Concert, orgelbespeling in de New Gallery Kinema. 6.40 Tuinpraatje. 6.50 Tijdsein, weerber., nieuws. 7.05 Orgelbespeling (vervolg). 7.20 Causerie, 7.35 pianomuziek, Bach's 48 preludes en fugues. 7.45 Lezing What food is and whatsis food 8.05 Concert, „The indefinites concert party". 8.50 Causerie 9.05 Fransche liedjes door H. Henschel gezongen. 9.20 Weerber., nieuws. 9.35 Concert, J. H. Squire octet, H. Willi ams, bariton, N. Allin, bas, L. Rubens, viool, F. Mullings, tenor. 10.3511.35 „Australia Day programme". 11.35 12.20 Dansmuziek, Ted Brown's band. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 10.5011.20 Nieuwsber. en muziek; 12.50 2.10 Concert: Orkest en Hr. Rivière, zang; 5.055.55 Concert door de Jazz Symphonic.; 9,0510.50 Concert. LANGENBERG, 469 M. 3.50—5.15 Pianoconcert en declamaties; 7.509.20 Orkestconcert; Prof. W. Braunfels, piano; Symphonie G-mol; Mozart en Lustspiel- ouverture. KONIGSWUSTERHAUSEN, 1300 M. en BERLIJN, 484 en 566 M. 11.20—12.00 en 2.507,20 Lezingen en lessen 7.50 „Der Verschwender," vertellingen van F. Raimund in 3 acten; 9.5011.50 Dans- lAuziek. HAMBURG, 394 M. 1.25—2.05 Kamer muziek; 3.50—5.15 Dansmuziek; 5.20 6.10 Dansmuziek; 7.2011.15 Lieder en aria avond. Daarna orkestconcert in café Wallhof. BRUSSEL, 509 M. en ANTWERPEN, 266 M. 8.50 Orkestconcert; 9.50 „La recommandation," comedie; 10.1010.50 „Faust," le acte. mer er op, dat bijna een jaar na het benoe men van de Generale Commissie voer d'c uitvoering der Zuiderzeesteunwet nog geen uitvoering aan de wet is gegeven, De commissie werkt volgens spr. onder tc drukkende bepalingen en oeper- kende omstandigheden. Zij bestaat uit veer tien leden en daar geen besluiten genomen kunnen worden als niet 2/3 deel der leden aanwezig is, kon bijv. een eenige weken ge leden gehouden vergadering der Commissie, welke door negen leden werd bijgewoond, geen besluiten nemen. Daarnaast is de op gelegde geheimhouding een bezwaar, om dat de belanghebbenden bijvoorbeeld geen kennis kunnen nemen van de uitvoerings voorschriften, welke thans in voorbereiding zijn, voordat dezen zijn afgekondigd en wij ziging niet meer mogelijk is. Ook de verdee ling der Centrale Commissie in vijf subcom missies werkt belemmerend op een vlotten gang van zaken. Spr. wijst er op, dat het uiet onmgoelijk is, dat de visscherij verras send snel zal ophouden, doordat, tengevolge van de uitvoering der Zuiderzeewerken, de trek van de visch naar de Zuiderzee wellicht reeds binnen enkele jaren ernsfig belemmerd wordt. Verschillende afgevaardigden, die met voorbeelden wezen op de moeilijkheden der Zuiderzeevisschers, verklaarden, dat de on zekerheid omtrent de maatregelen welke dc regeering op advies van de Generale Com missie zal nemen, voor hen het ergste is. Aangedrongen werd op uitbreiding van het aantal vertegenwoordigers der visschers in de Generale Commissie. Na langdurige besprekingen werd besloten zich tot de regeering en de Generale Com missie te wenden met het verzoek de Zui derzeesteunwet zoo spoedig mogelijk geheel in werking te stellen, het Kon. Besluit,be vattende tiet Reglement der Generale Com missie zoodanig te wijzigen, dat de geheim houding beperkt blijft tot strikt persoonlijke aangelegenheden en dat de besluiten der Generale Commissie genomen worden bij eenvoudige meerderheid van stemmen en verder den Minister te verzoeken nog een vertegenwoordiger der Zuiderzeevisschers in de Generale Commissie aan te wijzen. Hierna werden nog eenige huishoudelijke zaken behandeld. 86 Toen eerst had de schilder een kort on derhoud piet graaf Wolf en dit onderhoud as zoo vreemd en vormelijk, als hadden ze nauwelijks kennis aan elkander. De oude man liet niets varen van zijn beginsel, zoo lang op te treden voor de eer der famihe, Is die eer niet onherroepelijk bankroet was. Maar de. prijs zijner gevoelens deed i era toch leed; heimelijk beminde hij Richard j eet zoon, vervuld van vurige dankbaar- rid; hij schatte Constantijn hoog als een zeldzaam karakter en had zich toch tégen- i er hem moeten plaatsen, ter zijde van m, dien hij inwendig zoo diep verachtte schuldig hield aan de daad. olg uw hart, papa. had Theresia gebeden, et is een zoo gced, zoo groot, zoo recht- i ardig hart! Gi» kunt uwe meening niet i erheelen, want hoe ge die ook verborgen idt, ik ken ze toch. Wat hem zelden gebeurde, bij was hef- g geworden teger» zijn kind, dat hij ioo 1 oder liefhad. Schaf mij bewijzen; tot dus- i -re is er steeds sprake van beweringen; r,. cm Aid kan verwachten, dat ik mijn eigen geslacht beschimp, ik ben geen schoft, die de waarheid wil onderdrukken, maar eerst meet zij meer onfeilbaar optreden, dan in de bijzondere meening eens enkelen. Gij kent de wereld nog niet, maar ik zeg het u, op het oogenblik, dat ik mij van Herbert afkeer, is de staf over hem gebroken. Zal ik dit doen, zonder daartoe verplicht te zijn? Ja, als daar iets goed gemaakt kon worden, als Magdalena daarmede terugge- oepen werd tot het zonnelicht en tot haar kind, als hare eer was aangetast en daar mede hersteld kon worden, of Veronica ge brek leed aan liefde of aardsche goederen! Maar nu zou het niets zijn dan een wraak zuchtige triomf van den heer Richard Lenz. Laat iederstrijden voor zijn eigen naam; de mijne is mij, naast u, het dierbaars op aarde, Het verdere verloop van het drama bleef Theresia verborgen; Constantijn kwam niet weder, de aanwezigheid van Riehard, welke bij den onweerzwangeren, onaangenamen toestand het huis niet mocht betreden, bleef haar onbekend en haar vader' vermeed het. over dc sombere aangelegenheden met haar te spreken. Nu had dit dram^ een treurig einde ge vonden in Tannensee, opnieuw verhief zich een graf als een bolwerk ter beschutting des grafelijken naams en nog eens was de kreet naar recht en gerechtigheid verstomd. Toen graaf Wolf een poos voordat het rijtuig, hetwelk Constantijns lijk medevoer- de, door het vergulde hek van het slot reed, toen zag men dat hij niet alteen dit op zoo engewonen tijd had bezocht. In. een der voorkamers was het grijze hoofd zichtbaar van den ouden zaakwaarnemer Ruben, die in spanning de landstraat opkeek. In het portaal trad hij den graaf tegemoet, in wiens trekken de ontroering meer sprak, dan woorden vermochten te doen. De zaakwaarnemer stiet die deur open, welke in de tuinkamer leidde en volgde hem, die voorging, midden in het vertrek bleef staan en op den toon der diepste smart zeide: Er is een groot ongeluk ge beurd, Ruben, hij is dood! Wie, om Godswil! wie, heer graaf? Wangen, de goede Wangen! O, Ruben, dat is voor mij een harde steg, wat heeft dc eer van mijn naam mij reeds gekost. Geloof, vertrouwen, en nu dit jonge, dier bare leven, zoo rijk, zoo waar en trouw! Een oogenblik ttond de oude jood oprake- loos. Zoo was zijn vermoeden juist, zeide hij vervolgens diepbewogen, ik dank God, dat ik hem eerst vergiffenis heb kunnen vragen voor iedere verdenking, welke ik onvoor- zichtiglijk ten zijnen opzichte gekoesterd heb, eer ik hem kende. Hij was verheven boven iedere verden king, hernam de graaf smartelijk, hij, dat wist ik immer, hij was het niet, hij boette alleen vreemde schuld. Men zal hem hier heen brengen, onder hetzelfde dak, dat b als broeders heeft beschut, In het huis, dat hij als kind der familie betrad, zoo vertrou wend en braaf. O, ware hij nimmer gekomen, wars hij bij zijnen vader gebleven, had hij nimmer de hand gedrukt, welke nu den dood hem geven, moest! Welke uren hebben wij al beleefd, welke uren zullen er nog komen? Onderzoekend keek hij de kamer rond, de oogen des zaakwaarnemers volgden, hem. Verlangt ge iets, heer graaf? Uitgeput knikte hij. Verzoek Geert te komen, ik gevoel'me zoo zwak. Ik moet hulp hebben bij de be schikkingen, welke gemaakt moeten worden. Gij zult mij bijstaan in een zeer moeilijke, treurige aangelegenheid, ik heb u daartoe gekozen, omdat gij weet, dat ik in zulke oogenblikken geen onnutte woorden duld, geen uitvorschen, geen verbazing. Gij her innert u nog den jongen dokter Wangen, die de gravin in Italië behandelde, toen zij dien ergen val gedaan had en ons naderhand in Venetië opzocht. De bediende boog. Gij zult ook vernomen hebben, dat hij in Afrika gestorven is? Jawel, heer graaf. Dat was een loos gerucht, Geerd, hij is wedergekomen. Maar nu ligt hij daar neer geschoten, daarbuiten op de opene plaats in het woud. Dadelijk zal hij hierheen gebracht worden, open een kamer, maak een bed in orde ik wil de diepste stilte, de diepste rust, geen verschrikkelijk gegil van hen, die hem gekend hebben, want hier is zijn tehuis, Ja, hier, ging hij voort, overstelpt van smart, toen hij bemerkte, hoe de bediende schrok, hier heeft hij geleefd, hier was hij het kind des huizes, graaf Herberts broederlijke vriend! Zonder gerucht te maken ging Geerd heen en de beide mannen bleven alleen. Welken indruk heeft deze vreeselijke wending van het lot op graaf Herbert ge maakt? zoo waagde Ruben het de stilte le verbreken. Den diepsten; voor het oogenblik was hij geheel onvatbaar voor indrukken. Of het van duur zal zijn? Is hij schuldig, Ruben, is het mogelijk, dat hij iets zoo ongehoords begaan, beleediging gehoopt heeit op be- lcediging, dan zal de nawerking dezer ure hem richten. Het rollen der wielen was niet hoorbaar op de hardbevroren sneeuw, maar men ver nam buiten het geluid van stemmen, stap pen werden hoorbaar op de marmeren vloertegels en de vleugels der huisdeur draaiden knarsend op hunne hengsels. De graaf rilde en opende de deur. Voor zichtig, als ware het een kind, als kon men hem nog pijn doen, hem, die toch de smart der laatste dagen had afgeworpen, zoo droeg men hem de trappen op, het blecke gelaat tegen ^Richards borst geleund. Ont zet stonden de lieden tegen den muur, wee- nend de tuinman, die nog ir. huis was ttb' den tijd des opperjachtmeesters. Hij had geen schuld en toch trof dit zwij gen, dit weenen van den grijzen bediende en Richards sombere blik den graaf trof als een aanklacht, het was de schaduw, die de wolken voorafgaat. Het noodzakelijkste werd besproken, toen nam de dokter afscheid, om naar de stad terug te rijden en Riehard zou hem verge zellen. Het zwakke verzoek van den graaf om hem te weerhouden, wees hij af. Ik kom weder ter begrafenis, zeide hij. De onopgehelderde schuld plaatste zich scheidend tusschen beiden ieder hield vast aan datgene, wat hij erkende als zijn recht. Voor den schilder was, bij zijn leven dig gevoel van recht, bij zijne hevige verbit tering tegen Herbert, de smart, welke graaf Wolf gevoelde om den doode en zijne uit drukkelijke vezekering, dat hij hem voor schuldloos hield, geen toereikend herstel van eer; hij wilde het hooren, duidelijk in woorden, wat de graai zoo angstig verborg in zijne ziel. De oude man daarentegen zag in dit verlangen, dat geen bewijs schonk, dat Herbert en in bem de familie beschimpte, alleen de bevrediging van een hartstochtelijk gevoel van wraak. En hij weigerde het, Toen de dokter de kamer verlaten had, haalde de zaakwaarnemer een brief te voorschijn en reikte dien den graaf over. Hij gaf hem mij, ingeval hij stierf. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6