HoestKeelpijn MARKTNIEUWS. BINNENLANDSCH nieuws DE EERSTE KAMER EN HET NED.-BELGISCH VERDRAG. Het voorlooptg verslag. De gevaren van verwerping. „Aanneming zal tengevolge hebben een voortdurend con. tact tasschen Nederland en België, welke landen elkaar noodig hebben. besmet ziekten AND INGEZONDEN. AMSTERDAMSCH NIEUWS. Een pijnlijke ontdekking. Contactpuntjes, die waarde hebben. GEMENGD NIEUWS. Duitschlands ontwapening. J De zaak-Kutisker. Een branstichtersproces. Aardschokken in Schotland. De toestand te Hankau. De agitatie tegen de katholieken. Anti-Britsche agitatie De Kantonneezen naar Sjanghai De nederlaag van Soen. De economische conferentie Groot-Brittannië en Japan. De Vereen. St. en Mexico, Britsch-ftaliaansche onder- handelingen. Poging tot brandstichting Met bloed bevlekte bankbiljetten LAATSTE NIEUWS. Ontbinding Landdag van Memel. De Katholieke Padvinders organisatie. Violet Gibson. KUNST EN KENNIS. Willy Martens, t Inhoud van Tijdschriften. Thans is verschenen het Voorloopig Ver slag van de commissie van rapporteurs over het wetsontwerp tot goedkeuring van het tusschen Nederland en België gesloten ver- drag. He! vangt aan met uitvoerige beschouwin gen over den historischen grondslag van het verdrag en het verband tusschen het ver drag van~ 1839 en het nieuwe tractaat. In het algemeen vond men het betoog van den mi nister, waardoor dit verband werd gelegd, 2eer gekunsteld. Er werd over het beleid van den minister bij het tot stand brengen van het tractaat zeer verschillend geoordeeld. Sommige leden brachten den minister hulde voor diens be leid bij de besprekingen te Parijs. Het trac taat. zooals dit aan de Kamer is voorge legd, is, naar deze leden betoogden, het re sultaat van de toenmalige politieke constel latie. De hier aan het woord zijnde leden pre zen de consequente houding van den minis ter %n uitten de meening, dat de bezwaren t; gen het verdrag overdreven zijn. Kon het tractaat niet anders worden ver dedigd dan op grond van afdreiging, dan zoude elk rechtgeaard Nederlander er een heftig tegenstander van moeten zijn. Ten gunste van het tractaat zijn echter andere en redelijke gronden aan te voeren. De wij ziging van het Verdrag van 1839 is op zich zelf noodzakelijk, omdat de feiten de ver plichte neutraliteit van België hebben te niet gedaan. Daarom moet het politieke statuut van België opnieuw worden vastgesteld. De overeenkomst van Locarno, met België als onderteekenaar, is eene schending van de tractaten van 1839, die aansluiting bij den feiteliiken toestand, dat is de volledige sou vereiniteit van België, onafwijsbaar maakt. Dit wordt door niemand betwist. .Maar daar om ook moest verdwijnen het verbod voor Antwerpen om oorlogshaven te zijn. Dit ver bod zoude immers in ^trijd zijn met de vol ledige souvereiniteit. Eelgië's wenschen niet onredelijk. Het behoeft ook geen verwondering te gekken, dat toen in 1919 het bestek "van Europa grondig moest worden herzien, Bel gië van de gelegenheid gebruik wenschte te maken, om, ook de verhouding tot Neder land opnieuw te regelen. En de nadeden van zijne geografische ligging ten opzichte van ons land voor de toekomst op te hef fen. Om deze reden zijn België's reeds van 1839 dagteekenende wenschen ten opzichte van eene afdoende verbinding met zijn ach terland door Limburg heen, niet onredelijk. Zoo mag men ook den wenscb van België omtrent de grenswijziging niet zien als een gevolg van zuiver imperialisme, van machts begeerte. Die wensch moet ten deele wor den verklaard uit historische herinneringen, evenals ook de tegenzin van velen bij ons te lande tegen het tractaat met België ten deele is te verklaren uit historische herinneringen. ele leden konden niet instemmen met den boven uitgesproken lof over het beleid yan den minister. Zij vermochten allerminst m te zien, en ontkenden, dat België, door het laten varen zijner buitensporige,"op geen enkelen rechtsgrond steunende territoriale cn politieke eischen aanspraak zoude heb ben verkregen op economische compen- satiën. De hier aan het woord zijnde leden, ach ten het voor Nederland een allerongeluk kigste overeenkomst. Ofschoon deze leden niet betwistten, dat het optreden van den minister in 1919 ze ker lofwaardig was, merkten zij niettemin op, dat toch niet uit het oog verloren mag worden, dat het voornamelük aan het ingrij pen van Engeland, en wellicht ook van Ame- rixa, in de eerste plaats te danken is ge veest. dat de oorspronkelüke eischen van a^ëewezen werden. Het succes van het Regeeringsbeleid wordt overschat, als men geen rekening houdt met dit feit. Wer- Kclijk gevaar heeft ons land op dat stuk niet bedreigd. Naar aanleiding van dit laatste werd de aandacht gevestigd op het gerucht, dat toen de minister naar Parijs ging voor de confe rentie, die geleid heeft tot de resolutie van 4 Juni 1919, de bekende interventie te onzen behoeve reeds geleid had tot het resultaat, aat een of meer der groote Mogendheden nKt de territoriale eischen van België niet instemdefn). Men wenschte gaarne, om het beleid van den minister te kunnen beoor- deelen, de juiste toedracht der zaak te ver- Hemen. Ook kan men hetgeen bereikt was den mi- nister niet als een bijzonder succes aanreke nen, omdat het dezerzijds verlangde niets meer was dan volkomen redelijk en in alge- heete overeenstemming met onze rechtspo- 6ue, die zeer sterk was, zooals in overleg met den minister glashelder is uiteengezet, door Prof. Strucken in ziine bekende bro chure van 27 Juni 1919 „Nederland, België en de Mogendheden." Is er pressie geoefend? Vele leden konden dan ook het denkbeeld rut van zich afzetten, dat de minister had gehandeld onder een zekeren druk. Met het standpunt om aan de opheffing de bepalingen, die de souvereiniteit van Bcigië oeperken, te verbinden eene poging om tot overeenstemming te geraken betref- fer,de de vaarwateren, had iren z*ch we! kunnen vere-eni^en. Inderdaad is het van groot belang om met België in goede na buurschap te leven. Maar de meeste leden konden zich niet onttrekken aan den indruk, dat de vergaande bepalingen van bet onder havige tractaat haar oorsprong hehbon ge bonden in een „zich-niefc vrij en onafhanke lijk gevoelen. Ware dit wel het geval geweest, dan zoude dit tractaat nooit aanvaard zijn. Het aan vaarden van een verdrag onder druk is eene fout. Indien de minister blijft volhouden dat geen drang heeft bestaan, niet onder invloed van „vrees voor erger" is gehandeld, dan moet men zich toch afvragen of de minister zich wel duidelük het belang van Nederland voor oogen heeft gesteld. Apotheken 0 tsc h Indien inderdaad geheel vrij werd onder handeld, waarom zijn dan niet de wijzigin gen in het tractaat van 1839 beperkt tot wij zigingen in verband met de opheffing der ge- gerandeerde neutraliteit, tot wederzijds er kende bezwaren en daarna geleidelijk en wel voorbereid de maatregelen overwogen, die tot de gewenschte politiek en econo mische toenadering kunnen leiden? 1925 is niet 1919. Maar ook ai ware in 1919 onderhandeld ender den invloed van vrees en pressie, dan nog kon daarin Geen enkele reden worden gezien, om in 1925 nog steeds gestand te aoen, wat vijf jaren te voren niet a'leen-niet was aanvaard, maar in 1920 door België na drukkelijk was afgewezen^ De ontstemming van den minister, dat het trac'aat onder pressie is tot stand gekomen, maakt het onbegrijpelijk. dat het verdrag een voor Nederlasd zoo onereuzen inhoud heeft gekregen. Ia dit verband wees men op de bewering van den beer Nolens in de Tweede Kamer, volgens welke wel aegelijk de economische concessies zouden moeten worden beschouwd als Nederlandsche eon- tra-prestaties voor het, naar hij hoopte, de finitief afzien door België van territoriale aanspraken. Een dergelijke afweging van onrechtmatige aanspraken tegen onverplichte concessies kan echter nooit worden aanvaard. Eindelijk werd nog in twijfel getrokken, of als gevolg van de door Nederland bij de on derhandelingen getoonde welwillendheid in derdaad, zooais van de zijde dergenen, die het tractaat verdedigden, werd beweerd, het geschil tusschen beide landen tot rust zou komen na de totstandkoming van dit trac- taat. Tegemoetkoming aan de wenschen van België, eischen van goede nabuurschap, in ternationale toenadering moeten zeker be langrijke factoren zün bij de behandeling van een tractaat, als het onderhavige, maar dat dit alles door dit verd-ai? zal worden bereikt werd ernstig betwijfeld. Indien het worden aangenomen, zal, meenden veie leden, Nederland van België worden vervreemd; toenadering behoort niet van ééne züde te komen. Maar noch Nederland, noch Belöië zullen door de aanneming worden bevre- digd. De door de Regeering gevolgde wijze van behandeling van het verdrag werd niet ge lukkig geacht. Duidelük is het n!et Sewor- den, waarom zooveel geheimzinnigheid is be tracht. Vraagstukken van politieken aard. Verscheidene leden, zoo zij al over de economische bedenkingen zouden willen heenstappen hoewel daarvoor volgens hen geen afdoende gronden zijn aangevoerd hadden tegen het verdrag volstrekt onover komelijke staatkundige bezwaren, omdat door het sluiten van deze overeenkomst met België in een al te grooten afstand van staatsbevoegdheid op eigen grondgebied wordt toegestemd, omdat wij het recht op geheel zelfstandige beslissing omtrent de vraag, of door ons eventueel aan een oorlog zal worden deelgenomen, prijs geven en om dat wij ons noodeloos in oorlogsgevaar wik kelen, Deze bezwaren kwamen bij onder staande punten nader ter sprake. Vele leden achten het ontbreken van een regeling omtrent de Wielingen een bedenke lijke leemte in dit tractaat. Hiertegenover werd opgemerkt, dat er van het verdrag in het geheel niets terecht zou de zijn gekomen, indien men dit ingewik kelde vraagstuk met zijn territoriale en his torische factoren tot oplossing had willen brengen. Vele leden verklaarden volkomen in te stemmen met de gedachte België zooveel mogelijk tegemoet te komen, wat betreft de bevaarbaarheid van de Schelde, omdat zij de eenige verbinding van Antwerpen met de zee vormt. Zij konden zich echter niet ver eenigen met de wijze, waarop deze gedachte in het tractaat tot uiting is gebracht. Andere, die in tegenstelling tot de hier voor aan het woord zijnde leden het Schel- de-regime voor België wel wenschen te ver beteren, voegden daaraan toe, dat dit slechts op tweeërlei wijze mogelijk is, p.l. a, door daaromtrent met België een overeenkomst aan te gaan, met uitsluiting van de andere mogendheden als partij, of b, door de Schelde te internationaliseeren met medezeggenschap der groote mogend heden, zooals o. a. is geschied met den Rijn, den Donau, de Oder, den Weichsel, enz. t Men behoorde in het oog te houden, dat men een bevriende natie ten opzichte van rechtmatige verlangens zooveel als mogelijk is, moet tegemoet komen. Over enkele be zwaren zoude men dus moeten heenstappen en van harte medewerken, om Antwerpen een zoo goed mogelijke verbinding met de zee te doen behouden. Ernstige bezwaren rezen er bij vele leden legen de bevoegdheden, welke aan de com missie van Beheer worden toegekend. Vrij algemeen achïte men de reserve om trent de Belgische oorlogsschepen uiterst be denkelijk. Van verschillende leden waren de econo mische bezwaren nog zwaarder dan de poli tieke, waarover zij desnoods bereid waren heen te stappen. Daarbii legde gewicht in de schaal de overweg'ng, dat de economische toestand in België gunstiger is dan in Neder land, hetgeen onder andere hieruit blijkt, dat in België geen werkloosheid heerscht in te genstelling tot Nederland. De kanalen. De economische bezwaren trokken zich vooral samen op het Moerdijk-Innaai. Amsterdam-, zoo werd betoogd, wordt in niet mindere mate door hel kanaal bedreigd, dan Rotterdam. Eenige leden beschouwden de zaak uit een eenigszins ander oogpunt. Zij wezen op de omstandigheid, dat volgens zijn natuurlijke ligging Antwerpen in de eerste plaats Schel- de-haven, Rotterdam Rijnhaven is. Kapitaal en arbeid worden met de grootste efficiency aangewend in het belang van de algemeene welvaart, indien deze beide havens zich in die richting verder specialiseeren. het woord, of hef geen overweging verdient de aangelegenheid te onderwerpen aan het onderzoek eener door de Regeering in te stellen commissie, met opdracht binnen vier maanden van rapport te dienen. Omtrent de beteekenis van de gevolgen van het Rijn-Maas-Scheldekanaal bestond verschil van meening, Eenige leden waren van oordeel, dat dit kanaal moeilijk kon worden geweigerd, daar Duitschland bij het Verdrag van Versailles zich verbonden bad, een kanaal te graven van den Rijn naar de Limburgsche grens en Nederland dan bezwaarlijk een barrière zoude kunnen opwerpen tegen het verder doortrekken van dat kanaal. Onderscheidene leden waren van een an der gevoelen, waarbij zij zich beriepen op 't verleden. Tegenover het gevoelen van hen, die dit kanaal voor onze belangen schadelijker acht ten dan net Moerdiikkanaal stond dat van anderen, die van oordeel zijn, dat dit kanaal voor Limburg van groote beteekenis zal zijn. tegenover de opmerking, dat sommigen in het kanaal Luik-Maastricht een voordeel voor ons land zien, daar bet onze havens in verbinding brengt met het Ltiiksche nijver- heidsgebied, werd er van andere zijde op Gewezen dat er wellicht eenig voordeel voor Zuid-Limburg in de verbreeding van dit ka naal zoude gelegen kunnen zijn, doch dat daartegenover de vrees gewettigd is, dat ^ank zij dit kanaal, in verband met het Rijn- Maas-Scheldekanaal, het Luiksche industrie gebied zich nog meer op Antwerpen zal oriènteeren dan thans het geval is. Onderscheidene leden konden geen vrede hebben met de regeling aangaande het be- loodsen van schepen op de Schelde en de monden dezer rivier. Als het verworpen wordt. Men zag de houding der Eerste Kamer ten opzichte van het tractaat als een zeer ver antwoordelijke. De vermoedelijke gevolgen van verwer ping of aanneming werden breedvoerig be sproken. Eenige leden stelden de vraag, of het niet verstandig zoude zijn het verdrag goed te keuren, ten einde onze verhouding tot België, mede in verband met de verbete ring van de algemeene politieke toestanden, afdoende te verbeteren. Zij wezen er op, dat Nederland in Europa geheel Geïsoleerd staat, pheel anders dan de Scandinavische riiken, die samen een taai en belangengemeenschap vormen. De leden, hier aan het woord, achtten het een groot internationaal belang alles in het werk te stellen om zich met België goed te verstaan. Neederland zal zich ook een betere olaats in het internationaal economisch bestel ver overen dan het nu heeft. Import-landen zoo als ons land, moeten in toenemende mate voorzichtig zijn en trachten mede te gaan met beter bedeelden. De verwerping zoude, naar de voorstan ders van het tractaat vreesden, ten gevolde hebben, dat het verdrag van 1839 zou blij- c6? i j s'a.al?; België de kwestie van het chelde-régime zoude onderwerpen aan de esl'ssing van_ het Hof van Internationale Justitie; dat Terneuzen door België zoude worden doodoedrukt en dat België econo mische représailles zou kunnen nemen in samenwerking met Frankriik en Duitsch land met het gevolg, dat Rotterdam en Am- s ET.. m °P *;n duur zouden „opdrogen." Bij verwerping zouden erger gevaren ons kunnen bedreigen dan b.v. uit het Moerdijk kanaal zouden kunnen voortvloeien. Men was beducht, dat alsdan de mogend heden, die, naar het inzicht van sommigen, aan de beiae bij het verdrag betrokken lan den volstrekt niet vrij spel hadden gegeven, zich zouden doen gelden. Maar daarmede is de zaak voor ons land nog niet ten einde. Er moet een nieuw tractaat komen. Verkrij gen wij met BeMë geen overeenstemming, han zal dit land zich wenden tot den Volken bond of tot de Commissie van XIV, om zich Jaarvan den steun te verzekeren, en dan loopt Nederland gevaar, dat de Schelde wordt geïnternationaliseerd. Aanneming van het verdrag zal ten ge volge hebben een voordurend contact tus schen Nederland en België, waarbij ons land en, bllurstaat kan doen gevoelen, dat beide if j e^kaar noodjg hebben. Alsdan zou Helgie zoodoende ook meer naar het Noor- den in plaats van naar het Zuiden worden georiënteerd. Deze beschouwingen vonden bestrijding. Zij, die het aanhangig tractaat niet konden aanvaarden, stelden op den voorgrond, dat zij een nieuwe, voor beide landen bevredi gende regeling zeer ernstig wenschen. Wij behoorden ons dan ook bij verwerping be reid te verklaren, tot het aannemen van een welwillende houding bij het aanknoopen van nieuwe onderhandelingen. Mocht het verdrag verworpen worden, can zal er zeker gelegenheid bestaan om een redelijke en voor beide partijen aanne- meb'ke overeenkomst aan te gaan. Ten slotte werd nog uiting gegeven aan de verwondering waarmede men kennis had ge nomen van de zinsnede in de eerste Kamer rede van den minister: „Ik huiver bij de ge dachte, dat er een andere uitspraak door het rarlement zou worden gedaan," Men zoude gaarne vernemen, welke aanleiding voor huivering er volgens den minister bestaat. Men zoude er prijs op stellen een positief antwoord op deze vraag te ontvangen. Niet alleen dat de tuinders met de slechte i jaren ten gronde gaan (vooral 1926 was heelemaal een mislukt jaar, ten minste voor de aardbeienteelt en dat is het hoofd product van deze gemeente) maar ook de zakenmenschen gaan met de tuinders ten grend. Sla hun boeken maar eens op en ga dan naar de Boerenleenbank en vraag daar de boeken eens ter inzage. U zult zien in hoe een noodtoestand 'iz tuinders van Heemskerk zich bevinden. Daarom is het noodig is, dat het gemeentebestuur van Heemskerk nog eens een poging waagt bij Regeering of Provincie, en met de noodige toelichting, en dan direct. Want er is niet alleen nood, maar er is oko gebrek en dat bij het nijvere volk, dat van 's morgens vroeg tot 's avonds laat aan den arbeid is. Zij moeten gebrek lijden, omdat de oogst mislukt is. En hoe zullen de menschen aan mest voor hun tuin komen? Kom gemeente bestuur vergader hier nog eens over en sla de handen flink aan den ploeg. Met dank voor de plaatsing Uw abonné T. BEROEPSADVISEURS, Geachte Redactie, In uw blad van 21 dezer vond ik in de kolom „Pijltjes" het artikeltje „Beroeps adviseurs", Daar de grondslag dcJor den gemeente raad voor dit instituut goedgekeurd mij niet bekend is, moet ik afgaan op hetgeen onder genoemde titel in uw blad geschreven is. Daaruit is nu te lezen, dat, tenminste voorloopig, niet van de ervaringen van de onderwijzers ten aanzien van hunne leer lingen profijt getrokken zal worden; het in gezonden stuk, waarop de schrijver van dit artikel doelde en de bespreking van het Engelsche bericht doen zulks vermoeden. Reeds meerdere malen werd echter om de hulp van den onderwijzer gevraagd. Toen prof. F. Parsons in 1908 te Boston een klein bureau voor beroepskeuze (de eerste naar ik meen) oprichtte, trachtte hij de scholen voor zijn bureau te interessee ren; het aanteekenen van de individueele neigingen en vaardigheden der scholieren zou voor het bureau een waardevolle voor- arbeid zijn. Het standpunt van dezen pio nier is te vinden in het boek F. Parsons; Choo'.ing a vocation, Boston, terwijl de op vatting van den tegenwoordigen leider ge meld wordt in zijn monographic: M. Bloom- field: The vocational guidance of Youth, Boston. Ook in ons land wordt in de literatuur over beroepskeus de lagere school als uit gangspunt genoemd. Hiervoor verwijs ik naar een der boekjes getiteld.' Zielkundige verwikkelingen, Serie II no, 1, Aanleg en Beroep door Dr. F. Roels, hoofdstuk VI School en Beroepskeus, uitgegeven in 1919. F, J. M. TONINO. Accountant N, I, v. A, Naschrift. Indien de geachte inzender uit ons stukje gelezen heeft dat de te stichten bureaux voor Beroepskeuze in Haarlem geen gebruik zullen maken van de gege vens, die de school kan verschaffen over de candidaten, die zich bij de Bureaux aanmelden, dan zijn wij blijkbaar niet dui delijk genoeg geweest. De werkmethode voor de Bureaux in Haarlem is, naar wij meenen, nog niet vastgesteld, (we! de grondslag) althans niet publiek bekend, maar er is geen reden te veronderstellen dat men op die bureaux de school, die kostbare bron van inlichtingen over de be trokkenen zal verwaarloozen. Integendeel. Men zal daarvan, naar onze overtuiging, gebruik maken. Wat in de rubriek „Pijltjes" bedoeld werd is dit dat men blijkbaar in Engeland de opvatting huldigt, dat de voor lichting bij Beroepskeuze aan de school moet worden toevertrouwd en niet aan een bureaux, voorgelicht door het onderwijzend personeel. P. Verdediging van het Moerdijkkanaal. Tegen de verschillende bezwaren kwam men van andere zijde op. De meening werd uitgesproken, dat het gevaar voor de wel vaart van ons land, van dit kanaal gevreesd, evenals van het Schelde-Maas-Rijnkanaal, sterk overdreven wordt. Men wees erop, dat de prognose van de tegenstanders van het verdrag zuiver speculatief is; zekerheid heeft dienaangaande niemand en kan ook niet ge geven worden. Voorts werd betoogd, dat het onderhavige kanaal ook voor Nederland een voordeel oplevert, daar het België en Noord- Frankrijk voor ons opent. Eenige leden betoogden, dat het verschil tusschen het verkeer in de havens van Ant werpen en Rotterdam te veel uit het oog wordt verloren. Men moet de beide havens niet te veel als in alle opzichten concurren ten van elkander beschouwen. Eènige leden wezen er voorts op, dat het verzet tegen het kanaal wel met groote hef tigeheid en met groote stelligheid gevoerd wordt, maar dat nauwkeurig omschreven ar gumenten op grond van zorgvuldige en aan de feilen ontleende redeneeringen hoe het nadeel, dat dit kanaal aan de Nederlandsche scheepvaart zoude brengen, zal ontstaan, tot 'Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk.) Mijnheer de Redacteur, Wilt u onderstaande regelen in uw veel gelezen blad opnemen? Bij voorbaat dank. Naar aanleiding van hetgeen er in de ju C°urant ,van Zaterdag 22 Januari aangehaald wordt over den tuinbouw in Kennemerland Daat in dat artikel gezegd wordt, dat het gemeentebestuur van Heems kerk overtuigd is dat hier de helpende hand moet worden geboden, heeft het dan ook nogmaals een poging gewaagd om steun bij Ged. Staten. En dan staat er verder; al behoeft men zich dan ook niet te ont veinzen^ dat meerdere tuinders, ook met deze hulp niet meer te redden zijn. Dit is wej heel pessimistisch uitgedrukt, dat met een beetje goeden wil en hulp van Regee ring en Provincie, alle eerlijke tuinders nog wel te redden zijn. Als het maar niet zoo gaat als voor drie jaar geleden, toen er ook steun gegeven is in Heemskerk. De burgemeester van Heemskerk had toen geen goede voorlichters en werd die steun zoo verleend, dat hij den daarop volgenden zomer weer teruggegeven moest worden. De menschen beloofden dat wel, maar zij waren van de onmogelijkheid van dat teruggeven overtuigd, en dat hadden ook die voor lichters moeten weten. Steun moet op een langen termijn gegeven worden, en jaar lijks een gedeelte met de noodige rente teruggegeven. Als dit gedaan wordt, zijn de eerlijke tuinders in Heemskerk nog wel te redden. Dat er onmiddellijk geholpen moet worden leid ik af uit het feit, dat er van de tuinders van Heemskerkop het oogen- blik 90 procent in nood verkeeren en daar zijn er zelfs onder, die geen eten in huis heb ben en die geen kans zien om aan mest voor Hun tuin te komen, Zulke menschen moe ten gered worden en die kunnen gered word«n. Deze menschen vragen om steun Eenigen tijd geleden werd bij de polite van het bureau Linnaeusstraat aangifte gedaan, dat uit een winkel in mode-artikelen _n de Javastraat in Jen loop van eenige maan den verschillende van die artikelen vermist werden. Het onderzoek deed blijken, dat het ifieerendeel van het vermiste bij op- koopers was. En dezen wezen een persoon aan als zijnde de man, die het goed, dat een bedrag van ruim 4000 vertegenwoor digt, verkocht had. De vrouw, die het fill aal drijft, kwam tot de pijnlijke ontdekk.ng. dat haar man, die overigens met den winkel niets te maken had, de dader was. Hij is naar het bureau Linnaeusstraat overgebracht en zal ter beschikking van de justitie gesteld worden. Een particulier, die een werkplaats heeft cp de Marinewerf, had geruimsn tijd ge leden een groot aantal oude Duitsche tele foontoestellen opgekocht. Deze ontdeed hij door middel van een ponsmachine van de platinapuntjes, d.e blijkbaar veel waarde hebben. Dezer dagen kwam hij tot de ont dekking, dat hij een groote partij miste. Hij schatte het gewicht van de verdwenen pun tjes op 1000 gram en de waarde op ongeveer 8500. De voorraad schijnt bij kleine hoe veelheden gestolen te zijn. Wie de dader is, kan de politie nog niet zeggen. Legatie-secretaris dr. Cloaius, die de voor- bereidende onderhandelingen met de con trole-commissie alhier nopens den uitvoer van oorlogsmateriaal heeft gevoerd, is naar Parijs vertrokken om deel te nemen aan de eindbesprekingen tusschen gen. v. Pawelsen den gezantenraad Op verzoek van zijn verdediger is Iwan Kutisker gisteren uit de hechtenis ontsla gen. De medische deskundige prof. His had in zijn advies verklaard, dat Kutisker in le vensgevaar verkeerde. Voor de jury-rechtbank ie Kiel stonden heden terecht zeven beklaagden, die in den tijd van November 1923 tot Augustus 1925 in de omgevig van Leezen tien branden hadden gesticht of anderen daartoe hadden aangezet. Allen waren kleine bazen in het bouwbedrijf, die hun arbeiders aanspoorden boerderijen in brand te steken, om op deze wijze voor geregelden arbeid te zorgen. Het proces zal omstreeks 14 dagen duren. Er zijn ca. 100 getuigen gedagvaard. Gisterenmorgen om vijf uur ziin aard schokken gevoeld in een uitgebreid gebied van N. O. Schotland o.a. te Aberdeen. Elgin, Ballater en op de Orkaden en de Shetland- eilanden. De schokken duurden van 20 se conden tot 1K minuut. In alle plaatsen, waar de schokken werden waargenomen, schudde de huizen en werd eenige ongerust heid gewekt Er wordt evenwel geen schade gemeld behalve dat aardewerk op den vloer stuk viel. Uit China werd gis'eren geen nieuwe ont wikkeling in den toestand gemeld. Het is te Londen nog niet bekend of het besluit, der handelsgemeenschap in de Britsche concessie te Hankau na overleg mét O'Malley genomen, om de zaken te her vatten, (jok inderdaad :n werking is ge steld. Voorvallen van minder belangrijken aard te Hankau en elders on 'ersH.uiien den in semmige krmgen geioperden twijfel no pens d bekwaamheid -Ier "Mneesche auto ritei'en om ae extremisten in bedwang te h ju Jen. De agitatie tegen de katholieken duurt te Amoy voort. De lijkjes van zeven kleine kinderen, die onlangs begraven wa ren, zijn wederom opgegraven, op grond van de beschuldiging, dat de ka'liolieken ze verminkt hadden. Ook te Amoy en te Swatow ontwikkelt zich een anti-Britsche agi'atie. Alle Amerikaansche zendelingen uit het binnenland hebben zich tijdelijk naar Swa tow begeven. Uit een telegram, dat de „Paris Times" uit Londen ontvangen heeft, blijkt, dat het Kantonneesche leger zijn opmarsch door da provincie Tsjekiang naar Sjanghai weer voorzet. De Kantonneezen hebben de troe pen van Soen Tsjoean Fang, den militairen gouverneur van Sjanghai, te Hangts.au ver- s'agen. Hangts'au is de sleutel voor deo 'oegang tot Sjanghai uit het Zuiden. De verslagen troepen zijn teruggetrokken op Toengloe. Wegens de nederlaag van Soen Tsjoean Fang in Tsjekiang, hebben de Britscho autoriteiten de zendelingen last gegeven het district Ningpo te ontruimen. De Volkenbond heeft een Russische nota ontvangen, waar in scherpe bewoordingen wordt 'medegedeeld, dat Rusland geen deel zal nemen aan de Internationale Ecoomi- sche Conferentie in verband met de Rus- sisch-Zwitsersche betrekkigen, welke het voor Rusland onmogelijk mak;n, zijn gede legeerden naar Geneve te zenden. Naar uit Tokio wordt gemeld, zou Japan het verzoek van Groot-Brittannië om de medewerking te verleenen bij de pogingen om de vroegere positie van Groot-Brittannië aan de Jangsé te her winnen, geweigerd hebben op grond van het feit, dat Japan iedere geweldpleging wil vermijden. Professoren verkond'gen opnieuw hun meening. Een 100-tal professoren ir het internatio. naai recht, vertegenwoordigende 43 Uni versiteiten, hebben een verklaring gepubli ceerd, waarin zij aandringen om het be staande geschil tusschen de V. S. en Mexico betreffende de land- en petroleum- wetten aan arbitrage te onderwerpen. Naar uit Londen wordt gemeld, hebben te Rome Britsch-Italiaansche onderhande lingen plaats gehad ter bespreking van de wederzijdsche belangen aan de Roode Zee en de daaraan grenzende Arabische Staten, nu toe weinig of niet worden aangetroffen. zij willen er rente voor betalen en het geld Ook staat vast, dat zij, d'e van dit kanaal voor ons handelsverkeer geen overwegend nadeel voorzien, weinig scherp zijn geweest in hun betoog. De vraag rees nu bij de leden hier aan bij gedeelten weer teruggeven. Zij vragen niet cm subsidie, zooais sommige orkest verenigingen. om het nooit weer teug te geven en dan liefst een vaste subsidie, waarvoor die arme noodlijdend^ tuinders hun belastingpenningen voor moeten offeren. De politie te Enschedé heeft bij toeval een poging tot brandstichting ontdekt. Bij zekeren W. aan den Losserscbenweg was namelijk een binnenbrandje uitgebroken, dat door de buren we-d gebluscht. Bij on derzoek door de politie bleek, dat er in een andere kamer, tusschen oud papier een kaars stond te branden en dat deze kaars in verbinding stond met een lont. De brandstichter heeft bekend en is ter beschikking van de justitie gesteld. Zaterdagmorgen is ingebroken ten huize van v. H„ te Schiedam. Tijdens de afwe zigheid van de bewoners had de dader zich toegang verschaft door openschuiving van een raam. Uit een kastje, dat met een beitel opengebroken is, werd uit een geld kistje 650 gestolen, waarvan de dader, toen een der bewoners plotseling terug kwam, 400 op den grond heeft laten val len, Het gestolen geld bestond uü 10 bank biljetten van 25, De commissaris van po litie-te Schiedam verzoekt in verband met dezen diefstal inlichtingen, wanneer bank biljetten, die met bloed bevlekt zijn, ter be taling worden aangeboden. ouders geboren te Semarang en ging reeds op jeugdigen leeftijd naar Amstrndam, waar hij de Openbare Handelsschool bezocht en zijn eind-examen deed, In plaats van daar op naar een kantoor te gaan, deed hij het toelatingsexamen voor de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten. Hij slaagde en bleef er drie jaren werken. Daarna ging Martens te Parijs verder studeeren onder den beroemden portret- en figuurschilder Bonnat en op het atelier van Cormon. Al zeer spoedig kon Willy Martens te Parijs en elders werk tentoonstellen dat zeer de aandacht trok van het groote pu bliek en van kenners. Het zag er naar uit of hij vooral in het portret en het figuur zou gaan uitmunten. Maar Willy Martens schildert nog heel wat anders en zijn werk uit die Parijsche jaren werd zóó zeer gewaardeerd dat men zijn naam vindt onder die der eerste So- ciétaires der Société Nationale des Beaux- Arts, een genootschap, gesticht door kun stenaars met groot talent als protest tegen de uitspraken der jury van *het oude Salon des Champs Elysées, Ook aan pano rama s heeft hij meegewerkt, o.a. kreeg hij in 1886 de opdracht van een groot pano rama te schilderen te Parijs; „Laatste dag der Commune," In 1889 viel hem de hooge eer te beurt, benoemd te worden tot gedelegeerd com missaris en jurylid voor de Nederlandsche Afdeeling van Schoone Kunsten op de we reldtentoonstelling te Parijs, Na beëindiging zijner werkzaamheden als gedelegeerd commissaris, verliet Martens Frankrijk om zich te kunnen wijden aan het bestudeeren van echt Nederlandsche typen. Hij ging zich vestigen te Nunspeet op de Veluwe en was een der eerste Hol- landsche meesters, die dit dorp en zijn omgeving een zekere vermaardheid hebben bezorgd. Als leerling van Bonnat, had hij zich ook naam verworven als knap portretschilder en aan zijn groote reputatie had hij het dan ook te danken dat hem de opdracht werd verleend het portret te schilderen van de Koningin in het park van haar buitenver blijf Het Loo en later een levensgroot por tret van de Koningin-Moeder, bestemd als geschenk voor de Koningin. In verscheidene openbare musea van Europa en Amerika en in vele bekende particuliere verzamelingen is zijn werk ge plaatst. Wij noemen enkel het Rijksmuseum te Amsterdam, ons eigen Museum, het Mu seum Mesdag, de musea te Chicago en Philadelphia. In 1892 kozen de leden van Pulchri Studio hem tot secretaris van hun genoot schap, in 1907 werd hij voorzitter, in 1894 was hij regeeringscommissaris voor de Nederlandsche Afdeeling op de Wereldten toonstelling te Antwerpen; in 1889 op die te Parijs; in 1904 vervulde hij deze gewich tige betrekking ter tentoonstelling te St Louis. Tal van onderscheidingen zijn Martens toegekend. Musicalia. Uit de Bouwwereld. T ooneelkroniek. Vrouwenhoekje, door T. D.: Florence Nightingale, III Blouse Practische wintermantel Wasscben Kleuren Modern mantelcostuum Het oud-Hon- gaarsche Familiekleed Vrouwenberoe pen Geribd fluweel Eet vruchten! Zilver kant Recepten Nuttige wenken. Kent gij uw eigen land? Nieuws over boeken en schrijvers. Kunstberichten, KOWNO, 25 Jan, Daar de meerder heidspartijen weigerden samen te werken om een regeering te vormen, is de Land dag van Memel ontbonden. Nieuwe verkie zingen zullen op 4 Maart plaats hebben ROME, 25 Jan. De „Osservatore Ro mano", het officieele orgaan van het Vati- caan, bevat een protest tegen het jongste decreet van Mussolini, waarbij de Katholieke organisaties van jeugdige onderzoekers (de Katholieke Padvindersorganisaties) wor den ontbonden en ondergebracht bij het Nationaal Instituut der Ballillas, de Pad vindersorganisatie die de Fascisten hebben gesticht. Dit protest is vervat in een schrijven van Z. H, den Paus, aan Kardinaal Gasparri. De Paus verklaart, dat deze orga nisaties niet mogen worden ontbonden, omdat zij een specifiek godsdienstig karak ter dragen. Na aansluiting van de organi saties bij het Nationaal Instituut der Balli las moet de opvoeding der jeugdige per sonen in de organisaties blijven geschieden, door priesters, die gekozen zullen worden in overeenstemming met de leiders der Ballilas en de plaatselijke bisschoppen. ROME, 25 Jan. Violet Gibson, de over- spannen Iersche dame, die in April j.l. een aanslag op Mussolini pleegde, zal zeer waar schijnlijk niet voor de Rechtbank worden gebrachL Vernomen wordt, dat zij nog steeds in observatie is en dat zij waar schijnlijk aan de familie in Engeland zal worden uitgeleverd op voorwaarde, dat zij onder toezicjit zal blijven en haar nooit zal worden toegestaan naar Italië teru§ te keeren. Mijnhardt's Hoesttabletten. Doos 3Qct. Mijnhardt'sKeelpijntabletten,60 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. De overleden kunstschilder Willy Mar tens was op 1 Dec. 1856 uit Nederlandsche OPGANG Inhoud van No. 310; Erich Wichnjan, door Jan Engelman; geïl. L*e Pelgrim van Angkor, IV, door Piere Loti. Jonkvrouwe de la Seiglière, IV, door Jules Sandeau. Uit Biek en Blad, Summa SummarumEen wekelijksche terugblik op den internationaal-politieken toestand, door Aquatus, Aankondiging van humor en satyre uit binnen, en buitenland. PURMEREND, 25 Januari 1927. Markt bericht. 10 stapels kleine fabriekskaas met merk 44.— per 50 K.G.; 5 stapels kl. boerenkaas 46,— per 50 K.G, De handel op de kaasmarkt was goed, 389 K.G. boter 2.30—2.35 per K.G. Runderen, waaronder 190 vette 0.70— 0.95 per K.G,, matig; en 137 melk- en geldi 120—360 per stuk, matig; 15 stieren ƒ0.300.85 per K.G.; matig; 29 paardee 100200 per stuk. stug; 27 vette kalve- rcu, 1.40—1.60 per K.G,, matig; 370 nuchtere kalveren 12—40 per stk, vlug; 546 vette varkens 0,60—0.64 per K.G., vlug; Zouters 0.58—0.62 per kilo, vlug: 74 magere varkens f 22—40 per stuk, matig; 156 biggen 12—22 per stuk, matig; 1057 schapen 2535 per stuk, matig. Kipeieren 7.25—8.25 per 100 stuks; Eendeneieren 7.50 per 100 stuks. Coöp, Centr Eierveiling. 2500 Eenden- vieren 8.108,50; 48105 kipeieren 0.10—9,50,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 8