Uitstel of verwerping? Voornaamste Nieuws Aangifte moet, op straffe van verlies van alle rechtten, geschieden ulterlifK driemaal vier en twintig uren na l*ei ongeval Woensdag 26 Januari 1927^* 50ste Jaargang No. 16465 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad PLAATSELIJK NIEUWS. VERGADERING DER MIDDENSTANDS-CENTRALE VOOR MAARLEM EN OMSTREKEN. Electrifieatie der lijn AmsterdamRotterdam. Inbraken in de Zaanstreek. Paaschveetentoonstelling Zaandam. De eerste rhabarber te Beverwijk Faillissementen. De ontrouwe penningmeester. Verkiezing Provinciale Staten. HILLEGOM. BEVERWIJK. VOGELENZANG. IJMUIDEN. HALFWEG. SCHOTEN. WIJK AAN ZEE EN DUIN. WEERBERICHT. De roofmoord in Den Haag. DE PLANNEN VOOR EEN TUINDORP IN HAARLEMMERMEER. Advertentiën 35 cents per regel xraag- en aanbod-advertentiën 1-4 egels 60 ct. per plaatsing: elke .egel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling 6G ct per regeL Bij contract helangrijke korting. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f 011(1(1 Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f bij een ongeval met f OJfl bij verlies van een hand, f IOC bij verhes van een f Kfj bij 'n breuk van f AH bij verues v. ert tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen 1 uUuU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: «U, doodelijkgn afloop een voet of een oog; luu, duim of wijsvingerUU. been ot arm; andere ving De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week .........a.... 0.25 Per kwartaal -3.25 franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling3.5S Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening Nr. 5970. Na een betrekkelijken wapenstilstand tus schen vóór- en tegenstanders van het Ne- derlandsch-Belgischc verdrag is het oude strijdvuur wee.- opgelaaid bij de verschij ning van het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het tractaat. Dat verslag heeft lang op zich laten wachten; de heeren senate: en hebben er den tijd voor genomen En terecht! Nu is er aan onze staatsstukken een belangrijk document toegevoegd, terwijl bij een over haaste en vluchtige behandeling zeker hier het gevaar dreigde een niets zeggend en weinig overtuigend product te ontvangen. Immers, over het Nederlandsch-Belgische tractaat is Zóóveel gesproken en geschre ven, dat feet w I baast ondoenlijk lijkt er ééit-, Woord over te zeggen, dat het fCTteren waard is. En toch heeft de Eerste Kamer een zeer uitvoerig verslag geleverd, dat geheel strookt met de waardigheid en het gewicht van deze hooge vergadering. Wij twijfelen er dan ook niet aan, of, na dc verschijning van dit verslag is de verheugende belangstelling, welke het Nc- derlandsche volk in het laatste kwartaal van het vorig jaar voor het verdrag getoond heeft, opnieuw opgewekt en zullen de a.s, debatten in de Eerste Kamer met dezelfde spanning gevolgd worden air cenigen tijd geleden in ons Lagerhuis. Op één zeer gewichtig punt, hetwelk in bet Eerste Kamerverslag sterk naar voren komt, willen wij vandaag even wijzen, n.m. op de vraag: wat moet er nu geschieden? Laadt onze Senaat een te groote verant woordelijkheid op zich met het verdrag te verwerpen? Vele Eerste Kamerleden schijnen zich deze gewichtige vraag ook gesteld te heb ben; sommigen hebben ze al definitief in bevestigenden, anderen even beslist in ontkennenden zin beantwoord. Maar er zijn er ook, die twijfelen en zoeken naar een tusschenweg, de weg van uitstel door middel van een motie. Wij behoeven niet te zeggen, dat ons deze weg hel meest aanlokt Reeds bij de behandeling van het tractaat in dc Twee de Kamer hebben wij aangedrongen op een uitweg, waardoor een re isie van het trac taat zou kunnen worden verkregen. En het spijt ons nog altijd, dat de toenmaals in gediende motie al hadden wij haar gaar ne anders geredigeerd gezien niet is aangenomen. De vraag van de motie is bij het afdee- lingsonderzock in de Eerste Kamer op nieuw ter sprake gekomen. Ook onder de voorstanders van het verdrag, althans on der hen, die zij het met bezwaard ge moed ten slotte hun steun willen geven zijn er, die vóór een motie, waarbij aan de regeering verzocht wordt nieuwe onderhan delingen in te leiden, willen stemmen, zelfs wanneer minister van Karnebcek op zijn afwijzend standpunt blijft staan. Maar zij willen dan dat nagenoeg de geheele Kamer zulk een verzoek tot de regeering richt. Dat is natuurlijk niet te verwachten. Er zijn in den Senaat zeker meer dan een dozijn overtuigde voorstanders van het tractaat, die dus van geen motie tot uil- stel willen weten. Maar waarom moet na genoeg de geheele Kamer zulk een motie steunen? Het gaat hier om een aller grootst belang. Terecht is ei, wordt door de voorstanders groote nadruk gelegd op de goede verstandhouding, welke door middel van dit verdrag met België te ver- krijgen is en op de vrees voor toenemende vijandige gezindheid bij verwerping van het tractaat. Daarom is de uitweg, waar door de regeering een aansporing krijgt om nieuwe onderhandelingen te beginnen van zooveel gewicht. Uit de discussies in de Eerste Kamer kan de oprechte wensch van het Nederlandsche volk blijken, om met België op den meest vriendschappelijken voet samen te werken en tot uitdrukking komen, dat juist voor een duurzame vriendschap een reconstructie van hei* ver- drag op een andere basis noodig 5s. Deze geest is al reeds in de hoog staande debatten in de Tweede Kamer tol uiting gekomen, toen de grootst mogelijke minderheid zich tegen het verdrag uitsprak. Nog beter kan deze bedoeling in onze Kamer van revisie lot gelding komen, waar de politiek van kleine soort, partij- of groepsbelang veel minder gewoon is te spreken. Van onzen Senaat moet het Bel gische volk zulk een verklaring gelooven, of het moet een achterdocht koesleren, waartegen geen kruid gewassen is. Ook de tegenstanders, die met verwer ping van het tractaat een „schoone lei" wil len hebben, moeten bedenken, dat de groote fout van hel verdrag hoofdzakelijk ligt in den opzet, in den oo~spronkelijken geest van afpersing, waarin de eerste on derhandelingen zijn gevoerd. Hieraan kun nen de voorstanders, die zich op inter nationale verbroedering en „den geest van Genève" en dergelijke motieven beroepen, herinnerd w orden, om aan te toonen, dat men evenzeer voor verbroeder"ng der volkeren, voor internationale samenwerking enz. kan rijn en toch dit tractaat kan betreuren, omdat er bij aanneming een onbevredigde overwinnaar (België) ?n een even onbevre digde overwonnene (Nederland) komt. Op dien grond is het heter in een motie uitte spreken, dat het Nederlandsche parlement aan Belgische wenschen zéér ver te gemoet wil komen; dat vele al reeds in het trac taat ten voordeele van België vastgelegde punten, kunnen verwezenlijkt worden; maar dat eenige, uit een -erkeerde mentaliteit geboren kwesties, op een andere manier dan thans voorge steld, dienen te worden opgelost. Daarom hopen wij, dat de Eerste Kamer tot een dergelijke motie, waarin, met verwijzing naar de debatten, van de regeering ge vraagd wordt de onderhandelingen opnieuw te beginnen, moge besluiten en zouden wij algeheele verwerping van het tractaat slechts op de tweede plaats toejuichen. De Middenstandscentrale voor Haarlem en omstreken vergaderde Maandagavond on der voorzitterschap van den heer C. ten Boom, Het bestuur was voltallig aanwezig; de verghdering was goed bezocht. Bij de opening sprak de heer C. ten Boom een openingswoord. Het is spr. een genoegen op deze eerste vergadering van dit jaar de leden te mogen begroeten. Spr. hoopt op vriendelijke medewerking, ook nu weder te mogen rekenen, waaraan spr. niet twijfelt. Spr. zal niet in herhaling treden en meent te kunnen volstaan met te herinne ren aan het eerc-saluut, dat spr. in zijn jaarverslag aan den tegenwoordigen secre taris bracht en spr. wil aan het adres van den heer F. H. Smit hieraan nog toevoe gen, in verband met de vleiende woorden, welke hij spr. indertijd toevoegde, dat het spr. onder zijn praesidium verging als den soldaten van den ouden Napoleon, die door de aanvoering van hun keizer steeds be zield werden door een enthousiaste 'onge negenheid en vereering. Spr. voegt daar. eén warm woord van welkom! aan toe voor de nieuwe leden der Middenstandscentrale uit Heemstede. Den voorzitter der Heemsteedsche Win- keliersvereeniging, den heer D. Glas, met zijn medebestuurderen, de heeren G. Rekoert, N, Wildschut, VCRoggeyeen en P. C. Oosterhoorn. Reeds verleden jaar was spr. in de ge legenheid op te merken, dat er in den H. en 1 Middenstand wan Heemstede een op gewekte geest heerscht en dat men daar alle krachten mobiliseert om den strijd voor het bestaan niet alleen individueel, maar ook als Organisatie te voélen. Dergelijke frissche krachten kunnen uit stekend gebruikt worden en spr. hoopt, dat men samen nog veel tot stand mag bren gen, hetwelk dienen kan tot bereiking van het doel: ;:et welzijn van onzen Handel- rijveuden en xmiustrieelen Middenstand. De Middenstandscentrale heeft van deze medewerking een hooge verwachting. Niet alleen door de prettige kennismaking met de Heemsteedsche collega s. Maar ook, om dat het bestuur met het toetreden tot onze Middenstandscentrale van de Bloemen- daalsche Middenstandsvereeniging een ge lukkige ervaring hebben gemaakt. Op de Algemeene Vergaderingen der Middenstandscentrale hebben zij nog maar een korten tijd kunnen medewerken, maar de aanwezigheid van hun voorzitter, den leer J, H. J. Keller, in de bestuursverga dering, was inderdaad een verrijking. Spr hoopt, dat men in dit nieuwe iaar, m-jj in eigen zaken' a,s in die van de Middenstandscentrale, een voorspoedig jaar mag beleven. Een krachtig applaus volgde op deze entree-rede van den nieuwen voorzitter. De vice-voorzitter, de heer F. H. Smit, antwoordde hierop: Met het grootste ge noegen heeft hij de woorden van den nieuwen voorzitter aangehoord. Immer is het de moeite waard te luisteren naar het geen deze te zeggen heeft. ^Pr' wjl de hoop uitspreken, dat het werk dit jaar met de- nieuwe leden, rijke vruchten moge afwerpen. Spr. twijfelt daaraan geenszins, wan neer hij slechts herinnert aan 1924, toen deze voorzitter in dezelfde functie zij, sporen als zoodanig ruimschoots verdient heeft. De voorzitter verwelkomt verder hei nieuwe lid van het bestuur der R.-K. Middenstandsvereeniging, den heer .1, G. Spruyt, die zitting krijgt in de Middenl standscenlrale als voorzitter der R.-K. Electrolechnische werkgeversvereenging. De notulen worden gearresteerd. sepretaris doet hierop verschillende mededeelingen van ingekomen kennisge vingen van verhindering. Mededeelingen worden gedaan omtrent het bij de Centrale aanhangig gemaakte ge schil, betreffende de Koningstraatvereeni- gmg- Op 19 Januari is door het bestuur der Centrale gecombineerd vergaderd met de dagelijksche besturen van de organisaties der loodgieters- en fiiterspatroons, de smedepatroons en de ijzerhandelaren. Daar werd besloten een onderhoud aan vraëen me' den wethouder van Finan- tiën en Lichtfabrieken den heer mr. Slin- genberg. Binnenkort zal de Nijverheidsconsulent voor het westen d?s lands, de heer F. B'egeman, van den Rijksvoorlichtingsdienst len behoeve der Nijverheid, een voor- dracht in de MiddePsfandscentrale komen .louden over het onderwerp „Nieuwe banen voor bedrijven van kleinen enmiddelma- tsgen omvang." HVfn*?r heeft de auteur van hét werk .Jtet boek voor den koopman", de heer rv Prins, 2ich bereid verklaard in een Openbare Les voor de leden der Midden standscentrale een en ander uit dit boek te vertellen, den koopman den weg te wij zen h o e de berekening van goederen dient te zijn, om daadwerkelijke winsten te verkrijgen. Hieromtrent zal het bestuur alsnog nadere mededeelingen doen. De verschillende mededeelingen wor den voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter deelt hierop mede, dat deze vereeniging voor haar Zetel binnen Haarlem een Obiigatieleening groot fl. 80 mille zal sluiten onder 2e hypothecair ver band en af te lossen binnen hoogstens 30 jaar, rentende 4K pCt. Spr. vestigt de aandacht op deze leening en beveelt haar bij den Middenstand warm aan, Een schrijven der Haarlemsche Handels- vereeniging en den Chr. Vereeniging van den Handetdrijvenden en Industrieelen Middenstand wordt voorgelezen. De heer F H. Smit ligt het nader toe De heer Van Tetering zegt, dat ook in zijn vereeniging deze zaak besproken is, en wijl daar geen overeenstemming is ver-^ kregen, hij angstvallig buiten deze kwestie wens-kt te blijven. Hierna volgen zeer uitvoerige besprekin gen. Een voorstel om een verguld zilveren eere-medaille ter beschikking der HEBRA te stellen wordt zonder eenige discussie en met algemeene stemmen aangenomen. Ook omtrent het jubileum van de Kamer van Koophandel en Fabrieken worden de noodige besprekingen gevoerd. Na de rondvraag wordt de vergadering door den voorzitter onder dankzegging ge sloten. De voorloopige dienstregeling. Naar wij vernemen zijn de werkzaamheden aan de electrifieatie van den spoorweg Am sterdamRotterdam thans reeds zoover ge vorderd, dat de volledige electrxsche trei nenloop op dit baanvak reeds op 2 Octo ber a.s. bij den aanvang van den winter- dienst kan worden ingevoerd. Omtrent de voorloopig ontworpen dienst regeling vernemen wij nog, dat van de beide eindpunten, Amsterdam en Rotterdam, een half-uurs-dienst zal worden ingesteld. De treinen van Amsterdam vertrekken op het eerste en derde kwartier van elk uur, die van Rotterdam op elk half en heel uur. Deze treinen stoppen te Haarlem, Leiden, Den Haag, Delft en Schiedam. In de drukste uren zullen er voorts nog verschillende trei nen loopen, die alleen in Den Haag stoppen. Deze vertrekken van Amsterdam tusschen de twee stoptreinen en wel tien minuten vroeger dan de trein vertrekt op het derde kwartier en van Rotterdam vijftien minuten na den tweeden stoptrein, dus cp het derde kwartier. Daar tusschen loopen nog de elec- trische lokaaltreinen. zooals nog enkele ge wone treinen (deze laatste zijn hoofdzake lijk internationale en boottreinen). Op de trajecten Amsterdam-Haarlem en Schiedam- Rotterdam komen daarbij resp. nog de ge wone tre.nen: AmsterdamZandvoort en AmsterdamHaarlem-Uitgeest en Rotter- cftimHoek van Holland. De electrische sneltreinen zullen den af stand van Amsterdam naar Den Haag in 46 minuten en dien van Den Haag naar Rotter dam in 19 minuten afleggen. De stoptreinen daarentegen doen over deze route resp. 51 en 23 minuten. Sedert een drietal weken wordt er in verschillende plaatsen in de Zaanstreek in braken gepleegd. Tot dusver is de (>uit evenwel niet noemenswaard. Zaterdagnacht is weder te Westzaan ingebroken. Daar zijn de dieven met behulp van een in de nabij heid gestolen jol gevaren naar de Biscuit fabriek Vicomte van de firma M. Hildering. In het kantoor der fabriek werd een hoe veelheid post- en rentezegels tot een be drag van 100 gestolen. Zondagnacht ver schaften inbrekers zich toegang tot de wo ning van de reeds bejaarde gebroeders Dek ker aan de Westzijde te Zaandam. Een der gebroeders kreeg van een hunner een slag op het hoofd. Door het hulpgeroep van den man kozen de indringers het hazenpad, zon der gelegenheid gehad te hebben iets mede te nemen. Alhier zal de jaarlijksche Paaschveeten toonstelling dit jaar worden gehouden op Woensdag 6 April; dit zal de 25ste Paasch veetentoonstelling zijn, welke de Vereeni ging tot Opbeuring der Weekmarkt te Zaan dam elk jaar organiseert. Aan de Beverwijksche veilingen werd in de afgeloopen week reeds de eerste rha- arber aangevoerd. Voor het nieuwe arti- ".1 bestond groote animo, zich uitend in :n goeden prijs van 30 cent per bos. Faillissementen van 25 Januari 1927: Berend Boer, kok,thans wonende te Haar lem, Raaks IA rood; curator Mr. A. A. Hui- zenga alhier; Wilhelmus Lommerse, melkventer te Oude Wetering; curator Mr. W. A. J. Stor tenbeker alhier; J. Sterenberg, kleermaker te Schoten, Spaanschevaartstraat 4, curator Mr. F. van der Groot, alhier; P. Gude, electricien, wonende te Haarlem, Groot Heiligland 7, curator Mr. F. M. Ha- gemeyer alhier; A. Onkenhout, rijwielhandelaar te Haar lemmermeer, Nieuwe Meerdijk 17, curator Mr. J. C. Y. Nieuwenhuys, alhier; Cornells Brugman, kleermaker en manu- facturxer te Heemstede, Prinsenlaan 10, tij delijk verblijfhoudende te Leiden, Wielma- kerssleeg 15, curator Mr. M. van Toulon van der Koog, alhir; Rechter Commissaris Mr. J. D. Pasteur, alhier. Vernietigd werd het faillissement van W. B. Vermeulen, portier te Haarlem, curator Mr. H. Ph. Visser 't Hooft alhier, uitgespro ken 11 Januari 1927. Geëindigd is hel faillissement van K. Zwolsman, handelsreiziger te Zaandam; cu rator Mr. H. H. Riepma te Edam. Zich zelf aangemeld. Het bestuurslid der Coöp. Inkoop-Cen trale van het personeel van het Hoogoven- bedrijf te Veisen, J. H., die ten nadeele van deze instelling een som van ruim 2000 verduisterde en eenige dagen geleden ver dwenen was', heeft zich bij de politie te Öud-AIblas de geboorteplaats van H. aangemeld. Hij is naar IJmuiden overge bracht. Naar wij vernemen heeft hij reeds een bekentenis afgelegd. A. J. LOERAKKER. In overleg met den Cenfralen Raad van Noord-Holland heeft de heer A. J. Loerak ker bedankt als candidaat voor de Provin ciale Staten op de Haarlemsche lijst en heeft hij zich candidaat laten stellen op de Velsensche lijst. Paard op hol. Gisteren sloeg het paari van den heer R. Droog met den melkwagen achter zich op de Wilhelminalaan op hol. Het hollende dier sloeg de beide bochten der laan om en werd aan het eind van dien weg tor. stilstaan gebracht. Ernstige schade werd gelukkig niet aangericht. In beslag genomen. Gisteren werd door de belastingkommiezen en de politie pi. m. 200 L. spiritualiën in beslag genomen, zeer vermoedelijk afkomstig van een ge heime distilleerderij. Damnieuws. Gisteren speelde Ge zellig Samenzijn tegen Theorie en Praktijk I van Haarlem. Dit was een zéér zware strijd. Beide clubs hadden één invaller. Theorie en Practijk won met 137. R.K. Spoormannen. De afdeeling Hillegom van St. Raphael hield gisteravond een ledenvergadering in Flora. Voor de reis naar Zwitserland of langs den Rijn, uitgaande van St. Raphael hebben zich van deze af deeling geen leden opgegevende kosten worden te hoog geacht. Ten einde het werk van Pater Ildefonsus ten behoeve van drankzuchtigen te steunen, werden 25 brochures besteld. Besloten werd f 5 uit de kas te trekken voor de Monument actie. Hierna werden eenige circulaires der N. Z. H. T. inzake vrij vervoer etc. behan deld en toegelicht. Na de gebruikelijke rond vraag werd de vergadering met den chr. groet gesloten. R.K. Kiesvereeniging. A.s. Maandag ::al in het K.S.A. gebouw een propaganda verga dering worden gehouden door de R.K. Kies- vereeniging. We komen hierop nader terug. De woningen aan de C. H. Moemstraat. G. v. d. Bergh, lid van de Tweede Kamer en van den gemeenteraad van Amsterdam, schrijft in „Kennel" een stuk over de „Be verwijksche woningkwestie" en behandelt daarin de kwestie betreffende dg woningen aan de C. H. Moemstraat. Hij betoogt dat het raadsbesluit glashelder is opgesteld in geen enkele mogelijkheid van juridische twijfel openlaat. Voorts wijst hij er op, dat in strijd met het raadsbesluit is gehandeld ex; dat B, en W. den kooper zelf gemachtigd hebben om dat te doen. Niette min vondt Het raadslid Visser, die- de kwes tie in den raad br.acht, geen steun, uitge zonderd eer, enkel raadslid. Mr. v. d. Bergh besluit dan met de mede deeling dat hij liet ongelooflijk vindt en dat hij een droeviger vertooning nooit gezien heeft. Tentoonstelling „Francisca Romana", De jaarlijksche tentoonstelling van het Liefdewerk St. Francisca Romana is gis teravond geopend en zij, heeft dadelijk een talrijk bezoek getrokken. Wegens de veran dering, welke de groote zaal van het K.S.A.-gebouw ondergaan heeft, wordt de tentoonstelling thans in de bovenzalen ge houden. Hiermede is aan ruimte wat verlo ren, doch de tentoonstelling draagt thans een meer intiem karakter. Er is weer een keur collectie goederen te bewonderen, waarmede straks vele men- schen gelukkig zullen worden gemaakt. Het overige bestaat uit attracties, zooals het rad van avontuur en andere geluksraderen, een grabbelton en een schietbaan en meer van dergelijka dingen, waarmede men fraaie prijzen kan bemachtigen. Ter afwisseling voerden eenige jonge meisjes een leuk tooneelstukje op en was er een harmonica-virtxxoos, de heer Zwa nenburg uit IJmuiden, die voor muziek zorgde. Er heerschte den geheelen avond een op gewekte stemming. Hedenavond is de tentoonstelling weder om geopend. Het programma vermeldt dan Jazz-band-muziek en het optreden van Leo Peelen, den bekenden humorist. Men verzuime niet vanavond een bezoek te brengen aan de tentoonstelling. Het mooie liefdewerk vraagt belangstelling maar ook finantieele middelen. En om deze laat ste te doen vloeien bestaat vanavond weer ruimschoots gelegenheid. Indische Dienst. Voor den dienst in Ned. Indië is bestemd mr M. A, F. Zwager, alhier als administratief ambtenaar bij het Binnenlandsch Bestuur R. K. Volksbond. A.s. Donderdag- avoixd, 27 Januari jaarvergadering van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Vogelenzang, des avonds om 7 uur. De agenda luidt als volgt: Opening'; Notulen; Mededreling ingekoxnen stukken; Installatie nieuwe leden; Jaarver slag seretaris Jaarverslag penningmees ter; Bestuursverkiezing, aftedend zijn de heeren: G. Mooijekind, J. Lippits, M. v. Duin, Th. Roeien; candidaten in te leveren tot den aanvang der rondvraag. Sluiting. De leden worden eraan hcrinberd zoo veel mogelijk aanwezig te zijn. Opsporing verzocht, Een zekere A. v. d H., wonende te Zandvoort, heeft bij de politie alhie opsporing verzocht van zijn minderjarig zoon, eveneens heetende A. v. d. H„ die drie weken- geleden de ouderlijke woning heeft verlaten en nog niets van zich lxeeft laten hóoren. Ver moed wordt, dat hij zich op een stoom trawler heeft begeven. De verkeerstcestand op 't Willemspleic. Er is een wijziging gebracht in d'e stand plaatsen van de autobussen op 't W.llems- plein. Dat dit noodzakelijk was. behoeft geer nader betoog, immers de rijweg rondom Jxet plein is te smal. Wanneer er gedurende cenigen tijd twee, soms drie groote auto bussen stonden, dan kon een voertuig er moeilijk passeeren. Nu heeft men oo de vier hoeken van het plein den trottoirband weggenomen en vervangen door een talud, terwijl de bussen nu hun standplaatsen op het verhoogde gedeelte hebben. Dit ,s zeker een goede verbetering, doch er is een ge vaar bij, n.l. voor de spelende kinderen. En dat had ondervangen kunnen worden door een straatbreedte van 't verhoogde gedeelte af te nemen. De strook, waar de boompjes staan, had dan een vluchtheuvel kunnen vormen. Het plein zelve was dan vrij gebleven. R.-K. Bouwvakarbeiders. Maandag hield die R.-K. Bouwvakarbeidersbond St. Joseph. afdeeLng IJmuiden, haar ledenvergadering. De voorzitter opende de vergadering met den Christelijken gs-oet en heette alle aan wezigen hartelijk welkom. Na de notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd, werden de ingekomen stukken behandeld. Hierop volgde de periodieke bestuursverkie zing. Aftredend waren de heeren P. v. Zul- fen, J. Stet, H. Groen en J. Wannerhoven, waarvan de laatste zich niet meer herkies baar stelde. De stemm.ng had tot resultaat dat gekozen werden de heeren G. Knaape, P. van Zullen, J. Stet en H. Groen. De voor zitter sprak het nieuwgekozen bestuurslid een woord van welkom toe en hoopte nog jarenlang met het bestuur samen te werken, tot grootxnaking van den Bond. Hierop volgde de rondvraag, waarna de voorzitter, na allen neg eens opgewekt te hebben propagandisten te zijn en mede te werken tot een groot vergaderingbezoek. de vergadering sloot op de gebruikelijke wijze, Jaarvergadering Pluimvee-vereeniging Halfweg en Omstreken. J.l. Maandag werd in het café van den heer P. Kroon de jaarvergadering gehouden van boven genoemde vereeniging. Na opening, notu len en jaarverslag, werd het financieel overzicht gegeven, waaruit bleek, dat de vereeniging steeds in bloei toeneemt en de kasmiddelen gunstig zijn. Evenzoo ook de wekelijksche eiervei'iing, welke steeds grooter aanvoer van eieren krijgt. De commissie dezer veiling, bestaande uit de heeren J. Vrijland, N. G Scholten en L. J. Vermeulen hebben alle eer van hun werk en zullen hun arbeid blijven voortzetten. Bij de gehouden bestuursver kiezing gal de heer Scholten te kennen, niet meer als voorzitter in aanmerking te willen komen. In diens plaats werd geko zen den heer W. BBruijn. Het bestuur be staat verder uit de heeren Joh, den Dek ker, 2e voorz., J. Sillevis, le secr.. Joh. Tenme, terwijl als commissaris werd geko zen den heer S. Stolp. Jaarvergadering „St. Barbara-Vereeni ging. Zondag hield de R. K. Begrafenis- vereeniging „St. Barbara", in het St. Jozefs gebouw haar gewone jaarvergadering. Aan wezig 57 leden. Bij de opening werd 3 maal het Onze Vader en Weesgegroet gebeden voer de overleden leden waarna de voorzitter allen welkom heette en inzonder den Z.Eerw. Lieer Pastoer, die door zijn tegenwoordig heid blijk gaf van belangstelling. Wijders wees spreker op het afgeloopen jaar, hetwelk juist niet gunstig genoemd kon worden. Volgens de statistiek was het sterftecijfer gemiddeld acht per jaar. echter waren er in het afgeloopen jaar 14 lijken, groot en klein, grafwaarts gebracht. Na voorlezing der notulen en jaarverslag, bracht de penningmeester diens verslag xiit, waaruit bleek, dat de inkomsten bedroegen 1781.30, uitgaven 1718.42, alzoo een batig saldo van 72.86; terwijl een verdere mededeeling werd gedaan van de aanwezige kasmiddelen. Tot leden van het stembureau werden be noemd de heeren J. R. Kuipers en C. Raa teland. Bij de gehouden bestuursverkiezing wer den na eenige gedachtenwisseling bij accla matie herbenoemd de heer N. G. Scholten. Wijders was de uitslag van de verkiezing van secretaris: A. Heemskerk 45 stemmen, den heer N. Kolk 11 en blanco 2. De aftredende boden zijnde de heeren H. J. Kool, A. J. v. Velzen en Jac. Verbrug- gen, werden bij acclamatie herkozen. Even zoo de nulpboden, zijnde de heeren L. Vle gels en G. ,v. Velzen. In de candidatuur van den heer N. v. d. Tol werd voorzien in de verkiezing van den heer D. Bakker. Tot leden der kascommissie werden voor dit jaar benoemd, de heeren Jac. Groene- wegen, A. Nocrdermeer en F. F. Vlegels. De aanspreker, de heer A. W. Lubbers, zag zich wederom voor den tijd van één jaar gehandhaafd. Dan volgde de bespreking overgaan der leden boven 50 jaar in hooger klassen. Na eenige aangename discussies werd het voorstel van den heer Tabak aangenomen, hetwelk bepaalde dat hiervoor de gelegen heid werd opengesteld tot en met 1 Maart a.s. Alsdan kunnen leden boven 50 jaar zich niet meer doen verhoogen. Na eenige huishoudelijke besprekingen werd door den voorzitter gewag gemaakt van de plannen, welke bij het bestuur aan hangig zijn, n.l. aanbieding der rouwdécors in de nieuw te bouwen kerk. Dienaangaande las de voorzitter een cir culaire voor. die weldra bij de leden zal worden gedeponeerd. Het doel van de aanbieding van het rouw- décor is om alie leden, rijk zocwel als arm, op zoo nette wijze mogelijk, zoowel in de kerk als daarbuiten, grafwaarts te» doen ge leiden en ook de H. Uitvaartdiensten, wat de passende rouw betreft, zoo stichtend mogelijk te maken. Na de gehouden rondvraag, werd deze vergadering, welke een zeer geanimeerd ka rakter droeg, met den Christelijken groet gesloten. Burgerlijke Stand. In de week van 17 t/m. 22 Januari 1927. Geboren H. J. P. Engels-Verhagen, zn. J. G. M. Verberne Van Oploo, zn. M. Wifteveen-Broers, zn. J. M. Baas-Strijbis, zn. S. M. van de Gevel- Van der Putten, zn. E. M. Conijn, Peregem, zn. M. Th. Van Schie-Voorting, zn. C. van der Velden-van Galen, zn. Ondertrouwd P. W. A. Zonneveld en A. S. E. Raar. Getrouwd J. P. A. van Schaik, met C M. Balk. m Burgerlijke Stand. Geboren: Helena Geziena, d. van P. van Oosten en At J. Arens. Jan, z. van J. A. de Ruijter en M. J. Boeree. Hubertui Nicolaas, z. van N. Snijders en A. J. Bol. Christiaans Franciscus Josephus, z. van P. Schellevis en C. H. W. Brand. Ontevredenheid over de holpverleering van het Rijk in 't land van Maas en WfaL Actie in de Westpbaalsche textielin dustrie. Ongeveer 2000 Nederlrndsche ar beiders er bij betrokken. 'Willem Mengelberg ongesteld. Zwendel met melk-, boter- en kaaswin kels. Vooral bedaagde boeren worden de dupe. De melkvoorziening van Amsterdam. De voordracht van B. en W. L z. de motie- Drabbe. De chaufleurs-staking te Amsterdam. Een voorstel van den rijksbemiddelaar. Het spoorwegongzluk bij de Vink. Da directie der Spoorwegen en bet rapport der commissie-Krans. De arrestatie en uit'etting van Panl Beer in Dec. j.l. Onderzoek door een Eerste en een Tweede Kamerlid. Verlaging der keuringstarieven van voor uitvoer bestemd vleesch. Met ingang van* 19 Juli as. worden de huurwetten buiten werking gesteld. Voorbevordering bij het leger. De linancieele plannen van Poincaré. Verpachting van het lucifersmonopolie. Bij de onderhandelingen te Parijs ovct Duitschland's ontwapening schijnt nitzicht te bestaan op een vergelijk. Te Hankau zijn de banken heropend De Belgische eerste minister Jaspar over het politieke en linancieele program der regeering. Benesj, de minis'er van buitenlandscb* zaken van Tsjecho-Slowakije, spreekt van een internationale nervositeit. Naar waarnemingen in den morgen van 26 Januari. Hcogïte Barometerstand 744.4 m.M. te Breslau. Laagste Barometerstand 729.7 m.M. te Isafjord. Verwachting: Matige tot krachtigen, tijde- lijk wellicht stormach'ige. Z. O. tot Z. W. wind, betrokken, tot zwaar bewolkt; waar schijnlijk regen, weinig verandering in tem peratuur. Vier Haagsche rechercheurs brachten Maandagavond 'n bezoek aan het St. Bavo- gestiefci, te Noordwijkerhout. Er was nl. uitgekomen, dat op den dag van den Haagschen moord, een krankzinige uit de „Bavo" ontvlucht en gezien was op het Bezuidenhout in Den Haag. De kleeren van den ontvluchte, die justitie-patiënt is, wer den aan een grondig onderzoek onderwor pen. Gebleken is echter, dat hij de dader niet kan geweest zijn. Gisteren maakten wij reeds melding vast de vragen, welke door het Kamerlid, den heer Chr. v. d. Heuvel aan den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid waren gesteld, inzake plannen, welke in voor bereiding zouden zijn omtrent de stichting van een tuindorp in den Haarlemmermeer. Hierin vrceg de heer v. d. Heuvel, of den minister ook plannen bekend zijn tol het verleenen van een Rijksvoorschot voor den bouw van een tuindorp van grooten omvang in de gemeente Haarlemmermeer en zoo ja, of dan mededeeling gedaan kan worden op welken grond de regeering dit voorschot wenscht te verstrekken, daar in de gemeente Haarlemmermeer in het ge heel geen woningnood is. De heer Chr. v. d. Heuvel, wien wij na dere 'inlicht:ngen aangaande deze kwestie vro-egen, deelde ons mede, dat de bedoe ling van zijn vragen feitelijk is, om eenige opheldering in deze zaak te kunnen ver krijgen. Reeds sedert eenigen tijd doen de ge ruchten omtrent plannen voor een tuin dorp, hetwelk dan zou bestaan in onge veer 1000 arbeiderswenmgen in de z.g.n. Badhoeve Buurt, nabij de 'Slcterbnxg, de ronde, echter is nog nie'.s definitiefs be kend. Waar nu dergelijke plannen tocb ze ker van zeer groot belang zijn. is het vol gens den heer v. d. Heuvel wel wenscha- lijk dat er meer klaarheid komt en de zaak niet eerst achter dc schermen geheel beklonken wordt. Vo'gens ontvangen inlichtingen moet het gemeentebestuur v an Amsterdam geheel buiten deze kwestie s aan. Wat woninggebrek in Haarlemmermeer betreft, zulks acht spr. geenszins het ge val. In Haarlemmermeer heerscht geen wo ningnood en uit dat oogpunt acht spr. de uitvoering der plannen niet raadzaam. ok den burgemeester van Haarlemmer meer, Mr. Slob. vroegen wij naar zijn mee ning. Mr. Slob verwonderde zich erover dat de heer Van den Heuvel nu reeds deze vragen gesteld had, cmdat het hier nog slechts heel voorloopige besprek'ngen betreft tusschen het Amsterdamsche raads lid Van Linge en eenige andere gtijf digden, om evenals dit bijvoorbeeld ook in 't Gooi geschied is in Haarlemmermeer een tuindorp voor Amsterdamsche ingeze tenen te stichten, dus niet voor ingtze enen van Haarlemmermeer. De burgemeester deelde verder mede, dat van een eventueel we'slagen dezer plannen nog nit.s met zkerheid te zij gen valt. Hij meende dan ook. dat de heer V an den Heuvel beter gedaan had, met het stellen van zijn vragen te wachten tot dat er een afgerond voorstel komt. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. 335 Vette kalveren 841C0; 7085: 62 70, enkelen hooger; 75 nuchtere kalveren 11317 per stuk; 500 varkens Holl. 7677; 7576; Overij. en Geld. 7677, 7576; vette vette varkens 70—-74; afloop slecht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1