Gemengd Nieuws. BültenlanilsGh Overzicht Het jaar 1926. NIEUWE Tweede Blad HAARLEMSCHE COURANT. Woensdag 26 Januari 1927 De spook-auto van Amersfoort. Op zoek naar een vreemdeling. De a.s. verjaardag van den ex-keizer. Na de wieg een kinderwagen. Oplichter aangehouden. Anecdoten van Willem Royaards Naar Assisië, Home, érii» De kweekschool voor Zeevaart te Leiden. KERK EN SCHOOL. Prof. dr. J. de Bruin, t RECHTZAKEN. Zijn vader bestolen. VERKEER EN POSTERIJEN. Geluktelegrammen. KUNST EN KENNIS. Nieuwe planeet ontdekt. waard en niet meer, zegt de nederige Heilige 'n Verloren prent en 'n verloren handschrift van Vondel's gedichten. Internationaal Christelijk Vakverbond. R. K. Werkliedenverbond. STOOMVAARTLIJNEN DE ACHTURENDAG EN DE SPOOR WEGARBEIDERS. Actie in de Westfaalsche T extielind ustrie. LANDBOUW EN VISSCHERIJ Landbouwtentoonstelling Zwolle 1928. Uit de tweede stad van 't Sticht wordt aan het U. D. gemeld: In onze gemeente is sedert eenige weken een stads-autobusdienst ingesteld; deze dienst rijdt met twee bussen; één is de zoo genaamde stadslijn, de andere rijdt de „ringlijn". Met groot enthousiasme is deze verbete ring in het locale Amersfoortsche verkeer- leven ontvangen, zij het dan ook dat vele ouderen een traan hebben weggepinkt wan neer zij door dezen dienst herinnerd werden aan het paardentrammetje dat voor jaren hèr langs de lommerrijke Shouckaertlaan naar het station sukkelde, terwijl de conduc teur haastig klapte met de zweep. Welaan de autobussen hebben sinds eenige we ken gereden en zoo ge thans naar Amers foort uw schreden richt zult ge het volgende ontwaren: Een autobus, lichtgoen van kleur, breed van lijve, rent met geweldige vaart om de stad, stort zich om hoeken, verovert de fraaie lanen, valt van den Berg, raast over de Stationsstraat, toeft éven op de Varkensmarkt, wendt zich en begint op nieuw den waanzinigen rit. Deze autobus is ledig. De eenige passagier is de sombere chauf feur die het stuurrad omklemt en die met scherpen blik den weg aftuurt daar hij in 't geheel niet met Amersfoort's platte grond bekend is! Want kwam het niet voor dat een reiziger die op de Varkensmarkt in stapte en zeidc, dat hij in de Vondellaan zijn moest, een half uurtje om Amersfoort getoerd te hebben weer op deVarkens markt werd afgezet?.... De chauffeur kon de Vondellaan niet vinden. En desondanks dokte de reiziger een kwartje. Dat is héén en terug. „De Vliegende Amersfoorter" Hoort het sinister claxongehuil door de avondlijke stilte, ziet twee felle oogen naderen en in een minimum van tijd voorbij flitsen. Dit 'vehikel heeft ten doel in een tijd van twin tig minuten om en door Amersfoort te vliegen. Is het dan een wonder dat iemand die aan een zoogenaamde „vaste halte" wachtte, tal van ledige autobussen langs zich heen zag rennen zonder dat die iemand ook maar cén oogenblik de gelegenheid kreeg in te stappen? „We hebben geen tijd, meneer.... we moeten 't traject afleggen in twintig minu ten. En het is historisch dat een chauffeur een heer, die op de Utrechtsche straat nabij de kei moest zijn, trachtte ergens bij 'n soort oerwoud op den Berg af te zetten, omdat hij vermeende dat dit toch óók „Utrechtsche straat" was.... O, ja er is voor de chauffeurs de eerste dagen een gids meegewcest, maar nu zij alleen den weg moeten vinden.... komen vergissingen nog wel eens voor.... En Amersfoort, dat zoo graag locale bus diensten wilde hebben, Amersfoort lacht. En de autobussen van de Dordrechtschen ondernemer, die de illusie had hier een goed broodje te kunnen verdienen, de autobussen vervolgen hun wilden rit om de stad en het zal niet lang meer duren of ze stoppen alleen bij de garages om benzine in te nemen of een noodzakelijke reparatie te doen ver richten. En de goed-willenden maken een smee- kend gebaar in de richting van het Gemeen tebestuur en stamelen iets van ..stadsbelan gen" en vragen subsidie voor den dienst.... desnoods alléén voor 't eerste jaar. Help mede, autoriteiten en publiek!.... roepen ze uit. Maar het publiek meet dé kleine afstan den die het in Ame sfoort slechts kent en die het gewóón werd te loopen. Dat kost ook geen 25 cent voor héén en terug. Terwijl de ringlijn den „dance macabre" uitvoert om de harde Amersfoortsche kei tot het bitter einde.... De inbeslaggenomen sieraden te Rotterdam. De rol der beide politie-agenten. De politie van het bureau Meermans straat te Rotterdam, wordt nog steeds be zig gehouden met het onderzoek in de zaak van de in beslag genomen gouden siera den, in welke, zooals men weet, een ont slagen en een actief agent van politie be trokken waren. In Steenwijk is thans bij een broeder dén ontslagen agent van politie C. van W. een gouden horloge in beslag genomen,, dat deze van zijn broeder gekocht had, en dal herkend is als afkomstig van de inbraak bij de familie Van Leeuwen te Vlaardingen. Betreffende het verder onderzoek jp deze ingewikkelde zaak wordt nog vernomen, dat de thans eveneens ontslagen agent van politie A. B. verklaard heeft, dat Van W., dien hij reeds lang kende, hem had gevraagd, of hii niemand wist die gouden voorwerpen wilde koopen. B., die in fi- nancieele moeilijkheden verkeerde, had daar wel ooren naar, te meer daar hem een deel van de winst werd beloofd, B. is het geweest, die den koopman, die, gelijk men weet, zich op hst laatste oogen blik beeft terug getrokken, heeft onge zocht. Van W. heeft ten huize van B. aan het Reigerspad verklaard, dat hij de in beslag genomen gouden voorwerpen ten Verkoop had gekregen van een vreemde ling, die echter een oogenblik voor de ar restatie de stad en vermoedelijk het land vermoedelijk verlaten heeft. Uitgebreide maatregelen zijn evenwel genomen, om deze vreemdelingen alsnog te doen aan houden. Naar de „Kreuzzeitung" meldt, worden ter gelegenheid van den aanstaanden ver jaardag van den ex-keizer o.a. te Doorn verwacht het voormalig ex-kroonprinseliik paar, de hertog en hertogin vap Brunswijk, prins Heinrich van Pruisen en de landgraaf en landgravin van Hessen. Voor de „100.000ste" te Groningen. De baby, welke zozo fortuinlijk zal zijn Groningen inwonertal op 105.000 te brengen, zal daarmede een zeer dankbare tark ve-- vullen. Nadat dezer dagei^ een bekend fa brikant te Groningen, den kleine een wieg heeft toegezegd, heeft een andere kinder vriend aldaar, tevens fabrikant, het voorne men heeft te kennen gegeven voor het kindje een kinderwagen te schenken. Dinsdag is te Groningen aangehouden en ter beschikking van de justitie gestel! de 26-jarige P.K., wonende te Amsterdam. Deze man heeft zich twee weken geleden schul dig gemaakt aan oolichting K. vervoegde zich n.l. bij eenige R.K. geestelijken en gaf voor katholiek te zijn. Voorts bezocht hij den gereformeerden dominé, wien hij ver zekerde, dat hij gereformeerd was. ^oo- eugenachtige verhalep op te disschen wist hij de verschillende geestelijken te bewegen hem geldsommen af te dragen tot een to taal bedrag van ongeveer 60. Op verzoek van den Groningsche politie is hij te Am sterdam aangehouden aenaa naar Groningen op transport gesteld. De „N. Ct." geeft eenige anecdoten van Willem Royaards. Wij bieden onze lezers de volgenden aan: Een acteur moest in een stuk een lan taarn opsteken. Op een der repetities klau tert bet jongmcnsch tegen den paal op. „Nee, meneer, nee, meneer," critiseerde Royaards, „dat doet U niet goed dat deugt niet. Dat moet u met gevoel doen, me neer." De acteur doet het gelaten over, mobi- liseerend wat hij op de repetitie aan ge voel in voorraad heeft. Hij- klautert naar boven en draait kwasi aan den knop van de lamp (de electricien was er natuurlijk niet dus ging de lamp niet éan).* „Ziet u nu wel, meneer," roept Royaards „dat u het niet kan!" Het gezelsohap komt van de reis. De doctor loopt met èen groepje naar de taxfs De een na den ander stapt in en geeft het adres op. Royaards blijft maar voor zijn taxi staan en geeft ge.en antwoord op de vraag van den chauffeur: „Waar naar toe, meneer?" Eindelijk komt hij tot bezinning, stapt in en zegt tegen den chauffeur: „Breng me., naar mijn zuster!" Licbtrepetitie. Royaards in de zaal. De electricien 'in zijn kast. „Electra," roept de doctor, „zet eens wat blauwe bolletjes op." De electricien schakelt blauw in. „Te veel, meneer, te veel!" De electrien mindert. „Dat is nog niet goed. Geef me wat roode bolletjes." De elcct icien schakelt rood in. „Te veel, meneer, te veelZoo gaat het nog een poosje door. Alle kleuren zijn geprobeerd. De doctor roept: „Geef me dan nog maar eensMaar hij weet niet meer. Intusschen schakelt de electrician alle lampen uit om het nieuwe bevel vlot te kunnen uitvoeren. Uit het donker klinkt Royaa-ds stem: „Maar man, wat doe je nou?" En de elec tricien zegt doodleuk: „Dat zijn de zwarte bolletjes, meneer." Repetitie. Laat. Jeukende magen. Honger. Zelfs van den doctor. „Juffrouw," commandeert hij, „breng me wat te eten." En de juffrouw brengt broodjes met rookvleesch. „Juffouw, juffrouw," stuift de doctor op, „hoe kunt u me nou broodjes met rook vleesch brengen, ik hou niet van broodjes met rookvleesch. daar word ik ziek van. Neemt u die broodjes maar weer gerust mee.... en brengt u me.... ja. ik moet wat eten, ik heb hongerbrengt u me een kwast." Keesje, de zoon van Royaards, was eens op een repetitie. Keesje was een aardig jochie, ep daarom was hij het middelpunt der vrouwelijke belangstelling. „En Keesje," vroeg een van de dames, „hoe vind je het?" „Lcelijk", zei Keesje net als vader. Om verwarring te voorkomen naar aan leiding ven berichten in de pérs, verzoekt men ons, aan belangstellenden in deze reis, onder leiding van Rector Soffers, mede te deelen, dat het onju.st is, gelijk sommigen schijnen te meenen, dat met deze reis te Assisië een rétraite of trlduum wordt ge houden, om danj na een paar dagen, huis waarts te keeren. Wel zal ie Assisië, Padua en andere H, plaatsen korter óf langer wor den vertoefd en daar, gelijk passend is, on der leiding van een priester aan devotie worden voldaan. Ook duurt de reis niet maar enkele dagen, doch van 6 tot en met 24 April, eene maand, die voor Italië uiterst geschikt moet genoemd worden. Het hoofddoel van de reis, hetgeen wel vanzelf spreekt als men Italië bezoekt, is Rome. Rome met zijn eeuwenoude chris telijke cultuur, met zijn tallooze monumen ten van kerkelijke en profane kunst en his torie, Rome met zijn St. Pieter en St. Jan van Lateranen en een krans van hoofdker ken, z'n katakomben, VaticaaOsche en an dere musea enz., enz.! En alles waard .s een audiëntie bij Z. H. den Paus! Bezocht worden verder MJaan, Venetië, Florence en een tiental andere steden, die Riviera en bet eiland Capri. Boottochten zullen worden gemaakt over twee van de schoonste Zwitseirsche en Italiaansche me ren, enz. enz. De reizigers kunnen van prima hotels verzekerd zijn. Nooit in den trein, maar al tijd in hotels wórdt overnacht. Men vrage uitvoerig prospectus bij de le den van het comité: Rector C. A. Soffers, Oosterhout (N.-B.). Albert van der Kallen, hoofdred. „De Gelderlander", Kronenburger singel 18, Nijmegen. W. Galesloot, red. „Het Centrum", Ger. Noodtstraat 8b„ Utrecht. Beschikbaar voor de Universiteit? Zooals indertijd reeds is gemeld, zal de Marine-kustwacht, welke te Leiden in de Kweekschool voor Zeevaart is gevestigd, met 1 April naar Amsterdam worden over geplaatst. Het gebouw zal dan komen leeg te staan. Naar verluidt, worden er op het oogen blik onderhandel.ngen gevoerd met de com missie tot instandhouding en bevordering van den bloei van de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden, aan wie dit gebouw in eigendom toebehoort. Het moet namelijk .n de bedoeling liggen, het vrijkomende gebouw tijdelijk dienstbaar te maken aan de Leid- sche Universiteit tot het geven van verschil lende colleges, waarvoor het Universiteits gebouw geen voldoende ru.mte biedt. Men meldt verder uit Leiden: Zooals men weet heeft onlangs de minis ter van onderwijs, mr. Waszink, een bezoek aan de hooger onderwijsgebouwen hier ter stede gebracht, welk bezoek toen .in ver band werd gebracht met de plannen tot uit- breiding van het universite.tsgebouw. Een feit is evenwel, dat reeds verschillende plannen zijn ter sprake gekomen of ontwor pen om in het nijpende ruimte-vraagstuk te voorzien. Wij vernemen voorts, dat het O.m. in de bedoeling zou liggen voorloop.g bet aan het voorplein der academie grenzende Rijks Prentenkabinet bij de Universiteit te trekken. Het voorplein zou dan worden overwelfd. Na de voltooiing en ingebruik neming van het nieuwe academisch zieken huis zou het oude worden bestemd voor het thans in verschillende deelen der stad ver spreide Rijks Ethnographisch Museum. De gebouwen aan het Rapenburg, waarin thans de afdcel.ng China en Japan van het mu seum zijn gevestigd en die aan het Rijks Prentenkabinet grenzen, zouden dan daar mede verbouwd en geheel voor net geven van academisch onderwijs worden ingericht. Omtrent dit alles js tot dusver echter nog niets komen vast te staan. Zijn wij echter goed ingelicht, dan zal de oplossing van het vraagstuk toch in deze r.chting moeten wor den gevonden. Kolonel Van Buuren, secretaris van d Commissie tot Instandhouding en Bevorde ring van den bloei der Kweekschool voor Zeevaart, aan wie het gebouw in eigendom toebehoort, dieelde mede, dat in zake het beschikbaar stellen van het gebouw der Kweekschool, tot dusver niets anders .s ge schied dan dat er over is gesproken. Be paalde onderhandelingen zijn daarover met de commissie nog niet gevoerd. intusschen hebben zich. naar de „Tel.' verneemt, ook reeds andere gegadigden voor het gbouw aangemeld, o. a. voor het daarin vestigen vafi het Centraal Isr. Wees huis te Leiden en voor een schoolgebouw 1 Alvorens echter iets definitiefs kan wor den besloten, dient de commissie eerst de j plannen van tien Minister van Marine te kennen. Maandag is te Amsterdam overleden prof, dr. J. de Bruin, hoogleeraar in de prae- diatrie aan d« Gemeentelijke Universiteit, aldaar. Voor de Vierde Kamer der Rechtbank te Amsterdam heeft Dinsdag terecht ge staan de 31-jarige J. v. R., uit Bussum, thans gedetineerd in het Huis van Bewa ring alhier. Aan R. was ten laste gelegd, dat hij op 12 Sept, j.I. ten huize van zijn vader uit een ijzeren geldkistje, dat in een in de huiska mer staande linnenkast was geborgen, twee bankbiljeten van 40 heeft gestolen. Als eenige getuige was de vader gehoord. Hij verklaarde, persoonlijk bij de politie een klacht tegen zijn zoon te hebben inge diend, daar deze hem door zijn slecht ge-, drag het leven onmogelijk maakte. Het gestolen geld maakte deel uit van een spaarpotje van 150.en get. kon het in het geheel niet missen. Verd., die meermalen wegens diefstal was veroordeeld, bekende het feit te hebben ge- plegd. Hij had de 80 in Amsterdam ver breidt. Gezien het slechte verleden van verd., eischte de officier één jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Tonino, uit Hilversum, verzocht voor zijn cliënt een voorwaarde lijke veroordeeling, echter onder zeer stren ge voorwaarden. Hij zal geheelonthouder moeten worden, met het verbod, ooit weer een voet in een café te zetten. Uitspraak 8 Februari a.s. Sinds eenigen tijd kan men aan alle tele graafkantoren voor 40 cent extra verlangen, dat telegrafische mededeelingen op een ge- luktelegram-formulier worden uitgevoerd op mooi oud-Hollandsch papier. De extra opbrengst dezer telegrammen is bestemd voor het jeugdwerk van alle richtingen in ons land en voor de lichamelijke opvoeding. Het is, naar het „Vad". verneemt, ge bleken, dat het hestaande formulier aan den smaak van velén niet kan voldoen de tee ke ning schijnt op den duur te vervelen. Het Ne derlandsche Jeugdleiders Instituut, dat door de regeering belast is met de reclame-cam pagne en met het verdeelen van de opbrengst der geluktelegrammen, zal nu in samenwer king met de directie der Posterijen en Tele grafie een prijsvraag uitschrijven voor het ontwerpen van een nieuw formulier, volgens de bepalingen der Permanente Prijsvraag- Commissie. Naar uit Parijs wordt gemeld, is op een Spaansche sterrenwacht in het sterrenbeeld Hydra een nieuwe planeet ontdekt, die een geheel andere beweging heeft dan de overig tot dusverre bekende asteroïden. DE SCHRIJVER DER NAVOLGING VAN CHRISTUS. De wetenschappelijke strijd over den schrij ver der navolging van Christus is nog niet geëindigd. In de Parijsche „Le Correspondant" stelt de heer M. Lewandowski een onderzoek in naar de overeenkomst tusschen het wereld beroemde boek en de Franciscaansche bewe ging in de middeleeuwen en vindt tusschen beide merkwaardige punten van overeen komst. De grondgedachte der navolging is de verachting der wereld, het zich losmaken daarvan en de volle overgave aan God. Ongetwijfeld is dat eveneens de grondge dachte der Franciscaansche beweging, die in de 13e en 14e eeuw de kloosters in Italië, Zuid-Duitschland en Zuid-Frankrijk ver vulde. Deze beweging heeft den ouden regels in verschillende kloosters nieuw leven gegeven en overal ontstond een rijke, zuiver ascetische litteratuur. Men noemde de aanwijzingen voor een vrcom leven toentertijd zeer dik wijls „Levensregels" en merkwaardigerwijze zijn vele oude handschriften der Navolging overgeschreven met als titel „Levensregels". Daaruit volgde naar den Franciscaanschen geschiedschrijver Michelet, dat de Navol ging van Christus in wezen niets anders is, dan een samenvatting der besté „Levensre gels", die in de verschillende kloosters zijn ge schreven en verzameld geworden. Thomas Haemerken von Kempen zou dus niet de eigenlijke vervaardiger, doch wel de voortreffelijke verzamelaar en verspreider der „Levensregels" zijn en tegelijk de schrij ver van het vierde boek, dat in alles beduidend afwijkt van de drie eerste boeken. Dientengevolge heeft de Navolging van Christus niet een vervaard'ger, doch een gan- sche reeks,,vervaardigers gehad, tot welke Thomas van Kempen ongeveer in verhou ding stond als Homerus tot de onbekende vervaardigers der door hem verzamelde en misschien tot eenheid saamgevoegde helden sagen der Grieken. Lewandowski vindt dit zeer waarschijnlijk, waar Thomas 5 Kempis bij het gereedkomen van het wonderbare boek eerst 27 jaren oud moet zijn geweest, welke leeftijd moeilijk overeenstemt met de diepe levenservaring, den rijpen ernst, de levenskennis en fijne ziel kunde van het veel bewonderde werk. Ook de merkwaardige overeenkomst van vele dingen in de Navolging met de beste Franciscaansche litteratuur uit de 13e en 14e eeuw schijnt deze meening te bevestigen. Zoo duiden de eerste Franciscaansche no tities over het visioen van den Heilige op den berg Alverno, en eenige hoofdstukken der Na volging (b.v. Boek II 5 en 6) oogenschijnlijk op eenige overeenkomst. Evenzoo zijn menige uitdrukkingen in de Navolging van Christus bijna gelijk aan die gedichten van den grooten Franciscaanschen dichter Jacopone da Todi (b.v. De Navol ging zegt „Wanneer ge een mensch hebt zien sterven, zoo bedenk, dat ook gij den zelfden weg zult moeten gaan." Dat zelfde zegt Jacopone in een zijner versregels (on geveer 1300) in den volgenden vorm „Hebt ge een mensch zien sterven Dan hebt u geen verder teeken noodig, om te weten, dat wij allen naar dezelfde haven spoeden." Merkwaardig is dat de Navolging buiten de H. Schrift en 4e Kerkvaders geen Heiligen noemt, zij vermeldt zelfs Maria niet, slechts eenmaal noemt zij uitdrukkelijk den H. Fran- ciscus van Assisië „Wat de mensch in Uwe oogen waard is, o Heer, zoo veel is hij ook Franciscus." Het woord „heilig" ontbreekt in dit ver band in meerdere oude handschriften, wat daarop duidt, dat deze regels in den tijd on middellijk na den dood van den heilige zijn neergeschreven. Wat er ook van zij, hierin kunnen we het tenminste eens zijn met Lewandowski., dat zich de schrijver of de schrijvers van dit won derbare boek streng daaraan hebben gehou den, wat in den aanvang der Navolging wordt gezegd „Schep uw behagen er in onbekend te zijn en voor niets gehouden te worden." Zij hebben de eer der wereld zooverre van zich gehouden, dat het de zorgvuldigste na- vorsching van eeuwen niet gelukt den sluier dezer zelfgewilde anonymiteit op te heffen. Bij de grootsche nieuwe uitgaaf van Von- del's werken ondernomen door de Wereld bibliotheek te Amsterdam, missen we 'n paar belangrijke stukken. Vooreerst 'n al bum waarin de alleroudste gedichten van Vondel geschreven staan. Jacob van Lennep heeft in dat album twee gedichten van Von del gevonden, en wel zijn allereerste Schrif- tuërlijck Bruylofts Reffertyn van 1605 en Nieuw-jaars Liedt van 1607. Dit album was afkomstig van de familie Haesbaert uit de 17e eeuw, en in de jaren 18501860 in 't bezit van Jhr. Mr. F. A. Ridder van Rap- pard, Secretaris-Generaal bij 't ministerie van oorlog. Waar is dat album nu Alle nasporingen zijn tot nu toe vergeefs geweest. Ten tweede. Vondel's gedicht Hymnus ofte Lof-Gesangh over de Wijd-beroemde Scheep-vaert der Vereenigde Nederlanden van 1613, is gemaakt bij 'n groote prent 's Lans Welvaren, uitgegeven door Abra ham de Koning, in 't begin van de 17e eeuw. Deze prent is door Mr A. D. de Vries be schreven in Oud-Holland I (jaargang 1883) blz. 113118, en was toen in 't bezit van de Heer Aug. Coster te Brussel. Ook hier moeten we vragen waar is die plaat nu Ten derde wie kan aanwijzen De Cijfferinghe van Willem Bartjens in ouder uitgaaf dan van 1632. In dit rekenboek staat Lof-Zangh op Willem Bartjens van Vondel. Ondergetee' ende vraagt dringend inlich tingen of aanwijzingen over deze dirgm zoo belangrijk voor de uitgave van Vondel's werken. Tilburg. H. MOLLER. De „Volkskr." meldt, dat het demonstra* tief congres van het R. K. Werklieden verbond te Nijmegen niet op Zondag 26 Juni doch op 10 Juli zal worden gehouden, NEDERLANDSCHE SCHEPEN. ALCOR 24/1 60 mijl Z.W. v. Finisterre, Rosario n. Falmouth. ATLANTIC, m.s., 23/1 v. Antw. te Londen. BATAVIER II 25/1 v.m. 10 u. v. Rott. te Gravesend. BEURSPLEIN 24/1 Brunsbuttel gep., Oxel- lösund n. Rotterdam. BOEKELO 23/1 v. Rott. te Londen. BRABANT, sleepb. 25/1, Wight gep., Liver pool n. Kopenhagen, met sloopen „Rom- ney" op sleept. CATHARINA, m.s., 22/1 te Londen uitgekL n. Nieuwpoort. SCOPAS 23/1 v. Singapore te Auchland. CELAENO, 25/1 Brunsbuttel gep., Oxelö- sund n. Vlaardingen. DRENTE 17/1 v. Singapore n. Bangkok. EEM 24/1 v. Dakar te Kaslak. EXPORT 23/1 v. Rott. te Londen. GRONINGEN 17/1 v. Pladjoe n. Tjilatjap. HERMES 20/1 te Singapore. HONTESTROOM 23/1 v. Amsterdam te Londen. MIRACH 23/1 Terceira gep., Rott. n. W. St. John. IRIS 16/1 v. Calcutta n. Rangoon. J. B. AUG. KESSLER 19/1 v. Suez n. Gemsah. WM. V. DRIEL SR. 25/1 Ouessant gep* Rott. ni Algiers. In verschillende landen wordt door de regeering, die de conventie van Washington „met wil ratificeeren, gewezen op de moei lijkheid van toepassing dier conventie op de spoorwegarbeiders. Onlangs heeft de Nederlandsche regeering in de parlementaire debatten over de ratifi- ceering der conventie dezelfde houding aan genomen. Onder die omstandigheden heeft het Inter nationaal Christelijk Vakverbond het noodig geoordeeld, in samenwerking met de Christe lijke Spoorweg-Internationale een onderzoek in te stellen. De heeren Serrarens, secretaris van het I. C.V., en Timmermans, secretaris der chris telijke Spoorweg-Internationale, zijn naar Brussel gegaan, om daar te onderzoeken, op welke wijze de conventie van Washington, die door België geratificeerd is, op c' en arbeid bij de spoorwegen wordt toegepast. Zij hebben een onderhoud gehad met den directeur-generaal der spoorwegen en het inspecteurs van verschillende diensten, die hun de noodige inlichtingen en documenten hebben verschaft. Deze mededeelingen en de gegevens van het Kristen Syndikaat voor de Yzeren Wegen in België zullen verwerkt worden in een rap port over de methoden, die in België voor de toepassing van den achturendag op de spoor wegen worden gebruikt. De enquête zal eveneens zich uitstrekken over den toestand in andere industrieele lan den, die de conventie geratificeerd hebben. Ongeveer 2000 Ned. arbeiders erbij betrokken. Omtrent de actie in de Westfaalsche tex tielindustrie, waarbij voor zoover het de grensplaatsen betreft ook een paar duizend Nederlandsche arbeiders betrokken zijn, kan gemeld worden, dat de door de textiel arbeidersbonden tegen 1 Januari j.l. op gezegde loon- en werktijdregeling nog niet. door een nieuwe regeling is vervangen. De arbeiders wenschen|thans de door hen gevraagde 48-urige werkweek (door 8y2 uur per dag en des Zaterdags alleen voor middags te werken). De fima Van Delden en Co. te Gronau wil 48 uur laten werken in vijf dagen, doch de werklieden zijn daartoe niet bereid. i Zij verwachten van de geschillencommis- sie, eventueel van den minister van Arbeid, dat de 8-urige werkdag voor de textiel industrie weer wordt ingevoerd en dat aan de textielarbeiders een bij de veranderde omstandigheden passend loon wordt uitbe taald. Voorts wenschen zij dat aan jeugdige personen van 1420 jaar een vacantie van drie weken met behoud van loon wordt toe gestaan. Te Coesveld zijn de arbeiders der firma Van Delden uitgesloten, wijl zij een aange kondigde loonsverlaging niet wenschten te aanvaarden. STOOMVAARTLIJNEN. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. JOHAN DE WITT (uitr.) pass. 22/1 Perim. MADOERA (thuisr.) 24/1 v. Mal^allah. RIOUW (uitr.) pass. 23/1 Dungeness. ROTTI (uitr.) 22/1 v. Sabang. KON. HOLL. LLOYD. GELRIA (uitr.) pass. 24/1 Ouessant. KON. NED. STB. MIJ. KON. W.-L MAILD. AURORA 24/1 v. Lissabon n. Cadix. BACCHUS 24/1 v. Gibraltar n. Amsterdam. COMMEWIJNE (thuisr.) 23/1 v. Madera. DIDO 25/1 v. Gothenburg te Amst. EOS 24/1 v. Malta n. Patras. EUTERPE, Bordeaux n. Amster., pass. 25/1 Dungeness. FAUNA 24/1 v. Catania n. Messina. GANYMEDES 24/1 v. Varna n. Co» stanza. HAARLEM (uitr.) 22/1 v. Calera. ILOS 24/1 v. Lissabon n. Carthagena. MARS (uitr.) 24/1 te San Juan de Porto Rico. NEPTUNUS 24/1 v. Gravosa n. Bari. PERSEUS 24/1 v. Amst. te Kopenhagen. STELLA 25/1 v. Hamburg te Amsterdam. STRABO 24/1 v. Santander n. Gyon. TELLUS 24/1 v. Tunis te Lissabon. ULYSSES 24/1 v. Cavalla n. Salonic» HOLLAND—AFRIKA LIJN, ARES (thuisr.) 22/1 te Kaapstad. BILLITON (uitr.) 22/1 v. Algoabaal. BILLITON 24/1 v. Algoabaai te East London. HEEMSKERK (ritr.) 24/1 te Kaapstad. JAVA (thuisr.) 24/1 v. Marseille n. Duin- kerken. HOLLAND—AMERIKA LIJN. NICTHEROY 24/1 v. d. N. Pacific ts Gamburg. VOLENDAM 23/1 v. New York n. Havana. HOLLAND—BRITSCH-INDIE LIJN. ANDIJK (thuisr.) pass. 25/1 Dungeness, BOVENKERK (thuisr.) 25/1 te Suez. HOOGKERK (uitr.) pass. 24/1 Ouessant. RIDDERKERK (thuisr.) 24/1 v. Port-Said. STREEFKERK (uitr.) 23/1 v. Madras. HOLLAND—OOST-AZIE LIJN. GEMMA (thuisr.) 25/1 v. Shanghai. OUDERKERK (uitr.) pass. 24/1 Ouessant. JAVA—BENGALEN LIJN. BOETON Calcutta n. Java 24/1 te Rangoon. ROTTERDAMSCHE LLOYD. BUITENZORG (uitr.) 24/1 v. Antwerpen pass. Vlissingen. MADIOEN (uitr.) pass. 24/1 Malta. SIANTAR (thuisr.) pass. 24/1 Ouessant. STOOMVAART-MIJ OCEAAN. AUTOLYCUS, van Japan naar Rotterdam 23/1 van Port Said. LAGMEDON, van Japan naar Amsterdam 24/1 van Singapore. TYDEUS v. Liverpool naar Java 23/1 van Port Swettenham. Eind Augustus 1928 zal alhier gehouden worden de groote landbouwtentoonstelling van de Overijss. Landbouwmaatschappïj. Het voornemen bestaat hieraan een groote uitbreiding te geven, door hieraan andere tentoonstellingen te verbinden, benevens concours hippique. Slot. Aan den anderen kant toonden complotte, die den anderen kant toonden complotten, die in Silezië werden ontdekt, dat er nog steeds genoeg broeit tegen de Poolsche onafhanke lijkheid. Gelijk andere landen van Europa, bcudt Polen in de eerste plaats de oogen gevestigd op eigen voordeel, op eigen on afhankelijkheid, maar dat het deze laatste Verdedigt; dat het zich niet laat ontnemen, Jvat het Verdrag van Versailles het gegeven j*eeft, is van zijn standpunt, niet meer dar begrijpelijk. Tot de kleine Entente behoort Polen niet; °eze, die onder leiding van den bekwamen Bcnesj bleef st^an, sprak zich ten aanzien *an Rusland duidelijk en consequenter uit 5/an tot dusver was geschied. In eigen land had Benesj parlementaire moeilijkheden te overwinnen, die ontstonden naar aanleiding Van de behandeling der grondrechten in het Parlement; parlementaire moeilijkheden, wel- i i'Ck 'n straatgevechten te Praag weerspie- gelden. Hongarije en Oostenrijk zagen de controle, door resp. Amerikaansche en Ne- uerlandsche Commissarissen-Generaal uitge oefend, beëindigd, maar rustig was het iu beide landen geenszins. In Oostenrijk trad in raakte geheel uit zijn voegen door het schan- öaaj der valsche bankbiljetten, dat toe valligerwijze in Den Haag, dank zij de zorgen van een eenvoudig wisselagent in de Passage, werd ontdekt. Niemand minder dan Prins Windischgraetz met zijn handlanger Nadossy, hoofd der politie te Budapest, bleek hierin de hand te hebben gehad, en het pro ces, vooral tegen hen beiden gevoerd, heeft politieke schandalen van ongekenden om vang onthuld. De goede trouw van den pre mier Bethlen werd daarbij betrokken; An- drassy en anderen beschuldigden hem in het openbaar van medeplichtigheid; en een Hon- gaarsch nationalist diende hem in de voorzaal van het Volkenbondsgebouw te Genève in het openbaar een klap in het aangezicht toe. Trouwens, niet alleen Hongarije had zijn valsche muntersschandaal. Vervalsching van bankbiljetten was aan de orde van den dag, zoozeer zelfs dat de Volkenbond, op Frank- rijks's initiatief, daartegen een actie heeft on dernomen. Want, in den tegenwoordigen lijd van valuta-wisseling bleek het Hongaarsche plan gericht tegen Frankrijk, met welks bank biljetten het werd ondernomen. Bij Windisch graetz en de zijnen kunnen nationale motie ven verondersteld worden aanwezig te zijn geweest; ze hebben in elk geval een rol, overigens wellicht een secundaire gespeeld. Geheel anders met het Portugeesche schan daal, dat ook Den Haag tot uitgangspunt had. lier bicken de Portugeesche gezant en zijn broeder, tevoren middenpunt van het Haag- -chc voorname en mondaine leven, de inttf- lectueele leiders te zijn van een poging om valsche volmachten biljetten voor de zgn den aanvang van het jaar het Kabinet onder leiding van Ramek op, die inmiddels weer' is vervangen door Mgr. Seipel, den geesteiijke- politicus, die tijdens zijn verblijf in Amerika zijn 50sten verjaardag vierde. Hongarije ge- Bank van Angola te doen drukken. Hoe ver nuftig deze poging tot oplichting in elkander was gezet, heeft de behandeling voor de Haagsche Rechtbank bewezen. Juist vanwege deze vernuftigheid, waardoor een ervaren Engelsch bankbiljettendrukker werd om den tuin geleid, kostte het heel wat meer moeite in deze zaak klaarheid te brengen dan in die der Hongaarsche valsche munters, die al spoedig de hen toegerekende straf konden ontvangen. Portugal had ook overigens geen rustig jaar; de revoluties volgden elkander op. Generaal Gomez, de laatste der dictators, die een greep naar de staatsmacht waagde, was den eenen dag beheerscher van Lissa bon en zat den anderen dag in een der forten nabij de hoofdstad opgesloten. Thans heerscht er maar voor hoe lang? weer rust in Portugal. De Scandinavische Staten leefden het meest rustig hun eigen leven. In Zweden kwam de socialistische Regeering, waaruit ook de Minister van Buitenlandsche Zaken Unden, die zich te Genève zoo uitnemend gedroeg, was voortgekomen, ten val; zij werd door een parlementair Kabinet var. de rech terzijde vervangen. In Denemarken viel de ap een minderheid gebouwde socialistische re giering van Stauning, zonder dat deze haar ontwapeningsvoorstel in veilig'e haven had gebracht; intusschen is het uit andere poli tieke partijen voortgekomen ministerie-Ras mussen er toe overgegaan om dit denkbeeld opnieuw, en vermoedelijk opnieuw vergeefs, bij het parlement aanhangig te maken. In Noorwegen was het drankverbod aan de orde; met groote meerderheid werd voor op heffing daarvan gestemd. Gelijk trouwens cok ,in den Staat New-York het gedwongen droog leggen op bezwaren en verzet stuit. In België trad Jaspar aan het hoofd der Regeer,ng; zijn Ministerie slaagde erin om den Beigischen franc te stabiliseeren; onder zijn bewind voltrok zich de populaire verloving van Kroonprins Leopold met Prinses Astrid van Zweden, die, ondanks het verschil in geloof, door de Belgische bevolking met groote har telijkheid werd welkom geheeten. Zuid- Amerika gaf de gebruikelijke verwikkelin gen te~ zien; Peru en Chili bleven in geschil over Tacna en Arica, en zelfs president Coo- iidge vermocht daarin geen verbetering te brengen. Het parlement in Argentinië kwam met den President van de Republiek in con flict over de jegens den Volkenbond te vol gen politiek; gevolg is geweest, dat Argenti nië zich nauwer dan tevoren bij den Volken bond heeft aangesloten, die een dergelijke versterking na het uittreden van Brazilië en Spanje® maar al te goed kan gebruiken. In Mexico woedde heftige kerkelijke strijd; Pre sident Calles, zoo juist gekozen, ging tot ver volging der Katholieken over. En in een ge heel ander deel van de wereld, in het uitge strekte Arabië, verhief Iba Saoed zich tot koning van den Hedsjaz en riep in die kwali teit het Kalifaat-Congres te Mekka bijeen. Deze nieuwe heerscher van Arabië, die als hoofd der Wahabieten en ouden Mo- hamedaanschen godsdienst in eere herstelde, is gebleken een verlicht heerscher met voor uitziende beginselen te zijn. Een gezant schap zond hij naar Europa, dat ook bij de Nederlandsche Regeering zijn opwachting maakte en den wensch uitsprak van blij vende duurzame betrekkingen, die voor Ne derland, met het oog op Indiê, zeker niet van belang zijn ontbloot. Aan 1926 zijn de rampen, de ongelukken, de onheilen al evenmin bespaard gebleven als aan voorgaande jaren. Het aantal spoor wegongelukken, dat in bijna alle landen der wereld plaats had, was enorm groot; dat in Costa Rica, waarbij 250 dooden vielen te betreuren, spande de kroon. Maar van al deze' spoorwegongelukken verdient dat te Lehrte op den weg tusschen Berlijn en Osna- bruck bijzondere vermelding, want hier bleek misdadige opzet in het spel; hier richtte de wrok van twee door de wereld misdeelden en uitgestootenen zich tegen al van onge lukkige slachtoffers. Rampen van verschil lenden aard verwoesten heele stukken grond en deden, zoo in Brazilië, steden als het ware verdwijnen; het Amerikaansche Flo rida werd geteisterd op een ongekende wijze, waarbij de natuurkrachten spotten met wat wij menschen onverzetbaar rekenen. Onheilen van allerlei aard troffen de mensch- beid nu hier, dan daar; en het grootste onheil was dat, waarbij in Amerika het voornaam ste munitiedepot in de lucht sprong; geheel de omgeving verwoestte, een schade, die op een milliard dollar werd berekend, in luttel tijds aanrichtte. Overstroomingen waren er m verschillende deelen der wereld; branden, ".ardbevingen bezochten de menschheid, en natuurlijk kreeg het ongelukkige Japan daar van zijn deel. Tegenover deze schaduwzijden staan echter lichtzijden. Want geen jaar, waarin de menschelijke energie zich op het gebied der vliegtochten zoo ontplooide als 1926. Engelsche vliegers naar Egypte en naar Australië; Spaansche vliegers naar de Phi- lippijnen en naar Zuid-Amerika; vlieger» var- verschillende nationaliteit legden den afstand ParijsTokio en terug in luttel tijds af. Amundsen slaagde er in om uit Spitsbergen per vliegtuig de Noordpool te bereiken; voor hem, slechts één dag tevoren, gelukte dit den Amerikaanschen vlieger Byrd. Daaren tegen moest een poging om per luchtschip den Atlantischen Oceaan over te varen, ge staakt worden, voordat zij goed en wel be gon; het luchtschip verbrandde onmiddellijk bij de opstijging. Een andere, welbekende poging van menschelijke energie, die van het overzwemmen van het Kanaal, vond plotse ling een aantal successen; nadat de Duitsch- Amerikaansche Mejuffrouw Ebell opnieuw verricht had, wat bijna 40 jaren geleden een man gelukte, kwamen enkele zwem mers en zwemsters achtereen den afstand in steeds korter tijd overdoen; afstand welke thans een recordtijd van 12 uur kent. Een ander, minder gunstig bewijs vaa menschelijke energie was de velerlei fraude, waren de vele schandalen, die in verschil lende landen werden ontdekt; schandalen van ambtelijken en niet-ambtelijken aard. Zoo toont het jaar 1926 een bonte staal kaart van goed en kwaad, maar voor wie de barometer van het internationale leven raadpleegd, staat wel vast, dat het goede het wint van het kwade; dat meer vrede komt in de harten der menschen, en dat er ondanks alle economische moeilijkheden waartegen de Economische Conferentie van 1927 geneesmiddelen zal trachten uit te denken vooruitgang geconstateerd mag worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 5