Radio-Omroep De liefde van een kunstschilder. Inzake de onderhandelingen over Duitschland's ontwapening te Parijs schijnt spoedig overeenstemming te worden bereikt. De finaneieele plannen van Poincaré. De verpachting van het Lucifers-monopolie. De banken te Hankau zijn heropend, zonder dat zich incidenten voordeden. Inzake de Chineesche onregelmatigheden is zoowel Japan als Australië tegen interventie gekant. Onder de Radio-berichten: De eerste minister Jaspar zet in de Kamer het politiek en financieel programma der* Belgische regeering uiteen. Poincaré over den financiëelen toestand in Frankrijk. Benesj, minister van buitenlandsche zaken van Tsjecho—Slowakije spreekt van een internationale nervositeit. revo!utfoflna?re liberale regeerftig, die, zoö- als men weet, pogingen doet om het conser vatieve bewind van Diaz ten val te brengen, bereid is zich terug te trekken, indien een nieuwe president wordt gekozen, die con servatief noch liberaal is en voor het volk aannemelijk is. Hij is bereid er in toe te stemmen, dat de verkiezing plaats heeft onder toezicht van de regeering der Ver- ccnigde Staten. BÏNNENLANDSCH NIEUWS. Het spoorwegongeluk by De Vink. De Tandprothese Opheffing der huurwetten. Uit de Anti-rev. Partij. Voor uitvoer bestemd vleesch. De Minister van Arbeid naar Drente. Elfde GroningschDrentsche Katholiekendag. De opheffing der Huurwetten. De A.-R. Partii en het Ned.Belgisch Verdrag. In het Land van Maas en Waal. LUCHTVERKEER. Het Zeppelinverkeer EuropaAmerika. HANDEL EN NIJVERHEID Invoer van aardappelen in Spanje. De veenkoloniale aardappel meelindustrie in 1926. FEUILLETON. Dc ontwapening van Duitschland. De Fransch-Duitsche onderhandelingen Omtrent de ontwapening laten zich wat gunstiger aanzien en schijnt de hoop ge wettigd dat er vóór 31 Januari overeenstem ming zal zijn bereikt. Men schijnt het reeds eens omtrent de conventie betreffende de vervaardiging en uitvoer van oorlogstuig in Duitschland. Betreffende de z.g. onder komens aan de Poolsche grens wordt ge meld dat de Duitsche militairen belangrijke wijzigingen hebben gebracht in hun voor stellen en niet meer vasthouden aan het recht van nieuwen aanbouw, hetwelk zij zouden ontleenen aan art. 180 van het Ver drag van Versailles, dat toestaat de bestaande Versterkingen te moderniseeren. Dezerzijds sou ihen dan indulgentie toonen voor 't verleden op voorwaarde dat voor de toekomst de formeele toezegging wordt gedaan dat geen nieuwe constructies meer zullen plaats hebben. Men verwacht dat op dezen grond slag, na het advies van het Comité-Foch, de gezantenraad weldra de aangelegenheid Zal kunnen liquideeren, zoodat zij uit de wereld is, als 31 Januari de militaire con- tröle op den Volkenbond overgaat. De a.s. Conferentie om trent Tanger. Uit Madrid wordt gemeld, dat op de eerstdaags te Parijs beginnende besprekingen over het vraagstuk van Tanger, Primo de Rivera zou willen eischen öf Tanger Sffeansch, öf herziening van het Fransch- Spaansche verdrag van 1912, waarbij het statuut van Marokko geregeld werd. De voorafgaande vertrouwelijke besprekingen te Londen en vooral te Rome zouden hem de overtuiging hebben gegeven, dat hij hiermee zeer sterk zou staan. De finaneieele plannen van Poincaré. Poincaré heeft gistermiddag voor de Ka mercommissie van financiën verklaringen afgelegd omtrent zijn finaneieele plannen die met spanning worden tegemoet gezien. Ten eerste zal men hem vragen naar zijn bedoelingen in zake de verdere revalorisa- tie of stabilisatie, waaromtrent hij echter, volgens zijn gewoonte, waarschijnlijk weinig zal loslaten. Verder zullen hem bijzonder heden worden gevraagd omtrent de te ver wachten overdracht van bet monopolie op de lucifers aan een particuliere onderneming, waartegen het kartel uit doctrinaire over wegingen zoo krachtig opkomt. Gemeld wordt, dat reeds een voor-ont werp van overeenkomst met een Zweedsch- Amerikaansche combinatie gereed ligt. Vol gens dit ontwerp zou de concessionnaris moeten beginnen een bedrag van bijna hon derd millioen dollar te betalen. Voor bedrijfs kapitaal wordt eveneens door haar gezorgd, waarvoor zij uit de bruto-ontvangsten zes en een half procent rente krijgen. De Staat blijft eigenaar van het monopolie, maar geeft de gestie uit aan genoemdecombina tie, daarbij de noodige voorwaarden stel lende, waardoor de belangen van het publiek en de arbeiders wordt gegarandeerd. De minister van financiën stelt alleen den ver koopprijs vast. De Staat eischt garantie van de eerste betaling, die gelijk staat aan hetgeen de eigen exploitatie zou hebben, opgebracht. Eerst daarna maakt de combi natie winst van het eerste deel, waarop de Staat nog negentig procent heft. Hoewel dit plan alle rechten van den Staat en het personeel handhaaft, wordt tegen het denkbeeld in de linksche pers nog altijd scherp geopponeerd. In de „Huma- nité" valt Cachin opnieuw de finaneieele politiek van «Poincaré aan en betoogt, dat het onjuist is als zou deze zooveel taats- Een chirurg krijgt een beroerte tijdens een ope ratie. De „Volönté" maakt melding van een schokkende gebeurtenis, welke plaats zou hebben gehad in een operatiezaal van een vrouwenkliniek te Boedapest. Tijdens een uiterst zware operatie kreeg prof. Rubingi een beroerte. Terwijl hij werd weggedragen, gingen twee assistenten met groote koelbloedigheid onmiddellijk voort met de operatie en redden de patiënte. De toestand van den hoogleeraar is vrijwel ho peloos. Ernstig spoorwegongeluk In de Karphaten, op de grens van Oud- Roemenië en Zevenburgen, heeft Maandag een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad De eerste personentrein, die na den sneeuw- storm van Boekarest vertrok, reed in de Gy- rr.es-pas op een goederentrein, die van den anderen kant kwam. Dc locomotief en de beide eerste wagons van den passagiers- trein werden volkomen vernield, terwijl de overige wagons derailleerden. Vier spoor wegambtenaren werden op slag gedood. 10 passagiers levensgevaarlijk en velen licht ge wond. De schuld van de ramp dragen de machinist en de stoker van den personen trein, die beschonken waren en die beiden zijn omgekomen. Het fascisme in het bui tenland. De plannen van Mussolini ten opzichte van de Italianen, die in het buitenland wo nen, worden verder uitgewerkt. Indien zijn laatste plan wordt goedgekeurd, zullen de fascistische organisaties in het buitenland belast worden met de „opvoeding" der Ita- iiaansche emigranten. De fascistische orga nisaties zullen hiermede de semi-officieele organen van de Italiaansche regeering wor den onder het directe toezicht van de Ita liaansche diplomatieke autoriteiten, wier aanwijzingen zij moeten gehoorzamen. Zoo dra de beslissing is gevalhn zullen instriuc- ties in deze richting aan alle fascistische or ganisaties in het buitenland worden gegeven. De stemming te Sjanghai. Ofschoon nog niets is gebeurd dat er op wijs*, dat Sjanghai door de Kantonneezen ernstig wordt bedreigd, heerscht hier toch een zeker gevoel van ongerustheid. Men vreest voor nieuwe stakingen, die onlusten tot gevolg hebben. Op te merken valt, dat een zeker aantal buitenlandsche vrouwen toebereidselen maakt om te vertrekken. De autoriteiten nemen alle noodige voorzorgs maatregelen. De Australische arbei ders tegen interventie in China. De Australische Arbeidersleider Charlton verklaarde, dat de Arbeiderspartij sterk gekant is tegen interventie in China en zich krachtig zal verzetten tegen elke actie, die Australië betrekt in een buitenlandschen oorlog. Een vergadering van zeelieden van Vic toria besloot te weigeren, schepen te beman nen, die soldaten, munitie of voedingsmid delen vervoeren voor troepen, die tegen China ageeren. De houding van Japan. Het wordt hoe langer hoe duidelijker dat Japan niet bereid is, zich aan de zijde van Engeland te scharen voor de verdediging schuld afgelost hebben, aangezien er immers 1 van de belangen zijner onderdanen in China, juist in den allerlaatsten tijd in Zwitserland en Holland zooveel nieuwe leeningen zijn aangegaan waarvan het totaal het derde half milliard overschrijdt. Verder zijn er vijf milliard schatkistbons gelanceerd, bedragen de dépots bij de schatkist naar men zegt vier milliard en wordt de verkoop der bons der nationale verdediging steeds voortgezet. Van deze zijde, zoowel als van den socialist Vincent Auriol, is dus waarschijnlijk in de commissie hevige oppositie tegen Poincaré's gestie en plannen te wachten. Aangezien vooral de socialisten zich echter nog wel tweemaal bedenken zullen alvorens het huidige ministerie werkelijk in gevaar te brengen, lijkt een en ander meer van verbale dan van praktisch politieke beteekenis. De aanslag op Bethlen Met algemeene stemmen schuldig bevon- ten hebben, den is De Justh veroordeeld tot 24 dagen gevangenisstraf met aftrek der preventieve tot een boete van 500 frs, en tien jaar ver banning. zoclang Japan daartoe niet door de houding van China zelf g'dwongen wordt. De houding van Japan is voor Engeland zijn ouden bondgenoot in het Verre Oosten, een hard gelag. Het inzicht, dat het in China op he ocgenblik alleen staat en zelf zijn boontjes zal moeten doppen, noopt het daarom, te - bescherming van zijn belangen in China, daartelande een betrekkelijk groote troepenmach samen te trekken. Volgens de jongste berichten hebben thans 12000 man Engelsche en Indische troepen last gekregen, zich vcor vertrek naar China gereed te houden, en als alle oorlogsschepen en troepen, die last hebben gekregen naar China te vertrekken, daar aankomen, zal Engeland er in totaal 23.500 man strijdkrach- De beweging tegen de vreemdelingen in China. Een draadloos bericht uit Peking meldt, dat als hoogtepunt van een reusachtige betoo ging tegen de Britten te Siangtan, een menigte het etablissement van de Asiatic Petroleum Cy. in brand stak, waardoor zij een geweldige hoeveelheid petroleum en de gebouwen der maatschappij vernielde. De banken in Hankau heropend. Een draadloos telegram uit Hankau meldt, dat de banken 24 Januari werden heropend zonder dat zich incidenten voordeden. De strijd om 't Nicara- guaansche présidentschap Uit Puerta Cabezas wordt draadloos ge meld, dat dr. Juan Sacasa, het hoofd per De directie der Spoorwegen en het rapport der commissie-Krans. De Directie der Nederlandsche Spoorwe gen schrijft: Wij meenen, nu het verslag van het on derzoek in zake dc ontsporing nabij de Vink op 9 Sept. j4, door de commissie- Kraus is verschenen, het publiek onzer zijds te moeten inlichten over de veiligheid cp de Nederlandsche Spoorwegen. Wat de veiligheid op de Nederlandsche spoorwegen aangaat, stelten wij er prijs op het volgende mede te deelen: Wij stellen vóórop, dat, al mogen wij misschien niet geheel dezelfde meening zijn toegedaan als de commissie-Kraus betref fende het verloop van dc ontsporing op zich 2elve, wij uit de beide door drie on zer hoofdambtenaren aan ons uitgebrachte rapporten, het eerste betreffende de eigen lijke oorzaak van het ongeval, het tweede betreffende de werkwijze, gevolgd bij de ballast-vernieuwing op den spoorweg Am sterdam's—Rotterdam, ten aanzien van de' hoofdzaak tot dezelfde sic'som gekomen zijn, n.l dat de toestand van den weg de oorzaak der ontsporing is geweest en dat op het gedeel'e Sdvedam—de Vink voor de ballastvernieuwing een werkplan is ont worpen en uitgevoerd, dat veroordeeld moet worden. Wij behoeven wel niet te zeggen, hoe wij dat, allereerst om de slachtoffers, die hel ongeval heeft geëischt, ernstig betreu ren. Maar nu in het verslag-Kraus aan de veiligheid op onze spoorwegen in het alge meen een enkel woord wordt gewijd, is het jammer, dat daarin niet duidelijker is uiteengezet, dat het werk, dat verricht moest worden tusschen Rot'crdatn en Am sterdam, betrof een uitzonderingsgeval. Want zonder dat, vreezen wij, dat onze re:zigers, die een groot deel van het jaar dagelijks op enze lijnen het opbrengen van nieuwe brl'ast kunnen waarnemen, in dé veronderstelling zouden kunnen zijn ge bracht of zouden blijven, dat dat werk steeds heeft plaats gevonden op een eers' thans onjuist gek'eken wijze en zij der halve doorloopend bobben blootgestaan aan hetzelfde gevaar, als bestaan heeft tus schen Schiedam en tfe Vink. Ware dat het geval geweest, dan-zou niet te verklaren zijn, waarom niet reeds vroeger en her haaldelijk ongevallen, als bij de Vink, zou den zijn voorgekomen en zou de voor Ne derland zoo bij uits'ek gunstige statist'ek van gedoode en gewonde reizigers en be ambten er wel anders uitzien. Maar het werk, dat thans is moeten worden gedaan, de algeheele ballast-vernieuwing over een baanvak van pi.ia. 80 K.M. lengte, was van aard en omvang een werk,"* als, voor zoover ons bekend is, nog nimmer vroeger op onzen spoorweg is moe'en worden ver richt en geheel afwijkend van het gewone onderhoudswerk, dat nooit tot eenigc moei lijkheid heeft aanleiding gegeven. Op het gedeelte Ama'erdamde Vink is een werkwijze gevolgd, die geen enkel be zwaar heeft opgeleverd; van het gedeelte Schiedamde Vink kan dit helaas niet worden gezegd, Onnoodig te zeggen, dat legen herhaling zal worden gewaakt. Maar, naar onze overtuiging, even onnoo dig, om uit dit eene geval, wanneer het ontdaan i9 van zucht naar sensa'ioneele berichten, en. ontdaan van een we-nig ver heffende vakvereenigingspo'itiék, ingegeven door de ijdele hoop op aansluiting van méér personeel en op meer inmenging der vakvereeniging dan wij voort1 het bedrijf nood^g achten, de conclusie te 'rekken, dat cr aanleiding is tot ongerustheid voor de veiligheid op dc Nederlandsche Spoorwe- gen. Zou men 0119 nu dc vraag stellen: „Maar kunt gij nu de zekerheid geven, dat geen ongevallen meer zullen voorkomen? dan is ons antwoord: Neen dat kunnen wij niet. In een spoorwegbedrijf, ook al is hei personeel, als in het onze, in het alge meen van hoog tot laag vck zijn taak ten volle berekend en al wordt zoowel de weg als het rollend materieel zob goed tnog"- lijk verzorgd, blijft een risico over. Voor komen dat ooit een wielband springt, a's bij Zoetermeer geschiedde, of een trein ontspoort, als gevolg van iou'en begaan door personen, zooals te Haarlem en Lei den gebeurde, wij kunnen het niet. Maar zekerheid geven, dat door ons niets wordt verzuimd om het bedoelde risico tot een minimum terug te brengen, dat kunnen wij wel en doen wij hierbij ten overvloede nog eens nadrukkelijk. De samenstelling der Commissie van advies. De Minister van A. H. en N. beeft be noemd tot lid en voorzitter van de in de wet van 30 December 1926 betreffende de toepassing van de volledjge tandprothese bedoelde commissie van advies mr. J. Lim burg, lid van den Raad van State, Schevenin- gen; tot leden: B. R. Bakker lector in de tandheelkunde Utrecht; K. Klein, tand heelkundige, 's-Gravenhage; M. van Koljem, tandheelkundige, Leeuwarden; J. W, Roa- lcffs, tandarts, Utrecht. De betreffende Koninklijke Besluiten h het Staatsblad verschenen. - Dinsdag zijn in bet Staatsblad versche nen de drie Koninklijke besluiten, alle gedateerd 18 Januari j.L, houdende ver klaring als bedoeld in de slotartikelen van de Huürcommissie-wet, de Huuropzeg- gingswet en de.Huuraanzeggingswet. Wij her inneren er nog eens aan, dat derhalve met ingang van 19 Juli a.s, de Huurwetten buiten werking gesteld worden. Men meldt aan de „Standaard" dat dc ver gadering van Hervormde Anti-revolu- tionnairen in de provincie Utrecht, gehouden op 24 Januari te Utrecht, welke goed be zocht was en o.a. ook door Prof. Dr. H, Visscher werd bijgewoond, eenparig vast stelde, dat niet gestreefd is naar scheuring in de anti-rev.1 partij, dat niet bedoeld is tot aparte partijformatie komen, dat veeleer op den voorgrond is gesteld, al wat gedaan kon worden tot opbouw der Antirev. partij en tot verhooging van haar invloed op het volksleven. Verlaging der keoringstarieven. Men zal zich herinneren, dat bij de behan deling van de Wet op de Middelen in de Tweede Kamer het Kameriid Winter- mans door bet indienen van een amende ment sterk invloed heeft uitgeoefend op het verkrijgen van verlaging der tarieven van de keuring van voor uitvoer bestemd vleesch. Gelijk bekend, stond de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw wel willend tegenover het van landbouwzijde geuite verlangen naar deze verlaging. Er was échter nog nader overleg noodig met den Minister van Financiën met het oog op den betreffenden begrootingspost. Dat overleg heeft, naar het Corr. Bur. meldt, tot gunstig gevolg geleid, zoodat de keur- loonen thaus, ingevolge de wijziging van het batrefende Koninklijk besluit met ingang van 1 Februari a.s, tot op dc helft worden teruggebracht. Naar de Tel. verneemt, zal de Minister van Arbeid, de heer SJotemaker dc Bruine, zich heden. Woensdag, naar Drente bege ven, ten einde eenigc besprekingen te hou den over de arbeidstoestanden in de provincie, en zich verder persoonlijk op de hoogte te stellen van de volkshygiëne en den woningtoestanden in de veenstreken in hel Z. O. gedeelte. De Minister arriveert te één uur te Assen, vanwaar men, na een conferentie ten huize van den commissaris der Koningin, den heer Linthorst Homan, per auto zal rijden naar do veenstreek. Bezocht zullen O. a. worden Emmen, Witteveen en Zwarte- meer. Te Witteveen zal de Minister zich op dc hoogte te stellen van d# ontwikkeling der nieuwe nederzetting. Te Zwarlemeer wordt de Wijkverpleging in oogenschouw genot men. In Emmen zullen het woningvraagstuk en de volkshygiëne nader onder de oogen worden gezien. Donderdag te vijf uur keert de Minister naar Den Haag terug. öp Zondag, 8 Mei, zal de elfde Gro ningschDrentsche Katholiekendag wor den gehouden te Groningen, ia dc Harmo nie. Op dc algemeene vergadering zal als spreker optreden het lid der Tweede Ka mer Dr. L. N. Deckers, met als onderwerp: „De Katholiek en de moderne verwording." Er zullen vier secties worden gehouden cn wel voor de volgende groepen: Katholieke vrouw, Werklieden, Ontwik keling en Opvoeding en Onderwijs. De sprekers zullen nader worden bekend ge maakt. De heer J. Ter Laan heeft aan den Mi nister van Arbeid, Handel en Nijverheid de volgende schriftelijke vragen gesteld: le. Heeft de Minister zich er met de grootst mogelijke nauwgezetheid van1 ver gewist, dat bij cventucele opheffing van de Huurwetten cn van onredelijke huurprijzen der woningep geen sprake kan en zal zijn? 2e. Heeft de Minister over een even tueel voorgenomen opheffing van de Huur wetten advigs doen inwinnen van de ge meentebesturen, waar deze wetten nog geldende zijn? 3o. Zoo neen, is de Minister dan als nog bereid, dat advies in te winnen en deze adviezen aan de Tweede Kamer der Statcn-Generaal mede te deelen voor en pleer eventueel een Koninklijk besluit, hou dende een verklaring, dat de omstandig heden het voortbestaan der huurwetten tanger dan zes maanden «a de dagfeetce- ning van dat besluit niet nooodig maken, worde uitgevaardigt?Aan den Minister van Financiën, voorzitter van den Raad van Ministers, heeft de heer J. Ter Laan de volgende vragen gesteld: lo. Is liet juist, dat een Koninklijk be sluit, waarin de verklaring is opgenomen, •lat de omstandigheden het voortbesta*" der Huurwetten langer dan zes maanden na de dagteekening van dat besluit niet noodig maken, in een vergevorderd stadium van - voorbereiding is? 2o. Acht de Regeering, in verband met het uitgangspunt en den grondslag der i Huurwetten, „dat door een veel voorko mend gebrek aan geschikte woningen de huurprijzen meer werden verhoogd dan onder normale omstandigheden van vraag en aanbod» mogelijk zou zijn" (Memorie van Toelichting), de omstandigheden thans zoo, dat vraag en aanbod van woningen weer normaal moet worden geacht? 3o. Is de Regeering niet van oordeel, dat de in art. 15, 2e lid der Huurcommis- siewet en in art. 1^, 2e lid, der Huurop- zeggingswet opgenomen bepaling alleen dan toepassing zal kunnen vinden, indien de onder 2o. opgenomen vraag in volstrekt bevestigenden zii^ wordt beantwoord? Rede van mr. H. Bijleveld. Voor de Centr. A. R. Kiesver. „Néder- land en Oranfe" sprak Maandagavond in De VereenKing" mr, H. Bijleveld over De Anti-Revolutionaire partij en het Belgisch Verdrag." Spr. bedoelde met zijn rede speciaal te behandelen de vraag of er aanleiding is te besnreken wat in en om de anti-rev. partii leeft en gist in zake het Belgisch verdrai' In 1925 gingen we, aldus sor., den striid in voor de handhaving van het geestelijk, het naLionaal en het economisch bestand van ons volksleven. Door geen enkele politieke groep is toen iu zake het Belgisch verdrag in eenigerlei richting positie gekozen- Spr. kwam dan tot de bezwaren tegen de a. r Kamerleden en partijleiding ingebracht. Maar, naar spr.'s oordeel, motiveerden zij geenszins de stemming, die onder de a.r. tot uiting is gekomen. Er is niet met nationale en economische belangen „gekwanseld." Dat ware beginsel verzaking geweest. Dat de souvereiniteit van ons land in het Schelde-vraagstuk niet in het gedrang is, wordt door menig tegenstander toegestemd. Spr. concludeerde, dat voor wantrouwen ten opzichte van de a.r. Kamerleden, die meenden voor het tractaat te moeten stemmen, niet de minste reden is. Het oude vertrouwen, besloot spr., moet ongeschokt blijven beslaan. Dan kan de anti-rev. partij zijn en blijven tot een eer van Gods grooten naam en ook tot zegen voor ons volk. Ontevredenheid over de hulpverlcening van het Rijk, Eenige maanden geleden is tot stand ge komen de „Slicht.ng Mcas en Waal", waar aan het Rijk de zerg voor de hypotheken heeft opgedragen, welke rusten op de met finaneieele hulp van den staat nieuw ge bouwde woningen in het Land: van Maas en Waal. Deze hypotheken zijn renteloos/maar dc aftpssing moet in ongeveer 20 jaren sefcjeden. De bezwaring met hypothefck is geschied om speculatieve handelingen met de nieuwe woningen, welke aanzienlijk meer waarde hebben dan de vroegere krotten, te voorkomen. Deze regeling heeft tot önlevredenhe.idi geleid. Dc vroegere eigenaren der door het v.-atcr vernielde woningen hebben allen nog de hypotheken tc hunnen laste, welke zij op die huisjes hadden. Het gaat wel om kleine bedragen, maar economisch zijn deze men- schen bijna allen zeer zwak en aanvaarding van een Rijkshypothcekje legt hun nu een tweeden last co de schouders. Zij meenen bovendien onbillijk behandeld te zijn, daar dc slachtoffers van den watersnood, wier won.ngen vanwege het Bouwbureau Waters nood» met het geld! v,an de Alg. Vereenigde Commissie (bijeengebracht door Liefdadig Nederland) dus niet roet Rijkssteun, hersteld zijn, alles gratis hebben gekregen. In som mige gevallen overschreden dc kósten van bet herstel aan beschadigde Woningen die van den bouw der nieuwe huisjes. Nochtans hebben velen der betrokkenen de Rijkshypotheck noodgedwongen aan vaard, maar vele anderen hebben deze ge weigerd1 en de vcor hen nieuw verrezen wo ningen niet betrokken, zoodat deze al sinds eenigen tijd leeg staan. Thans heeft het Rijk bepaald, dat zij, die tot dusver weigerachtig bleven te teckenen voor het aangaan van de Rijkshypotheek, dit binnén enkele dagen zull'cn moeten doen, daar zij anders hun aanspraken op een nieuwe woning verliezen, terwijl de huisjes, die nog niet gereed zijn, in dat geval niet zullen worden afgebouwd. De verdere afwikkeling van deze kwestie Wordt in het Land van Maas en, Waal met spanning tegemoet gezien. De avondbladen te Berlijn publiceefen een verklaring van een vertegenwoo-diger van de Zeppelin-werken, Mayenbergen, waarin deze mededeelt, dat men reeds tegen het volgznde jaar van plan i» het Zeppelin-ver keer Scvllla-Buenos Ayres te openen. Voor DONDERDAG 27 JANUARI. HILVERSUM 1050 M. 12.00 Politieker. 3.304.30 Uurtje voor wees- en zie kenhuizen. 5.006.45 Concert door het H.D.O»-orkest. M. Couperus-sopraan. 7- 6.457.45 Beginselen van het burgerlijk recht en van het handelsrecht. 7.45 Politieber. 8.10 Aansluiting van het Concertgebouw te Amsterdam. Concert door het Concert-gebouw-orkest, o.l.v. Willem Mengelberg. Beethoven-avond. I- Leonore ouverture. 2. Symphonie no. 6- Pastorale, Pauze. 3. Symphonie no.5. Daar na persber. Vervolgens dansmuziek door het Radio-dansorkest, o.l.v. Kans Mossel. DAVENTRY 1600 M. 11.20 Concert. Kensington salon-orkest, en solisten (con tra alt-bariton-piano). 12.05 Vocaal concert (sopraan). 12.25 Concert (ver volg). 1.202.20 Gramafoonmuziek. 2.50 Lezing Before and after the war. A hundred years ago. 3.204.05 Even song van de Westminster Abbey. 4.20 Concert. Prof. Rietti's string players. 5.20 Causerie. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Landbouwbericht. 6.40 Concert. Daventrykwartet. 6.50 Tijdsein, vveer- ber., nieuws. 7.05 Concert. Daventry- kwartet. 7.20 Lezing Wastage in the kitchen. 7.35 Pianomuziek. Bach's 48 preludes en fugues. 7.45 Lezing The making of man-Evolution. 8.05 Con cert. De Gresham Singers. 8.20 Debat tusschen Viscountess Rhondda en Mr. G. K. Chesterton, oevr.The menace of the leisured woman. 9.20 Weerber. nieuws. 9.35 Vovcaal concert. J. Elwes-sopraan en D. Smith-bariton. 9.50 „The soldier's tale", Stravinsky. 10.5012.20 Dans muziek. Savoyhotel. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 10.5011.20 Nieuwsber. en muziek. 12.502.10 Concert. Orkest Locatelli en Mile. Delamare-zang. 5.055.55 Klas sieke matinee. 9.0510.50 Lezing over muziek van de 17e eeuw. „De 17e eeuw" oratorium van Carissimi tot Bach. Frag menten uit het Weihnachts oratorium van Bach. LANGENBERG 469 M. 3.50—5.15 Liederen en declamatie. 5.155.20, 5.20—5.40, 5.40—6.00, 6.00—6.20, 6.40— 7.20 Lezingen. 7.359.35 Robert Kop- pela-avond. Orkestmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN 1300 M. en BERLIJN 484 en 566 M. 1.50—7.50 Lezingen en lessen. 8.20 Concert door den Kosleckschen blazer-bond. 9.50 11.50 Dansmuziek. HAMBURG 394.7 M. 11.50—1.20 Or kestconcert. 1.252.10 Kamermuziek. 4.205.15 Orgelconcert. 5.2C6.10 Orl.estconcert. 6.4511.15 „Tosca", opera in 3 acten van Puccini. BRUSSEL 509 M. en ANTWERPEN 266 M. 5.2C6.20 Kindermatinee. 8.50 10.50 Galaconcert. Orkest en declamatie. dit luchtverkeer zullen g-ootc Zeppelins worden gebouwd, waarmee 100 passagiers kunnen worden vervoerd, Een dergelijke luchtschip zal nog dit jaar worden gebouwd; men zal er tal van proefvluchten mee hou den, o.a. van Sevilla naar Berlijn. De Nederlandsche aardappelen zijn te vuil. Schoone aardapelen vinden gemakkelijker afzet. Uil gegevens ingezonden door het Neder landsche gezantschap te Madrid, blijkt, dat bij zendingen 'aardappelen naar Spanje speciale voorzorgen in acht moeten worden genomen, aangezien herhaaldelijk partijen in bedorven toestand zijn aangekomen; met name geldt dit voor zendingen naar havens aan de Middellandsche Zee. Als poot- aardappelen wordt in deze streken hoofd zakelijk de soort Royal Kidney gevraagd. Voor consumptie eischt men ronde knollen van een gewicht van pl.m. 50 gram per stuk, van het type Institut de Beauvais. Hier gebruikt men hoofdzakelijk witvleezlge soorten. In Bilbao, waarheen veel Nederlandsche aardapelen worden verzonden, worden hoofdzakelijk geelvleczige aardappelen met roode huid, met name van dc soort Roode Star gevraagd. Het groote bezwaar, dat de Spaanschc handelaren tegen de Hollandschc aardappe len hebben, is dat zij te vuil zijn. De Roode Star van Spaanschen grond beeft een fijne gladde huid en bijna geen aanhang van aarde, terwijl dat met de Hollandsche aardappel niet het geval is. Kon men een schoonen eardappel leveren, groot van stuk, dan zou de verkoop veel gemak kelijker gaan. Van dc 12 M mllL H.L. werd 80% coöp. verwerkt. In het jaar 1926 zijn aan de diverse aard appelmeelfabrieken in totaal vermalen1, in het voorjaar als restant van den oogst 1925 een kwantum van 470.000 H.L. aardappelen van den oogst 1926 een kwantum van 12.000.000 H.L., samen dus ongeveer 1254 millioen H.L, (dus coöperatief en speculatief te zamen). Alleen in dc coöp. aardappelmeelfabrieken werden 10 millioen H.L vermalen, dus 80% van het totaal. 87 De oude heer nam hem aan cn las: „Als gij dezen brief onvang, heer giaaf, dan sta ik voor den rechter des beelals en ben vrij gesproken. Dat ook gij dit dcedt in uw hart, die overtuiging geeft mij den moed, een laatste bede tot u te richten, een bede, wel ke niet in mijn testament staat, daar de v ensch eerst heden opwelde in mijn hart. Ik zou zoo gaarne begraven worden in het woud van Tannensee, niet op het dorpskerk hof, dat zoo veraf ligt Het woud heb ik zoo liefgehad, daaraan behooren mijn liefste her inneringen, daaraan dc tijd, waarin ik vroo- iijk nog en vol vertrouwen de wereld en de menschen beschouwde. Eigenlijk heb ik niet bezeten datgene, wat men een tehuis noemt, maar de stille pracht van het woud heeft mij veel daarvan vergoed, heeft mij menige kleine smart wegenomen uit het kinderlijk hart en mij vele schoone uren gegeven. Een zaam zal ik daar niet liggen, onder hen, die voorbijgaan, zal ook gravin Theresia zijn. Constantijn Wangen. Graaf Wolf stond op en zuchtte diep, toen reikte hij den brief aan zijn vertrouwe ling over. Hoe wee is het mij om het hart* Ruben, hoe wee! Zijn laatste wensch zar vervuld worden; morgen zullen wij een schoon stil plaatsje opzoeken en Thercsia's hand zal den eersten krans legen op zijn graf. ZES EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Drie dagen waren vervlogen en de begra fenis in Tannensee was voorbij. Sneller dan de mare van zijn wederkomst uit Afrika had zich het gerucht verspreid, dat Constantijn in een duel door den vriend zijner jeugd was neergeschoten en de meest tegenstrijdige geruchten deden de rondte over de redenen tot dit tweegevecht. Nie mand had den wedergekomene gezien, fluis terend en langzaam had zich bij de bedien den de bewering verspreid, dat hij nog tot de levenden behoorde en met graaf Herbert eene korte, stormachtige samenkomst had gehad. Ook deze had niemand gesproken sinds dien tijd en dit had geen bevreemding verwekt, daar zijne teruggetrokkenheid ge noegzaam verklaard werd door het verlies zijner gade. De reden van het tweegevecht had zelfs baron Geierstein, die den graaf tot secondant diende, niet vernomen; de sluier welke het geheim bedekte, werd door geen enkele hand opgelicht. Maar dc zaak baarde groot opzien. De deelneming, welke men gevoelde voor den gevallene, was veel grootcr dan naar gewoonte: daarin lag naast de -waar deering voor zijn beminnenswaardig karak ter en voor zijnen rijken geest, ook een stille veroordeeling van den tegenstander in den geheimzinnigen strijd. Want graaf Herbert, die in zijn stand aanzien genoot, was daarbij slechts weinig bemind, zijne dubbelhartigheid was menigeen bekend, zijn, onge voeligheid en zijn egoïsme kou hij niet altijd bedekken met zijn koel be rekend en toen zoo buigzaam gemoed. Wie beiden genegen was geweest in liun jeugd, toen zij zoo nauw verbonden waren, die liet in dit oogenbiik het schitterend huis van den graaf liggen zonder er acht op te slaan en volgde de doodkist, die uit het slot Tan nensee (weggedragen werd in de bevroren sneeuw. Ook Theresa was gekomen-, zij had den schrik overwonnen, die haar trof onvoorbereid. Als altijd; hier hare krach tige natuur zich op^en deed het beste. De winterzon deed hare bleeke stralen in dc tuinkamer vallen, die eens, toen dc opper- jachtmeester er nog woonde, de vroolijke verzamelplaats der familie was. Hier was het drama begonnen en hier, waar Constan- tijns doodkist stond was het geëindigd. De schoone Ariadne, welke de opperjacht- meesfer aan Kettenstein had geschonken, hing daarboven: men had de schilderij op hare plaats teruggebracht, sedert Richard vaak gast was in de familie en men vreezen moest, hem door den aanblik daarvan leed te doen. Nu blikte zij neer als een stomme en toch zoo welsprekende aanklacht; de trouwe strijder, -welke daar rustte, die haar in het leven gewaarschuwd had en in den dood voor haar was opgetreden, had tevergeefs beproefd der waarheid dc overwinning te verschaften. De een na den ander was gekomen, had geblikt in het kalme gelaat van den doode cn zijn laatsten groet neergelegd in dc kist en toen was de deur geopend en die eene was binnengtreden, die eene, 'welke hij zoo vurig had liefgehad. Sprakeloos knielde het schoone meisje ne der; niet de eerste liefde van haar jeugdig hart had hem toebehoord, maar dc eerste bittere tranen van smart, die hare oogen weenden, de afscheidskus, welken zij met sidderende lippen drukte op 'zijne hand, nadat die lippen een gebed voor hem ge stameld hadden. Het donkere hoofd diep in het groen der bladeren gebogen, hoorde zij den stap niet, die op het dikke tapijt onhoorbaar naderde, maar zij voelde zich zacht opgeheven en zij kende de stem, welke liefdevol zeide: Met deze tranen, Theresa, geeft gij hem meer, lan het leven ooit hem schonk. Uitgeput legde zij een ocgenblik hel oofd aan Richards schouder en toen zeide zij achteruittredend: zal het nu genoeg zijn gelooft gij niet, dal de vrouw, die zoo zWaar geleden en zoo trouw bemind heeft, zich nu verzoend verklaart? De edelste der menschen is voor haar opgetreden, de tra nen, aan zijn graf geweend, vloeien ook voor haar, voor wien zou zij nog niet ge reinigd staan? Ja, het is genoeg, bevestigde hij vol bit tere smart, want de strijd is uit. Graaf Her- bert behield de overwinning over eer en liefde en trouw zij zijn allen dood, die tegen hem getuigen konden. De naam, waar voor uw vader zoozeer bezorgd is, dc wereld zal daaraan geen smet vinden. Smeckeftd verhief zij de hand en hij zweeg. Daar zal vrede zijn aan de graven, zeide zij zacht, geen bilterhéid. Ja, ja, hernam hij, "Wat is het leven, wat ons sterven zonder haar? Hij zou verheugd in den dood gegaan zijn, als het licht der waarheid hem het duistere pad had ver helderd. Er is ook een vereffenende gerechtigheid, zeide zij met bezielde overtuiging, de schoo ne oogen tot henl opheffend. Als gij opmerk zaam niet alleen dc wisselingen in het uit wendig leven, maar ook de verandering ld het monachclijk hart volgt, dan zult gij steeds haar spoor vinden. Al de zedelijke Ifots die in mij is, komt daartegen op, een .speeltuig van het toeval te zijn, heen en weer geslingerd door zijne luimen, gebro ken door zijn svillekeur; de mensch staat boven het toeval. Zacht en teeder streek zij over het ern stige kalme gelaat des dooden gij moogt mij het geloof niet ontnemen, het onwankel bare geloof, dat hij gerechtigheid ontvangt. Hij vindt die in ons hart van hem, die ook, iedere eenzame ure het woord schuldig toeroept. Richard sprak haar niet tegen: als schennis zoude het hem toegeschenen hebben het blijde geloof dezer jeugd;gc warme menschenziel aan te raken. Des namiddags, toen de zon schitterde aan den helderen winterhemel en het woud over stroomde met verblindende pracht,, droeg men Constantijn ten grave. Een lange stoet d^elnemcnden volgde, gekomen om dien laatsten weg met hem te gaan; alleen die eene, welke hem het naaste gestaan had, ontbrak. Weet gij iets van Wangerloh? vroeg met nieuwsgierig gelaat een oude heer, die zich aan baron Geierstein, graaf Herberts se condant, had opgedrongen. Neen, ik ging er heden morgen heen, maar ben niet toegelaten Vreemd, beste baron, zeer vreemd! Neen het is natuurlijk dat gij bescheiden zijt, dat kan men bij u veronderstellen, maar een opheldering, stel dat den graaf toch voor, is men eigenlijk zijnen vrienden schuldig. Naar welken kant moet de weeg schaal overslaan, als men zoo in het geheel niet op de hoogte is? Men moet het afwegen geheel achterwege laten, hernam baron ^eiersein droog. (Wordt vervolgd.»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6