In en om Haarlem 1 VA W Voornaamste Nieuws ONZE UITKEERINGEN !eder die dit Iee«t Stadsnieuws. ml Donderdag 27 Jan. 1327 50ste Jaargang No. 16466 Aangilie moei, op slraffe van verlies van alle rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na hel ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Uit den Gemeenteraad. De onbewoonbaar verklaarde woningen aan de Mariastraat te Hillegom schijnen een bijzondere aantrekkingskracht te hebben uitgeoefend op de vernielzucht der Hillegomsche jeugd. Bovenstaande foto laat iets van de verwoesting zien. DE KALENDER VAN DE HAARLEMSCHE VRIÏW. OUDERDOMSVERZEKERING DE PLANNEN VOOR EEN TUINDORP IN HAARLEMMERMEER. Het antwoord van den Minister Verkiezing Prov. Staten Noord-Holland. De held. Nederlandsche Reïsvereeniging. WEERBERICHT. Reizende schoolbioscoop. m OP OROND VAN ONZE GRATIS - ONGELUKKEN-VERZEKERING -ZESTIEN HONDERD GULDEN IN TWEE WEKEN TIJDS Zeven honderd vijftig Gulden keerden wij uit. aan de Wed. J. WASSENAAR WARMERDAM, Haarlemmerstr. 9. Hillegom wegens een Tramongeluk met doodelijken af loop, dat haar echtgenoot is overkomen Vijftig Gulden betaalde wij uit aan Mejuffr. E. PARLEVLIET- v. WARMËNHOFEN. IJmuiderstr. 9, Noord- wijk, wegens e?n aan haar overkomen ongeval en nog niet tot onze vaste lezers behoor' geven w ij den welgemeerden raad Abonneert U op de Nieuwe Haarlemsche Courant het beste en meest gelezen Roomsche Dagblad in Uw omgeving DE ADMINISTRATE Be abonnementsprijs bedraagf 7003 Haarlem'en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 franco per post per kwartaal bij vooruitbetalingJ 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No 13866 (3 lijhen) Postrekening Ne 5970 HIEUWE HAARLEMSCHE CMT Advertentiên 35 cents per regel traag- en aanbod-advertentiën 1-4 egels 60 cL per piaatsing: elke regel meer 15 ct, bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling 60 ct, per regeL Bij contract belangrijke korting. Alle 'ibónné'sop dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f QOflfl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7;in bij een ongeval met f OCfl bij verlies van een hand, f |02 bij verlies van een f CjjV bij 'n breuk van f Éfl bi tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende ukkeeringen *iUUUe verlies van beide armen,, beide beenen of beide oogen; doodelij ken afloop«Ju/ een voet of een oog; duim of wijsvingerbeen of arm; 1 an bij verlies v. eej andere vingee De lucht in de Raadzaal was bezwan gerd met verkiezingsstoffen. Er was niet méér noodig dan dat een scherpe tong even over de tanden streek, om een ont ploffing te veroorzaken. In onze anders zoo kalme, bijna saaie raadszaal, was thans den geheelen middag rumoer en woeligheid. Men moest telkens zijn hoofd vasthouden, niet enkel om te luisteren, maar ook van verbazing: bij de eenvoudigste onderwerpen van verkoop van een stukje grond of uit gifte in erfpacht, wijziging van een regle ment of wat ook, stond plotseling een raadslid te fulmineeren over verzaking van socialistische of andere beginselen; hoorde men over den schoolstrijd, over alle denk bare princiepen en geestelijke geschilpun ten praten als in de Tweede Kamer bij de jaarlijksche begrootingsdiscussies. Vooral de heer Peper had het telkens met de S.D.A.P. aan den stok. Nu onze communist het kleine slandjc, dat hem op den raads- stoel bracht, ziet splijten in anti-stem- dwangzingers en pro- en anti-Wijnkoopia- nen, nu is het uitzicht op zijn terugkomst in September vervaagd tot eén dunnen mist. Nu vlamt ook zijn haat tegen de sociaal-democraten ongemeen fel op en deze laatsten, die den eenzamen communist anders maar wat laten praten, vallen nu met drieën en vieren tegelijk op hem aan. Uit des heercn Koppens mond snelde zelfs op een oogenblik aan Peper's adres de inter ruptie: „dat is schunnig," welke lieflijkheid bij een berisping van den voorzitter werd gewijzigd in: "t is dun! 't Wordt benauwd binnen Haarlem's enge grenzen en even benauwd in den Raad van klein Haarlem Heeren van den Haag, hebt medelijden met onzen Raad, die altijd, on danks een groote socialistische fractie, den goeden toon bewaard heeft Verlos ons van onze knellende banden, opdat een frissche Raad van eén Groot Haarlem weldra de goede, oude traditie moge voortzetten! Wij laten al de incidenten nu verder voor wat ze zijn, om ons tot enkele op merkingen over bet zakelijke van de be raadslagingen te bepalen. Daar was voor eerst het voorstel van B en W om een fonds te vormen uit de overschotten der middens tands-woningbouyvvereenigingen om daarmee de eventueele verliezen van som mige dier bouwvereenigingen te dekken. De zaak ging in casu hierom: bij de Wo- ningbouwveréeniging Patrimonium wordt op de middenstandswoningen winst gemaakt. Die winst willen B en W reserveeren en daaruit bet verlies op de exploitatie van de woningen der HaarRmsche Wonïngstich- Iting bestrijden. Nu is bet eigenaardig, dat hetzelfde Patrimonium cck arbeiderswonin gen exploiteert, waaron belangrijke verlie zen worden geleden Ibij buren van 7.80 per week, moet wekelijks door Ruk en gemeente 5 per woning of 84.000 per jaar worden bijgelegd!) De heer de Braai, voorzitter der stichting, zuchtte, dat het zoo iammer was. dat de wins' van de mid- denstandswoningen van 'Patrimonium niet ter d-kking van het verlies op de arbeiders woningen kan worden gebruikt Maar de regeering wil dit nu eenmaal riet on daar om zou hfl zich maar met de voordracht van B. en W, vereenigen. N? dif deels ge voelige. deels pracfïsche betoog kwam-n de heeren Roodenb-rg, Wolzak en Job. Visser nog met uitvoerige disrussies waar in bet voorstel van B en W. werd afge keurd, een oppoitie, die wii ter wille der sprekers zelf maar niet zullen vermelden, want na hét antwoord van Jen Wethou der li'kt ze bijna onverklaarbar. De heer Reinalda legde uit, dat er in Haarlem 5 complexen middenstandswonmgan zijn, waarvan er één met winst 'Patrimonium1 een met verlies (Haar! Stichting) werkt en drie gelijk' uitkomen. Inderfh'd heeft de Re geering aan die vereenigingen een som a fonds perdu gegeven evenwel met de be paling dat, moebt er in de toekomst winst worden gemaakt, deze jou wo-den opge- snaard om hét grondkanitaa! f3'4 voor het Ruk r-n Yt voor de gemeente) af te lossen. Nn doet zich hef geval voor, dat één der stichtingen groote verliezen maakt, bii de Faarl. Woningstichting stsan 20 buizen leeg Dat verlies -komt gehetl ter nadeele der gemeente, die garant is voor de hypotheek B. en W. hebben zich tóen tot de regeering gewend met het verzoek om dat verlies uit de winst der andere middensiandswo- ningbouwver. te mogen dekken. En door het beleidvol optreden van een der hoofdamb tenaren, den beer Meeusen, is het inder daad gelukt de toestemming der regeering te krijgen. Natuurlijk kan men zulk een activiteit van het gamcnteDestuur niet an ders dan loven Op deze wijze ontkomt Haarlem wellicht gedeeltelijk aan een strop. Er zou over dezen midrlenrtandswoning- bouw, die nu juist niet de mooiste blad zijde vormt uit de woningvoorziening van overheidswege, nog heel wat te zeggen zijn en het laatste woord is er nog niet in ge sproken, Maar we zullen ons voor heden bij dit voorstel bepalen Het fonds komt er en kar nuttig zijn Overheve'en van winst uit de kas van een mïddenst.woningb ver. naar die van een arbeidersworingb.ver is onmogelijk, zooais wethouder Reinalda uit eenzette. Men kómt daarbij <n botsing met de wet. Immer- de arbeidersbouwver. wel ke met verlies werken, hebben nu al reeds een bijdrage van het Rijk. Zocdra zulke vereenigingen meer in kas krijgen, moet het Rijk de bijdrage verminde'en. Men schiet er dus niets mee op, wanneer men zulk een operatie zou gaan uitvoeren. Of v«or arbeiderswoningbouwvereenigingen ook niet zulk een fonds te vormen is? vroeg de heer Keesen. Een belangrijke vraag, zei de Wethouder, die overwogen zal worden, zoódra er practised over zulk een fonds te denken is. Maar nu is er van kassen met een batig saldo bij deze vereenigingen nog geen sprake Dan kwam opnieuw de zaak van den heer Spee aan de orde, die. zooals m-n zich herinneren zal, hef vorig jaar een stuk grond, grenzend aan het Bavodorp in koop bad gevraagd aan de gemeen'e. om daarop een winkelzaak te bouwer. Eenige katholie ke raadsleden hadden zich toen daartegen verzet onder leidmg van den beer Keesen. En daar de sociaal-democraten principieel® tegenstanders van grondverkoop zijn, werd de aanvraag door bef samengaan van deze twee groepen afgewezen. Men kent verder uit ons blad de beweging, welke ces en ander in bet Bavodorp heeft veroorzaakt Het verzet van het bestuur van „St. Bavo'' gaat voornamelijk tegen het feJt, dat, waar eertijds een maximum aantal winkels in het complex arbeiderswoningen der Katholieke bouwvereeniging was toegestaan, thans ver gunning zou worden gegeven om op een stuk grond, grenzend aan dit complex, een groote winkelzaak op te richt-n en daarmee de bestaande winkels in het bouwblok het bestaan moeilijk te maken en de exploita tie der bouwvereeniging in gevaar te bren gen Nu was de heer Spee opnieuw met zijn aanvraag terug gekomen, terwijl hij aan den Raad een lijst met een paar hónderd hand- teekeningen van Bavodcrpers had voorge legd, waaruit zou moeten blijken, dat er geen bezwaar tegen eer. ni -uwe winkelzaak is. B. en W. hebben geadviseerd om niet terug te komen op een eenmaal gevallen besluit. Maar de heer Roodenbürg was daarmee niet tevreden Hij bad met eenige andere collega's een voorstel ingediend om den grond wel aan den heer Spee te ver- koopen en hij verdedigde dtt op het motief, dat de overheid er niet mee te maken heeft, of iemand een winkelzaak wi] op richten en daarmee misschien aan een an der concurrentie aandoet. En voor dit spe ciale geval beriep hij zich op de lijst met bandteekeningen van de bewoners van „St. Bavo" zelf. De heer Klein Schiphorst viel hem ten volle bii en wierp nog scherper de strijdvraag in de Raadzaal: mag de overheid iemand beletten een winkel te bouwen? Neen, duizend maal neen. zei hij. En hem steunde weer wethouder Slingen- berg, die bij de eerste behandeling dezer zaak niet aanwezig was geweest en dus vrijheid vond om van het thans door B en W. ingenomen standpunt af te wijken. Wethouder Reinalda, die van principieele debatten houdt, nam de zaak hoog op en wees op het merkwardige verschijnsel, dat er strüd is gekomen in middenstandskrin gen zelf over de vraag: moet het stichten van winkels worden vrijgelaten of moeten er regelen worden gesteld „in een onge breidelde stichting van middc.nstandsbedrij- ven tegen te houden. Met genoegen con stateerde hij. dat er al middenstanders naar de sociaal-democratische gedachte van re gelende bevoegdheid door de overheid be gonnen over te loopen. (Tusschen haak jes: dit heeft met sociaal-democratie niéts te maken: ook de christelijke democratie wenscht waar noodig en nuttig, ingrijpen der overheid!) In dit geval wilde de heer Reinalda ech ter vasthouden aan het eenmaal genomen besluit Het debat werd inmiddels interessant, want ook de beer Joosten kwam verklaren, dat hij zich schaarde aan d'e zijde, die in grijpen der overheid bii een te veel aan neringdoenden w'llcn. De heer Keesen bestreed in een uitvoe rige rede het standpunt, dat de gemeente bij verkoop van grond alleen als bandels- man moet optreden De gemeente is ver plicht de gevolgen van baar daden te dra gen. En waar indertijd met gemeentesteun een bouwexploitatie is opgezet, waarbij een maximum aantal winkels is toegestaan, daar mag deze exploitatie door een andere daad van de gemeente weer niet in gevaar wor den gebraent. Het wa.s een zaak met twee netelige kanten; geen wonder, dat de uitslag een dubbeltje op zijn kant was. Het voorstel- Roodenburg tot verkoop van den g-ond werd nu aangenomen met 17 tegen 15 stem men, met ook de stem van den heer Peper, die dus den doorslag gaf en daarna onder hoongelach van de socialisten verklaarde, dat hij zich had vergist, wat aanleiding gaf tot een der in den aanvang van dit over zicht bedoelde incidenten. Een voordracht, om in de instructie van de Arbeidsbeurs een bepaling op te nemen waarbij de Directeur werd verplicht inlich tingen te geven aan de Inspectie der Rijks belastingen, namen B, en W. terug, toen in den Raad de opmerking werd gemaakt, dat hierdoor de Beurs impopulair tou worden Wethouder Heerkens Thijssen zei, c!at B. en W de voorgestelde wijziging als van heel weinig beteekenis beschouwden en er niet aan dachten om daarvoor de popula riteit der Arbeidsbeurs in de waagschaal te zetten. Niet zoo gemakkelijk ging bet met een ook vroeger al eens aangehouden voor dracht over vaststelling van een reglement voor de afdeelmg beroepskeuze. Wij vol staan voor heden met het zakelijk verloop van het debat aan te stippen, omdat we ons voornamen dezer clagcn uitvoeriger op dit onderwerp terug te komen. De heer Gerritsz zette in een lange rede uiteen, dat de voordracht moest worden aangehouden. De grondslag van het regle ment deugde z, i. niet. B. en W. willen toelating van een aantal particuliere bu reaux, welke ieder een afgevaardigde kun nen benoemen in de gemeentelijke com missie voor de Beroepskeuze. Verder komt er een gemeentelijk bureau, dat allen tech- nischen en adminisfratieven arbeid verricht, dat aan de particuliere bureaux alle ge- wenschte inlichtingen verstrekt en kosteloos voorlichting geeft aar. iedereen. De heer Gerritsz wilde een anderen weg uit; n.m. officieels bureaux van bepaalde godsdien stige richtingen en daarnaast een gemeen telijke instelling ter verzameling van de benoodigde gegevens. Wanneer men van ge meentewege maar tijdig met de particulie ren beraadslaagd had, zou deze gedachte wel naar voren zijn gekomen, meende de beer Gerritsz. De heeren Keesen en de'Braai en later zeer uitvoerig ook wethouder Thijssen, be twistte" den beer Gerritsz het'recht om in dit stadium nog met een nieuw voorst"! te komen. Daarvoor was alle gelegenheid Ge weest. Trouwens, wat B, en W voorstellen komt geh-el overeen, zeide.n rii, njet waf de heer Gerritsz vroeger zelf gewild beeft en wat ^oer de kafból'eke en protes- tantseb-rl~riste1pf,-e comité's wordt ver langd. De beer Gerritsz be"t~eed dit en partijen konden r>ét tot elkaar '-omen, waarop een voorstel van den beer Ger ritsz om de zaak nogmaals aa te houden met 18 tegen 15 stemmen werd aangeno men. De heer Gerritsz heeft den Raad een schriftelijke uiteenzetting van zijn ideeën beloofd, zoodat wij meer van deze zaak zullen hooren. De Raad heeft zijn zitting tot zeven uur weten te rekken niet het minst door de geweldig lange discussie, welke hierop vólgde. Een aannemersbedrijf hier ter ste de heeft op 1 Augustus 1925 twee percee- lèn bouwterrein aan de Twijnderslaan in erfpacht- gekregen, legen een canon bere kend naar een basis van zeven procent. Achteraf bleek de bouw niet te rendeeren en verzochten de aannemers den grond te mogen koopen tegen 19 per M2 inplaats van in erfpacht te houden.' B. en W. stél den den Raad voor om het verzoek toe te staan; een. minderheid (wethouder Rei nalda en de Burgemeester) wilden daarvan niet weten. En mocht de Raad besluiten den grond toch te verknopen, dan stelde de minderheid voor21 per M2 te be rekenen Een lang debat is over deze zaak ge voerd. Wethouder Reinalda hield van zijn standpunt beschouwd een knappe rede, waarin hij vooral waarschuwde tegen liet gevaarlijke precedent om met één zaak te beginnen. Wanneer men één erfpachter toestaat om zijn contract te verbreken, op welken grond zal men het dan anderen weigeren? Wii moeten iedere zaak op zich zelf beoordeelen, zei rnr, Slingenberg. Er zijft tal van erfpachtsuitgiften (midden in een heel complex erfpachtsgrond of aan primaire wegen) waaraan wij nooit zullen laten tornen. Maar er zijn tal van gevallen, waarin men beter doet de grond te ver- koopen en kapitaal in de gemeentekas te ''rijgen dan het risico van een rentebeta ling op langen termiin te loopen. Het standpunt dus van den theoreticus tegen over dat van den nuchteren zakenman. En de laatste w;on het met één stem meerder heid! 17 tegen 16). In principe besloot dus de Raad het contract te verbreken, en d"n grond te verkoopen Fee belangriik be sluit! Maar over den priis werd men het niet eens. Wethouder Slingenberg mocht met de heeren Miezerus, van Liemt. Klein Schiphorst enz. betoogen, dat hpt gevallen besluit practiscb geen waarde had wanneer men 21 gin" vragen, omdat de firma niet meer dan f 19 kan geven, wat een goede priis is de handelsgeest van den Raad was eenmaal opgewekt en er kwam een meer- ■'er^eïd om f 21 te vragen. Wegens bet late uur werd de rondvraag op voorste! van de,i eer v d. Karna niet gehouden De Raad was 5uur bijeen geweest! Prinses Juliana's achttiende verjaardag. Bijzondere feestplannen in Den Haag. Bestrijding der werkloosheid. Nieuwe conferentie met Minister Kan op 3 F tbr. Jacht op een brninen beer,'uit de Rot- terdamsche diergaarde ontsnapt Een bestelling van 100 locomotieven voor Indië. Het stofielijk overschot van generaal van Heutsz wordt van het Kon. Paleis te Amsterdam nit begraven. Minister Slotemaker verzoekt de ver- spreidi"g te staken doch krijgt een weigerend antwoord. Naar aanleiding van de scbrifteliikc vraag van 't Tweede Kamerli 1 van der Waerd"": „Wil de Minister terstond de verspreiding v?n den afzichtelijken en onvoegzamen re clamekalender voor de vrijwillige oudef- ''omsverzekerina, ui gegeven door het „Bu reau Vrijwillige Rijkspensiocnverzekcring, Statenbolwerk 1. te Haarlem", doen stop oen en de exemplaren, die zijn uitgegaan, doen opvragen?" deelt de heer Slotemaker de Bruine, Minister van Arbeid, Handel en Ni'verbe'd bet vc'gcnde mede; Onmï-'delHjk naaa' ondergeteekende, 'n verband met de door den heer van der Weerden gestelde vraag kennis had geno men van den kalender, waarop die vraa'1 betrekking had, welke kalender hem weinig gelukkig en voor de reclame der vrijwillige ouderdomsverzekering niet doelmatig voor kwam, heeft hij den voorzitter van den Raad van Arbeid te Haarlem verzocht de verspreiding te staken. De voorzitter verklaarde zich daartoe voor zoover hem persoonlijk betrof be reid, en deed aan ondergeteekënde de toe- zegging in de vergadering van he' bestuur van zijn Raad een daartoe strekkend be- -luit te zullen verde-flgen. Hef bestuur van den Raad b'eek echter blijkens schrijven van 18 dezer in dezen .van andere neemn'1. Het deelde ondergeteekende mede, da' de kalender, naar zijn gevoelen, niet in strijd is met de openbare orde, noch met de goede ieden en ook niet onvoegzaam, ter wijl de aesthe'iscbe waarde op -erscbil- lende wijze kan beoordeeld worden Het bestuur verklaarde dan ook bezwaa' te hebben om de verspreiding van dén ka lender stop te zetten. Aangezien ondergeteek <ndp niet de be voegdheid bezit om aan een Raad van Ar beid of zijn bestuur eenige door hem wen- schelïjk geoordeelde handelwijze voor Je schrijven, kan ondergeteekende niet anders doen dan zijn leedwezen er over uit te spreken, dat het bestuur van den Raad van arbeid niet tot 't inzicht is kunnen komen, dat 't met de verspreiding van een kalan der als de onderwerpelijke het belang van de vrijwillige ouderdomsverzekering ni£' beeft gediend Op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid van den Heuvel betreffende plan nen tot het verleenen van een Rijksvoor schot voor den bouw van een tuindorp in de gemeente Haarlemmermeer, luidt het ant woord van den heer Slo'emaker dc Bruine. Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid als volgt: Eenige dagen geleden heeft de burgemees ter van Haarlemmermeer zich, onder over legging van teekeningen en becijferingen, ge wend tot der. Directeur-Generaal van de Volksgezondheid, ten behoeve van een be spreking. Meer is den ondergeteekende van de plannen niet bekend. Nu een voorloopige bespreking nog ge houden moet worden, waarbij de circulaire van 17 Maart 1926 grondslag zal zijn, kan op de vragen eenantwoord niet worden gegeven. Door de kieskringen Haarlem en Vefsen van de Vrijz, Democratische partij zijn toe gevoegd aan de vier lijstaanvoerders, ge steld door de kieskringen Haarlem, Vel- sen en Weesp de navolgende personen: A. G. Boes. Haarlem; A. F. C. Bückmann. IJ- muiden; E. van Eerde, Schoten; A. Kore- man, Schoten; H. van Leeuwen, Schoten, aftr.; J de Nobel, IJmuiden; J. Over Azn„ Haarlarh; K Ruiten, Schoten; Mr M. Slin genberg, Haariem; K. Steyn, Beverwijk en A. A. de Winter, Wijk aan Zee en Duin. De nationale held, naar wien het Helden- der-Zee-fonds is genoemd, Dorus Rijkers, die 511 maal zijn lev enheeft gewaagd, om dat van anderen te redden, wordt beden 80 jaar. „De Telegraaf" heeft te dezer ge legenheid een onderhoud met den grijzen held gehad, waaraan wij het onderstaande onfleenen: Helder, Willemsoord, Nieuwediep: haat, woede, nijd. Zoo was het vaak; herhaalde lijk bleek de afgunst tusschen de verschil lende deelen der uitgestrekte gemeente. Zoolang de zee kalm was! Niet wanneer hel bu'ten spookte. Wanneer de stormbal ge- heschen was en de felle Noord-Wester de kust beukte; dan voelden allen zich één, kinderen van de zee. Het wisselvallige cle ment, dat spiegelvlak, schier onberoerd kan zijn, maar dat dan woelde en kookte tegen de bazsltblokken van den diik en over de havenhoofden. Een verderfbrengende, inkt zwarte massa, geen pardon kennend voor mensch of goed. Dan staan ze aan de haven, of op den dijk. kletsnat ten laatste, terwijl regen of ba- gel bun in hel gezicht striemt cn schuimvlok ken over de zeewering vliegen. Hoeyelen hebben niet familieleden of bekenden buiten, op zee? Schip in nood! En in minder dan rfeen tijd, is de reddingsboot bemand, gespierde armen krommen zich, vereelte knuisten trekken de riemen. Vooruit, naar buiteii, waar men- schenleveos in gevaar zijn, waar misschien een broeder den verdrinkingsdood voor oogen heeft. Dan wisten de Nieuwediepers van geen veete meer, dan was ieder als in andere zee plaatsen, onder zulke omstandigheden, in bedachten bij de koene" redders, bij de blauwe ridders van de zee.... Meer dan dertig jaar, tot hij 65 was, beeft aan het roer van diezelfde reddingsboot de man gestaan, die van zijn 20ste jaar af, eerst als vletterman, later als roeier en ten slotte als schipper, waar 't mogelijk was, hulp ge bracht aan schepen, die voor Helder, vaak een gezicht ver uit de kust, in nood verkeer den. Aan 42 vaartuigen heeft hij assistentie ''eboden, 511 menschenlcvens zün mede door ziin onverschrokken optreden behouden ge bleven. Gezwellen nog van de keeren, dat bij ruw weer uitgevaren werd zonder dat bijstand noodig bleek. Dat is, wat schipper Theodorus Rijkers op de creditzijde van zijn levensboek kan schrijven. Dorus Rijkers, welke Nederlander kent 'hans niet den naam van den zeeheld, die niorgen 'n den familiekring ziin 80sten ver- aardag viert en Vrijdag met velen zijner collega's in de bloemetjes gezet zal wor den? „Ik zie er méér tegen op als vroeger te- een stormpie," zei hij, toen wij hem in het gezellige huisje achter den diik opzochten, waar „Opa" nu al jaren met z'n dochter die een voortreffeliike kop koffie schenkt woont. Dicht bij zijn zee, vlak bij het houten loodsje, waar den heelen dag haast vletterlui zitten om de nieuwtjes van den dag te bepraten. Een „weerhuisie" is bet tevens: naar mate het ruwer wordt op zee is het bezoek drukker. Jaren had het oude wachthofeje er gestaan, tot het onlancs weg geslagen is. „Opa", die toen natuurlijk óó1 op den dijk was, moest zich aan een paa' vasthouden en kwam 's morgens S uur a* kletsnat thuis. Nu is er een nieuwe „Zec- societeit" gebouwd, stevig, iets hooger op den dijk. „Vier jaar doe 'k nou heelemaal niks meer, dat wil zeggen, vaar ik niet meer. Alleen ben "k nog één keer, als passagier, mee- geweest met de nieuwe motorreddingsboo* hier, die naar mij vernoemd is". De oude geniet genoegelijk van de welverdiende rust met z'n pijpje, z'n kippen en. z'n fiets. „Van 't jaar beb 'k nog metgereden, 'k moet nog 'n plaatje koopen"' Lang in huis zitten kan hij nog altijd niet Als 't een beetje weer is, kan men hem gere geld op den dijk vinden. Daar komt het ver- beden weer nader, daar spreekt alles van rijn welbesteed leven. En dan is er nog het „pottewinkeltje", de stamkroeg van de vletterlui, waar Opa den eenen bezoeker van buiten een lesje in hef biljarten gaf en den teekenaar tot wanhoop bracht door zijn nog verwonderlijke vlugheid. Kwiek speelt hij en met een vaste hand, die menig jongere rich mocht wenscben. Met Sinterklaas een konijn gewonnen! Hoe Opa Parijs had gevonden, moesten we' natuurlijk weten. „Mooi, meneer, prach- ig maar véél te druk en den heelen nach ;s 't er kermis, 's Nachts om half drie laat wordt 't er altijd was de lucht nog heelemaal rood van de reclames." „Of ik 't niet vermoeiend heb gevonden?' Niks hoor! M'n maat, Levy Grunwald, was veel moeier Bezorgd dat-ie voor me was! Op "n nacht hoestte ik; dadelijk kwam-ie uit de kamer er naast; of ik 'n warme kruik wou Ben je dwaas, zeg ik. Zoo praatte de oude maar door. ,,'k Moet den Duitschen keizer ook nog schrijven. We zijn gelijk jarig; verleden jaar hebben we elkaar ook een voorspoedigen ouden dag toegewenscht. Z'n zoon heeft me op Wie- ringen es uitgeteekend en 't leek ook." 't Werd onze tijd. „Wat V visite de laatste dagen, verzuchtte de vrouw des huizes, aan je werk kom je haast niet toe, je kunt aldoor wel op salet zitten". We trooss'.en haar, dat 't na Vrijdag wel weer rustig zou worden. „Kom, ik breng jullie even weg. Opa had de jas al aan en stevig stapte hij mee, 'n massieve figuur nog, echte zeebonk, vierkant in de schouders, haast niet gebo gen. „Kijk, daar hebben ze me ook al van suiker gemaakt." Een banketbakkers-éta lage vertoonde Opa's welgelijkend portret tret van marsepain. „Gekker moet 't maar niet worden, grapte hij, tot nog toe deden ze dat alleen met de koningin en met Sin terklaas. Voor 't station een hartelijke hand. God zegen je, meneer en goeie reis." Weg beende hij, die op het water even goed thuis was, als op het land en die, hetzij ten slotte nog vermeld, als zoovelen der oudere waterrotten, niet zwemmen kan „Dag Opa!", 'n paar kinderen wuiven hem toe. Is het wonder, dat zijn geboorteplaats, waar ieder hem kent, Dorus Rijkers op gr6otsche wijze zal hu'digen? Zooais bekend, wordt Vrijdag 28 Janauari a.s. in den Stadsschouwburg een feest avond gehouden ten bate van het Dorus- Rijke-sfonds. Hef programma waarborgt een avond van amusement en kunstzinnig ge not, terwijl het doel van den opzet zeker aller steun verdient. Voor een gevulde zaal sorak Woensdag avond in den Schouwburg Jaasweg de beer J. G. P. Sabel, voorzilter van de afd. Haar. lem. De secretaris, de beer W. E. Zuurendonk, leidde den scrcker, overigens voldoende bekend bij de leden, bij de aanwezigen in. en gaf, na erke'e mcdedeelingen van inter nen aard te he'bb"n gedaan, het woord aan den spreker van den avond Het o"derwerp voor deze bijeenkomst was: de Ned. Reisvereenigmg n"ar de fjor den van West-Noorwegen, dat met een fraaie serie Fchtbeelden werd verduideliikt. Ui' hetgeen we gisterenavond hebben vernomen, hebben we den indruk gekregen dat de deelnemers aan dezen tocht een pracht-uitriapje te wachten sta.a'. Na eenige algemeene medc'eeli-gen om trent de geologische gesteldheid van he' land, de zeden, de geschied "nis der bewo ners. de d:chtbeid van bevolking enz., ver leide de heer Sabel, dat het gelukt was een schip te char'eren voor deze reis van 160 M. lengte, 20 M. breedte en 9 M. diepgan? Dertig uren zullen de passagiers op di scMp verblijven. Spr. gaf eer schets van het reisplan. De lichtbeelden, die uitmuntten door een bui tengewone scherpte gaven een volledig beeld van de reis. van de ui'reis, het ver- bliif blijf in Noorwegen en de terugkomst De animo van deze reis blijkt bijzonde" groql te zün en belooft vo >r de Ned. Heis- verezn'kink e»n succes te worden. De Noordzeeharingvisscherij. vangsten terug loopen. Waarom de De uit Frankrijk verbannen kolonel Gari baldi heeft zich ingescheept met bestem ming naar Amerika. De verwerping van het verdrag van Lau sanne door den Amerikaanschen Senaat, zal op de AmerikaanschTurksche betrek kingen niet van invloed zijn. De Britsche regeering doet voorstellen aan China. Geruchten over een complot tegen Tsjitsjerin. De motie-Robinson inzake arbitrage in 'aet petroleum-geschil met Mexico door den Amerikaanschen Senaat aangenomen. Barometerstand 9 uur v.m.: 765. Vooruit Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.06. Naar waarnemingen in den morgen van 27 Januari. Hoogste Barometerstand 772.5 m.M. te W eenen. Laagste Barometerstand 731.5 mH. te Thorhaven. Verwachting: krachtige tot matigen, meest Z. W.-wind, half bewolkt tot be trokken; weinig of geen regen, weinig ver andering in temperatuur, later iets kouder. Men schrijft ons; Naar wii vernemen is hier ter stede op initiatief van Filmfabriek Polygoon tot stand gekomen een „Reizende Schoolbioscoop". Met alle eischen, welke aan een moderne filmles gesteld moeten worden is rekening gehouden. De organisatie beschikt over projectie-apparaten, welke zeer gemakkelük te transporteeren zijn, zoo dat het mogelük wordt zelfs de kleinste plaatsen van filmonderwijs te doen profi teered Reeds zijn verschillende gemeenten, waar onder ook grootere er toe overgegaan een serie filmlessen te bespreken, #welke onder paedagogische leiding staan, zoodat voor het onderwijs de beste resultaten te verwachten zijn. Voorbela'n<tstellcnden in de onderwijs- cinematografie is een brochure uitgegeven: „De Film ten dienste van onderwijs en volks ontwikkeling", welke de geheele organi satie nauwkeurig omschrijft en gratis ver krijgbaar gesteld is. Aanvragen te rich.en aan Filmfabriek „Polvgoon te Haarlem. Gezien de groote belangstelling voor de onderwijs-lvoscoop ©i*1 bijna oBOycrkomC* lü'ke moeili'kheden bij he* organiseeren van fllmlessen door leeken, met als noodzake lijk gevolg tallooze teleurstellingen, geooven wij dat een terdege doordachte or<»a"isatie, welke den betrokkenen alle mocfli'kheden uit handen neemt, groot succes zal hebben. 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1