MARKTNIEUWS. BINNENLANDSCH NIEUWS. 9NZE GEVANGENISBEVOLKING. EEN GESTADIGE TERUGGANG WAAR TE NEMEN. Van Heutz wordt van het Kon Paleis uit begraven. Honderd locomotieven Prinses Juliana's achttiende verjaardag. bestrijding der werkloosheid. UIT ONZE OOST. Nachtelijk bezoek van een python. GEMENGD NIEUWS. De griep in ons land. Dranksmokkelarij bij Heerlen. Een warme golf over West-Europa. Lord Lister Jr. De doodslag te Winschoten. Een meevaller De roofoverval te Ammerhout bij Emmen. Auto in het water gereden. Gevaarlijk individu gearresteerd Door een revolverschot gewond. Door den electrischen stroom gedood. Motorbus over den kop geslagen Brand te Arnhem. Jacht op een bruinen beer. Als men verre reizen doet. Ontsporing AMSTERDAMSCH NIEUWS. Het asfalteeringsplan-1927 in den Raad aangenomen. UIT HET SOCIALE LEVEN. Werkloozen te Emmen. KLERK EN SCHOOL. Mgr. Th. van Roosmalen. LANDBOUW EN VISSCHERIJ Een brief namens Chamberlain aan de Arbeiderspartij. Heropening van Duitsche scholen in Opper-Silezië. Complot tegen Tsjitsjerin. Het geschil tusschen de V. S. en Mexico. De voorstellen van Engeland aan China. Hervatting van het zakenleven te Hankau. De beweging tegen de vreemde lingen te Foetsjau. De Britsche versterkingen Uitbreiding Transatlantische Rad i o-telefoond ienst. De griep. De richtlijnen voor het nieuwe kabinet. Een groote Zeppelin. De regeeringscrisis in Duitschland. De Notenkraker verboden in het leger. De in Engeland reeds gedurende eenige jaren sedert 1919 merkbare vermin dering van het aantal in de strafinrichtingen verblijvende personen, schijnt thans ook in Nederland waarneembaar te worden. Inder daad is, volgens het „Hbl.", waaraan dit bericht wordt ontleend, sedert 1924 een regelmatige en sterke teruggang der gevan genisbevolking waar te nemen. In 1923 werden nog in totaal in de Nederlandsche gevangenissen opgenomen 4692 mannelijke gevangenen met een straf duur van ten minste een maand. In 1924 vertoont het getal maar zeer weinig afwijking van dat van 1923, in dat jaar moest namelijk de poort der gevangenis 4690 maal open gaan voor nieuw op te nemen bewoners. Maar dan begint een opmerkelijke daling. In 1925 vonden ruim 300 personen minder gastvrijheid aan de gevangenisruif, het aan tal opgenomenen bedroeg 4374. En de thans bekend geworden cijfers (van het Genoot schap tot Zedelijke Verbetering van Gevan genen) geven goeden grond aan de ver wachting, dat de teruggang zich heeft gehand haafd niet alleen, maar dat er zelfs versnelling is te bespeuren. Over de eerste ach't maanden van 1925 namelijk bedroeg het aantal opge nomenen 2913, over hetzelfde tijdvak van 1926 was het cijfer al weder een 300 minder, n.l. slechts 2655. De bovenstaande cijfers betreffende alle mannelijke gedetineerden. Voor de vrouwe lijke echter is eenzelfde tendenz waar te nemen. De cijfers zijn daar wel alle abso luut veel minder. (Een verschijnsel, dat men telkens in de crimineele en gevangenissta tistieken aantreft, dat namelijk de vrouw een veel geringer percentage voor de cri minaliteit leverthaar criminaliteit verhoudt zich tot die van den man ongeveer als 1 tót 10). Dezelfde boven voor mannen gegeven cijfers waren voor vrouwen 1923 182, 1924 188 en 192? 173. Voor de eerste acht maanden van 1925 en 1926 zijn de cijfers resp. 127 en 116. Men mag zich- over de geconstateerde vermindering zeer zeker van harte verheugen, al dient bij 't beschouwen der gegeven cijfers niet uit het oog verloren te worden, dat zij nog dit beteekenen, dat per jaar nog gemid deld 1 op de 1400 Nederlanders met de gevan genis in aanraking komt, ongerekend het aantal, dat in tuchtscholen, opvoedingsge stichten, krankzinnigengestichten e.d. wordt opgenomen of dat door boetebetaling voor een grootere of kleinere overtreding der gestelde strafwet. om het stoffelijk overschot van generaal .T, B. van Heutsz hij aankomst te Ams'er dam naar het Paleis op den Dam te doen overbrengen, ten einde van daar uit de bijzett'ng op de Nieuwe Oos'erbegraafplaats op 9 Juni te doen plaats hebben. Uit Berlijn wordt aan da Tel. gemeld, dat dc Zwitsersche loco-motief- en machine fabriek Winterthur van het Nederlandsche ministerie van Koloniën Cen order heeft gekregen voor de levering van honderd zware „Heissdampf-Doppelloconiotieven", Bijzondere ieestplnnnen te Den Haag. Omtrent dc plannen voor de viering van den 18en verjaardag van prinses Juliana deelt het Corr. Bur, het volgende mede: Het ligt in het voornemen om op dien dag den eersten steen te doen leggen van het gedentklceken van Juliana van Stol berg. Het comité voor Volksfeesten organi seert, in samenwerking met verschalende vereenigingen en organisaties, een bijzon, dere herdenking. De plannen zijn nog in voorbereiding. Het ligt in de bedoeling, door vaandels, vlaggen, kleeding en bloemen en door mu ziek, zang, dans en spel cp enkele open bare pleinen aan het geheel een bijzonder karak'er te geven. Omtrent de voorbereiding van een histo risch waterfeest op den Hofvijver door een afzonderlijk comité, zal dit comité dezer dagen zelf nadere mededeelingen doen. De feestdag zal worden besloten door een vuurwerk, dat vanwege het comité voor volksfeesten zal worden afgestoken. Nieuwe conferentie met Min. Kan op 3 Februari a.s. Donderdagmiddag 3 Febr. a.s. zal op het Departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw minister Kan de 16 December aangevangen besprekigen voortzetten met de vertegenwoordigers der groote gemeen ten Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht, in verband met de bestrijding dar werkloosheid en de daaruit eventueel voortvloeiende vermindering van de steun verlening. Hel z5t gisteravond ongeveer elf uur ge weest zijn, toen een Chineeschc famillie aan den Matiniajoeweg (te Makassar) nog be zoek ontving, schrijft de „Mak. Crt." van 15 Dec. De bewoners hadden zich reeds ter ruste begeven, toen een der vrouwelijke huisge- nooten in haar slaap meende, dat de kippen in het hok tegen het huis aan het kakelen waren gegaan. Het gekakel werd duidelijker en ten slotte werd de vrouw wakker. Neen, het was geen droom, inderdaad waren de kippen aan het kakelen, dat horoen en zien verging. Hel vrouwtje verliet het bed om te»zien v;at er gaande was, liep naar buiten en naar liet kippenhok om zoo noodig, de kippen bij te slaan, doch struikelde hierbij bijna over. Cen slang, een python, van zes meter lengte. Het slot -van het bezoek was kort. Het politiebureau werd opgebeld, mcdedeeling werd gedaan van bet nachtelijk bezoek mét bet verzoek of niet iemand van de politic kon komen, hetgeen natuurlijk geschiedde. De politieman nam een karabijn mede, een we igcricht schot en de kop was bijna ver brijzeld. De slang was niet dood. Het ongure dier sloeg in den doodstrijd met het ge- hecle lichaam en het lukte den python nog bi-'na de zinken omwanding van het achter- galerijtje, waar het kippenhok zich vlak bij l bevond, uit elkaar te slaan, l fe Dantumadeel (Friesland), heerscht de ziekte vrij erg. De chrisetlijke school te Akkerwoude is tijdelijk gesloten. Te Dinxperlo heerschte de griep in erge mate, zoodat om deze reden de voorge nomen vaccinatie van gemeentewege moest worden uitgesteld. Op de scholen worden verschillende onderwijskrachten en veel leerlingen gemist. De openbare lagere school te IJzenoorde, gem. Doetinchem, is wegens griep ge sloten. Tengevolge van griep zijn in het gezin van S. te Gendringen in twee dagen drie kinderen overleden. Het vierde kind is nog ziek. De beide prot. bijz. scholen zijn wegens de griep gesloten. De twee scholen te Rijkevoort zijn we gens het heerschen van griep gesloten. Te Wijk bij Duurstede* breidt de griep zich dagelijks uit. De ziekte heeft evenwel een gunstig verloop. Den laatsten tijd worden, naar uit Heerlen gemeld wordt, weer groote hoeveelheden gedistilleerd over de grens gesmokkeld. Het zijn vooral Duitsche kinderen, soms van 10, 12 jaar of jonger,, die zich met deze smokkelarij ophouden Al spelende komen zij de grens over en brengen dan een of meer liters jenever of likeuren onder hun kleeren mee. Zijn zij eenmaal uit het oog van de komiezen, dan begeven zij zich naar de Hollandsche afnemers om daar hun smok kelwaar achter te laten. Daarna gaan zij nog wat langs de huizen bedelen. Worden de kinderen bij toeval eens be trapt, dan kunnen de komiezen meestal wei nig anders doen, dan hun de vloeistof afne- mwi en hen weer over de grens iagen. Ook door oudere personen wordt in het groot veel gesmokkeld. Er zijn gevallen be kend, dat de Hollandsche jenever met Hol- landsch etiket naar Duitschland verzonden werd, waarvoor men hier in ons land geen accijns behoefde te betalen. Daarna werd dezelfde jenever weer Holland binnenge smokkeld, waardoor zij tegen belangrijk lageren prijs verkocht kan woden, dan men aan de stokerij er voor betalen moet. In West-Europa is, volgens den weerkun digen medewerker van het „Vad.", sedert een paar dagen een groote verandering in den weerstoestand gekomen. Maandag is daar plotseling een Zeer diepe stormdepres- sie in haar waarnemingsgebied verschenen, fie in baar centrum barometerstanden van 710 m.M, had. Dit centrum lag Maandag 150 K.M. ten Westen van Ierland en gisteren middag nabij IJsland. De depressie bewoog zich dus Noordwaarts, maar zij nam dermate in omvang toe, dat ook de weersgesteldheid bij ons 'onder haar invloed kwam. Daardoor kwam Maandagnamiddag laat een vrij plot selinge verandering in het weer, de mist ver dween en de wind stak op. Dat de depressie niet naderbij kwam bleek al gauw toen de barometer niet noemens waardig daalde. De wind bleef beneden de stormgrens, maar in sommige deelen van de deoressie woei het orkaanachtig. De depressie was vergezeld van een warmte-golf, die zich naar het Noord-nOord- oosten voortplantte en die de vorstlijn in die nchting terugdrong,' uitgezonderd boven Zweden, waar de onlangs door den Zweed- schen meteoroloog Sandström bestudeerde eigenaardige geografische gesteldheid van 't 'and het voortbestaan van zeer strenge kou de bij Zuidelijken wind mogelijk maakt. Ook de vorst over het vasteland werd min of meer teruggedrongen naar het Oos ten, zoodat 'wc daarvan voorloopig niets moer te vreezen hebben, want de komst vap deze diepe depressie schijnt een nieuwe pe riode in den algemeenen weerstoestand in West-Europa in te leiden, daar zij wel ge volgd zal worden door een of meer andere depressies, die het weer over het algemeen winderig tot stormachtig met een tempera tuur "boven de normale zullen maken. Eer dat deze periode voorbij is kan de winter zoover gevorderd ziin, dat op een ijsperiode van eenige beteekenis niet meer te rekenen valt. De verdere ontwikkeling de»er nieuwe periode is dus thans van groot belang. Een Jongmensch. volle dertien jaren oud, vervoegde zich te Hilversum bij een sigaren handelaar aan de Langestraat en bestelde daar vier zware sigaren en cen doos sigaret ten. Het moest maar even geschreven wor den op rekening van zijn vader, die zoo juist een barbiedszaak liad geopend in perceel No, 70 van die straat. De winkelier gaf liet ge vraagde mee; even later ontdekte hij dat no. 70 nog totaal onbewoond was. Het ondernemende jongmensch, zijn zege tocht vervolgend, vond in de Koningsstraat een onbeheerd staande auto, toebehoorende aan een dokter, die juist bezoek bracht aan een collega. Hii staple er in en reed er mee weg. Maar reeds op den Neuweg achterhaal de hem de gerechtigheid. Een surveilleerend agent, opmerkzaam geworden door het zeer ieugdig uiterlijk van den autobandiet, hield hem aan. De misdaden kwamen alle aan het licht. De tweede verdachte vrijgelaten. Woensdag is te Winschoten J. D., uit Blij- ham, öiede beschuld'.gd van den doodslag op J. B. j.l. Zondagnacht gepleegd, op vrije voeten gesteld. In November werd bij dien herbergier Th., op de Kamp te Obbicht, een diefstal ge pleegd, waarbij 650 werd ontvreemd. Maandag ontving de ®an een anonymen brief uit Lutterade, waarin volgens het „L. D." werd medegedeeld', dat het gestolen be- diag, verminderd met 50, die op de ker mis te Grevenbicht waren opgemaakt, zou gezonden worden ran den pastoor der ge meente. Men moest maar niemand verdenken, aan gezien men er toch nooit achter zou komen, wie de dieven waren. Daar schrijver, naar hij beweerde, kwest.e had gehad met zijn collega, zond hij het geld terug. 's Middags arriveerde bij den pastoor van Obbicht werkelijk een brief met 2 biljetten van, 300, ten einde ze dien rechtmatigen eigenaar ter hand te stellen. Het slachtoffer overleden. Het slachtoffer van den roofoverval in het gehucht Ammerhout, bij Emmen, de landbouwer Roelf Ensing, «Le, zooals ge meld, Dinsdagnacht in, bedenkelijken toe stand naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen werd vervoerd, is Woensdagmid dag om half vijf overleden. Hij was door een kogel onder het hart getroffen. Omtrent den overval kan nog gemeld werden, dat het den inbrekers inderdaad om het geld, te doen was. De niet-gewonde der gebroeders Ensing heeft d'^ indringers nog achtervolgd en wel tot aan cle voordeur. De individuen hebben", op den weg staande, nog geroepen; „Kom nou maar op!" Zij losten toen nog verschil lende schoten uit een zwaar-kaliber revol ver, welke gelukkig doel gemist hebben. Wel ja er een raamkozijn getroffen en doorboord. De vier inzittenden gered. In den nacht van 25 op 26 Januari kwart over één, is op den Schiedamscheweg, nabij de Witte BBrug, onder de gemeente Over- schie eenpersonenauto te water gereden. Woensdagmorgen vond de Schiedamsche politie het voertuig met den kop voorover in dc Schie. Zij waarschuwde de politie van Overschie. Uit verklaringen van boeren uit de buurt was gebleken, dat twee heeren en twee dames in den auto zaten, maar de zen hebben zich in veiligheid weten te stellen. Van den eigenaar wist men op het oogen- blik nog niets af, daar de inzittenden, na hun avontuur vertrokken zijn zonder zich om den wagen te bekommeren. Uit de ge vonden sporen bleek, dat de wagen uil de richting van Overschie kwam en schuin tegen een paal geslagen en daarna in het water is gereden. Nader kan worden gemeld, dat de auto Woensdagmiddag door J, C. Maller en Co s Bergingsbedrijf op hel droge is gébracht. Het voertuig was totaal vernield. In den kap was een gat gesneden, waardoor de inzittenden zich blijkbaar in veiligheid hebben gebracht. De eigenaar is nog steeds niet bekend. De wagen droeg het nummer H 55841. Bij informatie aan het bureau Vervoerwezen op het hoofdbureau van po litie kon men ook geen inlichtingen om trent den eigenaar verschaffen, daar het nummer blijkbaar eerst kort geleden is uit gereikt en de aanvullende nummerlijst slechts eenmaal per maand door de Pro vinciale Griffie te 's-Gravenhage wordt rondgezonden. Vastgesteld kon alleen wor den, dat de eigenaar geen Rotterdammer is. De eigenaar gevonden, l^en nader bericht lkidt: Omtrent den auto, die in den afgeloopen nacht onder Overschie te water is geraakt, vernemen wij^uader, dat dc eigenaar thans is opge spoord. Het is de lieer A. A. Kriez te Rot terdam. Hij bevond zich met zijn splinter- nieuwen wagen om één uur nabij Schie dam, toen uit de tegenovergestelde richting een andere auto aankwam. De chauffeur werd verblind door de lichten en raakte het stuur kwijt, ten gevolge waarvan de auto om een ijzeren paaltje draaide en te water reed. Daar het ter plaatse niet diep is, konden de chauffeur en de drie passagiers door in den kap van den auto een gat te scheuren, behouden den wal bereiken. De auto is geheel vernield. Het overschot is naar de Jacatra-garage gebracht. Door getatoueerde letters verraden. De marechaussée is op het spoor geko men van een gevaarlijk individu, zekeren H. B., 23 jaar oud en geboorte uit Meyderich. Hij hield verblijf te Broek-Sittard, waar hij in het bezit bleek te zijn van een valschen pas onder den naam M. Aanvankelijk hield hij vol, bedoelden M. tc zijn, doch toen men op een zijner armen de getatoueerde letters H. B'. aantrof, gaf hij toe, zoo te heèten. De man, die wegens verschillende dief stallen een gevangenisstraf -van drie maan den moest ondergaan, stond gesignaleerd en werd verdacht, nog meerdere diefstallen gepleegd te hebben. Bovendien heeft hij zich in Duilschland schuldig gemaakt aan ver scheidene inbraken en straatroof. Hiervoor was hij in Duitschland veroordeeld gewor den, doch had kans gezien, uit dé gevange nis te ontsnappen en over de Hollandsche grens te komen. Dinsdagavond omstreeks 9 uur drongen twee gemaskerde mannen de woning binnen van den landbouwer Ensing op Ammer hout, een gehuchtje nabij Emmen. In huis bevonden zich twee gebroeders en een zuster. Een der indringers was voorzien van een revolver en dreigde hiermede de menschen, zich stil te houden en de plaats aan te wijzen, waar het geld was. Een van de broeders wilde hieraan niet voldoen en greep den indringer vast. Bij de toen ontstane worsteling maakte de laatste gebruik van een revolver en trof Ensing daarmede in den buik, waarop hij de vlucht nam. De onmiddellijk ontboden geneesheer vond den toestand van den getroffene zeer bedenkelijk en achtte opneming in het ziekenhuis noodzakelijk. Ensink is dan ook in het ziekenhuis te Groningen opge nomen. Zijn toestand is ernstig. Tot heden is het de politie nog niet mogen gelukken de daders- van deze snoode daad op te sporen. In een künstmestmaalderij te Musselka- naal (Gron.) kwamen Dinsdag de jeug dige arbeiders S. en B. met een Jacobs- ladder, welke door electriciteit gedreven wordt, in aanraking. Beiden verloren door den schok het be wustzijn. Een ontboden geneesheer slaagde er in de levensgeesten van S. weer op te wekken. B. bleek echter reeds te zijn over leden. Eten passagier ernstig gewond. Woensdagmorgen is op den beruchten Haastrechtschen dijk te Gouda, meer bekend onder den naam „het autokerkhof" wederom een auto van den dijk gereden. Het was de autobus genummerd N 31885 van den dienst Gouda-Haastrecht, die om 7.15 van Haas trecht was vertrokken. De bus, welke flink bezet was, moest uitwijken voor een drie- wielige fiets van den margarjnehandel „de Veluwe" te Gouda, waarbij de chauffeur te veel uithaalde en waarop de wagen langs den kant van den weg afgleed, over den kop sloeg en beneden aan den berin onderste boven bleef liggen.^ De doodelijk verschrikte passagiers, waar van er een, de heer De Bruin uit Gouda, vrij ernstige inwendige kneuzingen bekwam door een dichtslaand portier moesten zich door een klein luikje, dat zich op den bodem van dc bus bevindt, in veiligheid stellen en daar na tegen den steilen en hoogen berm opklau teren. Er waren veel kinderen in de bus. Voor den heer De Bruin was direct medische hulp aanwezig. Gelukkigerwijze bekwam geen der andere passagiers eenig letsel. Door onvoorzicht-'gheid met een electrisch strijkijzer. Dinsdagavond is in perceel Stationsplein 4 te Arnhem, brand uitgebroken en wel op de bovenste verdieping van het hooge gebouw, waar de dienstbode in een slaapkamer ver geten had het contact van een eletrisch strijkijzer met de electrische geleiding te verbreken. Hierdoor geraakte het bed in brand cn weldra verspreidden de vlammen zich in de kamer. De brandweer werd ge waarschuwd, doch de autospuit was juist in revisie en kon niet uitrukken, In een anderen auto snelde 3e brandweer niet materiaal te hulp, doch intusschen was het de politie reeds gelukt het vuur te blusschen. De kamer is geheel uitgebrand. De bewo ner van het perceel lag op de bovenste ver dieping in een andere kamer ziek te bed. In nachtgewaad heeft hij langs den brandladder de vlucht moeten nemen. Het is merkwaar dig, dat deze brandladder juist op advies van de brandweer is aangebracht na den brand, dié ongeveer een jaar geleden in hetzelfde perceel gewoed heeft. Uit de Rotterdamsche Diergaarde ontsnapt. Na veel moeite neergelegd. Woensdagmorgen in alle vroegte heeft in de polder Blijdorp een wilde en spannende jacht op een uit de Rotterdamsche Dier gaarde ontsnapten beer plaats gevonden. Uit Dresden was Woensdag een transport wilde dieren, waaronder leeuwen en beeren, aangekomen, welke met het s.s, „Batavier" naar Engeland zouden worden verscheetpt. Daar de bemanning van het schip den nacht liever niet doorbracht in de nabijheid van deze dieren, werd met de directeur van de Rotterdamsche Diergaarde overeengekomen dat de beesten den nacht in de Diergaarde zouden doorbrengen. Blijkbaar is een der berghokken, welke in een groeten verhuis wagen zijn overgebracht, niet doelmatig ge weest, want tegen 5 uur in den morgen is een jonge bruine beer daaruit ontsnapt. Het dier snuffelde eerst wat rond, en kwam ten slotte achter de kweekerij uit, waar het •over een sloot sprong, en langs den spoor weg zijn onderzoekingstochten voortzette. Plotseling stond het beest tegenover een seinhuiswachter. Men kan zich de groote ontsteltenis van den man voorstellen toen het dier hem aangrijnsde. Hij wist zich ech ter in zijn seinhuisje in veiligheid te stellen cn belde onmiddellijk de politie, op, welke met zes man uitrukte: vier man van het bureau Groote Paaüwensteeg en twee van het bureau Witte de Withstraat. Voorts werd de directeur van de Diergaarde, dr. Kuyper gewaarschuwd, die met een wachtman aan de jacht deelnam. Men kreeg het dier spoe dig in het oog, maar nu eens doolde het op den Schie weg, dat onder het bureau Groote Paaüwensteeg ressorteert, dan weer bevond het zich op den Esschendoornstingel of den Beukelsdijk, die tot het rayon van bureau Witte de Withstraat behooren. Ten slotte ging het de stad uit en den polder Blydorp in, steeds achtervolgd door de schietende mannen. Men slaagde er echter niet in het beest neer te leggen, en was reeds ten einde raad besloten de hulp der militaire politie in te roepen. Doch om halfacht, toen een met karabijnen gewapende patrouille reeds aan getreden stond, om uit te rukken, kwam het bericht dat men het dier eindelijk getroffen had. Een agent van den politiepost Kruis plein had op het voormalige V.O.C.-terrein aan den Schieweg het doodelijk schot toe- gebrach. In triomf werd dc beer naar Rot terdam gevoerd. Ze zaten samen in den Parijschen trein een Hongaar en een Duischer met de bedoe ling een kijkje te gaan nemen in het lage Holland. De Duitscher sprak steeds met geestdrift en enthousiasme over Rotterdam en wist zoo den Hongaar te boeien, dat de ze zich liet overhalen niet naar Den Haag door te reizen zooals zijn kaartje aan gaf maar in Rotterdam uit te stappen, teneinde de bezienswaardigheden dezer stad, ai was het.wat donker te gaan genie ten. Beide gaven hun koffertje aan het sta tion D, P. af om vrij en gemakkelijk door de straten te stappen, terwijl de Duitscher het recu in ontvangst nam. Hun eerste bezoek gold een logement aan* den Sumatraweg (Katendrechtj. Na zich aan het Schiedam sche vocht te goed gedaan.te hebben, lie pen zij langs de havens, waar de Hongaar liet in zijn hoofd kreeg te gaan varen. De Duitscher voelde echter niets voor een watertochtje en zeide tot zijn vriend daar geen zin in te hebben. De Hongaar bleef bij zijn voornemen en dus gingen de vrinden uit cikaar. De Duitscher, die beloofd had spoedig terug te komen ging echter als een iiaas op het recu af. De Hongaar die ten slotte ongerust werd en ook naar het sta tion ging, kwam te laat, zijn koffertje was weg. Hij deed hiervan aangife bij de poli tie. Dc man mist eenige voor hem waarde volle papieren en wat kleeren. Op het stations-emplacement te Gouda van de lijn GoudaSchoonhoven is Dins dagmorgen van trein 937 bij het rangeeren een personenwagon ontspoord. Men slaag de er vrij spoedig in den wagen weder in de rails le brengen. De ontsporing veroor zaakte eenige vertraging in den loop van een goederentrein. Over den Willemsparkweg nog geen beslissing. De gemeenteraad heef Woensdag het as- falteeringsplan voor 1927 aangenomen. Evenwel is hier voorloopig uit genomen de Willemsparkweg, waarover in de volgende vergadering een beslissing zal worden ge nomen. Wethouder Ter Haar dealde mede, dat B. en W. nader zullen overwegen, of het mogelijk is, in plaats van den Willems parkweg, de De Lairessestraat te asfal- teeren. Het aantal gestegen tot boven 2000. Het aantal werkloozen te Emmen steeg deze week tot boven de tweeduizend. Ver leden jaar bedroeg dit aantal in dezelldc week 856. Mgr. Th, van Roosmalen, vergezeld van zijn secretaris, den Zeereerw. pater Fransen C.s.s.R., is Woensdag in het Redemptoris tenklooster te Roosendaal gearriveerd, om afscheid te nemen van zijn ordebroeders in verband met zijn vertrek op 3 Maart a.s. naar zijn missie in Suriname. Namens Sir Austen Chamberlain is een brief gericht tot het bestuur der Arbeiders partij inzake den trestand in China. De brief verwijst naar het memorandum nv- pens de Britsche politiek in China, eind December aan de mogendheden meegedeeld en vervolgt dan: „Daaruit zult gij gezien hebben, dat Zr. Ms. regeering van ganscher harte wenscht een minnelijke schikking van de met China hangende moeilijkheden te treffen en be reid is ruime concessie te doen als zij er vaart dat de Chineezen eveneens een min nelijke schikking wenschan en bereid ziin besprekingen te voeren met dit doel. De verwezenlijking van het oogmerk der Brit sche regeering wordt echter helaas bemoei lijkt door de binnen'andsche oneenigheid, welke de Chineezen thans verdeelt maar de Britsche regeering streeft er naar deze moeilijkheid boven tc komen en zal voort gaan een minneüfke schikking te zoeken. Maar de wanordelijkheden, waarmee een burgeroorlog vanzelf gepaard gaat en de gevaren, die daaruit voortvloeien voor vreemdelingen, die zich bezig houden met het rechtmatige en zuiver vreedzame drij ven van' handel verplichten de regeering om die maatregelen te nemen, welke noo dig zijn voor het vervallen van haar aller- eersten plicht om bescherming te verlce- nen aan de levens en de eigendommen van Britsche onderdanen, die zich daarmee be zig houden. Dc troepenbeweging beoog! slechts dit deel. Deze brief zou een antwoord van Cham berlain zijn op het manifest der Arbeiders partij inzake China. De president der gemengde commissie, de heer Calonder, heeft bepaald, dat de Duit sche minderheidsscholen in Bobrownskt, Pickar en Audne onverwijld moeten worden heropend en dat een passende termijn voor de aanmelding tot hel schoolbezoek moet worden vastgesteld en bekend gemaakt. Enkele dagen geleden deden geruchten de ronde omtrent een complot tegen Tsjits jerin. De „Vos». Ztg." meldt daaromtrent, daf de Russische volkscommissaris te Frankfort a. d. Main, waar hij zich in ver band met een geneeskundige behandeling bevindt, voor eenige dagen een bericht ontving, dat men van plan was een aan slag op hem te doen. De daders zouden twee voormalige Russische officieren zijn, Miansarow en Tamboerjew genaamd. Laatst genoemde hield naar het heette te Baden- Baden verblijf. De recherche te Frankfort verleende Tsjitsierin terstond voldoende bescherming De Berlijnsche recherche wist Miansarow Dinsdag te arresteeren, Sedert geruimen tijd vertoefde hij te Berlijn, waar hij zich in kringen van spelers en oplich ters een rol speelde. Pruisen had hem reeds over de grens gezet. Bij zijn verhoor ontkende Miansarow op eenigerlei wijze bij een complot betrokken te zijn. Uit Washington wordt aan de „Times gemeld, dat de Senaat de resolutie-Robin- son heeft aangenomen, welke om arbitrage vraagt inzake het geschil met Mexico en de land- en petroleumwetteo. De Washingtonsche correspondent van de „Times" verneemt nog dat toen de kwestie in de Staatscommissie van buiten- landsehe zaken aan de orde was, voorge steld werd om een beieep te doen op net Permanente Hof van Internationale Justitie. De Britsche Zaakgelastigde te Hankau, O'Malley. heeft thans aan den Kantonnee- schen minister van buitenlandsche Zaken een aantal zeer duidelijk omschreven voor stellen der Britsche regeering overgebracht, waarin alles wat nog onbestemd mocht zijn geweest in het Britsche memorandum, is aangevuld. De voorstellen moeten van op- bouwenden aard zijn en aan alle redelijke en rechtmatige elschen van de nationalisten tegemoet komen. Over de in deze voors'el- len belichaamde politiek, waarvan de bijzon derheden nog niet kunnen worden gegeven, is de regeering sinds eenige maanden in be raad geweest en ze is zoo liberaal, dat de gegrende hoop wordt gekoesterd, dat een overeenkomst tot stand zal komen, mits de nationalisten tot eenig vergelijk bereid zijn. De voorstellen gelden niet voor Zuid-China alleen maar zijn van toepassing op geheei China en zullen binnen eenige dagen publick worden gemaakt. De Britsche firma's hebben zonder inci denten haar zaken heropend, maar men ver wacht, dat er over het algemeen slechts op zeer beperkte schaal zaken zullen worder. gedaan. De nadering van het Chineesche nieuwjaar en de onzekerheid in dc arbeids- wereld vertragen een hervatting der bedrij vigheid op handelsgebied. Uit Foaésjau wordt gemeld, dat de. opper bevelhebber de^ Zuidelijken in de provincie Foekien 200 personen, die deel hebben ge nomen aan de onlangs te Foetsjau plaats ge had hebbende wanordelijkheden tegen de vreemdelingen, heeft doen aanhouden en er tien heeft doen ter dood brengen. W Dc admiraliteit deelt mede. dat het moe derschip voor Vliegtuigen „Argus" bevel heeft gekregen zich 'naar China te begeven. De uit acht eenheden bestaande flottilje torpedojagers zal waarschijnlijk op 10 Fe bruari naar China vertrekken. LONDEN, 2 6Jan. De directeur-gene raal van de posterijen en telegrafie deelt mede, dat een verdere uitbreiding zal wor den gegeven aan den Transatlantischen radiotelefoondienst op Zaterdag a.s., op welken dag den dienst beschikbaaar zal zijn voor gesprekken van en naar alle plaatsen in Engeland en Wales Tegelijkertijd zal de dienst in de Vereenigde Staten worden uitgebreid tot de staten New Jersey en Pennsyivanië, buiten cn behalve de staten, waar thans reeds gesproken kan worden met de Oude Wereld. w LONDEN, 26 Jan. Volgens de cijfers, die door het ministerie van gezondheid zijn gepubliceerd, zijn in de afgeloopen week 667 personen aan de griep overleden en in de 105 groote steden van het land. De week te voren was het aantal slachtoffers 463 geweest; de week daarvoor had 244 dooden gebracht. De huidige epidemie is van ern stiger aard dan in langen tijd is voorge komen. Men hoopt echter, dat de ziekte thans haar hoogtepunt heeft bereik. BERLIJN, 26 Jan. Na afloop van de plenaire zitting kwamen de, voor de re- geeringsvorm in aanmerking komende frac ties wederom in fracliebijeenkomsten bijeen. De geheele centrumfractie ging accoord met de richtlijnen voor het regeerings- program, zooals ze door dr. Marx worden voorgesteld. Het rijkscomité van de Cen trumpartij is tegen 6 Februari bijeengeroe pen. Ook de Duitsche Volkspartij is na ampele besprekingen tot de conclusie ge komen, dat deze richtlijnen een bruikbare basis vormen voor een toekomstig regee- ringsprogram. De Duitsch Nationalen willen nog enkele punten fcrmuleeren, welke dim als basis zullen moeten dienen voor een deel der regeeringsverklaring. Een besluit zal eerst worden genemen. wanneer het kabinet definitief is gevomd. BERLIJN, 26 Jan. De groote Zeppe lin, welke te Friedrichshav cn wordt ge maakt, bevat 20 slaapcabines, een groote eetsalon en draadlooze voor reizigers. Alvo rens de Trans-Atlantische dienst zal wor den aangevangen, zal met deze Zepelin een tocht naar de Noordpool worden gemaakt. BERLIJN. 26 Jan. Dr. Marx, de ver tegenwoordigers van het Centrum, Duitsch- Nationalen cn Duitsch Volkspartij zijn hedenmiddag tot overeenstemming gekomen betreffende de hoofdlijnen van het regee- ringsprogram. Waarvan onmiddellijk daarop aan de andere burgerlijke palijen medc- deeling gedaan werd. Dr. Stresemann had des middags een kortstondige bespre king met den Rijksminister van financiën, Reinhold, en den Democralischen fractie voorzitter Koch. Naar „Het Volk" mededeelt, heeft de Minister van Oorlog, de heer Lanibooy, den verschillenden leger-autoriteiten opge dragen, om last te geven aan garnizoens- commandaten tot het in de kazernes en andere verblijven van militairen der land macht doen weren van exemplaren van het weekblad „De Notenkraker" en van den daarbij behoorenden roman* -Frank van Wezels roemruchtige jaren." GELDERMALSEN, 25 Jan. Fruft. Ter veilingsvereeniging Gelderinalsen en Om streken besteedde men heden voor camper- venen 1215, bellefleur 2029, yerdener klumpkes 1216 )S, goudreinetten 2529, kleineren 12(4, gezegende peren 13)4» keizer Alexander 18, holgaten 14, benderzoet 17 19, Jan Wiilemzoet 1821, honingzuur 22, culemans, 17, winterjannen 1113, jas- appelen 1622, pippelingen 12 ys, brede- rodes 17)4, jokken 11, bergamotten 10, court pendu 11 y2r rabouwen 14, Culemburgsche roodjes 11 Vit zoete reinetten 24, diverse zoete appelen 1218 ct., alles per kg. TIEL, 25 Jan. De aardappelhandel is op het oogenblik zeer slap. De prijzen zijn de laatste fdagen achteruit geloopen tot f 4 voor bravo's en f 3.75 voor Cor-d-inoors, alles per 70 kg. Ook in hooi is de handel slap. Men be steedt f 20 per 500 kg voor veldhooi en f 22 voor uiterwaarsch hcoi. RIJSSEN, 21 Jan. Veemarkt. Aangevoerd waren 52 vette koeien, f 0.551.15 per kg; 120 neurende f 175380; 110 guste f 125 280; 70 pinken f 75205; 55 kalveren f 230 110, 38 stieren f 50290. MAASTRICHT, 26 Jan. Botermijn. Prij zen hoogste f 2.24, midden f 2.13, laagste f 2.06. Aanvoer 120.775 kg. WOERDEN, 26 Jan. Kaas. Ter markt waren 85 partijen. Prijzen: Goudsche f 42 49, rijksmerk le s. f 4953, 2e s. f 4548. Handel matig. AMSTERDAM, 26 Jan. Aardappelen. (Bericht v/d. mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche bonten f 4.805.30, id. blauwen f 4.80 5.10, id. bravo's f 3.754, id. bl. eigenheimer f 3.703.80, id. roodstar f 3.703.80, id. eigenheimers 3.904, id. eigenheimer poters f 2.802.90, id. blauwe poters f 2.402.50, id. bonte poters f 2.402.50, id. roodstar poters f 2.252.40, Anna Pauwlowna zand f 45, id. roodstar f 3.904, Hillegommer id. f 45.50, Flakkeesce eigenheimers f 3.80 4, id- roodstar f 3.803.80, id. bl. eigen heimers f 3.803.90 id. bravo's f 3.754, juin (60 kg.) f 2.30—2.40. Spuische eigen heimers f 4—4.10, id. roodstar f 3.803.90, id. blauwe eigenheimers f 3.803.90, id. bravo's f 3.804, Friesche borgers f 44.10 per hL AMSTERDAM, 27 Jan. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd 335 vette kalveren, le qualiteit f 0.8V—1 (enkele hooger), 2e id. f 0.700.84, 3e id. f 0.62 0.70 per levend gewicht75 nuchtere kal veren f 1017 500 varkens Hollandsche Overz. en Geldersche j le qual. f 0.76— 0.77 (afloop slecht), 2e qual. f 0.75—0.76, vette varkens f 0.70—0.74 per kg. slacht- gewicht, GOUDA, 27 Jan. Veemarkt. Aangevoera in totaal 1891 stuks, waarvan: 238 vette varkens, 0.290.31 per half K.G.; 639 magere varkens 30—40 per stuk; 768 biggen 1016; 14 runderen 250—350; 149 nuchtere kalveren 813; 81 schapen en lammeren 2026; 2 bokken en geiten 410 per stuk. Handel: Vette varkens vlug, magere varkens matig, biggen matig, runderen matig, nuchtere kalveren vlug, schapen vlug, bokken en geiten vlug. Algemeene markt: 90 Partijen kaas. Prij zen le kwal. met Rijksmerk 4852 2e kwal. met Rijksmerk 4347; zonder Rijksmerk 42—47. Handel matig. 311 Par-, tijen eieren. Kipeieren van 7—8, Eend- eieren 6.507.50 per 100 stuks. Handel vlug. 100 Ponden boter. Goeboter van 1.051.15; Weiboler 0.951 per pond. Handel vlug.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7