onze kleeding 'A 1 Dames-coupé. Iets over thee én theedrinken. Adelaar-motiefje Men draagt te ParijS Vermoeide voeten. Een Weekmenu. Patronen naar Maat MORGENS EN '3 AVONDS Neen, nu is het toch voorgoed uit. 't Mag erg lichtzinnig schijnen, maar ik heb, na lang en wankelmoedig beraad, nu toch onherroepelijk het voornemen ge maakt, om nooit nooit van mijn leven meer dames-coupé te reizen. Wat is dat eigenlijk voor 'n lieve, dege lijke traditie, die maakt dat je zoekende blik de galant-tegemoetkomende „Niet Rooken" 's toch maar half-bevredigd ziét defileeren, om dan plotseling met even- óplichtende begroeting en iets van erkentelijkheid te blijven nisten op 't aanschuivend compartiment met 't com munistisch opschrift „Vrouwen", dat net précieuse „Dames" van vóór-den-oorlog is komen vervangen? "t Zit onwrikbaar en hopeloos-ongemotiveerd in je hoofd vastgehajncrd, dat dat per se het hoog ste is op 't gebied van vrouwelijk zelf respect, dat je op een profaan perron kunt présteeren. Ik voel me tenminste altijd stralen van zoetheid, soliditeit, en ook 'n weinig niet-verplichte grootmoe digheid, wanneer ik me, nog geen volle veertig zijnde, in de heilige afgescheiden heid van zoo'n apart vrouwenverblijf binnenhijsch. Ik krijg dan een gevoel of al mijn vrouwelijke voorouders met een glimlach van bedachtzaam welgevallen op mij neerzien. Wat de bevolking van zoo'n heiligdom aangaat, daarop ben je na een paar keer voor altijd uitgestudeerd, hoewel de stu die op zichzelf niet onbelangwekkend was te noemen. Je kunt, na dezen kor- .ten détail-cursus in menschenkennis ge volgd en geheel uitgeput te hebben, in 't vervolg niets meer daaromtrent aan winnen dan de ervaring, hoe onnoeme lijk veel vertegenwoordigsters éénzelfde vrouwen-type kan tellen; hoeveel pre cies-eendere vrouwen mgt verschillende gezichten er bestaan. 't Is grootendeels een bepaalde cate gorie, die zich in dames-coupé's tegen het sterke geslacht verschanst. Wonder lijk genoeg zie je er nooit één fleurig jongmeisje tusschen, of over 't geheel ook maar een of andere opvallende ver schijning, voor wie zulk een maatregel de moeite zou loonen. Je vraagt je in-, tegendeel peinzend af: vanwaar het alom -waargenomen verschijnsel, dat preutsch- beid met de jaren regelmatig toeneemt, naarmate ze minder reden van bestaan heeft? Dat treft je bepaald, wanneer je eens bestudeert, welke dames de rid derlijke intentie van de Spoorwetf-Maat- schappij met kwijnend welgevallen op zichzelf betrekken, en welke sc'noone bleeke leliën er als eerst-rechthebben- den den toon aangeven. Soms dringt zich de ijselijke gedachte aan me op, of deze afzonderlijke bewaarplaatsen aan 't eind der wagons niet eerder bun be staan danken aan een opwelling van barmhartigheid jegens de manneliike rei zigers dan jegens de invitées zelf en of de behoefte waarin ze schijnen te voorzien, wel aan haar kant het aller sterkst gevoeld wordt.... De Benjamin van het gezelschap, en die in de zeer betrekkelijke waardeering der anderen staat aangeschreven als „het jonge ding", is de dame van een-en- dertig met de misplaatste genegenheid. Zij zit onfeilbaar in een hoekplaatsje, cn leunt haar elleboog op het bestofte kozijntje. Zij draagt kleine hoedjes, die zo nooit afzet, en kijkt onafgebroken naar buiten, maar ze heeft niet genoeg •temperament om haar 'voorhoofd tegen de ruit to leggen. Ze is er zelf van onder den indruk dat ze nu zoo altijd dames- coupé reist tegenwoordig, en wenscht daarmee te kennen te geven, dat ze met het mooie leven cn de leelijke mannen beeft afgerekend. Volgt de sterk-vertegenwoordigde categorie dier eenzame vrouwen, die niemand op de wereld hebben, die weet hoe oud ze ongeveer moeten zijn. Die zul len duizendmaal liever achterblijven aan liet station en dan natuurlijk in de dames-wachtkamer dan zich in zoo'n moordhol als een „niet-rooken" te wagen. Ze zijn zonder uitzondering be hept met het idée-fixe ik zou bijna boosaardiglijk zeggen de illusie onver mijdelijk te worden „lastig gevallen", wanneer ze zich aan de opmerkzaam heid der booze mannen blootstellen Ja, dat„Iastig-vallen"! Iets als een liefelijke legende is het hun onderbewust, met hoe 'n klamme grafstem ze er ook schande van spreken als van een vreeselijk spooksel. Ik tracht steeds blind en dee moedig hun geloof in de noodzakelijk heid hunner tegen-maatregelen te dec- len, en verstik grootmoedig iedere stem in mijn binnenste: „Zóóiets wórdt niet lastig gevallen, noch in 't verleden, noch in 't heden, noch bovenal in de toe komst." Je gaat je bepaald misdeeld en onbeduidend voelen, al9 ie zoo volmaakt ongehinderd door het leven schuift, en daarbij ziet, wat anderen zich moeten getroosten om met rust gelaten te wor den! Ze zouden dan ook diep op me neer zien als ik vertelde, hoe straffeloos Si hun heiligdom meen te kunnen verrui len met welk compartement ook. En ze zouden me heelemadl in den ban doen als ik ze méénam, en ze overtuigde van de overtolligheid hunner voorzorgen en ze zóó hun liefste illusie benam! Waarom ze ook niet vredig gelaten, waar ze zijn, in 't khussc griezel-besef, op een onaantastbaar-veilig kasteeltje te zitten tè midden van altijd-waakzame vijanden? fk ben overtuigd dat ieder krantenberichtje betreffende de schaking van een 15-jarig meisje deze heerlijke sensatie van vruchteloos-bfclaagde vei ligheid verlevendigt! De sympathiekste figuur, die een gunstig lot ons hier kan doen ontmoe ten, is de gezellig-ronde huismoeder, die 't zich „gemakkelijk" wenscht te maken, en kinderlijk van meening is, dat dat altijd pleizieriger gaat met „dames onder elkaar". Ze wenscht haar hoed met het zwarte piekje af te zet ten, ongestoord wat in haar kuifje te harken, haar zij-kammetjes eens wat te versteken, en daarna gaat haar hart uit naar een verfrisschende banaan. „Je moet je rust hebben bij zoowat." Wanneer ik alleen met haar reis, doe ik haar steeds het pleizier, vol belang stelling te luisteren naar jlen levensloop van haar dochter in de hoofdstad, die met een electricien getrouwd is, terwijl t niet om te zeggen is, juffrouw, hoeveel slaag ze van d'.r vader voor dien jongen gehad heb! Ja, zij is verreweg de beste. Maar nu zoek ik haar noch de anderen toch ooit meer op. Ondanks 't koffertjes-probleem was ik ze als regel nog trouw gebleven Dat weet ieder van mijn lezeressen, hoe dat is, met die koffertjea Je klimt met een loodzware suitcase in een damems-coupé, gevuld met de krachtigste Amazones, maar geen van allen zal haar forschen arm tot je uitstrekken om ook maar te verhoeden dat je tusschen de treeplank rolt! En bij 't uitstappen laten ze je amechtig over 't neergelaten raampje hangen en rekken, omdat je onmogelijk bij de kruk kunt komên tot een ge voelig en niet 51 te gehaast voorbiigan- gef zich over je ontfermt. Mijn schrik beeld is altijd weer, dat ik er niet uit kom, eer de trein zich weer in bewe ging zet. 't Geelt niets of je poogt, de gunst van bet lot op je neer te trekken door altijd zoo behulpzaam mogelijk oude dames in en uit te hijschcn, en zóó de „som der menschelijke goedheid" te vergrooteli. Die schijnt daardoor toch nooit zóó snel aan te groeien, dat ie er zelf nog weer resultaten van oogst! Zoo drijven ze je zelf fn bet hol van den leeuw, en een volgende maal draal ie met je zware bagage bescheiden en suggestief voor een open Nict-Rooken- deur. Eer je 't goed weet, is je koffertje al met 'n zwaai-uit-één-stuk boven je hoofd geborgen, en als je er later weer uit wilt, komt er ontwijfelbaar iemand op den goeden inval: laat ik u 'ns hel pen! En dan houden mannen ten minste van frissche lucht I v. Vanmiddag.De heelc damescoupé was bijna vol, toen ik instapte. En ze hadden allebei de raampjes dicht dicht! en zc wilden geen van allen, géén van allen, dat ik er één zou open zetten. „As u maar weet, dat ik niets moet hebben van trekken," zei de erg ste van allen, heel vinnig. O hemel, man nen mogen alles zijn wat je wilt, maar nóóit zal de hersenwerking van een man iets produceeren als 't begrip „tocht" in verband met luchttoevoer van dén zijde! En ik zat benauwd cn wanhopig tus schen de misplaatste genegenheid en de lastig-val-fanatiekelinge, tot ik plotse ling bemerkte, dat beiden met de groot ste concentratie den brief meelazen, dfén ik Wel liever alleen las. Toen ben ik lieeriijk aan een tusschenstationnetje uitgestapt, en in een bijna leege Niet- Rooken geklauterd, waar een vreedzaam en strooharig jongeling alles tegen elkaar liet doortochten En daar ben ik nu ver kouden van maar nooit ziet zelfs de huismoeder-met-banaan mij in haar kleedkamer-kapsnlon-broeikas terug! Nóóit! MACHTEI.D. Wij zullen maar dadelijk verklaren, dat wij met theedrinken iets heel ge woons bedoelen en niet het zoogenaamde tea-en, dat nu in de mode is en waarbij de thee niet de hoofdrol speelt. Echter moeten wij de opmerking maken, dat ook al in vroeger tijd bij het gebruik van thee soms zekere weelde, zoo niet buitensporigheid heerschle. De thee is uit China afkomstig, althans daar te lande was zij al sedert ecuwen volksdrank. Als zoodanig leerden de Europeanen de thee kennen nu ongeveer Bovenstaand patroon wordt op wit lin nen of glas batist (dit laatste is wel iets lastiger, maar maakt veel meer effect), in „Ricbelleu" geborduurd. Een aardige teacosy, een g'oot spel denkussen en een klein kleedie Kunnen allen met dezen adelaar versierd wor den. Voor een teacosy is dit motief met zwarte koordzijde op grijs linnen gebor duurd, practischer (wordt minder gauw vuil) Een knal-groene of paarse voering et onder geeft een verassend resultaat ,TRIX. VOOR 'S MüKGENS, 'S MiDDAGS EN 'S AVONDS. Voor de eerste mörgenuurtjes, wisten wij niets charmanters dan no. 75: een coquette deshabille van zalmkleurige crêpe satin, welke met zwanendons in dezelfde tint is gegarneerd. Het model is geheel recht en sluit aan de voorzijde door middel van een smal zijden lintje. Aangezien niet iedereen zich de luxe van een satijnen deshabillé kan veroor loven, stellen wij voor inplaats van deze kostbare stof, gebloemd of effen rib flu weel te gebruiken. Ik weet zeker dat een cerisekleurige, fluweelen deshabillé met lichtgrijze bont- of dons-garneering, niet minder aardig zal staan No. 76 is een elegante namiddag-japon van kastanje-kleqrige zijde, waarvan het corsage met een langen sjaalkraag in een grooten strik eindigend is gegar neerd. De taillelijn loopt nan de voor zijde een ietsje op. Een geplisseerde tuniek, welke aan de voorzijde open gelaten wordt, voltooit bei geheel No. 77 is een geheel ander soo-t na middag-japon, vervaardigd van Bordeaux- kleurige crêpe de chine Het bloesende corsage is gegarneerd door middel van een strik. Het rokje is evenals de onder einden der mouwen, geheel geplisseerd No. 78 is een gedistingeerde japon van donker-blauwe crêpe tnarocain, wrlke zoowel aan voor- als acnterzijde met smalle plooien is versierd. De verdere garneering bestaat uit een amandelgroen crêpe de chine kraagje met daarbij pas send geplisseerde jabot. Voor 's avonds, heizij voor tooneel, concert of diner, stellen wij u no. 79 voor: een bevallige robe van lila satijn, gegarneerd door stiksels en rijke franje- garneering Deze laatste kan zoowel van zijde als van k'alen zijn. In het laatste geval is het aan te raden ook de stiksels door kraalgarneering te vervangen Kleine zilveren of kristallen kraagjes, zullen op lila zijde bijzonder feestelijk staan. i MARGUERITE drie eeuwen geleden. In de zeventiende eeuw kwamen de eerste theezendingen te Amsterdam aan vanwege de Oost-Indi sche Compagnie. Maar.die thee 'ging toen niet naar de winkeliers of kruideniers, maar naar de apothekers; want de thee heette een groot aantal eigenschappen te bezitten, die dienstig waren voor de gezondheid. Hadden de apothekers geen thee gehad, dan hadden zij hun zaak wel kunnen sluiten, want de thee werd door de dokters aanbevolen als het beste medicament, dat er bestond cn er we'd verkondigd, dat zij kon dienen niet alleen om een lange lijst van ziekten te gene zen, maar ook om die te voorkomen. De thee had dezelfde of grootcr ver diensten dan later Hollowav- of Urba- nus- of Pinkpillen en dan de nooit vol- prezeif Haarlemmerolie; ze was boven dien wellicht onschadelijker bij voo'tdu- rend gebruik. Nu moeten wij bij deze lofspraak in aanmerking nemen, dat een Alkmaarsche dokter in dje dagen een boekje bad geschreven over de uitmun tende eigenschappen van de thee en dat hij daarvoor een niet onaardig douceurtje ontvangen had van de Oost-Indische Compagnie, zoodat er kans bestaat, dat zijn boekje meer een financiëele specu latie dan een wetenschappelijk werk was. Hoe bet zij, dc thee kwam in meer dan één opzicht in deti smaak, cn dat nog "meer, doordat oo' Frankrijk de thee welkom was go!' Dc thee werd algemeen en daardoo: am 't ook, dat zij uit de apotheken verhuisde naar den komenïjswinkel en dat er ten slotte afzonderlijke theewinkels opkwamen. Thee gebruiken was mode geworden Maar in den eersten tijd was het nog niet „voor alle standen" Dc vrouwen van onze patricische kooplieden lieten 't niet aan dc dienstboden over om thee te gaan koopen; zij gingen zelf en proef den de thee en ze betaalden van 10 tot 100 gulden per pond Maar met zulke waar konden zij dan ook hun vriendinnen gerust noodigen op theevisite, of zooals het toen heette: „het theesalet". In de ruime patriciërswoning van den 17e-eeuwschen koopman en grootmo gende op de Amsterdamsche grachten was een afzonderlijk vertrek er op inge richt, waar de vrouw des huizes haar kennissen ontving om er van het geurige product van het verre Oosten te genieten uit echt Chineescb porselein Daar dronk men thee, niet zooals nu een paar kop jes, maar het was, wat men oneerbiedig een theefuif zou kunnen roemen, waarbij latere gewoonten zijn vaak rabootsin- •gen van vroeger een massa snoeperij werd gebruikt En tot besluit kwam de brandewijn-kom op t3fel Als onze dames van heden zoo'n theesaletje hadden bij gewoond, zouden zij zich geërgerd^ heb ben aan de „onfatsoenlijkheden" van haar voorgangsters van vóór drie eeuwen Het was een ziekte geworden, een ziekte, die veel geld verslond en niet bijzonder bevorderlijk was voor het zedelijk wel zijn. Maar 'zulke maatschappelijke ziekten sliiten ook weer uit en -at is maar ge lukkig. De thee is ook bij ons volksdrank geworden, maar niet zoo heel spoedig De overdrijving is verminderd, maar toch behield de thee nog 'lang een aristocra tisch geurtje Echt algemeen is de thee misschien eerst in de laatste halve eeuw geworden In de 18e eeuw hadden de welgestclden in den tuin of ergens buiten hun thee tuin, waarin een koepel, waa' vooral Zondags thee gedronken werd; hier en daar o.a. langs dc Zaan heeft men zc nog lang kunnen vinden. In den laatsten tijd is de thee weer 'n anderen vorm in den smaak gekomen onder den invloed van de zich ook in ander opzicht openbarende „anglomanie d.i. een zekere voorliefde voor alles wat van Engclscbe bekomst is Die heeft ons de tea-rooms bezorgd, die natuurlijk in hoogst netten vorm een bescheiden nabootsing zijn van de thce- salets. En niet alleen in den vorm van het thecgebruik is verandering gekomen, maar ook in de gebruikte soort. Vroeger werd veel g-oene thee gebruikt of nam men half om half groene en zwarte. Die groene thee was scherper en vaak werd er wat saffraan bijgedaan om den smaak te verzachten Tegenwoordig is de groene thee uit dc mode en wordt zoo goed als alleen zwarte geb'uikt Zooals wij reeds opmerkten, heeii Engelsche invloed hier liet thecgebruik dnpu tno«emp"' de fpft—rtonefpt>" heeft zelfs de borrelflesch verdreven. Dc ver mindering van het drankgebruik houdt ve'band met de toeneming van hot tlice- gebruik. Het fluweelen jasje op een rokje van rose, lichtblauw of lila kasha. Hel wordt gegarneerd door een bouquetjb kleine wollen bloemen in de tint van hel rokje. De als beddendons beslikte man tel, reeds dezen zomer zeer in trek, doch toen van tafzijde vervaardigd. Origineele sportjaponnetjes welke op de schouders dichtgeregen worden. Shawls en dassen van kasha of duvetine, in bruin, beige, blauw, grenaat, rose, enz. Een geheel nieuw Richelieu- schocntje, dat slechts van 2 of hoogstens 3 o.ogjcs is voorzien. Muiltjes van verguld krokodil, ge kleurd fluweel en satin-lamé, welke met bont zijn afgezet. Veel slangenleder, waarvan uit stekende imitaties worden gemaakt, welke voor hoeden, tasschen, schoenen en tei garneering van mantels en costuums ge bruikt worden. Harig vilt, dat haast op bont ge lijkt. Ensembles, welke besfaan uit boêd, handschoenen en tasch, met een zijden, wollen of gouden kettingsteck (Point de Beauvais) versierd. Veel wollen tricot, zooals jumpers cn vesten zonder mouwen, van lichte, glanzende wol. Korte jasjes van astrakan en breit scfawantz. Kraagjes en manchetten van smal lint, waarvan wij U hierbij een voorbeeld geven Bedoelde kraag en manchetten (Foto 1), werden vervaardigd van lichl lila en donker paars lint en vormden' te zamen een allerleukste garneering op ech japonnetje van grijze stof. Om een dergelijk kraagje te maken handele men als volgt: Men knipt den gewenschten kraag eerst van tarlatan oi dun gaas en prikt deze goed gestreken op een stuk carton of iets dergelijks en spant de lila linten door middel van spelden, naast elkaar op, zoo dat 't gaas geheel bedekt is. Vervolgens vlecht men de paarse lintjes er doorheen Na het gaas cn lint op elkaar- geregen te hebben, kunnen spelden en punaises ver wijderd worden, het geheel wordt omge keerd en de uiteinden van het lint worden zooals figuur 2 aangeeft, vastgehecht N;. den kraag met crêpe-de-ohine gevoerd en goed gestreken te hebben, naait men de zen met gfoote steken op de te garneeren japon De resultaten van deze vlecbt- werkjes zijn werkelijk verrassend cn u zult zeker geen spijt van uw tijd hebben MARGUERITE. Menige huisvrouw, die den geheelen dag door het huis getippeld heeft, klaagt des avonds over vermoeide voeten Zij gaat naar bed en den volgenden dag begint het heen en weer loopen opnieuw; daarbij komt het lange staan in de keu ken, trappenloopen, enzoovoort, zoodat na ecnigc dagen, vooral bij warm weer, de voelen zoo'n pijn gaan doen, dat het haast niet uit te houden is. Massage is 'n middel tegen bijna alle voet- .kwalen" vooral voor vermoeide voeten, Massage geeft wonderlijke verlichting. De heeie voet moet gewreven worden, tot aan de toppen der teenen toe: en het best doet men met aan de knie te beginnen en dan langzaam, zacht, doch flink naar beneden te werken met de palm van beide ban den. Een uitstekend middel tegen vochtige voeten is: poeder in de kousen te strooien. Een zeer goede poeder daar voor krijgt men door twee deelen bo'ax te vermengen met een deel bloem Sali- cylzuur i9 ook uitstekend, doch veel duur der. Boraxzuur is ook goed, vooral in uiterste gevallen. Ook het baden der voeten met een vloeistof, die de huid samentrekt, is een groote verfrissching Een flinke scheut boraxzuur in een voet bad met heet water geeft een groote verlichting. Men kan de voeten ook om wikkelen met 'n zwachtel, welken men eerst in boraxzuur heeft gedrenkt. Men kan er den zwachtel een paar uren "om laten zitten, doch moet er zoo nu en dan weer eens wat boraxzuur er op doen Deze behandeling zal dc meest ver moeide voeten binnen korten tijd ver- frisschen, maar men moet er om denken, dat men de voeten gedurende dc betan-^ deling omhoog houdt en niet Iaat hangen" EEN ZONDAGSMENU: Witte ragoütsoep Haas Roode kool Appelmoes Aardappelen Eenvoudige Kabinetspudding EEN MAANDAGSMENU: Rqastbeef Koolraap Aardappelen Wentelteefjes EEN DINSDAGSMENU: Hazepeper Aardappelen Appelmoes Griesmeelschoteltj». EEN WOENSDAGSMENU: Filosoof Gehakt Gestoofde peren Aardappelen EEN DONDERDAGSMENU: Hazesoep Varkenslappen Spruitjes Aardappelen EEN VRIJDAGSMENU: Ilard gekookte eieren met kerrysaus Scbelvisch Aardappelen Botersaus Sinaasappel- en bananenvla EEN ZATERDAGSMENU: Stamppot van Snijboonen met witte boonen Rookworst Watergruel. RECEPTEN. HAAS BRADEN. 1 middelmatig groote haas. Pl.ni. ICO gr. versch spek 125 gr. boter. Zout. Peper Bereiding: Wasch den haas van binnen en van buiten; lardeer den haas en wrijf hem goed in met zout en peper. Laat de boter in een bazepan of' braadslee bruin wor den, leg den haas er in en bedruip hem goed met dc boter Braad hem onder zeef veel bedruipen in den oven p] 2 a 2'A uur Voeg onder het braden zoo nood:g water bij dc boter. Maak de jus af met wat hazebloed, dat met water verdund is N.B Een hazepan is een groote braad slee met een hoog, goed passend deksel. Daar in de meeste gezinnen een dergelijke pan niet voorkomt, kan men zich behelpen door b.v een 2e braadslee boven op die te plaatsen, waarin de haas gebraden wordt. Een haas moet in een gesloten pan gebraden worden, omdat hij anders te droog zou worden niet alleen, maar ook te donker. Bij gebrek aan een oven kan haas op 't gas gebraden worden, óf in 2 braad sleden óf in eet: groote pan (vleeschpan) met deksel. In 't laatste geval zal de haas in stukken in de pan moert en. Men doet dan 't beste de poolen van den rug af te snijden. Men neemt het vlecsch van den rug af, snijdt dit in lange dunne reepjes en plaatst deze weer op het dier. Behandel het vleesch van de achterpoolen op de zelfde wijze. EENVOUDIGE KABINETSPUDDING, (4 personen). 1 L. melk. 100 gr. Custard Powder. 30 gr, krenten. 30 gr. Sultanen. 60 a 70 gr, suiker. Stukje vanille, Desgewenscht een scheutje rum Bereiding: Meng de Custard aan met een weinig koude melk tot een dunne vloeibare mas sa, maar zorg, d^t er geen klontjes in zijn. Trek de vanille pl.m. 15 minuten in de overige melk Wasch de krenten en Sul tanen zeer goed met lauw water, voeg ze bij de melk en ldht ze er pl.m. 5 minuten, in opwellen. Giet de aangemengde Cus tard roerende in de kokende melk en blijf roeren tot de massa gaar en goed van dikte is. Voeg suiker naar smaak toe en een scheutje rum. Neem bet va nillestokje er uit en giet de massa vlug in een met kónd water omgespoelden puddingvorm. HAZEPEPER. (van gebraden haas). Pl.m. 500 gr. resten van haas (zonder been gewogen), bruin van jus met water verdund, pl.m- 4Yi d.L.; 45 gr. bloem; 50 gr. boter of vet van haze-jus, 1 laurier blad; 2 kruidnagelen; A ui; paar takjes peterselie.. paar peperkorrels; stukje wortel; pl.m. 'A d.L. roode wijn. Desge wenscht een weinig suiker. Bereiding: Neem het vleescji van de beentjes, snijd dit in nette, niet te kleine stukken. Laat de kruiden in het vet van hazejus cf de boter pl,m. 20 minuten trekken, maar zorg, dat het vet niet te bruin wordt. Voeg dan de bloem toe en fruit deze mooi bruin, doch niet te donker, en zorg vooral dat ze niet brandt Doe er daarna langzaam, onder goed roeren, de verdunde jus bij en zeef deze saus. Doe ze terug in de pan en laat hierin de stukken haas nog pl.m. 30 minuten sto ven. Maak ze op het laatst af met rooden wijn. Voeg, desgewenscht, vóór het stoven een weinig suiker toe. HAZESOEP. I L. hazebouillon, getrokken van de beentjes van den haas, I» uit; 2 laurier bladen; 4 kruidnagelen; paar takjes peter selie; 1 worteltje; een stukje Spaanschc peper;. 45 gr. bloem, 55 gr. boter; zout; cayennepeper; 1 glas roode wijn of wat Enn'elsche saus en Soya; magere hazejus. Bereiding: Trek van de hazebeentjes met de krui den, behalve de Cayennepeper, een sma kelijke bouillon. Fruit de blcem ;a de boter mooi bruin van kleur, zender 2e te branden. Voeg dan langzamerhand on der goed roeren de bouillon toe. Zeef dc soep. Breng de soep aan de kook en laat haar 10 minuten door koken. Maak haar af met Cayennepeper, roode wijn, Engel sche saus, soya, magere hazejus en, zoo- noefdig, zout. SINAASAPPEL- EN BANANENVLA. (4 personen) 4 Sinaasappelen; 4 bananen; L. melk, 30 gr. Custard; stukje vanille; 25 gr. suiker Bereiding: Meng de Custard aan met koude melk tot en dunne vloeibare massa, en zorg dat er geen klontjes in zijn. Laat de ove rige melk trekken met de vanille. Schil in dien tijd de sinaasappelen, ver wijder zorgvuldig alle witte velletjes en pitjes. Zoowel de velletjes als de pitjes kunnen een bitteren smaak veroorzaken. Schil ook de bananen en snijd deze, evenals de sinaasappelen in plakjes, roer deze met suiker door elkaar en doe ze m een vlaschaaltje. Breng de melk aan de kook, giet cr, roerende de aangemengde Custard in ea laat de vla pl.m. 5 minuten doorkoken. Verwijder de vanille, voeg suiker naar smaak toe, laat de vla onder af en toe roeren wat bekoelen, om 't vormen vao een vlies tegen te gaan. Giet vervolgens de vla over de vruchten. CATHARINA, Onze lezeressen kunnen van onze mode-ontwe'pen nauwkeurig naar maat geknipte patronen ontvangen, tegen uiterst billijke prijzen, die voor elk mode! afzonderlijk worden opgegeven. Men neme daarvoor zorgvuldig de maat op de volgende wijze: Voordat men de maat gaat nemen, bindt men een bandje om de taille. Waar door men de juiste lengte van voor-, zij- en ruglengte af kan meten. Bovenwijdte De geheele bovenwijdte wordt genomen over het breedst van den rug. (valg voorb.) Taillewijdtc Dc taillewijdte wordt genomen strak om de taille Heupwijdte. De heupwijdte wordt genomen 15 c.M onder de taille, vooral niet te strak Voorlengte. De voorlengte wordt geno men vanuit den hals tot bet bandje. Zijlengte De zijlengte wordt genomen vanuit het oksel tot het bandje. Ruglengte De ruglengte wordt geno men vanuit den rugwervel lot het bandje. Schouder-, Elleboog- cn Polslengtc, waarbij men steeds den centimeter bij den hals laat liggen (volg voorb.) Elleboogwijdte. Hierbij houdt men den arm gebogen, daar anders de mouw to nauw zou worden. Polswijdte Vuistwijdte. Armsgatwijdte. Heele lengte. De geheele lengte van japon of mantel wordt vanuit den bals gemeten. Met het maat nemen gelieve men nauwkeurig op het voorbeeld te letten. De maten gelieve men" bij bestelling van een patroon met het nummer van het gewenschte model duidelijk op tc geven aan: „Het Patronen Kantoor" Post bus no. 1. Haarlem, onder bijvoeging van bet bepaalde bed'ag in postzegels Men ver.wijzc daarbij naar den naam van dit blad Binnen enkde dagen volgt dan franco toezending Van he) oalroon. Prijzen der patronen: No. 75 0.85. No. 76 f 1.20. No. 77 0.80. No. 78 f 1.—. No. 79 0.90.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 9