BINNENLANDSCH NIEUWS. De Dienstplichtwet. De droogmaking der Zuiderzee Huis van Prinses Juliana. hen zich bezwaren voorgedaan, fa verband GEMENGD NIEUWS. VERKEER EN POSTERIJEN. Postpakketten ooor het buitenland. Een oplichter. In scène gezette Inbraak. Verzekeringmij. weigert uitbetaling. De moord op den typograaf Schot De winter in Polen en Rusland Wapensmokkelarij. De Roofmoord ia Den Haag. Het presidium der Fransche Kamercommissies De griep In ons land. Op zijn zoon geschoten. De verjaardag van ex-Keizer Wilhelm. Twist om en aannemïngssom. Rijwielplaatjesdief gearresteerd. Botsing tusschen tram en autobus. Dorus Rijkers' tachtigste vem'aardasr. Dranksmokkelaars op de Eems betrapt. De Duitsche vestingen in het Oosten. De Duitsche Rijksdag Een nieuwe ondersecretaris' generaal van den V. B. De Britsche versterkingen naar China. De douanerechten. De surtaxes van Washington. De kabinetscrisis in Duitschland. Cocaïne-handelaars te Berlijn. Hevige regens in Griekenland. Droogte in Zuid-Afrika. De spiritus-affaire in Duitschland. Na de groote stakingen MARKTNIEUWS. Een ingrijpende wijziging. T Na a r de Msb, verneemt, is de Regeering gereed met dc herziening van de Dienst plichtwet, zoodat indiening eener novelle binnenkort te wachten is. Een zeer belangrijke en ingrijpende wijzi ging, welke in dat ontwerp aan de Kamer zal worden voorgelegd, moet zijn die be treffende de loting. Alhoewel we aan mogen nemen, schrijft het blad, dat de bepalingen op de inschrij ving voor den dienstplicht algemeen be kend zijn, willen we deze toch in het kort nog even meedeelen. Voor den dienstplicht wordt ingeschreven 'de Nederlander, die op 1 Januari van het laar, waarin hij 19 jaar oud wordt, in Europa woonplaats heeft, of wiens wet ige vertegenwoordiger op genoemd tijdstip in Europa woonplaats heeft en de niet-Neder- ander, die op genoemd tijdstip ingezetene is. behoudens een enkele uitzondering. De aangifte voor deze inschrijving ge schiedt in de maand Januari van het jaar, waarin men 19 jaar oud wordt. Vcor elke lichting wordt een afzonderlijk inschrijvings-rcgister gehouden en waaruit en daar kemt het bij de voorgestelde wijziging op aan een alphabetisch regis ter wordt opgemaakt. Vervolgens heeft thans plaats de keuring van alle ingeschrevenen en daarna in bijna alle gemeenten de Io'ing. De keuring van de ongeveer zestig dui zend ingeschrevenen kost het Rijk zeer veel, evenals de loting, die bovendien meer malen aanleiding gaf tot braspartijen en ongeregeldheden. De voorgestelde wijzig'ng, die het ei van Columbus, of in dit geval het ei van Lam- booy zou kunnen worden genoemd, voor komt dit alles, daar er nu maar één loting voor het geheele land zal plaats hebben, die bovendien in enkele minuten is afgeloo- pen, aangezien er maar één naam cf num mer behoeft te worden getrokken. Als het Rotterdamsche blad goed inge licht is, dan is de voorgestelde wijziging als volgt; Iedere gemeente heeft een alphabe'isch register. Wanneer dit ter inzage heeft ge legen, eventueele bezwaren daartegen zijn ingebracht, daarom/rent uitspraak is ge daan en het geheel geacht kan worden voor goed te zijn vastgesteld, wordt er in de gemeente, die het groo'ste register heeft, geloot ter vaststelling van den naam met geboortedatum van hem, die in het geheele land in iedere gemeente, nummer één zal hebben. Hij, die in het aiphabetiseh regis ter daarop volgt, heeft Nc*. 2, No. 3, enz, We kunnen, dit met een voorbeeld dui delijk maken. De loting zal waarschijnlijk plaats hebben te Amsterdam en daardoor zal in 1928 (het jaar, waarin de wet pas in werking kan zijn) worden uitgemaakt, wie er in het jaar 1929 nummer cén zal hebben. Nemen we aan (jat dit is, om maar een naam te noemen: ^e Vries, Louis, geb. 10 Maart 1909. In alle alphabetische registers van alle gemeenten van het land heeft nu De Vries, Louis, geb. 10 Maart 1909, of de gene, die in ieder van die registers alphabe tisch daarop volgt, nummer één. Niet alleen wordt hierdoor verkregen een enorme tijd- en geldbesparing, maar boven dien de meest eerlijke loting, die denkbaar is, daar het hier maar gaat om het trekken van één nummer, dat voor 60.000 ingeschre venen beslist. Eenvoudiger en goedkooper kan het niet, en met recht mochten we dus zeggen, dat deze wijziging het ei Columbus heeten mag. Is de persoon, die nummer één heef., aangewezen, dan volgen de andere nummers in alphabetische volgorde en is in iedere gemeente dus direct bekend wie als dienst plichtigen zijn aangewezen, behoudens af keuring, vrijstelling, enz. De keuring heeft in het gewijzigde ont werp na deze lc ing plaats en alleen voor hen, die aanwezig zijn, benevens een per centage voor eventueel afgekeurden. Voor de 19.500 dienstplichtigen zullen er dan maar 25 tot 30 duizend gekeurd behoeven te worden in plaats van 60.000. zocals nu liet geval is, wat mede een groote bezui niging beteekent. Behoudens enkele andere wijzigingen, die ook reeds door minister Van Dijk waren voorgenomen, zijn dit, naar wij vernemen, •wel de belangrijkste en meest ingrijpende, welke zullen worden voorgesteld. Minister Van der Vegte heeft Donderdag 'de Commissie geïnstalleerd, aan welke is opgedragen een onderzoek in te stellen naar de beste wijze, waarop de door de uit voering der Zuiderzeewerken te verkrijgen yjrenden zullen kunnen worden uitgegeven, •waarbij zal worden gelet eenerzijds op de geldelijke belangen van den Staat en het belang van een goede ontwikkeling van land- en tuinbouw in de te winnen polder gebieden en anderzijds op de belangen van de bevolking van Nederland in het alge meen en van de aanstaande bewoners van de nieuwe polders in het bijzonder, Voorz. van de Commissie is Mr. G. Vis sering, ondervoorzitter van den Zuiderzee raad. Naar het „Vad," verneemt, hebben H. M de Koning:n en Z. K. H. de Prins der Ne derlanden de algemeene leiding van de aan. gelegenheden H. K. H. Prinses Juliana be treffende, opgedragen aan Hr. Ms. Opper kamerheer Dr. F. A. C. Graaf van Lynden van Sandenburg, In verband hiermede heeft de Koningin jnet ingang van 12 April a.s. tot Groot meester van bet Huis van de Prinses be- noemd Graaf van Lynden van Sandenburg, die intusschen de functie van opperkamer heer van H. M. zal blijven vervullen. met de beschikbare ruim e. Daarin zal nu eerst moeten worden voorzien, In_ Oost-Indië, dat een zelfstandige post administratie heeft, zijn klaarblijkelijk ern stige bestellingsmoeilijkheden te overwin nen. Intusschen zullen de post-administra- ties van Nederland en Indië overleg ple gen, om de invoering van den maa regel ook voor hert verkeer naar Indië mogelijk tc maken. Dc directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt intusschen bekend, dat met ingang van 1 Februari 1927 en cok in het rechtstreeksch verkeer met Curacao en Su riname het maximum gewicht van postpak ketten tot 10 K.G. zal worden verhoogd. Het tarief voor de pakketten van boven 5—10 K.G. naar bedoelde bestemmingen bedraagt f 2. Maximum gewicht van 10 K.G. voor alle landen. Indertijd hebben wij er melding van ge maakt, dat bet'hoofdbestuur der Posterijen, rekening houdende met den wensch van den handel, van 1 November 1926 af bij wijze van proef de verzending van postpakketten tot een maximum gewicht van 10 K.G. naar landen overzee (Ned. Oos' - en West-Indiê uitgezonderd) heeft mogelijk gemaakt. De resultaten van deze proef zijn volgens net „Hè!." over het algemeen gunstig geweest. In de kan oren Amsterdam en Rotterdam is speciaal de verzending van postpakket ten boven de vijf K.G. (het oude max mum gewicht) naar Amerika zeer aanzienlijk ge weest Deze algemeen kunst'ge ervaring heeft geleid tot overweging van de moge lijkheid van verzending van postpakketten met een maximum gewicht van 10 K.G. naar alle landen, die dit maximum gewicht toe laten. Is het blad wel ingelicht, dan is in beginsel reeds een gunstige beslissing ge nomen en de invoering van den maatregel ook voor het vaste land slech s een kwestie yan tijd. In het kantoor te Rotterdam heb- De commissaris van politie voor den jus- titioneelen dienst aan het hoofdbureau van politie te Amsterdam, vestigt de aandacht op een jongmensch, zich noemende Van Al- fen, dat den laatsten tijd meerdere inwoners van Amsterdam heeft weten te bewegen tot afgifte van verschillende bldragen aan geld. Benadeelden werden eerst telefonisch opge roepen door iemand aannemende naam en kwaliteit van een te Amsterdam gevestigden predikant, en die hun vroeg of zij geld be- schikbaar wilden stellen voor een behoef, tigen man, wiens zuster te Groningen ern stig ziek lag, opdat hij daarheen zou kun nen reizen. Indien de opgeroepene zich genegen toon de geld voor dit doel af te staan werd ge vraagd of de betrokkene zelf mocht wor den gezonden, om het geld te halen, waar na de verdachte dan persoonlijk het geld in ontvangst kwam nemen. Signalement van den zich noemenden Van Alfen; lengte pl.m. 1.67 M.. leeftijd pl.m 24 iaar, kleur bleek, haar donker, oogen don ker, postuur tenger, spraak beschaafd. Droeg lichte regemas en slobkousen. In voorkomende gevallen verzoekt de commis saris van politie voornoem 1 ten spoedigste mededeejing aan het hoofdbureau van po litie, Centrale Recherche. Om de verzekeringsom machtig te worden. De bestolene gearresteerd. De politie van het bureau BergstingeJ, te Rotterdam, onder leiding van den inspecteur, den heer W. v. d. Berg, is er in geslaagd een geraffineerd-gefingeerde inbraak tot ophel dering te brengen. Op Zondag 28 November j.l. des avonds ongeveer elf uur, werd aan het bureau Berg- singel aangifte gedaan, dat tijdens de afwe zigheid van de bewoners was ingebroken in de schoenmakerij van A. L. gelegen in een sousterrain aan den Soetendaalsclieweg. De schoenmaker verklaarde, des morgens acht uur mei een motorfiets naar Haarlem te zijn vertrokken, om daar een voetbalwedstrijd bij te wonen. Zijn vrouw was des middags twee uur met de kinderen naar haar ouders gegaan, 's Avonds elf uur, toen men in de woning terugkwam, ontdekte men dat er was ingebroken. Er werd een onderzoek ingesteld met behulp van politiehonden, doch er werd geen spoor van de daders gevonden. Het Yaleslot van de buitendeur was intact gebleven. In de achterkamer stond een raam open. maar de toestand van de heining, die een binnenplaatsje aan de ach terzijde afsluit, was van dien aard, dat het onmogelijk geacht werd dat iemand er over geklommen was. De man en de vouw deden beiden zeer zenuwachtig en willen beslist niet den nacht in de woning doorbrengen. Er bleek voor een bedrag van 900. aan verschillende goederen tc zijn gestolen; o.a. waren ontvreemd 20 groote platen leder, 300 rubberhakken, een aantal klecdingstukken van den man en de vrouw, benevens een bed-ag van 130 aan geld. Er was een on beschrijfelijke wanorde in de kamer aange richt, Alles lag over den vloer verspreid; zelfs een pendule vond men op den grond. De bewoner was doo' middel van dc ma kelaars B. en C, tegen inbraak verzekerd bij de Mij. „Schiedam" te Den Haag. Dc Ver zekering Mij. stuurde een expert, die ech ter zijn bevreemding over de inbraak te kennen gaf, met het gevolg dat de Mij. aan vankelijk weigerde het verzekerde bedrag uit te betalen. Uit een verder onderzoek van de politie bleek, dat een caféhouder in de Zaagmolen straat een gedeelte van het gestolen goed had gekocht. Bij een huiszoeking in het café werden drie platen leder, een partij gummi hakken en gymnastiekschoenen gevonden. Volgens verklaringen van den caféhouder haa hij dit alles ontvangen van zekere J. en P., die ve-klaard hadden, dat zij de goe deren van den schoenmaker L, hadden ge kregen als onderpand voor een schuld. P. had op zijn beurt weer schuld bij den café houder en had daarvoor de goederen afge geven. P. is spoorloos verdwenen. De schoen maker we-d opnieuw verhoord, doch blee' bij zijn verhaal van de inbraak, waaraan de politie ook aanvankelijk geloof hechtte, tot men eenige dagen later aanwijzingen kreeg, dat P. met een zekeren J. op verzoek van den schoenmaker bij fiem hadden ingebroken om zoodoende geld van de verzekering mij. los te krijgen. De schoenmaker we-d daarop opnieuw aangehouden, als verdacht van het doen van een valsche aangifte en bovendien tot op lichting van de verzekering mij. en in be waring gesteld. Aanvankelijk ontkende hij nog, doch ten slotte legde hij een volledige bekentenis af. De afgesproken inbraak. Hij verklaarde een motorfiets met zijspan van J. en P. gekocht te hebben. Zij waren met hun drieën vrienden gebleven en in een vert-ouwelijk oogenblik vertelde P., dat hij ten nadeele van een firma olie verduisterd had. Om uit handen van de politie te blijven, had hij een bedrag van 100. noodig. P. op perde toen het denkbeeld van inbraak en ten slotte liet de schoenmaker zich over halen. Er werd afgesproken, dat P. vier platen leer zou stelen, doch hij moest zo-gen voor buitenbraak, omdat anders de Verzekering Mij. niet zou uitbetalen. Op den Zaterdag vóór de Inbraak gin* de schoenmaker op de motorfiets, welke P. van tc voren in orde had gemaakt, proefrij den. Het bleek echter, dat men den starter had losgeschroefd, waardoor de schoenma ker langer zou uitblijven, dan deze had ge dacht. Van zijn afwezigheid hebben P. en J. daarop gebruik gemaakt, om den Yale-sleu- tel te stelen cn des Zondags konden zij daarop de deur makkelijk openmaken. Te gen den wil van den schoenmaker hebben zij alles meegenomen wat van hun gading was en toen dc schoenmaker Zondagsavonds thuis kwam, bemerkte hij tot zijn schrik, dat zelfs zijn kleeding gestolen was. Na eenigen tijd vervoegde J. zich bij den schoenmaker en sischte een bedrag van 200 en indien het niet gegeven werd, zou hij alles aan de politie ga:>n mcdcdeclen. De schoenmaker had geen 200, doch de politie werd ook niet gewaarschuwd Gebleken is voorts nog, dat op den rit naar Haarlem de zijspanwagen zoodanig aan de motorfiets was bevestigd, dat een onge luk niet kon uitblijven. Ter hoogte van Wassenaar is de zijspanwagen dan ook los geraakt, blijkbaar ook met de bedoeling om den schoenmaker langer van huis te houden. J. en P, hebben de gestolen goederen nog niet betaald. Bovendien zijn thans alle kleeren van den schoenmaker weg; hij heeft geen geld van de Verzekering Mij. gekregen en gaat thans de gevangenis in. P. en J. hebben dc wijk naar Frankrijk genomen. Naar de N. Prov. Gron. Cour. verneemt heeft het Bestuur der Rijksverzekeringsbank aan weduwe C. SchotHolkema en kinderen te Groningen een rente toegekend van 28.80 per week en een vergoeding van 240 voor begrafeniskosten, aldus htt standpunt innemende, dat de moord op J. Schot is te beschouwen als een „ongeval" in den zin der Ongevallenwet 1921, Ernstige wolvenplagen. Uit Warschau wordt gemeld, dat de wol ven, die uit de hooger gelegen Poolscbc stre ken voor de koude gevlucht zijn, in grooten getale de vlakten onveilig maken. Allé dis tricten van Wilna zijn door de gevreesde die ren in angstige beroering gebracht. Drie dagen geleden zijn verscheidene ben den wolven tegelijkertijd het dorp Ostrovsk binnengevallen. De inwoners moesten, met *eweren gewapend, een waar gevecht met de ongure beesten aangaan, dat verscheidene uren duurde. De Poolsche regeering heeft tegen de vier voetige vijanden verscheidene regimenten ge mobiliseerd en de boeren zijn met vuurwa pens voorzien om de ondieren beter te kun nen bekampen. De berichten, die uit Moskou over wolven- olagen binnenkomen, zijn nog meer veront rustend. In het Oeral-gebied belegeren de roofdie ren dorpen cn gehuchten en wagen zich zelfs op klaarlichten dag in de nabijheid der groo te steden. Drie dagen en nachten hebben de inwo ners van Veren foerie een hardnekkigen strijd tegen de bloeddorstige invallers ge voerd. Vijf menschen hebben hun leven daar bij ingeboet. In Cel'abinsk drongen benden uitgehon gerde wolven een kerk binnen tüdens eer godsdienstoefening en veroorzaakten daar een ernstric paniek. Verscheidene vrouwen vielen flauw. De ge- loovi*en zochten en vonden hun heil in de vlucht. In den Kaukasus zijn de wolven met hon derden naar de bewoonde gebieden opge trokken en tot Mosdok doorgedrongen. De mibtaire autoriteiten hebben van Alexandrofsk uit een vliegtuig gezonden dat bommen, gevuld met een biizonder soort gas, door een Russischen chemicus uitgevonden, onder de wolven geworden heeft. Tweehon derd wolven werden gedood. Op de „Merauke" te Rotterdam zijn 122 revolvers en 29.000 patronen in beslag genomen. De rivierpolitie tc Rotterdam 19 een groote smokkel-affaire van vuurwapens op het spoor gekomen. Op 3 Jan j.l. was te Rotterdam uit Indië gearriveerd het s.s. „Merauke" van den Rot terdamsche Lloyd en dezer dage kwam de rivierpolitie ter oore, dat zich aan boord van dit schip een groote voorraad vuurwa pens cn scherpe patronen zou bevinden. Er werd een uitgebreid onderzoek ingesteld en hel schip wc~d van ender tot boven door zocht. In het Chineezcnlogies en op de ke tels ontdekte men 122 revolvers en 29.000 rcvolverpatronen, terwijl voorts één K. G opium werd aangetroffen. De „Merauke" was 31 Aug. j.l. van Rot terdam naar Batavia vertrokken en, zooah gezegd, 3 Jan. weer te Rotterdam gearri veerd. Vermoedelijk is dc ammunitie, die onder een deklas g kolengruis lag, bij het vertrek uit Rotterdam aan boord van de „Merauke" gesmokkeld, met de bedoeling, haar in Indië aan wal te krijgen. Waarschijnlijk heeft men hiertoe echter geen kans gezien, waarna men de smokkelwaar weer naar Rotterdam heeft meegenomen. De rivier-politic heeft de Chineesche be manning van de „Merauke" aan een scherp verhoor onderworpen, doch de Chineezcn konden of wilden geen inlichtingen geven. De revolvers en patronen zijn in beslag ge nomen. Huize Doom ontvangen, terwijl het aantal bloemstukken waaronder ook een van ii.M. de Koningin-Moeder meer dan drie honderd bedraagt. Donderdagavond werd een diner gegeven waartoe o.m. uitgenoodigd waren de commis saris der Koningin, dr. H. Th, 's Jacob, de burgemeester van Doorn, dr. A. baron Schim- melpenninck van der Oye, de burgemeester van Zeist, de burgemeester van Amerongeo en Lcersum, jhr. H. van den Bosch en dc burgemeester van Maarn, T. E. Everwijn- Lange. Op een nieuw spoor? Nog steeds komen van verschillende zijden aanwijzingen omtrent den dader van den moord aan het Bezuidenhout binnen, naar aanleiding waarvan voortdurend personen, die geheel of gedeeltelijk aan een bepaalde beschrijving beantwoorden, aan het Alexanderveld geconfronteerd worden. Daar deze personen echter een deugdelijk alibi kunnen bewijzen, moesten Woensdag hebben de Kamerleden de bu reaux der groote commissies gekozen. Ge woonlijk worden, gelijk ook hier geschiedde, de aftredenden herkozen, maar ditmaal waren er drie vaca ureg van voorzitter n.l. voor de commissies voor den landbouw, welks voorzitter, de socialist Boret, tot sena'or werd gekozen, voor de sociale ver- ullUi ix UUtiV/U Ut. W il4.CU, lul/vdtvli - - op vrije voeten gesteld worden. I wclker socialistische voorzitter De griep breidt zich te Chaam sterk uit. Er zijn reeds verschillende sterfgevallen te betreuren. In ve band met de heershcende griep te Drunen is de bijzondere meisjesschool ge sloten. Het aantal patiënten is de laatste dagen buitengewoon toegenomen. Wegens het heerschen van de griep zijn de Katholieke bijzondere scholen te 's Hee- renberg gesloten. Wegens de griep is te Pynacker dc open bare lagere school gesloten. Bij een huiselijken twist griep de jager J. K. te Giethoorn, zijn gev oer en schoot daarmee op zijn ongeveer 23-jariegn zoon, die in het been getroffen werd. De politie stelt een onderzoek in. v Aankomst van den kroonprins te Doorn. Dc laatse dagen heerscht er een groote drukte in en om huize Doorn, waar talrijke gasten werden verwacht ter viering van den verjaardag van ex-keizer Wilhelm. Reeds een paar dagen geleden werd een vrij druk gebruik gemaakt van de gelegen heid tot het teekenen in de registers, die ter gelegenheid van den verjaardag ten huize Doorn waren neergelegd. Tot degenen, die het eerst hun entree maakten, behoorden de hertog en dé hertogin van Brunswijk, welke laatste, zooals men weet, de eenige dochter van den ex-keiezr is. De ex-kroonprins, die reeds Woensdag middag verwacht werd, is eerst Donderdag avond laat aangekomen. De hertogin van Brunswijk, Vicoria Louise, kwam met haar echtgenoot reeds Woensdag voor de lunch aan. De broeder van den fex-monarch, prins Heinrich, zal wegens ongesteldheid, niet komen. Ter gelegenheid van den verjaardag van den ex-keizer, waren Donderdag tal van per sonen naar Hu'ze Doorn gekomen om den ex- keizer te complimenteeren. Onder de gasten van Huize Doorn bevon den zich o. a. de vorstin van Hessen, graaf Von Korff, oud-veldmaarschalk Voa Passh- witsch, Gcheimrat Niische en graaf Von Pan- newitz. Generaal Von Berg was wegens on gesteldheid verhinderd. Donderdagmorgen werd in de eetzaal een dienst gehouden, waarbij alle leden van het personeel aanwezig waren. Daarna werd den aanwezigen in de vestibule gelegenheid ge geven den ex-keizer te complimerteeren. Ongeveer drieduizend telegrammen zijn ten alle Toch hebben deze aanwijzingen en con frontaties geleid tot herkenning van een persoon, die er als volgt zou uitzien: 30 a 35 jaar, pl.m. 1.73 lang, bleek voorhoofd, slappe, zwarte hoed, middelmatig postuur, type van een koopman, en naar de handen te oordeelen geen werkman. De commissaris van afdeeiing C, ver zoekt aanhouding en opsporing van den persoon, die aan deze beschrijving beant woordt. J. S., inwoner van 's-Gravenhage, heeft nog 250 toegevoegd aan het bedrag dat uitgeloofd is voot hem, wiens aanwijzingen leiden tot aanhouding van den dader, zoo dat de in totaal uitgeloofde som thans 4250 bedraagt. In het Algemeen Politieblad staat de vol gende mededeeling: In verband met den te 's-Gravenhage plaats gehad hebbenden roofmoord op 17 Januari 1927 tusschen ong 11 en 12 uur v.m. in perceel Bezuidenhout 165a aldaar, verzoekt de Commissaris van politie, afdee iing C. te 's-Gravenhage de opsporing, aan houding en voorgeleiding van drie onbe kende mannen, die op tijd en plaats voor noemd op zeer verdachte wijze gezien zijn in de onmiddellijke nabijheid van de plaats des misdrijfs: een onbekend man, ongeveer 30 jaar oud, ongeveer-1-78 M. lang, wit, lang, mager ge zicht, uitstekende jukbeenderen, zeer on gunstig uiterlijk, scherpe neus, glad gezicht. Hij droeg een lichte regenjas, lichte pet, vermoedelijk geen boord, was in gezelschap van 2 kleine mannen, met gleufhoed en donkere overjas, van welke laatsten posi tief beweerd wordt, dat zij omstreeks 11 uur op dien morgen hel oercepl binnen gingen, terwijl eerstgenoemde buiten bleef; een onbekend man, ongeveer 1.73 M. lang, 30 a 35 jaar oud. bleek gezicht, donker haar, gewoon postuur, donkere overjas, zwarten, slappen hoed, handen met dunne vingers, type koopman, werd gezien dien morgen om lik» uur, komende uit het per ceel; een onbekend man van wten alleen be kend is, dat hij een zwarte flinke snor had, een gestreepte broek en donkere overjas met slappen hoed. In de buurtschap IJzerlo bij Aalten (Geld.) ontstond tusschen de Gebroeders te V. en den grondaannemer Ter H te Aalten, die van hen grondwerk had aangenomen een kwestie over de uitbetaling van een door hem gcëischt bedrag, dat de gebroeders niet wenschten uit te, betalen omdat het werk niet voldoende gevorderd was Terwijl de partijen met elkaar aan het twisten waren nam de zoon van den aan nemer Ter H. een schop en sloeg daarmee een der gebroeders Ter V op het hoofd en wel zoodanig dat deze een groote wond achter het linkeroor kreeg en bewusteloos neerzonk. In ernstlgen toestand werd de ge troffene naar zijn woning vervoerd. Den aannemer werd nu zijn loon uitbe taald door den anderen broeder Ter V. uit vrees voor eenzelfde mishandeling. Reeds geruimen tijd werden van de fiet sen in dc gemeentelijke fietsenbewaarplaats te Arnhem de belastingplaatjes de rij wielen ontvreemd Dezer dagen stalden een paar rechercheurs hun karretjes, en stelden zich verdekt op om te trachten de daders te betrappen. Ed werkelijk kwam na eenig wachten iemand recht op de fiets van een der rechercheurs af, en nam het belasting plaatje er af De man is daarop, nadat hij het op een loopen had gezet, in de Markt straat aangehouden en naar het Huts van bewaring overgebracht. Eerige posseg'ers verwond. Aan den Kreekwcg te Rotterdam nabij bet viaduct heeft Woensdagvond een botsing plaats gehad tusschen een motorwagen van lijn 12 en een autobus van den dienst Groo te MarktTuindorp Vreewijk. De tramwa gen reed naar de stad Door onoplettend heid heeft de 20-jarige chauffeur van de autobus de bocht te groot genomen, waar door hij met groote V3ar* tegen het voor- balcon van den motorwagen reed. Het voorbalcon werd geheel ingedrukt. Verschil lende personen, die zich daar bevonden, werden gewond. De tramconducteur G. T., de controleur G K. en de onderwijzer J. W. A. D. kregen verwondingen aan de bee- nen en werden do. r dr. Klos die juist pas seerde verbonden De 52-jarige weduwe K., die zich in de bus bevond, kreeg wonden boven het link'.roog. Dc autobus is vrij ern stig beschadigd Tegen den chauffeur .werd proces-verbaal opgemaakt. Gelukwenschen uit alle deelen van Europa, Den jubilaris een radio-installatie geschonken. Den geheclen dag heeft het Donderdag in de woning van den 80-jarigen Dorus Rij kers te Helder brieven en telegrammen ge stroomd. Ook vele persoonlijke gelukwen sten moest de jubilaris in ontvangst nemen. In den namiddag maakte het plaatselijk huldigingscomité zijn opwachting. De heer Henri ter Hail, voorzitter van het „Dorus Rijkersfonds", was met zijn echtgenoote overgekomen. Hij sprak treffende woorden tot den jubilaris. Van de Ncord- en Zuid- Hollandsche Peddingsmaatschapoïi ontving „Opa" een volbdige radio-installatie Uit alle deeien van Europa zijn telegrafi sche gelukwenschen gekomen: uit Fankrijk, Duitschland, Italië en zelfs uit Amerika. Woensdag is het den rijksambtenaren ge lukt op de Eems aan te houden een boot, be mand door een drietal Duitschehrs, die een hoeveelheid smokkelwaar vervoerden, klaar blijkelijk met het doel deze aan de kust bin nen te smokkelen. De boot, zoomede 300 L. alcohol, werd in beslag genomen. Voillin eveneens naar het Luxembourg ver huisde en voor de koopvaardij. De voor- zi ter dezer commissie, de socialist Bouis- son, werd naar men weet tot Kamervoor zitter gekozen. Drie socia'isten ambieerden de opengevallen plaatsen: Compère Morel voor den landbouw, Lebas voor de sociale verzekering en Cannavelli voor de koop vaardij. De oud-minister van landbouw Cap'us be- hoorend tot de „gauche républicaine démo- cratique" werd evenwel met 19 tegen 11 stemmen op Compère Morel tot voorzitter der landbouweo-mmissies gekozen. Het Kamerlid Grinda, behoorend tot de zelfde partij als Capus, de vader van net eerste wetsvoorstel dienaangaande en rap porteur van het wetsontwerp op de soc'ale verzekering werd gekozen lot voorzitter der commissie voor dc sociale verzekering met 19 stemmen tegen 7 op den socialist Lefcas, 6 op den radicaal-socialist Bemier. De comnrssie voor de koopvaardij einde lijk koos met 21 stemmen tegen 9 op den socialist Canavelli, 4 op den radicaal-socia list Valude en 1 op den radicaal-sociaLst Meyer, tot haar voorzitter den heer Mori- naud, repub'ikein-soc:alist en voorzitter der „intergroupe rcpubÜcain". Volgens het „Journal' is deze verkiezing van drie Kamerleden nie' tot de groepen van het kartel behoorend. in de wandel gangen der Kamer als een teeken des tijds ontvangen. De besprekingen nopens de vestingen aan de oostgrens van Duitschland, werden gisterenmiddag te Parijs voortgezet en zul len heden voortduren. Thans zijn de alge meene lijnen vastgesteld van het ontwerp voor een accoord, waarbij tevens een defi nitie wordt gegeven van wa» ncodig is van de bestaande werken alsmede waarborgen voor de toekomst, benevens nadere ophel deringen nopens nog niet geïdentificeerde werken. In het ontwerp zal eveneens wor den omschreven, welke werken vernietigd moeten worden. De Rijksdag is gisteren verdaagd tot 3 Februnari nam. 2 uur. Op de agenda staat de voorlezing der regeeringsverklaring van het nieuwe kabinet. Een bericht uit Rome meldt, dat na een onderhoud tusschen den secretaris-generaal van den Volkenbond, Sir Eric Drummond en Mussolini, als opvolger van den tot Ita liaanse!) ambassadeur in Brazilië benoemden onder-secretaris-generaal Attolico aange zocht is markies Paulucci di Calboli Barone, gevolmachtigd minister, sedert vijf jaar ka binetschef van Mussolini. Paulucci heeft het aanbod aanvaard. De benoeming moet inge volge het pact door den Raad worden goed gekeurd. De voorzitter der Amerikaansche Senaat- commissie voor buitenlandsche zaken Borah, heeft in zijn eerste officieele verklaring over den toestand in China gezegd, dat de Ame rikaansche politiek in het Oosten moeten berekend zijn op een vrij China. Naar zijn meening kan het optreden van Groot-"3rittannië, dat een groote leger- cn i'lootmacht naar China zendt, tot een ramp leiden. A Gemeld wordt, dat de Kantonneesche re geering een douanerecht van 7J4 pet. zal heffen onafhankelijk van de te Sjanghai tc betalen rechten. Deze maatregel wordt gerekend 25 Januari te zijn ingegaan. De vertegenwoordigers der mogendheden in China, met uitzondering van Japan, heb ben besloten een gelijkluidende nota tot de autoriteiten van Peking te richten, waarbi' zij tc-estemmen in het heften der surtaxes van Washington. BERLIJN, 27 Jan, - Onder voorzitter schap van den rijkskanselier Dr. Marx kwa men hedenavond de leiders van de, voor de nieuwe coalitie in aanmerking komende partijen bijeen, ter verdeeling van de por tefeuilles. Van de Duitsch-Nationalen waren de afgevaardigden Graaf Westarp, Rippel, Treviranus en ven Goldacker verschenen, van het Centrum dc afgevaardigden Von Guerard, Stegerwald en Esser, van de Duitsche Volkspartij dc afgevaardigden Dr. Scholz, Dr, Zapf en Kemkes en van de Beicrsche Volkspartij de afgevaardigde Leisot Zooals op het oogenblik de kansen staan, bestaat er mogelijkheid, dat van het Cen trum dc minister van linanciën van Beie ren, Kohier, met de portefeuille van finan ciën zal worden belast, naast dr. Marx, die tegelijkertijd de portefeuille voor de Bezet te Gebieden zal krijgen. Dr. Brauns zal zijn portefeuille van Arbeid behouden. De Duit sche Volkspartij zal waarschijnlijk worden vertegenwoordigd door den minister van Buitenlr/idsche Zaken, Stresemann en den minister van Handel, Curtius. Zij maakt bo vendien nog aanspraak op Verkeerswezen; met deze portefeuille zou dan Dr. Kione moeten worden belast, doch ook de D.-Nationalen doen hierop hun rechten gelden. De D.-Nationalen zouden dan Bin- nenlandsche Zaken, Justitie en voorts nog de portefeuille van bet Voedingswezen en den Landbouw krijgen. Een regeling tusschen de D.-Nationalen en de Duitsche Volkspartij ten aanzien van de portefeuille voor het Verkeerswezen is nog niet getioffen Naar voorts nog ver luidt, zou Stingel van de Bciersche Volks partij aanblijven, evenals de minister van den Rijksweer, Gessier, BERLIJN, 27 Jan De verdeeltng dei ministerszeiels schijnt dan toch nog op I groote moeilijkheden te stuiten. De Duitsch- Nationalen eischen vier zetels, waarbij öf Verkeerswezen, öf Financiën; in dezen eisen worden zij bestreden door het Centrum en de Duitsche Volkspartij. De besprekingen worden morgenochtend voortgezet. BERLIJN, 27 Jan. Naar de bladen mel den, zijn gisteren te Berlijn wederom twee benden cocaïne-handelaars gearresteerd. Dc eene bende, bestaande uit 4 personen, werd op heeterdaad betrapt in een lokaal in de Tauenv jnslrasse In de kelder van een der arrestanten vond men op een aluminium- schotel een hoeveelheid van 50 gram co caïne. Ook zijn er twee handelaars gear resteerd, die met hun gevaarlijke koop waar langs de straten ventten. ATHENE, 27 Jan. Tengevolge van de he vige regens zijn vele landerijen in Thracië en Macedonië overstroomd. De aangerichte schade is aanzienlijk. KAAPSTAD, 27 Jan Op het oogenblik maakt Zuid-Afrika een periode van droogte door, erger dan in tijden is voorgekomen. De oogsten verdorren en het vee gaat dood als gevolg van de ontzettende droogte. In Noor delijk Transvaal sterven ook de inboorlin gen. In het district Pietersburg is 50.000 stuks vee dood gegaan bij gebrek aan voedsel: maïs, dat voor twee jaar de mark ten overstroomde, is nu haast niet meer te krijgen. In de kerken wordt alle dagen om regen gebeden. In de getroffen districten neemt de regeering maatregelen. BERLIJN, 27 Jan. Het onderzoek inzake de groote spiritus-affaire van de Gebr. Schwarz en de met hen annex zijnde firma's wordt ononderbroken voortgezet. Een aan tal employé's van deze firma's werd in den laatsten tijd in hechtenis genomen Op grond van hun mededeelingen is het den Duit- schen autoriteiten gelukt, bezittingen van de Gebr. Schwarz, welke nog in Duitschland waren, tot een gezamentlijke waarde van \2 millioen mark in beslag te nemen. Voorts is men nog te weten gekomen, dat de Gebrs. Schwarz zich te Rotterdam bevinden terwijl bun vroegere directeur, de heer Burjhard, die bet grootste aandeel in de spiritus- affaire heeft, te Brussel vertoeft. De Duit sche autoriteiten zullen zich nu wenden tot de Nederlandsche en Belgische autoriteiten met het verzoek de sniritussmokkelaars uit te leveren. Fn verband met het ingestelde onderzoek is nog de verdenking gerezen dat nog meerdere firma's in het Rijngebied bij deze manipulaties zijn betrokken. LONDEN, 27 Jan. Walter Leaf, de presi dent van de Westminster Bank heeft heden op de jaarlijksche Algemeene Vergadering verklaard, dat er uit de groote stakingen van het vorige jaar een conclusie is te trekken, en wel deze dat er is aangetoond, dat de economische reserves van het land grooter zijn. dan iemand had kunnen vermoeden. Een verschijnsel, waar door Leaf ook nog op werd gewezen, was, dat het kapitaal zich op snelle wijze verspreHt; als bewiis hier voor noemde hij bet steeds toenemende aan tal aandeelhouders in ondernemingen en banken. Sir Harry Goschen, die een bijeenkomst van de National Provincial Bank presideerde' heeft nogmaals gewezen op de funeste ge volgen van de kolenstaking. Hij zeide dat vele onderstellingen ziin gemaakt ten aanzien van de verliezen, welke het land door de stak'ngen heeft geleden, doch hij vreesde, dat deze verliezen in ieder geval minstens eenige honderden millioenen pond sterling zullen bedragen. HOOFDDORP, 27, Jan. 1927. Tarwe nieuwe 13.50-14.25; Rogge 10.5011.50; Gerst Chevallier 1112 Wintergerst 1011) Haver 910; Witte Duiveboonen 13.50— 14.25; Paardebconen 1212.50; Groene erwten 1422; Schokkers 3642; Karwei 3840; Geel mosterd 2527; Blauwmaan- zaad 5458; Kanariezaad 1213. ASSEN, 26 Jan. Eieren. Op de heden gehouden eiermarkt van de V. P. W. waren aangevoerd 76.500 stuks. Prjjs 6%10 ct, HALFWEG, 26 Jan. Eierveiling. Aanvoer 7500. Kappen- f 7.359.35 150 eenden- f 8.959. Handel vlug. HOORN, 27 Jan. Kaas. Aangevoerd 6 stapels fabrieksbaas f 45 1 st. boerenkaas f 44 st. boerencommissie f totaal 7 stapels, wegende 6662 kg. Handel vlug. AMSTERDAM, 27 Jan. Aardappelen, (Bericht v. d. mak. Jac Knoop.) Zeeuwsche bonten f 5—5.30. id. blauwen f 4.9C5.10, id. Ipravo's f 3.804. id. bl. eigenh. f 3.70 3.80, id. roodstar f 3.803.90, id. eigenh. f 3.90, )d. eigenh. poters f 2.9C3. id. blauwe peters f 2.40 &2.5Ó, id. bonte peters f 2.40— 2.50, Anna Paulowna Zand f 4—5, id. Rood star f 3.90, Hillegotrmer Zandaardaprelen f 45.50, Flakkeesche eigenh. f 3.9C4, id, roodstar f 3.803.90, id. bl. eigenh, f 3.803.90, id. bravo's f 3.804, id. juin (60 kg.), f 2.302.40, Spuische eigenh. f 3.904, Friesche borgers f 4—4.10, alles per hl. DELFT, 27 Jan. Boter. Aanvoer 5/8 en 1/16 v., te zarnen 110 kg. Prijs f 2.37%2.50 per kg. Handel vlug. WIJK BIJ DUURSTEDE, 26 Jan. Fruit veiling. Goudreinetten les. 3246 c., 2e s, 25—39 c., belleflaur 3C—34 c., 2e s. 2C—26 c., camp. zoet 2224 c., 2e s. 1216 c., ctilemans 2022 c., 2e s. 1516 c., winter- lannen 1013 c., 2e s. 57, Samuels 11 13 c., 2. s. 56 c., Brederodes 1217 2e s. 58 c. per kg. ELST (Bet.), 26 Jan. Fruitveiling V. V O. B. Extra goudreinetten 3859, le s soort 2628, 2e soort 1622, keningsrood 1932, Eijsdener Klumpke 26, ratcuwen 1114, dubbele bellefleur 2129, ijsbonten 1W20, pondsperen 1819, Bredero'sl8 28, winterjannen 1417, Gieser wildeman 1718, reinzoet 2021, rouwehngs 18— 24, zoete bellefleur 1719. dubbele bender- Zoete 2425, enkele benderzoete 2024 ct. per kg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 10