I wesub I UW TABAK m De Katholieke leer en de moderne maatschappij. Voornaamste Nieuws PIJLTJES Msxïco-avond. Vrijdag 28 Januari 1927 50ste Jaargang No. 16461 Aangiile moei, op straffe van verlies van olie rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig oren na het ongeval Dit nummer bestaat uit '12 bladzijden - Eerste Blad PLAATSELIJK NIEUWS. Agenda 29 Januari KLACHTEN VAN ENGELSCHE KWEEKERS EN BLOEMENHANDELAARS OVER HOLLANDSCHE PRAKTIJKEN. Zijn onze bloemen na één dag verwelkt? Er in gevlogen. Tragisch. De actie in het visscherijbedrijf Het Bloembollenbeclrijf in 1926 Verbetering van den Schoterweg. rf RUGGEGRAAT. in dit nummer. Groene Pnïnen te Zandvoort. Bespreking dienstrolleering personeel N. Z. H. Drie jeugdige inbrekers gearresteerd. 4? J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem. WEERBERICHT. Öe abonnementsprijs bedraagt roo! Haarlem en Agentschappen: Pér week 0.25 Per kwartaal 3.25 *"fanco per post per kwartaal bij vooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. iTelefcon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening Nr. 5970 NIEUWE COURANT Adverfentiên 35 eenls per regel, /raag. en aanbod-advertentie» 1-4 .egels 60 ct per plaatsing: elk* regel meer 15 ct„ bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling 60 ei. per regeL Bij contract belangrijke korting. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f IPfjO Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7,fj bij een ongeval met f 9-iJl - bij verlies van een hand, 19^ bij verlies van een f^fj bij 'n breuk var. f Af| bij verlies v. zes tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen uüJU." verlies van beide armen, beide beenen oï beide oogen; «U. doodelijken afloop 6'JU, een voet of een oog; 1 ''.u, duim of wijsvinger «JU» been of arm; a andere vingen Er beerscht, ook onder eigen geloofsge- nooten en zelfs onder katholieke geleerden groot meeningsverscb.il oVer de vraag: welke houding dient een ka:holiek tegen over de moderne, beter gezegd de kapita listische maatschapoij aan te nemen? De een wil terug naar een verbeterde editie van de middeleeuwen; een ander naar een geleidelijke socialisatie der productiemid delen, met behoud natuurlijk van den per soonlijken eigendom; weer een ander wil aanpassing van het kapitalisme zooveel mo gelijk aan de katholieke maatschappijleer. In dezen strijd var. meeningen is belang rijk de verschijning van een geschrift van de hand van Kardinaal dr. Schulte, aarts bisschop van Keulen, bevalt, nde beschou wingen, welke het resultaat rijn van be sprekingen met vertegenwoordigers van ka tholieke vakorganisaties, zoowel van pa troons als van werknemers, van katholieke sociologen en allen, die geacht kunnen wor den door practijk of studie meer dan an deren hun gedachten over het vraagstuk der verhouding tusschen werkgever en werknemer te laten gaan. Het doel van Kardinaal Schulte is naar Z.Em. schrijft aan te toonen, dat de geestelijkheid het daarheen wil leiden, dat Wj bestrijding van misstanden in de kapi talistische maatschappijn misverstanden worden vermeden, die maar al te dikwijls door het ontbfeken van duidelijke grond beginselen op den voorgrond treden. De Kardinaal geeft nu verschillende richtsnoeren aan, waarbij hij vaststelt, dat het moderne maatschappelijke leven talrijke fouten bevat, die voortdurend de maat schappelijke orde bedreigen. Het is de plicht van alle katholieken hiertegenover stelling te nemen Men moet eerst duide lijke grondbeginselen vastleggen en deze in een tekst, in woorden, samenvatten, om aan de eene zijde de tegenwoordige maat schappelijke toestanden niet geheel te ne- geeren, aan de andere zijde een grenzen- loos bevoordeelen var. een der partijen te verhinderen. De moderne maatschappelijke orde met haar kapitalisme be'teekent op zich zelf eên vooruitgang en volgt den loop van een christeliiken gedachten- gang; er zijn eigenlijk op zich zélf be schouwd geèn redenen zich daartegen te weren. Men kan echter niet ontkennen, dat hare ontwikkeling gevaren meebrengt en een onbevooroordeelde beschouwing van de' maatschappelijke verhoudingen en de daaruit voortvloeiende toestanden in den tégenwoordigen tijd, wijst uit, dat de menschheid tegen deze gevaren wel dege lijk ongewassen is Kardinaal Dr. Schuit» wüsl er in ver band hiermede op, dat tegenwoordig feên ..jieder erop uit is, voor zich bezit en maat- schappelijke macht te verkrijgen, waarbij alle geestelijke kracht zich richt op deel name aan'het openbaar leven, Daardoor worden de gedachten van de weldaden van het geestelijk leven afgewend; de materi- eele doeleinden doen maar al te vaak.de liefde voor den naaste vergeten. De mo derne wetenschap heeft het hare ertoe bij gedragen om het streven naar persoonlijk materieel voordeel als het hoogste hier op aarde te beschouwen De voortgang, die de natuurwetenschap maakte heeft mede ver oorzaakt, dat de mensch zich eenziidig keert tot „de realistische werkelijkheden des levens" en de geestelijke en zedelijke goederen als van ondergeschikt belang be schouwt. Zoo is het gekomen, dat in het maatschappelijk leven en >n de maatschap pelijke orde het kapitaal een grootere be- ieekenis heeft, dan vroeger en dat de ge dachte aan het welvaren van het algemeen, voor zoover zij nog bestaat, op de tweede plaats is teruggedrongen. Daardoor zijn maatschappelijke en so ciale toestanden ontstaan, die niet alleen voor den ondernemer groote gevaren mee brachten, maar ook vour millioenen men- schen katastrofaal waren en zijn, en wel in de eerste plaats op godsdienstig en zedelijk gebied, en die teven» het gezinsleven tref fen, en tenslotte een maatschappelijke af hankelijkheid en onzekerheid in het leven toepen, die steeds drukkender gevoeld worden. Het is de plicht van de Kerk, om uit alle macht te waarschuwen tegen deze gevaren. Wel heeft de Kerk steeds getracht, dit te doen, maar haar stem is maar al te vaak verloren gegaan Zelfs Katholieken hebben dit christelijk doel als eet onbereikbaar ideaal gebrandmerkt, Kardinaal Schulte ontwikkelt daarna in vier punten de beoordeeling van de tegen woordige maatschappelijke orde, van een christelijk obgpunt uit beschouwd. In het eerste punt wordt vastgesteld, dat alle aardsche goederep als een geschenk van God te beschouwen zijn, aok de tegen woordige maatschappij in haar wezen, waar door het een dwaasheid waie, door terug te grijpen naar vroegere vormen, een ge nezing te verwachten van het lijden van dezen tijd. In het tweede punt wordt naar voren gebracht, dat de huidige op kapitaal- gebruik en kapi taal vermeerdering berusten de maatschappelijke orde, van een christe lijk standpunt uit bezien, in hare excessen niet aan te moedigen is; dat echter het opvoeren van bet zedelijk en geestelijk peil van een volk hef hoogste doel moet zijn. De Kerk laat dan ook. aldus het derde punt, ondubbelzinnig doorschijnen, dat hare vemaningen slechts tegen de misbruiken van de orde in de maatschappij gericht zijn. Dit moet vooral gepredikt worden tegen over het streven van afgedwaalden en pn- geloovigen, die dorr hef eenvoudig vernie tigen der tegenwoordige ord» in de kapi talistische maatschappij een verbetering hopen te kunnen bereiken Vóó- alles moet de schijn vermeden worden, dat de Kerk zich op eehigerlei gebied met een dergelijk streven zou willen of kunnen vereenigen. Tegen het Mammonisme en tegen deszelfs geest richt zich daarna eeu lange verhande ling, waarbij er de nadruk op gelegd wordt, dat de Kerk zich uit alle macht tegen deze afwijkingen van de menschelüke gezonde rede weert. In het vierde en laatste punt wordt ttasfgestèld, dat de Kerk een gezonden zin Voor het verrichten van maatschappelijke» arb-id aankweekt. Hetzij werkgever, hetzij Werknemer, heiden móeten hun werk als één ven God gegeven opdracht in de maat schappij verrichten en opvatten. De ver vulling van hunne plichten in christelijken zin zij zoowel bij den ondernemer als bij den arbeider het doel van hun leven. Aldus in het kort samengevat de stel lingen van dit hoogst actueele geschrift. Nadere bestudeering zal ens allicht aanlei ding geven, hierop nxder terug te komen. Wij meenden inmiddels al vast goed te doen, de aandacht op dezen merkwaardigen kiik van zulk een geleerd Kerkvorst op onze moderne maatschappij te vestigen. pen? Sociëteit „St, Bavo™ - Haarlemsch Politie Muziekkorps-vereeniging 8 uur viool- onderwiis 3 uur „Geel Wit 5 uur Gewone zittingen 7 uur Bestuur R, K. Kieskring Velsen half 3 uur. St. Josephsgezellengebcuw Jansstraat 59 Geopend van 810 uur, R. K, Militairen-Vereer iging, Zoetestraat 14. R. K. V. V. „Viclrix" '-r- 7 uur. Schouwburg Jansweg „St. Melania- werk" Javaansche kunstavond met licht beelden 8 uur, Luxor-Thea'.er Bioscoopvoorstelling 8 uur Kleine Theresia Stichting, Tehuis voor onverzorgde zuigelingen Spreekuur Dins dag •en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. R.K. Arbeidsbeurs vooi mannen en jon gens. Sociëteit „St Bavo". Smedestr 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur. 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 9 'A12 uur. R.K Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Mets- ies Bloemhofstraat 1 Tevens bemidde lingsbureau vbor verpleegsters en alle werkende dames Alle werkdagen van v.m 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur. behalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Fianciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89J4 uur. R.K. Bevolkingsbureau" Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23. Van 810 uur -p Maandag-, Woenstdag- en Vrijdag avond, R.K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 2—5 en van 710 uur. be- hal'e des Maandagsochtends en on Zon en Feestdagen. Uitleenen van hoeken van 25 uur en van 7 -9 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereenig'ng B'oemhofstraat 1 Zondags en Woensdags van 810 uur n.m gezellig sameiwiin voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereenïging Jansstraat 49 Aanviagen Om versterkende middelen vopr arme zieken de' S E. V. JWaan- dag van 23 uur. Donderdag van 12 uur R K Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor tot Mevr Coebergh, Gd Oude Gracht 74. Dinsdags van 23 uur R.K. ReclasseeringsvereenidiniJ nfd. Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging, N. Groenmarkt 22 EERSTE FULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telef 15151 en verder bij de leder, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel RFF^TNGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en electriciteitsonge- vallen Telefoop 10231. ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE. Telefoon 12685 fbii geen gehoor 19392) Onder het hoofd „Dutch flowers dum ped „Serious damage to Engli^i trade" en „Growers giving up business", geeft de „Morningpost" het volgend bericht, meldt de „Tel.": Nog niet tevreden met hun verovering van de Engelsche bloembollenmarkt, doen de Hollandsche kweekers thans een for- schen aanval, om ook den handel in snij bloemen in handen te krijgen. „Omirent den ernst van den toestand lichtte ons een der grootste kweekers en handelaars van Covent Garden (het cen trum van den groenten- en bloemenhandel Red, Tel.) in, Deze verklaarde ons, dat de Hollanders eenige jaren geleden voor he eerst hun aandacht op de Engelsche snij- b'oemenmarkt hadden gevestigd, maar dat de kwaliteit van hun product toen nog van dien aard was, dat zij niet als ernstige con currenten van de Engelsche kweekers be schouwd konden worden. Allengs echter hebben zij hun product weten te verbete ren, met als gevolg, dat zij dit jaar absoluu; de markt beheerschen. „Een van hun trucs is,' dat zij partijen bloemen leveren aan kleine bloemisten, die zij van te voren uit een adresboek hebben opgespoord en wie zij een zeer lage fac tuur zenden. Deze goedkoope Hollandsche bloemen zijn niet zoo goed als de Engelsche, maar niemand behalve een deskundige kan dit op het eerste gezicht zien Het publiek bemerkt het pas, wanneer de bloemen na één dag reeds slap en verwelkt zijn. „De Hollandsche bloemkweekers kunnen tegen zulke lage prijzen verkoopen, omdat zij de bollen, die de Nederl. kweekers niet naar Engeland kondén afzetten, buitenge woon goedkoop hebben opgekocht. „Deze praktijken der Hollanders zijn geenszins beperkt tot Londen, want wij (de „Morning Post") hebben een klacht ont vangen van een lezer te Fulking (Succex), nd. een kleinen kweeker, E. K. Bisschop geheeten, die daarbij insloot een Holland sche prijslijst, verzonden door den heer D. Earlevliet te Rijnsburg, die daarin vroeg: „Hebt gij reeds het voordeel overwogen om Holl. bloemen direct uit Nederland te koo- „De heer Bisschop had deze prijslijst ont vangen in een bloemenwinkeltje te Brigh ton Aldus de „Morning Post", Een oplettende politie» Aan de politie te Kalfweg werd door den gepeivsiónneerden gemeente-veldwachter L. alhier medegedeeld, dat hij een persoon had ?.ien loopen in de richting Amsterdam met iets onder zijn arm, dat hij voor een paarden deken had aangezien terwijl hii denseliden persoon in den loop van den middag eenige malen had gezien zonder iets bij zich. IJlings werd de bewuste persoon door de politie te Halfweg opgespoord en 'T.oek hij. in het be zit te zij van een damesmantel en een win terjas. Bij eenig nadenken meende de politie de echtgenoote van den stationschef te Half- weg wel eens met een soortgelijke mantel gekleed te hebben gezien en vervoegde zich aldaar om inlichtingen. Groot was de be vreemding van de dame toen zij baar man tel aan den veldwachter willende vertoonen, tot de ontdekking kwam, dat deze verdwenen was. terwijl de chef toen ook zijn winterjas miste en men de in -het bezit van de pol tie zijnde kleedingsfukken als hun eigendom herkende. De ongeveer 60-jartge vermoede lijke dader, die deze kleed in gstukkèn van de portemanteaul moet hebben weggekaapt, is aan de justitie overgeleverd. t Aangaande het droevig ongeval eenige dagen geleden op het Noördzeekanaalv waar bij K in Velsen om- het leven kwam, ver nemen wij nog als tragische bijzonderheid, dat eenige jaren geleden een broeder van. het slachtoffer, op denzelfden datum, op den- zelfden dag, op hetzelfde uur en op denzelf den boot eveneens tengevolge van een on geval overleed. Wel tragisch! Door de. TJmuider Federatie werd Woens dag te Egmond en. Donderdag te IJmmden een vervolgvergadering voor hare leden ge houden, welke d»or 245 opvarende leden waren bezocht. Beide vergaderingen v®r- leenden met algemeene stemmen aan het be stuur machtiging het contract met de reede- rïien voor twee jaren af te sluiten, op voor waarde, dat daarin de instelling van een fonds voor sociale voorzieningen wordt op genomen. Ook de besturen va# den Centraien Bond van Transportarbeiders, den Christeliiken Zeeliedenbond en den Ned. Bond van Fa brieks- en Transportarbeiders hebben Don derdagmorgen andermaal een ledenvergade ring gehouden te IJmuiden. Ofschoon het aantal op vertrek liggende schepen niet groot was, was de opkomst* zeer talrijk. .Evenais in de vergadering yan Maandag ij werd door de besturen de stand van za- en uiteengezet en werd uitvoerig medêdéè- ling gedaan van de gevoerde corresponden tie en de gehouden besprekingen. Uit de vergadering kwam een zeer sterk verzet tegen de plannen der Federatie, Groote ver ontwaardiging bleek te bestaan over het feit, dat het bestuur der Federatie allé aanvanke lijk gesteldè eischen bij voorbaat overboord geworpen heelt, ten koste van bet fonds voor sociale voorzieningen. Algemeen was men van oordeel, dat aan gageverhoog'ng van 5 per maand moet worden vastgehouden en over de andere ge- stelde eischen behoori"k overleg moet plaats vinden. Hi t fcestnnr kreeg de oodracht om 4e reederiien aan het verstand te brengen, dat het aan-'aarden van het fonds door de federatie zonder dat de opvarenden hierover bij meerderheid van stemmen zich hierover hebben uitgesproken, ernstig verzet van de overige organisaties tengevolge zou kunnen hebben. Ernst H. Krelage, Voorz. der Verg. voor Bloembollencultuur schrijft in de „Zaken wereld": Het jaar 1926 was voor het bloembolleii- bedrijf zeer bevredigend, ondanks een prijs daling voor sommige artikelen. De uitvoer bereikte het record-cijfer van rond 32 mil- l.c en kilo, waarvan de waarde voor de statistiek ongeveer 43 millioen gulden zal zijn. (De officieele cijfers zijn op dit oogen- iilik nog niet bekend). Er is geen voldoende reden om te onder stellen, dat het volgend jaar een afwijking zal vertoonen van de geregeld stijgende lijn, waarlangs zich de export van bloembollen sinds 1919 weder beweegt. De uitsluiting van de Narcissen door de Vereenigde Staten van Amerika heeft tot dusver slechts een betrekkelijk geringe vermindering van de ingevoerde hoeveel heid Narcisbollen tengevolge gehad, daar nog zeer belangrijke hoeveelheden op „special permit" konden worden ingevoerd. In ver band met de kans, dat in de komende ja ren deze invoer verder beperkt zal worden, word reeds getracht, door Narcissen-be planting aan te brengen in landen, die het artikel nog te weinig kennen, voor de ver mindering van het Amerikaansche afzetge bied een schadeloosstelling te vinden. Orschoon ik mij, wat betreft het bespre ken van vooruitzichten voor het volgend jaar, meen te moeten bepalen tot het bloembollenbedrijf, zou ik toch in 't alge meen nog willen opmerken, dat de welvaart van Nedetland mij in hooge mate afhanke lijk schijnt fe zijn van het slagen der po gingen, die in den laatsten tijd van zoovele zijden gelijktijdig tot uiting zijn gekomen, om tariefmuren en andere handelsbelemmering gen uit den weg te ruimen. Europa zal door onderlinge overeenkomsten in deze rich ting in dezelfde gunstige economische po sitie kunnen komen als de 48 Vereenigde Staten van Amerika, die onderling vrij ruil verkeer toepassen, en Nederland, dat zich 'n dit opzicht het minst van alle Europee- sche Staten te verwijten heeft, zal er in hooge mate zijn welvaart door zien toene men. Hoewel dit ideaal in 1927 nog wel niet zal worden bereikt, valt toch in dat jaar de vergadering van de economische com missie uit den Volkenbond, die ook dit vraagstuk zal behandelen. In zooverre meen ik niet buiten de orde te zijn, wanneer ik dit punt bij de vooruitzichten voor 1927 ter sprake breng. HERSTELD. De" heer Vink, gemeenteraadslid van Haarlemmerliede, die wegens bloedvergif tiging in de Mariastichting verpleegd werd, heeft deze stichting heden kunnen verlaten. Indertijd werd door een aantal bewoners van den Schoterweg, wonende tusschen Kloosterstraat en Julianapark aan den mi nister van Waterstaat een verzoekschrift gericht, Waarin zij er op aandrongen de plannen tot verbreeding van den 'Schoter weg niet te willen goedkeuren met hel oog op de overweging, dat demping van l'CHT '■■■DoG &QAU!» ALBUMS POOftTABAft ZftCut R00DE.-5TEP »ci rKtODüPU* [NlEME.UE.ft 6PONINGEM SIttOS veoscr» OVfPAi YtawiL'&aAA» int den vijver langs de Algemeene Begraaf plaats het aspect van den weg zeer zou on sieren. Evenwel zijn intusschen de verbreedings- p'annen toch goedgekeurd en ligt het in de bedoeling in het najaar 1927 met de ver breeding een begin te maken. Dan zal dus de vijver gedempt worden, de opzichterswoning op den hoek Klever laan gesloopt worden en zal het hek langs het voorterrein der cavalerie-kazeme, aan merkelijk .achteruit geplaatst moeten wor den, ongeveer 7 Meter. Is eenmaal die verbreeding tot stand ge komen, dan zal een der twee trambanen raar de Westzijde van den weg worden verlegd. In onze beschpuwing van j.l. Dinsdag over het nut en de, noodzaak van eene Protest vergadering tegen de Kerkvervolging in Mexicc, lieten wij cnbehaïfield de laatste opwerp'ng, n.L, dat, men toch „een hoerah- redevoering" zou te hooren krijgen met veel applaus. Dit is onjuist. De heer Wahlen versmaadt in genen deele het gebruik van rethon- sche verfraaiingen, doch zal toch in hoofd zaak zijn betcog houden aan de hand van feiten. Tegenover „wat heel de niet-Katholieke Pers" durft beweren en volhouden, zal hij juist met feiten de onhoudbaarheid deze: beweringen bewijzen. Ten einde het Haarlemsch publiek eenigs- zins met dén heer Wahlen bekend te ma ken en het bovenstaande nog aan te vul len, volgen hier eenige bijzonderheden om trent hem. De heer Frans J. Wahlen, die in den let terlijken zin des woords een globe-trotter is, heeft niettemin zijn eerste jongensjaren in ons eigen Noord-Holland doorgebracht. En met name in Alkmaar, waar zijne fami lierelaties nog wel bekend zijn, en waar hij jarenlang misdienaar was in de kerk van Ten H. Dominicus. Later kwam de familie Wahlen naar het Zuiden, waar de nude heer hoofd-redacteur werd van „de Nieuwe Koerier". Op het Bisschoppelijk College van Roer mond maakte de heer W. dan ook zijn stu dies, Nog geen twintig, of hij was al in de binnenlanden van het toenmalige nog zoo weinig bekende binnenland van den Congo, aan, den spoorweg verbonden. Vanaf zijn eerste mannenjaren heeft hij daarna heel Afrika en Europa kunnen doorreizen en persoonlijk leeren kennen. Op 27-jarigen leeftijd is hij toen zijn ver- blijf gaan vestigen in Engeland, heeft daar rijn grondige kennis van de Angcl-Saksi- schetlevensbeschouwing, van den strijd van het Katholicisme in dat land, kunnen op- l»doen. In 1914 kwam hij in de Ver. Staten van Amerika, waar hij al direct begonnen is met grondige studie te maken zoowel van het politieke, als van het godsdienstige probLeem van het land zijner inwoning en der naburige republiek van Mexico. In die dagen schreef de heer Wahlen van tijd tót tijd artikelen in de dagblad-pers van Canada, o.a. in de welbekende „Toronto Star". De huidige Kerkvervolging in México en alles wat we omtrent dat land nu lezen, kan geacht worden hare voorbereiding te hebben gekregen met de revolutie van de Magon Brothers, in 1911. Daardoor werd pres. Porfirio Diaz, na jarenlang van be trekkelijk rustige ontwikkeling van Mexico, gewelddadig omvergeworpen en kwam de huidige kliek van tirannen aan 't bewind. Die Magon-revolutie werd eigenlijk in dc Zuidel. Staten der V. S. uitgebroeid; zooals over het algemeen alle revolution- nairen, die in Mexico weer eens een of anderen bes'aanden staatsvorm omver wer pen wilden, nog al eens vaak dc-t alles voorbereden op den gastvrijen bodem der V. Staten van Amerika. Toen de heer Wahlen voor eenge Ned. kranten, waaronder een Haarlemsche, naar hét Intern. Eucharistisch Congres van Chi cago ging, om daarvan verslag naar Ne derland uit te brengen, was hij al drie ;aren reizende geweest door heel Amerdca, ln Chicago werd hij toen voor 't eerst in de zeldzame gelegenheid gesteld, om van nabij met een zeer bijzondere verzameling van hoogstaande Kath. Mexicanen kennis te maken en wekenlang saam te zijn. Onder de vele bisschoppen en hocgere geestelijken uit Mexico, er waren bijna 900 leeken, uit alle oorden van Mexico waren zoo goed als alle standen van het volk verte genwoordigd, alle kasten van Mexico, met autoriteiten uit de verspreide bevolking der verste provincies evenals de hoofdstad Mexico-zelve. Er waren onder hen hotel houders hoofdambtenaren van den spoor weg rechters en kooplieden en zelfs eenige höOgere mili'aire leiders en hoofdredacteu ren Van kranten. Zoodoende kreeg d.e heer W. dan in een klein bestek een keur van Mexicaansche getuigen. Wat hij daar ge- Een der kalenders, die de Raad van Ar beid in Haarlem dit jaar heeft uitgegeven als propaganda van de vrijwillige ouder- domsverzekering, heeft, zooals bekend is, een zekere vermaardheid verworven door de vragen, die de heer van der Waerden, lid der Tweede Kamer, daaraan heeft ge wijd, „Wil de Minister, zoo vroeg hij, terstond de verspreiding van den afzichlelijken en onvoegzamen reclame-kalender voor de vrijwillige ouderdomsverzekering, uitgege ven door het „Bureau Vrijwillige Rijkspen- sioenverzekering, Statenbolwerk 1, te Haarlem", doen stoppen en de exemplaren, die zijn uitgegaan, doen opvragen?" Deze kwestie heeft een onverwachten draai genomen door het weigerend ant woord van het bestuur van den Raad. Het deejde den Minister mede, dat de kalen der naar zijn gevoelen niet in strijd is met de openbare orde, noch met de goede ze den en ook niet onvoegzaam, terwijl de aesthetische waarde op verschillende wijze kar. beoordeeld worden, Het bestuur verklaarde dan ook bezwaar te hebben om de verspreiding van den kalender stop te zetten. Kijk, dat noem ik nog eens ruggegraat toonen en wie den heer ten Boom. voor zitter van de Christel. Middenstandsveree- niging kent. begrijpt dat dit geheel in de lijn van zijn karakter ligt. Men moge over de kalender denken, zooals men wil, men moge ze afschuwelijk vinden ,of niet, maar er zit een prijzens waardig gevoel van eigenwaarde in om tegenover den minister zijn meening hoog te houden. Dat heeft niets te maken met schuld bekennen waar inderdaad schuld is, want het feit dat mannen als de heeren Michielsen en ten Boom de kalender niet geheel afkeuren, staat er borg voor dat over de „afschuwelijkheid" van de kalender verschil van meening mogelijk is. Wij „onthouden ons in dezen van een be oordeeling, wijl dit met het punt waarop wij de aandacht wenschen te vestigen, niets te maken heeft. Waarwij de aandacht voor vragen is de door het Bestuur van den Raad van Arbeid betoonde ruggegraat. In onzen tijd van slaafsche onderworpen heid dikwijls dcet zulks weldadig aan. Een pikante bijzonderheid in deze is dat de geloofsrichting van den beer ten Boom niet veel verschilt van d:e, welke de Ncd. Herv. rrinisfer Slotemaker de Bruine is toegedaan. Locomotieven voor Indiê. Ook «en op dracht aan de Nederl. industrie. De borgstelling in bet aannemersbedrijf, Een overwinning van den aannemersbond. De Roofmoord in den Haag. Op een nienw spoor? Smokkelarij van wapens op de „Meranke" te Rotterdam. Een gefingeerde inbraak te Rotterdam. De bestolene gearresteerd. De dienstplichtwet. Een ingrijpende wijzi ging. Een drenkelinge gered door H. M. d« Koningin, In de onderhandlingen over Duitschland> ontwapening, zou een accoord tot stand zijn gekomen. Ofücieele verklaring omtrent Amerika'* standpunt ten opzichte van China. De vertegenwoordigers der mogendheden in China, met uitzondering van Japan, stem men toe in de heffing der snrtaxes van Was hington. Inzake het zenden van Britsche verster kingen naar China, spreekt Borah een afkeu rend oordeel uit. Bij de heropening van den Duitschen Rijks dag op 3 Februari a.s, zal waarschijnlijk de regeeringsverklaring van bet nieume kabinet morden voorgelezen. In verband mef bet „pijltje": „de lange, lange weg," vestigt men onze aandacht er op, dat de zaak eigenlijk nog veel pikan ter is dan wij ze voorstelden. Immers de procedure, die nu loopende is tusschen de N.V. ^taa'water^ronren en de gemeente over hef Brongehouw. gaat alleen nog maar over de vraag of het tijd stip daar is in de concessievoorwaarden voorzien, dat er een scheidsman moet wor den' aangewezen. Deze procedure kan wel een jaar of vijf duren Daarna komt er dan waarschijnlijk rog een procedure over het Brongebouw zelf. Ook deze kan wel een jaar of -'jjf loopen. Men ziet dat er nog wel middelen zün om het verkrijgen van recht wat op de lange haan te schuiven en wij herhalen den wenach dat de Rrohtbnrl- het van algemeen belang mn«se achten dat dergelijke procedures niet al te lang gerekt worden. boord, gezen, gelezen heeft en wat hii ver der deer eisen ervaren, reizen en trekken beheerd heeft, dat wensch' hij aan 4e Ka tholieken van Haarlem en rfupcodigden op Maandag-avcmd a.s. te vertellen. Hierna volge nog eene zakelijke mede deeling. De vergadering begint 8 uur; de zaal wordt geopend 7.30; er zal ernstig getracht worden, het beruchte „Haarlemsche Kwar tiertje" te vermijden, zc-odat ook het eindi gen op behoorlijken tijd mogelijk zal zijn, Hedenavon4 kaarten halen aan de reeds opgegeven adressen. Een lezing van den heer Sipkes. Een deel van het werk, dat de Vereeniying voor Vreemdelingenverkeer „Zandvoort" in het belang van de badplaats moet verrichten, heeft zij overgedragen aan de commisie tot behoud van natuurschoon, die op het oogen- blik alle Zandvoorters en allen van buiten Zandvoort, die het duinlandschap lief hebben, bijeen roept tot het bijwonen van een, door den V. V. V.-voorzitter, den heer H. A. Klein, georganiseerde voordracht op 31 Januari a.s. Maandagavond te 8.15 precies zal de be kende duinconsulent, de heer C. Sipkes, in het gebouw „Centraal" aan het Zand- voortsche Stationsplein een lezing houden over de vraag, wat er van Zantvoort te maken is, door meerdere bebossching en duinbe planting en het aanleggen van duinparken. De lezing zal met lichtbeelden en films wor den opgeluisterd. Gisterenmiddag twee ur had een bespre king plaats tusschen den heer chef van Ex ploitatie, chef van de Ui-voerenden Dienst en de organisatie-vertegenwoordigers van St. Raphael, P.C. B. en N. V. Er werd geen direct resultaat bereikt, zoodat op 3 Febr. a.s. op nieuw een conferentie plaats hebben zal met den chef v. d. Uitv. Dienst.Toch meende men te mogen vaststellen dat alle mogelijke wenschen en bezwaren ernstig onder het oog zijn gezien en nog zullen worden na gegaan. Zoodat wij mogen veronderstellen, dat die eerste z.gn. klein overleg wel degelijk indirect resultaat heeft opgeleverd. Donderdagavond omstreeks half zes be merkte de heer de B. op den Hoogen Duin en Daalschenweg, dat er in een aldaar tijdelijk onbewoonde villa van den heer R. vermoedelijk inbrekers waren binnen geko men, Hij waarschuwde de politie die onmid- Barometerstand 9 uur v.m.: 766. Stilstand. OPTICIENS - FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.06. Naar waarnemingen in den morgen van 28 Jauari. Hoogste Barometerstand 775.3 nvM. te Ziirich. Laagste Barometerstand 725.8 m-M. "te Seydisfj-ord. Verwachting: meest krachtige, tijdelijk stormachtige Z. W. later wellicht ruimere wind'; betrokken tot zwaar bewolkt; waar schijnlijk regen, later hagelbuien. Aanvan kelijk weinig verandering in temperatuur; later iets kouder. dellijk ter plaatse aanwezig was en zette hunne posten op verschillende plaatsen der villa uit. Al spoedig bemerkten de inbrekers dat er onraad was en trachtten door een open raam te ontvluchten, Wat niet gelukte. De politie kreeg hen te pakken. Het bleken drie jeugdige knapen te'zijn. J. F. K. 15 jaar, A. B. van C. 14 jaar en B. H. J. 13 jaar oud, allen te Haarlem woonachtig. Bij hun ver hoor bekenden zij, dat zij den vorigen dag daar ook in de villa waren geweest en zich te goed hadden gedaan aan lekker eten en drinken en sigaretten r-ooken. Een van hen had een paar kousen met de zijne verwis seld. Als echte inbrekers waren zij te werk gegaan. Met een breekijzer hadden zij een raam geforceerd en waren zoo in de villa gekomen. Bij hun aanhouding werden nog sigaretten op hun bevonden. Zij werden naar de politiepost overgebracht. Daar werden hunne ouders ontboden en voor dezen nacht ter hunne beschikking gesteld. Hedenmorgen moesten zij voo- den Officier van Justitie te Haarlem verschijnen. Wel een treurig belo vend trio. De twee oudste hadden reeds vroeger met de politie kennis gemaakt. HEROPENING „DROGISTERIJ". De Nagtzaamstraat is weer een fraai win kelpand rijker geworden, door de heropening van een nieuw gerestaureerde Drogisterij. De eigenaar, de heer A.M. Harren is er in ge slaagd om zijn winkel een zoo keurig moge lijk aanzien te geven. Het vroegere woonhuis is volgens plannen en teekeningen van den heer F.P.J. Spee ontworpen en door hem zelf uitgevoerd, en het resultaat doet den ont werper eer aan. Het geheel, zoowel voorgevel als interieur, dat in wijn-rood geschilderd is brengt een aangenaam cachet bij de glas in lood ramen. 4 De heropening van de gerestaureerde Drogisterij had hedenmiddag plaats. Reeds waren er vele bloemen ontvangen, die het in terieur een feestelijk aanzien gaven. JUBILEUM J. GROENE VELD. Donderdag was de heer J. Groeneveld 12*4 jaar verbonden als cèncierge aan de open bare school voof M.U.L.O. aan den Vijver- weg. Om 3 uur werd de jubilaris met zijn vrouw in de Gymnastiekzaal geleid, waar de leer lingen en het personeel hen opwachtten. Namens allen sprak de heer T. Popma den heer Groeneveld toe en roemde hem cm de wijze, waarop hij zijn taak heeft vervuld. Ver volgens bood hij hem namens personeel en kinderen een fraai uurwerk aan zijn echtge noote mocht bloemen ontvangen.- Ook van andere zijden mocht de jubilaris blijken van belangstelling ondervinden. De kinderen werden bii het heengaan ge- tracteerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1