NIEUWE HAARL. COURANT Tweede Blad Vrijdag 28 Januari 1927 GEMENGD NIEUWS. Aanvaring op den IJsel voor Deventer. W aarschuwing. Een drenkelinge gered door H. M. d$ Koningin. RECHTZAKEN. Ploseling grijs worden. Mengelberg's ziekte. LEGER EN VLOOT. De samenvoeging der militaire vliegdiensten. VRAGENBUS. KUNST EN KENNIS. De Floresfilm te Weenen. AMSTERDAMSCH NIEUWS. Benauwd oogenblik van twee agenten. Frits van Duinen 50 jaar Beursbezoeker Het Paleis voor Volksvlijt. SPORT EN WEDSTRIJDEN. DAMMEN. ATHLETIEK. Noord-HolL Hockeybond. BILJARTEN. ,Mo- STOOMVAARTLIJNEN. LANDBOUW EN VISSCHERIJ Tegen rjjkssteun aan de suikerbuitencultuur INGEZONDEN. PLAATSELIJK NIEUWS. MARKTNIEUWS. VELSEN. VIJFHUIZEN. EEN KLEINE AVONTURIER. Hetzelfde 13-jarig jongetje, dat te Hilver sum met een doktersauto er van door is gegaan, heeft Woensdag te Bussum een der gelijk stukje uitgehaald. Op de Generaal de la Reijlaan stond een gloednieuwe Che vrolet; het jongetje klom erin en met behulp van een der omwonenden dien hij zeide dat hij zijn oom in Naarden ging bezoeken, reed hij weg. De eigenaar een automobiel handelaar, die juist een gegadigde voor een proefrit haalde maakte alarm, waarop de politje in alle richtingen op zoek ging. Het jongetje werd op den Rijksstraatweg bij Naarden aangetroffen; hij kon de auto niet in beweging brengen. Hij had alleen maar een toertje willen maken, verzekerde hij, doch daar hij behalve van oplichtingen ook van een groot aantal fietsdiefstallen verdacht wordt, zal hij thans onder toe zicht gesteld worden. BRAND TE SOEST. Donderdagmiddag brak brand uit in ,de pas gebouwde burgerwoning van den heer W, Brent aan de Boschstraat te Soest. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon niet verhinderen, dat de woning geheel uitbrandde. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak. AAN DE BELGISCHE POLITIE UITGE LEVERD. Men herinnert zich, dat eenigen tijd ge leden te Heerlerheide werd gearresteerd de bruchte uitbreker-dief V. R. en Italiaan, die geruimen tijd gewerkt had in de mijn Oranje Nassau III te Heerlerheide. De Italiaan werd naar Maastricht overgebracht en is nu op verzoek der Belgische justitie aan de Bel gische politie overgegeven. Donderdagavond omstreeks negen uur had bij de Schipbrug te Deventer, een vrij ern stige aanvaring plaats. Het vrachtstoomschip de „Maasbode" voer de vaargeul van de brug uit. Daarvoor lag de „Expeditie I", schipper De Vries Bruihs uit Zwolle te wachten. Plot seling, nadat de „Maasbode" reeds de vaar geul was gepasseerd, zette de „Expeditie I" deor en bolste met kracht tegen het tweede sleepschip, dat achter de „Maasbode" aan kwam. De schok was hevig. Het geluid er van werd tot op vrij grooten afstand getioord. Wegens de duisternis kon niet onmiddellijk worden vastgesteld, welke schade de sche pen hadden bekomen. Men heeft ze beide in observatie genomen. Tn hel Algemeen Politieblad geeft de bur gemeester van Vught een ieder in overwe ging, die zaken wenscht te doen met C. A. M. Werst, wonende aan de Kloosterstraat, zldaar, zaak drijvende onder den naam van C. A. M. van Werst en Co., in manufacturen, mode-artikelen, confectie, parfumerieën en gros, sigaren, sigaretten, tabak en alle voor komende rookbenoodigdheden en gros en détail, handel in koloniale waren en coihesti- bles en gros enz., alvorens met hem in han- delsrelatiën te treden, eerst te zijnen bureele inlichtingen in te winnen. t Toen H. M, de Koningin Dinsdagmiddag een autoritje maakte in de omstreken van Den Haag, zag men van uit den koninklij ken auto in de omgeving van het Wassche- naarscheslag, dat een vrouw zich gekleed en al in zee bevond en reeds door de golven werd meegevoerd. H. M. gaf onmiddellijk be vel de auto naar de plaats des onheils te di- rigeeren. Daar ter plaatse aangekomen, kon den, zoo meldt de „Resb. de chauffeur en de lakei, H, M. de Koningin was in geen ander gezelschap dan deze twee bedienden en een hofdame er nog met groóte moeite in slagen de vrouw te redden. Deze werd in enkele plaids gewikkeld en daarna met den Koninklijken auto overgebracht naar de wijk verpleging van het Groene Kruis te Wasse naar, waar men er in slaagde de levensgees ten weer geheel op te wekken. Dank zij deze koninklijke hulp is het slachtoffer thans weer geheel hersteld, terwijl anders een onher roepelijke dood, want er was niemand in de omgeving aanwezig, het geval zou zijn ge weest. Het slachtoffer zou een zenuwpatiënte zijn en zich in een overspannen toestand te water hebben begeven. JUBILEUM. J Februari a.s. zal hel 25 jaar geleden zijn. dat de fa. Ka spar Hiddink's Wijnhan del, werd opgericht. Gedurende dit tijdsverloop, mocht deze firma zich in een aldoor toenemende popu- lairiteit verheugen en zag zit hare onderne- m!ng steeds grooter vlucht nemen. Begonnen tc Amsterdam, heeft zij thans in verscheidende plaatsen in ons land hare zeer rocdeme verkoophuizen. Door de firma worden zeer mooie jubi- leum-souvernirs beschikbaar gesteld, een en ander omschreven in de advertentie van beden. Heeft zij nu recht op haar ïoon cTJen tijd, [strijd met hun sterkste ploeg uitkomen, onze xNederlandsche kolonie en Missie te zijn geweest. Behalve Kardinaal Piffl, den pauselijken Nuntius en het geheele Dom kapittel, waren aanwezig: de Rijkskanselier met den Bondspresident, verschillende mi nisters, de Nederlandsche en Dui'sche ge zant en ruim duizend belangstellenden uit den adel en de hoogste kringen. Op het oogenhlik draait de Flores-film, behalve in Nederland, Duitschland, Zwitser land, Oos'enrijk en Polen, ook in de Ver. Staten, Argentinië, Brazilië en Chili, en maakt daar alom propaganda èn voor het bekeeringswerk- èn voor het beschavings werk in onzen Oost. Het op slag grijs wordea wordt vaak in ze kere sensatielectuur als effectvol middel tot ontroering door nu juist niet zeer weten schappelijke auteurs aangewend. In het „Ned. Tijdschrift voor Geneeskunde" betoogt dr. S. Koster, zenuwarts te Amster dam, dat dit plotseling vergrijzen bij hevige! emoties geen fabuleus verschijnsel is, doch j in werkelijkheid herhaaldelijk als feit is geconstateerd. Hij vermeldt eerst een aantal uit de wetenschappelijke literatuur bekende gevallen en vervolgt dan aldus „Na al deze goed vastgestelde gevallen van plotseling grijs worden en ook de enkele van haaruitval door psychische invloeden, mag het zeer zeker eenige verwondering wekken, dat in „Bruxelies medical" van 6 Sept. 1925 door Raoul Bernard een rondvraag over dit onderwerp werd ingesteld, waarin de zin snede voorkwam „S'agit-il d'une réalité ou bien d'une de ces légendesDe uitslag van deze rondvraag was echter een belang rijke verrijking der casuïstiek. Het merk waardigste is de weergegeven mededeeling van kapitein Prother, gezagvoerder van de „Carpathia", die de „Titanic" was te hulp gekomen, toen deze in 1912 door een mijn zonk. Het meerendeel der drenkelingen, en zelfs kinderen waren grijs, ook een jongen van 17 jaar, dien Prother tevoren goed kende. Verder vindt men in het stuk van Bernard, waarin de antwoorden zijn weergegeven, nog 6 gevallen beschreven van plotseling, geheel of gedeeltelijk grijs worden na de vpl- gende emoties het vernemen van het dood vonnis een geheelen winternacht dwalen in een bosch, na een val met een rijtuig, vallen in een rivier „een ijselijke nachtmerrie" „een hevige emotie" eenige dagen van afzon dering in een kolenmijn door gasontploffing gezichtsverbranding door granaatontploffing. De dood door heamorrhagia cerebri, in enkele uren, had in een geval ook grijsheid veroorzaakt. Verder werden door Bernard nog meege deeld 4 gevallen van 'geheele of gedeeltelijke kaalheid na de volgende emoties vrees van een kind, dat alleen in een molen achter blijft, waar mannen komen, die voor .dieven worden gehouden onverhoeds zien dood schieten van zijn eigen vader neerslaan dbor den „wind van een kogel" hersenschudding in den oorlog. Als historische bijzonderheid wordt het merkwaardige geval gemeld van Edmond de Concourt, die volgens de beschrijving van Theophile Gautier, grijs werd gedurende de begrafenis van zijn broeder Jules, meer en meer grijs naarmate men het graf naderde. Een ander bekend historisch voorbeeld is nog het plotseling grijs worden van Marie Antoinette eenige uren vóór haar terecht stelling. Is nu, zoóals uit het voorafgaande blijkt, plotseling of in korten tijd kaal of grijs word- den, herhaaldelijk goed vastgesteld, de ver klaring van deze verschijnselen is moeilijk te geven. Men moet zich tevreden stellen met aan te nemen, dat door den zeer sterken psychische» invloed van een groote emotie of door verdriet, een remmende invloed tot stand komt op één of meer veronderstelde vegetatieve centra, die den groei en de pig- mentaire van de haren beheerschen." I Hét „Hbld." verneemt, dat Mengelberg griep kreeg gedurende dp laatsle dagen van zijn verblijf in A_merika en gedurende den geheelen oterttrcht naar Havre te bed moest blijven. Na aankomst te Parijs moest hij opnieuw zich te bed begeven met een tamelijk hooge temperatuur. Mengclberg's toestand is geenszins ernstig, maar in verband met het wel zachtaardige, doch aanhoudende karakter der huidige griep-epidemie, is niet te voorspellen, wanneer de zieke zijn reis zal kunnen voortzetten en zijn bezigheden hervatten. Hef rapport der commissie van onderzoek gereed. Naar wij vernemen, heeft de interdepar tementale commisie, ingesteld door den Minister van Marine a.i. tevens Minister van Oorlog voor de samenvoeging van de beide militaire vliegdiensten, hier te lande, haar werkzaamheden geëindigd. Het door haar met eenstemmigheid vast gesteld advies wordt dezer dagen den Minister aangeboden. dat zij ziek ligt, of niet? Antw,: Bij ziekte gaat het loon gedurende een korten tijd dcor, dat is 8 c.f 14 dagen. Vr. Kunt u mij ook zeggen, waar het hoofd van de notarissen en advocaten in Haarlem woont? Antw. Notaris R. C. A. van Cranenburgh, Kruisweg 72, Haarlem; Jhr. Mr. F. W. v. Styrum, advocaat en procureur, Nieuwe Gracht 9, Haarlem. Vr. van G. W. te Volendam. Antw, Dat is wel in orde. Uw vader kan het geld tot op billijke hoogte toe besteden, zooals hij wil. Dus ook voor H.H. Missen. TP HAAR MAN GEVUURD. Anderhalf jaar geëischt. De Rechtbank te Rotterdam heeft Don derdag behandeld de zaak tegeit de 38-jari- ge Y. E., huisvrouw van P. K„ die terecht móest staan omdat zij op 22 Aug. j.l. op haar man uit een met scherp geladen revol ver twee schoten had gelost. De man werd niet getroffen. De vrouw verklaarde dat het niet haar bedoeling was geweest den man te dooden; zij had hem alleen eens bang willen maken, omdat hij haar reeds meermalen had bedreigd. Uit het getuigenverhoor kwam vast te staan dat de man hier niet aanvallend was opgetreden. Het O. M„ waargenomen door mr. E. D. H. Schutter, merkte in zijn requisitoir op, dat het wel schijnt of in de vijfde afdeeling elke bewoner een revolver in zijn bezit heeft. Bij elke twist schiet men er maar op los. Hij eischte ten slotte een stral van een jaar en zes maanden. Naar de Weensche bladen berichten, heef dezer dagen ook in de Oostcnrijksche hoofdstad de eerste opvoering plaats ge- aad van de bekende Flores-film der Paters van Steijl. 't Blijkt een nieuw en schitte rend succes voor deze prachtige filnA uil Twee agenten van de raotorbrigade heb ben op de Stadhouderskade voor het Vondelpark een benauwd oogenblikje mee gemaakt Zij waren yvan hel bureau der ver keerspolitie op weg naar het Oostelijk ge- deelteer stad, omdat op de Hartverdsche brug een auto gestolen was. Daar rechts op den weg een auto reed, weken ze naar links uit en de motor- en zijspan-combina tie kwam dientengevolge op de rails te rijden. Plotseling ging op 20 meter afstand onge veer een bejaard man den weg oversteken. In plaats van door te loopen bleef hij staan, waardoor de bestuurder, die vanwege den naast hem rijdenden auto niet naar rechts kon uitwijken, links moest zwenken. Zoo doende kwam hij op de andere trambaan terecht. Hierover reed een wagen van lijn 2 hem tegemoet. De motor-agent probeerde toen nog meer naar links uit te wijken om te trachen, daar stoppen onmogelijk was, voor de tram om te gaan en tusschen dezen wagen en den vluchtheuvel weg te glippen. Deze manoeuvre lukte niet, omdat de tram, hoewel sterk remmende, doorslipte. Het gevolg was, dat de motor-zijspancom- binatie tusschen het voorbalcon van den tramwagen en den lantaarnpaal gekraakt werd. De schok was zoo hevig, dat de tram met de voorwielen ontspoorde. De beambten liepen gelukkig geen letsel op; het zijspan werd verwrongen en ver bogen. Op 1 Februari a. s, is het 50 jaar geleden, dat de heer F, H. van Duinen de Koop mansbeurs voor het eerst bezocht; hij was toen als jongeling van 17 jaren bij de firma Ricard en Freiwald in dienst, waar hij tot chef de bureau en procuraiehouder opklom, In 1895 wed hij benoemd tot makelaar in matalen. Thans is hij reeds jaren werk zaam bij de Nederlandsche Handel-Maat- schappij. Niet alleen in den handel en op de beurs is de heer Van Duinen een persoon van algemeene bekendheid, doch ook als opera- en concertzanger heeft hij, naar men weet, jarenlang een eervolle plaats ingenomen. In 1907 werd hij benoemd tot Ridder in de Oranje Nassau-orde en in 1925 weiden zijn verdiensten door de Fransche regeering erkend door de benoeming tot Officier d'Academie. Naar „Het Volk" meldt, heeft een kapi taalkrachtige combinatie zich gewend tot de commissie uit de federatie S.D.A.P., N.V.V. en A.B.B., die de mogelijkheid van de stichting van een Volksgebouw onder zoekt, met het aanbod het Paleis voor Volksvlijt, dat voor 2'A millioen te koop is, tot Volksgebouw in te richten en te exploiteeren De commissie heeft dit aanbod echter afgeslagen, wijl uit de voorloopige onder zoekingen van de commissieis gebleken, dat de stichting van een volksgebouw op deze kostbare basis stellig niet te ver wezenlijken valt. Naar aanleiding van dit bericht deelde de directie van het Paleis voor Volksvlijt mede, dat er inderdaad nog steeds pogin gen aangewend worden, om het gebouw, waneer serieuze aanbiedingen worden ge daan door kapitaal krachtige personen, te verkoopen. Vragen omtrent loten. Antw.: Geen der ons ter controle toege zonden loten is uitgeloot. Vr.: Bestaat het „Nationaal Instituut voor Zelfontwikkeling" nog? Zoo ja, waar is dit gevestigd? •Antw.: Koninginneweg 182, Amsterdam, Vr,: Kunt u mij het adres van den heer Rockefeller in Amerika opgeven? Antw.: Den Heer J. Rockefeller, Ohio, Vereenigde Staten van Amerika. Vr.: Ik heb een bont, dal vermoedelijk dcor vochtigheid hard gewordien is. Weei u misschien, een middel 'om het bont weder zacht te krijgen? Antw.: Kloppen en kneden kunnen er toe bijdragen 't bont weer soepel te maken. U zoudt er echter geen last van hebben, in dien de bereiding van de bont goed was geweest. Vr.: Zoudt u mij eenige inlichtingen kun nen geven, waar de beste leerschool be staat cm als chauffeur te worden opgeleid, ook voor 't inwendige der machine? Hoe veel bedragen ongeveer deze kosten? Antw.: In Haarlem bestaat geen aparte chaufleurschool. Om chauffeeren te leeren stelt men zich in verbinding roet een cf anderen garagehouder. De kosten worden onderling geregeld. Vr.: Ik heb len meisje, dat met de weck verhuurd is. Zij krijgt alle weken haar loon, maar nu ligt zij veertien dagen thuis ziek. EXCELSIOR—STORMVOGELS. De IJmuider kampioens-illusies hebben Zondag een geduchte knauw gekregen en al is de toestan dnog niet hopeloos, 't zou toch al heel raar moeten gaan, als Amsterdam dit seizoen ge enkampioenswed'strijden binnen zijn wallen zag spelen. Of zou 't Gooi nog reet in 't Ajax-eten gooien? Voetbal is altijd een spel vol1 verrassingen, dus 't zou mogelijk zijn. Vei'.cor Ajax in Den Haag niet van H.V.V.? 't Komt ons dan ook voor, dst de IJmuidenaren er goed aan zullen doen tegen Excelsior hun beste beentje voor te zetten. Een tijd lang is het van de Storm vogels een slechte gewoonte geweest m Rotterdam steeds van Excelsior te verliezen. Dit jaar zijn Bak c.s. niet zoo op dreef, wat niet wegneemt, dat ze toch ook niet als een „zacht kostje" zijn te beschouwen. Bo vendien zullen de Stormvogels met een vrij zwak elftal naar Rotterdam vertrekken, daar Blinkhoff, Snoeks en v. d. Velde dc vorige week zoodanig geblesseerd zijn, dat zij niet kunnen medespelen. Het elftal ziet er nu als volgt uit: Thijssen Haak, Koster Visman, Struys, v. d. Velde Oldenburg, v. Pel. Houtkamp, Heilig, de Jonge. DE VOORWEDSTRIJD OM HET KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM. Gisteravond werd in het clublokaal van de „Damclub Haarlem," de 2e ronde van den Voorwedstrijd om het Kampioenschap van Haarlem en Omstreken gespeeld. De uitslagen waren: H. W. Zitman remise met W. van Daalen P. H Meure wint van J. P. van Eyk. Chr. F. Visse remise met H. Greeuw. Aebe de Jong wint van J. Singeling. H. van Santen wint van J. Bijster Jr. J. J. P. Kraayer v/.'nt van C. Gastelaars. J. van Looy remise met J. van Berkum. Maandagavond worden in het clublokaal der „Haarlemsche Damclub" de uitgestelde en afgebroken partijen der 2 eerste ronden uitgespeeld. OM HET CLUBKAMPIOENSCHAP DER NOORDELIJKE 2e KLASSE. Maandagavond a.s. vindt de 2e ontmoe ting plaats tusschen de kampioenen der Ze klasse afdeelingen A en B: de Christelijke Damvereeniging „Amsterdam I" en dé „Haar lemsche Damclub II". De eerste ontmoet ng werd te Amster dam. door de Haarlemmers met 12—8 ge wonnen, zoodat wij verwachten dat Maan dagavond a.s, de Amsterdammers alles in t werk zullen stellen om met minstens 137 te winnen. Zij zullèn dan ook in dezen wed- Wij verwachten echter, dat de Haarlem- mors' hun- voorsprong niet zullen afstaan en dus Maandagavond beslag zullen leggen op den Kampioenstitel van de Noordelijke 2e klasse, waardoor zij dan zullen medespelen in de competitie om het 2e klasse Clubkam- p.censchap van Nederland. Deze wedstrijd vangt te 7J4 uur aan, in het Clublokaal der „Haarlemsche Damclub", bovenzaal café De Korenbeurs, Spaarne 36. NOORDHOLLANDSCHE ATHLETIEK- BOND. JAARVERSLAG 1926. In een sober, zakelijk betoog, geeft de secretaris-penningmeester, de heer W. Stel ling een overzicht van het lief en leed der N. H. A. B. over 1926. Was 1925 guitenge- woon voorspoedig, 1926 bracht enkele te leurstellingen, al is de toestand lang niet ongustig. Remmend werkte ten le de ziekte van den heer Theinert, de ziel en voorzit ter, waardoor vrijwel alles voor rekening kwam van den secretaris, gelukkig is deze thans weer in zooverre ersteld, dat de Bond z'n stuwkracht weer ondervindt. Theinert met zijn heldere inzichten en ronde kame raadschappelijkheid is in Noordholland, ook als schakel tusschen al wat turnt en athle- tiekt, onmisbaar, In de 2e plaats liep het ledental iets terug n.l. ongeveer lYi pet. In de 3e plaats bleef het wedstrijdprogramma onafgewerkt: er waren ten gevolge van het zeer drukke K. N. A U.-seizoen r.iet Vol doende Zondagen voor wedstrijden beschik baar; zelfs de Sportparkbekerwedstrijden konden geen doorgang vinden. Mede ten ge volge van lager gestelde inleggelden, die niet, zooals verwacht werd, meerdere in- schrijvinen deden binnen komen, is de fi- nantieele toestand niet zoo gunstig als oor spronkelijk verwacht werd. Toch is er ge lukkig een voordeelig saldo. De N. H. A. B, schijr.t de moeilijkste ja ren achter den rug te hebben; de voortee kenen zijn ni*et ongunstig. Als zij er in mag slagen nu met de reorganisatie een goede overeenkomst te sluiten niet den Amster- damschen Athlëtiek Bond ligt «er voor haar ook ten opzichte van de „hoogere" athletiek een ruim arbeidsveld wint zij aan belang rijkheid Waarschijnlijk zal deze zaak be slecht zijn, als de Bond op 17 April a.s. haar 10-jarig bestaan herdenkt, een tijdperk met up en downs. Vooruitgang de eerste jaren na de oprichting, daarna weinig verandering en.... achteruitgang. Bijzonder slecht was 1923. In 1924 verbeterde het iets, in 1925 sterk crescendo; 1926 een weinig de-cres cendo. Aangesloten zijn o.a, de H. A. V. Haarlem en Concordia, Haarlem; Excelsior. Haarlem, bedankte, de B. G. V. te Bloemendaal trad toe. Uitvoerig staat de samensteller stil bij het werk der Heldersche en Westfriesche kring. Gememoreerd wordt de door den heer Theinert gelukkig amengestelde uitgave van terreininrichting. wedstrijdbepaliqgen, enz., verkrijgbaar a 0.25 bij den N.H.A B. Men betreurt het niet doorgaan der door de T. C. der K. N. A. U. voorgestelde „popu" laire" wedstrijden, die de bedoeling hadden „Olvmpische sterren" te ontdekken. Kort wordt dan het wedstriidprogramma 1926 besoroken, waar dc athl-ten striid ga ven te Hoofddorp, Alkmaar. Edam, Purme- rehd, Wormerveer; te Amsterdam bij de vóórwedstrijden voor de Nationale kampi oenschappen in samenwerking met den A. A. B. en Jen slótte te Zaandam en IJmuiden (wegwedstrijden). Onder de kampioenen treffen wij slechts 1 Haarlemmer, n.l. A. Klaasse, 10F» K.M. wegwedstrijd. Ontvangsten. uitéavensen saldo bedroeden resD. 634.009. 530.4634 en 103 623d. De begrooting 1927 sluit met een totaal bedrag van f 432.50, is ongemaakt zonder rekening te houden met de eventueele re organisatie in de K. N. A. U. D-n samensteller alle hulde voor zijn za- ke'ük, duidelitk overzicht! Gevolg gevend aan het besldit der vorige nlgemèene vergadering, deze niet meer te doen houden in Maart na d K. N A. IJ., is dze thans uitgeschreven op a.s. Zondag 30 Januari 's morgens te 10 uur in Parkzicht A—sterdam. Rehalve de gebruikeliike. iaar- luks terugkeerende ounten vermeld de etfenda: Besprekin"' Reorganisatieplannen K. N. A. N., bespreking 10-jarig bestaan be spreking wedstrijdprogramma 1927 en klas- se-indeéling. Wii vestigen er de aandacht op dat aan gesloten vereeojgingen op straffe van 7 5 bo~te ver-dicht ziin oo de Algemeene Ver gadering door ten m'oste 1 afgevaardigde vertegenwoordigd te zijn. Jsla een rustperiode van ongeveer 2 maan den, zal Zaterdag het competitierad weer beginnen ie draaien. Voer de eerste klasse ontvangt H. B. S. 7.' v 'rg a.ao de Kleverlaan Hilversum 3. Hoewel H. B. S. het zonder v. d. Borden moet stel'on, zullen toch de puntjes wel in Haarlem blijven. Vov dc 2de klasse A trekt H. B. S. 2 n,"ar Pug'snm om Kameleon 2 te ontmoeten. De vorige wedstrijd eindigde in een ge lijk spel, wat ook nu wel eens het resul taat zou kunnen zijn. Voor de 2de klasse B.krijgt Jcngc.nsgilde de kans de eerste puntjes te veroveren. Za'erdagmiddag ontvangt zij n.l. aan de Kleverlaan Bloemendaal 4. Een gelijk spel of een kleine zege der gastheeren ligt in .het verschiet. HET le KLASSE KAMPIOENSTOURNOOI. De Jager verliest twee partijen. Nadat de heer de Jager Donderdagmiddag in een goed gespeelde partij met groot ver schil van 'den heer de Foeljager gewonnen had, zagen de rffeesten in hem reeds de plaatselijke kampioen voor 1927. Het is echter anders geloopen. In zijn 1ste avond partij tegen Mienis (niet tegen Schrama, zocals abusievelijk vermeld was) .speelde de Jager niet meer met die vastheid,- welke zijn vorige partijen kenmerkte, zoodat spoe dig zijn eerste nederlaag een voldongen feil was. Dat de winnaar 50 beurten noodig had oleit niet voor sterk spel van den heer Mienis. Ten slotte zag de H. B. C.-er zich ten 2e male geklopt, ditmaal door Verheyde. In een zeer spannende match, welke eerst tégen het einde beslist werd. won de goed spelende Verheyde. Over het verloop der partijen nog het vol gende: De middagpartij tusschen dc Foelja ger en de Jager is builen verwachting ge heel zonder spanning verloopen. De D. E. S.-er had z'n gewone vorm nog steeds niet teruggevonden. Reeds bij de 14e beurt scoorde de Jager een uitstekende 43, ge volgd door 22 carr. zoodat zijn voorsprong reeds plm. 55 carr. bedroeg. Toen zijn part ner daarenboven nog eenige malen poe delde, was zijn kans verkeken. Een fraaie serie van 28 van de Foeljager verdient nog vermelding. Eindstand: 250153, in 37 beur ten. De match Mienisde Jager was de slechts gesueelde van het tournooi. Vooral in het midden, der partij rees de score zeer lang zaam en hooge series behoorden tot de uit zonderingen. Mienis won tenslotte met 250 tegen 204 in 51 beurten. spanning en de talrijk opgekomen büfart- liefhebber9 hebben den strijd met aandacht gevolgd. In den beginne liep Verheyde iets uit, terwijl de Jager, door kort na elkaar 12, 18 en 21 te scoren, de leiding overnam. Bij de 25e beurt was het 148 tegen 153 voor de Jager. Toen kwam Verheyde er uit stekend in, scoorde o.m. 15, 19, 25, 19 en 17 carr., en aangezien zijn partner er abso luut „uit" .was, won hij met 250 tegen 199 carr. in 38 beurten. Hieronder de gedetailleerde uitslagen. pnt. brt. b.3. gem. De Jager 250 37 43 6.76 De Foeljager 153 37 28 4.14 Mienis De Jager V erheyde De Jager 250 204 250 199 51 50 38 38 19 16 25 21 490 4.06 6.58 5,24 Het programma voor heden in café nopole" is: 3 uur: J. MetzR. van Hooft. 734 uur: J. MetzSchrama 954 uur: J. MetzVerheyde. METEN MET TWEE MATEN. Men schrijf' ons: In Aug. 1925 trok een bekende Es'afette ploeg uit Haarlem naar Breda, om deel te nemen aan de daar te houden Nationale Zwemwedstrijden, Even voor het begin trad secretaris v. d. Ned. Zwembond naar voren en weigerde aan een der vier deelnemers der ploeg om mee te zwemmen. Deze zwemmer had als jongen zwempakjes opge haald in Stoopsibad en werd thans be schouwd als professional. Na dien mocht hij nimmer meer uitkomen in zwemwedstrij den van Vereenigingen, Februari 1927 komt Ame Borg naar Haarlem, zwemt of demonstreert daar op een Zwemfeest en ontvangt daarvoor pl.tn. 250, alles onder auspiciën van den Ned. Zwembond. Commentaar overbodig! EEN ZWEMMER. ALCOR 26/1 te Falmouth, v. Rosario naar Hamburg. BATAVIER IV 27/1 v.m. 9 uur v. R'dam te Gravesend. DONAU 22/1 v. Massina v. Braila naar Hamburg. FRIESLAND, sleepb. 25/1 Montevideo gep., B.-Ayres, naar IJmuiden met een baggermolen op sleeptouw. ISAR 24/1 v. Constantinopel v. Braila naar Hamburg. KINDERDIJK 24/1 v. R'dam te Buenos Ayres. MONT BLANC 23/1 gep. van Hamburg n/d Levant. NECKAR 24/1 v. Mikrowathi v. Antwerpen n'd. Levant. STOLWIJK 26/1 Finisterxe gep., R t n. Marseille. WESTPLEIN 27/1 Brunsbüttel gep., Rott naar Oxelösund. STOOMVAARTLIJNEN. STOOMVAART MIJ NEDERLAND. MADOERA (thuisr.) pass. 25 1 Perim. PRINSES JULIANA (uitr.) 27/1 te Genua. KON. NEDERL. STB. MIJ. KON. W.I. MAILDIENST. AGAMEMNON 27/1 van A'dam n. Ham- AURORA 28/1 v. Cadix naar Genua. DELFIA 26/1 v. Valencia te Alicahte. EOS 26/1 v..Malta te Patras. GANYMEDES v. Varna te Constanza. GOUWESTROOM 26/1 v. Hamburg naar Amsterdam. IRIS 26/1 v. Speszia naar Tarragona. NFPIUNUS 25/1 v. Bari naar Patras. NEREUS 26/1 v. Oporto naar A'dam. ORION 27/1 v. A'dam te Hamburg. TELLUS 26/1 v. Lissabon naar A'dam. ULYSSES 26/1 v. Salonica n. Piraeus. VENEZUELA (thuisr.) 26/1 te Havre. KON. HOLL. LLOYD. EEMLAND (thuisr.) pass. 26/1 Fernando Noronha. FLANDRIA (thuisr.) 26 1 v. Vigo. GELRIA (uitr.) 26/1 van Lissabon. HOLLAND—AFRIKA LIJN. BILLITON 26/1 v. East te Durban. MELISKERK (thuisr.) 26/1 v. Morhbassa naar Said. NIAS (thuisr.) 27/1 te Rott. HOLLAND—AMERIKA LIJN. BREEDIJK (thuisr.) pass. 26/1 's nachts 12 uur Lizard. DRECHTDIJK, Rott. n/d Pacifickust 24/1 van Cristobal. GAASTERDIJK 26/1 v. P. Tampa te Gal veston. GLAMORGANSHIRE, v. Rott. naar Van couver, 23/1 van San Francisco. LOCHGOIL, v. Vancouver naar Rott. 23/1 te Tacona. LOCHMONAR Pacifickust naar R'dam 24/1 van Los Angelos. LOCHMONAR v. Vancouver n. Liverpool Rotterdam, 24/1 v. Los Angelos. NARENTA, van Rotterdam n/d N. Pacific kust 24 1 van Los Angelas. VEENDAM 24/1 v. R'dam te New York. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. KIELDRECHT (uitr.) pass. 26/1 Oitavos. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. EF.MSTROOM 26/1 Hamburg naar A'dam. VLIELAND (uitr.) 25/1 te CUibar. ROTTERDAMSCHE LLOYD. BANDOENG (thuisr.) 26/1 v. Liverpool. DELI (thuisr.) pass. 26/1 Perim. PATRI A (uitr. 26/1 v.Suez. SIANTAR 27/1 y. Batavia, Lv. Londen te Rotterdam. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. LAOMEDON v. Japan naar A'dam 25/1 v. Port Swettenham. TYDEUS v. Liverpool naar Batavia 27/1 v. Singapore. De afd. Heer-Hugowaard van de Holland- sche Maatschappij van Landbouw heelt zich uitgesproken tegen steun va:i regeeringswege aan de suikerbietencultuur, vooral op grond van de overweging dat dan ook andere tak ken van bestaan en bedrijven op dien zelfden steun aanspraak zouden kunnen maken. Voor den inbond van deze rubriek stelf dat Redactie zicb niet aansprakelijk. HET DRENTSCHE VEENKIND. Alle vragen samenvattend, die in groot aantal over de actie voor het ondervoede, verzwakte Drentsche Veenkind worden ge daan, kan ik het volgende melden. Komt er voldoende geld in Helaas neen. We hebben de grootste zorg om van dag tot dag aan het werk te kunnen blijven. Vanaf begin October zijn 200 kinderen in de hui zen van het Centraal Genootschap van de R. Kath. en de Prot. Chr. vereenigingen verpleegd, terwijl nog 160 in verpleging zijn. De kosten aan reizen, kleeding en ver pleging gaan de krachten te boven. i Hebben de kinderen het inderdaad zoo noodig? Stellig. Ze zijn niet ziek, althans niet die door den daartoe aangewezen arts worden opgegeven voor uitzending doch ze zijn verzwakt, bloedarm, vaak verwaar loosd en ten achter in ontwikkeling. De meesten herstellen merkwaardig snel en kunnen na zes weken verblijf weer naar huis. Anderen moeten om volledig op krach ten te komen een beduidend langeren tijd blijven. Er wordt een mooi opbouwend werk verricht. De gemeenschap wordt ont last van zeer groote kosten in de toekomst voor bestrijding van tuberculose, paupe risme en degeneratie. Het kind wordt be waard voor een over enkele jaren weer eco nomisch, cultureel en hygiënisch gezond Drenthe. 't Is alleen jammer, dat niet de overige 2000 kinderen geholpen kunnen worden en een groot deel moet wachten tot het te laat is of het veel meer zal kosten. Ten slotte een antwoord op zeer vele vra gen over de leiding. Waarom is de penning meester een Katholiek, waarom de secre taris een Protestant Enz. Het bestuur bestond oorspronkelijk uit vertegenwoordigers van de verschillende onderwijzerscorporaties en daarbij hebben op verzoek zich aangesloten vertegenwoor digers van vereenigingen met eigen kinder koloniehuizen. Er is een loyale samenwer king, door nog geen wanklank verstoord, van alle gezindten. De voorzitter der pro- pagandacommissie is een vrijzinnig-demo cratisch Kamerlid, de heer Ketelaar, de on der-voorzitter is een predikant, voorzitter van een vereeniging op Ptytestant-Christe- lijken grondslag, de penningmeester is een Katholiek wethouder van Alkmaar, voorzit ter van een Katholieke vereeniging voor Ge zondheidskolonies en de secretaris is de administrateur van het Centraal Genoot schap. Er is een harmonische samenwer king terwille van het arme, zwakke veen- li ind. De ouders of verzorgers beslissen, ia welk soort huis hun kinderen worden op genomen. De Commissaris van de Koningin in Drenthe steunt ons werk met kracht en kennis. De inspectie voor de Volksgezond heid houdt geregeld toezicht. De Drentsche vereeniging „Moeder en Kind" regelt de uitzending en de keuring geschiedt door Dr. Uys, 2de assistent van prof. Scheltema, directeur van het Kinderziekenhuis te Gro ningen. De overheid heeft het volste ver trouwen in het alzijdig samengestelde co mité. Medeburgers Bij acute rampen stroomt uw geli toe. Hier is een chronische ramp van grooten omvang. De Drentsche veenstseken zijn een zwarte vlek op de kaart van uw vaderland. Omdat de noodkreet niet plotseling tot u komt als een schrille kreet, daar wacht gij en wacht en moet het geld u als het ware worden af gedwongen. Komt, aarzelt nu met langer Stort gul en met warmte uw gaven, opdat we niet slechts enkele honderden, maar alle noodlijdenden snel en afdoende kunnen helpen. De penningmeester is Mr. A. J. M. Leesberg, Alkmaar, postgiro No. 44418. En gij, Nederlandsche Pers, die meer dan anderen in staat zijt tot oordeel, geeft nog eens uw machtigen steun, cpdat eindelijk de zwarte vlek in Drenthe verdwijneen plaats make voor een opbloeiend gewest, met een lichamelijk en geestelijk herleefde bevol king - T g nond aan Zee. A. C. BOS, Secretaris der Propagandacom- rnissie. NOORD-SCHARWOUDE, 28 Jan. 9500 K.G. Uien 4.204.50; Grove uien 4.40; Drie lingen 3.10—3.70; 3200 K.G. Peen 2.50—2.70; 145500 K.G. roode kool 3.50—4.O0; 31200 K.G. gele kool 2.803.60; doorschot 0.603.00; 83400 K.G. Deensche witt ekool 2.603.50; doorschot 1.902.60. BROEK OP LANGENDIJK, 28 Jan. 57000 K.G. roode kool 2.00—3.80; Kale roode kool 1.00—1.90; 70000 K.G. gele kool 2.00— 3.40; Kale gele kool 1.401.80; 69500 K.G. witte kool 1.90—3.70; 17700 K.G. uien 3.90— 4.30; Drielingen 3.20—3.40; 1300 K.K. peen Geen voorschrijving van voorschotten. -~ Onder dagteekening van 6 December 1926, werd bij den raad ingediend een adres van W. van Heyst, te Driehuis, houdende het verzoek, de noodig mdewrking te willen verlcenen. dat het hem, krachtens Uw be sluit van 20 April 1926, no. 6, toegekende voorschot, onder waarborg van tweede hy potheek, voor den bouw van 32 arbeiders- weningen op een terrein nabij den Zeeweg, te IJmuiden, bij gedeelten wordt gestéld, ten name van de koopers der bedoelde wo ningen. Gemeld adres werd in handen van B. ea W. om prae-advies gesteld. en aanzien hiervan kunnen B. en W. thans het volgende als hunne meening te kennen geven. Het verleenen van voorschotten onder waarborg van tweede hypotheek is bedoeld ter bevordering van den woningbouw ea niet om eigendomsvoerdracht te. ver gemak- kelen. Dc betrekkelijke, door de Ministers yaj» Arbeid, Handel en Nijverheid en van Finan ciën vastgestelde regelen bepalen dan ook, dat hoewel eerstgenoemde Minister een verzoek, ot» de hypotheek te stellen ten nam van den eersten kooper, in overweging kan nemen bij verkoop van het onder pand in het algemeen de tweede hypotheek in ééns moet worden afgelost. Bovendien vordert het gemeentebelang een zoo spoedig mogelijke aflossing van voorschot'en als bovenbedoeld. Zij stellen dan ook voor, op het verzoek afwijzend te beschikken. De Vijfhuizerdijk. Men is begonnen den Vijfhuizerdijk, die zoo zoetjesaan berucht werd cm zijn kuilen en modder, terdege te herstellen. Een flinke laag puin wordt opgebracht, dat gedekt wordt door een laagje kool- ascb; eerst later kermt er grint over. De kant wordt aangevuld met zand. 2.70; 800 K.G. bieten 2.10; 1800 st groene In de laatste partij zat aanmerkelijk meer kool 1.70—3.00. Verloren. De Duitscher W. S„ werk zaam bij den heer S, Trip, beeft deze weeK zijn pas verleren op den Vijfhuizerdijk. Ef is gezien dat dezepapieren zijn opgeraapt door een tweetal wielrijders. Nu heeft S. aangifte gedaan bij de olitie, maar tot nu toe zijn de vinders nog niet op komeg dagen,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 5