Radio-Omroep. PARK HOTEL D9 liefde van e?n Kunstschilder. De handelsbalans van Duitschland over 1926. De voornaamste punten in het accoord inzake Duitschland's ontwapening. GEM. BUITENL. BERICHTEN. 3INNENLANDSCH NIEUWS De Katholieke Kerk bankroet? KUNST EN KENNIS. Een merkwaardige hagedis uit Oost-Indië. Ffc.UP.Lti ON. RADIO - MOORS - Koningstraat 27, De buitenlandsche handel van Duitschland in het jaar 1926. Een terugblik op het afgeloopen jaar toont, dat de gezamelijke Duitsche handelsbalans van het jaar 1926 met 711 millioen rijksmark passief was. In den loop van het jaar ver mindert deze passiviteit in het goederenver keer tot op 132 millioen rijksmark, hetgeen natuurlijk een geweldige vooruitgang betee- kent tegenover het voorjaar, temeer, wan neer men bedenkt, dat de buitenlandsche handelsbalans voor het jaar 1925 mei 4.3 milliard mark passief was, in het goederen verkeer alleen me' 3.6 milliard. Het eerste halve jaar van 1926 bij een langzaam stijgend volume van de buitenlandsche handel (in Januari 1926 was de invoer 733 millioen, de uitvoer 801 millioen, in Juni 1926, 795 en 760 millioen) bracht een uitvoeroverschot var. 420 millioen. Dit aktieve saldo is in de volgende maanden, die in het algemeen naast een sterk stijgende invoer een slechts matige toename van den uitvoer uitwezen, volkomen geabsorbeerd geworden, en werd, zboals 'hierboven reeds werd aangevoerd tn een matig passief saldo in hef goederenverkeer onveranderd. Slechts September vertoonde nog eens een uitvoeroverschot van 13 millioen, terwijl vdoral Juli met 121 millioen en December met 123 millioen een groot overschot van den invoer vertoonen. Door de belangrijke inkoopen van goud door de Rijksbank is de matige passiviteit van her goederenverkeer van 132 millioen tot- op 711 millioen ver- eroor geworden voor het totale saldo van 1926, waarbij niettegenstaande deze ongun- stige vergrooting op zich zelf, tegenover het voorjaar een belangrijke verbetering van de Duitsche buiterimdsche handel waar te nemen is. Voorspellingen over de verdere ontwikkeling in het nieuwe laar laten zich moeilijk doen.' Her algemeene opleven, dar ia Duitschland waarneembaar is, doet echter op een gunstige vooruitgang hopen Engeland en de steeds voortschrijdende ver betering in Dutfschland. Uit Londen, wordt bericht, dat de voor- -ittcr van de Barcloys Bank, Frederik loodenough, op de jaarvergadering een teer opvallende redevoering heeft gehouden, vaarin hij verklaart, dat naar zijne meenmg de algemeene koopkracht in de wereld zich n stijgende lijn bevindt. De terugwerking an de staking wordt nog wel zeer srerk ondervonden, en een groot deel der industrie n Engeland heeft ook heden nog te boeten voor de gevolgen van de kolen- en de alge- neene staking maar in het jlgemeen~oordeei- ie bij optimistisch over de vooruitzichten van de Britsche nijverheid. Wanneer de 'sngelsche industriè .de lessen, die de afge- oopen maanden haar hebben geleerd, goed oe jrepen h eft, dan kan men zeker zijn dat :en gunstige: konjunctuur bereikt zal wor- len dan ooit gedurende den oorlog bestaan .leeft. Hij. deelde vóór alles de meenmg van liegenery die gelcoven, dat gelijksoortige rtdustrien zich meer moeten aaneensluiten, imdir een enger samengaan de innerlijke crach' van de Britsche industrie op zich zelf verhoogt Deze concentratie moet zoowel van voordeel zijn voor :1e arbeiders, de be zitters als voor de consumenten Van den waarneembaren vooruitgang van den Duit- chen economischen toestand, meent Goo- denough, moer ook Engeland voordeel heb- aen, omdat de toename van het koopen van grondstoffen in de Dominions, waa'rg rrondstoffen in de Dominions, waarheen leze afzet vanzelf leiden moet, tenslotte de sngelsche expo.r ten goede komt Wanneer Duitschland daarbij van de Engelsche geld markt gebruik maakt, om deze inkoopen :e financieren, dan zullen deze credieren worden toegestaan., niet in de laatste plaats n het belang van de Engelsche industrie :elf. natuurlijk onder voorwaarde, dat «deze ransacties onder normale omstandigheden n billijke bepalingen zullen plaats hebben. Vat het herstel betreft, gelooft Goodenough, lat wanneer h'et Dawesplan de Duitsche iandelsba|ans vergroot en verbetert, en er us gunstiger uitziet, dan zij in werkelijkheid zoo moet dat tot een verhoogde cohcur- entie voor Engeland voeren Duitschlands ontwapening. De Matin" deelt naar aanleiding van de nderhandelingen tusschen de Duitschers en e geallieerden nadere bijzonderheden mede mtrent het tot stand gekomen accoord, het- velk de drie volgende punten bevat le. e Duitschers verbinden zich het onderhoud er versterkingen niet langer met de mederni- isring er van te vereenzelvigen 2e. zij ver inden zich geen nieuwe meer aan te leggen zij stemmen er in toe, dat de niet gere steerde werken, die achteraf nog mochten orden ontdekt, onverwijld zullen worden srnietigd. Er is nog geen overeenstemming bereikt '7 /er hetgeen er van de bestaande werken oet worden afgebroken, en de Duitschers tUen nieuwe instructies te Berlijn vragen. Dc conferentie over Tanger. De „Matin" deelt mede, dat Briand en de jaansche gezant overeengekomen zijn dat Fransch-Spaznsche onderhandelingen over inger den 7en Februari zullen beginnen. De strijd tegen de Droezen Naar uit Konstantinopel wordt gemeld,' bben in Syrië wederom hevige gevechten 3schen de Droezen en de Frar.schen plaats. De Droezen hebben drie Fransche vlieg tuigen neergeschoten De burgeroorlog in China Een volledige censuur maakt het onmoge lijk om de plaatselijke militaire bewegingen der Chineezen vast te stallen, doch hg1 door snijden van de telegraaflijn tusschen Sjanghai en Hangtsjau'geeft aanleiding tot de meening, dat Soen Tsjoean Fang in de provincie Tsje- kiang een nederlaag heeft geleden, die den oorlog dicht bij Sjanghai overbrengt. Cntiek op de Engelsche \y regeering. De houding der Engelsche regeering vindt in de Engelsche pers geen onvermengde instemiping. Wij hebben reeds melding ge maakt van de kritiek, door Ramsay Mac- ■Ponald geoefend op de oorlogsstemining, die door het departement van Oorlog zou worden gekweekt. De „JWanchester Guar dian" sluit zich bij deze kritiek aan en betoogt dat de regeering eert eenvoudiger taak had, het aantal versterkingstroepen dat naar China wordt gezonden tot een klein aantal te beperken dan zij zal hebben met het toe zicht op zijn gebruik. Het blad constateert verder dat, naar het schijnt, het departement van oorlog aan het Foreign Office de leiding van zaken heeft ontnomen en betoogt dat de moeilijkheid voor de regeering om met Tsjen tot overeenstemming te komen door het zenden van troepen, hetgeen men overal in Chirta zal opvatten als een nieuwe provo catie, wordt vergroot. De Britsche regeering' verkeert onder den indruk, zegt het blad nog, dat de crisis te Sjanghai eerst over eenige weken zal optreden. Dit is een wóan de werkelijke crisis is er al. EEN UITGESTELDE HUWELIJKS INZEGENING. n Lor.densche geestelijke, Dr Lewthwaite, tieeft dezer dagen heej wat te doen gebracht, .docrdaLhij vergat, dat hij 's moreens te elf uur het huwelijk van mr Mawby en miss Reynolds, zou inzegenen. Het jonge paar en de genoodigden begaven zich op den overeengekomen tijd naar de St. Pauls Kerk, maar wie er ook belangstelling vcor de plech tigheid betoonde, de geestelijke niet. Goede raad bleek duur. Het tonge naar wilde 'och gaarne 'rouwen, maat daarvoor was het noodig, dat ze de kerk binnentraden. De kerk was en bleef gesloten. De tante van de bruid en de vadet van den bruidegom gingen er toen op uit om dan maar een plaats vervanger re vinden voor dr. Lewthwaite. Dat gelukte, maar men had geen sleutel en toen men ook die ontdekt had bleek, dat de nuwelijksacte niet was onderfeckend door den geestelijke. Tenslotte kwam men er acnrer, dat Dr. Lewthwaite op zijn buitenverblijf vertoefde.- Hij werd telegrafisch gewaarschuwd met het resultaat, dat korten tijd later de huwelijks voltrekking kon plaats vinden Dr. Lewthwaite zeide, dat het hem erg speet, da' hij een belangrijk feit als een hu welijksvoltrekking vergeten had Maar een ongunstige mededeeling door zijn huisdokter over zijn gezondheidstoestand had hem den vongen avond van de wijs gebracht, vertelde hij. Wellicht rot zijn verontschuldiging voegde hij daaraan toe „Ik heb tot nu toe 5 a 6 duizend huwelijken ingezegend, en daarbij heeft zich slechts een keer vaker een moei lijkheid voorgedaan Doch heel dikwijls komt het voor, dat jongelui te kennen geven dat zij trouwen willen, terwij! zii echter niet op komen dagen EEN GEVECHT VAN APEN IN DEN LONDENSCHEN DIERENTUIN. In den Londenschen dierentuin ontstond dezer dagen een formeel gevecht onder 70 bavianen uit Abessinië, dat eindigde met een merkwaardige en ongelooflijk teedere ceremonie. De apen, die volgens het systeem-Hagen beek vrij op verschillende heuvelen leven, waren in twee partijen verdeeld. De strijd ging om een wijfje, dat nu door de eene dan door de andere partij veroverd en heroverd werd. De oppassers stonden machteloos tegenover dit gebeuren. Het gevecht, dat van een verschrikkelijk krijschen vergezeld ging, duurde ongeveer twee uur. Opeens trad kalmte en rust in. Het wijfje was dood. Al e apen verza melden zich om het lichaam, zonder een kreet te uiten. Daar op verdeelden zich beide strijdende partijen weer en stelden zich tegenover elkander op. Uit elk der kampen ging nu één aap naar het wijfje en deze sleepten het doode lichaam tueschen de beide partijen door to bij den nabijzijnden vijver in 't water, waarna alle apen naar hunne respectieve hokken weer keerden en hunne kwetsuren begonnen te verzorgen. De oppassers zullen trachten het lichaam uit den vijver te halen, als de apen slapen. DE KORTE HAARDRACHT EN DE BEDRIJFSONGEVALLEN. De korte haardracht bij de vrouwen, welke nu vrijwel algemeen is, heeft een*groote da ling van 't aantal ongelukken in fabrieken ten gevolge, zoo lezen we n de Daily Mail. Een T. U. leider verklaarde, dat de nieuwe mode een der grootste zegeningen is 'en medici bevelen de korte haardracht aan op grond van veiligheid en zindelijkheid. Alderman Ben Turner, voorzitter van de Nationale Unie van Textie -arbeiders schrijft: Bobbed haar is'een van de grootste zege ningen voor vrouwen, die in fabrieken -.ver leen niet betrekk'ng tot veiligheid, gezond heid en zindelijkheid. Reeds nu kan men zeggen dat deze mode veel ongevallen voor komen heeft In d% laatste twee jaar is geen geval voorgekomen, dat 't haar van een vrouw door een machine werd gegrepen, terwijl vroeger deze ongevallen periodiek voorkwa men. Dr. Holden, officier van gezondheid te Bluckhum, zegt Het geshingled haar is een groot voordeel voor vrouwen, die bij machines werken, 't Lange haar heeft menig ongeval veroorzaakt. Dr. Wilkinson te Oldham uit zich in den zelfden geest. EEN VIJAND VAN DEN BAARD. Die vijand is niemand ander dan Mus- tolini, die den baard beschouwt als een bewijs van decadentie. „Ik ben een vijand van den baard," schrijft hij. „Het fascisme eveneens. Beschouw de borstbeelden der groote Romeinsche keizers en ge zult zien, dat ze alle Jlaarde oos zijn Cesar, Augustus. Toen d^! oem van het Romeinsche rijk verminderde, kwam de baarddracht in de mode. Dat kad- van alle tijdperken gezegd* worden de Renaissance kende geen baarden. De dracht van den baard was algemeen onder t oude, decadente regiem, dat het fascisme vervangen heeft door jonge mannen met gladde gezichten. De baard is Oostersch het "gladde gezicht Westersch," Intusschen, Mussolini overdrij t. De waarde van den mensch houdt in geznen deele verband met het aspect van 't gezicht. De dracht van den baa d is eenvoudig een mode-kwestie. Op 't oogenblik ids de baard niet in de mode. Was het fascisme veertig jaar vroeger gekomen, dan zouden zijne aanhangers mannen met baarden zijn geweest. Zoo was in Frankrijk de 16e eeuw, de eeuw vau den baard, de eeuw van Lodewijk XIV en de achttiende eeuw waren „baarde loos". Bewijst da iets? Er zijn tal van man- nan met baarden geweest, die tot de grooten van hun tijd werden gerekend Hendrik IV, Victor Hugo, Pasteur. In land van Mus sol ni droeg b.v. Miche Angelo 'n baard. Cesar was baardeloos. Marcus Aurelius niet. En zoo kan men doorgaan, zonder dat in 't algemeen het al of niet dragen van een baard iets bewijst voor het karakter van den tijd. OPSTAND IN EEN GEVANGENIS. In de strafgevangenis van Laii-Sjau, in Indo-China, is een groep tot dwangarbeid veroordeelde nlanders in opstand gekomen. Terwijl zij buiten de gevangenis arbeid ver richtten, overvielen zij hun bewakers en ont rukten hun de wapenen. Na een hevig gevecht, waarbij twee Euro peanen en drie bewakers werden gedood, werden de gevangenen overmeesterd. Toch ontbraken er nog tachtig op het appèl. ABD EL KRIM LANDBOUWER. Een F anschman. die met het s.s. „Bernar- dinde-St. Pierre" van het eiland Réunion is teruggekeerd, heeft daar Abd el Kri.n' bezocht. Het vroegere hoofd der Riffijnen toont zich zeer tevreden in zijn verbannings oord. Hij vertelde voornemens te zijn het terrein rondrrn zijn residentie productief te maken en zijn landbouwproducten dan te verkoopen. Een verklaring v«i generaal Wang. LONDEN, 28 Jan. Volgens berichten uit Shanghaï zijn 2 nationalistische leiders van dc gematigde richting met den Amcrikaan- schen consul in overleg getreden over een voorstel tot het instellen van een neutrale zóne. Een der leidèrs, generaal Wang, verklaarde, dat de nationalisten bereid zijn hun troepen niet dicher dan 25 mijlen van Shanghai te doe- v? '"-en. Hij rak de vrees uit, dat het iand^i van Britsche troepen een anti-buitenlandsche stemming zou bevorderen. Hierdoor zou de macht der extremisten versterk' worden. De Scandinaafsche correspondent van het IJbld. wijdt een beschouwing aan de katho lieke Kerk, haar propaganda en haar voor uitzichten in Denemarken. Zijn oordeel is, dat de katholieke Kerk van Denemarken weinig te verwachten heelt cn dat daar hoogstens „individueele'ver overingen" zijn te maken Na dit te hebben betoogd verlaat de cor espondent het hem bekende en vertrouwde terrein, om zich te wagen aan een oordeel over de katholieke Kerk in het algemeen. Dit luidt, zoo positie! mogelijk, als volgt: Er bestaat geen roomsch gevaar meer; de evolutie gaal steeds verder.... van Rome af, pausdom en inquisitie .hebben hun tlkl gehad ,de liquidatie der Roomsche Kerk is reeds lang begonnen, dc 20ste eeuw be hoeft niet beangst te zijn voor een terug keer van de middeteeuwe/i. Als men dit gelezen heeft, vraagt men zich onwillekeurig even af, hoe de katho lieke iezers van liet Hbld., die men onder onze „deftige" standen nog velen aantreft (zij halen er ook hun liberaal-economische wetenschap uit) er tegen aan kijken. Het moet wel erg prettig voor hen zijn, in hun lijfblad het bankroet der katholieke Kerk zoo apodictisch te zien vastgesteld. Wat nu den correspondent betreft, deze naspelt, ol hij een goochelaar ware Paus dom en inquisitie, 20e eeuw cn middel- ecuwen door elkaar. Zeer juist zegt dan ook „Dc Volkskrant „Geen enkel, katholiek denkt in de 20c eeuw aan een terugkeer naar de middc,- ecuw-en, niet omdat deze zoo'n jammerlijk somber, bekrdmpen tijdperk waren, waaraan- men liefst niet herinnerd wordt maar om dat de middeleeuwen enkele honderden iaren achter ons liggen en elk tijdvak zijn eigen ontwikkeling cn evolutie heeft En al zouden allen hét er over eens zijn dat in den tegenweordigen tiid in de inqui sitie, een instituut uit de middeleeuwen en daarin passend, - „haar tijd'' gehad heeft, is Wet dan met lichtvaardig, daaruit te beslui ten, dat nu Ook het Pausdom „zijn tijd" ge had heeft? De sprong is wat groot en niet gerechtvaardigd. „De liquidatie der Roomsche kerk is reeds lang begonnen", zegt de liberale ge ochied schrijver. Kan hij dit in gemoedc meenen, als hij van zijn onderwerp inderdaad op de hoogt' 'S Vertoont de katholieke Kerk met haai veelzijdige actie, met haar breede ontplooi ing van een respectabele'activiteit op cl!< terrein des levens mag men wel zeggen met haar missie-actie niet het minst in alle streken van den aardbol, het beeld van eer -.p krukken, voortstrompelenden afgeleefde? Men kan ingenomen zijn met het geliefde, beeld der „evolutie maar dit behoefde toch niet het oog te doen sluiten voor de werkelijkheid om zich heen, die een iets "oolér terrein bestrijkt dan Scandinavië De Scandinaafsche correspondent heeft het al te erg en al te bont gemaakt: het Pausdom en de katholieke Kerk zijn, ook 'n het leven der volken, nog een factor var 'roote beteekenis. Het Hbld. heeft dit trouwens zelf meer lan eens moéten en, voegen wij er bij willen erkennen, m dit doende gaf hel van juister inzicht bink dan zijn medewer ker in het hooge Noorden. Nog niet zoo heel lang geleden, arri veerde er hier te lande, met bestemming voor Artis, een allerinteressantst dier, dat direct ieders belangstelling tot zich trok Het was een hagedis vaan ongemeen groote afmetingen (3 M. lengte, terwijl het een lengte van 7 M. kan bereiken), die eerder aan de voorwereldlijke sauriërs deed den ken, dan aan de kleine diertjes, dic men in deze jaren in onze bosschen vindt. Geen wonder dus, dat ieders belangstelling .naar dit dier ging, alsof men hier een oplossing vend van voorhistorische problemen. Met het oog op dit dier, lijkt het mij inte ressant, het een en ander te vertellen over zijn levenswijze en zijn dagelijksche omge ving. Enkele dingen zijn u waarschijnlijk reeds bekend, zooals de „habilus" van het dier. Ik mag veronderstellen, dat wel ieder een, zoo niet naar Artis geweest zijnde, toch rijn portret in de een of andere krant heeft gezien. Daarenboven kon men hem in de loréélilm - hier ter stede in Dec, door Pater Bouman vertoont -bewonderen, waar een varanus-jacht op zeer mooie wijze is uitgeheeld. De hagedis (zijn Latijnsche naam luidt: Varartus Komodoensis) kan, zooals reeds ge- zcTgd is, 7 M, lang worden, waarbij inbegre pen is de zeer lange, in een fijne puntuit- ioopendc staart. De kop is kort, van voren stomp uitloopend, terwijl de nek tamelijk .ang is. Zijn huid is bedekt met schubben en van een donkcr-grijzc kleur. Voor 't overige gelijkt hij. op de gewone hagedis. Dc eenige vindplaals op de wereld is de Westkust van Mores en het eilandje Kunodo. Hoelang dit dier reeds op aarde voorkomt, weet men niet, maar het merkwaardige is wel, dat he! dier eerst in 1912 ontdekt werd. ik wil hier niet mee zeggen, dat het dfer zich tot dan toe van het oog .der menschen had weten te onttrekken. Integendeel! Jaren la.ng reeds waren deze dieren de schrik der Inlanders. Door hun enorme afmetingen, en groote snelheid van beweging, imponeerden zij op het eerste gezicht en daarenboven waren hun beten cn slagen met de staart van zeer kwaadaardigen aard. Geen won der, dat zij de naam kregen van „Breaja darat", landkrokodil. De eerste berichten over deze dieren kon men eigenlijk niet meer dan geruchten noemen, daar de Inlanders, een goede dosis fantasie bezaten en 't gebleken was, dat zij nog al eens graag oveidrcven. Toch togen epnige goede schutters op weg, om zelf „dc zaakin oogenschouw te nemen. En weldra hadden zij eenige knapen van 7 M. neerge legd, waarmee zij zich van de waarheid der geiuclrten overtuigd hadden. Weldra was 't bericht van deze nieuwe vondst in Buitenzorg aangekomen, waar uenlge menschen van iï'ct laboratorium wer den uitgestuurd, om nog eenige exemplaren, liefst levend, op te 3poren. Maar gemakkelijk zou 't dit keer niet gaan. Allereerst konden zij geen inboorlin gen icrijgen; bij hen zat de schrik er nog te sterk in en zonder deze menschen. hoefden zij er niet aan te denken, om ook maar één dier in handen te krijgen Daarenboven had den de hagedissen zich in de bergen cn bos schen teruggetrokken. Zij lieten zich niet meer op de open vlakte zien, zij groeven hun holen onder steenen en rotsen, en het was uiterst moeilijk hen daar te vinden Na lan gen tijd werden de moeilijkheden overwon nen en werden er eenige exemplaren levend gevangen. De grootste van het viertal haalde net de drie meter, de kleinste was Iets grooter dan een meter De groote exem plaren kon men niet lang in leven houden. Deze groote hagedis is uitsluitend een landdier en is hier haast even gevaarlijk als dc krokodil in het water. Hij voedt zich met geiten, kippen en ook wel honden, als hij er de kans toe krijgt, en men vertelt zelfs, dat er eens een keer een inlander is opge peuzeld. Hij kan zich met groote snelheid voort bewegen, waarbij noch borst, noch buik de •Hond raken; alleen de staart sleept over den grond mee en laat een zeer duidelijk spoor achter, hetgeen door de jagers zeer geapprecieerd wordt De nek is zeer bewegelijk, waardoor zij hun kop in alle richtingen kunnen draaien, hetgeen bij hen van groot belang is, daar zij absoluut doof zijn. Het is gebleken, dat zij rustig hun gang gaan, ook al maakt men een oorverdoovend lawaai in hun onmiddellijke omgeving, mits men zich zoo opstelt, dat de dieren niets kunnen zien. Daarom moeten zij gemakkelijk elk oogenblik hun omgeving kunnen overzien en dit wordt het eenvou digste bereikt door een vèr-draaibaren nek, zoodat zij in beweging zijnde, ook achter :ich kunnen zien, evengoed als vooruit. Het is zeer te betreuren, dat het eenig Jevendc exemplaar van dit interessante dier, dat de belangstelling der geheele wereld tot zich trekt, in Artis is gestorven. Slechts enkele maanden kon men het in leven houden en in dien tijd is het door zeer velen bezocht geworden, waaronder talrijke buitenlanders. Over eenige weken zal het in opgezetten toestand in het Artis-museum te bewonde ren zijn cn het zal zeker wel de moeite waard zijn, dit voorhistorisch monster wat vaan nabij te bekijken. R, VORSTMAN. MEDEDEELINGEN VAN DEN K. R. Dc werkzaamheden, welke dc Kath. Ra- dio-pmroep met zich medebrengt zijn van dien aard, dat wij noodzakelijk tot uitbrei ding van ons personeel moesten overgaan. Behalve de talrijke propagandisten, welke op vele plaalscn van ons land prachtig werk verrichten, hebben wij voor ons kintoo waar lederen dag een overstelpende cor respondentie en opgaven van nieuwe leden binnenkwamen, een nieuwen bediende moe ten aannemdh die met den heer Speet het nieuwe werk afmaakt en ook tevens opge leid wordt, genoemden heer zoo noodig als omroeper te ve-vangen. Ook ging het niet langer meer ons kan toor te houden aan het bekende adres; Spuistraat 12, de pastorie van de St Domi- nicuskcrk. Het was voor ons dienstperso neel zoo langzamerhand een te zware last geworden, daa" dageli:ks verschillende per sonen komen om met den K. R. O zaken te bespreken of nieuwe leden aan te bren gen. Van 1 Februari af zal dus ons kantoor gevestigd zijn op de Heerengracht 46. Wij verzoeken dus alle correspondentie voor den K. R. O. haar dit adres op te zenden, te beginnen natuu'lijk met 1 Februari. Zoodra ons nieuwe telefoonnummer bekend is zullen wij er mededeeling van doen in de bladen. j' Tenslotte nog een bericht voor de luis teraars. Pastoor de Grijs, die a.s. Dinsdag 1 Fe bruari voor de microfoon zou spreken, is doo- de ongesteldheid van den dag verhin derd zijn onderwerp le behend.leh. In d'ens plaats zal spreken; een redacteur van het Kath. Indisch weekblad, over een onder werp, dat van groot belang is voor de ka tholieken van ons vaderland, namelijk: De Indische toestanden en de uitzending van katholieke jongelieden, Waar dit op het oogenblik een vraagstuk is van g-oot belang, hopen wij dat de spre ker, die jarenlang in Indië is geweest en volkomen met alle toestanden aldaar op de hoogte, vele misvattingen uit den we? zal ruimen en gezonde ideeën bij onze katho lieke jongelui daarover in liet leven zal roepen. L. H. PERQUIN, Voorz. v.d. K.R.O. PARKLAAN 49 - TELEF 11410 Apartementen, Salon met telefoon, Stroomend koud en warm water. Matige prijzen. Intieme zaaltjes voor club- en familie feestjes. 42697 Tj. TEITSMA. ZONDAG 30 JANUARI. HILVERSUM 1050 M. 10.30 uur Vrijz. Uitzending. Jeugddag in de Rem. Kerk te Ams cr^tun. Spr. Ds. W. Mac- kenz'e. Mevr. J. v." Yzer. Vincent, zang. 1. Votum. 2. Gemeentezang: Lied 104 1, 2, 3 3. Voorlezing Boodschap. 4. Gebed. 5. Solozang. 6, Voorlezing: „O Tijd dié komt" van A, v. Schellema. 7. Gemeen'c- zartg: Lied 133 1 en 4. 8. Preek Tekst 1 Cor, 3 9. 9. Solozang, 10. Gebed 11 Gemeentezang: Lied 165 4. 12. Slo'vo tum 12.30 uur Kamermuziek door het Parijsche Trio. Marie Colin, pirno. Louis Carembat, viool. Rene Chizalet, cello 2.30 uur Namiddag-conceit, te geven door de Amsterdamsche Orkest- vereeniging, in Ar'is te Amsterdam, Diri- gen': Frans van Diepenbeek. 5 30 nut Diens' in de Gerei. Kerk (Ooslerkcrk) te Ui'echt Voorganger: Ds P, Ch. v. d. Vliet. 1, Orgelspel, 2. Votum, 3. Zegen groei, 4. Zingen Ps. 42 4 en 5, 5. Le zen van de Apostolische. Geloofsbelijde nis en 1 Cor. 1 17-24, 6. Gebed 7. ln- leidin preek: Over Jezus, 8. Tekst: Matlh. 9 2. (1 Jfezus en het geloof van Gods Volk, 2 Jezus, en dc kracht Gods, 3 Jezus en de vergeving der zonden), 9. Zingen: Ps. 27 5 en 7, 10. le deel. 11. Tusschen- zang: 32 4a, 12. 2e deel preek, 13. Dank gebed, 14. Zingen: Ps. 73 13, 15, Zegen bede, 16. Orgel 8 uur Pers- en sporlber. 8.10 uur „Samson en Da- Vlinder wist hij af van Herbert. Het prach- c huis, dat in het begin van den winter st zooveel praal geopend was en zot, aote verwachtingen had opgewekt ten op- :htc der gezelligheid, Jag stil en eenzaam ar, sedert men de jonge levenslustige ge- sdster begraven bad en haar gemaal, len- volgc van het duel, een langdurige veiting- "af onderging. Hei ontzaggelijk opzien, dat deze zaak ge ard had, was nog in 't geheel niet vermin- rd en de gevangene werd een belangwek- ■nd onderwerp voor de dagelijksche ge- rekken, evenals hij eehmaal de gezochtt ndy geweest was. De verschrikkelijke wroeging der eerst», en en dagen werd bij hem wel spoedig •erwonr.en cloor de heerschappij, welke h: er zichzelven vermocht uit te oefenen et* de vc-hooren, welke hij moest ondergaan, inde hij zich helder en voorzichtig als im- ■r. Verder had hem niemand gezien, dan ne moeder en graaf Wolf, wiens bciridde- ;g tot eei; verkort rechterlijk onderzoek verzocht in een kort onderhoud. t Was een koele ontmoeting geweest, Icrberts voorbereiding tót deze samenkomst ennóodig. Want ofschoon de oudere Wangei- !oh nauwkeurig was ingewijd in de omstan- Jighcden, zoo vermeed hij toch iedere aan- oierking, welke daarop betrekking had, ieder ■voord van troost of spijt. In dit opzicht ten minste versmaadde hij het, den rchün aan te nemen, als geloofde hij aan Herberts on schuld. Het verzoek, gedaan op een in lang niei neer gehoorden harlfelijken toon. schonk hij Icchts een koele opmerkzaamheid. Mijn eigen belang cischt eiken steun, welke etrekking heeft op een spoedig besluit in .eze pijnlijke aangelegenheid, had graaf Wolf can.woord, ik hoop, dat dit de laatste ge meenzaamheid is tusschen ons, wij beiden veten het, dat wij innerlijk niets met elkan- 'ar te maaken hebbén. Een ontzaggelijke' geringschatting lag in 'on toon van den ouden man, dc onbewim pelde bekentenis, dat hij hem had door zien :;n Herberts hoogmoed zwol op in machte- looze woede. Maar zóu hij verder gaan op het gevaarlijke terrein, zou hij dingen bij brengen, welke hem slechts moesten vet- Kkken in eer, dichter weefsel van leugen, zou hij zelis, verantwoording vorderend, ijn oom tegemoet treden en aan het bloedig 'rama een naspel toevoegen, d:it de open bare tneening over hem slechts nog diepei ■on doen zinken? Na zoo langen geheimen strijd, na de over- panning en de martelingen der laatste da gen, gevoelde hij allengskens een groote geestelijke verslapping; hij had een gevoel als ware hij bedrogen door de gebeurtenis sen, welke hij gemeend had te beheerschen. Ja, hij had ze gewonnen, de vrijheid, welke dc rijkdom verschaft, maar hij had ze be taald met de dienstbaarheid eener voortdu rende voorzichtigheid en waakzaamheid, njét het onaangename gevoel, bespied te zijn en verdacht. Hij had het van zgn moeder gehoord, op welk een in iict oog vallende wijze men Con- stanlijn dc laatste eer had bewezen; ergden- l.end als het schuldbesef is, zag hij in déze bewijzen van achting, den doode gegeven, de eerste luide aanklachten tegen zich zeiven. Daarbij gevoelde hij zich lichamelijk afge mat ten doode toe. Niets meer te zien en te hooren van datgene, wat daarbuiten gebeur de het eenzame vestingarrest wenkte hem als een plaats der ruste. Als hij immer en ramer weder nadacht over den ongedachten loop der dingen, door zijn verraad in het leven geroepen, als hij Wandelde door de eenzaam geworden kamers, zoo schitterend en zoo stil, op den parketvloer alleen zijn eigen beeld zag, dan was het hem, als ware* de wereld ledig eh hét leven een wisselval lige schemering. Nimmermeer, sinds den tij dat hij man werd cn zijn v/eg zich geschelde! had van d!pn zijns vriends, nimmermeer ha hij het ondervond,en, hoe machlig en onuit wischbaar de herinneringen zijn aan eer. reiré, blijde jeugd, p mmermeer, hoe heek', de banden zijn, welke twee broeders aan el kander binden. En eens waren zij dit, eens deelden zij alles Tel. 14609. Haarlem, is het meest geschikte en vakkundig adres voor Complete installat ie» en onderdeden. Alles met garantie» lila", opera in 3 acten van St. Saëns. Rolverd.: Dalila, Suze Luger Samson. Ju les Moes. De Hoogepriester van Dagon, R. v. Helvoirt. Pel, Abimelech, Land voogd van Gaza, M, v Reen. Een Hc- breeuwsch Grijsaard, G. Leenders. Een Phi'is ijnsche Bode, J- Jansen, le Phi- listijn M. v. Beek, 2e PhiFstijn B. Leeuwin. Toonkunstkoor Afd. Hilversum. Zeer ver sterkte H. D. O.-orkest, •o.l v. den heer C. Andrie6sen, Dir. Toonkunstkoor. Alg. leiding Chris de Vos DAVENTRY 1600 M. 3.50 uur Con cert. Werken van Del us. Symphonie-con- cert, A. Sammons, viool 4.50 uur Popula're klassieken. E. Isaacs, piano. Symphonie-orkest 5.40 uur Vertel ling u. h. Ouden Testament 5.506.20 uur Kinder-kerkdienst 8.20 uur Orgelconcert van de St Mary-Le-Bouw- kerk. Koorzang 8.35 uur Studio kerkdienst 9.15 uur Oproep ten bate van: The child Emigration Soc cty 9.20 uur Weerber., nieuws 9.35 uur Concert. Casano-octet cn N. Eadie, so praan. Voorlezing uit Plato's „Phaedo (De dood van Soeratis). L. Pouishoff, hnoff, piano 11.05 uur opiloog. PARIJS „Radio-Paris" 1750 M. 12.20—1.05 uur Gewijde muz'ek en preek 1.052.10 uur Concert. Or kest en Melle Morin-zang 5.055.55 uur Concert. Radio-Jazz Symphonic 8.50 uur Orkestconcert. LANGENBERG 469 M. - 820—9.20 uur Morgenconcert. Gem. Kooi 11.20 12.20 uur Orkestconcert 3.505.20 uur Orkestconcert 6.207.20 uur - 1G0 K.M. wieier-wedstrijden in dc West- falenhal 7.35—9.20 uur Carnaval in Keulen 9.35—11 20 uur Dansmuziek. KCNIGSWUSTERHAUSEN 1300 M. en BERLIJN 484 en 566 M. 8.20 uur Morgenconcert i10.50 uur Concert. Backer-orkest 11.40 uur Max en Paul, humoristen 3.505.20 uur Con cert. Steinerkapel 7.50 uur. Populair orkestconcert 9.5011 50 uur Dans muziek door het orkest E tc. HAMBURG 394.7 M. 8.35 uur Mor genconcert 10.5011.50 uur Opera concert 12.251.05 uur Orkestcon- cert 1.05—1.50 uur Kamermuziek 3,504.20 uur Liederen' van Schubert 4.205.50 uur Orkestconcert 7.20 uur „Hanswursl", tooneeUpeL Daarna tot 11.15 uur Dansmuziek. BRUSSEL 508 M. en ANTWERPEN 266 M. 8.20 uur De Radio-Courant 8.50—10.50 uur Concert. Orkest en vo cale solisten. ■Steeds /iet JVieuwste irt AaatO Gffg" \,/ti//ctirtc//tje//<>rsfcft///gc/tee"ttcrrt>ors?rï_ MAANDAG 31 JANUARI. HILVERSUM, 1050 M. 12.00 Politieber. 3.304.00 Vrouwenhalfuurtje door me vrouw Rhémonda 5.006.00 Kinderuur tje door mevr. Ant. v Dijk 6.056.45 Concert door het H. D. O.-Orkest, Inter nationale dansen, 6.457.15 Tu.nbouw- halfuurtje door den lieer G. Gorter, uit 's Graveland 7.157.45 Engelsche les voor beginners. 7.45 Politieber. 10 Persber. 8.10 Een avond in Groningen: Openingswoord door dan lieer T. Lemstra, Gem. Zang ver. „Loreley", dir. N T. W. Versteeg. Het Groningsch Symphonic- ensemble, dir. Mr. Dr. Kalma. Groningsch Mannenkoor. Mevr. Victoria Binnendvk, alt. R, Hazenberg, a. d. vleugel. Johan M. Knypings, cello. Th. Lautenbach, decla matie. Het Groningsch Symohonie-orkesl. DAVENTRY, 1609 M. 11.20 Concert. Da- veptry-kwartet en solisten: sopraan, tenor, viool, piano. 1.202.20 Orgelconcert van de Soulhwark-Cathedraal. Ph. Warde, zang. 3.15 Lezing: Sailing röund the world. 3.20 Lezing: The. holy land. 4.20 Dansmuziek. 4.35 Lezing: The mo vements ol living creatures. 4.50 Dans muziek. 5.20 Huishoudpraatje. 5.35 Kinderuurte 6.20 Orkestconcert. 6.50 Tijdsein, weerber nieuws. 7.05 Orkest concert. 7.20 Literaire critiek. i 7.35 De 48 preludes en fugues van Bach. Piano muziek. 7.45 Fransche voarlezing: Le Bourgeois Gentilhommc van Molière 8.05 Variëté (comedienne-humorist a. d. piano-syncopatie). 9 05 Celloconcert door B Eveline. 9.20 Weerber., nieuws. 9.35 Dabat. Stage versus Screen. 10.0511.^0 Kamermuziek Het Hongaar- sche strijkkwartet, S. Logan, bariton. PARYS „RADIO-PARIS", 1750 M. 10.50 —11.20 Persber. en 10 minuten muziek. 12.502.10 Concert-Orkest Gayina en Mme, Nielka, zag. 5.055.55 Literaire matinee, Declamatie, viool- en pianomu ziek. 9,0511.20 Fragmenten van „De tooverfluit" opera, Mozart. LANGENBERG, 469 M. 3.50—5.15 Orkest concert. 7.35—9.20 „Hannele's Himm»l- fahrt", tooneelgcdicht van Gerhart Haupt- mann, -11.2011.50 Dansmuziek door de kapel Peiosy. KÖNIGSWUSTFRHAUSEN, 1300 M, en BERLIJN, 484 en 566 M, 1,50—7.20 Lezingen en lessen. 7.50 „Danton's Tod", drama in 3 acten van Büchner. 9,50—11.50 Dansmuziek HAMBURG, 394,7 M. 11.50—1.20 Orkest- concert. 1.252.05 Kamermuziek. 3.354.20 Vroolijke liederen. 5.20 5.50 Orkestconcert. 7.2010.50 Carne- val. Offenbachians. BRUSSEL, 509 M. en ANTWERPEN, 266 M. 8.20 De Radio-Couranl. 8.5010.50 Orkestconcert. Om 9.50 Een lezing. en Constantijn gaf van den overvloed zijns jeestes en zijn harten en hief hem tot zich ap, boven het slijk des levens oen weliswaar hadden langzaam cn on- j nerkbaar die banden zich opgelost; Constan- ijn steeg opwaarts en Herbert daalde nedei n de diepte, waarin het oog des Vriends hen, niet yolgde. Maar oplossen geschiedt zacht en zonder smart, Herbert had het nauw ge- voeld, de zachte verbintenis, welke hij im mer nog gewaar werd, was hem genoeg ge- weest. Nu eerst was die band vaneengeretei. door zijne hand verscheurd en voor im mer. Herbert had Magdalena liefgehad een kot en lijd, maar meer met de zinnen, dan met het hart. Constantijn daarentegen waren de zuivct. rtc en sterksle gevoelens toegewijd geweest, welke hij bezat en nadat de machtige aan vechtingen en innerlijke inspanningen dei laatste jaren zijn geestkracht hadden vet- -nindefd, kon hij over dit graf niet meet heenkomen. Het was hem als een verlich- ing, dat Melanie en haar kirfd hem onlno. men waren en hij bek. zich zelf dit bedaard, et anderen nauw verbonden te zijn, steeds n zichzelf te moeten letten, zelfs in dc '.11 te van zijn e 'en huis, die kwelling zou j rn te machtig g.:v/eest zijn. Weencnd hing riju moeder aan zijn als," toén hij afscheid nam om zijn arrest le midergaan, Wat zijt ge veranderd, zeide zij klagend, hoe staat alles u te lezen op het gelaat! Hij wendde zich af en ging; als zij geweten had, hoe alles gegrift stond in zijn hart met koperen letteren! De vensters vaji zijn huis werden gesloten, dc prachtige meubelen omhuld en de verge- lelheid daalde neder over de gebeurtenis alleen niel in zijne herinnering. Immer wa kende beelden riep zij te voorschijn, onuit- wischbare! Niet in het geheim sprak zij tol hem met luide hoorbare stem, driest en dreigend verbreedde zij zich, zat met hem aan tafel en volgde hem op zijn leger. 't Was een langdurig, eenzaam z.rrest. Had hij werkelijk nooit vrienden gehad, hadden zij zich schuw van hem afgewend, sinds zij gestaan hadden aan Constaniijns graf, of hau zijn eigen stijve onverschilligheid hunne be langstelling doen verdwijnen geen teeken van deelneming drong door in zijne afzonde- ring. blij had een massa lectuur, maar maakte e. weinig gebruik van, hij was te mat on, met opmcrkzaamcid te volgen wat hij las en zijn eigen gedachten, zoo rusteloos en druk kend, leidden hem af. De boomen schudden de sneeuw van hunm takken. Dc winter ging voorbij en de lente kwam. Aan een zijner vensters bouwde een zwaluwenpaar; hij herinnerde zich, hoe hij in de eerste weken van zijn huwelijk met Mag dalena had gekeken naar de hupsche kleine gasten, welke zich een tehuis maakten aan den gevel van hun huis, welk een vreugde en welk een tijdverdrijf zij haar verschaft had den in hare diepe eenzaamheid. Met wonderbare duidelijkheid kwamen hem die plaatsen voor den geest, waar zij geleeid had. Als uiterlijk beeld van haar ge luk, werden zij eenvoudiger en somberder naarmate zijne liefde Verflauwde. Maar zij had ten minste haar kind gehad, dat kind, hetwelk hen onafscheidbaar aan elkander verbond, zooals zij gezegd had cn dat hij niet eens meer kende! Was het verlangen, was het berouw, dat hem liet beeld der schoóne vrouw zoo vaak voor oogen tooverde en zijne gedachten telkens opnieuw terugvoerde tot het kind, dat hij overgelaten had aan de barmhartige liefde .van vreemde menschen. Neen, o neen, zeide hij, immer nog vast houdend aan zijne zelfmisleiding, ik zou dat alles overwonnen hebben. Ik had voor haai willen zorgen en bedaard willen scheiden van haar. Zij heeft mij genoodzaakt tot het plegen eener zoo erge daad, haar eigen on verbiddelijkheid, door haar ten grave ge bracht. Maar Constantijn Constantijn had hem tot niets aangedreven. Hij had noch deel ge had aan de dwaasheid, noch wederstand ge boden, toen zij voleindigd zou worden, hij had niets geweten en niets gewild. Hij was :n het geheim en onvoorzien nedergedrukt l^n den afgrond van smart en eerloosheid en omdat hij zich eruit wilde bevrijden, daarom vond hij den dood. 'Wordt vervolgd.l

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 10