f 3000.- f /so.- SaBsnüs f»o.- x-a?stï; 1125.- assay? tso.- s tlt f49- "1 - Protestvergadering Mexico, 31 Jan., Gem. Concertzaal, opening zaai ba» s, Aanvang precies 8 uur Dit nummer bestaat uit 22 bladzijden, waaronder bet geïllustreerd in Zondagsblad acht bladzijden. Voornaamste Nieuws AMSïïIMraERTMïï&JL V erkeer songevallen* Leekepreeken. PIJLTJES Zaterdag 29 Januari 1927 50ste Jaargang No. 16462 Aanaiüe moet. OO 8 uuimoiwijwingcr, been of arm1 f u. andere vmgeu c&ngtite moet, op straffe van verlies von aEle rechten, geschieden pUerlifR driemaal vier en twintig uren na hel ongeval verlies v. eem VREEMD GELD STADSNIEUWS Agenda 30 Januari Agenda 31 Januari DE ZETEL VAN BLOEM BOLLENCULTUUR. Onze te asfanteeren straten. EEN VRACHTAUTO IN DE KRUISVAART. Twee der inzittenden worden gewond. HET GOEDERENVERVOER PER TRAM OP DE LIJN HEEMSTEDE—LEIDEN. Aanrijding. ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE. Apotheekdiensten. DE BIBLIOTHEKEN DER ST. VlNCENTIUSVEREENIGïNG ZIJN GEOPEND: Handels-examens. De examens in boekhouden, Nederland- sche, Fransche, Duitsche en Engelsche handelscorrespondentie, werden afgenomen te Haarlem, onder persoonlijk toezicht van mr. J. B. Bomans, lid Tweede Kamer en lid Ged. Staten van Noord-Holland op 27, 26 en 29 December j.l. Wat je onder melktijd kan gebeuren. Statuten. Ten bate der werkloozen. Personalia. Douchebaden. De abonnementsprijs bedraagt vooi? Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.53 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening Nr. 5970. Adverfentiën 35 cents per regel i raag- en aan bod-a dv er lentiën 1-4 egels 60 ct per plaatsing, elk* ;egel meer 15 ct„ bij vooruitbetaling Advertèntiën tusscben den tekst, als ingezonden mededeeling 60 ct. per regeL Bij contract belangrijke korting. - vw5vuf uwucujncii auuup j - een voei 01 een 002; dtlim oi wiisvinwr I U15. ho»« nf -»*-™ I 4'J 173. RELIGIEUS FATSOEN, Dezer dagen ontving ik uit Velsen onder staand briefje; Mijnbeer. Onderget., ijverig lezer van uw wekelijk- sehe leekenpreeken zou gaarne uw mee ning eens hooren betreffende het volgende. In het nummer van de N H. Ct. van 25 dezer komt deze, hier aangehechte, adver tentie voor: TER EERE H. THERESIA, Iemand vraagt voor net R.-K. persoon 700ter leen. Twee solide borgen aan wezig. Maandelijksche aflossing. Br. onder No. 1499 Bur. van dit blad. Volgens mijn bescheiden meening gaat «lil toch wel een beetje a 1 te ver. Ik vind het schitterend dat de H. The- rcsia zoo'n groot aantal vereerders telt, ook in ons goede Holland, doch als men die vereering door gaat voeren als hier aangegeven, dan geloof ik, dal er aan die vereering een „luchtje" komt. Bovendien is bet voor andersdenkenden en anti-papisten weer eens een mooie gelegenhèid om ons H. Geloof belachelijk te maken. En daar hebben we toch heusch geen behoefte aan. Gaarne hoorde ik ook uw meening eens. In afwachting, enz. Dit' schrijven is mij een welkome aanlei ding om eens te wijzen op de gevaren van onze Roomsche gemoedelijkheid. Het is bekend dat wij. Katholieken, over hel algemeen nogal vertrouwelijk met God en Zijn lieve heiligen omspringen. Op dien eenvoud des geloofs zou ik een loflied kun nen zingen. Wat is ei aantrekkelijker in de Katholieke Kerk dan die „gemeenschap der heiligen", het bewustzijn, dat daar bo ven een algoede Vader woon* in een schoo- sen Hemel, omringd door koren van zaligen, van heilige schepselen, die eens leefden op aarde zooals wij; in een lichaam, zooals het onze, die ons zijn vooraf gegaan, eerst wel licht in het vuur der loutering, waaruit zij, mede door onze gebeden zijn verlost cn die ons nu op hun beurt weer helpen voor den troon van den Almachtige, japdat wij onze aardsche reis goed ten einde mogen bren gén. Die gemeenschap van de lijdende, de strijdende en de zegepralende Kerk is een telkens opnieuw ons verblijdende zekerheid van ons geloof, dat wij niet voor niets leven, lijden en strijden; dat wij niet alleen staan maar dat er in het andere leven altijd hon derden trouwe oogen over ons waken. Laten wij het den niet-Katholicken, die deze Roomsche blijdschap niet begrijpen en ons zelfs om onze heilïgenvereering laken, toch niet kwalijk nemen, dat zij ten deze zoo ver van ons afslaan. Laten wij hen liever beklagen; zij missen een geestelijk goed van onschatbare waarde in hun leven. Maar laten wij zelf dit bezit op prijs stellen! Uit sleur vergeten wij er maar al te vaak de waarde van, ja erger, de gewoonte voert helaas maar al te licht tot profanatie. Wanneer er geen erger dingen gebeurden, dan waarop mijn geachte lezer hier boven wijst, dan zou er geen reden zijn om over dit onderwerp te spreken Maar vele katho lieken léggen in hun omgang met heiligen en heilige zaken een slordigheid en onwel levendheid aan den dag, die de heiligschen nis nabij komt en daarin heeft mijn brief schrijver groot gelijk grootelijks ergernis geeft aan andersdenkenden, maar ook voeg ik er bij aan fijngevoelige geloofs- ge'nooten, R'oomsche blijdschap, Roomsche blijmoe digheid, gulle levensopvatting, steeds ver trouwend op Gods voorzienigheid en de be scherming van eenige veel vereerde patro nen en patronessen in den Hemel, 't is prachtig, 't is alles tèn zeerste te loven. Maar die blijdschap en die hartelijke omgang met de hemelsche geesten moeten, willen zij werkelijke waarde hebben, op een zuiver godsdienstigen grondslag berusten. Wij ken nen tegenwoordig allen het leven der kleine H. Theresia Zij is wel bij uitnemendheid een voorbeeld van kinderlijken omgang met God en Zijn heiligen. Daarom is zij de lieveling van ons levend Roomsch geslacht geworden. Maar wijs mij onder al die kinderlijke, har telijke, vertrouwelijke gesprekken, welke rij met haar Heer hield, één vulgair woord! Gij zult het niet vinden. Integendeel, in dien roerenden eenvoud spreekt altijd groote zielenadel. En nu behoeven wij van onze geloofsgenootcn niet te vergen, dat zij bid dend tot God of de Hemelingen de ge- kuischte taal van St. Thomas of Bonaven- tura gebruiken Neen. wat er rechtstreeks uit hun hart naar boven stijgt in zuivere meening is in Gods oog altijd goed, hoe onbeholpen het gestamel ook moge zijn. Maar Cr is verschil tusschen persoonlijk ge bed en openbare uiting. De Kerk zelf leert ons, dat wij ten deze uiterst voorzichtig moeten zijn. Het hoogste kerkelijk gezag heeft voorgeschreven hoe de liturgie, de eeredienst zal zijn tot in de kleinste bij zonderheden; voor muziek, verlichting en versiering zelfs zijn voorschriften gemaakt; dè kleedij van priesters en bedienaren is voorgeschreven. Alle openbare gebeden be hoeven kerkelijke goedkeuring; particuliere ■devoties, hoe prachtig ook, worden geweerd, tenzij door het kerkelijk gezag gekeurd en goed bevonden. En in die richting wordt het kerkelijk gezag steeds strenger; naar mate de katholieke cultuur meer groeit en bloeit, naar die mate worden ook strenger eischen aan kerkbouw en kerkinterieur ge steld. Wanneer de katholieken dezen geest der kerk allen goed vatten en zich daar naar in hun gesprekken en openbare uitin gen ten opzichte van religieuse zaken ge droegen, er zouden geen ergernissen gege ven worden en geen waarschuwingen noodig zijn. Maar die geest leeft helaas bij velen niet. Van jongs af aan te midden van het heilige opgegroeid, raakt men er mee vertrouwd en verliest den gepasten en ver- cischten eeibiéd. Is het noodig te zeggen, dat men tegenover het heilige en het hei ligste meer fatsoen dient in acht te nemen dan tegenover de grooten der wereld? Eigenlijk is het niet noodig. Wie de eer geniet door de Koningin ter tafel te worden genoodigd, informeert te voren naar alle regels der koninklijke étiquette en gedraagt zich zoo goed mogelijk volgens de eischen van eerbied, in tegenwoordigheid van zulk een hooge gastvrouw gesteld. Niemand denkt er over zoogenaamd gemoedelijk of te goe der trouw op de Vorstin af te stappen, haar op den schouder te kloppen en te zeggen: zoo, mevrouwtje, en hoe gaat het er nu mee? Evenmin zullen wij dulden, dat onze kinderen een portret der Koningin beklad den of daarmee ongepaste grapjes maken Maar waarom hebben wij dan niet minstens datzelfde fatsoen voor God en Zijn heiligen? Ik herinnei mij uit mijn jeugd, welk een groo te ergernis het bij mij verwekte, toen ik in het ouderlijk huis eens een huisnaaister al dus haar arbeid zag aanvangen: uit een grooten witten zak onder haar bovenrok o, mode waar blijft de tijd! werd een eigenaardig koperen stolpje te voorschijn gehaald. Het goede mensch draaide aan hef houten grondvlak van dit instrumentje en daar kwam een klein heiligenbeeldje te voorschijn Zij plaatste dat vóór haar op de tafel met de woorden: zóó, Antonius, nu moet jij bet vandaag maar eens doen! Den volgenden dag had misschien een der andere groote hemelbewoners de klandizie; ik weet het niet Maar dit weet ik wel dat zulke zij het goed bedoelde familiariteiten te genover den grooten wonderdoener zeer zijn af te keuren, geen bewijs leveren van diep geloofsleven en eerbied voor het heilige en aanstoot kunnen geven aan anderen. Vooral dit laatste gevaar mogen wij niet onderschatten, zeker niet in ons land met zijn gemeende bevolking. In een, bijna ner gens meer bestaande, zuiver katholieke ge meenschap kan men tegen religieus onfat soen opkomen uit eerbied voor God en Zijn uitverkorenen. Maar in een gemengde om geving doet een dusdanige Roomsche slor digheid bovendien nog -eel kwaad aan kerk en godsdienst. Wie veel protestantsche en socialistische bladen en tijdschriften moet lezen stoot herhaaldelijk op de ergernis of den spot van niet-katholieke christenen of vrijdenkers, naar aanleiding van lakens waardige onvoorzichtigheden door katholie ken begaan. Zoo schreef eenigen tijd geleden de befaamde Oproerige Krabbelaar van „Het Volk" een flijmscherp stukje aan het adres van een onzer katholieke partijbladen, waar- ligen onder ons een heftig geblaat aanhef fen over de profanatie var het heilige in fabricatie van religieuse artikelen. Wij moe ten elkander leiden en voorlichten. Wanneer de fijner besnaarde katholieken bij voorko mende gelegenheden hun grover aangelegde geloofsgenooten met een gemoedelijk woord eens wijzen op het ongepaste van sommige al te familiaire woorden of daden ten op zichte van heilige en gewijde personen en voorwerpen, dan zullen wij op de snelste manier verbetering bereiken, meer dan door het schrijven van zwaarwichtige verhande lingen, welke de betrokkenen toch niet le zen. Want kwade trouw is doorgaans uit gesloten; het gaat om het aankweeken van religieus fatsoen. En zulk een opvoeding slaagt het best door eigen goed voorbeeld en door een gepast woord in zachtmoedigheid gesproken. HOMO SAPIENS. St. Josephsgezellengebouw Jansstraat 59 Geopend van 12 tot 2 uur. 's Avonds pre cies half 8 uur 1ste jaarfeest. Toegang al- leen voor degezellen met hun Ouders. Gem. Concertgebouw Middagconcert „H. O. V." half 3 uur. Schouwburg, Jansweg „Roodkapje met de wolf" 2 uur. Theater „De Kroon" Bioscoop voorstel:: n 8 uur Sociëteit „St. Bavo" Haarlem's Zang genot 8 uur R.-K. Propagandaclub Volksbond 8 uur R.-K. Bevolkings bureau 8 uur. Si. Josephsgezellengebouw Jansstraat 59 Zaal voor de gezellen gesloten. Leder van de Damclub „T. en P." kunnen in 't Patronaatsgebouw aan den Zijlsingel (in gang Brouwerskadej hun clubavond hou den. R. K. Militairen-Vereeniging, Zoetestraat 14. R -K. Mannenkoor „Philip Loots". Theater „De Kroon" Bioscoopvoorstelling 8 uur Kleine Theresia Slichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens, Sociëteit „St. Bavo" Smedestr. 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur. s middaés van 35 uur, s avonds van half 8half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 9J412 uur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis- ies Bloemhofstraat 1 Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames Alle werkdagen van v.m. 1012 uur. des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur. behalve Zaterdag avond Tel 11671 Aibeidsbemiddelingsburean van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 fc-lken Donderdag van 89'A uur R.K. Bevolkingsbureau Geboqw „Sint Bavo" Smedestraat 23. Van 810 uur -p Maandag- Woenstdag- en Vrijdag avond. R.K. Leeszaal en Uitlcenbibliotheek. Jansstraat 49. Eiken dag geopend van 1012 van 25 en van 7—10 uur, be- hal'-e des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereenij'ing Bloemhofstraat 1 Zondags en Woensdags van 810 uur n.m gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. De afdeeling Hillegom kant zich tegen het plan-Figeé. In de vergadering van di afdeeling Hil legom der Algemeene vereeniging vooi Bloembollencultuur, werd behandeld de be schrijvingsbrief voor de a.s. algemeene ver gadering der Algemeene vereeniging. De hoofdschotel was de Eigen-gebouw kwestie. De voorzitter gaf gelegenheid tot alge meene beschouwingen. Een der leden vroeg, of het Bestuur op de Figee-t*rreinen is geweest en welken indruk deze aanbieding heeft gehad. De voorzitter zeide, er per soonlijk geweest te zijn, terwijl ook meer dere der bestuursleden een kijkje namen. Als deskundige was de heer C. G. van de Poll, tevens lid der afdeeling, zoo vrien delijk belangeloos mede te gaan, opdat men een juist oordeel zou kunnen vellen. Dc gevestigde indruk is verre van aanlokkelijk erwijl de deskundige van oordeel is, dat er alleen door nieuwbouw daar iets goeds te maken is, terwijl de kosten dan enorm worden. De prijs van 18 per M2, is mede zeer hoog. Het moet onbevooroordeeld voor elk, die het gebouwencomplex daar be zocht vasts'aan, dat er door verbouwing daar geen waardige, bruikbare zetel van Bloembollencultuur te maken is. Wel zond c|i verzoek het Hoofdbestuur een deskundige specificatie, maar de mee ning van een en ander wordt n'et gedeeld Ook de zusterafdeelingen staan meeren- deels verre van sympathiek tegenover deze oude fabriek, met ter opluistering in hare onmiddellijke nabijheid een geurende mar- garinefabriek. Het werd niet hijzonder op prijs gesteld, dat het Hoofdbestuur uit de algemeene kas blauwdrukken liet maken van het tham aangebodene, terwijl zij dat tot heden van het plan-Killegom ni e t deed. Naar aanleiding van een gestelde vraag als zou de Bond van Bloemhnllmihandela- ren voor de aangeboden f 59.000 eischen stel'en, welke meening bij vele afdeeling :n heeft post gevat, deelde de voorzit'er het volgende mede: De Bond wenscht de Beurs daar, waar de kistenwagens rollen, waar het centrum der cultuur is. Niet te ontken nen is het feit, dat daar de mannen zijn. die :aa>rgetijde, vermoeienissen en maanden van huis zijn trotseeren, om de produc'en ter markt te brengen, en al doen zij dit ook ter wille van eigen beurs, zij verkoopen daar mede evenzeer de producten der kweekers van Noord en Zuid. De Bond nu bood de 50 mille aan voor Hillegom. zonder eenig beding, verzocht alleen gekend te worden hij de inrich ing, van het Beursgebouw in rake kamertjes, telefoons etc. Er is dus geen sprake van overheersching. Waar de leden van den Bond uit eigen middelen kAA AAA De N H. Crt, publiceerde onlangs een staatje van straten, dat aan de beurt is dit jaar om t» worden geasfalteerd. Ze liggen in het centrum der stad omdat volgens het programma voorloopig alleen straten in het centrum zullen geasfallee'd worden. Er blijven cok daar nog vele straten over, die er droevig uitzien ondanks handen met geld, die aan de reparatie ten koste worden ge legd. Onlangs wezen wij op de Wilhelmina- straat ën Kinderhuisvest en inderdaad zijn dat specimina van straten, die niet be stand zijn tegen het moderne verkeer en die, waren zij in puiken staat, in staat zou den zijn het drukke verkeer in het centrum der stad ontzaglijk te ontlasten. De Raad zal daar echter waarschijnlijk nog niet toe overgaan. Wij vragen ons echter af of hier de zuinigheid de wijsheid niet bedriegt en of het niet beter is het asfalt-programma in versneld tempo af te werken. Technische moeilijkheden zijn er niet, want onder- grondsch werk is er zoo goed als niet. De eenige moeilijkheid zit 'm in de uitgaven, maar ons dunkt dat dan de voor de asfal teering benoodigde leening maar een paar jaar vroeger gesloten moet worden. De meerdere rente die dat vorderen zou, weegt ruimschoots op tegen de grootere kosten die deze slechte wegen iaarlüks aan repa ratie vragen En men dient ook niet te ver geten dat het aspect van de stad aanzien lijk verfraaid wordt, door asfalt in straten. Het zou ons dan ook spijten indien uit sleur of uit niet welbegrepen zuinigheid dit jaar niet, voor zooveel technisch mogeliik. alle straten, die daarvoor in aanmerking komen, werden geasfalteerd. Alles in één Jaar gaat natuurlijk niet omdat dan het verkeer in en door stad ontwricht wordt maar in twee, hoogstens drie jaar kan het heele centrum der stad van een gladden vloer voorzien zijn. den beschrijvingsbrief, ook in verband met de bezichtiging van de gebouwen, dc afdee lingen ruimschoots in staat stelt om zich een oordeel te vormen omtrent de aanhangige 'Jannen. Daarom schijnt een bijeenroep'ng van ver <terwoordigers der afdeeürien vóór de alge meene vergadering overbodig, vooral omdat 'eren tijdens de bezichtigingVeeds in de ge- 'r<?enheid zijn geweest alle gewenschte in- 'chtingen in te winnen. Vrijdagmiddag omstreeks half vijf, reed de heer Voorthuijzen bloembollenhandelaar, uit Rijnsburg roet zijn roet bloembollen beladen groote vrachtauto op den Kruis weg in Hoofddorp komende uit de richting Aalsmeer. Hij wilde een andere voor hem uitrijdende vrachtauto, welke hoog met stroo was beladen, passeeren, maar de be stuurder van dezen auto, de heer Los, week plotseling naar links uit, waardoor de auto van den heer Voorthuijzen met de lading stoo in aanraking kwam en zoodanig op Zij werd geduwd, dat de kap tegen een boom botste. De chauffeur raakte daardoor de macht over het stuur kwijt en het gevolg was, dat het gevaarte over den kop sloeg en in de Kruisvaart terechtkwam. De heer Voorthuijzen en de twee ande-e inzittenden, w. o. de oude heer van Wijn gaarden, hadden geen kans gezien tijdig uit de cabine te springen, maakten de ge weldige tuimeling mee en liepen verwon dingen op; de heer v V. vrij ernstig. De heer Van Wijngaarden werd eerst bij den heer K. binengedragen, een beetje op dreef gebracht en evenals de heer Van Voorthuijzen daarna onder geneeskundige behandeling gesteld. Na door dr. N. te zij verbonden, werden de drie uit Rijnsburg afkomstige personen, per luxe-auto naar hun woning gebracht. De auto werd later deerlijk gehavend, op het droge gebracht: de lading kon voor Nederland en China. Verlengd verblijf der „Sumatra" te Shanghai. Het Bezoldigingsbesluit. Inzake art. 40 con cludeert de advocaat-generaal bij den Hoo- gen Raad, Mr. Tak, dat intrekking geoorloofd was. Een gemaskerde roover te Leiden. Zout in den bodem van Nederland. Spoorwegongeluk te Heerenveen. Een ma chinist gedood. Een internationale organisatie van zaad- kweekers. Stichting eener Nederlandscbe sectie? Het nienwe Duitsche kabinet tot stand ge komen. De Fransche regeering zal voorloopig weer een visum eischen voor naar Frankrijk ko mende vreemdelingen. Hev'ge orkaan in Noord-Engeland en Schotland; acht dooden, verscheidene gewon den. Het Zuid-Slavische kabinet dient zijn ont slag in. Barometerstand 9 uur v.m.: 747. Achterdit. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.09 en overmorgen om 5.11, - Groote Houtstraat 187, Tel 12504 Zorgvuldige bediening in elk opzicht Verzegelde zakken. Ook A dam, Hilversum, Bussum, Leiden. rijwiel afgeschroefd; tevens was npg ge tracht het belastingplaatje er af te halen, doch daar dit er nogal solied aan bevestigd was, is dit mislukt De politie heeft een nauwkeurig onder zoek ingesteld. Dc veronderstelling is, dat de vermoedelijke dader een zwerver is, die des nachts kans heeft gezien in de schuur te komen om er te slapen en zoo des mor gens onder melktijd een goede gelegenheid heeft gehad den diefstal te bedrijven. In de vergadering van de afdeeling Hil legom van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, wem medegedeeld, dat een bespreking van het bestuur heeft plaats gehad met de directie der N. Z. H. T. M. in zake het opgeheven goederenvervoer op de lijn HeemstedeLeiden. Het is niet uit gesloten, dat dit vervoer eerlang weder wordt ingesteld. Op den hoek Jansstraat-Riviervischmarkt kwam gisterenmiddag half twee een bespan- 1 -slaumg Kun voor Kwam gisierenmioaag naii iw LV TT*" t V c C4 t A .11 f I I 1 I 1 1 f - mee hij in polemiek was. Hij vertelde, dat hem op één dag twee fraaie stukken waren toegezonden; één advertentie geknipt uit het „Apeldoornsche Pest- en Advertentieblad", waarin het volgende met vette letters te lezen stond: De van ouds bekende H. HART WOL (Merk Christus-figuur) voor jumpers, chales, costuums, mantels, vesten enz., slechts 75 cents, verkrijgbaar enz. Op den zelfden dag schreef hij verder stuurde hem een partijgenoot uit Delft een omslag, dien hij van een pakje wol had getrokken met de opmerking er bij: ..ik kreeg een kleur van schaamte, toen ik het om het pakje zag zitten," De Oproerige Krabbelaar was wel zoo vriendelijk het prentje in „Het Volk af te drukken. Het geeft weer de beeltenis van het H. Hart met uitgespreide armen; daaromheen in het Fransch de woorden: Hart van Jezus ik heb vertrouwen in U. En daaronder het handelsmerk A. L gere gistreerd handelsmerk en er naast: extra fijne kwaliteit! Ik zal miin lezers de liaflijbeden bespa ren, welke de schrijver in „Het Volk" daar bij aan ons adres opdischte. Ik zal het ook bij dit ééne voorbeeld laten, hoewel er tal- looze veel ergerlijker over zoogenaamde religieuse beelden en plaatjes, winkeletala ges enz. te maken zouden zijn. Niemand zal ontkennen da; hier iets ha pert, maar ook gevoejt iedereen, dat af doende verbetering uiterst moeilijk is. De groote Roomsche kudde bestaat nu een maal uit schapen van allerlei variaties. Wij bereiken ons doel niet, wanneer de blanke i exemplaren met de fijne wol. zich van de zwarte en grove minachtend afscheiden. Wij komen er ook niet. wanneer de fijngevoe- St, Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49 Aanviagen om versterkende middelen voor arme zieken de' S E V. Maan dag van 23 uur. Donderdag van V2 uur RK Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor tot Mevr Coebergh, G d Oude Gracht 74 Dinsdags van 23 uur R.K. ReclasseeringsvercenigimJ afd. Haar lem Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging, N Groenmarkt 22 EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. JNELVERBAND, Centrale Post Telef 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en electriciteitsonge- vallen Telefoon 10231. Telefoon 12685 (bij geen gehoor 19392) De Zondags- 'en Nachtdienst der apotheken wordt deze week waargenomen door: Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69. Telefoon 11596 en de firma Begemann Sneltjes, Jansstraat 27. Telefoon 10043. Nieuwe Groenmarkt 22* Woensdag- en Vrijdagavond van half 8 lot 9 uur. Klarenbeekstraat 60: Woensdagavond van half 8 tot 9 uur Hagestraat 49: W.esdag- en Vrijdagavond van half 8 tot 9 air. Gen. de la Reystraat 17 ('Schoten): Dins dag- en Vrijdagavond van 8 tot 9 uur. zulk een gift toezegden, mochten zij toch wel een verzoek doen. Besloten word', dat i.e afdeeiing deze uiteenzetting ter verdui delijking aan de zuster-afdeelingen zal rond zenden. Waar algemeen eykend wordt, dat de laatste keuze van het Hoofdbestuur een zeer ongelukkige is geweest, wordt den af gevaardigden opgedragen het plan Hille gom, dat veel mooier en veel goedkoops is. te verdedigen en er voor te stemmen Indien dit plan onverhoopt mocht vallen, zal men tegen het plan-Figee stemmen, om dat men de verantwoordelijkheid der daa aan verbonden uitgaven niet mede durft dragen. Door de afdeeling Hillegom is verder een brief naar het hoofdbestuur der Alg. Ver eeniging voor Bloembollencultuur gezonden, van den volgenden inhoud: „De afdeeling Hillegom verzoekt het hoofd bestuur de besturen der afdeelingen in geza menlijke vergadering bijeen te roepen zooals dit reeds eenmaal heeft plaats gehad, destijds voor het plan „Spaar en Hout ter bespre king en verduidelijking „Plan-Figee." Gaarne zou de afdeeling H*llegom zien, dat alle afdeelingen inzage kregen van het rap port der deskundigen, daar met de tot op heden verstrekte gegevens het zeer moeilijk is zich in te denken, dat van deze machine fabriek een waardige en bruikbare zetel van Bloembollencultuur te maken is, ook in ver band met de geraamde honderdduizend gul den (voor verbouwing.)" In zijn antwoord op dezen brief deelt de voorzitter, de heer E. H. Krelage mede, dal -eeds aan de afdeelingen een specificatie van de hegrootin^ gezonden wordt, opgemaakt door den heer S. P. Rijnierse, aannemer te Overveen, voor de verbouwing van de gebou wen der Haarl. Machinefabriek v.h. Gebr Figee, voor zoover die voor de evertueele vestiging der Alg. Vereeniging voor Bloem bollencultuur aldaar bestemd zijn. Deze spe cificatie zal ook in het orgaan worden opge nomen. Het komt den heer Krelage voor, dat deze specificatie met de uitvoerige toelichting van het grootste gedeelte in veiligheid worden gebracht. De politie stelde eer onderzoek in en maakte proces-verbaal op tegen den beer L., die door verkeerd uit te wijken de veiligheid van het verkeer in gevaar had gebracht. Voor boekhouden slaagden de candidaten: W. A. H. Kerkhoff, Haarlem; W. Prins, Alkmaar; M. Scherpenhuvsen, Haarlem; mej. A C. de Vries, Zandvoort; J. J Roe- lants, Amstelveen Voor Engelsch: G. W. K. Bosma, Haarlem; mej. H. H. Balma, Schoten; mej. E. A. Lindeman, Schoten; W. D.Nieman, Haar lem. Voor Duitsch: J. Th. Orth, IJmuiden; J. B. Obdam, Haarlem, T. Hensen. Schoten: Th. van Velzen, Heemstede, mej. G. J. M. Kohier, Bloemendaal; J. A. H. van de Kasteele, Haarlem; mej. C J. M. Vetter, Haarlem; W. Leverstein, Schoten; Otto Klipp, Haarlem; Wilhelm Klipp, Haarlem. Voor Fransch: niemand. VoorNederlandsch: P. Sluisman, Den Burg (Texel). Donderdagmorgen ging de arbeider J. v. D., te Vijfhuizen, omstreeks halfvier naar zijn baas, den landbouwer O., aan den Spieringweg te Haarlemmermeer. Als naar gewoonte zette hij zijn fiets in de schuur neer en legde zijn zoo goed als nieuwe jas aver het stuur. Toen hij ongeveer om acht uur in de schuur kwam. was zijn jas ver dwenen, alsook was de Berkolamp van zijn nen voertuig in botsing met een tramwagen der ceintuurbaan. De tram werd licht be schadigd. De „Staatscourant" bevat dc statuten van de N, V. „Graij" Exploitatie Mij. van Onroerende Goederen, alhier. In de sociëteit „St. Bavo" zuilen Zondag 6 Februari de humoristen Helleman en Van Leeuwen uit Leiden met een geheel nieuw en prachtig programma optreden. De baten komen ten goede aan de werkloozen. De avond vangt aan om 8 uur. Volgens besluit van ue algemeene verga dering is de heer G. B. Crommelin, die zich in Den Haag komt vestigen, benoemd tot lid van het bestuur van het Genootschap Con cert Diligentia. De heer Crommelin is meer dan 25 jaar voorzitter geweest van de Haarlemsche Bachvereeniging. In de afgeloopen week zijn in het Douche badhuis aan den Koudenhorn 423 baden ge- EEN LANTAARNPAAL' OMVER GEREDEN. De bestuurder van een paard en wagen had Donderdagavond te Nieuw-Vennep, terwijl hij de brug aldaar wilde opdraaien, het ongeluk tegen de aldaar staande lantaarnpaal te botsen, waardoor deze af knapte en in de Hoofd vaart tuimelde. De oorzaak van deze aanrijding moet vermoe delijk worden gezocht in He omstandigheid, dat ter plaatse de oprit wel wat klein is om met rij- en voertuigen de bocht behoorlijk té kunnen nemen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1