DEKKLEEDEN TE HUUR Levensverzekering Mij. Se Kieeren mum dan man DE WET VAN DEN ARBEID. Nieuwe Haarlemsclie Courant I De sociale quaestie. AAN ONZE LEZERS Ret Concours van Sursum te BloemendaaL STADSSCHOUWBURG. i R.-K. Sanatorium van Chirurgische Tuberculose. Onderscheiding. Haar!. TooneelvereenMng „Jacob van Lennep." Stuiverfonds voor „Herwonnen Levenskracht". Opname in de ziekenhuizen. Branden. Franciscaausche triptiek. Nazorg Buitengewoon Onderwijs. De winkelstand. Kapelaan C. Vis ongesteld. De actie in de meubelindustrie. te <vlJ hut erzekerd kapitaal ruim21.300.000,- Wiskundige reserve 31 December 1925 2.5S9.923.7C ixtra waarborgen 280.000.— Voor katholieken, die een Levensverzekering wilier sluiten is dit de meest aangewezen maatschappij. 8 HOFFMANN - SPAARNE 4?-44 - TEL. 12127 - HAARLEM Gevonden dieren en voorwerpen. SCHERMEN. Schermzaal „Brassine". GEMENGD NIEUWS. JA, MAAR HET DRUKWERK MAAKT DE ZAAK. Het herlevende Kennemerland. FINANCIEN. LEGER EN VLOOT. SPORT EN WEDSTRIJDEN. Serietrekking 15 Januari. 1564 2866 4036 4157 4711 14609 15356 19795 22209 22354 24661 24856 25875 26165 26529 27430 31104 31624 33296 34062 37118 38994 40308 40343 42062 42290 46878 46940 48447 48587 49391 50820 55448 56135 61525 62600 63907 64770 69508 Spoort al Uw kennissen aan hun vraag- en aanbod-adver tenties fte plaatsen in onze eigen Men schrijft ons Reeds meerdere malen hebben we met een enk :1 woord gewag gemaakt van de plannen van het Christelijk Fanfarecorps Sursum te Bloemendaal, om ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan der vereeniging een concours uit te schrijven. Ook schreven we, dat 't tnin of meer een ongeschreven wet is, zach ter gezegd een usance is in den N. H. B.ond van Christ. Harmonie- en Fanfare corpsen, dat een vereeniging, welke een lustrum viert, een concours uitschrijft onder hare zuster verenigingen. Sursum zelf was dan ook meerdere malen van de partij bij dergelijke concoursen. En de medailles en andere zegeteekenen op haar vaandel zijn er de bewijzen van, dat Sursum profiteerde van de door anderen geschonken gelegenheden, eer en roem te behalen. En nu gaat Sursum zelf jubileeren, zal zi z !f als gastvrouw moe ten spelen. Want Sursum kan er zich fat soenshalve niet aan onttrekken door te wij zen op haar vereenigingskas, welke zulke uitg. v .n niet permitteert. En al zou Sursum *t zelf ook doen, zou er geen storm van ver ontwaardiging op gaan in elk, die een grijntje Bloemendaal's bloed of een grijntje Bloemen- daalschï tr tbezit, over zulk een misken ning van Bloemendaalsche offervaardigheid? Overtuigd als we zijn, dat elk rechtgeaard Bloemendaler (en wie van de ingezetenen is dat niet liever een offerande wil doen, dan ons rijke Bloemendaal in de provincie in opspraak te brengen, durven we de inzame- lirg bij de ingezetenen voor dit doel dan ook warm aanbevelen. Burgemeester en Wet houders v^n Bloemendaal die als goede en wijze bestuurders ook hebben te waken voor de eer der gemeente, gaven gaarne hun toestemming voor het houden dezer inza meling. Wanneer dus aangeklopt wordt voor een bijdrage in de concours-kosten, dan geeft elk naar vermogen. Als wijlen Napoleon zouden we Bloemendaal willen toeroepen: Bedenk, dat van uit de dorpen en steden van Noord-Holland 1 miljoen inwoners de oogen op u gericht hebben. Sommige in woners behoeven zich hierover al niet be zorgd te maken, omdat ze Sursum de be hulpzame hand toestaken. Zoo stelde de familie van der Vliet de prachtige buiten plaat: Elswout ter beschikking van de ver eeniging om het concours te houden. Als dat n 't trekt, trekt niemendal. Alleen dit is al v 1 jende om het succes van 't concours voor een flink deel te verzekeren. Verder ontvi^ het bestuur reeds de volgende prij zen: een zilveren wisselbeker, een verguld zilveren lauwe:tik, een zilveren lauwertak en een zilveren lauwerkrans. In de concours-commissie zullen zitting he^hen 5 bestuursleden van Sursum, n.l. 't d g jksch bestuur, bestaande uit de ue* ei G. Apeldoorn, J. J. Huizinga en G. G. an Beem, benevens de heeren commissar.ss en Schipper en Boelsma. EHte-Crbaret-avor.d fn bale van het Dorus Rijkers-ionds. Het was een heele tijd, om van 8 tot even twaalf uur aan een stuk door liefda digheid te plegen, al werd dit wel wat in de schaduw gesteld door het uits'ekende programma, dat men afwerkte. In de openingsrede van Jhr. O. van Len- nep g ng deze, na een hartelijk welkom te hebben toegewenscht aan trl'.e aanwezigen, medewerkers en in 't bijzonder aan den burgemeester, den heer Maarschalk in den breede nog eens na wat het helden der zee fonds Dorus Rijkers zich ten doel stelt. Spr wees op den grooten nood die nog zoo veelvuldig onder deze stoere helden heerscht en hij twijfelde niet of deze avond zou een uitstekend resultaat hebben A's conferenrier trad op een zekere heer Lucien, die z'ch den geheelen avond duch tig weerde om het publiek zoo aangenaam mogelijk bezig te hcuden. De heeren J. Rein-Ida, Mr, W. J. Keur- kamp, Dr. W. J, H. Moschbaup'. Dr. L. C W, Naessens en Dr D. M. Hoogeveen, vormden het zeer verdienstelijke piano- quintet dat voor zijd meer dan uitstekende prestatie allen lof verdient. Een tweetal voordrachten van den heCr Luc:en brachten een luimige afwisseling en hadden een respectabel succes. Een klucht in één bedrijf, de moderne naam ..Radio" dragend en uitgevoerd d*ior de tooneelpfdeeling H. B. S. V., be doelde een kijkje te geven a<"bter de radio- sche-men, wanneer er voor dat draadlooze toestelletje een zwaar dramatisch we-k wordt opgevoerd, Fet was een vlot gespeeld spellet'e, voor welke uitvoering de krach, ten misschien wat te jong waren, doch dat niettemin op een breede waardeering aan spraak kon maken. Büzocder verrasten ons de oud-Fransche Bergeret es. voorgedragen door Mivi d'En- gelbrnmmer en Eddie Popelaar. die door hun fijne uitvoering, zeer zeker tot een der best geslasgde purrmers gerekend kunnen werden. De executanten beschikten over lieve sten-geluiden en prettige voordracht welker eigenschappen de sympat'-ie n""j aanmerkelijk verste-kten. De piano-begelei- dinrf van mej. S. Proot was eveneens af. Als laat'te nummer van het programma kwam ..De landelijke Concertrepe'i'ie", een veelvuldig en steeds dankbaar gekozen stukie. Jammer is hef dat men niet den o'ig'nee'en Duit'chen tekst gehouden heef', daar door de heel vrije vertriing het ge heel aanmerkelük aan waarde inboette Nietterr n was de aankleeding der mede spelenden en de wijze v?n opkoms' wel grappig gevonden en een ruim tegenge- wicht. Ook dit stukje was ondor Je ver. dienste'rke regie van mej. W. Wessels tot »ta"d gekomen. Nog zij vermeld, dat on'elbare l:eve jonge-'aires zich vóór, tijdens en na de pauze verdienstelijk maakten met den ver- Icoon van da <Sebru:!ret-'t'e, voor hef fomd- vnrvdeelige dingen, zoo^at roede gezien de fli-k bezette zaal, de avond een groo e volc'o-oing zal zijn voor hen. die den avond in elkaar zetten, terwijl ook het aud' torium aangename en nuttige uur'.jes doorbracht." De Vereeniging van R.-K. Herstellingsoor den voor longlijders eif zwakke k'nderer. hebben plannen om te Wijk aan Zee een Sanatorium te bouwen voor lijders aan chi rurgische tuberculose. Bij Kon. Besluit der Belgische regeering van 15 Januari j.l zijn aan den heer H. Stinis, alhier, toegekend de gouden palmen, verbonden aan de Kroonorde. A.s. Dinsdag 1 Februar. heelt wederom een der vele feestavonden plaats, welke zij haren leden bereidt. Ook zal feestelijk her dacht worden jubileum van den heer E. Meye-ink, die alsdan 12Va jaar lang als bestuurder aan de vereeniging verbonden is. Donderdag 3 Februari komt de vereeniging' uit te Hoogezand-Sappemeer, waar zij deel neemt aan den tooneelwedstrijd, uitgeschre ven door de Rederijkerskamer „Vondel". G.sferavond had in het gebouw „St. Bavo" een bijeenkomst plaats van de Zelatrices var het Stuiversfonds. De secretaris-penning meester, de heer Elligens, deelde de plan nen mede van het Stuiverfonds. Alle aan wezigen betuigden instemming met de mededeelingen, zoodat binnen enkele dagen c!e propaganda voor het aanwerven var. nieuwe leden voor de Vrijwillige 5 cents contributie per week 'n aanvang zal nemen Het Stuiverfonds beschikt nu over 20 Zelatrices, waarvan er gisteravond vele ge- installeerd zijn Na een woord van dank gericht te hebben tot .de Zelatrices, die door haar blijk van belangstelling getoond hebben sympathie te voelen voor „Herwonnen Levenskracht", werd de bijeenkomst gesloten. Naer wij vernemen zal op 9 Maart a.s. de regeling in werking treden tusschen de hier ter stede gevestigde ziekenfondsen en de Gemeente betreffende het opnemen van patiënten in het ziekenhuis. Na 9 Maart zullen dus de onkosten van deze opname door het bepaalde zieken fonds, waarbij de betrokkenen is aangeslo ten, worden gedragen, tenminste als men zich voor deze opname extra heeft ver zekerd. Gisterenmiddag 6 uur werd brand gemeld in perceel Anthoniestraat 33, waarin een pakhuis van den drogist D. In een Franschen pot werden daar flesschen olie gestookt. Doordat een flesch brak, sloeg de vlam in de olie. De heer D. trok onmiddellijk een reservoir boven den pot open, waardoor 1 M3 zand op de brandende olie viel en het vuur werd gebluscbt. De staf van de Brandweer was aanwezig. De beer D. die aan beide armen brndwon- den opliep, werd door een lid vn O. D. verbonden. In perceel Warmoesstraat 27 ging de heer A. S. gisterenavond 7 uur een rietmat van den zolder halen waarbij hij een bran dende kaars als verlichting gebruikte. Bij het wegtrekken van /ie mat viel op de kaars een bosje raffia, dat vlam vtte. Op zijn hulpgeroep kwmen eenige burgers, die het vuur met emmers water bluschte. De staf van de brandweer was aanwezig, doch behoefde niet op te treden. Er was eenige waterschade. Nog nimmer was de groote zaal van het Concertgebouw bij een uitvoering der R. K. Oratoriumvereeniging zoo vol, als thans. Geen wonder, een Romeinsch priester zou zijn nieuw Franciscus-oratorium leiden. Uit buiténlandsche correspondenties had men reeds vernomen, dat het werk in vele lan den, bijna steeds onder persoonlijke leiding van den componist (o.a. te Ass.isië in tegen woordigheid van den Pauselijken legaat), met succes was uitgevoerd. Wat was het nu voor die paar duizend bezoekers een tegenvaller, nu Relice wei gerde te dirigeeren, omdat hij den tijd van voorbereiding (hij arriveerde eerst Woens dag uit Praag) te kort achtte. Vooral zij, die het voorrecht hadden, de koorrepetitie onder Re.ice te mogen me.Ie niaken, hadden zich er op gespitst hem met zijn aangeboren vurig-muzikaal temperament voor het groote ensemble van koor en orkest en solisten te zien. Zeer zeker was er ook nu onder leiding van Theo v. d. Bijl veel te genieten, doch Hollanders zijn nu eenmaal geen Italianen. Een (taliaansche leiding van een Italiaansch werk zou dus natuurlijk een grooten invloed ten góede hebben gehad. Wij willen op Relice's weigering hier niet verder ingaan, doch spreken de hoop uit, dal het aan het iiverige bestu-'r der R. K. Orato rium-vereeni-'ng moge gelukken Refice na voldoenden tijd van voorbereiding nog •:ens als dirigent te kunnen introducoeren. Het werk duurt twee uren en het heeft ons al d'en tijd den aandacht gespannen ge houden. Hiermede willen wij niet zeggen, dat alles ons onder diepen indruk heeft gebracht. Het werk heelt na vele sterk-sprekende, ook zijn zwakke plaatsen. Dit laatste vooral in de sorr-s ietwat te gerekte instrumentale deelen. Daar waar Refice teere, ijle stemmingen door dc instrumentatie u'ibeeldt verschij ning van Vrouwe-armocde, Franciscus' over weging van Christus' lijdert en liefde be reikt hij voikomen zijn doel, instrumentale schilderingen als „Huivering in de natuur" en het losbreken van ,een stroom van droef heid," zijn oppervlakkige, niet zoo diep van Vereeniging „Raarlemsche inrichting." De heer E. P. Schuijt, hoofd der „Nazorg", schrijft ons Men heeft wel eens gezegd, dat, wie met de zorg voor zwakzinnigen begint, niet weet waar hij eindigt. Hierin zit zeer zeker een kern van waarheid, want er is heel wat re doen, om aan de zwakzinnigen in onze samenleving een dragelijk bestaan te ver zekeren en tevens, om den hinder, die de maatschappij van de aanwezigheid der zwak zinnigen ondervindt, tot een minimum te beperken. Hoewel we in de verste verte nog niet zoo ver zim, dat van een eenigszins voldoende zw akannigenzorg kan gesproken worden, teekent zich toch langzamerhand de lijn a:, welke we bij het nemen van maatrege ea hebben te volgen. We kunnen ons nu eenmaal met een schou derophalen en niet willen zien van de zwak zinnigenzorg niet meer afmaken. Meer dan 300 leerlingen der Buitenge wone Scholen zijn de maatschappij ingegaan, terwijl de 3 dagscholen door 240 geestelijk misdeelden bezocht worden. Toe te juichen valt het dan ook, dat de gemeenten Haar lem, Bloemendaal, Haarlemmerliede, Heem stede en Schoten zich aaneensloten, om deze kinderen na het verlaten der dagscholen behulpzaam te zijn, bij het zoeken naar een passende werkkring. Onder de groote groep oudleerlingen der Buitengewone dagscholen is een groep leer lingen der „bezinkingsklassen", aie nimmer in de maatschappij geplaatst kunnen worden en die na het verlaten der school thuis blijven, waar ze door hun mets doen en groote ner vositeit, de taak der ouders onnoemlijk zwaar maken. De maatschappij biedt voor deze groep duizenden gevaren. Het moderne, zenuw- sloopende leven duldt ze niet op straat en voor deze misdeelden is ieder productief werk afgesneden, terwijl gewetenlooze in dividuen er niet tegen opzien, om ze voor alle verkeerde doeleinden te gebruiken. Hier kan geholpen worden, door deze zwak zinnigen over dag in een Werkinrichting te plaatsen, waar ze onder deskundig toezicht productief werkzaam kunnen zijn met stoelen matten, het maken van boenders, bezems etc. Men bereikt er ook dit mede, dat dan de hechte band tusschen ouders en kind niet ve-broken behoeft te worden en deze jonge menschen door dit binnen hun bereik lig gende werk, de zoo zeer gewenschte bezig heid hebben en ze tevens het gevoel krijgen toch ook nog iets te kunnen presteeren. De meeste dezer maatschappelijk onge- schikten komen, zooals reeds gezegd, uit de bezinkingsklassen der Buitengewone Scholen, zoodat het verklaarbaar is, dat deze be zinkingsklassen of scholen langzamerhand vervormd worden tot arbeidsscholen, welke geheel bij de Arbeidt- of Werkinrichtingen aansluiten, die onder Nazorg vallen. 27 Juli 1925 werd dan ook door de boven genoemde Gemeentebesturen aan het Don kere Spaarne 34 te Haarlem een Werk inrichting voor deze kinderen geopend. Be gonnen mrt 6 kinderen, zijn er op heden een 16-tal te werk gesteld en dit aantal zal nog belangrijk uitgebreid worden, zoodra de Vereeniging „Het Brokkenhuis" naar de hulpschool in de Van Zompelstraat verplaatst is., zoodat er in het gebouw meer ruimte voor de Werkverrichting vrij komt. Op deze werkinrichting worden geplaatst 1. de leerlingen, die op 15-jarigen leeftijd van de arbeidsschool komen. 2. die geestelijk minderwaardigen, die na eenige jaren in de maatschappij niet kunnen slagen. 3 de geestelijk misdeelden met weinig arbeidsgeschiktheid, b.v. zij, die n de zomer maanden licht tuinwerk doen en 's winter naar de Werkinrichting gaan. Bij verdere uitbreiding zal ook de vraag aan de orde moeten komen, of alleen zwak zinnigen opgenomen moeten worden, of dat evenals te Bazel en Frankfurt voor andere „defecten" een plaatsje ingeruimd moer wor den, zocals ouden, psychopaten, ontslagen zenuwpatiënten e. a. Uit deze beknopte uiteenzetting moge blijken, dat de groep maatschappelijk on- geschikten vrij groot is. Van de ontslagen oud-leerlingen der Buitengewone Scholen is het zelfs 15 van het totaal. Alle kosten voor deze Werkinrichting worden door de reeds eerder genoemde Gemeentebesturen betaald, terwijl eeri Com missie van Toezicht, met als voorzitter en heer Vincent Lccsjes, oud-wethcuder van Onderwijs te Haarlem, met het toezicht be last is. Behalve het hcofd der Nazorg hebben hierin zitting de heeren v. d. Berge, Bloem, Breek! uizen en Schaap, zoodat er met aan getwijfeld behoeft te werden, of deze bij uitstek deskundigen zullen VQor een verdere groei dezer Werkinrichting zorg dragen. En toch dreigt er vcor de op deze Werk inrichting te werk gestelden een toekomst- de leerlingen der Rijkskweekscholen en van.de Haarlemsche Huishoud- en Industrie school een liefdadigheidsavond in den Stads schouwburg te geven. Het geheele batige saldo zal afgedragen worden aan de Ver eeniging Haarlemsche Werkinrichting. Waar het normale kind van bovengenoemde scholen zich belangeloos geeft, om den levensweg van het misdeelde kind wat op te vroolijken, zoo dringen we met klem op Uw financieeïen steun, aan, terwijl U er van overtuigd kunt zijn, dat U een avond van aangename ontspanning wacht. Onze uitvoering (muziek, dans, gymnas tiek en zang) wordt gegeven Zaterdag 19 Februari te 8 uur in den Stadsschouwburg te Haarlem. Prijzen der plaatsen f 1/ f 1.50 en f 2.alle rechten inbegrepen. Toont Uw medeleven in dezen doorfop de U aangeboden lijsten voor dezen avond in te teekenen: Mocht U verhinderd zijn, da kunt U door een vrijwillige bijdrage een blijk van medeleven geven terwijl de heeren Goeting en Schuijt eveneens telefonisch te Uwer beschikking staan. Wie helpt door kaartverkoop, of door he loopen met lijsten mede, om een uitverkochte schouwburg te krijgen De heer Fr. Strijbosch opende hedenmid dag een nieuwe zaak in perceel Jansweg 29, de tweede van dien aard, 'daar de heer Strijbosch in de Duvenvoordestraat een sinds lang gevestigden winkel in comesti bles voert. Op den Jansweg opent hij dus een filiaal. De moderne pui met breed spie gelruit en ruime etalage geven den winkel een goed aanzien. Het interieur is frisch en helder; een keur van artikelen, fijne vleesch- waren, conserven, comestibles, verschillende wijnsoorten, noodt den voorbijganger tot binnengaan en koopen. Aan de eischen van hygiëne en ruimen toevoer van licht en lucat is ten ruimste voldaan. Naar wij vernemen is de Welllerw. heer kapelaan C. Vis, na korten tijd van een griepaanval hersteld te zijn, wederom inge stort. Hoewel voor den patiënt geen direct gevaar bestaat, is zijn toestand toch min oi meer ernstig te noemen. Nederlandschc Reisvereeniging. Door de afdeeling Haarlem van de Neder- landsche Reisvereeniging is het maandpro- gramma als volgt samengesteld. Woensdag 9 Februari Jaarvergadering in Hotel Lion d'Or, Behandeling jaarvers'ag Secretaris en Penningmeester, Bestuursve - kiczing, wegens perio-li :k aftreden van de heeren J. G. P. Sabel, en G. A. Luitingb, waarvan de eerste zich herkiesbaar heeft gesteld; verder benoeming afgsvaa digden naar de Algemeene Vergadering te Leeuwar den Maandag 14 Februari Tooneelvoorstelling te geven door Haarlem's Tconecl, in den Schouwburg aan den Jansweg, waar opge- voe-d zal worden „Pomarius". Zaterdag 12 Mrart zal een Cabaet-avond gegeven worden in de groote zaal van het Gem. Concertgebouw. Door de samenwerkende organisties van werknemers in deMeubelindustrie werden hid den aan de Werkgeversorganisaties de voor stellen toegezonden, waarop eventueel een nieuw contract zou kunnen worden aange- gaan. In de eerste plaats wordt een verhooging van het uurloon gevraagd voor de diverse ge meente klusser, een vermindering van het aan tal geoorloofde overuren van 200 per jaar op 150 en een verhooging van het overwerkloon. Mede wordt verzocht de samenstelling van een arbitragecommissie die bij eventueele ge schillen inzake de nakoming van de overeen komst een uitspraak zal doen die bindend is. Verder wordt de opneming van het volgen de artikel in de overeenkomst gevraagd In iedere onderneming, waarin deze over eenkomst van kracht is, zal aan een verte genwoordiging uit het personeel het recht zijn toegekend tot a. Controle op de naleving van deze ar beidsovereenkomst b. Contróle op de naleving van de Ar beidswet c. Contróle op de naleving van de Veilig heidswet. Deze vertegenwoordiging zal bestaan uit a. een commissie van drie leden, gekozen uit en door het personeel in ondernemingen met ten minste 15 arbeiders, die onder de be palingen van deze overeenkomst werken b. één uit en door het personeel gekozen arbeider in ondernemingen met minder dan 15 onder de bepaling van deze overeenkomst werkende arbeiders. Om in een der hiervorengenoemde func- E.R.K. inhoud. Ook de aanwending van het „extra i angst vervult en wel „Wat gebeurt en met koperdoet meer verrassend dan diep-intens deze jonge menschen, als de ouders komen gevoeld aan. Behoudens deze momenten was re overlijden? gevaar, wat ook de betrokken ouders met I tjes worden gekozen, moet een arbeider den leeftijd van 21 jaar hebben bereikt en lid zijn van één der arbeidersorganisaties, die be- hooren tot partij ten andere. de instrumentatie mooi fiin en doorzichtig gehouden. Dikwijls werd een groote ver scheidenheid van fraaie klankkleuren en stemmingen bereikt. Wij achten ons echter verplicht er op te wijzer, dat wij oordeelen naar de uitvoering. Het is dus best mogelijk, dat wij na een auditie onder Reck'e zelf, er wellicht een eenigsz'ns anderen kijk op krijgen. Te meer achten wij ens verplicht dit te zeggen, daar wij op de koorrenetitie van. Woensdag l.l. bemerkten hoe Refice met kleine verande ringen in tempo en dynamiek meer bereikt en bovendien het koor zijn opvatting deed gevoelen. Absoluut zeer practisch en muzikaal zijn de koren geschreven, wel 'hier en daar vecl- eischend, doch toch zangeri* en voor een roed-geschoold koor uitvoerbaar: niét het minst de enkele cappella gecomponeerde vrouwen- en mannenkoren. Ook over het algeme-n zijn de soli-partijer artistiek aan gewend. Bijzonder trof ons de versch'ining van Vrouwe-armoede, Francis cus' srreekim» om het F. Lilden deelachtig te •no^en worden, Franciscus' dankzegging en 'ubel daarvoor, de Fcmels-he stem op den berg Alverna en de Gnddelüke stem na den "ood van Franc'scus. Dat waren momenten, waar d'ene ontroerirrf mt<-n-ak cn die een -t-»-ken indruk te weeg brachten. Dat zoove'e fragmenten de aanwezi^er hebben getroffen, moet mede worden toege schreven aan de vertolkers. Wat Mevroitv IJzer-Vincent en Louis van Tuide- betreft, kunnen we volstaan met de vermelding, dal -ij hunne moeiliike partijen volkomen be heerschten, en klankrijk, artistiek en diep gevoeld weergaven. Het koor had ook vele verdienstelijke oogenblikken, niet het mins' n de a cappella-dealen. Het orkest was, wat het strijkquintet aangaat, in de forti te zwa!' overigens, bijzonder in de lyrische deelen dikwerf zeer goed. Theo v. d. Bijl had be't geheel goed in zijn macht, alles was correr! ingestudeerd. Refice, die na het tweede en derde deel op het podium werd geroepen en langduri toegejuicht werd, liet solisten en dirigent in de hulde deelen. Is een herhaling van dit interessante werl in Haariem mogelijk. O. K De beste dezer kinderen brengen het nirr.mer verder dan tot een weekloon van Recht om aan de verkiezing deel te nemen, hebben alle onder de bepalingen van deze overeenkomst werkende arbeiders voorzoo ver zij den 18-jarigen leeftijd hebben bereikt. W. Kente, Morinnesteeg 12, tandenborstel; K. v. Basten. Gasthuissingel 20, Dui'sch leesboek; J. v. d. Veen, Kinkerstraa 19, bal; Rolitiebureu, Smedestraat, bal; Idem, idem, op de ranglijst inneemt lang niet rooskleurig is en dus ae punten hard noodig zijn, belooft het aan den Middenweg weer eens extra te zullen spannen. We verwachten althans dat de R. C. H.'crs evenals in de laatste wed strijden tegen Bl.-Wit, Stormvogels en 't Gooi, die vier punten opleverden, ook nu weer hun uiterste best zullen doen om de beide punten uit dezen wedstrijd te halen, waarmede de situatie onder alle omstandig heden weer gunstiger zou worden. Of daartoe kans bestaat kunnen we onmo gelijk beantwoorden, want na een zeer slecht begin is Sparta zich thans dermate aan 't herstellen, dat het. zich plotseling op de bo venste htlft van de ranglijst bevindt. Echter spelende met het enthousiasn?e als tegen Stormvogels en de productiviteit als tegen 't Gooi, moet naar onze meening minstens één punt behaald kunnen worden en dat zou ook al een stap in de goede richting zijn. Mocht het weer ditmaal een beetje gunstig zijn, dan verwachten we een groote drukte aan den Middenweg, temeer daar R. C. H. alleen thuis speelt. R. C, H. zaluitkomen met: Radsrna, Kuyt, Krom, Geulskens, Nieuwenhuis, Nachtcgeller, Koning, v. Dam, Hanze, de Koning, Brugman. R. C. H. 2 speelt uit tegen Spartaan 2, welke wedstrijd zal moeten beslissen of R. C. H. 2 nog eens kans maakt op het kam pioenschap, dan wel of Spartaan 2 het kam pioenschap behaalt. Winnen de Amsterdam mers, dan zijn deze vrij zeker kampioen, wint echter R. C. H. 2 dan zal nog een extra beslissingswedstrijd noodig zijn. In bovengenoemde Schermzaal had het Bestuur van de Haarlemsche Schermc'ub een Sab-l-wedstrijd georganiseerd ter g-legen- heid van den Eere-Sabel, aangeboden door den Heer C. H. Hin. Een zes-tal deelnemers verschenen op den looper, toen wij even een kijkje gingen nemen. Over het Hgemeen werd er minder fraai geschermd. Het gevaar, dat het sabel- schermen in zich sluit, kwam hier nanr vo- -en, n.l. een te forseh a^nva'len met te for- sche klappen („houwen"). Alleen Aanstoot behield het rustige in zijn wc'strijden; het kalme, stevige sabel-schermen demonstreer de hij op zeer gelukkige wijze. Ondertus- schen liep hij zelf eenige fiksche schouder- houwen op. De avond kenmerkte zich door een ge zellige, intieme sfeer. Vooral de partij Hen driksBernhard was meer gezellig-genoeg- iijk, dan mooi. Des te meer jammer was 'iet, dat Rademaker, die het oneens was met de uitspraak van de jury, door onsportief optreden zijn partij deed gewonnen geven door het toelaten van touché's. Gelukkig herstelde hij zijn fout, door het aanbod, de geheele partij over te spelen, aan te nemen. De partijen werden alle geschermd op 6 touché's met handicap. Bolland eindigde ten slotte als no. 1 met 4 gewonnen partijen en 15 ontvangen touché s. Toch mag hij nog steeds bedenken, dat zijn zenuwen hem de baas zijn. Ook thans bleek dit weer in zijn zenuwachtig en ennoodig vermoeiend voe tenwerk. Zooals reeds gezegd, maakte Aan stoot, yooral ook door zijn sympathieke houding tegenover de uitspraak der jury, den besten algemeenen indruk. De Cock maakte een nog eenigszins ongeoeienden in druk op ons; meer beheersching over het wapen vooral in den aanval, is 'n factor, hem speciaal zijn aandacht waard ter oefening. Zijn prestaties zijn echter zeker meer waard dan zijn p'aats op onderstaand lijstje zou doen vermoeden. Na afloop der partijen, bleek hel lijstje aldus te zijn: 1. Bolland met 4 gew. partijen en 15 ontv. treffers. 2. Aansboot met 3 gew. partijen en 12 on v. treffers. 3. Rat'emaker met 3 gew. partijen en 13 ontv. treffers. 4. Hen driks, met 2 gew. part. en 22 treffers. 5. Bernhard met 2 gew. part. en 25 on v. tr. 6. De Cock met 1 ge'w. partij en 20 treffers. schen of tuinieren zoo er een kleedingstuk nocdig is, kappen zij wat hcut en ruilen daar mee." Maar dat was zijn ideaal 1 „Niemand lijdt bier honger. Ambachten kent men niet of liever eenieder oefent alle njocige ambachten uit eenieder bouv.t zijn eigen luis, legt zijn eigen tuin aan, timmert zijn eigen boot." Maar dat was het ideaal 1 „Niemand behoeft zich lange en kostbare studie's te getroosten. Niemand brengt het verder dan zijn n edeburger." En de oplossing „Wel spreekt n en van koning en slaaf, maar dat zijn verouderde nam en zender tin, v aot de koning zoowel als de slaaf spit zijn ei' en tuin, gaaf visschen, bakt hcut en de slaaf kan beschouwd worden eerder als helper van zijn meester." Verdraaid nog toe, waar lag die heilstaat, waar „Zelfs hun werken geschiedt niet voor peld of dagloon moet er een groot werk werden verricht, bijvoorbeeld een nieuwe tuin open gehakt, een kt is gedekt of een talk gesleept, dan noodigt de eigenaar (weer een oude naam zonder zin, want allen zijn eigenaar) zijn n ede burgers uit, op, zooals zij kier zeggen een feest, want hoofdzaak is, dat de zoogenaan de eigenaar tracteert, het emenlijl e werk, door vele banden licht gemaakt, wordt bijzaak." Toen sloeg ie 't blaadje om.... En toen staarde ie voor zich uit. En toen lag 't blaadje weer tegenover h'm op de kussens, maar nu verfrommeld. Wat hij las, was niet Over d'n heilstaat, door socialisten uitge vonden en gedroomd, tr aar over 'n afgelegen gat van 'n dorp op de Kei- eilander1. van Nederlandsch-Indië. En 'n missionaris bewees er mee aan z*n land-enooten, hoe onbeschaafd zijn luitjes daar nog waren. v. D. f 5.zocdat ze nimmer in staat zullen zijn ceintuur; Wijsmuller, Koninginneweg 94, om in hun onderhoud te voorzien. Fet was j heerenhoed; A. Kruiff, Aellertsbergstr. 25, de heer Loosjes, die dit gevaar inzag en ad- horlogegl-s met rand; W. Caljou, Eer.dracht- viseerde, om een vereeniging c te richten, straat 25, grijze handschoen; J. Kruit, K. om te trachten, om op cez? w; z een fonds Margarethastr. 20, motorhandschoenen; C. te vormen, waaruit na l et cverlijden der j Vrugt, Boerensteeg la, halssnoer; Krijnt, ouders geheel of gedeeltelijk het kostgeld I Burgwal 33 e, zwarte poes „Fauna"; v. d. voor het kind betaald Iran worden Dat dit voorstel en niet het minst bij de oudersalgemeene instemn i g vond moge hieruit blijken, dat hoewel oeze Ver eeniging „Haarlemsche Werkinrichting" genaamsd, pas sinds kort opgericht is, het aantal contribuanten reeds tot over de 200 gestegen is. De Koninklijke .Goedkeuring werd reeds op de Statuten verkregen. Als algemeen doel dezer Vereeniging kan gesteld worden, om de maatschappelijk on geschikte zwakzinnigen uit Haarlem en Omgeving /oor tcekomstarmcede te vrij waren, dcch dan zal deze Vereeniging de beschikking moeten hebben over een fonds van f 10.000, om van de rente hiervan en met de contributies der leden, permanent te bunnen steunen. Vaar men reeds vanaf f 1.per jaar lid der Vereeniging kan zijn penningmeester is de heer Schuijt, Crayenestersingel 6, Heemstede zoo hopen we van harte, dat velen als lid zullen tcetreden en door vrij willige bijdragen nede willen helpen, cm dit fcr.ds bijeen te kippen. Waar de gemeentebesturen voorgingen, om door financieele bijdragen de grondslagen voer een-goede hulp te leggen, zco hopen wij, Putten. Kleverparkweg 58, witzw. poes idem; B. Langeveld, N-ssaustraat 7, portefeuille m.i.; J. Kloos, Olyc^rstraat 46, sjaal; J. j Frankfort, Spiegelstraat 26, huissleutel; Kos- i ter, Emostraat 39, zilverbon; W. v. Makk"- 1 lenberg, Sophiastraat 63, rijwielbel. n erl G. Gude, Diederikstraat 16, idem; C. Bersec, Midden Duin en Daalscheweg 15 Bloemen daal, idem. Wij herinneren onze lezers nog eens aan de lezing over „Het herlevende Ken nemerland". die de heer G. Th. v. d. Bosch, de bekende ijveraar voor St. Adelberts Akker, morgenavond in de St, Aloysius- school zal houden. VALSCHE FIETSPLAATJES. Op vermoeden, dat te zijnen huize valsche rijwielplaatjes vervaardigd werden, heeft ce politie te Doetinchem huiszoeking gedaan bij den werkelooze D. t. P. Koperplaat en andere ingrediënten werden in be. lag ge nomen. Ook werden eenige afgewerkte plaatjes gevonden. Deze waren nauwelijks van de echte te onderscheiden. Behalve tegen den vervaardiger is ook proces-verbaal opgemaakt tegen W. J., die zich met den verkoop belartte, en tegen een twint 'gjpersonen, die een plaatje_h:bben ge kocht. EEN DER OVERLEVENDEN VAN DEN SLAG BIJ SIMONOSEKI. Te Doesburg is naar het „Utr. Dagbl." mededeelt overleden de heer F. BolwerR, dat van particuliere zijde de toegestoken SeP* majoor konstabel der Kon. Ned. Marine, hand gegrepen zal worden, om eendrachtig hier iets goeds voor onze geestelijk mis deelden tot stand te brengen. Het bestuur der Vereeniging, bestaande uit zelfde personen als de Commissie van Toezicht over de Werkinrichting, is reeds c'oende met de voorbereidende maatregelen voor een bazar, waarvan het batig saldo gestort zal worden in het fends. Zij, die iets goeds voor dit goede doel willen maken, of daadwerkelijk aan de voorbereidende werk zaamheden deel willen nemen, kunnen hier van mededeeling doen aan den heer Schuijt, telefoon 28415. Doch ook op een andere wijze kan men t deze Vereeniging nog steunen, j De beereö W. A. J. Gceting, P. de Nobel 'en J. Ots, verklaarden zich bereid, om met zeker een der laatst overgeblevenen van hen, die den slag bij Simonoseki in Sept. 1864 hebben meegemaakt, toen Japan vijandelijk heden tegen eenige mogendheden, w.o. Nederland, geopend had. De overledene bereikte den leeftijd van 82 jaar. R. C. HSPARTA. R. C. H. zal a.s. Zondag haar laatsten thuis wedstrijd spelen, voor de competitie; terwijl dan noii vier zware uilwedstrijden voor den boeg staan. Doordat de stand die R. C. H. UITLOTINGEN. HOLL. GRONDCREDIETBANK. Hij las het op reis naar een vergadering van het partij-bestuur der S.D.A.P., waar onze beschaving moest veranderd worden. 't Was een onooglijk blaadje papier uit 'n onbekend tijdschrift, toevallig daar tegenover h'm op de kussens. Toch bukte ie ota dien eenen regel, die als 'n zonnestraal:je in z'n oogen stak „Allen zijn gelijk, leven even onbaatzuchtig," en dien anderen regel „Er zijn hier geen rijken en geen armen de betrekking van rentenier is hier onbekend." Gretig nam ie 't op. las verder „Zij weten zich met weinig tevreden te stellen, kunnen zonder veel inspanning in hun weinige be hoeften voorzien zij leven tevreden 'en ge lukkig." Maar waar lag die heilstaat Z'n blikken vlogen over „Van geld willen zij niets weten hun kost winnen zij met vis- (Naar Tilmann Pesch S.J.) In het paradijs was de arbeid den mensch een lust. Niets onaangenaams, mets moei- tevols was er voor hem in den arbeid gelegen. Doch de erfzonde kwam over het mer.sch- dom alle bijzondere voorrechten van God werden opgeheven en de mensch werd nier natuurlijke lasftn beladen. „In het zweet uws aanschijns zult gij uw brood eten sptik God (1 Moz. 3,19) Van toen al was de arbeid met zijn lasten een natuurplicht géworden daarom is hij -eervol. Het oude heidendom had de uiste op vatting van arbeid verloren. Het zag in han denarbeid en handenwerk mets dan ver nedering. niets dan schande, waarvoor ieder vrij man zich te hoeden had. Slechts slaven en slavinnen alleen mochten werken. Toen kwam Christus. Van de zonde heeft Hij ons verlost, maar de tijdelijke gevolgen der zonde lijden en werken heeft FJij ons gelaten, opdat wij, in den geest van boete, daarmede den hemel zouden ver dienen. Steeds richt Hij onzen blik op den hemel, en de eeuwigheid. Neen, met gelet op verschil van stand, op verschil van te- roep, op verschil van werkzaamheden Wat voor een rol ieder speelt op het levenstoo- neel, dat is geheel onverschillig, mits hij zijn rol slechts goed spele voor de eeuwigheid. Door Zijn voorbeeld heeft Christus den arbeid geheiligd. Tot Zijn 30ste aar was Hij werkzaam in hef huisie van Nazareth, werkzaam in de werkplaats des timmer mans. Dat waren de alledaagsche, doch zw: re werkzaamheden, waaruit gewoonlijk het menscherleven bestiat. Daar God zelf dit gedaan heeft, moet iedereen het zich tot een eer aanrekenen, zichzelven en zijn huisgezin door arbeid, door moeite en inspanning, in het leven te houden. Hef kruis van den arbeid was onafscheid baar van den Zaligmaker. Zijn openbaar leven was vol van inspannenden arbeid. Als men des avonds de zieken uit den om trek bij Hem bracht, na een moeitevo.'len da", neen dan wees Hij ze niet van Zich af Nooit had Hij rusttijd, en als Hij eens een weinig wilde uitrusten, dan werd Hij daarin gestoord, maar niet tot Zijn leedweren. Minzaam ontving Hij de moeders met hare kleinties. Toen Hij met Zijne apostelen in de woestijn wilde uitrusten, van Zijn ver moeienis, vond Hij daar een groote volks menigte en Hij onderrichtte hen langen t:id, (Mare. 6,34) Hij kende geen w;erken uit lust of liefhebberij, neen, slechts werken uit plicht. Ongetwijfeld, dat vermoeide ook Hem, en Hij gevoelde die vermoeidheid, (Matth 8,24, Joan 4,6) Niets hield Hem terug van den arbeid, geen bezwaren van wegen «f weder., geen gestrengheid van levenswijze, welke Hij Zichzelf oplegde in veelvuldig vasten en nachtelijk gebed. (Matth. 4,2, Luc. 6,12). Uit dien arbeidersstand koos Hij Zijn apostelen deze moesten arbei :'ers zijn. Met den arbeid zijner handen verdient de groote apostel zich zijn levensonderhoud. Twee dingen zijn er, dié den arbeid aan de menschelijke natuur zwaar en lastig maken vernedering en moeite. Christus heeft beide willen dragen in al hun. zwaarte ze diep in Zijne ziel gegrift. Zoo heeft Hij den arbeid wederom in eere hersteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2