MARKTNIEUWS. KINDERLEDIKANTJE 7.50 TE KOOP PLAATSELIJK NIEUWS. BEVERWIJK. IJMUIDEN. VIJFHUIZEN. HAARLEMMERLIEDE. VELSEN-NOORD. HAARLEMMERLIEDE. SPORT EN WEDSTRIJDEN. BILJARTEN. KUNST EN KENNIS. Inhoud van Tijdschriften. GYMNASTIEK. LANDBOUW EN VISSCHERIJ Het fijnzaadteeli-vraagstuk. Een internationale organisatie van zaadkweekers. VOETBAL LEGER EN VLOOT. Mariniers naar Indië, LAATSTE NIEUWS. Brand te Overdinkel. Brand ie Neer De nieuwe onder-secretaris- generaal van den Volkenbond. De burgeroorlog rn China. De storm in Noord-Engeland De Amerikaansche mijnwerkers. Sir Eric Drummond terug naar Genève. De draadlooze. STADSNIEUWS. Een fonds voor Middenstandswoningen. DE WERKZAAMHEDEN VOOR DE ELECTRIFICATIE. De electrische centrale aan den Oudeweg. v DE VEILINGEN VAN DE MAKELAARS VEREENIGING.I Besloten tot voortzetting. H. O. V. De Winkelstand. Vereeniging „Oost en West" VRAGENBUS. Wisselkoersen en koersen van Rankoapier. BERLIJN s 59.30 PARIJS 9.90 BRUSSEL 34.80 WEENEN 35.20 LONDEN 12.141/2 STOCKHOLM 66.80 KOPENHAGEN 66.70 OSLO 1 64,50 BAZEL 0 48.20 NEW-YORK 0 2.501/4 ROME 10.80 PRAAG 7.45 WARSCHAU 27.50 le de ten ior aar zal jpnt «at >sis len het nd, ,Jurd iht: WIJKEROOG; ZONDAG om 7 uur Vroegmis 9 uur Kindermis 10 uur Hoogmis ;1 uur Cate chismus half 7 bijeenkomst der H. Familie afd. mannen. DINSDAG-avond om 7 uur H. Familie afd. vrouwen. WOENSDAG. Eerste der 7 Woensdagen, die het St. Joseph-feest voorafgaan. Om 7.45 uur Kaarsen wijdingom 8 uur gez. H. Mis. DONDERDAG Feestdag van den H. Blasius. De zegen wordt gegeven na het Communie-uitreiken om 7 uur en half 8 na de H. Mis van 8 uur biechthooren van 67.30 uur. VRIJDAG. Eerste Vrijdag. Reeds om half 6 wordt de H. Communie uitgereikt. Om 8 uur gezongen H. Mis. 's Avonds om 7 uur Lof. ZATERDAG. Gelegenheid om te biech ten voor de kinderen van 4 tot 5 uur en voor de volwassenen van 5 tot 9 uur. AALSMEER. ZONDAG, 30 Jan. Om half 8 de Vroeg mis om 10 uur de Hoogmis. Na den mid dag om 3 uur Lof met Rozenhoedje. WOENSDAG, feest van Maria Licht mis, vóór de gezongen H. Mis van 8 uur wijding der kaarsen, 's Avonds om 7 uur Lof* DONDERDAG, feest van den H. Bla sius, patroon tegen keelziekten. Na de H.H. Missen zal de zegen ter eere van den heilige gegeven worden. VRIJDAG, 1ste Vrijdag van de maand. Om 8 uur gezongen H. Mis en 's avonds om 7 uur Lof ter eere van het H. Hart van Jezus ZATERDAG-avond om 7 uur Lof ter eere van O.L. Vrouw van het H. Scapulier. Dagelijks gelegenheid om te biechten. Om novene te doen bidden en kaarsen te laten branden bij 't beeld van de Kleine H. Theresia vervoege men zich aan 't klooster HEEMSKERK. ZONDAG te 6 uur H. Mis en generale H. Communie voor de leden der H. Familie, de andere H.H. Missen te 7 uur, half 9 en 10 uur de Hoogmis. Te 2 uur plechtige opdracht en sluiting van het Triduum voor de H. Fa milie te half 5 Maria-Cohgregatie Patronaat. MAANDAG de H.H. Missen te 7 uur, half 8 en 8 uur. WOENSDAG feestdag van Maria Licht mis, dag van devotie. Voor de H. Mis van 8 uur, die gezongen wordt de wijding der kaar sen. 's Middags drie uur Maria-Con jregatie DONDERDAG feestdag van den H. Bla sius, patroon tegen keelziekte. Na de H.H. Missen zal de Zegen van den H. Blasius ge geven worden, 's Avonds te half 6 gelege t- heid om te biechten half 7 Lof. VRIJDAG le Vrijdag der maand. Te 7 uur gezongen H. Mis. Te half 7 Lof. ZATERDAG-middag van 4 uur tot half 9 gelegenheid om te biechten, 's Avonds te half 7 Lof. Cat. naar gewoonte, biechthooren voor 3e en 4e klasse. ZONDAG a.s. le Zondag der maand, al- gemeene H. Communie voor Hanze en Volks bond. Witte bioscoop. A.s. Zaterdag komt een merkwaardig filmwerk in de Witte bioscoop. De titel is reeds zoodanig, dat men voel» dat het hier om een belangrijk ding gaat. Deze ongewoon mooie film wordt gesp eld door Mary Carr, wiens glansrollen in vorige films elkeen kent. Het is een ern stig, mooi en waarachtig kunstwerk dat ieder een zal boeien. Het is de geschiedenis van een rijke ver kwister.... door zijn vader verjaagd.... een gruwelijk' auto-ongelukliefderijke veroleging döor een klein meiske.... Een: vreugdelooze óudèrdom.een on verwachte erfeniseen nieuw levensdoel het kind. Een gelukkig paar.... een vrouw die het geluk verstoort.... een misverstand en scheiding. Alles ter wille van dat é<fne geld, geld geld. Tijdens de matinee zal vertoond worden de spannende 6-acter „Een minuut voor drie" met George Walsh in de hoofdrol, terwijl in alle voorstellingen ook nog wordt vertoond de nieuwste klucht van Charlie Chaplin „Loondag", eenvan zijn beste werken. Wij twijfelen er niet aan of deze keuze van films zal veel bezoek trekken. f Katholiek is, ja zelfs een groote'Heilige op het T vaandel medevoert nd. St. Jacobus. De Eerw. spr. beloofde op den feestdag van St. Jacobus een H. Mis op te dragen voor Le den en Donateurs der Vereeniging, maar vroeg tevens of dan alle leden op dien dag een Generale Heilige Communie wilden houden. De Voorzitter dankte den Eerw. spr. voor zijn woorden en beloofde namens de leden hieraan gevolg te zullen geven. Spr. dankte namens alle leden den Zeer Eerw. Heer Pastoor voor de gunst, en ailen stemden hiermede in door applaus. Hierna sluiting, Indische Dienst. Als ambtenaar ter be schikking bij den belastingdienst in Ned. Indië is bestemd mr. K. G, T. G. J. Wes terling, alhier. Op hol. Vrijdag sloegen er in de veen derij twee paarden op hol, die gespannen waren voor een turfwagen. In hun gang kwamen zij n. botsing met den wagen van den brandstoffenhandelaar S., van de Cruquius, waardoor dit vervoermiddel flink beschadigd werd Daar de wielen van den wagen waren vastgebonden, 'kwamen die beesten weer vrij spoedig tot stilstand. R.K. Harmonie St. Jacobus. Dezer dagen zond het Bestuur der R.K. Harmonie St. Jacobus een Circulaire rond aan de Pa rochianen van Haarl. liede met het doel, do nateurs aan te werven vpor de vereeniging. Wij kunnen ons ten zeerste vereenigen met dit schrijven en raden alle parochianen aan, toe te treden als Donateur dezer Vereeniging, zoo indien zij het nog niet zijn. Het is dan ook niet zonder reden, dat zij bij deze gelegenheid een dringend beroep hebben gedaan op de beurzen der inwoners, als men maar eens verneemt van den Voor zitter, hoe o.a. het aantal Donateurs is terug- geloopen. TERAARDEBESTELLING D. KEE. Onder zeer groote belangstelling werd gisterochtend op de R.K. begraafplaats alhier ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den Maandag j.l. zoo noodlottig om het leven gekomen schipper D. Kee. De Requiem-Mis werd opgedragen door den Zeer Eerw. heer D. Bont, Professor van het Seminarie Hageveld en neef van den overledene. De kerk was geheel bezet. Op het kerkhof merkten wij op vertegen woordigers van de directie der Papierfabrie ken, zeer vele leden van het personeel der Papierfabrieken en voorts eenige Paters van de H.H. Harten, uit Ginneken, van welke Orde een broeder van den overledene het vorige jaar naar de Missie is vertrokken. De lijkkist werd door kameraden naar de groeve gedragen. De baar was gedekt door een aantal kransen, n.l. van de directie der Ver. Kon. Papierfabrieken, van de schipper- collega's van het personeel der pakkamer en van he personeel der s nederij. De beaardingsplechtigheden werden ver richt door den Zeer Eerw. heer pastoor. De droeve plechtigheid maakte op alle aanwezigen een, diepen indruk. Koning en bedelaar, Men verzoekt ons te willen meld iid t den 22sten5Februari a.s. in het K.S.A. Ce jouw alhier zal worden opgevoerd een Francascus-spei ónder boven- staanden titel. Bedoeld spel is geschreven door Eckert, een bekeerling, en oogstte overal, o.a. te Tilburg en nog onlangs in IJmuiden-Oost, een uitbundig succes. Binnenkort zullen nadere bijzonderheden worden bekend gemaakt. De Fabrieksbaas. Het zal vele lezers genoegen doen te vernemen dat binnenkort de N.V. Groot Tooneel onder leiding van den heer Joh. Langenaken weer naar hier zal komen teneinde bovengenoemd tooneel- stuk op te voeren. Juiste datum en nadere mededeeltngen volgen a.s. week. Jaarvergadering der R.K. Harmonie, vereeniging St. Jacobus. Deze Vereeni ging hield Woensdagavond j.l. haar jaarver gadering in het R.K. Vereenigingsgebouw- Ook de Zeereerw. Heer Pastoor Aanstoots woonde de vergadering bij. De Voorzitter opende de vergadering en heette_ allen welkom en in het bijzonder den Zeereërw. heer Pastoor. De notulen werden onveranderd vastgesteld en goedgekeurd. Bij punt III kwam de penningmeester aan de beurt om zijn jaarlijksch verslag uit te brengen over het financieele gedeelte. De inkomsten der vereeniging waren 1308.04 en de uitgaven 1330.54 met een nadeelig saldo dus van. 22.50. Hierna bracht de-Muziek-Commissie haar verslag uit,?wat onder dank werd aanvaard en goedgekeurd. Bij punt 5 kwam aan de orde periodieke bestuursverkiezing en wel van den Voorzitter den heer A.J. Buys en den 2en Muziek- Commissaris den heer Ant. v. Neste. Beide heeren hadden zich weder opnieuw herkiesbaar gesteld, en werden met groote meerderheid van stemmen herkozen. De bespreking Concours werd aangehou den op grond dat eerst nog moest worden af gewacht, naar welk concours zou worden toe gegaan. Wel werd besloten om dit jaar naar twee Concoursen toe te gaan. Over de donateurskwestie werd nog al in den breede gediscussieerd, en er werd beslo ten om den secretaris op te dragen een circu laire rond te sturen, waarop de parochianen konden inteekenen. Als Donateur voor zoo ver rij dit nog niet waren. Na de rondvraag Toag de ZeerEerw. heer Pastoor het woord. ZijnEerw. uitte zijn vreugde over den goe den geest, die er heerschte tusSchen de leden onderling en spoorde een ieder aan om ge trouwe leden te blijven van St. Jacobus. Spr. zegt hierop nog zooveel te meer prijs te stellen, omdat deze Vereeniging. Roomsch, HET HAARLEMSCHE KAMPIOENS- TOURNOOI. Nadat J. Metz Vrijdagmiddag in café „Mono- pole" in een niet zeer sterk gespeelde partij met gering verschil van v. Hooff had gewon nen, werden de wedstrijden gisterenavond voortgezet. Niettegenstaande Schrama de lste avondpartij tegen J. Metz verloor, speelde hij toch aanmerkelijk beter als in de vorige partijen. Tenslotte speelde J. Metz tegen Verheijde en.... verloor, zoodat de H. B. C.'ers nu ook 2 verloren partijen heeft. Doe» deze fraaie overwinning gaat Verheijde aan de spits. Over het verloop der wedstrijden nog dit De match J. Metzv. Hooff is slechts met groote moeite door J. Metz gewonnen. Door meer constant spel had de Velseroorder de leiding genomen en de stand was bij de 19e beurt 133 tegen 106 cor. Met een fraaie 36 beantwoordde hij verder de series van 16. 23 en 18 van zijn partner en met den stand 236 tegen 213 voor v. Hooff scheen een nederlaag voor J. Metz al vast te staan. Deze scoorde toen een mooie 23ven na een aantal weder- zijdsche poedels, maakte hij de partij uit. Eindstand 250—246. De partij J. MetzSchrama was er één van het goede soort. In het begin nam J. Metz de leiding door 12 en 26 car. te scoren. Schrama speelde echter voor waf hij waard was, maakte o.tn. 17, 15, 12 en 12 car. en had zoodoende in de helft der partij de lei ding. Dank zij een drietal mooie series, n.m. 25, 33 30 25 verzekerde J. Metz zich van de overwinning. In de voorlaatste beurt scoorde Schrama nog een goede 23. De eindstand werd J. Metz 250—Schrama 221 in 36 beur ten. In de laatste partij liep J. Metz hard van stapel en we noteerden 14, 11, 18 en 29 car. Na 6 beurten bedroeg zijn voorsprong reeds car. Toen kreeg hij echter een geweldige inzinking, waarvan Verheijde profiteerde. Constant spelend scoorde deze kort na elkaar 11, 12, 13, 24, 16, 11 en 12 en was al spoedig het totaal van zijn tegenstander gepasseerd. Een sterk gespeelde 45 en 8 en 10 car. brachten de Vriendenkringer spoedig tot 248. T. Metz kreeg zijn laatste kans, speelde uitstekend en de score rees snel. Na schit terend eenige moeilijkheden opgelost te hebben passeerde hij de 50 en ieder dacht, dat hij de partij in deze beurt zou beëindigen. Op 52 miste hij echter en Verheijde maakte aan de onzekerheid een einde door de re- steerende 2 car. te maken. Hieronder de volledige uitslagen van de gesp. partijen pnt. brt. h.s. gem. J. Metz 250 43 36 5.81 v. Hooff 246 43 28 5.72 TENTOONSTELLINGSBERICHTEN. De Januari-a levering van bovengenoemd maandblad, het tijdschrift van de Nederland- sche Ve.eenig ng voor tentoonstellings- belangen, beva behalve eene uitvoerige opgave van tentoonstellingen en jaarbeurzen in den eerstkomend n tijd in binnen- en buitenland te houden, eene beschouwing over de Nederlandsch- Indische Jaarbeurs, waarbij afdeelingen zijn opgenomen van Nedetlandsche deelnemingen. Vervolgens eene uiteenzetting van de be- teekenis van „een erkenning van tentoon stellingen van Sfaatswege ingevolge de Octrooiwet waarin de aandacht erop wordt gevestigd, dat tengevolge van eene dusdanige erkenning tentoongestelde voorwerpen gedu rende eenigen tijd wettelijk bescherming ge nieten., ook al hebben deze betrekking op uitvindingen waarvoor nog geen octrooi aanvrage werd ingediend. Verdere betee- kenis heeft eene dergelijke erkenning van Staatswege echter niet. Het komt vaak voor, dat tentoonstellingsorganisaties of degenen, die trachten voor tentoonstellingen contrac ten met deelnemers af te sluiten, den indruk pogen te wekken dat zulk „eene erkenning van Staatswege", eene bijzondere betee- kenis heeft, wat betreft soliditeit of belang stelling daarvoor van de zijde der Regeering gekoesterd. Dit is natuurlijk in het minst niet het geval. In eene bijdrage „Drijvende Jaarbeurzen", wordt o.a. zeer duidelijk uiteengezet aan welke vereischten de organisatie van der gelijke ondernemingen moeten voldoen, wil len zij eenige kans op succes hebben, maar tevens wordt daarbij duidelijk gemaakt, dat het voldoende aan de verschillende voor waarden gewoonlijk zeer moeilijk is en dat de desbetreffende organisatoren lang niet altijd op de hoogte zijn van de verschillende moeilijkheden, welken het hoofd moet worden geboden. Vervolgens werd belangstellenden bij de tentoonstellingen „Onze Voeding en Melk hygiëne" in overweging gegeven zich voor nadere inlichtingen te wenden tot het Secretariaat der Nederlandsche Vereeniging voor tentoonstellingsbelangen, Bezuidenhout 97 te 's-Gravenhage. „Bazar's, Fancyfairs enz." is de titel van eene beschouwing omtrent dergelijke ten toonstellingen, die opgezet met een philan thropist doel niet alleen voor den midden stand dikwijls beteekenen een beroep om steun, maar meer en meer wordt ook om steun aangeklopt bij instellingen en onder nemingen, vooral ondernemingen, die zich in den aard van haar artikel in het bijzonder daartoe leenen, ontvangen vaak tal van der gelijke aanvragen om steun, hetzij in geld, hetzij in producten. Dit onderwerp heeft een punt van be spreking uitgemaakt tusschen de Neder landsche Vereeniging voor tentoonstellings belangen en de Centrale Werkgeversorgani saties, met het gevolg, dat de Centrale Werk geversorganisaties Van meening rijn. hare leden te moeten aanraden bij de organisatie van dergelijke ondernemingen eene afwijzen de houding aan te nemen. Tenslotte wordt in deze aflevering nog een en ander medegedeeld omtrent de a.s. Jaarbeurs te Straatsburg en de a.s. Jaarbeurs te Brussel.. J. Metz Schrama 250 221 37 36 33 23 6.76 6.14 Verheijde 250 37 54 6.76 J. Metz 231 37 52 6.25 Door deze uitslag :n is de spanning aan merkelijk toegenomen en ziet net ranglijstje er als volgt uit alg. ?nt brt. gew. verl. gem. 50 116 3 0 6.47 2 Mienis 750 131 3 0 5.72 3 de Jager 1403 230 4 2 6.05 4 J. Metz 954 154 2 2 6:33 5 de. Foeljaeger 843 144 2 2 5.85 6 v. Hooff 681 112 0 3 6.06 7 Schrama 971 Ï191 0 5 5.08 Daar de 2 bovenstaande heeren beide nog een zwaar programma voor den boeg hebben, is van de eindstand nog niets te vco spellen. Voor morgen zijn in café „Monopole" de Volgende partijen vastgesfeld 10.30 uur VerheijdeMienis 12.15 van HooffMienis 2.van HooffSchrama 3.45 de Foeljaeger-Verheijde 5.30 T. MetzMienis 7.15 Verheijdev. Hooff 9.J. Metzde Foeljaeger De fraaie prijzen zijn te bezientigen tn het sigaren-magazijn Stinis a. d. Kruisweg. Wedstrijden adspiranten „Concordia". Evenals voor dames en heeren zijn ook voor de meisjes- en jongens-adspiranten van de Gymnastiek- en schermvereeniging „Concordia" dezen winter wedstrijden ge houden in gymnastiek. Deze wedstrijden, die elk jaar gehouden worden zijn ingesteld om te komen tot een zuivere gelids-indeeling. Ook dit keer bestonden de prijzen uit kunst voorwerpen en diploma's. De uitslagen wer den deze week op de diverse afdeelingen bekend gemaakt. Meisjes 3e afdeeling meisjes 11 en 12 jaar. le gelid/: 1. G. Cornet, 2. L. Spijkstra, 13 M. van Lunenburg 2e gelid wegens ge- ringe deelname geen prijzen uitgereikt 3e gelid 1. M. de Zwaan, 2. P. Baan, 3. J. de Jong. 2e afdeeling meisjes 13, 14 en 15 jaar. le gelid J. Huiben 2. M. A. Hulscher, 3 H. Nunnink 2e gelid 1 A. Lebbe 2 M. Paardebek 3. G. v. d. Werf 3e ge lid :;,1. C. Bakker, 2. J. van Heinzand, 3. J. M. Valk. le afdeeling meisjes 16 en 17 jaar. le gelid 1. S. Smit, 2. B. Las, 3. L. Post2e gelid 1. E. Bischot, 2. N. Schouws, 3 A. Jansen 3e gelid 1. E. J. v. d. Burg, 2. J. Baars, 3. M. Bouwman. Jongens 2e afdeeling, jongens van 11, 12 en 13 jaar, le Gelid 1. G. Nymatid 2. J. Cornet2e gelid 1. J. Baars, 2. Chr. Schijf 3e gelid 3G. de Jager, 2. P. Brussé. le afdeeling jongens 14, 15, 16 en 17 jaar. Ie Gelid 1. W. Komman, 2. H. Brinkom 2e gelid 1. B. van Dijken, 2. Jo Verkes 3e gelid 1. N. J. Raijer, 2. Nico Bronkhorst. Schotensche afdeelingen. Meisjesafdeehng. le gelid 1. S. Bakker, 2. G. Gras 2e gelid 1. A. Hoeben, 2. B. Corynes 3e gelid 1. M. Visser, 2. T. Cra mer, 3. A. Abbink, 4. A. Buter. Jongste Jongens le Gelid 1. Ab. Kedde, 2. 'Kees Pelle 2e gelid 1. Jan Lemaitia, 2. Tonny Formanoy, 3. Piet Veen 3e gelid 1. H. de Vis, 2. G, Osterthun. Oudste Jongens, le Gelid 1. J. H. Nieu- wenburg, 2. J. H. M. Mulder2e gelid 1, M. van Wilsum, 2. W. H. v. d. Eijkhoff. Ten slofte zïj nog mje<ïe~ge(ïeeW, 3al cfe wedstrijden in de le ronde alle zullen wor den gespeeld op de terreinen der eerste klassers en dat de H. V. B.. welke zich trouwens met de geiheele regeling heeft be last, voor de verdere ontmoeting in over leg met de betrokken clubs de terreinen aanwijst. Zoo spoedig mogelijk wordt aangevangen. —W— Vergadering der ver. N.-Holland. De rijkslandbouwconsulent voor Noord- Holland, de heer S. Smedine, schrijft in de Tel. In de te Wieringerwaard onder leiding van den heer P. Blaauboer te Kolhorn gehouden alg. verg. van de Fijnzaadtelersvereeniging Noord-Holland werd door den secretaris, den heer J, Vethmann te Winkel, het jaarvers!,-f over 1926 uitgebracht, waaruit bleek dat vereeniging zich in toenemende belangstel ling van de practische landbouwers in en bui ten de provincie mag verheugen. In totaal werden in het vorige jaar ruim 209 H.A. gecontracteerd en had afrekening plaats op grond van het monsteronderzoek te Wape ningen. De bemonstering van in totaal 6122 balen heeft plaats gehad door den beëedigden monsternemer van de vereeniging, den heer P. Kooiman te Anna Paulowna. De leveringsvoorwaarden voor den oogst 1927 {éénjarige gewassen) werden besproken en hoewel aangenomen, toch algemeen door de leden ongunstig genoemd, omdat de vocht- normen zóódanig zijn, dat hieraan in normale jaren onmogelijk kan worden voldaan. Hét gevolg hiervan is dan ook, dat zoo goed als zeker op een korting voor vocht gerekend mag worden. De vergadering bleek dan ook algemeen van gevoelen, dat er bij de bekende contract prijzen en de thans vastgestelde leverings voorwaarden weinig belangstelling zal bestaan voor contractteelt. Door het bestuur werd medegedeeld, dat er door samenwerking van de handelaren en de Vereeniging van Fiinzaadtelers, onder leiding van den heer dr. Franck te Wageningen, proe ven zullen worden genomen inzake het ver band tusschen vochtgehalte en houdbaarheid van fijne zaden, welke in pakhuizen moeten j worden opgeslagen. Verder werden de door het bestuur ont worpen statuten en het huishoudelijk regle ment in behandeling gebracht, welke met waardeering ontvangen en zonder wijziving werden aangenomen. De rekening over 1926 werd goedgekeurd en het besluit genomen, een omslag per gecontracteerde H.A. te hef fen om de uitgaven te dekken, welke (,mede in verband met aanschaffing van ken voorraad monsterfleschjes, kistjes, enz.) boven de con tributie moest worden gedaan. In de plaats van het aftredende bestuurslid, den heer R.L. Waiboer, werd verkozen de heer G.H. Geerlings, beiden te Anna Pau lowna. Ten slotte werd door het bestuur me degedeeld overleg te zullen plegen met de daarvoor in aanmerking komende handela ren, ter vaststelling van de leveringsvoor waarden voor suikerbietenzaad, om ook de af levering hiervan in den vervolge via Wage ningen te doen geschieden. Na bespreking van enkele huishoudelijke aangelegenheden werd de goed bezochte vergadering gesloten. STICHTING EENER NED. SECTIE? Prof. Dr. C. Broekema, hoogleeraar- directeur van het Instituut voor Planten veredeling te Wageningen heeft zich gewend tot een aantal vooraanstaande kweekers van landbouwgewassen met de mededeeling, dat een internationale organisatie is opgericht met de bedoeling, een band te leggen tus schen allen, die bij het kweeken en versprei den van nieuwe rassen betrokken zijn. Blijkens de in het Fransche gestelde statuten is het hoofdoel het scheppen van mogelijkheden tot internationale samenwer king (wetenschappelijk, technisch en com mercieel), benevens bevordering en be scherming van den kweekersarbeid in alle landen en het onderling respecteeren van eikaars rechten. De Mganisatie is nog jong en haar verdere ontwikkeling hangt in hooge mate af van de algemeene deelname der kweekers in de ver schillende landen, doch wanneer die bevre digend blijkt te zijn, twijfelt prof. Broekema er niet aan, of zij zal een grooten invloed ten goede krijgen op den kweekersarbeid. Bij voldoende deelneming zal de hoog- ieeraar de toetredenden in den a.s. zomer bijeenroepen, om zoo mogelijk in samen werking met het Centraal Comité in zake Keuring en Gewassen een Nederlandsche sectie van de internationale associatie te stichten. Het entréegeld bedraagt 50 francs, de jaarlij ksche contributie 30 francs, de associa tie is gevestigd te Parijs. Wedstrijden om het kampioenschap van Haarlem. Na afloop der competitie zal het door den H. V. B, georganiseerde tournooi om het Haarlemsche kampioenschap worden gehouden, met als inzet den v. Heck's Be ker, Deelgenomen wordt door de le en 2e klassers uit Haarlem en Omstreken. Gisleravond werd de loting gehouden met het onderstaande resultaat: A E.D.O.BloemendaaL B H.F-C.Haarlem. C StormvogelsZandvoort. D R.C.H.Schoten. 2e rond®. Winnaar AWinnaar C. Winnaar B—Winnaar D, Van te voren was bepaald, dat !n d® le ronde, elk eers'ö klasser een tweede klas ser zou ontmoeten. Door een gelukkige loting kwam al dade lijk de ontmoeting H. F. C-Haarlem tot êt;aqd.v Op verzoek van de Indische regeenng Zal in den loop van Februari een contingent mariniers naar Ned. Irdië vertrekken, ter versterking van de daar aanwezige macht. ENSCHEDE, 29 Jan. Te Overdinkel ont stond brand in een blok wojiingen, toebe- hoorende aan den heer A. Beute, aldaar. Een der woningen is geheel uitgebrand, ter wijl drie gedeeltelijk door het vuur werden vernield. De motorspuit uit Losser 3laagde er in, den brand te blusschen. De woningen zijn verzekerd, doch de inboedels slechts ten deele. ROERMOND, 29 Jan. Gistermorgen brak, door tot nog toe onbekende oorzaak, brand uit in de boerderij van en bewoond door den heer J. Klaassen te Neer bij Roermond. Door den feilen wind aangewak kerd, greep het vuur snel om zich heen, zoodat spoedig toegeschoten hulp met niet geringe moeite het vee alsmede eenig huis raad kon redden. De schade wordt door verzekering gedekt en is zeer aanzienlijk. ROME, 29 Jan. De benoeming Van Pau- lucci Calboli tot onder-secretaris-generaal van den Volkenbond, wordt beschouwd als een aanwijzing, dat Mussolini besloten heeft voor den Volkenbond te Genève de kwestie der Italiaansche aanspraken op. kplpniale mandalen aanhangig te maken, y J LONDEN, 29 Jan, De Daily-Telegraph meldt uit Shanghai, dat de troepen uit Can ton Sekiang hebben ontruimd en afgezien hebben van een opmarsch naar Shanghai. LONDEN, 29 Jan, Uit Glasgow wordt ge meld, dat tijdens den storm die gisteren woedde, 14 personen om 't leven zijn geko men. BERLIJN, 29 Jan. Op het jaarlijksche congres van de Amerikaansche mijnwerkers sprak men zich in eru resolutie uit tegen de erkenning van de Sovjet-regeering, even als tegen de vorming van een Amerikaan sche arbeiderspartij, volgens het voorbeeld van de Arbeiderspartij in G.-oot-Brittannië. Slechts 35 pet. van de Amerikaansche mijnwerkers hebben zich georganiseerd. ROME, 28 Jan. De secretaris-generaal van den Volkenbond. Sir Eric Drummond is gisteren naar Genève teruggekeerd. Voor zijn vertrek sprak hij er zijn voldoening over uit dat de Volkenbondsgedachte steeds meer veld wint in Italië en dat de misvattingen omtrent bet wezen van den Volkenbond, volgens dewelke de Volken bond zou willen mengen in de interne aan gelegenheden van de verschillende landen steeds meer verdwijnen. LONDEN, 28 Jan. Aan een funch, welke te zijner eere door de buitenlandsche jour nalisten was aangericht, gaf Senator Marco ni uiting aan zijn verwachting, dat het niet lang meer zal duren of de televisie zal voor de practijk in toepassing kunnen wor den gebracht, waardoor het mogelijk zal zijn, aciueele gebeurtenissen over een tame lijk grooten afstand over,te brengen. Marconi zeide voorts nog. dat men thans nog aan den beginne staat van de toepas sing van het „beam"-svsteem; evenwel is reeds aangetoond, dat dit systeem zoowel voor telefonische als voor telegrafische overbrenging is te gebruiken. Geen Rijks-aandeel in de winst der woning-exploitatie. De gemeente Haarlem heef een belangrijk besluit genomen, toen hij de voordracht van B. en W. aanvaardde tot het stichten van een fonds voor middenstandswoningen. Het is de eerste stichting van dezen aard in ons land. Zooals bekend is ten opzichte van de met steun ingevolge het Kon. besluit van 6 Nov. 1919. gebouwde middenstandswoningen be paald, dat van de winst der exploitatie K moet worden gestort in 's Rijks kas en Y* in de gemeentekas. Is er echter verlies, dan kan, als geen andere maatregelen worden ge nomen, bij executie het door Rijk en ge meente als bijdrage in den bouw gestoken kapitaal geheel verloren zijn. Hier doet zich het geval voor, dat de stich ting voor woningverbetering haar midden standswoningen niet anders dan met verlies kan exploiteeren; terwijl daarnaast een an dere vereeniging is „Patrimonium" die winst maakt op haar exploitatie, wanneer buiten beschouwing blijft, de bijdrage uit de overheidskas van 389.527,32 waarvoor geen rente behoeft te worden betaald. Deze verhouding heeft het plan doen ont staan om de winst, gemaakt op een complex woningen (gebouwd ingevolge K. B. van 6 Nov. 1919) tot een maeimum te storten in een fonds onder beheer der gemeente en on der volledige controle van het Rijk. Het be drag der aan de vereeniging, die de winstge vende woningen exploiteert, verleende bij drage, wordt verminderd met het in het fonds gestorte bedrag. De gelden van bet fonds worden dan aan gewend om de exploitatie van andere com plexen middenstandswoningen (gebouwd in gevolge hetzelfde Kon. besluit) te steunen. De bijdrage aan zulk een complex verleend, wordt verhoogd met het bedrag, dat aan steun is verstrekt. Dê overheid wordt op deze wijze meer blijvend bij de exploitatie der woningen ge ïnteresseerd, meent het ,,Alg. Hbld., hetgeen tenslotte een voordeel zal blijken te zijn voor Rijk en gemeente. Het toezicht op exploita tie en onderhoud zal nauwlettender worden, waardoor de kans grooter wordt, dat de wo ningen nog een waardevol object, dus be hoorlijk te exploiteeren zuilen zijn op het tijdstip, waarop het bouwkapitaal der ver- eenigingen of stichtingen geheel zal zijn af gelost. En de huur zal met aftrek der ex ploitatie-uitgaven, geheel kunnen worden aangewend tót aflossing van de door het Rijk en gemeente verstrekte bijdrage. Aan de nu ingestelde regeling is voor bet Rijk en gemeente ook een nadeel verbonden. Dat is. dat de winst voor een gedeelte niet dadelijk zal worden uitgekeerd. Dit bedrag behoeft echter niet groot te zijn en is ook daarom van weinig beteekenis voor Rijk en gemeente, omdat de uitkeering niet aan den gewonen, maar aan den kapitaaldienst ten goede komt. De tot standkoming van het Tonds, waartoe de gemeenteraad nu besloten heeft is moge lijk gemaakt door de medewerking van de regcering. Zij heeft zich met een regeling van steunverleening, zooals wij hebben aangege ven, vereenigd onder de volgende voorwaar den: le. over de in het fonds gestorte bedragen wordt de rente vergoed, berekend naar het zelfde percentage, waarnaar de rentevergoe ding wordt, berekend over de door de wo- ningbouwvereenigingen in rekening-courant bij het gemeenteliïk woningbedrijf gestorte gelden; (thans 4 pCi.;) 2e. uit het fonds mag alleen met toestem ming van den minister van Arbeid, H. en N. worden beschikt; 3e. de regeling geldt alleen voor de vijf middenstandscomolexen gezamenlijk; 4e. deze regeling geldt voorloopig voor 5 laar; 5e. aan den directeur-generaal van de volksgezondheid wordt ieder jaar rekening en verantwoording gegeven van de exploitatie in vollen omvang en van het fonds; 6e. de huren moeten, indien dat mogelijk blükt, worden verhoogd; 7e. hum-verlaging mag alleen plaats heb ben na goedkeuring van den directeur-gene raal. van de volksgezondheid; 8e. na afloop van genoemden termijn van 5 jaren, alsmede bij het eindigen van de over eenkomst vóór dien tijd, wordt van Rijkswege nagegaan fn hoeverre een surplus van het fonds voor in 's Rijles kas dient te worden gestort. Bliikt, dat het fonds niet meer noodig 's dan krijgt bet Rijk jaarlijks van de volle bate; 9e. ieder jaar zendt de gemeente de exnlcd- tatie-begrooting voor de onderwerpelijke complexen aan den directeur-generaal van de volksgezondhe'd ter goedkeuring. Aan deze biizonderheden kan nog worden toegevoegd, dat blrkens het raadsbesluii de te verleenen steun door de "emeente geschie den kan tot een bedrag gelijk aan V\ maal de aan het Rijk toekomende bedragen, welke in het fonds zullen worden gestort, doch met len mav'murn voor het aandeel der gemeente yan 12,500, In 'den loop dezer week is men langs denl Oudenweg gereed gekomen met het hei-I werk voor de aldaar te bouwen Electrische| Centrale voor de Electrificatie der Neder landsche Spoorwegen, Terwijl men nog bezig is met eenig grond-I werk, is men tevens al begonnen met hetl storten van beton.; alles wijst uit, dat del grootste spoed hiermede zal worden gc-| maakt. Reeds gisteren deden wij mededeelingerl omtrent de veiling welke Donderdagavondl in het gebouw van den HaarL Kegelbond! gehouden werd door de makelaarsvereeni-l ging. Wij meldden toen, dat van de vijf tel veilen perceel en, er één onderhands was I verkocht; de 4 anderen werden niet ver-I kocht, doch zijn opgehouden. Dit heeft oncl aanleiding gegeven om bij den voorzitter, derl makelaarsvereeniging, den heer Groen, tsf infonneeren, of het in de bedoeling ligi mctl de openbare veilingen voort te gaan. Hijl deelde ons mede dat het inderdaad in del bedoeling ligt, meerdere veilingen te| houden. Zondagquddag geeft de H. O. V. op ver-1 zoek van velen, gen extraconcert in def Gemeentelijke Concertzaal, waarvan hetl programma bestaat uit een reeks werkenI van den onvergetelijken walskoning „JoKl Strauss". De heerlijke operette, en dansmuziek vaal dezen componist te kunnen hooren uitvoeren! door een orkest als de H. O. V„ onder leial ding van Gerharz, komt niet dikwijls voor, I zoodat men goed zal doen vooraf kaarten te| neemea. De heer P. E. Kamp heeft, 414 jaar nadat hij zijn zaak in parfumerieën en toiletartikel len in de Paarlaarsteeg opende, zich ge*| noodzaakt gezien den winkel uit te breiden. I Het naastliggende perceel is verbouwd en f bij zaak gevoegd waardoor de verkoop-1 ruimte is verdubbeld. Een doorgang verbindt I beide winkels. Door deze uitbreiding en dc inrichting van den winkel is de zaak aan-1 zienlijk verbeterd, terwijl de meerdere I ruimte den verkoop niet anders dan ten goede kan komen. Veel bloemen mocht de heer Kamp bij deze gelegenheid ontvangen. Donderdag 3 Fcbr. a.s., zal voor deze vers I eeniging optreden mevr. C. J. Ruitens Pekelharing uit Utrecht met een lezing over: de Europeescbe huisvrouw in Ned. I Indië waarbij een aantal zeer interessante f lichtbeelden zullen worden vertoond. Mevrouw Rutten heeft reeds in verschil» lende plaatsen van ons land over dit onder werp gesproken en met veel succes. Vr.: Hoe luidt het adres van H. M. Koningin Wilhelmina? Antw.: Aan H. M. Koningin Wilhelmina, Den Haag. Vr.: Een vergulde lijst is vuil geworden. Zij is bewerkt met het gewone fleschjes- goud-brons, wat nu ook vuil is geworden, Hoe kan dit brons nu verwijderd worden? Antw.: Bewerk de lijst met lak- en verfoplossing, in drogisterijen te verkrijgen. BEVERWIJK, 28 Jan. 1927. R.-K. Coop. Tuindersver. „Kennemerland". Boere-I kool 4075, Andijvie 2.805.05, per kist.] Witlof lste soort 1826, Schorseneeren 9- 13, Spruiten 1025, Appelen 3440, Uien I 214314, per K-G. Bloemkool 20 per ÏOOU Bieten 34, Wortelen 2314, per K.G. I Roode kool 48, Gele kool 410, Groene kool 36, Knollen 310, per 100 stuka. Prei 814, Selderie 79, Rabarber 2b30, per bos. LEIMUIDEN, 27 Jan. 1927. Aanvoer: 1805] Kipeieren, prijs 78; Eendeieren 6.40 7-20, Spruitkool 0.12—0.14 per K.G. Uien f 0.06—0.07 per KG. 29 JANUARI EtKbTÊ LAATSTE KOERS KOERS i f p 0 *0 1 1 s 1 0 0 0 I 0 •-A 0 IE KOOP, wit gelakt houten Baby-Box 6.50; Grenen trap 6-tree RUIJSDAEL- 2.70, alles niauw STRAAT 4rood. 1595 Een bak koe- en paardennest, bij A. DAM, Nieuwe brug, yijfhuizen, Haarlemroerm®' 1594

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7