"^kaiAN»3,58 linRII&A»iwlUMHi» UU Ultra If I 4 Minderheidskabinetten. Verkeersongevallen. Voornaamste Nieuws -> PIJLTJES Postrekening Ne. 5970. Maandag 31 JanuaH 1927 SGste Jaargang No. 16463 £ij contract belangrijke korting Aangifte moet, op straffe van verïïes van alle rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na hel ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad STADSNIEUWS. DE SPORTTERREINEN DER KENNEMER GOLFCLUB Wordt de begrooting voor den aanleg belangrijk overschreden. Onverstandig. DE EERSTE SLUISDEUR VOOR DE SLUIZEN TE IJMUIDEN TE WATER GELATEN. Kaderlandstorm. VOOR JONGE EN OUDE MIDDENSTANDERS. Lessen der R. K. V. U. Wat je onder melktiid kan gebeuren. HET GOEDERENVERVOER PER TRAM OP DE LIJN HEEMSTEDE—LEIDEN. Branden. De winkels der woningbouw- vereenigingen. De actie in de meubelindustrie. Gevonden dieren en voorwerpen. Leerlingen-avond J. C. Tuyn. 9 J. J. WEEER ZOON Koningstraat 10 Haarlem. WEERBERICHT. Onze Montessorischool. LEGER EN VLOOT. its 11EUWE HAABLEMSCHE COURANT Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de vefzekeringsvoorwaarden f OfSflJl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 710 bij een ongeval met f Oiifl bij verlies van een hand, f |GE bij verlies van een f Cfl bij 'n breuk van f Sft bij verlies v.eea tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen JUU.U» verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; vU." doodelij ken afloopA Lv U." een voet of een oog; I"J«~ duim of wijsvingerJU."" been of arm; A trU." andere vinger» Met klimmende verbazing hebben wij de laatste weken kennis genomen van een polemiek in onze Ncderlandsche pers over het onderwerp: minderheidskabinetten. In twee of drie bladen gelijk werd het denk beeld gelanceerd, dat wij om uit de impasse van de buiten-parlementaire regee- ring te komen moeten gaan streven naar een minderheidskabinet. De overtuiging n.m. dat er van een opnieuw samengaan der drie christelijke partijen of van de R.K. met de S. D. A. P. Ais van een meerderheidskabinet voorloopig toch niets komen kan, wint boe langer hoe meer veld; dus, zegt men, moeten wij het met een minderheidskabinet probee- ren, anders krijgen wij nooit meer een parle mentair kabinet. En dé een Het Huisgezin beval dan een minderheidsregeering van anti-revolutionairen en Katholieken; een ander de heer Schaper in „Het Volk" een combinatie van Katholieken met vrijzin, nig-democraten aan, waarbij de S. D. A. P. een welwillende neutraliteit in acht zou nemen. Het verwonderlijke van deze voorstellen en van de polemiek, die er in tal van bladen breedvoerig op in ging, is, dat de schijn wordt gewekt, als hebben wij bier met iets heel nieuws te doen, dat in ons goede, voorzich tige Nederland eens van alle kanten be keken moet worden. Nu leven wij ,wel heel Snel en mag men van de memorie der moder. nen menschen niet al te veel vergen, maar het was toch nog rondom de regeerings- erisls, welke van 11 November 1925 tot Maart 192(5 liep, dat hetzelfde vraagstuk in onze pers aan de orde was; dus nauwelijks één jaar geleden. Toen is o.m. door de Tijd gevraagd, waarom de sociaal-democraten niet met de vrijzinnig-democraten een kabinet gingen vormen; zij konden schreef toen het AmSterdamsche orgaan van onzen kant op een loyale oppositie rekenen. Het was toen „het Centrum," dat de idee besprak van een samengaan van Katholieken met anti-revolu tionairen in een minderheidskabinet en wij herinneren ons, dat wij dit denkbeeld toen niet voor verwezenlijking vatbaar verklaar den, omdat wij daarin gevaar zagen voor de anti-rev. partij, wat daarna ook door voor mannen dier partij is toegegeven. Waarom nu plotseling dit een jaar geleden dood geloopen paard weer op de baan wordt gebracht? Ach, er kunnen vele oorzaken zijn: 't is wat slap in de politiek; in de Kamers is zoo weinig te doen onder dit intermezzo- kabinet., en bet Kerstreces duurt ook wel erg lang. *t Is nu al welhaast Februari en men kan toch maar niet altijd over het verdrag Ne- derland-België praten! Zoo is er de laatste weken dus wfeer wat politieke stof geweest. Met het resultaat? Dat het oude paard weer onverrichtiger zaken naar stal gaat, aemechtiger dan ooit. Niemand toch heeft gebeten; de heer Schaper vond voor zijn denkbeeld in „het Volk" een schriel onthaal. De roode redactie is minder naïf dan haar gulle en openhartigs partijgenoot. Terecht herinnerde zij er aan, dat de minderheidskabinetten in andere lan den de laatste jaren al heel weinig aan lokkelijks hebben vertoond voor de S. D. A P.: Engeland, België, Zweden, Denemar ken. 't Is alles op weinig of niets uitgeloo- pen. En in Nederland zou de kans op succes voor een cömbinatie-S. D. A. P. met vrijzin- pig-democraten nog beneden al deze buiten- landsche experimenten blijven. Dat voelt de gehaaide Volksredactie heel goed. Dus is haar advies afwijzend. Eveneens bedankte een geroutineerd politicus als mr. Marchant in het jongste nummer van den „Vrijz. Demo craat" voor het vriendelijke voorste! van deri heer Schaper. Onze Katholieke pers staat natuurlijk heel welwillend tegenover een minderheids- combinatie van anti-revolutionairen en Katholieken. Waarom ook niet? Nog meer echter zou men de oude coalitie der drie christelijke partijen terug wenschen. Accoord! Maar waartoe dient al die specu latie op iets, wat in de practijk vrijwel een onbestaanbaarheid is? Laten wij toch nuch ter blijven! Kort na de jongste verkiezingen heeft men in de anti-rev. leiding al »veinij* of niets gevoeld voor een minderheids kabinet van R.-K. en A.-R. En volkomen terecht, van het standpunt der volgelingen van dr. Kuypèr. Dè anti-revol. partij ver keert in een zeer moeilijke periode. Bij de laatste verkiezingen heeft zij veel van haar aanhangingeboet, niet het minst om haar eerlijke houding tegenover den politicken bondgenoot., de R.-K. Staatspartij. Mag men nu eischen, dat zulk «Ca partij harakiri gaat plegen, door zich afzonderlijk met de R.-K. Staatspartij in een coalitie te vereeni gen en zoo aan andere christelijke partijen volop gelegenheid te laten haar al maar meer bloed af te tappen? Wie de jongste moeilijkheden in de'aati-revol. partij gevolgd heeft, moet toch tot dc conclusie komen, dat maar een wcinigje politiekewerkelijkheidszin ons van een minderheidskabinet van twee christelijke partijen moet doen afzien. En dan spreken wij nog niet van de bezwaren, dit ontegenzeggelijk ook voor de R.-K. Staatspartij aan. zulk een combinatie ver bonden zouden zijn. Of er dan niets moet gebéuren en wij van het eene intermezzo-kabinet in het andere moeten vallen? Wij zouderf willen anrivoor- den: dit eerste intermezzo-kabinet zit nog geen jaar in het zadel; en het duurt nog twee en een half jaar eer wij voor de nieuwe stembus van 1929 staan. Er is dus wel aan leiding om een weinigje geduld te oefenen. Laten wij vooral vertrouwen hebben in den natuurlijken loop der dingen en onzerzijds niets nalaten om dezen tè bevorderen. Wij vergeten te veel, dat de R.-K. Staats partij een ernstige fcrisis achter den rug heeft, welke zij vrij goed is doorgekomen,! Ze begon met de oprichting der Nieuwe Katholieke Partij en doorliep met de actie der Michaëlisten en R.-K. Volkspartij beden kelijke fasen. Maar alles wijst er op, dat de grootste politieke partij langzamerhand uit geziekt is; overal zijn teekenen van herstel, al eischt vooral een herstelperiode groote zorg en omzichtigheid. Was de R.-K. Staats partij om den aard van haar wezen als echte volkspartij de eerst aangewezene om het na-oorlogsche proces door te maken, ook de andere zullen volgen; de teekenen zijn er reeds. Om enkel van de protestantsch christelijke partijen te spreken: ook daar woelt en gist het, al komen de meenings- verschillen minder aan de oppervlakte. Men heeft daar in eigen kamp met anti-papisme, kerkelijke en godsdienstige opvattingen, sociale vraagstukken, persoonlijke strebe- reien, feilen strijd om de leiding enz. te doen. Ook daar woelt de splijtzwam. Onzer zijds hebben wii dit proces met belangstel ling te volgen, ons van inmenging in zaken van Zuiver partijbelang van anderen te onthouden, maar wel onze stem te laten hooren, wanneer er verschijnselen als van anti-papisme, weerzin van een goede sociale politiek en dergelijke naar buiten treden. Hoe dit proces verloopen zal kan niemand voorspellen. Wij kunnen slechts hopen, dat dc gezonde zin voor een nationale, christe lijke staatskunde liet bij de meerderheid van onze protestantsche geloofgenooten moge winnen van klein-menschelijke en be krompen vooroordeelen, opdat Nederland, dat gelukkig in meerderheid nog altijd chris telijk is, ook spoedig weer een in meerder heid christelijke regeering krijge. Maar te wringen of te forceeren valt bier niets. En daarom is het beter alle speculaties op minderheidsregeeringen ten minste nog twee jaar in portefeuille te houden en inmiddels te werken aan de versteviging van eigen gelederen, opbouw van eigen partij, om in het uur van beslissing zoo krachtig moge lijk te staan. Sociëteit „St. Bavo" Haarlemsche Post- duivenvereeniging 8 uur Afdracht R, K, Grafische Bond 8 uur Chemigraien 8 uur R. K. Jonge Vrouwenbond 8 uur Fransche les R. K. Vrouwenbond 8 uur Propagandaclub Vrouwenbond 8 uur „St. Caecilia" 8 uur Rechts kundigbureau half 9 uur. St. Josephsgezeiiengebouw Jansstraat 59"— Tweede Jaarfeest, precies half 8 our. Opening zal 7 uur. R. K. Milïtairen-Verceniging Zoetestraat 14 Reddingsbrigade St. Franciscüs 8 uur. Stadsschouwburg —-Het Nieuwe Ned. Too- neel „De Violiers" S uur. Theater „De Kroon" Bioscoopvoorstelling 8 uur Kleine Theresia Stichting; Tehuis voor onverzorgde zuigelingen Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36 R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St Bavo" Smedestr 23 Telefoon 10Ü49 Alle werkdagen van 9half 12 uur. 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8-—half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 91412 uur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis- ies Bloemhofstraat 1 Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames Alle wprkdogen van v.m. 1012 uur. des middags van 2—4 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond Tel 11671 A'hsidsbemiddeüngsbureau van hst Sint Fianciscus Liefdewerk Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 8914 uur R.K. Bevolkïngsbureau Gebouw „Sint Bavo" Sroedestraat 23 Van 810 uur p Maandag-, Woenstdag- en Vrijdag avond. R.K. Leeszaal en Uitleenbibliothcek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur be halve des Maandagsochtendr- en oo Zon en Feestdagen! Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur Woens- ,dagir.:ddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Zondags en Woensdags van 810 uur n.m gezellig samenriin voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben. Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereenjging Jansstraat 49 Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken de» S E V. Maan dag van 23 uur. Donderdag van 12 uur R.K Kraam verzorging van de Derde Orde St. Franciscüs. Aanvragen ook voor tot Mevr Coehergh, G' d Oude Gracht 74, Dinsdags van 23 uur. R K, Reclasseeiingrveraenigind «fd. Haar lem Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der S;nt Vin centiusvereeniging, N Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN SNELVERBAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en electriciteitsonge- vallen Telefoon 10231 ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE. Telefoon 12685 (bij geen gehoor 19392). Verscheidene malen reeds deden wij mededeelingen omtrent den stand der uit gebreide werkzaamheden aan de groote sportterreinen voor de Kennemer Golfclub in de duinen onder de gemeente Zandvoort. Nu de achttien banen geprojecteerd en voor het mearendeel reeds met „zwarte aaide" gedekt zijn. zoodat er teekening in de afmetingen komt. is man met het geens zins onbelangrijkste onderdeel van den ar beid begonnen, n.l met aanleg van de waterleiding. Zooals men weet is een regelmatige en algeheele besproeiing van de go'tbanen eer: der hoofdvereischten, wil men de banen in goede conditie houden. Daarom moeten langs alle benen water sproeiers worden aangebracht en daartoe wordt thans het geheele terrein doorploegd met diepe geulen, om daardoor dc water leidingbuizen te leggen. Deze buizen moeten met het oog op mogelijke vorst ongeveer één meter diep den grond in worden ge graven. Dit waterleidingnet zal worden aan gesloten op het aanjaagstation te Bentveld van de Amsterdamsche Waterleiding. Gedutendë den laatsten tijd moet het ver der duidelijk geworden zijn, dat door tal van factoren, niet het minst door dc om vangrijkheid en kostbaarheid van den aanleg, i de oorspronkelijke begrooting, geraamd op een bedrag van ongeveer 300.000, belang rijk zal overschreden worden, naar verluidt ongeveer 100 000, zoodat de kosten dc 4 ton gouds benaderen. Echter moet men van meening zijn, dat deze overschrijding geen nadeelige gevolgen zal brengen voor de toekomstige exploita tie, daar deze financieele geste voldoende door. kapitaaldeelname gedekt zal zijn. Tramvertraging Zaterdagmiddag geraakte te Sloterdijk e. beugel van een E.S.M.-wagen defect, door dat de bovenleidingdraad brak. Dit gaf cenige vertraging aan den dienst, omdat er oersoneel van dc remise Leidschevaart moest komen om de beugel van den motorwagen af te halen. Door op dat gedeel'te enkel spoor te rijden, gaf het ongeval nog al n.et veel vertraging. Zaterdagavond ontspoorde te Sloterdijk een wagen van den dienst SloterdükAm sterdam op het oude spoor, hetwelk over eenige dagen aan den dienst onttrokken wordt. De laatste tramdiensten hadden door dit ongeval nog al veel vertraging, zoodat ze circa 2 uur des nachts te Haarlem aan kwamen. Men schrijft ons: In een dorp in den omtrek van Haarlem had dezer dagen een groot werkgever arbeidskrachten noodig. Op bekende plaat sen, waar steeds werkloozen zich bevinden, werd werk aangeboden, echter zonder succes. Men verkoos niet te gaan werken voor enkele guldens boven de 17.die men als werklooze trok. De werkgever vervoegde zich daarop bij de arbeidsbemiddeling, waar zoodanige maatregelen werden getroffen, dat werk loozen naar den werkgever werden ge zonden. Zoo iets moest toch niet plaats hebben. Bij Burgerhout'» Machinefabriek en Scheepswerf te Rotterdam werd met goed gevolg te water gelalen de eerste van de drie daar in aanbouw zijnde roldeuren voor de nieuwe sluizen te IJmuiden. Bij de plechtigheid waren aanwezig mr. Van der Vegte, minister van Waterstaat, alsmede mevrouw Van der Vegte, verder verschillende autoriteiten van den rijkswa terstaat uit Den Haag, IJmuiden, enz. De laatste beletselen voor der tewaterloop werden weggenomen door mevrouw Van Ier VegteVisser. De deuren zijn de grootste sluisdeuren der wereld. De afmetingen zijn: lengte, ge meten langs haar beplating 53.50 meter, breedte tusschen de aanslag-vlakken maxi mum 8.40 meter, terwijl de totale hoogte 20. meter bedraagt. Het geheele gevaarte weegt circa 1.200.000 kilogram. Teneinde dit gewicht te kunnen laten drijven is in de deur een gedeelte gecon strueerd als luchtkist en wel zoo groot, dat er zelfs nog een ruime reserve aan drijfver- mogen over blijft. Waar nu de deur op de werf horizontaal gebouwd; is, zijn teneinde het mogelijk te maken de constructies te water te laten extra nog omkistingen aange bracht welke den diepgang van het geheel tot op eenige meters reduceert. Hef. ligt in de bedoeling de deur heden met laag water onder de bruggen door te sleepen naar het dok No. 4 van de gemeen te. teneinde aldaar de extra omkistingen weer te verwijderen en het geheel gereed te makn voor het transport naar IJmuiden. In het geheel zullen er drie deuren ge bouwd worden/Onmiddellijk na de tewater lating van de eerste deur werden de pla ten van de volgende deui op de bouwhel- ling geplaatst. DE STRAATVERLICHTING TE ZANDVOORT. Zooals men zich zal herinneren, besloot de gemeenteraad van Zandvoort eenige maanden geleden, om het contract met het P.E N. inzake de straatverlichting, op te -eggen en de electcische straatverlichting te eranderen in een gasstraatverlichting. Voor deze verandering werd besloten een leening aan te gaan, groot 50.000. Tot nog toe hebben Ged. Staten van Noord-Holland aan deze besluiten hun goed keuring onthouden. Naar wij thans vernemen, hebben Ged'ep. S'aten aan het gemeentebestuur van Zand voort gevraagd;, hoeveel voordeel het ver- Wacht uit de omzetting van elecirische in gassti-aatvcrliohting. Dit moeten Ged. Staten weten, om tc kunnen bcoorcleelen, of deze omwftin gin «et belang der gemeente is. Vooroefenings-Instituut. Ter kennis van belanghebbenden wordt hierbij gebracht, dat de inschrijving van hen, die een verbintenis wenschen te sluiten bij den Vrijwilligen Landstorm (afdeeling Ka derlandstorm), ten allen tijde kan plaats heb ben. Hierbij kunnen toetreden jongelieden, die den leeftijd van 16 jaar hebben bereikt (en ouder), doch nog niet voor den Dienst plicht zijn ingeschreven en die kans hebben, op grond van het door hen genoten onderwijs, t.z.t. te zullen worden aangewezen voor op leiding Officier of Onderofficier (z.g. Kader- plicht). Bij den Kader Landstorm wordt, nadat men is opgeleid voor verkrijging van het be wijs van Voorgeoefendheid (recht gevende oo vier maanden verkorting van eerste oefentijd) daarna verder opgeleid voor reserve of dienst plichtig sergeant, naar gelang men kans heeft te worden bestemd respectievelijk voor Offi ciers of Onderofficiers-opleiding. Voor deze categorieën bedraagt de eerste oefentijd in het Leger resp. twaalf en negen maanden, welke diensttijd men door voor- oefenen bij den Kaderlandstorm terug kan brengen tot resp. 4 \'z en 1 V. maand eerste oefening. Om een verbintenis te sluiten bij den Ka derlandstorm moet men zijn leerling van een inrichting van Hooger-Middelbaar of M.U L.O. onderwijs, dan wel voldoén aan de ei schen welke voor de aanwijzing tot dienst plichtig sergeant zijn vastgesteld (d.i. meer onderwijs hebben genoten dan alleen het doorloopen van 7 klassen Lagere School.) Nadere uitvoerige inlichtingen omtrent voordeelen en verplichtingen verbonden aan het duiten van een verbintenis kunnen wor den bekomen bij den Commandant van den Kaderhrdsform, le Luitenant C. Eldermans, in de Infanterie kazerne alhier, Koudenhorn, iederen werkdag van 9.3012.30 voorm. en des Dinsdags en Vrijdags van 7.159 nam. dan we! Zijlweg No. 70 Haarlem. Toen bij de vaststelling van het program ma der R, K. V. U. voor het cursusjaar 1926- 1927 de beurt kwam aan den R. K. Kring, meende het bestuur een keuze te moeten doen buiten de aangegeven onderwerpen om. De Kring toonde ook toen weer, de teekenen des iijds te begrijpen en vertrouwde een goeden worp te doen, met zich te richten naar behandeling van eenige algemeene mid denstandsaangelegenheden. Het bestuur motiveerde dat door te zeg gen, dat er aan goed begrip van sociale za ken in liet algemeen en van middenstands- vraagstukken in het bijzonder, nog veel ont breekt. Niet alleen bij de middenstands jongeren, wier representant de Kring is, maar ook bij dc ouderen.-' Deze ouderen zijn niet alleen te vinden onder de R. K. Midden'standsverèenigïng, maar ook onder de D. V. van onderwijzers, de A. R. K. A„ de Handelsreizigers, enz., om van dc ongeorganiseerden niet te spreken. De bedoeling is juist om nog eens te laten uitkomen, dat er onder „middenstand" niet alleen moet worden verstaan de groep van den Handeldrijvenden en Industrieëelen mid denstand, zakenmenschen en winkeliers, maar óók ambtenaren, onderwijzers enz. Daarom zal de heer de I.obel den cursus geven met een uiteenzetting van wat de middenstand is. Deze opening heeft a.s. Dins dag 1 Februari plaats, des avonds om 8 uur, n de Kringzalen, Jan'straat 49. Op de ach tereenvolgende Dinsdagen 8, 15 en 22 Fe bruari spreken de heeren Rector Kok Chris Jansen en Mr. Boraans, resp. over midden stand en Godsdienst, Middenstand en Maat schappij en ten slotte over Middenstand en Staatkunde. Er is dus één cursu^ in vier lessen, maar telkens een andere docent, zoodat ook om deze reden elke cursusles, door de variatie '.n de aanwiizing van den spreker, weer nieu we aantrekkelijkheid heeft. Verwacht mag dan ook worden, dat er voor dezen R. K. V. U.-cursus van den Kring weer grooten belangstelling zal bestaan. Niet alleen, bij de Kring leden, die vrijen toegang hebben, maar ook bij de donateurs cn buitengewone leden, en verder bij alle middenstanders, in den ruimen zin van het woord welke alien slechts een zeer klein erirée per avond hebban te betalen. Kaarten znn tegen een kwartje per avond verkrijgbaar bij Th. Hooij. KI. Houtstraat 57, J. v. d. Pigge, Gr. Houtstraat 6ó. C. Pronk, Smedestraat 24 en F. Brorr/s Boekhandel. Krocht. Donderdagmorgen ging de arbeider J.« v. D., te Vijfhuizen. omstreeks halfvier naar zijn baas, den landbouwer O., aan den Spieringweg te Haarlemmermeer. Als naar gewoonte zette hij zijn fiets in de schuur neer en legde zijn zoo goed als nieuwe jas over het stuur Toen hij ongeveer om acht uur in de schuur kwam. was zijn jas ver dwenen, alsook was de Berkolamp van zijn rijwiel afgeschroefu: tevens was nog ge tracht het belastingplaatje er af te halen, doch daar dit er nogal solied aan bevestigd was, is dit mislukt De politie heeft een nauwkeurig onder zoek ingesteld. De veronderstelling is, dat de vermoedelijke dader een zwerver is. die des nachts kans beeft gezien in de schuur te komen om er te slapen en zoo des mor gens onder melktijd een goede gelegenheid heeft gehad den diefstal te bedrijven. In de vergadering van de afdeeling Hil- legom van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, werd medegedeeld, dat een bespreking van het bestuur heeft plaats gehad met de directie der N. Z. H. T. M. in zake het opgeheven goederenvervoer op de lijn HeemstedeLeiden. Het is niet uit gesloten, dat dit vervoer eerlang weder wordt ingesteld. Gisterenmiddag 6 uur werd brand gemeld in perceel Anlhoniestraat 33, waarin een pakhuis van den drogist D. In een Franschen pot werden daar flesschen olie gestookt. Doordat een flesch brak, sloeg de vlam in de olie. De heer D. trok onmiddellijk een reservoir boven den pot open. waardoor 1 M3 zand op de brandende olie viel en het yuur werd gebluscht. De staf van de Brandweer was aanwezig. De heer D. die aan beide armen brndwoii- In de jongste raadszitting werd een voor stel aangenomen em aan iemand grond te verkoopen in de nabijheid van een woning- bouwvereeniging om daarop winkelhuizen te zetten. Dit voorstel werd verdedigd o.m. op grond van het feit dat de vrije concurren tie voor winkeliers dient te worden gehul digd. Een standpunt, dat zeer zeker verde digbaar is. Maar de tegenstanders van het voorster wezen er op dat de woningbouw- vereeniging verzocht zijn geworden in hun complex huizen een aantal winkelhui zen op te nemen De exploitatie daarvan loopt in de andere huizen mede en het is dus van belang of een bewoner van zoo'n winkelhuis er komen kan of niet. Want i wordt het winkelhuis niet verhuurd, omdat er geen boterham in te verdienen is, dan I drukt bet nadeelig saldo op de heeren van het heele woningcomplex. Ket kan zelfs zóó worden dat die winkelhuizen een waar beenblok voor de besturen worden. Indien 1 dus de gemeente aan de woningbouwvere nigingen verzocht: gij bouwt en exploiteert wnikelhuizen, dan heeft zij ook de moreele verplichting te zorgen dat deze exploitatie mogelijk is. De gemeenteraad heeft nl be sloten zich daarvan niets aan te trekken en ook de winkelhuizen in de woningbouwver- eenigingen aan de vrije concurrentie prijs te geven. Daar is niets op tegen, maar dan moet de gemeente ook den plicht op zich nemen om een eventueel verlies op de ex ploitatie van die winkelhuizen voor haar rekening te nemen. Immers het is onbillijk de bewoners van een woningcomplex te la ten optrekken voor een buiten hun schuld ontstaan tekort. Wij willen dit zeggen dat ons nu de tijd aangebroken schijnt te zijn, dat de gemeente de winkelhuizen uit de ex ploitatie van de woningbouwverenigingen nee.mt of althans de verplichting op zich neemt een eventueel tekort op de huren der winkelbuizen voor haar rekening te nemen, Dit is het logische gevolg van het raadsbe sluit van jongstleden Woensdag. Men mag de woningbouwverenigingen geen verplich tingen opleggen, zonder redelijke waarborg dat zij daaraan kunnen voldoen. De bewering, dat de verenigingen eige ner beweging de winkeliers huizen-com plexen hebben opgenomen en dus nu de gevolgen maar moeten dragen, houdt geen steek en is naïef. De meeste besturen toch waren zich niet vrij om winkelhuizen te wem en bovendien zijn de tegenwoordige bestuursleden niet verantwoordelijk voor wat vroegere bestuursleden aanvaardden. Billijk is het in elk geval dat de gemeente de winkelhuizen overneem1. den opliep,- werd door een lid vn O D. verbonden. In perceel Warmoesstraat 27 ging de heer A. S. gisterenavond 7 uur een rietmat van den zolder halen waarbij hij een bran dende kaa»s als verlichting gebruikte. Bij het wegtrekken van de mat viel op de kaars een bosje raffia, dat vlam vtte. Op zijn hulpgeroep kwmen eenige burgers, die het vuur met emmers water blusebte. De staf van de brandweer was aanwezig, doch behoefde niet'op te treden. Er was eenige waterschade. Door de samenwerkende organisaties van werknemers in deMeubelindustrie werden he den aan de Werkgeversorganisaties de voor stellen toegezonden, waarop eventueel een nieuw contract zou kunnen worden aange gaan. In de eerste plaats wordt een verhooging van het uurloon gevraagd voor de diverse ge- m.eenteklassen, een vermindering van het aan tal geoorloofde overuren van 200 per jaar op 150 en een verhooging van het overwerkloon. Mede wordt verzocht de samenstelling van een arbitragecommissie die bij eventueele ge schillen inzake de nakoming van de overeen komst een uitspraak zal doen die bindend is. Verder wordt de opneming van het volgen de artikel in de overeenkomst gevraagd In iedere onderneming, waarin deze over eenkomst van kracht is, zal aan een verte genwoordiging uit het personeel het recht zijn toegekend tot a. Controle op de naleving van deze ar beidsovereenkomst b. Controle op de naleving van de Ar beidswet c. Contróle op de naleving van de Veilig heidswet. Deze vertegenwoordiging zal bestaan uit a. een commissie van drie leden, gekozen uit en door h;t personeel in ondernemingen met ten minste 15 arbeiders, die onder de be palingen van deze overeenkomst werken b. één uit en door het personeel gekozen arbeider m ondernemingen met minder dan 15 onder de bepaling van deze overeenkomst werkende arbeiders. Om in een der hiervorengenoemde func ties te worden gekozen, moet een arbeider den leeftijd van 21 jaar hebben bereikt en lid zijn van één der arbeidersorganisaties, die be- hooren tot partij ten andere. Recht om aan de verkiezing deel te nemen, hebben alle onder de bepalingen van deze overeenkomst werkende arbeiders voorzoo ver zij den lë-jarigen leeftijd hebben bereikt. W. Kente, Morinnesteeg 12, tandenborstel; K. v. Basten, Gasthuissingel- 20, Duitsch leesboek; J. v. d. Veen, Kinkerstraa 19, bal; Politiebureu, Smedestraat, bal; Idem, idem, ceintuur; Wijsmuller, Koninginneweg 94, heerenhoed; A. Kruiff, Aelbertsbergstr. 25, horlogeglas met rand; W. Caljou, Eendracht- straat 25, grijze handschoen; J. Kruit, K. Margarethastr. 20, motorhandschoenen; C. Vrugt, Boerensteeg la, halssnoer; Krijnt, Burgwal 33 e, zwarte poes „Fauna"; v. d. Putten. Kleverparkweg 58, witzw. poes idem; B. Langeveld, N ssaustraat 7, portefeuille m.i.; L Kloos, Olycanstraat 46, sjaal; J. Frankfort, Spiegelstraat 26, huissleutel; Kos ter, Emostraat 39, zilverbon; W. v. Makke- lenberg, Sophiastraat 63, rijwielbel. merk; G. Gude, Diederikstraat 16, idem; C. Berseé, Midden Duin en Daalscheweg 15 Bloemen- daal, idem. Op Woensdag 2 Februari zal in den Schouwburg Jansweg, door vioóllcetlingen an den heer J. C. Tuyn, een voordracht oefening gegeven worden. De intrekking der huurwetten. De regee ring verwacht geen sterke huurverhoogirg. De roofmoord in Den Haag. Nog een spoor? Signalement opgegeven door de politie. Eischen der Haagsche chauffeurs. Ook een staking in de Residentie? Besmet schip in de haven van Rotter dam. Tijdens de zeereU een pestgevaj a»n boord. Dorus Rijkers te Helder gehuldigd. De bemiddelingspogingen in het conflict in de Fransche diamant-indnstrie mislukt. Inzake de samenstelling van het nienwe Duitschc kabinet zijn ter elfder nre nog moeilijkheden gerezen. Een rede van Sir Austen Chamberlain inzake de politiek der Engelsche regeering tegenover China. De moordenaar van den juwelier Grave, nau te Frankiurt a. Mam gearresteerd. Barometerstand 9 uur v.m.: 745. Vooruit, OPTICIENS - FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.13. Naar waarnemingen in den morgen van 30 Januari. Hoogste Barometerstand 761.5 m.M. tei Coruna. Laagste Barometerstand 732 7 m.M. te Aberde. Verwach ing: matige, later wellicht meer krachtige Z. W. tot Z. wind; betrokken of zwaar bewolkt met tijdelijke c pklar ng; waarschijnlijk regenbuien; weinig veran dering in temperatuur. O.a. zullen gespeeld worden: Concert No- 7 vana Ch. de Bériot; Concert A. Dur van .Mozart; Concert D. Moll van Wieniawski; Svmphonie (Paukenslrg) van J. Haydn, door de leerlingen Orkestklasse. Een bezwaar, dat bijzonder graag naar voren wordt gebracht tegen een Montessori school is het volgende Makkelijk, alleen maar te doen wat je graag doet, ir.aar moreel is dit toch zeker allerminst opvoedend Op zichzelf is dit bezwaar, alweer bezwaard met een verkeerde opvatting over de kleine maatschappij, die Montessoriklas heet. Juist in zulk een gemeenschapje van vrijwerken- den toch wordt van die kleuters veel meer dan in een gewb'ne school gevraagd eerbied voor het werk van anderen, verdraagzaam heid en zorg voor allerlei, wat lot her orde lijke van het gemeenschapje bijdraagt. Willen zij daar een zij het dan ook misschien i heel klein werkend deel in zijn, dan rr oeten zij vanzelf al allerlei werkjes doen, die ze I niet voor hun plezier doen en menige moeder heeft al verbaasd gestaan te zien en te hooren, hoe haar spruiten op school zonder spoor van tegenstribbelen werkjes deden en goed deden, die vroeger thuis niets dan moeilijkheden gaven. Maar het hanteeren der Montessori- leermiddelen is bedoeld als geestelijk voedsel voor kinderen en zoo goed als onze kinder artsen zijn teruggekomen van het volproppen van normale jonge kinderen met voedsel dat hun tegenstaat of op oogenblikken.dat zij geen honger hebben, even zoo goed ja zooveel nog te meer, moet het voedsel voor het verstand den kinderen zóo worden aan geboden, dat het leidt tot een goede spijs vertering. „Weinig eten is beter, dan een overladen maag" zeggen thans onze artsen. In Montesso- rigeest herleid wordt dit Weinig leeren met lust (en juist doof den lust leeren de meeste kinderen zelfs meer) geeft oneindig meer re sultaat voor verstandelijke ontwikkeling, bij jongeren zoowel als bij volwassenen, dan gedwongen leeren, wat als extra nawee nog menigeen gebracht heeft op den gevaarlijken, soms nooit meer verlaten weg die „Afkeer van leeren" heet. J. M. STERCK-PROOT. j EEN DER OVERLEVENDEN VAN DEN SLAG BIJ SIMONOSEKI. Te Doesburg is naar het „Utr. Dagbl.' mededeelt overleden de heer F. Bolwerk» gep. majoor konstabel der Kon. Ned. Marine» zeker een der laatst overgeblevenen van hen, die den slag bij Simonoseki in Sept. 1864 hebben meegemaakt, toen Japan vijandelijk heden tegen eenige mogendheden w.o. Nederland, geopend had. I De overledene bereikte den leeftiid vaa 1 82 taar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1