V erkeersoügevaSen. DE SPAARNEBANK w1/» Agenda 2 Februari Verkiezing Provinciale Staten. Noord-Holland. DE ZETEL VAN BLOEM BOLLENCULTUUR. Het contract in het Visscherij- bedrijf te IJmuiden. Subsidies voor de H. O. V. ENGLISH ASSOCIATION. Opsporing verzocht. Lezing over „Parijs en omstreken". I Tsonsevailen. DIENSTPLICHT. - INSPECTIE. Register van motorvoertuigen. Kunstkring „Den Hout". Aanbesteding. Verkeers verbetering. Ongeval bii een voetbalwedstrijd. Eigen recht. Personalia. De brand bij de fa. Kaub. Tram tecen auto. DE HEER J. SCHREUDERS. Jubileum Uiddfak. VOOR At T F P JK. MIDDEN- s?TANnFPS. Haarlemsehe PoMile Muziek- vereenimnK. De kwestie omtrent de woningen aan de Pijlslaan. BURGERLIJKE STAND. Vereeniging voor vakonderwijs in de Typografie. 102 £91/, 99 V. 953/4 1013/4 1013/4 73 73V« 71 185 185 168»/4 23012 102 lOJVa 62 240 245-7 I023/4 172 172 158 158 ■581/,! 158 '213/4 3,9' 391/2 694 694 381 380 182 170 328 332 332 171 171 113 2C0 200 V I C. 0 197 198 2671/ 267 Uni°n 1623/4 •621/, 45 7/8 463/8 Wisselkoersen en koersen van Ba «knapier. KOERS 59.34 59.32 64 80 64.82 7.42 7-411 2 WARSCHAU 27.50 28.— MUZIEK. TOONEEL. Aanrijding. BLOEMENDAAL. LAATSTE NIEUWS. De inbraak in het Kon. Paleis te Amsterdam. De ex-Kroonprins op 1| Wisringen. De bevolking der V. S. NIETEN: "12T Sociëteit „St. Bavo". R. K. Politiebo-nd „St. Michaël", 's morgens half 10 uur, en s middags 4 uur. Collectanten-ccllege St. Elisabeth en Barbara. 8 uur. „Ge loof en Wetenschap", kwa-t over 8 uur. Haarl. Inkoop-Combinatie, half 9 uur. Vioolonderwijs. 3 uur. Ledenver gadering R. K. Volksbond, 8 uur. R. K. Voetbal vereeniging „D. S. S.'\ 8 uur. R. K. Bevolkingsbureau 8 uur. St. Jcsephs-gï'eHengebouw, Jansstraat 59. Repetitie Muziekvereen. „Utile Duld", 8 uur. R. K. V. V. Zwaluwen, elltal- commissie, 8 uur. Stadsschouwburg. „De Levende Me dusa", 8 uur. Tteaier „De Kroon" Bioscoopvoorstelling 8 uur Kleine Tberesia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers- straat 36. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo". Smedestr 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur. 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 91412 uur. R.K Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes Bloemhofstraat 1 Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames Alle werkdagen van v.m 1012 uur. des middags van 24 uur 'en 'a avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond Tel 11671. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Fianciscns Liefdewerk Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 89H uur R.K. Bevolkingsbureau Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23 Van 810 uur .p Maandag-, Woensidag- en Vrijdag avond. R.K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur. be- hal-. e des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Zondags en Woensdags van 810 uur mm gezellig samenziin voor Hollandsche neisjes. die hier geen tehuis hebben. Tel 11671. St. Elisabeth's Vereenfging Jansstraat 49 Aanviagen om versterkende middelen voor arme zieken df S E V. Maan dag van 23 uur. Donderdag van 12 uur RK Kraamverzorging van de Derde Orde St Franciscus. Aanvragen ook voor tot Mevr Coebergh, Gcd Oude Gracht 74. Dinsdags van 23 uur. R.K. Reclasseeringsveraenitflm* «ld. Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging, N. Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN SNELVERBANO, Centrale Post Telef 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het rwart schild met wit kruis aan den huisgeveL REDDINGSPRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en electriciteitsonge- val'en Telefoon 10231 ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE. Telefoon 12685 (bij geen gehoor 19392). De definitieve groslijst der R. K. Volks partij in Noord-Holland is de volgende: 1. J. J. Duiting, 2. J. J. Gemmel, 3. H. Hom, 4. S. van de Wakker, 5. J. Zuurbier, 6. H G. Peer. De candidatenlijst van den VrPz.-Dem Bond voor de a.s. verkiezing voor de Prev. .Staten zullen in de kieskringen Haa-lcm en Velsen gelijkluidend wo-den ingediend. De eerste vier plaatsen van den lijst zul len worden bezet door personen, aange wezen bij referendum door den Kieskring Amsterdam van den Vrijz.-Dem. Bond. Voor dien kieskring zijn aftredend mej. A. C. v. d. Berg en de heeren Th. M. Kete laar, dr. E. J. Abrahams en Klaas de Vries. De plaatsen 5 tot en met 15 worden bij referendum aangewezen door de leden van den V. D. B. in de kieskringen Haarlem en VelseO uit de volgende groslijst (alfabe tisch) A. G. Boes, Haarlem: A. F. C. Bückman, IJmuiden; A. Co-emans, Scho ten; E. van Eerde, Schoten; H. van Leeu wen, Schoten- Jac. de Nobel. IJmuiden; Jan Over Azn., Haarlem; K. Ruiter, Schoten; mr. M. Slingcnberg, Haarlem; K. Steijn, Beverwijk; A. A. de Winter, Wijk aan Zee en Duin. Naar wij vernemen heeft de heer Lom men, burgemeester van Castricum bedankt voor een pl-ats op het politiek advies van de R K. lijst in de Statenkieskring Zaan dam. •n de vergadering van de afdeeling Ben- nebroek-Vogelenzang der Algemeene Ver- eeniging voor Bloembollencultuur is beslo ten vóór het voorstel van het Hoofdbestuur tot aankoop der gebouwen en terreinen van Figee aan de Leidschevaart te Haarlem te stemmen. Tevens werd besloten een amen dement in te dienen strekkende over te gaan tot sloping der bestaande gebouwen van Figée en een nieuw gebouw te stich ten voor den zetel der Algemeene Vereeni- ging voor Bloembollencultuur. De IJmuider Federatie heeft gisteren we derom te IJmuiden en te Egmond met de bemanningen der binnen zijnde schepen ver gaderd, beide vergaderingen waren te za- men door ruim 300 man bezocht en hechten, evenals" alle vorige vergaderingen, hunne volle goedkeuring aan het plan voor het fonds voor sociale voorzieningen en mach tigden het bestuur op dien basis eencon tract voor 2 jaar af te sluiten. Het bestuur der IJmuider Federatie acht het thans r^rder vergaderen niet meer noo- dig en heeft de besturen der beide reeders- vereenigingen medegedeeld, dat het machti ging heeft het contract af te sluiten. De subsidies voor de H O.V. komen steeds fn grooter aant,al. Het Rijk geeft 5000. De Eerste Kamer kan geen amenderoeiften indienen en vcrwerot voor dezen post na tuurlijk niet de geheele begrooting. Dus die 5C00 krijgt dé H.O.V. zeker. De gemeente Haarlem geeft 30.000; Bloemendaal besloot bii de behandeling van Je begrooting 1590 te verleenen. Da vorige week nam de gemeenteraad van Heemstede een voorstei-Chauon aan, de H O.V, met 1000 te subsidieeren en thans heeft de vereeniging van het gemeentebestuur van Scheten bericht ontvangen, dat deze ge meente over 1927 f 50 subs; die zal ver kenen. Lezing Dr. J. Bonten. Voor de afd. Haarlem van English Asso ciation zal Donderdagavond om 8 uur ia de bovenzalen van De Kroon Dr. J. Bouten, rector aan de Amsterdamscbe Universiteit Te verwachten is. dat hij ook Arnold Bennett Bijna een jaar geleden trad dr. Bouten hier op met een rede over den dicfater Robert Browning, waarmee hij zeer veel succes had. Te verwachten is dat hij ook Arnold Bennet! die tegenwoordig met John Galsworthy en H. G. Wells het drietal der grootste levende Britsche auteurs vormt, treffend zal weten te teekenen, en voor vele hoorders een peri ode van litterair genot openen door hun weg te wijzen in Bennett's werken, die zeer tal rijk zijn. Arnold Bennett, die nu 59 jaar oud is, be gon zijn carrière als journalist, „The Old Wives Tale" (1908) werd als een meester werk erkend, en velen beschouwen het ook nu nog als het beste boek, dat hij ooit schreef. Tot zijn bekendste boeken behoo- ren Clayhanger, The Card, Hilda Lessways Anna of the Five Towns, Tales of the Five Towns, The grim smile of the Five Towns, J he Matador of the Five Towns, Buried Alive, Mr. Prohack, Lilitfa, enz. Bennett schreef een groot aantal tooneel- stukken en behaalde een wereld-succes met Milestones (Mijlpalen), in samenwerking met Eduard Kncbloch, dat in 1913 voor 't eerst werd opgevoerd. Hij is nog steeds zeer productief, en pas een paar maanden geleden verscheen zijn jongste roman „Lord Raingo", die een uit stekend onthaal bij de pers en het publiek heeft genoten. De Inspecteur van Poltie te Schoten, tevens Commissaris van Rijkspolitie,verzoekt namens den echtgenoot te worden bekend gemaakt met de verblij.plaats van Petronella Johanna van der Putten, geboren te Haarlem, 16 Augustus 1879, huisvrouw van Th. L. van Looi), wonende te Schoten. Zij verliet in den avond van 29 Januari j.l. tusschen 11 en 12 uur hare .woning, en keerde daarin tot op heden niet terug. Haar signalement luidt: middelmatig postuur, bruine oogen, zwart haar, kunstgebit, draagt aan den linkerhand een trouwring. Zij is gekleed met zwarte rok, blauw-groene blouse, bruin wollen vest, grijzen mantel met kleine ruitjes, beige kousen, roode pantoffels, en is blootshoofds. Onder goed genummerd 200. In verband met deze verdwijning is gisteren op verschillende plaatsen in de gemeente, o.a. in het Spaarne, gedregd. Men meldt ons: Op Dinsdag 8 Februari a.s., des avonds om half acht, zal de heer E, W. Goedhart, voorzitter van den Neutralen Haarlemschen Bestuuvdersbond, voor de leden der Tim- merliedenvereeniging „Eensgezindheid" (met hunne vrouwen) een lezing houden over: „Parijs en Omstreken." Deze lezing vindt plaats in de bovenzaal van „de Kroon", Grcote Markt en zal met lichtbeelden wor den toegelicht. Naar aanleiding van de vele ijsongevallen in de korte ijsperiode van het vorige jaar, zal de heer A. J. Meyerink alhier, op Woensdag 9 Februari voor heel Nederland en omliggende streken een lezing houden over „Practische hulp bij ijsongevallen". Op dien avend van kart over 6 tot kwart vóór 7 uur, zal de heer Meyerink voor de Hil- versumsche microfoon spreken over dit on derwerp. Op Woensdagavond 16 Februari zal de heer Meyerink een propaganda-le- ring houden voor de Reddingsbrigade te Noordwijk. Behoudens onvoorziene omstandigheden zal in Juni a.s. het jaarlijksch onderzoek plaats hebben voor de gewone dienstplich tigen der landmacht van de lichtingen 1915 en 1918. Plaats en tijd van het onderzoek zullen nader worden bekendgemaakt. De burgemeester van Haarlem maakt be kend, dat gedurende de maand Februari cp de secretarie dezer gemeente voor ieder ter inzage liggen d registers van motorvoer tuigen, opgemaakt ingevolge de bestaande bepalingen betreffende de vordering van motorvoertuigen in geval van oorlog of oorlogsgevaar. Op Donderdag 17 Febr. a.s. zal In hótel „Den Houteen kwartetavond gegeven worden, uitgaande van Kunstkring „Den Hout". Het bekende Utrechtsch Strijkkwar tet (bestaande uit de heeren Siska van Voorst, Paulus van Amstel, Gerrit Rolling en Louis van Maanen) zal kwartetten spe len van Boccherini, Mozart, Dvéiak, De bussy en van den componist Hans de Bock zijn pas voltooide strijkkwartet, genaamd: Cinq prèces pour quatuor, bestaande uit boerendans, de sneltrein, het danseresje, Pierrot aan de lantaarn en Herdersliedje. In hotel „Lion d'Or" werd hedenmorgen door den architect J. C. Dop, aanbesteed: het bouwen van twee garages met boven woningen aan de Delist aat 6, Schoten. Zes-en-twintig biljetten waren ingeko men, waarvan D. Buys te Vogelenzang voor 12130 de laagste inschrijver was. Bij wijze van proef zijn dezer dagen op het asphaltgedeelte van den Rijksstraatweg te Schoten de lantaarnglazen aan beide zijden van den straatweg zwart geschil derd. Vooral bij regenachtig weer wierp het licht der lantaarns slagschaduwen cp het glimmende asphalt, die voor autobe stuurders op zekeren afstand niet van schaduwen van voorbijgangers te onder scheiden waren, zoodat het gevaar van aanrijdingen niet denkbeeldig was. De zwa-te lantaamglazen geven een somber aanzicht, maar de chauffeurs onder vinden het voordeel van dezen maatregel die zeer toe te juichen is, Gedurende den voetbalwedstrijd Ilamit IITelefonia botsten twee spelers teger elkaar, waarbij de Hamit-speler J. W. zijn been brak. Nadat een lid van O. D. de ee-ste hulp had verleend, werd de speler naar het St. Elisabeths Gasthuis vervoerd. Voor een manufacturenkraam op de Ged. Oude Gracht stond gisterenmiddag een jongmensch op verdachte m-nier te drin gen tegen een vrouw. Deze, die den jonge-' man klaarblijkelijk min eerlï'ke bedoelingen toesch-eef, werd ongeduldig en gaf den opdringerigen klant een klap in zifn gezicht, zoodat hij, onder gelach der omstanders, onmiddellijk afdroop. De voorzitter der afd. Haarlem van dc Nederl. Vereeniging van Spoor- en Tram- wegoe-soneel, de heer F. M. Suower, is op de landelijke vergadering van het tramper soneel, aangesloten bij bovengenoemde ver eeniging, als lid van het Landelijk Groeps bestuur herkozen. Tot leeraar In de aardrijkskunde aan het R. K, Lyceum te O vei veen is benoemd de heer J. Hoek, oud-onderwijzer aan de R. K. U, L. O. school te Zaandam. Door de fa. Kaub worden onderhandelin gen gevoerd met de directie der timmerfa briek „Kennemerland" te Halfweg, om haar bedrijf daar tijdelijk onder te brengen. Deze besprekingen hebben echter nog niet tot resultaat geleid; zij loopen in hoofdzaak over den te betalen huurprijs. Het bedrijf ondervindt niet veel stagnatie en wordt met een tweeploegenstelsel onder houden. Ongeveer 75 pet. van het personeel is weer te werk gesteld kunnen worden. DE BEPLANTING DER ZANDVOOT- SCHE DUINEN. Voer de V.V.V. „Zandvoorts Bloei" zou de heer Sipkes in „Centraal" aan het Sta tion: plein te Zandvoort een lezing houden over de beplanting der Zandvoortsche duinen. De heer Sipkês was verhinderd door ziekte en had in den heer Sevenhuizen, architect te Haarlem, echter een bereidwillige plaats vervanger gevonden. De heer Sevenhuizen werd ingeleid met een kort woord door den heer Klein, voor zitter van V.V.V., dien daarbij kort aangaf, wat het doel van den avond was. Gedachten wakker te maken voor de toekomst van Zand voort, opdat de badplaats naast het mooie strand en de mooi zee, ook mocie duinen zou hebben. De heer Sevenhuizen toonde aan de hand van lantaarnplaatjes, hoe mooi de omgeving van Zandvoort was, maar ook, hoe leelijk ze gemaakt werd. Wel uitte de spreker in woorden het ver trouwen op het bewaren van natuurschoon in Zandvoort, tenminste als hij naging hoe het wegenplan door de duinen ontworpen was, maar in zijn plaatfes gaf hij ons ook Zandvoort als afschrikkend voorbeeld, wat er in Haarlem en omgeving onherstelbaar bedorven was. Haarlem, en dat kan den Zandvoorders een troost zijn, kwam er nog heel wat eger af. Daar toonde spr. blokken van huizen, waar eertijds het malsche gras tapijt den waterboord begrens had omgeven door hoog geboomte,waarachter nieuws gierig de blonde duinkoppen kwamen over- gluren. Nu was het kaal en vlak en behuisd. Dat de duinen inderdaad mooie plekjes hebben, zeldzaam mooie plekjes, toonde een reeks van schitterende foto's Aan het slot bracht de heer Klein een woord van dank. Na de pauze gingen eenige films o.a. een vogelfilm waarbij de heer Koper bereidwillig het rad aan het draaien bracht in de cabine van Centraal. Gisterenmiddag half zes kwam een tram wagen in de Kruisstraat, in aanrijding met een vrachtauto, die van de Nieuwe Gracht kwam. Een reflector van de tram werd vernield. De bestuurders verklaarden, eikaars signalen niet te hebben geboord. De heer J. Schreudcrs, voormalig direc teur der Hollandsche Handelsbank, is, zoo als bekend, geruiroen tijd geleden van het huis van bewaring overgebracht naar bet ziekenhuis „St. Joannes de Deo", waar hij ter verpleging werd opgenomen. Thans is gebleken, dat operatief ingrijpen noodzake lijk was. De operatie zou hedenmiddag plaats vinden. Heden is het een kwart eeuw geledeji dat de wiinhandel van de bekende firma Kasper Hidd'nk werd opgerich^ De firma begon haar zaken te Amster dam; in den looo der iaren won zij een steeds toenemende populariteit, terwijl ^u in verschillende plaatsen van het land ver koophuizen zijn gevestigd. Ter gelegenheid van dit zilveren be- staansfeest, waarvoor zich de belangstelling uiteraard concentreert te Amsterdam waar het hoofd'-antoor is gevertigd, prijkt het f:l:aal in de Gr. Houtstraat met een feeste- l'ike etalage; tev""s worden deze dagen dor»- de firma's jubileum-souvenirs uitge reikt. De R.K. Volksuniversiteit. De R. K. V. U.-cursus van den R.K. Kring begint hedenavond om 8 uur in de Kringzalen, Jansstraat 49. Spreker is dezen avond Jos. de I obel, over h»t onderwern: „Wat is de Midden stand?" Deze les is de inleiding tot de andere 3. elk overigens oo zich ze'f staande lessen over middenstandsvraarfstukken. Deze wordpn voor den m' d"nstand in den vftgehreiden zin, b-han^eld. zoowal dus voor leden van de P. K. M. V, de A. R. K. A„ de D. V., de R.K. Handelsrei zigers, e.d. Ponen w», dat al deze groe pen belangstelling zullen toonen. De Ha.a-lemsche Po'itiemur.iekvereen.i- ging gaf Zaterdagavond in gebouw „St. L'avo een cabaretavond, waar medewer king werd verleend door Haarlem's Klem Cabaret en de Haarlemsehe Algemeene Muzik'lub, Eenige nummers werden door de muziek- vereeniging vlot weergegeven, waarna Haarlem's Klein Cabaret optrad, da' met tal van voordrachten, liedjes enz. veel sóc- ce» oogstte. De Haarlemsehe Algemeene Muziekclub hield de stemming er goed in en het tal rijk audi orium toonde zich voor het gL bodene dankbaar. Eenigen tijd geleden deelden wij mede, dat door den gemeenteraad van Haarlem af wijzend was beschikt op het verzoek van de bewindvoerders in de surséance van betaling van den heer. van Emmerik, aan nemer van den bouw van 182 woningen aan de Pijls'aan, om een schadevergoeding lot e enbedrag van 15000. Thans hebben de bewindvoerders, na overleg met de credi teuren, bsloten, arbitrage aan te vragen. Geboren. 1 Februari: z. van N. Biister- Kramer; 31 Januari: d. van T. de Boer- Swart; 1 Februari: d. van E. M. v. d. Veldt- Terhorst; 31 Januari: z. van G. Lubbers- v. d. Roest. Overleden. 30 Januari: H. F. Muller, 81 jaar, Jansstraai; 31 Januari: M. J„ 15 mnd., •d. van A. G. P. v. Eeden, Saenredamslraat; 31 Januari: J G. Eimers, 79 jaar, Jansstraat. In de aula van de Ambachtsschool, aai) den Kleverpa'kweg houdt de Zeer Eerw. Pater B. Kruitwagen O.F.M. Woensdag 2 Februari, des avonds om 8 uur, een lezing voor den Typografischen Studieking en Drukkers studieking „Haarlem", Ned. Ver. yau chefs in het Grafisch bedrijf, afd, Haar lem en voor de Vereeniging voor Vakon derwijs in de typografie te Haa lem, over het onderwerp: „Wat werd er in de 15e eeuw in de Nederlanden gelezen?" 5% Nederland 1919 I007/g 1007/8 6% Nederland 1923 102 Nederl 1917 4'A N 1. 1926 B. 953/4 6% N.-l. 1923 D.. Holl Lloyd 32i/2 Oude Vaart dito Gem Eigend. 703/4 Mij „Nederland".. 177 b Scheepvaart-Unie Rotterd Lloyd Oude Boot Holl Stoomboot •lurgens gew 1681/, 1691/, Nederl Kunstzijde Maecubee 102-31/, Holl Kunstzijde Koloniale Bank 2471 2473/4 Indische Bank Cert. Handel Mij... Phoenix Geconsolideerde 224 2261/4 Kon Olie 3871/, 388 ISei/, >571 Marine comm. 8X/l6 8% Marine pref. hL V A. Java Cultuur Vorstenlanden 182 170 Poerwoderjo 118 4393/4 436 435i/4 436i/2 457 458 A'dam Rubber Silau Allied Sumatra 113 Deli Bat. Rubber Dordtschg Petr. 3631/, Southern Rails 1221/,} 125 Anaconda 969/ie 1 FEBRUARI El-Kc. 1 c LAA IBTt KOERS BERLIJN f PARIJS 9.86 9.853/8 BRUSSEL. 34.821/j 34.821 WEENEN 35.70 32 321/2 LONDEN 12.14 12-141/g STOCKHOLM 66.80 66.S2i/a KOPENHAGEN 66.70 66.70 OSLO t a i BAZEL a a 48.15 48 16 NEW-YORK 2.50l/4 2.501 U ROME i 10.70 10.71l/2 PRAAG GEMEENTELIJK ORGELCONCERT. Op het eerstvolgend Gem. Orgelconcert, dat door George Robert op Vrijdag 4 Fe bruari a.s. zal gegeven worden, werkt de be kende altzangeres Theodora Versteegh uit 's Gravenhage mede. Het optreden van deze zangeres, d'"e zich met de beste krachten uit het buitenland kan meten, zal ongetwijfeld aan dit concert een bijzonder cachet geven. CHÉONTS „GENESIUS". Niet zonder eenige moeite is het bestuur van den Haarlemschen Kunstkring er in ge slaagd een voorstelling hier ter stede te ver krijgen van het hoogst belangrijke werk van Henri Ghéon„Genesius", door het Ver- eenigd Tooneeh Dit tooneelspel geeft de bekeering van den acteur van keizer Diocletianus, die een Chris ten-martelaar moet uitbeelden en dermate zich in de weergave van zijn rol verdiept, dat tiij wórdt degeen, dien hij speelt. Nu is vooral treffend de wijze, waarop dit innerlijk gebeuren zich voltrekt de auteur geeft speciaal in de titelrol het benaderen \an het spel in het leven en de identificeering van de ziel des tooneelspelers met zijn spel scherp weer. Intusschen speelt Albert van Dalsum c eze zware rol in één woord sublietn en geeft in net antiek kader van dit wonderlijk dub bel-spel zijn moderne visie van diepe psycho logische conflicten in een brandende, boeien de vertolking. De directie van het Vereenigd Tooneel had geen vroegeren datum vrij dan Woensdag 2 Maartvoor de leden vaa den Haarlemschen Kunstkring heeft een voorbespreking plaats. Daar herhaaldelijk gevraagd wordt naar het adres van het secretariaat, moge hier nog wor den medegedeeld! dat dit is Groote Hout straat 71 rood. (Gedeeltelijk gecorrigeerd.) Op den hoek KL HoutwegBadh"'«straat kwamen gisteren twee vrachtauto's elkaar In botsing. De een kwam uit de Bad huisstraat, de tweede reed in de richting Kb Ploutbrug, Het voorste gedeelte van do laatste auto werd geheel vernield. De chauffeur S. K. bleef ongedeerd. Auto tegen hek. Gisteren reed een Ford-auto tegen het ijzeren hek langs den Bloemendaalschen weg nabij villa Buitenrust te Bloemendaal. Het hek werd ingedrukt, maar ook de auto werd zoodanig beschadigd, dat zij niet meer op eigen kracht verder kon. Een Bloemendaalsch reparateur ontfermde zich over den hulpbehoevenden chauffeur. „HET HERLEVENDE KENNE MERLAND". Het was een zeer goede gedachte van het bestuur Van den R.K. Volksbond te Over- veen, om een avond te organiseeren als j.l. Zondagavond in den St. Aloysiusschool. De heer G.Th.M. van deh Bosch, secretaris van de St. Adel'oert-Stichting, hield een lezing met lichtbeelden over „Het Herlevende Kennemerland". Medewerking hieraan ver leende een jongenskoor onder leiding van den heer Olivier Koop. Velen hadden gebruik gemaakt van de gelegenheid, deze interessante lezing bij te wonen. De avond werd geopend met gebed en na eenige hartelijke welkomstwoorden van den voorzitter, den heer J. G. van Kessel, werd 't woord verleend aan den spreker. De heer van den Bosch gaf een kort re sumé van het onderwerp, dat dien avond zou behandeld worden. Een onderwerp, dat van zoo groote beteekenis is, dat het de belangstelling van talloozen in den lande trekt, n,l. het oude historische, gezegende Egmond, hetgeen voor de Katholieken van groote waarde is, daar dit de bakermat is van ons H. Geloof. Als eerste beeld werd getoond, het zegel van de Abdij van Egmond uit 't jaar 1263. Hierna gaf spr. een uiteenzetting van het werken en leven van den H. Willibrordus, hoe hij van uit Katwijk met zijn medege zellen naar Kennemerland trok, waar hij het H. Geloof predikte, op de plaats welke daar aan haar naam zou ontleenen: „HeiligeLoo". Een der metgezellen van St. Willibrordus, St.Adelberts bleef daar om zijn werk verder te voltooien. Hij had zijn intrek genomen bij een bekeerling van hem Eggo. Toen St. Adelbert gestorven was, bouwde men over zijn graf een kerk, welke omringd werd met een muur en een gracht, om den H. Kennemer Apostel tegen eventueele aanvallen te beschermen. Na een rust van twintig jaren werd dit vreedzame kerkje een prooi der vlammen bij den inval der Noormannen. Opnieuw bouwde men een kerkje en weldra prijkte daar weder het Kruis. Aan een vrome Zuster, Wilf it genaamd, verhaalt de geschiedenis, verscheen de H. Adelbert, en deelde haar mede, dat het Gods wil was, dat zijn lichaam zou verheerlijkt worden. Zijn verheerlijkt lichaam werd bijgezet in een kerk nabij het vrouwenklooster. Waar eerst het lichaam van den H. Adel bert rustte, ontstond een bron, en nog heden ten dage gaan velen, naar 't oude St. Adelbert, putje en gebruiken daar vertrouwvol het gezegende water. Later werd het klooster vervangen door een steenen klooster: de beroemde Benedic tijner Abdij van Egmond. In het jaar 1573 werd deze beroemde Abdij bij het beleg van Alkmaar in brand gestoken en ook het kapelletje van Onze Lieve Vrouw ter Nood, dat naast de Abdij was opgetrokken, werd verwoest. Het geheel werd door een collectie lichtbeelden verduidelijkt. De plaats, waar eerst het kapelletje van Onze Lieve Vrouw ter Nood gestaan had, werd door vele pelgrims bezocht, om daar te bidden. Deze H. Plaats werd door het volk genoemd„Capelle Soet". Toen de beeltenis van Onze Lieve Vrouw ter Nood op het doek verscheen, klonk plechtig hfet schoone lied van Capelle Soet, uitgevoerd door het jongenskoor onder lei ding van den heer Olivier Koop. In het nabij» Heilo, waar eeuwen lang de kapel stond van Onze Lieve Vrouw ter Nood, welke gelijk met de Egmonder Abdij ver woest werd, werd in 1909 opnieuw een kapel gebouwd, waarheen jaarlijks, als van ouds, duizenden ter bedevaart gaan. In hetzelfde jaar kwam de grond van de Egmonder Abdij in het bezit der monniken van St. Benedictus. Spr. wees er op, hoe de Voorzienig heid ia dit alles had gewerkt. Daar prijkt nu weer het triumpheerend Kruis bij St. Adelberts eerste graf, maar hoe dankbaar dit ons ook stemmen mag, we mogen niet eerder tevreden zijn, aldus spr., alvorens daar prijkt een St. Adelbertskapel. Nadat nog eenmaal het schoone lied van Capelle Soet door het koor was uitgevoerd, als een stille groet aan Onze Lieve Vrouw ter Nood, eindigde de enthousiaste spreker zijn met veel belangstelling gevolgde lezing. De voorzitter sprak hierna een hartelijk woord van dank en hoopte, dat het den heer Van den Bosch gegeven moge zijn, nog vele jaren te mogen werken aan het Roomsch Nationaal missiewerk der St. Adelbertstich- ting. Jubileum. Heden vierden de heeren P. A, Loerakker en H. Schipper, hun 33- jarig dienstjubileum als eerste tu'rknecht en baas van de boerderij, in dienst bij mej. Wickevoort Crommelia, huize „Wildhoef", 50 jaar fn dtens'betrehking. Heden her dacht mej. E. de Beet den dag, waarop zij voor 50 jaar in dienst trad bij mevrouw Van Dorp te Bloemendaal. De jub laresse, die nog een uitstekende gezondheid geniet, on'ving zeer vele blijken van belangstel ling in den vorm van persoonlijke en schriftelijke gelukwenschen en bloemen. AMSTERDAM, 1 Febr. De Vierde Het O. M., mr. Wolfson, had geëischt, dat uitspraak in de zaak tegen den 40-jarigen smids-bankwerker C. M„ die terecht had gestaan ter zake dat bij in den nacht van 26 op 27 Aug. van het vorig jaar in het Kon. Paleis alhier heeft weggenomen een aantal officiers- en commandeurskruisen, eenige medailles toebehoorende aan jhr. C. C. Th. Six. De Rechtbank oordeelde verdachte toe rekenbaar, en legde hem 2 jaar gevangenis straf op. Het M. mr. Wolfson had geeischt, dat verdachte van rechtsvervolging ontslagen en geplaatst zou worden in een krankzin- nige-gèstirht met een projiijd van ten hoogste 1 jaar. WIERINGEN. 1 Febr. De ex-kroonprins vrn Duitsch'land, die sinds gisterenavond Wieringen yertoeft, heeft bij den burge meester van Vieringen gelogeerd. Van moiv gen begaf hij zich met z'n gastheer eerst naar. 't Gemeentehuis en vervolgens bracht hij verschillende bezoeken. Ook onderweg sprak hij al de kennissen aan- Het bezoek van den kroonpr.ns te Wieringen is zeer goed voorbereid. Zoo vertoeven op Wie- ringen thans verschillende vroegere bewo ners, vriendien van den ex-kreenptins, d'a na het vertrek van Wilhelm naar uitsch- land, van Wier.ngen naar elders waren ver huisd. Intusschen wordt van den ex-kroon- prins thans een film gemaakt, hetgeen ook schijnt te zijn georganiseerd. Vroeger heefr, hij zich steeds tegen het maken van een. filmopname op Weringen verzet, doch heden vergemakkelijkt hii het werk van, den ope rateur op alle mogelijke wijze. NEW-YORK, 1 Febr. De bevolking van de Ver. Staten zal volgens mededeeling van het bureau voor de Volkstelling, tegen 1 Juli 118.623.909 bedragen, hetgeen een vermeerdering beteekent van bijna 114 md- lioen, vergeleken bij het vorig jaar. 443e STAATSLOTERIJ. Trekking van I Februari 1927. r Be klasse 10e lijst. Hocge oriizen: 6085 9411 18943 1000. 267 1429 8233 11583 11948 13595 znfi7R ƒ400. 1888 3633 8973 10318 10321 14068 15092 20984 200. 25 1333 2688 9139 9495 9528 14905 17518 I82S1 20729 100. Prüzen van ƒ70: 17 38 54 95 142 152 182 195 203 204 456 476 549 559 642 666 811 845 945 977 •983 1102 1124 1135 1341 1460 1545 1633 1798 1826 1839 1898 1950 2017 2025 2045 2215 2331 2343 2412 2445 25 IS 2520 2523 2589 2746 2821 2843 3104 3134 3203 3231 3267 3279 3412 3433 3442 3599 3685 3729 3871 3873 3899 4046 4116 4119 4276 4313 4358 4381. 4467 4658 4683 4710 4713 4739 4743 4798 5465 5492 5600 5626 5628 5734) 5819 5983 5584 6253 6555 6707 6847 7098 7102 7301 7331 7367 7432 7453 7558 7571 7646 7770 7801 7834 7867 8294 8374 8376 8387 8480 8500 S637 8644 8659 8740 8789 8823 8849 8872 8952 8980 9043 9273 9336 9377 9392 9412 9446 9476 9557 9615 9640 9845 9950 9957 10011 10087 10150 10175 10398 10545 10614 10679 10685 10695 10697 ,10784 10337 11123 11147 11275 11689 11954 12154 122S9 12375 12474 12669 12794 12975 13101 13179 13266 13326 13368 13393 13405 13479 13574 13628 13629 13737 13894 14144 14169 14275 14353 14379 14519 14599 14687 14719 14773 14800 14807 14808 14851 14863 14939 15058 15292 15318 15364 15373 15375 15454 15467 15507 15525 15609 15676 15699 15599 15909 15958 16000 16184 16248 16267 16290 1 >367 16484 16517 16568 16629 16697 16787 16931 16961 17077 17097 17233 17254 17378 17391 17397 17422 17437 17639 17717 17751 17982 18092 18126 18294 18306 18384 18405 18451 18527 18679 18953 18959 19051 19131 19209 19219 19271 19304 19432 19494 19535 19546 19599 19750 19776 19898 20090 20168 20285 20303 20336 20505 20050 20873 20881 20883 20936 20992 4 al 51 55 75 104 140 174 231 290 296 309 329 387 413 433 466 514 541 552 567 583 614 636 641 678 6S1 697 706 716 873 894 932 965 937 1038 1109 1173 1207 1225 1239 1263 1305 1318 1400 1449 1451 1455 1464 1472 1478 1513 1525 1543 1563 1565 1567 1617 1627 t028 1663 1665 1701 1765 1769 1843 1853 1°32 1038 1945 1956 1972 1975 2063 2074 2101 2111 2171 2175 2176 2191 2241 2266 2321 2328 2338 2347 2382 2389 2414 2432 2442 2456 2510 2598 2617 2626 2628 2548 2717 2729 2790 2525 2827 2831 2872 2874 2894 2938 2971 2988 2996 3001 3034 3065 3093 3099 3115 3122 3128 3193 3228 3302 3317 3354 3422 3145 3466 3477 3495 3539 3541 3553 3568 3578 3655 3699 3708 3780 3798 .3811 3814 3825 3866 3879 3880 3S95 3902 3913 3925 3072 3979 4020 4049 4155 4200 4212 4252 4267 4277 4406 4517 4584 4594 4632 4681 4705 4727 4754 4760 4774 4775 4791 4814 4833 4837 4841 4855 4875 4876 4888 4902 4935 4939 4958 4961 4984 5043 5051 5089 5093 5)25 5161 5270 5287 5318 5332 5398 5415 5519 5545 5608 5611 5724 5732 5748 5790 5828 5849 5351 5852 5902 5927 5948 5975 6025 6027 6053 6081 6108 6156 6163 6219 6299 6305 6866 6369 6373 6378 6387 6418 6519 6533 6553 6621 6630 6671 6672 6676 6705 6727 6762 6783 6801 6858 6902 6919 6925 6944 6949 6950 6993 7021 7031 7075 7080 7094 7221 7253 7284 7295 7306 7352 7409 7468 7504 7547 7651 7764 7788 7791 7841 7878 7914 7946 7949 7958 1992 8>)93 8094 8155 8245 8268 83?4 8384 S39S 8434 8456 8483 8514 8535 8536 8563 8664 8679 8746 8756 8778 8794 8887 8909 8931 8977 8992 0006 962! 9055 9075 9077 9088 9097 9138 9142 9148 9188 9206 9212 9271 9283 93-13 9502 9539 9556 9558 9647 9664 9693 9698 9699 9740 9770 9804 9813 9844 9853 9881 9895 9935 9955 9967 10030 10084 10098 10105 10109 10115 10130 10137 10222 10271 10281 10283 10294 10320 10411 10465 10478 10492 10551 10560 10567 10617 10708 10720 10723 10744 10765 10838 10340 10874 10891 10894 10897 10914 10918 10968 10984 11042 11084 11098 11140 11143 11153 11160 11176 11188 11269 11278 11326 11382 11440 11441 11554 11599 11620 11650 11717 11719 li 730 11762 11810 11859 11894 11947 11971 12029 12044 12084 12085 12092 13140 121S9 12196 12291 12311 12363 12390 12422 12449 12313 12582 12648 12662 12713 12734 12736 12744 12834 12848 12852 12892 12950 13011 13016 13020 13064 13157 13165 13173 13195 13239 13321 13398 13451 13517 13537 13544 13597 13511 13634 13641 13763 13884 13918 13921 14045 14054 14055 14092 14093 14102 14119 14176 14314 14346 14391 14453 14463 14465 14557 14595 14647 14715 14723 14728 14744 14786 14797 14834 14838 14845 14369 14878 1495! 14981 15056 15097 15122 15145 15175 15183 15188 15226 15210 15242 15244 15246 15270 15300 15319 15322 15470 15529 15573 15586 15598 15647 15690 15701 15703 15729 15730 15764 15810 15825 15328 15843 15864 15875 15935 15957 16021. 16041 16074 16109 16137 16196 16212 16224 16233 162SS 16311 16333 16351 16368 16376 16-137 16540 16566 16658 16659 16691 16694 16716 16737 16742 16757 16822 16852 16874 16946 16987 17131 17159 17236 17269 17340 17386 17393 17415 17416 17467 17488 17536 17552 17571 17583 17629 17641 17661 17671 17676 17681 17698 17718 17720 17725 17799 17849 17910 17933 17937 17952 17997 18000 181105 18034 18(142 18095 18109 18115 18153 18226 18252 18272 18292 18472 18482 18529 18530 18563 18592 18597 18614 18649 18598 18750 18816 18833 18877 18930 18935 18955 18963 18064 19000 19075 19091 19114 19199 19229 19237 19250 19206 19324 19329 19341 19367 19372 19336 19395 19409 19435 19454 19476 19486 19493 19522 19612 19768 19801 19813 19845 19880 19888 19986 20007 20026 20045 20046 200S1 20119 21)131 20195 20211 20220 20227 20230 20231 20319 20364 20501 20525 20590 20606 20654 20658 20809 20024 20940 20952 20963 20966 20938 20990 20998 5e klasse 9e lijst: 5875 m t. 5815: 13603 m. fin m.z. 16303 m. ƒ70: 19168 m. 70 m.z. met niet; 133SS, 14986 en 19155 staan onduidelijk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2