GEMENCjD NIEUWS. Verscheidene inbraken te Rotterdam. Een auto een helling afgetuimeld. De Leidsche Hout. De beroovingr van 180.000 te Zurich. Na het spoorwegongeluk te Heerenveen. Geheime Distilleerderij ontdekt te Gouda. Inbraak te Worm er. Vreemde klanten. Geen sleutelgeld ontvangen. Oude munten gevonden. Scheepsdiefstallen te Rotterdam. DE ROOFMOORD IN DEN HAAG. Een aanklacht tegen de Telegraaf. Vreemdsoortige handelingen. KERKNIEUWS. Brand te Tinaarloo. Collecteeren onder valsche voorwendsels. Overreden en gedood. UIT ONZE OOST. Protestvergadering tegen de Kerkvervolging in Mexico. Jhr. De Graeff op W est-Sumatra. KERK EN SCHOOL. Nationale bedevaart naar Assisie. Daitschlands ontwapening. Het Duitsche kabinet gereed. Pruisen en de Hohenzollerns. Een opstand op de Philippijnen. De Kerkvervolging in Mexico. Brttsche schepen in Chineesche wateren. Nog meer Indische troepen naar China. Het ontstaan van de griep. Een Chineesche nota aan Engeland. Chamberlain's China-rede De draadlooze. UIT ONZE WEST. Aanslag op en Pater. MARKTNIEUWS. Kleine, bedragen ontvreemd. In den nacht van Zondag op Maandag hebben te Rptterdam verschillende inbraken plaats gehad. Allereerst is ingebroken m den Grooten Schouwburg in de Aert v. Nes- straat. Door een hofje, dat in de Chrispyn- laan uitkomt, zijn de inbrekers aan de ach terzijde van den schouwburg gekomen. Ver volgens zijn zij over een muurtje geklommen en hebben een ru-t ingedrukt. Daarna is het raam opengedraaid. De dieven kwamen toen in het kantoortje van den directeur. Daarin bevindt zich een ingebouwde brand kast, waarvan de eerste houten deur is geopend. Tegelijkertijd echter dat deze deur werd geopend werd automatisch een alarm- schel in werking gesteld en de concierge gewaarschuwd. Deze belde onmiddellijk de politie van het bureau Witte de Withstraat op, dodh toen deze ter plaatse verscheen, waren de inbrekers reeds verdwenen. De politie zocht den geheelen omtrek af, doch zonder resultaat. Uit den schouwburg wordt niets vermist. Voorts is ingebroken in het hulppostkan toor in de Burgemeester Roosstra&t. Het hangslot van de buitendeur is verbroken en de deur js met een valschen sleutel geopend Alle loketten werden opengeschoven en de laden on kastjes werden doorzocht. Ook hier w^s de buit slechts gering. In die R.-K. Kerk aan dc Paul Kruger- straat weirden zeven offerblokken geledigd. Een bedrag van ongeveer f 150 werd ge stolen. Meft behulp van een valschen sleutel is ook ingebroken in de woning van den café houder A. A. Bi, aan de Kruisstraat. Hier wepd een schrijfbureau opengebroken, waar uit een geldkistje met 400 en eenige spaarbankboekjes met een tegoed van 2000 werden weggenomen. In de Diergaardelaan werd ingebroken bij de weduwe C. A H. v. D. Uit een lessenaar werd een bedrag van 100 gestolen. Ten slotte hebben dieven zich toegang verschaft tot het kantoor van de firma H. S. aan den Schiedamschen Singel. Ook hier werd alles doorzocht cn niets gevonden. Zondagavond kwam, naar het L.D. meldt, de heer Maas uit Mcerssen met zijn auto uit de richting Valkenburg gereden. Tusschen Houthem en Meerssen liep een man op den weg. Ten einde een aanrijding te voorkomen, week de heer M. naar links. Niettemin werd de man, die op den weg liep, aangereden en kreeg verwondingen aan het hoofd. De auto ging intusschen nog verder naar links en reed de helling af. Hij ging ettelijke malen over den kop en kwam aan den voet van de helling te liggen. De gewonde werd naar Valkenburg ver voerd, vaat geneeskundige hulp werd inge roepen. De auto was zwaar beschadigd. De heer M. srhiint door een ruit naar buiten ie zijn geklommen. Den heer K. C. van Nes te Apeldoorn is opgedragen een plan te ontwerpen voor den «anleg van „De Leidsche Hout". Da gearresteerde film-operateur in vrijheid. Uit Londen wordt gemeld, dat de Zwit- sersche regeering het verzoek om uitleve ring heeft ingetrokken, tegen den film-ope rateur Randolph, die met twee anderen be trokken zou zijn geweest bij de oplichting van den Nederlander H-, in België woon achtig. Hij werd, zooals gemeld, beschul digd van medeplichtigheid bij de oplichting van 180.000 gulden te Ziirich van H., die met een kop thee, waarin opium was gemengd, werd bedwelmd. De Zwitsersche regeering achtte evenwel geen voldoende bewijzen aanwezig om de uitlevering te vragen; Randolph is thans weder in vrijheid gesteld. De Justiiie schouwde j.l. Zaterdag in het ziekenhuis te Heerenveen het lijk van den, bij het ongeluk omgekomen machinist Stevens. Tevens stelde zij op het stations- emplacement een onderzoek irt. Belastingambtenaren hebben in een per ceel aan de Raam te Gouda een geheime distilleerderij ontdekt. Proces-verbaal is op gemaakt cn de aanwezige ingrediënten werden in beslag genomen. In het kantoor van de cacaofabriek „de Moriaan" van de N. V. Wessanen's Kon. Fabrieken aan den Wormerringdijk te Wor der, is in den nacht van Vrijdag op Zater dag ingebroken, doch er wordt niets ver mist. Een bedrag van ruim 200, dat in één der laden aanwezig was en bestemd was voor de uitbetaling der loonen, is onop gemerkt gebleven. De politie heeft de zaak in onderzoek. Zaterdagavond gaf de heer H. Lansber gen, filiaalhouder van den sigarenwinkelier H. Filders in de Halsstraat te Schiedam aan de politie kennis, dat twee Engelschen bij hem waren gekomen om sigaretten te koo- pen. Zij betaalden met 'n bankbiljet van 100, waarop de winkelier hen terugbe taalde met een bankbiljet van 60, een van 25, 1 van 10 en de rest aan kleingeld. Toen de winkelier hiermede bezig was, nam een der Engelschen het bankbiljet van 100 te rug plus een bankbiljet van 10, waarna de ander met gepast geld betaalde. Lansber gen had de heeren in de gaten en vorderde zijn 10 terug, waaraan zij voldeden en hierop spoedig den winkel verlieten. De bedoeling van de heeren was blijkbaar den winkelier voor 10 te bestelen. Maar wel 100 in de brievenbus gevonden. Naar aanleiding van een beschuldiging, door eenige leden der Woningbouwvere niging „Patrimonium" te Weesp geuit tegen den voorzitter, het oud-raadslid v. d. H., dat deze een bedrag van 100 als z,g. sleu telgeld van een der bewoners geaccepteerd zou hebben, zonder dat deze gelden aan de vereenigingskas verantwoord waren, is in deze aangelegenheid op verzoek van den beschuldigde een onderzoek ingesteld. Uit de verklaringen van een vroeg er en „Patrimonium"-bewoner en diens echtge- noote is thans gebleken, dat den voorzit ter wel degelijk sleutelgeld aangeboden en pok betaald is. Niettemin ontkende da voorzitter, dat J zulks het geval zou zijn 'geweest. We! wist hij zich te herinneren dat hij op een och tend 100 in zijn brievenbus gevonden had. Maar dat geld kon volgens den voorzitter nooit als sleutelgeld betiteld worden, om dat degene van wien het afkomstig was, op dat oogenblik reeds eenige weken de wo ning betrokken bad. Naar de meening van den heer v, d. H. kan alleen van sleutel geld sprake zijn, wanneer de overreildng der sleutels van contanten vergezeld gaat. Bij het graven van een kuil op het ge hucht Aaldonk te Ottersum vond landbou wer L. een aarden potje, waarin zich 85 oude munten bevonden. Jaartallen waren niet te ontcijferen, Een wijdvertakte inbrekersbende, waaronder Spanjaarden en een Mexicaan, gearresteerd. Hoe de dieven te werk gingen. De Rotterdamsche rivierpolitie is, naar «e Tel. verneemt, er in geslaagd een groot cn wijdvertakt inbrekerscomplot, waarhij Spanjaarden betrokken waren, tot ophel dering te brengen. Ir, begin November werd bij de rivier politie aangifte gedaan, dat aan boord van een in de Maashaven liggend stoomschip was ingebroken. De kapitein vermiste een groot bedrag aan Engelsch geld. Den vol genden dag werd opnieuw een inbraak aangegeven aan boord van een ander schip. Ook hier werd Engelsch geld gestolen, voorts een gouden horloge, een sigaretten koker, wapens enz. De rivierpolitie nam daarpo uitgebreide maatregelen.* De surveillance zoowel aan den wal als op de rivier werd verscherpt, doch in weerwil van deze maatregelen kwamen steeds nieuwe aangiften van in braken. Meestal vertelden de benadeelde kapiteins, dat zij niets van de inbraak ge merkt hadden. Als zij 's morgens wakker werden, waren zij meestal suf en duizelig waardoor het vermoeden rees. dat er be dwelmende middelen gebruikt werden. De inbrekers gingen steeds brutaler te werk. De laden onder de kooien werden opengebroken en de sleutels uit de zakken van den slapenden kapitein gehaald. Meestal werd ook het electrisch licht aan gedaan om het werk makkelijk te maken. Het gelukte de rivierpolitie niet, de dieven op heeterdaad te betrappen. Ook de wacht- lieden en roeiers op de rivier, die even eens een verscherpt toezicht hielden, merk ten niets. Ongeveer anderhalf jaar geleden had de rivierpolitie een Spanjaard in bewaring ge had, die wegens diefstal gevangenisstraf had ondergaan. De verdenking viel op de zen man en men trachtte hem op te spo ren. Uit de inlichtingen, die de rivierpo litie ontving, bleek, dat hij een geregeld bezoeker was van het café „Het Witte Huis" op Katendrecht. In deze richting werd het onderzoek verder geleid. Op een avond werd in het café een inval gedaan. De omgeving werd met rechercheurs en politieagenten afgezet, waarna de aanwe zige Spanjaarden naar den politiepost aan den Linker Veerdam werden overgebracht, waar hun papieren werden gecontroleerd. Een der Spanjaarden was zeer onstemd over de arrestatie. Hij zeide tegen den in specteur: „Jelui denkt, dat wij allemaal stelen, maar dat is niet zoo. Ik weet wel, waar het over gaat; natuurlijk over da dief stallen in de haven." De man noemde enkele namen van Spanjaarden, die daarbij betrokken zouden zijn, doch de moeilijkheid was, dat hij hen niet bij hun waren naam noemde, doch naar de plaats vanwaar zij kwamen. Zoo noemde hij o.a, den Kathageen, den Bilbao, den Madrid, den Tampico en den Mexi caan .Volgens zijn verklaring zou deze Karthageen de diefstal plegen. Uit het sig nalement bleek, dat dit dezelide man moest zijn, die de riviepolitie zocht. Den volgenden nacht werd het onderzoek in verschillende café's op Katendrecht her. vat Om vier uur meende men eindelijk iemand gevonden te hebben, die uit Kar- thagena kwam. In een alcoof in een wo ning op Katendrecht werden twee Span jaarden aangetroffen. Eén daarvan bleek de gezochte Karthageen. Beiden werden ge arresteerd en daarna naar den post aan den Linker Veerdam overgebracht .Beiden hadden voorwerpen van diefstal afkomstig bij zich. Hoewel zij ontkenden, werden zij naar het Huis van Bewaring overgebracht. Het zoeken ging vervolgens naar den Mexicaan, die reeds vier maanden te Rot terdam zou vertoeven, niets verdiende en toch veel geld uitgaf. Eindelijk werd ook hij gevonden; doch daar aanvankelijk niets tegen hem bleek, werd bij over da grens gezet. Aan de marechaussee te Rosendaal werd verzocht toezicht te' houden op alle Spanjaarden, die het land binnengingen oi verlieten. Enkele weken later kreejl de politie aan- wijzinnen, dat ook da Mexicaan Dij de dief stallen betrokken zou zijn, en het toeval wilde, dat dezelfde Mexicaan het land weer binnenkwam. De marechaussee hield den man aan. Hij werd naar Rotterdam op transport gesteld, alwaar hij naar het Huis van Bewaring werd overgebracht. Een week ongeveer ging alles goed, doch de uitgebreide sur veillance bleef gehandhaafd. Zondag nu werd opnieuw aangifte gedaan van havendiefstallen.Men kreeg ook aan wijzingen, dat mede in het complot zou zijn een 24-jarige Spanjaard T. D., die met een Belgische vrouw leefde, en dat hij vee! geld uitgaf, zonder dat men wist hoe hij er aan kwam. Ook naar hem werd gezocht, doch hij bleek eerst inet te vinden te zijn. Eindelijk kreeg de politie inlichtingen, dat hij zich zou ophouden in een logement aan de Baan. 's Nachts werd daar een inval gedaan en het bleek, dat do lang gezochte Spanjool zich daar inderdaad bevond. De man vertelde bij zijn verhoor, dat hij zich eerst sedert enkele dagen in Holland be vond, doch spoedig was de politie duidelijk dat dit niet juist was. Bij de Belgische vrouw werden verschil lende, van diefstallen in de haven afkom stige, voorwerpen aangetroffen, o.a. horlo ges, ringen en een manicure-doos. In het zelfde logement werd nog een Spanjaard aangetroffen, die voor aanhouding in^ aan merking kwam, oud 23 jaar en M. S. ge naamd. Ook deze bleek bij verschillende inbraken betrokken te zijn geweest. Beiden zijn naar het Huis van Bewaring overge bracht, terwijl de Belgische vrouw over de grens werd gezet. Van de vrouw had de politie nog ver nomen, dat des avonds te ongeveer elf uur van den dag volgende op den nacht van de arrestatie een man den eersten Spanjaard zou komen bezoeken, welke ook meer van de diefstallen zou afweten. Deze man werd op Katendrecht aangehouden. Hij bleek de 22-jarige J. J. C. te zijn, die door de vrouw werd herkend als de verwachte bezoeker. De diefstallen werden veelal gepleegd aan boord van Engelscbe of Duitschc schepen, liggende in de Maas-, Rijn- en Waalhaven. Er is in totaal een twintigtal inbraken ge pleegd- Van een er van kunnen wij nog nader eenige bijzonderheden melden. Op een nacht ongeveer veertien dagen geleden werd gestolen aan boord van het Engelsche ».s. „Queensworth", liggende in de Vulkaanbaven. De kap Hom werd wakker door geritsel in zijn hut. Hij strekte de hand uit en voelde een man. Zich ont dekt ziende, greep deze den kapitein vast, waarop een worsteling ontstond. Ten slotte trok de man een revolver, waardoor de kapitein genoodzaakt was zijn aanvaller los tc laten. Deze vluchtte en loste van den wal af nog enkele schoten, welke gelukkig echter geen doel troffen. Bij zijn vlucht had de onbekende inbreker echter zijn hoed verloren. Deze hoed bleek in het Belgische grensplaatsje St. Nicolas te zijn gekocht. Bij onderzoek, kwam uit, dat de Belgische vrouw daar eenigen tijd met T. D, verblijf had gehouden. Het onderzoek wees voorts uit dat D. daar ter plaatse een hoed had gekocht. Toen zijn portret door den win kelier werd herkend, kon het niet anders of D. bad de inbraak aan boord van liet s.s. „Quensworth" gepleegd. Ook door den kapitein is hij dan ook later herkend, Naar het Volk verneemt, heeft de heer M. H. Krall tegen De Telegraaf bij den Of ficier van Justitie een aanklacht ingediend, wegens aantasting van zijn eer en goeden naam. De Telegraaf heeft den heer Krall als ver dachte in de moordzaak aan het Bezuiden- hoat gesignaleerd, niettegenstaande de Hoofdcommissaris van Politie vooraf uit drukkelijk erop gewezen heeft, dat de heer KrUll slechts als getuige is gehoord. De namen der twee Nederlanders, die te Brussel zijn aangehouden als verdacht van den roofmoord, zijn Cornells Vingerlinck, oud 20 jaar en Piet Broers, oud 38 jaar. Zij werden gearesteed toen zij op het postkan toor van het Gare du Nord, hun als poste restante aangekomen correspondentie wil den afhalen. In aansluiting op hetgeen we Maandag reeds in een gedeelte onzer oplaag meld den, omtrent het nieuwe spoor, wordt nog nader vernomen, dat bij de confronta'ic tusschen de twee verdachten te Brussel en dé uit. Den Haag overgekomen getuigen vooral voor één van de aangehoudenen zeer bezwarende feiten aan het licht zijn gekomen. Vandaar, dat in een gehouden conferentie tusschen de betrokken politio- neele en justitioneele autoriteiten beslo ten is, de rechtbank uitlevering te laten verzoeken. De beide aangehoudenen, die zonder be roep en zonder vaste woonplaats zijn. moe ten beiden vroeger eenigen tijd in Den Haag gewoond hebben. Een tweetal Haagsche inspecteurs van politic is te Brussel en Antwerpen achter gebleven om het spoor verder te onder zoeken, In de residentie heeft deze belangrijke wending in de geheimzinnige moordzaak, door verschillende bulletins bekend gewor den, groote belangstelling gewekt. Uit Brussel wordt nog gemeld: Het onderzoek in zake den roofmoord, die op Maandag 17 Januari j.l, tc Den Haag heeft plaats gehad, deed, zooals gemeld, het vermoeden rijzen, dat Twee Haagsche ipwoners, de 38-jarige Pleter Brcers en de 20-jarige Corn. Vingerling, die op Vrijdag 21 Januari naar België waren vertrokken en niet naar Den Haag terugkeeren, bij den moord betrokken waren. Het Belgische gerecht werd in de zaak ingewijd. De rechercheurs alhier begonnen een onderzoek, waaruit bleek, dat de ver dachte personen in kleine hotelletjes rond de Noord-statie hadden verblijf gehouden. Men kreeg tenslotte den indruk, dat Broers naar Nice was afgereisd, doch er werd ge- cons'ateerd, dat in het postkantoor aan de Brabantstraat brieven werden afgehaald, die poste restante aan voornoemde ver dachten waren geadresseerd. Vrijdag j.l. kwam daarop uit Den Haag de commissaris van politie Melse, der af- deeling Centrale Recherche te Brussel over. Met den Belgischen inspecteur van de gerechtelijke politie, Delcarte, begaf hij zich den volgenden dag naar het postkan toor aan de Brabants!raat, waar in overleg met den ambtenaar aan het loket voor de posle-restantc brieven toezicht werd uit geoefend. Des middags om half drie boden zich twee wei-verzorgde heeren met hoed en jas aan het loket aan, waar zich dien dag trouwens geen enkel stuk voor hen bevond. Broers was inmiddels door den heer Melse herkend, doordat hij in het be zit was van een foto van den verdachte. Toen de politiemannen op de beide Ha genaars afgingen, verbleekte Broers en was even ontroerd, doch zijn jongere vriend hield zich goed. „Is u wel Broers?" werd aan den oudsten, een grooten gladgescho ren man gevraagd. Op zijn bevestigden ant woord werden hem en zijn vriend de hand boeien aangedaan en beiden verzocht met de politiemannen in een auto te slappen. De aanhouding was in enkele oogenblik- ken geschied en zoo discreet, dat zij door bijna niemand werd opgemerkt. De aange houdenen werden naar het Brusselsche ge rechtshof vervoerd, waar zij onmiddellijk door den heer Melse aan een verhoor wer den onderworpen Hier bleek, dat beide personen, sedert een drietal dagen een kamer hadden ge huurd in een perceel aan de Avenue des Allieés in de voorstad Vorst. Zij loochen den alle schuld aan den roofmoord en wis ten voor den morgen, dat de misdaad werd gepleegd, een alibi op te geven. Op de vraag wat het doel van hun reis naar België was, antwoordden zij, dat zij hier werk wilden zoeken. Hun brieven de den zij volgens bun verklaring, poste-res- tante adresseeren, omdat zij nog geen vast adres konden opgeven. Geconstateerd werd dat beide personen geen middelen van be staan hadden. De een bezat niets meer ter wijl de andere nog slechts in het bezit van vier franeï werd gevonden. Gedurende het verhoor bleven beiden kalm. Foto's en vingerafdrukken werden genomen, waarna zij in de gevangenis van Vorst werden opgesloten. Telegrafisch wer den zes personen uit Den Haag naar Brus sel geroepen, om met de aangehoudenen te worden geconfronteerd. Zondag hadden deze confrontaties plaats Vier van de zes getuigen meenden, zonder met stelligheid te kunnen spreken, dat Broers geleek op den persoon, die in den morgen van den roofmoord in de omgeving van het huis waar de misdaad was ge pleegd, gezien werd. Ten opzichte van Vingerling werd echter niets bezwarends getuigd. Na deze confrontaties houdt de Neder- landsche ambtenaar zoowel als de Brus selsche recherche zich uiterst gereserveerd. Eerstgenoemde vertrok naar Den Haag. waar hij de juistheid van de verklaringen van Broers, rond wiens persoon de in structie het meest schijnt te draaien, zal nagaan. De uitlevering der beide Neder landers zal spoedig geschieden. De bewoner van bet perceel te Vorst, waar de aangehoudenen hun intrek had den genomen, verklaarde, dat deze over dag al'-iyd buitenshuis vertoefden en slechts den nacht ia de kamer doorbrachten. Er loopt in Den Haag een als dame ge- lcleede vrouw rond, die de eigenaardige ge woonte heeft om bij allerlei winkeliers be stellingen te. doen, welke afgeleverd moe ten worden op adressen, welke echter, zooals naderhand blijkt, niet bestaan. Hoe wel deze vrouw zich niet aan oplichting schuldig maakt, zij tracht zichzelf niet met deze bestellingen te verrijken stelt de Haagsche olriie toch pogingen in het werk om haar in handen te krijgen, ten einde de reden van haar vreemdsoortige handelwijze te vernemen en haar voorlaan te beletten iets dergelijks weer te onder nemen. BENOEMINGEN. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft eervol ontslag verleend aan den Zeereerw. Pater fr. H. van Dijk O.P., als pastoor te Leeuwarden (H.Dom) cn in zijn plaats be noemd den Zeereerw. Pater fr. H. Geveling O.P., die pastoor was te Neerbosch. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot kapelaan le Rotterdam (H. Dom), den Weleerw. Pater fr. J. Busch O.P.: tot kapelaan te Alkmaar (H. Dom), den Weleerw. Pater fr. R. v. d. Heyden O.P., die kapelaan was te Rotterdam (H. Dom); tot kapelaan te Schiedam (O. L. Vr. v. d. H Rozenkrans), den Weleerw. Pater fr. J. v. Campen O.P die kapelaan was le Alkmaar 1 (H. Dom); tot kapelaan te Rotterdam (H. Hart), den Weleerw. Pater fr. W. v. d. Eisen O.P., die assistent was te Neerbosch; tot assistent te Schiedam (H. Joannes de Dooper), den Weleerw. Pater fr. W. Schuur man O.P., die kapelaan was te Nijmegen (H. Dom). Z. D. H. de Bisschop van 's-Hertogenbosch, heeft benoemd: tot Pastoor te Neerboscb den Zeereerw, Pater fr. B. Verhey O.P., die kapelaan was te Amsterdam (H. Dom); tot kapelaan le Nijmegen (H. Dom), den Weleerw. Pater fr, J. v. d. Burg O.P., die assistent was te Schiedam (H. Joannes dc Dooper); tot kapelaan te Neerbosch den Weleerw. Pater fr. P. Biesta O.P., die kapelaan was te chiedam (O. L. Vr. v. d. H. Rozenkrans). Te Tinaarloo brak, naar de „Asser Crt." meldt, door tot nu toe onbekende oorzaak brand uit in de behuizing van J. van Hem men aldaar. Door den feilen wind greep het vuur snel om zich heen. zoodat het huis in een oogenblik was uitgebrand en er aan redden niet te denken viei. De geheele inventaris, beneven® een tweetal koeien, kwam in de vlammen om. Alhoewel er van alle zijdén hulp wérd verleend, kon men toch niet verhoeden, dat het stroodak van de aangrenzende behuizing, bewoond door J. Veenrijk, eveneens vlam vatte en ook dit huis al spoedig was uitgebrand. Men bepaalde zich toen hoofdzakelijk tot het nathouden van de derde woning, in de nabijheid gelegen. Het huisraad van Veen- dijk kon worden gered. Beide pcrceelen waren verzekerd. Dezer dagen heeft zich te Wilnis bij verschillende ingezetenen iemand aange meld, met het verzoek bem een geldelijke bijdrage te verstrekken, waarbij hij het ver haal opdischte, dat zijn schuitje in de Kromme Mijdrecht gezonken was. Hij was toen naar den burgemeester gegaan en had vergunning gekregen om drie dagen cmder de bewoners te coliecteeren. Bij onderzoek bleek echter, dat van een vergunning van den burgemeester om te collecteeren geen sprake was, evenmin van het zinken van een schuitje in de Kromme Mijdrecht. De politie werd met een en ander in kennis gesteld. Zij trachtte den oplichter te achterhalen, doch deze had lont geroken en was spoorloos verdwenen. Een uitgebreid onderzoek wordt thans in gesteld. De 12-jarige J, Winters te Nijeveen (Drente) sprong Maandag op den auto eener graanmaalderij, viel er af, en kreeg de achterwielen over het lichaam. Hij was ter stond dood. Op initiatief van den Centralen Raad van Katholieke Sociale Bonden is, naar de Msb, verneemt, te Batavia een protestvergadering van Indische Katholieken tegen de Kerk vervolging in Mexico gehouden. Aanwezig waren afgevaardigden van verschillende Ka tholieke organisaties. Er waren talrijke sympathiebetuigingen ingekomen. Pastoor Huygens hield een gloedvolle rede. Tele grammen van hulde en aanhankelijkheid wer den aan Z. H. den Paus en Z. D. H. den Aartsbisschop van Mexico-City gezonden. Het Caecilia-koior zong eenige koorzangen, Verschillende bezoeken eu openbaar gehoor. „De Zeven Provinciën", waarop, naar uit Padang gemeld wordt, de Gouverneur-Ge neraal jhr. mr. A. C. D. de Graelf zich be vond, arriveerde Maandag om acht uur in dc Emmahaven aldaar, waar zeer vele ci viele en militaire autoriteiten en bekende ingezetenen aanwezig waren. Er stond een eerewacht van vier brigades opgesteld. Het weer was prachtig. Een deputatie, bestaande uit den resident, den gewestelijken militairen commandant en andere personen, ging aan boord. De scheepskapel speelde daarop het „Wilhel mus" en vervolgens werden de saluutscho ten gelost. De landvoogd debarkeerde en inspecteer de de eerewacht. De bemanning van „De Zeven Provinciën" hief een driewerf hoezee aan op H. M. de Koningin. Dc gouverneur generaal, dc resident en de adjudant van den G.-G. vertrokken onder gejuich van de menigte in een auto naar Padang. Op het erf van de woning van den resident stonden adathoofden opgesteld. Z. Exc. maakte eerst een rondrit en bracht daarna een be zoek aan het Ooglijdersgesticht cn ver schillende scholen. Hierna werd openbaar gehoor verleend. l ee Aan de nationale bedevaart naar Assisië, die van 21 Maart tot 2 April zal plaats heb ben, zullen behalve den leider van het trl- dium te Assisië, pater Borromeaeus de Greeve, twee priesters der Franciscaner Orde hier te lande deelnemen, terwijl het dagblad „De Tijd" door een der redactie leden ter bedevaart zal vertegenwoordigd zijn. Het rijkskabinet heeft onder leiding van dr. Marx een zitting gehouden, waarin in verband met de nog te treffen beslissing van de gezantenconferentie, beraadslaagd werd over de kwestie der onderhandelin gen te Parijs over de vestingen in het Oosten. Het kabinet keurde de aan gene raal v, Pawels te richten instructies goed- De nieuwbenoemde ministers, die de za ken nog niet hebben overgenomen, namen geen deel aan de zitting. De intergeallieerde militaire commissie kwam gisterenmiddag bijeen, Volgen® de eerste aanwijzingen schijnt het thans waar schijnlijk, dat de onderhandelingen tus schen de geallieerde en Duitsche militaire deskundigen over de fortificaties in Oost- Duitschland tot overeenstemming zullen leiden. De commissie komt hedenochtend opnieuw bijeen. De Duitsc-h-nationale fractie heeft be sloten in plaats van den heer Graf den alg. von Keudell te presenteeren. Dr. Marx heeft thans den rijkspresident voorgesteld. Hcrgt te benoemen tot minister van justi tie en vice-kanselier en von Keudell tot minister van binnenlandsche zaken. De be noeming kan ieder oogenblik worden ver wacht. Het nieuwe kabinet is dan eindelijk na een crisis van vele weken gereed geko- men. Op grond Van de overeenkomst tusschen het huis Hohenzollern en den Pruisischen Staat, moet heden, 1 Februari, da tweed! termijn a vijf millioen mark aan het Huis Hohenzollern worden betaald. Naar de „Reichsdienst der deutschen' Presse" ver neemt, heeft tie remise van dit bedrag vijf millioen mark moeten, op 3 Mei wor den betaald. Honderd vijf Moro's werden gedood en een aantal gewond toen Philippijnsche po litie met tranenverwekkena gas en geweren een aanval deed op een versterking der hoofden Datoc en Tahil op het eiland Jolo. Na het gevecht, dat eenige uren duurde, nam Tahil de vlucht en liet zijn volgelin gen in den steek. De te Rome aanwezige Mexicaansche bis schoppen hebben formeel verklaard dat het onwaar is dat mgr. Orozec, aartsbisschop van Guadalajara de wapens heeft opgevat, dat het Mexicaansche episcopaat de aan den gang zijnde beweging tegen het bewind van president Celles op touw heeft gezet maar eveneens dat het Mexicaansche epis copaat de beweging heeft veroordeeld, zoo als bepaalde kranten beweerden. In de nota, die de Chineesche minister van Buitenlandsche Zaken tot den Erfgel- schen gezant heelt gericht nopens het zen den van Engelsche troepen, uit hij de hoop, dat de troepen zullen worden teruggetrok ken, „op zoodanige wijze, dat niets nood lottigs plaats heeft, waardoor schade zou kunnen worden toegebracht aan de vriend schappelijke betrekkingen, die thans geluk kig tusschen de twee naties bestaan." De nota zegt nog, dat de Chineesche troe pen en de politie in het gebied van Sjang hai ruim voldoende zijn om er de orde te handhaven. Een zendeling gearresteerd. Een zendeling uit Kanton, die een toe spraak hield tot arbeiders en hen aanspoor de tot een beweging tegen de Britten en een algemeene werkstaking, werd op grond van de bepalingen op den noodtoestand, gearresteerd. Een mobiele batterij, bestaande uit 300 man, heelt zich vanmiddag te Bombay in. gescheept met bestemming naar China. LONDEN, 31 Jan. (V.D.) In wetenschappe lijke en medische kringen wordt met groote belangstelling kennis genomen van hetgeen er wordt gemeld omtrent^ een beweerde ontdek king van de ziektekiem van griep. Tot dus verre stuitte 't onderzoek dienaangaande op groote moeilijkheden omdat men niets defini tief wist omtrent he^ ontstaan van influenza. Naar nog vernomen wordt, zal ook bet ministerie van gezondheid op deze aangele genheid worden gewezen en zullen medische experts worden aangesteld om een onder zoek in te stellen. SHANGHAI, *31 Jan. (V.D.) Heden werd aan Engeland een nota gezonden, waarin geprotesteerd wordt tegen het zenden ran troepen, oorlogsschepen en vliegtuigen naar China, in welke daden door China een schen ding van het Negen-Mogendhedenverdrag van Washington en van art. 10 van het Volken bondsstatuut gezien wordt. Na erop gewezen te hebben, dat de in 1922 te Washington ge sloten overeenkomst ten doel had den status in het Verre Oosten te stabiliseeran, de Chineesche rechten te beschermen en de be trekkingen tusschen Ch;na en de mogend' heden te regelen, preciseert de nota, dat de militaire en politioneele troepen in een buiten, de concessies te handhaven. De tegenwoor digheid van tal van vreemde troepen in dat gebied zou echter kunnen leiden tot onvoor ziene complicaties, waarvoor China iedere verantwoordelijkheid van da hand zal wijzen. De nota besluit met Engeland uit te noodigen aan zijn troepen dusdanige instruc- ties te geven, dat niets zai kunnen geschie den, dat de vriendschappelijke betrekkingen tusschen beide naties in gevaar zou kunnen brengen. LONDEN, 31 Jan. (V.D.) Zoowel de ochtend, als de avondbladen noemen de voorstellen, uitgestippeld in de rede, die gis teren door den Minister van Buienlandsche Zaken werd gehouden, degelijk en vérstrek kend. De „Evening Standard" spreekt de meening uit, dat dc Engelsche politiek bezit „een helderheid, kenmerkende een politiek, welke gebaseerd Is op een gezonde waar deering der feiten." Het blad vervolgt: „Shcn eischt herziening der verdragen, waarop hij geen aanspraak kan doen gel den; tenzij de Kanton-regeering vertrouwen stelt in zichzelf en men er van op aan kan. dat zij haar volk onder haar controle weet te krijgen en te weerhouden van het plegen van gewelddaden tegen de vreemdelingen. De vraag of dit zoo is, is hel zwaartepunt der onderhandelingen, want een zweem van twijfel daaromtrent zou concessies, als voor gesteld zijn, onmiddellijk in gevaar bren gen. Dit zal dus een zeer belangrijke facior zijn in de Engelsche politiek. LONDEN, 31 Jan Vanaf Zaterdagmiddag zijn alle steden in Engeland en Wales aan- I gesloten geweest bij de Trans-Atlantische draadlooze telefoondienst. Volgens berich ten uit de verschillende deelen des lands heeft deze uitbreiding* succes. Zoo' meldt de „Manchester Guardian", dat de redactie een langdurig onderhoud beeft gehad met den correspondent in New York, en dat het gesprokene buitengewoon 1 duidelijk te verstaan is geweest. Uit de Amigoe di Curacao: Woensdagmiddag (5 Januari) stond de E'erw, pater A. Koenen, in de nabijheid van het hoofdkantoor der C. P. I. M. op de Isla, op z'n auto te wachten, die hem naar de kapel zou brengen, toen hij onverhoeds werd aangevallen door een Hollandschen arbeider bij de C, P. I. M., genaamd B„ geboortig nit Texel. Als een razende kwam deze, een zwaar stuk hout zwaaiende, en onder den kreet: „ik vermoord je", op pater Koenen toesnellen, die nog tijd had om zijn arm op te heffen en zoo zijn hoofd te beschermen, met het gevolg, dat de slag neerkwam op zijn linkerarm, en hem tamelijk ernstig verwond de. Vóórdat de woesteling tijd bad een twee den slag toe te brengen, was pater Koenen op zij gesprongen, en bad de heer van der Horst den aanvaller gegrepen. Wonder boven wonder heeft de aanslag geen ernstige gevolgen gehad. Omtrent het motief van den aanslag verkeert men nog in het onzekere. Men veronderstelt, dat 't in een vlaag van waanzin Is geschied. AMSTERDAM, 31 Jan. (Bericht v/d mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonten f 5.10 5.30, blauwen f 55.20, bravo's f 3.804.25, bl. eigenheimers f 3.804, roodstar f 4.20— 4.25, eigenheimers f 3.904.25, eigenhei mer poters f 3.103-25, blauwe poters f 2.40 2.50, bonte poters f 2.402.50, roodstar Foters f 2.502.60, Anna Pauwlowna Zand 45, roodstar f 4.104.20, Hiüegommer zandaardappelen f 45.50, Flakkeesche eigenheimers f 44.25, roodstar f 44.20, bl. eigenheimers f 3.804, bravo's f 3.80 4.25 per hl.; juin f 2.302.40 per 50 kg; Spuische eigenheimers f 44.25, roodstar f 44.20, blauwe eigenheimers f 3.80—4, bravo's f 4 -4.50, Friesche borgers f 44.10 per hl. AMSTERDAM, 31 Jan. Vee. Ter markt waren heden aangevoerd: 641 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le qual. 94104 ct., 2e qual. 8292 ct., 3e qual. 7080 ct., mindere soorten lager per kg slachtgewicht; 90 melk- en kalfkoeien f 350500 per stuk; 111 vette kalveren, 2e qual. 8496 ct., een enkel kalf boven noteering, 3e qual. 8702 ct. per kg levend gewicht; 122 nuchteref kalveren, f 1118; 92 schapen f 2642; 650 varkens, Hollandsche Overz. en Gel- dersche le qual. vleeschvarkens 7476, 2e qual. 7172 ct., vette varkens 6971 ct.^per kg slachtgewicht; 74 paarden f 125 ALKMAAR, 3! Jan. Varkens. Aangeroerd 516 varkens, vette f 0.60—0.65, zouters f 0.560.60 per kg. AXEL, 29 Jan. Granen. Ter markt werd heden genoteerd voor tarwe f 13.5014.25, rogge f 9.2510, gerst f 1111.50, havei* f '8.25—9.25, erwten f 17.50—21.50. APELDOORN, 31 ean. Eieren. Aanvoer 50.000 stuks. Prijs f 78, middenprijs f 7.75. Handel gewoon. BOVENKARSPEL (Station), 29 Jan. Uien. Groote gele f 1.651.95, Drielingen f 1.201.30, aangevoerd 525 ba3l. Eloem- kool 1 e soort f 5.807.80, id. 2e soort f 3.50 5.10, id. 3e soort f 2.403.10 per 100 St., aangevoerd 16.800 stuks. Roode K ol f 2 3.9C per 100 kg, aangevoerd 32.800 kg. Gele Kool f 23.20 per 100 kg, aangeveerd 3100 kg. Witte Kool f 1.70—3.40 per 100 kg aangevoerd 19.900 kg. ROTTERDAM, 3 Jan. Aardappelen. Biielsche Eigenheim. f 44.40, Zeeuwsche idem f 3.804, Westl. poters f 2.302.90, blauwe Eigenheimers f 3.80Zeeuwsche bonten f 55.50, id- blauwe f 4.805.20, bravo's f 4—4.40, Redstar f 3.80—4 per baal. Tamelijke aanvoer kalme vraag. Buitenlandsche Granen prijshoudend. Rogge Z. Russ. disp. naar kw. f 13.15 13.35 Western disp. f 13, dito Gulf stoomend f 13.35. La Plata naar kw. disp. f 13.20 13.40, Gerst 48 p. Malting disp. f 231230. aangek, f 227, stoomend f 226, 61 62 Kg. Donau disp. I 235, Canada disp. f 240, ZT- Russ. disp. f239. Haver Canada 3 disp. f 11.60, feed no. 1 disp. f 11.05, 46'47 p. La Plata stoomend f 9.35, Z. Russ. disp. f 10. 0.40. Maïs. La Plata disp. f174, aangek. f17', stoomend f171, Donau/Galfox disp. f 173, stoomend 171 Z. Riuss. disp. f 172. Binnenl. Granen. Tarwe met wat ruimer aanbod, iets vaster gestemd de beste soorten verkocht ad f 14.60 a 14.80, overigens f 14 14.40. Gerst chev. f 1212.50. Haver iets hooger betaald f 0.9010.25, Erwten, kleine ercene, lager, f 18 i i 21, overigens f 15 16.50. Schokkers met tamelijk aanbod, even eens lager verkocht, puike f 3740.50, 2e soorten f 2634, afwijkende f 1318. Brui ne boonen tamelijk ter markt, vrijwel onver anderd f 11.50—11.75. Fijne zaden. Blauw Maanzaad f 5255, karwijzaad f 41—43, lijnzaad voer- f 1819, zaai f 2023, kanariezaad f 1214, kool zaad f 2325, mosterdzaad geel f 2426, boekweit Manchoer. gewacht f 13.10. Dec. Jan. afl. gestort f 13. Vee. Ter markt waren aangevoerd 544 vette runderen, 245 vette gras kalveren, 675 schapen of lammeren, 1050 varkens. De prij zen waren als volgt: koeien lë kw. f 11.02» 2e kw. f 0.900.30, 3e kw. f0.70—C.60, ossen le kw. f0.900.92, 2e kw. fQ.80— 0.90, 3e kw. f 0.600.50, kalveren le kw. 1.50—1.70, 2e kw. f 1.25—1.05, 3e kw. f0.900.70, schapen le kw. f 0.68—0.70, 2e kw. f 0.600.50, 3e kw. f 0.40, lammeren f 0.750.80 varkens le kw. f 0.600.62, 2e kw. f 0.58—0.54, 3e kw. f 0.52—0.43, export f 0.540.62. Vet vee en vette kalveren wegens mimen aanvoer in alle kwalitieten matig verhandeld Schapen en lammeren met matigen handel. Varkens redelijk verhandeld, prijzen terug gaande en ovex het algemeen lager dan vorige week.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7