a Verwijten zonder grond. Verkeersongevallen. Vcornaamste Nieuws Stadsnieuws PIJLTJES Woensdag 2 Februari 1927# 50ste Jaargang No. 16465 Aangiite moet, op straffe van verJJes van alle rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na het ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad De w^gen op Texel. Een auto-,,val". Een Radio-centrale. De eerste Lagere Landbouw school in Noord-Holland. Surcéance Hillegomsche Timmerfabriek. De V. O. V.-kalender van den Raad van Arbeid van Haarlem. VERDRONKEN. Verkiezing Provinciale Staten. Noord-Holland. DOODELIJK ONGEVAL TE HEEMSTEDE. NIEUWE HALTE TUSSCHEN HAARLEM EN IJMUIDEN IN DEN STEEK GELATEN. De uitvoer van bloembollen in 1926. Personalia. Het juiste midden. DAMMEN. BILJARTEN. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. WEERBERICHT. HET POLITIEVRAAGSTUK IN BLOEMENDAAL. De politie naar een villa.? KANTONGERECHT. De Montessorischool. 4 De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Fer week 0.25 Per kwartaal3.25 rranco per post per kwartaal bij vooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening Nr. 5970. 44 A Adverlentién 35 cents per regel /raag- en aanbod-advertentiën 1-4 egels 60 ct per piaatsing: elk» regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling 60 ct. per regel. Bij contract belangrijke korting. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden bij verlies van een hand, f - - - I ".««ansa - Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f VEn bij een ongeval met f OCfi bij verlies van een hand, f 4 OE bij verlies van een f E fl bij'n breuk van f tft bij «.egen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeenngen Jllwll. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; JU, doodelij ken afloopodU.' een voet of een oog; 4 ItiJ. duim of wijsvingerJU. been of arm; stU. andere verlies v. eee vinger Een der groote politieke figuren van den vóór-oorlogschen tijd de heer de Savornin Lohman, heeft vóór zijn dood de verzorging van zijn veelzijdigen politieken arbeid op gedragen aan den bee' van Malsen. Deze heeft, ongetwijfeld naar den geest van den christelijk-historiscl er le'der. thans een bundel met verzamelde politieke opstellen van Lohman uitgegeven en d: J. Th. de Visser, de oud-minister van Onderwijs, heeft bij deze gelegenheid in „de Nederland der" twee artikelen geschrevcr over „Loh- man's politiek en de onze." Dat was een gced denkbeeld var dr de Visser, want zijn woord komt wel te pas. Kennen wij heel duidelijk de meening van dr leiding der Katholieke Staatspartij en der Anti-revolu tionairen tegenover de huidige politieke situatie, die van de christelijk-historischen ligt nog vrijwel in het duister. De enkele woorden, welke mr. Schokking nu en dan in het openbaar spreekt, zijn zóó vaag en zeldzaam, dat men daaraan geen houvast heeft en wat de heer Sno<-ck Henkemans dagelijks in „de Nederlander" schrijft, dat wordt door niemand, zelfs niet door zijn eigen partijgenooten, als „de" meening van de leiding aangezien. De artikelen van een zóó eminent man als dr. de Visser kunnen ons daarom niet anders dan welkom zijn. Wij hebben er veel in beluisterd, wat wij in dezen tijd gaarne hooren en toch hebben zij ons ten slotte onbevredigd gelaten. Dr. de Visser en dat 's hef voornaam ste, waarin wij belang stellen heeft rond uit zijn meening gezegd wat bij denkt van de. Roomsche politiek in het jongste verle den en van het heden Die kan niet anders dan tot dankbaarheid stemmen. Bij de on gelukkige situatie, waarin wij op politiek gebied verkeeren, en welke voornamelijk het gevolg is van de wrijving tusschen de Katholieken en de Christelijk-Historischen, moet alles, wat tot opheldering der ideeën en, zuivering dei verhoudingen kan bijdragen, dankbaar worden aanvaard En te meer verheugt dit woord van dr de Visser, om dat er een sterk pleidooi voor een her nieuwde samenwerking der drie christelijke partijen uil spreekt Des te meer is het échter te betreuren dal een zóó bekwaam schriiver en invloedrijk politicus niet meer gezocht heeft r.aar wat vereenigt en zoo sterk den nadruk heeft gelegd op wat scheidt; erger, dat hij als redenen van de verdeeldheid feibn en opvattingen naar voren schuift, welke in het Katholieke kamp slechts tegenspraak en verbittering kunnen uitlokken. Daar is allereerst de verklaring, dat de Katholieke leiding met het pauselijk gezant schap „een knuppel in het rechtschen hoen derhok" geworpen heeft. Afgescheiden van de vraag, of het in deze omstandigheden wel tactisch is deze oude coalitiewond op nieuw open te halen moest een zoo scherp zinnig man als dr. de Visser toch eerlijker en objectiever de geschiedenis weten te zien. Wanneer hij de Katholieke leiding had verweten, dat zij, gerien de felle anti- Colijnhetze, gezien het verlies, hetwelk de anti-revolutionairen bij de stembus van 1925 geleden hadden: kennende het bezwaar der christelijk-historischen tegen het Pau selijk gezantschap; gezien de opkomst van anti-papistische kiezersgroepen; wetende, dat de linkschc partijen er alles op zouden zetten om een kabinet-Colijn 'e doen val len, dat de Katholieke leiding gezien dit alles verkeerd deed om een opdracht tot kabinetsformatie aan den heer Colijn te bevorderener viel met den heer de Visser te praten en hij had in ieder geval het verloop der historie aan zijn zijde. Maar om den Katholieken te verwijten, dat zij vast hebben gehouden aan een pauselijk gezantschap dat om nationale rede nen door een liberaal minister-president was ingesteld en dat door een anderen li beralen minister van buitenlandsche zaken tot hef laatste toe werd verdedigd uitslui tend in het lands belang. zie. dat zijn, zacht gesproken geen gelukkige en geen verstandige argumenten Het betreurens waardige is, dat dr de Visser, wanneer hij eenmaal met een paar woorden zulk een geheel verkeerde praemisre heeft opgezet, in een lang en bloemrijk betoog op zich zelf een heel verdienstelijke redeneering de schrikkelijke gevolgen als: 1ste groei van het anti-papisme. 2de gevaar voor afbrok keling der Roomsche eenheid zelf en 3de gevaar voor verkoeling tusschen de chris telijke partijen uit die vermeende fout der Katholieken afleidt Maar komt het dan bij een man als oud-minister de Visser niet op dat men, bij een schildering van zulke zwarte gevolgen eerst wel eens degelijk mag onderzoeken, of het verband van oorzaak en gevolg wel in ordt is? Had de schijver dit objectief gedaan, hij zou tot de conclusie zijn gekomen, dat het anti-papisme ook zonder het pauselijk gezantschap bestond; dat de Katholieke eenheid, door de houding der R.K. Kamerfractie op den befaamden dag van 11 November, eer is verstrekt dan ver zwakt en dat de verkoeling tusschen de christelijke partijen niet aan de Katholie ken, maar aan de houding der christelijk- historischen, dit met de linkerzijde een bloc vormde tegen de christelijke regeering, te wijten was: een houding, waarvoor dr. de Visser zich zelf schaamde, zóó dat bij bij de stemming maar lievei neg bleef. Van hetzelfde gehalte zijl. de verwijten an dr. de Visser over de Roomsché eischen omtrent opheffing van he! processieverbod en art. 177 regeeringsreglarrent. De Room- schen moeten niet met zulke speciale gods dienstige eischen komen, zegt dr. de Vis ser, want daardoor bederven zij de sfeer, waarin de coalitie moet gedijen! Is dit nu billijk? De eisch van opheffing van het processieverbod is door de R.K. Kamer fractie nooit gesteld er de Katholieke pers heeft met groote ze'f beheers, hing dit punt altijd op den achtergrond gedrongen. Maar opheffing van art 177 Indisch regeerings- reglement i« geen speciaal Katholieke "wensch. 't Is een politieke e'sch om vrij heid der missie- 't is een liberale eisch in den goeden zin; 't is een eisch, geheel in den geest der Nederlnndsche grondwet. Maar het verzet van Christelijk-Historische zijde hiertegen, alleen hierop gegrond, dat de hervormde predikanten gein last van de ijverige Katholieke missionarissen willen hebben, dat verzet is verderfelijk voor een goeden geest onder christelijke partijgan gers, omdat men nooit van een kerk als de Katho'ieke kan vergen, dat zij haar eersten plicht van Evangelieprediking ter wille van een politieke partijoverweging zal verzaken en dus van de georganiseerde Katholieke staatsburgers nooit kan verwach- wachten dat zij ten deze van hun poli tieke rechten geen gebruik zullen maken. Men ziet dus, dat er van de verwijten van dr de Visser aan het adres der prac- tische politiek van de R.K.Staatspartij niet veel overblijft Rest nog een in ons oog veel voornamere beschouwing in hef betoog van dr de Visset over de tegengestelde op vatting welke bij de christelijk-historischen eenerzijds en bij de Katholieken en anti revolutionairen anderzijds ten opzichte van de politiek heerscht. Daarover in een vol gend artikel nog een enkel woord! Het lid van de Prov. Staten, C. Thomas sen, had den 28steen December 1926 de na volgende vragen bij Gedeputeerde Staten ingezonden: Willen Gedeputeerde Staten aan de Sta ten mededeelen, of er naar hun opvatting reden is, om enkele wegen op Texel op te nemen in het provinciale net van primaire wegen, of wel om op andere wijze mede te werken zoo mogelijk te zamen met het Rijk ten einde die wegen geschikt te maken voor het moderne verkeer? Het antwoord van Gëdep. Staten luidt als volgt: Naar het oordeel van Gedeputeerde Sta ten moet thans eerst uitvoering worden ge geven aan het plan voor de primaire wegen, gelijk dit door de Provinciale Staten is vastgesteld. Aan de zoo spoedig mogelijke totstandkoming daarvan moeten alle krach ten worden besteed. Daarna kan worden nagegaan, in Hoever re uitbreiding van het net der primaire we gen aanbeveling verdient. Gedeputeerde Staten zijn derhalve niet bereid, thans reeds opneming van wegen op Texel in het pri maire net te bevorderen Zijn de belanghebbende besturen van oor deel, dat enkele wegen op het eiland meer geschikt gemaakt moeten worden voor het moderne verkeer, dan ligt het op hun weg. de daartoe noodige maatregelen te treffen. Door de politie van Haarlemmerliede zijn acht automobilisten bekeurd, wegens overtreding van de Maximum-snelheid. De snelste rijder haalde 45 K.M.., terwijl 12 K.M., de vastgestelde maximum-snelheid is. In het stadsgedeelte van Haarlemmerliede heeft het gemeentebestuur van Haarlem merliede vergunning verleend aan de heeren Gorree en Koperen, tot het exploiteeren van een radio-centrale. Blijkens officieele medédeelingen is de stichting van een lagere landbouwschool te Purmerend verzekerd. De inrichting zal worden gevestigd in de oude bewaarschool in de Kanaalstraat, aldaar. Dit is de eerste lagere landbouw school in Noord-Holland. De Haarlemsche rechtbank heeft aan de Hillegomsche Timmerfabriek te Hillegom surseance van betaling verleend voor den tijd van 4 maanden. Tot bewindvoerder is benoemd mr. L. V, Hoog. In verband met het antwoord van den min. van Arbeid, Handel en Nijverheid aan het Kamerlid van der Waer^en, betreffende de uitgegeven kalender voor de Vrijwillige Ouderdoms-Verzekering, waaruit 1 lijkt, dat het Bestuur van den Ra^d van Arbeid te Haarlem, niet van plan is de uitgave te sta ken, kunnen wij nog mededeelen, dat de aan gekochte kalenders, totaal 5000, zoo goed als geheel waren uitgereikt. Er zijn nog slechts enkele exemplaren over. Wij kunnen er nog aan toevoegen, dat deze kalender genomen werd, omdat men er op billijke voorwaar den aan kon komen, doch dan diende men de geheele serie te nemen en geen keus te doen. Gistermorgen werd door de politie van IJmuiden-Oost aan den Kanaaldijk ter hoogte van het klaphekje, een muts en sleutel geviondën. Een ongeval vermoe dende, werd direct met dreggen aange vangen en het mocht na anderhalf uur gelukken het lijk van een 31-jarige vrouw op te halen. Bij onderzoek bleek het mej. Z. te zijn, wonende Plantiusstraat IJmui- den-Oost, die des morgens 5 uur de woning verlaten had. De lijst van candidaten van den Vrijheids bond van de Kieskringen Haarlem en Vel- sen voor de verkiezingen Provinciate Sta ten is door den Partijraad als volgt vastge steld: 1. Mr, A. S Miedema, te Haarlem. 2. P. Otto, te Bloemendaal. 3. F. Rijkes, te Heemstede. 4. A. Buurmon, te Haarlemmermeer. 5. Jhr. J C. MoÜerus, te Bloemendaal. 6. J. C. M. Mensing, te Aalsmeer. 7. Mevr. M. B Boissevain-Pijnappel, te Blarirum. 8. Mr. C A Guépin, te Santpoort. 9. H. M. van Unen. te Heemstede. 10. Dr G Adrian, te Haarlem. 11. Mevr, E. v. DamCohen, te Haarlem 12. A. Roodenburg J.B.zn., te Haarlem mermeer. In de Statenkieskingen Helder, Hoorn, en Zaandam zijn door de S.D.A.P. candidaat gesteld: Voor Helder en Hoorn: 1. A. W. Michels te Haarlem, 2. J. Westerhof te Alkmaar, 3. P. Zeeman te Zuidscharwiude. 4. Mevr. N. SlootenSmit te Groot-Schermer, 5. N. Tj. Swierstra te Enkhu'zen, 6. C. Schagen te Edam 7 N. J. Plomper te Hoorn, 8. C. Ham te Wijdenes, 9. R Witteveen te Oter- leek, 10. G. Galjaard te N.-Niedorp. Voor Zaandam: 1 A. de Vries te Zaan dam, 2 K. Prins te Zaandam. 3. B. W. Binnendijk te Amsterdam, 4. S. van Hoorn te Zaandam, 5, Mevr. J. WesterhofKoopa] te Alkmaar, 6. D. Bij! te Assendelft, 7. C. C. Bakker te Zaandam, 8. J. Visser te Krom- menïedijk, 9. Jb. de Vries te Amsterdam. 10. Mevr. J C. Dorjeevan Aller te Zaan dam. Door de gemeente worden aan de Zand- voortschelaan onder eigen beheer nieuwe wegen aangelegd en men is thans bezig met het leggen van' de rioleering. Waar veengrond onder die te leggen rioleering is, worden op afstanden paaltjes in den grond geslagen, waarop baddings gelegd worden tegen Verzakking. Die paaltjes worden in den grond geslagen met een kleine hei stelling Bij het verplaatsen der heistelling, brak de zwanenhals, dat de verbinding is der heistelling. De werkman W., wonende Kastanjelaan te Heemstede, kwam met zijn hoofd tusschen de vallende palen en be kwam daardoor ernstige verwondingen. Een drietal doctoren, spoedig ter plaatse, advi seerde overbrenging naar de Mariastichting, waar W. gistermiddag, zonder bij kennis te zijn gekomen, is overleden. Een medearbeider, H. genaamd, bekwam eveneens lichte verwondingen. Over dit droevig ongeval is nog nader te vermelden: De verongelukte werkman W., zakte, toen de paal op zijn hoofd stortte, onmiddellijk ineen. De tweede paa' viel op den schouder van een anderen werkman, die 'n schouder fractuur kreeg. Het ongeluk gebeurde om tien minuten over wier, en reeds halfvijf werd de gewonde per zieken auto der firma Mathot naar de Mariastichting vervoerd, nadat de opzicher B, een noodverband bad gelegd en de twee geneesheeren, die dade lijk ter plaatse hulp hadden verleend. W, is den volgenden dag, Dinsdagmiddag halfeen overleden Hij laat een vrouw en drie kinderen achter. Eén der zoons was op eenigen af stand van de plaats des ongeluks aan de rioleeringswerkzaamhedeii bezig. Met den a.s. Zomerdienst zullen de Ned. Spoorwegen op het baanvak Haarlem VelsenIJmuiden een nieuwe halte ope nen, aangeduid als halte „Zeeweg." Langs de geniedijk in Haarlemmermeer, bevinden zich nog steeds eenige inge bouwde hokken, z.g schuilplaatsen, die in den mobilisatietijd werden aangebracht en in de laatste jaren door niemand anders meer worden gebruikt dan door 'zwervers, landloopers, enz., om er den nacht in door te brengen. Maandagavond hadden een man en een vrouw in zoo'n hok hun intrek genomen. Toen de man het wat koud begon te krijgen want de hokken zijn allerminst geschikt om als slaapplaats te worden gebruikt gaf hij zijn verlangen naar een paar stevigp borrdls aan zijn vrouw te kennen, die hem een verwarming op die wijze wel scheen te gunnen en hem daartoe eenig geld ter hand stelde, waarop de van kou bibberende man „op stap" ging omniet meer terug te keeren. De vrouw; die -het tusschen de wanden van het in den grond gemaakte gat ook niet te breed zal gehad hebben, wachtte den geheelen nacht tevergeefs op de terug komst van den man en zei, toen hij er 's morgens nog niet was: „ik blijf hier net zoo lang in dit hok tot hij weder komt! Wij vernamen nog niet of hij weer ver schenen, dan wel of de vrouw nog steeds wachtende is, „DE LEVENDE MEDUSA". Zooa's reeds gemeld is, wordt in den Stadsschouwburg hedenavond een opvce- r' g gegeven van „De Levende Medusa" of „ije kramt, die men ziet." De pers is onverdeeld gunstig in haar oordeel; hieronder laten wij enkele uitingen volgen: „De Telegraaf".... men amuseerde zich met een genre dat ons ter harte gaat, om dat het ras-acteurs eischt, en cmdat het sponaan, gul, snel en geestig was.... en door en door Hol'andsch! „De Tijd".... Er zal hier geen sprake zijn van „De Schipbreuk der Medusa maar van een triomftocht der Medusa.... want naar deze allergeestigste, uiterst ge slaagde poging om ons verwend publiek met iets. nieuws onbedaarlijk en tevens fiin-komisch te amuseeren, zullen duizenden heenstroomen. Waarlijk iets koste lijks!.Alles bijeen de eerste neutrale krant, die ik van harte aanbeveel als Ka tholiek journalist. „De Maasbode": En laat ons nu maar aanstonds zeggen: die krant is om van te smullen, zoo'n levende, geestige, vlugge charge als ze geworden is. Het „Weekblad voor Bloembollencultuur" bevat een uitvoerige staat, waar.n vermeld worden d„ ciifers van uitvoer van bloem bollen in 1926 Daaruit blijkt, dat in totaal is uitgevoerd 33.141.013 K.G. bloembollen (in 1925: 31.227.083) met een waarde van 39.166.058 (in, 1925: 44.806.815). ERNSTIGE AANRIJDING. In de Zijlstraat reed gisterenavond half acht een auto in de richting Nassaulaan. Bij het Postkan'oor wilde een motorrij der, die in de tegenovergestelde richting reed, den weg oversteken. Hij reed hiertoe achter de auto om, doch kwam er toch mede in aanraking. Hij viel en bekwam een bloedende hoofdwonde. Nadat een lid van O. D. hulp had verleend, werd de gewonde ter observatie in het St. Elisabethsgasthuis opgenomen. De duorijdster kreeg geen let sel. GEHOORD EN GEZIEN. Berouw. Na den beklagenwaardigen recidivist, die in een zwak oogenblik zich vergrepen had aan een anders eigendom, na den beroeps misdadiger, die de helft van zijn leven ach ter muren en tralies had doorgebracht en nu cynisch-brutaal deed tegen rechters en advocaat, was zijn versghijning in het be klaagdenbankje oen pijnlijke beklemming. Zijn geheele wezen was in absolute tegen- s'elling met die plaats, zijn optreden nam het schaarsche publiek, dat het merken liet, - en de rechters, die het bijna niet merken lieten, onmiddellijk voor zich in. Eerlijk, niet kruiperig-onderdanig, open hartig, zonder eigen schuld te verkleinen, hoewel beschaamd, bekende hij hetgeen de Officier van Justitie uit de dagvaardiging voorlas; hij wekte medelijden, sympathie vooral. Niemand die hem niet liever in an dere kleeding had gezien dan in de vaal blauwe uniform, die hem kenmerkte als een der bewoners van het huis. dat in een ge lukkig euphemisme „Rijksopvoedingsge sticht" wordt geribemd. Het verhaal van zijn ongeluk was even eenvoudig als tra gisch. Geen werk hij moest een pakje brengen naar een huis, waar hij niemand vond de gelegenheid was gemakkelijk en de verleiding groot niemand die het zien of ontdekken kon en een half uur later zat hij op het politiebureau. Van het geld, dat het bestolene had opgebracht, had hij niets kunnen gebruiken. „Waarom deed je het?*\ vroeg de pre sident. „Ik had geen werk, meneer, 'n heelen tijd niets verdiend en 't ging zoo gemak kelijk; er was niemand in de buurt. „Je wist toch, dat 't stelen was." „Dat wist. ik, meneer; ik mocht het niet doen maar het zal ook niet weer ge beuren," De woorden, zoo vaak voor de balie ge hoord, klinken uit zijn mond anders, zui verder, eerlijker. „Ben je nu.... daar voor....?" „Nee, meneer, niet voor stelen; 't was heel iets anders niet zóó erg." De jongen wordt hoe langdr hoe nerveu zer; zijn vingers plukken ongedurig aan de knoopen van zijn jasje, zijn lippen trillen in zenuwspanning. Het angs spook, van den Officier, die straks zijn requisi oir zal hou den, van de rechters die zullen vonnissen, rechtvaardig, maar onmeedoogend mis schien, omdat de wet onmeedoogend is, slaat hem met radeloozen angst voor de ge volgen van zijn misstap. „Hoe lang ben je daar?" vraagt de pre sident. n'n Paar maanden, meneer. „En?" „Slecht, meneer, slecht, 't Is bijna niet uit te houden." De zenuwtrekkingen om zijr mond verstijven, een diepe snik en de tra nen wellen op uit zijn oogen, n et te weer houden. Met de mouw van zijn uniform boent hij over zijn gezicht, maar de tranen blijven onophoudelijk vloeien. „Niet thuis, niet vrij, enne't is een gesticht, 'n soort...." Terwij! de jongen ui'huilt, houdt de Offi cier zijn requisitoir. Het is mild, en nog snikkend kijkt de jongen hoopvol op uit zijn gebukte houding. De rechters zijn het zichtbaar eens met den eisch, een voor waardelijke straf is hier vooral op haar plaats. „Wij zullen onmiddellijk uitspraak doen' zegt de president, „dan behoef je de vol gende week niet hierheen te komen om hei vonnis te hooren." De stemming van den jongen stijgt; de spanning van een heele week in hoop en angst zou misschien ondragelijk zijn ge weest. Hij wriemelt nog zenuwachtig met zijn vingers en vraagt de rechtbank dee moedig doch dringend uitspraak te doen overeenkomstig den eisch. De rechters zijn spoedig uit de raadka mer terug; bij monde van den president wordt het vonnis medegedeeld. De vreugde en dankbaarheid van den jongen zijn ont roerend; de straf is nog minder dan de eisch en het schrikbeeld van de gevange nis is verdwenen. De vaderlijke woorden van den president hebben nooit zoo goed ingang gevonden. „Zorg er nu voor, jongen, dat het nooit weer gebeurt. Laat 't je een les zijn, al is het een harde. Dus pas nu op." ,,'t Zal nooit meer gebeuren, meneer, nooit meer. Ik zal m'n best doen, zoo hard als ik maar kan. Nooit doe ik nog iets dat niet mag, nooit, nooit, nooit!" Wilskracht ligt er in de woorden, die hij met heftige gebaren van zijn arm onderstreept. „Ik hoop 't voor je; dus, houd je goed." In innige denkbaarheid groet de jongen de rechters en verlaat de zaal; de deur waarder roept de namen voor de volgende zaak af. De heer H. Th. Veringa, plaatsvervan gend hoofd aan de .Sint Anthoniusschool alhier, is met ingang van 1 Maart benoemd tot onderwijzer bij het R.-K. Buitenge woon Onderwijs (aan zwakzinnigen) te Am sterdam. Een politiek man vertrouwde mij een dezer dagen toe, dat hij zich in den laat- sten tijd in een moeilijken tweestrijd be vindt. Hij is een der menschen, die mede beslissen in de kwestie autobus, of spoor of traam. Wat moet hij doen? Van de zijde der transportarbeiders en chauffeurs ont ving hij het vriendelijk verzoek toch vooral niet te karig te zijn met het geven van autobus-concessies, want daardoor wordt de werkgelegenheid voor chauffeurs en vele andere vaklieden verruimd en aan dat ge hate monopolie van spoor en tram komt een einde. Vrije concurrentie, dat is je ware, werd van deze zijde gepropageerd. Maar de spoorwegmannen redeneeren an ders. Ze zien een bedreiging voor hun be slaan in de groot» coucurrentie van auto bussen en wenschen met het oog op een goede regeling van het personen- en goe derenvervoer dat de autobus aangewend wordt tot aanvulling van de spoor- en tramwegen, terwijl bijde vergunning voor de exploitatie van autobusdiensten voorwaar den behooren te worden gesteld, in ver band met de veiligheid. Ziedaar de botsing van belangen en onze politicus voorzag de moeilijkheid om met iedereen goede vrienden te blijven. Hij wil het zoo graag, maar ditmaal zal 't hem niet lukken een middenbaan te zeilen, waardoor alle moeilijkheden vermeden wor den. Nog heeft geen der partijen een kreet aangeheven, waarbij op wraak werd aange drongen bij de eerstvolgende verkiezingen wanneer de beslissing te gunstig is voor de andere partij, maar dat is maar een kwes tie van dagen. Ja, ook politici beleven soms moeilijke uren. Laat ik er, om allen misverstand te voor komen, .bijvoegen dat het geen R.K. Po liticus was, d\e alzoo klaagde tegenover mij. De „Haarlemsche Damclub" II kam pioen der Noordelijke 2de Klasse van den Nederl. Dambond. Gisteravond vond te Haarlem in het club lokaal der „Haarlemsche Damclub" de 2de ontmoeting plaats tusschen de kampioenen der afdeelingen A. en B. om het Club kampioenschap der geheele Noordelijke 2de Klasse van den NederLandschen Dambond. Na een fraaien en spannenden strijd wisten de Haarlemmers ook dezen tweeden wed strijd te winnen, waardoor zij beslag legden op den kampioenstitel der geheele Noor delijke 2de Klasse en in den eindstrijd zullen uitkomen om het clubkampioenschap van Nederland 2de Klasse tegen de kampioenen der overige districten. De gedetailleerde uitslag van dezen wed strijd volgt hieronder „Haarl. Damclub" II. Chr. Damvereeni- Haarlem ging „Amsterdam" I Bord N.r. Amsterdam 1. J. P. van EykJ. Zuiver 02 2. S. M. MonsH. Keuning 11 3. H. v. SantenJ. D. F. Langhenkel 20 4. P. G. van EngelenM. Wassenaar 02 5. Pli. F. AmelungJ. L. Langhenkel 20 6. J. WielinqaJ. Prins 20 7. J. v. d. GiessenJ. F. Koehler 11 8. P. H. Meure—H. J. Koner 1—1 9. J. Bijster Jr.W. A. Buitendijk 20 10. P. Mollema;A. Tardij 20 Totaal, voor Haarlem 137 DROST—VAN DER LAAN. Hedenavond vindt in café „Monopole" aan het Stationsplein een match van 60 car. cadre plaats tusschen den bskenden professioaaln-biljarter Drost en den 'nr. v. d. Laan. Laatstgenoemde is een bekend Am- sterdamsch amateur, welke kort geleden tot de beroepsklasse overging. Vooral de heer Drost heeft grootsche olannen en denkt de partij in slechts tien beurten te beëindigen. Het belooft een schitterende partij te worden. PRIJSUITREIKING HAARLEMSCHE KAMPIOENSCHAPPEN. Direct na afloop van bovengenoemden pioenschap le kl. van den Biljartbond Haar- pioenschap lc klasse der Biljartbond Haar lem en Omstreken uitgereikt worden. Naast de verschillende prijzen, welke de spelers in verband met hun plaats op de eindrangschikking hebben in ontvangst te nemen, is er voor den kampioen nog be schikbaar de bekende wisselprijs: het zil veren biljartje. Bovendien zijn er nog eenige prijzen beschikbaar gesteld voor eenige beurten, welke nog door het lot aangewezen moeten worden. 'n Kansje voor alle deelnemers dus. Tenslotte za'. door het lot beslist worden, of de heer de Jager, voor de hoogste serie, of de Heer Poeljaeger, voor de best gespeelde partij, een prijs zal krijgen. NOTARIS G. A. VERKADE. Bij Koninklijk besluit van 31 Januari 27 is benoemd tot notaris binnen he: arron dissement Alkmaar, ter standplaats de ge meente Alkmaar, de heer G. A. Verkade. candidaat-noiaris te IJmuioen. Hoewel het niet zeker is, dat de heer Verkade zijn benoeming aanr.eemt, biedt zij toch een ongezochte gelegenheid t cwij- zen op de vele verdiensten van de heer Verkade voor de katholieke zaak. De Jieer Verkade heeft veel voor het openbare katholieke leven gedaan. O.m. was hij voorzitter van de R. K. Kiesvereeni- ging, voor welker weder-oprichting hij ze ven jaar geleden zeer geijverd heeft. Veel heeft hij ook gedaan voor de stichting van het R. K. Vereenigingsgebouw. Eerst nam hij een groot aandeel in de organisatie van de loterij, met het doel te komen tot stich ting van een gebouw en was vervolgens 3 jaar lid van het comité voor de stichting. In dit comité heeft hij ook zijn beste krachten gegeven. 15 Juni 1918 kwam de heer Verkade_ op het kantoor van notaris BBóerlage en thans bekleed hij er een leidende positie. Voor dien was hij werkzaam op de notariskanto ren van den heer Van Klarenbeek en van de heeren Schrameier en Verbrugge, bei- den te Rotterdam, De roofmoord in Den Haag. De uitlevering der te Brussel gearresteerde personen. Dreigend arbeidcrsconilict te Vlaardingen. De relletjes te Assen en Ede. Uitspraken van het Hoog Mil. GerechtshoL Enkele straften gewijzigd. De ex-kroonprins te Wiering ;n. Bezich tiging der Zuiderzeewerken. De hypotheken in „Maas en Waal" Be zwaren van slachtoffers van den Waters nood. Briand heeft minister Vandervêlde mede gedeeld, dat Frankrijk inzake de pasvisa des besfaanden toestand zal bandhaven. De Brennerbaan door een aardverschni- ving versperd. De generaals Woe Pci Foe en Tsjang Tso Lin hebben zich verbonden tegenover Feng Joe llsiang en de Kantonneezen. De onderhandelingen tnsscben Enge'schcn en Chineezen te Hackao zonden zijn afge broken. De Mexicaansche regeering heeft een de creet uitgevaardigd, dat de R.K. Priesters zich van af 10 dezer dagelijks en persoon lijk bij den minister van binnenlandsche zaken hebben aan te melden. Barometerstand 9 uur v.m.: 758. Vooruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5 17. Naar waarnemingen in den morgen van 2 Februari. Hoogste Barometerstand 764.3 m. M. te Coruna. Laagste Barometerstand 742.4 m. M. te Vestmanoer. Verwachting van den avond van 2 tot den avond van 3 Februari. Matige tot zwakke. N. tot N.W., later eerder krimpende dan weer toenemenden wind; aanvankelijk opklarend, later weer toenemende bewolking.. Eerst weinig of geen, later toenemende kans op neerslag, later zachter. De heer Yerkade heeft zich gedurende de toch nog betrekkelijk weinige jaren, welke hij hier was, zeer veel vrienden verworven, niet het minst ook door zijn aangenamen omgang. Zijn leiderschap op vergaderingen wekt# steeds bewondering. Hij wist de discussies steeds zakelijk te houden, doch wist ook immer een opgewek- ten ge.st te bewaren. Zijn heengaan is ongetwijfeld een ver- lies voor de katholieke zaak alhier. Naar wij vernemen, zou het gemeente bestuur van Bloemendaal pogingen in het werk stellen, om de villa „Djember", gelegen op den hoek JulianalaanBloemendaalsche weg, te Overveen, a"an te koopen en te bestemmen tot politiebureau, omdat het oude politiebureau nie meer aan de door de wet gestelde eischen voldoet. Onderhandelingen omtrent den aankoop zouden nog gaande zijn. Zooals men weet, is in den gemeenteraad herhaalde malen aangedrongen op concen tratie van de politieposten Bloemendaal, Overveen en Aerdenhout. Er is een strooming in de raad, welke deze concentratie te Overveen wenscht en in dit -verband is het begrijpelijk dat het ge- meentebestuur naar een betere huisvesting voor de politie te Overveen uitziet. Overtreding der Arbeidswet. Voor den kantonrechter werd heden behandeld de zaak tegen den heer C., te Zandvoort, die de werken van de nieuwe golfbanen uitvoert. Hem waren overtredin gen van de Arbeidswet ten laste gelegd. Verdachte meende, dat het betrokken geval niet onder de Arbe.dswet viel, daar hij een duin- of parkaanleg uitvoerde, die niet on der de Arbeidswet ressorteert. De amb tenaar van het O. M. vroeg eenige boeten van 0.50. Na verdediging sprak de waar nemend kantonrechter, mr Schaap, "er. dachte vrii Gelijk bekend, heeft een groep burgers alhier, bij den Raad geadresseerd cm een Openbare Montessorischool voor O. L. O. Aan de vakorgamisa'ie is daarover ad- vies gevraagd. De afdeeüng Haarlem van het Nederlandsch Onderwijzers-Genoot schap vond den heer de Vries, hoofdbe stuurder van het N. O. G. bereid, dit on derwerp in een in Februari te houden ver» gaderign in te leiden. Behalve autoriteilen zullen o.a. ook da V

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1