Radio-Omroep. De liefde van een kunstschilder. PARK HOTEL f Overeenstemming bereikt te Parijs in de kwestie der versterkingen aan de Oostgrens van het Duitsche Rijk. Het werkloosheidsvraagstuk in Frankrijk. De middelen ter bestrijding der werkloosheid. Tsjang Tso Lin teleurgesteld over de Britsche voorstellen. Onder de Radio-berichten: Briand heeft aan Vandervelde meege deeld. dat Frankrijk inzake de pasvisa den bestaanden toestand zal handhaven. De Brennerbaan door een aardschuiving versperd. In Mexico is door de regeering gelast, dat de R.-K. priesters zich vanaf 10 dezer persoonlijk bij den minister van binnenlandsche zaken dagelijks hebben aan te melden. De onderhandelingen te Hankau tusschen de Fngelschen opgeschort? De generaals Woe Pei Foe en Tsjang Tso Lin hebben zich verbonden tegenover Feng Joe Hsiang en de Kantonneezen. BINNENLANDSCH NIEUWS. Toepassing artikel 41 der Invaliditeitswet. FEUILLETON. Deutsche Hotels" De hypotheken in Maas en Waal". Ernstige besluiten. Burgers' rijwielen. VERKEER EN POSTERIJEN. Luchtpost. POSTZEGELNIEUWS. Nieuwe postzegels. SOCIAAL LEVEN. UIT ONZE OOST. Vervoer van geïnterneerden. RECHTZAKEN. De relletjes te Assen en Ede. Een langdurige staking. Een dreigend conflict te V laar dingen. Verduistering van 80.000 Sigaren AM5TERDAMSCH NIEUWS. Amsterdams theologische faculteit. Staking in het engros- confectiebedrijf? Geschrokken van Eau-de- Cologne. Henri Ghéon, de schrijver van „Genesius" De ontwapening ran Duitschland. Hei intergeallieerde militaire comité is gis terenochtend onder voorzitterschap van maarschalk Foch bijeengekomen om den teftst van zijn rapport inzake de versterkin gen aan de Duitsche Oostgrens op te stellen. Daarna begaven de geallieerde militaire deskundigen zich naar het ministerie van bnitenlandsche zaken om aan de te elf uur begonnen zitting van den Raad van Ambas sadeurs deel ie nemen. Naar van bevoegde zijde verluidt is tus schen het intergeallieerde militaire comité den Raad van Ambassadeurs en de Duitsche gedelegeerden von Pawels en geheimraad Forst er overeenstemming in de quaestie der versterkingen aan de Oostgrens verkregen. De bereikte overeenstemming over de nog bestaande geschilpunten (uitvoër oorlogsma teriaal en vestingwerken) berust, naar de bladen van bevoegde zijde vernemen, cp voorstellen en tegenvoorstellen en is niet als een ultimatum of iets dergelijks te be schouwen. Daarbij moet worden opgemerkt,, dat het in het vredesverdrag vermelde be grip van metingen aan de grenzen beperkt is geworden. De nieuwe regeling ter zake is voor Duitschland niet ongunstig. Aangaande de na 1920 aangelegde werken is een com promis bereikt, waardoor een groot deel daarvan behouden kan blijven. De ophefiing der militaire contróle. czp grond van de onlangs te Genève ge sloten overeenkomst tusschen Duitschland en de geallieerden is gisteren de intergeallieerde militaire contróle in Duitschland geëindigd. Van nu af moeten geschillen nopens de ont wapening voor den Volkenbond wordqn ge bracht. Het conflict tusschen China en Britannië. in een in Zuid-Wale9 gehouden rede heeft Ramsay MacDonald er opnieuw den nadruk op gelegd, dat de thans gevoerd wordende onderhandelingen de beste verwachtingen boden voor een bijlegging der geschillen in China. Hij was optimistisch genoeg om te gelooven, dat alles in orde zou komen. De rede door Sir Austen Chamberlain te Bir mingham gehouden, verheugde hem zeer. Ieder hulp, die de oppositie hem kan ver- leenen bij onderhandelingen op deze grond slagen, zal verleend worden, dat kon men wel als vaststaand aannemen. Ik begrijp, al dus MacDonald, die mensehen niet die mij als leider der oppositie zeggen dat ik omdat de regeering iets doet, het tegenovergestelde moet doen. Ik weiger beslist door dit soort gevoelen te worden misleid. Zoolang de re geering met Tsjen onderhandelt op den grondslag van erkenning dar Chineesche on afhankelijkheid en liquideering der oude ver dragen, zal ik achter haar staan om haar alle hulp te geven die ik kan. Stel. aldus spr. tot zijn hoorders, uw volle vertrouwen in onder bandelen en in de persoonlijkheid der man nen, die Engeland derwaarts heeft gezonden. Sir Miles Lampson is bewonderenswaardig; de beer O'Malley is bewonderenswaardig. Ik geloof vast dat als iemand de zaken kan bijleggen, het deze beide mannen zijn. Een miniatuur onder een tafelblad. Engelsche kranten maken melding van een miniatuurportret in olieverf van Lord Nelson, dat gevonden werd in Zuid-Afrika. De ma nier, waarop het miniatuur voor den dag kwam is wel eigenaardig: het zat verborgen in een hoekje onder het blad van een oude tafel, die in 1895 voor vijf shillings werd verkocht. Toen het bouwvallig meubel een poot brak. ontdekte de man die het repa reerde een klein pakje, dat bij opening een doosje bleek te bevatten, waaruit het portret voor den dag kwam met nog een broche, waarop de initialen A. L, C. en de datum 1791 het jaar waarin Lady Nelson haar echtgenoot verliet. De werkloosheid in Frankrijk. Het probleem der werkloosheid vormt in Frankrijk het onderwerp eener levendige gcdachtenwisseling, niet slechts tengevole van de interrpellaties .n de Kamer, maar mede door het verband hetwelk het houdt met het financieel herstel De communisten buiten bet uit voor een actieve propaganda en de jaardag van het overlijden van Lcuise Michel, die eertijds een levendig aandeel nam tn de gebeurte nissen der Commune was voor hen een aan leiding om een betooging te organiseeren raar haar graf op het kerkhof van Levallois. fntusschen is de Nationale economische Raad, welke nog niet zoo lang geleden is npger.cht, in opdracht van den minister- pres.dent bezig de maatregelen te bestudee- ren ter bestrijding van de gevolgen der werkloosheid. Reeds heeft de permanente commissie een rapport opgesteld, hetwelk den 7en Februari aan de plenaire zitting van den Raad zal worden voorgelegd. De hoofd punten van dit rapport zijn: het doen toe nemen van het aantal bestell.ngen van de departementen van oorlog en marine aan de industrieelen: het verdeelen dezer bestel lingen over de verschillende, door de werk loosheid geteisterde gebieden; het vergemak kelijken der departementale en gemeente lijke werkzaamheden door de spoedige aan neming van het wetsontwerp in zake de instelling van een voorschotkas voor de departementen en gemeenten; het zooveel mogelijk gebruik maken van de arbeids krachten. die speciaal door de werkloosheid getroffen zijn, n.l. de te textielindustrie; ten slotte een regeling tot beperking en bil lijke verdeekng der buitenlandsche arbeids krachten. Groote droogte in Zuid-Patestina. Uit Jeruzalem wordt volgens een draad loos bericht gemeld, dat in het Zuiden van Palestina door de groote droCte veel vee der Bedoeïnen sterft. De regcering brengt 5000 stuks vee van Beersheba naar Beisan over, waar goede weidegronden zijn. Spoorwegongeluk in Niéuw- Schotland. Uit Montreal wordt geseind: Bij Spring Hill in Nieuw Schotland zijn twee sneltreinen met elkaar in botsing geko men. Een persoon werd gedood; er werden er 17 gewond. Amerika, Mexico en Nicaragua. Draadlooze telegrammen maken melding van bezwaren van drie verschillende kanten tegen het optreden van de Vereenigde Sta ten in zake Mexico en Nicaragua. „De Ver eenigde Staten zijn de hel, die de laagste soort imperialisme nastreeft bij het optreden tegen Mexico en Nicaragua," zoo heeft de democratische senator Burton K. Wheeler van Montana zich uitgelaten ineen vergade ring onder de auspiciën van de burgercom missie voor non-interventie. Hij gewaagde voorts van gewetenloOze internationale ban kiers en hun bureaucratische marionetten in het departement van buitenlandsche zaken. Te Mexico is onder leiding van het Vak verbond een vergadering gehouden om het Amerikaansche imperialisme te veroordeelen en er bij de arbeiders van de V. S. en andere landen op aan te dringen zich als één man te verzetten tegen het kapitalisme der V. S. met zijn imperialistisch Latijnsch-Amerikaan- sche program. En ten slotte heeft ook de derde Inter nationale zich met de zaak bemoeid. Zij roept „alle anti-imperialistische krachten op om het volk van Nicaragua te steunen in zijn strijd tegen de lage plannen van het Ameri kaansche imperialisme." Het heet verder dat de V. S. van Latijnsch-Amerika een Ameri kaansche kolonie willen maken. De toestand te Hankau. Het blijft te Hankau rustig. Er zijn goede vooruitzichten dat de viering van het Chi neesche Nieuwjaar kalm zag verloopen met name wanneer, zooals thans mogelijk schijnt, het nieuwjaar zich zal kenmerken door de aankondiging van een tusschen O'Malley en Eugene Tsjen bereikte overeenstemming. De Britsche voorstellen aan China. De correspondent van de „Daily Tele graph" te Peking meldt, dat maarschalk Tsjang Tso Lin zeer teleurgesteld moet zijn over de Britsche voorstellen, daar hij aan zienlijken financiëelen steun verwachtte om hem in staat te stellen strijd te voeren tegen het Zuiden. Hij heeft gedreigd zijn legers, die het Noorden tegen een mogelijken aanval uit het Zuiden verdedigd hebben, terug te trek ken naar Mantsjoerije, maar het heet dat men hem dit voor het oogenbiik uit het hoofd heeft gepraat. Echter moet de mogelijkheid van dit terugtrekken niet uit het oog worden verloren. De correspondent van de „D, T." meldt verder, dat als gevolg van het gerucht der teruggave van de concessies, de obligaties der Britsche gemeente te Tientsin, die boven pari stonden, thans onverkoopbaar zijn en dat ook die van Sjanghai aanzienlijk achter uit geloopen zijn. Men schrijft ons van welingelichte zijde: Het mag van algemeene bekendheid wor den geacht, dat personen, aan wie door het Rijk pensioen is verzekerd, doordat zij onder de bepalingen der Pensioenwet 1922 vallen, en personen, die werkzaam zijn onder de bepalingen eener bijzondere «3 De oude heer was niet te huis en werd ook niet zoo spoedig terug verwach*; The resa nam op zich, hein dc tijding van Her berts komst mede te deelen en hem voor te bereiden op het wederzien. Toen graaf Wolf des avonds laat wederkeerde en hoor de, wien hij herbergde, wilde hij nog tot bem gaan, maar Theresa hield hem terug. Morgen ze de zij, morgen, als het dag is. raadpleeg zijne eischen. Den nacht behoort de rust en hij heeft haar noodig Haar vader gaf toe, hij schuwde het we derzien en Herberts mogelijke besluiteloos heid; ook hij zelf moest overleg en vast heid hebben, eer zij tegenover elkander stonden. Maar bij sliep weinig en ontwaakte vroegtijdig; de naderende schande ontnam bem de rust. 't Was nog vroeg, toen hij zich naar buiten begaf; zwijgend rustte de tuin in van dauw fonkelende pracht, een onbeschrijfelijke stilte schoonheid lag daarover he egespreid 'en deed zijn gemoed geruststellend aan. Hij Zonderde af en verbande, wat daar zelf- uaip uua suajaosa? auliz in ssm s'jiinpnz nacht, hij gaf zich over aan bedaarde be schouwingen en overwegingen. De bekente nis, welke den dooden hun recht schonk en Herberts hart verlichtte, die bekentenis mocht zijn hart niet drukken. Langzaam ging hij verder, den weg langs, welke naar het meer leidde en zich in het woud kromde. De morgenwind krulde den helderen vloed en speelde in het gebladerte en zonnestralen schitterden op het vochtige mos. Zooveel schoon frisch leven en zooveel schuld en smart op tietzelfde wereldrond! Toen hij het smalle pad naderde, dat leid de naar Constantijns graf, hield hij zijn stap in een handschoen lag in het gras. Zonder zich rekenschap te kunnen geven waarom, begon zijn pols sneller te kloppen, hij ging verder en naderde het met bloemen doorvlochte hekwerk. Een donkere gestalte lag daar uitgestrekt op den grafheuvel, de prachtige varens be dekten medelijdend het aangezicht van hem die daar rustte en beschermden het voor het daglicht en voor bespiedende men- schenoogen. Verschrikt trad graaf Wolf het eenvou dige hek binnen en boog de koele varen op zijde de doode, welke daar sKep na zoo lange rustelooze nachten die doode was Herbert. Door een beroerte getroffen. ACHT EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Twee dagen nadat graaf Herbert, in pensioenregeling, die aan de bi) de wet gestelde eischen voldoet, zooals b.v. de spoorwegarbeiders en de mijnwerkers, niet verzekeringsplichtig zijn krachtens de be palingen der Invaliditeitswet. Het schijnt minder bekend te zijn, dat deze personen, indien zij eventueel den dienst van bun werkgever verlaten, zonder een voor onbepaalden tijd toegekend pen sioen, overeenkomstig het bepaalde bij arti kel 41 der Invaliditeitswet geacht worden gedurende hun geheelen diensttijd ver plicht verzekerd te zijn geweest. Diensttijd vóór 3 December 19i9 blijft hierbij buiten aanmerking. Echter geldt voor personen, op wie na 3 December 1919 de bijzondere pensioenregeling van toepassing werd en die toen reeds 35 jaar of ouder waren, de regel, dat hun diensttijd, onder deze rege ling doorgebracht, alleen in aanmerking komt, als die personen reeds te voren krachtens dc Invaliditeitswet verplicht verzekerd waren. Om te kunnen beoordeelen, wie al dan niet in de verplichte verzekering behoort te worden opgenomen, moet van het ontslag van deze personen, voorzoover zij den dienst verlaten zonder een voor onbepaal den tijd toegekend pensioen, binnen 14 dagen mededeeling geschieden aan den be voegden Raad van Arbeid. De verplichting tot het doen van deze mededeeling rust, overeenkomstig het bepaalde bij art 1 van het Koninklijk be sluit van 28 November 1919, no. 791, óp den werkgever. Hieronder vallen dus besturen van gemeenten, provinciën, waterschappen, bijzondere scholen, enz. Blijkbaar door onbekendheid met deze bepaling blijft de aangifte echter meermalen achterwege tot schade van de betrokkenen, die zich hier door eventueel in hun wettelijk recht op een verzekering of op premie-aanteekening krachtens dc Invaliditeitswet zien bekort. Dc betrokken werkgevers kunnen zich tot den Raad van Arbeid wenden in geval van twijfel of zij tot het doen der kennisgeving verplicht zijn. Voorts is het van belang, dat de uit den pensioengerechtigden dienst getreden per sonen zelf toezien of inderdaad aangifte door den werkgever is geschied. Dit kan hun blijken, doordat de Raad van Arbeid aan den betrokkene, indien deze nog niet ver plicht-verzekerd was krachtens de Invali diteitswet, een rentekaart doet toekomen of hem, indien hij wel verzekerd was, mede deeling zendt van het aantal premiën, dat te zijnen bate is geboekt. Indien den be trokkene na het ontslag geenerlei mede deeling bereikt is het gewenscht, dat hij den Raad van Arbeid van zijn ontslag uit den pensioengerechtigden dienst op de hoogte stelt. Als no. 17 der Duitsche VerkeersboekjeS (uitgave der Reichszentrale fiir Deutsche verkehrswerbung, hoofdvert. Parklaan 28 te Rotterdam! verscheen „Deutsche Hotels", een gecompendieerd overzicht van de voor naamste hotels over geheel Duitschland en het comfort dat elk biedt. Aan genoemd adres kosteloos verkrijgbaar. Bezwaren van watersnood-slachtoffers. Eenige dagen geleden meldden wij, dal een aantal personen uit het Land van Maas en Waal, slachtoffers van den watersnood van het vorig jaar, voor wie met Rijkssteun nieuwe woningen waren gebouwd weigerden te teekenen en te aanvaarden een renteloo- ze hypothek op die woningen. Met het be- heeren van die hypotheken is de stichting „Maas en Waal" beiast. Sindsdien is aan de aannemers, die be zig waren aan de betrokken woningen de laatste hand te leggen, order gegeven de ze niet verder af te werken. Het gaat hier in hoofdzaak cm de woningen te Dreumel en Leeuwen. Vele dezer woningen zijn reeds afgebouwd op het binnenwerk na. Verreweg het grootste deel van hen, die aanvankelijk weigerden te teekenen, hebben thans echter van den nood een deugd ge maakt. Naar schatting zijn 5 van hen, die aanvankelijk weigerden, halsstarrig ge bleven. De meeste van deze personen be wonen hun nieuwgebouwde woningen reeds. Gedreigd is, dat, wanneer zij niet teekenen, de deuren, ramen en dakpannen weer on der politietoezicht van de huizen zullen worden verwijderd. Men verwacht, dat ook de meeste dezer personen, op een enkele uitzondering na, wel eieren voor hun geld zullen kiezen. Naar een der betrokken aannemers mede deelde, is de geheele zaak door deze men- schen tamelijk overdreven voorgesteld. Zij hebben gratis nieuwe woningen gekregen, die in het algemeen een waarde vertegen woordigen, welke in vele gevallen het zes voudige is van die der oude krotten. Op die nieuwe panden moeten zij nu een hypotheek aanvaarden, welke, naar gelang van de bouwkosten varieert van 300 tot 1000. Deze hypotheek is, zooals gezegd, renteloos, en af te lossen in 20 jaar. Zijn deze hypothe ken reeds gering en geheel gebaseerd op de waarde, welke de vorige woningen had den de bouwkosten van de nieuwe wo ningen beloopen van f 3000 tot 4000 voor oude personen is bovendien nog de gunstige bepaling gemaakt, dat zij tijdens hun leven niets behoeven af te lossen, en dat de aflossingen dus voor de erven ko men. De betreffende maatregel was noodzake lijk, opdat het Rijk en het Watersnoodcomi té zekerheid zouden erlangen, dat de nieuw gebouwde woningen inderdaad zouden wor den bewoond door hen, voor wie zij waren gebouwd, en niet tot speculatiedoeleinden zouden worden verlaagd. Er is wel is waar eenige grond voor het bezwaar dat de woningen vroeger niet met hypotheek waren belast; en achteraf ware bef wellicht tiefer geweest, 3aï te dien aanzien een andere regeling was getroffen. In de laatst gehouden bestuursvergadering van dc R.-K. Kiesvereeniging te Bergen op Zooin is, naar bet Dgbl. v. N.-Br. meldt, na breedvoerige discussies met algemeene stem men van de 19 bestuursleden warén slechts enkele afwezig besloten; le. te royeeren als lid der R--K. Kiesvereeniging ir. A. J. L. Juten; 2e, alle connecties met het dagblad De Avondster te verbreken, omdat dit blad de principiëel Katholieke politiek in Bergen op Zoom ondermijnt; 3e. per curculaire van deze besluiten mededee ling te doen aan de leden der Kiesvereeni ging en voorts aan alle Katholieken van Ber gen op Zoom. Wij ontvingen van dc zoo gunstig be kende Eerste Nederl. Rijwiel- en Machine fabriek v. h. H. Burgers te Deventer, een keurig uitgevoerde prijscourant, met tal van fraai uitgevoerde lichtdrukken. Bij de prijscourant is een stel van 11 fictskaartjes der verschillende provinciën gevoegd, die de Rijwielfabriek v. h. Bur gers gratis ter beschikking stelt, en welke iederen wielrijder ongetwijfeld welkom zal zijn. De directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie, maakt bekend, dat met ingang van 1 Februari a.s. het extra-recht (lucht recht), verschuldigd voor correspondentie, over te brengen met luchtdiensten, van de Vereenigde Staten van Amerika (New-York San Francisco enz.) moet worden voldaan door middel van Nederlandsche frankeer zegels (in plaats van Amerikaansche lucht postzegels). Het extra-recht bedraagt onafhankelijk van den afstand, waarover luchtvervoer moet plaats vinden, 0.45 per briefkaart en 0.45 per 20 gram of gedeelte daarvan voor de overige stukken. De correspondent moet van het duidelijk opschrift „via United States Air Mail Ser vice' worden voorzien. Het gebruik van luchtpost-etiketten „per luchtpost, Par Avion," die bij alle kantoren der posterijen kosteloos verkrijgbaar zijn, verdient boven dien aanbeveling. Midden-Juni zal in Nederland een welda- dighéidsserie verschijnen, vermoedelijk van 1 c. t./m. 10 c., met als opdruk S. W. K, 28 Juni 1926, ten bate van de slachtoffers der Padangramp. Bij gelegenheid van de Olympische spe len in 1928 in Nederland zullen zegels worden uitgegeven in de waarden 2, 3, 6, 10, 15 en 30 c„ tegen de resp. prijzen van 3, 4, 7, 12, 17 en 33 c. Naar verluidt is een nieuwe -serie, type jubileumzegels 1923 in voorbereiding voor de Nederlandsche kolonies Curacao en Su riname. De waarden zullen zijn 10, 1214, 30, 35, 50 en 1.50. Geïnterneerden, ten getale van 45, met 33 familieleden, zijn, naar uit Batayia wordt gemeld, met het s-.& „Wcga" Dinsdagoch tend om vier uur in alle stilte van Tand- jong-Priok vertrokken met bestemming naar Boven-Digoel. De geïnterneerden wa ren 's nachts in auto's onder politiegeleide, van de gevangenis te Glodok, naar Tand- jong-Priok vervoerd, waar zij aan boord werden gebracht. Op het schip bevinden zich tien militairen ter bewaking. ENKELE STRAFFEN GEWIJZIGD. Uitspraken van het H. M. G. Het Hoog Militair Gerechtshof te 's-Hage heeft Maandag uitspraak gedaan in de za ken, welke in verband staan met de on geregeldheden, die zich hebben voorge daan in het laatst van September van het vorig jaar onder de militairen te Assen en te Ede. Het Hof bevestigde het vonnis van den krijgsraad te 's-Herlogertbosch, waarbij J. P. R., 24 jaar, laatstelijk gewoon dienst plichtig soldaat van het 9e reg. infanterie te Assen, wegens opruiing is veroordeeld tot een jaar en twee maanden gevangenis straf, met aftrek van de voorloopige hech tenis. Het Hof vernietigde voorts het vonnis van den krijgsraad ten aanzien van H. K„ G. F., .T. 0„ A. J, D., allen 23 jaar en W. J. A. K., 27 jaar, allen laatstelijk gewoon dienstplichtig soldaat van het 10e reg. infanterie te Ede, beschuldigd van deelne ming aan militaire oproer, resp. opzette lijke ongehoorzaamheid enz. De krijgsraad 'had verdachten fesp. 10, 10, 8, 8 en 10 maanden gevangenisstraf opglegd. Het Hof, opnieuw recht doende, veroor deelde verdaab'en onderscheidenlijk tot 10, 10, 6, 6 en 9 maanden gevangenisstraf. Evenals de krijgsraad bracht ook het hof de voorloopige hechtenis in mindering. De staking der arbeiders op de houtza gerij van de firma Loos te Blokzijl, heeft nu reeds twee jaren geduurd. Het is dus ver niet gelukt overeenstemming in het geschil tusschen de beide betrokken partijen te breiken. Actie van de haringpakkers en kuipers. In Het Haringpakkers- en Kuipersbedril! te Vlaardingen dreigt een conflict, daar de Vereeitiging van Harmghandelaren, zonder overleg met de arbeidersorganisaties te hebben gepleegd, de loonovereenkomst, die op 31 Januari 1.1. afliep, op Maandag 7 Februari a.s. door een nieuwe loonregeling wilde vervangen. Over dit conflict verluidt het volgende: Sedert jaren bestaan arbeiders-loonover- eenkomsten tusschen de organisaties van werkgevers, de Vereeniging van Haring handelaren, de werknemers, gorganiseerd in den Ned. Bond van Chr. Kuipers, den Ned, R. K„ Bond van Transportarbeiders „Si Bonifacius" en den Centr. Bond van Transportarbeiders, afd. Vlaardingen, Naar aanleiding van het thans gerezen conflict is in de gisteravond gehouden gecombi neerde besturenvergadering der arbeiders organisaties van gedachten gewisseld. Het plotseling op 7 Februari invoeren van een nieuwe loonlijst, zonder voorafgaand over leg met de arbeidersorganisaties, heeft een punt van bespreking uitgemaakt in deze gecombineerde vergadering. Met algemeene stemmen werd besloten, het bestuur der Vereeniging van Haringhandelaren een schrijven te doen toekomen, waarin wordt medegedeeld, dat deze wijze van handelen wordt gelaakt; voorts, dat de besturen der arbeidersorganisaties weigeren, onder deze omstandigheden kennis te nemen van den inhoud der hun ter hand gestelde loonlijs ten en dat zij ook een bespreking daarover niet wenschen aan te vragen voor en aleer een desbetreffende circulaire door het be stuur is ingetrokken of de toepassing daar van zóólang wordt uitgesteld, tot besturen en leden voldoenden tijd gehad hebben, deze te bespreken. Ten slotte w-ordt in dit schrijven ver zocht, vóór 5 Februari antwoord te mo gen ontvangen. De rechtbank te 's-Hage heeft Dinsdag uitspraak gedaan in de zaken betreffende de verduistering van ongeveer 80.000 siga retten ten nadeele van de N.V, Sigaretten- fabriek Bogdanof. De rechtbank veroordeelde: J, de B„ gewezen expeditieknecht bij ge noemde fabriek, wegens verduistering, J. A. van C„ winkelier, A. L„ ook een gewezen expeditieknecht van de fabriek Bogdanof. heling, en J. de L„ kantoorbediende bij Bogdanof, wegens verduistering, tol gevan genisstraffen van resp. 10, 4, 6 en 10 maan den, voor allen voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Vrijgesproken werden C. W. van D., G, C. van D„ winkeliers, en L. van N„ aan wie heling ten laste was gelegd. Om opheffing mogelijk te maken. Naar de Tel. verneemt, hebben B. en W. alhier, zich, ingevolge de toezegging bij de behandeling van de Gemeentebegrooting gedaan, opnieuw gewerd tot den minister van Onderwijs, Kunst en Wetenschappen om een zoodanige wijziging van de Hooger- onderwijswet te bevorderen, waardoor het mogelijk zal zijn, de theologische faculteit aan de gemeentelijke universiteit op te heffen. Zooals men weet, is het aantal studenten bij deze faculteit zeer gering, terwijl de kos ten er van belangrijk zijn. In de Maandag gehouden vergadering van de personeclen in het Engros-confectiebe- drijf, werd, nadat door de besturen der samenwerkende vakbonden en den Bond van Loonconfectionairs, verslag omtrent den stand van zaken wis uitgebracht, met alge meene stemmen onvermijdelijk is, tenzij de werkgevers alsnog een andere gedragslijn ten aanzien van de voorstellen der bonden zullen volgen. De besturen werd opdracht gegeven, zich op zeer korten termijn met de werkgevers in verbinding te stellen. Tijdens een fiim vertooning in de middag voorstelling in het Rembrandttheater zijn verschillende menschen Zondag geschrokken door een omgevallen eau de colognefleschje. Eenige bezoekers wilden wat eau de cologne op hun zakdoek doen en lieten het fleschje vallen, waardoor de vloeistof zich over den grond verspreidde. Een hunner, stak een lucifer aan met de bedoeling naar "het fla connetje te zoeken. Plotseling ontstond een blauWe vlam. doordat de eau de cologne vlamvatte. Een der bezoekers riep brand en bet gevolg was, dat verschillende personen DONDERDAG 3 FEBRUARI. Hilversum, 1050 M« 12.00 Politieber, 3.30—» 4.30 Uurtje voor wees- en ziekenhuizen. 5.00—6.45 Concert door bet H.D.O.-or kest. A. de Leeuw-bas-bariton. 6,45— 7.45 Beginselen van het Burgerlijk Reebt en het Handelsrecht. 7.45 Politieber. 10.00 Persber. 8.10 Aansluiting van het Con certgebouw te Amsterdam- Het Concerto 'gebouw-orkest, o. 1. v. Willem Mengel» berg. Soliste Vera Janacopoulos. Liederen van Strawinsky en Manuel de Falla. (Ver» dere opgaven ontbraken nog). 10.30 Dans= muziek door het Radio-dans-orkest on<* der leiding van Hans Mossel. Daventry, 1600 M, 11.20 Concert. Colombo s trio en solisten (contra alt, tenor, piano), 12.05 Vocaal concert (mezzo-sopraan). 12.25 Concert (vervolg). 1.202.20 Gra- inoföonmuziek. 2,45 Foorlezing: Mob-y Dick, Melvlle. 2.50 Lezing: A hundred years ago. 3.204.05 Evensong van de Westminster Abbey. 4.20 Orkestconcert. 5.20 Lezing: Up hill and down dale. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Concert. Daventry- kwartet. 6,35 Landbouwer. 6.40 Daventry. kwartet. 6.50 Tijdsein, weerber., nieuws, 7,05 Padvinderspraatje. 7.20 Lezing Al- man Zora, Some incidents in my iife. 7.35 De sonates van Mozart. Pianomuziek, 7.45 Lezing: The making of man, Magic, 8.05 'n Kwartiertje muziek van H. Darews- ki. 8.20 Naional Concert. Groot orkest en Pouishnoff, piano. 10.35 Lezing: Lost in the Ant, arctic. 10.5012,20 Dansmu ziek. Savoyhotel. Parijs „Radio-Paris." 1750 M. 10.50—11.20 Persber. en muziek, 12.502.10 Concert. Orkest Locatelli en Mile. Cabanis, zang, 5.055.55 Kinder-matinee. 9,0510.50 Or kestconcert. Langenberg, 469 M. 3.505,15 Dansmu ziek. 7,359.20 Wagner-avond. Orkest. J, Hesse, sopraan. Tannhauser. Vlegende Hollander Lohengrin. 9.2011.20 Dans muziek. Köningswusterhausen, 1300 M. en Berlijn, 484 en 966 M. 1.507.05 Lezingen ea lessen. 7.50—11.15 Solistenconcert (vioo!„ viola, cello, Ruit, fagot, trompet, xyle- phoon. Daarna dansmuziek. Orkest Ette. Hamburg, 394 M. 11.50—1.20 Orkestcon- cert. 1.252.10 Kamermuziek. 3.354.20 Balletmuziek. 5.206.10 Orkestconcert, 7.2011,15 Zie Königswusterhausen. Brussel, 509 M. en Antwerpen, 266 M. 5.20—6.20 Kindermatinee. 8.5010,50 Concert. Orkest en solisten. angstig opsprongen met de bedoeling zicK het veege lijf ijlings te bergen. Het was een oogenbiik onrustig in de zaal. De directeur en de administrateur, welke laatste oud-hoofdbrandmeester is el» die overigens wel eens voor heviger vureS heeft gestaan, begaven zich naar de be dreigde plek en constateerden dat de eaa de cologne al opgebrand was. Voor alle securiteit werd het licht in de zaal ontstoken waardoor de onrust, die zich van eenige angstige bezoekers had meester gemaakt, dadelijk verdween. Na dit kleine intermezzo draaide de film weer door. Met den Parijschen trein van 12.34 is Ghéon Maandagmidag te Amsterdam aan gekomen. Een deel van den middag werd besteed aan een bezoek aan het Begijnhof, de grachten en de haven. Om vier uur werd Henri Ghéon door de directie van het „Vereenigd Tooneel" een thee aangeboden in het Polmanshuis. De belangstelling was groot en er heerschte een opgewekte stemming, Gastheeren waren de heeren Eduard Verkade en Dirk Verbeek. Onder de aanwezigen werden opgemerkt mevrouw Verkade (Rie Cramer), mevr. RanucciBeckmann; tal van tooneelspelers en tooneelspeelsters, waaronder natuurlijk Ghéon's voornaamste vertolkers: Albert van Dalsum, Magda Janssens, Paul Huï, Sara Heyblom, Frits van Dijk, Willy Haak, Henri Eerens. Willem Hunsehe, Marie Faassen, Verder Dom. de Gruyer en mevr. Julia de Gruyter en vele anderen. Aanwezig waren verder o.a.: inr. Merckel- bach, directeur van den Stadsschouwburg; mevr. M. A. C. Grielaars, gemeenteraadslid en lid der Kunstcommissie; mevr. Kleerekoper Van Dam van Isselt, secretaresse der Kunstcommissie; mr. Goseling, voorzitter der R. K. Kiesvereeniging en mevrouw; Fiere Cuyners; dts. A. H. Kaag; Pieter van der Meer de Walcheren, Hildo Krop; Mathieu Wiegman en de heer mr. dr. J. H. van Zanten met mevrouw, gastheer en gastvrouw van den Franschen kunstenaar te Amsterdam. De Fransche consul had zich wegens ziekte laten verontschuldigen. Ten slotte kwam ook wethouder F. M, Wibaut, iuist uit de Residentie terugge keerd, ter bijeenkomst. De wethouder wenschte Henri Chéon van harte geluk cn zeide't een groote eer te achten voor Am sterdam, dat de eerste opvoering van „Genesius" in den Stadsschouwburg bad mogen plaats vinden. Er werd een foto gemaakt van de aan wezigen; Henri Ghéon zittend te midden zijner voornaamste vertolkers». PARKLAAN 49 - TELEF 11410 Aparteraenten, Salon met telefoon. Stroomend koud en warm water. Matige prijzen. Intieme zaaltjes voor club- en familie feestjes. 42697 Tj. TEITSMA. I plaats van in het graf zijner vaderen, be graven was in de liefelijke eenzaamheid van het woiid aan de zijde van zijn vriend, vin den wij in het prieel der pastorie van Ket- ienstein de gebroeders Lenz. Een bediende in de livrei van de graven van Wangerloh, die den pred kant een brief had gegeven, verliet juist den tuin en Richards hand strekte zich begeerig uit naar dien brief, welks adres aan hem gericht was. Een door een vreemde hand beschreven blad papier viel daar uit en de schilder las met bewogen stem het opschrift; „Aan hen, welke de plaats van ouders vervulden bij Veronica! Ja, zij is mijn kind en Magdalena was mijne wettige vrouw de stilte des grafs, welke mij zoo verlokkend wenkt, zal niet meer gestoord worden door den logen, wel ke zooveel offers gekost heft en mijne da gen vergiftigd. Deze bekentenis verlicht mij het hart. Jk gevo.el mij getrokken tot de vrouw, welke met haar helderen lach mij nog riep in de uren vol kwelling die ik heb doorleefd, tot den vriend, die mij de hand reikt om een bekentenis, welke ik einde lijk doe. En al ware deze hoop ijdel, al ware zij niets dan de waan van een krank hart, al ware aan gepe zijde van het graf, eeuwig zwijgen en eeuwige rust, ook dat is zoet, als het nimmer wordt gestoord. Toen Constantijn voor mij stond, geloofde ik ten eersten male in mijn ievpa aan een Goddelijke gerechtigheid ik wankelde J tusschen trotseareü en bekennen. Maar ik was reeds te zeer verstrikt, ik kon zoo diep mij niet buigen, noch voor de wereld, noch voor hem. Ik herstelde mij; ik had zooveel gedurfd, ik kon nu niet blijven staan. Woe de en vertwijfeling maakten zich van mij meester, ik zag de verachting op zijn gelaat, ik hoorde het honend gelach der wereld alles, alles spande tegen mij samen. Rust wilde ik hebben, tot eiken prijs hoelang ontbrak ze mij reeds in den slaap! Zoo stonfl ik tegenover hem op de strijd plaats en zoo beging ik het ongehoorde! 0 ik kende ze niet, de furiën welke ik ont ketend had, ik wist het niet, hoe diep het Kainsteeken brandt, hoe dieo! Toen ik het voelde op mijn voorhoofd, bij d&g en bij nacht, altijd, toen wenschte noch wilde ik iets meer. Alles scheen msi iidel toe! Maar onverwacht en ongevraagd wierp het lot mij nog een laatste vreugde toe ik heb mijn kind aan het hart gcdruktl O, gij evenbeeld van Magdalena, gezegend zijt gij! De natuur laat zich hare rechten niet ontnemen en al had een wereld vol smaad en verachting zich tegenover mij ge steld, toch had ik haar in mijn armen ge nomen, als mijn kind, daar ik haar vond op de plaats, waar hare moeder mij haar bart schonk! Ik heb het recht verbeurd over bet kind, dat ik verloochende, verder te beschikken. Mogen zij, welke Verinica's ouders vervan gen, mijne bekentenis openbaar maken of geheim houden naar hun gevoelen. Veronica draagt als een kostbaar geschenk een reinen vlekkeloozen naam hare weldoeners moe ten weten, of een gravenkroon in staat is de vlekken te bedekken, welke den mijnen ontsieren. Herbert, graaf Van Wangerloh, vlekkeloos naam, herhaalde de schilder na een pauze, waarin hij het blad papier had neergelegd, Gode zij dank, om Veronica's wil. Gij wildet het vroeger n.et inzien. Richard zeide de predikant, als gij in uwen vurigen ijver voor recht en gerechtigheid klaagdet, dat graaf Wangerloh ontheven scheen aan menschelijke verantwoording. Zoo ergens, dan is hier het woord van God vervuM: Mij is de wrake, Ik wil vergelden. Gij wildet v/reken naar uw gevoelen, gij hebt daarnaar gezocht en gehaakt, u zeiven het leven verbitterd en eenzaam gemaakt, jaren lang en de eeuwige gerechtigheid ging, uwe hulp versmadend, onbekommerd haren weg, strafte, loste op en verzoende zoo veel schooner dan gij! De jongste broeder ontweek het ant woord; hij nam een tweede kleiner blad papier dat nog in de enveloppe zat en ont vouwde het. 't Was van graaf Wolf aan Richard gericht en behelsde slechts eenige regels, welke hij zijnen broeder eveneens voorlas. Gij hadt gelijk nu is het openbaar. Ik mocht wel de onbewezen verdenking on derdrukken, om mijnen naam onbevlekt te houden, maar de waarheid niet. Ik leg de treurige bewijzen uwer bewering in uwe handen neder; gij hebt zoo lang geleden en zoo zwaar onder de vergeefsche pogingen, ze aan het licht te brengen voldoe nu aan den wensch van uw hart. Een ding slecht»» verzoek ik u; wacht met eiken maatregel dien gij ten opzichte dezer zaak nemen wilt, nog eenige dagen, tot ik met mijne dochter een reis heb aangevangen, welke ik in het buitenland te doen. De predikant stond op toen de schilder peinzend zweeg. Den wensch uws harten zult gij voldoen, Richard dit bart kan niet dwalen in dat gene, wat het zal voldoen. Mij roept een ambtsplicht; als ik wederkom denk ik, zult gij het wel eens zijn met u zeiven wat gij te doen hebt voor Magdalena, voor haar kind en voor uzelven. Een wijle nog bleef Richard zitten, hel hoofd steunend op zijne hand, de oogen ge richt op het papier, dat de aanklacht inhield van den man, welken hij zoo doodelijk had gehaat. Hij was ontrukt aan iedere verant woording, lang reeds gered in weldadige vergetelheid wellicht in vrede. Nu hij zijn vergrijp erkend had en ge boet, nu hij vol berouw en vol verlangen terugkeerde tot haar, nu nam hij hem aan en zij waren weder vereend. A iSlot volgt!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6