PUROL MARKTNIEUWS. Henri Ghéon. De uitbreiding yan de Amsterd. Bank. De staking der taxi-chauffeurs. Het Raadslid Spier. Afscheid dr. J. L. C. Wortman. GEMENGD NIEUWS. DE ROOFMOORD IN DEN HAAG. De uitlevering der in Brussel gearresteerde personen. De onvindbare Oostenrijker. Onder steenen bedolven. De ex-kroonprins op Wieringen. Drie mille verduisterd? Uitbreiding der onbewaakte overwegen. De spoorlijn GoudaAlphen. Te weinig zegels geplakt. Inbraken te Delden en Oosterhout. Een bontmantel van f 1400 ontvreemd. Door verstikking om het leven gekomen? Tram op een koppel koeien gereden. KERK EN SCHOOI.. Benoemingen in het Aartsbisdom Utrecht. Examens paedagogiek. Dr. P. C. de Brouwer. Uit de Missie in Noorwegen KUNST EN KENNIS. BOEKBEOORDEELING. De Pius-Almanak 1927 LANDBOUW EN VISSCHERIJ Omzet van den Noordermarkt- bond in 1926. 25 Jan. Gedenkteeken voor Juliana van Stolberg. Ter gedachtenis aan Prof. Dr. A. J. Derkinderen. Annie Salomons naar Holland. Prof. dr. W. G. Byvanck naar Rome. Fotografie-tentoonstellingen. De ontwapening van Duitschland. De quaestie der paspoorten. Het nieuwe Duitsche kabinet. Aardverschuiving in Tirol. De opstandige beweging in Mexico. De Kerkvervolging in Mexico De onderhandelingen te Hankau opgeschort. Chineezen en de nieuwe Engelsche voorstellen. Het gemeentebestuur te Hankau zonder geld. De houding van Amerika. Samengaan van Woe en Tsjang. Duitschland's ontwapening Het Duitsche wetsontwerp nopens de fabricage van oorlogmateriaal. De nieuwe immigratiewet. Het Beethovenherdenkingsfeest. J De avond in den Stadsschouwburg. Aan Henri Ghéon is in den Amsterdam- schen Stadsschouwburg een schitterende feestelijke avond aangeboden. De schouw burg was geheel uitverkocht en eene groote schare toeschouwers heeft met groote span ning en ingetogenheid de ontwikkeling van „Genesius" gevolgd. Henri Ghéon was vergezeld van zijne zuster aan wie bij het betreden der loge bloemen werden aangeboden en twee nichten, 't Moet voor den Franschen kunstenaar een eigenaardige gewaarwording zijn geweest, zijn stuk voor de eerste maai in eene vreemde taal te zien opgevoerd. Ghéon verklaardè echter, dat de karakters door zijne vertolkers zóó goed waren be grepen, dat hij zonder aan den tekst te denken de ontwikkeling van het spel uit de gebaren en de gelaats-uitdrukking kon gadeslaan. De Fransche schrijver was verrukt over de opvoering, vooral het machtige spel van Albert van Dalsum in het laatste bedrijf ontroerde hem diep. Ook over de andere vertolkers der hoofdrollen liet Henri Ghéon zich zeer waardeerend uit, met name over Sara Heyblom als Albina „precies het karakter, dat ik heb willen schetsen," zeide hij. Aan het slot werd Ghéon met de voor naamste spelers ten tooneele geroepen en uitbundig toegejuicht. En het was een ont roerend oogenblik, toen aan het slot de Fransche schrijver en onze Van Dalsum hand aan hand stonden om de jubelende menigte te danken. Aan Henri Ghéon weR een groote krans aangeboden met een lint in de Amsterdamsche kleuren. Rembrandtplein-bezwaren, De Buurtvereeniging „Rembrandt" heeft een adres aan den raad gezonden, met verzoek te voorkomen, dat het bouwplan van de Amsterdamsche Bank wordt uitge voerd, als men voornemens is opdat er geen doodsch gebouw verrijst, geheel afwijkende van de omgeving en het aspect van dit plein. Zij vreest, dat, wanneer de Raad, die medewerking niet zou verleenen, er een groot en donker gebouw zal komen, dat zich niet zal aanpassen aan de eischen van het tegenwoordige drukke en levendige Rembrandtplein. Zij wijst er voorts op, dat het gebouw de Utrechtschestraat van Heerengracht tot aan Rembrandtplein en voor een groot deel ook de Amstelstraat een doodschen aan blik zou geven, waardoor het geheele wezen van deze buurt, vooral des avonds, zou veranderen. Met het oog op de belangen, zoowel op aesthetisch als op zedelijk gebied vertrouwt zij, dat de raad het verzoek van de buurt vereeniging steunt. Aan dit adres wordt adhaesie betuigt door bet Centraal bureau van buurtveree- nigingen. Verzoeken van gelijke strekking zijn gezonden door ,,'t Koggeschip", de Alg. Winkeliersvereeniging en de afdeling Am sterdam van „Horecaf", De verantwoordelijkheid voor molest. In een Maandagavond gehouden verga dering van het bestuur der afdeeling Am sterdam van den Centralen Bond vap Transportarbeiders, die de leiding van de staking der taxi-chauffeurs heeft, is gespro ken over de o.a. in een der bladen geuite beschuldiging, dat de Bond het molest, dat tijdens de staking hier en daar is gepleegd, goed zou keuren. Het bestuur heeft deze beschuldiging krachtig van zich afgewezen. De leiding in den Bond, aldus verklaart het bestuur, heeft integendeel er bij de stakers op aan gedrongen. zich niet van ongeoorloofde strijdmiddelen te bedienen. Naar de „Standaard" verneemt, zal het raadslid de heer J. F. H. Spier omdat hij zich in zijn werkzaamheden beperken moet zich bij de komende verkiezingen niet meer beschikbaar stellen voor de ne- zelting van een raadszetel. Dr. J. L. C. Wortman heef Maandagmid dag afscheid genomen als geneesheerdirec teur van het Tesselschadezickenhuis te Amsterdam. Al degenen, die deel uitmaken van het uitgebreide personeel der inrich ting, en wien de dienst dit mogelijk maak te, doctoren, verpleegsters, werksters, enz., hadden zich om den scheidenden directeur in een der zalen verzameld, om hem te doen blijken, dat zij hem slechts noode zijn functie zien neerleggen. Het gemeentebe stuur, de directeur van den geneesk. en Gezondheidsdienst, directeuren van andere ziekenhuizen, hoofdambtenaren van ver schillende gemeentediensten, en ook de Geneeskundige Kring gaven blijken van belangstelling Menige toespraak is gehou den en alle toespraken stemden hierin overeen, dat zij uitdrukking gaven aan groote waardeering voor den arbeid van dr. Wortman en diens leiding. Dc bijeenkomst droeg een intiem karakter Gemeld wordt: Het nieuwe spoor in de Haagsche moord zaak wordt naar verschillende zijden uitge werkt, Maandagavond is de Haagsche inspec teur van politie, de heer Melse, die in Brus sel de twee Hagenaars P. B. en C, V. deed arresteeren, in de residentie teruggekeerd, inbreker De politie zoekt thans eenige personen, die ,">of4 fn verband met deze nieuwe wending wel licht inlichtingen kunnen verstrekken. De Haagsche rechtbank, welke Dinsdag een beslissing zou nemen op 't verzoek van den officier van justitie, mr. Herman, om de Belgische regeering uitlevering te vragen van de twee te Brussel aangehoudenen, heeft haar beschikking tot heden, Woensdag, uit gesteld. Het schijnt, dat men minder optimis tisch is geworden over de mogelijk gunstige resultaten van de aanhouding te Brussel. verhemen wij, dat Het lijkje op Tast der justi tie is opgegraven om gerechtelijk geschouwd te worden. Omtrent het resultaat van dit onderzoek is nog niets bekend. Wij meldden eenigen tijd geleden, dat de recherche uit Hilligersberg bij Rotterdam een uitgebreid onderzoek instelde naar den dader van verschillende inbraken daar ter plaatse, bij welke diefstallen, zoo men weet, ook de ontslagen agenten van politie betrokken waren. Het onderzoek naar den vermaedelij- ken dader, den Oostenrijker E. G., wiens aanhouding in het Algemeen Politieblad was verzocht, strekte zich ook uit tot Antwer pen. Gebleken is, dat deze .E. G. inderdaad in den nacht, volgende op den dag van de arrestatie van oud-agenten van politie, in een hotel te Antwerpen heeft gelogeerd. Thans is hij echter niet te vinden. Men ver moedt, dat hij de wijk naar Amerika heeft genomen. In de steenfabriek van de N. V. Kekerdom Eriekom te Erlekom, viel Dinsdag bij het inrijden een tas steenen om. Drie arbeiders raakten er onder bedolven. Men slaagde er in hen spoedig te bevrijden. Een van hen, zekere Duif, uit Leuth, werd met een dij beenfractuur en inwendige kneuzingen naa- 'net R. K. Ziekenhuis te Nijmegen vervoerd. De twee anderen bekwamen minder ernstige verwondingen. Bezichtiging der Zuiderzeewerken. Donderdagmiddag om drie uur heeft de ex-kroonprins, zooals uit Wieringen wordt gemeld, een autotocht gemaakt naar den oever in tegenwoordigheid van den burge meester van Wieringen en zijn vriend, den heer Coumou uit Middelburg. Zij hebben de Zuiderzee-werken bezichtigd en ver schillende particuliere bezoeken gebracht. Om 5.20 waren zij wederom te Hippo- lytushoef. De ex-kroonprins bracht nog enkele bezoeken in het dorp en begaf zich vervolgens naar de woning van den burge meester. Heden, Woensdagmiddag, om drie uur, vertrekt de ex-kroonprins wederom van Wieringen; waarschijnlijk gaat de reis dan weer naar Doorn. Zondagavond a.s. zal in het bioscoopthea ter te Hippolyiushoef het bezoek van den cx-kroonprins aan Wieringen op het doek worden geprojecteerd. De penningmeester eener brandstoflen- vereeniging beschuldigd. Het bestuur van de Brandstoffenvereeni- ging „Het Witte Huis" te 's-Hage, heeft bij de politie aangifte gedaan van verduis tering van 3000, welke gepleegd zou zijn door den heer B., penningmees'er der vereeniging. Het geld stond op een spaar bank en het zou in den loop van het vorig jaar door hem te eigen bate zijn aange wend. Het gemeentebestuur van Winschoten heeft afgekondigd, dat de overweg nabij de Reuzelbrug te Winschoterzijl van a.s. Za terdag af met goedkeuring van den minis ter van Waterstaat onbewaakt zal worden gelaten. De afsluïtboomen zullen van dezen over weg, welke meer dan 50 jaren bewaakt was, nu word,en weggenomen, niettegen staande het verkeer zeer is toegenomen. Constructie van den bovenbouw der bruggen. Dezer dagen is men te Waddinxveen be gonnen met de constructie van den boven bouw der bruggen in de spoorlijn Gouda Alphen aan den Rijn. De Raad van Arbeid te Heerenveen heelt in 1926 een bedrag van 121.760.74 bij navordering ontvangen wegens te wei nig geplakte zegels. Men meldt uit Delden: In den nacht van Zondag op Maandag hebben een of meer dieven een bezoek ge bracht bij de wed. Volkers. Door bet kel derraam zijn zij binnengekomen. Uit -de gang bleken ontvreemd drie overjassen van den kapstok en uit een daar hangend taschje een zilveren rozenkrans. Door de voordeur had men het perceel verlaten. De heer J. Huiskes, rijwielhandelaar, Mo lenstraat, yermis'e Maandagmorgen een fiets. Vermoedelijk staan beide diefstallen met elkaar in verband. Te Oosterhout beeft een inbreker een drietal pogingen tot inbraak gedaan, mei ft het „D. v. N. B." Bij den heer P. C. Fick, op den Heuvel, verschafte hij zich toegang door het raampje van de W. C., maar kon verder het huis niet binnen, daar de deur aan de gangzijde gesloten was. Een tweede poging om door opschuiving van een keu kenraam de woningen van de heeren Gebr Oomen, architecten, binnen te dringen, moest hij eveneens opgeven, daar het raam aan de binnenzijde was afgesloten door een paar blinden. Toen heeft hij geprobeerd binnen te komen in het huis van mevr. v.d. Pol, wat hem is gelukt. Door het indrukken van een ruitje in de keukendeur en met behulp van een stuk hout, waarmee hij de knippen van de deur heeft geschoven is hij binnengekomen. Vermoedelijk doordat de bewoonster was wakker geworden, is de weer spoedig verdwenen, maar heeft toch de kans gezien een partijtje siga ren en een geldkistje met honderd gulden mee te nemen. spoorden rijtuig weer In de rails fe bren gen. DE ONREGELMATIGHEDEN TE HAL STEREN. Naar aanleiding van het onderzoek naar de onregelmatigheden in de gemeente-admi nistratie te Halsteren heeft de gemeenteraad tenopzichte van den secretaris der gemeente den heer Van Hoek het volgend besluit ge nomen le. zijn schorsing met ingang van 1 Fe bruari 1927 op te heffen. 2e. te bepalen, dat de heer van Hoek zal be talen aan de gemeente een bedrag van 1800, vóór 1 Maart 1927 te storten in de gemeente kas, benevens 417.05 aan particulieren. 3e. den heer van Hoek in overweging te geven, dat hij zoo spoedig mogelijk zijn ont slag als secretaris en ambtenaar van den bur gelijken stand aanvraagt. 4e. te bepalen, dat aan den heer van Hoek ongevraagd ontslag zal worden verleend, zoo dra mocht blijken, dat hij een of meer der verplichtingen, waartoe hij zich heden of bij een door hem geteekende eenzijdige verkla ring tegenover de gemeente heeft verbonden, met mocht nakomen. van Handen en Gelaat verzacht en geneest men zeer spoedig met Van den winkel van den bonthandel W. aan den Noordsingel te Rotterdam heeft men de êtalagerult ingeworpen en uit de kast een petit gris-bontmantel ter waarde van 1400 gestolen. Dezer dagen werd een kindje van den arbeider S. te Zwartemeer (Drente) dood in het wiegje gevonden. Het was vermoedelijk door verstikking om het leven gekomen. Door den hehandelenden geneesheer Dr. van De locomotief en een rijtuig ontspoord. Dinsdagavond is de stoomtram, die om 542 uur uit Rotterdam was vertrokken, omstreeks kwart over zes in den polder tusschen Spijkenisse en Geervliet op een koppel koeien gereden, die op de trambaan liepen en in het donker niet tijdig door den machinist werden bemerkt. Een der koeien werd gedood, terwijl van de tram, waarin zich een vijftigtal passagiers bevond, de locomotief en het laatste personenrijtuig ontspoorden. Persoonlijke ongevallen had den ech'er niet plaats. Daar de lijn hier slechts enkel spoor heeft, moesten de reizi gers voor Oostvoorne in de daarvan aanko mende tram overstappen, waarna deze weer terugkeerde. De reizigers voer Rotter dam zijn met een tram uit Hellevoetsluis naar hun bestemming gebracht, waar zij met ongeveer een uur vertraging aankwa men. Uit Rotterdam was intusschen een mate- Horssen was reeds bezwaar gemaakt bij het, rieel'.rein naar de plaats van het ongeluk geven van toestemming tot begraven. Thans vertrokken om de locomotief en het ont- Doos 30, Tube 80 ct. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht, heeft benoemd tot Pastoor te Wehl (H, Martinus) den Weleerw. Heer H. J. Holt- slag; tot Pastoor te IJsselstein den Weleerw, Heer J. P. G. van Rooijen en tot Pastoor te Renswoude den Weleerw. Heer W. H. Dröge. Aan het Psychologisch Paedagogisch In stituut der R- K. Leergangen slaagde voor diploma B Paedagogiek, Fr. Augustino, leeraar aan de Bisschoppelijke Kweek school te 's-Hertogenbosch en voor diplo ma A Paedagogiek, Zr. Marie, leerares aan de Bijzondere Kweekschool, Papenhulst, te 's-Hertogenbosch. Aan de laatste werd het predicaat „met lof" toegekend. Deze examens werden door G. Bolkestein, in specteur M. O., als Rijbsgecommitteerde, bijgewoond. Naar de Msb. verneemt, is de ZeerEerw. Heer dr. P. C. de Brouwer, leeraar aan het lyceum te Tilburg, ernstig ongesteld. Tot het ondergaan van een operatie is hij in het St. Elizabethsgasthuis opgenomen. Naar het „L. D." verneemt, is de Zeer- eerw. Heer F. Krijn, vroeger kapelaan te Terwinselen, door Mgr. Dr. Smit benoemd tot pastoor der St. Olavs-kerk te Oslo, met ingang van 15 Februari. Tot op heden is Z. Eerw. werkzaam in het St. Elisabeths-hospi- taal te Tromsö. van amateurs en vakfotografen. Zoo za! op 27 en 28 April a.s. in de groote veilings zaal van de koopmansbeurs een „fotografen- dag" gehouden worden in samenwerking met de Ned. Fotografen-Patroonsvereeniging. Deze tentoonstelling bedoelt het publiek te doen kennis maken met het betere por tret, maar ook te laten zien, wat de foto grafie als wandversiering beteekenb Deze tentoonstelling mag beschouwd wor den als een voorproefje van een tentoon stelling in het Olympische jaar 1928. In Mei van dat jaar zal een groote en grootsche tentoonstelling worden ingericht in het R. A. I.-gebouw. Het zal een wereld tentoonstelling worden voor fotografie, wetenschap jen industrie, genaamd „Fota 192S". Vele groote wereldfabrieken heb ben reeds hun steun toegezegd. Er zal op die expositie komen een historische af deeling, een wetenschappelijke afdeeling, een afdeeling vak-fotografen, een afdeeling amateurs-fotografen. Ook zal het film- en bioscoopbedrijf benevens het sport- en vlieg- wezen er een voorname plaats innemen. Om al deze plannen uit te voeren is een propagandafonds gesticht,, waaraan een Raad van Bijstand is verbonden- Ten slotte kunnen we nog mededeelen, dat het plan bestaat jaarlijks een plaquette beschikbaar te stellen voor dengene, die in dat jaar het meest heeft gedaan tot bevor dering en veredeling van de fotografie. Een oude bekende, maar een bekende, die overal welkom is en voor tal van onze land- genooten (Katholieken en andersdenkenden) onmisbaar. Met zijn 53ste jaar is de Pius- Almanak uitgedijd tot een lijvig en zoo goed mogelijk verzorgd werk, dat door de druk kerij „Ons Blad" te Alkmaar wordt uitgege ven. Men vindt er bijna alles van z'n gading, wat het Katholieke openbare leven betreft adressen en omschrijvingen van katholiek- sociale instellingen, vereenigingen, van kloos ters en parochiën, van missies en missiona rissen, te veel om op te noemen. Van Z.H. Paus Benedietus XV z.g. van Z.H. Paus Pius XI, van mr. L. Regout, bui- tengew. gezant en gevolm. minister in tijdel. en bijz. zending van H.M. bij den H. Stoel te Rome en van jhr. mr. Octave van Nispen tot Sevenaer, die dezelfde functie bekleed de van 1916 tot 1921 en daarna tot 1926 in vaste zending benoemd zijn portretten op genomen. De Pius-Almanak zal evenals zijn voor gangers een gewaardeerde plaats krijgen op tal van kantoren en bureaux. Wie iets met het Katholieke openbare leven heeft te ma ken, kan hem eenvoudig niet missen. Hetgeen het gebruik van den Almanak zeer in de hand zal werken, is de AJphabe- tische Naamlijst der Eerw. Heeren Geeste lijken in Nederland en in de Missiën in 1927. Uft Langendijk wordt gemeld: De omzet aan de groenteveiling van den Noordermarktbond te Noord-Scharwoude over 1926 bedroeg 2.930.200 K.G., wat ongeveer 600.000 minder is dan het vorige jaar. De aanvoer bestond uit: 24.437.175 K.G. roode kool, 7.625.975 GK.., gele kool 4.559.200 K.G. witte kool, 11.527.100 K.G. Deensche, 2.354.200 K.G. gele uien, 1.140.500 K.G. peen, 10.787.170 K.G. aardappels, 12.700 K.G. rapen, 166.750 K.G. kroten, 17.675 K.G. rammenas, 99.097 K.G. sper- cieboonen, 490.365 K.G. zilveruien, 5609 K.G. rhabarber, 893.340 stuks bloemkool en 150.330 bos wortelen, benevens enkele kleinere hoeveelheden tuinboonen, peulen en snijboonen. GRONINGEN, 1 Febr. Granen. De laag ste en hoogste prijzen waren als volgt Zomertarwe Roode tarwe Witte tarwe Inl. rogge Wintergerst Zwanenb. gerst Zomergerst Witte haver Zwarte haver Gele haver BI. Peulvr. Gr. erwten Schokkers Paardeboonen Wierbconen Waalsche b. Karwijzaad Koolzaad Geel mosterdz. Kanariezaad Lijnz., blauwbl. Idem, witbl. Blauw maanzaad 1 Febr. 13.50-14.00 „13.50-14.10 „11.00-12.15 „10.00-11.35 „11.00-12.25 „10.25-11.25 13.25-13.80 „13.25-13.80 10.75-12.30 „10.00-11.25 11.0C-12.25 10.25-11.25 9.00- 9.75 8.75- 9.50 9.00-10.00 8 75-10.00 9.50-10.90 9.50-10.75 ,13.50-21.00 „14.00-22.75 ,11.00-13.00 11.00-13.25 14.00-17.00 25.00-38.00 11.00-13.00 „11.00-13.25 14.C0-17.00 25.00-38.00 16.00-22.75 16.00-22.50 „16.00-26.50 16.00-27.50 De jury ter beoordeeling van de inge zonden ontwerpen voor het gedenkteeken voor Juliana van Stolberg heeft, naar de Bouwk. Weekbladen melden het ontwerp, ingezonden door den heer B. A. M. Ingen Housz, bekroond als datgene hetwelk van vier ingezonden ontwerpen het best aan de gestelde eischen voldoet, en dat het meest voor uitvoering in aanmerking komt. Deze beeldhouwer zal in samenwerking met den bouwkundigen ingenieur D. Roosenburg de uitvoering tot stand brengen. Het nationaal comité hoopt de eerste steenlegging van het gedenkteeken op 30 April a.s., deft 18en geboortedag van Prinses Juliana, op het Louise de Colignyplein te Den Haag op plechtige wijze te doen plaats hebben. Oud-leerlingen van prof, A. J. Derkinde ren zoo verneemt het Hbl. uit goede bron hebben de sympathieke gedachte gehad om drie teekeningen van hun overleden meester aan te koopen en ten geschenke te geven aan de Rijks Academie van Beel dende Kunsten. Het zijn voorstudies voor den eersten Bosschen wand. De overdracht zal op een nader te bepalen datum in Februari plaats vinden. Het plan bestaat om in aansluiting met de expositie dezer teekeningen een kleine ten toonstelling van Derkinderen's werk In te richten in de Gehoorzaal der Academie. Een representatieve tentoonstelling van zijn arbeid is natuurlijk uitgesloten daar zijn belangrijkste werken niet verplaatsbaar zijn; maar wel zal het samenbrengen, -in deze bescheiden ruimte, van een keur-collectie van Derkinderen's kleine werken mogelijk blijken, die dan gedurende korten tijd voor het publiek zal te bezichtigen zijn: en laatste hulde aan den gestorven kunstenaar en lei der, vóórdat het gebouw der Rijksacademie, waarin een zoo belangrijk deel van zijn levensarbeid zich voltrok, door verbouw van karakter zal veranderen. De openingsdatum dezer tentoonstelling zal nog nader worden bekend gemaakt. Naar de Tel. verneemt, zal mevr. Annie van WageningenSalomons met haar echt genoot 15 Mei repatrieeren en zich weder om in Nederland vestigen. Prof. Dr. W. G. Byvanck, hoogleraar in de archeologie en oude geschiedenis aan de Leidsche Universiteit, is door het Ne- derlandsch Historisch Instituut te Rome uitgenoodigd om aldaar een reeks voor drachten te houden over archeologische onderwerpen. Prof. Byvanck zal einde Maart daarheen vertrekken. In verband hiermede is hem een verlof van 2K maand verleend. Voor ongeveer een jaar geleden werd te Amsterdam opgericht de Algemeene Bond tot Bevordering der belangen van den Nederlandschen Fotohandel. Alle eategoriën in den fotohandel zijn er in vertegenwoor digd als fabrikanten, grossiers en winkeliers. Er is hier dus tot stand* gekomen een samenwerking van leveranciers en afnemers. Deze bond ondersteunt tentoonstellingen De ambassadeursconferentie besloot, door de Duitsche regeering een wet te la ten indienen, waarbij de invoer, uitvoer en de fabricatie voor den uitvoer van oor logsmateriaal, in welken vorm ook, dat niet gebruikt zal worden voor binnenland, worden verboden. Alleen de fabrikatie van oorlogsmateriaal binnen de bepalingzn van het verdrag mag worden toegestaan, terwijl de wet een bepaling zal moeten bevatten, volgens welke bij overtreding gevangenis straf en boeten worden opgelegd met in beslagneming en vernietiging van het ma teriaal. Het bereikte accoord schrijft voor de slechting van de werken voor Küstrin en Glogau en 22 werken voor Koningsbergen. In het onderhoud tusschen Vandervelde en Briand, onderscheidenlijk de Belgische en Fransche minister van Buitenlandsche Zaken, over de wederinstelling van oas- poorten en visa voor Frankrijk, kon Briand de toezegging doen, dat men zich zou hou den aan den bestaanden toestand. Frank rijk zal er zich mede vergenoegen, aan de naburige ianden tc doen weten, dat het ge durende zekeren tijd de immigratie van buitenlandsche handenarbeiders moet op stoppen, en zal niet anders dan in zeldzame gevallen visa verleenen voor contract-ar beiders. Gisteren heeft het nieuwe kabinet voor dc eerste maai zitting gehouden. Op de agenda stond alleen de beëediging van de nieuwe ministers door den Rijkskanse lier dr. Marx. Gisterenavond Js bet kabinet ander maal bijeengekomen, teneinde de regee- ringsverklaring, die morgen in den Rijksdag zal worden afgelegd, te formuleeren. Naar wij vernemen zullen de vier re- geeringspartijen (Duitscbnationalen, Duit sche Volkspartij, Centrum en Beiersche Volkspartij) er zich toe bepalen, in aanslui ting met de regeeringsverklaring een ge meenschappelijke verklaring afleggen. Bij Murazzi heeft een groote aardver schuiving een gedeelte van de spoorlijn over de Brennerpas vernield. Het goederenver voer moest worden stopgezet, 't passagihrs- verkeer is slechts mogelijk door de reizigers te laten overstappen. Er dreigen nog meer aardverschuivingen. Door bet misbruiken van dc witte vlag vermoordden rebellen dezer dagen in de nabijheid van Oaxica veertig regeeringssol daten. Slechts één soldaat ontkwam. De re- bellen werden later door een sterke troe- penafdeeling der regeering verslagen. Ze venentwintig belhamels werden geëxecu teerd. Volgens een bericht van den correspon dent van de „Times" te New York heeft de Mexicaansche regeering gelast, dat de R.K. priesters zich voor 10 Februari persoonlijk bij den minister van binnenlandsche zaken moeten aanmelden en daarna dagelijks. De telegrammen uit Mexico spreken elkaar te gen; sommige zeggen, dat het bevel geldt voor alle priesters uit het heele land, an dere dat het allen geldt voor priesters uit de tien staten, waar opstanden zij voorge komen. De regeering verklaart het bevel hiermede, dat de bewegingen tegen de re geering door priesters worden aangestookt; velen hunner zijn onder de dooden gevon den na gevechten tusschen regeeringstroe- pen en opstandelingen. Officieel wordt gemeld, dat alle priesters op één na, die tot dusver werden aange houden en te Mexico geïnterneerd, zijn vrij gelaten. Uit Hankau wordt gemeld, dat de onder handelingen tusschen de Engelschen en Chi- neezen zijn opgeschort. Eugène Tsjen, de Kantonneesche minister van Buitenlandsche Zaken, weigerde een overeenkomst ta slui ten terwijl Britsche gewapende strijdkrach ten te Sjanghai worden samengetrokken. In buitenlandsche kringen beschouwt ajen der Chineezen op de jongste Engelsche voorstellen. Vernomen wordt dat de banken te Han kau aan het gemeentebestuur van de con cessie te Hankau credieten hebben gewei gerd, tengevolge waarvan het zonder geld zit. President Coolidge gelooft dat het niet noodig zal zijn, dat de Amerikanen Sjanghai ovacueeren, doch de Amerikaansche strijd macht, die zich concentreert, is op alle gebeurlijkheden voorbereid. Meer dan hon derd Amerikanen worden in het binnenland van China gemist, doch Coolidge toont geen enkele vrees te hunnen opzichte en veronderstelt dat zij slechts tijdelijk geïso leerd zijn. Geseind wordt uit Peking omtrent plan nen voor een offensief op grooten schaal tegen Hankau. Groote Mantsjoerijsche troe- penafdeelingen trekken uit Tsjili naar Ho- nan, waar zij worden verwelkomd door maarschalk Woe Pei Foe, die er zich tot dusver tegen had verzet dat zij op zijn gebied kwamen. Woe Pei Fee heeft aan Tsjang Tso Lin meegedeeld, dat hij thans de insubordinatie in zijn gelederen heeft onderdrukt en gereed is Hankau aan te vallen. Uit de provincie Sjantoeng wordt melding gemaakt van het aanwerven van troepen voor Tsjang Tsoeng Tsjang en van grootscheepsche oorlogs'oebereidseien. „Central News" meldt uit Sjanghai dat de maarschalken sjang en Woe zich eerst zullen keeren tegen den christen-generaal Feng Joe Hsiang en wanneer deze aanval slaagt, zouden oprukken tegen de Kanton- In de te Parijs gesloten overeenkomst wordt in hoofdzaak bepaald, lo. dat in het grensgebied tusschen de vestingen van het Oost- en Zuidfront aan de Duitsche grens de verdedigingswerken in stand kunnen wor den gehouden, welke zich daar aan het einde van den oorlog bevonden, waarbij bouwmaterialen, die gemakkelijk vergaan, door beton mogen worden vervangen. In deze gebieden mogen geen nieuwe verster kingen worden aangelegd, hetgeen ook reeds in het verdrag van Versailles werd ver boden. Voor het overige geniet Duitschland volle vrijheid. 2o. De belangrijke sectoren op den lin keroever van de Oder tusschen Küstrin en Brieg vallen in weerwril van de nabijheid der vestingen Glogau, Küstrin en Breslau niet onder het verbod. 3o. Van de bestaande 88 onderkomens, elk voor 88 man, blijven er 54 bestaan, nl. acht in de eigenlijke vesting Glogau, 15 in Lötzen, 31 bij Koningsbergen. Geslecht moeten worden: Zeven op den rechteroever van de Oder bij Glogau, vijf bij Küstrin, 2 bij Koningsbergen. Het op grond van de te Parijs gesloten overeenkomst uitgewerkte wetsontwerp houdt o.m. het volgende in: De in- en uitvoer van oorlogsmateriaal van eiken aard, wapens, munitie, enz., als mede de fabricage voor den uitvoer wor den verboden. Oorlogstuig voor buitenlandsch gebruik mag noch vervaardigd, noch opgeslagen, noch verhandeld worden. Een opsomming wordt gegeven van de 45 soorten oorlogstuig, waarop de wet betrek king heeft. Voor een aantal andere in- dustrieele producten is wel het opslaan doch niet de uitvoer verboden. De immigratiecommissie uit den Ameri- kaanschen Senaat heeft een resolutie aan genomen, waarin wordt voorgesteld de in werkingtreding der nieuwe immigratiewet. 10.00-12.50 10.00-12.50 ,12.00-19:50 „12.00-19.50 ,12.00-19.50 „12.00-19.50 ,35.00-51.00 „35.00-52.00 De korting en bijbetaling bedragen thans voor tarwe natuurgewicht 7 ct., rogge, boek weit, kanariezaad, inlandsche gerst, alle haversoorten 10 ct. per kg. ROTTERDAM, Dinsdag 1 Februari. Vee. Ter markt waren aangevoerd 185 paar den, 23 veulens, 1026 magere runderen, 1006 vette runderen, 264 vette- en gras- kalveren, 1253 nuchtere kalveren, 119 scha pen of iammeren, 33 varkens, 168 biggen. De prijzen waren als volgt koeien le qual, 100102 c., 2e qual. 9080 c., 3e qual. 7050 c., ossen le qual. 9092 c., 2e qual; 8070 c., 3e qual. 6050 c., stieren le qual. 8085 c., 2e qual. 7060 c., 3e qual. 5040 c. per kg. vette kalveren le qual. 150170 c., 2e qual. 125105 c., 3e qual. 9075 c„ melkkoeien f 200—410, kalfkoeien "f 210 425, stieren f 185385 pinken f 150165, vaarzen f 160180, werkpaarden f 100 240, slachtpaarden f 90130, hitten f 95 165, graskalveren f nuchtere kalveren f 814, fokkalveren f 16-28, biggen f 814, overloopers f 1937. Vet vee en vette kalveren in de prima soorten redelijk verhandeld en prijshoudend j 2e en 3e qual. wegens ruimen aanvoer zeer matig verhandeld. Melk- en kalfkoeien bij redelijken handel in de goede soorten prijs houdend. Nuchtere kalveren, biggen cn overloopers met matigen handel. Paarden redelijk verhandeld. Eieren. (Rott. Veiling.) Aanvoer 105.000 stuks, kippen- f 7.058.50, kleine f 5.50 6.95, eenden f 6.657.60. Lijnolie. Februari f36 1/4, 36, Mei/Augus tus f 35 3/4. AMSTERDAM, 1 Febr. (Bericht v/d. mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche Bonten f 5.005.30, Blauwen f 4.905.20, Bravo's f 4 4.25, BI. Eigenheimers f 4 4.25, Rood- star f 44.25, Eigenheimers f 44.25, Eigenheimer poters f 3.103.25, Blauwe poters f 2.402.60, Bonte poters f 2.40 2.60, Roodstar poters f 2.402.60, Eravo poters f 2.402.60. Anna Paulowna Zand f 55.50, Roodstar f 44.25. Beverw. Zand- aardappelen f 55.50, Hillegommer Zand aardappelen f 55.50, Flakkeesche Eigen heimers f 4—4.25, Roodstar f 4 4.25. BI. Eigenheimers f 4—4.20, Bravo's f 4—4.50, Juin (60 kilo) f 2.302.40, Souische Eigenheimers f 4 4.25, Roodstar f 4- - 4.20. Blauwe Eigenheimers f 4 4.20, Bravo's f 4—4.50. Friesche Borgers f 4—4.10 per hl. VENLO, 31 Jan. Eieren. (Coöp. Eierveiling Aanvoer 450.000 st„ kippen- f 7.107.90, kleine f 5.80—7.10, eenden- f 7.50—7.70, ganzen- f 24.60. ROERMOND, 31 Jan. Eierveiling. Aan voer 2.150.000 stuks. Hoogste prijs f 3.50, middenprijs f 7.85, laagste f 7.20 kleine eieren f 67.10, eendeneieren f 78.50. PURMEREND, 1 Febr. Eieren. Aan de veilingen werden aangevoerd 61.000 kippen- f 6.509.20 en 7000 eenden- f 8.10—8.20 per 100 st. BODEGRAVEN, 1 Febr. Kaas. Ter markt waren 121 wagens. Prijzen f 4549, rijkswerk le soort f 5054, 2e soort f 46— 48. Handel mafig. PURMEREND, 1 Febr. Kaas. Aanvoer 12 stapels fabrieksbaas met merk f 44, 2 st. boerenkaas met merk f 47. Beter. Aanvoer 392 kg. f 2.302.40 pet kg. Vee. Aanvoer 390 runderen, als 175 vette koeien 7095 per kg., melk- en geldekoeien f 120350, 20 vette kalveren f 1.301.50 per kg., 504 nuchtere kalveren f 1036, 18 stieren, 25 paarden f 100210, 904 schapen, vette schapen f 3544, overhouders f 1830, 413 vette varkens, slachtvarkens 6064 ct., zou ters 5659 ct. per kg., 73 magere varkens f 22—40, 44 biggen f 12—20. Handel in runderen, vette kalveren en schapen matig prijshoudendvette varkens met dalende prijzen. Eieren. Kippen- f 6.757.75, eenden- f 7.50. HULST, 31 Jan. Granen. De aanvoer was heden ruim. Genoteerd werd voor tarwe f 14.50, rogge f 12, gerst f 12.25, haver f 9.75, erwten f 1620. ELST (Bet.), 31 Jan. Fruit. (Veiling V. V. C. B.) Brederos 1821, ijsbouten 20—21, extra goudreinetten 43—47, le soort 3137, 2e s. 1822, extra bellefleur 3235, le s, 2830, 2e s. 1920, rabauwen 912, dubbele bellefleur 2426, Brugge reinetten 1820, jasappels 2425, enkele benderzoet 2122 cent per kg. SNEEK, 1 Febr. Vee. Ter markt waren 173 melk-tn kalfkoeien f 150250, 58 vette koeien f 200330 8 vette kalveren f 4080; 666 nuchtere kalveren f 6—15 33 graskal veren f 5O-7-IIO 373 schapen f 1834 lammeren "f 588 varkens f 50120 73 biggen f 815 vette runderen 4042 Y- c., vette kalveren 6070 c., vette varkens 2731 c.zouters 2729 c. per kg. De handel ia melkkoeien, vette koeien, vette kalveren, vette varkens en zouters was prijshoudend nuchtere kalveren en scha pen kalm en lager biggen traag. GRONINGEN, 1 Febr. Vee. Kalf- en melkkoeien le soort f 350—390, 2e f 275— 300, 3e f 175200 vroegmelkkoeien le s. f 325-375, 2e f 250300 kalfvaarzen le soort f 30B32Q, 2e s. f 175200 vaarse koeien le s. f 2e s. f stieren le soort f 0.720.74 2e s. f 0.620.66 slachtvee le soort f 0.82—0.84, 2e s. f 0.74—0.78 p. kg. slachtgewicht melkschapen f 4050, vette schapen le s. f 3742, 2e s. f 2832, weideschapen le s. f 3638,*2e s. f 2528, veidelammeren f 1014 vette kalveren f 1.041.08, 2e s. f 0.920.96 vette lam meren f 1822, loopvarkens f 1720, vetta varkens le soort f 0.600.63, 2e s. f 0.56— 0.58, Lcndensche varkens zduters f 0.54— 0.56, biggen f 6—12, f 1—1.50 per week. Aanvoer 116 vette koeien, 268 kalveren, 374 melk- en kalfkoeien, 49 stieren, 489 waarbij de quota der toe te laten staats- schapen, 718 vette en Londensche varkens, burgers uit de verschillende staten worden 448 magere varkens en biggen. Het kalfvee, melkvee en slachtvee werd gebaseerd op den nationalen oorsprong der Amerikaansche bevolking, nog een jaar uit le stellen. Met het oog op de actie van bet comité gelooft men algemeen, dat de resolutie spoedig door den Senaat zal wor den aangenomen. Rijkspresident von Hindenburg heeft bet uen eisch der Chineezen tot terugroeping beschermheerschap aanvaard van het Duit van de Britsohe troepen als het antwoord iche Beethoven-herdenkingsfeest te Bonn. tegen de prijzen van de vorige week opge ruimd. Stieren iets lager. Voor de vette en nuchtere kalveren liepen de prij2en aanmer kelijk terug, de laatsten brachten van f 5 tot f 8 op. De wolveehandel had bij niet grooten aanvoer een traag en nauwelijks prijshoudend verloop. Vette varkens vlug en ruim zoo hoog. Biggen nauwelijks prijs houdend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7