a Van de baan. PIJLTJES Maandag 7 Februari 192 50ste Jaargang No. 16489 Aangifte moet, op straffe van verlies van olie rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en fwlnlig uren na kei ongeval Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden - Eerste Blad na aan hel harli verzekerde spr.^want de behandeling heeft ondergaan, nu in nog VcörPc PLAATSELIJK NIEUWS. HAARLEM. HET KOPEREN PRIESTERFEEST VAN KAPELAAN J. A. VOORHAM. De sluï'deur voor Urrmiden. De wegen in den Haarlemmermeerpolder. VERKIEZINGEN PROV. STATEN IN NOORD-HOLLAND. R.K. PROVINCIALE KIESKRING VELSEN. Vaststelling van het Politiek Advies. Een belastingkwestie. Het verkeer door het Noordzeekanaal. Neutrale Kindervereenigingen. HET SEMINARIE „HAGEVELD" TIJDELIJK GESLOTEN. Eén geval van roodvonk. DE EIGENGEBOUW- KWESTIE VAN BLOEMBOLLENCULTUUR. Het voorstel Hillegom verworpen. BESLOTEN WORDT TOT AANKOOP DER TERREINEN FIGÉE. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. WEERBERICHT. De abonnementsprijs bedraagt vooi Haarlem én Agentschappen: Per week 0.25 Per k w ar taal3.25 rranco per post per kwartaal bij vooruitbetaling3.58 Bureaux: N ASS AULA AN 49. Telefoon No 13866 (3 lijnen) Postrekening Nr 5970 Advertentiën 35 cents per regA rraag- en aanbod-advertentiën 1-4 egels 60 ct per p»aatsing: elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbetaling Advertentiên tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling 60 ct, per regeL Bij contract belangrijke korting. ees vingea Alle -bonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f $1)00 Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken, door f 7jvft bij een .?"SevaJ me* f250 - "oi een 125." dui^ot wiisv?n«r° f50." been arm" f 40." andeVe^via tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen OliUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: o". doodehjken afloopeen voet of ee g g De pennenstrijd over de minderheidskabi netten zal nu wel spoedig tot het verleden b'ehooren. Een week geleden hebben wij er aan herinnerd, hoe wij reeds tijdens de re- geeringscrisis, ontstaan door de stemming of 11 November 1925 over het Pauselijk Gezant schap, een minderheidskabinet van Katholie ken en anti-revolutionairen onmogelijk te aanvaarden achtten do,or de laatstgenoemde partij. Later is hetzelfde plan nog eens door den Bosschen Wethou'er Krijgsman r ons blad opgeworpen, waarbij wij ons oor spronkelijk denkbeeld handhaafden. En at stak bet oude idee de vorige maand weei hét hoofd op, alsof er nooit iets van dien aard was gezegd of geschreven. De voor standers mochten al een oogenblik het ge voel hebben alsof zij bij de voornaamste be langhebbende steun kregen toen het hoofd orgaan der anti-revolutionairen de vorige ■week Dinsdag een artikel publiceerde, waar in geen principieel bezwaar tegen eèn minderheidskabinet werd gemaakt. Na de publicatie van het hoofdartikel in „de Standaard" van Zaterdagavond zullen ook zij moeten toegeven, dat de anti-revo lutionairen „niet thuis" geven en er van hun denkbeeld niets komen kan en wel op juist dezelfde gronden als wij al herhaaldelijk heb ben aangegeven, n.m. dat de partij van Kuy- per door in zulk een combinatiemet de Ka tholieken toe te stemmen, zelfmoord zou plegen. Zie hier hoe „de Standaard" dit zelf on omwonden zegt: We houden er niet van om te zeggen, dal iets nooit gebeuren zal. Het menschelijk vooruitzien in de dingen, die nog voor ons liggen, is te beperkt om te decreteeren: zoo of zoo zal het zijn! Maar dit Weten we toch wel, dat er a) heel bijzondere dwingende omstandigheden zich zouden moeten voordoen, eer wij be reid bevonden zouden 1 worden de deelne tning van A. R. aan een minderheidskabinet in overweging te nemen. Natuurlijk beamen ook wij, dat de tegen woordige toestand in hooge maté onbevre digend is. Niet omdat er thans zoo slecht geregeerd zou worden; maar omdat het.Par lement in een positie is geraakt, waarin het feitelijk zijn taak niet vervullen kan. De contróle van de Volksvertegenwocrdigim* reikt thans niet verder dan het uitspreker van wenschen. Hét Parlement is op zijn bes. éen adviseerend collége geworden. Natuur lijk kamnen ook nu begroetingen afstemmen of Ministers, en zelfs het geheelp Kabinet Op andere wijze tot aftreden nopen, maar als men dat doet blijven het slagen in dt lucht. Daardoor verandert de toestand niet Want het gaat er niet om nieuwe Ministers te vinden dat blijkt altijd nog. wel te lukken maar het komt er op aan een Ka- hinet te verkrijgen, waarmee de Kamer kaï. saamwerken. Dat de huidige toestand du: niet voor onbepaalden tijd bestendigd kar ■worden, geeft ieder tóel Maar daarom juist moet men dubbe, waakzaam zijn om niet te spoedig naar eer palliatief te grijpen. Men ziet van een Roomsch-Rood' blok nog niet veel komen; een herstel dér voormalige rechtsche samenwerking ligt nog achter den horizon! En nu dringt het ongeduld naar voren en zegt: dan maar wat anders gepro beerd, dan maar gezocht naar iets dat wel minder goed is dan een meerderbeidskabine doch beter dan wat wij nu hebben; dan maar een minderheidskabinet! Tegen dat ongeduld waarschuwen we. Ja, meer dan dat. We zullen het in dezen met de Vrijz. democraten één van zin we zullen het helpen dwingen zich wat in t- toornen door het duidelijk uit te spreken reken op ons niet! Ai was het om geen an dere reden, dan dat de drang naar de goedt oplossing altijd vertraagd wordt door hel voorlodpig maar genoegen nemen met de halve. Eerst als gebleken zou zijn, dat het heelt waarlijk onbereikbaar is, eerst dan mag me! het halve genoegen worden genomen. Zoover zijn we nog niet. Vooreerst is de zaak practiscb niet aar de orde. We hebben het Kabinet-De Geei en we zijn met Mr. Marchant van oordeel, dat er geen reden is om met aanwending var kunstmiddelen het intermezzo-De Geer te verkorten. De verkiezingen komen over 2 jaar en men moet eerst nog eens zien hoe d( saamstelling der Kamer dan zijn zal In de tweede plaats nopen de beide ar tikelen van Dr. De Visser in „De Nederlan der" van 28 en 29 Januari j.l. tot rustige overdenking. We komen de volgende week op den inhoud dier artikelen nog terug Maar reeds nu meenen we te mogen zeggen dat Dr. De Visser het denkbeeld van her stel der rechtsche samenwerking iets ster ker naar voren bracht dan men tot nog toe van de C. H.-groep in den lande placht aan te nemen. Is onze visie juist, dan wordt de gedachte aan een minderheidskabinet daar door- vanzelf al eenigermate naar den ach tergrond gedrongen. i In de derde plaats noopt onze eigen pi sitie als partij tot groote voorzichtigheid. Onmiskenbaar is er in ons land een het leving van eene Protestansche zelfbewus'- heid. Die was er altijd wel, maar ze is d laatste jaren toegenomen in kracht en hec geleid tot afbrokkeling van de beide hist-- risch-'protestantsche partijen. Het mees nog bij ons Reeds het bloote feit dier afbrokkelin noopt tot zorgvuldige overweging van de ti volgen gedragslijn- Maar dubbel noodig i dat, wanneer men niet slechts den dag var. morgen in het oog vat, doch ook let o dien van overmorgen. We zijn diep over tuigd, dat we binnen 25 jaar o>ok hier in Nc dèrland tot groote inspanning geroepei zullen worden in den strijd om het behou van de Christelijke grondslagen van on: volksleven. Een strijd heel wat scherper dat we tot nog tóe gekend hebben Een striji dus, die grooter vastheid en grooter inbe- lijke kracht zal vorderen dan op het oogen blik on^er ons aanwezig is. Daarom hebber wc allereerst behoefte aan innerlijke ve' sterkiu''. akn ophouw. We mogen nimmer schromen om ander te gaan in den strijd; Maar 'wé hebben ér vyel voor te waken, dat we niet ondergaan of aanmerkelijk in kracht verzwakken vóór le eigenlijke strijd een aanvang neemt Nu zijn er voor de A.-R.-partij op bet oogenblik maar twee denkbare mogelijkhe den om mee te werken aan de vorming van een minderheidskabinet. Met de Ch-.-His.- torischen of met de Roomsch-Katbolieken Het eerste is practisch uitgesloten, mé4 het oog op de geringe getalsterkte der beide fracties en het tweede zou, onder dé gege ven omstandigheden, onvermijdelijk leiden tot verdere afbrokkeling onzer partij Een afbrokkeling die men op zichzelf reeds niet gaarne ziet plaats grijpen, maar die men voorkomen moet, zoolang men meent, dat voor de eigene partij een roeping in het Staatkundig levén van ons lland aanwezig is. In de overtuiging, dat dit laatste het ge val is, zijn we ongeschckt. Uit d:e over tuiging leeft de groote meerderheid onzer partij. Maar dan mag ze zich ook alleen in alleruitersten nood wagen aan experimenten, die tot gevolg zouden heb ben, dat de afbrokkeling zich nog verder zou voortzetten. Ware daarbij slechts het belang eener partij betrokken, dan zou dit voor ons niet zoo zwaar wegen. Maar de mogelijk heid van daadwerkelijke handhaving der Christelijke politieke gedachte hangt er van af. Er behoeft bij de C.-H. en A.-R. niet veel meer af te brokkelen, of de vorming van een Christelük meerdnrhei't-Jiabïnet gaat tot de onmogelijkheden behoo'ren. Een Christelijk minderheidskabinet zou dan niet een soort vestibule zijn, waardoor men de eigenlijke woning binnentreed, maar hier zou spoedig blijken, dat men niet ver der kwam dan die vestibule zelf. Zoo eischt dan juist het perspectief van le hervatting eener Christelijke politiek op •soliede basis, dat w ij althans op het denk beeld van een Christelijk minderheidska binet niet kunnen ingaan. Men zal derhalve geduld moeten oefenen tot weer een .meerderheidskabinet pp Chris- telijken grondslag gevormd kan worden; of zoo het niet anders kan, omdat er geen meerderheid verkregen werd in elk geval tot een optrekken der drie partijen geza menlijk weer mogelijk is. Ziedaar een heldere en afdoende verkla- ing, w-aaraan niets meer behoeft te worden toegevoegd. Hiermee is een minderheidska binet van Katholieken en anti-revolutionai- en van de baan, terwijl Mr. Marchant ook il reeds een dergelijke combinatie van Ka tholieken en Vrijzinnig-democraten onmoge lijk heeft verklaard gesteld al, wat wij liet gelooven, dat de R.-K. Staatspartij daar voor te'vinden zou zijn. Er rest dus niets mders dan, wat wij ook de vorige week ai schreven en waarop „de Standaard" voor de A. R. den nadruk legt: eigén partij zoo veel mogelijk te versterken en dan geduldig 'en loop der dingen af te wachten. Als er inmiddels ook uit dezen pennen- trijd iets goeds naar voren gekomen is, dan s het een duidelijke aanwijzing voor de lei ding der christelijk-historischen om, wil zij inderdaad in de toekomst niet de uiterste aoodzaak van Roomsch en rood forceeren en aok niet den ongezonden toestand van de auiten-parlèmentaire regeering bestendigen, zij gedwongen zal zijn om het anti-papisnu :n eigen gelederen te onderdrukken en op zen kan bet niet zijn op een hartelijke lan -althans zakelijke en gezonde samenwer king met de Katholieken aan te sturen. De laatste weken hebben dit ten minste over reel het land duidelijk gemaakt, dat dc ;hristelijk-historischen, die op II Novem ber 1925 een eind maakten aan de parl^nen- taire regeering, in 1929 op de eerste plaats de verantwoordelijkheid zullen dragen oi er dan al of niet een meerderbeidskabinet komt -iet is goed dat zij zich daarvan nu al reeds ewust worden! Hoewel de dag van bet koperen priester feest van den Welecrw. heer J A. Voor ham, kapelaan aan de St. Josephkerk, eerst a.s Woensdag is, is het jubileum gis teren reeds ingeluid. Het was voor de leden van het Sl Joseph-patronaat en van de St. Jtsephvereeniging niet mogelijk, allen a.s. Woensdag aanwezig te zijn, om hun di recteur te huldigen en daarom was dit op gisteravond bepaald. Men heeft aan den jubileerenden directeur we' duidelijk ge toond, hoe geliefd hij zich beeft welen te maken bij .zijn jongens" Onder donderend applaus en bóera-ge- roep trad de jubilaris binnen, vergezeld van de beide andere kapelaans der parochie (de pastoor was door ambtsbezigheden verninderd) en nam aan de bestuurstafel plaats. Namens de patronaatscommissie sprak de heer J. Jonckbloedt den juilaris toe. Hij wees er op, dat deze avond als aparte huldiging bedoeld was voor den directeur. Spr feliciteerde hem van ganscher harte met rijn fees' en uitte den wensch, dat Z.Eerw. nog vele jaren aan het heil der zielen zou mogen arbeiden en eens zijn zilveren en zelfs zijn gouden priesterfeest zou mogen vieren Spr deelde mede, dat de jongens enthou siast gespaard hadden en hij bood hem na mens de jongens een zilveren vischschep in étui aan en namens het patronaatsbestuur een stel zilveren compote-lepels, eveneens in étui. Dit wel korte, maar sympathieke woord vond weerklank bij de jongens, want op nieuw klonken de toejuichingen luid op en slechts met moeite kon kapelaan, Voorham aan het woord komen, om een hartelijk dankwoord te spreken Hij was er verheugd over dat de jon gens aldus spontaan hun liefde, dankbaar heid en aanhankelijkheid iedens hun di-ec- leur getoond hadden. De jongens liggen hem na aan het hart, verzekerde spr., want de arbeid, aan hun zieleheil besteed, is van zoo groote waarde, omdat het patronaats- werk zoo van invloed is op het toekomstig leven der jongens Spr. zou daarom met, als het kon nog meer ijver, voor „zijn jon gens" blijven werken en hij hoopte, dat de jongens dit metterdaad zouden waardéeren, door trouwe bezoekers te zijn van hét pa tronaat en van alles wat daarmede samen hangt alsmede ook van de Congregatie. On getwijfeld zou dat vruchten brengen voor de toekomst, betuigde spr. Ten slotte klonk hartelijk applaus en de aan het patronaatsbestuur voor het ge schonken cadeau, maar vooral voor hun steeds betoonden ijver en de werkzaamheid, waarmede zij bem steeds ter zijde gestaan hebben en hij uitte ten slotte den wensch, dat dit bestuur in zijn geheel bem steeds ter zijde zou mogen blijven .staan in het zoo moeilijke leiden der jongenszielen. Nog eens klonk artelijk applaus en de eerste huldiging was ten einde. Daarna vond in de pastorie een nieuwe huldiging plaats. Ret college der „bus - collectanten, waarvan de jubilaris ook direc teur is, kwam hem daar complimenteeren en ook hier vond een enthousiaste huldi ging plaats. .o, i Namens hen voerde de heer J. oeiiter als oudste lid, het woord. Hij dankte kapelaan Voorham voor den ijver, welken hij' v00r het „bus"-werk geregeld aan den dag legde, welk werk toch slechts een klein onder deel is van den verheven priesterarbeid. Spr-. schetste vooral de goede zorgen van den jubilaris als aalmoezenier voor de ge vangenen en als trooster der zieken. Ten slotte uitte spr. den wensch, dat de jubilaris nog lang hun directeur zou mo gen blijven. Namens het college bood spr. dan ka pelaan Voorham een paar kristallen com potes aan. Kapelaan Voorham dankte op hartelijke wijze voor dit blijk van aanhankelijkheid en betuigde zijn vreugde er over dat de leden zoo trouw hun plichten vervullen, terwijl hij hoopte, dat dit ook in de toe komst steeds zoo zou mogen blijven. A.s Woensdagmorgen 10 uur zal de iu- bilaris een plechtige H. Mis van dank baarheid opdragen. Des middags is er receptie aan de pas torie van half 2 tot haff 4. Des avonds kwart over 8 vindt een plechtig danklóf met „Te Deum plaats. De huldiging door de parochianen zal Donderdagavond 24 Februari plaats vinden in den schouwburg aan den Jansweg. O.m. zal 'een V)aam*ch legoridéspél opgevoerd worden, alsmede een blijsPell"t'e, terwr'l ook het muziekgezelschap De Krekel" zijn medewerking zal verleenen. Een belangrijk sleepwcrk vanRotterdam naar dé plaats van bestemming. Zooals we gemeld hebben, .s de eerste der drie deuren voor de nieuwe sluis te IJmuiden, welke in aanbouw zijn bij Bur- gerhout'sgMachinefabriek en Scheepswerf tc Rotterdam, dezer dagen te water gelaten Thans wordt deze deur in een gemeentedol: aldaar van zijn bekistingen ontdaan, ten einde verder te worden uitgerust voor der geensz.ns gemakkeliiksc tocht van der Waterweg over de Noordzee naar IJmuiden Omtrent dit belangrijke sieeptransport; ver nemen wij nog de volgende bijzonderheden Door Burgerhout's Machinefabriek is aar de N.V WijsmuUer's Scheepvaart. Transport en Zeesleepvaart Mii. tc Rotterdam opdracht gegeven deze voor de grootste sluis der wereld bestemde deur naar de bestemmings plaats over te brengen Zulk een transpor! dattijdens zeer kalm weer en gladde zee moet geschieden, zal niet alleen in verban-' piet de weersgesteldheid, vooral in de win termaanden, dcch ook wegens de groot' afmetingen, waardoor hét een onhandig slcepwerk wordt, o. bii het binnenloopen der haven van IJmuiden, goed voorbereid moeten worden. Als men weet dat de hoogte (dat nu de breedte wordt tijdens het trans port, omdat het gevaarte plat ligt) 20 meter is, zoodat de overblijvende ruimte aar weerszijden van dp invaart van de bestaan de nieuwe sluis slechts gering is, zal hc dóotschutten bijzondere zorg eischen. Voor het transport over zee zuilen, naa^ we vernemen, de zeesleepbootcn „Brabant en „Drente" van genoemde Maatschaop: worden, gebezigd, terwijl bii het binnenloo pen van IJmuiden, alsmede tüdens het door schutten, nog een tweetal sleepbooten zul len vastmaken, teneinde het overbrenger zooveel mogelijk te vergemakkelijken. F döorschutting wordt het -kolossale gevaart aan de in het Binnentoeleidingskana?' staande betonmeerstoelen vastgemaakt, om later, wanneer allies daartoe gereed is, or ziin plaats te worden gebracht. Het belangrijke transport, dat vermoed" liik tegen het eind der voldende week 'zf-' plaats hebben, zal onder Ie.ding staan var kapitein D. Moerman, die in scbeepvaartkrin- gen, o m door het overbrengen van eer groot drijvend droogdok naar Ned.-TrJi'" alsmede van het uitgebrand Britsch s.s. Cit'' of Singapore van Australië naar Rotterdam, een goeden naam heeft. Over den slechten toestand van de wegen in den Haarlemmermeerpolder is reeds veel geschreven en gepraat. Inderdaad niet ten onrechte want door het zware en drukke motorverkeer zijn de polderwegen in de laatste jaren geheel ont redderd en in desolaten toestand gebracht. Het is wel een moeilijk vraagstuk voor het polderbestuur om hierin afdoende ver betering te brengen. Fet wegenonderhoud kost jaarlijks enorme bedragen en desondanks blijven de verkeers wegen vooral in den winter vanwege de vele gaten en kuilen, haast onbegaanbaar. Op sommige plaatsen is de bodem zóó drassig, dat bestuurders van auto's, motor rijwielen enz-, dc grootst mogelijke voorzich tigheid in acht moeten nemen, wijl de kans oin in de modder ongelukken te veroorza ken, niet gering is. Men beeft reeds hier en daar verschillen de manieren van verharding (uithakken, be- arinden waFen enz toegepast, doch steeds 1 lijkt, dat zulks niet afdoende is en na kor ten tijd dc oude Hechte toestand weer terug keert. Zoo verkeert büv. het rfedeelfe Hoofdweg te Hoofddorp in c!e richtind van de r.g. ge- niesliits, fat kort beleden nog n-ri'cr handen werd genomen, maar vermoedel''k niet vol doende werd afgewerkt of een minder goeda behandeling heeft ondergaan, nu in nog slechter condiditie dan voor de bewerking. De beide hoofdwegen, de Kruisweg en de Sloterweg, welke als hoofdverkeerswegen zijn aan te merken en de verbinding vormen tusschen de omliggende steden, worden wel zoo nu en dan begrint of bepuind, maar het dagelijks passeeren van honderden motorrij tuigen en wagens is oorzaak dat alle ver harding weer zeer spoedig in den zacbten bodem verdwijnt zoodat genoemde wegen bijna doorloopend in een bepaald slechten toestand verkeeren. Wanneer o.a. de Kruisweg nu binnen af- zienbnren tijd aan de provincie in onderhoud en beheer zal overgaan, zal hierin ongetwij feld de zoo noodzakelijke verandering en verbetering worden gebracht. Met het uitdiepen van de Kruisvaart en het aanbrengen van een grondlaag, zijnde de voorbereidende werkzaamheden voor het /erbreeden van den Kruisweg is men reeds tot bij den .Spieringweg genaderd. Het moet 'n de bedoeling leggen thans ook het gedeelte vóorbij de brug tot bij de Cruquius weder onder handen te nemen. Voorts moet bet plan bestaan den Aals- meerderdijk van den Bennebroekerweg tót ■'en Kruisweg in den loop van dit jaar ge heel op te hoogen en opnieuw te verharden. Als nu met de verdere uitvoeringen van het- grocrte wegenplan in Haarlemmermeer maar spoedig wordt begonnen, dan kan er vóór velen ook nog een flinke werkverschaf- 'ing voor de deur staan. Stemming Cand. grosl. Prov. Staten. De uitslag voor 4 reserve-coodidaten voor de R. K. Kieskring Leiden is als volgt: Totaal uitgebracht 107 stemmen, geldig 105, onwaarde 2. Mr. E. J. M, H. Bolsius, Leiden, 72; F. G. M. Haase, Lisse, 53; W. van der Laan, Voorhout, 39; B. N. Loerak ker, Hillegom, 63; J. A. Mens. Voorschoten 16; C. P. J. Paatdekooper, Oegstgeest, 29; W. de Ruyter, Noordwrk, 60; J. C. Stad houder, Zoeterwoude, 88. In gebouw „St. Bavo" vergaderde Zater dagmiddag de R.-K K.esvereeniging in den Provincialen Kieskriptf Velsen. onder voor zitterschap van den heer J. J. Bisschop, ter vaststelling van het Doljtiek advies voor de verkiezing van leden der Provinciale Staten Na opening met den Christeliiken groet sjirak de voorzitter zijn goedkeuring uit over de flinke belangstelling; op voorstel van den voorzitter werd besloten de reglementair voorgeschreven jaarvergadering te houden tegelijk met de vergadering. welke na de vérk.ezingen voor de Provinciale Staten ge houden moet worden, dus in Mei. Na enkele mededeelingen Vali internen aard werd besproken de samenstelling van het politiek advies voor dn Prov. Staten- erkie7ing in den R.-K. Kieskr.ng Velsen. Na gedachtenwisseling werd bet volgend advies vastgesteld: 1. H Bergkamp, Nieuwer-Amstel; 2. Dr. E A. M. Droog, Heemstede: 3. J. P. Nijs- snn, te' Velsen: 4. P. Heilker. Hoofddorp; 5 A. J. Loerakker. Schoten; 6. G. A Vet- kade, IJmuiden; 7 P. G. van Wees, Boven kerk; 8. J. A. Straman. Ouderkerk aan den Amstel; 9. J. J. Bisschop. Beverwijk. In de Vrijdag te Wijk aan Zee gehou den vergadering van den gemeenteraad, deed zich een merkwaardige belashng- kwes ie voor. Het betrof hier name'ijk de terugbetaling van verschuldigde forensen- belasting aan een ambtenaar, n.l. het hoofd van den Gemeenschappelijken Vleeschkeu- rngsdienst, waarbij zijn aangesloten de ge meenten Beverwijk, Heemskerk en Wijk aan Zee en Duin. Het hoofd van dezen dienst is woonachtig" in laatstgenoemde ge meente, doch aangezien de dienst geves tigd is te Beverwijk, heef' deze gemeente bedoelden ambtenaar als forens beschouwd on als zoodanig ook m dc forensenbelas ting aangeslagen. Het hoold van den keu ringsdienst Kwam daartegen in verzet en diendie bij de drie gemeen'eraden een ver zoek in om restitutie, op grond, dat hem bij zijn indiensttreding niet duidelijk was aangetoond, dat bij forensanplichtig zou worden, wanneer hij z'ch in één der tct den kring behoorende gemeenten vestig 1c. Dc gemeenten Beverwijk en Heemskerk beslo ten den ambtenaar tegemoet te komen. Wel handhaafden zij den aanslag, docb verleen den tevens een toeslag op het salaris, waardoor het nadeel werd geneutraliseerd. B. en W. van Wijk aan Zee en Duin stelden eveneens voor in dien geest te besluiten, hoewel, naar zij te kennen gaven, deze wijze van handelen hun niet sympathiek voorkomt. In geen geval wenschen zij een precedent te scheppen en gaven dan ook te kennen, dat zij nie' voornemens waren deze aangelegenheid ook in de volgende 'aren aldus te regelen Het voorstel werd ten slotte aanvaard. De amb enaar beeft dus nu aan de gemeente Beverwijk zijn fo rensen-belasting le voldoen, docb krijgt dit gedeel elijk dus ook van de heffende ge meente zelve, door bovengenoemden maat regel weer gerestitueerd. Door de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Ams'erddm is een grafiek uit gegeven van den inhoud der voor Amster dam sedert de opening van het Noordzee- Kaaal in Amsterdam binnengekomen zee- schepen. Van 1.136 000 M3. bruto inhoud in 1876 steeg de tonnenmaat 1713 tot in het laatste voor-oorlogsch jaar, tot ruim twaalf millioen bruto. Het jaar 1914 met acht normale maanden toont met 11.000.0000 M3 teruggang. In 1918 was dit 743.000 M3; 1919 bracht voor uitgang; 1926 bet jaar der Engelsche mijnwerkersstaking slaat met bijna 20 miilioèn bruto M3. alle vorige records. Een ontwikkeling die reden tot tevredenheid maar nog niet tot voldaanheid geeft. De j onderhanden zijnde sluiswerken te IJmuiden - die na voltooiing h t IJ-kanaal de beschik- s king zi Ilen geven c r sluizen van het al- i lergrootste type, verbreeding van het vaar water in het Noordzeekanaal en ten slotte het door de Regeering coegerc'de Amster damPüukanael openi crivri'-'ve- 11"-is-perspectieven vcor bet Noordzee-Ka- naal. „Of de kindertjes dan geen lid mochten zijn van de doodonschuldige kindervereeni gingen, die wij tegenwoordig hebben in Am- sterdamsche kwartier. Leidsche kwartier en Schoterkwart.er. die zulke aardige St. Ni- colaasfeesten, zulke leuke optochten en partijtjes organiseeren?" Men begrijpt, dat het een katholieke ,moeder was, die deze viaag aan den kapelaan stelde voor haar kindertjes en laten wii er bijvoegen, dat het een moeder was. die met groote zorg waakt over het geesteliik heil van haar kinderen. Op zoo'n vraag is het moeilijk een botweg afwijzend antwoord te geven. Verbieden, het is zoo moeiliik en er is ook geen directe aanleiding voor. er, toch, waar om zouden de katholieke..oudej\s hun kinde ren lid laten ziin van dergelrke neutrale vereenigingen. Om het St. Nicolaasfeesl? vroeg bovenbedoelde kapelaan. Maar schit terender St. Nicolaas-, Kerst-, jaar- of an dere feesten, dan de N. R.-K. Volksbond, de Bond voor Groote Gezinnen, de R.-K. Mid- denstandsvereeniging. de R.-K. Kring en zoo vele andere vereenigingen en stichtingen voor Roomsche kindertjes organiseeren, is moeilijk denkbaar. Ze behooren tot het beste wat op dit gebied in Haarlem wordt gegeven. Waarom dan nog lid van een andere vereeniging te ziin. die n.ets beters aanbiedt? Verbieden om lid van zoo'n ver eeniging te zijn, 't is zoo hard. maar waar om zouden dè katholieken afwijken van den tegenwoordig meer en meer gevolgden regel om z.ch uitsluitend in vereeniging~n van eigen denkrichting te organiseeren? De R.-K vereenigen zich in R.-K. vereenigingen, de Protestanten in Protestantsche en de soci alisten in soc.alistisehe Meer en meer zien zelfs de socialisten in. dat dit de beste vorm van organisatie is. Vroeger vielen zij er ons lastig om, maar tegenwoordig hebben zij hun eigen jeugd-centrale. net zoo goed als de commun.sten en anarchisten, en zelfs sturen zij aan op een eigen, socialistisch bureau voor .Beroepskeuze Wii willen maar zeggen, dat zelfs de socialisten, die ons op dat punt zoo fel bestreden hebben, tegenwoordig meer en meer tot de slotsom korren, dat „ieder in eigen buis" 't verkiesli'kst stelsel is. Daar om moeten de R.-K. niet in neutrale ver eenigingen gaan. Die reutrale vëreeniginjjen zijn voor menschen. die oo het punt van godsdienst en politiek onversch llig ziin. Niet voor katholieken, socialisten of protestan ten. Die hebben eigen organisaties. En nu zullen wii geen kwaad zeggen van de neu trale kindervereenig'ngen. maar katholiek ziin ze niet. En dat is voor ons minder gewenscht. Zaterdagmorgen werd op het Seminarie „Hageveld" te Heemstede bij één der studenten een geval van roodvonk ge constateerd. In dat verband werd, om uitbreiding te voorkomen, besloten de lessen te staken. Het Seminaria werd, vöorloopig, voor den tijd van 14 dagen gesloten en de studenten werden naar huis gezonden. De patiënt, die lijdende is aan roodvonk, is naar de Mariastichling te Haarlem over gebracht. Het gerucht, als zou de student, die de vorige week op het Seminarie Hageveld stierf, overleden zijn ten gevolge van rood vonk, is onjuist. Een dergelijke maatregel als de sluiting van het Seminarie bij besmet telijke ziekte, is in vroegere jaren ook reeds enkele malen genomen. Hedenmorgen hield de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur haar 155e Algemeene vergadering, welke buitengewone vergade ring belegd was ter bespreking van de eigen-gebouwkwestie. Het Hoofdbestuur stelde voor, voor 180.000 aan te koopen de terreinen en gebouwen der N. V. Haarlemscbe Machi nefabriek voorbeen Gebr. Figée, gelegen aan de Leidschevoart te Haarlem en groot 1 H.A 7 A. 34 c.A. Verder werd voorge- aan te gaan een leening onder hypothecair verband, groot 100.000 en van een obh- ga'iielèening, groot 80.000, rentende 4 pet.; de bestaande panden te verbouwen tot beursgebouw, kantoorlokalen, zaal voor bloemenkeuringen, vergaderlokalen, enz., en daarvoor een crediet van f 100.000 toe te staan; het aanbod der gemeente Haarlem, betreffende de schenking van een bedrag van 100.000 te aanvaarden. De afdeeling Hilleëoni stelde voor, het centraal gebouw tc HiHegom te stichten. In zijn openingswoord herdacht de voor- 7'tte-, de hee- F 7' K-e'age, het ove-leden lid den heer A. S Rijnierse, in waardeeren- de woorden en wees op diens vele ver diensten Verder herdacht hij de overleden leden de hceren Leo Roozen Nzn. en J. W. A. Koster penningmeester der afdeeling Beverwijk, aan wier nagedachtenis hij eveneens waardeeren- de woorden wijdde. Spr. memoreerde ook de stichting der ïieuwe afdeeling Grootebroek. Dan werd de eigen-gebouwkwtstie beban- 'eld. Voor de algerreene beraadslagingen over hef voorstel-Hillegom vraagt niemand bet —1 Gestemd werd dan over het voorstel- t o." i pen met 40i. -"runen. Deze uitsl-ig wordt met applaus begroet. Dan wordt het voorstel van het Hoofdbe- ur besproken. ti-j af-VMing Voorhout stelt voor de ter-; reinen-Figce aan te koopen voor 150.000. Typografie en ziektegeldregeling. De verplaatsing van werkloozen. Minister Kan met wethouders van de vier grootste gemeenten naar Drente. Het Manniacturenbedriji. Instelling vaa een bedrijlsraad? Het conflict in de kleeding-indnstrie. He den, Maandag, wordt bij 44 firma's in de Hoofdstad gestaakt. Door een Nedcrlapdsche stoomboot aan gevaren is een Engelsch motorschip op de Schelde gezonken. Philips, weleer gezant der V. S. te 's-Gra- venhage, is benoemd tot eersten gezant der V. S. in Canada. De aanvallen in den Rijksdag op minis ter v. KeudelL Een beweging in Engelsche industrieel* en financiecie kringen om de betrekkingen met Rusland te verbreken. China protesteert tegen het zenden vaa oorlogsschepen door de V. S. Japansche oorlogsschepen hebben in structies van de regeering ontvangen. De opstand 'n Portugal. Oporto gebom bardeerd. Pogingen van Amerikaansche zijde ota Sjanghai tot neut: ale zone te verklar.w. Barometerstand 9 uur v.m.: 779. Achteruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.26. Naaywaarnemingen in dep morgen vaa 7 Fejruari. Hoogste barometerstand 777.5 te Valencia. Laagste barometerstand 747.6 te Akureyri. Verwachting zwakke tot matigen veran derlijke eind nevelig tot zwaar bewolkt; weinig of geen neerslag, aanvankelijk iets zachter. De afd. Bcnncbrotk-Vogelen zang stelt dc t-.-i.-uf'- -'-bouwen te sloopen. De afdeeling Hillegom is van oordeel, dat het terrein-Figée slechts een groote afbraak is. De aannemer, die de begrooting heeft gemaakt, noemt het zelf „rommel". De vereeniging moet een waardiger monu mentalen zetel hebben en dit kan niet aan dc Leidschevaart onder den reuk der margarinefabriek. De afdeeling betwist, dat 1800 voor jaarlijksch onderhoud voldoende is. Twijfelachtig is ook, of de daar te stich ten proeftuin aan de te stellen eischen zal voldoen, terwijl het veel geld zal kosten. De afd. Sassenbeim is niet voor bet plan- Figée. In Haarlem is misschien wel een ander terrein te vinden, waar een nieuw gebouw gesticht kan worden. Het oude ge bouw Figée is niet voldoende. De afdeeling Voorhout meent, dat alle plannen moeten besproken worden, ook dat van Nijenhof. 1700 M2 kan gekocht worden voor 180.000. Moet deze zaak nu buiten bespreking gehouden worden? De voorzitter merkt op, dat de aanbie- ding-Nijenhof kant noch wal raakt. Alle plannen voor de stichting in meer zuide lijke richting zijn verworgen. Nu komt twee dagen geleden de aanbie- ding-Nijenhof tegen een veel hoogeren prijs dan 180.OOO. En Du stuurt men telegram men en .handelt buiten het bestuur om. De ze handeling is zoo onregelmatig, dat alleen dit reeds vrees moest verwekken bij dc leden. Bij die 180.000 komt nog wel 100.000 en men brengt de 100.000 van Haarlem in gevaar. Spr. gelooft, dat dit vporstel-Nijenhof slechts ten doel kan heb ben, de kwestie op de lange baan te schui ven. Het lid Hylkema betreurt het, dat deze belangrijke zaak nu behandeld wordt, nu er zoovele Hillegommers e.a., die er belang bij hebben, in het buitenland vertoeven. Spr. zou daarom de zaak willen aanhouden. Spr. becritiseert verder het plan-Figec. waarvan z.i. niets mcois te maken is. Het lid SEGERS waarschuwt ook tegen het plan-Fïgee, omdat z.i. bij verbouwing nooit iets goeds te bereiken is. Spr. gelooft, dai de onderhoudskosten veel geld zullen- vercisehen. De boel zal op den duur geheel ver nieuwd moeten worden. Ook voor de vu- tiging van den proeftuin acht spr. het ter rein-Figée niet geschikt. Het lid Grulleman® hoopt, dat de voor zitter zijn biologischen invloed op dc leden van het Hoofdbestuur zal uitoefenen, op dat niet tot verbouwing wordt overgegaan. Voor 100.000 moet verbouwd worden. Spijtig is het, dat van nieuwbouw en van het monumentale niets terecht komt. Laten de voorstanders van Haarlem in hun zak tasten en nog wat bij elkaar brengen, opdat de heele boel afgebroken kan worden en iets nieuws gesticht kan svorden. Laat dat misschien 50.000 meer kosten! De auto-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1