met fazen! OPDAT ZE ALLEN EEN ZIJN. Agentschappen. BEELDENKWESTIE Voor den Poïitierechter. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. De Radio-uitvoering van de R.-K. Mandolineclub „Santa Lucia.' Jaarfeest Algem. R.-K. Prop. Club St. Elisabeth en Barbara. Schilderijen-tentoonsteHing in de kunstzaal van J. H. de Bots. SCHOTEN. INGEZONDEN. „DANKBAARHEID IS EEN ZAAK VAN KARAKTER 1" Lezeres, lezer, gij die nog behoorlijk kunt rondkomen, die nog uw genoegen kunt eten, De Bijkantoren van de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT zijn als volgt gevestigd; Haarlem: Sigarenmagazijn L. VAN BERKtL Burgwal 115. Boekhandel FIRMA H. COEBERGH Ged. Oude Gracht 74. Boekhandel en Religicuse artikelen F. W. A. BROM Paul Krugerstraat 19. W.P. VAN EEKHOUT Breestraat 30. Voor Bavodorp en omgeving: J. TH. ELL1GENS Emostraat 1. Assurantie-kantoor VV. MOLENKAMP Overtonweg 7. Loterijkantoor M.OVERTOOM Assendelverstraat 40 a rood. Sigarenmagazijn C. J. PAAUVV koningstraat 11. Sigarenmagazijn L. P. F. VERHOOGD Leidschevaart 144. Melkhandel C. VAN DER VLUGT Pieterkiesstraat 28. Heemstede: Sigarenmagazijn P. VAN ODYK Raadhuisstraat 30. Beverwijk: BIJKANTOOR VOOR BEVERWIJK EN OMGEVING Peperstraat 33 - Tel. 2213. Voor abonnementen, advertentiën, enz., wende men zich tot bovenge noemde adressen. DE ADMINISTRATIE. mofeielgarage kaft achterwege blijven. Mei heeft dan iels, waar men altijd schik van aal hebben. Het lid Heemskerk zou de zaak nog wat fcan willen houden. De plaatskeuze is nu vervallen. Laat men nu eens zien. waar in Haarlem het beste het gebouw gesticht kan worden. De afdeeling Haarlem «rijst er op, dat geen ander terrein te Haarlem te vinden is. Onlangs is nog terrein verkocht voor J 18 en 21 per M2. Het terrein-Figée is 10.000 M2 en daar hebben wij dus veel Waarde aan. Laat men eerst over het ter rein-Figée beslissen; daarna kan over nieuwbouw gesproken worden. De heer v. d. Vcort. lid van hef hoofd bestuur betreurt het, dat hel gebouw niet in Hillegom komt. Spr. betreurt het ook da' thans de kwestie behandeld moet worden, nu er zoovee! vooraanstaande vaklui in het buitenland zijn. Het terrein-Figée beeft geen voldoende gelegenheid voor auto-stalling; 100.C00 worden onder de puinhoopcn begraven. Spr. wijst er op, dat Hillegom, Lisse er. Sassénheim de bakermat zijn voor ce bloembollencultuur. Die drie gemeenten gaan de andere markten af. Spr. had ver wacht, dat men deze afdeelingen tegemoet gekomen was vanuit het noorden en hel westen. De voorzitter dreigt den heer v. d. Voort het woord te ontnemen, als deze zich niet "tot het plan-Figée beperkt. De heer v. d. Voort wil de zaak aanhou den, opdat 7 Februari 1927 niet de s'erf- dag wordt van het monumentale gebouw der vereeniging. De voo~zitter verdedigt het voorstel van het Hoofdbestuur. De vorige vergadering is in Mei gehouden, inlichtingen zijn toen aan Haarlem gevraagd, doch deze kwamen eerst in December. Afgezien is van den aankoop van .Spaar en Hout." Spoed is betracht met het zoeken van een oplossing en daar van kan het Hoofdbestuur toch geen ver wijt gemaakt worden. Er was geen enkele fede, deze vergadering later te houden. De afwezigheid van vooraanstaande personen is geen beletsel tot het houden dezer ver gadering, omdat zij zich toch kunnen laten vertegenwoordigen. Spr. kemt dan tot het plan-Figée. Van de geuren der ma-garine-fabriek heaft net terrein geen last. Daarenboven is die fabriek daar den langsten tijd geweest, terwijl de geuren er niet steed» zijn. De raming der onderhoudskosten is zoo zuiver mogelijk gemaakt. De grond is voor den proeftuin geschikt. Het plan-Hiliegom bood een staanplaats voor 100 auto's, het plan-Figée een over dekte garage voor 80 auto's. Spr. gelooft, dat dit wel ongeveer gelijk op gaat en een over dekte gara^ te verkiezen is boven een open staanplaats; Er bestaat neiging onder de It den. te ko i"t stichting van een orvmenaal gebouw. Komt daarvoor geld bijeen, dan zal 4e stichting nog mooier gemaakt worden. Het plan „Spaar en Hout" is indertijd verworpen, or-M r w'^ns^^tc. De verschillende plannen, in de laatste jaren der vereeniging voorgelegd, hebben niet haar goedkeuring verworven en spr. vreest, dat als men daamede doorgaat, er niets van het plan terecht komt. Spr. wijst er ten slotte op dat deze zaak financieel zeer aanvaardbaar is. onder hoofdelijke stemming wordt dan besloten, de aanbieding der gemeente Haarlem 100.000) te aanvaarden. Besproken wordt dan bet voorstel tot aan koop der terre:nen en gebouwen der firma Figée voor 180.000. De afd. Voorhout vindt dit bedrag te hoog en stelt voor den aankoopprijs op f 150.000 te bepalen. Door de in de nabij heid liggende margarinefabriek, is het terrein, volgens de afd., beduidend minder waard. Daarenboven is hét hier slechts ten zaak van koopmanschap. De voorzitter merkt op, dat de verdedi ger van dit amendement, de heer v. d. Laan, de afd. Voorhout gesuggereerd heeft, dit amendement in te dienen. Het is den heer v.d. Laan, die sinds kort als hoofdbe stuurslid afgetreden fs, bekend, dat Figée een koopprijs van 150.0W) afgewezen heeft. Wordt het amendement aangenomen dan is er niets en loopt men kans de 100.000 van Haarlem ook kwijt te raken. De beer v. d. Laan heeft de besprekingen voor het plan Figée medegemaakt en was er geheel voor. Het amendement Voorhout wordt verwor pen met 1.6430 stemmen. Het voorstel van het Hoofdbestuur tot aankoop der terreinen en gebouwen van de firma Figée wordt dan aangenomen met 13757 stemmen. De voorstellen tot aangaan van geldlee- ningen worden zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Dan wordt besproken de vraag van verbouw van de bestaande perceclen of nieuwbouw. De afd. Bennebroek verdedigt haar in gediende amendement tot het maken san nieuwbouw. De afdeeling OverveenBloemend aal meent dat het geld voor nieuwbouw mis schien gevonden kan worden door het slui ten van een tweede oblig.'tie-leening. De rente en aflossing van die leening zou kun nen gevonden worden door een kleine entréeprijs tot de Beurs te heffen. De voorzitter zegt. dat het hoofdbestuur toe kan zeggen, dat plannen tot nieuwbouw overwogen zullen kunnen worden en be sproken kunnen worden met de afdeelin gen. Het hoofdbestuur is ook voor nieuw bouw, mits dit finantieel mogelijk is. Spr. meent, dat daarom 't amendement Benne broek ingetrokken moet worden, omdat dit slchts positief nieuwbouw wenscht en deze kon wel eens niet mogelijk blijken. Het amendement wordt ingetrokken. Het voorstel tot verbouw wordt dan zon der hoofdelijke gemming aangenomen. De voorzitter merkt op. dat de gemeente Hillegom bedankt moet worden voor haar aanbod. Een brief in dien geest zal geschre ven worden; ook de gemeente Heemstede zal van de genomen beslissing in kennis gesteld worden. Ook haar zal dankbaarheid betuigd wor den. Eveneens zal 'n dankbrief gericht wor den aan de Gemeente Haarlem. Ook den Bond van Bloembollenhandela ren is de vereeniging erkentelijk voor zijn aanbod. Spr. hoopt, dat de eensgezindheid onder de leden ook bewaarheid zal worden ten opzichte van de stichting van het eigen gebouw. De heer van Til, hoofdbestuurder, uit Zijn voldoening over het aannemen van het voorstel van bet hoofdbestuur. Hij brengt vooral hulde aan den voorzitter, die in de eigen-gebouw-kwestie steeds een neutrale houding aangenomen heeft. Applaus. De voorzitter dankt hiervoor, waarna de vergadering gesloten wordt. arïe f.1. zoo'ft 'groot suces verwierf, waardoor v/ij dien avond uitgenoodigd werden dit nummer ook voor de Radio te wiljen geven. De zang zal dus ook weer uitgevoerd wor den door het Dubbelmannenkwartet „Inter Nos". Tevens deelen we mede, dat in ons be richt van Vrijdag j.i. werd bericht dat Het radioprograma in Haarlem afgewerkt zou worden, dit moet echter zijn in Hilversum. Zoowel de mandolineclub als de solisten gaan naar Hilversum om het programma uit te voeren. In het patronaatsgebouw aan dé Koningsteinstraat te Haarlem zal het opge vangen worden en in het gebouw zullen de donateurs grais toegang hebben op dien avond. Wegens werkloosheid liep de 28-jarige J. K. met een kar in Haarlem en om streken, om met het opkoopen van vod den geld trachten te verdienen. Hij kwam daarbij O, a. bij een onbewoond huis te Schoten, waar hij inging, volgens zijn zeg gen of er oude flesschen en potten waren te koopen. Het huis was echter verlaten en niet_ goed gesloten, zoodat K. en de 16-jarige S., die bij hem was, gemakkelijk konden binnenkomen. Zij vonden er geen flesschen, maar wel gordijnen en een gas kroon. K. wilde, volgens zijn verklaring, de gaskroon laten hangen, maar S. wilde ook deze steler, zoodat hij ten slotte geholpen heeft de gaskroon naar buiten te dragen en aan een opkooper heeft verkocht. De gordijnen namen zijn in vereeniging. Hij stond derhalve terecht wegens dief stal van gordi'ien en heling der gaskroon, waarvoor dc Officier van justitie 5 maan den gevangenisstraf eischte met aftrek van preventief. De verdediger, ror. Schreurs, oordeelde den eisen zeer zwaar. Verdachte heeft twee jaar geleden een bewijs van goed gedrag gekregen bij ziin vertrek naar het buiten land, waaruit blijkt, dat hij bii de politie gunstig bekend staat. PI. vroeg daarom, ook gezien de omstandigheden, waarm K. ver keerde, de uiterste clementie of, indien mogelijk, een voorwaardelijke straf. De Politierechter veroordeelde K. tot 2 maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. 1 von Christus za! eerst moeien worden ge plaatst, vcor he. gebouw hecht zal kun nen werden opgetrokken. Wanneer dit bij een ieder is doordrongen, zal de jeugd in de toekomst hiervan de vruchten plukken. Daarom moeten wij; mannen, anderen wak ker schudden. Wat geeit het socialisme in Rusland en FrankH/k? De scciale wetten voor den arbeider zijn tot stand gekomen door de R.-K. Staatspartij. In de korte jaren dat de R.-K. Staatspartij medezeggenschap heeft gekregen in ons land,- heeft zij meer gedaan dan de socialisten in die landen, waar rij de regeering vormen. In de ecrs'e plaats moeten de propa gandisten nooit bang zijn; ter illustreering geeft Z. Eerw. een historisch feit, vóór vijf en twintig jaren gebeurd in Rotterdam. Juist het beginsel, hel Geloof, geelt ons de kracht en vrijheid een ander te overtuigen om allereerst Christus te bemin nen. Lecren lielhefcben is de plicht van christelijke naastenliefde. Roept de anders denkenden toe: „koml tot ons. die dc vrouw eerbiedigen, de kinderen bescher men". Weg met het wereldsche vermaak, doch alléén de nieuwe maatschappij in Christus. Dc rechtvaardigheid en liefde kan enkel en alleen geput werden uit het hart van Christus. Met dit voor oogen is de arbeid vcor de propagandisten nooit hopeloos. Met een opwekken woord sluit Z. Eerw. zijn gloedvolle rede. Voor de pauze dankte de' voorzitter pastoor Sandaal voor zijn heerlijke woor den, waarna kapelaan Goes de geschiede nis, en ook de lijdensgeschiedenis van de propaganda-ciub vertelde. Spr. twijfelde er niet aan, of het goede zaad door Pastoor Sondaal heden gezaaid, is op goeden akker gevallen. Tijdens de pauze werden eenige tracta- ties geoffreerd, waarna D. E. -S. nog een tooneelstukje opvoerde: „De beroemde Pillen Ook dit spel gaf den aanwezigen te genieten en hartelijk werd er gelachen, doch èn stuk èn spel vonden we mooier bij „Het Pakje". Onder de pauze werden nog eenige voordrachten ten beste gegeven. De vioolclub van het jongenspatronaat „St. Franci.'.cus van Sales" gaf zeer ver dienstelijk, onder leiding van den heer Gi- genfjak, een drie'al muziekstukjes, die cck zeer in den smaak vielen. In 't geheel een genotvolle avond. 7 FEBRUARI In het programma, wat uitgevoerd zal worden op Dinsdag 8 Febr a.s. te Hilver sum voor den Kath. Radio Omroep, door de mandolineclub „Santa Lucia", komt een kleine wijziging, n.l. de twee laatste num mers vervallen, waarvoor in de plaats komt „La Feta del Grano" (Het Oogstlied) van Mario Macciochi voor orkest met zang, welk nummer op ons concert van 3 Fcbru- Gisteren werd het jaarfeest gevierd van de R.K. Propagandaclub, afd. St. Elisabeth en Barbara. Des morgens werd tot intentie van de leden een H. Mis opgedragen en des avonds had in het Patronaatsgebouw aan de Tugelastraat de feestviering plaats. Dat er van deze bijeenkomst veel succes is ui'gegaan zal een ieder getuigen, die toe hoorder is geweest van de feestrede, welke den Zeereerw. heer H. Sondaal, pastoer der St, Josephkerk, uitsprak. Te half acht opende de voorzitter, de beer Mi'denhage de bijeenkomst. Spreker schetste, hoe droevig de ervaring is dat vele gezinnen geestelijk geheel ten gronde gaan. Het arbeidsveld is zeer groot en God zij dank kunnen wij op succes bogen. Spr. memoreerde welke resultaten het stelselmatig huisbezoek had opgeleverd. Bij den zeer grooten arbeid komt men krachten te kort, waarom spr. allen op wekte mede te werken. Daarna kwam voor het voetlicht de R.K. Tooneelvereen. „Door Eendracht Sterk", uil Heemstede, die zich geheej belangeloos vcor dezen avond beschikbaar stelde met de zeer interessante toonelschets „Het Pakje". Zelden hebben we van zoo'n jonge vereeniging met zulke krachten een zoo goed spel gezien als hier werd gegeven. Hendrik van Do'len en Klaas Wi'-teman speelden zeer correct en gaven in hun rol als verslaafde drinkers mooi spel, doch in het bijzonder moet hier genoemd worden Jan, het zoontje van Van Dalen, die juist door zijn ongekunsteldheid volkomen de rol vervulde van een kind met een warm bart. 't Spel van dezen knaap was subliem en deed bij menigeen een traan opwellen. De feestrede van den Zeereerw. heer Pastoor H. Sondaat was het glanspunt van den avond. Z. Ecrw. meende goed te doen een opwekkend woord tot de propagandis ten van het leelcenapostolaat te richten, richten. Spr. schetste hoe in den loop der eeuwen, de vrije geest naar voren kwam, die met zkh bracht de hebzucht en daardoor de ellende grooter maakte. Daarmede kwam de groo'.e strijd lusschen de Openbaring Gods en het vrije denken en handelen De strijd tusschen geloof en ongeloof. Het principe van den ongeloovige is dat hier op aarde de hemel is; arm of rijk geniet wat er te genieten is, in tegenstelling met den geloovige die hier op aarde werkt om den hemel te verkrijgen na het graf. Bij vrij denkers wordt God uitgesloten en hel' men over naar het socialisme of communisme. Z. Eerw. vraagt zich af wat de maat schappij is zonder God en wijst daarbij op Rusland en andere stalen. Wanneer de mensch zich los maakt van God, is hij zelf God. Jn Rusland wordt de%jeugd ver wilderd. De heiligheid van het huwelijk wordt met voeten getreden; dit land zal afdalen tot het laagste, omdat het zich zelf uitmoordt. Wat zal daar van het kind en de vrouw terecht komen? Wat van de ouden van dagen? Niets dan ellende. Zal het hier ook zoo ver komen? Niet d'rec', doch als de mensch hier ook zelf God wil zijn, zal hij eveneens ver dierlijken. De inzinking van het geloof en de op komst van net communisme in Rusland, bracht daar den arbeider onder nog groo- tere tyrannie dan de knoet van den Czaar. dien zij vermoordden. Zij baadden zich in weelde en de arme werkman wordt meer ver'rapt dan ooit. Zóó moest het daar gaan, doch zoo zal het ook hier gaan. Ja, op huisbezoek hooren wi) verschil lende bezwaren, groote werkloosheid, ge drukte loonen, hooge heeren en belasting. Dit is een rijp terrein voor het communis me, dat als devies voert: „Alles voor Al len". Hoe moeten wij Katholieken hier tegenover staan? Wij moeten afdalen tot de werkelijkheid. Van de één-derde Ka tholieke bevo'king stemt nog 20 pCt rooden; nochtans durft men ons de wantoe standen aan te wrijven die in ons land bestaan, die veel geringer zijn dan in die landen waar het socialisme regeert. Eerst j meet den mensch de godsdienstige ge- I dachte worden bijgebrach', om te bidden tot den Vader in den hemel; dé hoeksteen EcKolL LAATSTE KOERS KOERS BERLIJN 59.28 59.271 /8. PARIJS 9.85 9.87l/2 BRUSSEL 34.80 34.821/2 WEENEN i 35.20 35.25 LONDEN 9 12.13 12-131/» STOCKHOLM 66.75 66.77 KOPENHAGEN 66.65 66.70 OSLO s 64.65 64.621/3 BAZEL 48.14 48.121/3 NEW-YORK 2.501/4 2.501/g ROME 10.70 10.68 PRAAG t 7.45 7.41 T WARSCHAU t 27.- 28.- Cees Bolding. Cees Bolding behoort tot die Amsterdam- sche schilders, die zich te hoog achten den dandy uit te hangen en liever vergeleken wil len worden met den werkman, die zijn val beheersebt en het zich een eer acht moeilijk heden recht in de oogen te zien en te over winnen met zijn jonge kracht. Het zelfportret, (no. 19 van den Catalo- j gys) vertoont ons den ploeteraar, die met zijn scherpe, heldere oogen problemen op lost, kleuren afstemt, bijwerkingen vaststelt en als zijn knuisten erop hadden glstaan, zouden we een paar gspierde maar glvoeli- gc handen gezien hebben, die zoowel stevig kunnen borstelen als wel fijn en teeder pen- seclen. Iets bijzonders in dit zelfportret is de koelen zilveren lichtkant, die de stevige om geving goed maskeert, en die den kop het alledaagsche leven geeft, zonder gewichtige romantiek of dweeperige poëzie. Zooals Cees Bolding heelemaal is, Hij kijkt rond in het gewone leven, ver acht alle elfectjes, maikt wat hem interes seert en profiteert ervan, als het geval iets picturaals heeft. In zijn Zomernamiddag; roode daken ty peert hij de daken van onze prootsteden, eenvoudig zooals een klcurgevoelig mensch re ziet, zonder romantiek die heel grootsch kon zijn, zonder poëziie die bier misplaatst kon zijn, maar overgoten van werkelijkheid. Meteen had hij gelegenheid te coroponeeren in een heerlijk rood-oranje, waardoor de schilde,rij een aardig meubel is geworden aan den wand. In de Molenaar is Bolding er niet gehepl in geslaagd in de grijs-witte stuiving een sterke teekening te behouden, hier kan hij veel lecren van Degouvc dc Hungues in het andere zaaltje, die bij alle witheid nooit wit" wordt en ondanks de sobere en am pele begrensing der vlakken altijd teekening blijft behouden, zelfs uitmunt door de knappe teekening van het rhytme van het land schap. In zijn „Begrafenis," een troosteloos, maar goed ding, heeft Bolding iets echt Hollandsch zooals trouwens in veel van zijn werk maar hij raakt hier heet even aan de tra giek van de oude Meesters, de tragiek van Iraëls, de tragiek die cr ligt in de troostc- looze grijsheid van onze wispelturige, vlage- rige temperatuur, die noeit sterker spreekt dan bij het langstrekkeu van een begrafenis, vol paskwülerige palienierties, koetsierttjes en kraaien onder groete glimmende regen schermen, hunkerend naer een borrel. Lief zijn dc knappe portrolten van zijn dochtertje, waar vooral zijn typische, gladde, glimmende schildering meewerkt omdat ze iets opens, iets kinderlijks heeft, zelfs iets (dit is hier geen afkeurende bemerking) pren tenboekachtigs, In de héél eenvoudige schilderijen, zooals dc Disteltjes, Citroentjes en Schaal Eieren op schotel, heeft Bolding iels van Jan Man- kes. In de „Etages" en „Buitenkant" zie je heel even iets van Brcilner's liefde voor de ge wone stads dingen en in de Kinderen op het plein," leven en spelen de figuurtjes wer kelijk als op een BrcUgeliaaftsch snqeuwge- zicht. Maar, al doet Cees Bolding je hier even aan Israels denken, daar weer aan Jan Mankes, elders weer aan Breitner of aan Breughel, het blijft allemaal werk van Bol ding en deze namen zijn er slechts bijgehaald omdat het moelelijk is iqts over schilderijen te zeggen, zonder dat men ze vóór zich heeft. Bovendien heeft Bolding nog 30 jaren den tijd zich in de rij van genoemde meesters le plaatsen, voorloopig moet hij mei een be scheidener plaats tevreden zijn, hetgeen bij zelf nog beter zal inzien dan ik. William Degouve de Nunques. In het aangrenzende zaaltje zijn nog eeni ge van dc-, nieuwste en waarschijnlijk ook beste schilderijen ondergebracht van Degou vc dc Nunques, groote majistieke doeken, evenwichtiger dan het werk dat we vroeger Van hem zagen. Wij meenen echter dat het gevoelige palet van Dcgouse de Nunques in een vorige expositie eenige jaren geleden sterker tot uiting kwam. Zijn snecuwgezich- ten hebben al die rijkheid die het sneeuw landschap bieden kan en de lente-landschap pen het temidden van de groote zilver achtige doeken moeilijk houdep, hebben iets hards. Dil komt doordat Degouse de atmos ferische kleurwisseling tot op een zekere hoogte onderdrukt, zooals b.v. de primitieve en Breughel dit konden doen. Dc laaisten echter redde het decoratieve uitzicht van het Gal: door een sterk doorgewerkte detaillec- ring, wat Degouse in de hier tentoongestelde winterlandschappen wel heeft, in de schilde, rijen vol zomerweelde daarentegen niet. Een der groote doeken en wel het mooiste van Degouse de Nunques, die hier hangen, is aan gekocht door het 'Museum te Brussel. Etsen van Jean Donnay. In een der hooger gelegen zalen expo seert De Beis het werk van een 30-jarig kunstenaar Jean Donnay, zooals de cata logus vermeldt een leerling van Marichal en evenals deze geboren in de provincie Luk. Donnay's werk wordt hier voor het eerst in Holland getoond, terwijl van deze druk ken slechts een beperkt aantal (2550} verkrijgbaar worden gesteld. Bij het zien van deze groote etsen, zoo wel groot van formaat ais Van compositie, gaat een geweldige bekoring uit en onmid- delijk voelen we, dat hier werk wordt ge toond van een meer dan gewone betee- kenis. Het ziin vooral drie namen, die zich hier onmiddellijk cpdrngen en niet van de min ste, n.l, Rembrandt, Frank Brangwyn cn Bauer. Vooral Le Paquebot en Le Cité du fes, doen onrpiddellijk denken aan de' jongere werken van Frank Brangwyn, die later evenals Bauer in handen gevallen is van de uitgeverij, die onmiddellijk alle jeugdige energie verstikt en den kunsteaar verlaagt tot meubelfabrikant. Voorloopig is Jean Donnay deze periode niet ingetreden, al zal dal misschien niet lang meer duren, want deze etsen zullen te veel de aandacht trekken, dan dat Jean Donnay onbekend zal blijven. Zijn etsen van kerkportalen, kathedralen, enz., roepen herinneringen op aan Bauer's Golgotha (gr. lorrhaat), Plutarque en L'arke doen aan Rcmb-andt denken. Plutarque zou vooral vergeleken kunnen worden, vooral wat de compisatie betreft, met de geweldige honderdguldcns-prent van Rembrandt. Niettegenstaande de bouw van deze' ets niet onmiddellijk in het oog springt, zelfs in het eerst eenigszins raadselachtig is, pakt erstond de prachlige compositie van het ding. Later, als de aardwinnende leger scharen gestale krijgen, neemt de bewonde ring voor deze kranige etsen nog toe. Vooral het licht en donker is Domray's grootste kracht. Onwillekeurig sta je even te kijken met welk een durf hij de vreemd ste schaduwen over zijn groote lappen heen- gooit, groote, grillige onverantwoorde scha duwen vol zuivere romantiek en pakkende tragiek. De religieuze tragiek in Domray's werk spreekt vooral uit zijn Servaesachige Christ en het enorme Descente de croix. Behalve de groote artistieke verdienste van deze etsen hebben ze nog een andere verdienste, nml. dat ze, hun be teekenis in aanmerking genomen, verbazend goedkoop zijn, zoodat men ooit minderwaardige dingen aan den wand behoeft te hangen met de ver ontschuldiging dat goede kunst zoo duur is. F. M. (Gedeeltelijk gecorrigeerd. „KATHOLIEKE SCHOOL". Naar wii vernemen hceit de lieer G. Bul ten, wegens druke andere wrkzaamhden, tegen 1 April a.s. ontslag genomen als mede redacteur van het weekblad ,,De Katholieke School" JUBILEUM. Heden herdacht de heer Joh. de Jeu, controleur van het Biikantoor van het „H&n- delsblrd, te Haarlem, den dag, waarop hij vóór 25 iaai in dienst van bet „Handels blad" kwam. De jubilaris ontving een feli citatie der directie en een enveloppe met inhoud. Verkiezing groslijst Prov. Staten. Zon dag werd dear de R.-K. K.esvereeniging te Schoten de verkiezing gehouden veor het plaatsen van candialen op de groslijst. In het kwartier werden uitgebracht 61 slcmmen, waarvan 5 van onwaarde, één af wijkend en 55 volgens politiek advies; te Oud-Schoten 23 stemmen met 23 volgens politiek advies. Totaal 84 stemmen, waar van 78 volgens politiek advies. gij die u nog behoorlijk kunt kleeden, die I nog kunt verwarmen, die nog niet dii zorgen kent als bovengeschetste armen, is er voor U i geen reden tot dankbaarheid?Ja toch nietwaar? j Geeft dan eens openlijk uiting aan Uw dank- baarheid en toon aan dien armen Uw groot en goed karakter. Vandaag over een week, Maandag 14 Fe bruari wordt een groot weldadigheidsconcert gegeven ten bate der Stille Armen, in de Ge meentelijke Concertzaal te Haarlem. Gaat daarheen en demonstreert door Uw groot aantal Uw medegevoel met hen, die in stilte lijden en smachtend uitzien naar Uw hulp. De kaarten kosten slechts 1.-, 0.75 en 50 cents, en zijn op vele plaatsen verkrijgbaa Leest de biljetten voor dit Concert, te geven door het R.K. Mannenkoor Philip Loots, en koopt kaarten. Dit zal geven troost en geld voor de Stille Armen en voor U een genot volle voldoening een goed werk te hebben verricht. „OPTIMIST" Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. DANKBAARHEID. Geachte Redactie. „Dankbaarheid," zoo zei een bekend kan selredenaar, ,,is een zaak van karakter 1" Hij voegde hier aan toe, dat in dezen killen tijd zoo weinig dankbaarheid werd betoond, voor al voor zooveel goede gaven, welke de mensch eiken dag weer van zijn aigoeden Schepper ontvangt.. Al zijn de tijden dan ook voor velen druk kend en zwaar, toch mogen wij Nederlanders nog dankbaar zijn voor het vele leed, dat ons is gespaard gebleven. In ons midden, Katholieke Haarlemmers, werdt echter nog wel veel en zwaar geleden kommer en zorg drukt op een groot getal menschen van zeer goeden komaf, veroor zaakt door omstandigheden buiten hun schuld Véél en in stilte wordt geleden door menschen die vroeger, toen zij nog in goeden doen wa ren, steeds klaar stonden met hun geld en naastenliefde, om anderen, armen te helpe t. Nu hebben zij, (Gods wegen zijn wonder baar) zij, die steeds goed deden aan anderen, Jiulp noodig hulp, véél en spoedig, om be waard te worden voor algeheelen ondergang. Het zijn die menschen, wier uiterlijk nog geen armoede verraadt, hoogstens zorgelijk voor zich zien. God alleen weet, wat voor ellende zij te doorstaan hebben Hij hoort hun zuch ten, Hij weet hce zij smeeken, Hein biddend geweld aan doen om hen te redden Bijna den wanhoop ten prooi, wachten zij al biddend op redding. Ach, zij hebben het toch zoo zwaar. Wat zal er gegeten worden Zal de kachel wel branden Hoe is het met de kleeding en ligging dier armen? Het zijn de stille armen, die zich schamen om warm eten te halen aan de St. Vincentius spijskokerij, die liever honger lijden dan te vragen, liever in de kou zitten en vroeg in hup bed kruipen om licht en brand te sparen, liever dan hun armoede bekend te maken. En datwijl zij vroeger steeds gaven, steeds en véél. „Niet voor dezen alléén vraag Ik, zoo bad Jezus bij gelegenheid van het laatste Avondmaal, doelende op Zijn Apostelen, niet voor dezen alléén vraag ik, maar ook voor wie door hun woord in Mij ge- looven, opdat ze allen één zijn, gelijk Gij, Vader, in Mij en Ik in U, dat ook zij in Ons één zijn, t,en einde de wereld geloove dat Gij Mij gezonden hebt" (Joannes 18, 20-21). De éénheid van Jezus' Jeerlingen moet dus een kenteeken wezen van Zijn Godde lijke zending.... Daaraan dachten we, toen we het over zicht lazen, dal Prof, Dr. J. Knappert in het Juli-nummer van het Haagsch Maand blad geeft van de kerkelijke kaart van Nederland. Na aan het slot te hebben medegedeeld, dat de Katholieke Kerk in Nederland 2.444.583 leden telt, geeft hij de volgende lijst van de overige kerkgenootschappen. 1. De Oud-bisschoppelijke Cleresie, sinds 1723 (10.469). 2. Vrije'Katholieken. 3. Het Portugeesch Israëlitisch kerkge nootschap (5929). 4. Het Nederi. Israël, kerkgenootschap (109.293). 5. De afgescheiden Israël, gemeenten. 6. Dc Geref. Kerk onder de Repuh'iek, Nederi. en Waals. Dc Neder, Herv. Kerk sinds 1816 met de Eglise Wallone, do En- gelsche en Scholsche gemeenten (2,826.633), de Wnalsche (8962). 7. De stichting Duinoordkerk te 's-Gra- venhage. 8. De Remonstrantsche Broederschap, 1630 (31.215) 9. De Vcreenigde Christelijke gemeente te Dokkum, 1796 (Remonstran'en en Doopsgezinden). 10. De Doopsgezinde gemeenten. De Algem. Doopsgezinde Sociëteit sinds 1811 (67.769). 11. Het Evang. Luthersch Kerkgenoot schap (87.396). 12. Het Hersteld Evang. Luth. Kerkge nootschap sinds 1833 (15.120). 13. De Oud-Luthersche gemeente. 14. De Evang. Broedergemeente (Hern- hut'ers) sinds 1736 (355). 15. De Geref. Kerken. De „afgescheide nen", sinds 1834, de „doleerenden" sinds 1886, vereenigd in 1892 (571.834). 16. De Christelijk Geref. Kerk, sinds 1892 (49.908). 17. De - Vrije Gemeente te Amsterdam, sinds 1878 (f994). 18. Te 's-Gravenhage, sinds 1918 (340). 19. Bond van. Vrije Evangelische Ge meenten (3191). 20. Gereformeerde Gemeenten in Ne derland (22.580). 21. De Christelijke afgescheiden Ge meenten. 22. De Christelijk Evangelische Gemeen ten. 23. De Vrije Gereformeerde Gemeenten. 24. De Oud-Nederduitsch Gereformeerde Gemeenten. 25. De Ou i-Gereformeerde Gemeentqn, Enz. 26. Dc Duitsche (1300). 27. Engelsche (606) en 28. Skaqdinaafsche Gemeenten. 29. Apostolische Gemeenten (Irvingianen) 30. Hers'eld Apostolische Zendingsge meenten (630). 31. Hersteld Apostolische Zendingsge meente in de éénheid der Apostelen. 32. Unie van Gedoopte Christenen (Bap- liste») (3212). 33. Zevendedagsadvenfisten. De schrijver voegt er bij, dat dit staal tje niet vcUalPg is, omdat na No. 25 nog enkele afzonderlijke gemeen'en van ge reformeerde huizen hadden kunnen ver meld worden. Ook konden niet opgeno men worden dc Indische. Hoilandsch-Bui- tenlandschc (Hollandscli-Afrikaansche en -Amerikaansche) kerken. Ziellier dan schrijft Prof. Knappert de kaart van ous Vaderlandsche kerken- dom, met een bontheid van kleuren, die velen lichtelijk duizelig zal gemaakt heb ben. En nog repte ik niet van de gods dienstige gemeenschappen, die geen Kerk vormen, als b.v. de „Woodbrookers" of /le Nederlandsche Protestantenbond, of, weer anders, als die der theosofen, anthro- posofen, astrologen, spiritis'en, christian scientisten, de Ster in het Oosten, bet Leger des Heils, en vele andere, die tccb bij hare aanhangers en gees'verwanten godsdienstig leven in een van zijn duizend schakecringen aankweeken. Tot zoover prof. Knappert, in het ge noemde Maandblad. Nu moet men bij dit alles wél bedenken, dat al de bovenstaande Kerkgenootschap pen, voor zoover ze van Pro'estantschen huize zijn, allen van het standpunt van het aldus genaamde vrije onderzoek gelijk rerht van spreken Lebben. Neemt men eenmaal het standpunt in van het vrije ondfcrzock, dan mist men van zelfsprekend hel recht, om aan een ander die eveneens van dat standpunt uit tot een andere conclusie koml, te zeggen, dat hij het mis heeft. In beginsel zijn derhalve al die wijd uit- eenloopende schakeeringen gelijkberech tigd. Maar wat zou de Apostel Paulus er van zeggen, die al in zijn eersten brief aan de Corinh'ërs (1, 11) schrijft- „Want mij is aangaande u, mijne broeders, bekend ge maakt door huisgenooten van Chloë, dat er strijdigheden bestaan onder u; ik bedoel, dat een ieder uwer zegt: ik behoor tot Paulus en ik tot Apollo en ik tot Cephas en ik tot Christus: Is Christus gedeeld?' Nog eens: wat zou Paulus ervan zeggen, die, geheel in dc liin van zijn brief aan de Corinthiërs, de Christenenvan Ephese ver maant, zich ie beijveren „oro de eenheid des Geestes te bewaren in den brand des vredes. Eén lichaam is het en één Geest, zooals gij geroepen zijt tot één hope uwer roeping; één Heer, één geloof, één doop, één God en Vader van allen, die over allen en door alles en in ons allen is." (Epfa. 4, 3—6). En ten slot'é: Zou hij er één van deze 33 sparen, als hij weer zijn beslissing uitsprak: Doch al ware het ook, dat wij, of een Engel uit den hemel u een Evangelie ver kondigde, buiten hetgeen wij u verkondigd hebben, die zij vervloekt. Gal. 1-8. Een kwestie, die belangrijk is om haar consequenties, is gerezen bij den bouw van de nieuwe Geref. kerk te Haarlem. De ar chitect heeft daar, in overleg met de kerke lijke colleges bovgn aan de zuilen de gesty- leerde koppen aangebracht van Calvijn, Luther, Hendrik de Cock, Kuyper, Rutgers, Bavinck. Deze gestyleerde „koppen" doen er den dienst van de Grieksche karyathiden. De architect, de heer K.J. Boe ij en ga, die zelf ook Gereformeerd kerklid is, alsmede de Haarlemsche kerkeraad, zagen tegen deze styleering geen bezwaar. Allengs echter is in de Geref. kerkelijke pers ernstig bezwaar aangeteekend. Vele organen gaven te kennen dat zij deze Haar lemsche nieuwigheid als een zeer bedenke lijk symptoon zagen van een principe, dat in den grond der zaak romaniseerend was. In de Heraut heeft thans prof. dr. H.H. Kuyper deze aangelegenheid breeder in een drietal vervolgartikelen behandeld. Na op de historici gewezen te hebben, conclu deert prof. dr. Kuyper, dat al ziet hij nog niet direct Roomsche beeldenvereering in het Haarlemsche ondernemen, het Haarlem sche voorbeeld „zeker geen navolging ver dient" en de architect goed zou doen, indien hij de „gestyleerde koppen" weer verwijder de, ook om de ergernis die daarmede is gegeven. „Zoo licht toch komt men hier van den eenen stap tot den anderen. Het begint dan met een gestyleerden kop als architectonisch sieraad, straks komt een ander architect, die met deze harde gesty leerde koppen niets op heeft, en maakt er een buste of levensgroot beeld van, boven het ingangsportaal van de kerk. En dan be hoeft men nog maar één stap verder te gaan om zulk een beeld van het ingangsportaal naar den binnenkant van het kerkgebouw te laten verhuizen." Het bovenstaade is ontleend aan wat de Gereformeerde medewerker schrijft in de N. R. CT. Zooals men er uit lezen kan, heeft Prof. H.H. Kuyper in De Heraut zich geschaard aan de zijde dergenen, die bezwaren hebben tegen her aanbrengen van de gestyleerde koppen boven aan de zuilen van de nieuwe Gereformeerde kerk te Hiarlem. Wij voor ons gelooven, dat Prof. H.H. Kuyper van zijn Gereformeerd standpunt uit groot gelijk heeft. want al of niet gestyleerd, al of met dienst doende van de Grieksche karyathiden, het zijn en blijven de beeltenissen van mannen die men eeren wil en dat lijkt een reuzenstap naar de verfoeide Roomsche beeldenvereering Heeft men daarvoor de oude Roomsche kerken in den bekenden beeldenstorm van alle „afgoderij" en „paapsche beelden-aan- bidding" moeten zuiveren, om nu na een paar eeuwen de oude paapsche stoutigheden weer binnen te halen in den vorm van ge styleerde koppen van Luther en Calvijn, van Hendrik de Cock, Kuyper, Rutgers en. Bavmek Want als men'dan toch op de een ot andere wijze beelden van groote godsdienstige personen in de kerken wil binnen halen, had men dan niet beter de middeleeuwsche, dikwijls heel kunstzinnige, afbeeldingen van postejens als Petrus en Paulus, van kerklee raars ai Augustinus of Amhrosius, van vrouwen als Maria, de Moeder des Heeren, rustig kunnen laten staan Terwijl we dus eenerzijds Prof. H.H. Kuyper van zijn Calvinistisch en Gerefor meerd standpunt groot gelijk geven, kunnen we toch anderszijds uit het plaatsen van die beelden in de Gereformeerde kerk .te Haar lem de gedachte niet terug dringen, dat de natuur hier weer sterker Ts dan de leer. Precies dezelfde gedachte, die den Gere formeerden architect en den Gereformeer den kerkeraad van Haarlem er toe gebracht heeft de koppen van Luther en Calvijn e.a. in hun kerk aan te brengen, heeft de eeu wen door de katholieken bewogen om aan de heilige mannen en vrouwen uit hun mid den een blijvende plaats tn hunne kerken en daardoor in hun herinnering en piëteit geven. Als men nu begint na vier eeuwen d oude gedachte weer op te vatten, dan ware op dit punt een „hervorming" beter achter® wege gebleven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2