Radio-Omroep. Het kind van de heide (pen gezonden naar plaatsen, waar de spoor-"veroordeeld. In het geheel had hij 43 jaar De debatten In den Duitschen Rijksdag. Aanvallen op minister v. keudell. Een beweging om de Engelsch-Russisclie handels- en diplo matieke betrekkingen af te breken. De revolutionnaire beweging in Portugal. De toestand blijft ernstig. Tot eersten minister van de V. S. in Canada is benoemd Philips, weleer gezant der V. S. te 's-Oravenhage. China protesteert bij de V. S. inzake het zenden van oorlogsschepen. Onder de Radio-berichten: De opstand in Portugal. Oporto gebom bardeerd. Van Amerikaansche zijde zal getracht worden Sjanghai tot ïen neutrale zone te verklaren. GEM. BUITENL. BERICHTEN. KERK EN SCHOOL. „Een verdienstelijk Nederlander Mgr. A. F. Diepen SOCIAAL LEVEN. De actie in de textielindustrie. Het manufacturenbedrijf. Typografie en ziekengeldregeling. Jaarvergadering Ned. R.K. Bond van Schilderspatroons „St. Lucus". AMSTERDAMSCH NIEUWS. Geen kindermoord. De Zusters Clarissen-Capucinessen. Nachtwaker doodgevonden. Het conflict in de kleedingindustrie. Heden, Maandag wordt bij 4 firma's gestaakt FEUILLETON. De debatten in den Rijksdag 1 gevormd, bestaande uit ca. 30 hooge officie- De Rijksdag heeft de motie van vertrou- ren van het vroegere leger en de marine. wen in het nieuwe Kabinet met 235 tegen 174 stemmen aangenomen. 18 stemmen werden blanco uitgebracht. Bij de voortzetting der debatten over de regeeringsverklaring protesteerde afg. Ste- gerwald (Centrum) tegen de kenschetsing der nieuwe regeering als burgerlijk blok, daar ten minste de helft van de kiezers der vier coalitiepartijen werknemers zijn. Het Centrum wil geen klassenstrijd. Afg. Stöcker (comm.) wijst op het gevaar lijke van deze coalitie voor de arbeiders. Minister v. Keudell heeft feitelijk erkend, dat hij bij de Kapp-Putsch aan de zijde van Kapp heeft gestreden en zijn gewapende gendarmen ter beschikking van Kapp heeft gesteld. Men kan zich voorstellen, hoe een fascistische „Junker" de tegen de anti-repu- bükeinsche organisatie gerichte bepalingen van het regeeringsprogram als minister van binnenl. zaken zal toepassen. Ook afg. Landsberg (soc.-dem.) doet een aanval op Keudell wegens diens houding bij de Kapp-Putsch, tengevolge waarvan een zoodanig tumult ontstaat, dat de zitting op voorstel van het Centrum voor een uur wordt opgeheven. Na de hervatting der zitting gaan Lands berg voortv. Keudell heeft destijds zijn onder wie Mackensen, v. Kluck, v. Plessen, Lincker, Scheer en v. Trotha. j Het comité heeft zich in een oproeping gewend tot „alle oude leden van alle rangen der weermacht" om deel te nemen aan de herdenking. In een manifest wordt o.a. ge zegd, dat de keizer gedurende zijn 26-jarige regeeringsperiode het Duitsche leger en de marine zoodanig heeft georganiseerd, dat zij in staat waren gedurende 4% jaar aan „eine Welt von Feinden" het hoofd te bie den. „Dit zullen wij nooit vergeten," zoo eindigt het stuk. In republikeinsche kringen steekt men met een en ander natuurlijk den draak. De betrekkingen van En geland met Rusland. De Engelsch-Russische parlementaire commissie heeft een resolutie aangenomen, waarin zij zegt, dat bepaalde financiers de kapitalisten, die door de Russische revolutie hebben geleden, van den tegenwoordigen toestand in China gebrui k maken om er bij de regeering op aan te dringen, 'de handels- en diplomatieke betrekkingen tusschen En geland en Rusland af te breken. De commis sie doet een beroep op alle mannen en vrou- ,ven van goede wille in Groot-Britannië om wegarbeiders staken daar deze gedreigd hebben de staking nog voort te zetten. De Amerikaansche ge zant in Canada. William Phillips, ambassadeur der V. S. in België (voordien gezant te 's-Graven- hagen,) is benoemd tot Amerikaansch ge zant in Canada, als eerste die op dezen nieuwen post benoemd werd sedert het ver drag tot het uitwisselen van diplomatieke vertegenwoordigers tusschen Ottawa en Was hington. i Garibaldi op Cuba ge- weigerd. Een Exchange-bericht meldt, dat de immi gratie-commissaris in Havana ter kennis heeft gebracht, dat aan kolonel Garibaldi niet zal worden toegestaan op Cuba te lan den, op grond van het feit, dat hij uit een ander land verbannen is. Garibaldi is intusschen reeds op weg naar Cuba. De burgeroorlog in China Uit nadere berichten blijkt, dat het gene raal Soen Tsjóean Fang was, die ten Z. van Hangtsjau (dat op 170 km ten Z.W. van Sjanghai ligt) genoopt werd terug te trek ken. Hij houdt thans stand te Toengloe, op 30 mijlen ten Z.W. van Hangtsjau. De toe stand in laatstgenoemde stad moet zeer ernstig zijn. De buitenlanders te Sjanghai zijn onge rust en hopen, dat de Britsche en Ameri kaansche detachementen spoedig zullen aan komen. Men vreest, dat de Kantonneezen voornemens zijn binnen enkele dagen op Sjanghai aan te rukken. China protesteert tegen Amerika Dr. Alfred Sze, de Chineesche gezant in de V. S., heeft geconfereerd met den onder minister der V. S., Grew, etl niet-officieel geprotesteerd tegen het zenden van nieuwe Amerikaansche oorlogsschepen naar China. Grew verzekerde Sze, dat de V. S. niet voornemens zijn zich bij eenige vlootdemon- stratie tegen China aan te sluiten, maar dat sympathie voor Kapp in woord en daad ge- een dergelijke handeling te verijdelen, daar toond. Hij heeft als labdraad in zijn district I rij zou leiden tot achteruitgang van den Kan alleen de publicaties en verordeningen der 1 del, vermeerdering van de werkloosheid en regeering van Kapp laten verspreiden, maar niet die der rechtmatige regeering. Spreker geeft nog een paar andere voorbeelden van het optreden van v. Keudell in dien tijd. De voorzitter Löbe deelt mede, dat verder niemand het woord heeft gevraagd, maar van links wordt stormachtig geroepen Wil v. Keudell niet antwoorden? Minister v. Keudell vraagt dan het woord en verklaart, slechts de instructies van zijn superieur, den regeeringspresident van Frankfort aan de Oder, en op diens last die van den militairen bevelhebber te hebben opgevolgd. Ook de andere beschuldigingen van Landsberg wijst hij van zich af. Naar aanleiding van de communistische interpellatie verklaart v. Keudell, dat wel iswaar een groep der organisatie Olympia op zijn landgoed heeft vertoefd, maar twee jaar vóór zij werd verboden. Afg. Kube (völkisch) doet opmerken, dat de soc.-dem., in tegenstelling met de eer lijk? oppositie der communisten, heelemaal niet het recht hebben zich over het politieke verleden van een minister op te winden. Na nog eenige interrupties, kleine scheid partijtjes en tot-de-orde-roepingen komt de rijkskanselier, Dr. Marx aan 't woord en zegt, niet in staat te zijn, alles wat er gespro ken is naar waarde te schatten, maar hij zegt een onderzoek toe. Overigens heeft v. Keu dell indertijd een disciplinair onderzoek tegan zichzelf voorgesteld maar van de betrokken Pruisische autoriteiten geen ant woord ontvangen. Dit onderzoek zal thans plaats hebben en Marx zal het zooveel mogelijk bespoedigen en van den uitslag het Huis kennis geven. (Links roept men en intusschen moet hij minister blijven 0 Landsberg deelt mede, dat tot de publi caties, welke v. Keudell indertijd in het district Koningsbergen liet verspreiden, er een behoorde, waarbij in opdracht van rijks kanselier Kapp ieder met straf werd bedreigd, die publicaties der vorige regeering zou ver spreiden (de communisten roepenweg met den hoogverrader). Löbe roept verscheidene afgevaardigden tot de orde. De regeeringspresident van Frankfort aan de Oder ontkent, den landraad v. Keu dell te hebben gemachtigd de instructies van den militairen bevelhebber op te volgen. De heer v. Keudell heeft zich overigens na zijn ontslag „königlscher Landrat a. D." genoemd (Groote beweging links.) Intusschen zijn alle afgevaardigden van hun plaats geloopen en is de wanorde zóó groot geworden, dat Ulitzka (Centrum) voorstelt de zitting tot 3 uur nam. te sluiten, welk voorstel wordt aangenomen. In de pauze had het bestuur der D.-nat. fractie een onderhoud met v. Keudell. den wereldvrede in gevaar zou brengen, en wel door te protesteeren tegen het voorstel en aan te dringen op de instelling van vol ledige normale diplomatieke betrekkingen tusschen de twee landen. Ontploffing in een trein. In een spoorwagen derde klas van een boemeltrein ontplofte tusschen Warschau en Lemberg en in het bagagenet liggende met ether gevulde glazen ballon. De geheele wagon stond dadelijk in lichte laaie. De trein kon niet onmiddellijk tot stilstand worden gebracht, en vele reizigers sprongen daarom nog onder het rijden uit de raampjes en portieren. De geheele wagon verbrandde binnen een kwartier. Er werden 40 personen gewond, onder wie 16 zoo zwaar, dat zij naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd. Een politieke vechtpartij. Zooals de „Glos Prawdi" meldt is Kos- sow, in Pcolsch Wit-Rusland, het tooneel geweest van een bloedige botsing. Op het marktplein van deze plaats hielden twee agitators opruiende redevoeringen, waarin zij spoedig hulp van den kant van Sovjet- Rusland aankondigden. De politie greep in, waarbij een handgemeen ontstond, en gaf twee salvo's af, waardoor vijf personen gedood en zes zwaar gewond werden. De vakbeweging en het Fascisme. Gemeld wordt, dat het Italiaansche Vak verbond, de Confederazione di Lavoro, een verklaring had gepubliceerd, waarin het zich onderwierp aan den fascistischen staat. De verklaring heette door tal van bekende vakleiders, o.a. d'Aragona, oud-Kamerlid en oud-secretaris van het V.V., ondertee kend te zijn. In de „Oeuvre" deelt d'Aragona nu ech ter mede dat er geen sprake van is dat hij dit stuk heeft onderteekend. Hij is sedert 26 Januari buitenslands, toeft op het oogen- blik te Parijs, op weg naar Genève. Hij heeft in de gevangenis gezeten. Na de uitspraak dankte hij den rechter hartelijk. Het bleek ook nog, dat hij eenige maanden geleden kans had gezien uit het politiebureau van Windsor te ontsnappen, door het slot te forceeren met.... een eetlepel. DE WARME STOEL. De heer Maillaut, een Parijzen3ar, had de vorige maand in een der groote music- halls een fauteuil d'orchestre besproken, 't Was no. 141. Toen hij 's avonds binnen kwam en naar zijn plaats werd geleid, zat er een statige Engelschman op, die een sigaar rookte. Aanstonds bleek dat de ouvreuse hem per vergissing daar had neergezet, want de Engelschman had no. 143. Deze stond dan ook onmiddellijk op, maakte zijn ver ontschuldigingen en ging één plaats verder zitten. - De heer Maillaut echter keek met ge- strengen blik naar no. 141, en zeide „Daar ga ik niet op zitten." „Maar het is de uwe toch", merkt een der controleurs op. Dit was niet voldoende voor den Parijzenaar, die verklaarde dat de stoel warm was, dat zijn opvattingen omtrent hygiëne zich daar tegen verzetten, en hij aan zijn gezondheid hechtte. Hij ging dus heen. „Ik heb no. 141 besproken, het is niet in staat mij te ontvangen, ge zult nog meer van mij hooren" Inderdaad is de directeur van den music- hall voor de rechtbank gedaagd. De kies keurige heer Maillaut eischt 71.50 francs terug voor de bespreking van den fauteuil en 200 francs voor vergoeding van transport kosten en het verlies van een avond. DE KUITBROEK. De schrijver Maurice de Waleffe, die in het „Journal" een campagne voert voor de wederinvoering van' de korte broek, gelijk zij in de middeneeuwen werd gedragen, is Donderdag in een mondain restaurant te Parijs verschenen, tezamen met drie vrien den, met een kuitbroek aan. Het troepje „baanbrekers" maakte veel opgang. KAMEELEN VOOR CANADA Duitsche boeren uit Noord-Saskatchewan Zijn voornemens 50 a 100 kameelen uit Rus land in te voeren. Zij meenen dat kameelen verre de voorkeur verdienen boven paarden, daar ze op hooi en stroo kunnen leven. Den Canadeeschen minister van landbouw is ver zocht de zaak te vergemakkelijken door onderhandelingen te openen met de Rus Amerika vast van plan is zijn burgers te be- sjsche regeering inzake een uitvoervergun- schermen. De correspondent van de „Evening News" te Tokyo meldt, dat het Japansche departe ment van Marine op grond van ontvangen inlichtingen, die het publiek niet bekend zijn, een kruiser heeft gelast, 300 mariniers aan boord te nemen en in Sasebo verdere instructies af te wachten. Reuter meldt uit Tokyo, dat de kruiser „Tenryoe" en vier torpedobooten order hebben gekregen naar Sasebb te vertrekken met een landingsdivisie. Amerika en de interna tionale nederzetting te Sjanghai. De regeering der Vereenigde Staten heeft aan de autoriteiten te Kanton en Peking voorgesteld, de internationale nederzetting te Sjanghai te vrijwaren voor vijandelijkhe- ren. De voorstellen werden aan den Ameri- kaanschen gezant gezonden ter doorzending doch totnogtoe heeft deze geen antwoord ontvangen. De toestand te Hankau. Japansche berichten uit Hankau melden, dat de voorgenomen demonstratie door de Chineesche autoriteiten werd afgelast en dat aanplakbiljetten tegen de Britten van de mu- den in het gebied van Woehan werden ver wijderd. Deze wending is naar men meent te danken aan orders van Tsjang Kai Sjek, den bevelhebber der Kantonneezen, die er naar streeft, contróle te krijgen over de ac tiviteit der bolsjewisten. De houding van Enge land onveranderd? In welingelichte kringen te Londen, acht men het onwaarschijnlijk, dat na de kabinets zitting van Vrijdag de houding der Engelsche regeering tegenover China zich aanmerke lijk zal veranderen. De regeering zal haar voorstellen handhaven en voortgaan met het nemen van voldoende maatregelen om het leven en den eigendom der Britten te be schermen! Priesters mishandeld en gevangen genomen. Gemeld wordt, dat in het Noordwesten van de provincie Hoeoeh twee Katholieke priesters door Chineezen gevangen worden gehouden, die 29 Januari eerst het eigendom der zending vernielden en daarna de pries- steeds voor de vakorganisaties den eerbied - jers mishandelden. De priesters zijn pater der democratische beginselen opgeëischt MacDonald en pater O'Connell van de Saint en zich dus niet bij het fascisme aangesloten.1 Colunjban's Mission. Toen er destijds plannen werden gemaakts om den zetel van het Italiaansche Vakver-Incident te Tientsin, bond naar het-buitenland over te plaatsen,! De Britsche directeur van een tapijtfa- had hij Zich daar echter tegen verzet, daar hij 1 brsek werd d°or eea menigte van 350 arbei- - rv ders aangevallen en bijna vermoord, omdat van oordeel was dat het beter was, dat hetfaij een meesterknecht had ontslagen. De di- Vakverbond in Italië bleef. Niet met net-ecteuj- werd door zes wakers gered. oog op een positieve actie, welke voortaan onmogelijk is, maar als een permanente aan spraak op zijn recht en traditie. Intusschen bevindt zich de zetel van het Italiaansche Vakverbond (het oude, zooals het vroeger in Italië bestond) zooals men weet reeds geruimen tijd in Parijs. Het bestuur heeft daar in een mcdedeeling aan Na de hervatting der zitting had de stem- de pers aan herinnerd, en er op gewezen dat ming over de motie van vertrouwen plaats. dit in overeenstemming met het I. V. V. te Amsterdam is geschied. De ex-Keizer jubileert. Op 9 Febr. 1927 zal het 50 jaar zijn gele- De revolutionnaire bewe den, dat keizer Wilhelm als luitenant in ac-ging in Portugal, tieven dienst kwam bij liet eerste garderegi- Hoewel de bladen uit Oporto gemeld heb- ment te voet te Potsdam. I ben dat de rebellen overmeesterd waren, Dit heugelijk féit willen de monarchisti- deelt de regeering mede dat de toestand nog sche kringen in Duitschland feestelijk her- steeds ernstig is. denken en te dien einde is een eere-comité De minister van oorlog heeft manschap- Amerika en China. Naar de Britsche draadlooze dienst meldt, blijkt uit de persberichten, dat er thans 33 Amerikaansche schepen en 2500 man mar mers beschikbaar zijn voor de bescherming van Amerikaansche levens en eigendommen in China. MEER DAN EEN HALVE EEUW MISDADIGER. Gisteren is te Windsor een 75-jarig man wegens diefstal van juweelen tot drie jaar dwangarbeid veroordeeld. Het bleek dat de man al achttien maal veroordeeld was. Hij vertelde den rechter, dat zijn leven één ning voor kameelen uit Noord-Rusland. CHARLIE CHAPLIN. De Amerikaansche bladen komen met dramatische berichten over de aanhoudende vijandelijkheden tusschen Charlie Chaplin en zijn vrouw. Laatstgenoemde is er nog niet in geslaagd een gedeelte van het fortuin van haar man in haar bezit te krijgen. Thans verzoekt zij om arrestatie van haar man, omdat hij weigert voor haar en haar kinderen te zorgen. Chaplin's advocaten hebben haar een weke- lijksch bedrag van 240 gulden aangeboden voor het onderhoud van haar kinderen, welk aanbod door haar is geweigerd. Pater Dlsmas de Kok. lezen in „Neerlandia", het orgaan van het Alg. Ned. Verbond: Nog altijd, houden Nederlanders van de meest verschillende beroepen en bedie ningen den Nederlandschen naam hoog over de geheele wereld. In dat opzicht is er niet zoo groot verschil met Hollands „Gouden Eeuw" die men zoo gaarne roemt. Ditmaal v/as het een R. K. missionaris. Pater Dlsmas de Kok, voor eenigen tijd te Theophilo Ottoni (Brazilië) ove-rleden, die een ge- eerden naam verwierf en over wiens wel besteed leven men ons de volgende be- zonderheden mededeelt: Pater Dismas de Kok stichtte een zieken huis voor tuberculoselijders, richtte een Derde Orde op en een St. Vincentius- vereeniging, die onder zijn leiding schitte rend werk geleverd heeft. Zeer veel heeft bij gedaan voor de opvoeding der jeugd. Enkele jaren geleden bouwde Pater De Kok een school voor d<= arme kinderen van Theophilo Ottoni, waar hij iederen' dag op nieuw met onvermoeiden ijver voor hun godsdienstige opvoeding zorg droeg. Hij begon en voltooide bijna den bouw van een groot college tot opleiding van katholieke onderwijzeressen; zijn doel was den gehee- len staat Noord-Minas van degelijke, gods dienstige onderwijzeressen te voorzien. Zijn liefde voor het katholieke onderwijs en zijn overtuiging van de noodzakelijkheid daarvan deed hem niet rusten, voorat hij de ontzaglijke som, die voor bouw en in richting noodig was, bijeen had. Daarvoor ging hij van huis tot huis en gaf hij lief dadigheidsconcerten, waarbij hijzelf als pia nist optrad. Dit werk heeft hij niet voltooid mogen zien. Begaafd musicus als hij was, wist hij de kerkelijke en andere zangkoren en de stedelijke harmonie tot hoogen bloei te brengen. Het te Theoohilo Ottoni verschijnende weekblad A Familia wijdde bijna een ge heel nummer aan de nagedachtenis van den man, wiens verscheiden algemeen diep be, treurd werd. Op den dag zijner uitvaart waren het Postkantoor en vele winkels gesloten en, toen een plechtige requiem mis werd opgedragen, was dc groote Pa rochiekerk tot in de uitsterste hoeken ge vuld. Geweldig was het gedrang bij de begrafenis; onder de vele kransen op de lange straf was geweest hij gaf toe, dat dit j baar waren e.r zelfs van tegenstanders een leelijk record was, maar zei dat hij der R.K. Kerk. Besloten is, aan een straal getracht had eerlijk werk te krijgen. Toen den naam te geven van dezen verdienste- hij nog pas 20 jaar was werd hij tot vijf jaar lijken Nederlander. Vrijdag 11 Februari is bet twaalf jaar geleden, dat Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's Bosch, benoemd werd tol titulair bisschop van Danaba en tot Coad jutor (met recht van opvolging) van Z. D. H. Mgr. W. van de Ven. Op dien dag zal Monseigneur, naar „St, Janski." meldt, een pontificale H. Mis opdragen in dc Kathe draal. Mgr. Diepen zal dien dag geen audiëntie verleen en. Een commissie uit de wevers, die een on derhoud had met de firmanten van v. Heek en Co., te Enschede, heeft, naar gemeld wordt aan de daarop gehouden vergadering der we vers het volgende medegedeeld: Er zal 5 pCt. extra op het tariefloon wor den gegeven deze 5 pCt. komt neer cp ongeveer 1.60 verhooging van het week loon doch dit geldt alleen voor die we vers, die werken met een volslagen hulp, die een vierde van het loon ontvangt. Op de 5pCt. extra korting voor wevers, die zonder hulp werken, wenscht de firma niet terug te komen, omdat met in het belang der wevers is te werken met een hulp, waarop ook door de firma prijs wordt gesteld De onder leiding van St Lambertus en Unitas staande vergadering, besloot ongeveer zes weken aan te zien, welk resultaat deze wijziging op het eindloon zal hebben. Instelling van een bcdrijisraad? Naar dc Te), verneemt zullen de besturen van den Nederl. R.K. Bond van Handelaren in Manufacturen en den Ned. R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden, cp 11 Februari a.s. een bijeenkomst houden, waar een beslissing zal worden genomen over de vorming van een bedrijfsraad voor bet manufacturenbedrijf. K In „Het Tarief", officieel orgaan van de Federatie der Werkgevers-organisaties in het Boekdrukkersbedrijf, overweegt V. R., (Mr. Dr. v, Rhijn) de mogelijkheid, om, voor 't geval dat de Ziektewet wordt ingevoerd, voor de typografie een groote ziekenkas op te richten, welke door de leiders van pa- iroons en arbeiders samen wordt bestuurd. Daarbij zullen, volgens den schrijver, echter tal van vragen rijzen. In de eerste plaats het simulatie-gevaar. Zal de onderlinge controle der arbeiders voldoende zijn of moet eea c_e- discbe controle aan de kas worden toege voegd. De schrijver spreekt tenslotte den wensch uit, dat deze cn andere, nader in het orgaan omschreven problemen door patroons en arbeiders zullen worden beraden. De algemeene voorjaarvergadering van den R.K. Schilderspatroonsbond „St. Lucas" zal op Dinsdag 22 Februari in café-restau- rant „In len Vergulden Turk" te Leiden worden gehouden. Te dier gelegenheid zal tevens de feeste lijke herdenking plaats hebben van het tweede lustrum van de afd. Leiden van dien Bond. De Duitsche man en vrouw, die deze week in arrest waren in verband met een ver- moedelijken kindermoord, ziin ter beschik king van de Justitie gesteld. Het onderzoek op het opgegraven kinder lijkje moet geen aanwijzingen hebben ge geven, dat het kind van het leven zou zijn beroofd. Er is reeds weer toestemming lot begraven gegeven. De man en de vrouw zullen dus dezer dagen over de grens gebracht worden, als zijnde zonder middel van bestaan. Het nlenwe klooster. Aan den rand van het Amsterdamsche grondgebied even over de Duiver, drecht- scbe brug, is een nieuw klooster gebouwd, waarin de Zusters Clarissen-Capucinessen, die eenige jaren aan de Egelantiersgracht een eenvoudig huls bewoonden, haar intrek hebben genomen. Het klooster met de omliggende gronden beslaat, een oppervlakte van 154 H.A.; bet is gelegen ter zijde van den Rijksstraatweg aan bet eind van een nog in aanleg vcr- keerende straat, waaraan de naam Kloos terstraat gegeven is. Een rank torentje boven den kapel ingang, die precies „in het hart" van den weg ligt, geeft terstond het karakter van het bouwwerk aan In verband met het contemplatieve leven, dat de Zusters leiden, is de Inrichting van den bouw zoo, dat het contact met de buitenwereld tot het uiterste beperkt is. - Men mist er daarom groote. breede deu ren; slechts door enkele smalle toegangen, waarvan een ten dienste van het rectoraat, dat door de Priesters van het H. Hart zal worden waargenomen kan met bet kloos ter betreden. En dat nog maar beperkt tot enkele vertrekken, want het overgroote deel is „slot", dat voor de buitenwereld absoluut afgesloten is. DINSDAG 8 FEBRUARI. HILVERSUM 1050 M. 12.00 Pclitie- ber. 3.004.00 Radio-Knipcursus. 5.00630 Concert door het H.D.O.-or- kest. Solist John de Nocker-fcariton. 6.306.45 Landbouwkwartiertje. Causerie door den heer J.A. Stoop, over Land bouw en belasting. 6.457.45 Vervolg- les en conversatieles Engelsch. 7.45 Po- litieber. 10.30 Persber. 8.10 Omroep. Mandolineclub „Ave Maria". Hr. F. Yland-tenor. J. Hoeben-viool. J. Nibbe- ring-piano. Hr. A. Hollaers-heldenbariton. L Konersmann-cello. la-Apollo, Uldroy. b-Sous le del bleu d'Espagne, Uldroy (mandoline). 2 Rede door den heer H.A. v. Velzen, over Wat scheiden blijft. 3 Es ist genug. Mendelssohn (cello en bariton). 4a-Resignation, Sinigaglia, b-Allegro (so nate in F) Handel, c-Gavotte, Gossel. 5 Myrtfcilia ouverture, Mariocchi (mando line). 6 Ave Maria, Cherubini (tenor). 7a- Les Hirondelles, Tudury, b-Een bruiloft op het platteland, Hakkenberg v. Gaasb eek (mandoline). 8a-Hammer Aria (Elias). Mendelssohn, b-'k heb U eindelijk weerge- gezien, Kuiler (bariton). 9a-Sararande, Bach, b-Cavatine, Raff. c-Czardas, Mcnti (viool). 10 L'Etoile du Bonheur. Frendo (mandoline). lla-Tre giorni son che Ninu, Pergolesi. b-Aria, Marcello (tenor). 12a- Air d'Herode, Massenet. b-Ik houd van mijn Brabant. Hamers (bariton). 13a-Don- ne e Fiori, Carlo. b-Vive la mandoline, Ja- covacci. (Mandoline). DAVENTRY 1600 M. 11.20 Concert. Daventry-kwartet en solisten (bariton- viool-pianosyncopatie). 1.202.20 Concert. St. James strijkkwartet en D. Jones-tenor. 3.15 Lezing The^bible in Spaih. 3-20 Lezing Elementary mu sic. 4.20 Orkestconcert. 5.20 Cause rie Books to read. 535 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.50 Tijdsein, weerber., nieuws. 7.05 Dansmuziek. 7.20 Lezing Driving the Cornish express. 7.35 Vioolsonates van Corelli, met bas- begel. 7.45 Lezing The International Parliament.8.C5 Symphcnieconcert. M. Wilson-viool. 9.20 Weerber., nieuws. 935 Symphonieconcert (vervolg). 1035 T. Handley en partner in een burlesque. 10.50 Mr. Flotsam en Mr. Jetsam, muzik. nieuwsber. 11.C512.20 Dansmuziek van het Cedl-Hotel. PARYS „RADIO-PARIS" 1750 M. 103311.20 Nieuwsber. ei muziek. 12.502.10 Concert. Orke. Locatelli en Melle. Diouin. 5X55.55 Concert (piano-viool-cello). 9X51030 Con cert. LANGENBERG 469 M. - 10.20—1130 Orkestconcert. 12.50130 Orkest- concert. 3305.15 Concert door de Etté-kapel. 735930 „Mein Leopold" tooneelspel van A.L. Arronge. 935 11.20 Dansmuziek door de Ette-kapeL KONIGSWUSTERHAUSEN 1300 M. en BERLIJN 484 en 566 M. 1.50—7.05 Lezingen en lessen. 730 „Der schwarze Domino", kom. opera in 3 acten van Auber. Speelt in Madrid op een gemaskerd bal bij de Koningin. HAMBURG 394.7 M. 11.50—1.20 Or- kestccncert.1352.05 Kamermuziek. 3.504.50 Orkestconcert. 5306.10 Vroolijk concert. 7.20 „Der Biber- pelz", comedie van Hauptmann. Daarna orkestconcert tot 11.10. BRUSSEL 509 M. en ANTWERPEN 266 M. 5.206.20 Dansmuziek. 8.50 1030 Galaconcert. Orkest en solisten. Het geheel is opgetrokken in friscb kleurige steen, die in deze landelijke omgeving heel goed doet. Het klooster is gebouwd door den beer J. van Dijk, die voor de eigenaardige eischen, die het gebouw in verband met zijn bijzondere bestemming steldeeee, een. goede oplossing heeft weten te bereiken. De inwijding is Zaterdagochtend omstr. 9 uur geschied door den Zeereerw. Heer G. Maat, pastoor te Buitenveldert. Een slachtcficr van kolendamp vergiftiging. In den nacht van Zaterdag op Zondag is een 60-jarige nachtwaker, in diens', van de gemeente, door kolendampvergiftiging om bet leven gekomen. De man had de wacht in een tentje, dat in de Paleisstreat naa^t bet Koninklijk Paleis was opgeslagen in verband met de werken, die daar door den Telefoondienst bij het leggen van ka bels worden uitgevoerd- De man is ver moedelijk door de uit een vuur-emmer op stijgende kolendamp versuft geraakt. Een controleur vond hem op den grond liggen, met bet voorhoofd op de steenen. Men vermoedt dat de nachtwaker, toen hij door de kolendamp versuft was, met bet voor hoofd op een steen is gevallen, waardoor de dood nog is verhaast. Zooals reeds gemeld, werd In dc dezer dagen gehouden vergadering van vertegen woordigers der samenwerkende bonden in de kleedingindustrie en den Bond van Loon- confectionnairs besloten voor de firma's Gebrs- v. Dam. Van Kollem Sajet en Snuif heden de staking te proclamecren. Naar de ,TeL" verneemt, is het beslu-t genomen dat, eveneens met ingang van heden, bet perso neel van de firma Van Menk Zn. in sta king zal gaan. Naar ons werd medegedeeld zijn momenteel 150 200 man bij deze staking betrokken. Natuurlijk kwamen er we! eens weken, soms maanden, dat Marianne slechts zelden en ongaarne naar c!c fabriek gingDan wa ren er gasten, mevrouw Malberg, de ge trouwde zuster van Wildhöfer cn hare kin deren, een bliek meisje, dat slechts een paar jaar ouder was dap Marianne cn twee gioote, lawaaiir.ge jongens, Sophie Malbeig, achtte bet bïneden hare waardigheid mei een boerenkind om te gaan; zij kon maar niet begrijpen, waarom tante Johanna zoo vriendelijk jegens dat eenvoudig schepseltje was; en de wilde jongens plaagden de schuchtere kleine en joegen haar angst aan, zoodat zij een bezoek aan de fabriek gedu rende de vacantie evenzeer vreesde, als zij er op een anderen tijd naar verlangde. Zoo was het gebeurd, dat Marianne dc gasten van Wildhöfer reeds sedert jaren niet meer had ontmoet, ofschoon zij nu slechts nauwelijks als een ongeschikte gezellin van di -ns n.cht kon beschouwd worden. Toen zij vier jaren geleden de school van het dichtst nabijgelegen stadje had verlaten, die zij niet hare pleegzusters bezocht, had Dirl: Bremkamp eene onderwijzeres voor haar in buis genomen; deze gaf baar onderwijs in «lierlei kunsten en wetenschappen, die niet op den lesrooster eener lagere school ge vonden worden; want zij verstond de kunst om haar onderwijs aan de positie van het levendige en weetgierige kind aan te passen Zij gaf haar niet de heele geschiedenis en de aardrijkskunde van de .geheele wereld ter verwerking, maar slechts een gedeelte en dit op een geschikte wijze, zoodat zij later, als tijd en omstandigheden zulks toelieten, op den gelegden grondslag kon verder stu- deeren. Evenzoo ging zij te werk met het onderwijzen van die vakken, die bij de op voeding van een meisje hooren. Zij leerde haar teekenen cn de vroolijke kleine liedjes die Marianne zong, op de piano begeleiden. Het kon niet uitblijven, dat de kennissen van Bremkamp zich over de dwaasheid om voor zijn stiefkind, 'n onderwijzeres in buis te nemen, verwonderden en zich zelfs afkeu rende woorden 'veroorloofden. Wildhöfer ging nog verder; hij vroeg hem ronduit, welk doel toch Dirk met dien onzin had. Het is een verwonderlijk iets, gaf Dirk toe, maar ik heb er geen schuld aan. Nathan Kassei heeft haar bij ons gebracht en hij '■eiaait bet kostgeld voor haar en geeft haar zelf ook een som. Dat is goed, maar waar vandaan krijgt Nathan dan het geld?.... Niet uit zijn eigen zak, dat staat vast. Zonder eenigen twijfel. Hij zegt ook ronduit, dat de voogden van Marianne alles betalen. Wie zijn die voogden? De boer haalde de schouders op, Weet gij dat niet?En uwe vrouw ook niet?.... Het is en blijft vreemd. Nu, er is toch geen kwaad bij, Als wij het kind niet hadden opgenomen, zouden anderen het gedaan nebben; en wie weet, of het arme ding het dsn wel zoo goed had als bij ons? Zeker, wie weet? Maar het goed heb ben en verkeerd opgevoed worden is tweeër lei; en wat moet een boerenkind Marian ne is met de uwen opgegroeid met al die dwaasheden, waarmee gij haar hoofd laat volproppen? Dat beb ik Kassei ook gezegd. Maar hij meende, dat ik de klein.* maar vlijtig moest laten studeqren; dat zouden geen dwaasbeden zijn voor iemand, die misschien eens als onderwijzeres zelf haar kost moet verdienen- Dat is wat anders, daar heb ik niet aan gedacht en Kassei zal het wel weten. I-aat haar da tunaar baar gang gaan, wanl zij heeft verstand genoeg. Hiermee was de opvoedingsmethode van Marianne door de bewoners van de fabriek begrepen en goedgekeurd en dit niet alleen maar zij trachtten haar nog te helpen. Jo- hpr.ua, de zuster van den fabrikant, die se dert den vroegen dood van haar broers echtgenoote de huishouding bestierde, tracht te haar ook uiterlijk le volmaken cn toen zij bemerkte, dat juffrouw Frigge, de on derwijzeres van Marianne, haar streven goedkeurde, sloot zij ten gunste van beider beschermelinge, innige vriendschap met haar Den mooien Meimorgen, waarvan boven sprake was, had Marianne zich juist naar de fabriek begeven, om eene boodschap van hare onderwijzeres naar juffrouw Wildhöfer te brengen. Es was geen haast bij en daar om genoot zij volop van de frissche morgen lucht; langzaam ging zij langs den oever voort, tot zij een plek bereikte, die haar reeds vroeger herhaaldelijk had uilgenoo- digd, ook heden weer verlokte, om er wat langer te blijven. Hier maakte bet riviertje een sterke kromming en vormde dientengevolge een soort schiereiland, dat met esschen en wil gen begroeid, een stil lief plekje was, een uitgezocht plaatsje voor primula en anemo nen, voor vink en nachtegaal. Sedert Ma rianne groot en sterk genoeg was, om alleen de heide te doorkruisen, had zij hier me nig prettig uurtje doorgebracht; op een boo- gen vooruitstekenden boomwortel gezeten, beschouwde zij het ontwakende lenteleven, verheugde zich op warme zomerdagen in de frissche koele schaduw en keek in den herfst droomerig naar de afvallende bladeren, die op heldere koude dagen zacht op den grond vielen, bij storm naar de beide stoven of op de kleine golfjes van het riviertje gingen zitten en voortdreven. Zij boog juist om het struikgewas bij een ''rommfug van bet pad, toon zit d-n knock' Jans, die van den anderen kant kwam, ont moette. Toen hij haar zag, zette hij ziin kruikar nee', wreef zich Je handen en keek haar vroolijk lachend aan. Kijk, Jans, begon het meisje, kom je van de fabriek? Ja, Marianne, ik beb een nieuwen voerkotel gehaald: het is een kerel. Ja, hij is groot en moeder zal blij zijn; de oude was erg klein en dat was lastig. Maar hij zal ook wel zwaar zijn, niet Jans? Zwaar genoeg; maar je moet niet den ken, dat ik om die reden zoo lang ben uit gebleven. Neen, daarom niet, maar ik kon op de fabriek niet klaar komen. De kerels zijn al'-^aal staoel gek. Stapel gek?.... Hoe dat dan? Er zijn vreemden bij den fabrikant, heeren en dames, een heel regiment. Een van ben, een jong ventje, heeft een paard, een prachtig moei dier, zoo zwart en zoo glanzend, als de beste zijden muts van onze bazin, maar een boosaardig schepsel, een echte duivel. Het dier had den knecht, die er mee wilde uitrijden, afgeworpen; hij heeft er gelukkig geen letsel van gehad, hij was heel zacht op den mesthoop gevallen. Maar de jonge beer, wien die bliksem toebehoort, zeide en bij bad gelijk dat hij het hem betaald zou zetten; hij sprong er op en liet Hem draven op en af, heen en terug door et zand hij de k'--et-<roevc, waar. zt' d»*- 'ijds erts gezocM hebben, je weet wel, dat '*et een lust was. Ja, Jans. Maar ik zie niet in, wat de -iikunst van den vreemdeling met je vocr- etel te doen heeft. Wel, dat ligt toch voor de hand. De lui van de fabriek stonden allemaal buiten en keken toe, van mijnbeer Wildhöfer tot den jongsten leerling en de poortwachter midden in. Daar was geen mensch te krij gen, om mij den ketel te geven. En je hebt er geen spijt van gehad, Jans. Geef maar toe, dat je net zoo goed hebt toegezien, als de anderen. Jawel, en waarom ook niet, er hielp mij toch niemand. Nu moet ik weg, anders wordt de bazin ongeduldig. Hij nam zijn kruikar en verdween Marian ne ging naar het schiereiland en nam op hare gewone plek plaats. Peinzend keek zij voor zich. „De vreemden zijn zeker de familie Mal berg," zeide zij. „De kinderen zijn nu vol wassen en behoeven niet meer op school ea vacantie te letten. Ik ga er liever niet heen.... Maar dit? Zij haalde een pakje te voo-schijn en keek het bedenkelijk aan. Ik geef het aan de deur af en ga terstond weer weg. Dan heb ik tamelijk veel tijd ge wonnen en dien kan ik gebruiken, zooais ik verkies." Zij nam haar hoed ai en legde hem naast zich in het gras. Zij deed baar tasch open. en haalde er een boek uit, dat zij begon te lezen. JCordl vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7