Vooraaamste Nieuws Di veroordeeling der „Action Fraacaise". V erkeerscngevallen. Aangifte moei, op siralSe van versies van alle rechten, geschieden uiierlifk driemaal vier en twintig uren na net ongeval «mi'mwttMoymug illll Dinsdag 8 Februari 1927 DAGBLAD VOOR NOORD- EN ZUID-HOLLAND 50ste Jaargang No. 16470 ATHLETIEK. Voorstellen Agenda Algemeene Vergadering. Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad PLAATSELIJK NIEUWS. Verdwijnend natuurschoon. Voordeelige winter in de veenderij. De St. Martinuskerk te Hillegom. Het zal onze lezers ongetwijfeld genoegen doen hierboven een foto te zien gereproduceerd van de herbouwde en uitgebreide St. Martinuskerk te Hillegom. Verkiezing Provinciale Staten Zuid-Holland. De St. Jeroenskerk te Noordwijk. Dezer dagen gaven wij een beschrijving van de nieuwgebouwde St. Jeroenskerk te Noordwijk. Thans zijn wij zoo gelukkig onzen lezers eenige foto's van het kerkgebouw te kunnen aanbieden. Bovenstaande foto geeft een schilderachtig kijkje op het nieuw aangebouwde gedeelte. Wisselkoersen en koerser van Bankpapier. De St. jeroenskerk te Noordwijk. Vanai het priesterkoor is bovenstaande foto genomen en geeft een beeld van het nieuwgebouwde gedeelte van het kerkgebouw .met op den achter grond het zangkoor. Alk abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f - Levenslange gëheele ongeschiktheid tot werken door f 7i?ft bij een ongeval met f OClï bij verlies van een hand, m bij verlies van een f Cfl bij'n breuk van f l fl bij verlies v. eea tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen «JUtSU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: doodelij ken afloop titslt»" een voet of een oog; I««J, duim oi wijsvinger been of arm; 1 *U." andere vinger. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 t3 lijnen) Postrekening Nr. 5970. Advertentiën 35 cents per regel raag- en aanbod-advertentiën 1-4 egels 60 ct per p>aatsing. elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling AdvertentiëD tusschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 cL per regeL Bij contract belangrijke korting. "ioniiiirr* De Twentsche Athlctiekbond wil op de Algemeene Vergadering doen kiezen voor zitter en secretaris-penningmeester; de com missarissen worden gevormd door één afge vaardigde per bond. door deze zelf aan te wiizen. Van bondsstandount valt niet te ontken nen, dat een dergelijke samenstelling meer gewenscht is; men heeft echter slechts het Ir. H. Gelissen, Privaat Docent in de Che mische Technologie aan de Technische Hoogeschool te Delft. Inderdaad de geor ganiseerde waschindustrie van Haarlem en omstreken laat geen gelegenheid voorbij gaan van liefde tot de verheffing van het vak te getuigen en mede te werken tot be scherming der belangen van de clientele die kapitalen goederen aan haar toevertrouwen. In deze richting werkende besloten de vereenigde vvaschindustrieelen van Haarlem, Heemstede, Santpoort en IJmuiden een groote reclamecampagne te beginnen voor de populairiseering der waschindustrie Gemeenschappelijke actie der arbeiders bonden voor hooge^e loonen in het veen- bedrijf in Dren'e en OverijseL De Raad van Indië over de straffen tegen de Communisten. De malversaties te St. Philipsland. Een nieuwe circulaire van den Nationa- len Woningraad Geen daad van het Vaticaan heeft in de laatste jaren de gemoederen zóó 'n beroe ring gebracht, zóóveel aanleiding gegeven tot commentaar, tot onjuiste voorstellingen en valsche bespiegelingen, tot zóó groote vreugde hier en diepe droefheid en ontstel tenis daar, als de veroordeeling der „Action francaise". Men moet teruggaan tot 1910, toen de zeer democratische beweging der „Sillon" onder leiding van Marc Sagnier, door Z. H. Paus Pius X veroordeeld werd, cm iets der gelijks, doch dan nog in veel geringere mate, te vinden. Het kan dan ook niet ongewenscht ge noemd worden in eenige beschouwingen te trachten een objectieve uiteenzetting van het gebeurde ie geven, onzerzijds vanzelf sprekend volle recht doende wedervaren aan de door Z. H. de Paus gestelde daad, ander zijds echter trachtend te verklaren, hoe het mogelijk is, dat zoovele en zoo vooraan staande fransche katholieken hardnekkig ■weigeren, zich te onderwerpen. Het verzei dier katholieken te betitelen met „belache lijk" en „verwaand", gelijk in een onzer katholieke dagbladen geschiedde, is wel gemakkelijk doch niet afdoende. God alleen weet, hoeveel zieleangsten en zielestrijd de pauselijke beslissing bij zeer velen heeft p- gewekt. „Deze zeer delicate beslissing be- teckent voor velen een inwendig drama, smartelijk en ontstellend, dat de achting eu de eerbied van allen verdient," schreef te recht pater Joes de la Barière S. J. in de „Etudes". Hier past veeleer een gebed voer hen, die dwalen, dan een hard woord. Wijl verschillende lezers misschien niet geheel op de hoogte zijn van doel, strek king, beteekenis en invloed der „Action fiancaise", zal ik eerst hierover in het kart iets mededeelen, om vervolgens het verloop van de gebeurtenissen der laatste maanden nader te beschrijven. De „Action francaise", onder leiding van Leo Daudet en Charles Maurras, is de fran sche royalistische en ultra-nationalistische partij. Onder haar zijn begrepen zoowel het dagblad van denzelfden naam als de' „Ligue d'Action francaise" en het „Institut d'Action irtnqaise" te Parijs. Haar program, gelijk het 5 Maart 1910 in de „Revue hebdomaire", door Charles Maurras werd uiteengezet, komt hierop neer: „wegens de aan de republikeinsche instel lingen klevende gebreken, leiden de onder linge partijtwisten tot de meest rampzalige resultaten. De godsdienst, het leger, de eigen- dem, de familie en de ware krachten van hef vaderland, worden op geregelde wijze aangevallen door den buitenlandschen vreemdeling, door de „vier verbonden sta ten": „joden, protestanten, vrijmetselaars en vreemdelingen. Het is dus absoluut nood zakelijk, aan het republ keinsch regime, oor zaak van dit publiek gevaar, een einde te maken. Er moet een orgaan geschapen wor den, dat boven de partijen staat, gefundeerd is op de nationale traditie en het algemeen en voortdurend belang van het land ver tegenwoordigt. Met een sterk en traditioneel g9?ag zal mogelijk worden het werk van den socialen vooru tgang: administratieve decen tralisatie, autonomie der gemeenten, orga nisatie der beroepen, corporatieve eigendom. Maar de monarchie, mans vertegenwoordigd door oen Hertog van Orleans (sedert 1926 door den Hertog de Guise). is de absolute voorwaarde van al het overige. Men moet dus eerst zorgen voor de restauratie van den koning „par tous les moyens", (met alle middelen). Het is te begrijpen, dat zeer vele katho lieken, die nu juist niet veel reden hadden om zich over hetgeen door de Repubkek tot stand gebracht was, te verheugen, zich sterk tot dit program voelden aangetrokken en zich met hart en ziel aansloten bij de „Action francaise". Traditie, famile, eigen dom vonden in de ..Action francaise" haar sterkste verdedigster, terwijl ook de onge lukkige leekenwetten het heftigst en het meest consequent door de „Action francaise" bestreden werden, die op dit punt, in tegen stelling met vele andere leden der rechter zijde, die om des vredeswille h.er zich maar bij neerlegden, van geen marchandeeren wist. De monarchistische gedachte, die op het eind der vorige en in den aanvang dezer eeuw vrijwel geheel was ingeslu.merd, werd di or haar weder wakker geroepen. Ze schiep een „royalistische doctrine", en wist om zich te vereenigen, niet alleen het meerendeel de: afstammelingen van de oud-adellijke fiansche geslachten, doch ook en vooral aanhangers te verwerven onder de meer een- voudigen; de royalistische beweging werd ook een volksbeweging. Men staat verbaasd over de ontzaglijke werkkracht, die door de leiders Daudet en Maurras,werd ontwikkeld. Daudet, die op alle gebieden der weten schap zich thuis gevoelt en met evenveel gemak spreekt over medische onderwerpen als over de klassieke en moderne I.teratuur, houdt geregeld conferenties, schrijft naast romans en litteraire beschouwingen iederen dag in het blad „l'Action francaise" zijn p»- l'it.ek hoofdartikel, waarin hij in een prach-. tigen, boeienden stijl zijn ideeën uiteenzet, doch, helaas, menigmaal op de meest grove en weerzinwekkende wijze zijn tegenstan ders aanvalt, daarbij 'n scheldwoordenvoca bulaire gebruikend, dat een fatsoenlijk mensch doet blozen; Maurras, staatsman, philosoof, eth.cus, bewonderaar der oudheden van de klassieken, schrijft tallooze boeken, en daarnaast dagelijks in het dagblad zijn politiek overzicht. Door hun ontzaglijke vi taliteit en geweldige hartstochtelijkhed we ten ze tallooze bewonderaars om zich te vereenigen, doch scheppen ze zich nog meer vijanden, zoodat men veilig kan zeggen, dat deze twee figuren de meest gehate mannen in Frankrijk zijn: oefenen ze mede een magi sche aantrekkingskracht uit op de jeugd, niet alleen in Frankrijk, doch ook ver daarbui ten. Het meerendeel der fransche katholieke studentenwereld, behoorde tot de „Action francaise." Teen verleden jaar onder dc Bel gische katholieke jeugd een enquête werd ingesteld, wien zij als hun leider, hun mees ter erkenden, kwam met groote meerderheid de naam van Maurras te voorschijn. En hier r.u schuilt het groote gevaar, dat dg Paus terecht heeft willen afwenden. Maurras, „de" leider dér „Action fran caise". voer wien zijn aanhangers een harts tochtelijke vereering koesteren, is een on- geloovige; God bestaat voor hem niet; het oude Grieksche heidendom met al zijn on gerechtigheden is voor hem het ideaal. Ze ker, niemand meer dan hij heeft menigmaal de katholieke kerk met kracht en vuur ver dedigd, doch niet, helaas, om wille der Kerk, om wille van het .Geloof", doch wijl de sterke eenheid, de groote autoriteit en de waarachtig,, hiërarchie hem aantrokken, hem oen machtig hulpmiddel waren voor zijn po litieke doeleinden te verwezenlijken, Maurras was het sterke, doch tevens het zwakke punt in de beweging der „Action hancaise". Het sterkst, wijl hij de krachtig ste en meest succesvolle propagandist was; het zwakste, wijl zijn onlogische houding verdediger en verzaker der Kerk tegelijk zijn werk tot onvruchtbaarheid doemde en tevens wantrouwen en achterdocht wekken moest. De Kerk kan en moet verheer lijkt worden om haar zelfs willé en niet oru daardoor satellieten ie winnen voor een politiek doel. Natuurlijk, de lof van ongeioo- vigen is den katholiek niet onwelkom, zoo lang het daarbij blijft; doch zoodra deze lof dienen moet om katholieken tot zich te trekken en aanhangers te winnen voor een persoon, die den godsdienst op den achter grond dringt en slechts als middel gebruikt, waardoor het gevaar dreigt, vooral bij de jeugd, dat zij het juist begrip van de be teekenis van den godsdienst uit het oog verliezen, dan is het plicht, hier afwijzend tegenover te staan en een waarschuwende stem te doen hooren. Dit geschiedde, toen een gunstige gelegenheid zich voordeed. Omstreeks Augustus 1926 wendden eenige katholieke jongeren zich tot kardinaal An- drieu, aartsbisschop van Bordeaux, met de vraag of ze veilig de leiders der „Action franqaise" konden volgen. Deze antwoordde d.d. 21 Augustus 1.1. hier- cp, dat, zoo de „Action Franqaise" zich uit sluitend bezig hield met louter politiek, er geen bezwaar tegen zou bestaan, dat de katholieke jongelingschap deze richting aan hing, doch het anders wordt, nu naast de politiek de „Action francaise" ook een reli gieus, moreel en sociaal stelsel heeft opge bouwd, waarvan de grondstellingen in hot sing komen met de leer der Kerk. „Volgens het woord van een beroemd theoloog, on langs op de altaren verheven, 's de Kerk „een monarchie, getemperd door aristocra tie en deze organisatie op godsdienstig terrein kan dc aanhangers ervan aantrek ken naar dezelfde organisatie,, die de lei ders der „Action francaise" zoeken te stich ten op politiek gebied. Katholiek uit bere kening en niet uit overtuiging, bedienen de leiders der „Action francaise" zich van de Kerk, althans zij trachten zich er van te bedienen, maar zii dienen Haar niet, wijl ze de goddelijke zend.ng. die de Kerk tot taak heeft te verspreiden, verwerpen," aldus de kardinaal Andrieu. Na vervcl-tens uiteen gezet te hebben, hoeveel heidensche en on christelijke stellingen de doctrine van de „Action francaise" bevat, zegt hij: „atheïs me, agnosticisme, anti-christendom, anti- catholicisme van het individu en den staat, noodzaak om, ondanks deze vernietigende negaties, toch de orde te handhaven, om het heidendom te herstellen met al zijn onge rechtigdheden en gewelddadigheden, ziedaar, mijn vrienden, wat de leiders der „Action francaise" hun discipelen leeren en wat gij vermijden moet te aanhooren." Veel leden der „Action francaise" zullen bij het lezen van dit schrijven verwonderd hebben opgekeken! Wat, hun partij, hun lijf lijfblad, hun vereeniging, waarin onverdachte katholieken als Bernard de Vesins, admiraal Schwerer en kolonel Larpent mede le.ding hadden, waartoe o. a. behoorde de mRevue Universelle" onder leiding van Jacques Bainville met vaste medewerkers als Jac ques Marilain, professor in de thomistische wijsbegeerte aan het „institut cathcüque" te Parijs, om de thomistische philosophie te verklaren, zou atheïstisch, a-katholiek én amoreel zijn! Hier ligt één der oorzaken van de verwarring, die is gesticht en oorzaak geworden, dat vele katholieken niet meer wisten te onderscheiden. Z. H. de Paus heeft bij schrijven d.d. 5 September de publicatie van kardinaal An drieu ten volle onderschreven. „Uwe Emi nentie somt op en veroordeelt met reden ju publicaties niet alleen van ouden datum, de uitingen van een nieuw religieus, moreel en scciaal systeem, bijvoorbeeld ten opzichte van de kennis van God van de Menschwor- ding, de Kerk en in het algemeen van het dogma en de katholieke moraal, vooral in hun noodzakelijke betrekking tot de politiek, die logisch onderworpen is aan de moraal, Hierop publiceerden de katholieke leiders der „Action francaise" een verklaring, dat ze bereid waren om punt voor punt de door PiuS X opgestelde geloofsbelijdenis te on derschrijven. De studenten der „Action fran caise", de „camalots du roi" en de commis sarissen richtten, voor zoover katholiek, een adres aan den Paus, dat aldus besluit: „Heilige Vader, de katholieke studenten dar Action francaise" grijpen met vreugde de hun geboden gelegenheid aan om Uwe Hei ligheid uit te drukken den eerbied voor Haar persoon, hun onderwerping aan den Stoel van Petrus en Haar de verzekering te geven, dat zij zorgvuldiger dan ooit er voor zullen waken ort verre van zich te houden alle dwalingen, die de Kerk veroordeelt, om in hun zielen te bewaren en naar buiten te verdedigen de waarheden, waarover Rome alleen het loetsingsrecht heeft. Kardinaal Maurin, aartsbisschop van Lyon, feliciteerde de studenten met dit schrijven, den wensch uitsprekend, dat de ontstane moeilijkheden hierbij zouden blijven. De „Action francaise" bood speciale waarbor gen aan, met name. dat in overleg met de bisschoppen geestelijken tot het houden van toezicht zouden, worden aangesteld. Jacques Maritain stelde voor, dat de katholieken der „Action francaise" zich tevens in een zui ver godsdienstige organisatie zouden ver- eeriigsn, waarop Maurras antwoordde, dat een dergelijke organisatie in de vereeniging „Saint Louis" sedert lang bestond, 't Scheen een oogenblik, dat de kwestie een bevredi gende oplossing zou vinden. Echler, ter zelf. dep liid. dal de katholieken der „Action, ftangaise" zich uitputten in betuigingen van aanhankelijkheid aan den H. Stoel, publi ceerde de „Action francaise" en speciaal Deudet, felle artikelen tegen de „Osserva- tore Romano", die zijn romans onzedelijk had genoemd, werd tevens geïnsinueerd, dat achter de daad des Pausen politiek verscho len zat, ja zelfs dat de artikelen der „Osser- vatore" zouden zijn geïnspireerd door ma chinaties der fransche politiek! Bovendien de Paus en kardinaal Andrieu hadden geen twijfel uitgesproken over de oprechtheid der tot de „Action francaise" behooreude ka tholieken, doch het stelsel van Maurras ver oordeeld en een bondige verklaring, dat de „Action francaise" dit stelsel verwierp, bleef achterwege. Ondanks alle goede bedoelingen bleef het door den Paus gesignaleerd gevaar dus ten volle van kracht. Tevens verschenen in de diverse met de „Action francaise" verwante dag- en weekbladen artikelen, waarin de brieven van Paus en kardinaal werden voor gesteld als het resultaat van politieke in trigues, op touw gezet door Briand en den nuntius Ceretti. Om slechts enkele voorbeel den, tc hebben ontlokt, wat doet het er toe? van hat huiveringwekkend mooie boek „Sous le sole.l de Satan", richt in de „Gazette francaise" een open brief aan Maurras, waarin het o. a. heet: „dat ze zich thans kunnen beroemen aan het goed geloof van den kardinaal van Bordeaux deze wreede woorden, waar we tot onze ontsteltenis ac centen van de „Bonnet rouge" in terugvin den, hebben ontlokt, wat doet het er toe! Uw werk blijft, en eenige lasterlijkheden, die nog niet alle kracht ontkennen, zullen den weldadigen invloed er van wat weg nemen." „Helaas," schrrft Curtius in de „Gaulois", groot rechtsch en katholiek ge zond dagblad te Parijs, „op het oogenblik schieten de herders zelf op dc waakhonden (Slot volgt). Mr. Dr. F. A. BIJVOET. Menig wandelaar en wielrijder, die in den loop van den zomer wel eens een wandeling of tochtje gemaakt heeft langs den Liedeweg of Lagendijk naar Spaarndam, zal het thans zeer zeker vreemd aandoen wanneer hij ziet, dat het houtgewas, waarmede de geheele weg was begroeid thans geheel is kaal ge hakt. Niet alleen dat daardoor een aardig lan delijk natuurschoon is komen te vervallen, maar met vinnige zuiden of westenwinden, was het vroeger toch een bijzonder luwe wandelweg. Doch niet alleen het houtgewas langs den weg maar ook de groote hoornen om en op het fort Penningsveer zelf moeten het ont gelden en vallen onder de geweldige bijlsla gen van de houthakkers. Bij informatie bleek, dat er voorfoopig geen vijand werd gevreesd, zoodat men met ten gerust geweten het hout kon omhakken. Dat is al weer wat anders dan prikkel draadversperring in 1916. Wc gaan vooruit. Mede als gevolg van het feit, dat de steen kolen duur zijn, is het met de turf in de veenderij in de omstreken van Haarlem de zen winter zeer goed gegaan hoewel ook de turfprijzen eenigszins verhoogd waren. Wat in geen jaren is gebeurd, zal binnen kort het geval zijn, n.l. dat de turf uitver kocht zal raken. Waarschijnlijk geeft dit voor bet aanstaan de seizoen vf'eer eenigen kans op werkver ruiming. Wijziging Indische begrooting 1927. Een post van 209.000 uitgetrokken in ver hónd met de tijdelijke uitbreiding van 't leger. Het cassatie-beroep van Verschoor is zake de verduistering van 3800. I verband met de begrafenis van den Japanschen keizer gratie-verleening op groote schaal. Dr. Marx stelt een onderzoek in om» trent n.inister von Kcudell. Barometerstand 9 uur v.m.: 780. Vooruit. De studenten te Kaïro staken. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.28- algemeen belang te dienen, daarom.... de beste werkers, onverschill.g waar zij van daan komen, in het bondsbestuur. De A, V. 1923 vraagt nauwkeurige om schrijving van het begrip „amateur". De A. B. B. stelt voor de door de K. N. A. U. uit te schrijven wedstrijden zelf te organiseeren en dit niet meer aan vereeni- ginrfen over te dragen. De bedoeling is de K.N.A.U.-kas finan- tieel voordeel te verschaffen. Gedeeltelijk is deze zaak reeds geregeld, n.l. er wordt een overeenkomst gesloten. Sympathiek is dit vooorstel zoo ons niet. De risico is voor de K.N.A.U. te groot. Meer voelen wij voor afdracht van een bepaalde percentage van de netto-ontvangst (b.v 10 pet., met een gegarandeerd minimum var b.v. 25). De T C. wil een nieuw wedstrijdregle ment doen drukken, geheel in overeen komst tpet de nieuwe, ook allerlaatste bepa lingen. De aanvullingen betreffen: 1. Meting' en afscheiding der banen; 2. constructie hordenvoet: 3. bepalingen springen; 4. bepalingen estafette; 5. bepa lingen snelwandelen; 6 tijdopneming h. 0.2 seconden; 7 bepalingen starten; 8. be palingen gebruik eigen materieel; 9 boete bij ongemotiveerde wegblijving. Waar we uitsluitend het Internationaal Reglement volgen, is bespreking zelfs overbodig. De H. A. V. Haarlem wil ritplaatsen voor deelnemers gereserveerd zien, duidelijker onderscheiding van Juryleden, om „schoon- making" van het middenterrein te verge makkelijken. Practisch als ze zijn, zullen deze voor stellen geen tegenkanting ondervinden. P. Kortland, Amersfoort verzoekt vol ledige uiteenzetting van de kwestie Zeegerr en intrekking van dc schorsing,, terugzen ding aan de recordcommissie van de gewei gerde recorderkenning van J. Zegers (10 KM.). 'i Lijks ons verkwikkelijk de eerste zaak in de Algemeene Vergadering te be handelen bij de tweede heeft de record commissie inderdaad verzuimd bij de 2e af wijzing de motieven bekend te maken. Di' zal zij nu wel alsnog doen. De Haagsche verecnigingen hebben als candidaat der T. C. gesteld den heer D. J de Vries te Den Haag. Tot dat doel organiseert zij tien reclame- cptochten met tien vrachtwagens welke aan beide zijde voorzien zijn van affiches ter grootte van 2.75xl.75 Mr Deze affiches illustreeren het kunnen en kennen der industrie, zoowel als hare ver langens welke natuurlijk uitgaan naar de dames welke nog steeds de wasch thuis behandelen Het groote doel is „de wasch uit huis" en tot dat doel wordt het publiek van voor lichting gediend via de affiches, welke voor lichting tenslotte wordt besloten met een verzoek om de wasscherijen te bezichtigen waaruit dart een keer te meer moge blijken dat de wasch veilig aan de wasscherijen kan worden toevertrouwd. Aan deze reclameparade heeft de wasch industrie een prijsvraag verbonden, waar voor meer dan 500 prijzen worden uitge loofd, meerendeels voor meisjes en jongens. Deze prijsvraag wordt per advertentie in de plaatselijke bladen bekend gemaakt, terwijl tijdens de tochten 100.000 strooi biljetten zullen worden verspreid, waarop tevens de prijsvraag staat afgedrukt. Voor verdere bijzonderheden omtrent de prijs vraag verwijzen wij naar de advertentie, wel ke Donderdag 10 Februari in de plaatselijke bladen zal worden opgenomen en naar de uit te deelen strooibiljetten. Deze campagne ter populairiseering van de waschindustrie is de eerste in den lande en bedoelt ter kennis van het publiek te brengen, dat de georganiseerde wasch industrie van Haarlem, Heemstede, Sant poort en IJmuiden een tweeledig belang voorstaat n.l. dat van het publiek en van den wetenschappelijken groet van het be drijf. Het initiatief voor deze campagne is ge nomen door den organisator op vereenigings- gebied, de heer Kamerbeek, fjdie tevens de affiches heeft ontworpen. De decoratie is van den heer J. van Dijk en/de organisatie van de Reclamecommissie van Waschindts- trieelen, de heeren P. Huyg, S. L. Hoes, A. Evers, W. J. van Hooff Jr., J Beelen Jr en Kamerbeek adviseerend lid De eerste tocht zal worden gehouden op Zaterdagmiddag 12 Februari van 2.304 uur en wel voornamelijk in de binnenstad van Haarlem. Auto over den kop geslagen. Te Lisse is een auto tegen den berm van den tramweg, ter hoogte van de ruïne „D'Ever", gereden, vervolgens over den kop geslagen en in den sloot terechtgekomen. In den loop van den dag kwam de eigenaar, een Rotterdammer, met de noodige hulp, om het vehikel wederom op den beganen grond te brengen. Zeil was hii er zonder kleer scheuren afgekomen. Het ongeval was te ongeveer 1 uur 's nachts gebeurd. 8 FEBRUARI EcksT k KOERc BERLIJN 59 30 PARIJS t 9 85 BRUSSEL 34.80 wEENEN 1 35.20 LONDEN l 12 137/8 STOCKHOLM 66 57i/2 KOPENHAGEN 66 771/2 OSLO 64.60 BAZEL 1 48.15 NEW-YORK 2.50i/4 ROME 10.721/a PRAAG 7.45 WARSCHAU 27. - KOERS In den R. K. Staten-Kieskring Leiden, is de derde stemming gehouden n.l. voor No. 3, 4, 5 en 6 op de candidatenlijst der R. K. Staatspartij voor de Prov. Staten van Zuid- Holland in den Statenkieskring Leiden. De uitslag van deze stemming is, dat ge kozen zijn de heeren Mr. Bolsius als no. 3; de heer v. d. Laan als no. 4; de heer Haase als no. 5; de heer Loerakker als no. 6. Zcodat dus de olficieele candidatenlijst luidt: 1. J. H. M. Balvers (Hillegom); 2. II. Bader (Sasscnheim); 3. Mr. Bolsius (Leiden); 4. W. v. d. Laan (Voorhout); 5. F. G. M. Haase (Lisse); 6. B. N. Loerakker (Hille gom) DE WASCHINDUSTRIE. Deze industrie is er een van nationale te teekenis. In de laatste jaren heeft zij een hooge vlucht genomen, veel hooger dan menigeen wel vermoedt. De georganiseerde Waschindustrie in het bijzonder staat ter verheffing van het vak en ter bevordering van minimale bescha diging van vezel en weefsel tijdens het wasch- en bedrijfsproces reeds eenige jaren in ver binding met den Rijksnijverheidsdienst, met den Rijksvezeldienst, met in de industrie erkende wetenschappelijke mannefl als Dr_

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1