Radio-Omroep. Hef kind van de heide Op de lijn AntwerpenBrussel is Zondag een trein ontspoord. Vijf gewonden. De opstandige beweging in Portugal bedwongen? Gra tie verleening op groote schaal bij gelegenheid van de begrafenis van de Ja- panschen keizer. De nationalistische legers zullen niet trachten zich gewelddadig van Sjanghai meester te maken. Onder de Radio-berichten: Dr. Marx stelt een onderzoek in inzake minister von Keudell. Het bombardement in Oporto hervat. De studenten te Kairo staken. GEM. BUITENL. BERICHTEN. Het Nederl. Werklieden verbond. SOCIAAL LEVEN. Veenbedrijf in Drente en Overijsel. LANDBOUW Elf VISSCHERIJ Groote aanvoer van sprot. Ontijdige knolvorming bij aardappelen. BINNENLANDSCH NIEUWS De nationale Woningraad. Dr. D. F. Scheurleer, f Nederlandsche proefvisscherijen in de Zwarte Zee. Het verblijf van Prinses Juliana te Katwijk aan Zee. Andrê E. Calvé. f De a.s. zitting der Tweede Kamer. Een selfmademan. Wijziging Indische begrooting 1927. Installatie Burgemeester van Leiden. FEUILLETON. Ze was alweer weg en haar stroohoed fladderde als een vlinder over de bruine heide De Amerikaansche antidumping- rechten op Duitsch ruw ijzer. Met betrekking tot de beide Amerikaan sche verordeningen, waardoor opheffing van verhoogde invoerrech en op Duitsche ijzer- en staalproducten werd verkregen, maar waardoor aan de andere zijde anti- dumpingrechten op Duitsche ruwijzer voort brengselen werden ingevoerd, verklaart men van Du-tsche ziide: den Amerikaan- schen douane-beambten is op grond van ui voerige .stukken meermaals reeds duide- lijk gemaakt, dat Duitsche ruwijzerproduk- ten in Amerika niet goedlkooper verkocht worden, dan in Duitschland, Dat niettegenstaande deze verklaringen de invoerrechten werden verhoogd, moet alleen te wijten zijn aan de concurrentie van Amerikaansche belanghebbenden. Het gevolg van deze verordening zal zijn, dat de douane-formali eiten bij den invoer van Duitsch ruw ijzer zullen worden be moeilijkt daar men eerst zal moeten nagaan of de prijs van de ingevoerde waren la ger zijn dan in Duitschland. Werkelijk wordt door dezen nieuwen stand van za ken slechts de handel tu3scben Dui'sch- land en Amerika verzwaard, wat niet in het belang van een goede samenwerking ligt De uitsluiting der Aziatische zeelieden. Naar <fe correspondent te New York van de ..Daily Telegraph" verneemt, houdt de Britsche regeering zich bezig met het voor bereiden van een formeel protest tegen de bepalingen der Amerikaansche immigratie- wet van 1927, welke reeds door den Senaat is aangenomen. De aanneming dezer we zou feitelijk beteekenen dat alle buiten landsche schepen, tot welker bemanning zeelieden behooren, die als immigranten eventueel niet tot de Ver. Staten zouden kunnen worden toegelaten, buiten de Ame rikaansche havens moeten blijven. En aan gezien zich op de meeste Britsche schepen Laskaren onder de equipages bevinden, zouden óf alle Amerikaansche havens voor de Engelsche koopvaardijvloot geslo'en zijn, óf er zou een algemeene reorganisa tie moeten plaats hebben, wat buitenge wone kosten zou veroorzaken, daar de Laskaren goedkoope werkkrachten zijn. Het doel van 't wetsontwerp, dat wordt gesteund door het departement van arbeid en den Zeeliedenbond en dat. naar men verwacht, ook wel door het Huis van Afge vaardigden zal worden aangenomen, is de clandestiene immigra ie van oosterlingen éaan- D® vvet zou niet van toepas sing zijn op Amerikaansche schepen. De houding van den Zeeliedenbond schrijft men toe aan den wensch om de bedrijfskosten der builenlandsche reede- rijen te verhoogen en ze tot die der Ame rikaansche maatschappen te doen naderen. De bedrijfskosten der Amerikaansche sche pen zijn de laatste jaren toegenomen ten gevolge van de wettelijke maatregelen, die in hoofdzaak een gevolg waren van de actie van den Zeeliedenbond. Trein ontspoord. Zondag is een trein op de lijn Antwer penBrussel bij Duffel ontspoord. Er zijn vijl gewonden. Briand over den vrede. Briand, die het woord heeft gevoerd aan een noenmaal van „poilus" van het vroe gere leger in het Oosten verklaarde, dat het overwinnende Frankrijk zich niet ver kleint wanneer het zich met beslistheid naar den vrede wendt. Daar het geen im perialistische begeerten heeft, zegt het tegenover de geheele wereld; „Ik verklaar u den vrede!" Briand zeide voorts niet tot degenen te behooren, die met den vrede te koop loo- pen. Een overwinnend land als Frankrijk weet zijn voorzorgsmaatregelen te nemen, wat ook gebeuren moge. Hij, zoowel ais de minister van buitenlandsche zaken, zal er voor waken op elk rookend vuurtje, dat hier en daar opvlamt, den voet te zetten. De soldaten van het overwinnend Frankrijk staan heden aan zijn zijde in het streven om den vrede te verwezenlijken. Aangaande Duitschland zeide Briand; Dit groote vólk heeft zijn fouten en goede hoedanigheden, maar het is een geweldig volk. „Wij hebban elkaar gedurende eeu wen bestreden. Gelooft gij dat dit zoo door zal gaan? Moet er elke tien jaar opnieuw worden begonnen?" De revolutionnaire beweging in Portugal. Een officieuze mededeeling kondigt aan, dat de opstandelingen in Oporto zich na een hevige beschieting hebben overgegeven. Een colonne der regeeringsgetrouwe troe pen achtervolgt de op de vlucht zijnde lei ders der revolutionnairen. Een om half elf gisterenochtend verzon den telegram meldde nog, dat het bom bardement van Oporto met hevigheid is hervat. Er waren talrijke dooden. De Oostenrijksche Staatsin komsten. De Oostenrijksche Staatsinkomsten zijn in het jaar 1926 belangrijk gestegen en zijn nog niet zoo hoog, geweest sedert den aan vang der pogingen tot herst|l. In bijna alle kategorieën der belastingen is deze verhoo ging waar te nemen. De invoerrechten on dergingen een vooruitgang van ongeveer 50 pet. sedert 1924. De cijfers, waarmede de begrooting afsluit wat betreft de inkomsten der monopoliën worden overtroffen met 210 millioen schilling. De werkelijke cijfers zijn in het algemeen beduidend gunstiger dan de begrootingen, wat meebrengt, dat de staat het grootste deel van zijn investa- ties dekken kan van het overschot uit zijne loopende inkomsten en slechts een klein gedeelte uit de Volkerbondcredieten moet worden bestreden. Oneenigheid in de binnenland- sche politiek in Bcelgarije, De Sobranja heeft hare zittingen weer begonnen. Eerst moet de Kamer het s'aats. budget behandelen voor 1927/1928. De op positie wil in deze zitting de kwestie van het verkiezingssysteem op den voorgrond brengen. Daar de oppositie echter zeer verdeeld is, is het zeer vaag of zij in staat zal zijn, iets te bereiken. De Boe renbond en de Nationaal-liberalen hebben zich gespli st en speelt zich hier het merk waardige geval af, dat een van beide par tijen het vroegere partijblad onder denzelf den titel in twee verschillende uitgaven laat verschijnen. Tegenover deze splitsing der oppositie zal waarschijnlijk de demo cratische vereeniging als regeeringspartij de sterkste zijn, zcoals zij to! nu toe ook was. In Mei zijn de nieuwe verkiezingen voor de Sobranja uitgeschreven. Een ver andering in da regeering is echter niet te verwachten. De dynas'ieke kwestie in Roemenië. De bladen uit Boekarest melden, dat in een vergadering van de nationanl-Zanaris- ten (Zevenburger- en Boerenpartij) beslo ten werd, dat deze partij in de kwes ie der troonsopvolging op het standpunt staat, dat men den kroonprins moet terugroepen. Dit besluit werd in het programma cier par tij opgenomen. De Nationaal-Zanaristen treden dus in hevige oppositie tegen de regeering en tegen de liberale partij. Dit besluit der Nhtionaal-Zaranisten schijnt, wat de dynastieke kwestie betreft, spoe diger dan men verwacht uad, een groote verandering te veroorzaken in de houding der regeering. De Amerikaansche industrie. Donderdag vertrekt een Australische commissie naar de V S. teneinde den in- dustrieelen toestand aldaar te bestudeeren. De tot gedelegeerden gekozen werknemers gaan mede in weerwil van protesten der arbeidersorganisaties. De dood van Yosjihito. Ter gelegenheid van de begrafenis van zijn vader heeft keizer Hirohito anderhalf millioen yen ("een yen is 1.221-5) geschon ken voor liefdadige werken en gratie ver leend aan 500Ö tot dwangarbeid veroor deelden. De straf van verscheiden ter dood veroordeelden werd in levenslange gevan genisstraf veranderd; een aantal tot levens lang veroordeelden kregen vermindering van straf. Onder hen is de moordenaar van den premier Hara. Geen enkele veroordeel de wegens een aanslag ->p het vorstelijk huis heeft genade gekregen. Een aantal verdachte personen zijn ge arresteerd. De burgeroorlog in China. Eugene Tsjen heeft aan den Britschen vertegenwoordiger O'Malley verklaard, dat de nationalistische legers niel zouden trach ten zich met geweld van Sjanghai meester te maken Het woord voerend voo buitenlanders en Chineezen protesteerde Tsjen tegen de diplomatie van Groot-Brittannië, die ge lijktijdig n,et het nationalistische China en het feodale Peking onderh ndelt. Er is tus- scben het nationalisme en het feodalisme in China geenerlei compromis mogelijk Groot-Brittannië moe' kiezet tusschen een bloeienden handel met een vrij nationalis tisch China en een ten doode gedoemden handel met het feodale China. De onzijdigheid van Sjanghai. Uit Japansche bron wedt ui» Pekig ge meld, dat het hoofdkwartier der verbon den noordelijke legers een onverschillige houding aanneemt ten aanzien der .Ameri kaansche voorstellen, waarbij in overweging wordt gegeven Sjanghai onzijdig te verkla ren. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat Tsjang Tsc Lin den Amerikaanschen gezant heeft geantwoord, dat hoewfel hij de vooorstellen van Kellog gunstig gezind is het verbonden leger geenerlei bepaald plan heeft om Sjanghai tot onzijdig gebied te maken. Deze kwestie behoort geheel en al tot het ressort van Soen Tsjoean Fang, den militairen heerscher van Sjanghai en van het zuidelijke leger China en Japan. Uit niet-offirieele maat betrouwbare bron wordt gemeld, dat de Chineezen in den loop der Chineesch-Japansche han- delsconferentie belangrijke vraagstukken aan de orde stelden, di? niet konden wor den onderzocht en in de commercieele on derhandelingen opgenomen, zooals de ver pachting van het schiereiland Kwantoeng en de toestand van den Mantsjoerijschen 'spoorweg. EEN BANKROOVER. De Engelsehe bladen maken melding van een poging tot bankroof, waarbij de dader van een „waterpistool" bediende. De dader, een jongeman van 20 jaar was een bank filiaal te Altrincham ia Cheshire binnenge gaan en had den directeur gevraagd een biljet van een pond te wisselen. Terwijl de directeur het wisselgeld uittelde, zei de jon geman, wijzend op een stapel bankbiljet ten in het kantoor: „geef me die biljetten!" tegelijkertijd iets wat op een revolver leek op den directeur richtend. Toen er een bediende binnenkwam, ging hij aan den haal. De bediende hem achterna. Een agent trachtte den vluchteling tegen te houden, die daarop een „waterpistool" uit zijn zak haalde en daarmee een of andere sterke ammonia-oplossing in de oogen van den politieman schoot, waardoor een der oogen ernstig werd gewond. Ten slotte werd de dader aangehouden in een park, waar hij nog kans had gezien 'veandcring te brengen in zijn kleeren en zich moeilijk herkenbaar te meken door een hoornhril op te zetten. DE BELASTING OP HET WEDDEN. De Engelsche Bookmakers zijn het geenszins eens met de dez :r dagen gepubli ceerde optimistische uitspraak van Winston Churchill, dat de belasting op het wedden zoo goed werkt en veel geld opbrengt. Volgens hen is het wedden niet, zooals Churchill had aangenomen, met 27 pet. verminderd, maar met 50 a 60 pet. en wordt er op de renbanen ook minder ontvangen. DIAMANTDIEFSTAL. Een Londensch diamanthandelaar, de heer Wiserose, placht schier dagelijks pakketjes 'diamant aangeteekend te ver zenden en zoo kwam hij ook dezer dagen met een pakje, voor 700 pond aan diaman ten inhoudend, aan hel postkantoor van Hatton Garden Hij werd op den schouder geklopt door iemand, die h '-m vroeg, terwijl hij naar iets op den grond wees; „Is dat van u?" De heer Wiserose keek naar den vloer en zag een biljet van tien roebel lig gen. Hij had zijn hoofd maar een paar tel len afgewend, doch toen hij weer opkeek was zijn pakje met diamanten verdwenen! Van den dader geen spoor. DR. BORMS. Heden zit dr. Borms, wegens activisme tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld, acht jaar gevangen. EEN MOORDENAAR VRIJGESPROKEN. Het publiek der terechtzittingen te Parijs is wederom getuige geweest van een vrij spraak, welke voor onze begrippen zonder ling mag heeten. Een jonge Italiaansche metselaar verkeer de sinds eenigen tijd met een Poolscb dienstmeisje, dat op zekeren dag snikkend bij hem kwam om hem mede te deelen dat zij door een ongeneeslijke ziekte was aan getast. De jonge ma- was overtuigd dat hij aan dezelfde ziekte leed. en het tweetal besloot vrijwillig den dood in te gaan. Om drie uur 's nachts schoot de man zijn ge liefde dood, doch oen hij de hand aan zich zelf wilde slaan, werd hij door angst be vangen en snelde bij naar de politie om zich aan te geven. Zijn verdediger voor de rechtbank pleitte vrijspraak. „De liefde had zijn hand gewa pend", betoogde hij, „de dood heeft haar ontwapend Hij werd door zijn vriendin beheerscht. Voor anderen was zij dienst bode, voor hem een koningin. Verschrikt door het zien van bloed, kon hij zijn daad niet tot het einde volbrengen. Zou men hem nu lafheid kunnen verwijten?".... Vol medelijden spraken de jury zich ten gunste van den beklaagde uit, die onder toejuichingen der aanwezigen in vrijheid werd gesteld. Nadat tot samenwerking was besloten is aan de correspondeerende organisatie de organisatie welke in het betrekkelijk rayon de meeste leden heeft opgedragen aan de diverse vervenersbonden in Overijsel en Drente te verzoeken, met de bondsbesturen besprekingen te openen over de loonen voor het komende veenseizoen, loopende van half Maart 1927 tot half Maart van het volgend jaar. Ten gevolge van bijzondere omstandig heden heeft de conferentie tusschen de,be sturen van den R. K. en Chr. Landarbeiders bonden en de Vervenersvereeniging „De- demsvaart-Hoogeveen en omstreken" reeds plaats gehad. De patroons deelden niet de optimistische verwachtingen van de arbei ders, al gaven zij toe dat de perspectieven beter zijn dan verleden jaar. Toch zagen zij de toekomst zeer donker in. Zij namen ech ter de loonvraag van de arbeiders het iooncontract voor 19241925 met eenige wijzigingen wat bolstergraven, persturfmaken en droogmaken betreft in gunstige over weging. Te zijner tijd zullen de besprekingen worden voortgezet. De vraag van de arbei ders houdt in een loonsverhooging van on geveer gemiddeld 12 pet. In verschillende veenderijen worden thans reeds voorbereidende werkzaamheden ver richt tegen loonen die aanmerkelijk hooger zijn dan de contractueel geregelde, speciaal ten aanzien van het bolsterwerk. Het Nederl. Werklieden-Verbond Patri monium telde einde December j.l, 12.67.7 leden, dat is 100 meer dan op 31 December 1925. Gemeenschappelijke actie der arbeiders- bónden 'voor hoogzre loonen. De hoofdbesturen van de drie landelijke veen- en landarbeidersbonden, hebben, zoo wordt uit Cotvorden gemeld nadat zij zich op de hoogte hadden gesteld met de wen- schen en verlangens van de leden hunner or ganisaties in de Drentsch-Overijsclsche Ve nen, wat het loon voor het komende veen seizoen betreft, gezamenlijk vergaderd, om na te gaan of een gemeenschappelijke actie te dezer zake mogelijk en gewenscht is. Uit die bespreking is gebleken, dat de meeningen van de leden van de diverse or. ganisaties niet ver uiteenloopen. In alle af- deelingen was de wensch naar voren geko men, dat de loonen verhoogd moesten wor den, omdat deze door de malaise in het veen- bedrijf meer verlaagd, zijn dan toelaatbaar was terwijl in het najaar van 1926 de toe standen in het veenbedrijf zich in gunstigen zin hebben gewijzigd. Over het algemeen waren de hoofdbestu ren van meening, dat de loonsverlagingen na 1924 ingevoerd, thans moesten worden te ruggenomen, al maakte men ten aanzien van enkele veenderijen daarop een uitzondering. Tevens achten genoemde besturen een ver hooging voor het graven van bolsterturf noodzakelijk omdat het loon voor dit werk, tengevolge van de buitengewone moeilijkhe den, waarin het bolsterbedrijf ëenige jaren De laatste dagen worden door de schok kers, die te Scheveningen binnenkomen, groote hoeveelheden sprot aangebracht. Vooral Zaterdagavond was de aanvoer buitengewoon groot. Deze sprot of sardines wordt meestal verkocht voor buitenlandsche rekening en direct doorgezonden om ver werkt te worden ln de groote vischconser- venfabrieken in het buitenland. Droog bewaren aan te bevelen. Het „Tijdschrift over Plantenziekten" is gewijld aan de onderzoekingen van d\ Oort wijn Botjes inzake de ontijdige knolvor ming bij aardappelen, waaronder wordt ver staan het optreden van dochterknollen aan de moederknol, nog vóór' groene planten- deelen aanwezig zijn. Behalve voor physiolo- gen heeft dit verschijnsel ook goote betce- kenis voor aardappelverbouwcrs, omdat het optreden van dochterknollen of van „onderzeeëers" zooals practici ze noemen een goede opkomst van de uitgepote knol len in den weg staat. Dr. Wellensiek (die op dit onderwerp aan de L.-H. promovee-de) toonde aan dat deze neiging ontstond door spruitverlies en dat ze toeneemt -naarmate meer is afgesproten. Daar de spruiten rijker aan water zijn dan de knollen waar ze uit voortkomen, wijt hij het opt-eden van „onderzeeërs" aan een abnormaal groote concentratie van opge loste voedingsstoffen in de knollen. Ook watergebrek in den grond en in de lucht werkt de cellulose-vorming tegen, omdat het jonge celweefsel voor haar vorming zeer veel water noodig heeft. Hier zou het de ongunstige ve-houding tusschefl de beschik bare hoeveelheid water en de hoeveelheid opgeloste stoffen zijn die de vorming van zetmeel en hiermee de vorming van doch terknollen veroorzaakt. Het is dr. O. B. echter gelukt, knollen tot „onderzeeërs"-vorming te brengen zon der dat de lage temperatuur of watergebrek als oorzaak kunnen worden beschouwd. De onderzoeker liet daartoe de knollen eerst wortels vormen. Legt men ze dan in water, dan zuigen ze zich vol, en het slappe en rimpelige voorkomen dat ze na afspruiting gekregen hebben, verdwijnt. Bij al zijn p-oeven kwam aan het licht dat de „onderzeeër"-vorming door droge bewaring kon worden tegengegaan, In ver band met dit verschijnsel geeft de onder zoeker den raad, de aardappelen gedurende den winter zoo droog mogelijk te bewaren. Ze verliezen dan minder van hun reserve- stoffen, terwijl de verhoogde neiging tot „onderzeeër"-vortning, welke door vocht verlies zou kunnen ontstaan, ruimschoots wordt gecompenseerd door verlaging van d e neiging als gevolg van het verminderde spruitverlies. Een nieuwe circulaire. Het dagelijksch bestuur van den Nationa- len Woningraad A. B v. W., heeft aan de leden de volgende circulaire gericht: Bij circulaire van 23 December j.l. gaf het dagelijksch bestuur een korte uiteenzetting van het standpunt der regeering ten aanzien van aanvragen om voorschot en eventueel bijdrage ingevolge de Woningwet. Het bestuur deed dit aan de hand van de rede, door den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, in de zitting van de Tweede Kamer van 17 December j.l. gehouden. Aan deze uiteenzetting voegde het bestuur 'oe een opwekking aan de leden in gemeenten waar behoeften bestaat aan arbeiderswonin gen, om plannen voor te bereiden voor den bouw dezer woningen met steun ingevolge de Woningwet. Onlangs is in de pers een officieuze bekend- ver'keerd heeft extra verlaagd is gewórden.'making van de rCeering verschenen, waarin er de aandacht op wordt gevestigd, dat de woningpoliüek der regeering geen enkele wijziging heeft ondergaan en dat de bekende Regeeringscirculaire van 17 Maart 1926 in haar geheel richtsnoer zal blijven bij de be handeling van aanvragen van rijksvoorschot ten en -bijdragen. In verband hiermede stelt het dagelijksch bestuur er prijs op er op te wijzen, dat de uiteenzetting van het regeeringsstandpunt, voorkomende in zijn circulaire van 23 Dec. j.l. z. i. volkomen in overeenstemming is met de door den minister in bovengenoemde zit ting der Tweede Kamer afgelegde verkla ringen. Of deze verklaringen inderdaad een werke- ijlce wijziging inhouden van het stand punt hetwelk men tot dusverre inzake de te volgen woningpolitiek innam, komt het be stuur voor van ondergeschikte beteekenis te zijn. Hoofdzaak is, dat door deze verkla ringen aan de bekende regeeringscirculaire van 17 Maart 1926 een ruime interpretatie is gegeven en dat het natuurlijk vanzelf spreekt, dat de behandeling van aanvrager, om rijksvoorschotten en -bijdragen zal ge schieden in overeenstemming met deze offi cieels interpretatie. Het bestuur vindt in het bovenbedoeld perscommuniqué dan ook geen aanleiding om op den inhoud van onze circulaire van 23 Dcc. j.l. terug te komen. In de Residentie is op 72-jarigen leeftijd overleden Dr D. F. Scheurleer, bekend bankier, aldaar en zeer gewaardeerd als kunstbeschermer en kunstkenner. Vroeger is reeds gemeld, dat met de Ne- derlandscke mo'ortrciler „de Knikker", in opdracht van de Bulgaarsche regeering een onderzoek is ingesteld naar de mogeliikheid van de sticht'ng van een moderne Bulgaar sche treilvisscherij in de Zwarte Zee. Een ernstig gevaar is gebleken de onvol doende organisatie van den viscbhr-ndel in Bulgarije. Daardoor is het onmogelijk voor de groote hoeveelheden visch, welke door een modern treilvisscherijbedrijf geprodu ceerd worden, afzet tegen loonende prijzen te vinden. Inmiddels heeft de reeder van „de Kn:k- ker,, van de Roemeensche Regeering een soortgelijke opdracht gekregen als van de Bulgaarsche Regeering, waaruit in ieder ge val is af te leiden, dat zijn werk op den Balkan gewaardeerd wordt. Naar wij vernemer, hebben H.M. de Konin gin en Z.K.H. de Prins, Jonkvrouwe J. C. baronesse van Sytzama, bereid gevonden om mej. Schoch behulpzaam te zijn bij de leiding van ,,'t Waerle.", gedurende de dagen waarop de Prinses te Katwijk aan Zee zal vertoeven. Te Bordeaux is op 74-;arigen leeftijd overleden de heer Ancré E. Calvé. sedert 1898 commissaris wan de N.V. Fransch- Hollandsche Oliefabrieken Calvé-Delft. Bij de regeling van werkzaamheden in de zitting van de Tweede Kamer op 15 Februari a.s. zal de voorzitter o.a. voor stellen, een aanvang te maken met de beraadslagingen over de volgënde onder werpen: Wetsontwerp in zake nadere voorzienin gen ten aanzien van de heffing van de ver mogensbelasting, de verdedig'ngsbelasting 1 en de Inkomstenbelasting. Wetson werp in zake wijziging der Wet op de Inkomstenbelasting 1914. Voorstel Ontwapeningswet van den heer K. Ter Laan e s. Wetsontwerp ter goedkeuring van het op 20 Mei 1926 te 's-Gravenhage tusschen Nederland en Duitschland gesloten arbl trage- en verzoeningsverdrag met bijbe- hoorend slo'protocol. Wetsontwerp tot wijziging der Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922. Wetsontwerpen in zake voorbehoud der bevoegdheid tot toetreding tot de ont- werp-verdragen van Washington, betref fende den arbeid van vrouwen vóór en na baar bevalling en betreffende de werkloos heid. Voorts behoudt de voorzi'ter zich voor, een voorstel om op deze lijst nog eenige wetsontwerpen in te voegen, waaronder "ie betreffende de z.g. mobilisatie-slacht- ffers. Op 9 Februari a.s. zal de heer J. J. van Capel'e uit Wageningen 70 jaar worden. De heer Van Capelle is een self made man. Geboren als zoon van een beurtschipper die een dienst van Groningen op Utrecht onderhield, bracht hij zijn jeugd in de roef van een schip door. Als jongen liep hij in de lijn om de schuit te trekken. Later is de heer Van Capelle als stoombootkapi tein in dienst gekomen bij de Ammonio- fabrieken van der Eist en Matthes, eerst 'e Amsterdam, later te Weesp, waar hij langzamerhand is opgeklommen tot fa brieksdirecteur. Sinds eenige jaren woont hij rustig op zijn villa te Wageningen. De a.s. jubi'aris is een bekende persoon lijkheid op het gebied van de binnen scheepvaart. In 1904 richt'e hij met eenige anderen de Vereen;ging Schoolfonds voor Schipperskinderen „Schuttevaer" op. De regeering erkende zijn verdiensten door hem in 1924 te benoemen tot ridder 'n de CUnn-'e-Nassau orde. WOENSDAG 9 FEBRUARI. HILVERSUM. 1C50 M. 12.00 Politieber. 2.003.00 Enóelsche les voor kinde ren. 3.004.00 Radio knipcursus. 4.004.30 Halfuurtje voor de hu.svrouw. Mevr SterckProot houdt een causerie over: Wandelen en kinderen. 4.356.15 Vooravondconcert door het H.D.O.-orkest. Soliste' Mevr. Fortuinv. Dantzig, piano. 6.156.45 Lezing door den heer A. J. Meyerink, over: Huln aan drenkelingen en bij ijsongevallen, 6.457.45 Vervolgles en conversatieles Du.tsch. -7.45 Politie ber.. 10.30 Persber. 8.10 Christel. Omroep. Uitzending uit de Luthersche kerk te Deventer. Mei. A. van Essen, so praan. De heer A. J. Mooy, orgel. 1, Orgelspel. Gemeensch. zingen: Gez. 108; 2 en 4 (Ltith. Bund.l. 3. Lezen uit de H. Schrift. 4. Gebed. 5. „Zalig alleen", Sneeps sopraan. 6. Toespraak door Ds. J. P. v. Heest, over „Levensoorsprong". 7 Zingen: Gez. 189:2 3. 4 (Luth. Bund.), 8. Toe spraak van den heer P. C. Tvssen, over: Levensbeteekenis. 9. Zingen: L ed no. 575: 1, 2, 3 (Bundel van Joh. de Heer). 10, Toespraak van Ds. G. v. d. Zaal, over: „Levensbestemming". 11. „Waar zult gij zijn?'' no. 241 (Bundel Joh. de Heer), so praan. 12. Zingen: Ps. 73: 12. 13. Dank gebed. 14. Orgelspel. 15. Sluiting. DAVENTRY. 1600 M. 11.20 Concert Da- ventrii-kwartet en solisten, p-ano, viool, cello, tenor. 12.05 Vocaal concert. E. O'Neill, sot^aan. 12.25 Concert (verv.). 1.202.20 Orkestconcert. 3.15 Voor lezing; Pickwickoapers. 3.20 Lezing: Our native tongues. 3.40 Lezing: Books worth reading. Moby Dick van H. Mel ville. 4.05 Lezing: V.llage life under the Stuarts. 4.20 Concert. Daventrij- kwartet en solisten, contra alt, piano. 5.35 Kinderuurtie. 6,20 Bespeling van het concert-orgel van de New Gallery Kinema. 6.40 Tuinnraatje. 6.50 Tijd sein, weerber., nieuws. 7.05 Vervolg Orgelconcert. 7.20 Lezing: The world economic conference. 7.35 V-oolsonates van Corelli met basbegel. 7.45 Lezing: The magic vitamins. 8.05 C. Clansy, ar- tisten-imitaties. M. George en E. Butcher, volkszang. f 75 Concert v. h. New Ver- rey's restaurant. 9.20 Weerber., nieuws. 9.35 Causerie. 9.50 Koorzang.10.05 Mr. Flotsam en Mr. Jetsam .n een muzik. nieuwsber. 10.2011.20 Spaansche mu ziek. Werken van Alonzo. orkest en so praan. 11.2012.20 Dansmuziek. PARIJS „Radio-Paris" 1750 M. 10.50— 11.20 N i wsber en raizick. 12.502 10 Concert. Orkest'en vocale soliste. 5.05 Ier— Win kier, piano. F. v. Szpanowski viool J. 'laigf:, cello, Alexandrow, sopraan, M. Kuthier. tenor 9 50—11.50 HAMBURG. 394.7 M. 1.25—2.05 Kamer muziek. 3.505.15 Dansmuz.ek. 5.20 6.10 Dansmuziek. 7.20 Sach'ser Glas- siker Avond in dialect Daarna orkest concert. BRUSSEL 509 M. en ANTWERPEN 266 M. 8.20 De Radio-Courant. 8.5010.50 Concert. Orkest en solisten. 9.50 Lezing. Een post van 200.000 uitgetrokken in verband met de tijdelijke uitbreiding van de legersamens tellinj. Aan de Memorie van Toelichting tot w ij z i g i n g van de begrooting van Ned. Indië voor het dienstjaar 1927, on leenen wij het volgende: Bij de algemeene aanvullingsbegrooting van Ned, Indië voor 1927, voorloopig vast gesteld door den gouverneur-generaal, is de raming der uitgaven en middelen resp. met 2.260.326 en 806.031 verhoogd. Bij de aangeboden wetson werpen is de ra ming der uitgaven 2.928.525 hooger ge steld dan die van de Indische besluiten. Het verschil is ontstaan door verhooging met 2.963.525 als gevolg van het f ei dat een zestal in de Indische besluiten voorko mende posten reeds in het m'nistrieel ont werp der hoofdbegrooting is opgenomen en vermindering met 35.000. De ramingen der uitgaven en middelen van de ministe- rieele ontwerpen worden dientengevolge verhoogd met 5.188.851 en 806.031. Van eerstgenoemd bedrag komt 4.216.166 voor reikening van den gewonen dienst en 972.685 van den buitengewonen dienst. Ten gevolge van de voorgestelde wijzi gingen wordt het totaal bedrag der uitga ven 764.616.589, dat der middelen 701.899.956 en 't tekort 62.716.633- 't Tekort in Nederland wordt 162.991.070; 't overschot in Indië 100.274.437. Ter toelichting van de afzonderlijke pos ten wordt o.m. bet volgende opgemerkt: Voor de aanschaffing en uitzending van reserve-motoren voor vliegtuigen is een bedrag van 160.000 noodig, terwijl een bedrag van 484.000, waarop bij de be grooting van 1926 is gerekend is bestemd voor mijnenmateriaal en reserve-torpedo's. De ui gaven ten behoeve van het Euro- peesch personeel der Kon. Marine in Ned. Indië worden verlaagd met 294.400. daar nader is gebleken dat voor personeelsuit gaven der Indische Militaire Marine en van de kweekschool voor Inlandsche sche pelingen resp. 300000 minder en 5600 meer benoodigd is De nieuwbenoemde burgemeester van Leiden, mr. Van de Sande Bakhuyzen zal 15 Febr. a.s., 's middags twee uur in open bare vergadering worden geins'alleerd en d;arna zün ambt aanvaarden. Maar het duurde niet lang. Tegenover haa* begon een nachtegaal te slaan. De ver trouwelijke zanger scheen haar aanwezig heid prettig te vinden, hij vloog uit zijn schuilplaats weg, liet zich op een tak neer en begon de lucht met zijn mooiste me lodieën te vervullen. Marianne liet het boek op haar schoot vallen; hare groote, bruine oogen vestigden zich in verrukking op den gevederden zanger en op hare frissche, roode lippen kwam een gelukkig lachje. En zoo hoorde zij niet.dat er op het smalle pad naar het schiereiland lichte stappen naderden. Na énkele oogenbl&ken dwong haar iets misschien wel het onduidelijk bewust zijn. dat zij niet meer alleen was om in de tegenovergestelde richting te kijken en zij werd een vreemdeling gewaar, wiens blikken met dezelfde uitdrukking op haar rustte, als de hare zoo juist op den vogel gevestigd waren. Zij zag den onbekende met kalme be wondering aan, omdat zij zich geene reden kon geven, wat hem op deze eenzame plaats bracht. De eenvoudige omgeving, waarin zij' was zij hare zonnige vroolijkheid kwijtj leefde, hadden haar niet geleerd zich veel met de vragen der wellevendheid bezig te houden, zooals zij, die in hoogere kringen leven. Zij was dus niet verlegen voor den jongen man; hij zag er goed en netjes uit en gaf tot geenerlei vrees aanleiding. Hij zelf echter scheen zich minder op rijn gemak te voelen. Met blijkbare schuch terheid keek hij haar aan, trad langzaam nade-bij en zeide op verlegen toon: „Ik verzoek u mij te verontschuldigen, ik Zij stond op en antwoordde vriendelijk, om hem gerust te stellen: „U is zeker op de heide verdwaald; dat gebeurt vreemdelingen wel meer. Ik kan it gemakkelijk op den goeden weg helpen, want ik ben hier goed bekend." „Hoe is dat mogelijk?" vroeg hij ver baasd. „Wel, omdat ik hier woon, dat is nogal natuurlijk." „Woont u hier?" „Niet hier aan het riviertje!" antwoordde zij en lachte vroolijk over zijne verbazing. U ziet dat er hier geen huis is en voor een der aardvrouwtjes, die onder de boomwor telen huizen, ben ik toch te groot! Natuurlijk, gaf "hij nu lachend toe. Maar niet alleen hier aan het riviertje, maar ook op de heele heide is er geen huis, waar u zou kunnen wonen, behalve dan de fabriek, en daar is u, de laatste drie dagen ten minste, niet geweest. Maar was u er? vroeg zij en plotseling Jawel: dat schijnt u op te vallen. Niet zco zeer dat, maar de verande ring, die bij u heeft plaats gehad. Maar, juffrouw, kende u mij dan vroe ger reeds? Ik geloofde zulks, nu twijfel ik. Ik meende dat u een neef was van mijnheer Wildhöfer, maar het is duidelijk, dat ik mij vergist heb, Neen, ik ben geen familie van hem, slechts een tijdelijke gast, Ernest Holler. Marianna beantwoo-dde de nette büi hoeve van den rijksten heideboer mijn huis noem. want ik ben slechts zijn stiefdoch ter." „U wilt toch niet zeggen, dat...." vroeg de vreemde haastig, en brak dan plotse ling, alsof hij verschrikt was, af. „pat ik een boerenkind ben?" vroeg zij vroolijk om zijn ontsteltenis. Zeker bon ik dat, en nog een a~m bovendien. Mijn kleine halfbroer wordt nu een rijk man en zijn zusters krijgen een mooie huwelijksgift mee; ik echter kan volstrekt geen aan ging, waarmede hij zich voorstelde, met spraak maken op de Noordhoeve. Zoo, nu eenvtudige hoffelijkheid en liet dan vrien- heb ik uwe mededeeling, dat u de gast is van lelijk volgen: ,En nu zou u graag hebben, dat ik u den wegweg naar de fabriek wijs?" „Ik ken hem, ik heb al dikwijls door de heide gedwaald. Maar dit liefelijke plekje zag ik heden de eerste maal en ik ver moedde niet, dat ik daardoor de onbeschei denheid beging, vreemd gebied te schen den." „Dat deed u niet, mijnheer Holler. De heide is gemeenschappelijk eigenkom der omwonende dorpelingen. Ik heb niet meer recht om hier te zijn dan u." „Is u, dan evenals ik vreemd? Zij ontkende lachend. „Integendeel, ik ben een echt kind van de heide, evenals elke vlashar.ge kleine barrevoeter, die in den zomer bessen, in de herfst het zaad van wolfsklauwen, en in het J eens vragen, welke families in de buurt van voorjaar de nesten van k.«vitten zoekt; de fabriek wonen." maa' ik heb geen recht op het geringste Hij ging op dezelfde plaats zitten, waar plantje. Het helpt mij niets, dat ik de hij Marianne zoo straks gevonden had om mijnheer Wildhöfer, vergolden en het wordt tijd. dat ik mij van een zekere opdracht kwijt, om welke ik eigenlijk ben uitge gaan." Inlusschen had zij het boek in de tasch gestopt, haar hoed opgezet, groette den vrtemdeling beleefd en ging heen. Deze zag, verstomd, hare mooie gestalte achter het struikgewas verdwijnen. Hij keek haar bijna radeloos na, tot opeens een vroolijke uitdrukking op zijn mooi, open ge laat kwam. Zijne groote grijze oogen schit terden van genoeg, nu hij een lief raad sel had opgelost. j „Ja, dat zal het zijn, dat is het," vet- klaarde hij zichzelf. Zii hield mij voor het lapje De guitigheid lachte uit hare vroo lijke bruine oogen. Ik zal juffrouw Wildhöfer een oogenblik te rusten en toen hij naar de fabriek terugkeerde, zag hij het jonge meisje op zulken grooten afstand voor zich uit gaan, dat hij haar, niettegenstaande zijne scherpe oogen, nauwelijks meer kon her kennen; maar hij kon er niet aan twijfelen, dat zij in dezelfde richting ging, als hij. Hij verhaastte zijne schreden, niet om, haar in le halen, want hij wilde zelfs den schijn van indringerigheid vermijden: maar toch wilde hij haar zóó dicht volgen, dat hij volstrekte zekerheid omtrent het doel van hare wandeling had. Zoo had hij haar op zekeren afstand een uur lang gevolgd, toen zij op een plaats kwam, waar het pad, dat door de heide liep, zich in tweeën splitste en regelrecht naar een dorp leidde, terwijl het andere gedeelte naar de fabriek afboog. Dit ge deelte sloeg zij, tot groote verbazing van Holler, in. Weer verhaastte hij zijne schre den en kwam juist óp tijd om te zien, dat zij aan de poort met den po tier sprak, hem een klein pakket ter hand stelde en dan met een vriendelijk knikje afscheid nam. Een beetje later ontmoette zij hem en wilde met een beleefden groet voorbijgaan. Hij hield haar echter tegen met deze 'acliende aanspraak. U heeft u achterhoudend gtoond. juffrouw. Als u mij gezegd had, dat uw doel de fabriek was, had ik u kunnen bege leiden Jk ga altijd alleen door de heide, ant woordde zij niet onvriendelijk, ofschoon toch een beetje afwijzend. En keert u nu terug zonder binnen te komen, zonder een oogenblik te rusten? Ik had slechts een boodschap af te geven en een boerenmeisje wordt niet zoo gauw moe, antwoordde zij, en een schalksch lachje kwam op haar gelaat. Eenige uren later was een vroolijk ge zelschap bij mijnheer Wildhöfer aan tafel gezeten. Zi?h zuster, mevrouw Malberg, was met hare dochter en haar oudsten zooo voor een paar weken op bezoek gekomen en de laatste had een vriend meegebracht. Deze vriend was niemand anders dan de vreemdeling, die in den voormiddag Marianne ontmoet had. Mijnheer Holler, sprak juffrouw Jo- haona dezen aan, u is gewoonlijk de vroo- lijkstc van ons allen, en vandaag is u zoo opvallend stil; ik ben bijna bang, dat u zelf wat hebt gek'egen, toen u van morgen uw koppig dier zijn meester heeft leeren kennen. Ik mankeer niets, juffrouw Wildhöfer, verklaarde Holler. Ik denk slechts na over een raadsel, dat ik niet kan oplossen, i Heeft u dat in het ochtendblad gevon den? vroeg Sophie Malberg. Neen. ik vond het buiton op de heide, waar ik een aardig avontuur had. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6