De veroordeeling der „Action Franpise". Voomaaiïïste Nieuws Stadsnieuws. Aangifte moei, oy» straffe van verlies van a!le rechten, geschieden ulierlijk driemaal vier en twintig uren na hef ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad R.-K. Kiesvereeniging „CREBO PUGNO" De onbewaakte overwegen. R.-K. Kiesvereeniging „Credo Pugno". GROOTE BRAND IN HAARLEMMERMEER. Een Iandbouwschuur tot den grond toe afgebrand. GYMNASTIEK. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. WEERBERICHT. IHSi NIEUWE HAARLEMSBHE EflliBAIT ïS Vooruitbetaling3.58 If| 1 JL M M M jL 8 I 1 li li ILL ^11 O SJfe I fiL ftJl ËJ ijl 1 llfTl l! IJ Advertent!*, tusschen de» lekt Bureaux: NASSAULAAN 49. vHBB IS&gM' UB» y&M WWW WW WW W Ussl&S W-W W/Sff W 5e5B tlü&z Ssaif t®@r ®F® «B aU mgezonden mededcehng 60 ct Postrekening Ne. 5970 Woensdag 9 Februari 1927 50ste Jaargang No. 16471 Bij contract helangrijke korting. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f ^OflO - Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Sfl bij een ongeval met fO^fl bij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een f Cfl bij 'n breuk van f f, f| bij verlies v. een tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen 1 uÜUil. verlies van beide armen, beide beenen of beide Gogen: vil." doodelijken afloop ud Ueen voet of een oog ICO, duim oi wijsvingervu," been of arm xv," andere ving ar. II. (Slot.) .Een en ander was aanleiding, dat de Paus in zijn op 20 December gehouden consto- riale toespraak nog eens uitdrukkelijk zeide: „Het is niet geoorloofd aan de katholieken te ondersteunen, aan te moedigen en lc le zen bladen gepubliceerd door menschen, wier geschriften in strijd met ons dogma en onze moraal niet aan afkeuring kunnen ont snappen." Om aan de loopende geruchten een einde te maken, voegt de H. Vader er tevens hij: „het is onnoodig hierbij te voe gen, doch wij doen dit toch, „uit overvloei des harten." gelijk men pleegt te zeggen, dat wij noch zijn noch worden gedrever om te spreken door vooroordeelen of partij ijver, of menschelijke overwegingen, of on wetendheid met onvoldoende kennis van de diensten, die zijn verleend aan de Kerk er meer nog aan den Staat, door dezen of dien particulier, die groep of die school, maar enkel en alleen door den rel.gieusen last, die wij op ons hebben genomen, door de kennis van den plicht, die op ons rust en die is: te beschermen de eer' van dei: goddelijken Koning, het heil der zielen en van den godsdienst en het geluk van het katholieke Frankrijk zelf.Duidelijker had wel n.et kunnen worden gezegd, dat poli tiek niet in het spel was, dat slechts religi- cuse en moreele motieven aanwezig waren, Heiaas, de katholieken der „Action fran paise" sloten ooren en oogen, en op 34 De cember verscheen het ongelukkige „Non Possumus", waarin iedere onderwerping 'werd geweigerd en Z. H. ervan werd beticht politieke oogmerken na te streven, „Het gaat niet meer om moraal,noch om gelooi, het gaat om politiek." „De kerkelijke auto riteit wil onze politieke beweging onder drukken, zij vraagt onzen dood." De strijd tusschen Rome en de „Action .franpaise" begon thans scherper vormen aan ,te nemen. Daudet ging steeds heftiger te keer tegen de „Osservatore Rcmano", door 'hem „Diifoservatore Romano oi „Osserva tore Indexo" genoemd. Oude, vergeten schanddaden, gelijk dat van Mgr. von Ger- lach, werden opgerakeld en moesten dic- nen, de aandacht van de pauselijke woor- den af te leiden. Aan het Vaticaan werden de meest ingenieuze politieke motieven toe geschreven. Men luistere: „De werkelijkheid is, dat tegen de groote plannen tot fransch- duitsche toenadering, gemeenschappelijk uit gebroed door Briand, Stresemann en de „Os servatore", alleen de „Action franpaise érnstig weerstand biedt en dat het nooc' zakelijk werd, om, zoo men wilde slagen i de ontruiming van den Rijn en de autonoro van Elzas-Lotharirgen, vooraf de „Acti franpaise" onschadelijk te maken, door teg haar, door middel van vervalschte lekste, en leugenachtige rapporten, de autoriteit van den Heil-gen Vader in te brengen." De i geheel uit den duim gezogen berichten over Mgr. Ruch zullen we er nog maar buiten laten. Er'blijkt reeds duidelijk genoeg, hoe. de heftige afkeer van de leiders der „Aetici franpaise" van Duitschland, hun national s me, hun spoken deden zien, waar depe niet waren. Naar aanleiding van de pauselijke toe spraak verschenen in de diverse „Semaine Réligieuse" van de bisdommen, b-sschoppe- lüke verklaringen omtrent de tegenover de „Action franpaise" aan te nemen houding. Zeer scherp trad op kardinaal Dubois, aarts bisschop van Parijs, veel gematigder kardi naal Maurin, aartsbisschop van Lyon, ter wijl de aartsbisschop van Auchs, Mgr Ri- card en de bisschop van Saint-Brisux duidelijk blijk gaven tegenover de „Action franpaise" minder aiwiizend te staan. Zoo schreef Mgr. Ricard: ziedaar ernstige en zelfs strenge woorden, d.e slechts herhalen, wat reeds was gezegd. Dit is het, hekias, al te voorziene resultaat van de heftige dis cussies, onlangs gevoerd; het moet erkend, uitgelokt door verbitterde vijanden, maar waartegenover de vrienden der „Action franpaise" beter gedaan hadden het zwijgen te bewaren. Z. D. H. vervolgt dan: „De Paus berispt hen, bii we de politiek voor alles gaat. Dit, in absoluten zin genomen, is inderdaad veroordeelenswaardig. Maar is het waar, dat bij Ufhier spreekt Z. D. Ij. tot de jonge leden der ,A. F.' de politiek vóór alles gaat? Zijt gij niet, wit gij niet veeleer vóór alles katholieken blijven De Paus geeft u bij herhaling de verzekering, dat gij volle vriiheid hebt, om dit of dat ideaal te prefereeren, dat politiek program en de verwezenlijking er van na te streven door alle middelen, d e niet in strijd zijn met de goddelijke wetten. Uw blad kan dus, zoolang het zich uitsluitend op het politiek terrein houdt, zijn nationaal werk voortzet ten. Blijft thans de delicate kwestie van uw leiders. Men verbiedt u niet een zekere bewondering, die gii voor hen kunt hebben, noch de dankbaarheid, die verschillenden uwer hun verschuldigd zijn." Vlijmscherp zeg tde bisschop van Saint-Brieux: „Wij verzoeken de katholieken goede nota te nemen van de draagwijdte van de woorden van den Heiligen Vader. Ofschoon ze er allereerst betrekking op hebben, strekken ze zich toch inzonderliik veel verder uit dan tot de beweging en het blad ,1'Action franpaise" De Paus vraagt ons consequent met ons zelf te zijn. Hii herinnert ons er aan, dat, katholiek, wii niet het recht heb ben, op straffe van onze hoedanigheid te miskennen, den godsdienst ondergeschikt te maken aan de politiek, partijoverwegingen ie stellen boven godsdienstige overwegingen. Hij herinnert ons er aan, dat steeds en overal ons-woord moet zijn; God op de eerste plaats. Bijgevolg zegt hij, dat iedere beweging, die niet van den waren katho lieken geest is vervuld, geen beweging ;s, waartoe een katholiek werkelijk kan behoo- ren; dat ieder blad, niet speciaal gebaseerd op de katholieke idee, geen krant is, die past aan een katholiek Welnu, men moet erkennen, dat dit zeer ver gaat en direct slaat op bewegingen en bladen, die er zich geen rekenschap van schijnen te geven, die integendeel vol vreugde zijn. over de slagen, die den tegenstander treffen, zonder de slagen te zien, die henzelf treffen.", De onderling wel zeer afwijkende verklaringen, door de' leden van het fra.nsch Episcopaat aan de woor den van den Paus gegeven, verklarin gen, waarin de persoonlijke mveiling van den schrijver wel mede een rol speelde, waren nu niet bijster geschikt, de toch reeds ingewikkelde kwestie te verhelderen. Er kwam dan ook weinig verandering in den toestand. De „Action franpaise" bleef rustig op dezelfde wijze verschijnen, op de zelfde wijze de woorden van den Paus po litieke bedoelingen aanwrijven, de „Osser vatore" en „La Crolx" attaqueeren; in de lijsten, waarin de toegezonden giften (soms per dag 25 a 30.000 fres, bedragend) werden verantwoord, kon men, gelijk vroeger, tien tallen kapelaans en kanunniken aantreffen, die een bedrag voor de „A. F." hadden geofferd; nog Iteeds werd het blad des Zondags aan den ingang der kerken ver kocht en gretig gekocht. Tot de definitieve slag kwam. Reeds in 1914, onder Paus Pius X. waren eenige boe ken van Maurras op den Index geplaatst, het betreffend decreet was echter nimmer gepubliceerd. Thans werd dit decreet open baar gemaakt en dc veroordeeling tevens uitgestrekt tot het dagblad „l'Action fran paise, gelijk het tegenwoordig wordt uit gegeven, om reden, zooals in het verooi- deelingsdecreet staat vermeld, der vooral in de laatste dagen in hef blad „l'Action franpaise"; met name door Charles Maurras en Leon Daudet geschreven artikelen, arti kelen, die ieder verstandig mensGh moet erkennen als geschreven tegen den Apos- tolischen Stoel en den Romelnschen Opper priester zelf." Ook thans bleven de leiders der „Actior franpaise" nog halsstarrig weigerden ze te erkennen, dat de Paus uitsluitend uit religi- cus-moreele motleven gehandeld had en niet uit politieke overwegingen. Het is diep- en diep-treurig, dat de „A. F," dit niet heeft willen erkennen. Veel onheil had voorkomen kunnen worden. „Met hun medewerkers hebben Ze tegen het woord van den H. Vader een „non possumus" gesteld, bewe rend slechts politieke beweegredenen te kunnen ontdekken daar. waar in een ge mengde kwestie en om zuiver doctrinaire en rciigieuse motieven, de „indirecte macht der Kerk op het tijdelijke zich deed gelden," zegt pater de la Brière. Ook deze sten voor de „A. F." des te waardevoller, waar pater de la Brière zijn monarchistische gevoelens nooit onder stoeien of banken gestoken heeft, en menigmaal de „A. F.' beeft verdedigd, klonk tevergeefs. Wie zou meenen, dat het „Roma locuta, causa finita" ook hier zou gelden, vergist zich helaas De „A. F." en hun aanhangers hebben in hun verzet volhard. In het dag blad werd onder den titel „De fransche trouw" een nieuwe rubriek geopend, waarin van alle kanten werd uitgesproken, dat met: dc „A. F. trouw bleef. Deze uitingen, hoe betreurenswaardig ook, zijn soms roerend 7öo schrijven de jonge meisjes van Var de goede God, die alleen de harten peilt, nt de zuiverheid van bedoeling van onze :beden voor de krachtige A. F," „Wr ebben onze zie! aan God gegeven, on leven aan den Koning," aldus de gröe der A. F. van het college Stanislaus Der gelijke uitingen zijn met tientallen te ver meerderen. Zaterdag 22 Januari publiceerde de „A. F," een ongelooflijk lange lijst van personen, die de ter gedachtenis aan Lodewijk XVI de gelezen H, Mis hebben bijgewoond en blijk gegeven, de „A. F" te blijven volgen, waarbij zoo goed als alle bekende namen der oud-adellijke fransche geslachten "er- tegenwoordigd zijn. Een pauselijk kamerheer verklaart naar aanleiding d.er gebeurtenis sen zijn ontslag als zoodanig te hebben ge nomen! Wat zal hiervan het einde zijn? Het staat waarschijnlijk vast, dat de hou ding van de leiders der „A, F.'' absoluut verwerpelijk is. Toch gebiedt de eerlijkheid te erkennen, dat hun positie een zeer moei lijke was. Eenerzijds behoorden tot de aan hangers der „A. F." niet alleen katholieke leeken, doch ook zeer vele priesters, ja, zeer hooggeplaatste kerkelijke hoogwaardig heidsbekleders hadden menigmaal van hun sympathie met deze beweging doen blijken, hetgeen bii de leiders de overtuiging moest wekken, dat op kerkelijk gebied alles in orde was; anderzijds telde zij verbitterde vijanden, d.e niets onbeproefd lieten haar te schaden, waardoor zij geneigd was, alle tegen haar ingebrachte bedenkingen als vij andelijke machinaties voor te stellen. Het is echter haar onvergeeflijke fout gewèest, ook Z. H. den Paus als een slachtoffer dier ma chinaties te zien en daardoor Zijn woorden in den wind te slaan; in plaats van in zich zelf te leeeren en een onderzoek in te stellen naar haar fouten, de groote trom te roeren en verzet te organiseeren teger den Paus, daarmede tevens haar doctrine van eerbied aan het gezag ontrouw wor dend, nu ze zelf gehoorzaamheid aan het boven haar staand gezag weigerde. Men vraagt zich af, of niet veel van het geen thans gebeurd is en dre.gt vele goede katholieken verkeerde wegen te doen in slaan, had kunnen voorkomen worden. On dit te beoordeelen is het gewenscht eer vergelijking te trekken tusschen thans en 1910. In het laatstgenoemde jaar bracht dc „Sillon" de gemoederen heftig in beroering 'Vele bisschoppen hadden openlijk partij gekozen voor deze beweging; vele anderen er openlijk stelling tegen genomen. In 2e helft van 1910 veroordeelde paus Pius X de „Sillon" in optima forma-, ,De adem der revolutie heeft er over heen gezweefd et- Wij kunnen besluiten dat, als de sociale leerstellingen der „Sillon" verkeerd zijr haar geest gevaarlijk is en haar opvoeding funest". Doch bij een veroordeeling bleef het niet Paus Pius X erkende en prees de goede bedoelingen der Sillonisten.wees hun tevens den weg, wat ze moesten doen en laten om weder-geheel in overeenstemming met den H. Stoel te komen Mare Sagnier richt te zich geheel naar de gegeven aanwijzingen, een volkomen onderwerping volgde. 4 Sept. tember 1910 ontbonden de twee groote or ganisaties der „Sillon" zich zelf. 17 Septem ber houden drie barer bladen op te ver schijnen alleen het blad „La Democratie", nat zich op zuiver politiek-democratisch terrein bewoog, bleef bestaan, met volko men goedkeuring van den H. Stoel. Geheel in overleg met den H. Stoel werd alles ge regeld, werden de door Paus Pius X gegeven aanwijzingen gevolgd; de onderwerping was He „Sillon" vergemakkelijkt Juist dit laatste n:j ontbreekt m. i. bij de kwestie- der ,A. F Wat moest deze doen, om in overeenstemming te geraken met den H. Stoel? Daudet' en Maurras uitstooten? Haar vereeniging ontbinden, haar instituut sluiten? De uitgave van het blad staken? Alle vragen, die m. i. onopgelost bleven en een oplossing der gerezen moeilijkheden niet vergemakkelijkte. De zuiver politieke doel einden der „A. F." de Paus heeft het herhaaldelijk uitgesproken bleven onaan getast, Doch doctrina en politiek hadden zich in de diverse instellingen der „At F." zóó ineengevlochten, dat een scheiding hier van, zonder schade toe te brengen aan den geoorloofden strijd voor do zuiver- politieke doeleinden, haast ondoenlijk was. Als het de bedoeling geweest ware, het blad 'e doen opheffen, de vereeniging te ontbin den, wat was er dan in feite overgebleven van de vrijheid in politiek? Het is vooral kardinaal Charqst, aartsbisschop van Ren- nes, die in zijn commentaar op de veroor deeling de aandacht op deze moeilijkheid vestigt. In zijn schrijven d.d, 15 Januari zegt hij: „wij begrijpen slechts al te goed de wer kelijk smartelijke ontroering, die op dit uui een groot deel onzer katholieken, die moe ten gerekend worden tot de besten, de vu- rigsten, de meest toegewijden, kwelt. Wij kennen de gewetensconflicten, die zich in vele families voordoen en hun psyche er uit. Wij deelen de droefheid, die wij zoo ge hoopt hadden te besparen 'dan hen, die ze treft,'-' om dan te besluiten; „Hoezeer heeft Christus het recht ons gehoorzaamheid te vlagen, Hij, die gehoorzaamd heeft tot den dood, terwijl Hij ons slechts gehoorzaam heid vraagt om het leven onzer zielen te redden. Geven wij deze Hem, temeer, waar Hij het is en de goede kinderlijke en chris telijke geest, waarvan zij zal getuigen, die, naar wij hopen, den weg zal openen voor een oplossing, in staat om aan de katholieke monarchisten de juiste politieke vrijheid te verschaffen, die de Paus bevestigt en er kent, alsmede de voorwaarden, die de vrij heid ongetwijfeld noodig heeft om niet een voudig een theoretische en platonische vrij heid te zijn." Welk een gevoelige, diep- treffende woorden van dezen Kerkvorst, scherp afstekend bij de korte verklaring, door kardinaal Dubois gegeven: „Wij bren gen deze twee r.ieuwe documenten ter ken nis onzer diocesanen. Zij bevestigen op alle punten de richtliniën, aangegeven in ons laatste herderlijk schrijven, gepubliceerd na de pauselijke toespraak van 20 December Wij hebben er niets aan toe te voegen, alleen, dat wij bij een veroordeeling, uil- gesproken door het heilig officie, aan onze diocesanen bevelen, dat het hun absolute plicht is aan den Paus te gehoorzamen, alleen rechter in deze zaak, uitsluitend van moreele en doctrinaire orde. Tegen alle evidentie in, haar op politiek en nationaal terrein willen overbrengen, is de verwarring fier geesten vermeerderen, de gewetens Ver zwaren en terzelfder tijd den H. Stoel ern stig beleedigen." Zou de oplossing niet te vinden geweest zijn in de teffende woorden van het katho liek maandblad „Le Correspondant": „als evenwel, ondanks alle zorg van dec H Vader, om alle gezichtspunten der kwestie te belichten, nog enkele nadere preciscerm- gen, noodig voor eenige ongeruste gewetens, dan gelooven wij niet te ver te gaan, zo< wij zeggen: het is bij Hem zélf, dat ge licht moet zoeken; niet door middel van pers aitikelen, oorzaken van misplaatste pole mieken, maar in de vertrouwvolle over gave van een dier gesprekken, waar hei hart van den vader zich opent en die niets kesten aan de eigenliefde van den zoon. Als men dit vroeger gedaan had, hoeveel blt- terhe d, hoeveel smart had .vermeden kun nen worden. Is het dan te laat, om dit alsnog te doen?" Men moet weten en ondervonden hebben, hoe een groote plaats de ,.A. F." in de harten van vele vurige katholieken inneemt, om ten volle te kunnen beseffen het be angstigend gewetensconflict, :dat zich thans bij hen voordoet. Het is als een „cri dc coeur", wanneer kolonel de Larpent d.d. 22 Januari in de „A. F." schrijft: „Misschien dat bij al die onverwachte moeilijkheden, waarbij de verdubbelde gezagsmaatregelen zonder uitwerking blijven, de algemeene Vader zal begrijpen, dat, gelcovend slechts het heil der zielen te zoeken. Hij, een levens kwestie heeft aangeraakt, en aldus de zie len heeft verplicht zich te verded gen op straffe van zich te verliezen." Nog is het niet te laat, een oplossing te vinden God geve, dat de „A. F." de eenig juiste weg daartoe, die van ootmoed en ge hoorzaamheid, zal bewandelen. De zielerust en het geluk van te velen staat hierbij op het spel. Hoe gelukkig kunnen wij, katholieken, ons prijzen, dat we soortgelijke kwesties niet Kennen, doch veilig, op geestelijk gebied onder leiding onzer Bisschoppen, op staat kundig gebied onder leiding onzer Konin gin, onzen weg kunen gaan. Mr. Dr. F. A. BIJVOET. Naschrift, Aan de uitvoerige en gedo- cumenteerde artikelen van Mr, Bijvoet, waar in de geruchtmakende kwestie der veroo- ceeiing van de „Action franpaise" zoo hel der en leerrijk wordt uiteengezet, willen wii ëén bemerk.ng toevoegen en wel betreffen de de slotbeschouwing van het tweede ar tikel, waarin een zachte critiek geoefend wordt op d e wijze, waarop de Pause lijke veroordèeiing is gegeven. Nu is dit op zich zelf al reeds gevaarlijk, maar boven dien vindt deze cr-tiek geen grond in dc feiten van dit speciale geval. Uit niets blijkt, op welk wijze het Vaticaan den terugtocht voor de aanhangers van Dau det en Maurras had kunnen vergemakke lijken. En wanneer men aanneemt, dat de Paus de zaak langdurig en nauwgezet heeft overwogen, en slechts na volledige kennis van zaken uitspraak heeft gedaan, dan houdt dit tevens in, dat de genomen beslissing hoe hard ook voor velen de eenig mogelijke was. Het gaat niet aan, om daarbij ook nog een oplossing te vragen, om uit den verwarden toestand te geraken. Die verwarring toch is door de veroordeelden zelf geschapen. En voor zoover wij uit de verte den toestand kunnen overzien, is de eenige mogelijkheid voor de goed willende Franschen der veroordeelde beweging, om zich uit de verwarring te redden, deze: zich van hun verkeerde leiders te ontdoen en kun zu.ver politieke idealen op rechtmatige en bezadigde wijze na te streven, na zich vóóraf aan de Pauselijke uitspraak onder worpen te hebben. RED. „N. H. Crt." Rectificatie. Het slot van het vorig artikel werd door misstelling van een regel onduidelijk. Men leze dit als volgt; Om slechts enkele voorbeelden te noe- men, Georges Bernanos, schrijver van hel huiveringwekkend mooie boek „Sous le so- leil, die Satar", richt in de „Gazette fran paise een open brief aan Maurras, waarin bet o. a. heet: „dat ze zich thans kunr.en beroemen aan het goed geloof van den kar dinaal van Bordeaux deze wrecde woorden, waar we tot onze ontsteltenis accenten van de „Bonnet rouge" in terugvinden, hebben ontlokt, wat doet het er toe! Uw wcik blijft en eenige lasterlijkheden, die wij met alle kracht ontkennen, zullen den weldadi- gen invloed er van niet wegnemen." „He laas," schrijft Curtius in de „Gaulois", groot rechtsch en katholiek gzind dagblad te Pa rijs, „op het oogenblik schieten de herders zelf op de waakhonden." LEDENVERGADERING op Donderdag 10 Februari, 's avonds te 834 uur in het gebouw „St. Bavo". Agenda: 1 Opening. 2 Notulen. 3 Rede van den Weled. heer CHRIS M. JANSEN. Onderwerp: „De ver antwoordelijkheid der vrijheid." 4 Mededeelingen. 5 Rondvraag en Sluiting. Vanaf 7 uur gelegenheid tot stemmen voor den groslijst der Provinciale Staten. HET BESTUUR PROPAGANDA-AVOND NED. NATUURHISTORISCHE VEREENI GING. Men schrijft ons Vrijdagavond om 8 uur heeft de reeds met enkele woorden aangekondigde propaganda- avond plaats gehad van de afd. Haarlem en Omstreken van deze vereeniging, in de Aula van het Kennemer Lyceum. De heer A.F.J. Portielje, nog bekend bij velen van zijn schitterende lezing, welke hij verleden jaar in Rosenhaghe hield,zal nu spre ken over de psychologie der vogels. Er ko men gewone lichtbeelden op het dcek, zoo wel uit Artis als uit de natuur, en bovendien heeft onze vereeniging de primeur van een film, die onder leiding van den heer Portielje in Artis vervaardigd is van de gedragingen van de Roerdomp, dien geheimzinnigen reiger- achtigen moerasvogel. Ook zal er een film gedraaid worden, ver vaardigd door het Comité ter bestrijding van beschermde kooivogels, waarin de vangst van vinken, sijsjes e.d. die nog wettelijk toege staan is, voor de oogen van het publiek ge bracht worden. De strekking van deze film is dan ook, dat wilde vogels, die overigens bij de wet beschermd zijn, niet meer voor kooivo- gel gevangen zullen worden. Kanaries e.d. vallen hier natuurlijk buiten. De heer Ir. D. de Clerq, voorzitter, heeft de leiding gehad bij de samenstelling van deze film. PRIESTERJUBILEA OP HET SEMINARIE „HAGEVELD". Vandaag herdenken ook de Zeereerw. Heeren P. Brügeman, H. J, M. Nieuwenhui- zen, A. Verhagen en J. C. W. v. d. Wiel, leeraren aan het seminarie „Hageveld", hun koperen priesterfeest. In verband met hst feit, dat het seminarie gesloten is, is de viering tot 28 Februari uitgeüteld. LHt den aard der zaak werden echter op het semi narie vandaag vele blijken van belangstel ling ontvangen, o.m. in den vorm van fraaie bloemstukken. Prof. Brügeman, die op het seminarie aan- vczig is, las een plechtige H. Mis in de kapei der Eerw. Zusters, waaronder de Eerw. Zusters en het personeel van het seminarie tot de H. Tafel naderden. Te zijner tijd komen wij op de feestvie ring terug. „ST. MELA NI A WERK. Het voorloopig comité van het „St. Mela- nia Werk" brengt zijn zeer warmen dank aan allen, die zoo prachtig hebben meege werkt om den Propaganda-avond van 29 Januari tot een groot sucres te maken. Wij hebban aan 't Hoofdbujeau te Nijme gen 500 kunnen afdragen voor deze Missie-actie onder de Inlandsche vrouwen in Indië. Wij danken dit succes, Roomschc Haarlemmers, aan uw welwillende mede werking. En nu is de afd. van 't St. Melania Werk in Haarlem opgericht, bij onzen dank mogen dus wel een dringend beroep doen op uwe voortdurende belangstelling en mede werking met het bestuur nietwaar? Wat goed begonnen is, moet goed voortgezet worden! Als presidente van het „St. Melania- Werk" heb ik de eer u voor te stellen: Mevrouw ALrrd, Kenaupltin 7, Secret, is Mevr. v. Schuylenburgh, Kleverparkweg 15. Penningm. Mej. A. Lindner, Zijlweg 56, Overveen, Mevrouw Bosch te Overveen, BI. weg 235 is Magazijnmeesteres. Dames, die graag meewerken aan die mooie kleedingstukje' voor Indische meis jes, kunnen hierover met Mevr. Bosch gaan spreken' F. A. M. PEETERS, DE BUITENSCHOOL. Door de heeren Mr. L.G. van Dam en E. Geerts W; n in hunne hoedanigheid van resp. voorzitter en secretaris der Vereeniging Volksonderwijs, afdeeling Haarlem is een verzoekschrift gezonden aan den gemeente raad van Haarlem De afdeeling Haarlem en Omstreken der Vereeniging Volksonderwijs geeft daarin te kennen,dat zij met den meesten aandrang'ver zoekt te willen overgaan tot stichting van een Gemeentelijke Buitenschool, als bedoeld in het voorstel-Reinalda, aangenomen in de zit ting van den Raad van 14 Juli 1920. De bestaande plannen tot stichting van een particuliere bijzondere buitenschool recht vaardigen de vrees, dat op het terrein van de buitenscholen zonder eenige gegronde reden het Openbaar Onderwijs zal worden vervan gen door Bijzonder Onderwijs, waardoor de buitenschool aan alle zeggenschap der ge meente wordt onttrokken aldus het adres. Daarom wordt verzocht de spoedige uitvoe ring van het bovenbedoelde raadsvotum van 14 Juli 1920 te willen bevorderen. lemar.d, die gisterenavond 6 uur per auto uit Oude Wetering komende ternauwernood nabij den eersten onbewaakten overweg bij Nieuw-Vennep aan een groot onheil ont snapte, verzoekt ons'nog eens de aandacht op dat gevaar te vestigen. Hij reed naar den overweg en hoorde nog maar juist bij tijds het fluitsignaal van den trein om te stoppen en te voorkomen dat de auto aan gereden werd Hij vraagt of het tenminste niet mogelijk is door eenige goede verlich ting de juiste plek van dei overweg aan Zooals in de geplaatste advertentie is gemeld, bestaat a.s. Donderdag gelegenheid tot stemmen voor de groslijst voor de ver kiezing der Provinciale Staten. In verband met het feit. dat dan ook een ledenvergadering gehouden wordt, waarop de heer Jansen als spreker zich zal laten hooren. kan het niet anders, o{ vele leden komen stemmen en ter vergadering. Het politiek advies is: Bomans Mr. J. Haarlem; Hoov Th. G. C. Haarlem; Van Kessel J. G. Overveen; Roozen J. W. Hz Overveen; van Nederhasselt A. Bloemen- daal. De alpbabetische volgorde is: Mr. J. B. Bomans; Th G. C. Hooy; J. G. v. Kessel; A. v, Nederhasselt; J. W. Roozen Hz. De stembriefjes worden aan het stem bureau uitgereikt. Dinsdagmiddag werd de brandweer te Hoofddorp gealarmeerd, dat er brand was uitgebroken in een groote Iandbouwschuur staande achter de woning van des vracht rijder P. Nijssen aan den Hoofdweg nabij den Bennebrcekerweg bij Hoofddorp. De automobielbrandspuit was spoedig ter nlaatse. Het blusschingswerk werd zoo flink ter hand genomen, dat men het vuur, dat door den nog al sterken wind snel om zich heen greep, spoedig meester was. Een koe en een kalf konden nog intijds worden gered. De schuur, waarin een hoeveelheid hooi geborgen was, brandde geheel af. De brand weer heeft zich inderdaad kranig geweerd; daaraan is het dan ook wel te danken, dat de andere omliggende schuren en gebou wen gespaard bleven. De vermoedelijke oorzaak is bet spelen met lucifers door kin4ereni die zich in de schuur hadden bevonden en naar buiten snelden om aan hun moeder te vertellen dat ze een vlammetje in het hooi hadden gezien Verzekering dekt de schade. Het gebouw met de andere aangrenzende perceelen was eigendom van den heer van Groningen te Nieuw-Vennep. KENNEMER TURNKRING. Nieuwe vereeniging. De vereeniging „Kracht door Oefening" te Hillegom behoorde volgens dè oude bondsindeeling tot het Gewest Zuid-Hcl- iand en was als zoodanig ingedeeld bij den Turnkring Leiden en Omstreken. Nu de ge westen echter vervallen zijn en dus de pro vinciale grenzen geen beletsel meer zijn, heeft het Bondsbestuur de gymnastiekver- eeniging Kracht door Oefening te Hillegom welke, wat geaardheid en ligging betreft, toch feitelijk op Haarlem aangewezen was, ingedeeld bij den Kennemer Turnkring. De ze nieuwe aanwinst voor den K. T. K. beteekend een vooruitgang in ledental van 16 heeren, 4 dames, 15 jongens en 18 meis jes, in totaal dus 53 nieuwe leden. Bondsstaat K. N. G. V. Volgens de bondssaat van het K.N.G.V. opgemaakt naar den toestand op 1 Januari 1927 zija bij den Kennemer Turnkring 9 ver- cenigingen aangesloten en wel: Turnlust te Beverwülc, B. G. V. te Bloemendaal, Ba- to en Concordia te Haarlem, K.D.O. te Hillegom, Sparta en Vlug en Lenig te Vel- sen, T.V.IJ. te IJmuiden en Oefening Staalt Spieren te Zandvoort. Deze vereeni- gingen tellen in totaal: 176 heeren, 208 de -nes, 364 jongens, 495 meisjes, 15 eere-1 en, 11 leden van verdineste en 244 ondc teunende leden, in totaal 1563 leden. I andsbijdrage dezer vereenigingen bedraa 936.73. Bovendien telt de Kennemer Tur ring nog 3 turnkring-proefleden, namelijk: Gratia en Olympia te IJmuiden en T. V. S. te Santpoort. Van de Technische Commissie. Ter bespreking van verschillende aange legenheden vergaderde de T. C. van den Kennemer Turnkring onder leiding van den voorzitter der T. C., den heer T. Dekker. De onziecbare moord te lersekc. De ver moedelijke dader in arrest gesteld. De interneering der Communisten in Ind'ë. Geen conflict met den Raad van Indië. Voor 1927 is het deelnemen aan de voor oefeningen bij den Oostelijken Landstorm bijzonder groot. De oud-minister Dr. J. Th. de Visser, 70 jaar. De 70ste verjaardag van ProL Dr. Snouck Hurgronje. Bescherming onzer landbouwbelangen. Een conierentie met minister Kan. De 352ste verjaardag der Leidsche Hoo- geschooL Ket conflict in de kleedingindnstrie te Amsterdam. De troonrede bij de opening van het Rrit- sche parlement Bij de debatten legt Bald win een verklaring ai nopens China. De onderhandelingen tusschen Tsjcn en O'Malley hervat. De revolutie in Portugal breidt zich uit Het Itaüaansch-Atbaneesch verdrag door den Volkenbond geregistreerd. President Coolidge zon bij de volgcde presidentsverkiezingen geen cacdidaat zijn. lUMUHl. Barometerstand 9 uur v.m.: 780. Stilstand. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.30. Naar waarnemingen >n den morgen va. 9 Februari. Hoogste Barometerstand 778.6 m. M. te Hamburg en Blazvandshuk. Laagste Barometers and 749.4 m. M. te Isafjors. Verwachting: Matige tot zwakken N.O. tot O. wind; licht tot half bewo'kt; droog weer; des nachts lichte tot matige vorst; overdag temperatuur cm het vriespunt. De gymnastiek-wedstrijden zullen weder in drie graden worden uitgeschreven. De wedstrijd voer dames werd vastgesteld op Dinsdag 5 April onder leiding van den heer G. Borkent, die voor heeren op Woensdag 6 April, onder leiding van den heer T. Dek ker. Beide wedstrijden zullen te Haarlem in en nader te bepalen lokaal plaats vin den. De wedstrüden bestaan voor de da mes uit eene vrije oefen«ng op en van de plaats, waarbij met de nieuwe richting zal worden rekening gehouden, een oefening aan burg, schuine ladder en hoogrek en een tremplin-paardsprong (3e graad bokspron*). De heeren krijgen te verwerken een vrije oefening, een paardsprong, een oefening aan brug, rek, ringen en paard. Aangezien het Verbond op Maandag avond moeilijk voor ean leider voor het kringkeurcorps kan zorgen, werd besloten pogingen aan te wenden om op andere wijze leiding te verkrijgen. Indien mogelijk zal in het a.s. zomerseizoen dc Maandagavond werden bestemd voor gemeenschappelijk rwemmen, terwijl het eveneens in de bedee- "ng der T. C. ligt zwemwedstrijden te orga- rieeren. De fietstocht op Hemelvaartsdag, welke eeds elk jaar gehouden werd, zal dit jaar laats maken voor een uitstapje naar 't Jooi. Indien een of beide openluchtuitvoerin gen (te Zandvoort en te IJmuiden) doorgang vinden, wordt de adspirantendag dezen zo mer niet gehouden. Verder bevat het werkprogramma der T. C. athletiekwedstrijden. met of zonder medewerking van andere turnkringen uit Noord-Holland en bij genoegzame deelne ming grens- en slingerbalwedstrijden. te ge.en, Dat nu lijkt ons een billijk ver-[Hierboven een foto van de geweldige sluisdeur, die hedenmorgen te IJmuiden 1 zoek. kam. Gistermiddag vertrok zii uit Rotterdam

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1