a Een boekenstatistiek. Voornaamste Nieuws PIJLTJES De nieuwe sluisdeur van IJrr.uicen, mm ™1J. WfcUfcW MiN Donderdag 10 Febr. 1927, 50ste Jaargang No. 16472 Aangifte moei, op straffe van verJSes van alle rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier eh twintig uren na het ongeval Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste Blad PLAATSELIJK NIEUWS. 100.000. Het binnensleepen. De bouw der Middelbare Landbouwschool te Voorhout. Mooi Hilleg-om. Kóperen priesterfeest Kapelaan Mathot. llllbi WllllP Haarlem. WEERBERICHT. Electrificatie van den spoorweg AmsterdamRotterdam. Tie abonnementsprijs bedraagt roos Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Teletcon No 13866 (3 lijnen) Postrekening Ne. 5970. Advertenffên 35 cents per regel /raag- en aanbod-advertentiën 1-4 egels 60 cL per piaatsiag: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling 60 ct. per. regeL Bij contract belangrijke korting. verzekeringsvoorwaarden f "5000 Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door t 7rifl bij een ongeval met f OCH bij verlies van een hand, f 103 bij verlies van een f Crt bij 'n breuk van f ill "*gen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen tJUUU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; "U." doodelijketi afloop "JU.' een voet of een oog; tLO. duim oi wijsvingerbeen ot arm: 1 ~u' andere vmget» Alle ibonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden rallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen bijverliesv.ee® Van bevriende zijde zendt men ons een der laatste nummers van het „Börsenblatt für den Deutschen Buchhandel" en vestigt onze aandacht op een daarin voorkomend Belangwekkend artikel over de internatio nale statistiek van den geestesarbeid in 1925. Het artikel is op zijn beurt weer ont leend aan „Le droit d'auteur" van 15 De cember 1926. Hèt stuk is om vele redenen interessant. De statistiek omvat 36 landen, is een ver vólg op vroeger reeds ondernomen pogingen om een wereldoverzicht van de boeken markt te krijgen. Toch, hoewel er in deze laatste samenvatting al heel veel bij vroe ger verbeterd is, kan niet op juistheid en volledigheid worden geroemd. Van alles ■wordt een nauwkeurige statistiek bijgehou den: van geboorten en sterften; van ziek ten en ongevallen: van hoogste en laagste kbersen j aan de effectenbeurzen: van den suiker- en den koffieoogst en van wat al niet. Het internationaal Arbeidsbureau te Genève en Je verschillende departementen van Arbeid in de onderscheidene landen overstelpen de wereld met rapporten en cijfermateriaal betreffende fabrieks- en landarbeid; om de geestesarbeiders bekom merde zicb tot voor kort niemand. Het conlangs op instignatie van den Volkenbond opgerichte Internationale instituut voor in- tellectueele samenwerking zal daarin verbe-' tering brengen. In de Parijsche Temps" van 3 December j.l. werd aangekondigd een po ging om 'de grondslagen van een statistiek voor geestesarbeid voor de verschillende landen te ontwerpen. Intusschen is de, zij bet dan ook niet geheel volledige statistiek, welke wij in bovengenoemd blad vinden, toch al -ceds de moeite van het bekijken waard en is slechts een pleidooi voor een nauwkeuriger onderzoek in die richting. Bedoelde statistiek dan leert, dat de lite raire productie in de navolgende landen be droeg; in 1924 1925 Bulgarije 2472 2558 86) Denemarken 3606 3752 147) Duitschland 23082 31595 8513) Estland 799 768 31) Frankrijk 9403 14943 5540) Groot-Britannië 12706 13202 496) Italië ri 6321 5804 (- 517) Let tl and 1536 1818 282) Nederland 6123 6332 209) Noorwegen 1160 1228 68) Polen 5138' 5698 560) •«Portugal 1710 2021 311) Zweden 3058 3114 56 Zwitserland 1610 1748 138) Spanje 1524 3031 1507) Hongarije 2065 2772 707) Uruguay 819 1066 247) Vèreén. Staten 9012 9574 562) zen, Het blad geeft daarna gedetailleerd over 36 landen allerlei mei groote zorg verza melde cijfers over wetenschappelijke, theo logische, filosofische, me.dis-he. natuurwe tenschappelijke, geschied- en aardrijkskun dige werken enz., welke in 1925 uitkwamen. Wij .temen bovenstaanden verzamelslaat van de li'ëraire we-eldproductie als voorbeeld, omdat rij ons iets te zeggen heeft Wij /ouden er allereerst op kunnen wij dat verwaarloozen wij de kleine repubuek Estland alleen Italië een ach teruitgang in literairen geestesarbeid ver toont Italië, van ouds het lan.l der schoone létteren én een land met een sterk groeien de bevolking De dictatuur van Mussolini moge voor veel dingen vruchtbaar zijn voor den -scheppenden geest des kunstenaars blijkbaar met- Maar dit daar gelaten, treft wel heel bij zonder de sterke aanwas van literatuur in heel de wereld Onwillekeurig vraagt men zich af,: waar moet dat heen? In Duitsch- land en Fip' krijk alleen kwamen in één jaar respectievelijk ruim 8500 en 5500 meer boeken uit, welke onder liteiaire producten te rangschikken zijn. dan een jaar te voren. En in de genoemde 18 landen samen in 1925 bijna 20.000 werken meer dan in 1924. Daarbi' bedenke men, dat van de Fransche, Duitsche en Engelscbe werken van gezochte schrijvers in weinig tijcis 50.000 tot 100.000 exemplaren van een en hetzelfde boek ver schijnen Dit geeft eenig denkbeeld van het geen er op de wereld gelezen wordt Èn toch. boort men den boekhandel en de uitgevers, dan zou men het tegendeel beweren Het wordt hoe langer hoe moei lijker om een :n den vollen zin des woord; goed boek Uit te geven in een daarmee evenredigen vorm; boe langer hoe meer wordt dit een waagstuk Er zijn inderdaad *an de markt voortdurend werken heel vaak ge: ucht makend om den pikanten, ja immoreelen inhoud die in tienduizenden exemplaren worden gevraagd. Maar de lees lust wordt dan gewekt door sensatiezucht; maar zelden wordt een boek om de schoon heid van het boek zelf gelezen. En he.t uiterlijk getuigt daarvan ook meestal. De romanproductie is bij de groote Fransche, Duitsche .en Engelsche uitgevers voorname lijk op de zoo groot mogelijken omzet be rekend: veel voor weinig geld. Het gevolg is, da' de boeken langzamerhand den weg der couranten opgaan: men koopt ze aan spoorwegkiosken of bestelt ze. zooals men sigaren laat komen op een aanlokkelijke curculaire van oen handigen fabrikant. Men leest zijn goedkoop werkje, laat het slinge ren of geeft uet aan een vriend: bewaren, verzamelen van backen <-a->kt hoe langer hoe meer uit de mode, omd-t de eigenlijke liefde voor het boek verdwijnt. Vandaar dat men den boekhandel en de uitgevers kan hooren klagen over den afnemerden leeslust, over bes'.aansmoeilijkheden tegelijkertijd, dat de markt met literaire producten wordt over voerd Het slagen van een uitgave hangt af van een gril van het publiek of van een handige reclame; wie op een juist oogenblik de sersatiezucht weet te peilen kan een goed n slag slarn Maar de normale lees lust, de gezonde boekenliefde vraagt wat anders Een schrijver moe' een kunstenaar zijn en een loc ken vriend moet zijn werk bewonderen en liefhebben, zooals een ander van schilderijen, van beeldhouwkunst of goede muziek houdt. En dan is literatuur de dankbaarste kunst omdat zij bijna orider ieders bereik valt De wilde boekenmarkt van tegenwoordig maant tot ople'ding van de jeugd in de rich ting van literatuur kiezen met smaak en met voorkeur, liefst onder goede leiding: in d- oude richting van de boekenplank, die groeit fot boekenkast, waarin de ge liefde schrijvers staan, die gelezen en her lezen worden naar wie gegrepen wordt in blijde en donkere uren, tot verheffing of tot troost. Van dien weg ziin we lang afge dwaald Dit getuigt de wilde boekenmarkt van onze dagen! weldra de vrieskoude van den voorbijen terugdenken aan 'twaalf en een half jaar nacht wegstraalde, droeg de eerw. jubilaris in de versierde, gloednieuwe parochiekerk van Sint Maarten, die geheel gevuld was met geloovigen, een plechtig dankoffer aan God óp. De plechtigheid begon met een meer stemmig Veni Creator van Jos, Beitjes, dat door het zangkoor op uitnemende wijze werd vertolkt. Daarna nam de H. Mis een aanvang, waarbij de eerw. jubilaris geassisteerd werd door den ZeerEew Heer J Krook, pastoor vaij Sint Martinus te Hillegon als presbyter assistent. den eerw heer D. Schoenmaker, kaoelaa i der parochie, als diaken, den eerw heer W Warmenhoven, kapelaan 'e Bennebroek, als subdiaken; en den eerw. heer H. A. Ihleman, kapelaan te Amsterdam, als ceremoniarius Het zangkoor zong heel verdienstelijk de meerstemmige Mis Sainte Jeanne d'Arc van Hubert Cuypers, die teestelijk klonk- in deze zoozeer tot vreugde stemmende en tot juichen lokkende kerk Een treffend moment Aas het tegen het einde van het H. Misoifer toen de beide hoogbejaarde ouders en de broers en zusters van den jubilaris uit zij handen de H Communie ontvingen. en dit oogenblik moet de feesteling toch wel hebben doen terug, toen dezelfden, di? nu aanzaten aan 's Hoeren Disch bij dit plechtig offei. het Goddelijk Vleesch en Bloed van den Zoon Gods uit de handen van den jongen, pas- gewijden priester mochten ontvangen. Om twaalf uur had in het Sint Joseph- patronaat de officieele huldiging plaats, waar de familie van den feesteling, de geeste lijkheid van Hillegom's beide parochieker ken, benevens een groot aantal belang stellenden aanwezig waren Pastoor Krook nam het woord, om den jubilaris uit naam van allen geluk te wen- schen met zijn koperen priesterfeest en het geschenk der parochie in den vorm van goudstukken aan te bieden De eerw heer Mathot dankte den Zeer- eerw heer Pastoor voor diens hartelijke woorden er de parochie voor het stoffelijk blijk van hulde, waarna hij beloofde de parochianen van Sint Martinus altijd in zijne gebeden te zullen blijven gedenken. Hierna had de receptie plaats, die duurde tot twee uren en waarvan door velen ge bruik werd gemaakt. Een plechtig Lof om 7 uur, waarbij de Groningen, de vijfde stad van Nederland, laat wel ondubbelzinnig blijken, zich te ver heugen, dat bet binnenkort in den atlas aangeduid zal worden met een stipje, dat in den hoek van de kaart wordt verklaard- De heer A. B. van Beers, inspecteur der P. en Tel. benoemd tot directeur van het Postkantoor te Amsterdam. De mijnwerkers te Heerlen dringen aan op regeling der minimum-loonen. De contract-actie in de Bouwvakken. Een vrouw fn bed doodgeschoten. Dn d van 100.000 of meer inwoners. De| dader voortvluchtig. geheele stad Wacht in spanning en verlan gen op den wereldburger of -burgeres, die Groningen zal verheffen tot de eer 100.000 menschenkinderen te herbergen. Het ge meentebestuur is voorgegaan om het menschje dal Groningen's inwonerstal van 99.999 op ÏOO.COO zal b-engen, bij zijn komst op deze planeet te verwelkomen. Een fabri kant van kinderenwagens zag reclame in het geval en zegde een splinternieuwe en moderne baby-equipage toe. Een fabrikant van wiegen wilde niet achterblijven en eerw. feesteling geass-steerd werd door den( schonk een wieg. De moeder van deze bij- Zeereerw heer J. Krook als diaken en den eerw. heer D. Schoenmaker, als subdiaken, sloot den welgeslaagden feestdag. Ziin wij goed ingelicht, dan is aan den architect, den heer van Santé te Zaandam opgedragen het ontwerpen van een plan voor den boux van de Middelbare Land bouwschool te .Voorhout fn 't voorjaar zou met den bouw begonnen worden, om voor het volgend jaar geheel gereed te zijn. Zooals wellicht bekend, zal de school komen te staan naast de gebouwen van de Nijverheidsschool te Voorhout aan de T eidschevaart fweg naar Noordwijk), met het front naarden weg. Men schrijf; ons uit Hillegom; Wij ontvingen een staat.van.de aanwezige perken in deze gemeente, beplant roet bol- en .wortelgewassen, pjet de namen der geplante gewassen en der eigenaren, die hun) gewassen voor de beplanting beschikbaar stelden Het zou ons natuurlijk te ver voeren die -lange lijsten af te drukken; we geven dus slechst een zeer beperkt over zicht. Op den Hoftum vinden we de bordjes j 1 tot en 136, voor het Wilhelminapark 1 tot en met 9, voor de Van den Endelaan i 1 tot er. met 101 Het aantal schenkers is! zeer groot, waaruit blijkt, dat allen de versiering huner plaats van inwoning hoog stellen Waar de gemeente Hillegom aan deze verfraaing veel. zeer veel arbeids kosten besteedt, daar zal Hillegom straks j een waar lustoor i zijn voor inwoner en i vreemdeling. Gaarn- hadden we dezen op- i zet nog meer geperfectioneerd gezien Wei achten het nl. van groot gewicht, den naam van het gewas te doen kennen. hetgeen zeer gemakkelijk in den bloeitijd aanleiding 1 kan zijn tot het boeke- van binnen- en buiterilandsche orders. Wel geven we toe, j dat het maken en schilderen van zooveel en zoo velerlei bordjes geld kost, maar die uitgave behoeft men zich slechst eens te getroosten; de bordjes kunnen bewaard blijven Het gemeentebestuur van Hillegom bad de vriendelijkheid aan alle schenkers een volledige lijst van het geheel te zenden, met een dankbetu-ging voor de verleende medewerking We zijn op den goeden weg, om Hillegom te maken tot tot een lustoord der provincie. Gisteren, den 9en Februari, op een stra- lenden voorjaarsdag, heeft het mooie en welvarende Hillegom in Je feestelijk ver sierde kerk van den H. Martinus. het kope ren priesterjubilé gevierd van zijn kape laan. den weleew heer E Mathot Terwijl een heerlijke .enteliicht blauwde over het fraaie dorp en een krachtige zon Omtrent het transport van de groote sluisdeur over de Noordzee naar IJmuiden, hebben we in ons nummer van gisteren eenige mededeelingen gedaan. Het trans port van de gemeente-dokken van de Waal haven te Rotterdam, was zonder incidenten verloopcn,, zoodat om 1.40 met den tocht naar Zee. door den Nieuwen Waterweg, kon worden aangevangen. Voorop voër de zeesleepboot „Brabant waarvan de machinc 1200 paardekrachten kan ontwikkelen en waarop kapitein J. de Graaff het bevel voert, en de „Drenthe", 1300 P.K., kapitein P. Kuiper. Achter voer de sleepboot „Vlaanderen", kapitein L. Hemmes. Deze laatste sleepboot ontwikkelt 500 P.K. Zooals reeds gemeld is, stond het convo.oi onder leiding van den heer P. J Boon, directeur van het Bureau Wijsmuller. Met een snelheid van 3 mijl per uur voer men weg Om ongeveer 6 uur in den na middag belette het opkomen van den vloed het, voortzetten van den tocht. Zelfs toen de „Vlaanderen" naar vo-"en was gegaan om te helpen trekken, gelukte het niet vooruit te komen Het uitwerpen van de, ankers bleek vervolgens geen beletsel te zijn, voor het terugdrijven van de sleep Na een langdurig oponthoud ging 't iets beter en toen de eb begon werd Hoek van Höjlaöd spoedig beteikt Om 1.20 passeerde men en kort daarna was het convooi in zee. Het was te verwachten, dat het een zwaar transport zou worden; toch was het nog erger, dan men verwachtte. Het voer tegen den wind in en er stond een sterke stroo ming, zoodat middernacht naar IJmuiden om assistentie werd geseind. De „Nestor" van het Bureau Wijsmuller vertrok onmiddellijk naar zee en kon teger 3 uur vastmaken, waarna het convooi lang-, zaaro noordwaarts stoomde Alles ging toen geregeld zijn gang en men verwachtte öw 1 uur 's middags te IJmuiden te kunnen rijn Intusschen had het bericht, dat het con vooi 's Woensdagsmorgens bij bet aanbre ken van den dag té IJmuiden zou aankomen, een aantal reporters en fotografen in Je gie en activiteit waren weggevroren. De scherpe Oostenwind joeg een paar journalis ten bij Wijsmuller binnen, en toen ze hoor den, dat de sluisdeur e-gens bij Schevenm- gen zwierf, vluchtten deze ridders van de vereenigingen om iedc-reen in staat te stel pen naar gelegenheden, waar warmte is, en len zijn voldoening over den groei der thee broodjes met kaas. vaderstad te uiten. „We komen straks nog wel es kijken," Een nuchtere zal wellicht beweren, dat zondere baby zal verblijd worden met een zware rollade, de vader zal honderd keer achtereen van een echte havanna mogen genieten; de geheele uitzet van sloopjes en hemdjes enz., die de mensch in zijn eerste dagen noodig heeft, is ook al beloofd, even als een zilveren rammelaar en hoogstwaar schijnlijk zullen leveranciers van balletjes, zuigflesschen, poeders, zalfjes, kindermeel en honderd en een andere artikelen wel even grootsche en edelmoedige aanbiedin gen doen. En tenslotte organiseert de Ver- eeniging voor Volksvermaak op den heu- gelijken geboortedag een optocht van alle zeiden ze tegen elkaar en allen hadden van dat straks" een vaag begrip De draadlooze had gemeld, dat het wél 1 uur in den middag, kon worden Later in den morgen kwamen er andere photografen Toen Ze op de kade kwamen, de pier voor zich uit zagen on de kpufle het onverantwoordelijk is het bewuste kind met zoovee! vreugdebetoon te begroeten; het zou een verkeerden indruk ontvangen van het leven, waardoor de teleurstelling en desillusie later te grooter zou zijn; in ieder geval is het onzinnig zooveel ophef te maken over een kind. dat precies als alle andere op de wereld komt. Maar der- De tijdelijke tewerkstelling van werkloo- zen in Drente. Een schrijven van min'ster Kan aan B. en W. van de vier groote ge» meenten. De gevaarlijke overweg bij Gaanderen zal weer bewaakt worden. De onbewaakte Spoorwegen. Een van 1.668.000. overwegen der Ned, jaarlijkscbe bezuiniging In Portugal breidt de opstandige beweging zich nit. Ernstige gebeurtenissen te Lissabon» Japan stennt het voorstel van Kellogg om Sjanghai tot neutraal gebied te verklaren. De Poolsch-Duilsche onderhandelingen dreigen afgebroken te worden. Rusland weigert categorisch deel te nemen aan conferenties op Zwitserscb grondgebied. Engeland geeft een uiteenzetting aan den Volkenbond omtrent den toestand in China. Mnnit'evoorraden ontploft in een trein op weg naar Pek'ng. Zeven wagons vernield Meer dan honderd soldaten gedood. wind achter zich voelden gingen ze weer geH}ke tfeief,enheden moet men nooit nuch. g?uw terug. Na hen verschenen nlmopera- bekijken; honderdduizend is nu eenmaal teurs. Om 10 uur zagen de ÏJmuidenaren bi-zonder getal, en dus ook de honderd- „Polygoon door de Kanaalstraat snellen, duizendste inwoner van een stad een bij- met z'n geweldig statief. Waar hij naar toe zonde-e inwoner, althans is zijn komst iets gesneld is, wéten we niet. maar 's middags bijzonders. ontmoetten we hem op een sleepboot op Daarom mag onze. oude Spaameveste we! de Noordzee. Toen het eindelijk half twaalf was, kwam het telegram: „de sleep ligt voorgaats De directie van het Bureau Wijsmuller was zoo vriendelijk geweest, een sleepboot disponi bel te stellen voor de journalisten en pers fotografen, die het convooi wenschten te gaan 'verwelkomen en zoo kwam het; dat een gezelschap van dit bewegelijk en actieve soort werëldlirigen zich om twaalf uur aan boord van de „Junior" bevond. Met halve kracht ging het langs de „Semaphore" en niet volle kracht naar zee. het merkwaar dige convooi tegemoet. 't Was prachtig weer. De zee was zeer kalm, al vonden de landrotten, die aan boord waren, dat de zee bij al die kalmie nr gal hobbelig was. Buiten de pier konden we het convooi rien naderen. Als een groote, zwarte massa stak de sluisdeur tegen den horizon af. Voorop de „Nestor" en de „Stentor', hier- achter de „Brabant" en de „Drenthe" met hun ontzaglijke sleeptrossen, waaraan de sluisdeur hing. Drieduizend paardekrachten trokken moeizaam aan het logge gevaarte. Men bedenke eens, dat slechts ongeveer anderhalve meter boven het wateroppervlak eens bedenken, wat haar te wachten staat. Zij maakt eerlang den sprong van 80.000 naar ongeveer 115.000! Groningen is in rep en roer over het kind. dat de honderddui zend vol zal maken, maa' Haarlem over schrijdt het befaamde getal in één keer met ettelijke duizenden! Zullen die duizenden even feestelijk ingehaald worden als de baby in Groningen? Het zou waarliik een grootsche gebeurtenis geven, iet9 wat men noemt, eenig in de annalen van Haarlem! Men- stelle zich de consequentie^ van deze onthalings-idec even voor! Als frappante tegenstelling met Je ge ruchtmakende voorbereidingen van Haar- fem's uitb-eiding, die zoo overdadig dru!^ KOflltlgStrsat 10 besproken en beschreven is, zal misschien een stille en bescheiden voltrekking van! Licht op. De lantaarns moeten morgen het. feit den besten indruk maken. Dat zal! worden opgestoken om 5.32. ook in overeenstemming met de omstandig heden zijn. Groningen zingt in muzikalcn r ommegang den honderdduizendste toe; „Ave uasciturnus gegroet, gij die komen gaat," en Haarlem heeft slechts den hamer- klop van den Kamerpresident: „Niemand meer het woo'd? de grenswijziging is er," Barometerstand 9 uur v.m.: 781. Stilstand, OPTICIENS - FABRIKANTEN Naar waarnemingen -n den morgen van HPHBHHHVHi Februari.' van noode. om de stad in het Nöorden in Hoogste Barometerstand 7.79 m. M. één oogenblik met 15.000 te overvleugelen 'e Hamburg. Een exportslager en sigarenfabrikant zou Laagste Barometerstand T45.3 m. M. men dan intusschen eigen initiatief kunnen, te Isafjors laten volgen I j Verwachting: zwakke tot matigen O. tot Wat het Groningsche gemeentebestuur] Z. wind; licht to half bewolkt, droog weer; deed voor één baby, kan men redelijkerwijsweinig verandering in temperatuur, niet van de vroede vaderen van Haariem verwachten ten opzichte van duizenden. Misschien zouden de nieuwe Spaarneste- ders, ofschoon overtuigd, dat zij slechts in hun eigen belang tot de groote stad ziin gebracht, bij wijze van welkomstg-oet enkele jaren .van belastingvrijheid verlangen, maar de regee-ders van Haarlem zouden dan waarschiinlijk antwoorden, dat zij hun nieu we kinderen gaarne in hun huis opnemen, maar ook de belangen der oudere telgen met mag voorbijzien. HET TRANSPORT VAN DE SLUISDEUR NAAR IJMUIDEN. De eerste groote sluisdeur voor IJmuiden, die 1.200.000 K.G. weegt, is, na djoor de sieepbooten van Bureau Wijsmuller, met een gezamelijk trekve. mogen van 3300 P.K., van Rotterdam naar IJmuiden te zijn éc sleept, aldaar gistermiddag behouden aan- gekemen. Om 1 uur des middags bevond de sleep zich binnen de groote golfbrekers te IJmuiden, zooals bovenstaande loto toont. vroegte naar IJmuiden gelokt Bij het eerste zonnegloren zwierven er eenige in de om streken van Wijsmuller; er waren er zelfs al eerder gearriveerd, fotografen, die wel licht het plan hzdden opgeval om op de pier een massa-explosie van „blitzlicht" te doen plaats hebben, teneinde een schitteren de opname te kunnen maksn Maar daarvoor was allereerst noodig, dat de sluisdeur er was en, belaas, die kwam niet. Het was 7 uur en ontzettend koud. Ener- uitstak. Bijna 6 meter bleef onder water Men moet- voorts weten, dat de sluis deur 50 meter lang, t 17ks meter boog en bijna 8 meter dik is. En met zulk eén ge vaarte moet men manoeuvreeren, door de haven en sluizen naar de voorloopige lig plaats. Dat vraagt terecht een woord van bewondering tegenover hen, die met dit moeilijke werk belast waren. Inmiddels draaide de „Junior om het con vooi heen, dat rustig in de richting van Je haven stoomde. De persfotografen zaten op het stuurhok of hingen aan de stormkabeis van den schoorsteen en schoten van alle kanten hun „Nettels" op de sleep af. De filmoperateur stond aan het dek gesmeed en draaide de slinger van zijn camra op de dansende sleepboot; het bioscooppubliek, dat straks van de trilbeelden zal genieten, wordt er positief zeeziek bij. waterstaat, den heer J. A. Ringers, den hoofd-ingenieur J. P Josephus Jitta, den heer Bosschart, hoofd-ingenieur van de N.» V Burgerhout's scheepswerf, den haven meester, e.a. Op den bavenkant had zich een groote menigte nieuwsgierigen verzameld, die bet binnenbrengen van de sluisdeur gadesloe gen. Ook bij het schutten in de groote sluis, waren veel nieuwsgierigen, waaronder ver schillende autoriteiten en deskundigen» tegenwoo-dig. Om half 4 uur was het schutten geëindigd en werd de deur bij de betonnen meerstoe- len neergelegd. Het s.s „Flandria", dat naar buiten vaart, had intusschen door dit alle» een belangrijk oponthoud. Het transport van de eerste sluisdeur behoort dus tot het verleden. Aan hen, die met zooveel kennis van zaken dit buiten- Wanneer men het manoeuvreeren „oo gewoon vervoer tot een goed einde hebben van een afstand volgt, krijgt men den in- druk, dat bet geval een eind buiten de pie ren terecht zal komen. Als leek maak je al berekeningen over den afstand, welk ze bezijden het doel zullen gereken.... om even later tot de ontdekking te komen, dat die berekening falikant uitkomt en dat er prachtig midden tusschen de pierhoofder doorgestuurd wordt. Je neemt dan bij je zelf hét besluit om ie nief meer met stuurmanskunst in te laten. Het binnenloopen tusschen de pieren ging regelmatig en even zeker volgde het con vooi zijn weg langs de „Semaphore" in de richting van 't toeleidingskanaal. De vaa-t verminderde allengs; de „Brabant en de „Drenthe" gingen vlak langs elkaar ligger., het anker werd uitgeworpen en na veel stooten der stoomfluiten en der sirenes, lag het convooi stil, in alwachling van het schutten door de groote sluis Het convooi was intusschen reeds ver welkomd geworden door eenige autoritei ten, den hoofd-ingenieur van de Rijks- gebracht. een woord van lof! Tenslotte nog een paar bijzonderheden over deze sluisdeur de eerste van de drie, welke er zullen komen. Het ontwerp is ge maakt in samenwerking tusschen de tech- rische bureaux van de Ned. Scheepsbouw Mij. en Werkspoor te Amsterdam en de di rectie van den Sluisbouw De deur beweegt rich normaal op twee rowlagens. welke be wogen kunnen worden op aan den vioCr be vestigde rails. Zij weegt aan ijzer en Staal ongeveer 1175 ton. Bij de invoering van öc nieuwe winter- diens'regeling 1927—1928 zal het electri- sche verkeer op de lijn AmsterdamRot terdam volledig zijn. Zooals bekend, gaan waarschijnlijk 15 Mei a.s. reeds vier oivvi>f electrische treinen loopen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1