SIER ÏABAlf De Katholiek Kerk in Joego-Slavië in ernstige moeilijkheden. Voornaamste Nieuws WONDER HET IS PIJLTJES -< Vrijdag 11 Februari 1927* 50ste Jaargang No. 16473 Aangifte moei, op straffe van verlies van alle rechten, geschieden uiterlifK driemaal vier en twintig uren na tiet ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad PLAATSELIJK NIEUWS. DE VERANTWOORDELIJK HEID DER VRIJHEID. Eet» rede van Chris. Jansen voor de R.K. Kiesvereemging „Credo Pugno". De benoeming van gemeentegeneeskundigen. Een staking bij woningbouw te Umuiden-Oost. Bijgeloof. DE BEVERWIJKSCHE AARDBEIEN-EXPORT. Een scheepsverbinding met Engeland. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. WEERBERICHT. De overdekte speelplaats, voor de R. K. School te Haarlemmerliede. Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. Het knikkeren De abonnementsprijs begraaft voo» Haarlem en Agentschappen: Per week 0<25 Per kwartaal3.25 rranco per post per kwartaal bij vooruitbetaling3.58 Bureaus: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 t3 lijnen) Postrekening Ne. 5970. GOUW Advertenties 35 cents per regel /raag- en aanbod-asfvertentiën 1-4 egels 60 ct. per plaatsing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiên tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling 60 ct> per regeL Bij contract belangrijke korting. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsyoorwaarden f Qfififl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7i?fJ bij een ongeval met (POKIÏ bij verlies van een hand, |9iï m bij verlies van een f Cf] bij 'n breuk van f irt bijverliesv.ee» tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende iiitkeeringen dUUU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: vU." doodelij ken afloop udU." een voet of een oog; lud, duim or wijsvinger dU." been of arm: 'V.' andere vinger. Zóoals de Minister van Eeredienst, Tri- ionowitsch, begin Ma'rt 1926 in de Skupt- schina mededeelde, ziet de statistiek der godsdiensten in dit land er als als volgt uit. Orthodoxen 5.602.207 niet 2668 pries- ters; R.-Katholieken (lat. Ritus) 4.735.154 met 3246 priesters, van dep slav. Ritus 41.597 met 14 priesters; Protestanten 216.847 met 13r geestelijken; Mohammeda nen 1.337.687 met 1100 imans; Israëlieten 64,159 met 94 Rabijnen. Waar in dezen staat allerhande nationa liteiten voorkomen, de Servische bevolking heeft in gecnen declc de meerderheid; zoo heeft de Orthodoxie evenmin de overhand, in dien zin, dat de Grieksoh-Orthodoxen in de meerderheid zijn. In weerwil hiervan deelt het Servische gedeelte, op politiek terrein, de lakens uit en helpen de ortho doxe kerk aan eene averheerschende po sitie. Servië gevoelt zich, niettegenstaande niet eens de helft der bewoners tot de Or thodoxe Kerk behoort, als executeur van de erfenis der Russische Tbeokratie. Daar de concordaats-ondarhandelingen nog altijd niet zijn afgesloten, moet de rechtstoestand der Katholieke Kerk aan het in 1914 gesloten concordaat worden ge- toe$t: dit concordaat, werd door de Ser vische Regeering destijds alleen voor de Servische gedeelten van het land erkend. Voor. het overige gedeelte heerscht op po- Iitiek-religieus gebied eene ware anarchie, waarvan echter in de praciijk weinig te merken is, daar in den geheelen staat de regeering zich brei weinig on: het gesloten Conpordaat bekommert. De grondwet waar borgt de Kek als officieel erkende gods dienstige gemeenschap geloofs- en gewe tensvrijheid; in de practijk echter is hiervan weinig te zien. In de Herzegowina hebben de katholieken na het sluiten van den vrede minstens even zooveel moeten lijden als destijds onder de Turksche heerschap pij. Honde-den Katholieken heeft men ge beld aangedaan en hun bezit geroofd. Vele stierven onder de dolk van fanatieke Ara bieren, zonder dat de autoriteiten hebben ihgeg-cpen. tn Kroatië werden de uit de kerk getreden resp. van de Kerk uitgeslo ten pripsters, die na den oorlog een natio nale Kerk, naar het voorbeeld van de Tsjechen vormden, op elke manier be schermd en in staatsdienst aangesteld. Ste fan Raditsch. de van de Kerk afgevallen Katholiek, die in 1925 als leider der liberale boerenpartij iri het Kabinet zitting nam, heeft de nieuwe kerk blijken van instem ming gegeven, en de hoop uitgesproken, door middel van deze kerk, die zich ove rigens „oud-Katholiek" noemt, en door de Duitsche oud-Katholieken wordt onder steund. de Kro'aten weer met de Serven te vereenigen. De clerus in Kroatië is groo- tendeels verarmd; zelfs Bisschoppen moeten in - armoedige omstandigheden leven. De Staat g'èeft aan de Orthodoxen 2/3 gedeel te van de voor de verschillende godsdien- gemeenschappen uitgetrokken gelden. Aan de onderdrukking der Kroaten nemen Ook de nationaal-Tsjechische kringen aan den anderen kant der grens, levendig aan- deel. Het overgaan tot de Kath. Kerk onder vindt {.ractisch zeer vele moeilijkheden. Om-, gekeerd heeft men menig katholieken be ambte door moreelen en materieelen druk gedwongen den orthodoxen godsdienst aan te nemen. De oud-Katholieken, die heel sporadisch voorkomen, kregen een eigen aalmoezenier. Daarentegen werden vele Grieksch-Kathol. priesters gedwongen van de kerk af te val len; de pastorieën en kerken warden gecon- iisceord, speciaal in Bosnië; een en ander werd stilzwijgend door de Regeering ge duld. Schoolkinderen en soldaten moeten bij bijzondere gelegenheden den orthodoxen godsdienst belijden. Een katholieke generaal is er niet, hooge katholieke ambtenaren zijn zeer zeldzaam. De verschillende school- wetsoniwerpen door de regeering ingediend, hebhen alle, het zij meer of minder bedekt, bet karakter van godsdienstnaijver. In het bijzonder wordt daar heen gestuurd, de geestelijke zusters moeilijkheden in den weg te leggen. Het verbod aan 4 door zus ters geleide scholen, tot het voorbereiden van onderwijzeressen, geven duidelijk te kennen door welken geest de regeering be zield is. Dit verbod is echter door bemid deling van de volkspartij der Slowenen weer opgeheven, tenminste gedeeltelijk. Scholieren mogen geen lid van vereenigin- gen zijn, die alleen belijders van een be paalden godsdienst of nationaliteit opnemen. Practisch zijn dóór deze maatregelen de ka tholieke vereenigingen onmogelijk gewor den: in bet bijzonder de Ajaria-congrega- ties. Natuurlijk speelt bij deze maatregelen, buiten godsdienst-politiek ook de rassen politiek een groote rol. Materieel werd de R.K. Kerk door de z.g. Agrarreform, die met een berooving der kerk bijna gelijk stond, zeer geschaad. Door de Servisch-radicalc partij bewerkt, weigerden de boeren van Dalmalië, als pachters van kerkelijke grondstukken, de huurpacht te betalen, de eenigste bron van inkomsten der Kerk daardoor verstoppend. De Kath Bisschoppen hebben nog in dit jaar tegen deze vervolging geprotesteerd, in het bijzonder tegen het onderdrukken der scholen met religieus karakter ten gun ste der godsdienstlooze scholen. Gedurende de onderhandelingen over het Concordaat stelde de regeering vele po gingen in het werk, de residentie van den Primaat, welke tot op heden Agram was, naar Belgrado over te brengen. Zij verlang de dat een gedeelte van het Bisdom Dja- kawo (het vroegere Bisdom Svrmië, het welk zooals wordt beweerd door leerlingen der apostelen moet zijn gesticht) aan het Aartsbisdom van Belgrado zou komen. Op deze wijze zocht men een reden om de ver- feening van den Primaat-titel aan den Aarts bisschop van Belgrado te rechtvaardigen. Regeeringsbladen lieten duidelijk doorsche meren. dat men aan de band van beroem de Bvzantijnschc voorbeelden, in Belgrado, als. zetel der regeering, den Bisschop ge makkelijker onder toezicht van den Staat zóu kunnen brengen dan in het katholieke Kroatië.. Een verder veel omstreden punt in de concordaatsverhandelingen was de Liturgie Rome wenschte, om het eenmaal ingenomen standpunt consequent door te •voeren en als voortvloeiend uit haar be ginsel der vereenigings-politiek, dat de Kerk de Latiinsche ritus zou behouden. Nu Is echter onder zwijgende goedkeuring en hulp der regeering een beweging ontstaan (in het begin met alleen leeken, doch thans' ook met leden van het episcopaat), die de invoering van de oud-slavische kerktaal vordert. Het grootste gedeelte van het Episcopaat is hier tegen, aangezien het hierdoor aan de Servische regeering gemak kelijk zou worden gemaakt de kerk in Joe go-Slavië langzamerhand van Rome te iso- leeren. Een minderheid (de Magyaren en Duïtschers) toonen zich verontrust, daar zij vreezen, dat zij thans nog meer dan vroe ger, hulpeloos tegenover het streven der Slaven zullen staan. Zooals de pers bericht, is een en ander reeds bij de ressorteerende afdeelingen der regeering ter spake ge bracht. Hieruit kan men zien hoe ingewik keld dit probleem is. In de parochiekerk te Semlin, alwaar voor Duitschers en Kroaten tot dusver al leen de H. Mis in het Latijn-werd gelezen, verkondigt thans een marmeren plaat, dat in het voorjaar van 1925 naar aanleiding van het 1000-jarig jubelfeestter gedach tenis aan den eersten Koning van Kroatië, Tomislaw. de jubileumsmis in de Salvische taal opgedragen is. Op grond van een spe ciaal privilegie voor Jugo-Slayië, vond, zooals een Fransch tijdschrift mededeelt, de inwijdingsceremonie der nieuwe Kérk te Belgrado op Maria Hemelvaart eveneens in de Slav, volkstaal paats Deze zefde taal mag) volgens bovengenoemde bron, voor alle misgebeden gebruikt worden, welke door het -koor worden gezongen en verder bij den sacramenteelen Zegen. De voorstan ders dezer beweging hebben dus ontegen zeggelijk een zekere overwinning reeds be haald. In Belgrado, waar de Katholieken met een Kapel var» het Oostenrijkscbe Gezant schap die nauwelijks 60 personen kan be vatten genoegen moesten nemen, heeft men thans in een afgelegen stadsdeel een nieu we eenvoudige Kerk gebouwd. Daar boven genoemde Kapel ex-territoriaal was, is de nieuw gebouwde kerk, de eerste Katholieke Kerk, die sedert eeuwen op Servischen bodem werd opgericht. Het Angelus-luideh, hetwelk sedert de dagen van Prins Eugen niet meer werd ge hoord, klinkt thans weder over de stad, waarin het aantal Katholieken voortdurend aangroeit (op heden circa 15000). De nieu we kerk, waaraan 2 Paters zijn verbonden, belooft een centrum van christelijk, geeste lijk opleven in Servië te worden. Bij de eer ste sedert eeuwen gehouden processie van het H. Altaarsacrament gaf een aideeling soldaten het Allerheiligste het eeregeleide. Aan 2 prachtig opgebouwde altaren, hier aan hadden ook dc Orthodoxen medege werkt, werd het Evangefie in de Servische taal gezongen. Deze vestiging, bijgestaan door geestelijke zusters, -werkt ook ónder de talrijke studenten der Universiteit Uoo is reeds een sludentenvereeniging opgericht onder Patronaat van den H. Cvrill en Me thodius, welke vereeniging door de Univer siteit is erkend. De geestelijke zusters heb ben een z.g. Fransch instituut geopend, het welk reeds over de 100 leerlingen telt, en welk instituut gelegenheid biedt, tot het nemen van onderricht- voor het gymnasium. De eerste leerlinge was de dochter van den Turkschen Consul, die in persoon zijn kind aanmeldde, daar hij van vroeger uit Galli- poli met de prestaties der zusters goed was bekend. De Vader heeft voor het bou wen der Ke-k een bedrag van 35.000 Lire geschonken. Vele Fransche katholieken hebben verder tot het doel bijgedragen. Uit Monastir wordt gemeld, dat in weer wil van de totale verwoesting (2 maal), door een ontploffing van een munitiedepot, de nederzetting aldaar weer werd opge bouwd en talrijke symptonen, die op ver deren groei en vooruitgang wijzen, vertoont. Bij hunne reizen in den omtrek van Monas tir ontdekten de zusters in de groote Ser vische vlakte dicht bij de grens, een aantal kampen, waarin'families uit Dalmatië woon den. die alle aan de grootste inoreele en lichamelijke ellende waren overgeleverd. Zij hadden sedert jaren geen priester gezien. Eenige kinderen uit deze kampen heeft men in een weeshuis te Monastir opgenomen. Een der opgenomen meisjes wordt nu als Katechiste voor haar landslieden opgeieid. Ziedaar licht en schaduw van de Katho lieke Kerk in het nieuwe Servië. JOSEPH PETERS S. J. In gebouw „St. Bavo", vergaderde ^Don derdagavond de R.K. Kiesvereeniging „Credo Pugno", onder voorzitterschap van den heer M. L. A. Klein, vice-voorzitter, die de bijeenkomst opende met den Chnstelij-I ken groet. Medegedeeld werd, dat de voorzitter, de heer dr. Th. Koot, wegens ziekte verhin derd is de vergadering bij te wonen; ook de penningmeester kan niet aanwezig zijn. De heer Klein heet de aanwezigen, die slechts in een gering aantal zijn opgekomen, van harte welkom, in het bijzonder den spreker, den heer Chris Jansen, directou* van het R. K. Centraal Hanzebureau te Amsterdam. Spr, uit zijn teleurstelling over de geringe belangstelling; feitelijk is de opkomst over bet geheele land bedroevend, waarvan spr enkele staaltjes memoreert. Het spijl het bestuur, dal er niet meer leven in de politieke brouwerij is en het bestuur wil daarom gaarne er wat meer leven inbrengen, waarom bet gemeend neeft niet beter te kunnen doen dan den heer Chris Jansen uit te noodigen, die door zijn woord de zoo noodige geestdrift zal wek ken. Daarom hoopt spr. dan ook, dat deze vergadering de grondslag moge vormen van nieuwe politieke belangstelling. Hierna b-engt de heer P -J- M. van fete- ring verslag uit van de werkzaamneden der Politieke Adviescommissie over 1926. In zijn verslag wijst de heer Van Tetaring er na de verschillende vervullingen van vacatures in bestuur en P. A. C. erop, dal het blijft te betreuren, dat de belangstel ling onder de Katholieken voor het. open bare Katholieke leven in deze stad beneden het vriespunt blijft. Aan critiek ontbreekt het doorgaans niet, doch voor een werkda- dige medewerking is zoo goe-d als niemand te vinden Verder memoreert spr. de werkzaamhe den voor het opstellen van het politiek advies voor de candidaatstelling van leden voor den gemeenteraad. Op uitzondering van de heeren Dr. C. H. Kuenen en J. H. Visser,-die bedankten,verklaarden de. ove rige R. K. gemeenteraadsleden zich yoór een herbenoeming bereid. Inmiddels hebben de voorbereidende besprekingen reeds een aanvang genomen, welke evenwel door den onzekeren en vertraagden toestand der annexatie ten zeerste worden bemoeilijkt. De P. A. C. heeft in het afgeloopen jaar aan verschillende belangrijke v aagstukken haar aandacht geschonken. Dit neemt niet weg, dat zij nog vruchtbaarder zou kunnen werken, wanneer de gedachte bij de reor. ganasatie voorgezeten, door aller medewer king beter tot haar recht zou kunnen komen en wanneer de Katholieke raadsleden, elk voor zich, meer gebruik zouden maken van de 'voorlichting van dit adviseerend Ver- trouwensinSlituut. Spr. gelooft, dat deze gansch nieuwe toe stand langzaam za! moeten inwerken in het Katholieke politieke «.leven. Toch stemt het hoopvol, dat deze zelfde gedachte langzaam aan doorbreekt en doorwerkt, ook elders. Slechts zeer langzaam zal evenwel het ont wikkelingsproces voortschrijden, omdat,, wat menschelijk en dus begrijpelijk is, de zit tende besturen er niet veel voor gevoelen. Spr. hoopt echter, dat op den duur het belang der partij de victorie zal behalen. De verstandhouding in de P. A. C, liet niets tc wenscben over en hét verslag sluit met den wensch, dat zdeze uitnemende factoren de zeer belangrijke besprekingen, welke aan de a.s. candidaatstelling zullen -vooraf gaan, zullen blijven beïnvloeden. (Applaus). Na een dankwoord van den voorzitter wordt overgegaan tot verkiezing van een bestuurslid in de vacature van inej. Alê.fta Smits, die wegens vertrek voor hst be stuurslidmaatschap heeft bedankt. De voor dracht van het bestuur luidt; 1. de heer Luyten, 2. de heer Van Edenburg. Gekozen wordt met 40 stemmen de heer Luyten. Drie stemmen werden uitgebracht op den heer v. Edenburg en drie stemmen blanco.' De benoeming van gemeente- geneeskundigen. Dan doet de voorzitter mededeeling van van het feit, dat thans van het gemeente bestuur verschenen is een voordracht voor de benoeming van twee doctoren in den gemeentelijken geneeskundigen dienst, dit met het oog op uitbreiding van den dienst. Vier doctoren worden voorgedragen en hierbij-wijst spr. op de noodzakelkijheid om tenminste één van de twee doctoren eèn Katholiek te doen zijn. De benoeming van déze twee doctoren voor den gemeentelijken geneeskundigen dienst is van .zooveel belang, dat de Katho lieken mogen eischen, dat één van die twee een Katholiek is. B. en ,W> hadden, meent spr., in deze zaak open kaart moeten spelen en met open vizier de voordracht moeten opmaken, erkennende het recht, dat de Roomsch- Katholieken in deze hébben. Nu is maar één {van de vier voorgedragen doctoren een Katholiek. Er zijn vele redenen, waarom de Katholie ken een Katholieken dokter voor den Ge meentelijken geneeskundigen dienst moeten eischen en spr. noemt die redenen; Ie om de verderfelijke -practijken van het neo- Malthusianisme tegen te gaan; 2e omdat een geneesheer in vele gevallen principiëele beslissingen moet nemen; 3e omdat vooral met het oog op de noodzakelijkheid van iiet voo-zien van de H.H. Sacramenten der Ster venden alleen een R. K. de juiste raadsman kan zijn; 4e omdat men bij opneming in een ziekenhuis zoo. gemakkelijk in een vreemd ziekenhuis terecht kan komen; 5e omdat men in vele gevallen een specialist noodig heeft en het hier weer om de principiëele zijde van de kwestie gaat; 6e omdat de vrije dokterskeuze anders bij den Gemeentelijken Geneeskundigen dienst zeer beperkt zou zijn, wanneer zich geen enkele R.-K. dokter bij den dienst bevond; 7e om de dealende rechtvaardigheid; aan den gemeentelijken geneeskundigen dienst is geen enkele Roomsch-Katholiek verbonden. Daarom moeten de R. K. tenminste één vertegen woordiger eischen. Spr, wil er ten slotte op wijzen, dat B. en W den moed missen om een Katholiek dokter als Katholiek voor te dragen. Dat mogen de Katholieken zoomaar niet goedvinden. (Applaus) Hierna neemt de heer Chris Jansen hei woord, Rede Chris. Jansen. Eerst sedert dezen avond is spr. overtuigd, dat zijn optreden bedoeld is als een poging om geestdrift op te wekken en spr. za! trachten geestdrift op te wekken in deze kern van de kern der Roomsch-Katholirke kiezers van Haarlem en spr. zal dat doen om te realiseeren de pretenties die de Roomscb-Katholieke kiezers in dezen tijd moeten hebben. Binnenkort staan wij, aldus spr., voor de verkiezing van leden voor de Provinciale Staten en daarbij moet vooropgesteld wor den, dat deze stembus voor de Prov. Staten de eerste is na de stemming voor de leden der Tweede Kamer in 1925. waarvan de uitslag,- aanvankelijk een rechtsche meer derheid -brengend, later tot zooveel teleur stelling heeft geleid; de eerste stembus ua die, weke na een aanvankelijk gemeen schappelijk optrekken, zooveel deceptie bracht. Dóór de herinnering daaraan, wordt de Roomsch-Katholieke kiezer thans wel eenigszins onaangenaam gestemd. In 't kort memoreert spr. het November-gebeuren, de daaropvolgende crisis en als resultaat het ministerie van zaakwaarnemers. De hoogste appreciatie, waaronder de nieuwe heeren konden optreden was: ge matigde onverschilligheid. Daarvoor kon men reeds dankbaar zijn, maar toch mag deze dank er niet toe leiden, dat men zou ver geten, dat. déze onbehagelijke situatie on- gewenscht en onvruchtbaar is. Het is geen ministerie, aldus spr., om er voor te vechten, maar om er een potje mee te kienen; het legt alle moties, welke in de Kamers worden aangenomen, naast zïph neer; het bindt geen strijd aan; het geeuwt er bij. En in deze geeuwstemming komt men weer tot den Roomsch-Katholieken stemge rechtigde en vraagt hem te doen. wat plicht, geweten en overtuiging va nhem vragen. Die taak is ondankbaar, zeker, maar ze is noodzakelijk. Ze moet mei geestdrift vervuld worden en die geestdrift moet geëischt worden. Daar Is reden voor. Spr. wijst er op, dat thans hier en daar een onbegrijpelijke stemming heerscht, een stemming, die zich ongeveer als volgt laat beschrijven: „In 1925", zoó zégt men, „-wer den wij ook opgeroepen om te stemmen en wij hebben onzen plicht-gedaan; rechts kwam in de meerderheid en zie, wat ge beurde? De vertegenwoordigers waren zelf niet eensgezind en hebben hun vrijheid her nomen. Nu hernemen wij op onze beurt onze vrijheid. „Roep ons daarom niet meer op!" Eén dergelijke mentaliteit is thans gere zen en zij berust op een afschuwelijk mis verstand. Want de Roomsch-Katholieke Staatspariij bleef binnen dc perken van het toelaatbare offervaardig. Zij. heeft om haar vrijheid niet gebedeld, maar die op smadelijke manier thuisgestuurd gekregen. Die vrijheid is er thans gekomen, maar die vrijheid heeft geen vermindering van de verantwoordelijkheid meegebracht, voor nie mand! Al het gehengel naar de medewer king der R, K. Staatspartij voor een ■meer derheids- of imnderheidsfo-rmatie bewijst de hoogte van hef prestige, dat de R. K. Staatspartij bezit. Het bewijst, dat het op voeden van de katholieke mentaliteit en de degelijke leiding „deze" situatie heelt ge schapen,. dat geen duurzame regeering mogelijk, zal zijn zonder dè R. K. Staats partij. De R. K, Staatspartij kan voor zich ihans rustig afwachten; ze heeft geen chaperon noodig voor haar politieke richting; men kan pogen, haar invloed te beknotten, maar haar missen kan men niet. Daardoor echter groeit de verantwoorde lijkheid van de R. K. Staatspartij. Dan bc-,handelt, spr. de vraag, of de R. K. Staatspartij een minderheidsformatie moet aanvaarden. Spr. erkent, dat er misschien wel iets voor te zeggen- valt en als eerst aangewe zen zouden voor medewerking dan in aan merking komen de Anti-Revolutionairen, die hebben getoond inderdaad bondganooten te kunnen en willen zijn en spr. herinnert in waa-deerende bewoordingen aan hun houding bij het November-gebeuren. Het ontbreekt wellicht niet aan waardee ring, maar moc-t men daarom zoo onver vaard beginnen? Met zulk een minderheids kabinet zou men niet verder komen, dan de vestibule van het huis, dat toegang zou geven tot een Christelijke regeering; want de twee groote Protestantsche groepen hou den afbrókkelen en dat mag niet gebeuren, wil men een numerieke Christelijke meer derheid niet verliezen, waardoor revolutio naire neigingen de overhand zouden gaan krijgen. Het is de taak der Roomsch-Katholieke kiezers om geestdrift te wekken éoor eigen zaak, om te verhoeden dat een schen- nendc hand wordt uitgestoken naar hetgeen na veel moeite eindelijk is verkregen. Spr. behandelt tevens de uitingen, die een minderheidskabinet wenscben met de Vrijz. Democraten en spr. wijst er bij de beantwoording daarvan op, dat men in Nederland nog lang niet toegekomen is aan wat men pleegt te noemen: de uiterste noodzaak; evenmin dus ook een samenwer king met de S. D. A. P. In verband juist met het feit. dat dc S. D. A. P. steeds beweringen klaar heeft, dat zij niet tegen den godsdienst is, herinnert spr. aan de kerkvervolgingen in Mexico. De .S. D. A. P. betuigde haar siynipatjrie niet aan de onderdrukten, zij zond integen deel een telegram van hulde aan president Ca 11 os. En zou de R.K. Staatspartij zulk een mede werking Willen hebben?.... Maar wat dan wel? vraagt men. De logische oplossing is, dat de Christe lijke partijen weer tot elk: nde- komen in een Christelijk bewind, maar niet tot eiken prils. Spr. begrijpt de moeilijke situatie, waarin de Christ. Hist, verkeeren. Ze kunnen en willen wel, maar „durven" niet. En nu beweert men, dat de Roomsch- Katholieken zelf verantwoordelijk zijn voor de scheiding, omdat zij te veel voor zich eischten, maar spr, ziet slechts één feit: Er waren 3 bondgenootec. waarvan één de 'Wee andere in de steek bet! Noodig is, dat er een andere mentaliteit komt. Een partij als de R. K. behoeft niet te forceeren; laat zij daarom zorgen voor eigen versterking om zelfs bij blijvende verwijde ring te komen tot een oriënteering in andere richting. Daaróm mag de R. K, Staatspartij niets van hare kracht verliezen en het cri- ferium daarvan zal zijn de stemming voor de Prov. Staten. Men wil die stemming als een minder belangrijke qualificeeren, maar daartegenover stelt spr. de belangrijke func tie van Prov. Staten en Gedep. Staten, van deze laatste vooral met bet oog op haar invloed op gemeentebeleid. Juist nu moet de vaste en ongebroken eenheid naar buiten blijken. Laat men toonen, dat de Katholiek ver geeft, maar daarom zijn plicht niet vergeet. Wil men dat bereiken, laat men dan geestdrift vatten, om er Haarlem mede te begeesteren. Men wil propaganda gaarne soms ais iets inferieurs kenmerken, maar daartegenover stelt spr., dat niets kan be reikt -worden zonder propaganda. Van pro paganda hangt alles af. Laat men de moei lijkheden niet uit den weg gaan. Propaganda is noodig om te blijven vechten voor eigen Christelijke Cultuur. (Luid applaus). De voorzitter spreekt een hartelijk woord van dank. Spr. wijst nogmaals op het belang van de Statenverkiezing en behandelt het advies, waarvoor unaniem mr. Bomans en de heer Hooy als nummer 1 en 2 op de lijst geplaatst zijn. Spr. hoopt, dat deze twee heeren ook op deze plaatsen met overweldigende meer derheid van stemmen voor dc groslijst ge kozen zullen worden. Ten slotte herinnert spr. er aan, dat geest drift toch zoo ^broodnoodig is in Haarlem. Men moet vooruit; alle Roomsch-Katholieke kiezers moeten hun stem op de Roomsch- Katholieke lijst uitbrengen. Hierna deelt spr. nog mede, dat rar.' Bomans vóór de verkiezing der Prov. Sta-, ten nog een spreekbeurt zal vervullen. Spr. hoopt dan op een groote opkomst. Bij de rondvraag vroeg een der leden o.m., o! in verband met de voordracht voor twee geneeshecren voor den Gemeentelijken geneeskundigen dienst, in het college van B. en W. van Katholieke zijde daartegen niet geageerd is. De voorzitter antwoordde, dat in B. en W. van Katholieke zijde datgene gedaan is, wat verwacht mocht worden, er is kracht- dadig geageerd. Meer kan spr. ook om tac tische redenen daarvan niet zeggen. Hierna werd de vergadering gesloten met den Christelijk en groet. Door een 12-tal schilders, werkzaam aan een blok woonhuizen aan den Velserduiner- buurtweg te IJmuiden Oost, is het werk neergelegd, omdat het loon over de afge loopen week niet is uitbetaald. Hei schilderwerk is - door den aannemer Een onzer abonné's zendt ons bijgaand briefje, hetwelk hij ontvangen heeft. Vlaamsche geluksbrief. „Deze geluksbrief werd mij door een vriend gezonden, en ik stuur hem door, om den ket ing niét te verbreken. Maak er een afschrift van en stuur dat aan viër anderen, wien je geluk toewcnscht (binnen 24 uur). De ketting is begonnen door een Ameri- kaansch officier in Vlaanderen en moe driemaal dc wereld doorgaan. Op den vierden dag zult u geluk krijgen. Het is positief- merkwaardig, dat de voorspelling is vervuld, sinds de ketting is begonnen. Dus stuur hem door in nog drie afschriften en zoo spoedig mogelijk en zie wai er den vierden dag gebeurt! Houd hem niet in huis." Het was een goede gedachte van dezen abonnc, ons dit briefje te zenden, want het geeft ons een gereede aanleiding, hier weer eens met nadruk te wijzen op het absurde bijgeioof dat aan het zenden van dergelijke geluksbrieven" zooals nsit dat pleegt te noemer», vastzit. Even bijgeloovig s het zich ongerust te maken over het ontvangen van zoo'n brief. Wat dergelijke „geluksbrieven" behelzen, rr.eenen we wel als bekend te kunnen ver onderstellen en daarop wenschen we dus niel den' nadruk te leggen, maar wel op het fèit, dat zoovelen zich aan de verzen ding ervan schuldig maken. .Schuldig maken," zeggen we met op zet, want hij of zij. die dergelijke brieven aan goedgelcovige menschen verzendt, han delt misdadig. Het is toch bekend, dat vele gezinnen, overigens ook van brave en weldenkende Katholieken, in beroering komen en da genlang in angst -verkeeren bij de ver schijning van een dergelijken „geluksbrief" en zij, die maar heel weinig met bijgalo-o- vigheid ophebben, geraken in „zak en asch" en haasten zich aan het verlangen van den onbekenden afzender te voldoen uit vrees voor de vermeende onheilen,, welke dan volgens afzenders profetische neigingen hem of haar misschien zouden kunnen treffen. Het is belachelijk, dat zoovelen zich nog door dergelijke bangmakerij laten beïn- loeden. En meen nu niet, dat" alleen goedgeioo- vige menschjes, en personen die bijgeloo vig zijn,hiervan de dupe worden. Zelfs zij, dié overigens altijd den mond vol hebben en spo ten met de bijgeloo- vigheid van de Katholieken, de zooge naamde verlichten, maken voor zoo'n geval een uitzondering en wagen het niet, te wei geren,. dergelijke absurditeiten over de we reld te helpen verspreiden. En dat in 1927!.... - Wie er hej meeste „geluk" mee heeft, dat is de post. Dié incasseert van ieder, die zoo'n brief ontvang vier postzegels van 10 cent. zegge 40 cent, maar iedereen begrijpt, dat het aantal postambtenaren te klein zou worden als iedereen aan het ge bod gevolgd gaf, want de vier, die den brief ontvangen, dienen hem ook weer aan vier door te geven, wat een getal van 16 geeft; deze zestien geven door aan vier anderen en brengen het getal op 64; deze 64 op 256; na éenige weken loopt 't getal reeds in de duizenden en millioenen. En is de we reld zooveel ongelukkiger omdat millioe nen zich om de bedreiging niet storen? Een Koninklijke g'it voor de restauratie van Gouda's geschilderde kerkramen- De moord te Icrseke. Dc verdachte blijft hardnekkig ontkennen. De uitvoer van Nederlandsche Landbouw* producten. Autobus-diensten in Zuid-Holland. De drooglegging der Zuiderzee. De werkzaamheden bij Zurich begonnen. - Een gevecht tusschen 500 schepelingen te Tandjong Priok. K. M. de Koningin eenige dagen ongesteld geweest. Bank voor maatschappelijk hulpbetoon. Een daadwerkelijke bestrijding van des woeker. De staking der taxi-chauffeurs te Amster* dam opgeheven. Een belangrijke verklaring van Briand inzake China. Chamberlain in het Engelsche Lagerhuis over China. Het conflict in de Fransche diamant-ia* Jus trie bijgelegd. Tusschen O'Malley en Tsjen is overeen stemming bereikt inzake de Engelsche con cessie te Hankau. Opmarsch der Noordelijken tegen de Zui delijken. De nieuwe inspecteur-generaal der Chi- neesche douane zal zijn functie niet aan vaarden. Een voorstel van Amerika tot aanvulling van het verdrag van Washington. do* iedereen er* zoo op qesteid Nerqer» jmdf men eer. merk daï met zdóoee' zony bereid er» doarby voor zóón mcfiqen prtj^ s/erkrqqbnor tb Welk merk ib Inwon?' o» Nederlandsche pyprookerx W»0C ST» l'NtOOOCVS, Nit.-)EUE3! 05c^,.vc-en onder aanbesteed aan de firma Voerman, te Haarlem. Deze was de vorige week niet bij machte, het loon uit te betalen en tot op heden hebben de schilders nog niéts van dit week loon ontvangen. Van werknemerszijde vernemen wij, dat de aannemer van het schilderwerk nog ver schillende vorderingen op andere aannemers heeft en daardoor in staat zou zijn, de loonen alsnog uit te betalen Van werkgeverszijde deelde men ons mede, dat de firpia Voerman bezig is, van het werk af te komen en het aan een ander opgedragen te krijgen, die het dan wel met hetzelfde personeel zal voortzetten. Naar wij 'vernemen zullen ook dit jaar door dé veilingbes turen te Beverwijk maatregelen worden genomen cm een directe scheepsverbinding te krijgen met Engeland, voor de inzending van versche aardbeien tijdens de campagne. Zooals men zich zal herinneren, had men zich het vorige jaar ook van een scheeps. gelegenheid verzekerd, terwijl de verlading, dank zij de bereidwilligheid van de directie, in do haven van het Hoogovenbedrijf kon geschieden. Ten gevolge echter van de mislukking vaa de aardbeienoogst is toen van de ge- Barometerstand 9 uur v.m.: 778 Stilstand. li ent op. De lantaarns moeten morgea worden opgestoken om 5.34. Naar waarnemingen <n den morgen vaa 11 Februari. Hoogste Barometerstand 777.3 m. M. tc Dresden. Laagste Barometerstand 743. m. M. te Isafjors. Verwachting van den avond van 11 tot den avond van 12 Februari: Zwakke wind, meest uit O. richtingen; nevelig tot licht bewolkt: droog weer; wei nig verandering in temperatuur. legenheid geen gebruik kunnen gemaakt worden. Het besluit van den gemeenteraad goedgekeurd. Voor Ged. Staten ven Noord-Holland werd de vorige week behandeld het be zwaarschrift van bet R.-K. schoolbestuur te Haarlemmerliede tegen het raadsbesluit dier gemeente, waarbij werd afgewezen het verzoek om gelden uit de gemeentekas be schikbaar te stellen voor den bouw van een overdekte speelplaats voor lichamelijke oefeningen. Thans hebben Gedep. Staten uitspraak ge daan en het besluit van den gemeenteraad van Haarlemmerliede goedgekeurd. Gedep. Staten zijn dus van meening, dat terecht de financUele medewerking voor de stich ting van een overdekte speelplaats is gewei gerd. Naar men ons mededeelt viert de afd. Haarlem van bovengenoemden Bond op Zondag 13 Febr. a.s. 's avonds te 7 uur haar 9e jaarfeest in het gebouw der Militaire Vereeniging, Zot testraat 14. Deze vergadering zal een feestelijk karak- ter dfagen, opgeluisterd worder, door de Jazzband muziek The Funny Fellows" ea den humorist Schrama- Als spreker zal optreden de heer Jansen, uit Amsterdam. Alle niet-aangesloten R. K, Transportar beiders wordt aanbevolen lid te worden vaa bovengenoemden Bond. Hiertoe kunnen zij zich aanmelden bij den beer M. J. H. Looroan, voorzitter, Ruy- chaverstraat 20 en den heer Th. Bulters, secretaris, Zuidpolderstraat 63. Tevens worden de leden herinnerd dat Zon* dagmorgen te 8 uur de H. Mis zal worden opgedragen voor bovengenoemden Bond, kerk Nieuwe GroennJarlct Een 10-jarige jongen heeft gisterenmiddag met een stuitar een spiegelruit ter waa de van 1£®, in perceel KL Houtstraat 4, in- gegopi4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1