Radio-Omroep. Het kind van de heide Onder de Italiaansche belasting op de vrijgezellen vallen ruim ander-* half millioen belastingplichtigen. Een Italiaansche Kruiser naar de Chineesche wateren. Verwarde berichten uit Portugal. De opstand breidt zich uit. De nieuwbenoemde inspecteur der Chineesche douane wenscht deze functie niet te aanvaarden. Onder de Kadio-berichten: Eert belangrijke verklaring van Briand Inzake China. Het conflict in de Fransche diamant-industrie bijgelegd. Chamberlain in het Engelsche Lagerhuis over China. Inzake de Engelsche concessie te Hankau is tusschen O'Malley en Tsjen overeen stemming bereikt. De opmarsch der noordelijken tegen de zuidelijken. GEM. BUITENL. BERICHTEN. BINNENLANDSCH NIEUWS. De verplaatsing van werkloozen. Drooglegging der Zuiderzee Avondfeest op den Hofvijver te 's Hage op Juliana-dag. FEUILLETON. De Koningin ongesteld geweest Bank voor Maatschappelijk Hulpbetoon. Buitenland sche post over Vlissingen. Lichting 1926 veld-artillerie I ntendance-troepen. LUCHTVERKEER. De nieuwe tocht van De Pinedo New- Y orkParijs. UIT ONZE OOST. Jhr. De Graeff's verbtyf aan de Westkust van Sumatra. Een gevecht tusschen 500 schepelingen. AMSTERDAMSCH NIEUWS. Het conflict in de kleeding industrie. De Amsterdamsche Politiebond en de bezuiniging. Bezoek van Minister Lambooy. Grondwaarde in het centrum der stad. HANDEL EN NIJVERHEID. Nederlandsch fabrikaat. KERK EN SCHOOL. Prof. Snouck Hurgronje. KUNST EN KENNIS. G. W Lovendaal 80 jaar. Het mandcat der Fran* sche Kamer. Zooals men weet, zijn er stemmen opge- «aan, die een verlenging van het mandaat ■der Kamerleden bepleiten. Onmiddellijk is er van verschillende zijden verzet tegen een event, besluit in dien zin aangetee- kend, daar de huidige Kamer werd geko zen voornamelijk op het program van de stabil;satie van den franc, en üu deze vrij wel tot s and is gekomen, haar tijd heeft uitgediend. Een der kleinere Parijsche bladen heeft onder de Kamerleden zelf een enquête in gesteld en de meening gevraagd van dé- putés van alle partijen. Hun bijkans eens. gezind oerdeel luidde nega ief; zi) waren van meening. dat een Kamerlid bezwaarlijk zelf de verlenging van zijn mandaat kan afkondigen en dat, doet het «eval zich inderdaad voor, de regeering een dergelijk initio tief moet nemen. Alleen de heer Binet, afgevaardigde voor het dep. Creuse. is voorstander. De mone taire en economische toestand slsmede de reeds ondernomen arbeid vercrichen een stab liteit der regeering en een con inui- teit in de politiek, Welke vérkiezingen zou den kunnen verstoren. Trouwens, zoo voegt hij er aan toe. in da Kamer ia ieder* een voorstander van een verlenging van bet mandaat. Maar er eijn er, die het open-. Ujk zeggen en zij, die er gaarne van wil den prof teeren zonder het te zeggen. In usschen hebben een groep Senator en een wetsontwerp ingediend strekkende om den duur van het mandaat der gemeente raadsleden op zes jaar te brengen. - De belasting op do Italiaan, scno vrijgezellen. De rflmisterraad heeft de bepalingen goedgekeurd van de nieuwe belastingwet voor de vrijgezellen. Deze wet bestaat «ut twee gedeelten. Het eerste gedeelte bevat een schema van het bedrag der be lasting, dat door alle vrijgezellen moet worden betaald varieerende met den leeftijd' wan den belas Ingbetaler en on geacht de pos tie, die hij in het maatschap- peli;k leven inneemt. Het tweede gedeel e betreft de hoogte der belasting overeen- komstig het inkomen en deze belasting zal alleen gelden voor hen, die daarin .werden aangeslagen. Volgens het eerste deel zullen de vrij gezel ed van 25 tot 30 jaar per jaar 25 lire hebben te betalen; vrijgezellen tot 35 jaar 35 lire per jaar en vrijgezellen tot 65 jaar 25 lire per jaar. Van de belasting worden vrijgesteld katholieke pries' ers, leden van godsdienstige orden, oorlogsinvaliden, of ficieren en onder-officieren en vreemdelin- ®oI< als zif permanent in Italië wonen. vaders, die zoons hebben zonder ei^en miiomen, zullen de belasting voor hun zoons, indien deze vrijgezel blijven, moe ten betalen. Uit de statistieken valt op te maken dat ongeveer 1.700.000 personen onder de belasting zullen vallen die naar schatti/ig «en paar honderd millioen lire per jaar zal «pbrengen. Een Italiransche kruiser naar Sjanghai, De Italiaansche kruiser „San Giorgio" zal binnen enkele dagen naar de Chinee sche wateren vertrekken. Het voorstel van den Ametikaanschen wtaats-secretaris Kellogg om .de zone van Sjanghai neutraal te verklaren, vindt over het algemeen in Italië meer bes rijdin/5 dan voorstanders. De officieuse Tribuna", het otficeele orgaan der fascistische partij slangen van Amerika niet ge. ijk zijn aan die van de Europeesche mogendheden. Het blad zon zich er niet over verwonderen, wanneer een voorstel zou komen om in Washington een confe rentie te houden ter bespreking van het Chineesche vraagstuk, evenals in 1921. Andêre bladen leveren gematigder com mentaar en houden in de eerste plaats re kening met den wensch s'eun aan Groot- Brittannië te verleenen terwijl nog andere bladen het voorstel geen practische waarde toekennen. Een Exchange-bericht meldt nog dat on der de landingstroepen op de San Gior gio' zich een detachement fascistische militie bevindt. De revolutionaire beweging in Portugal. OTt de elkaar veelal tegensprekende be richten is thans wel op te maken, dat de revolutionairen in Oporto hebben gefaald en reeds zijn bedwongen, doch dat zij in Lissa bon een sterker positie bezet houden. Duidelijk is nu geworden dat de opstand een politieke revolutie is, welke alle link- sche elementen de republikeinen en radica len, tegen de dictatuur van generaal Car- mona omvat. Ook zijn het niet langer meer de militairen, die de beweging leiden, maar een deel der burgerlijke bevolking, die in een comité van „republikeinsche concen tratie" is gegroepeerd. Haar program is' terugkeer naar de grondwet, met eenige hervormingen van de kieswet en een ver sterking van de positie van den president der republiek. Onder de leden der event, nieuwe regêe- ring werd ook genoemd Alfonso Costa, oud-minister en leider der Portugeesche delegatie van den Volksbond. Hij bevindt zich echter te Parijs, waar hij heeft ver klaard, dat deze nieuwe revolutie zich tegen de ware revolutionairen keert. De Portugee- scfie grondwet wordt door de opstandelingen verdedigd en alle Portugeesche democraten verklaren zich tegen Carmona. Lissabon beschoten. Volgen, berichten van de Portugeesche grens bombardeeren de oorlogschepen, die in de Taag liggen en de regeering trouw zijn gebleven, op hevige wijze Lissabon, waar de granaten aanziAilijke schade aanrichten. _De Censuur zorgt er voor, dat het bijna niet mogelijk is betrouwbare berichten uit Portugal te ontvangen. Gisterenavond laat zijn te Londen evenwel eenige berichten ontvangen, waaruit zou blijken, dat over het algemeen de 'jestand in Portugal gun stiger is. De Britsche admiraliteit ontving door be middeling van de Duitsche duikboot „Wind sor" een radio-telegram van den Britschen consul te Oporto, waarin wordt medege deeld, dat de toestand aldaar op het oogenblik weer rustig is. De Portugeesche ambassade te Londen gewerd een telegram van den Portugeeschen minister van bui- tenlandsche zaken uit Lissabon, waarin wordt gemeld, dat de opstand te Oporto de finitief onderdrukt is. Uit andere bronnen wordt evenwel ge meld, dat de rebellen te Lissabon terrein winnen. De correspondent van de Daily News seint, dat de gevechten te Lissabon reeds veertig uren voortduren. Alle tele graaf- en draadlooze stations zijn onder toe zicht der regeering gesteld. Ofschoon de rebellen te Oporto, na een bombardement van verscheidene dagen zijn onderworpen, breidt de revolutionaire be weging zich uit. De correspondent van de Daiiy Mail, aan de Spaansch-Portugeesche grens, seint, dat de rebellen te Lissabon ter rein winnen. Het oorlogsschip „Benco de Jaro" is naaf de rebellen overgegaan en heeft de kazernes beschoten, terwijl deze tegelijkertijd door de rebellen werden aan gevallen. De correspondent van het blad te San Sebastian seinde Woensdagavond, dat gene raal Primo de Rivera aan de journalisten te Madrid heeft medegedeeld, dat volgens de jongste berichten uit Portugal de toe stand daar zeer ernstig is en de revolutio naire beweging zich uitbreidt. Bijna geheel Nocrd-Portugal moet zich in handen der opstandelingen bevinden. De correspondent van de Daily Mail, te Parijs meldt, dat volgens aldaar ontvangen nog niet bevestigde telegrammen uit Madrid generaal Carmona zou zijn gearresteerd. Brand op een Marinewerf. Gisteravond is te New-York op een ma rinewerf brand uitgebroken. Drie opslag plaatsen zijn geheel verbrand; vijf stukken afweergeschut werden vernield. De waarde wordt op een millioen dollar geraamd. De strijd in Nicaragua. Het departement val) buitcnlandsche za ken der V. S. verklaart volgens 'n draad loos bericht niets af te weten van de om standigheden, waaronder vier burgers der V. S. contractueel bij de troepen van Diaz dienen, twee als vliegers en twee als in. structeurs bij dc politie der conservatieven. De -strijd om Chinandega, 60 mijlen ter N. W. van de hoofdstad Managua, duurt nog voort. Liberalen en conservatieven betwis ten elkaar de gewichtige spoor-, telegraaf- en telefoonverbindingen van dit punt. Dc Chileensche Kabinetscrisis. Het gerucht loopt dat de president van Chili zal aftreden of met verlof zal gaan en het bewind zal overlaten aan den kabinets formateur Ibanez, die door het leger wordt gesteund. In een perscommuniqué van het ministerie van Oorlog wordt gezegd, dat de invloed van Moskou moet worden gebro ken door epn reorganisatie der regeering en het er in brengen van nieuw bloed. Oorlogsmateriaal uit de V.S. Een draadloos bericht uit Los Angelos meldt, dat aldaar terecht staat de Mexi- caansche generaal Enrique Estrade, die verscheiden jaren 'geleden leider was van den opstand tegen het regiem van Obregon. onder de beschuldiging van samenspanning tot schending der onzijdigheid van de Ver. Staten. Hij verklaarde, dat hij door Mexi- caansehe zakenffrma's in 'dienst was 'geno men om in de V. S. oorlogsmateriaal te koopen. De Surtaxes. Edwardes, die tót opvolger van Aglen werd benoemd als inspecteur-generaal der douane heeft geweigerd die functie te aan vaarden, wegens de onmogelijkheid om een heffing der surtaxes van 2J4 pCt. te gelas ten, gezien het verzet van Japan, welks toe stemming noodzakelijk is. BLOEDTRANSFUSIE. Het Middlesex-ziekenhuis te Londen heeft dezer dagen vrijwi'ligers opgeroepen voer bloedtransfusie en die roeostem heeft reeds gehoor gevonden; het ziekenhuis be schikt thans reeds over een „corps" van 45 man. Het normale aantal operaties, waarbij bloed-transfus'e vereisrht is maakt het, naar wij in de Engelsche bladen le zen, noodig. eens in de drie maanden een beroep te doen op elk dezer vrijwll'igers. De ziekenhuis-au'oriteitcn zouden het corps zoodanig wi'len uitbreiden dat het slechts noodig is eens in de zes maanden van dc diensten van eiken vrijwilliger ge bruik'te maken. MEL A AT SCHHEIC IN RUSLAND. Het gebied der Kabankozakken in Rus land bekleedt de eers'e plaats wat het aantal melaatschen aangaat. Gedurende de laatste vorstelling werden 203 lijders aan deze vreeselijkë ziekte geregistreerd. UIT DE OEKRAÏNE. In de Ukraine bevinden zich een ontzet tend aantal kinderen en jeugdige personen, die ouderloos en zonder toezicht rond dwalen. Alleen het totaal verwilderde uiterlijk van deze kinderen spot roet elke beschrijving; in troepen van 2025 samen- stelen en rooven zij bij hellicht-n dag en zijn de schr k van land en stad. Onder hen zijn bloedige vechtpartijen aan de orde van den dag. In een gouvernementsstad vond men in een gedeeltelijk ten einde gebouwd gymna sium vele lijken, Dat is niets wonderbaar- 'ijks, want roof en moord behooren hier tót de degeiijksche verschijnselen. Voor korten tijd geleden werd in de Katnedraal een feestelijke vermoord. Tegen het einde van dc vesper, traden een paar jonge men- schen aan het altaar vermoordden den priester, grepen aan kerkgereedschap wat hun van waarde voorkwam en verlieten daarop rustig de kerk. Dat al'es vond voor de oogen van de aanwezige geloovigen plaats. VOORSCHRIFT tot gebed OF SCHOLEN, De minis'er van onderwijs van Peru heeft aanleiding gevonden, met allen nadruk op een in April 1926 gegeven voorschrift te wijzen, volgens hetwelk op alle scholen opvoedingsgestichten en andere dergelijke institu'en de arbeid eiken dag met een kort gebed moet worden begonnen. Deze voorschriften moeten door de Directeuren aan alle leeraars en onderwijzers worden medegedeeld. ZUSTERS VAN LORETTO DOOR CHINEEZEN BESCHOTEN. Eenige geestelijke zus'ers werden op den weg naar Han Yank in China, alwaar zij in een opvoedings-missiehuis hulp wilden verleenen, door Chineezen beschoten. Men kan aannemen dat het schieten een gevo g van de nationaliteit van het schip was, waarop zij voeren, daar tot dusver de Chineezen tegenover de katholieke mis sies in China, die in handen van Ameri- kaansche, Iersche en Aus ratische Colum- banen liggen, zoomede ook in handen van Amerikaan sche Franciscaner Paters, geen direct vijandige houding hebben aangeno men. Nadere besprekingen tusschen wethouders der vier grootste gemeenten. Naar de Tel. verneemt, zal Maandag a.s. te Rotterdam nog een bespreking gehou den worden tusschen vier wethouders der grootste gemeen'en in zake de werkver- schaffingsp'annen der re-'eermg in Drente, waarna hoogstwaarschijnlijk Vrijdag d.a v. de wethouders hun aangekondigde reis zul len maken naar die provincie, ten einde den toestand persoonlijk in oogenschouw 'e nemen, met het oog op de proef, die men wenscht .te nemen tot het overbren gen van werkloozen. De werkzaamheden bij Zurich begonnen. Met 'het eerste vlechtwerk, bestemd voor de voorbereidende werkzaamheden op de z.g.n. Steenplaat" bij Zurich is thans een begin gemaakt. Voorts is men aan de Nieuwe Willems haven te Harlingen bezig met de oprich ting van de eerste keet. Er zu'len er nog meer gebouwd worden. De Iiollandsche Aanneming Maatschappij krijgt n.l. de be schikking over de geheele strook g'onds langa de spoorbaan en dc Nieuwe WÜlcms- haven. Dank zij de medewerk'ng en sympathie uit verschillende Haagscne kringen, zal he' moge'ijk zijn, de plannen voor de viering van den 18den geboortedag van Prinses Ju liana in de Residentie, welke plannen ontworpen zijn door een-afzonderlijk co mité. dat echter contact houdt met het Vrooiijk en opgewekt, bracht hij gauw levendigheid bij de dischgencoten en het scheen het jonge meisje, alsof hij hier een andere was, als bij hare on moeting op de beide. Door middel van een gril, die zi) zich zelf niet kon verklaren, maakte zij zich dikwijls wijs, dat hij haar buiten, op de he-de be'er was bevallen, dan hier in dit gezelschap, ofschoon zij ook moest toe- ge ven, dat zij den vreeroden s'edeling het recht ontkend had, zich daar ook maar op te houden. En niettegenstaande deze ver deelde stemming ten opz'ch'e van Iiftn, moest zij hem toch één ding hoog aanreke nen, de duidelijke poging n.l. den aanwezi gen duidelijk te roalcen. dat hij het jonge meisje, de gast van juffrouw Wildhöfcr, even op'et end en eerbiedig behandelde als hXre nicht Daarbij scheen zijn voorbeeld een goede uitwerking op den jongen Mal berg te hebben, want hij veroorloofde zich niet die gewone plagerijen, waardoor hij het haar vroeger wel eens lastig gemaakt had. Zoo ging de dag voor Marianne aange naam voorbij en toen tegen den avond juf frouw Frigge verscheen cm 't meisje af te halen, was zij ten zeerste verrast door de «orgeloozc sroolükijeid en lieftallige onge geneerdheid, die hare leerling ten toon spreidde, zonder het minste spoor van ver- legen schuwheid te verraden, iets, dat de onderwijzeres gevreesd had. Mevrouw M albert en hare dorhter rek ten hun oponthoud tot den herfst; van tijd tot tijd kwamen de oude Malberg en zijne zoons op bezoek, waarbij de jonge Holler zich dan herhaaldelijk aansloot. De gezond heid van mevrouw Malberg diende als voor. wendsel voor dit lang verb'ijf in. een alles behalve aangename omgeving. De heer en juffrouw Wildhöfer waren in hooge mate gas vrij en daarbij was hun bij de eenzame ligging hunner woonplaats de tegenwoor digheid hunner familie steeds zeer cel- kom. Daarom namen zij 't voorwendsel voor het maandenlange verblijf zonder te. genspraak aan, ofschoon de verstandige Jo hanna spoedig overtuigd was. dat de voor liefde harer zuster voor de heide een heel anderen oorsprong had. Blijkbaar wensch hc Mevrouw Malberg hare dochter uit te huwelijken en wel had zij den jongen Holler tot haar schoonzoon gekozen. Sophie was vers andiger en dege lijker dan mooi en innemend; daarom ge loofde de moeder, dat hare goede e'gen- schappen in de rust van het buitenleven beter tot hun recht kwamen, dan in de druk'e der stad, waar Sophie misschien ge vaar- liep door andere dames in de scha duw gesteld te worden. In het begin ge'oofde de zorgzame moe der, dat haar uitverkoren schoonzoon heel gemakkelijk op haar wenschea zou ingaan; waarom zou hij zich anders zoo d'kwij's en zoo gaarne bij hare jongens hebben aange sloten, wanneer zij hem voor een uitstapje naar de heide ui'noodigden?Toch duurde het niet lang, of de scherpziende dame begon alles behalve prettige twijfels te krijgen. Wat den jongen man naar de heide mocht (rekken, Sophie in elk geval niet. Wel toonde hij aan de nicht van zijn gastheer, aan de zuster zijner vrienden, dc passende achting, maar daarbij b'eef het Wat was hei dan, cat hem naar dien uit hoek lokte?.... Hield hij zooveel.van die wilde ritten door de heid.c? Of van de op winding cener vossenjacht? Of van het eenzaam dwalen, alleen, onder den blooten hemel of vferborgen onder de boomen aan het rivier'je? Was dat niet een zeldzame smaak voor een jongen man, die, jong en gezond, mooi en rijk zelfs zeer rijk slechts de hand behoefde uit te steken, om. Eindelijk kwam een dag, waarop zich aan de berekenende vrouw 'n antwoord op drong, dat zij zich liever nooit gegeven had; maar hei hielp niet; het was zoo; de werkelijkheid is 'onverbiddelijk. Er kon geen twijfel meer bestaan, de doodarme pleegdochter van den boer was de magneet, die den schitterenden jongen man naar de heide trok. Het was onbegrij pelijk, maar hst was zoo. Er moest zoo spoedig mogelijk een einde aan dit verdriet gemaakt worden en dat was erg gemakkelijk, Plo.seiing werd de heidelucht te ruw voor Comité voor Volksfeesten, uit te voeren op zoodan'ge wijze dat er sprake kan zijn van een echt historisch feest. Reeds de keuze van den Hofvijver, waar aan zoovele herinneringen verbonden zijn, was zeer gelukkig voor een feest, dat zal spelen in de 17e eeuw en zooveel mogelijk in stijl Zal worden gehouden. Gedacht is aan een waterfeest, waarbij dt? Hofvijver zal worden bevaren door schepen, gehouden in den stijl der bloei tijdperk onzer geschiedenis. Een fontein in het midden van den vijver zal haar -ate- ren omhoog spuiten. Zoeklich'en zullen het publiek dat langzaam en geregeld zal circuleeren langs den vijver, in staat stel len te genieten van het kleurig tafereel. Van het bordes van het Gemeentelijk Museum begeeft zich de bemanning der schepen in 17c eeuwsch costuum prijkende aan boord, op het admiraliteitsschip, dat door rijk vlaggenvertoon de illusie zal verhoogen, zullen o.a. onze grootste zec- he'den zich bevinden. Op dc schepen, welke doof ervaren roeiers worden voor bewogen, zullen de Haghezanghers" die op deze wijze waar dig hun tweede lustrum vieren, oud-Hol- landschc liederen z'ngen onder leiding van Hub. Cuypers, ter, ijl nog twee muziekcorp sen op twee plaa'sen instrumentale muziek zullen geven, in overeenstemming met rang en het milieu. Men is zoo gelukkig geweest, de direc tie der Holland-Amerikalijn bere;d te vin den zeven sloepen, elk 9 M. lang af te staan voor het doel. Deze zullen worden getransformeerd en uitgedost cp de werf Wilton, onder leiding van de heeren Do- rus Hermsen en Wiliem Maris Jzn-, terwijl de directeuren van het Ned, His orisch Scheepvaart-Museum te Amsterdam en van het Maritiem Museum te Ro'terdam, de heeren Voorbeytel Cannenburg en van Nou- huys, wetenschapoelijke voorl'chting zullen geven. Het belooft dus een indrukwekkend geheel te worden. Eere-voorzitter van het Feestcomité is de burgemeester van 's-Gravenhage Mr. J. A. N. Patijn. Naar het Vad. verneemt, is ook H.M. de Koningin een.ge dagen licht ongesteld ge weest en moest, in verband daarmede, deze week het huis houden. Vestiging van het hoofdkantoor te Rotterdam. Een daadwerkelijke bestrijding van den woeker. Nagr de Msb. verneemt, zal binnenkort worden opgericht een Bank voor Maat schappelijk Hulpbetoon. Verschillende vodf- aanstaande personen hebben reeds toezeg ging in den raad van beheer van deze in stelling zitting te nemen. Het .hoofdkantoor van de Bank zal te Rotterdam worden ge vestigd. Men beoogt door middel van deze instel ling te komen tot een meer daadwerkelijke bestrijding van den woeker. Een Nederlandsch belang. Men schrijft aan de N.R.Ct.: Sedert eenige maanden .aat het Duitsche postbestuur de voor Duitschland bestemde post uitNoord- en Midden-Amerika te Southampton lossen en niet meer te Cher bourg, in zoover d.ze post wordt overge bracht door Engelsche stoomvaartlijnen of doqr het Amerikaansche stoomschip Leviat han. Deze maatregel is genomen, omdat de Fransche spoorwegen niet voor een snelle doorzending konden zorg dragen, zoodat de post van Cheibourg naar Duitschland soms twee dagen n<-odig had. Deze wijziging heeft ten gevolge, dat nu dc altijd zeer groote Amerikaansche-Duit- sche post dikwijls over Nederland wordt vervoerd. Voor de Nederlandsche poste rijen zit hierin een groot voordeel,* omdat voor het vervoer over ons land transitrech- ten worden ontvangen. Wanneer nu echter de locale spoorwegautoriteit te Vlissingen van de 2000 zakken groote post een 700 a 800 zakken achterlaat, hetzij omdat zij een te laat vertrek van den mailtrain wil voor komen, hetzij omdat de trein anders te zwaar beladen zou worden, gaat het doel, dat het Duitsche postbestuur beoogde met de verandering van de haven van ontsche ping, weer voor ten goed deel verloren, Moeten de moeilijkheden, welke steeds on dervonden worden bij do doorzending van de te Marseille of Genua ontscheepte Indi sche mails en welke alleen afdoende kon den ondervangen worden door de instelling van speciale mailtrcinen door de maatschap pijen Nederland en Rotterdamsche Lloyd, nu ook op onzen eigen bodem ontstaan? De aankomst van een groote post wordt lang te voren telegrafisch aangekondigd, zoodat? de noodige maatregelen voor directe doorzending getroffen kunnen worden. In dien er Apoorweg-technische bezwaren tegen bestaan, dat het vertrek van den mailtrain wordt uitgesteld tot het tijdstip, dat de geheele post daarin is geladen en aan de Duitsche postambtenaren is overgedragen, dan zou toch door de instelling van een onmiddellijk daarop ve'trekkenden, z. g. volgtrein aan die bezwaren wel tegemoet gekomen kunnen worden. Het is een Neder landsch belang, dat buitenlandsche post over ons land vervoerd wordt. Daarom is het noodig, dat alle maatregelen genomen wor den om te allen tijde aan die post den snel- sten doorvoer te verzekeren. Anders zoekt men wellicht den weg door België, waar de samenwerking tusschen spoorwegen en post mogelijk ireer effectief is. Van het le en het 5e regiment veld-ar- tilleric wordt 31 Maart a.s. de eerste ploeg 'dienstplichtigen 'der lichting 1926 met groot verlof gezonden. Van de compagnie intendance-troepen te Utrecht, vertrekt 15 Maart de derde ploeg der lichting 1926 met groot verlof. De vlieger De Pinedo is naar San Remo vertrokken, oro de voorbereiding voor zijn tocht per watervliegtuig om den Atlantischen Oceaan te voltooien. Hij zal, gelijk gemeld, e bezoek brengen aan Brazilië, IJruguay en Argentinië en terugkeeren via de Vcr- eenigde Staten, New-Foundland en de Azoren. De Noordpool-vlieger Byrd i| voornemens dit voorjaar een onafgebroken vliegtocht van New-York naar Parijs te maken. Tocht door de Bataklanden. Uit Medan wordt gemeld, dat de gou verneur-generaal Jhr. De Graeff het zen dingscentrum Plaradja bezocht heeft. Hij werd te Taroetoeng buitengewoon treffend untvangen. De reis door de Bataklanden was een de monstratie van t-ouw en aanhankelijikhe'd; die naar Prapat een ware zegetocht. De landvoogd vertrok naar Siantar. De Radj van Raja bood een album met foto's aan. Op den Passar te Tandjong Priok zijn, naar uit Batavia gemeld wordt, 500 Timo- reesche, Padangsche en ande-e schepelin gen aan het vechten geraakt. Van hen wer den er 25 gearresteerd. 8 werden licht en 2 zwaar gewond. De oorzaak van 'de vecht partij is, dat een. Timorees voor 50 be loofd was. Van werknemerszijde wordt gemeld, dat de vertegenwoordigers van de bonden in dc kleedingindustie Woensdagmiddag een on derhoud met een fabrikant in het engios- confectiebedrijf hadden, wiens personeel thans nog niet bij de staking is betrokken. De besprekingen worden Dinsd-gmiddag 15 Februari a.s. voortgezet, De kans op overeenstemming, zoo wordt medegedeeld, is groot. Naar aanleiding van de voorgestelde wij zigingen van Hoofdstuk III der gemeente- begrooting 1927, welke voornamelijk be trekking hebben op de kwestie der bevol- dering van het politie-perscneel, heeft de Amsterdamsche Politiebond in zijn Woens dag gehouden vergadering in „Salvatori", een motie aangenomen, waarin er bij dc gemeenteraad wordt op aangedrongen, be doelde wijzigingen niet aan te nemen en bij verdere bezuinigingen de arbeidsvoor waarden van hetj politie-personeel niet aan tc tasten. Aan Schellingwoude en de Marinewerf. Dé minister van Marine ai., de heer J. M. J. H. Lambooy, heeft Donderdag een kort bezoek gebracht aan Amsterdam, ter bezichtiging van het vliegkamp te Schelling woude en eenige gebouwen van het Marine- établissement. De minister was vergezeld van den raad-adviseur, den heer A. v. Hen gel enzijn adjudant, luitenant ter zee le klasse D. Vreede. Bij den steiger achter het Centraal-Station waar een motorboot gereed lag, \yexd de minister ontvangen door den onder-comman dant der -Marine, te Amsterdam, kapitein ter zee J. A E Schenck de Jong. Eerst werd naar Schellingwoude gevaren. Het vliegkamp is thans buiten dienst. Er bevinden zich geen vliegmachines, wel is het ingericht tot rustplaats van watervlieg tuigen, welke er benzine kunnen innemen, Als een s'aaltje van de hooge waarde van perccelen, in het hartje van Amster dam gelegen, maje het volgende dienen: De Amsterdamsche Bark heeft voor het perceel gelegen aan den hoek van de Amstels'raat en het Rembrandtplein, en welk perceel thans gesioopt is, een bedrag betaalt van 180.CCO. Dit perceel besloeg slechts een oppervlakte van 84 M2„ zoo dat vooj- de M2. de som van 2142.is betaald. Dit bedrag is inderdaad wel de hoogste prijs, die ooit in Amsterdam werd betaald. Als een succes voor het Nederlandsch ZATERDAG 12 FEBRUARL HILVERSUM 1050 M. 12 uur Politie-, ber. 4.305 uur Concert door het H. D, O.-orkest 55.30 uur Duit sche les voor beginners 5.306 uur Fransche les voor beginners 6—5.45 uur Vervolg concert. Opere'.te-pro- gramma 6.45—7.45 uur Cursus voor boekhouden en handelskennis 7(45 uur Politieber. 10.30 uur Persber. 8-10 uur V.A.R.A.-avond 8.109 uur Lezing door den heer Dr. L. Heyermans, dir. v. d. Gem. Gencesk» Dienst te Amsterdam, over; Het lot der minderwaardige arbeidskrachten 9— 10.30 uur Mevr. M, Emeisvan Buu» ren, declama ie. Trio: S. Metz. piano, J. Howing, viool. W. Slier, cello. la. My Cudey'a due at two-to two day, foxtrott, b. When it's twilight on Missquri, wals, trio, 2. Romance, Svendsen. vioo.l 3. Se renade, Widor trio,, 4a. 't Verkaken, Timmermans, b. Ambriorix, Timmer mans. declaim 5. Aus einem Persischen Markt, Keteibey. trio. 6. Kol Nidret^ Bruch, cello. 7. Extase, Ganne, trio. 8a, Van Vrouwenleven, Swarth» b. De moe der die den knaap vrede" zocht, Roland Holst. c. ,,De Dead, Adam v. Scheltema, declam. 9. Brjse de mer, Leoncavallo, cello. 10. In a tittle garden, toxtrott, -rio. 11. Ze'fmoord Sam. Falkland. 12. The clock is playing, Blaauw, piano. 13. Any see o-day lady, foxtrott, trio. DA VEN'1RY 1600 M. 3.10 uur In tern. Rugby match EngelandIerland 4.50 uur Concert, Orkest en solisten, contra alt, bariton, piano 5.20 uur Causerie. A garden chat 5.35 uur Kinderuurtje 6.20 uur Orkestconcert 6.50 uur Tijdsein, weerber., nieuws 7.05 uur Vocaal concert. Koor van jongens en meisjes 7.20 uur Cau serie 7.35 uur Vioolsonates van Coreili .met basbeg. 7.45 uur Lez'ngr Hockey 8.05 uur Thompson humo rist 8.20 uur „King Arthur", opera van H. Purcell, D. Vahe, sopraan. G. Palmer, con ra alt. J. Adams, tenor. H. Heyner, bariton. Orkest 9.20 uur Weerber., nieuws 9.35 uur Vervolg „King Arthur" 1C.35 uur Mr. Flot sam, humoristen 10.5012.20 uur Dansmuziek. PARIJS „Radio-Paris" 1750 M. 10.50 —11.20 uur Nieuwsber, en muziek i 12.502.10 uur Concert. Orkest Lo~ catelli en Hr. Bemonviile. zang 5.05 5.55 uur Concert, Radio Jazz Sym- phonie 8.5011.20 uur Galaconcert, Orkest, jazzband, instrument en vocale solisten. LANGENBÈRG 469 M. 10.20—11.20 uur Orkestconcert 12.501.50 Or kestconcert 4.205.15 uur Ope- rette-muziek, Groot Orkest 7.609.50 uur Vroolijke avond. Orkest en so listen 9.5012.20 uur Dansmuziek uit de Bas ei in Keulen, KONIGSWUSToRHAUSEN 1300 M. en EERLIJN 566 M. 2.50—7.05 uur Lezingen en lessen 7.50 uur Vroo lijke liedjes bij de luit, door Sepp .Sum mer 8.20 uur Biaas-orkest concert 9.5011.50 uur Dansmuziek. HAMBURG 394.7 M. 11.50—1.20 uur Orkestconcert 1.252.10 uur Ka mermuziek 3.354.20 uur Orkest concert 5.206.20 uur Kwar et- muziek 6.5011.10 uur „Madame Butterfly", opera in 3 acten, van Puccini. Concert uit café, Wallhof. BRUSSEL 509 M. - en ANTWERPEN 266 M. 5.20—6.20 uur -r- Orkest concert 8.50—10.50 uur Concert- Orkest en vocale Solisten. fabrikaat werd het Vorige jaar medegedeeld, dat voor de verlichting van het Zomerpa leis van den onderkoning van Britsch-Indië te Simia, de keuze- was gevallen op kroen van W. J. Stokvis' Kon. Fabriek van Me taalwerken te Arnhem. Aan genoemde ven nootschap is dezer dagen opnieuw de leve ring van een aantal kronen opgedragen, welke ditmaal voo reen der andere palei zen van den onderkoning bestemd zijn. rioewel overeenkomstig den wensch van! prof dr. C. Snouck Hu gronjc alle feeste lijke viering van zijn 70sten verjaardag ach terwege is gebleven, heeft het hem dien dag niet ontbroken aan belangstelling en bli'ken van sympathie. Zoo gaven de Koningin en de Prins door telegrafische gelukwenschen en de Konin gin-Moeder door een waardeerenden brief van hun belangstelling blijk. Onder de ge- lukwenfchen uit het buitenland was een telegram uit Mekka van Emir Feisal, den gouverneur van de Heilige Stad, die in Oc tober 1.1. den dank van zijn vader Ben Sa ved aan dc Koningin kwam overbrengen voor diens e-kenning als koning van den Hedjas door H. M.'s regcering. Zaterdag a.s. zal het Snouck Hur^onje- fonds, waardoor een groot bedj-ag bijeen ia gebracht, door prof. Wensinck den jubilaris overhandigd worden. De te Grave wonende dichter G, W. Loven- daal, wordt 11 dezer 80 j-:ar de gezondheid van mevrouw. Malberg en zij verlangde er zeer naar, zich weer on der de bijzondere behandeling van haren specialist tc stellen. Ook moest Sophie hare onderbroken zanglessen weer nemen en de goede Malberg verlangde ook zijne dames weer thuis te hebben. Juffrouw Johanna hield zich passief; zij liet hare gasten ongaarne heengaan; maar zij doorzag de beweegredenen harer zuster en begreep ook, dat zij verstandig handelde door baar vertrek te bespoedigen. Dat ma ken van huwelijksplannen stond haar echte- ook tegen en daarenboven gëloofdo zij niet, dat Holler en hare nicht bij elkaar pasten. Wel was zij het met hare zuster eens, dat het absoluut noodzakelijk was, eene-ontwa kende neiging van Holler en Marianne in de kiem te smoren. HOOFDSTUK IV. De wilde, wijde heide was weer het on beperkte eigendom van Marianne; geïn vreemde indringer besnoeide meer hare vrijheid, naar goeddunken kon zij gaan en geep. voornaam stedeling verwonderde zich nog langer over de landelijl» gewoonten van het boerenmeisje, dat alleen en zondei bescherming, elk oogenblik, op de mees c eenzame plaatsen kon rondzwerven. Het jonge meisje maakte een goed ge bruik van de zoolang ontbeerde vrijheid en het begin van den herfst, die d't jaar bij zonder ruw was, hinderde haar nie'. Zij genoot eene buitengewone gezondheid en was daarbij door hare eenvoudige le venswijze en door haar voortdurend verblijf buiten gehard tegen alle schadelijke in vloeden. i Daarbij kwam, dat zij sedert de lente dik wijls verlangde alleen te zijn. Zij voelde, dat er in haar iets was; hoe en waardoor, dat wist zij niet en zij sprak er ook met 'niemand ever. Toch voelde zij behoefte om over deze geheime verandering in haar lieistoestand deze afwisseling van vreugde en droefheid, van onrust en geluk, nu te denken, ofschoon het vergeefsche moeite was; want zij kreeg toch geen inzicht ia de na'uur of de oorzaak van die nieuwe wijze van voelen. Het was tegen het einde van oen storm- achtigen Octoberdag, dat Marianne, de Noorühoeve verlie\ om een flinken toer over ie heide te maken. Zij bad den wind tegen, maar zij gaf er niet cm en liep maar door, tot zij op een plaats kwam, waar men boomen, die niets waard waren, had omgekapt. Nu wist zij tevens dat z: reeds een uur op stap geweest was en be sloot terug te koeren. Nu zij den wind niet .neer in het gezicht had, kwam zij in ccn droomeri^a stemming; dit was haar in den ialstcn tijd meer gebeurd. Met dc oogen yp den weg gericht, het hoofd een bee jc jefcogan, ging zij bijna onbewust voort, lette op niets om haar heen en merkte nau welijks, dat de schemering begon. Plotseling keek zij op, verras', zelfs een beetje verschrik', want zij hoorde den groei «A een stem, wiens eigenaar zij ver- I af geloofde. Maar hijstond voor haar, een beetje zenuwachtig, en bood haar met een hartelijk lachje zip. 'ij id aan Schuchter legde zij er de hare in, en noemde zaclit, bijna ba„g, zijn naam. Ja, ik ben het, juffrouw Ams'eg; ik ben gekomen, om mij van een plicht, dien ik zonder mijne schuld verzuimte te kwij ten. U, die altijd vriendelijk is. die niets vergeet, heeft u dan wat verkeerds ge daan?.... Ik kan het bijna niet geloo- ven!. Was u niet kwaad op mij? Ik op u, mijnheer Holler?Waarom zou ik kwaad geweest zijn? Omdat ik verdwenen scheen te zijn, zonder van u en de uwen afscheid genomen te hebben Er kwam 'een schaduw óp het lief ge zichtje van Marianne. Wij hadden niet verwacht, dat u zich deze moe'te zou gedaan hebben, en eeno hoffelijkheid, waarop v/ij geen aanspraak maakten, kenden wij ook niet vermissen. Nam u mijne schijnbare .nalatigheid aldus öp, juffrouw Marianne?.... Ten on rechte, want enkel en alleen het plotse linge vertrek van mevrouw Malberg was de schuld vans mijn schijnbaar zorgeloozcn terugtocht en ik ben bier, om goed te ma ken, waarin ik onvrijwillig te kort schoot, (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6