Hsverschmidt i Klaje G. A. BROEKMAN BIJVERDIENSTE,. Kliniek Ged. 0. Gracht 84 OPLEIDING: Coupeuse, Costuinière, Leerares, "motorrijwiel- PLÏSSEEREN t CASSIERE. Eerste R.-K. Mode-academie PH. JANSEN RADIO-NIEUWS, Vliegtuig-Radiozender Radio-distributie in ons land. KERK EN SCHOOL. Mexicaansche Bisschoppen bij den H. Vader. Nederlandsehe pelgrimstocht naar Palestina. ADVERTENTIËN. BINNENLANDSCH NIEUWS. A. Goedewaagen Sr. t Nederlanders te Lissabon. KUNST EN KENNIS. Uitvinding op scheepvaartgebied. De inenting tegen hondsdolheid. Tegen de muggenplaag. De tooneelspeler Louis Moor 90 jaar. HANDEL EN NIJVERHEID. Uit de suikerindustrie. Honderd jaren stoom. LANDBOUW EN VISSCHERIJ Dure Nederlandsehe Leghorns. De eerste komkommers. 1926 een slecht tuinbouw jaar. LUCHTVERKEER. LUCHTVERKEER. Vlieg dienst RotterdamDuisburg RECHTZAKEN. De Int. Luchtvaartconferentie te Brussel. Een toonbeeld van drankellende MARKTNIEUWS. 'AGENEUS. SPOED R K JUFFROUW- f i'W.!itywr^r.T.llwi'giEgrotOga^^ Gevestigd: J. DOZY, Zenuwarts Wilhelminapark 13 - Haarlem. K. GROUSTRA heeft de praktijk hervat KLEINE HOUTWEG 5 Telefoon 12225 FEBRUARI-AANBIEDING ZEER VERLAAGDE PRIJZEN hulp in de Huishouding HEEMSTEDE Schitterende Middenstandshuizen TE KOOP OF TE HUUR. JUFFROUW BURGERMEISJE NET MEISJE VERKOOPSTERS R.-K. DIENSTBODE R.-K. HULP R.-K. Huishoudster NETTE MEISJES WIE PERSOON TE KOOP GROOTE HOUTSTRAAT 18r°od - HAARLEM SPUISTRAAT 301 - AMSTERDAM 43932 Inschrijving en inlichtingen MAANDAG en DqNDERDAG. Knippatroon op maat verkrijgbaar. Door soliede Verzekerings-Mij. worden voor Haarlem en omgeving eenige SOLIDE PERSON EN GEVRAAGD, welke deze Mij. willen vertegen woordigen. Hooge provisie. Brieven onder No. 43929. KANTOOR. Bloemistwerklieden H.H. Landbouwers. TENNISCLUB. V ertegenwoordiging Spaarverzekeriiis-Maatschappt! 3 HUIZEN TEKOOP Wegens plaatsgebrek Zeer geslaagde proefneming. Vrijdag heeft de firma Telefunken, ver tegenwoordigd door Siemens Halske, filiaal 's-Gravenhage, met medewerking van de Koninklijke Luchtvaart Mij. en het De partement van Waterstaat, Bureau Lucht vaart, een demonstratie gehouden met een nieuw type vliegtuig-radiozender en ont vanger. Daartoe was in een verkeersvliegtuig van het bekende type Fokker F VII een com plete radiozender en ontvanger bedrijfs- vaardig gemonteerd. Dit apparaat is volgens geheel nieuwe beginselen gebouwd en werkt zonder batterijen. De afstandswerking voor telefonie bedraagt onder alle omstandigheden 20 K. M. De 'proeven, die zeer geslaagd zijn, wer den door eenige autoriteiten op luchtvaart radio gebied met groote belangstelling in het vliegtuig gevolgd. Een nieuwe gedragslijn voor de verleening van machtiging? Afdoening van loopende aanvragen opgeschort. Naar het Corr. Bur. ter bevocgder plaat se verneemt, heeft het zeer groote aantal aanvragen om machtiging voor aanleg en gebruik van geleidingen ten behoeve van het dislribueeren van radio-uitzendingen hier te lande, de vraag doen rijzen, of de gedragslijn, welke tot dusver bij de behan deling van die aanvragen is gevolgd, ge handhaafd kan blijven. Ten einde onnoodigen arbeid en teleur stelling te voorkomen, zullen de betrokke nen et rich rekenschap van dienen te geven, dat de afdoening van bedoelde aanvragen, hangende de overweging van dit vraagstuk, wordt opgeschort, Waf aangaat de reeds bestaande radio- distributie-inrichlingen, voor den aanleg en het gebruik waarvan een ministerieele mach tiging werd verleend, wordt medegedeeld, dat aan plannen tot uitbreiding voorlpopig geen uitvoering zal mogen worden gegeven. Zondagavond, den verjaardag zijner Paus keuze, liet de H. Vader bij zich ontbieden den Aartsbisschop van Durango en de bis schoppen van Leon en Tehuantepec, de drie nog steeds te Rome verblijvende Mexi caansche bisschoppen. Bij Zijne Heiligheid binnengelaten zeide de H. Vader, dat Hij hen dien dag zijner paus-keuze had willen zien, om hun te toonen dat zijne gedachten en liefde steeds met Mexico zijn, om hun te herhalen, dat Hij iederen dag voor Mexico bidt ook in de H. Mis en dat Hij op dien dag zoo vol herinneringen voor Hem, met bij zondere vurigheid voor hun land gebeden had. Z. H. zeide voorts, dat Hij in den eersten steen van het nieuwe Seminarie, dien dag ge-' legd, tegelijk met andere pauselijke gedenk penningen, ook had laten leggen den gouden gedenkpenning in kruisvorm weiken de Mexicaansche katholieken aan Z. H. hadden ten geschenke gezonden. De Paus toonde hun verder dat Hij op zijn schrijftafel steeds had liggen den dankbrief van het Mexicaansche Episcopaat, aan Z. H. gezonden na de en cycliek over Mexico. .De paus sprak tot de, diepontroerde bis schoppen woorden van troost en bemoediging en zeide, dat terwijl hij diep bedroefd was over de vervolgingen in Mexico door zijn dierbare kinderen geleden, hij zich tevens verheugd gevoelde, dat die vervolging zoo bewonderens waardige eigenschappen van het Mexicaan sche volk had geopenbaard. Z. H. verzekerde vervolgens dat het uur der overwinning en van dén vrede thans nabij is en paste toe de woorden van den Aartsengel Rafaël tot To bias „In proximo est ut a Deo qircris" het oogenblik waarop-gij door God genezen zult worden is nabij. (Msb.) Onder aanmoediging en medewerking van bet secretariaat van 't H, Land. Van de Heiligc-Land-SHchting uit wordt thans voor den eersten maal een pelgrims tocht gemaakt naar t H. Land. Onder de deelnemers telt men er uit alle bisdommen. Hel vertrek van uit Marseille geschiedt 15 Maart. Voor Palestina is hef de mooiste tijd. Men heelt geen last meer van de regens en nog niet van de hitte. Het eigenaardig cachet van de reis is, dal een rustig bezoek wordt gebracht aan de I H.H. Plaatsen, waaraan de gtootc herinne ringen zijn verbonden en op dc tweede plaats, dat ook in 't bijzonder de aandacht wordt gewijd aan alles wat de H. Schrift verduidelijkt, Behalve de traditioneeic Pel grimsplaatsen, worden nog tal van streken bezocht, die uit Oud- en Nieuw Testamen- tisch oogpunt van groot belang zijn. Ook zal men met de bewoners van het land in aanraking komen, om de Patriar chale zeden en gewoonten uit de omgeving van Jezus om de Profeten beter te kennen en daardoor de H. Schrift beter te be grijpen. Door het beperkt aantal deelnemers wordt alles vermeden wat reizen in groot gezel schap zoo vermoeiend maakt. Daarom wordt ook niet in één adem door Palestina heen getrokken, maar worden verschillende plaatsen tot rustpunt gekozen* van waaruit de omtrek wordt bezocht. In den ouderdom van 76 jaren is te Gouda overleden de heer A. Goedewaagen Sr., directeur der N.V. Gcedewaagens Koninklijke ITcIlandsche Pijpen- en Aarde werkfabriek, een in de internationale han delswereld algemeen bekende persoonlijk heid. Luikens een bij het Ministerie van Buiten- landscbe Zaken ontvangen telegrafische me- dedeeling van Hr. .Ms. gezant te Lissabon, verkeeren de aan den gezant bekende en te Lissabon wonende Nederlanders Schols, Fryda en de families Rosenstok, Burger cn Aberle in goeden welstand. Belangrijke snelheidsvermeerdering en energiebesparing Een Duitsch ingenieur te Berlijn heeft, naar te Tel. verneemt, een uitvinding gedaan, die voor het geheele scheepvaartwezen wel licht van groote betcekenis kan zijn. De uitvinder, de ingenieur A. Börner, heeft namelijk een schip geconstrueerd, dat, naar verluidt, in vergelijking tot de volgens de be staande principes gebouwde vaartuigen be langrijke economische en technische voor- deelen moet bieden. In zijn principe, het z.g. „Börnereffect", dat zijn grondgedachte in hoofdzaak heeft ontleend aan de actie van snelzwemmende visschen, bruikbaar mocht blijken te zijn, dan zou de snelheid bij gelijke krachtsontwikkeling met meer dan 100 kunnen worden opgevoerd, bij een energie besparing van 70 tot 80 Op de Elbe bij Dresden zijn inmiddels de eerste proefvaarten gedaan met het door hem gebouwde schip, dat hij met den naam „Forèile" heeft gedoopt. Dit schip onderscheidt zich reeds uiterlijk van gewone schepen. Wat den vorm .betreft, herinnert het sterk aan den visch, waarnaar het is genoemd. De schreef bevindt zich in het voorste deel van den boeg. De boeg heeft beneden de waterlijn links en rechts trechter vormige openingen, die doen denken aan de kieuwopeningen bij visschen. Door de werking der schroef wordt een deel van den boegweerstand in den romp van het schip gezogen, terwijl daarna het water, door de rotatie der schroef, onmiddel lijk weder uit de kieuwopeningen wordt uitgestooten. Dientengevolge wordt het ge heele schip omspoeld door een indifferante watermassa, die sneller stroomt, dan de normale stroom en den tegenstand der vlak ken tot een minimum reduceert. De door de werking der turbine versnelde watermassa neemt van de schroef de energie mede, hetgeen tot uiting komt in den vorm van tallooze draaikolken, welker ontstaan door de ruwe scheepshuid in de hand wordt gewerkt. In verband met den stand der kieuw- openingen halverwege in de draairichting der kolken, wordt weder een deel der energie aan het schip afgestaan, dat daardoor even eens voorwaarts wordt gedreven. De Esti Kurir melöt uit Neusatz in Zuid- Slarië dat de directeur van het Epidemoio- gisch Instituut aldaar, dr. A. Herapt, een nieuwe methode van Pasteur-enting heeft uitgevonden, waardoor de behandeling tegen dn handsdolheid,van 20 tot 5 dagen is terug gebracht, Hij heeft de laatste vier jaar 10.400 zieken behandeld en het instituut 23 millioen dinars bespaard. De methode is in de wetenschap als „Ser vische snelmetbode" bekend geworden. De eerste vier dagen worden 2 injecties met stij gende doses gegeven, den laafsten dag drie met relatief groote doses. Bij zeer ernstige gevallen worden na een maand nogmaals een dag drie injecties met de doses van den vijf den dag gegeven. Prof. ICraus te Wccnen, die van het werk van Ilempt op de hoogte was, zal, nu deze zulke fraaie resultaten heelt bereikt, de methode ook in Weenen gaan toepassen. Een zeer werkzaam giitmengsel. De heer E. Roubaud van het instituut Pasteur te Parijs deelt mede, dat een in Frankrijk vervaardigd formaldehyde-mcng- sel het beste bestrijdingsmiddel van mus kieten is gebleken. Het preparaat is niet vergiftig voor warmbloedige dieren en visschen en heeft geen schadelijken invloed op waterplanten. Het wordt gemaakt in den vorm van een heel lichte stof, die gemakkelijk door den wind wordt voortgedreven. Wanneer het op de oppervlakte van het water wordt ge strooid, brengt het bijna onmiddellijk den dood aan de larven van dc malaria-mus kieten, cn bij een beweging van het water zinkt het en wordt opgegeten door de lar ven van andere muskieten. Roubaud raadt aan het mengsel te gebrui ken vermengd met heel droog zand in de verhouding van 1 tot 5Ü. Hij heeft het op die wijze met succes gebruikt in den Elzas. Druk bezochte receptie. Men schrijft uit Amsterdam: In de marmeren zaal van het American Hotel heeft Zaterdagmidag de herdenking plaats gevonden van den 90sten verjaardag van den tooueelspeler Louis Moor. Aller eerst heeft daarbij jhr. A. W. G. van Riems dijk in een geestige rede den jubilaris ge huldigd, waarna Lion van Lier in versvorm liet werken van Moor voor de verheffing van de tooneelkunst in herinnering bracht. Een aantal bloemstukken o.a. van het Vereenigd Rotterdamsch-Holstad Tooneel, dc rederijkerskamer Jan van Beers en Louise Lindström gaven de zaal een feeste lijk aanzien. Tal van oude bekenden uil de tooneelwereid kwamen den krassen ouden heer gelukwenschen. We zagen Marie van EysdenVink en den heer Van Eysden, mevr. MannBouwmeester, den oud-thea ter-directeur Joosten, Jacques de Boer, Mien FaassenBraakensiek, dr. Willem Royaards, Louis de Vries, Betsy Kiek-Wolf- fers. Rika Hopper en Jacques van Hoven, L. Smith en H. Joachimsthal van de Maat schappij Apollo, mr. Jan te Winkel van het Nederlandsch Tooneelverbond, Henri Mor- rien, Carel van Hees directeur van den Stadsschouwburg in Haarlem, den zanger Aug. van der Hoek, dc schilders Siroon Maris cn Martin Monnickendam, Emma Morel, Ebi Erfmann en Mien Erfmann-Sas. bach. Voor deze hulde heeft Louis Moor, staan de naast zijn dochter Sophie de Vries, alt n dank gezegd. Wat er bij mij omgaat, zeide hij, begrijp je wel. Dat begon al toen ik wakker werd. Ik bracht dank aan het On bekende, waardoor we bestaan en de her innering kwam vervolgens aan mijn ouders. Een ilfuster gezelschap is hier te zamen. Dat alles werkt overstelpend. Ik wensch dat jullie een even hoogen ouderdom en nog hooger mogen bereiken. Een stapel telegrammen was er eveneens, o.a. van den minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen mr. Waszink, Is. Querdo, de familie Smit Kleine, Frits La- pidoth, Jeanne Saalbornde Groot, Louis Saalborn, Joban Brandenburg en Albert van Waardijk en Marie Faassen. Den heelen middag heerschte er bij de receptie, terwijl er steeds nieuwe bezoekers kwamen, een aangename stemming. Een aardige verrassing bereidde de violist Wol- Iers den jubilaris. Hij speelde nog eens de muziek, die hij veertig jaar geleden in den Stadsschouwburg voor het opgaan van het scherm ten gehoore bracht. Moor, dankbaar drukte hem de hand. Wolters heeft zijn stre ken, zei hij ad rem, nog niet verloren. Slechte uitkomsten van het pulpdrogen verwacht. De felle concurrentie, die de beschermde suikerpolitiek der Engclsche regeering de suikerindustrie hier te lande aandoet, doet zich thans kennen door een grooten uitvoer naar Nederland van droge pulp, die voor eiken prijs op de markt gebracht wordt, met als resultaat dat de Hollandsche pulp circa 3 gulden per 100 K.G. lager ge noteerd staat dan verleden jaar. Hierbij komen nog, aldus schrijft „De Grondwet", Je moeilijkheden, 'die het' A'nre- rikaansche gouvernement den invoer van in Holland gefabriceerde droge pulp in den weg legt. De uitkomsten van het pulp-drogen zul len dan ook dit ja'ar verre van schitterend zijn." Të Tilburg wordt over eenige maanden een zeldzaam jubileum gevierd. Op 28 Mei a,s. zal liet n.l. 100 jaar geleden zijn, dat in het zuiden van ons land voor het eerst stoomkracht werd aangewend. In 1825 richtte de heer P. van Dooren in Tilburg een wollen goedertnfabriek en vol- derij op. Op 20 April 1826 werd de eerste steen gelegd voor een stoom-wollenmolen te Broekhoven en op 28 Mei 1827 werd het bedrijf in werking gesteld. Sinds de oprich ting heeft de fabriek den zelfden naam ge houden; de fabriek is steeds overgegaan van vader op zoon. Een merkwaardigheid is nog, dat het be drijf de geheele eeuw onafgebroken is voortgezet; geen enkele staking of uitslui ting heeft stoornis teweeggebracht. De fabriek P. van Dooren is de eenige nog in ons land bestaande fabriek uit het begin van de vorige eeuw, die nog geheel hetzelfde bedrijf heeft. Twaalf sfuks voor 550 naar Indië verkocht. In Canada werd, zooals we dezer dagen meldden, 25 dollar per stuk betaald voor broodeieren, gelegd door een W. L. met een geregisireerde jaar-productie van 351 eieren. Dat echter ook onze Nederlandsehe W. L.- fokkers soms goede prijzen maken, moge blijken uit het feit, dat de heer Ter Linden, te Wolfhezen dezer dagen 210 W. L. (twee hanen en 10 hennen) per s.s. Sembi- lom naar O.Indië zond voor den prijs van 550. Vrijdag werden te Amsterdam de eerste komkmmcrs (groene) aangevoerd door den heer Schilder, Looiersgracht. De vruchten, twee in getal, zijn gekweekt door den heer Can te Eist. Vorig jaar werden de eerste komkom mers ruim een week vroeger aangevoerd. 80.000 ton aardappelen méén uitgeroerd en 180.000 minder ontvangen. Duitsche tarieven en iranc-depreciatie. Glascultuur en bloembollen goed. Dat de uitkomsten van den vollegronds- tuinbouw in alle opzichten slecht te noe men zijn, is algemeen bekend. De menschen klagen steen en been, maar daar is dan ook alle reden voor! De oorzaken der huidige malaise zijn legio. Als voornaamste kunnen wel genoemd worden de overvloedige oogst in binnen- en buitenland de lage geldkoersen in Frankrijk en België, de Duitsche tarieven, vooral de sluitkool, draadhartigheid en rot in de late bloemkool en weinig vraag naar vroege aardappelen in Engeland. Een duidelijk beeld van den waren toe stand krijgt men eerst na kennisnming - an feitelijke gegevens en cijfers. Zoo lezen wij bijv. in het jaarverslag van de K. v. K. voor West-Friesland, dat in 1925 werden uitgevoerd 415.000 ton aardappelen met een opbrengst van 22 millioen, terwijl in het afgeloopen jaar voor eenzelfde gelds waarde werd geëxporteerd, maareen veel grootere hoeveelheid, n.l. 492.000 ton of wel bijna 80.000 ton meer, zonder dat daarvoor een cent meer werd ontvangen, ja zelfs hij nauwkeurig vergelijking 180.000 minder! De 16 Westfriesche veilingen zetten in 1925 om voor 9.6 millioen; vorig jaar echter, ondanks grooteren oogst, slechts 7.9 milUoen, dat is dus een achteruitgang van 18 pCt. In tegenstelling met den vollengronds- luinbouw zijn de resultaten van de kas-cul- tuur o-ver Het algemeen best rendabel te 'noemen. De tomatenteelt was in 't begin zeer goed, al drukte de groote aanvoer de prijzen later. Dc groote uitbreiding der glas cultuur is dan ook zeer stellig te danken aan de goede resultaten der verstreken jaren. Ook de bloembollen teelt was in t afge loopen jaar nog goed, al konden de hooge prijzen, vooral van Darwins, tengevolge van den ruimen oogst ,niet gehandhaafd blijven; de vroege tulpen hielden zioh beter, ook al omdat de oogst ervan niet zoo groot was. Maar aan den anderen kant was de zaad teelt slechts redelijk. Dc boonentee.lt was zeTts zeer slecht; de onkosten werden zelfs niet goedgemaakt, terwijl de bloemzaden- oogst, vooral van de vroege, slechts matig was. Alleen van tuinboonen cn erwtenpeu- len waren de uitkomsten redelijk. Dc slappe vraag naar zaden is vrijwel te verklaren uit weinige Duitsche order?. In tegenstc' ling met de geheel verlaten zaadboonen. waren zaaderwten en eenige andere groen- tenzaden zeer gevraagd, evena's blocmza- ten; de laatste wegens slechten oogs' Door de voorverkoop echter bleef de ex port nog op peil. Bij dit alles bedenke men dan nog, da* de verwachtingen voor den verkoop van bewaarkool waarvan dc teelt bovendien nog is uitgebreid zeer pessimistisch zijn voor een deel als gevolg van den excep tioneel zachten winter. Alles bijeengenomen, kan men dus ge rust zeggen, dat met uitzondering voor de streken met overwegend glas 1926 een zeer slecht tuinbouwjaar is geweest. Stcccfs weer schoot ze m een oncclitea lach..en De veldwachter leidde haar weg. Dag jongens van Jan de Wit! krijschte ze, tegen de heeren achter dc groene tafel, toen "ze met een zwaai, de zon-door-lichte zaalopening uittrad Ze wierp n kushand naar den veldwach ter, riep: ,,Dag Schat!" en stapte op vrijen voet het greote stadsleven weer m waar ze 6 uren te voren uit weggehaalo was, om haar roes op een politiebureau uit t£ sla pen. - Opening begin Mei a.s. De sedert geruimen tijd gevoerde onder handelingen over de inrichting van een watervliegtuigvcrbinding Keulen-Duisburg- Rotterdam hebben thans tot het resultaat geleid, dat de opening van den dienst be gin Mei zal pLats vinden. De onderneming zal door het Duitsche Rijk, den Pruisischen staat en de steden Keulen, Duisburg en Rotterdam worden gesubisidieerd. Voorloopig zal één vliegtuig des morgens van Keulen naar Rotterdam vertrekken en des namiddags een vliegtuig van Rotterdam naar Keulen. «ui De vergadering van luchtvaartdeskundi gen te Brussel bijeen, hield zich Zaterdag bezig met de kwestie van een dienstrege ling voor de internationale lijnen, voorbe- reidende werkzaamheden werden verrient in verband met de od 18 I ebruari a.s. ia Weenen te houden internationale confe rentie, waaYde tarieven der groote inter nationale luchtvaarllijnen zuller worden, vastgesteld. Er zouden de volgende groote lijnen komen: Parijs Antwerpen Amsterdam Ham burgKopenhagen.Malmo. LondenBrussel Berlijn .Dantzig Ko ningsbergenMoskou. Amsterdam—Brussel, met aansluiting naar BazelLausanne-GenèveZiirich en aan sluiting naar Parijs—Lyon—Marseille. Hel congres van luchtvaartdeakundigen beëindigde Zaterdag zijn werkzaamheden .en besloot de verkregen resultaten in een rapport vast te leggen, hetwelk overge dragen zal worden aan een der sub-com missies ter voorbereiding der iÈternation.-,e ontwapeningsconferentie te Gennève. Men is tot de conclusie gekomen, ciai een strenge reglementeering der chiade luchtvaart vooralsnog onmogelijk is en be veelt een aantal maatregelen aan, welke later eventueel tot een reglementeering kunnen leiden. Bij het Haagsche Kantongerecht was de zitting al eenigen lijd aan den gang. De ban ken in de zaal waren echter nog goed ge vuld met getuigen, verdachten en belang stellenden. De veldwachter was weg, om iemand, die voorgeleid moest worden, te halen. Een paar seconden werd gewacht. Stemmen klonken in de gang. De deur ging open en de zonnestralen vielen naar binnen. In die verlichte opening verscheen een vrouw, van ongeveer 50 jaren bloots hoofd, met een das om en een bonte schort voor. Het rimpelige gezicht was vertrok ken lot een onnatuurlijken grijns, waar je even van huiverde, omdat het den indruk gai, dat je een krankzinnige voor je had. „Heere," riep ze met een scherpe stem en onmiskenbaar Groningsch dialect „wat een kerels ben hier." Lachend keerde ze zich tot de getuige en bleef met de handen op haar buik kalm met haar rug naar de rechters staan. De veldwachter keerde haar om. „Is u vroeg de kantonrechter, „M. H. „Ja kind" „Woon je in Den Haag?'' „Ja, kind, ik ga hier nooit meer vandaan." „Je bent vannacht dronken geweest?" De grijnslach verstarde cnhet gezicht trok samen, alsof een huilbui komen ging cn als een angstig klein kind zei de vrouw. Ach,, kindlief ja. Maar ik ben nou weer nuchter meneer.... Ja, meneer, zeker, ben ik dronken geweest!" Lachend als in het begin, keerde ze zich om en zei tot een inspecteur op de eerste bank: „Haha, drotiken, ik ben nog niet nuch ter!" De veldwachter keerde haar om Met een droevig-ernstig gezicht, luister de ze weer naar mr. Loke, die vroeg: „Je bent toch nuchter genoeg om te vertellen waar er. wanneer je geboren bentwe heebben hier zooveel data en plaatsen daar- overl" u „Drie cn twintig Februari, mijn kind. '„Van welk jaar?" ,.Dat weet ilt niet. Ik kan niet lezen of schrijven." „Maar hoe oud ben je dan?" it ,,'k Ben 46 jaar, jongen." 'T En w&ar ben je geboren?" „In Delfziel! Delfzijl zeggen ze hier in Holland." „Maar ach, ze keëk met een afschuwelijk vertrokken gezicht naar de perstafel; er zit geen dubbeltje kwaad in me.... Ik zit hier van mijn eigen centen." De ambtenaar eischte 15 boete subs. 30 dagen hechtenis. Conform den cisch werd ze veroordeeld. Ze begreep er schijnbaar niets van. MEDEMBLIK. 12 Fcbr. R. K. Marktver- eeniging „St. Jozef Kool; Deen. witte 2.25—3.50; roode 1.00—4.40; savoo-e f 1.503.70 per 100 stuks. NOORD-SCHARWOUDE. 14 Febr.. 2340» K.G. uien 4.404.60; grove uien 4.20—- 4.50; drielingen ƒ3.90—4.40 400 K.G. peen 3.40; 3600 K.G. roode kool ƒ1.90—4.80; doorschot; 1.30—4.30; 44600 K.G. gele kool 24.40; doorschot; 1.80-3,30i 50400 K.G. Deensche witte kool ƒ3.80 4.20; doorschot; 2.503.60. ALKMAAR. 14 Febr. Veemarkt. 23 vette koeien f 1.80—3.60; 11 vette kalveren 90—125 per pond 1.30—1.50 259 nuch tere kalveren 622; 603 vette varkens 0.64-0.66: zouters 0.650.66; 1 vet schaap 30. Vr. Zoudt u mij ook kunnen zeggen hié ik biberet-bont, dat door het haar vei ge werden is, schoon kan maken? Antw. Maak in een aarden of ijzeren pan roggezemelen onder bestendig roeren zóó heet, dat ge er de hand nog juist in kunt houden. Schudt de zemelen op het bont en wrijf dit er sferk mede. Daarna afschuieren en schudden. Vr. omtrent loten. Antw.: Geen enkel der ons toegezonden nummers is uitgeloot. Duitsche Herder. 7 mnd., met hok enz., 15.Kippenhok modern, 2fS Xl.70Xl.80, met ren, 3 rr.nd. oud 40,Dagelijks te zien IJWEG 8 g. Halfweg. Voor elk aann. bod, licht Motorrijwiel te koop, nog als nieuw. Te zien ga rage KUIJER, Wijkeroog-Velsen. Gevraagd bij Heer en Dame, een nette Juffrouw voor hulp in de huis houding, tusschen 3040 jaar. Gene gen alle voorkomende werkzaamheden te verrichten. Br. onder no. 2009, bur. van dit blad. lieden overleed, voorzierr van de H.IJ. Sacramenten der Ster venden onze geliefde Vader. Behuwd- en Grootvader de eer H. B. WIJDEMAN Wedn. van A. v. Lambalgen in den ouderdom van bijna 76 j. Uit aller'naam: J. N. WARNIER Jr. Haarlem, St. Johannes de Deo 13 Februari 1927. De H. Uitvaartdienst zal plaats hebben Donderdag 17 Februari te B'A uur in de kapel van St. Johannes de^ Deo. Ter aarde bestelling op het Kerk hof St. Barbara te Schoten. Heden overleed tot onze diepe droefheid, voorzien van Je H.H. Sacramenten der Ster- I venden, mijn zeer geliefde Echt- öf genoot en Oom WILHELM MEYLAND H in den ouderdom van 64 jaren. Uit aller naam: Wed. E. A. MEYLAND— v. Bruggen en Familie. De H.H. Uitvaartdienst zal jra gehouden weden op Dinsdag, K 15 Fepruari 1937 v.m. te negen B uur, waarna Kerkelijke Begra- fenis. Verzoeke van Rouwbeklag verschoond te blijven. S Vogelenzang, 12 Febr. 1927. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een langdu rig cn smartelijk doch geduld'g lijden, na meermalen voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, in den Ouderdam van 47 jaren, onze dierbare en innig geliefde Man en Vadei JOHANNES RUIGROK. Wed. RUIGROK— 43919 dc Groot en Kinderen Gezongen Requiemmis Woens dag 16 Februari, 9 uur, Zilk. Naar voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Sterven den, overleed heden in Huize St. Bavo te Heemstede onze innig geliefde Pleegmoeder en Tante Mevrouw. CORNELIA ANNA VAN DEN BERG Wed, van de» Heer Jaccbus van der Weiden in den ouderdom van bijna 79 j. Heemstede: BERTHA P. v. d. WEIDEN- Vester JACQ. A. J. M. v. d. WEIDEN- en Kinderen J. C. v. d. WEIDEN J. C, v. d. BERG Excecuteurs. Heemstede 13 Febr. 1927 Kerklaan 85. De H.H. Uitvaartdiensten zul len plaats hebben op Donder dag 17 Februari a.s., in de Pa rochiekerk van den H. Bavo te Heemstede, te half 8, kwart ns 8 cn te kwart voor 9 uur de plechtige H. Mis van Requiem, waarna de begrafenis aldaar. BK3 Betrouwbare inlichtingen De billijkste tarieven voor KUNSTTANDEN en GEBITTEN, TELEFOON 14039. SPREEKUUR 1-2, TANDARTS Op Dinsdag 15 dezer, 8 'A uur, zal Fire M. A. Janvier, de beroemde con férencier van dc Notre Dame tc Parijs zijne aangekondigde rede houden over.' „I.'influencc du Pc-re Lacondaire en France du point de vue relfgieux". Vrije toegang voor leden van „Geloof t Wetenschap"; Scholieren op de gewone voorwaarden; introductie voor niet-leden a 1 Betrouwbare gevraagd. Zclfst. k. w, en k. en v.g. g.v., bij 2 dames h. b. h. van 7.30 tot 7.30'z, a.m. 's-avonds 78 KONING INNEWEG 112 rood. 1995 Bevatt. o.a. badkamer, vaste wasch- tafel, puim achterbalcon m. schitt. landel, uitzicht, vóór- en gr. achter tuin, glas in lood, veel zon. Gelegen nabij den Hout en E. S. M.-halte. Koopsom slechts f 7000.huur slechts 1 45.per maand, ruime hyp. be schikbaar. Bevragen: BLOEMHOFSTRAAT 30 43880. Aan een groote fabriek wordt ge vraagd een flinke Juffrouw van goede huize, met veel ambitie en plichtsge voel. Diploma H. B. S., M. U, L, O., of het diploma voor onderwijzeres vereischt. Br. met volledige inlichtingen van vroegere en tegenwoordige werkkring en afschriften van getuigschriften worden ingewacht onder no. 43895, Bur, van dit blad. E'en net R.-K. zoekt R.-K. VRIENDIN. Leeftijd 15 a 16 jaar, met fiets. Br. onder no. 2001, bur. van dit bi- Gevraagd go^d kunnende werken, huiselijk ver keer. Loon 30 per maand. Brieven onder no. 1998, bur. van dit blad. In onze zaak kunnen eenige flinke Verkoopsters en aankomende Ver koopsters geplaatst worden, goed op de hoogte mat het vak, Tevens gevraagde een FLINK JONGMENSCH', ter opleiding in de zaak en tot behulp .van den etaleur. Aanbiedingen hij; Modemagazijnen van C. H. VOGELZANG, Groote Hout. straat 28—30. 43935 Gevraagd een flinke CAISSIÈRE, die reeds als zoodanig is werkzaam geweest. Aanbiedingen bij: Modemagazijnen van C. H. VOGELZANG Groote Houtstraat 2830. 43925 Voor direct gevraagd een nette tegen hoog loon, bij M. C. v. d. VOOREN, Kritzingerstr. 40. Schoten- Haarlem. *994 Gevr. 15 Maart te Heemstede be kwame, cenv. bij 2 kinderen, k. naaien en verst, gen, huisw. mede te doen. Br. nr. voll. inl, onder no. 1999, bur, van dit blad. - Biedt zich aan Middelb. leeftijd, in een burgergezin. Adres: KRUISWEG 811, Haarlem mermeer. 2004 HAAS' Azijn fabrieken vragen eenige voor de Flesschenafdeeüng niet ouder dan 16 jaar. Zij, die bekend zijn mei plakken, genieten de voorkeur. 43933 heeft werk voor METELAAR? Onver schillig wat. Ook genegen aan te ne men. Br. onder no, 2003, bur, van dit blad. Er biedt zich aan een ne' voior vracht- of expeditiewerk. Goed met paarden kunnende omgaan. Fr. br. M. JANSEN, Vijfhuizerweg 76, Vijfhuizen. 1996 5 beste Schrammen. Adres; J. L. GOQSSENS, Kruisweg 811, Haarlem- mcrmccr, b, d, Cruquis, 2005 Nat Meisje gevraagd, goed en han dig kunnende rekenen. Br. onder lett. E., Advertentiebureau van M. KOK KELKOREN, Overveen. 43931 Gevraagd twee bekwame Vakkennis vereischt door firma J. B. VAN DER SCHOOT, Hillegom. 2000 Voor een goeden, netten en oppas- senden Jongen, oud 14 jaar, R.-K., zoeken wij plaatsing in het boerenvak in R.-K, gezin. Hij was sinds een jaar op een Boerderij. Begint al flink te melken. De voorwaarden der plaat sing kunnen nader worden vastge steld. Br. aan het St. Vincentius ge bouw NIEUWE GROENMARKT, Haarlem. 2006 2 J. Dames wenschen aansluiting of aangeboden Hooge provisie. Voor actieve en soiide Dames t-n Heeren bijverdienste of levenspositie. Zelf standig werken, brieven met inl. ond. No. 43849, Bur. van dit' Blad. VOOR GELDBELEGGING te koop. Br. onder no. 43905, bur* v. d. blad, voor den meest biedenden een Schuur 5X4, staande te Driehuis, is gebruikt geweest als repetitielokaal door de R.K. Harmonie-Vereeniging ..Soli. Deo Gloria". Belanghebbenden kunnen vol gens hun meening inschrijven en dit in gesloten couvert zenden tot cn met Zaterdag 19 Februari, aan JAN OOST HUIS, Secretaris Soli Deo Gloria, Noorderdorpstr. 2, Santpoort. 1957 ter overname aangeboden z. g. a. n. Dames en Heeren voor oprichten Ten-1 Mahoniehouten Tafel met zes stoelen no. 1997, bur. van I met pluche zitting. 2002 nisclub. Br. onder dit bind. l Adres. SCHOTERSINGEL 35.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 3