Radio-Omroep. Het St. Aloysïus-Gesticht „De Heibloem Het kind van de heide 1852—1927. BINNENLANDSCH NIEUWS. Het kroningsfeest van Z. H. Pius XI. Het MaasWaalkanaal gereed. De Eerste Kamer en het Ned.Belgisch verdrag. Gastmaal ten Hove. FEUILLETON. Hebt ge wel eens van De Heibloem ge boord? Menigeen zal antwoorden: „O, zoo vaak, want ieder jaar bomt de Broeder van De Heibloem bij ons op collecte voor de driehonderd kinderen, die daar wonen." Oe Heibloem is een verbeterhuis, zal men misschien nog zeggen. Treurig, bitter treu rig is het, dat dit idee nog maar steeds hiel en daar heerscht. Bedenkt toch eens dat de goede naam van meer dan vierduizend van Ncerlands Katholieke kinderen er mee gemoeid is, Oe Heibloem is geen verbeterhuis, geen strafkolonie; De Heibloem is ook nooit iets van dien aard geweest, en wie op De Hei bloem zijn jongelingsjaren heeft doorge bracht, mag er volstrekt niet om geminacht worden en zoo iemand behoeft er zich even min voor te schamen, een Heibloemer ge weest te zijn. De Heibloem is ook geen kostschool van kinderen van bemiddelde ouders. De Heibloem is steeds geweest en ze is het nog een gesticht voor kinde ren van onbemiddelde ouders, doch die weeskinderen of zoogenaamde halve wee zen waren, of jongens, die om andere rede nen goede opvoeders misten. Hoe De Hei bloem aan dien naam van verbeterhuis is gekomen? Ik weet het niet. Het zou kunnen ontstaan zijn, doordat er alleen knapen van de volksklasse worden opgenomen. Boven dien een soortgelijk gesticht hadden de Nederlandsche Katholieken nog niet in de eerste jaren van Heibloem's bestaan, van Katholieke verbeterhuizen was nog geen sprake daarom zal men De Heibloem dien naam maar gegeven hebben. Voor sommige ouders was ae bedreiging: „Als je niet be ter oppast, ga je naar De Heibloem, leelijke jongen," een gemakkelijk tuchtmiddel om dc jeugd op het goede spoor te houden. Dat Dc Heibloem volstrekt geen verbeter huis is, kan men aan dc weet komen, als men er eens een kijkje gaat nemen, als men diegenen die er geweest zijn eens naar vraagt, enz. En zou er op De Heibloem een jongen komen die erg verkeerd gedaan heeft, of die erg verkeerd doet, dan wordt zoo iemand oogenblikkelijk verwijderd. De Heibloem zal dit jaar haar 75-jarig bestaan vieren. Voor Neerlands Katholie ken, vooral voor hen die jaarlijks hun offertje storten voor De Heibloem, zal dit een aangenaam tot blijdschap stemmend bericht zijn. Hoe Dc Heibloem ontstaan is? In 1842 richtte Pater Frentrop van de Sociëteit van Jesus, te Amsterdam de Hee- renvereeniging van weldadigheid op. In 1848 stelde Pater Frentrop aan deze vereeniging voor, een gesticht op te richten op het platteland, voor jongens, die opvoeders ruisten, Te Amsterdam had men toen reeds voor dit doel htt St. AH/sius-gesticht in dc Elandstraat. De ziekelijke, zwakke Pas toor Hesseveld, was aldaar de perste Pries ter des huizes en met Pater Frentrop richtte deze, de Broeder-Congregatie van O. L. V. der Zeven Smarten op. Dit ge schiedde in 1851. In datzelfde jaar vernam inen, dat er in Limburg 300 H.A. grond met een klein huisje in de gemeente Heythuysen te koop werd aangeboden voor de som van 30.000. Pater Frentrop en Pastoor Hesse veld besloten met groot vertrouwen op de Goddelijke Voorzienigheid te doen, wat mogelijk was, en over het te koop aangebo dene te kunnen beschikken. Op naam van Pater Frentrop en dc Heeren-vereeniging van Weldadigheid kon men geld ter leen krijgen, en in 1852 werd de koop gesloten. Het aangekochte stuk grond strekte zich uit over drie gemeenten: Heyihyizen, Rog gel en Heyel. Het was gelegen een uur of drie ten Noorden van Roermond en meer dan 4 uur ten Zuiden van het Brabantsche Deurne. Het droeg de schoone naam van De Heibloem alhoewel men er in hoofd zaak slechts arme heidegrond met vee! zure moerassen en vennen en meest moei lijk begaanbare wegen aantrof. De grint weg van heden was er nog niet. Vóór 1820 hebben er geen menschen gewoond. Of ja, toch wel, honderden jaren vóór Christus, in het z.g.n. steenen tijdperk zullen er eenige geslachten geleefd hebben, wijl men er zoo nu en dan nog overblijfselen van vindt, narden potjes en steenen wapenen, enz. Een groot stuk van Heibloem's grond heeft men zelfs om die redenen genoemd Heiden's kerkhof. Een eenvoudig schaapherder uit Roggel was de eerste Christen, die er zich vestigde in een houten hutje. Na diens over lijden in 1830 werd Albert Verschuren eigenaar van het goed. Deze bouwde er een boerderijtje, hield zich aan. de spreuk: „Bidt en werkt," en leefde er daarom gelukkig. Hij was het, die huis en landerijen den dich terlijken naam gaf van De Heibloem. Na den dood van Verschuren in 1840, werd De Heibloem achtereenvolgens eigendom van verschillende heeren, Aan ontginning werd niets meer gedaan en wat Verschuren tot stand had gebracht verwaarloosde men. Toen de Heerenvereeniging op haar naam De Heibloem aankocht, was het niets dan een groote woestenij met een zeer verval len boerderijtje, In Juni 1852 werden1 Broeder Joseplms en Broeder Petrus, twee novicen van de één jaar te voren opgerichte religieuse Broeders-Congregatie door hun overheid, dus door Pastoor Hesseveld. naar De Hei bloem gezonden om daar een verblijfplaats in te richten voor hulpbehoevende knapen. Dc behoefte aan zulk een inrichting zal wel zeer groot geweest zijn, wijl men anders zeker gewacht zou hebben op milder om standigheden. De reis, AmsterdamHei bloem was, in die dagen vooral, allesbe halve gemakkelijk. Naar Venray vertrok men eerst om inlichting en raad ie vragen bij den HoogEerw, Heer Deken Verheggen, wijl men wist, dat deze op de hoogte was omtrent de ligging en den toestand van de nieuwe standplaats. Van Venray trok men naar Roggel om nadere informaties, en vooral ook om hulp te vragen bij Pastoor Jansen van Son. Men was toen nog onge veer één uur van het doel der reis verwij derd. Pastoor Jansen van Son heeft gehol pen met raad en daad. Zijn naam zal, zoo lang De Heibloem bestaat, met eere ver meld worden. Mpn zegt wel eens: .Alle begin is moei lijk, doch zeer moeilijk en bovenmensche- lijk zwaar was de taak van de twee Hei- bioemsche Broeders. Zeker, Pastoor Hesse veld deed wat mogelijk was om hen te hel pen, doch menschelijkcr wijze gesproken was de onderneming te stout. Echter Broe der Josephus en Broeder Petrus waren ge vormd in dc school van den wel armen en zwakken, doch zeer deugdenrijken Pastoor Hesseveld. Ze hebben gebeden en eenvou- gehoorzaamd met groot vertrouwen op de Goddelijke Voorzienigheid. God heeft ze geholpen. Broeder Josephus en Broeder Petrus ves tigden zich voorloopig in de vervallen Lim- burgsche boerenwoning, 'n Paar keer in de week woonden ze de H. Mis te Roggel bij en Zondags waren ze den geheelen dag ge huisvest bij Pastoor Jansen van Son. Er moest op de eerste plaats gebouwd worden. Geld er voor ontbrak nog, doch toen Z. D. H. Mgr. Carolus, Graaf de Belgrado door woord en voorbeeld de collecte van De Heibloem aanbeval, kon men met bouwen beginnen. Met een huisje vpor ongeveer 4C jongens zou men voorloopig tevreden zijn. Steenen werden gekocht en brave menschen uit de omliggende dorpen reden ze over de mulle zandwegen naar De Heibloem, zon der er iets voor in rekening te brengen. Vóór den winter waren de fundamenten reeds gelegd en einde Februari van het vol gend jaar kon de kleine, nieuwe woning reeds betrokken worden. Meerdere Broe ders waren er aangekomen, zoodat Land bouw en veehouderij vruchten vooitbrach- ten. In Juni 1853 waren er reeds ongeveer 12 kinderen. Op hel St. Aloysius-feest van dat jaar werd door Pater Frentrop met in nige vreugde dc kapel ingewijd van het St. Aloysius-gesticht De Heibloem. De Hei bloem was er, Pater Frentrop en Pastoor Hesseveld zagen weder een schoone bloe sem van hun verstandige, veel omvattende heilige naastenliefde. Al heel spoedig werd de woning te klein geacht, daar het getal bewoners na een paar maanden al meer dan 50 bedroeg. Op het eind van 1853 werd reeds de grondslag gelegd van een nieuw, groot gebouw, waar in zeker 200 kinderen konden gehuisvest worden. Het oude gebouwtje werd ingericht voor lagere school, woonkamer voor den Rector, refter voor de Broeders enz. Gods Voorzienigheid zorgde voor de be taling van de bouwkosten, door Neerlands Katholieken tot weldadigheid aan te spo ren. Een broodbakkerij, kleermakerij, schoenmakerswerkplaats, timmerwinkel, sme derij, enz. verkreeg men kort na elkaar. Ook buiten werd er gewerkt en in 1854 had men niet alleen een omheinde tuin van 1.5 maar ook ongeveer 30 H.A. bouw- en gras land. Op de stallen hield men reeds 20 run deren, waaronder 4 werkossen. Op het eind van 1854 reeds was Dc Heibloem een goede ambachtsschool. Het timmeren, smeden, schilderen, enz, werd er met goed succes beoefend, twee maal per week gaf men les in bouwkundig teekenen, de kleer- en schoenmakerij mochten er ook gezien wor den, voor het onderwijs in het spinnen, weven en klompenmaken had men wel dc daartoe noodige vakonderwijzers, doch de vereischte gebouwen ontbraken. De kwee- kelingen voor land-en tuinbouw ontvingen des Zondags en 's winters-avonds theore tisch onderwijs in hun vak, kortom, al spoe dig was De Heibloem wat ze nu zeker is, een degelijke vak- en ambachtsschool. In 1867 had men ongeveer 50 leerlingen op de gewone dagschool en oiigeveer 70 bij het vakonderwijs. Aan Broeders-onderwijzers had men in den aanvang geen gebrek. Hun onderwijs voor dien tijd Was degelijk, want al heel spoedig waren er ouders uit de om liggende dorpen, die bij de Broeders voor hun kinderen een plaatsje op de dagschool vroegen en ook verkregen. Godsdienstig leven was op De Heibloem van den beginne af natuurlijk nummer één. Aanvankelijk voorzag hierin de ijverige, milde, goede Pastoor van Roggel, de Heer Jansen van Son, 17 Juni kreeg De Heibloem haar eerste ZeerEcrw. Heer Rector in den persoon van den Heer Houtman. Deze werd spoedig opgevolgd door Rector Heinen, die reeds na twee maanden plaats maakte voor Rector Schreurs. Op 12 Mei 1860 werd de ZeerEerw. Heer Arn. Van Schie door den Bisschop van Haarlem tot Rector van het St. Aloysiusgesticht benoemd. Gedurende 30 jaren heeft Rector Van Schie op De Hei bloem geleefd, nederig en verborgen. De hem toevertrouwde kinderen heeft hij als een vader verzorgd en goed gedaan. De oude Broeders van heden spreken nog gaarne over den eenvoudigén altijd blijmoedigen Heer Rector Van Schie. De Heibloem was opgericht op voorstel van den geleerden, deugdenrijken, door God verlichten Pater Frentrop. De nederige, heilige, lichamelijk zwakke Pastoor Hesse veld heeft ze met een alles vermogend ver trouwen op God doen ontstaan en tol groo- ten bloei gebracht. Februari 1859 stierf Pas toor Hesseveld. Treuriger bericht dan dit heeft De Heibloem nooit ontvangen. Vooral voor de Broeders was de dood van dien vurig beminden, heiligen geestelijken Vader een zeer groot verlies. Pastoor Hesseveld was in den hemel. Van oude Heibloemsche Broeders wier geestelijke Vader Pastoor Hesseveld was, weet ik. dat zij in stilte hem na zijn dood als een heilige vereerden en om hulp en voorspraak baden. Pastoor Hesseveld werd opgevolgd door den ZeerEerw. Heer J. H. Bekker. Een jaar v/as Pastoor Bekker toen reeds, de rechter hand van den uiterst zwakken, ziekelijken Pastoor Hesseveld geweest, in al diens wer ken en stichtingen van naastenliefde. Der tig jaar heeft De Heibloem genoten van het kalm, vastberaden, krachtig bestuur van Vader Beltter. "Zijn wijze van Eestuur was 'een weldaad, voor Broeders en jongens van De Heibloem. Dc Heibloem werd gaandeweg uitgebreid en verbeterd. Het jaar 1876 was voor De Heibloem allerbelangrijkst, wijl in dat jaar den 6en September de nieuw ge bouwde schoone kapel door Mgr. Paradis werd geconsacreerd. Met een dorpskerk kan ze vergeleken worden; 32 M. is ze lang, 16.5 M. breed en 14.5 M. hoog. De bouw kosten bedroegen 32.00. Men kan op De Heibloem Pastoor Bekker nooit genoeg dankbaar zijn voor dat ruime schoone devote Godshuis. In de tweede helft van 1880 ontving De Iciblocm bezoek van een met-Katholiek heer als afgevaardigde van de Vereeniging :n het belang der Wcczenverpleging. Het was de heer A. A. van Meurs. In zijn rap- nort omtrent dit onderzoek lezen wij over De Heibloem het volgende: ..Tijdens mijn bezoek, dus in 1880, waren er op De Hei bloem 160 jongens, 40 Broeders en 4 knechts, doch plaats is er voor wel 200 jongens. Aan 't hoofd dezer inrichting staat een Broeder- Overste, die maandelijks aan den Superior te Amsterdam verslag geeft van den gang der zaken. Verder heeft iedere Broeder zijn bijzondere functies en wel dit, waarin hij vroeger' in het burgerlijk leven werkzaam is geweest. Zoo vond ik hier, wat trouwens in een Katholiek gesticht geen vreemd ver schijnsel is, een schoolonderwijzer in gees telijk gewaad. Vreemd echter zag ik op bij het binnentreden der verschillende werk plaatsen, hier een Broeder op de schoen makers-driestal daar een op de snijders tafel, ginds in de smidse een aan den blaas balg en elders weer een aan den schaaf bank, allen druk in de weer met hun respec tief bedrijf in het lange zwarte klooster gewaad. Maar het vreemdst van alles scheen mij niet gewoon geestelijke Broeders aan den handenarbeid te zien toe,, een Broeder bezig met hel inspannen van een paard voor een boerenwagen, en een an der, die mij voorbijging met een paard en wagen om mest naar het land te brengen, 'k vermeld dit vooral met het doel om te doen uitkomen, hoe de leerkrachten uit eigen personeel worden gevonden en hoe nractisch de taak der verpleging en oplei ding tot verschillende bedrijven wordt op gevat. In het algemeen gaven mij dc Broe ders als school- en vakonderwijzers den in druk van bekwaam en geschikt te zijn." Het slot van genoemd artikel zegt: „De Heibloem kan tot een der beste ge stichten in Limburg gerekend worden. Er valt weliswaar evenals elders nog wel te verbeteren, gelijk we zagen, maar èn voor de verpleging èn voor dc opvoeding der kinderen worden te goede zorgen gedragen dan dat we niet met lof over De Heibloem 'ouden spreken, dc bestuurders en Broeders de eer niet zouden geven, die hun toekomt voor hun toewijding, ons niet verheugen zouden in de resultaten, in hun tevreden heid over dc gang der zaken, de jongens niet zouden gelukkig achten, die hier tot nuttige leden der samenleving worden ge vormd en den wensch niet zouden uiten, dat het „De Heibloem" nooit ontbreke aan die stoffelijke en zedelijke steun van het pu bliek en haar beambten aan die lust en kracht, die zoo noodig zijn om tot het doc'l te geraken, dat zij zich voorstelt. De Heibloem was en is nog een katholiek opvoedingsgesticht, doch het het is ook een klooster. Van den beginne af waren cr Broe- lers religieusen die tot levensdoel hadden het streven naar de volmaaktheid, door het nakomen der kloostergeloften en door wer ken van naastenliefde, vooral door opvoe ding van hulpbehoevende jeugd. Steeds hebben de Broeders van „De Heibloem" hun -oeping trouw gevolgd, de deugd van armoe de is er meermalen schitterend beoefend. Met welgevallen zag God op het werk van Pastoor Hesseveld, maar ook op het leven en den arbeid der Broeders neer. In 1887 verloor de Heibloem haar tweeden Directeur, Pastoor Bekker. Bijna 30 jaar was Pastoor Bekker een degelijk Vader voor Heibloem's bewoners geweest en zijn naam zal er steeds met eerbied genoemd worden. Pastoor Bekker werd als hoofdbestuurder van „De Heibloem" opgevolgd door den ZeerEerw. Heer A. H. Wennen. De behoefte aan een inrichting als „Dc Heibloem" was in die dagen voor Neerlands Katholieken zeer groot. Door verbouwen en bijbouwen regelde Directeur Wennen een en ander, loodat er reeds op het eind van 1888 ge huisvest werden 230 hulpbehoevende kna pen. Al dat bouwen geschiedde op De Heibloem bijna geheel zonder hulp van vreemden, wijl men, er over Broeders be schikte, welke uitmuntten in de bouwbedrij ven; bovendien, verschafte dit bouwen veel practisch werk, Directeur Wennen was zeven jaar hoofd bestuurder van „De Heibloem", in welken tijd het aantal bewoners bijna verdubbelde. AI de lasten en zorgen, die hiermede ge paard gingen, heeft Directeur Wennen met groot vertrouwen op Gods Voorzienigheid en op de milddadigheid van Necrland's Ka tholieken edelmoedig gedragen. Twee jaar mocht Directeur Wennen zich slichten aan het echt priesterlijk leven en werken van Rector Van Schie, die bijge staan werd als conrector door den Zeer Ecrw, heer A. F. Peters. Rector van' Schie werd opgevolgd door den ZeerEerw. heer L. J. Wissen. In 1893 werd de echte kindervriend, de ZeerEerw. Heer H. F. J. Rikmenspoel, Heiblocms Rec tor Slechts twee jaar mocht Heibloems jeugd ten volle gepièten van de degelijke, hartelijke liefde van dezen Priester als Retor. In 1895 werd de ZeerEerw. Heer Wennen benoemd tot Deken van Purmerend. Rec tor Rikmenspoel volgde zijn HoogEerw op in al diens ambten, dus ook als Directeur van Dc Heibloem. De vele zorgen vooral wat financiën betrof hebben de blijmoedigheid van dezen Directeur niet verminderd. Tot op 't eind van 1904 was de ZeerEerw. Heer H. F. J. Rikmenspoel werkelijk een vader voor de Heibloem en hare bewoners. Van 1905 tot, 1913 berustte de zorg voor den goeden gang van zaken hij den Zeer Eerw. Heer B. J. Schrandt. Ook de naain van dezen Priester zal De Heibloem nog jaren lang zich dankbaar herinneren. De ZeerEerw. Heer C. M. "Jonckbloedt' was Heibloems laatste Priester-directeur. Tijdens en na. den grootcn wereldoorlog v, as deze Priester voor De Heibloem werke lijk de juiste man op de juiste plaats. In 1925 werd dc Eerw. Br. Caspar geko zen tot Algemeenen Overste der Broeders- congregatie en dus ook tot Directeur van het Sint-Aloysiusgeslicht De Heibloem. Na den ZeerEerw. lieer Rikmenspoel be noemde Haarlems Bisschoppen tot Recto ren van De Heibloem achtereenvolgens de WelEerw. Heeren M. P. Ooms 18951901 Th Ebbenhuizen 19011906, L. J. Speet 1906 -1909, M. 'J. Zijm 1909—1916 en G. C. dc Wolf 1916—1917. In 1917 werd de Heibloem het Moeder huis der Congregatie en Directeur C. M. Jonckbloedt tevens Heibloems Rector. In 1923 toen de ZeerEerw. Heer Directeur naar 't nieuwe Moederhuis te Voorhout verhuisde, werd de tegenwoordige Zeer Ecrw. Heer Rector L. J, Jansen Schmidt, Heibloems Priester. Op het 75-jarig feest van De Heibloem eer en hulde aan de Priester-Directeurs, doch ook aan dc ZeerEerw. Heeren Recto ren. Verre van bloedverwanten en vrienden hebben zij zich geheel gegeven voor het heil van Heibloems jeugd. Broeders en oud leerlingen en allen, die op de Heibloem ge noten van hun Priesterlijke zorg en liefde, blijven hen steeds dankbaar gedenken. la de jaren van Rector Ooms' bestuur werd veel gedaan aan de verfraaiing der omgeving. Het schoon Engelenpark werd aangelegd met het mooie beeld van Raphael en Tobias. Op de binnenplaats kwam een beeldengroep van den Goeden Herder. Een vriendelijke omgeving is voor de jeugd aan genaam en .werkt veredelend. Onder het Rectoraat van den ZeerEerw. Heer M. J. Zijm, werd voor het hoofdge bouw een siertuin aangelegd, waarin het borstbeeld van Vader Hesseveld een eere- olaats kreeg. Midden in de laan, welke voert van den grintweg naar 't hoofdge bouw kwam een beeldengroep: Jezus aan 't kruis met Maria en Joannes aan weers zijde: een prachtige, tot devotie stemmen de groep. 't Is thans een lust voor 't oog, in den zomerdag rondom de Heibloem een wande- maken, het kleurige roodbonte vee in de malschc weiden, golvend goudgeel koren, afgewisseld met akkers van andere land bouwgewassen, goed onderhouden tuinen, boomgaarden, alles zegt u, dat hier gewerkt wordt in 't zweet des aanschijns, en dat dc leiding berust in goede handen. Wat een verschil met driekwart eeuw terug. En ondanks deze stage vooruitgang is er iets verloren gegaan, n.l. de sympathie ;n 't jong geslacht voor het boerenbedrijf. Het tuindersbedrijf, groenten fruit, onder houd van tuinen trekt nog wel aan. Hier voor zijn gewoonlijk een voldoend aantal leerlingen Overigens trekken vooral de smederij en de timmerwinkel. De meeste leerlingen komend uit de groote steden, voelen meer voor het am bacht. Smederij en timmerwinkel zijn steeds goed bezet. De vrije beroepskeuze is een onmisbaren factor voor het welslagen der opvoeding. Biedt de practiscb-theoretischc opleiding voor 't land- en tuinbouwbedrijf alle gele genheid voor 't opdoen van degelijke ken nis, dit is niet minder waar voor 't am- 'oachtsonderwijs. Aanvankelijk was "t vakonderwijs niet in dien vorm gegoten, waarin het thans ge geven wordt, doch de bereikte resultaten bewijzen, dat het altijd degelijk is geweest. Zeer vele oud-leerlingen hebben zich ge vestigd als patroon, zelfs bouwkundigen en architecten hebben de grondslag van hun kennen en kunnen op de Heibloem gelegd. Dr. P. J. M. Cuypers z.g. heeft het niet be neden zich geacht, steeds zijn belangstel ling in 't ambachtsonderwijs aan den dag te leggen en 't zij hem dankbaar getuigd, dat diens practische wenken veel hebben bijge dragen tot vooruitgang. Na de invoering der Nijverheidswetten, was het de WelEd. Gestr. Heer H. J. dc Groot, Inspecteur-generaal van het Nijver heidsonderwijs die het vakonderwijs op Dc Heibloem in de juiste richting stuurde cn •jroote steun en hulp verleende. Tbans is men er door dc welwillendheid der Regee ring in staat den leerlingen datgene mee te geven, wat de tegenwoordige eischen des lijds van hen zullen vragen. Een bezoek aan Heibloems vakschool is ip heden voor ieder interessant. De werk plaatsen zijn model ingericht en voorzien van de noodige machines, gedreven door eigen electriciteit. Vooral de smederij met haar twee draaibanken, haar schaafmachi ne, haar freesbank, haar laschapparaat, haar zes vuren, enz. is werkelijk iets bijzonders. Zelfs de schoenmakerij heeft moderne ma chines, o.a. een penmachine, een gecombi neerde schrooi-uitpoelsnïacbine, enz. Om heden van de jongens degelijke vakmen- xchen te maken zijn dergelijke apparaten onmisbaar. Bij het timmervak zijn steeds 25 leerlingen, bij het smidsvak dito; het aan tal kleer- cn schoenmakersleerlingen be draagt meestal 12 schildersleerlingen zijn er 10, voor electricien leeren er 6, voor de bakkerij eveneens, enz. Ieder vak heeft per dag ongeveer zes uur practisch en twee uur theoretisch onderwijs. Heibloems nijver heidsonderwijs is uitmuntend en de schoone "csultaten, die het vooral in de laatste ja- -en opleverde, zijn zeer verblijdend. Nu zal men nog beter begrijpen, waarom le sympathie voor landbouw en veehoude- ij bij Heibloems jeugd zoo verminderd is. Waar tot zoover slechts -gesproken is van vakonderwijs, dient nog aangestipt, dat ook ager onderwijs wordt gegeven aan de lcer- 'lichtige jeugd. Sinds meer dan 35 jaar heeft dc WelEd. Heer M. J. Rats met eer 'ijn moeilijke taak vervuld, om een uit dc card der zaak vlottende schoolbevolking ">p te leiden in deugd en kennis. Hierin vordt zijn Ed. bijgestaan door den WelEd. leer L. L. Mertcns en twee Broeder-ondcr- vijzers. Ongeveer 120 leerlingen ontvangen lager onderwijs. De oudsten dezer hcbbei usschen de schooltijd allerlei kleine werk 'aanvliegen, echter zoo dat er nog voldoen de speeltijden overblijven, 'n Veertigtal be steden dagelijks een half uur om de. machi- -:.I fip,--.h:!cle aardanoMen le oitten an deren maliën zich verdienstelijk met kousen stoppen, aan dc breimachine, of den lin nenkamer. Op de Heibloem is altijd gestreefd, om dc kinderen te geven een degelijke, Katho lieke opvoeding. De zachtmoedige, eenvou dige, liefdevolle Pastoor Hesseveld heeft daar de grondslagen van gelegd, in dc eer ste jaren hebben verschillende Paters Je zuïeten practisch onderricht gegeven in de zoo moeilijke taak der opvoeding; de traditie heeft deze lessen in eere gehouden. Zoo ht-eft het nooit ontbroken aan dege lijke surveillanten en bekwame opvoeders. Wat vooral treft, is de gemoedelijke om gang, de eenvoudige. alles opofferende plichtsbetrachting der Broeders, een me thode die nimmer faalt en een Don Bosco waardig is. Het Heibloemsche devies is steeds: Bid en werk. Het gaat altijd goed op De Heibloem, omdat er goed gebeden wordt. lederen morgen woont geheel het gezin de H. Mis bij, iederen avond is 't Lof of Rozenkrans bidden, door den dag bidt men er voor en na het \vJerk, enz. Na het Pause lijk Decreet van 1905 over de dagelijkschc Communie, vooral na-invoering van de ver vroegde kinder Communie werd het leven op De Heibloem een stichtend, troostrijk leven Vele jaren reeds gaan er dagelijks zeker gemiddeld 250 te Communie en dat zulks veel invloed ten goede heeft kunnen dc Broeders getuigen, die surveillant waren vóór 1905 en daarna. Ook het godsdienstonderwijs is er in hooge cere. Niet alleen het Catechismus- onderwijs van iederen dag, doch ook de apologetische cursus van den tegenwoor- digen Heer Rector, sticht ongetwijfeld groot nut. Betrekkelijk veel oud-leerlingen werden kloosterling, eenige zelfs priester. Gewoon lijk zijn een dertigtal van Heibloems oud sten lid der Jeugd-Derde Orde van St. Fran- ciscus. Vijf en zeventig jaar was De Heibloem een heerlijk getuigenis der Christelijke wel dadigheid van Ncerlands Katholieken. Het groote vertrouwen van Pastoor Hesseveld is nimmer beschaamd. Zeker, dc armbesturen, de instellingen van liefdadigheid, nobele weldoeners dragen bij in het onderhoud der jongens die zij een goed tehuis op De Heibloem bezorgden, Heibloems veestapel Heibloems dennen- bosschen zijn een steun voor de kas, toch is een en ander onvoldoende, om in alles be hoorlijk te voorzien. Met groote dankbaarheid mag echter ge tuigd wordeD, dat Neerlands Katholieken sinds 75 jaar door hun vrijgevigheid de te korten hebben aangevuld. Dagelijks wordt er gebeden voor de le venden en overleden weldoeners en daar om durft ook in de komende jaren, vooral in dit Jubeljaar, de Broeder Collectant wederom met vertrouwen aan te kloppen, opdat de goede traditie in eere blijft. In geheel 't tijdperk van Heibloems be staan heeft Gods zegen nooit ontbroken. Wie 't nietige begin vergelijkt met de in richting van thans zal dit dankbaar ge tuigen. Vertrouwend op de goede gezindheid van Neerlands Katholieken, vertrouwend voor al op Gods Vaderlijke Voorzienigheid, die het nietige plantje Het opwassen tot een forscben boom, zal de Heibloem, ondanks alle zorgen zich steeds blijven geven aan de opvoering der hulpbehoevende jeugd; AD MAJOREM DEI GLORIAM. B. B. Noot: Ter gelegenheid van "t Jubilé is een mooie brochure verschenen, die op aan vrage aan belangstellenden a 35 ets. wordt toegezonden door den Eerw. Br Overste. De HeibloemHeythuizen. Thé bij den Internuntius. Ier gelegenheid van den vijfden verjaar dag van de kroning van Z. H. Paus Pius XI werd Zaterdagmiddag door Zijn Excellentie den Internuntius, mgr. Lorenzo Schioppa in het gebouw van de nuntiatuur le 's-Graven hage aan meerdere aanzienlijke personen uit de Residentie en omgeving een thé aangeboden. Te vijf uur vereenigden zich de genoo- digden in de salons van de nuntiatuur, alwaar Zijn Excellentie mgr. Schioppa de gelukwenschen in ontvangst nam en zich een beminnelijk gastheer toonde. Tot de gasten behoorden: dc oppercere- moniemeester en grootmeester van H. M. de Koningin J. H. F. graaf Du Monceau, de adjudant van H. M. dc Koningin jhr, C. L. van Sucbtelen van de Haare, de groot- kamerheer van H. M. de Koningin mr. dr. F. A. C, graaf van Lyndén van Sandenburg, de opperhofmaarschalk jhr. V. E. A. Boreel, de ordonnance-officier van H. M. de Ko ningin jhr. C E. J. M. Verheyen, de minister van buitenlandsche zaken jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, de minister van oorlog en marine ad. J. M. J. ,H Lambooy, de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, ipr. M. A. M. Waszink, de minister van staat mgr. dr. mr. W. H. Nolens, de gezanten van Argentinië, Venezuela, China, Denemarken, Zweden, Zwitserland, Amerika, Frankrijk, Polen Roemenië, Oostenrijk, Brazilië, Tsjecho-Slowakije, Cuba, Spanje, Groot- Brittannië, Portugal en Griekenland, de zaakgelastigden van België, Duitschland, Columbia, Hongarije, Turkije Chili, Peru, en de secretarissen van genoemde legaties, voorts de leden van den Raad van State mr. J, J. I. Harte van Tecklenburg en mr. dr. D, A. P N. Kooien, de voorzitter van de Leo-Stichting mr. dr. G. F. M. baron Hugcnpoth tot Aerdt en de leden dier stichting W. C, J. J. baron van Voorst lot Voorst en Jos. M. D. Blomjous, de voor zitter van de Eerste Kamer J J. baron van DINSDAG 15 FEBRUARI, HILVERSUM 1050 M. 12 uur Po- lilieber. 34 uur Knipcursus 56.30 uur Concerld oor het H. D. O.-orkest. Hans Thyssens, bariton 6.306.45 uur Landbouwkwar iertje door den heer J Schmid oud-ref. van Landbouw, over: De slechte belcon'ng van den landbouwarbeid 6.457.45 uur Vervcdgles en conversatieles Engelsen 7.45 uur Politiebér 10.30 uur T ersber. 8.10 uur R.-K. Avond. Dc dames L. Dieissen sopraan. H. Dreissen, piano. Hr. J. Dreissen, viool. Dames en Meisjeskoor o. l.~v. Mirie Huf. 1. Ycni sancti spiritus (twee koren), 2. Rede door den Zeer Eerw. Heer Rector C. A. Sof- fers, over: Katholieke Middens'anders, waarheen? 3. Andante, viool-concert in B, kl, t., Ambrosio (viool en piano). 4a. Homo quidam, b. Rosa vernans (meisjes-: koor), 5a. Ave Maria. Arcadelt, b. Et in» carnatus est, Vittoria (dameskoor), 6a, Souvenir, Drla. b. Ave Maria. Cherubini, piano, viool, sopraan. 7a. Kyrie Si. Hil- degardis, b. Tenebrae fa'ctae sunt. In- gegneri, dameskoor, 8. Vieille chanson, Bizet, sopraan, 9a, Legende (Der H. Fran- ciscus über die Meere schreiténdj, Liszt. b. Waldesrauschen, Liszt. 10. Gloria en sanctus, Cuypers, 3 st, (Missa „Lauda. Sion"), dameskoor. Daventry, 1630 M, 11.20 Het Daventry- kwartet en solisten (contra alt, viool, hu morist en duetten) 1.20—2.20 J. H. Squire Celeste Octet cn E. Jones bariton. 3.15 Lezing: The Bible in Spain. 3.20 Cause rie: Elementary music. 4.20 Orkestconcert, 5.20 Causerie. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Gc- dichtenvoorlezing. 6.25 Dansmuziek. 6.50 Tijdsein, wcerbcr., nieuws. 7.05 Dansmu ziek. 7.20 Lezing: How Nations settle their quarrels 7.35 Pianosonates van Mo» zart. 7.45 Lezing: „Sweet peas. 8.05 Con cert, schels duetten a. d. piano, humorist. 8.35 „The fog", radio-schets. 9.05 Vocaal concert, E. J. Potts, bariton. 9,20 Tijdsein, weerher., nieuws 9.35 Lezing: The mind of Beethoven. His harmonic ways. 9.55 Concert Militaire band cn R. Henderson, bariton. 10.5012.20 Dansmuziek van de Rivièra-club. Parijs „Radio-Paris". 1750 M. 10.5011.20 Nieuws en muziek. 12.502.10 Concert, orkest Locaclli en Hr. Caurat, zang. 5.05 5.55 Concert, trio (piano, viool, cello), 9.0510.50 „Radio-Paris,revue". Neger duetten. „Le vin. l'amour et Ie tabac," schets. Langenberg. 469 AL 10.2011.20 Orkestcon» eert. 12.501.50 Orkestconcerl. 4.20i 5.15 Orkestconcert. 5.206.00 Voorlezing. 7.509.20 „Die schone Magelone", van Tieck en Brahms. H. Schuberth, Meister tenor. Orkest. H. Probst, declamatie. Voorst tot Voorst, de voorzitter van de Tweede Kamer jhr. mr. Ch. J. AL Ruys de Beerenbrouck, de secrearis-generaal aan bet ministerie van buitenlandsche zaken jhr. mr. A. M. Snouck-Hurgronje, de chef van bet protocol aan het ministerie van buiten landsche zaken jhr. mr."dr. J. C. E. C. Ren» dorp, de chef van de diplomatieke aange» legenheden aan het ministerie van buiten» landsche zaken jhr mr. F. Beelaerfs van Blok» land, de oud-minister van waterstaat, ir. M. C. E. Bongaerts, de burgemeester van 's-Gravenhage, mr. J. A. N. Patijn, dc gou» verneur van de residentie generaal E. F, Insinger, de hoofdcommissaris van politie F. van 't Sant, de heeren W. J. R. Dreesman, J. Stuyt, architect dc directeur van de „Residentiebode" S Bruysten, de directeur van ,.De Tijd" Ferd Wierdels, de directeur van „Dc Maasbode" Henri Kuijpers, mgr. dr, A. H. L. Hensen. mgr. de óruyter, mgr. kolonel F. J. II, Evers, de deken van. 's-Gravenhage H A. Th. van Dam. de pastoor van de parochie van O Lieve Vrouw van Goeden Raad J. J R. AL Postma, dr. Th, Verhoeven, de president van het Groot» Seminarie le Warmond mgr. H. J. Al. Taskin, prof. J D. Aengenent, directeur van het SI. Willibrorduscollege te Katwijk drs. J. Ij. Keijsers S. J., reqfor van St. Louis J. Bergé S. J., en P. J. Kleijntjes. In de salons, waar buffetten waren op» gesteld heerschte een aangename en opge» wekte stemming. Men meldt uit Nijmegen: Het Maas-Waalkanaal, dat gegraven is tusschen Weert bij Nijmegen en Heumen is gereed. Met toestemming der Waterstaats autoriteiten is Vrijdag hei eerste sleepcon- vooi, bestaande uit een bagermolen met elevatorbakken van dc firma van Hezewijk en Swets te Nijmegen en dat Woensdag van Maasbracht was vertrokken, het nieu we kanaal gepasseerd. Door de totstandkoming van het Maas- Waalkanaal kon de reis van Maastricht naar Nijmegen, die tot dusver vijf dagen duurde, thans in twee dagen worden vol bracht. Dc otficieele opening van het nieuwe kanaal zal over eenige maanden plaats hebben. Jhr, v. Kamebeek's M. v A. zeer spoedig te verwachten. Naar de Tel. verneemt, zal dc Atemorie van Antwoord van minister Van Karnebeek op het Voorloopig Verslag der Eerste Ka mer over het Nd.-Belgisch verdrag zeeë binnenkort verschijnen. In het KKon. Paleis aan het Noordeinda te 's-Gravenhage heeft H.M. de Koningin Zaterdag een gastmaal aangeboden aan de actief dienende opper- cn vlagofficieren var land cn zeemacht hier te lande. De dochters waren overtuigd, dat hunne mccdcr dit testament hun vader had doen maken; Cl) al was er een en ander in, da' hen kwetste, roeenden zij toch, dat het Jje'.er was te zwijgen; want op deze wijze mochten zij de Coop koesteren, eens in het bezit van het goed van hun vader te ko men, dat hun nu nog onttrokken werd. Ernest had door zijne tante hiervan ge hoord en zich geen gunstig oordeel over deze vrouw gevormd, voor wie het moge lijk was, afzonderlijke belangen tegenover haar eigen kinderen na te streven. Hos sterk moesten hoogmoed en hebzucht in een gemoed hcerschen, als het machtigste gevoel van een vrouwenhart, de moeder liefde, door deze werden overwonnen. Toen hij het huis hinnen'rad, werd hij door een ouden bediende ontvangen; zijne statige houding en afgemeten hoffelijkheid werden nog ondersteund door zijn welver zorgd wit haar en door zijn deftige zwar'e kleeding. Hij bracht den jongen man in een weelderige ontvangkamer en liet hem al leen met de ntededeeling, dat mevrouw terstond zou verschijnen. Ernest keew eens rond, toen zijn aandach' plotseling getrokken werd door twee fa milieportretten, die boven een sofa hingen. Het portret van den jongen man had hij maar even bekeken, maar hetgeen er naast hing, een jonge dame, nam hem heelemaal in beslag. Niettegens'aande de eigenaar dige kleederdracht meende hij de beeltenis van de jonge Marianne Amsteg te zien Alleen de oogen waren verschillend, zij kchten niet, zij keken koud cn tro'tscb'; en koud en trotsch waren de lippen op elkaar gedrukt, trotsch stond oök dc schoone *op ietwat hoog boéen de schouders, terwijl bij het pleegkind van Bremkamp een schoo- nerc evenredigheid met eene meer beschei den houding samenhing. Toch was de gelijkenis niet te ontken nen, zij was verrassend, en bracht hem in dc war. Was het mogelijk, dat het toeval hier in het spel was?Had enkel een gr.il van de natuur hel trotsch oorspronke lijk beeld en liet schuch'ere kind d<A heide in een en denzelfden vorm gegoten, of. Was de afkomst van Marianne niet in duis ternis .gehuld, niettegenstaande zij eene moeder had, die de ech'genoote van haar overleden vader geweest was.of ziin moest?.... En de eerste levensjaren van het meisje waren ook zoo onbekend! Waar was het en hoe en bij1 wie bleef het voor dat het op de Noordhoevc gebracht werd? Deze vtcrag enhielden den jongen vriend van Marianne zoo bezig, dal hij, in het aan schouwen van hare raadselachtige af be el- I ding verdiept, alles ivaf om iiem was, ver gat en feitelijk schrok, toen iemand hem aansprak. Hij zag eene dame naast zich staan, die eene verontschuldiging, dat zij hem had laten wachten, herhaalde. Het zou mij ten zeersten spijten, als mijn bezoek u gestoord had, mevrouw, ant woordde hij. Het beschouwen van dit heerlijk portret heeft mij aangenaam bezig gehouden. Zij had op de sofa plaats gencmen en hem een stoel in hare nabijheid aangebo den: hij plaatste zich zoo, dat hij het por tret in het oog kon 'houden. Men beweert, ging zij op het gezegde van Èrnest in, dat het zeer goed geschil derd is. Dat is het ook. Voor mij echter heeft dit schilderstuk zijne aantrekkingskracht minder door dé kunst,, waarmee het is uil- gevoerd dan dóór degene, die het voor stelt. Deze verklaring uit uw mond is ook nu nog voor mij vleiend, mijnheer Holler, zeide de dame met groote hoffelijkheid, dan zij tot nu gteoond had; want eene vrouw, al heeft zij een ernstige levenstaak tc vervullen en een hoogen ouderdom be reikt, hoort .toch gaarne, dat zij in hare jeugd aantrekkelijk was. j Deze ivooroen deden Ernest verbazen, ja bijna ontstellen. Hij had er volstrekt niet aan gedacht, om de dame een compliment te maken en nu bedankte zij hem daar voor. Was zij dan, de vrouw met de scherpe trekken en de harde, hoogmoedige uitdrukking van den mond, het origineel geweest, dat eens een kunstenaar bij dit liet beeld begeesterd had?.... Kunnen dc jaren iemand zoo veranderen?.... Ernest vond geen passend antwoord op deze vra gen en hij maakte eene bevestigend bui ging- Maar zij begreep fo-ck zijne verrassing niet alleen, maar ook dc oorzaak en begon weer met een bitter lachje: U kunt nauwelijks gleooven, dat de oude vrouw, die met u spreekt, voor een halve eeuw jong en frisch genoeg was, om den kunstenaar het ontwerp voor een zoo lachend portret te leveren; toch meende men destijds, ,dat het sprekend op mij ge leek-. MErnest had zich hersteld en antwoordde heel galant, dat hij mevrouw jonger ge- sqhat had en daaro.ni geen rekening ge hóuden had met de verandering, die zulk ein lange lijd zelfs in het uiterlijk van de rdhoonstc vrouw noodzakelijk moet bren. gun- .Het gesprek duurde nog een tijdje voort cn eindelijk nam Ernest ufschc'd. Mc- -i touw Hufliaïumer scheen nog al tevreden oyer de kennismaking, er lag zelfs een zij'ccm yan vriendelijkheid op haar gelaat. toen zij de hoop uitsprak hem meer te zien. Ook Ernest koesterde deze hoop: niet dat hij een weldoenden indruk van de dame had gekregen, of zich iets verkwikkelijks van een langeren omgang beloofde integendeel, hij voelde een wantrouwen, dat door incls werd gerechtvaardigd, als door eene plotseling bij hem opkomende gedachte, waarvan dc dwaasheid hem dui-- dclijk was en die hij toch niet van zich af kon zetten. Toen het tijd was voor de thee, ging Ernest, zooals gewoonlijk naar de kamer zijner tante. Gewoonlijk dronk hij zijn kop uit, praatte een beetje mét mevrouw Men ger en zocht dan de werkkamer van zijn overleden oom weer op. Vandaag had hij niet zooveel'haast; hij bleef, totdat de kin deren met hun schoolboeken naar een zij kamer waren gegaan en begon dan met zijne tante over de gemaakte bezoeken te praten. Zo>o stelde hij schijnbaar toeval lig de vraag: U kent mevrouw Hufkammcr erg goed, tante? Ik?.... Hoe kom je op dien eigenaar- digen inval? Heel natuurlijk; zij sprak zeer vrien- 'clijk ever u en u sprak met achting van haar. Met achting, ja; die kan niemand dc oude dame ontkennen, want zij is Hink als een man. Of dat nu tot lof yan een vrouw strekt, wil ik in 't midden laten; maar het is zeker, dat het haar geen toenadering van andere vrouwen bezorgt. Het staat ten minste vast, dat zij heel haar leven met niemand vertrouwelijk omging, zelfs niet met hare dochters. Zij had misschien geen vertrouweling noodig. Een zoo rijke vrouw, die steeds alles naar wensch ging, kende geen zorg ol smart. Dat heb je mis, boste Ernest. Een epi sode in haar leven was volgens mijne mee» ning wel zoo verschrikkelijk, dat het ver langen naar hulp en deelneming we! in baar hart had kunnen ontwake; maar moedig en hard, heeft zij alles alleen gedragen. Natuurlijk weet men niet of zij door die catastrophe zooveel geleden heeft, als zulks bij eene natuurlijk gevoelige vrouw het ge val zou zijn geweest. Waarover spreekt u eigenlijk, tante? Van den dood van haar cenigen zoon. Dat was zeker een groot ongeluk voor de oulers en het zou onnatuurlijk zijn, als de moeder dat niet gevoeld had. En als het toch schijnbaar zoo was, kon men gelooven, dat de Irotsche vrouw in stilte dieper treur de. dan haar uiterlijk te kennen gaf. Mevrouw Menger schudde het hoofd ea zweeg, blijkbaar 'n ernstig gepeins. Ernest beschouwde haar een oogcablik ca vroeg dan;

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7