Bw Internationale persstemmen over het voorste! van Coo'idge inzake ontwapening ter zee, Kritiek in de Fransche Kamer op de credieten voor Syrië en Marokko, De Da'tsehe regeering acht voortzetting der economische onderhandeld ven niet Polen doelloos. De regeering is den toestand in Portugal meester. De rast keert terug. Een treffen tus- schen de Noordelijken en de Kantonnsezen, die naar de bergen werden teruggedreven. Onder de Radio-berichten: Frankrijk neemt een afwijzende houding aan ten opzichte van het voorstel van Cooüdge inzake ontwapening ter zee. Edison op zijn tachtigsten verjaardag geïnterviewd. regeering Püsudski af? Treedt de GEM. BUITENL. BERICHTEN. GEMENGD NIEUWS. Een passagier uit den coupé geslingerd. Ijsbanen in ons land. Felle brand in Rotterdam. DootJelijke val. Een kachel voor een appel en een ei. Benauwde uren. Meisje in brand geraakt. Ook al voor het 100.000ste Gronmgertjs. Meisje door motorwagen gegrepen en gedood. &ADIO-NIEUWS. Radio Satanisme Het voorstel van Coolidge. De Engelsche concessie te Hankau. Edison tachtig jaar. Hevige boschbranden in Australië. De vliegtocht naar Madagascar, vice versa. Aftreden der regeering Pilsoedski a.s.? De Koning van Zweden naar Rome. Het Belgische Koningspaar te Rome. De ontwapening ter nee. j door te dringen tot alle drijfveeren van het regetpn te nemen tegen dte aanstichters van j de revolutionaire beweging en hun verant woordelijkheid daarvoor te doen vaststellen. De staat van beleg duurt voort, doch dé ge strengheid van zijn toepassing vermindert gaandeweg. De staking van spoorwegarbei ders in het Zuiden des lands is geëindigd. De strijd in Nicaragua. Bi; den strijd om de stad Chinandega op de liberale troepen te heroveren werden de conservatieve troepen geholpen door een vrouwenbataljon onder bevel van een meisje van twintig jaar. Er werden zestien vroüwen gewond, waaronder de commandante die ernstig gekwetst werd. De burgeroorlog in China. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de strijd bij Hankau dc bloedigste is geweest sedert het begin ven de revolutie. Ër moeten dui zenden dooden en gewonden .zijn. De Noor delijken, ten getale van 100.000, trachtten een greote omtrekkenden geweging te ma ken teneinde de Kantonaeezen naar de ber gen te drijven. De Nationalisten waren veel minder sterk in getal, maar voorzien van de meest-moderne artillerie. Het duurde twee dagen vóór de Noordelijken iets konden vor deren. Op verschillende punten kwam het tusschen groote troepenafdeelingén tot een handgemeen, wat het groote aantal gewonden verklaart. Ten slotte begonnen de Kanton- inSen tot 3Ile onjiveeren van nett wiikén »n werden «i naar de ber in net memorandum van president Coo- imperialisme, teneinde het beter te kunnen „=1" JT. in"reeds lidge inzake de ontwapening ter zee wordt bestrijden. Men moest een wereldverbond 11 o.m. gezegd, dat hoewel de Amerikaansche sluiten tegen het imperialisme en eenoer regeering aarzelt om op dit oogenblik scherp omlijnde voorstellen te doen nocens de ver houding van de vlootsterkte der verschil lende mogendheden, zij harerzijds toch be reid is om ten aanzien van die klassen van schepen, niet vallend onder het verdrag'van Washington, een uitbreiding der verhouding van 5 5 3 te aanvaarden ten aanzien van de V.S., Groot-Britannië en Jaoan en de ver houding voor Frankrijk en Italië over te la ten aan de besprekingen re Genève waarbij ten volle rekening wordt gehouden met de bizondere omstandigheden en behoeften dezer landen wat betreft de types van sche- pen. In het memorandum wordt het voorste! hiermee gemotiveerd, dat de definitieve ont wapeningsconferentie dit jaar wel niet meer bijeen zal kunnen komen en dat de daar te treffen overeenkomsten om allerlei redenen we' aanzienlijke vertraging zullen ondervin den wat de uitvoering betreft, ter wij dc be wapening ter zee als een practische aangele genheid kan worden behandeld door maatre gelen welke de vloten van beperkte groe pen van mogendheden aangaan. Uitstel ten aanzien hiervan zou daarom niet gerecht vaardigd zijn, ook a! omdat anders de weg zou worden geopend voor een opleving van den geest van wedijver in vlcctbouw. De boodschap waarmee Coolidgc aan het congres van dit memorandum mededeeling heeft gedaan, was volgens den „Times"- correspondent te Washington een. volslagen verrassing voor het congres. Verschillende senatoren uitten de meening, dat een be perking van kruisers bij Groot-Brittanië en van onderzeeërs bij Frankrijk zoo weinig in den smaak zou vallen, dat zij een geslaagd verloop der eventueele conferentie zeer on waarschijnlijk achtten. vroeger gebouwde posities hebben verschanst De Noordelijke troepen zetten hun aanval voort. Dc surtaxes. - De consuls te Tientsin zijn verwittigd van m het algemeen protesteert tegen het regi- de benoeming van een Chincescken commis- me, waaronder de onderdrukte volken leven. saris vcor de^infling van de sumxes, die on- verwijld zullen worden geheven. De Japan- T m,-scbland -Polen. scbe consui heeft geprotesteerd, doch de In de getouden mimsteneele bespreking lg van Groot-Britannië en de Ver- over de kwestie van de verbannmg van vier aa-„r\* et-,*»*, Duitschers uit Polen en de economische on- eenlgde StaLen met' der handelingen is naar thans wordt mede- manente organisatie in het leven roepen. Het congres nam in een geheime zitting een groot aantal resoluties aan, waarin het De officieele woordvoerder der Japansche regeering heeft verklaard, dat de regeering het Amerikaansche voorstel inzake de ont wapening ter zee gunstig heeft ontvangen. Alle bladen verzetten zich tegen de toepas sing der verhouding van 5:5:3 voor groote schepen op alle soorten oorlogsvaartuigen. Het blad „Asahi" schrijft, dat de eerste stap moet zijn de moreele ontwapening met in begrip van het stopzetten van den bouw der vlootbasis van Singapore en wijziging der Amerikaansche immigratie-wetten, die vol gens het blad een bron van oneenigheid zijn. Paul Boncour, de Fransche gedelegeerde bij den Volkenbond, kan de meening van den president niet deelen een conferentie zou hetzelfde werk doen als de commissie, welke zich thans met het probleem bezig houdt. Briand zal het voorstel nader toelichten, waarna de kwestie door de departementen van oorlog en marine zal worden onderzocht. De Amerikaansche Ambassadeur te Pa rijs, is naar Londen vertrokken om met den Amerikaanschen gezant aldaar besprekin gen te houden over het voorstel. In de Britsche pers zoowel als in officieele kringen worden de voorstellen van Coolidge in beginsel met ingenomenheid begroet. In hun commentaren behandelen de bladen evenwel eenige moeilijkheden welke zich voordoen. De goedingelichte bijzondere medewer ker van de „Daily News" wijst er op dat de voorstellen mee zouden brengen lo. een af scheiding van de bewapening ter zee van die te land en in de lucht2o. een afschei ding van de vijf mogendheden van Washing ton van de rest van de wereld juist op het gebied van de ontwapening ter zee 3o. een vooruitloopen op de a.s. ontwapeningsconfe rentie en een volledig laten varen van de hoop op een behandeling van het bewape- ningsprobleem in zijn geheel. Er moeten, zoo zegt de medewerker van de D.N. ver der, bovendien wel ernstige moeilijkheden rijzen ten aanzien van de toepassing der ver houding van 5 5 3 op kruisers, destroyers en onderzeeërs. Die cijfers vertegenwoordi gen toevallig de werkelijke verhouding niet van de totale vloten maar van de groote sche pen van Britannië. Amerika en Japan op 12 November 1921. Ze vertegenwoordigden niet en vertegenwoordigen niet, ook niet 'oïj benadering, de verhouding wat betreft krui sers, destroyers en onderzeeërs. Uit de Fransche Kamer. gedeeld besloten, de Poolsche regeering een nota te doen overhandigen, waarin haar wordt meegedeeld, dat een voortzetting der onderhandelingen over het Duitsch-Poolsche handelsverdrag doelloos is, zoolang de ver banning van Duitschers uit Polen- aanhoudt. De Duitsche gezant te Warschau heeft reeds onderhandelingen met de Poolsche regeering over deze kwestie geopend en van het resultaat daarvan zal het afhangen, of de economische besprekingen al dan niet zul len worden hervat. Van andere zijde wordt gemeld, dat geen nota aan de Poolsche regeering te Warschau zelf is overhandigd, maar dat de Duitsche gevolmachtigde bij de economische onder handelingen den Poclschen gevolmachtigde een brief heeft ter hand gesteld, de verkla ring inhoudende, dat de Duitsche regeering een voorloopige schorsing der onderhande lingen te Berlijn noodig acht. Er zal worden getracht eerst de kwestie te regelen, voort vloeiende uit de verklaringen van Duitschers De Deensche begrooting. In verband met de noodzakelijk geachte vermindering der uitgaven heeft de minister van financiën Neergaard een deputatie ont vangen van het personeel van alle takken van den staatsdienst en aan deze deputatie medegedeeld, dat het beslist noodzakelijk was de begrooting met 60 millioen kronen te verminderen, waarvan 28 millioen op de sa larissen en loonen moet worden gevonden. De deputatie teekende hiertegen krachtig verzet aan en betoogde, dat beloofd was, dat de bestaande regeling tot April 1928 van kracht zou blijven. De onderhandelingen le verden geen bepaald resultaat op. Kapitaal en arbeid. Het rapport is verschenen van de com missie, die tot opdracht had het „Charta del Lavoro" voor het fascistisch Italië voor te bereiden. De commissie geeft in haar rapport vijf algemeene punten aan, welke als grondslag zullen dienen vcor cle binnenkort in te die nen wet. Volgens de plannen der commissie zal het geheele economische leven onder toe zicht van den staat worden gesteld, hetgeen neerkomt op staatssocialisme in een eenigs- zins gewijzigde vorm. Het verschil met het zuivere socialisme in dit charter is, dat de rechten van het particulier eigendom nauw keurig worden gestipuleerd, echter uitslui tend voor zoover deze rechten in het belang zijn van den staat. De vijf voornaamste punten van het char ter zijn lo. Gelijke rechten voor alle sociale klassen met solidariteit tusschen alle onder danen, ter handhaving van het hoogste be lang van den staat. Deze belangen zijn het Britsche troepen te Sjanghai. Twee bataljons Engelsche infanterie zijn te Sjanghai aangekomen. Men meent te we ten, dat zij niet voor heden Maandag aan land zouden gaan. De anti-Britsche agitatie. De agitatie voor een boycott der Britten te Konkong, is opnieuw begonnen. Chineesche soldaten verspreiden over de Britsche grens geschriften waarin gezegd wordt: Weg met het Britsche imperialisme dat Honkong in een verlaten eiland verandert Op een Chi- neesch aanplakbiljet wordt Lenin voorge steld als stichter van het communisme en redder van alle door het imperialisme over wonnen rassen. ..PRINSES MARGARETE VON PREUSZEN." Het onderzoek in een opzienbarend pro ces te Erfurt is gesleten het betreft een 41- jarige boerenarbeidster, Martha Earth, die erin geslaagd is gedurende drie jaar de rol te spelen van prinses en vele personen tot haar slachtoffer te maken. Blijkens een uitvoerig verhaal in de „N. Fr. Presse" is in den loop van het onderzoek gebleken, dat de boerenarbeidster Nartha Barth in 1911 naar Eifurt toog en daar als dienstmaagd in betrekking kwam, maar een vrij losbandig leven voerde. Zij verdween eenigen tijd uit de stad, werd veroordeeld wegens bedrog en valschheid in geschrifte, maar wist later als keukenmeid bij prinses August Wilhelm van Pruisen in betrekking te konten. Hier keek zij de rol af, die zij later zou spelen zij bestudeerde de houding en het optreden van haar meesteres en de hof dames en begon zich in te denken in^ haar toekomstige loopbaan van Hohenzollern- prinses. Op veel uiterlijk schoon en een behoorlijk figuur kon Martah niet bogen zij was in tegendeel leelijk en onaanzienlijk van ge stalte, terwijl haar buitensporig" leven duide lijk uit haar gelaatstrekken te lezen was. Desniettemin gelukte het haar op een goe den dag op te trede» als prinses Margareta van Pruisen, nadat zij het bericht gelanceerd had, dat zij de dochter van den koning van Griekenland en in het geheim met den vroe- geren kroonprins gehuwd was, onder zeer romantische omstandigheden. Dit fabeltje vond, wonderlijk genoeg, da delijk geloof in de beste kringen van Erfurt dong men vol ijverzucht naar de gunst van de doorluchte gast. Dat haar ouders in de zelfde stad in een krot woonden, wist nie mand. De prinses logeerde bij twee oude dames, die zij zoo in haar macht wist te krij gen, dat zij de twee oudjes haar heele ver- ii j- -j mogen wist af te troggelen, zoodat de men- criterrum .voor alle individueele rechten, zoo- r° f h ss wel voor den arbeid als voor het kapitaal.; 80 |chsteeds te behangen met Stlchüng van ??tfbesturende vakvereem- gen memgte valsch, juweelen,. die nog. dag gingen door opheffing van de beroepsorga nisaties. Deze zelfbesturende vakvereenigin- gen zullen ten doel hebben den arbeid zoo hoog mogelijk op te voeren, doch zij zullen geen macht tegen den staat vormen 3o. Individueele verantwoordelijkheid van alle burgers, leden der organisaties, aan hun vak- vereenigingen met betrekking tot de arbeids- productie; 4o. Verantwoordelijkheid van de vakvereenigingen aan den Staat betreffende de discipline van allen, die zijn aangesloten; 5c. Organische samenwerking van 'de vak vereenigingen met het ministerie voor sa menwerking onder persoonlijk toezicht van Mussolini om den Staat de geheele uitvoerende macht te verzekeren. Dc revolutionaire bewe ging in Portugal.- De regeering is den toestand in Lissabon nu ook volkomen meester. Het standrecht, hetwelk aanstonds na het losbreken der re volutionaire beweging werd afgekondigd, is echter nog van kracht. Elke burger, op v/ien Alvorens Briand door den communist wapenen worden aangetroffen, wordt op «Jachin in de Kamer over China werd gein- staander, voet terechtgesteld, terpelleerd en hij in zijn bekende verklaring het Fransche standpunt uiteenzette, had er een vrij levendig debat over verschillende onderwerpen plaats, o.a. over de aanvullend1 teekenden uit den tijd, toen zij te Berlijn als koriste optrad en voor een koopje een heelen voorraad van die sieraden had gekocht. Zij ging dikwijls uit in jacht- en reiskostuum soms liet zij zich „gravin Rittberg" noemen, dan heette het, dat zij incognito wilde blij ven. Inkoopen betaalde zij met wissels, vaak voorzien van haar eigen naam Martha Barth, terwijl dan verondersteld werd, dat zij dien naam maar aangenomen had om hooge fa miliebetrekkingen te ontzien. Wilde zij die pen indruk maken, dan schonk zij haar foto, in groot avondtoilet, met het onderschrift: „Zur bleibende Erinnering". Koe ongelooflijk het ook moge klinken, -ooals trouwens de heele geschiedenis onge looflijk klinkt „prinses Margareta" moet erin geslaagd zijn honderden personen, ho teliers, particulieren enz. voor groote bedra gen op te lichten. Het proces belooft dan ook sensationeel te worden. KLEMS TER DOOD VEROORDEELD. „„.—v.. Duitscher Klems, die in het Fransche Zes en vijftig uren lang heeft het geschut- j vreemdelingenlegioen diende, doch gedu- vuur over de stad gedreund. De wijk van rende den Maroltkaanschen oorlog naar de Estralla, die een viertal groote straten om vat, werd een hel en ligt thans vrijwel in credieten voor buitenlanclsche zaken. De af- puin. Men heeft gezien hoe tijdens de ge gevaardigde Fontanier wilde zender meer het crediet voor Syrië geschrapt zien. Syrië is toch in het geheel niet gepacificeerd, be toogde hij, en het parlement weet niets af van hetgeen er feitelijk gebeurt.... Deson danks werden de 550.000 francs goedge keurd. Dezelfde oppositie tegen de credieten voor Marokko. Een beroep van Vaillant-Coutu- rier voor „verbroedering" in het Rifgebied, terwijl de afgevaardigde Chavagnes onheil spellende mededeelingen deed omtrent ge ruchten over een hervatting van den strijd tegen de Rifstammen. Painlevé, de minister van oorlog, verzekerde echter dat er geen sprake is van nieuwe creraties in Marokko. Dezelfde afgevaardigde oefende nog cri- tiek op den Na' ionalen Economischen Raad, welks samenstelling hij onvolledig achtte, daar 'al van bedrijven niet vertegenweor- ziide der Riffijnen overliep en dc rechter hand werd van Abd el Krim, is door den krijgsraad van Meknès ter dood veroordeeld vechten vrouwen bezig waren de geweren Hij is in oeroep gegaan. der strijd:nde mannen schoen te maken. I De correspondent van de „Times" vertelt! EEN „COMPLOk TEGEN SCHEIDE- nog dat de rebellen hem toegang tot zijn huis j MANN. verzochten cm op het dak te kunnen komen, j Naar de „Voss. Ztg." mededeelt verscheen doch dat zij heengingen toen zij vernamen j 17 Januari jl. bij een specialist in huidziek- dat het een huis van een Engelscbman gold. ten in de Friedrichstrasse te Berlijn een 21- Desniettemin werd een zijner schilderijen door een kogel doorboord. Vorige revoluties werd meest in de buiten wijken gevochten: dit is de eerste maal dat jarig koopman. Zij hadden elkaar op een partijavond van de Stahlhelm leeren kennen. De koopman vertelde den dokter, dat hij van Stahlhelm opdracht had gekregen met drie digc zijn. Trouwens, sedert zijn ontstaan hebben reeds tal van leden hun ontsiag ge nomen. Poincaré antwoordde dat het definitief statuut van den Raad eerlang zal worden vastgesteld. De Raad zal geen inbreuk rna- ken op de nationale souvereiniteit, maa? alleen het parlement de noodige documen tatie verschaffen. Het Congres tegen Kolo niale onderdrukking. Op het internationaal congres tegen kolo niale onderdrukking maakten vertegenwoor digers van Algiers, Tunis en Marokko de grieven hunner bevolking bekend. Vervol gens verklaarde professor Goldschmidt (Duitschland), dat de verdrukte volken slechts hun heil zullen zien in een entente. Hij zc:de verder, dat men rawest trachten Lissabon's binnenstad het tooneel van den i kameraden samen het Rijksdaglid Scheide- strijd is gev eest. In de middaguren zijn de I mann wegens diens rede over de rijksweer geteisterde straten stampvol met burgers,te vermoorden. Alle toebereidselen voor de- die de ruïnes met eigen oogen aanschouwen zen moord waren reeds getroffen. Hij had villen. alleen nog vergif noodig voor het geval de Hoe krachtig de leider der regeering, ge-vlucht mislukte, neraal Carmcna, heeft ingegrepen, blijkt uit De dokter begaf zich direct naar de apo- het bericht dat hij, zcodra hij vernam dat theek en kocht 40 morf'netabletten van 0,03 een dcei van liet'garnizoen een afwachtende j gram, een hoeveelheid, die groot genoeg is hc"drg, ;,ad aangenomen om zich aan te 1 om vijf of zes menschen te dooden. sluiten bij degenen, die overwinnen zou, de- Nadat de dokter den koopman „Heil und zen troepen order gaf de wapenen tegen de i Steg" had gewenscht (de gebruikelijke groet rebellen op te nemen. 'in rechts-radicale kringen) begaf deze zich Z- are offe-s hebben de revolutiedagen j naar het hotel, waar hij onmiddellijk een aan Portugal g ekost 200 dooden in Oporto, j groot aantal tabletten innam. Het moord- 198 in Lissabon en vele honderden gewon- j verhaal van Scheidemann had hij geheel ge- den. I fantaseerd, om in het bezit van het vergif te j komen. Daar hij echter te veei tabletten tege- De hoofdstad toont thans haar gewone lijk had ingenomen, moest hij onmiddellijk uiterlijk. Het verkeer is hersteld, de banken j weer overgeven en zijn zelfmoordpieging hebben haar loketten geopend en de treinen mislu'-'e. Hij werd naar de Charité gebracht, loonen weer. j waaruit hij na acht dagen weer kon worden Uit Engelsche bron wordt verzekerd, datontslagen, de regeering voornemens is alle geheime De dokter had inmiddels gewetenswroe- genoctsrkap sa cp te heffen, alle politiekeging gekregen en zich naar den voorzitter vereer.igin.gen te sluiten en het stakingsrechtvan den Stahlhelm begeven, een oud-majoor af te schaffen. die hem vertelde, dat er van de heele geschie denis omtrent den moord op Scheidemann De ministerraad besloot krachtige maat- geen woord «aar was. De „Voss. Ztg." geeft dit verhaal hee! uit voerig, om er door aan te toonen, dat derge lijke politieke moordplannen zelfs in intcl- lectuesle kringen nog altijd instemming en medewerking vinden. EEN DUBBELGANGSTER. Een handelsreiziger was er des avonds te Londen getuige van dat een vrouw op straat flauw viel. Men begrijpt zijn ontsteltenis toen hij in het slachtoffer zijn vrouw meende te herkennen. Hij vergezelde de vrouw in de ziekenauto naar zijn woning, waar zijn schrik voor blijdschap vermengd met verbazing plaats maakte. Want zijn eigen vrouw deed de deur open Zij meende eerst dat haai man zijn verstand was kwijtgeraakt, doch bij nader inzien aanvaardde zij de lezing, dat haar man, die wat bijziende is, de flauwge vallen vrouw voor haar had aangezien. De gelijkenis was inderdaad groot. Het slachtoffer kwam eerst tot bewustzijn bij aankomst in het ziekenhuis en heeft dus niets van het heele avontuur afgeweten. Het ontsporen van twee wagons bij Schen kenschans heelt, naar uit Leeuwarden wordt gemeld,, toch nog een persoonlijk ongeval ten gevolge gehad. In een 3de-klasse wagon werd door de reizigers een-hevige schok ge voeld. De heer Tiemersma, van Deinum. werd door den schok uit den coupé ges'in- gerd en aan den kant van den weg gevonden. Later werd de heer T. per auto naar het ziekenhuis gevoerd, waar tiet bleek, dat hij een bloeduitstorting aan den schouder had bekomen. Hei ongeluk moet geweten wo-den aan aet breken van een as van een 2de-klasse wagon, waardoor twee wagons derailleerden. Het is nog denzelfden avond gelukt, de ont spoorde wagons op de rails te brengen, zoo dat dc stagnatie in het verkeer spoedig werd opgeheven. De ijsclub „Twente" te Almelo, opende Zaterdag haar banen. Zaterdagmorgen om negen uur is de ijs baan te Baarn geopend. Verschillende scho len gaven vacantie voor het ijsvermaak. In ■verband met den invloed van de kracht van de zon op het ijs was het niet zeker dat de baan Zaterdagmiddag geopend zou blijven. De ijsbaan te Deventer werd Zaterdag voor het publiek opengesteld. De baan is in zeer gunstige conditie. Dinsdag zouden er wedstrijden plaats vinden voor de leerlingen der Rijkskweekschool in snel- en schoonrij- den, terwijl ook een ijshockey-wedstrijd op 't programma staat. Het bestuur van de Haagsche IJsclub deelt mede: De vorst van de laatste nachten heeft, jammer genoeg, de ijskorst op de banen der club nog niet voldoende sterk gemaakt orn de banen reeds open te kunnen stellen. Tel kens is door de reeds vrij sterke zonne warmte de dikte van het ijs overdag weder afgenomen. Het bestuur heeft het voornemen, bij doorgaand vriezend weder en voldoende sterkte van het ijs, morgen (Zondag) des ochtends te 8 uur, het voorste gedeelte van de banen open te stellen, doch alleen vcor kinderen niet ouder dan 16 jaren. Inmiddels vernemen wij, dat de banen ge opend zijn. De ijsbaan te Groningen was Zaterdag voor de kinderen geopend en zou bij door gaand vriezend weer Zondag ook voor de grooteren worden opengesteld. De ijsbaan der Kweekschool kondigt voor Maandag een hardrijderij voor mannen aan. De baan van de Nijmeegsche IJsclub te Ubbergen zou Zondagmorgen worden ge opend. Vrijdag is te Sappemeer de ijsbaan ge opend. Er werd druk gereden, wijl de schoo'- jeugd vacantie had. Op verschillende plaatsen tusschen Sel- lingen en Ter Apel in Groningen, wordi reeds druk schaatsen gereden. Een felle brand heeft Zondagavond ge woed in het dubbele pand Helmarsstraat 38b te Rotterdam. Door onbekende oorzaak ont stond het vuur op de eerste verdieping in den rechtervleugel, bewoond door den heer J. Winter. In allerijl vluchtten de talrijke bewoners van het oude, wrakke huis, de straat op, want in minder dan geen tijd had zich een dikke rookwolk ontwikkeld, die het zich in veiligheid brengen ernstig bemoeilijkte. Door de openstaande deuren van de brandende kamer sloeg de vlam naar het trapgat en kroop omhoog naar dc tweede étage, waardoor links en rechts de deuren vlam vatten. Eén hoog sloegen de vlammen, voor uit, terwijl zij twee hoog aan de achterzijde naar buiten laaiden. De tweede étage werd bewoond door de families De Rooy en Van Dam. De brandweer, zoomede de reddingsbri gade waren spoedig ter plaatse. Met vier spuiten werd het vuur bestreden Drie slan gen deden haar werk aan den voorkant, één werkte aan dé achterzijde. Met behulp van ladders werden ze om hoog gebracht. Van de achterzijde kon men een slang oveir een binnenplaats leiden. Eenige oogertblikken was het vuur zeer fel en de rook kroop over de oude muren heen naar de belendende perceelcn. Al spoedig sprongen de ruiten. Toen de hoofdman Van Dam op de eerste etage de voirderirgsn van de blussching in specteerde, begaven zich plotseling eenige vermolmde vlcerdealen, zoodat hij door den vloer heen zakte. Hij greep zich vast aan een raamkozijn; maar had daarbij het onge luk de linkerhand op een gebroken ruit te slaan, waardoor deze bloedend verwond werd. Hii werd Ier plaatse verbonden en heeft tot het einde dc blussching geleid. 1 e kwart voor negen was men den brand meester. Uitgebrand zijn de eerste etage rechts en de tweede etage links en rechts. De brandschade was tamelijk aanzienlijk. De families De Rooy en Winter waren verzekerd, de familie van Dam niet. In de boerderij van den veehouder v. K., aan den Mulderstraatweg, te Muiden, kwam Zaterdag de 14-jarige zoon zoodanig te val len, dat hij met het hoofd op een steen terecht kwam. Per ziekenauto is de jongen, die kort na den val buiten kennis was ge raakt, naar het Onze Lieve Vrouwe-gasthuis te Amsterdam vervoerd. Reeds een uur na aankomst aldaar, over leed de ongelukkige knaap. Een bekend Haarden- en Kachelftiagazijn te Almeloi adverteerde eenige weken ge leden, dat aldaar voor „een appel en een ei" een kachel te verkrijgen was. Een pien tere juffrouw verscheen» dezer'da'gsn op ge noemd magazijn, deponeecd-i een appel en een ei op de toonbank en vroeg een kachel te mogen uitzoeken. De winkelier voldeed aan haaf wensch, wat voor 3eze juffrouw een aardig buitenkansje beteekende. Men meldt aan het „Hbld." uit Terschel ling; Gistermorgsn voeren twee Urker bot ters uit, Urk 105 en 161. Dë 105 kreeg mo tordefect, dreef naar den Westwal, raakte aan den grond en sloeg vol wateir Dit werd niet opgemerkt door den anderen botter, De bemanning klom in den mast, hetgeen van wege den dikken mist de 'kustwacht niet opmerkte. Eerst gistermiddag, op de terug reis vond de Urk 161 de drie man nog in den mast. Ze werden aan boord genomen en in Terschelling teruggebracht. De botter zit onder water. Haar toestand zorgwekkend. Het 13-jarig dochtertje van P. LI., te St. Willebrord zou, cm haar moeder te helpen, even naar de wasch gaan kijken. Zonder dat het kind dit aanvankelijk merkte, vatten echter haai" klceren vlam. Even later holde rij naar buiten, wat den vuurgloed nog deed toenemen. Buren doofden de vlammen met water, maar het meisje was intüsschen reeds zoo zwaar gewond, dat men voor haar leven vreest De toonedspeler, de heer Tartaud, die Za terdagavond tc Groningen jubileerde, heelt bij 't bedanken voor de hem gebrachte hul de gezegd, dat hij, als straks de 100.000ste Groninger za.1 zijn geboren en diens ouders niet of weinig bemiddeld zijn, een voorstel ling zal geven in den Stadsschouwburg al daar, waarvan de netto-opbrengst zal kernen ten bate van het gezin, waarin de jonge wereldburger zijn intrede zal doen. Bij het viaduct aan den Leidschen Straat weg ïn Den Haag is Zondagmiddag om streeks half vier een .droevig ongeluk ge beurd. Een ongeveer 23-jarig meisje, ver moedelijk een dienstbode uit Wassenaar daar ieder legitimatiebewijs ontbrak, kon haar identiteit nog niet worden vastgesteld werd door een motorwagen van de H.T. M,, welke zich in de richting Leiden be woog/beide boenen afgereden Toen zij door de Eerste Hulp naar het ziekenhuis werd overgebracht, is de ongelukkige overleden. Naar verluidt, zou zij uit de Wassenaar- sche tram gestapt zijn en door onvoorzichtig oversteken van de rails onder den motor wagen van een van den anderen kant ko mende tram zijn geraakt. De resultaten van het onderzoek, dat men heeft ingesteld en dat vergemakkelijkt wordt door het groot aantal getuigen, dat het or.geval bijwoonde, zijn neg niet bekend. Korten tijd geleden verscheen een bericht in de „Lc-ipziger Voikszeitung" (en gretig werd het overgenomen door „Den Freidert- ker" en verscheen het ook in eenige rïol- landsche organen), dat de Bisschop van Eichstatt, in Beieren, dr. Theol, Leo van Mergel, aan de geestelijkheid van zijn 'diocees het gebruik van de radio verboden had, omdat deze inrichting een werk des duivels zou zijn. n,aoenodaverbdire shrdlu shrdlu shrdhi hrd Het blad voegde er nog bij: „Als men zoo iets hoort, dan weigeren de hersens een oogenblik te funclioneeren. Het is zco'n anachronisme as zou men op den Kurfiirstendamm te Berlijn een mensch uit het sleenen tijdperk zien. Gelukkig maar dat de bisschop van Eichstatt de radio niet op den brandstapel kan laten verbranden." Als men zoo iets leest, kan men niet beter doen dan eens hartelijk lachen om het naïeve van zulk anti-katholiek gedoenle, want zou men alle berichten van een zcltde iendenz die in sommige persorganen opdui ken willen recht zetten, dan had men wel dagwerk. Daar ik echter omtrent radio- questies toch met Duitschland te correspon- deeren had, wilde ik wel eens het naadje van den kous weten en schreef aan den Bisschop van Eichstatt. Het antwoord kwam per omgaande en het is pittig: „Het schijnt systeem te zijn (en dit stamt van den geest der leugen) om au eens over den eer.en en dan weer over den anderen Bisschop de halstarrigste leugens te ver breiden. Ik antwoord er kort op, dat ik aan de geestelijkheid van mijn diocees heele- maal geen instructies betreffende de radio gegeven heb, en toch zeker niet iets, daar ik Goddank! nog goed het gebruik van mijn. verstand beb. Veie geestelijken hebben zich radio aangeschaft en de Professor voor Physica aan mijn hoogsschool verzocht mrj dezer dag nog om in zijn gehoorzaal een voordracht over radio te aanhooren." Zie zoo, dat lasterpraatje is al weer van de baan. Mgr. van Mergel schreef er nog bij, dat gelijktijdig hiermede nog andere laster het hoofd opstak. Men beweerde in. Duitschland, dat de bisschoppen met 20.000 ?4ark gesalarieerd werden en bovendien nog 100 Mark per dag toeslag ontvingen. Ik mag u het humoristisch antwoord van Mon seigneur niet onthouden: „Die Bisschöfe haben nicht 20 Mille Gehalt und haben keinea Pfennig Tegegeld. Solche Tagegeldeinnehmer sitzen nich anf bisschöllichen Stühlen, sondern Anderswo. Enfin, wij kennen nu eenmaal onze tegen standers. Laster en leugen zijn hun gevaar- gevaarlijkste wapene, doch het kan geen kwaad, dat ons Kath. volk zoo nu en dan de bewijzen eens leest, dat die wapens met voorliefde gehanteerd worden as het er om gaat de H. Kerk of hare Bedienaren aan te vallen P. SPEET, secretaris K.R.O. In het Fransche antwoord op het memo randum van Coolidge inzake de ontwape ning ter zee wordt het volgende verklaard: Frankrijk is bereid, zich aan te sluiten bij eik initiatief, dat ontwapening en handha ving van den vrede beoogt; het meent echter dat het onlogisch is, de voorbereidende com missie te Genève van haar taak te onthef fen, juist nu zij tot practische conclusies komt. Coolidge's initiatief, zoo wordt verder in het antwoord gezegd; levert twee bezwaren op: Ten eerste bevestigt het 't willekeurig be staan van twee soorten mogendheden, één die onderhevig is aan ontwapening ter zee, zooals Frankrijk en Italië, en een andere, die er volkomen aan ontsnapt, zooals Span je, Rusland. Turkije. Griekenland; zoodat men gevaar loopt, een onrechtvaardigen toestand in het leven te roepen. Ten tweede is het in strijd met het grond beginsel, dat in de voorbereidende commis sie te Genève werd aanvaard, te weten de onderlinge samenhang der land-, zee- en luchtmachten en de industrieele en demo grafische factoren- Frankrijk meent, dat de militaire kracht van een land op elk gebied moet worden gecontroleerd, en dat doeltreffende en duurzame arbeid in de richting van ontwa pening onmogelijk is als het object en het aantal betrokkenen beperkt is. In Chineesche kringen wordt instem ming te kennen gegeven met het feit, dat volgens de Engelsche voorstellen de con cessie voortaan gemeenschappelijk door Engelschen en Chineezen zal worden be heerd. De Britsche legatieraad O'Malley ver klaarde, dat er alle aanwijzingen zijn; dat de nog hangende kwesties in zake de con cessies tot oplossing zullen worden ge bracht en binnenkort een overeenkomst zal worden geteekend. Het bericht, dat de over eenkomst reeds geteekend zou zijn, is on juist, daar O'Malley nog geen finale in structies heelt ontvangen, van het Briische ministerie van Buitenlanclsche Zaken De nationale commissaris voor openbare vei ligheid te Hankau, die heden uit Nantsjang' terugkeerde, waar 'lij een belangrijke con ferentie bijwoonde, deelde mede, dat de autoriteiten bevolen hebben, een ambtenaar te Kioekiang aan te stellen, die voor de openbare orde zal zorg dragen. Uit Kioekiang wordt nu gemeld, dat alle Engelsche kooplieden, die sedert de onge regeldheden hun bedrijven uitoefenden van uit schepen in Ie rivier, nu besioctn heb ben al hun goederen weer aan land Ie bren gen en hun bedrijven op de oude wijze voort te zetten. De situatie is volkomen kalm. Thomas A. Edison heeft op zijn tachtig- aten verjaardag tol betaald aan de pers. door z'n belofte, aan een aantal verslagge vers een in erview toe te zullen staan, in te lossen. De wereldberoemde uitvinder had dien dag vacantie genomen de moei lijkste arbeid van z'n heele leven, verze kerde hij -en de journalisten vonden hem, in gezelschap van Henri Ford, bezig met het lezen van honderden felicitatie- telegrammen. Naar Amerikaanschen trant werd Edison een onmogelijk aantal vragen gesteld, over de mees: uiteenloopende onderwerpen. Edison onderwierp zioh gelaten aan het kruisverhoor en gaf, als de vraag al te mal was antwoord met onverstoorbare humor, Zoo verzekerde hij toen men hero vroeg f hij den dag van zijn dood wist, dat die 7.cm komen enkele dagen voor zijn begra- Doch er werden ook serieuze vragen ge steld en de uitvinder kreeg gelegenheid te zeggen, dat hij in de distributie van elec- trisc'he energie geen radicale wijziging ver wachtte, vóór het geheim van koud licht zou zijn ontdekt. „De natuur zit vel verrassingen"" ver klaarde de tachtigjarige, wiens liefste be zigheid zi;-n leven lang is geweest te ex perimenteeren ,,en het is ongelooflijk grap pig zoo'n verrassing uit het onbekende op te visscthen." Men weet dat Edison 1150 maal met suc ces heeft „opgehaald". Henri Ford, die jaren geleden bij Edison in b'erekking is geweest, moest natuurlijk ook aan een interview gelooven. Hij ver klaarde, dat het leven hem best was be vallen. „Ik hoop nog een gelukkigen tijd mee te maken, maar voor een tweeden keer zou ik toch niet willen teekenen. En over z'n rijkdom betoogde de automobielen- magnaat. Geld? Ik hecht er niet aan. Het interesseert me geen zier. Je hebt een hoop last van." Een plotselinge wijziging in de windrich ting heeft na een geweldig heeten ochtend in den toestand in Victoria, waar hevige boschbranden woeden in twintig minuten 'tijds volkomen gewijzigd. In dit korte tijds bestek daalde de temperatuur niet minder dan 17 graden. De stad Warrenbayne, dis gedoemd scheen ïn de vlammen ten onder te gaan, daar de uit Melbourne aangeko men hulptroepen volkomen machteloos stonden tegenover het aanrukkende vuur- front. is door deze plotselinge verandering :n de windrichting voor vernietiging be waard, zoodat geen verdere menschenle- vens verloren zijn gegaan. Hoewel het gevaar is verminderd, is hst nog niet geweken. In verschil'ende distric ten blijft het vuur nog onverminderd voort woeden en als de wind naar het Noorden draait wordt het gevaar weer even ernstig. Het is nog te vroeg om de schade te ra men, Nabij Warrenbayne zijn vele bewoners van hun woningen beroofd en bij anderen onder dak gebracht totdat hun huizen herbouwd zijn. PARUS, 13 Febr. (V.D.) Luitenant Vais- seau Guilbaud is op zijn terugtocht van Madagascar te Luxor aangekomen. BERLIJN. 13 Febr. (V.D.) De Pool sche Seij.n heeft in tweede lezing het dispo sitiefonds van het Departement van Buiten- landsche Zaken voor de vertegenwoordiging te Genève, alsmede het crediet voor het nieuwe Ministerie van Posterijen en Telegra fie geweigerd. Men houdt rekening met een mogelijk aftreden van de regeering- Pilsoedski, indien het parlement bij dit be sluit mocht blijven. PARIJS. 13 Febr. De Koning van Zwe den is, komende van Stockholm, alhier ge arriveerd en des avonds naar Rome door gereisd. LONDEN, 13 Febr. De Koning en dt Koningin der Belgen zijn gisteravond te Londen aangekomen tot het brengen van een bezoek aan de Vlaamsche Kunstten toonstelling. Hun bezoek is van louter pariculieren aard, doch zij hebben heden bij Koning George en Kon'ngin Mary 00 Buckingham Palace den lunch gebruikt,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 8