Nationale Spaar- en Emissiebank A T m m m 'ir a Sensatlepolitiek. Voornaamste Nieuws 3i; pCI De aüotmemcnlsprtjs fce'iraagt voo» Haarlem en Agentschappen: Dinsdag 15 Februari 1927 '50ste Jaargang No. 16476 Bij contract belangrijke korting. Aangiite moet, op straffe van verlies van alle rectiten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na hel ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad 2e LUSTRUM R. K. BOND VAN BOUW PATROONS. DE ONGELUKKIGE REIS VAN DE „VECHTSTROOM". UIT HET VATICAAN. STADSNIEUWS. MiUntnuftjï VeerP wfjBj Hedenmiddag wordt in de Tweede Kamer in behandeling genomen het wetsontwerp tot regeling der gxe zen van de gemeente Haarlem Hicr- voör^téld^grenzea van Groot-Haarlem duidelijk uitkomen. - Tevens herümeren wij i hi u bii nog aan, dat een drietal amendementen zijn ingediend, n.l. één om de Zuidelijke grens -aan- de zijde van Heemstede te laten loe pen langs ae bpanjaardslaan, een om vnjwe' geheel Bloemendaal bu iten de annexatie te houden en een derde amendement om Heem stede in het geheel niet te annexeerem Per week 0.25 Per kwartaal f 3.25 franco per post per kwartaal hij Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening Ne. 5970. Adverfenliën 35 cents per regel traag- en aanbod-advertentiën 1-4 .egels 60 ct per piaatsing: elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling 60 cf, per regeL Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsyoorwaarden f Oftflfl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door 72(3 bij een ongeval met f 920 '°ij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een f Cft bij 'n breuk van f in bij verlies v. eea tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen «J U tl U verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; doodelijken afloop j itJU.' een voet of een oog; IC<J, duim oi wijsvingerI du." been of arm; TfJ." andere -inget* Si D. A. P. en N V.V. roeren weer eens de groote trom. In tienduizenden exemplaren worden in stad en land pamfletten verspreid, waarin boeren, burgers en buitenlui worden opgeroepen om zich achter de roode partij en de even roodc vakbeweging aaneen te sluiten voor de nieuwe leus: op voor de medezeggenschap! In een schijnbaar zakelijk betoog wordt nog eens uiteengezet, wat die medezeggen schap der arbeiders in bet bedrijfsleven be- tcekent. We krijgen nog eens te hoeren, dat het overwicht in het bedrijf nog geheel bij den werkgever berust* dat de arbeider over den gang van zaken in de onderne ming niets te zeggen heeft, enz, „Ondanks het collectief contract is de arbeider in de onderneming zelf niets anders dan een ver lengstuk van de machine," aldus wordt de positie van den tegenwoordigen werknemer weinig origineel, hoewel plastisch genoeg, geteekend. Nu zou men kunnen vragen, hoe zulke schrille teekeningen kloppen met de lof zangen cp de bevrijding uit de slavernij, op de zelfbewustheid en de menschwaardig- heid van den arbeider der 20ste eeuw,, wel- daden, die men herhaaldelijk en terecht kan hooren bezingen in de socialistische organen en op vergaderingen der* moderne vakvereeniging, wanneer het te pas komt om den roem en de kracht van S. D. A. P. en N V.V. te verkondigen, aan wie ten onrechte die weldaden uitsluitend ge weten worden. .1 Maar wij willen niet te veel consequentie vragen en gunnen anderen wel een weinig -overdrijving wanneer het om propaganda gaat.Inmiddels, het doel zelf en de zaak, welke men verdedigt, evenals de wijze, waarop men haar bevorderen wil, moeten goed en lofwaardig zijn. Dan kan een beetje overdrijving niet zooveel kwaad doen. En nu is ons bezwaar, dat de propaganda, welke S. D. A. P. en N.V.V. voor „medezeggen schap" inzetten, "n in zich goede zaak slechts vertroebelt en verwart, louter uit sensatie zucht, enkel, om uit een moderne gedachte poütieken munt te slaan in den vorm van een politieke leus. Het vraagstuk der medezeggenschap im mers is een zeer ingewikkeld en wie denkt het met eenige groote woorden in den vorm van een pamfletje in de brievenbus, aan de goegemeente duidelijk te kunnen maken, slaat de plank wel heel ver mis; gesteld zijn doel is inderdaad voorlichting en niet sensatiezucht. Zoo wordt in het nieuwste roode propa gandageschrift verteld, dat er in Nederland moet komen een verplichting, dat in elke onderneming, waarin ten minste 20 arbeiders werkzaam zijn, een ondernemingsraad geko zen zal worden uit een candidatenlijst, die door de vakvereenjgingen, welke leden in de betrokken onderneming hebben, kan worden ingediend Met andere woorden dus een verplichte fabrieksraad. Wij willen even opmerken, dat een groot deel der arbeiders leiders daarvan niet weten wil en zich voor een medezeggenschap een heel anderen vorm denkt. Dit is allereerst al een strijdpunt. De verdere uiteenzetting, welke voorts gegeven wordt van den ondernemingsraad naast de vdkverelniging is zóó vaag, dat het iedere»! gezond denkenden arbeider wel duizelen moet. Er wordt n.m. meegedeeld, dat de (Xiderocmingsraad toezicht houdt op de naleving van het collectief contract in de onderneming en ip overleg met de direc tie andere zaken ka» bevorderen in bet be lang der werklieden. Wanneer men deze taak echter goed bekijkt, blijkt ze niet anders te zijn, dan het doorvoeren van een collectief contract in 'n betere conditie dan waarin het nu in de meeste bedrijven is ingevoerd En verder gaande kan men uit de dikke woorden, waarmee de werkgevers, welke zich tegen „medezeggenschap" ver zetten, worden Overladen, duidelijk opmer ken, dat hier niet anders dan bewuste of onbewuste misleiding in het spel is. Heel de actie toch, welke S. D. A. P. en N. V. V. hier voorspiegelen te ondernemen komt hoofdzakelijk neer op een verbetering, aanvulling, vervolmaking van de bestaande collectieve contracten. Er blijkt uit, dat de Nederlandsche arbeidersbeweging nog heel wat zal te strijden hebben, eer langs den eerst aangewezen en normalen weg, namelijk dien van het collectief contract, een alge meen bevredigende regeling in het bedrijfs leven is bereikt, zóó, dat min of meer modelcontracten, als b.v. in het typografen- bedrijf bestaan, algemeen zijn ingevoerd cn v.orden onderhouden. De fout nu van S. D. A. P. en N.V.V. is, dat, terwijl in Nederland op dit gebied nog Zó.óveel te doen is, al een sprong verder wordt gemaakt en wordt gepraat over medezeggenschap en nieuwe wettelijke be drijfsregelingen, terwijl de reeds mogelijke en voor de hand liggende regeling, n.m. een model collectief contract nog lang niet overal is aanvaard. Zelfs zijn wij nog niet aan de bindend verklaring van het collectief con tract.Wanneer de eisch daarop gericht werd, wij zouden het kunnen begrijpen. Zoo iets is een grijpbare mogelijkheid. De Kamer kan ze van de Regeering afdwingen, al wil deze- minister van Arbeid cr voorloopig nog rEet aan. Wij zijn voorstanders van het openen der mogelijkheid bij de wet, o'm een collec- J tief contract vóór een of ander daarvoor rijp bedrijf bindend te verklaren. En onder de Katholieken zou zeer zeker steun voor deze gedachte zijn te krijgen. Maar terwijl deze eerste voorzichtige stap nog gedaan moet w orden, beginnen S. D. A. P. en N.V.V. met open vaandels op te trek ken en een marktgeschreeuw aan te bet- Jen: arbeiders, sluit de gelederen;, volgt ons: wij alleen voeren u naar de medezeggen schap! Een ieder, die de sociale evolutie van onze maatschappij onbevooroordeeld volgt, begrijpt, dat het moderne bedrijfsleven lang zamerhand andere vormen zal aannemen Hoe deze precies zullen wezen, kan nie mand zeggen; wij hebben hiér met een groeiproces te doen, waarbij alle pogingen om te wringen en te forceeren op misluk king, armoede en verwildering uitloopen. (Zie Rusland.) Ten deze geldt het door de S. D. A. P. gesmade, maar niettemin ver standige woord van prof. Aalberse, inder tijd nog minister van Arbeid, op 3 April 1924 in de Tweede Kamer gesproken; ,,de wetgever heeft de taak van volgen, van aanpassen aan de wetgeving van hetgeen is opgekomen en groeit uit het leven» zelf." Wanneer dus S. D. A P. en N.V V. eischen „medezeggenschap bij de wet," dan vrage men haar: toon ons, wat cr in het maat schappelijk leven te wachten staat, om bij de wet geregeld te worden! En zij zullen het niet kunnen zeggen. Wie ernstig den bedrijfsvrede wil en daar bij als mogelijk einddoel van een langdurig groeiproces de medezeggenschap van de werknemers in de afzonderlijke ondernemin gen ziet, die beginne met het werk, dat voor de hand ligt; n.m. door minnelijke schikkingen bij collectief contract het leven van werkgevers en |verknemers zoo drage lijk mogelijk te maken en tevens het bedrijf gezond te houden; hij trachtte daarna voor die contracten wettelijke verbindendverkla ring te verkrijgen en dale langzamerhand van het bedrijf af in de verschillende onder nemingen; aanvaardt inmiddels alle goeds, wat bij afzonderlijke overeenkomsten boven het minimum der collectieve contracten voor de arbeiders in afzonderlijke ondernemingen te verkrijgen is. Zóó kan langzamerhand een betere maatschappij groeieti, die er te eer der zal zijn, naarmate men de werkgevers niet met vage politieke leuzen van het' tref fen van goede regelingen afschrikt en den bedrijfsvrede met sensatiepolitiek in gevaar brengt. nemerland, is dit college toch voornemens op een of andere wijze de behulpzame hand te bieden. Provinciale Staten hebben zich reeds met een schrijven gericht tot de Pro vinciale Veilingsorganisatie met het verzoek te willen aangeven op welke wijze de stcun- verleening dan wel zou kunnen geschieden. Over deze aangelegenheid is reeds gecon fereerd en meerdere besprekingen zullen nog volgen. De glascultuur en de wijze waarop deze moet worden bevorderd zei een der voornaamste punten van bespreking vormen, omdat dit tenslotte de cultuur is van de toekomst. In leidende tuinbouw- kringen is men evenwel van meening. dat dit nietgeforceerd mag worden. Credieleti voor de aanschaffing van glas zouden we! onmiddellijk een uitbreiding van glascul tuur tot gevolg hebben, doch dit zou voor de ontwikkeling van het bedrijf schadelijk kunnen zijn. Bovendien is niet iedere vol- lcgronds-tuinder maar direct thuis in de glascultuur. Dil neemt niet weg, dat de toepassing van glas moet worden bevor derd, ook al, omdat de splitsing van de be drijven op den duur noodig zal maken, dat van de kleiner geworden tuinen moet wor den gehaaid, wat er van te halen valt. Vervolgens zal bij de besprekingen met Prov. Staten nog op een tweede niet min der belangrijke omstandigheid worden ge wezen, n.l. de uitbreiding van het afzetge bied. Voor den export is men vrijwel aan gewezen op Duitschland en wanneer dit onverhoopt niet aan de marki verschijnt, is dat een voor den handel nadeelige om standigheid, waardoor de producten gedeel telijk onverkocht blijven. Om dit te voor komen. moeten alle pogingen worden aange wend om 'n directe scheepsverbinding met Engeland te verkrijgen. De eenige manier is, dat in het Noordzee kanaal een aanloopsteigcr wordt gebouwd, waar de uitgaande booten op Engeland kun nen aanleggen om de tuinbouwproducten in te laden. Nu ook de verbreeding van het Noordzeekanaal aanstaande is, zal bij de verdere besprekingen met de Provincie op medewerking in dien geest worden aange drongen. Bij het gemeentebestuur van Vel- sen is ook reeds een verzoek om medewer king ingediend. KOPEREN PRIESTERFEEST KAPELAAN NIEUWENHUIZEN. Zondag is het koperen priesterfeest van den Weleerw. Heer H. J. M- Nieuwenhuizen die voorheen kapelaan te Hillegom en Heemstede was en thans kapelaan is aan de St. Agnesparochie te 's Gravenhage, onder veel belangstelling gevierd. Te kwart over tienen werd door den ju bilaris een plechtige Hoogmis aan het fraai versierde en verlichte altaar der parochie kerk aan de Beeklaan opgedragen, met as sistentie van zijn heerbroer prof. L. Nieu wenhuizen, van Hageveld, als presbyter-as sistent en de Weleerw. heeren kapelaans Nouweland en W. Taman. Het kerkgebouw was dicht bezet met be langstellenden. Het zangkoor zong onder leiding van dei^ heer W. van der Meer met den heer H. L. Smefs aan het orgel: „Veni Creator" van J. j Wolf, de Mis „Salve Regina" van J. G. E. j Stehle, en na de H. Mis de Cantate: Hulde j aan het Priesterschap van J. Haagh. De Zeereerw. heer C. C. Vermeulen, pas toor der parochie, hield een feestpredica- tie, waarin hij den ijver, de toewijding en het organiseerend talent van den jubilaris prees en voor dezen een gebed vroeg voor het behoud der gezondheid en toenemen de kracht, opdat diens krachten even groot mogen worden als diens ijver. Des middags van 2 tot 4 uur had in de pastorie een druk bezochte receptie plaats. Zoo goed als alle parochianen der St. Ag- nes-parochie en velen uit Hillegom en Heemstede kwamen hun gelukwenschen aanbieden. Tal van geschenken gaven mede blijk van de hoogachting, welke kapelaan Nieuwen huizen, die nog betrekkelijk korten tijd in de St. Agnes-parochie werkzaam is, heeft verworven. Des avonds te 7 uur werd de feestdag ker kelijk besloten met een plechtig Lof door den jubilaris. Vandaag herdenkt de afdeeling Haarlem en Omstreken van den Nederlandschen R.K. Bond van Bouwpatroons haar 2e Lustrum. In de St. Antoniuskerk aan de Groenmarkt alhier, werd hedenmorgen tot intentie der vereeniging een gezongen H. Mis opgedra gen, waaronder de leden gemeenschappelijk tot de H. Tafel naderden Na d' H, Mis vereenigde men zich aan een ontbijt in het hotel De Leeuwerik aan de Kruisstraat en bracht men den morgen verder door met het bezoeken van ver schillende belangrijke Haarlemsche gebou wen, hedenmiddag om half drie uur werd 'SI de tuinzaal van café Bnnkmann, aan de Groote Markt, de jaarvergadering gehouden. Brand aan boord. i Omtrent de ongelukkige reis van de „Vechtstroom" kan nog het volgende wor den medegedeeld: Zaterdagavond was de „Vechtstroom" met een lading stukgoederen, waaronder carbid en houtskool van Amsterdam naar NIJMEGEN (Direct ingaande) Bijkantoor NASSAULAAN 18, HAARLEM. ZitdagenMaandags, Woendags, Vrijdags van 6-9 uur n. m. en Zaterdag van 5-9J/f uur. Kuil vertrokken. Zondagmorgen omstreeks kwart voor vijf, op 60 mijlen van I-'muiden achtte de stuurman het raadzaam den ka pitein, die zich naar kooi had begeven, te waarschuwen, in verband met den d'chtan mist. Hij stuurde den matroo/ F. Kuiper naar de hut van den kapitein. Deze riep den kapitein toe wakker te worden ir, verband met den mis'. Hij kreeg geen ant woord. Daarop bonsde de ma'roos op de deur, doch teen hij, na eenige malen dit gedaan te hebben, wederom geen antwoord kreeg, ging hij de hut binnen, om den kapi tein wakker te schudden. Hij bemerkte teen dat de kapitein overleden was. De eerste stuurman, de heer S. Bos. nam daarop het commando over en besloot naar Amsterdam terug te keeren. Zondagmiddag arriveerde het schip in de haven van IJmuiden. waar de kapitein woonachtig was. Het stoffelijk overschot werd aan wal gebracht. 's Avonds omstreeks half acht werd aan boord van het schip een brandlucht waar genomen. Al spoedig bleek, dat in het voor- "uim vuur was ontstaan. De Scheepvaart- nspectie te IJmuiden werd gewaarschuwd en nadat gebleken was, dat er geen onmid dellijk gevaar dreigde, werd toegestaan naar Amsterdam te varen. Gisteren is het schip in de Coenhaven te Amsterdam aangekomen, Ket werd daar opgewacht 'door de drijvende brandspuit .Jason" van de Amsterdamsche brandweer. Onder leiding van den hoofdbrandmeester Brunet de Rochebrune werd het blus- schingswerk ter hand genomen. In verband met den gevaarlijken inhoud van het schip werd besloten vooralsnog geen water te geven. Toen het voorruim was opengemaakt werd begonnen de bovenste lading be staande uit zakken houtskool te lossen. Een verstikkende rook bemoeilijkte het werk. dat uitgevoerd werd door brandweer- manne- van rookmaskers. Te Laren is een Esperanto-Bank opgericht In bewaring nemen van rijwielen op stations. De 24 uur-tijdrekening bij de spoorwegen. De benaming van bei middernachtelijk uur. Moordaanslag te Arnhem, vuurt op z'n vrouw. Een arbeider De socialisten en de opening der Tweede Kamer. Ernstig spoorwegongeluk bij Huil. Volgens de laatste opgave zijn er negen dooden en drie-en-veertig gewonden. De riikspartijraad neemt een motie aan, waarbij de houding der Centrum-fractie wordt goedgekeurd. De regeering van Peking zal het bevel tot inning der surtaxes niet ten uitvoer leggen. De onderhandelingen tusschen Tsjen en de Britsche regeering zouden geheel zijn aigebroken. De cycloon in Queensland heeft groote schade veroorzaakt aan den suikeroogst. Groote stakingen in Noorwegen. De slotzitting ven het congres tegen koloniale onderdrukking. I Werklieden en brandwachten hielden emmers zand gereed en zoodra eeaig vuur ontdekt werd. werd dit met zand gedoofd. Om rent de doodsoorzaak van den kapi tein staat nog niets vast. Het kan zijn, dat dampen uit het ruim in de hut zijn geko men, welke hut boven het ruim was gele gen en dat de kapitein dientengevolge is Cjgerleden. Een lijkschouwing heeft evenwei nog niet plaats gehad. Kapitein Krijnen was 40 aar oud en laat een vrouw en een kind ach ter. Nader vernemen wij, dat de brand zeer waarschijnlijk door broeiing van de houts kool is on staan. De houtskool gaat welis waar droog in het ruim, maar tot de an dere stukgoederen behoorde ook een hoe veelheid uien, die zeer waarschijnlijk veel vecht hebben afgegeven, waardoor zeer waarschijnlijk de houtskool is gaan broeien. Er bestaat geen gevaar. VERJAARDAG VAN ,'s PAUSEN KRONING. Onze Ronieinsche correspondent meldde ons dd Zondag: Heden, 12 Februari, werd in de Sixtijnsche kapel plechtig de Kroning herdacht van H. den Paus, door een Pontifikale Hoog mis, opgedragen door Z. Em, Kardinaal Locatelli, eerste Kardinaal, benoemd door Z. H. Paus Pius XI. v plechtigheid nainen deel de Kardinalen, aanwezig te Rome, de Patriar chen, Aartsbisschoppen en Bisschoppen, de Prélaten der Curia, de diplomaten bij den hl. Stoel geaccrediteerd, de Ridders van Malta en van het H Graf in afzonderlijke tribunes hadden plaats genomen de bloedverwanten van den H. Vader en eenige vorstelijke personen, n v Plechtigheid had plaats om half elf. the Kardinalen in g~oot rood gewaad ver beidden de komst van den H. Vader in de paramentenzaal, waar de H. Vader bekleed werd met den Pausstool en Pauskap en plaats nam op de Sedia gestatoria, de Tiaar op het hoofd. De stoet zette zich alsdan in beweging en begaf zich langs de hertog- en koningè- u v j"aar Sixtijns "Ve kapel, waar de H. V ader door de toeschouwers in die zalen opgesteld, luide werd toegejuicht Bij het binnenkomen der prachtige kapel, werd den i Vader door de Pauselijke zangers, onder leiding van Perosi het „Tu es Petrus" toe gezongen, terwijl de H Vader rechts en links zegende. Voor het Hoogaltaar werd de Sedia ges tatoria neergezet er nam' de Paus plaats op den troon, terwijl Kardinaal Locatelli met de gewone assistenten der Capella Papale de Hoogmis begon De Mis was die „pro Papa" en de Pauselijke zangers voer den meesterlijk muziek uit van Palesfrina, Anerio en andere meesters, terwijl het eigen der Mis in onberispelijk Gregoriaansch werd uitgevoerd. Na de Mis werd persoonlijk door den H. Vader het „Te Deuin" ingezet en sehonk Deze plechtig den Apostolischen Zegen. Alsdan vormde zich weder de stoet en nam de H. Vader plaats op de Sedia ges tatoria, de tiaar op het hoofd en werd tus schen rijen juichende toeschouwers door het College der Kardinalen uitgeleide gedaan In de Paramentenzaal nam de Paus de gelukwenschen der Kardinalen in ont vangst. In het Vaticaan was het dien dag feest. Aan de kazernen der lijfwachten waren de korpsbanieren gehesciien De lijfwachten waren in groot uniform en de muziek gaf een concert op he' Sint Darnasusplein, 7 ,^'ader ontving de gelukwenschen Zijner Hofhouding er eer groot aantal tele- giafiscne gelukwensciien van regeerende en niet-regeerende vorstelijke personen. DE NOODLIJDENDE TUINDERS. Men schrijft uit Beverwijk: Hoewel de Provinciale Staten niet voor nemens zijn door het opnieuw verstrekken van z.g. tuinderscredieten steun te verlee- nen aan de noodlijdende tuinders in Ken- "KruMet* v m Si,-i«IkLc-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1