Aan de H.H. Adverteerders en Berichtgevers Voomaamste Nieuws VAN ALLES EN VAN OVERAL. JlMliii Feest aan „De SpaarnestacT rebr. Woensdag 50ste Jaargang No. 16477 4angiUe moe*> °P stafje van verJies van alle rechten, geschieden uilerllfk driemaal vier en Iwinlig uren na lief ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad STADSNIEUWS Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur. Met het oog op de plechtige inwijding van ons nieuwe gebouw en de daaraan verbonden feestelijkheden op VRIJDAG a.s., zal de Nieuwe Haarl. Courant reeds om I uur verschijnen en des middags worden bezorgd ten einde ook onze Courantenbezorgers in de gele genheid te stellen het'avondfeest bij te wonen. Wij verzoeken H.H. Adverteerders en Berichtgevers hiermede rekening te houden en de Advertentiën en Berichten reeds des Donderdags of Vrijdags zoo vroeg mogelijk toe te zenden. DE DIRECTIE. KENNEMERLAND. De tomatenteelt in potten. Het onwillige wiel. DE MISHANDELING MET DOODELIJKEN AFLOOP TE NOORDWIJKERHOUT. Veroordeeling der verdachten. Faillissementen. MINISTERIEEL BEZOEK AAN VELSEN. WEERBERICHT. De publicatie over de Bloemen- daalsche politie. BloemendaalHaarlem. De abonnementsprijs bedraagt vóo» Haariem en Agentschappen*- Per week 0.25 Per kwartaal3.25 rranco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3,5g Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening Nr 5970, AdvertaotiëiJ 35 cents per regel iraag- en aanfcod-advertentiën 1-4 egels 60 ct. per plaatsing: elke regel meer 15 ct.. bii vooruitbetaling .Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 ct per reg'el- Bij contract belangrijke korting. Alie abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden legen ongevallen verzekerd voor een de verzekeringsvoorwaarden f "JOSlfl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f yfffl bij een ongeval met OEfl bij verlies van een hand, f 1QJ» hij verlies van een f Cfl bij'n breuk van f I tl bij aei volgende mtkeeringen UUUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; joodeiijken afloop u3U.' een voet of een oog; *6v," duim of wijsvinger 31»." been of arm: 1 sj.' an( verlies v. ee» dere vinger. No. 105. HAARLEM IN DE KAMER. J Een journalist maakt van alles mede, maar toch, als je niet in dc-n Haag woont, kom ie er niet zoo gemakkelijk toe, eens een zitting der Tweede Kamer bii te wonen. En van je collega's die er geregeld komen, hoor je zoo vaak, dat het bijwonen van zoo n zitting, ten minste als je er heen gaat als journalist, dus om er wat over te schrijven, geen lolletje :s, dat je ook het verlangen niet in je voelt opkomen om er eens een kijkje te gaan nemen. Ditmaal echter, nu er het wetsontwerp op de grensregeling van Haarlem ter sprake kwant, waarin natuurlijk alle Haarlemmers belang stellen, ben ik er eens heen getogen. En het was geen lolletje! Van éénen tot zessen'heb ik gister op de perstribune in de Tweede Kamer gezeten, en in die vijf uren heb ik een reuzen-respect gekregen voor m'n collega's, wier taak het is de Kamerverslagen te maken. Wat een onmenschelijk werk is dat! Ik heb vroeger jaren lang de gemeente raadszittingen van Amsterdam als verslag gever bijgewoond en dat was steeds, maar vooral in de dagen der begrooting, een inspannend Werk. Maar het was toch nog niet te vergelijken, bij wal zoo'n Kamer zitting te doen, geeft. Niet zoozeer het werk op zichzelf mat je zoo af, als wel de moeielijkheden, die de Kamerleden je in den weg leggen om het naar behooren te vervullen. Daar staat er een te spreken, wiens woo den je wilt opteekenen, maar te gelijkerif, houden al die zestig of zeventig andere Ka merleden die aanwezig zijn, onderlinge ge sprekken, niet fluisterend, maar vrij luid, zoodat je je wel ter dege moet inspannen om te hooren wat de meneer, die officieel aan het woord is, vertelt. Nou is ingespannen luisteren niet zoo erg, maar als je het vijf uren achtereen moet doen.... ik ben blij, dat ik niet tot de geregelde kamerverslaggevers behoor. Van heel veel respect van de heeren afge vaardigden voor elkaar getuigt het aller minst, dat luide gepraat als een hunner aan het woord is, maar dat schijnt nu eenmaal een zoo ingekankerde slechte gewoonte te zijn, dat er al verschillende onder de heeren zijn, die zich een speciale Tweede-Kamer- stem hebben aangeschaft, die ze alleen gebruiken, op de zittingen en waarmee ze zich, boven al dat stemmengeroezemoes uit, nog verstaanbaar weten te maken. Een prestatie van belang, waarvoor de verslag gevers hen niet dankbaar genoeg kunnen ziin. Gelukkig waren er, na het kamerreces bet was de eerste zitting in 1927 eerst nog eenige kleine werkzaamheden af te doen, zoodat ik een uurtje tijd gehad heb, om wat aan de herrie te wennen; waren ze dadelijk met de behandeling van het anexatie-ontwerp begonnen, ik zou er beslist in het begin geen enkel woord van hebben verstaan. Nu was ik echter al een klein beetle geacclimatiseerd en kon ik het, met uiterste inspanning, zoover brengen, dat ik aileen maar nu en dan eens een paar zinnen van het gesprokene miste. Het zijn misschien jliist de belangrijkste geweest, wie weet het, maar een algemeenen indruk heb ik toch wel gekregen. Die indruk was, dat dit wetsontwerp, hoe slecht het Haarlem dan ook nog bedeelt, toch nog heel wat tegenstanders heeft. Tegenstanders, niet omdat net Haarlem zoo weinig geeft dat zou nog te be grijpen zijn maar omdat ze vinden, dat Haarlem te veel krijgt. Och arme Het begon met den heer Walrave Boisse- vain, die zijn beide amendementen verde digde, tot strekking hebbend, de grens van Heemstede onveranderd te laten er, de uit breiding van Haarlem aan de zijde van Bloemendaal te beperken tot het gedeelte tusschen de Delft en de spoorbaan Haar lemVeisen. Wat dus hierop zou neerkomen, aat Haarlem alleen vergroot zou worden met de beide noodlijdende gemeenten Schoten én Spaarndam, die nu respectievelijk een Rijksbijdrage genieten van 300.000 en 30.000. Die gunde die goeie meneer Bois- sevain ons best, maar die andere twee stukjes, een van Bloemendaal er, een van Heemstede, waarvan wel eenige inkomsten te verwachten waren, daar moesten die hebzuchtige Haarlemmers maar afblijven, vond hij. Trouwens, hij was niet de eenige, die er zoo over dacht, de heer Beumer was het ditmaal roerend met den liberaal eens en ook de heer Kortenherst deed zijn stem tegen het ontwerp hooren. Dan ook nog de heer van Voorst tot Voorst en jutfrouw Frieda Kats. Merkwaardig, dat die allen Haarlem het arme Schoten en Spaarndam van harte gunden, maar voor Bloemendaal en I±eem- stede opkwamen, ten nadeele van Haarlem. Heemstede vooral werd zeer sterk in he ser, erming genomen, dat arme Heemstede, dat een derde van zijn inwoners en de helft van zijn belastbaar inkomen zou moeten missen. Én allen stelden ze he't voor, alsof Heemstede daardoor een noodlijdende gemeente zou worden geen van allen schenen ze er ooit van gehoord te hebben, dat Heemstede dan toch altijd ijpg bleef een gemeente met 10.000 inwoners met een belastbaar inkomen van 9 miljoen, terwijl Haarlem, dat per 10 000 inwoners een belastbaar inkomen heeft van maar 5 mil joen, toch door diezelfde personen nooit voor een noodlijdende gemeente is aange- zien. Dat zouden ze bij ons „meten met twee meten" noemen, in den Haag heet het blijk baar „handig". Het oude verhaaltje, dat de bevolkings- toewas van Heemstede van 5076 inwoners in 1900 tot 16800 in 1927 met te danken was aan het feit dat in Heemstede de be lasting iager is dan in Haarlem, maar alleen aan den aanleg der electrische tram Amster dam—Zandvoort, deed bij deze heeren ook opgeld de meeste leden konden immers toch de juistheid van die bewering niet be- oordeelen hoe kunnen de Kamerleden, zei bijvoorbeeld de heer Ketelaar, een der ver dedigers van het ontwerp, die vond dat het lang niet ver genoeg ging en Haarlem te •weinig gaf, hoe kunnen zij beoordeelen de dingsöi die ten nauwste samenhangen met de plaatselijke toestanden; immers heele- raaal niet. Als daar in de stukken staat, dat Ac grenslijn moet loopen van het midden van de Mooie Nel naar de Liede, wat weet de Kamer dan nog? Als een ander zegt. dat de lijn moet beginnen bij het Zuiden of het Noorden van de Mooie Nel, dan weten ze precies evenveel, d. w. z. niets. Haarlem, aldus het beeld van den heer Ketelaar, was uit z n kleeren gegroeid, zóó, dat enkele lichaamsdeelen over de grens heen groeiden. Zoo nam de bevolking van Schoten in 27 jaar met 3010 tce. Maai was Schoten er mee ingenomen, dat al die arbeiderswoningen over haar grens kwa men? Allerminst. Bloemendaal zag zijn bevolking met 144 stijgen, en de menschen die er 27 jaar geleden woonden, waren met dien groei allerminst ingenomen. En in Heemstede, welks bevolking met 231 toenam Zij die daar wonen konden dat alleen zien aan de nieuwe borden door A. N W. B. en de K. N. A. C. aan de grenzen der ge meente geplaatst; zij wisten niet beter, of zij waren Haarlemmers. En nu zijn die men- schen ineens gloeiende Bloemendalers en warme Heemstedelingen geworden. Waar om? Alleen maar om de belasting natuurlijk. Die tegenkanting der Bloemendalers en Heemsfedelingen, viel de heer Van Gijn hem bij, vindt niet zijn oorzaak in gehechtheid aan het plekje „waar eens mijn wieg op stond maar alleen in gehechtheid aan het plekje „waar ik zoo weinig mogelijk be lasting moet betalen". Een zonderling argument tegen anexatie voerde de heer Kortenhorst aan. De omlig gende gemeenten zijn alle in inwonerstal 'erk toegenomen, zei hij, Haarlem heeft de laatste vier jaren zijn aantal inwoners et zien toenemen. Moet daarom Haarlem nu die bevolkings-toeneming der buitenge meenten opslokken? Dat zou toch onbillijk zijn. De heer Kortenhorst vergat echter één ding er bij te zeggen, In Haarlem vestigen zich niet meer menschen, omdat er niet meer in kunnen; die er zouden willen gaan wonen, zijn wel gedwongen naar Bloemen daal of Heemstede te gaan. Had hij het zóó, dus op de eenig juiste manier gezien, dan zou hij uit het niet toenemen van Haar lem's inwonertal hebben moeten besluiten, dat anexatie niet anders dan hoogst billijk zou zijn. Er spraken nog meer leden vóór het ontwerp, o.a. de heeren Gerhard, Snoeck Henkemans en Vliegen. De laatste kwam met een raak argument vóór de annexatie. Hij had bij zich een lijstje van gemeenten met de hoogste gemiddelde inkomens, waar op Bloemendaal bovenaan stond. Eigenaar dig noemde hij het, dat al die gemeenten Bloemendaal, Wassenaar, Baarn, Hil versum, Bussum, Zeist, Warmond, Teterin- gen, Oegstgeest, Rijswijk, Doorn'en De Bilt tot dezelfde soort behoorden, het zijn n.l. gemeenten vlak bij groote gemeenten liggend. Dat is toch zeker geen toeval. Die menschen hebben hun werk of hun zaken in die groote gemeenten, maar wonen in de kleinen om de lage belasting. Het is, zei de heer Vliegen, niet redelijk, dat een vrij groot aantal menschen zich bij elkaar vestigen en daardoor de belasting laag houden niet redelijk tegenover anderen. Als ik het ontwerp had moeten maken, zou ik het heel wat ruimer gemaakt hebben dar, de Regeering heeft gedaan. Zoo ziet men, dat deze uitbreiding van ons Haarlem, waarover nu al vijf-en-twintig jaren wordt geharreward, nog tot heel wat meeningsverschil aanleiding geeft. En waar om? Over Schoten en Spaarndam is vrijwel geen woord gesproken, daar wonen ook aiieen maar arme menschen. Maar voor Bloemendaal, dat zooals de heer Gerhard zei, door vernuftige verorde ningen de arbeiders buiten zijn grenzen heeft gehouden, en voor Heemstede, waai de zakenlui op hun briefhoofden Haarlem zetten, zooals de heer v. Gijn opmerkte, werd opgekomen. Nach Golde drangt, am Golde hangt doch alles! Heden komt de minister aan het woord. ARTHUR TERVOOREN. Vrijdag a.s. 18 F >bruari zal het feest zijn in de Drukkerij „de Spaar.iestad" Dien dag zal de nieuwe bouw geopend worden en zal tevens het vijftigjarig be staan van de „Nieuwe Haarlemsche Courant" worden herdacht. Des morgens te 9 uur zal in de St. Josefs- kerk aan de Jansstraat een H. Mis worden opgedragen tot intentie van den bloei der onderneming en voor het personeel, dat daarbij voltallig aanwezig zal zijn. Te elf uur zal de plechtige inwijding van den nieuwen bouw plaats hebben, terwijl des middags de geestelijkheid van' Haarlem en de aandeelhouders der V"nnootschap de nieuwe administratie- en werklokalen kun nen bezichtigen. Des avonds woidt in de zaal St. Bavo een groote feestavi nd aan het personeel aangeboden. Voor deze gelegenheid wordt tevens een rijk geïllustreeid feestnummer der Nieuwe Haarlemsche Courar.t samengesteld, hetwelk de abonné's mar wij hopen, Vrijdag zullen ontvangen en waarin het gouden feest van ons Roomsche dagblad wordt herdacht. Vergadering van het Hoofdbestuur. Het Hoofdbestuur der Algemeene Ver eeniging voor Bloembollencultuur vergader de Vrijdag 11 Februari j.l. Medegedeeld werd, dat door de directie van den Landbouw is verzocht om de mede werking der vereeniging voor een telling der Bloembollenteelt in 1927 op de wijze, waar op die in 1912 heeft plaats gevonden. Aan gezien blijkt, dat de kosten, die in 1912 voor het grootste deel door bet Rijk zijn gedra gen, thans door de vereeniging zelve zou den moeten worden gedragen, wordt over wogen of het houden van- zulk een telling voor hef val van dusdanig belang zou zijn, dat aan de algemeene vergadering voorge steld zou kunnen worden, deze aanzienlijke uitgave te doen. De vergadering meende deze vraag ontkennend te moeten beant woorden. Ten aanzien van de stichting van het eigen gebouw wordt nagegaan wat het hoofdbe stuur kan doen om aan den daar tot uiting gekomen wensch, om in plaats van verbou wing tot nieuwen bouw over te gaan, te vol doen. Daar dit len nauwste verband houdt met de mogelijkheid, om de voor dien bouw méér benoodigde gelden door schenkingen van vakgenooten te verkrijgen wordt beslo ten, om op Maandag 21 Februari een bijeen komst te houden met afgevaardigden van de besturen der afdeelingen op welke bijeen komst besproken zullen worden de ter zake le nemen stappen. In de „Tuinderij" schriift W. een interes sant artikel over de teelt van tomaten in potten. Met het oog op de toenemende be langstelling welke deze teelt in Kennemer- land gaat ondervinden, is het wellicht niet ondienstig op deze paats enkele gedeelten van het artikel over te nemen. In zijn inleiding wijst de schrijver op de vervroeging van de teelt. Was het nog weinige jaren geleden vrij wel regel, dat men in het warenhuis aan de tomaat een teelt van bloemkool, sla of spi nazie vooraf deed gaan, allengs zien we die voorteelten weer verdwijnen. Reeds een groot percentage der tuinbouwers teelt de tomaat in de warenhuizen thans als eerste vrucht en vooral in die streken, waar de grond zich voor zoo'n vroege teelt leent. Het uitpoten der tomaten heeft dan ook thans in zoo'n tuin al dihwijls plaats op een tijdstip waaraan men vroeger wegens het gevaar voor vorst niet durfde denken. Door kachels, spiritusstellen en dergelijke tracht men dan zijn planter t- behouden, 'n Andet verschijnsel, dat getuigenis aflegt van de zelfde verandering in de teelt zijn de veef- vuldige warenhuizen, die men van een, soms zelfs zeer zware, verwarming voorziet, al kan dit warenhuis bij eenzelfde inrich ting in dezen niet in vroegte wedijveren tegen de vaste tomatenkas. Het stookwaren- huis volgt deze vaste kas toch op den voet. Waar het nu vrijwel regel is, dat de prijs hooger wordt naar gelang men vroe ger op de markt komt, wordt bij de to matenkas zoo langzamerhand meer en meer een andere methode g. volgd, n.l. de ge heele teelt te doen inpotten. Deze potten hebben een doorsnee van pl.m. 28 c.M. De plant staat elders ir. een gewone gera niumpot om binnen een week in dezen pot te wordei overgeplant. De potten, die op den grond staan, dus gedeeltelijk boven de warmwaterbuizen, nemen gemakkelijker de temperatuur aan dan de kasgroud, waar de warmte slechts door geleiding den bodem kan intrekken. Wordt dus gelijktijdig be gonnen, dan zal onder gelijke omstandig heden de potplant dus steeds het eerst in opbrengst komen. Regel is echter, dat men, waar men met potten werkt, zeer vroeg aan den gang tijgt, zoodal dikwijls de tomaat be gin Nov. reeds wordt gezaaid, Ook de telers, die meenen, dat men voor stookkom- kommers niet '-oor half Dec. pitten moet gaan leggen, zijn van oordeel dat men bij tomaten, mits men de temperatuur onder alle omstandigheden in de hand heeft, zich geen beperkingen moet opleggen, doch aan vangen als zulks mogelijk is. Werkt men zoo vroeg, dan is het zelfs mogelijk een andere vermenigvuldigingsmcthode toe te passen, n.l te stekken. Begin Nov heeft men n.l. als tweede vrucht in de komkom- merkassen nog vaak goede tomaten staan. Natuurlijk moeten deze gezond zijn, o.a. dus vrij van meeldauw, doch zijn ze dit, dan kan men daarna onder glas in de warme kas de jonge scheuten bijv op de manier van geraniums in vochtig, scherp zand telen, waar ze bij goede temperatuur dan snel wortelen. Voor het rotten mag men de wonde eerst in fi'n gemalen houtskool doo- pen. BeworteiJ plan! men ze over in stek- potjes en men heeft dus al snel een goede plant. In ons land wordt deze methode weinig gevolgd, vermoedelijk omdat we be gin November zoo weinig gezonde tomaten planten meer aantreffen. Naast het voor deel van vroeg heeft men bij de teelt in den kasgrond zelf gewaarborgd is tegen het optreden van ^rondzietten. Dit schijnt vooral de reden, waarom men op de Kanaal eilanden de teelt thans bijna uitsluitend in potten uitoefent. Eertijds was het daar regel, dal men bijv. drie jaar aaneen de cultuur in den kasgrond deed en dan een jaar in potten om den grond rust te geven. Men scheen echter ook daar de ziekten op deze wijze niet geheel baas te kunnen wor den en mede om vroeger te komen werd de pottenculluur algemeen Men mag kas grond door stoomen vrij kunnen maken van grondziekten, gemakkelijker en goedkooper is gezonde grond voor de potten beschik baar te hebben en dit is dan ook zeker een eerste eisen, die aan deze potgrond gesteld moet worden: hij mag niet met de tomaat in aanraking zijn geweest Verdei moet hij op een bepaalde oppervlakte veel voedsel be vatten, natuurlijk met dien verstande, dat l ij toch niet branderig mag werken en naast een goede watercapaciteit moet hij ander zijds toch ook het overtollige water goed laten schieten. Zoo is men toch in staat om in dien pot een flinke tomatenplant te telen. Doot den bodem heeft men een of meer gaten geslagen en indien de plant dus ten slotte op haar wortels door die gaten den kasgrond in sturen, en dus ook hieraan vocht en voedsel ontleenen Zij komt dan echter pas op zoo ver ontwikkeld stadium met dezen misschien besmetten kasgrond in aanraking, dat de ziekte geen invloed meer uitoefent op het beschot Bij deze cultuur is dus een reeks potten in gebruik. Wordt zij aanvankelijk a! getrokken en ver-: speend op een kistje, zoodra de gewone bladeren tt voorsmijn komen, zet men haar in een stekpet en poot haar over in een grootere, zoodra de wortels den wand van den pot bereikten. Viltvorming raag langs de wortels niet plaats hebben. De opvol gende polten zijn één, hoogstens twee c.M. grooter dan hun voorgangers, totdat men ze eindelijk heeft staan ir; den grooten ge- raniumpot. Ze zijn tot dusver gebleven in de steeds vrij h'»ete kweekkas en dus warm opgetrokken. Het best is, waar men deze temperatuur in de teeltkts niet kan be houden, ze geleidelijk aan den overgang te wennen, door ze eerst pl.m. een 14 dagen te zetten in een overgangskas, die wat kou der is dan d» kweekkas. De potkluit blijft zij natuurlijk steuds behouden en de pot waarin in blijft staan met volkomen opge vuld, minstens een paar vingers onder den rand, blijft vrij van grond, opdat men be hoorlijk kan gieten, wat hier, daar de pot ten zelf ook verdampen rij veel moet ge schieden en dan is het ook mogelijk ze met vloeimest, hetzij met natuurmest, hetzij met opgelosten kunstmest tijdens de groei te steunen. Deze planten zijn vastgebonden aan een stokje, dat in den pot staat. Zoodra een goede bloei intreedt, wordt regelmatig één keer per dag tegen die stokjes getikt om een góede bestuiving te krijgen. De ontwikkeling dezer planten is natuurlijk niet zoo groot als in den vollen grond en ook al mede om ze vroeger te krijgen, wordt de kop hier als regel ingenomen op een vierde tros, zoo dat het beschot per plant kleiner is dan bij de teelt in den kasgrond. Dinsdag had te Vijfhuizen de bruiloft plaats van het echtpaar Zandvliet v. d. Peet. Na afloop dezer plechtigheid gebeurde er een ongeval, dat de feestvreugde wel eens had kunnen bederven Terwij1 de bruilofts stoet langs den Vijfhaszevdijk reed. brak on verwachts een as van een der rijtuigen vlak bij het wi<>! af. Het wiel liep meteen de Ringvaart in en het wagentje kantelde om ver. De in7:ttenden tu'melden er uit, doch kwamen er heelhuids af Tamelijk onderden modder en h^vig geschtokken namen ze weer plaats ir de volgende rijtuigen, waar na de reis werd oor .gezet. De Haagsche Rechtbank heeft gisteren veroordeeld, terzake van mishandeling van den kermisreiziger M. J. Schurink, die aan de gevolgen van de mishandeling is over leden, gepleegd te Noordwijkerhout: G. van D„ 36 jaar, caféhouder; C. van D. Sr., 62 jaar, zonder beroep; C. van D., 30 jaar, rijwielhersteller; P. den E„ 30 jaar. los werkman en F. G. v. d. B., 22 jaar, koopman, allen te Noordwijkerhout, ieder tot 6 maanden gevangenisstraf en F. L. L,, 24 jaar, schipper te Amsterdam, gedeti- nee-d, tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. ELECTRIFICATIE DER SPOORLIJN AMSTERDAM—ROTTERDAM. Van de bovenleiding op het traject Am sterdamRotterdam zal een gedeelte onder stroom worden gesteld. In verband daar mede heeft de directie der Ned. Spoorwegen de volgende mededeeling tot het personeel gericht: „Van Zaterdag 19 Februari a.s. af zai een gedeelte van de bovenleiding Amsterdam- Rotterdam, van het onderstation Amsterdam tot en met het emplacement Rotterdam D.P., onder spanning staan. Het personeel dient er dus rekening mede te houden, dat ten al len tijde van dien datum af rechtstreeks of door middel van eenig voorwerp aanraken van een draad van deze bovenleiding of het te dicht daarbij komen, levensgevaarlijk kan zijn." Na de invoering van de zomerdienstrege ling op 15 Mei a.s. zal tusschen Haarlem en IJmuiden met electrische treinen worden gereden. Van 6.32 's morgens tot 11.02 's avonds, vertrekt van Haarlem elk half uur een trein naar IJmuiden. Daarna zzrtrekt de laatste trein van Haarlem 11.05 's avonds. Van IJmuiden vertrekt van 's morgens 6.30 tot 's avonds 11.30 elk heel en half uur een trein naar Haarlem. De treinen, die bijna alle stoppen te Bloemendaal, Santpoort, Driehuis, Zeeweg, Velsen, IJmuiden (Ca- sembrootstraat) en IJmuiden (Julianakade) legen het traject af in 23 minuten. Een trein van Haarlem, die alleen in Bloemendaal, Santpoort en Velsen stopt, doet er 17 minuten, en een trein van IJmui den, welke uitsluitend in Velsen stil houdt 14 minuten over. Nog enkele stoomtreinen zullen tusschen Haarlem en Velsen blijven rijden. Tusschen Haa-lcm en Velsen zuilen alleen nog stoomtreinen naar en van Uit geest en verder rijden. 1. P Sieowertsen, Magazijn „Johan de Wit", kruidenier te IJmuiden-Oost, Wijk aan Zeeweg; curator Mr. F, A. Bijvoet, al hier; 2 Pier Bosch, handelaar in automobielen te Bennebroek; curator Mr. F. A. Bijvoet, alhier; 3. Adam Griekspoor, arbeider te Nieuw- Vennep, Haarlemmermeer, Hoofdweg 707; curator Mr. F A. Bijvoet, alhier; Rechter-Commissaris Mr. G. Sluis, alhier. Opgeheven werden de faillissementen van: 1. Wed. Limonard Zijlmans, vroeger mo diste, thans werkzaam in een handschoe nenfabriek te Haarlem; curator Mr. K. A. F. J. Pliester, alhier; uitgesproken 1 Februari 1927; 2. N. Th. Kerkvliet, te Haarlem; curator Mr. C. Blankevoort, alhier; uitgesproken 1 Februari j.l.; 3. J Sterenberg te Schoten; curator Mr. F. van der Goot; uitgesproken 25 Jan. j.l.; 4. A. van der Groef, arbeider te Haar lemmermeer, curator Mr. F J. D. Theyse, alhier, uitgesproken 28 September j.l.; 5.A. Onkenhout, rijwielhandelaar te Haar lemmermeer; curator mr. J. C. Y. Nieuwen- huys, alhier; uitgesproken 25 Januari j.l. 6. A. M. de Haas, handelaar in Muziek instrumenten te IJmuiden, wonende te Schoten; curator mr. P. Donker te Bever wijk; uitgesproken 28 December j.l.; 7. H. J. Roog, wed. F. Riet, echtgenoote P. Doves, kamerverhuurster te Zaandam; curator Mr. Julius Hoog alhier, uitgespro ken 2 November 1926; 8. Th. van Lith, aannemer ie Edam; cura tor Mr. W. A. J. Stortenbeker alhier; uitge sproken 30 November j.i. 9. P. J. Kooloos en diens echtgenoote M. C. Suikerland, te Schoten, Spaarnhoven- straat 9; curator Mr. C. Blankevoort al hier. Geëindigd is het faillissement, door het verbindend worden*Ader uitdeelinglijst van F. Eyk, uitgesproken 28 October 1924; melk handelaar te Wijde Wormer voorheen te Egmond aan Zee; curator Mr. H. H. Riepma te Edam. Gisteren heeft de Minister van Arbeid, Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruyne, ver- •ezeld van den Directeur-Generaal der Volksgezondheid, Mr. L. Lietaert Peerboite, een bezoek gebracht aan Velsen en IJmui den. Met den trein welke om 12.08 uur te IJmuiden aankomt, arriveerde het hooge gezelschap. Z. Excellentie werd op het perron ontvangen door het gemeentebe stuur van Velsen, waarna per auto naar Het Angusta-hotel werd gereden, alwaar de lunch werd gebruikt. Vervolgens werd een bezoek gebrach' aan het Koelhuis „Frigo", der Vereenigde Ijsfabrieken, welk koelhuis, in verband met de verklaring van Velsen tot eerste kan toor, als opslagplaats voor geïmporteerd is aangewezen. Met groote interesse werd het bedrijf bezichtigd. Na afloop werd een bezoek gebracht aan verschillende, uit Rijkssteun gebouwde wo- ningexemplaren. Tenslotte werd het Raadhuis met zijn nieuwe raadzaal bezichtigd, waarna dt hooge bezoekers per 'auto naar Haarlem vertrokken. RADIO EN DE TRAM. DE FISCHERBEUGEL. In aansluiting met onze berichten over radiostoringen veroorzaakt door de tram, laten wij hieronder iets volgen over een nieuw beugel-systeem, die deze storingen voorkomt. In steden, waar electrische trams rijden, viel het radio-amateurs op, dat 's. avonds, wanneer de meeste radiomuziek e.d. wordt opgevangen, de storingen grooter en veel- vuldiger zijn dan overdag. Het ongerief was zoo groot, dat menigeen zijn ontvangtoestel afschafte, terwijl anderzijds ijverig gezocht werd naar de oorzaak der storingen. Daarbij kwam men al spoedig tot de ontdekking, dat de schuld gezocht moest worden bij de tram, en dat niet de stroom voor den motor de storingen opwekte, maar de stroom voor het licht in den tramwagen. Zonder tot technische details af te dalen, kan de zaak in het kort aldus worden voor gesteld het sluiten en verbreken van een gelijkstroom tusschen twee metalen contact punten (de beugel en de geleidingsdraad), veroorzaakt vonkenvorming. Deze vonkern vorming induceert een trillings kring, ge vormd door het stroomnet van de boven leiding, de rails en den motorwagen met zijn stroomkabels, welke kring als zender werkt. Dat de storingen opgewekt worden door de lichtgeleiding, werd aangetoond door het feit, dar de storende geluiden niet optreden als de lichtstroom uitgeschakeld was. Ook bracht het onderzoek uit, dat de oorzaak was het slechte contact tusschen stroom draad en stroom-ontvanger, de beugel dus. Het ging er dus om een beugel te constru- eeren, die in.voortdurende verbinding bleef met den stroomdraad. Men heeft dien ge vonden in den Fischerbeugel, die thans in de meeste landen gepatenteerd is. Het essentieele van deze vinding is, zooals wij reeds berichtten, dat het sleepstuk van den beugel den stroomdraad glad slijpt en steeds ermede in verbinding blijft, waardoor dus de oorzaak der storingen, ongeregeld con tact en vonkenvorming, wordt voorkomen. De proeven met dezen beugel hebben ten zeerste voldaan storingen doen zich bijna of in 't geheel niet voor., terwijl de technische voordeelen van dien aard zijn, dat de bedrijfszekerheid gewaarborgd is en o.a. de beugel in hooge mate economischer werkt dan andere systemen. „DE RUISCHVOORN". Bovenstaand college hield j.l. Zondag zijn laatsten kaswedstrijd in dit seizoen en wel in de Ringvaart tusschen Hillegom en Lisse Vanwege de vorst was men al reeds een paar uur later weggegaan. Toch moest men den tijd tot 1 uur visschen beperken. Even zoo goed lieten de baarsjes zich nog tame lijk verschalken De eerste prijs werd ge wonnen door A. Kruisjes met de grootste baars en wel 21 c.M.; 2e prijs P. Kruijer. meeste baars; 3C prijs J. Kessens; 4e prijs C. Spaargaren; 5e prijs D. Ubink; 6e prijs A. v. d. Wodden; 7e prijs H. v. d Berg; 8e prijs D. Haan; 9e prijs J. M. Stoof; 10e prijs S. Inpyn; 11e prijs P- Out; 12e prijs R. Scheffer. De voorzitter J Kessens reikte de prij zen uit en des avonds kwam men weer bij een in het clubgebouw van den 'neer T. A. A. Mozeman, om den avond verder gezellig dcor te brengen. De avond werd mei har- mcnicamuziek opgeluisterd. G. V. „PAX". Zooals reeds gemeld, geeft bovengenoem de vereeniging haar eerste openbare uit voering Zaterdag 26 Februari. Dat de G. V. „Pax" in dien korten tijd van haar bestaan groote populariteit heef; gekregen, behoeft nauwelijks vermeld. Im mers! In het reeds overvol werkprogramma zijn nog ingelascbt enkele nummers van de Haarlemsche Muziekvereaniging, directeur H C. van Noort. o. a. de Holland—Indië- inarsch, Vineta Glóckeft, Abscbied Gladia toren en Feuert Los. De damesafdeeling zal buiten de inter nationale oefeningen ook nog met knots- Het verdrag met België, een adres van R. K. werkgevers. Samenvoeging der Zaan-gemeen ten. Be noeming een er centrale commissie. Van 1621 April zal waarschijnlijk te Aalsmeer een internat, tuinbouwtentoon stelling gehouden worden. De gezondheidstoestand van onzen vee. stapel. Minister van Karnebcek gaat niet naar Genève, installatie van den nieuwen burgemees ter van Leiden. Een commissie van Onderzoek benoemd naar de onrnst op Sumatra's Westkust. De veiligheid cp onze spoorwegen. Vele Eerste Kamerleden wenschen een spoedig grondig onderzoek van Regeeringswcge. Wegens zware mist in *t Kanaal zijn alle overzeesche diensten stopgezet. Een staatscrediet van tien millioen irancs voor het Frans.che werkioozenionds. De aardbeving in Bosnië en Herzegovina. Vele slachtofiers, enorme schade. De Duitsch-Poolsche onderhandelirge" afgebroken. Zie verder Laatste Nieuws Barometerstand 9 uur v.m.;:777. Achteruit. OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat !0 Haarienr. J. J. WEBER ZOON Licht op. De lantaarns moeten morgen word enopgestoken om 5.44. Naar waarnemingen in den morgen van 16 Februari. Hoogste barometerstand 774.7 te Ziirich. Laagste barometerstand 750.4 te Rost. Verwachting: Zwakke tot matigen W. tot Z. wind, nevelachtig tot half bewolkt of be trokken, weit ig of geen regen, waarschijn lijk iets zachter 's nachts; overigens wéinig verardering in temperatuur. oefeningen en vlinderdas uitkomen (het laat ste met schijnwerpers), zoodat het Haar- lcmsch publiek een avond vol van afwisse ling kan genieten. De heer J G. van Kessel, raadslid van Bloemendaal, heeft aan den burgemeester dier gemeente de volgende vragen gesteld: 1. Zijn de publicaties in de pers, door me dedeeling van Commissaris van Politie, aan gaande de sterkte, de wiize van icdeeling en het gebruik van ons politiecorps, geschiedt or.der uwe goedkeuring? 2. Zoo ja, vindt UEd het tactisch, dat ieder onbevoegde de gangen van or.s Poli tiecorps kan controleeren en nagaan? 3. Wanneer deze publicatie in de pers. zrnder uw goedkeuring en medeweten heeft plaats gehad, wil UEd.1 dan maatregelen ne men, dat zooiets in den vervolge niet meer kan plaats vinden? PATER VAN DER SCHOOT O. C. t In het ziekenhuis ,,St. Joannes de Deo" is overleden de Weleerw. Pater Van der Schoot O. C., uit het kloos'er te Aals meer. Hij werd reeds enkele maanden in het ziekenhuis verpleegd. Toen hij le Lisse op assistentie was werd hij door een ern- stigen aanval zijner ziek e overvallen, zoo- dat hem onmiddellijk de H.H. Sacramenten der Stervenden moesten worden toege diend. Langzamerhand ging Zijn Eerw. steeds achterui', waardoor zijn krachten meer en meer afnamen en thans is hij dan zacht en kalm overleden. DE ELECTRIFICATIE DER SPOORWEGEN De werkzaamheden voor de electrifica- tie der spoorwegen zijn thans zoo gevor derd, dat met ingang van 28 Februari a.s, proef gereden word cp bet baanvak De'ft- Noordwijkerhout. Met iagang van Maandag 7 Maart wordt er proef .gereden op het baanvak RotterdamHaarlem H'ervoor zijn verschillende proefrit'reinen ingelegJ, die op alle dagen kunnen rijden. Het Bloemendaaibestuur deelt ons mede, dat het er in is ges'aagd voor den wed strijd van Zondag a.s. de beschikking te verkrijgen over een 400-tal zitplaatsen. Men vestigt er voorts onze aandacht op, dat deze plaatsen niet tegen afzonderlijke prijzen worden verkocht. Hoewel men van Bloemendaal-zijde zal toezien, dat deze stoelen en banken niet door jongens zul len worden ingenomen, kan toch slechts een zeer gering aantal worden gereserveerd en geeft men den iie'hebbe.s van een zit plaats in overweging hiermede rekening te houden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1