Uit de Pers. Gemengd Nieuws. Gezondheid met (00^ Uit den Omtrek, I? NIEUWE HAARL. COURANT Tweede blad Woensdag 16 Febr. 1927 Inbreker gearresteerd. Diphtheritis te Bellen. Door een handgranaat getroffen. Een meisje, dat vermist werd, terecht. Voetbal-ongeluk met doodelijken afloop. Verdacht van brandstichting. Geval van verregaande vervuiling. RECHTZAKEN. De moord te Overschic. AMSTERDAMSCH NIEUWS. De juiüeelendiefstal op den Nieuwendijk. FINANCIËN. LIJNDEN. HALFWEG. HAARLEMMERMEER. AALSMEER. HEEMSKERK. BEVERWIJK. Van Votfenftoven's Sfout. VELSEN. ZANDVOORT. SPAARNDAM. SCHOTEN. HEEMSTEDE. OVERVEEN. KOFFIEM MUZIEK. Gemeentezaken. Paard op hol. MARKTNIEUWS. VOETBAL. EEN MARKANT OORDEEL OVER Dr. J. TH. DE VISSER. In een artikel over den oud-minister van O. K. en W. Dr. J. Th. De Visser, mede naar aanleiding van diens huldiging ter gelegen heid van zijn 70sten verjaardag, wijdt de Haagsche Briefschrijver van „De Tijd" eene beschouwing aan het verbreken der coalitie. Den heer De Visser aldus de Brief schrijver zou meer en grooter vreugde op den dag zijner huldiging zijn bereid, als deze dag het herstel der coalitie had ge bracht. „Vergissen wij ons niet geheel in onzen kijk op hem, dan ondergaat hij de breuk en den toestand in zijn partij, waaruit zij is voortgekomen, veel meer dan dat hij ze wil. Het is geen compliment, dat wij hem hiermede maken, want van een Staatsman en vooral van een Staatsman par droit de naissance, zooals hij in zijn partij is vraagt men wat anders vraagt men het tegenovergestelde. Het is zijn plicht, als hii zijn partij den verkeerden weg ziet gaan, pal te blijven staan, haar met geweld tegen te houden en tot terugkeer te dwingen, op gevaar af, dat, als zij niet luisteren, onder den voet te raken en verpletterd te wor den; en het laatste wat een leider doen moet is, zooals hij doet, met zijn volgelin gen te keeren en deze in het betreden van den slecht gekozen weg te volgen, ja haar voor te gaan, rustig te vergezellen, alsof hij dien vrijwillig koos. Een heldenfiguur is hij echter niet. De groote kracht, die hij vaak schijnt te too- nen, komt minder voort uit zijn karakter, dat eer zacht is gestemd, dan uit zijn re denaarstalent. In deze kent hij sinds jaren in het Parlement zijn meerdere niet. Hij heeft sprekend iets forsch, iets overtui gends, iets medesleepends, dat hem u dan ten onrechte doet zien als iemand, die precies weet wat hij wil en het met alle kracht der overtuiging naar voren brengt, om tot het bitter einde ervoor te staan. Komt het echter tot daden, dan komt veel meer het weeke, het zachte naar voren en dan bezwijkt hij. Hij heeft daarbij in vele opzichten een verwende partij te leiden. De heer Lohman was alles behalve een zwakkeling, maar hij was een individualist, onderdanig die naar van het recht en van de vrijheid. Naar iedereen was hij bereid te luisteren met den vasten wil, om, als deze gelijk had, hém gelijk te geven. Hij kon daardoor soms midden onder een debat van meening ver anderen, zohder dat iemand daarin wispel turigheid kon zien, omdat een redeneering of een argument hem plotseling had over tuigd, misschien ook wel eens had over rompeld. Hij had daarbij de gave, dat hij dit recht, zich te laten overtuigen, niet al leen voor zichzelf opvorderde, maar het gaarne zag opgevorderd door de beste der zijnen. Niemand was hem daardoor liever dan de heer De Geer, een man allicht nog meer individualist dan de heer Lohman zelf, een diep denker en scherpzinnig waarnemer, die niets liever deed dan zich zelf een eigen aparten weg te kiezen. De christelijk-histcrische partij is het op die wijze wel wat aangeleerd verschillende kanten uit te gaan. De heer De Visser, zien wij wel, is zich het gevaar van dat manoeuvreeren op eigen gelegenheid bewust. Hij zou zijn vol gelingen liever meer een lijn zien trekken met hem. Zijn ambt als predikant zal daar toe wel bijdragen, zooals dit bij den heer Lohman deed zijn ambt als rechter. De kracht missende om de zijnen, weerspan nig van natuur, te winnen, zoekt hij nu het doel te bereiken door hen te volgen." Zoo verklaart de Haagsche Briefschrijver, de zonderlinge houding van Dr. De Visser, aangenomen op den gedenkwaardigen No vemberdag, toen hij op het critieke moment, dat zijn woord alles had kunnen redden, wegbleef en dien anderen keer, toen hij wandelen ging en ook de wanhopige po ging om het kabinet-Colijn te doen blijven, door zijn partij niet langs de rechte lijn, maar langs bochten het afbrekend votum ongedaan te doen maken. Zijn markante beschouwing over den leider der chrisielijk-historischen eindigt De Briefschrijver aldus; „Ondanks dit alles of juister om dat alles, zijn wij vast overtuigd, dat hij meer en liever dan eenig lid zijner partij, het herstel der coalitie wil; dat hij alles wat hij deed ook datgene wat ons niet sympa thiek is verrichtte in de gedachte daar mede het best het herstel te dienen; en dat als het herstel zal komen, het zal zijn, vooi wat de christclijk-historischen betreft, door hem en met hem. Aan zijn overtuiging zal hij daartoe geen geweld behoeven te doen. Dat God hem den tijd en de wilskracht geven moge, om die overtuiging in daden om te zetten, is onze oprechte wensch op dezen verjaardag. In dén nacht van 14 op 15 Febr. bemerk ten dc. bewoners van perceel Heulstraat 31 te Heerle-heide (Limb.) dat bij hen werd ingebroken. Zij stelden een onderzoek in en vonden den inbreker op de bovenver dieping. Deze, zich ontdekt ziende, nam de vlucht en sprong uit een raam, ter hoogte van drie en een halven M., op straat. De man werd bewusteloos opgeno men en in arrest gesteld. Het bleek te zijn de 20-jarige v. d. W. uit Hoensbroek. Te Beilen in Drente is de openbare lagere school wegens het heerschen van diphtheritis gesloten. Maandagmorgen was de kapitein W. J. Harms, commandant van het landstormver- band te Leiden, met eenige landstormsol daten op het terrein gelegen achter de Stadsdoelen te Schiedam, aan het oefenen met het werpen van exercitie-handgrana ten. M. Kok, een 22-jarig distillateurs knecht, wonende Lange Kerkstraat te Schiedam, die op een terrein in de buurt werkzaamheden verrichtte voor de distil leerderij De Korenaar, werd door een en- geladen handgranaat getroffen aan dpn linkerslaap, waardoor hij bewusteloos neer viel en een bloedende wonde kveeg. - Dr. Ormel verleende dc eerste hulp, •waarna de jongen per auto naar zijn wo ning werd vervoerd. Hoewel hij een flinke bloedende wonde kreeg, is zijn toestand niet levensgevaarlijk. Den kapitein treft geen 'schuld, daar hij des mo gens de werk lieden heeft gewaarschuwd op 5 a 6 meter van de werpbaan te blijven. Blijkbaar is echter Kok toch de dicht bij de oefeningen aan het werk geweest. Te Delft belde de koopman T. aan het weonhuis van den commissaris van politie op hef oogenblik, dat deze zich naar het Bureau zou begeven. De koopman vroeg hem, als we-klooze kantoorbediende eenige echrijfbehoeften te mogen verkoopen. Daar de man geen ventvergunning bezat, nam de commissaris hem mee naar het bureau. D,aar bleek, dat de werklooze kantoorbe diende een groenténkoopman uit Rotter dam was en dat de poli ie te Nijmegen hem zocht wegens verduistering. Een min derjarig meisje, waarmede hij reeds eenige weken op reis was en wier opsporing door de ouders was verzocht, werd in een café te Delft aangetroffen. Beiden zijn naar Nij- egsn overgebracht. Zondag is de voe.balspeler van der Pas uit Rosmalen van de Limb. O.V-C. te Oss bij een wedstrijd tegen D.O.S.K.O. met eenige spelers dezer club in botsing ge komen. Hij werd naar het St, Joannes de Deoges icht overgebracht, waar hij Dinsdag overleden is, (Msb.). Maandagmiddag bevond het parket van Zwolle zich in Steenwijk, ten einde daar een onderzoek in te stellen naar den brand, die hier de vorige week had plaats gehad in de electrische wasch- en s rijkinrichting ven N. de R.. die sedert j.l. Donderdag in arrest was gesteld. Mede als gevolg van dit onderzoek en het verhoor van De B. werd deze op last van de justi ie naar de straf gevangenis te Zwolle, als verdacht van brandstir hting, overgebracht. Ook heeft genoemd parket een onder zoek ingesteld naar de oorzaak van den brand te Onna, waarbij alles, ook het vee, verloren ging. Ten gevolge van dit onder zoek is de landbouwer B. B., eigenaar van die verbrande goederen, ook in arrest ge steld. Een der huisjes ven het Burg. Armibe- B'uur, aan de Rozemarijnstraat, te Roosen daal (N-B.) was sedert enkele jaren be woond door den 60-jarigen K,, tea ietwat zonderling man, die overdag niet buiten kwam en 's nachts rondzwierf om zich van voedsel te voorzien. Inlusschen begon door verregaands ver vuiling zoowel het huis als zijn bewoner in zoodanig verval te geraken, dat de overheid zich genoodzaakt zag in ie grijpen De woning geleek wel een meststal, ter wijl de man niets dan wat vodden om het lijf droeg. Ook zijn aangezicht en vooral zijn baard welke hij steeds met schoen smeer behandelde zagen er bedenkelijk vies uit. Van gemeentewege is de man nu met behulp van de politie naar „Chari'as" over gebracht, wa,ar hij tegen zijn wil een reinigingskuur ondergaan moest, terwijl zijn woning" door de gemeentereiniging onder handen zal worden genomen. Voorloopig blijft de man in Charitas in verpleging. Het O. M. bij de Rotterdamsche rechtbank heeft tegen den 19-jarigen J. V. verdacht van doodslag en poging tot doodslag na het begaan van een diefstal met inbraak te Overschie 20 jaar gevangenisstraf geëischt. Nog steeds heeft de inventarisatie van de vermiste voorwerpen uit den winkel van Davidson, Nieuwendijk 222 haar beslag niet gekregen, zoodat de politie de recherchelijst niet kan publiceeren. Verschillende personen hebben zich aan het bureau S' Pietershal vervoegd ten einde nadere inlichtingen te verstrekken. Zoo beeft men verklaard, dat dien zelfden avond op den Dam een luto, geletterd N en waarvan het numme- slechts gedeeltelijk is waarge nomen, voor hel bureau van Lissone heeft gestaan. Er stapten twee mannen in, waarop de vragen overhaast vertrok. Het vertrek had zóó snel plaats, dat een juffrouw bijna werd aangereden. Dit gegeven is onder zocht:: de auto en de mannen stonden ech ter niet in verband met den diefstal. In de tw< ede plaats heeft zich de vrouw aangemeld, die verklaard had een persoon gezien te hebben, die den winkel dien avond had verlaten. Een bepaald signale ment kon zij echter niet opgeven. EMISSIE 5 PCT. PAUSELIJK LIEFDE WERK VAN DEN H. APOSTEL PETRUS POME. De Nederlandsche Landbouwbank te Am sterdam en de heeren Lentjes Drossaerts te 's-Hertogenbosch berichten, dat de 5 pet. 22-jarige obligatieleening groot 750.000 ten laste van het Pauselijk Liefdewerk van den H. Apostel Petrus te Rome geheel voltee- kend is. KERKELIJKE LEENING. De Nederlandsche Landbouwbank te Am sterdam en de heeren Lentjes en Drossaerts te 's-Bosch, berichten dat bij hen de inschrij ving is opengesteld op de 4)4 proc. obliga- tie-leening ten laste van het Parochiaal Kerkbestuur van de H. Liduina te 's-Gra venhage, groot 590.000 in stukken van 1000, 500 en f 100. De koers van uit gifte is 95 K proc. Renten en aflossing zijn gedekt door de inkomsten der Parochie en door Rijkssubsidie. De uitgifte der onderhavige 4/4 pet. lee ning dient ter aflossing der hierboven ge noemde 534 en 6 pet. leeningen en voorts tot bestrijding van disagio en conversie- kosten. Ondanks de verhooging van het totaalbe drag der leeningen verkrijgt de Parochie door deze conversie een belangrijke bespa ring op de jaarlijksche lasten. Het R.K. Parochiaal Kerkbestuur van de H. Liduina te 's-Gravenhage, waarborgt met al hare bezittingen en inkomsten d« richtige nakoming der verplichtingen uit deze lee ning voortvloeiende. Hierbij kan worden opgemerkt, dat de Parochie ingevolge de Wet op aet L O. voor- de school een jaarlijksche subsidie ont hoofde voldoende middelen ter beschikking staan om de laaten dezer leening te dr.-j'cn. Van den uitslag der gehouden loting cn aankondiging tot geheele aflossing zal in minstens twee in Nederland verschijnende vangt van 12.000, terwijl uit anderen R.K. dagbladen worden kennis gegeven. Propagandaclub „Opwaarts". Onder enorme belangstelling vierde deze club Zon dag j.l. haar vaandelfeest, Trotsch prijkte het mooie vaan op het podium. De heer W. J. Post opende, welkom heetend, vooral den Zeereerw pastoor, 't kerkbestuur, het bestuur der Kiesver., memoreerend den ar beid der club sinds haar oprichting. De Zeereerw. heer pastoor wijdde hierop het vaandel, waarna Z. E. de club feliciteerde, haar werken prees, haar hulp voor de toe komst inriep. De heer Post hield vervolgens een korte vaandel-rede, ontvouwend de be- teekenis der symbolen op het vaan. De club ging daarna over in feestelijk samenzijn. Een zestal voordrachten of tooncelstukjes wer den verdienstelijk opgevoerd, 't Applaus en de lach van het publiek bewezen, dat er genoten werd. Een collecte voor 't vaan bracht 36.75 op. Te ongeveer 11 uur sloot de heer Post de vergadering, dank- brengend aan den Zeereerw. heer pastoor en de verschillende vertegenwoordigers der organisaties, ook aan mej. N. Veldt, de pia niste, aan wie een cadeautje met 'n toepas selijk woord werd aangeboden. De ruim 300 aanwezigen togen daarna opgeruimd huiswaarts. Stemming voor de groslijst. Aan de stemming is deelgenomen door 199 kiezers, waarvan 190 zich verklaarden voor 't poli tiek advies. Acht stemmen waren ongeldig, één had van afwijkende meening blijk ge geven. Over de verschillende bureaux waren de stemmen aldus verdeeld'. Lijnden 124, Nieuwe Meer en omstr. 32, Vijfhuizen 43. Aanbesteding. Door het gemeentebestuur is aanbesteed het bouwen van een schuiten huis, in verband met de verbrceding van de Haarlemmermeerstraat, ten behoeve van het hoogheemraadschap van Rijnland. Ingeschre ven werd door; L. J. Winnubst. Haarlem, 3997; J. Cornelissen, Halfweg, 3616; W. Heersma, Haarlemmerliede, 3595; D. de Lange, IJmuiden, f 3344; P. J. Engels, Am sterdam, f 4250; L. H. van Essen. Halfweg, f 3285; M. Zwaan, Nieuwendam. f 4975; P. J. Meegdes, Halfweg, 33288; N.V. Rolland fvan Deursen) Haarlem, 3794; P. Christi- aanse, Amsterdam, 4740. Autoval. De politie heeft 13 automobilis ten bekeurd wegens te hard rijden in de kom van het dorp. De hardste rijder haalde 51 K M., terwijl 12 K.M. als maximum is gesteld. E. H, B. O. De cursus E.H.B.O. gegeven door dokter Smit is thans beëindigd. Bin nenkort zal een examen worden afgenomen, waaraan niet minder dan 28 cursisten zul len deelnemen. Kostclooze vaccinatie. Op Woensdag 23 Februari a.s. bestaat er in de school alhier gelegenheid tot kostelooze vaccinatie. Naalkrans. De R.K. Naaikrans houdt op Woensdag en Donderdag a.s. in het patro naatsgebouwtje een tentoonstelling van hand werken enz., waaraan tevens verbonden is een bazar. Eenige attracties zooals een grabbelton, rad van avontuur enz, zijn voor afwisseling aanwezig. Aan belangstelling zal het de naaikrans niet ontbreken. Burgerlijke Stand van 1114 Jan. 1927. Geboren: Cornelia I.udwina, d. van F. F. Meegdes en A. van Waard. Cornclis, z. van D. van der Stelt en A van Leeuwen. Ruth Martiuus, z van P van der Meer cn A. C. de Jong. Elisabeth, d, van A. de Vries en N van den Brink. Feikje Baukje, d. van C. H. de Jonge en B. Bouma. Teunis, z. van C. vai. der Linden en H. van Drunen. Pieter, z van M. Vedder en J. Visbeen. Aldert Johannes, z. van L. van Groningen en H. S. van Buijten. Overleden: Jannetje Jacoba van Essen, 17 mnd. d van G. van Essen en J. v. Doorn. Te 's-Gravenhage; Frank Uithol, 26 j„ ongeh Beiendina Philippina Schoonder- beek, 60 jaar, goh. mei A. Roodenburg. Adrianus Jacobus Speijker, 3 jaar, z. van A. J. Speijker en A Homan Frederik Franciscus Hoogkamer, 2 mnd., z. van D. Hoogkamer en J. Meiier. Cornells Jan sen. 60 jaar, geh met Th. J. van Diemen. Verkooping. Het perceel Kruisweg 200 te Haarlemmermeer, een wcon- en winkelhuis met schuur en een daaraan grenzend perceel tuingrond, is onderhandsch verkocht. Statuten, De Staatscourant bevat de sta tuten van de afdeeling Aalsmeer van de Noord-Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" alhier, R.K. Middenstandsvereeniging. Maandagavond j.l. is alhier een R.K. Mid denstandsver. opgericht. Alle winkeliers en neringdoenden waren uitgenoodigd. Maar slechts de helft, 25 per sonen was ter vergadering aanwezig. De Voorzitter van de Hanze, de heer Meijer, heette allen welkom in hét bijzonder den Edelachtbaren Heer Burgemeester. De heer Mei'e zette het doel van de bijeenkomst uiteen. Door omstandigheden, welke allen bekend zijn, en door de hooge contributie zijn alle leden bijna uit de Hanze gegaan. De heer Meijer vroeg, of alle aanwezigen zich als lid van de R.K. Middenstandsver eeniging wilden opgeven. Na voorlezing van een conceptreglement gaven zich 20 als lid op. LJit het Reglement blijkt, dat pok niet-Ka- tholieken zich als aspirantleden kunnen op geven. De heer Meijer deelde mede, dat er en kele niet-katholieken zijn, die gaarne lid wil len worden. Tot voorzitter werd gekozen de heer W. Meijer en tot bestuursleden de heeren A.E. de Wildt, P. Klaase, H.J.M. Bergfeld en A. van Lieshout, die allen hun benoeming aan namen. Daarna vroeg de Burgemeester het woord. Ik heb al eenige malen rr,et uwen voor zitter, aldus spr. eene bespreking aangaande deze aangelegenheid gehad. Daarom is het mij een waar genoegen, dat dit zoo spoedig tot werkelijkheid is gekomen. Ik feliciteer de vergadering met haar Voor zitter, die hier de rechte man op de rechte plaats is, en ik hoop, dat de jonge vereeniging moge groeien en bloeien tot in lengte van da gen. (Applaus) Als eerste punt werd behan deld het credietwezen. Over dit punt gingen vele stemmen op, o.a. over de verschillende vreemdelingen, die in Heemskerk komen venten. Ook werd het cadeaustelsel ter sprake ge bracht. De Voorzitter bracht daarna dank aan den Edelachtbaren heer Burgemeester en aan al len, die geholpen hebben den avond te doen slagen. R.K. Ziekenfonds. Gisterenavond had de jaarvergadering plaats van bovenge noemd fonds. Na opening door den voorzit ter, werd na een kort woord begonnen mei het afhandelen der agenda. De notulen wer den zonder op- of aanmerking goedgekeurd. De penningmeester bracht zijn jaarverslag uit, dat keurig in orde was. Het bleek dat na alle kosten aan ziekenhuisv erpleging en verdere onkosten het for.ds nog een reserve overhield van 750.wat wel getuigt van de voordeelige werking van het fonds. De voorzitter bracht een woord van dank aan den pennigmeester voor zijn gehouden be heer. De Hoogeerw. Deken Lucassen had van te voren de boeken gecontroleerd en bevonden dat deze tot in de kleinste bij zonderheden in orde waren. Daarom voegde Zijn H Eerw. zijn dank bij dien van den voorzitter en feliciteerde de vereeniging met haar penningmeester. Dat de aanwezi gen hiermede accoord gingeg bleek wel rit de groote bijval. Dan werd overgegaan tot verkiezing van bestuursleden. De aftredende heeren J. P. Burger, Jn. Bleeker en Uiter- mark werden herkozen. Docr vertrek var den heer A. Lengers was er een vacature Hierin werd voorzien door verkiezing van den heer K. Tervoort. Allen namen hun be noeming aan. De voorzitter bracht zijn dank aan de aanwezigen voor hun keuze, omdat het iet gemakkelijk is iemand te vin den die bereid is deze functie te vervullen Het bestuur weet wat ze aan den heer Ter voort hebben, vandaar dat zijn terugkeer hun zeer aangenaam is. Bij de rondvraag brengt de heer van Zutphen ziin dank namens de vergadering ran het bestuur, doch de voorzitter zegt, dal het bestuur geen dank verlangt. Hij zou ech ter wel willen dat het bestuur, als dank van de leden, het genoegen mocht smaken da de contributie op tijd werd betaald. De heer Tromp brengt ook nog een zaak ter sprake, welke na eenige bespreking tot aller tevredenheid wordt opgelost. Hierna sluit de voorzitter de vetgadering met den christelijken groet. Uitvoering St. Jozeiharmonie. Gister avond heeft de St. Jozefharmonie haar eer ste uitvoering gegeven Dc zaal was goed bezet, toen de heer Joh. N. Tromp den avond opende met een kort welkomstwoord. Hij nam deze gelegenheid te baat om een aansporing tot de aanwezigen te richten, de harmonie te steunen. Onder leiding van den directeur, den heer J. G. H. Damen, voerde de harmonie aller eerst de Koningin Wilhelmina-marsch van Ant. W. Canter uit, gevolgd door de ouver ture La Vestale en de fantasie „Grendrillo- nette". Het was de eerste uitvoering, welke het korps voor zijn donateurs en kunstlie vende leden gaf en, gehoord het applaus, dat na de nummers klonk, werd de muziek gewaardeerd. Er werd vlot en met veel élan geblazen. Na een goede uitvoering van de bekende „Friilingsmorgen" van Bossc'ii, verschenen de heeren Hellemans en Florijn op 't po dium. Ze zijn er in geslaagd om een dave rende lach in de zaal te brengen. Vooral met het duet „In de politiek" hadden ze een verdiend succes. De harmonie besloot den avond met nog een drietal nummers, waarvan 't laatste vooral, de „Tiraillcursmarsch" een luid ap plaus uitlokte. De heer Tromp dankte aan het einde van den avond voor de belangstelling en ver zocht daarbij den voortdurenden steun voor de St. Jozefharmonie. Het was een goed geslaagde uitvoering. Statuten. De Staatscourant bevat de sta tuten van de Vereeniging tot bevordering der Christelijke belangen en huisvlijt van de jeugd, alhier. R. K. Ziekenfonds. Hedenavond om half 8, wordt in het K, S. A.gebouw de jaarvergadering gehouden van het R. K. Ziekenfonds. De agenda vermeldt jaarverslagen en bestuursverkiezing. De ophefcing der huurcommissies. Door den Besturenbond en Chr. Besturen bond is aan den raad dezer gemeenet een aders gericht, waarin verzocht wordt een plaasetlijke huurcommissie in he tleven te roepen. Opstootje, Zondagavond, omstreeks half elf, ontstond op de Breestraat een opstootje, doordat de politie bij de over brenging van iemand naar het bureau ge hinderd werd. Er werd van de gummistok gebruik gemaakt om de rust te herstellen. Dronkemanswerk. Gisternamiddag, om streeks 5 uur, hebben eenige dronken weg werkers de omgeving van de ponten in rep en roer gebracht. De politie ging zich met de zaak bemoeien en bracht een der druk temakers naar cachot, de aangewezen ge legenheid om zulke mensc'nen tot kalmte te brengen. De radio-distributie. Naar wij vernemen hebben B. en W. besloten, in verband met de ingekomen verzoeken tot het oprichten van radio-centrales, de gemeente in vier gedeelten te splitsen. Aan de volgende fir ma's is een gedeelte toegewezen: oud en nieuw IJmuiden tot den watertoren van de forma's T. J. Broek en F. Huisman; IJmui- den-Oost, van den watertoren tot Driehuis, pit he dorp Velson aan de firma's Tris en van Leeuwen; het zuidelijk deel der ge meente aan de Eerste Ned. Radio-centralé te Amstrdam en Velsen-Noord aan Inge nieursbureau Metzelaar en „De Faam". WETHOUDER SLEGERS. Naar wij vernemen, is wethouder C. Siegers heden in de „Maria Stichting" te Haarlem opgenomen, tot het ondergaan van een lichte cperatie. R.K. Kring. Maandagavond had een bui tengewone algemeene vergadering plaats van den R.K. Kring onder voorzitterschap van den heer A. J. van Breda. De vergade ring die 3 kwartier over tijd begon, was tamelijk bezocht. De voorzitter deelde in zijn openingswoord mede, dat hij voor deze belangrijke vergadering grootere opkomst had verwacht. Vervolgens stelde de voor zitter aan de orde het eenigste punt der agenda wijziging van het reglement. Arti- kelsgewijze werd dit reglement behandeld, hetwelk na enkele opmerkingen onveran derd werd vastgesteld. Bij de rondvraag .vroeg de heer Kiphardt of, in verband met de a.s. Statenverkiezing, niet wensehelljk zoude zijn een spreker te laten komen. De voorzitter antwoordde dat hij daarvoor pcr- soonli k niet veel voelde. De endervin ing heeft geleerd, dat de belangstelling zeer mi niem is en de menschen. waarvoor zco'n vergadering hoofdzakelijk belegd w irdt, ko men niet op. Na eenige bespreking werd den Weleerw. heer Kapelaan Groen, geeste lijk adviseur, bereid gevonden om binnen kort een lezing te houden over het leven van „St. Adelbert" patroon dezer kerk. Voor het overige leverde de rondvraag geen bijzonderheden meer op, waarna de voor- I zitter, onder mdcdeeling dat binnenkort het huishoudelijk regliment op gelijke wijze zou worden behandeld, de vergadering op ge bruikelijke wijze sloot. Burgerlijke Stand in de week van 7 tot en met 12 Febr. 1927. Geboren: z. van A. Schanssemav. d. Glas z. van J. Th. RademrkersWartenborst z. van P. M. Grosfeldvan Duivenbode. z. van A. Es- seveldHouthuizen. z. van M. hjartineau Bakker. d. van H. L. JaegerNickel Kwekkeboom. d. van W. B. PauwSee- gers. d. van J. P. A. Fluitsmade Vos. z. van C. Termaatv. Oosterhout. z. van P. TorkKaptein. d van A. Boom houwerHcetmer. Ondertrouwd: B. J. van der Aar en J. H. van Vessem. W. H. C. Serné en C. H. Beenders. J. A. F. van Santen en J. Breeuw er. Getrouwd; P W. A. Zonneveld en A. S. E. Raar. W. Fortgens met C. Steenken. F J. Oudolf met A. Hoogland. De nieuwe school. Met den bouw van dc nieuwe gemeentelijke school aan de Over- boschlaan hoek Bronsteeweg is heden aan gevangen. Middenstandsvereenigyng. Op Donder dagavond 17 Febr. zal in hotel Roozendaal alhier een vergadering worden gehouden, met het doel te geraken tot oprichting van een (neutrale) Middenstandskiesvereenjging te Bloemendaal. R. K. Mandoline;.Vereeniging „Sanctn Maria". In 't zeer intieme zaaltje van Café-Restaurant „Roozendaal" gaf de Man- doline-verecniging „Sancta Maria" hanr eerste uitvoering. Deze uitvoering is een succes geweest voor de vereeniging, in 't bijzonder een succes voor dan hear W Hageman, directeur der vereeniging. Er waren zoo nu en dan kleine onjuistheden te bespeuren, doch dat neemt geenszins weg, dat er in de vereeniging een uitste kende geest is, en dat er serieus geoefend wordt. Met „Sancta Maria" zal de heer Hageman, als er flink door wordt gestu deerd, nog veel kunnen bereiken. Velen hadden een dankbaar gebruik gemaakt van de gelegenheid deze uitvoe ring bij te wonan en om 8 uur was er geen plaatsje onbezet. Voor een aandachtig publiek werd de avond met de Peuple Chante, eon marscl- van Mario Machioechi, ingezet en een dankbaar applaus bewees, dat ze aan dit nummer geode zorg had besteed. Hierna bet ad mej. A. Hageman 't po dium en heette allen aanwezigen met een hartelijk woordje welkom, in 't bijzonder dc besturen der R. K. Volksbond, de muziek- vereeniging „Eurhonia" en de R. K. Sport- vereeniging „Hercules". De presidente memoreerde nog even 't behaalde succes in Amsterdam en bood den di ecleur namens de vereeniging een zilveren ever- sharp aan. A-ls volgend nummer werd op zeer ver dienstelijke wijze uitgevoerd 't vrije num mer van concours Mimossn „Serenata", die met Juanita en Gondelnachtè tot de beste van den avond behoorde. In deze nummers kwam vooral 't spel van mandola en guitaar goed tot ziin recht. Ook het rhythme en de nuanceering waren zeer goed. Het vroolijke gedeelte was in handen van den heer G. v. d. Veldt, die een uitge breid repertoire had, en met veel succes optrad. Met ziin levensliedjes en komische nummers oogstte hij veel bijval. Onder de pauze werd gelegenheid gege ven om dc kas van „Sancta Maria" te ver sterken. Opnieuw deed de Mandoline-vereenigm* zich hooren met dc nummers; Avanti, Cornagio en Sago Maggiore, en roet dc Grub van Reinfall. Marsch van Fr. Schmidt werd de avond gesloten. Hierna sprak de heer J. van Kessel nog eenige opwekkende woorden en dankte de presidente allen, die hadden medegewerkt. om dezen avond te doen slagen. Daarna bleven allen onder de vroolijk etonen des heeren Winniks instrument nog langen tijd bijeen, tot 't klokje van gehoorzaamheid sloeg. DIEDERENAVOND MIA PET.TENBURG HENDRIK ANDRIESSEN. Velen zijn eV, die slechts in adoratie de namen kunnen noemen van die zangkunste naars, wien de verzorging van het schoone canto alles is. Om het schoone canto alleen geraken zij in extasie, om 't even wat de inhoud is van 't gezongene. Op één voor- waa-de echter: de muziek zal gaan langs de platgetreden paden van traditionecle melo- diek, en harmonisch geen problemen inhou den; gegoten zijn in een vorm die „schon dagewesen" is, in 't kort: muziek, die aan gemakkelijk te volgen regels gebonden is. Hoe dezulken staan tegenover den „regol- loozen" Moussorgsky, is licht te denken. Zij hebben in géén opzicht affiniteiten tot deze kunst. Allicht dat zij nog opmerken, hoe Moussorgsky althans nog dezen éénen re gel respecteert: 't aanwenden van muzikale uitdrukkingsvormen, die herhaald worden, zoodra de gec'achtengang van het gedicht daartoe aanleiding geeft. Slechts een meer malen hooren kan hen overtuigen, hoe de vrijheid in de behandeling van den vorm niet den indruk maakt van ongemotiveerd te zijn. Het is nu wel opmerkelijk dat Mous sorgsky voor den cyclus, die in Duitsche vertaling „Hinderstake" heet", zelf den tekst dichtte. Dit is voor hemzelf, als Hugo Wolf, in zijn diepe wezen voordrachtkun stenaar van den eersten rang. heel tee kenend. In dezen cyclus heeft hij, in woopd en toon, psychologische prachtstukjes ge geven, die geen navolging hebben kunncr. vinden. Zooals de natuur van het kind, als de vlinder toevend op éénzelfde bloem juist zoolang als noodig is, zoo ook is de aard, de vorm dezer muziek, die voor den nietkenner absoluut niet is te zingen, zoo min als zijn klavierpartijen te spelen zijn De eischen die Moussorgsky stelt, zijn zelfs bij een Hugo Wolf niet hooger. Toch is al les juist zooals het zijn moet; Moussorgsky, al deed hij zich niet openlijk als zanger hoo ren, heeft veel gezongen, hij bleef langen tijd de eenige interpreet zijner liederen in den kring van vrienden en gelijkgestemden. Zoo kon hij weten, wat goed, wat minder aoor de stem kon worden uitgebeeld, Voor wie nu Mia Peltenburé tetfen 't slot van deze liederenavond hoorde zingen in den vollen glans harer heerlijke stem als zij de liederen van Bizet zeng, en niet de quin- tessent vat van Moussorgsky's kunst, zal van dezen cyclus („Kinderstube") in na- herinnering allicht nog minde- geestelijk genot hebben gesmaakt dan bij het zingen zelf. Wat daarvan de oorzaak is. mag dui delijk zijn, na wat ik boven zeide over het wezen dezer kunst. Het was een groot waagstuk, aan te vangen met .deze uiterst zwaar te zingen liederen en men kon zich bezorgd maken over den goeden uitslag. Zij overt-of echter nog belangrijk mijn ver wachtingen, al moest ik even wennen aan den Duitschen tekst, waar ik voorheen, deze liederen slechts in de Fransche toonzetting hoorde zingen. Bij de prachtige Spaansche volksliederen, die, wat den vorm aangaat, weer langs meer gegane wegen leidde, kon men An- driessens volmaakt orgaan in de zangvoor dracht van ganscher harte bewonderen. Dit zegt veel, want Josquim Nin stelt aan den pianist enorme eischen. De componist, zeif pianist van zeer groote beteekenis, maakt de uitvoering var, deze liederen niet tot een lichte taak (denk aan „Tonada del conde sol" of aan „Villancico Catalan). Hoe on derscheiden deze liederen zijn, toont bet door beide kunstenaars in groote phrygi- sche rust gehouden „Saeta" en het onmid dellijk daaraanvolgende „Villancico", brui send als vurige Spaansche wijn. Lettend op deze enorm zware klavierpartijen, is 't bier de plaats om Andriessen evenzeer te hul digen voor Massorgsky, waar Mia Pelten- 'ourg s uiterst sober gehouden mimiek ons in staat stelde, te bewonderen de door An driessen meesterlük vertolkte klavierpartij. De Spaansche liede-en van Nrn waren, evenals de „Chants' hébraiques" van Mil- haud eerste uitvoering. Het diafon:sme in deze zangen wijst vanzelf naar het pcly- tonaa Iprincipe dat Milhaud hier huldigt en dat in „Chant de dcliorance" of in 't overweldigende „Gloire a Dieu" hoogtij viert ,en dingen doet, die buiten den weg van 'net harmonisch contrapunt eenvoudig niet zijn te bereiken. Slechts hadden wij hier in den vleugel den meer gepreciseer- den klank gewenscht van Bechstein of Steinway, schoen de Blütner later bij Bizet weer uitnemend klonk. Voor den aard van Mia Peltenburgs kunst, het lied niet naar den uiterlijken glans,d och altijd van binnenuit te geven, hebben w« ook na dezen Milhaud onrechte bewonde ring. Zulk een liederenavond, een mijlpaal op onzen weg, zal eerst dan zijn volle be teekenis doen voelen, als we dien, over ia- ren misschien, ons dankbaar zullen herinne ren. G. J. K. „Philip Loots." Het was een weldadigheidsconcert, maar het had er niet de allures van; de zaal was vol, er werd niet ingezameld, maar degelijk gemusiceerd. Het R.K. Mannenkoor „Philip Loots" opende het program. Die beide eerste num mers, in kleur wat 'gelijk, waren van uitvoe ring de beste. De gezonde declamatietoon der compositie, met menige fraaie, harmonische wending gesierd, kwrm voortreffelijk uit door de rust en zekerheid van de welge voegde partijen. Na de pauze echter scheen de opwinding van den avond de kelen, later zelfs de geheugens aan te grijpen. „Morgen lied" zette zoo goed in, dat vergelijking met vroegere auditie bij meestbefaamd koor ons niet gewaagd scheen; maar er kwam ver moeide matheid en ploeteren op de noten en als 't zoover is wég schoonheid! Het daarna volgende „Onze duinen" lag vrijwel geheel uit de rails. Wij twijfelen echter niet. ding van Jan Nibbering, over deze teleurstel- ding van Jan Nibbering, over deze eleurstel- iing wel heen tot een waardige verklanking. Het Lyceum-orkest „Philip Loots" hoorden we met eenige aangepaste nummers; dc Hol berg-suite bleef stylistisch achter en de toon miste glans; Loot's „Romance" met bet gaaf- vervulde cello-obligaat, was stukken beter en in „Berendans" bleek het gezelschap zijn genre gevonden te hebben. Mejuffrouw Sepha Jansen trad solistisch op roet eenige na-romanrische melodieën, waarin de kwaliteit van streek en de teeder- verzorgde toon tot warme interesse dwongen. De heer Nibbering en het orkest begeleidden evenwichtig. E. U. B. en W. ste'Ien voor, te benoemen tot tij delijk leeraar in de Hoog-Duitsche taal aan de H. B. S. A. met 5-jarigen cursus, C. P. Henning. Voor de benoeming van onderwijzet aan school 5 is de volgende voordracht op gemaakt: 1. J. M. Vercruijsse, Koog aan de Zaan; 2. C. A. Tiemeijer, Rotterdam; 3. D. Blanksma, Spaarndam. In de De Witstraat schrok gisterenmorgen 9 uur een paard, waardoor het, een vierv.ie- ligen wagen achter zich sleepend, op bol sloeg. Over de Kampervest, Kleine Hout. weg en Leidsche Vaart holde het dier naar het Leidsche Plein, waar het door een bur ger tot staan werd gebracht. BODEGRAVEN, Kaas- en Varkensmarkt, 15 Februari. Kaas Aanvoer 93 partijen, waaronder 84 Rijksmerk, 3621 stuks, wegen de 28958 K.G. Prijs: Goudsche kaas met Rijksmerk le soort 5154, 2e soort f 46 49, zonder Rijksmerk 4348. Handel matig. WOERDEN, 16 Febr. 1927. Kaas. Aange voerd 40 p. Eerste kwaliteit 4550; zwaardere Rijksmerk 5053; met Rijks merk 4649. Handel matig. MEDEMB-TK, 15 Febr. 1927. Deensche witte kool 1.603.60; Roode kool 1-50 4.20 per 100 stuks. Uien; Groote gele 1.352.10 pzr alve H.L. A.s. Zondag zal om hrif elf op het Haar. !cjn.terrein, aan den Schoterweg een ved- strijd gespeeld worden tu^chen Haariem 'I en het elftal van den Haar!. Voetb. Bond. Haarlem II. dat een goede kans maakt op het kampioenschap van cén der reserve- afdeelingen van den N. V. B.. zal zoo sterk mogeliik opkomen; ook het Bonds-elftal verschijnt compleet, zoodat het een aardige wedst-ijd belooft te worden, welke on; twjjfeld veel belaagstelüog zal -trekken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 5