UÏTËM Radio-Omroep, Het kind van de heide Het voorstel van Coolidge inzake verdere ontwapening ter zee. Het Fransche standpunt. Eijzonderheden over de jongste revolutie in Portugal. Botsingen tusschen Hindoes en Mohammedanen. Onder de Radio-berichten: Wegens mist in 't Kanaal bijn alle over- zeesche diensten stop gezet. De Fransche Kamer hecht haar goed keuring aan het wetsontwerp, dat een crediet van tien millioen francs opent voor het werkloosheidsfonds. De aardbeving in Bosnië en Herzegowina. Vele slachtoffers; enorme schade. GEM. BUITENL. BERICHTEN. BINNENLANDSCH NIEUWS. Het verdrag met België. Minister van Karnebeek niet naar Genève. Zieke Kamerleden. De installatie van den nieuwen Burgemeester van Leiden. De veiligheid op onze spoorwegen. Het duartevraagstuk op de Noordzee-eilanden De Staatsmijnen. Bezuiniging bij de P. T. Ti FEUILLETON. Het Fransche standpunt en de ont wapening ter zee. Zoowel de „Temps" als het „Journal des Débats" wijden hoofdartikelen aan de kwes tie van de ontwapening ter zee in verband, met bet memorandum van president Coo- iidge, waarin deze het houden eener nieuwe conferentie voorstelt Men weet reeds dat de Fransche regeering in haar antwoord een zekere terughoudendheid zal betrachten, daar zij de conferentie onlogisch acht, nu de desbetreffende commissie van den Vol kenbond zich reeds met het vraagstuk heeft beziggehouden. De „Temps',' is van oordeel dat, als het voorstel van Coolidge zou worden verwe zenlijkt, de Volkenbond verlamd zou worden in zijn streven om het piobleem van de be perking der bewapening op te lossen, daar dit probleem door een partieel accoord, het welk uitsluitend voor de beperking der be wapening ter zee geldt en waarbij slechts vijf groote mogenheden partij zouden zijn, voortaan buiten het gewone gebied van den Volkenbond zou komen te staan en in for- meele opposi'ie met den geest van het in stituut van Genève zou zijn Te dien op zichte is geen twijfel mogelijk, an de argu menten, waarmede men zou willen doen ge- looven dat de Volkenbond eventueel esnig voordeel uit het Amerikaa*sche initiatief zou kunnen halen, beoagen slrchts den schijn ie redden voor een feitriijken toestand, wel ken men uiterst delicaat en pijnlijk weet. De kwestie van de beperking der bewapening kan slechts in haar geheel worden behan deld, tegelijkertijd rekening houdend met de bewapening ter zee en te land, en met het oorlogspotentieel van alle staten, groote en kleine. Terwijl niemand het recht heeft de oprechtheid en de edelmoedigheid van de drijfveren van president Coolidge in twijfel te trekken, zoo meent de Temps" toch dat het probleem een dubbel aspect heelt, het welk het erm 'igste voorbehoud rechtvaar- d gt en tot de grootste voorzichtigheid maant. Het „Journal des Débats" merkt op, dat Coolidge erkent dat er op het oogenblik in Europa geen wedstrijd is in bewapening ter zee door de tweede klasse- marine-mogend- heden. Hij toont zich slechts ongerust ten opzichte van zijn twee groote partners. Het staat aan hem zijn ongerustheid te doen af nemen door met Londen en Tokio te onder-j handelen. Geografisch en politiek zijn de drie groote marine-mogendheden aangewe zen om een gewestelijk accoord aan te gaan. De Grieksche regeeringscommissie van 'deskundigen, aangemoedigd door de voor stellen van president Coolidge inzake een verdere beperking der on wapening, be pleit een drastische vermindering van de strijdkrachten te land en ter zee. Een oproep der Amerikaansche kerken. De federale raad der kerken van Christus in Amerika, heeft aan de regeeringen van Engeland, Frankrijk en Japan geseind dat hij de ontwapeningsvoorstellen van Coolidge onderschrijft en meegedeeld, dat de kerken der V. S. als een eenheid vastbesloten ach ter den president staan. Het spoorwegongeluk te HulL Omtrent bet spoorwegongeluk bij het Pa ragon Station te Huil, waarbij acht personen werden gedood en een dertigtal gewond, waarvan vijftien ernstig, vinden we nog ver meld. dat de locaaltrein uit Withernsea m botsing kwam met den express van Huil naar Scarborough. Zes rijtuigen en een restauratierijtuig van den eersten trein, die vol zakenmenschen en schoolkinderen zat, werden in elkaar ge reden. De machinist van dezen trein werd op slag gedood. Verpleegsters en genees- heeren van een vlak bij de spoorbaan ge legen ziekenhuis sprongen over de muren om spoedig hulp te kunnen bieden. De slag, door de botsing veroorzaakt, was zoo hevig, dat de huizen in de nabijheid op hun grond vesten schudden en dat de bewoners onge rust naar buiten snelden. Het reddingswerk werd zeer bemoeilijkt door de omstandigheid, dat enkele rijtuigen schier aan splinters werden geslagen. Ruim een wiek geleden had op dezelfde plek een botsing plaats, waarbij vier per sonen gekwetst werden. Een groot aantal menschen. die zich naar hun werk begaven, waren getuigen van het ongeluk. an den uitgaanden trein werd alleen een goederenwagen ernstig beschadigd. Geen der reizigers van dezen trein kreeg letsel. De locaaltrein had vrij langzaam gereden, doch ring iuist barder rijden toen het onge luk gebeurde. De trein naar Scarborough reed slechts langzaam. Omtrent de vermoedelijke oorzaak vinden wii niets vermeld. Verleden jaar hadden er in Groot-Bri- tannië drie spoorwegongelukken plaats, waarbij dooden, in het geheel dertien, te be treuren waren. Twee er van gebeurden tij dens de algemeene staking. Sejm ca regeering in Polen. Het conflict tusschen Seim en regeering is bijgelegd, doordat de beide partijen zijn bijgedraaid. Zonder noemenswaardige wijzi gingen en vergelijking met de tweede lezing is de begrooting aangenomen, waarmede de behandeling van het budget is afgeloopcn. Onderdrukking der minderheden. De vertegenwoordigers der minderheden in den Foo.'schen Sejm hebben naar aan leiding van de inbeslagneming van het maandblad Natio een interpellatie gericht tot de ministers van binnenl. zaken en justi tie. Arrestaties van socialisten in Litauen. In Litauen zijn volgens den Duitschen rad'odienst een groot aantal socialisten ge arresteerd, 28 leiders geïnterneerd en 16 vakvereenigingen ontbonden. Na de revolutionaire bewe ging in PortugaL In hun nabetrachting over de rumoerige dagen in Portugal vertellen de „Times correspondenten in Oporto en Lissabon nog enkele bijzonderheden; Tot dusver trok men zich in Portugal nooit veel aan van revolu'ies. Het gedwon gen sluiten der winkels en theaters was wel een last en een schade voor den handel, doch vreedzame burgers liepen geen gevaar. Ditmaal echter bleek aanstonds dat de be weging een veel ernstiger karakter droeg, en gedurende verscheidene dagen heelt de bevolking van Oporio den terreur van een beleg doorstaan. De strijd begon Donderdag 3 Febuari en onmiddellijk vloeide het bloed. Den volgenden dag echter verschenen de bladen nog als naar gewoonte. Zij bevatten een lijst der dooden, meerendecls huisperso neel, dat zich naar de markt had begeven om inkoopen te doen. Vrijdag werd het be ruchte gevecht op de brug over de Douro geleverd. Twee bataljons regeeringstrocpen, gesteund door artillerievuur, poogden de revolutionaire troepen uit hun stelling te verdrijven. De regeeringsiroepen verloren steeds meer terrein; een kleine afdeeling cavalerie deed een helfdhaftige poging om zich door de opstandelingen heen te slaan. Het machinegeweervuur decimeerde haar evenwel, en de enkele overlevenden, die er in slaagden de brug te overschrijden, wer. den gevangen genomen. De correspondent slaagde er in een onder houd met generaal Souza Diaz, den leider der opstandelingen, te krijgen. Door de ver laten straten, waar doode paarden lagen en de stukgeschoten telefoondraden cri frag menten van huizen, een triesten aanblik vormden, toog hij naar het kwartier der revolutionairen. Verscheidene malen moest hij hals over kop in een portiek of overdek king springen om niet door een granaat te worden getroffen. Hij werd tot den generaal toegelaten, die hem feitelijk niets vertelde, omdat de positie der revolutionairen reeds precair begon te worden. Twee dagen later stortte alles ineen en trokken de regeeringsstrijdkrachten de stad binnen. De berichtgever in Lissabon vertelt dat de eigenlijke leiders der rebellen waren Col- mendes das Reis, oud-m:nister van oorlog, luitenant-kolonel Tamagnini Barbosa, even eens oud-minister, luitenant-ter-zee Aga'èo Lanca, een democraat in Silva's laatste ka binet, e.a. Bijna alleen hebben zich overge geven of zijn gevangen genomen. Het aantal burgers, die de wapenen heb ben opgenomen, wordt op 6000 geschat. Nadat de regeering den toestand weer meester was, moesten de burgers hun wape nen weer uitleveren. Duizenden geweren en revolvers werden openlijk op straat neer gelegd. Deportaties. De Portugeesche minister van Justitie heeft den ministerraad een decreet voor gelegd, waarbij de aanstich'ers der revo lutie verantwoordelijk worden gesteld voor de schade, door het bombardement aan eigendommen veroorzaakt. De revolutionaire officieren uit Oporto en Lissabon zullen morgen naar de Portu geesche kolonies worden getransporteerd. Ernstige botsingen tusschen Hin does en Mahcnmcdanea. Uit Indore wordt gemeld, dat er zeer arnstige botsingen hebben plaats gehad tusschen Hindoes en Mahommedanen. Er .verden 5 personen gedood en 19 gewond, .'olitie en troepen herstelden de orde. Het BritschChineesclie conflict. De conferentie, die naar men gelóóft de laatste is, tusschen Tsjen en O'Malley ia geëidigd zonder dat er een accoord getee- ken d is. Ket ministerie van buitenlandsche zaken van Kanton verklaart, dat bet niets ïïeeït mede te deelen, maar dat dit niet be- teekent, dat er moeilijkheden bestaan. Uit Japansche bron wordt gemeld, dat de regeering van Peking er de Britsche regeering van in kennis heeft gesteld, dat iedere overeenkomst nopens Hankau moet worden geratificeerd door Peking. Vervangingen bij de Post. Hoewel alle postcommissarissen,. die. in gevolge bevel van den nationalistischen minister van ve-keerswezen, in het Kan- tonneesch beheer staande gebied moeten worden vervangen, buitenlanders zijn, ge looft men, dat deze zet meer bedoeld is als protest tegen het recht der regeering van Peking, om benoemingen te doen met name op het gebied dat onder gezag van de naLonalistische regeering staat, dan als teeken van vijandigheid tegen buitenlan ders. Japan's standpunt. De minister van buitenlandsche zaken Sjidehara, heeft in het Hoogerhuis ver klaard, dat de'politiek van Japan van non interventie in de Chineesche aangelegen heden niet belet, dat Japan zijn belangen in China niet verwaarloost. Japan zou ver plicht zijn den toestand te bestudeeren als de Chineezen zouden trachten de conces sies gewapenderhand te hernemen. De samenwerking tusschen de mogend heden is, zoo zeide hij, moreel, niet ma terieel. Wat betreft de aan China door Groot-Brittannië aangeboden memoranda gebiedt de voorzichtigheid te zwijgen over den aard der besprekingen hierover tus schen de vertegenwoordigers van Engeland en Japan gevoerd. AUDIËNTIE IN HET VATIC AAN. Eenigen tijd geleden ontving de Paus in bijzondere audiëntie de vroegere Kroon prinses van Oostenrijk-Hongarijo, de prin ses Stephanie van België en haar gemaal de prins Lonyay. Deze audiëntie had plaats in de privé-bibüotheek va:i den Paus en duurde een half uur. De Paus herdacht hierbij het overlijden van de tante der prinses, de ex-keizerin Charlotte van Mexico, met warme bewoordingen. Nadat zij door de H. Vader waren ontvangen, werd ook nog een bezoek gebracht aan den Kardinaal Gasparri en Mgr. Pizzardo in het Vaticaan. UIT HET VATICAAN. De Paus ontving voor korten tijd den Bisschop der stad Leon in Mexico, zoomede een aantal missionarissen. Zichtbaar aange grepen, sprak de H. Vader op den tegen stand. die de Katholieken in het zoo zwaar beproefde land bij het uitoefenen van hunne geloofsplichtn onciervinden; de overige ka tholieke wereld is dan ook in bewondering voor den geestelijken moed, die de katholie ken in Mexico voor hun Geloof toonen, De Paus was echter, en juist daarom, vol van vertrouwen, dat de dag der overwinning niet meer verre is en vermaande de voor Hem verschenen priesters trouw op hun post te blijven en hun terugkeer in het hopenlijk spoedig bevrijde land, met nieuwen ijver aan het werk te gaan. Bij het afscheid nemen, omarmde de H, Vader den Bisschop met de woorden: „Vertrouw op God, hoop op Zijne barmhartigheid en verwacht den dag de3 Heeren". Te Rome bevinden zich tegenwoordig van de uit Mexico verdreven kerkvorsten nog een aartsbisschop en drie Bisschoppen; ter wijl binnenkort de aankomst van den ver bannen Bisschop Diaz wordt verwacht. De meesten der hooge vluchtelinge en ook andere zijn zoclang op aanwijzen van den Paus in een gebouw aan de Piazza Scossa- cavalH ondergebracht, vlak bij het St. Pie tersplein. HUWELIJK EN ECHTSCHEIDING IN RUSLAND. De nieuwe sedert 1 Januari 1927 in kracht getreden wetsvoorschriften bepalen, dat van ue huwelijkscandiéaten c!e vrouw niet onder den 18 jaar oud mag zijn. De bureax van den Burgerlijken Stand zijn thans met ver zoeken tot huwelijksinschrijving overladen, ofschoon in bijna alle gevallen de bruid nog geene 18 jaar oud is. Het blad „Rul" geeft de volgende interes sante beschouwing over de huidige toestan den: In de wachtkamer van de centrale bur gerlijke stand zit een burger, circa 30 jaar. oud. Naast hem aan zijne linker zijde, zijne „oude" vrouw en aan zijne rechter zijde de „nieuwe" vrouw, die c.e, 17 jaar oud is. Deze heer is van plan zich op den zelfden dag te laten trouwen en scheiden. Esne dame met pelsk. aag en geverfde lippen laat zich heden voor de 4de maal in schrijven, zij blijkt eerst 18 jaar oud te zijn. De namen van hare drie ee-ste echtgenooten kan zij niet opgeven, daar zij deze heeft ver geten. Mogelijk is bet echter ook, dat zij zich voor haar nieuwen tran schaamt. Nog een paartje: voor twee dagen zijn ze eerst in den echt verbonden en willen zich thans weer laten scheiden. De reden; „Zoo is het beter". Vele huwelijken die in 1926 zijn gesloten worden thans weer gescheiden. Zoo is b.v. een nog heel ionge vrouw verschenen, die reeds is gehuwd. Zij kw-atr alleen vragen: „Wanneer ik mij nu laat scheiden om een nieuw huwelijk aan te gaan, kunt u dit nieu ws buweliik dar inscrijven?" De ambtenaar zet de dame uiteen, dat de nieuwe wet uit drukkelijk den ouderdom van 18 jaar voor schrijft. Tot hare geruststelling kan hij ech ter mededealen, dat voor diegene, die reeds gehuwd is geweest, de wet gemakkelijk een uitzondering maakt. De Bureaux worden thans gesloten; er komen echter telkens nog nieuwe paartjes; men geeft hun den raad, den anderen dag zoo vroeg mogelijk weer te verschijnen. Heb het nitstekendsle aan te bieden, dal iemand wenschen kan, hoe zal de wereld bet weten, indien gij niet adverteert. JOHN P. ROCKEFELLER. Een adres van R, K. Werkgevers. De Alg. R. K. Werkgeversvereen. in hef Bisdom Haarlem zond aan de leden de: Eerste Kamer een adres om haar beden kingen tegen dit ontwerp te doen kennen. De redenen, waarom zij aanvaarding van het met België gesloten verdrag ontraadt zijn hoofdzakelijk gelegen in het ontwor pen kanaal Antwerpen-Moerdijk. Adressante meent, dat aan alle verlan gens, die België, en meer speciaal de Ant- we-psche haven, redelijkerwijs mochten koesteren teneinde een onbelemmerde ontwikkeling harer economische mogelijk heden te kunnen verzekeren, doOr Neder land voorzoover dit van ons land af hangt behoort te worden voldaan. De concessie aan België van dit kanaal Ant werpen-Moerdijk valt buiten de aldus ge trokken1 grenzen. In het adres wordt besproken de positie en de onderlinge verhouding der havens van Rotterdam en Antwerpen, ten betooge: Het vervoer langs den Rijn is de eenige oorzaak van de aantrekkingskracht, die Rotterdam als verkeersknooppunt uit oefent. De voorsprong, dien Rotterdam tegen over Antwerpen's bevoorrechte positie op zoo menig ander gebied ontleent aan zijn betere ligging t. o. v. den Rijn, zal hij aan leg van het ontworpen Moerdijkkanaal vrifwel komen te vervallen. Het kanaal plaatst Antwerpen op de Rijnvrachtenmarkt nagenoeg in dezelfde positie als Rotterdam en bevoordeelt het in niet geringe mate boven Amsterdam. Adressante bespreekt de vermoedelijke gevolgen van den aanleg van dit kanaaL Rotterdams belang is Nederiands beland. Wat t. a. v, Rotterdam is betoogd, gelét mutatis mutandis evenzeer voor Amster dam. Amsterdam wordt door het Moerdijkka naal èn als stukgoederenhaven èn als markt van overzeesche producten in zijn positie geschokt. Dordrecht wordt door hét kanaal be d-eigd in het voor deze stad zoo vitale sleepbedrijf voor de Rijnvaart op Antwer pen. De gezamenlijke vertegenwoordigende or ganen der geheele Nederlandsche binnen scheepvaart, hebben nog onlangs op ver werping van het geheele verdrag aange drongen. Uiteraard worden voor de streek, die het Moerdijkkmaal zal doorkrui:!» n, in waterstaatkundig en economisch opzich! hiervan voordeelen verwacht. Het wi! adressante echter voorkomen, dat deze toevallige plaatselijke voordcelen voór zoover zij zouden blijken reëel te zijn tegenover de nationale schade van het ka naal allerminst staan in een verhouding die ten gunste van den aanleg zou mogen besluiten. Aan de belangen der betrokken st-eek zal men op andere wijze kunnen en willen tegemoet komen. Adressante is zich bewust, dat niet-aan- vaarding van het verdTag, zooals het daar ligt, ve-traging zou kunnen beteekenen voor de totstandkoming der verbetering van de verbinding MaastrichtLuik, die aan Nederlandsche zijde in het bijzonder voor Limburg van bel-ng moet worden geacht. Dat kan thans niet een ongewij zigde aanvaarding van het verdrag recht vaardigen, al moet van Nederlandschen kant al het mogelijke worden gedaan om het risico van deze eventualiteit tc ver minderen. Zij uit dan ook den dringenden wensch dat welk ook het lot zij van dit verdrag, de. Nederlandsche regeering zonder aarze len de hand zal slaan aan de verbetering der verbinding van Limburg met Luik, voo '- zoover deze zich bevindt op Ncderlandsch gebied. Naar het Vad. uit parlementairen kring verneemt, zal Minister van Karnebeek in verband met de behandeling van het Bel gische tractaat in de Eerste Kamer, de vergadering van den Volkenbondsraad in Maart niet bijwonen. Het. lid der Tweede Kamer, de heer Vis- scher, heeft aan de Kamer bericht, dat hij wegens ongesteldheid voorloopig de ver gaderingen met kan. bijwon-n. De heeren Stenhuis en Flesfeens waren verhinderd, eerstgenoemde wegens een ernstige keelaandoening, laatstbedoelde wegens ongesteldheid. Maandagmiddag heeft in een speciaal daartoe belegde gemeenteraadsvergadering, de installatie plaats gehad van Leiden's nieuwen burgemeesteri rar. A. van de Sande Bakhuizen. Nadat de nieuwe burgemeester door den oudsten wethouder den heer Mulder, oudste raadslid, de heer Van Hamel en den ge meentesecretaris, mr. dr. Van Strijen, was binnengeleid, nam de waarnemend burge meester, wethouder A. L. Reiminger, het woord. Deze begon met den nieuwen burge meester, namens den geheelen raad met zijn benoeming geluk te wenschen, waarbij hij er op wees, dat het hem niet makkelijk zal vallen den uiterst populairen burgemeester jhr. De Gijselaar te vervangen. Dat gij, aldus spr„ desondanks niet geaarzeld hebt, direct deze benoeming te aanvaarden, geeft hoop voor de toekomst, vooral ook, omdat Leiden u niet onbekend is, omdat gij hier uw jeugd hebt doorgebracht en bovendien aan de Leidsche universiteit hebt gestudeerd. De taak van den burgemeester van een gemeente als Leiden, is niet licht, en zekér niet onder 8e tegenwoordige om standigheden. Nog altijd ligt een zware economische druk op de bevolking, 't aantal werkloozen neemt weer toe, er is in vele zaken en industrieën een malaise en de belastingen te Leiden zijn uitermate zwaar. Na op verschillende punten te hebben gewezen, welke de bijzondere aandacht vragen, en na te hebben doen uitkomen, dat Leiden door zijn ligging ia Rijnland met zijn bloeiende handel en industrie en door de beroemde universiteit een belangrijke stad is, sprak de wethouder de hoop uit, dat de nieuwe burgemeester veel tot ver hooging van den bloei en welvaart van Leiden zal helpen tot stand brengen. Moge, aldus de heer Reimeringer, U ook met uw gezin in deze stad gelukkige dagen heb ben en U in de behartiging der aan uwe zorgen toevertrouwde belangen, een schoone voldoening vinden. Spr, verklaarde hierna mr. Van dc Sande Bakhuizen als burgemeester van Leiden geïnstalleerd en verzocht hem, zich met het teeken zijner waardigheid te omhangen, de voorzitterhamer te aanvaarden en den voor hem bestemden zetel in te nemen, (Applaus). Nadat de burgemeester zijn zetel had in genomen, begon hij met een woord van dank te brengen aan de Koningin voor zijn benoeming. Wanneer hij tot God bidt, dat Hij hem de kracht mag geven voor Leiden een goed burgemeester te zijn, dan is hij be zield met den vurigen wensch, dat Hij hem in zijn oprecht streven, het welzijn van stad en burgerij te bevorderen, mag leiden en hem helpen het in hem gestelde vertrouwen te rechtvaardigen. Na een woord van dame gebracht te heb ben aan den heer Reimeringer voor zijn hartelijke toespraak en voor de hulp, die hij hem reeds heeft verleend, dankte hij voor de vriendelijke ontvangst hem bereid. Dit stemt tot bemoediging en daaraan heeft hij dubbel behoefte als hij denkt aan de wijze, waarop zijn voorganger, jhr. De Gijselaar, zijn ambt heeft bekleed. Moge hij daarom niet in de verwachtingen der Leidsche burgerij, die wel hoog gespannen zijn, te kort schieten. Spr. zal zich niet wagen aan het uit spreken van een programma, doch dit wil hij wel doen uitkomen, dat er voor Le'iden zijn drie groote levensbelangen, waarvan hij zich zeer bewust is en waarvan hij het oog niet kan afwenden. Dit zijn de academie, de industrie en de handel en verkeer. Het verkeer- en uitbreidingsvraagstuk, zal echter door het gemeentebestuur, en zulks met kracht moeten worden ter hand ge nomen. Na gewezen te hebben op den hoogen belastingdruk in Leiden, zegt spr. dat de balans er echter niet slecht uitziet. Al doet de wakkere ondernemingsgeest van Lei den's burgerij het beste voor de regel matige toeneming der inkomsten hopen, is de druk wel zoo zwaar, dat de princi- pieele eisch van een sluitend budget zich slechts verdraagt met den wensch naar verbeteringen en uitbreidingen in een snel tempo. Aan al deze vitale belangen zal spr. met kracht medewerken, al zal zijn taak een zware zijn. Wijzende op de politieke verhoudingen ifi den Raad, zeide hij, dat het zijn ernstig streven zal zijn, zich steeds boven de partijen te houden, ieders mee ning te eerbiedigen en daarom recht te doen wedervaren. Vervolgens richtte spr. nog een afzonderlijk woord tot de wethou ders, en tot den gemeente-secretaris, op wier hulp hij bleef rekenen, evenals op die van het ambtenarencorps. Hij deed ten slotte nog een beroep op de burgerij en verklaarde het voorzitterschap van den Raad te aanvaarden. Een krachtig applaus weerklonk, waarna het oudste raadslid, notaris Van Hamel, nog eenige woorden van welkom sprak, die door den burgemeester werden be antwoord. Hierna werden de raadsleden en ver volgens ieder, die dit wenschte, in de ge legenheid gesteld in de Kamer van B. en W. met den burgemeester kennis te maken. Ook vele Eerste Kamerleden wenschen een spoedig grondig onderzoek van Regeeringswege. Aan het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de Waferstaatsbègrooting 1927 is het volgende ontleend: Ven zou h»t roer toebo'chen, zoo de mi nister bceid bleek tot het nemen van meer veiligheidsmaatregelen, zoowel voor het verkeer te land als te water. Aangedrongen werd op het betrachten van g-ooten spoed bij het ter hand nemen der totstandbrenging van een betere ver binding te water van Amsterdam met den Riïn. De aandacht werd gevestigd oo de Over- toomsche schutsluis te Amsterdam, waar boven, volgens de plannen voor de cein tuurbaan te Amsterdam, een vaste spoor brug zal worden gebouwd. Hiertegen is, zoo werd gezegd, de geheele schipperii in de Kamer van koophandel in verzet gekomen. Men hemte, dat de minister inti'ds deze bedenkelijke belemmering van het ver keer te water zou weten af te wenden. Eenige leden beklaarfden zich over 's mi nisters brteid in zake de spoorwegen. Som mige leden betreurden den in den laat- sten tijd voorgevallen spoorwegongevallar ten zeerste, maar meende toch. dat de on veiligheid van }iet spoorwegverkeer in vele kringen worden overdreven. Een der leden meende, dat de geringe bezetting der treinen door treinpersoneel gevaar oplevert voor de veiligheid op de spoorwegen. Gewezèn werd op hel te ver doorgevoerd systeem van bezuinigingen en het niet onder behoorlijk toeziqht werken op de lijn LeidenDelft. Gevraagd werd of de minister bereid is spoedig uitvoering te geven aan de door de Tweede Kamer met algemeene stemmen aangenomen motie in zake het instellen van DONDERDAG 17 FEBRUARL V HILVERSUM, 1050 M 12 0C Pjlitieber. -4 3.304.30 Uurtje voor wees- en zieken huizen 5.006 45 Concert door het H. D O.-orkest Mevr F. v Andel-Ro- mijn, sopraan 6.45- 7.45 Beginselen van het Burgerlijk Recht en het Handels recht. 7.4- Politieker 1000 Pers» ber 810 Fen a*u nd in 's-Hertogen- bosch. 1. 's-Hertogenbosscbe orkestver- Dir S Spiero 2 Rede door Mr. F J, v. Landschot. Burgemeester van 's-Herto- genboscb over: De schoonheden der Ka thedrale kerk van St. Jan. 3. Schündel's mannenkoor „De Dageraad", dir F;< Bol- sius 4 Mandolinerlub „Ons Ideaal", dir. L. Steyn 5 's-Hertogenbosch's dubbel-, mannankwarte*., dir R Gevers. 6. Mari- nus Ogier Jrviool, a d. vleugel: Dr. v. Norde 7 Me>'r J Lan.ers-Hoogveld, sopraan 8 Ir. A S J v Kesteren, fluit, met pianóbegel 9 R. Gev< »s, bariton. 10. Cariilonspel van de S* Jans Kathedraal door den beirm.öie- A v Palkom. DAVENTRY, 1600 M 11 20 A. Browns, piano-kwintet en solisten (sopraan, alt, viool, piano). 1.202 20 Gramofeonmuziek. 2.45 Voorlezing: Moby Dick. 2.50 Lezing A hundred years ago 3.204.05 Even- srng van de Westminster Abbey 4.20 Orkestconcert. 5.20 Lezing: Up Hijl and downdale. 5.35 Kinder-uurtje. 6.20 Da- ventry-kwartet. 6.35 Landbouwprijzen. 6 40 Daventry-kwartet. 6.50 Tudsein, weerber nieuws. 7.05 Cauierie, 7 20 Le zing: Caiavanning ;n Canada. 7.30 Lezing: The centenary of Pestalozzi. 7.35 Piano sonates van Mozart. 7 45 Lezing: The ma king of man-Marriage. 8.05 Dansmuziek. 8,?0' B. B. C. National Concert. Groot orkest (150 musici! o 1. v. Bernardino Molinari Om 9.35 onderbroken door we"rber. en nieuws. 10.40 Causerie. 10.55 1? "0 Dansmuziek. PARIJS „R \OïO-PARIS", 1750 M. 10.50 1120 Nieuws en muziek. 12.50"MO Concert. Orkest Lccatelli en Mile. Maldy- zang. 5 05—5ri5 Kinder-uurtje. 9 05—» 10.50 Concert Orkest. LANGENBERG. 469 M. 10.2n—11.20 Or- kestconcert. 12 50—1.50 Orkestconcert, 4.205 15 Concert Kapel Petösy. 7 35—- 9.20 Svmohoniec-mcert. G. Piatigorskv- c-lto. 9 2011.20 Dansmuziek door de Blum-kapel. een onderzoek naar den veiligheidstoestand bij de Nederlandsche Sooorwegen en tot het doen vertegenwoordigen der vakver- *n deze commissie. Andere leden herinnerden nog aan de ergerlijke vervolging van een verslaggever van een Haagsch blad, die ter gelegenheid van het spoorwegonteval bü BH'«wüV zich zonder verlof op spoorweggrond had be geven. Wat de onbewaakte overwegen betreft, werd betoogd, dat de huidige toestand on houdbaar is. In overweging werd gegeven het aan brengen van met leder bek'eede zittingen is de spoorwegrijtuigen der derde klasse ea ten minste het maken van houten arm leuningen, bijvoorgeld onder elk venster,. - De rijksambtenaren der Noordzee-ei'an- den voeren, naar uit Leeuwarden geme.d wordt, een gezamenlijke ac ie voor een. ncn zich allerm'nst vereenigen met de ha- neergelegd in het rapport-de Korver* Vc.'gens dl1. rapport ziin de eerste levens middelen h&t duurst in de groote steden. De rfeïso'èërde ligging der eilanden en ea primitieve vèrkéerstoéstanden, bewerk stelligen erh'er een prijsn'vau dat. naar de meening der oo de eilanden wonende amb tenaren'" ver boven de volkrijkste steden uitgaat. Daarom zijn zij thans begonnen met een actie voor positieverbetering. Het Voorloopig Verslag der Eerste Ka mer is verschenen over de begrootin* der Staatsmijnen in Limburg. Een l d sprak als zijn meening uit, dat een verkoo-pcWek. als door de S'aatsmijnen gevoerd tijdens de Enge'sche rmjiiwe*"kersstakin3 onverce- digbaar is, wanneer als gevolg daarvan on- Jer abnormale omstandigheden het econo mische leven van Ned-.rland zou dreigen te worden ontwricht. In abnormale tijden mag het algemeen na':onaal belang niot worden achtergesteld bij het commercieel be'ang om voor de Staatsmijnen groot er winst te maken. Te ver gegaan met de inkrimping? Versrkeidene lec'en der Ee-ste Kamen zijn. blijkens bet Voorloopig Verslag, no pens de begrooting der P. T. T. van mee ning, dat men met de inkrimping vrn dit bedrijf 'e ver is gegaan, waardoor het pu bliek dikwids schade lijdt. Speciaal het aantal bestel'ingen is h. i. al te veel inge krompen. Het ergste is bet, zoo word' be toogd, des Zondags op het platteland rfe- steld; ook bij den telefoondienst. Sommige leden drongen aan op verlaging van het enkelvoudig briefport. Bovenal behoort het stadsport be'ang-ijk te worden verlaagd. Ind'en he* Staatsbe drijf dit niet tot ten hoogste 5 cent ver mag te verlagen, onderzoeke de minister, -ldus wo-d gevraagd, of een particuliere onderneming in groote steden tot exploita tie van dit onderdeel voor zoodanig tarief bereid zoude zijn. Andere leden betwijfelden of deze oplos- ring wel uitvoerbaar zou wezen. De vraag werd gesteld, of de minister niet goed zou doen de telefoon te automatiseeren, of waar dit niet roogelük is, een proef te ne men met het aanstellen van mannelijk per soneel. II I j Marianne? riep Ernst uit, ten zeerste verrast. Wat is er opvallend bij dezen naam? Die wordt tocb dikwijls genoeg gebruiktl zeide mevrouw Menger. Heb je misschien wat vernrir.'ui, met betrekking hierop, dat je zoo schrikt. Neen tante Josephine. Ik weet niets, sta echter voor een raadsel en om dit op te lossen, zou me geen moeite geen offer te zwaar vallen. Maar ik verzoek u met uw verhaal verder te gaan. Als u klaar is, zal ik u mededeelen, waarom ik zoo verbaasd ben, dat ik den naam Marianne in verbin ding met deze trotsche hoogmoedige vrouw gebracht zie. Ik zal mijne nieuwsgierigheid bedwin gen. om die van iou trachten te voHoen. Ik heb Marianne Espen niet slechts gekend, maar ook veel van haar gehouden. Wij waren an danzelld-n leeftüd en wü kw-mep in veel overeen dat ons gauw bij elkaar bracht; naast natuurlijke opgewektheid, een lictee ne:,<'nc tct s 'ctim"ptaTitelt en ee- zekere schuchterheid tegenover vreemden of ais wij genoodzaakt waren aan groote par- I tijen deel te nemen. Bij mij was de reden daarvoor het bewaistziin, dat ik een onbe- duidend, om niet te zeggen leelijk uiterlijk I bezat, bij Marianne het drukkend gevoel, 1 dat van eene ongeschikte positie onafscheid baar is, wanneer de bovengestelden zich altijd als zoodanigen voelen en gedragen. Marianne was dus arm en tengevolge daarvan afhankelijk, overigens was zij in geen enkel opzicht minder dan de jonge dames, die, evenals ik, in het huis van Huf- hammer kwamen. Haar vader was een knap pe jurist geweest en daardoor een gelijken stand als de dochter van den koopman, zij was zelfs beter onderlegd en opgevoed, dan wie ook van ons, zij kende heel veel van muziek en als zij niet zoo schuchter ge weest was, zou zii ons in gezelschappen allen overtroffen hebben Ook baar uiterlök was zeer aantrekkelijk. Zij was een van die schoonheden, die men bij de eerste ontmoe ting niet opmerkt en die men bij herhaal-' samentreffen meer en meer bewondert, tot dat zij eindelijk ons heel en al ingenomer hebben. Dat de jeugdige zoon des huizes een zoo lieftallig wezen al gauw in hei oog moest hebben, was heel natuurlijk; dat er een groote bewondering opvolgde, kon niemand opvallen, die het levendige, begeesterde ka rakter van den jonger man kende. Toch was dit niet het geval roet zijn moeder. Waarom was zij ook zoo onvoorzichtig ge weest, om haar zoon in dageüjksche aan raking met een zoo aantrekkelijk meisje als Marianne was, te brengen, daar men gemak kelijk kon voorzien, dat zij nooit hare toe stemming voor een buwelijl, zou geven? Deze vraag kan men slecrts beantwoorden met aan te nemen, dat in dit geval haar '"•ootmoed «wooter was dan haar verstan4 In haar killen trots was zij door de zeld zame lieftalligheid van Marianna volst-ekt niet getroffen. Zii had Je gioote innerlijke en uiterlrke hoedanigheden van liet meisïe heelemaal niet opgemerkt; zoodat zij ont zettend verwonderd was toen zij de neiging van haar zoon voor de arme wees ontdekte. Men hoeft slechts een half uur met haar te praten, om dat aan te nemen, merk te Ernst op. Zeker; en om dan ook aan te nemen, dat hare verrassing weldra voor een on- steltenis plaats maakte, die- aan het paar tje geen twijfel konden laten, dat zii zich riet aan den wil onderwierpen van haar, die al hunne wenschen en 'verwachtingen -oo vijandig gezind was Zij schikten zich niet naar haar zin. De 'onge Hufhamirer had genoeg van zijn moe der om riet toe te geven en door de toe gevendheid en bewondering, die zii hem ir ''are voorltefdo getoond had, zijn aange boren koppigheid nog versterkt. Zoo ont brandde een striid tusschen moeder eo zoon, die met ongemeane scherpte gevoerd werd; en de verbittering van beiden werd zco groot, dat zij nauwelijks van haat te onderscheiden was. De grootste macht was in elk geval in banden der moeder en naast haar eiger tezag had zii daarenboven nog de rechten -les vaders. Zij zorgde dus voor de ver- barning van haar zoon naar Warschau, waar zji met verschill-nde firma's handels betrekkingen onderhield. In het begin had de jonge Antoon Chris- 'iaan alles in het werk gesteld, om het bevel, dat hem naar het buit-uland zond le dwarsboomen, eindelijk schikte hij er zich in, schitnbaar boos-, wanhopig. Marianne bad natuurlijk het huis van Hufhammer verlaten. Zii had gezegd, dat zij naar een zuster van haar vader ging, die in een stadje aan den Rijn woonde. Mevrouw Huf hammer meende nu, dat alle hinderpalen rit den weg geruimd waren. Maar zii vergiste zich leelijk. Marianne ging naar hare tante en Antoon naar War schau, maar beiden maakten een grooten omweg. Destrids konden buitenlanders, zon der moeilijkheden in Engeland trouwen: le jongelui waren naar Londen gegaan, zii •varen daar in het bnwelr'k getred-n en hadden de wittebroodsweken te Brigthon 'oorgebracht, het zou het laatste geb'k •ün, dat zij op aarde genoten. Daarna had teder zich naar zijn plaats van bestemming begeven. Rir'm een half jaar kon voorbij rijn, na dat Antoon vertrokken was, toen in Polen een dier revolutionaire bewegingen ont stond, die liet ongelukkige land met bloed overstroomden en met puinhoopen bedek ten. Omstreeks dezen tijd bleven plotseling de weinige maar regelmatige berichten uit, die de oude Hufhammer tot nu toe van zijn aoon uit Warschau ontvangen had In het begin steld0 men zich gerust met de ge- 4Gekte van de gestoorde verkeersmiddelen in het oproerige land; langzamerhand begon men bezorgdheid ie krijgen, vooral toen her haalde brieven der ouders, waarom Antoon de briefwisseling zoo plotseling had afgebro ken. onbeantwoord bleven. De oude Huf hammer wilde zich reeds tot het hoofd van het huis, waar zijn zoon als volontair was opgenomen, wenden, toen een brief van zün handelsvriend aankwam. Deze bevatte slechte berichten. De ionge man had zich zeer voor de zaak der Polen geïnteresseerd an, nietteganstaande de ernstige waarschu wingen zijner vriencl-n, zich zoo onvoor zichtig gedragen, dat bit in de oogen der Russ'sche overheid zich zeer gecompromit teerd had. Zijne hoedaoioheid als huiten- 'ander zou hem nauwelijks kunnen baten en riaarom bad hii, dP vriend van Hufhammer, '•et raadzaam geacht, den jongen man zoo •lauw mogelük aan den arm der gewelde naars te onttrekken. Het was rriet roogelük teweest hem over de Duitsche grens te krrgen. Onder de vermomming van raaga zijnknechf had hii zich als begeleider va: een voor Lemberg bestemd goederentrans-: port op weg naar Galicië moeten begeven» Als hii over de Oosteurüksche grenzen was, zou hij volkomen veilig zijn. Met welke spanning men nu nadere be richten over het succes van deze poging 1 afwachtte, kan mén zich denken. Zij kwa- I men en hun inhoud overtrof de vrees, die men had gehad. Het goederentransport was door een troep opstandelingen bij de grens van Galicië aangevallen, omdat de Polen bet bij vergissing voor een Russische murilie- kolonne hadden gehouden; de mannen had den het eigendom van hun heer verdedigd en bij deze treurige zaak had een kogel vaü. hen, voor wie de ionge man zoo begeesterd partij gekozen had, aan zijn jong leven een cirda gemaakt. Ook Marianne had om inlichtingen naar Warschau geschreven, om zekerheid omtrent het lot van haar echtgenoot te verkriigon, en had eindelrl- de bevestirfing van haar on herstelbaar verlies ontvangen. Thans, drie maanden na het bion-vkomen van 't eercte ongch'ksbericM bii H'riharnmcr. versrh-efl. M.aria.nne in het h'ris harer schoonouders, riet om haar ei<ten rechtan. maar om die van haar ki"d, wiens geboorte snoe4'g ver wacht kon wc.rd.eu te doan geld-n. De oude i Hufhammer, die in de handen zi'ne- ec'ri- genoot o meer meer tct een zwa' kering j was afgedaald, wilde haar volstrekt niet zien fJJfprdt vervolgd},

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6