ST ATEN-GENERA AL. TWEEDE KAMER. Het Haarlemsche annexatie- ontwerp in behandeling. UIT DEN OMTREK. HAMSTEDE. BLOEMENDAAL. De ontwapening ter zee. Het Chineesch-Britsche conflict. Mist in het Kanaal. De werkloosheid in Frankrijk. Opening van de Fransch' Spaansche onderhandelingen. De aardbeving in Hagzegowina. Het voorstel van Coolidge. De Duitsch-Poolsche onderhandelingen afgebroken. De zitting wordt te 1 uur geopend. Voor zitter is Jhr. Mr. Ch Ruys de Beerenbrouck. De voorzitter benoemt in de vacature- Dresselhuys in de commissie voor buiten- landsche zaken den heer van Gijn en. in de begrootingscommissie den heer Boon, Het in de vaca.ure-Drcsselhuys gekozen ver klaarde lid dr, Bierema wordt geïnstal leerd, waarna de nieuwe aldeelingen ge trokken worden. Da heer L. de Visser (comm.) vraagt ver lof tot het houden van een interpellatie over de vervolging en veroordeeling van communisten in Indië en over het zenden van de „Sumatra' naar Sjanghai, Op dit verzoek zal nader worden beslist. Aan de orde is daarna punt 1 der agenda het wetsontwerp tot grenswijziging van Haarlem. De VOORZITTER verzoekt punten van algemeenen aard, de annexade van ge meenten betref.ende, uitsluitend te bespre ken bij de algemeene beschouwingen over dit wetsontwerp en niet weder bij die over het ontwerp betreifendc Breda. De algemeene beschouwingen worden geopend. De heer BOISSEVAIN (v.b.) acht het geen gemakkeijke beslissing, waarvoor de Kamer wordt gesteld. Iedere samenvoeging van gemeenten schendt rechten en het is de vraag of tegen die schending opweegt het voordeel der samenvoeging. De wetge ver heeft dit ingezien en met bijzondere ■waarborgen omgeven de wijziging van ge meentegrenzen. Spr. wil met groo.en indruk op de verantwoordelijkheid der Kamer wij zen, omdat de prakiijk z. i. niet is in over eenstemming met de theorie, door den mi- aisier in de memorie van antwoord gehul digd, dat grenswijziging moet geschieden nut eerbiediging van het historisch gewor- dene. Spr. wijst op dc ruime annexaties aan Ams.crdam toegewezen, die allerei nieuwe voorzieningen in het landelijk gedeelte der grootere gemeente eischen en waardoor ■men toch niet voorkomt, dat er nieuwe be bouwingen komen aan de grenzen der ge meente. Het is een principiecle vraag, of men de uitbreiding van een gemeente moet zoeken in annexatie van gebied, dan wel in samen werking der gemeenten, waarvan de samen- werking tusschen Nieuwer-Amstel en Am sterdam een voorbeeld is. Ondanks ue ge weldige uitbreiding die Amsterdam heeft ondergaan, zijn er reeds weer stemmen op gegaan in Amsterdam, die pleiten voor pu bliekrechtelijke zeggenschap van Amster dam over de boorden van het Noordzeeka naal en zelfs over de havens. Ook is er reeds gesproken over publiekrechtelijke zeggenschap over de duinterreinen van 30U) H.A. van de Amsterdamsche Water leiding en de heer de Miranda droomt reeds van een filiaalstad van Amsterdam in het Gooi. Het forensenvraagsluk is niet op te lossen door annexatie. Amsterdam is eigen lijk te groot geworden. Nu is aan Haarlem niet het volle pond toegewezen! slechts wordt voorgesteld kleine gedeelten van Boemendaal er bij ie voegen en Haarlem zal daardoor geenszins een m'onstergemeente worden. Wat Heemstede betreft, is het waar, dat de grens tusschen Heemstede en Haar lem niet duidelijk is, maar dit bezwaar wordt door de voorgestelde wijziging niet ondervangen. Men blijft de grens trekken door de bebouwde kom van Heemstede. Mén zegt dat Haarlem behoefte heeft aan bouwterrein, maar "t grootste gedeelte van het te annexeeren gebied is reeds bebouwd. Spr. wijst er op, dat de buitenpaats Eynden- hout niet voor bebouwing in aanmerking kemt, omdat de gewestelijke uitbrcidings- ©oromissie dit terrein buiten het uitbrei dingsplan heeft gehouden. Deze buiten plaats wordt dus ook geen bouwterrein voor Haarlem. De annexatie van een gedeelte van Heemstede moge een belang zijn voor Haar lem, zij is geen algemeen belang, daar Heemstede al'ijd voor een-goede bebouwing heeft gezorgd. De bloeiende, welvarende gemeente Heemstede moest nu worden teruggebracht tot een veel minder wel varende gemeente, welker financiën begrij pelijkerwijs in grootc moeilijkheden moeten geraken, alleen omdat Haarlem het bloeiende gedeelte noodig heeft. Nu stelt Haarlem'zich voor een groote aanwinst te maken met dat bloeiende ge deelte van Heemstede, maar spr. vreest, dat Haarlem daarmede een groote misrekening maakt. Er staan op het te annexeeren stukje niet minder dan 155 woningen te koop of te huur. In Heemstede drukken de lasten veel lichter dan in Haarlem; zoo kent men er in tegenstelling met Haarlem geen straatbe lasting. Ook de personeele belasting is in Haarlem veel hoogcr, en wat de inkomsten belasting betreft, wordt in HaaVlem van 2000 48 geheven, tegen 27,50 in Heemstede. Spr. meent, dat dit wetsontwerp niet is een liberaal wetsontwerp. Hij heeft dan ook een amendement ingediend op dit gedeelte van het ontwerp. Aangaande de gemeente Bloemendaal merktspreker op, dat deze gemeente be staat uit twee rechthoeken, een smallen en een brceden. De minister wil uit den smallen een groot stuk halen, waardoor het centrum weer wordt versmald. Dit stuk omvat 242 H.A niet 2000 inwoners en een belastbaar inko men van 1 'A millioen. Ook hierop heeft spr. een amendement ingediend. Het te annexee ren Bloemendaalsche gebied vindt een natuurlijke afwatering op de vaarten, die tot Boemendaal behooren. Er wonen werklie den, die in Boemendaal werk hebben, en de kinderen van dit stuk gaan te Bloemendaal ter school. Zooals het wetsontwerp bier ligt, kan het onmogelijk sprekers instem ming hebben. Hij acht het lieele annexatie plan niet sympathiek. De heer VLIEGEN (S.-D.) wijst op het ondersc'le'^ tusschen de samenvoeging van kleine gemeenten en de annexatie van ge meenten door een groote stad. De omlig gende gemcen'en zijn dikwijls de parasieten van de groote stad en 'iet zijn juist die soort gemeenten waar de menschen met de groo'e inkomens wonen. Spr. noemt Wassenaar, Bloemendaal, Baarn, Hilversum, Bussum, Zeist, Warmond, Tcteringen, Oegstgeest, Rijswijk en Doorn. Al deze plaatsen genie ten de voordeelen van de nabijheid der groote stad en maken, zooals Sloten jaren lang deed, dikwijls den bouw van goedkoope arbeiderswoningen onmogelijk, zoodat de lasten gelegd worden op de groote s'ad. Al deze misstanden worden opgeheven door de wetswijziging. Spr. wijst er op dat arme gemeenten als Schoten b.v. wel gaarne bij Haarlem ge voegd wil'en worden, doch gemeenten als Bloemendaal en Heemstede niet. Hierdoor evenwel zouden de misstanden nog vergroot worden. Het is niet redelijk, dat ri;ke menschen bij elkaar gaan wonen om den be- lasingdruk te ontkomen. Men kan bij de annexatie 'e ver gaan; zoo heeft Amsterdam de geheele gemeente Sloten geannexeerd Dit was ong'twij'eld een overdrijving, maar boe kwam zij,in de wereld?. Omdat dc ge- meenfe Haarremmerltede het groote stuk Slotensche platteland niet hebben wou, en toen heeft Amsterdam gezegd: geef den heelen boel dan maar hier! In dit geval echter gaat bet daarom niet; hier moet het kleinere belang van Heem stede wijken voor het veel grootere van de geheele agglomeratie in Haarlem. Spr. is dan oolc in principe bereid het ontwerp te steu nen. De heer L. DE VISSER (C.P.) betoogt, dat de minister geprobeerd heeft voor- en tegenstanders tevreden te stellen, met het gevolg, dat niemand tevreden is. Financieele moeilijkheden zouden zijn te ondervangen bij een behoorlijke methode van belastingheffing, wanneer er n.l. een goede betrekking was tusschen 's lands linanciën en de gemeentelijke. Op het oogenblik is de toestand zoo, dat Bloemen daal en Heemstede vluchtheuvels zijn voor dc groote inkomens, die aan den belasiing- druk willen ontkomen. Door de annexatie zullen terreinen beschikbaar komen voor arbeiderswoningen. Tot dusver heeft Bloe mendaal regelmatig den bouw van arbei derswoningen, binnen haar grenzen, tegen- gewerkt en het is zelfs zoo sterk, dat ge meente-arbeiders in Bloemendaal tenge volge van de bouwverordening in. een andere gemeente moes'en gaan wonen. Een annexatie volgens het oorspronkelijke, groote plan, zou veel beter geweest zijn. De heer KETELAAR (V-.-D.) wijst op overeenstemming tusschen dit en vorige annexatie-debatten. De bezwaren waren al tijd in dezen geest: wij kunnen onze zaken zelf zoo goed regelen, wij zzijn een eigen zellstandige gemeente en als er gemeen schappelijke belangen zijn, dan kunnen wij regelingen treffen. Als lid van Ged. Staten Indertijd beeft spr. het dikwijls meege maakt, dat tevergeefs op het treffen van dergelijke regelingen werd aangedrongen; eerst als annexatie dreigde, kwam men tot zulke regelingen, Heemstedo. heeft in dit op zicht welwillendheid getoond, andere ge meenten niet. Echter, het is toch zoo, dat Haarlem ge groeid is buiten zijn grenzen! In Schoten is zen bevolkingstoeneming van 1900 af van 310 pet. waar te nemen geweest, in Bloe mendaal 144 pet., in Heemstede 231 pet. <Vie in Heemstede woont, weet dan ook niet anders dan dat hij in Haarlem woont. En nu ineens zijn die menschen warme Heem- steders en gloeiende Bloemendalers. Dat is alleen om de zaak van de belasling. Wie een zaak in Amsterdam of Haarlem beeft, gaat in Heemstede wonen, want daar zijn de be lastingen zoo laag. Nu zegt men wel, dat er in Heemstede zooveel woningen eeg staan, maar waar ligt dat aan? De beer VAN DEN HEUVEL (A.-R.) Omdat zij naar Haarem moeten. De heer KETELAAR be loogt verder, dat Jie gedeelten, in een gemeente, waarin be woners van een andere gemeente zich gaan vestigen, moeten kunnen worden gean nexeerd. Wordt het on'.werp aangenomen dan zullen de betrokken gemeenten bloeiende gemeenten blijven. Nu zijn er amendementen ingediend waar van enkele zeer eenvoudig zijn, maar andere de lijnen anders willen trekken. Hoe moeien wij dat nu hier in de Kamer beoordeelen? Heemstede heeft een voorstelling van zaken gegeven, volgens welke zij van de annexatie een jaarlijksch verlies zal hebben van 318 duizend gulden. Haarlem evenmei berekende, dat Heemsiede zich belangrijk vergiste, met meer dan 100 pet. zelfs. Spr. zou ten zeerste in overweging willen geven dit we'.sontwerp onveranderd, dus zonder de amendementen aan te nemen. De heer GERHARD (S.-D) wenscht even- zens te spreken ten gunste van het ontwerp en gaat na hoe het tot stand gekomen is. ioen ruim 20 jaren geleden Haarlem be hoefte had aan uitbreiding, heeft deze ge meente de buitengewoon domme streek uit gehaald van grenswijziging al te zien op rond van de overweging dat samenwerking tusschen de Kennemer gemeenten moest plaats hebben. De grensregeling heeft toen zen tijdlang geslapen, maar 12 jaren geleden ':wam Haarlem zelf met het voorstel, omdat men toen inzag, dat men een onjuiste voor stelling had gehad. Toen heeft Haarlem te Icennen gegeven, dat grenswijziging op zeer uime wijze moest geschieden. Vijf jaren ge leden hebben Ged. Staten van Noord- Holland gemeend, dat de eenige bruikbare oplossing het groote plan was, waarbij Bloemendaal zou worden opgeheven en gedeeltelijk bij Haarlem, gedeeltelijk bi Teemstede zou worden gevoegd. Daartegen is hevig verzet gekomen van Bloemendaal. Spr. neemt dat de menschen niet kwalijk, omdat de algemeene eigenschap: hoe meer c hebt, hoe meer je hebben wilt, voor lloemendaal niet behoeft te worden uitge- -lo'en. Het is ook juist, dat Bloemendaal „gezuiverd" werd en op kapitalistische wijze uitstekend bestuurd werd. De arbei ders werden er op vernuftige wijze uit ge houden. Spr. wenscht niet het oog te sluiten voor 't feit, dat Heemstede zich heeft inge richt op een wijze die zonder voorbehoud als een voorbeeld kan worden genoemd, maar Haarlem groeit, daar is niets aan te doen. Het is ook van be'ang, dat een ge meente haar sociale taak kan vervullen, ■vaarvoor zij ruimte noodig heeft Het is van het grootste belang, dat arbei ders, die in de gemeente moeten arbeiden, 'n die gemeente ook een woning kunnen erlangen. Een gemeente, die behoorlijk haar sociale taak wil vervullen, moet ook goed gesitueerde inwoners hebben. Wat hier wordt voorgesteld, is volkomen logisch. 'Dc -neesten, die in Heemstede zijn komen wonen, zijn daar gekomen omdat het daar •oo goedkoop was. Die inwoners van Bloe mendaal en Heemstede hebben tot nu toe veel te weinig belasting betaald. Van de -amenwerking van 7 gemeenten, door den heer Boissevein i'ewild, is nooit le's geko men. Wel heeft Heemstede een overeen komst met Haarlem omtrent het midJelbaar onderwi:s, waarbij het 400 per leerling be- 'aalt. Maar Haarlem heeft aan zijn middel- haar onderwijs veel meer ten koste gelegd. 7eker ware een gemeenschappelijke rege ling wenscbelijk op het gebied van het onderwijs in het algemeen. Dat er ten aan zien der uitbreidingsplannen samenwerking tusschen Nicuwer-Amstel en Amsterdam, is te danken aan den krachtigcn aar-dran* van Gedeputeerde Staten van Noord- bolland. Maar van samenwerking tusschen ""aarlem en omliggende gemeenten, welke uiteraard van die gemeenten offers zou moeten eischen, zou nooit sprake kunnen zün. Hier is annexa'ie de eenige oplossing Wel is er iets waars in de grief van Hcem- -tede, dat die gemeente wordt gemutileerd Maar ook daarin is veel overdrijving. Spr. prkent echter, dat dit een bezwaar is voor Heemstede en dat voor Heemstede veel meer oo het spel staat dan voor Bloemen daal. Uit een oogpunt van publieke moraal had Bloemendaal, dat zich veel meer aan zijn moreclc verplichtingen heeft onttrok ken, ook vee! zwaarder moeten ziju getrof- 'en. Maar dit ontwerp is de uitkomst van '•onderden botsingen van diverse tegenstrij dige belangen en het beteekent voor Haar- 'ctn veel minder dan het aanvankelijk plan. Spr. erkent ech'er, dat dit ontwerp de <-ensrcgelinrfskwcstle niet oplost. Vroeg of laat zal men tot de tweede akte moeten '-omen. Maar als wij dit onwerp afwijzen, dan is het uitges'oten, dat wij vroeg of laat tot een behoorP'ke regeling komen. Daarom zal spr, ondanks zijn bezwaren tegen het onvoldoende van dit ontwerp er voor stem men. De heer BEUMER, a.-r., zegt, dat indien hier wetsontwerpen tot samenvoeging van gemeenten aan de orde zijn, men vooraf dcu uitslag kan voorspellen. Er is een groote voorliefde voor zulk een samenvoeging: men stelt zich gaarne op het breede standpunt. Niettegenstaande deze mentaliteit zal spr. zich niet laten weerhouden dit ontwerp eenigszins critisch te bekijken. De Staten- Generaal moeten uiterst voorzichtig zijn niet dergelijke wetsontwerpen; de belanghebben den komen hier met hun bezwaren. Naast het algemeen belang zijn er ook persoonlüke belanden, die geëerbiedigd moeten worden. Terecht heeft de Grondwet aan dc Stat"n- Generaal opgedragen de grenzen van ge meenten (e wijzigen. Geeft dit wetsontwerp sen bevredigende oplossing? Het schijnt spr. dat niemand dit ontwerp eigenlijk lust," behalve dan Gedeputeerden of oud-Gedepu teerden van Noord-Holland en een groot aantal kiesvereenigingen van Haarlem. Scho ten vindt het on'.werp onaannemelijk om dat het niet genoeg opslokt; Snaarndam kiest positie voor enkele leden die in het -■edrang komen; Velsen wil dat het Noorde lijk deel van Bloemendaal bij Haarlem wordt -jevoegd. Haarlemmerliede en Spaarnwoude is niet bijster in*eroiren met het ontwerp; de gemeente verliest 1/3 der belastingen. De minister troost haar ermede dat zij zou kun nen bezuinigen. Doch zeker niet op het po litietoezicht, met het oog op het groote ver keer door die gemeente tusschen Amster dam en Haarlem dat niet uitsluit-nd uit fat soenlijke menschen is samengesteld! Men acht in Haarlem het grondgebied dier gemeente noodig voor zijn industrie- en ha venplannen. Maar van de gelegenheid om er gronden aan te koopen heeft de gemeenten ■zeen gebruik gemaakt. De gemeente Haar lem ztlf is, blijkens haar officieele organen, met dit ontwerp allerminst voldaan. De raad en de commissie krachtens art. 131 der ge meentewet wilden ook Aerdenhout, Over- veen en geheel Bloemendaal bij Haarlem gevoegd zien op grond dat haar bewoners „hygiënisch, economisch en intellectueel" op Haarlem waren aangewezen. Spr. had den indruk, dat de bewoners van Bloemen daal nog al ontwikkeld waren! Hygiënisch is 't ook meer aanbevelenswaardig van Haarlem naar Bloemendaal te^gaan dan om gekeerd. Een ander .argument" is Haar lem zijn prise-d'-eau in Bloemendaal neeft. Dit is een waarschuwing voor kleine ge meenten voorzichtig tc zijn met het toleree- ~en van zulke inrichtingen op haar terrein. De commissie uit de ingezetenen wilde nog wat polderterrein bij Haarlem, zien gevoegd Een en ander doet spr. denken aan den „hongerigen Giis met zün hollebollc wagen. Heemstede heeft zich Gelukkig krachti-r geweerd tegen de annexatie. Als argument wordt aangevoerd de uitbreiding der be bouwing, de bouwterreinen en de belasting betalers. Heemstede zegt dat de aSnsl.-itm" zicb niet van uit Haarlem heeit ontwikkeld. Maar zijn die Keemstedenaars ter plaatse komen wonen omdat er in Haarlem woning gebrek was, of omdat zij hun parasitaire na tuur willen botvieren? In één jaar kwamen uit Haarlem in Heemstede wonen 531 inwo ners, uit Heemstede in Haarlem 593. Haar lem oefent dus een grooter aantrekkings kracht uit op Heemstede dan omgekeerd. Op het te annexeeren gedeelte woonden ook meer gegoede Amsterdamsche dar Haarlemsche forensen. Men kan dus niet volhouden dat deze wijken zün gevormd uit Haarlem. De aansluitende bebouwing is dus geen krachtig argument. De minister geeft trouwens toe dat tusschen beide bebou wingen strooken I;,*gen van beperkten om vang, die niet, althans voorhands, voor be. bouwing in aanmerking komen. Ziedaar dus een aan-luitim'. die geen aan fluiting ia! Bouwterrein wordt door de an nexatie van Heemstede in niet genoegzame mate verkregen. En nu de annexatie der be lastingbetalers. F.r was een tijd in de ge schiedenis dat de verschillende gemeenten 'egen elkaar uittrokken op strooptocht. Thans doen we dat zoo ruw niet meer, maar door de wetl Gaat het aan. dat sommige personen gaan decreteeren, wie parasieten zün. Er zijn tal van gemeenten die een tram aanleggen naar aangrenzende gemeenten Ko:men dan de bewoners per tram naar de stad, dan zegt men: o, daar komen ze oara- siteéren! Komen de bewoners van Heem stede in Haarlem „narasiteeren" als zij er de kunstschatten komen zmn? Maar wie zijn de grootste parasieten? Komen de Haarlem mers wel eens bosch en duinen van Bloe mendaal zien? De eene gemeente heeft iets anders al? de andere, de eene heeft natuurschoon en een goed beheer, een ander gen natuur schoon en een slecht beheer. Wie ziin nu eigenlüfe parasieten? Er zijn Heemstedena ren die hun werk hebben in Amsterdam, en geen voet in Haarlem zetten. Kan men dan zeggen, dat ziï op Haarlem parasitee- ren? De minister zegt: ik kan best de hei" van het belastbaar inkomen van Heemstede aan Haarlem geven, want dan blijft er ge noeg over en verkrijgt Heemstede een lan delijk karakter. Spr. ziet echter niet in- waarom een gemeente van luxestad moet worden teruggeduwd tot landelüke gemeen te. Dc heer Gerhard betoogde dat deze be lastingbetalers in Heemstede tot dusverre steeds tc weinig hebben betaald. Maar het is spr te kras, dat de heer Gerhard wi! uitmaken, hoeveel belasting men heeft te betalen. Zoo sprak men ook bij de afschaf fing der oorlogsbelasting van een „cadeau Het algemeen belang van Heemstede !f staatswettelijk en juridisch even eerbied waardig als dat van Haarlem. Er gaat nu veel belastbaar inkomen van Heemstede maar zijn gemeentelijke taak verandert niet Spr. meent dus dat die gemeente met da'. verminderd belastbaar inkomen niet za- kunnen uitkomen. Zegt men: maar denk tocb aan Haarlem, dan merkt spr. op, dat het met de financiën van Haarlem zoo slech' r.iet staat en dat bet op die financiën geen 'unesten invloed zal hebben wanneer «u eenige inwoners van Schoten en van Haar- 'emrocrlieds bijkwamen. De betrokken na- deelen zijn veel ernstiger dan de voordeelen en daarom gelooft spr. niet, dat dit ontwerp aanbeveling verdient. De heer BOMANS (r.-k.) komt op tegen de beschouwingen van prof van der Grinten tegen deze annexatie ia een brochure van Heemstede Heemstede beroept zich ook op staatsraad Struycken. Doch deze kwam alleen op tegen de poging van 's Gravenhage om zijo grond gebied te verdubbelen, We hebben hier te doen met een zeer beperkte grenswijziging- Prof. Struycken eischte dat een grenswijzi ging zij een laatste middel en dat het al gemeen belang de grenswijziging cischt. Deze twee elsch-n hebben deze grenswh" ging volkomen. In de derde plaats zegt hij, dat dc grenswijziging geen afbreuk moet doen aan een gezonde volksbeweging. Dc trek naar buiten is redeliik en goed. Maar v/ie naar buiten wil gaan, kan dit doen vóór en na deze grenswijziging. Prof. Struycken keurde ook geenszins elke grenswijziging af. Een stad kan vo!g°ns hem een aangebouwd'- wijk annexeeren, zij het ook om de Jiand 'e leggen op de belastingbetalers. Dat achtte hij tc begrijpen, De aangebouwde stadskwartieren vertoo nd! hier niet 't plattelandskarakter Bosch- en-Vaart is een stadskwartier van Haarlem. Wie deze grenswijziging niet accepteert kan er voorlasn geen enkele meer accepteeren «n heeft buitengewoon onlogisch gehandeld door toe te .stemmen in dc annexaties door Leiden, Maastricht, Eindhoven, Amsterdam en, eindelijk van Loosdwaeu door Dea Haag. Bosch-en-Vaart ïs In deze wijziging eenigs zins breed opgevat; men voegt er bij den Haarlemmerhout,, die reeds privaatrechtelijk bezit is van Haarlem en enkele strooken gronds met een voetbalterrein. De regeering en Gcdep. Staten hebben Haarlem op finan cieele motieven opgelegd ook Scholen te anneexeren, met 22 000 arbeiders en daar mede gelijk te stellen personen. Ook op fi nancieele motieven wordt Spaarndam ge annexeerd, de natuur wijst echter deze ge meenten niet aan op annexatie door Haar lem. Wanneer dan Haarlem toevallig op Bosch-en-Vaart een bevolking aantreft, die r.iet armlastig maar draagkrachtig is, dan wordt er gesproken van de heb- en roof zucht van Haarlem! Terecht heeft Haarletr compsnsatie gevraagd, in dc richting van de opheffing van Bloemendaal, van den yewich- tigen last op zijn schouders gelegd door dc opheffing van Schoten. Gcdep, Staten heb ben deze zaak als billijk erkend. De regee ring echter zeidc; ge hebt Bloemendaal niet noodig Haarlem berustte. Maar Schoten bleef aan Haarlem toegewezen. Toen werd het kleine plan gemaakt zonder schadeloos stelling door Haarlem. De onbillijkheid kwam toen naar voren, dat Heemstede geen scha deloosstelling kreeg. De huidige minister var. binnenlandsche zaken hield het klemo plar tast, dat ten slotte is aanvaard met scha deloosstelling van 2 millioen aan Heemstede. Schoten is een armlastige gemeente, met een schriele huishouding, waar hooge be lastingen worden betaald. Toch had Scho ten tonnen subsidie noodig om de uitgaven te doen kloppan. Waar de zaken zoo staan, daar vraagt het algemeen belang deze grens wijziging, maar tevens schreeuwt de recht vaardigheid om van dit minimale plan nu niets meer af te doen. De beer KORTENHORST (r.-k.) wijst er op, dat Haarlem 25 jaar geleden begonnen is met annexatieplannen. Van 19021906 heelt Haarlem de bevoegdheid gehad dat deel van Heemstede, dat thans in de annexatie be grepen is. tot zich te trekken. Dit recht hoeft Haarlem thans verloren. Want er moet zekerheid zijn voor een rustige ont wikkeling van een gemeente en men mag eischen dat daarin niet met ruwe hano wordt ingegrepen Sinds 1906 is Heemstede een groote aan trekkingskracht geworden voor forensen, niet alleen van Haarlem, maar ook van IJmuiden en Amsterdam. De minister heeft zich ook niet op het standpunt gesteld, dat hier een harmonisch conglomeraat moest worden geschapen in Kennemerland, Achtte Haarlem de annexatie van Schoten finan cieel gewenscht, dan had 't zich daarteg?' moeten verzetten, maar is dat geen reden om compensatie te zoeken in andere ge meenten, waar meergegoeden wonen. Onver schillig of aan de grens van een groote ge meente is gebouwd of niet, men kan altijc een argument voor annexatie vinden; in t eene geval beet het, de centrumgemeente heeft bouwterreinen noodig, in 'i andere geval: het bebouwde gedeelte sluit aan de bebouwing aan. Er zijn hier bouwrijpe ge bieden binnen Haarlem, waarvan Haarlem eenvoudig geen gebruik maakt. De bevol king van Haarlem nam de laatste jaren niet toê. En als men beweert: dat komt doordat de bevolking naar de buitengemeenten ver huist, dan wijst spr. erop dat uit de cijfers niet blijkt van zulk een trek naar de bui tengemeenten. Men kan niet zeggan, dal Haarlem is het intellectueele en cultureele centrum, waarop de bevolking van Bloemen daal en Heemstede zich richt. Naarmate de electrifieatie wordt uitgebreid en de wegen aanleg verbeterd wordt, zal dc bevolking zich meer en meer concentreeren op Am sterdam. De beteekenis van de toekomst van Haarlem wordt door het Haarlerosch gemeentebestuur schromelijk overdreven, In 1917 waren er groote industrieele en havenplannen. Maar thans lacht men daar over De industrie leidt thans een zeer kwij nend bestaan in Haarlem en de metaalnij verheid zal zich vestigen rondom IJmuiden waar ook 't hoogovenbedrijf is. Haarlem heelt niet de minste tdekomst als industri eel centrum. Haarlem is een zeer gewaar deerde winkelierstad. Maar ook in dit op zicht doet Amsterdam groote concurrentie aan Haarlem aan. De Bijenkorf heeft dage- lijksche diensten op Bloemendaal. Een groep Haarlemsche ingezetenen heeft dan ook de Kamer verzocht deze annexatie niet te doen dootgaan, omdat Haarlem aangewezen is op do koopkrachtige ingezetenen van Bloemen daal. Het natuurschoon is ook veiliger in handen van Heemstede en Bloemendaal dan van Haarlem. Was de Haarlemmerhout pu bliekrechtelijk in handen van Haarlem, dan stond tc vreezen dat zij binnenkort als bouwterrein zou worden geëxploiteerd, Dc zaak draait gebeel om de annexatie van belastingbetalers, zooals de heer Boman- op een openbare vergadering zelde: de dor stige kameelen van Haarlem smachten naa. de bloeiende oasen van Heemstede en Bloe mendaal, om daar hun dorst tc kunnen les- schen. Spr. kan zijn stem aan dit ontwerp niet geven. De heer VAN VOORST TOT VOORST (r.-k acht het niet te verwonderen, uat hei arme Haarlem met begeerige blikken uit ziet naar bet rijke Bloemendaal. Toch zal Bloemendaal er bii dit ontwerp afkomen met een betrekkeliik gering deel van zijr grondgebied om daarop woningen te bouwen. Maar is dat terrein daarvoor wel geschikt? Een groot deel daarvan is bloembollenland, waarvan de bebouwing ongewenscht is en Het overige deel is reeds bebouwd of moei dienen voor den bouw van arbeiderswonin gen door Bloemendaal. Elders kan Bloemen daal daarvoor geen terrein vinden. Meent de minister werkelijk dat Haarlem die weinige Hectaren grond zoo dringend noodig heeft en of de afstand daarvan op veegt tegen de moeilijkheden welke Bloe mendaal daarvan zal ondervinden? De heer SNOECK HENKEMANS C.-H. is ten zeerste verwonderd door de oppositie tegen dit ontwerp. De minister heeft het plan tot de meest eenvoudige proportiën te- ruggebacht en stelt alleen het absoluut noodzakelijk voor Haarlem verkeert voor een deel in hetzelfde geval nis 's-Graven- bage. In de binnenstad wordt de woonruim te steeds mind"!. De ingezetenen gaan steeds meer naar de buitenwiiken. In Den Haag blijven zij echte Hagenaars; 's-Graven- hage heeft woonruim'e Maar Haarlem heeft geen woonruimte De ingezetenen die naar de buitenwijken gaan, komen buiten Haar lem te wonen Daar moet verandering in komen. Nu rijst geen bezwaar tegen de uitbrei ding van Haarlem naar het Noorden en het Oosten, waar arme menschen wonen, maar wel tegen de uitbreidin,. naar het Westen en het Zuiden, waar rijkere menschen wo nen. Men zou wel kunnen zeggen: er wordt van Schoten te veel genomen, doch dal kan men niet volhouden van Bloemendaal en Heemstede. Heemstede zal een gemeente blijven van ongeveer 1000 H A die nog alle mogelijkheden van uitbreiding behoudt. Het historische dorp Heemstede blijft gespaard. De toekomst van Heemstede blijft inder daad zeer mooi Met Bloemendaal staat het niet anders W,t van zijn oppervlakte wordt genom/n is van geel- beteekenis. Annexatie moet slechts in 'f uitersie geval geschieden. Dat uiterste geval is hier voor spr. aanwezig Een anderen leidsman ten deze te aan vaarden dan den mini- ter acht spr. beslist gevaarlijk Spr. wi' er echter op, wijzen dat bij de annexatie ter behoeve van Amster dam in uitzicht i gesteld lat een deel van Sloten zou worden gevoegd bij Haailem- merliede en Spaa-nwouJe opJaf er een krachtige pla'telandsgemeen'e zou blijven bestaan tusschen Amsterdam en Haarlem Spr. vraagt of de minister nog dc zekerheid beeft dat Haarlemmerliede en Spaarnwoude een krachtige gemeente zal olijven. Mej. KATZ C.-H. kan zich met dit ont werp niet vereenigen. De argumenten, er voor aangevoerd, kan zij niet accepteeren. Er moet inderdaad ia Heemstede niet veel meer gebouwd woi^tn; er is daar niet zoo veel bou'-terre-n meer over dat daarvoor een stuk van Heemsted' zou moeten worden geannexeerd Kan men verder volhouden dat daar eigenlijk Haarlemmers wonen, die pro- fiteeren van Haarlem? Die wijken zijn ont staan toen de tram er kwam van Amster dam raar Zandvooit. Het zijn Amsterdam sche en Zaansche forensen Verschillenden daarvan komen soms ti;c!en n et in Haarlem. De nieuwe grens loopt dwars door de huizen in Heems'ede heen; de oude grens was mooier Ook komt spr. ertegen op dat men zegt: in Schoten wonen ar ne menschen, in Heemstede rijke menschen Daarmede heeft spr. niet te maken. Voor haar is het alleen de vraag; is deze annexatie gerechtvaardigd, zün de gronden daarvoor gemotiveerd? Men wil bli'kbaar bclastingbet'lers ^nnexeeren omdat Haar'em anders in econ im schen druk komt door de annexatie van Schoten. Tot dusver heeft de regeering Schoten gesteund; nu zal Haarlem daarvoor zorgen. Maar dit geldt een uitsluitend Haarlemsch belang en ddarvoi r mag m»n niet annexeeren. De heer KETELAAR: Als 't Amsterdam had bctroflen, hoe zoudt u dan gesproken hebben? Mej. KATZ: Dan zou ik niet anders heb ben gesproken. De heer KETELAAR: Ja, dat kunt u nu wel zeggen! Mej. KA.TZ komt er verder tegen op, dat men tot Heems'ede zegt: gij moet nu maar een landelijke gemeente worden! Hoe kan en op deze wijze iets, dat historisch gegroeid is, den kop indrukken? Men zegt Heems ede krijgt een groote schadeloosstel ling. Maar men kan met geld nooit van zijn leven onrecht goed maken en wanneer men een stuk van een gemeente onrecht vaardig wil annexeeren, dan kan men dat niet met geld goed maken. Spr. begrijpt niet waarom deze zaak niet kan worden geregeld door samenwerking en, waarom men n'.et wil komen tot nieuwe federaties icplaats van concen raties van gemeenten De heer VAN GIJN (v.-b.) meent dal het hoofddoel van grenswijziging moet zijn te komen tot goede financieele verhoudin gen en tot een zuinig financieel beheer Heemstede dat zich baadt in 17 millioen belastbaar inkomen is niet zuinig te noe men. Men moet komen tot gezonde finan cieele eenheden. Waarom dan Heemstede niet bij Haarlem gevoegd? Wanneer men wil komen tot een betere regeling van de verhouding tusschen Rijk en gemeen en, dan zullen ook somm'gen die thans weinig belasting betalen meer moeten betalen. Men moet niet laten, groeien asyls van belasting plichtigen die weinig betalen doch van de g.cote stad profiteeren. Een gemeente als Haarlem, die zich uitbreidt naar verschil lende kanten heeft het recht zich ook uit te breiden naar den goeden kant. Het spreken over „bis orische grenzen" der gemeenten acht spr. spelen met woor den. De MINISTER VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN EN LANDBOUW. de heer Kan zegt, dat dit wetsontwerp heel wat spre kers, pro en contra, in het geweer heeft ge bracht. Het weinige dat zij spr. nog hebben overgelaten te zeggen, wil de voorzitter ze ker wel toestaan, dat spr. morgen in bet midden brengt. De vergadering wordt te 6 uur rum. ver daagd tot Woensdagmiddag 1 uur. Het lid der Tweede Kamer, de beer Vis- scher, heeft aan de Kamer bericht, dat hij wegzns ongesteldheid heden en volgandc dagen de vergaderingen niet kan bijwonen De heeren Stenhuis en Flesksns waren verhinderd, eerstgenoemde wegens een ern stige keelaandoening, laatstbedoelde we gens ongesteldheid. De geloofsbrief van het nieuw benoemde lid der Tweede Kamer, dr. Bierema, is ge steld in banden eener commissie, bestaand* uit de heeren Ketelaar, Bremer, v. Schaik v d. Waerden en Lovink. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een brief van mr. J. G. C. Joosting, oud-Rijks- aichivaris van Groningen, privaat-docent bij de Rijks-universiteit te Groningen, wonende te Haren, in verband met zijn op wachtgeld stelling en tevens strekkende ten geleide van 12 artikelen, waaruit de noodzakelijk heid blijkt eener regeling van den rechts toestand der rijksambtenaren. Protest vergadering tegen de Kerkverrol- ging. Men verzoekt ons nog even ta willen herinneren aan de protestvergade ring tegen de Kerkvervolging in Mexico, welke hedenavond 8 uur gehouden wordt in het R. K. Vereenigingsgebouw tc Heemstede. Personalia. Bij beschikking can den Minis ter van Arbeid, Hand 1 er Nijverheid van 9 Februari 1927 is voor den tijd van drie jaar opnieuw aangewezen als lid van den Raad van Toez-cht op de Rijksverzekerings bank: mr. W M. J van Lutterveld, be stuurslid van de Vereeniging voor den Ef fectenhandel, te Amsterdam, wonende al hier. Het antwoord van Frankrijk. De ministerraad heeft het door Briand opgestelde antwoord goedgekeurd. Na afloor verklaarde Briand, dat hij niet op den in houd wilde vooruitloopsn, voordat de re- geciing der Verenigde Staten het ant woord ontvangen had. Men gelooft niettemin te weten, dat hef antwoord er de aandacht op vestigt, dat de Volkenbond reeds werkt aan bet probleem van algemeene ontwapening, bii welke op lossing alle volken belang hebben, zoodat er geen aanleiding bestaat den Volkenbond weer uit te schakelen. HET STANDPUNT VAN JAPAN. Men meent te weten, dat het kabinel besloten heeft aan de Amerikaansche re- gcering te antwoorden, dat het haar voor stel nopens de ontwapeningsconferentie aan vaardt, indien de keizer daartoe zijn ver lof geeft. In antwoord op interpellaties zeide de eerste minister, dat het besluit om deel te nemen aan de conferentie niet uitstel van het vlootswelontwerp wettigt, omdat het niet mogelijk is te voorzien, welk resultaat dc conferentie zou opleveren Eveneens in antwoord op interpellaties herhaalde dc minister van marine, dat de vlootmacht van Japan op liet oogenblik een minimum is, zoodat het niet tot verdere vermindering kon overgaan. In gezaghebbende kringen te Londen is geen enkel' bericht ontvangen betreffende eenige verandering in den politieken toe. stand te Hankau. De jongste telegrammen van O'Mallcy wezen er op. dat teekening van de overeenkomst elk oogenblik kon wor den verwacht. Men merkt op, dat het Chi- neesche vraagstuk niet afhangt van de ge beurtenissen te Hankau, doch dat integen deel de toestand van een breeder stand- ount moet worden beschouwd, intusschen is de politiek der Engelscbe regeering volstrekt helder en oprecht. Tengevolge van den mist in het Kanaal zijn alle overzeesche diensten stopgezet. Het Belgische koninklijk paar heeft zijn vei trek naar Brussel uitgesteld. Ook de eer ste zitting van de speciale commissie van den Volkenbond ter bcstudeering van de maatregelen ter bespoediging van bet op treden van den Volkenbord krachtens art 2 van bet Convenant ingeval van een dreigen den oorlog, moest worden uitgesteld, ten gevolge van de omstandigheid, dat de Bel gische gedelegeerde, de Brouckère, Engeland niet kon bereiken. Aan den Engelschen draadloozen dienst ontleanen wij nog de mededeeling, dat de mist zoo dik is, dat de schepen het niet wa gen zich te bewegen en over dc heele lengte van bet kanaal voor anker zijn gegaan De Kamer hechtte haar goedkeuring aar een regeeringsontwerp dat een crediet vor tien millioen francs opent voor het nationale werkloosheidsfonds, nadat Poincaré had uit eengezet dat indien het aantal werkloozer steeg, het crediet noodzakelijkerwijze zou moeten warden verhoogd De regeering nam het initiatief tot een besluit tot ver- hcoging van den norm der toelagen van der staat in de uitkeeringen, door de gemeen ten aan de werkloozen verleend, op 60 pCt te brengen In de openinszitling van de onderhande lingen tusschen Frankrijk en Spanje betref- fznde Tanger, overhandigde Quinone« de Leon een memorandum, dat de eischen der Spaansche regecring vervat houdt, die bu reaux van het departement van Buitenland- sche Zaken onderzochten In Bosnië en Herzegowina zijn ten ge volge van de aardbeving meer dan 1000 huizen volkomen verwoest. Groote landstre. ken in Herzegowina zijn herschapen in vel den vol puinhoopen Het aantal slachtoffers wordt op 600 geschat De aardbeving werd ook waargenomen ia geheel Montenegro en in Noord-Albanië. Volgens den Duitschen radiodienst wordt de schade' op 100 millioen dinar geschat. De regeering heeft een hulpactie op touw gezet. Een V.D.-bericht meldt nog, dat in Popo- vopolje (een landstreek bij Ragusa) een ge heele huizen reeks is ingestort en in de rivier terecht gekomen. De bewoners wer« den onder de puinhoopen begraven. Het seismografisch observatorium te Bel grado deelt omtrent de oorzaak der aard beving mede, dat deze een gevolg was van het in beweging raken van drie groote stuk ken van de aardschors in Herzegowina. welke beweging wederom haar oorsprong vond in de verschuiving van aardmassa's op den bodem der Adriatische Zee. Het aantal dooden dat neg niet precies is vastgesteld, zal vermoedelijk niet Duiten- gewoon groot zijn, daar het geteisterde ge bied maar dun bevolkt is. President Coolidge fs van meening, dat zijn plan voor een conferentie ter verdere beperking van de zeemacht het eenige mid del is om een vermindering der bewape ningen, in het bijzonder van de bewape ningen ter zee, te verkrijgen Op het „Wit te Huis" wordt verklaard, dat Coolidge stel lig is overtuigd van de waarschijnlijkheid, dat geeD enkel i overeenkomst inzake de punten, waarbij in het bijzender de voor naamste maritieme mogendheden belang hebben, tot stand kan komen tengevolge van de conferentie, welke de naties omvat, die geen zeemacht van voldoende beteeke. nis bezitten cm ze te bespreken op de door Coolidge beraamde conferentie. De Poolsche delegatie, die te Berlijn de onderhandelingen over het handels- en ves tigingsverdrag met Duitschland voerde, heeft uit Warschau instructies gekregen Berlijn te verlaten. Hiermee zijn dus de onderhandelingen voorloopig afgebroken. In een brief aan den Duitschen gevolmachtig de staats-secretaris Lewald, spreekt de de legatie echter de hoop uit, dat de Duitscho regeering door haat houding de hervatting dezer onderhandelingen op eeD later tijd stip niet onmogelijk zal maken In de Wilhelmstrasse wijst men er op, dat te Warschau al sedert eenigen tijd on derhandelingen tusschen den Duitschen ge zant daar ter stede en de Poolsche regee ring over de quaestie van de verbanning worden geveerd. Men had tot dusver te be- voegder plaatse le Berlijn nog geen mede- deelingen ontvangen, dal ook deze onder handelingen zijn afgebroken en men neemt dus aan, dat zc worden voortgezet onafhan kelijk van het Berlijnsche conflict. Van Duitsche zijde heeft men de hoop nog niet opgegeven, dat het den Duitsche gezant te Warschau zal gelukken, de moei lijkheden te overbruggen en langs dezen weg een hervatting ook van de onderhan delingen over het handels- en vcstigingsver- drag mogelijk te maken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7