BiWATMsft* Bat's KWATTA Verkeersongevallen. G. F. H. PASTOOR - HAARLEM. Maria-Stichting TWEEDE LUSTRUM R.K. BOND VAN BOUWVAKPATROONS. VOLLE-MELK REEPÉN lederen middag van 2 tot 3 uurPolikliniek beverwijk. Bewaking aan de Munterslaan. Hinderwet. DE STEMMING OVER DE GROSLIJST VOOR DE PROV. STATEN IN DEN KIESKRING HAARLEM. Het belastingbetalen op de Postkantoren. Leo Tepe van Heemstede. De huldiging van Reinier van 't Hoff. VAN ONZE RECHTBANK. MUZIEK. Slechts een merk kan aan de sgts staan BURGERLIJKE STAND. Besmettelijke ziekte. De zwijtjesjaRers. Het 40-jaris; jubileum van de Nat. Chr. Geheelonthoudersver. Pére Janvier. Zevende Bach-Concert. R. K. Sportvereen. „Hercules." HAARL. KRACHTSP. VER. HAARLEM Personalia. t Kinderfeest R.-K. Vrouwenbond. Uitslag Tooneelwedstrijd. Güsbert Japlcx. LAATSTE NIEUWS. Mevrouw W. L. Vroomans Le Clercq. f Stormen langs de kust van den Grooten Oceaan. De knoeierijen bij de gemeente* lijke vischvoorziening te Amsterdam. MARKTNIEUWS. Groentemarkt. "N HAARLEM, 16 Februari 1927. Appelen 0.240.60 per K.G.; Peren 0.220.44 per K.G.; Roode Kool f 0.040.10 per stuk; Gele kool 0.030.08 per stuk; Boerenkool 0.15—P.35 per kist; Andijvie 2.305.40 per 100 struik; Knakpeen 0.10 0.24 p. K.G.; Brusselsch lof f 0.240.32 per K.G.; Wit lof ƒ0.08—0.20 per K.G.j Prei 0.040.15 per bos; Selderie 0.03- 0.20 per bos; Spruiten 0.160.32 per K.G.; Zandwordtelen 0.030.04 per K.G.; Uien 0.040.05 per K.G.; Koolrapen J 1.10—1,40 nar 35 K.G. OE JAARVERGADERING. (vervolg) Rekening en verantwoording r boekjaar 1926, /'De winsï- en verliesrekening over het jaar 1926 sloot met een bedrag aan inkom sten en uitgaven van 6.144. De controle-commissie werd voor haar werkzaamheden dank gebracht en de voorzitter hoopte, dat zij nog lange jaren deze functie mocht vervullen. De penningmeester werd gedechargeerd. In de commissie tot het nazien der boe ken voor het jaar 1927 werden benoemd de heeren: Lubbers, Vooges en Wunnubst. Tijdens de korte pauze, die gehouden werd, verklaarde de geestelijk adviseur, Kapelaan Wennen, de symboliek van het vaandel. Bij het fonds op naam bleek, dat het saldo was groot 2171.26. Uit bet jaarverslag van 1926 en het kort overzicht v n't 10-jarig bestaan merkten wij op, dat de vereeniging bij de opriahtiog in 1917 slechts 15 leden telde. In het jaar 1919 werd medegewerkt aan de oprichting van den Nationalen Bond, waarbij de ver eeniging zich aansloot Bij het eerste lustrum werd besloten een vaandel aan te schaffen, waarvan de kos ten door vrijwillige bijdragen van de leden werden bijeengebracht. Als het gewichtigste besluit van het jaar 1926 werd gequalificeerd de afschaffing van de borgstelling. De secretaris merkte op, dat ondanks de steeds meerdere toekenning van bijdragen aan de vereenigingen, de saldi steeds toe namen. Den secretaris werd dank gezegd met krachtig applaus en bij monde van den voorzitter. Voorgesteld werd aan Z. D. H. den Bis schop van Haarlem het volgende telegram te zenden: Aan Z. D. H. Mgr. A. J. Callier. „Afd. Haarlem van den Ned. R. K. Bcnd van Bouwpatroons in jaarvergadering, tevens tweede lustrum-vergadering, bijeen in de tuinzaal van café Brinkmann, geeft uiting van hare gevoeiens van eerbiedige hulde en on- derdangheid aan haren beminden Bisschop. H. J. L. KLEIN SCHIPHORST, Voorz. J P. A. NELISSEN, Secretaris." Na ballotage werden de heeren F. A. Verberne en A. G. Zevenbuizen als le den aangenomen. De voorzitter noemde het een prettig verschijnsel, dat in de laatste vergaderingen steeds nieuwe leden konden worden geïnstalleerd. Bestuursverkiezing. De periodiek aftredende 2de voorzitter en commissaris werden weer herkozen. Rondvraag. Bij de rondvraag werd slechts door den geestelijk adviseur het woord gevoerd, die zeide, dat er alle reden voor dank was voor de vereeniging, dat er plaats was, om den Goeden God dank te brengen voor den goeden geest, die steeds in de vereeniging hee-scht. Deze goede geest, die zich vooral uit in den organisatorischen zin en door het goede beleid van het bestuur. De goede geest uit zich ook in den omgang onder de leden, ondanks de stoornissen, die zich voor deden. Vooral prees Z.Eerwaarde den goeden Roomschen geest, die zich uitte door de dien morgen gehouden H. Communie. Spr. twijfelde niet of deze goede geest was te danken aan hetgeen de psalmist zeide: dat als de heer het huis niet bouwt, bouwen de arbeiders tevergeefs. Spr. de arbeiders hun werk verrichten. Spr. vond alle aanleiding om het Deo Gratio uit te spreken en sprak de hoop uit, dat men steeds op den ingeslagen weg mocht voortgaan. De voorzitter dankte den Geestelijk ad viseur voor het gesprokene. De heer Van Tetering, als voorzitter van de R. K. Middenstandsvereeniging, noem de het een goede gedachte om bij dit 2e lustrum een mijlpaal te slaan. Het was voor de R. K. Middenstandsvereeniging een groote vreugde bij dit 2e lustrum aanwezig te mogen zijn en spr. hoopte, dat men nog lange ja^en met elkaar mocht samen werken en dat zij steeds in he tbelang van de katholieke zaak groote voordeelen, in alle opzichten, mocht afwerpen. De voor zitter repliceerde eveneens met dankwoor den aan den heer van Tetering en sloot hierna met den Christelijken groet deze hoogst geanimeerde jaarvergadering De feestmaaltijd. Na nog een „gezellig onder onsje" te hebben doorgemaakt, ging men aanzitten aan den feestmaaltijd. De heer Klein Schiphorst presideerde den disch en opende de tafel met zijn vreugde uit te spreken over het feit, dat hij thans na tien jaren voorzitter te zijn geweest deze zuiver principiëele organisa tie mocht voorzitten. Spr. prees Z. D. H. den Bisschop, die het voor 10 jaren zoo goed gezien had, toen hij den wensch uitte, dat de aannemers zich zouden organiseeren. De voorz. verwelkomde verder de Eerwaar de heeren adviseurs, het bestuur van den R. K. Middenstandsbond,en meerdere aan wezigen, en sprak den wensch uit, dat de organisatie mocht groeien en bloeien tot in lengte van dagen. Spr. wilde den eersten dronk wijden op de gezondheid van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem en H. M. de Koningin. Tijdens den maaltijd, die zeer aangenaam en smakelijk verliep, werd nog door de navolgende heeren het woord gevoerd: De oud-bonds adviseur. Pastoor van der Hout, die de moeite schetste welke men voor 10 jaren te overwinnen had en het re sultaat thans. Spr. wenschte den bond geluk met zijn voorzitter die een grooten steun voor den bond beteekende. De bondsvoorzitter en Eerste Kamerlid, de heer Fransen, prees de goede verstand houding van de leden en het bestuur over en weer en zeide, dat de aid. Haarleu een afdeeling was, vrij van alle kleinzieligheden, tervijl men zich verheugde tot voorzitter den heer Klein Schiphorst in het dagelijks bestuur te hebben, daar hij een warm verde diger was voor den bond. De Zeereerw. Rector Kok feliciteerde de vereeniging en haar leden en merkte o.m. op, dat een retraite voor de leden hoogst nuttitf zou werken, waarom -spr. verzocht sollicitanten daarvoor, hun namen aan hem op te geven. De heer van Tetering, de voorzitter van den R. K. Middenstandsbond prees het be leid van het bestuur en wenschte de ver eeniging een steeds grooteren groei en bloei toe. De geestelijk adviseur de Weleerw. heer kapelaan Wennen, bracht op dit feest hulde aan de respectievelijke echtgenooten der leden, aan wie het ook voor een niet gering gedeelte te danken was, dat de vereèniging zoo bloeide. De bondscommissaris, de heer Berger,1 wees op de groote werkkracht der Haarlem-, sche afdeeling. Nog werd het woord gevoerd, door den 2en secretaris, de heer van Putten, en de heeren W, J. B. van Liemt, Yoogei. voorzit ter van de R. K. middenstandsvereeniging te Heemstede en den secretaris dezer ver eeniging, den heer Nijman, den heer van He- tem, den penningmeester van den bon$ den heer Wits en de penningmeester van de afdeeling den heer van Buren, verder door de heeren Rings, Metselaar, Coblenz en Krul van Diest. Tijdens den maaltijd kwam van Z. D. H. Mgr. Callier het volgend telegram binnen. „Zeer dankbaar voor de aangeboden hul de, feliciteeren wij de afdeeling met haar 2e Lustrum en wenschen Wij alle leden Gods rijksten zegen voor de toekomst. Bisschop van Haarlem." Bij het eindigen van den maaltijd dankte de heer Klein Schiphorst alle aanwezigen voor hun medewerking en sprak den wensch en de hoop uit, dat de leden altijd hun or ganisatie hoog zouden houden en medewer ken om haar groot en krachtig te maken. Nog zij vermeld: dat de heer Brinkmann op het feest een aardige attentie zond in den vorm- van een fraai versierden en met lampjes geïllumineerden kruiwagen; dat de menu's convocaties en presentie lijst bijzonder goed waren uitgevoerd met een alleszins te waardeeren teekening, ontwor pen door den heer B. Schoonderbeek, [teekenaar) en dat er tijdens den maaltijd een bijzondere verrassing voor de leden was bereid in den vorm van een presentielijst, waarop alle namen der aanwezigen door middel van steendruk waren aangebracht. N. O. G. Voor 1927 bestaat de sub-commissie Haarlem van het Ondersteuningsfonds uit de heeren P. H van der Ley, voorzitter; T. Huisman, vice-\oorzitter, H. van Leeuwen, secretaris, G. J. Bettink, penningmeester en C. Ouedbeek, commissaris. ONDERIW JZERSSP A ARB ANK. De Directie der Hulpspaarbank Haarlem bestaat uit de heeren: M. Mieras, H. Bree- nink, H. Paul en A. H. Bloem. ALG. NED. VERBOND. In de vergadering van de afdeeling Haar lem van het Alg. Ned. Verbond werd het aftredend bestuurslid mej. W. E. Francken, herkozen Als afgevaardigde naar de groeps vergaderingen in 1927 werd gekozen Mr. H. P. Schaap, als plaatsvervangster mej. Fran cken, als tweede plaatsvervanger de beer F. Primo. STATUTEN. De „Staatscourant" bevat de statuten van het Herstellingsoord „De Haarlemsche Bui tenschool" en van „Kunst aan het Volk", beiden alhier. In verband met het een dezer dagen plaats gehad hebbend ongeluk op de spoorbaar aan de Munterslaan, deelde de man, die het klaphekje daar op Zon- en feestdagen be waakt, mede, dat hij wel bereid is daar eiken Burg. en Weth. van Haarlem, gelet op art. 15 der Hinderwet doen te weten, dat W. J. Wallbrink bij H. M. de Koningin in beroep ia gegaan van hunne beschikking d.d, 25 Januari 1927, 7e Afdeeling No. 1/638 (1926), waarbij hem vergunning is gewei gerd tot oprich'ing van een inrichting tot het vervaardigen en herstellen van meu belen, waarbij electrische beweegkracht zal worden aangewend voor de afdeeling ma chinale houtbewerking, tot een gezamenlijk vermogen van 40 P.K. tot het aandrijven van te plaatsen werktuigen op den vloer van de verdieping, gelegen boen den bega- nen grond, in het percee aan de Bakenes- sergracht No. 89, kad. sectie D Nrs, 7261 en 7262. De uitslag van de stemming over de gros lijst voor de Prov. Statenverkiezingen in den kieskring Haa-lem (de kiesvereenigingen te Haarlem, Bloemendaal, Schoten en Zand- voortj is, dat op het politiek advies 291 stemmen zijn uitgebracht. Daarenboven verwierven bij de stemming de candidaten nog de volgende stemmen: 1 2 3 4 5 BOMANS 15 11 3 4 25 HOOG 9 17 11 19 2 v. KESSEL 25 9 8 5 11 .ROOZEN 7 12 19 9 11 v. NEDERHASSELT 2 9 17 21 9 In totaal verkree^ mr. Bomans 1616 stem- men en de heeren Hoog 1350, v. Kessel 10.79, Roozen 751 en v. Nedérhasselt 439 stemmen. Reeds eenigen tijd bestaat er thans ge legenheid, om de belastingen te betalen op de Postkanto-en en het is wel gebleken, dat deze maatregel, die genomen werd, om de wijze van betalen voor de ingezetenen te vergemakkelijken, door het publiek gewaar deerd wordt. In de eerste weken na de openstelling der desbetreffende loketten aan het postkantoor te Haarlem bleek de toeloop grooter te zijn, dan men aanvan kelijk verwacht had en deze toeloop blijft gestadig doorgaan en het aantal ten post kantore belastingbetalende burgers neemt steeds toe. Van een overstelpende drukte is natuurlijk nog geen sp'ake, doch wel is het opgevallen, dat de toeloop soms zeer onregelmatig is. Op sommige dagen kunnen de ambtenaren, zooals men dat pleegt te noemen, het „op hun slofjes af", op andere dagen daarentegen zijn ze van 's morgens tot 's avonds druk in de weer. Ook de drukste uren op den dag ver schillen soms aanmerkelijk. Het zal even wel moeilijk zijn hierin eenigen regelmaat te scheppen, omdat ieder ingezetene betrek kelijk vrij is, den dag van betaling te kie zen. Men verwacht echter, dat het aantal be lastingbetalers ten postkantore, voorname lijk in verband met het over eenige maan den verschijnen van de nieuwe belasting biljetten nog zal toenemen. Te Velsen. Gistermiddag is nabij het viaduct te Vel sen de voerman K„ wonende te IJrauiden- Oost, van een met steenen geladen wagen gevallen. Met een ernstige hoofdwonde werd hij opgenomen en naar het ziekenhuis St Joannes de Deo te Haarlem overgebracht. In den toestand van den 84-jarigen dichter Leo Tepe vanHeemstede, die in het zieken huis St. Joannes de Deo", alhier vertoeft, is een ernstige wending gekomen. De zieke is ihass opnieuw door een beroerte getroffen, welke een verlamming der rechterzijde van het lichaam ten gevolge heeft gehad. Af en toe keert het bewustzijn voor eeni gen tijd terug. Het is den zieke echter niet mogelijk te spreken. Uit voorzorg is hij van de H.H, Sacramen ten der Stervenden voorzien. Hedenmorgen was de toestand, naar omstandigheden, redelijk. Ter gelegenheid van he* 40-jarig jubileum van den heer Revnier van 't Hof als musicus en tevens tei gelegenheid van het feit, dat hij 15 jaar als dirigent vaa Haarl. Tram Fanfare corps werkzaam is, zal Vrijdag 11 Maart a.s. des avonds om 8 uur in de Gem. Concert zaal een feestconcert worden gegeven ter huldiging van den jubilaris. Mishandeling op school. Voor de rechtbank had zich te verant woorden de 53-jarige J- S., onderwijzer te Alkemade, wegens mishandeling van een zijner leerlingen. De jongen had door zijn vreemd gedrag de aandacht getrokken van zekeren B., bij wien hij 's middags zijn bo terham at. B., als getuige gehoord, had ge zien dat de jongen striemen op zijn handen had, die veroorzaakt waren, zooals de jon gen toen vertelde, doordat de onderwijzer hem met een stok geslagen had. De 11-jarige A. B., eveneens als getuige gehoord, vertelde dat hij onder de lesuren met een anderen leerling een klein stoei partijtje had. Hij was daarvoor ook reeds van tevoren gewaarschuwd en tenslotte dopr den onderwijzer uit de bank gehaald. Met een aanwijsstok sloeg S. hem op het hoofd, zoodat de jongen het met zijn handen be schermde. Na het eten was de jongen naar het schoolplein gegaan, om te spelen, zoo als andere middagen. De beklaagde gaf toe dat hij zijn leerling uit de bank had gehaald om hem in den hoek te zetten. Hij had den aanwijsstok in zijn hand, zoodat hij toegaf dat hij den jon gen daarmede geslagen kon hebben, echter niet met de bedoeling hem te mishandelen, maar om een voorbeeld voor de klas te stellen. Verdachte betwijfelde of de bulten en striemen veroorzaakt waren door het slaan; jongens als A. B., die altijd stoeien en ravotten kunnen die op allerlei manieren oploopen. Een andere leerling, C. de V. verklaarde hetzelfde als zijn medeleerling. Verdachte vroeg de rechtbank waarom deze de V. als getuige was opgeroepen; hij zit geheel achter in de klas, terwijl jongens die achter en naast A. B zitten en dus alles hebben ge zien, niet zijn opgeroepen. De vader van de V, is bovendien de verklaarde vijand van verdachte. Verdachte verklaarde verder dat de leerlingen van zijn klas zeer lastig zijn en alle orde en tucht missen. Bij zijn pogingen om het onderwijzend personeel alle gezag, nocdig voor het onderwijs, over de kinderen te geven, stuit hij dikwijls op tegenstand van de ouders. Hij kon pertinent verklaren dat hij niet in drift den jongen in den blin de heeft geslagen. te worden, althans men verwacht een 'groo te opkomst. De toegangsbewijzen zijn dan ook uitslui tend voor de leden verkrijgbaar gesteld, on der toezicht van het bestuur. Schoolui'.voering. De tweede avond van de Toonkunst-mu ziekschool had weer overgroote belangstel ling. Van de kleuters (natuurlijk kreeg ieder zijn applausje) kwamen we al gauw tot de tamelijk ver gevord erden, met wien de leeraren, de heeren De Jong en De Clerck mee-optraden Is critische appreciatie van het werk der leerlingen uitgesloten een appreciatie van het werk der school willen deze uit voeringen toch wekken. En dan is onze mee ning, dat er met zorg en grooten ernst ge streefd wordt naar solide vorming der jon gelui gelijk we vorige week reeds zeiden. Méér zeggen kunnen we niet want zelfs de keuze der stukken, als phasen van in- stiuctieven gang, valt buiten beoordeelingg. We mogen echter niet onvermeld laten, hoe de h-moll-Suite van Bach door de orkest klasse, onder leiding van den heer De Clerck, waardié verklankt werd, niet alleen technisch maar ook naar den geest. (Het verheugt te bemerken dat de leerlingen, al moeten ze natuurlijk de romantiek passeeren hun eigenlijke voeding vinden bij de ware klassieken). Een geweldig applaus was dan ook het gevolg. E. U. Ondertrouwd: 17 Febr.: J. W. Hessen en G. Delissen, T. Kramer en C. C. W. Schulpzand, P. Schornagel en H, H. v. Halem. C. de Bruijne cn P. Akkerman. Getrouwd: 17 Febr.: H. M. Meulenbroek en C. 'Smit. Geboren: 17 Febr,. J. ManksBeers, z. D. N. Jonkerde Jong, d. E. Vrolijk Heesemans, d. 14 Febr.: E. H. de Wilde—Ploeg. d. 15 Febr.: J. S. Stolp— Ploeg, d. Overleden: 15 Febr.: J, P. Hooge, 73 j., M. v. Heemskerkstraat. 16 Febr: E. Veen, 50 jaar, Kamperlaan 17 Febr.: P, Verkerk, 45 jaar, Kamperlaan. In de afgeloopen week, zijn in deze gemeente 4 gevallen van roodvonk en 1 geval van buiktyphus geconstateerd. Voor een perceel in de Gierstraat is gis terenavond een rijwiel ontvreemd. NIEUWE GRACHT 57 - TELEFOON 12066 AFFECTEN - PROLONG ATI EN - COUPONS INCASSO'S - VREEMD GELD - ASSURANTIËN De president las een brief voor van den burgemeester van Alkemade. waaruit bleek, dat S. meer zijn leerlingen sloeg. Hij doet echter meer -oor het onderwijs dan zijn plicht hem oplegt, is een goed onderwijzer maar heeft een driftigen aard. Het hoofd der school had hem vroeger er op gewezen, dat hij de kinderen niet moest slaan. De Officier van Justitie wees op de laffe houding van verdachte, die beweert niet meer te weten of hij dan jongen geslagen heeft of niet; dit oordeelt spr. zwaarder dan het feit, waarvoor verdachte terecht staat. Het is verdachte's eigen schuld dat hij thans op deze plaats voor zijn leerlingen moet verschijnen. Indien hij onmiddellijk had bekend, was het niet noodig geweest de zaak voor de rechtbank te behandelen en de leerlingen tegen hun onderwijzer te doen getuigen. Eisch 40. boete subs. 29 dagen hechtenis. De verdediger, mr. G. C. Krop man, achtte het feit niet overtuigend be wezen. De verklaringen der getuigen zijn niet in alle opzichten éénsluidend o.a. op 't punt, of de geslagen jongen bulten op zijn hoofd had. Indien echter de mishandeling als vast staand wordt aangenomen, meent pl. toch dat men niet moet denken aan het opzet telijk veroorzaken van pijn, doch aan ka stijding. Pl. hoopte op vrijspraak of ont slag van rechtsvervolging. Een eventueele straf zou de hetze van enkele boeren tegen den betrokken onderwijzer nog heftiger maken. De Officier repliceerde; het tuchtrecht, waarover pl. sprak, is door verdachte over schreden. Mishandeling ook indien zij ge pleegd is door een onderwijzer, dient ge straft te worden. Verdachte wees er nogmaals op, dat de geheele zaak gegrond is op een hetze van de ouders tegen hem. Verdachte is streng, omdat het noodig is; de tuchtloosheid heet nu reeds het onderwijs zeer benadeeld; hij behandelt in de 5e klas leerstof, die in de 3e klas onderwezen moet worden. Uitspraak Donderdag 24 Februari a.s. Bij Gelegenheid van het 40-jarig jubileum, hetwelk de afdeeling Haarlem van de Nat. Christ. Geheelonthoudersvereeniging dit jaar viert, is een uitgebreid werkje verschenen van de hand van den heer W. P. J. Overmeer voorzitter van de afdeeling getiteld Bijdra gen en Herinneringen". Dit boekje bevat vele gedenkwaardige bij zonderheden over de ontwikkeling der afdee ling, haar streven en de reeds bereikte re sultaten, waarnaast een aantal bijdragen van de hand van mej. J. M. A. Montijn en de heeren A. H. Beenhakker. E. Boven, G. de Bruin, J. Overbeek en M. Prent. Zeer correct verzorgt is het boekje ver- !ucht met verschillende foto's van het be stuur der afdeeling, bestuurs- en oud-be stuursleden, en verder o.m. van den voorzit ter der Nat. Chr. Geheelonthoudersvereeni ging, Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine, benevens verschillende oude prenten en oenige teekeningen van den teekenaar P. van Looy, uitbeeldend de gevolgen van het on matig gebruik van sterken drank. Aan het eind van zijn historisch overzicht deelt de schrijver verder mede, dat het 40- arig jubileum der afdeeling niet onopge merkt voorbij zal gaan. Waarschijnlijk zal .-en herdenkingsavond georganiseerd worden, waarnaast een bazar. - 1 „ST. RAPHAËL". - Zondag 20 Februari a.s. zal de afdeeling Haarlem van St. Raphael haar jaarlijkschen "eestavond houden. Onder meer zal dan de Zeereerw. heef Pastoor H. J. M. Donders Bonds-adviseur het woord voeren. Het is voor de afdeeling 'n eer, dezen in haar mid den te mogen ontvangen. Verder zal het program gevuld worden door het optreden van den heer en mevrouw René van Duinen, I hetwelk voor de afdeeling een ongekend program is. Het beloofd een drukken avond ■Omtrent père Janvier, den beroemden Franschen redenaar, die hier ter stede voor de leden van Geloof en Wetenschap heeft ge sproken, kunnen wij de volgende bijzonder heden nog mededeelen. Père Janvier, een Breton, is thans zes en zestig jaar oud en ofschoon hij beweert dat hij nu een grijsaard is, beschikt hij nog over een onverwoestbare vitaliteit. Alles sprankelt in hem nog als in zijn jeugdjaren. En aan de rust is hij nog lang niet toe, want hij verzet nog dagelijks enormen arbeid. Twee en twintig jaren lang was hij de ge vierde Vastenprediker in de Notre Dame als opvolger van den beroemden Père Monsa- bré. Ieder jaar sprak hij in de Notre Dame voor een gehoor van veertien duizend men- schen, en zijn metalen stem beheerschte deze ontzaggelijke menigte. s En ook nu nog wil hij van geen loudspeaker weten. Père Janvier is ook de eerste religieus ge weest, die na den oorlog weer in het habijt zijner erde op den kansel is durven verschij nen en die ook niet gerust heeft, alvorens hij het oude klooster der Dominicanen in de rue Faubourg St. Honoré wederom in eere had hersteld. Tweemaal in zijn leven is hij, die den roem en de glorie der Fransche kanselwelsprekend heid voor heel e?n wereld heeft uitgedragen, tusschen een escorte van gendarmes zijn klooster uitgezet, eens in de dagen van Jules Ferry, en later nog eens in de dagen der ty- rannieke kloosterwetten van Combes. Maar zijn Bretonsche gemoedelijkheid heeft hem telkens weer de overwinning doen behalen. In de dagen van het Internationale Eucha ristische Congres te Amsterdam, was hij ook als spreker uitgenoodigd naar Holland te ko men, maar familieomstandigheden beletten hem toen Frankrijk te veilaten. Met te meer bereidwilligheid is hij nu naar Holland geko men voor een kleine tournée, waarop hij over den grooten invloed van Lacordaire zal spre ken, maar waar hij tegelijk de gelegenheid zal aangrijpen om met het katholiek leven en streven in Holland zelf kennis te maken, dat hem in hooge mate interesseert. Dinsdag 22 Februari a.s. om 8 uur wordt het zevende Bach-concert in de Gem. Con certzaal gegeven met medewerking van het Residentie-orkest, onder leiding van Dr. Peter van Anrooy. Als soliste zal dien avond optreden Vera Janacopulos, zang. Het pro gramma luidt als volgt Symphome no. 4 in e kl. t., Op. 98, Joh. Brahms a Allegro non assai, b andante moderato, c allegro giocoso, d allegro ener- gico e passionato. Motette „Jubilate Exsul- tate", W.A. Mozart. Suite, tirée du conte- dancé. „L'oiseau de feu", I. Strawinsky. Introduction, jarden enckanté de Kastcheï et danse de l'oiseau de feu, supplications de l'oiseau, jeu des princesses avee les porm- nes d'or, ronde des prixcesses, danse infernale de tous les sujets de Kastcheï. Liederen a, Air de karassia, b. Ie chef a'armée, c. kopak, M. Moussorgsky. Carua, val romans, ouverture caractéristique, Op. 9, H. Berlioz. Secr. J. Vogel Zijlweg 70 Overveen. Te beginnen met Donderdag zal er met het oog op de a.s. uitvoering twee maal per week geoefend worden en wel Dinsdag-avond en Donderdagsavonds. A.s. Donderdag kan er niet geoefend worden in ons gewone oefenlo kaal, maar mogen we wederom gebruik ma ken van de Gymnastiekzaal van 't R.K. Ly ceum aan den Zijlweg. Leden, die weinige avonden, welke ons nog resten, besteed die goed, opdat we een goed figuur slaan en ook adspirantjes, je beste beentje voorzetten, want daar moet 't nu van komen. Dus Don derdagavond allen half zeven present. Jb. BLANKWATER. HAARLEMSCHE KUNSTKRING. Gisteravond gaf de heer L.H. Grondijs uit Parijs een voordracht met lichtbeelden over de beteekenis der Byzantijnsch-Russische heili genbeelden en het Oost-Christelijk-Denk- beelden. Met een overvloed van materiaal en met een machtige feitenkennis ging spr. den weg na, die er ligt tusschen de Helleensche en de By- zantijnsche kunst. Met talrijke beelden toon de spr. deze ontwikkelingsgang aan en door weefde zijn omvangrijk betoog met een massa interessante bijzonderheden over het ontstaan en de beteekenis der iconen. Waar spr. het had over de Stier en St. Lu cas blijkt hem geheel de bekende symboliek ontgaan te zijn, dat de vier dieren van den profeet vereenzelvigd worden met de vier Evangelisten. 8e GEMEENTELIJK ORGELCONCERT Het programma van het 8ste Gem. Orgel concert op Vrijdag 18 Februari brengt voor de pauze de klassieken Orgelwerken van Muf- fat en Bach (eene bewerking van een der con certen van Vivaldi) en „Et incarnatus est voor sopraan uit de groote Mis van Mozart. Het tweede deel laat de modernen aan het woord. Hélène Ludolph-Geysen zal voordragen „Les Prières" van Caplet George Robert zal spelen werken van Franck en Jongen. DE VEREENIGING VOOR ONDERWIJS AAN ZIEKE EN ZWAKKE KINDEREN TE HAARLEM EN OMSTRE KEN BESTAAT 10 JAAR. Men schrijft ons Dezer dagen is het 10 jaar geleden, dat bovengenoemde vereeniging werd opgericht, in het leven geroepen door de afd. Haarlem van Volksonderwijs. Zij werd echter dadelijk een zelfstandige vereeniging en is in die 10 jaar sterk in be teekenis toegenomen. Alleen de financiën laten dat reeds zien. Gingen het eerste jaar de uitgaven over ruim 300.— (ook het tweede jaar werd de ƒ400.— nog niet bereikt) het laatste jaar gingen deze over het 10-voudige over ruim ƒ3000.— Het eerste jaar kregen 8 kinderen, allen slechts korten tijd, les, het laatste jaar 34, waarvan er 14 het geheele jaar door onderwijs ontvingen. Van alle scholen krijgen wij de aanvragen, wij hadden er het afgeloopen jaar 15 van verschillende openbare scholen, 13 van on derscheiden R.K. scholen, 1 van een Doops gezinde school en 5 van christ. scholen. Wanneer de les niet door den dokter wordt aangevraagd, stellen wij ons eerst met dezen in verbinding, daar er tegen diens advies geen huisonderwijs gegeven wordt. Iedere leerling ontvangt 2 lessen per week. En wie betaalt al die lessen? Ja, de ver eeniging uit haar inkomsten en deze zijn de gelukkig steeds groeiende subsidie der C-em. Haarlem, die der gem. Heemstede en Schoten, bijdragen van verschillende schoolbesturen en instellingen en verder van particulieren. Maar er is steeds geldgebrek, wij moeten dikwijls een geval wat laten wachten, omdat het eigenlijk 'niet eer kan en dat moest toch tit. Heeft iemand lust bij gelegenheid van het 10-jarig bestaan een der bestuursleden U verrats en met een gift of een toezegging van een jaarlijksche contributie? Onze voor zitter is, Dr. E.S. Frank, van Eesenstraat 12, de penningmeesteresse mevrouw H. Troe, geb. Lugten, Prinsessekade 15, (op het oogenblik uitstedig) de secretaresse mevr. A.M. van Benthem Jutting geb. Hoog, Mr. Cornelisstraat 1C8. MAKELAARSBEVORDERING. Bij dè Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Haarlem en Omstreken is ingeko men een verzoek van de Arrondissements- Rechtbank te Haarlem, om advies uit te brengen betreffende de beëediging van de navolgende personen als makelaar in de achter hun naam vermelde vakken 1. Th. D. Smit, wonende te Haarlem, Kruisstraat 14, als makelaar in roerende en onroerende goederen 2. C.J. Dekker, wonende te Heemstede, Pijlslaan 103, als makelaar in tnachineriëen en gereedschap pen 3. W. Biesheuvel Azoon, wonende te Haarlemmerliede c.a., als makelaar in on roerende goederen, landerijen en huizen 4. A. van Lennep, wonende te Heemstede, Spruitenboschstraat 4, als makelaar in as surantiën. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN. De eerstvolgende vergadering der Kamer van Koophandel zal niet gehouden worden op Dinsdag 1 Maart a.s., doch op Dinsdag 15 Maart 1927. Een en ander staat in verband met het feit, dat alle gegevens, benoodigd voor het jaarverslag, nog niet zijn binnen- gekomen- TH Zaterdag 19 en Zondag 20 Februari 1927 hebben de sluitingswedstrijderl worstelen en gewichtheffen plaats om den Kikkertbeker voor het Seizoen 1926—'27, onder leiding van de Haarl. Krachtsp. Vereen. Haarlem in ge bouw Olympia, Kinderhuissingel. Alleen de Krachtsportvereenigingen, welke in District Noord-Holland gevestigd zijn, kunnen aan bovengenoemde wedstrijden deel nemen. De beker moet 2 keer achtereen of 3 keer in 't geheel worden gewonnen door de vereeniging, welke het hoogste aantal punten uit de wedstrijden weet te behalen om defi nitief bezitster van den beker te zijn. Mo menteel staat de Amsterdamsche krachtsp. Vereen. Hercules aan het hoofd met 55 pun ten. In totaal nemen 65 athleten deel aan deze wedstrijden, waaronder vele nationale en pro vinciale kampioenen, o.a. de Wolf, Scheffer, Sint, de Ruiter, Eillebrecht, Simonis, de Korver e.a. De beker staat ter bezichtiging in de étalage van het Sigarenmagazijn hoek Korte Veer- straat en Spaarne. werd. Een stuk vol goeden humor en eecht typische Friesche gezegden. Zang en declamaties sloten den goed ge slaagden avond. ■s 24 Februari a.s. hoopt de heer Tj. de Groot te Schoten den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar geleden als zeilmaker in dienst trad bij de Ned. Spoorwegen C. W. S. ie Haarlem. j i i/ In de groote zaal van St. Bavo werd giste-» renmiddag het kinderfeest gehouden van dea R. K. Vrouwenbond. De kinderen der leden vulden de zaal geheel. De presidente, mej. F. A. M, Peeters, heette de jonge gasten wel- kod en spoorde hen aan later als zij den leeftijd bereikt hebben, ijverige leden te wor den van den R. K. Vrouwenbond. Een luia gezongen „Lang zal zij leven" bewees dat mejuffrouw ook bij de toekomstige leden, geen onbekende is. De „Amfllmin" draaide eemge films, o.a. „Als de klokken luidenenkele aardige dierenfilms en g<"appige trucfilms, die in volle aandacht gevolgd werden. Zang en mu ziek zorgden voor afwisseling, terwijl de ver schillende tractaties het succes van het feest volkomen maakten. HET ONDERWIJS IN HUISHOUDELIJ KE VAKKEN. Door het bestuur der afd. Haarlem der Ned. Vereeniging van Huisvrouwen is aan den raad een verzoek gericht, het daarheen te leiden, dat in het leerplan der Middelbare school voor Meisjes met 5-jarigen cursus wordt opgenomen het onderwijs in de huishou delijke vakken. In hun prae-advies op dit verzoek deeleu B. en W. mede, dat een toevoeging dier vak ken geenszins in overeenstemming zou zijn te achten njet het eigenlijk karakter der bestaan de Meisjesschool, omdat de opleiding aan de ze inrichting uitsluitend beoogt het verstrek ken van algemeen middelbaar onderwijs. B. en W. achten de gevraagde ingrijpende veranderingen in het leerplan noch in het be lang der inrichting, noch in dat der leerling en en stellen daarom voor, afwijzend op het v. r- zoek te beschikken. De uitslagen van den tooneelwedstrijd uitgeschreven door de Geheel Onthouders Vereeniging „Nieuw Leven" is: lste prijs een zilveren lauwertak en 100 gulden „Nut en Genoegen uit Amsterdam met „Het Zevende Gebod". 2e prijs, een verguld zilveren medaille en 60 gulden „Joan van Scorel" uit Schoort met „Op den Terugweg". 3de prijs, een zilveren medaille en 40 gul den „Kunst naar Kracht" uit St. Pancras met „Blank en Bruin". Eereprijs voor de beste Nederlandsen® uitspraak: „Nut en Genoegen". Eereprijs voor het beste samenspelj «Nut en Genoegen". Eereprijs voor het beste kapwerk: „Nut en Genoegen". Personeele prijs voor den besten tooneel- speler: dc heer E. Bruyne van „Nut en Ge noegen" als Bart. Personeele prijs voor de beste tooneel- speelster: mej. M. van Hilst van „Nut en. Genoegen" als Lotte. Personeele prijs voor de best gespeelde heeren-bijrol: de heer Monnoury van „Nut en Genoegen" als Richaudet. Personeele prijs van de best gesepelde dames-bijrol: Mevrouw A. ^Monnoury—-Coi- nax van „Nut en Genoegen" als Antoinette Ricaudet. n Extra publiekprijs: „Nut en Genoegen Prijs voor de beste rolkennis: „Joan van Scorel" uit Schoorl. In het Concertgebouw organiseerde de Friesche vereeniging Gijsbert Japicx een feestelijke bijeenkomst waar Barend en Martsje v. d. Veen een tooneel- en voor drachtenavond gaven. „De schuldige", het eerste stukje, na de opening, door den heer S. Metz, een tragedie in één bedrijf werd op uitstekende wijze ver tolkt. Op bewonderenswaardige wijze wer den de dubbelrollen gespeeld en de voor dracht boeide de aanwezigen tot het einde. Het was goede kunst, die de beide Frie zen in dit stuk te genieten gaven. De vroolijke zang en declamatie vielen zeer in den smaak der aanwezigen. Nog meer werd er gelachen om „De mis lukte reis", waarin B. v. d. Veen een een voudige boer was en zijn echtgenoote een bitse Xantippe, die met al haar zwartgallig heid den boer mniet uit zijn hemeur kon bren gen. Vooral het moment met den zakdoek was zeer goed. „De oomzegger" was het tweede blijspel, dat_eveueeus op uitstekende wijze gegeven Te Hyères is op 70jarigen leeftijd over leden mevrouw W. L. Vroomans—Le Clercq die een der eerste pogingen deed tot op richting der H. Landstichting te Nijmegen. Zij verbleef den laatsten tijd te Hyères, waar zij zich verdienstelijk maakte door opgravingen van overblijfselen uit den Ro- meinschen tijd NEW-YORK 17 Februari. Gistere» hebben langs de kust van den Grooten Oceaan hevige stormen gewoed, welke be langrijke schade en verlies van menschen- levens hebben veroorzaakt Bij een aard- schuiving 70 mijl van Preston in Caliornië werden 5 personen gedood, 5 anderen wor den nog vermist Te San Antonio is een trein door een brug gezakt en in de rivier gevallen. 2 Reizigers werden gedood. AMSTERDAM 17 Febr. De 4e Ka-, mer der Rechtbank alhier, deed heden uit spraak in de zaken, welke voor 14 dagen! in deze kamer dienden met betrekking tof de ernstige knoeierijen gedurende een aan tal jaren gepleegd door eenige employé's ten. nadeele van de afdeeling Vleechvoorziening van den Centralen Dienst van de levens middelenvoorziening van Amsterdam, in welken dienst deze menschen zijn geweest. Zoo werden de 26-iavige P. A S., en de 28- jarige M, J. B. respect, opzichter-afslager nadeele van de afdeeling vischvoorziening elk tot 3 jaar gevangenisstraf met aftrek van 3 maanden preventieve hechtenis ver oordeeld. Voorts werden de 28-jarige K. W. de 27-jarige S. W. beiden gewezen visch- verkoopers bij de gemeentelijke vischver- kooping veroordeeld elk tot 5 maanden ge vangenisstraf met aftrek van 3 maanden hechtenis.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2