Radio-Omroep. Hstkind van de heide Kart?'naai Dubois van Parijs vertoeft te Rome. Vermoed wordt, dat Z Ein. bij het "ticann besprekingen houdt over de kwestie van de Action rancaise. Een rranschen cogimunistischen afgevaardigde Cachln is e toegang tot Zv, itseriand ontzegd. Bijzonderheden over de aardbeving kn Z. O. Europa. Onder de Radio-berichten: De begrooting voor 1927 in den Duitschen Rijksdag. Een rede van minister Kohier. Geen rede tot pessimisme. fiet Duitsch-f rnnsche handelsverdrag met drie maanden verlengd. Een aardbeving bij Kamsjatka. GEM. BUITENL. BERICHTEN 3INNENLANDSCH NIEUWS. Afschaffing Zomertijd. Veroordeeling van Indische communisten. A. I. Witmans. t Int. Telegrafistenwedstrijd te Comö. Het geheim Utrechtsche rapport. De hoktijd voor kooi-eenden. Nederl. Roomsche Reisvereen. Belastingbetaling op Postkantoren. De hofhouding van Prinses Juliana. Doodelijke mijnongevallen. Wijk-(stedenverwarming. Mgr. L. Schioppa. De doodstraf in Ned<-Indië. De Rijwielbelasting in de maand Januari 1927. Henri ter Hall bedankt voor een Staten-candidatuur. DRANKBESTRIJDING. R.K. Spoor-, tram- en Van C md Loos-mannen gehel- onthouders. LUCHTVERKEER. De Pinedo. FEUILLETON. Kardinaal" Dubois te Rome, Kardinaal Dubois, aartsbisschop van Pa- rijSj is te Rome aangekomen en werd gis teren dcor Z. H. den Paus ontvangen. Het verluidt dat de kwestie van de „Action Lramjaise zal ter sprake komen. Spioncage voor Frankrijk. Terzake van spionnage werd door den Strafsenaat van et Rijksgerecht alhier tot 6 jaar tuchthuisstraf en 10 jaar eerverlies veroordeeld de schipper Martin Hofmann uit Mainz, die belangijke documenten be treffende de Duit=che marine had weten te ontvq^emden, welke hij ter kennis van den Franschen Inlichtingendienst had gebracht. Cachin in Zwitserland. - De „Humanité" meldt dat de communis tische afgevaardigde Ocfcin, die Parijs had verlaten cm zich via Zwitserland naar Roe menië te begeven, te Parijs is teruggekeerd, omdat hem het reizen door Zwitserland door de Zwitsersche autoriteiten geweigerd was. Cachin zal zich via Duitschland naar Roemenië begeven. De bezetting der Staatsfuncties. De secretaris-generaal -an de Fascistische Partij heeft te Milaan een redevoering ge houden, waarin hij verklaarde, dat alle staatsfuncties, zoowel de hooge als de lage, door fascisten moeten en ook zullen worden bezet. In de toekomst zal evenwel moeten blijken of de daarvoor aangewezen personen geschikt ziin en indien blijkt, dat er ook huiten de Fascistische Partij betere krachten zijn, dan moeten de fascisten niet denken, dat zij de functies op den duur 'zullen blij ven bezetten. De overheidsambtenaren moe ten in de eerste plaats eerlijk en betrouw baar zijn. Schip vergaan. De Fransche bladen pubücëcren een tele gram uit Ragusa. dat het Zuid-Slavische s.s. ..Izabran voor Catlaro schipbreuk heeft ge leden. Waarschijnlijk zijn er talrijke slacht offers. De aardbeving op den Balkan. Via Weenen wordt thans wat meer be- end over de natuurcatastrofe, welke het koninkrijk der Serviërs, Kroaten en Slowe- nan heeft getroffen. Meer en meer blijkt, dat de aardbeving een bijzonder heltig karakter heeft gehad. Vooral Dalmatië heef' zwaar te lijden ge had. In de voorafgaande dagen woedden hevige sneeuwstormen, zoodat talrijke dor pen totaal van het vefkeer waren afgeslo ten. Zij verkeoren thans in den grootsten nood, daar velt huizen zijn ingestort. De regeering heeft maatregelen genomen om de zwaar getroffen bevolking te hulp te komen, aangezien het uitbreken van een hongersnood dreigt. Te Mostar (ten Z.W. van Serajewo) duur de de aardbeving niet minder dan tien se cenden, gedurende welke geweldige schade werd aangericht aan talrijke openbare en particuliere gsbouv en. Bij een aardverschui ving te Serajewo kwamen 12 personen om; geweldige rotsblokken stortten van de berg hellingen in het dal. De bevolking in het geheele land is door een panischen schrik bevangen. Uit de te Weenen ingekomen berichten wordt afgeleid, dat de aardbeving in Zuid- Slavië alle dergelijke rampen overtreft, welke in de laatste 50 jaar in Z.O. Europa zijn voorgekomen. In het getroffen gebied (Dalmatië en Her- zegowirej vormden zich dadelijk benden, die de wanhopige bevolking begonnen uit te plunderen zoodat de regeering in allerijl sterke militaire detachementen heeft uitge- zonden om tegen die hyena'i op te treden en tevens om streken, waar gevaar dreigde tengevolge van aardve. schuivingen enz., af .te zetten. Uit dan aarc^van de zaak loopen de be richten over het aantal dooden en gewon den sterk uiteen; de eerste telegrammen noemden zelfs het cii'sr 603. De materieel' schade wordt voorloopig geschat op een miliioen dinar. Wegens de vernieling van telefoon- en telegraafverbindingen is het on mogelijk voorloopig een ;uist beeld te krij gen van tien omvang van de catastrofe; maar wat reeds bekend is. w,tst er we! op, dat men hier te doer heeft met een ramp. die een zware bep-oeving zal blij::en voor bet jonge koninkrijk en zware eischen zal stellen aan zijn economische krachten om de geteisterde bevolking voor ondergang te be hoeden. De Presidentsverkiezing in de V. S. Dr. Butler, de president der Columbia Universiteit heeft in repuLlikeinscbe krin gen in den staat Ni w York opzien gebaard door zijn verklaring, dat hij niet voorner.er.s was zich door de republikeinen candidaat te laten stellen voor de presidentsverkiezing in 1928. De ontwapening ter zee. Commentaar leverend op het Fransche ant woord nopens de ontwapening, verklaarde Kellogg, dat daaiuit misverstanden biei-icn ten aanzien van de strekking der Ameri- kaansche voorstellen Hij zeide dat uitstel voor on bepaalden tijd der pogingen om den ^vlootaar.bouw tegen te gaan, een ernstigen slag zou toebrengen aan de heele zaak der ontwapening en sprak de hoop uit, dat Frankrijk er roe zal medewerken om vóór het eind der conferentie van Genève tot overeenstemming te komtn. De strijd in Nicaragua Minister Wilbur heeft aan de leden van de commissie voor bu'tenlandsche zaken van het Representantenhuis meegedeeld, dat de gewapende macht de- V. S. op Nicaragu- aansch gebied omvat 5 kruisers, 5 des troyers. 1 mijnenveger, 196 officieren en 3068 manschappen. De Nicaraguaansche legatie ontkent, dat de regeering van Diaz zich bereid heeft ver klaard een compromis te sluiten met de liberalen van Sacasa. De liberalen zetten hun offensieve operatie m het gebied van Matagalpa voort met een dagelijks toene mende troepenmacht. De buitenlanders zijn uit die stad gevlucht. De havenstaking te Colombo. De havenarbeidersstaking breidt zich uit. Gisteren hebben ook de arbeiders, die de kranen bedienen, het werk neergelegd. De handel ondervindt veel belemmering. Aan verscheiden scheper, is aangeraden Colombo niet aan te doen. Andere schepen zijn zon der te lossen vertrokken. Het Britsch-Cfcineesche conflict. O'Malley heeft medegedeeld, dat Tsjen in den morgen van 14 Februari een aantal ver klaringen aflegde, die in het bijzonder liepen over de redevoering van Chamberlain en over het onderwerp der waarborgen. Door de verklaring werd een nieuwe toestand ge schapen en de overeenkomst werd niet pe- teekend. daar O'Malley het noodzakelijk oordeelde den nieuwen toestand aan Cham berlain uiteen te zetten, opdat deze een be sluit zou kunnen nemen. O'Mallev blijft te Hankau in afwachting van nieuwe instruc ties. Britsch-Indische troepen aangekomen. Er zijn te Sjanghai twee bataljons Indi sche troepen aangekomen. HET BOEK VAN CHURCHILL. Groot opzien is gewekt door onthullingen van Churchill in zijn derde boek over den oorlog betreffende muiterijen in het Fran sche leger in 1917, van welk binnenkort verschijnend werk de „Times' uittreksels geeft. Volgens Churchill zouden er muiterijen eenige van zeer gevaarlijken aard zijn voorgekomen bij 16 verschillende leger corpsen en waren daarbij sommige der beste troepen betrokken. Divisies zouden solda- tenraden gekozen hebben en heele regimen ten zouden op weg zijn gegaan naar Parijs om een vrede door onderhandeling en mee; verlof te eischen. Er was, zoo vertelt Chur chill verder, vóór de revolutie een Russi sche legermacht van ongeveer 15.000 man infanterie naar Frankrijk gezonden om er uitgerust en bewapend te worden. Deze mannen waren aangetast door de politieke ontwikkeling in hun eigen land. Bij meer derheid van stemmen hadden deze Russen besloten deel te nemen aan den slag van 16 April. Tie zouden, volgens Churchill, door de Franschen op roekelooze wijze zijn gebe zigd en er zouden er bijna 6000 gedood of gewend zijn. De overlevenden zouden in openlijk verzet zijn gekomen. De Fransche minister van oorlog Hainle- vé, die ook :n 1917 deze functie bekleed de, heeft in een interview met den Parij- schen correspondent van de British United Press verklaard, dat het verhaal van Chur chill door zijn beknepten vorm niet kan ïalaten aan deze gebeurtenissen een grootcr dramatisch karakter te geven dan zij wer kelijk hadden. Er was niet meer dan een vage neiging bij „heele regimenten" om naar Parijs te trekken. Er waren inderdaad nadrukkelijke weigeringen /tm naar de gelederen terug te Ueeren en heftige eischen inzake verlof betooginger. die evenwel bezwaarlijk tra- gisph konden geworden zijn daar het pood- zakclijk was ze te belatten vóór ze zich langs het he.'le front uitbreidden. Cm deze pijnlijke gebeurtenissen tot haar ware be- teekenis terug te brengen, behoeft er, zoo ging Painlevé voort, slechts aan herinnerd te worden, dat na vijf weken, de tucht in het leger weer geheel hersteld was. Helaas moest maarschalk Pétain machtiging geven tot 23 executies, maar daarbij dient te wor den bedacht dat cr een leger van 4.000.000 man en een front van meer dan 200 Eng. mijlen-op het spel stonden. Wat de Russen betrof wees Painlevé er op, dat deze op 16 April en volgende dagen dapper vochten. Hun verliezen waren zeker zwaar maar niet zwaarder dan die der aan 'den strijd deelnemende Fransche divisies. Tijdens den slag had er geen rebellie in de Russische gelederen plaats maar de Russi sche revolutionaire invloed, welke cischte, lat de officieren door de manschappen zou den worden gekozen, won veld en het con tact met deze troepen zou voor de Fransche soldaten hoogst ongewenscht geweest zijn. Het was daarom noodig twee Russische bri gades over te brengen naar een concentra tiekamp te Courtine. In dat kamp braken in Juni onlusten onder de manschappen uit. Zij weigerde officieren te erkennen en de Russische generaal moest ten slotte artil lerie gebruiken, waardoor een aantal mui ters gewond werden. DE MIST HOUDT AAN. Hoewel minder dicht dan gedurende de laatste vijf dagen, is de mist boven Londen en vele deelen van Engeland blijven hangen. Wegens het buitengewoon slechte zicht in het Engelsche Kanaal, waar ongeveer 100 stoomschepen voor anker lagen, was de minister van de luchtvaart, Sir Samuel Hoare, die door de lucht uit Parijs zou te- rugkeeren van zijn vlucht naar Indië, ge noopt zijn reis uit te stellen. Volgens de „Evening Standard" zijn gis termiddag de Kanaaldiensten uit Folkesto ne, nadat de mist was minder dik was ge worden, hervat Te 4 uur vertrok een Ka naalboot naar Calais met 500 reizigeTs en een ander naar Boulogne. Ook op 'de Duitsche kust hangt een zware mist, die gevaar oplevert. Uit Hamburg bijv. wordt gemeld, dat daar een ongewoon dichte nevel hangt, waardoor de scheepvaart ernstige belemmering onder vindt. Sinds Maandagavond zijn in het ge heel slechts 25 stoomschepen, het tiende deel van het normale verkeer, binnengeloo- pen. Vele van die schepen droegen boven dien de sporen van min of meer zware bot singen. DE WERKTIJD IN DE MIJNEN. In den Pruisischen landdag diende afg. Sobottka (comm.) een voorstel in om den werktijd in de mijnen tot zeven uur en dien boven den grond tot acht uur te ver minderen. Hij motiveerde dit voorstel, naar het W. B. meldt, met de verklaring, dat het personeel in de mijnen den laatsten tijd met ca 6 pet, is verminderd, de productie in denzelfden tijd daarentegen met ruim 5 pet. is toegenomen, terwijl de loonen ge lijk woiden voorkomen. Afg. Otter (soc.-dem.) betoogt, dat de vakvereenigingen het overwerkcontract reeds hebben opgezegd en dat bet commu nistische voorstel dus open deuren intrapt. Afg. Steger (centrum) acht het voorstel bedenkelijk', ook de communisten moeten nu toch eindelijk eens rekening houden met de feiten en erkennen, dat de beperking van den werktijd in de mijnen slechts inter nationaal kan worden geregeld. Het voorstel wordt daarna ver-wezen naar de commisae voor handelsaangelegenheden. DE MEMOIRES VAN POINCARé. Een uitgever te München heeft geweigerd een Duitsche uitgave te bezorgen van de nf moires van Poincaré of van uittreksels ruit. Hij schrijft in zijn antwoord de energie an Poincaré te waardeeren, waarmede deze Frankrijk dient, en hij zou hem ook ichting toedragen, indien Poincaré als eerlijk tegenstander met reine wapenen had gestre den. „Daar hem- echter ook het ergste mid- lel goed genoeg is om Duitschland te wur- 'en wil ik niets met hem te doen hebben." EEN ZEDELIJKHEIDSVOORSCHRIFT. De Hongaarsche minister van binnenland- che zaken heeft de openbare zedelijkheid ;ereglementf erd, door o.a. den strijd aan te binden tegen korte rokken, vleeschkleurige 'cousen enz. En het blijft niet bij woorden: dezer dagen verden zes meisjes-leerlingen van de zesde 'tlasse van het gymnasium te Boedapest naar huis gestuurd, omdat zij knievrije rokken, vleeschkleurige kousen en opvallende siepa- 'en droegen. Zii kregen de boodschap mee laar huis, dat zij het onderwijs alleen moch ten volgen, als zij zwarte kousen en lange okken droegen en haar sieraden aflegden. De politie heeft het recht gekregen het icdelijk gehalte van opvoeringen in schouw burgen te beoordeelen. De theaterdirecties enz. zijn opgekomen tegen deze censuur door lagere pchliqorganen. In de dancings is men eenvoudig de watt- hoop nabij; het eerste artikel van het m.inis- ieriecle besluit toch wijst op den nadeeligen 'nvloed, weiken uitheemsche dansen op de ■eden uitoefenen. Charlestons, tango's en black bottoms zijn ten doode opgeschreven! De Centrale afdteling van de Tweede Ka mer heelt besloten. Vrijdag 18 Februari te één uur in de afdeelingen een aantal wets ontwerpen te do^n onderzoeken, benevens het wetsvoorstel-Braat tot afschaffing van den zomertijd Interpellaticyerzoek-De Visset toegestaan. Aan den communist De Visser si Woens dag door de Tweede Kamer verlof verieenu tot het richten van vragen aan den minister van Koloniën betreffende de vervolging en de massa-interr.eering van communisten in Indonesië en aan den minister van Marine a.i., betreffende het zenden in dezen tijd van spanning van den kruiser „Sumatra" naar Sjanghai. Deze interpellaties zullen op een nader te bepalen dag werden gehouden. Ten aanzien van het eerste interpellatie- verzoek verzocht de heer Joekes V.D. de interpellatie eerst dun te doen houden, wan- neer alle gegevens om zich eer. oordeel feja' gaf de Zeereerw. Pater v. 3, Tempel vormen, ter beschikking staan, hetgeen thans nog niet het geval is, en nadat de Volksraad gelegenheid zal hefcben gehad daarover te beraadslagen. Te Leiden is plotseling op 65-jarigen leeftijd overleden de heer A. I. Witmans, oud-deurwaarder van 's rijksbelastingen, se cretaris van de Huurcommissie, van de Gem. Woningsticiiting en lid ran den Raad. De heer Witmans was een geboren en ge togen Leidenaar en genoot in Leiden groote populariteit. Hij had van 1901 tot 1907 voor de Liberale Partij reeds zitting in den Raad en moest toen wegens overplaatsing naar Den Haag daarvoor bedanken. Na in Leiden te zijn teruggekeerd, werd hij 25 Mei 1923 weer gekozen tot lid van den raad, als ver tegenwoordiger van de democratische partij. Maatregelen gevraagd om niet mede te werken. Het lid der Tweede Kamer de heer Van Braambeek heeft tot den minister van Wa terstaat de volgende vragen gericht: 1. Weet de minister, dat het hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie een uitnoodigmg aan de Ilaliaansche regeering heeft ontvan gen et. aanvaard om het Nederlandsche per soneel Ie doen deelnemen aan een inter nationalen telegrafistenwedstrijd te Como? 2. Weet de minister, dat de kerkelijke, neutra'e en moderne bonden in Nederland besloten hebben zich van elke medewerking aan dezen wedstrijd te onthouden en hun leden zullen opwekken eveneens zoo te handelen, op £rond van het feit, dat door de maatregelen der Ilaliaansche regeering het personeel in staatsdienst en den overigen arbeiders elke vrijheid tot deelneming aan de arbeidersbeweging is ontnomen? 3. Zoo ja acht de minister het dan niet gewenscht, dat ook de regeering haar mede werking in dezen niet verleent, door het treffen van bijzondere maatregelen? Een aanklacht tegen den leider der Soc.-Dem. raadsfractie. Naar de „Stand." verneemt, heeft het anti-revolutionaire Utrechtsche raadslid, de heer M. J. P- Vermooten, bij den officier van justitie een aanklacht ingediend we gens het aantasten in eer en goeden naam tegen het soc.-dem. raadslid J. Reynders. Deze aanklacht houdt verband met de Utrechtsche publicatie-kwestie. De Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland hebben bepaald dat de kooi man in 1927 verplicht is de kooieenden op gesloten of gehokt te houden van 1 Juli Tot en met 15 September 1927. In het hotel „De Witte Brug" te 's-Gra- venhage hield j.l. Zondag onder presidium van den algemeen voorzitter, den heer B. Stumpel van Amsterdam, de Nederlandsche Roomsche Reisvereeniging hare algcmcene vergadering. Op drie na hadden alle afdeelingen hun afgevaardigden gezonden, terwijl uit ver scheidene plaatsen tal van belangstellenden waren gekomen, zoodat de vergadering door ruim 200 personen bezocht was. Uit het verslag der algemeen secretaresse mej. A. Everling bleek, dat in het afgeloo- pen jaar het ledental met ruim duizend le den gestegen was, waardoor in totaal de vereeniging thans nieer dan 4000 leden telt. Ook het financieel verslag was niet ongun stig, het sloot met een flink batig saldo. Wat betreft de door de vereeniging uit gevoerde buitenlandsche reizen kon worden medegedeeld, dat in 1926 gehouden zijn 20 reizen met totaal 466 dealncmcrs. Vooral vermelding verdient een propa- ganda-reis naar Lourdes en een propaganda- reis naar Rome, ieder met ruim 100 deel nemers. Behalve deze beide zijn ook reizen naar Lourdes en Rome, Zwitserland, België en Duitschland uitgevoerd met kleinere groepen. De verslagen werden allen door de ver gadering goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing werden de hee- ren B. Stumpel, C. Koenraad en P Dieges herkozen, terwijl gekozen werd in de vaca- ture-v. Royen de heer M. v. d. Berghe uit Nijmegen. De heer B. Stumpel werd tot algemeen voorzitter herbenoemd. De vergadering hechtte hare goedkeuring aan een bestuursvoorstel, om jongelieden van 15 tot 18 jaar als adspirant-lid toe te laten, zulks om de mogelijkheid^tot het or- ganiseeren van speciale onderwijskundige jeugdreizen mogelijk te maken. Voor de organisatie dezer reizA zal met bevoegde jeugdorganisators worden over- legd. Medegedeeld werd dat het orgaan dc vereeniging in het vervolg (niet uitzonden; in de vier wintermaanden, waarin het o de maand verschijnt) elke veertien dag- verschijnen zal. Verschillende afdeelingsvoorstellen, de in wendige organisatie der vereeniging raken de, werden behandeld en overeenkomstig de prae-adviezen van het hoofdbestuur aange nomen. Besloten werd dat in afdeelingen, die fi nancieel niet krachtig genoeg zijn voor een stevige propaganda ,het hoofdbestuur za! bijspringen. Bepaald werd ten slotte dat de volgende algemeene vergadering zal plaats 'nebben te Roterdam. Een gemeenschappelijke maalijd en e.en amusante feestavond besloten den welbe- steden dag. Op dezen feestavond traden een aantal fraaie reidansen te zien gaven Voor- sche katholieke studentenwereld op, die een aantal fraaie reidansen e zien gaven. Voor- O.P. een korte uiteenzetting van het werk van Heemvaart, in het algemeen en de be- teekenis van het werk dezer reidansers en danseressen in het bijzonder De uitvoering dezer dansen verhoogde niet weinig de be- teekenis van dezen avond. Openstelling In het geheele land op 1 Juli. Het Hbld. verneemt, dat het welslagen van de proef, die in de provincie Noord- Hollaiyd (uitgezonderd het Gooi) genomen is met belastingbetaling op de postkanto ren, geleid heeft tot de ernstige overweging, de gelegenheid daartoe in het geheele land open te stellen van 1 Juli af. De koningin heeft met ingang van 12 April a.s. tijdelijk benoemd tot hofdame van prinses Juliana jonkvr. A, M. baro nesse Bentinck, en bevorderd tot kamer heer in buitengewonen dienst ter beschik king van de prinses, den kamerjonker mr, J. C. baron Baud, referendaris ter gemeen te-secretarie te 's-Gravenhage. Baron Baud zal met zijn gezin dc villa „Hoog Cale" te Katwijk aan Zee betrek ken gedurende het verblijf der prinses al daar. Gelukkig laagterecord. In 1926 is over de ongevallen in de Ne derlandsche mijnen menig woord geschreven en gesproken. Over het algemeen gold de meening, dat het aantal ongevallen en in het bijzonder het aantal doodelijke ongeval lenin onze mijnen voortdurend toenam. Het had in 1925 en begin 1926 een hoogte bereikt als nooit te voren. Met deze cijfers tot grondslag werd door de mijnwerkers organisaties een actiiTgevoerd voor uitbrei ding van het aantal arbeiderscontroieurs. Zoo werd de meening levendig gehouden, dat het met vde veiligheid in de Ned. mijnen slecht was gesteld Hoe groot het aantal doodeliike ongeval len is, dat sinds 1921 in de Ned. mijnen heeft plaats gehad, geeft het volgende over zicht aan: aantal doodelijke ongevallen: Jaar: ondergronds: bovengronds: totaal: 1921 25 6 31 1922 20 6 26 1923 31 4 35 1924 26 5 31 1925 39 4 43 1926 30 5 35 De in dit staatje aangegeven totale aan tallen kunnij evenwel geen maatstaf vor men voor de veiligheid in onze mijnen Al leen gemiddelde cijfers, waarbij rekening wordt gehouden met het aantal mijnarbei ders en de productie van steenkool, kun nen lfler dienst doen De volgende staat geeft deze cijfers: Aantal doodelijke onder- en bovengr. mijnongevallen Jaar: per 10.000 arb.: per mill, t prod.: 1921 11.82 7.73 1922 10.08 5.67 1923 12 81 6.62 1924 10.30 5.29 1925 14.04 6.31 1926 11.02 4.04 Als in aanmerking wordt genomen, dat het doodelijke ongevallen-cijfer in de mijnen per 10.000 arbeiders over de geheele wereld bedraagt ongeveer 15.50 en dat per miliioen ten productie 6.40, dan blijkt ons land ge lukkig verre van ongunstige cijfers te heb ben. Het jaar 1925, dat in het algemeen als zeer slecht voor ons land werd be schouwd, blijft nog beneden deze wereld gemiddelden. Dat op zichzelf is reeds een bewijs, dat men in een land, welks roijnbouwbedrijf nog van zoo jongen datum is, de verantwoorde lijkheid voor een zoo groot mogelijke vei ligheid der mijnarbeiders beseft Het cijfer over 1926 per miliioen ton pro ductie is zelfs een wereldlaagterecord, dat nog nooit in eenig ander land zelfs niet in het mijnbouwland bij uitnemendheid, En geland bereikt is. Het vraagstuk Wiikvcrwarming (Steden- verwarming) verheugt zich, vooral den laat sten tijd, in een bijz' tidere belagstelling. Deze omstandigheid is voor de N.V. F. W. Braat's Kon. Fabriek van Metaalwerken te Delft aanleiding geweest een interessante brochure over dit onderwerp te schrijven. Men vindt in deze b-ochure een beschrijving van installaties welke de firma op dit gebied beeft ontworpen en uitgevoerd. Naar aanleiding van het bericht in de Vholieke bladen in I.itauen, dat Mgr. hioppa, op het oogenblik Pauselijk inter- intius te 's-Hage, vertegenwoordiger van len H. Stoel in Litauen zal worden, schrijft de ,Msb." niet te weten, of dit bericht 'n dezen vorm ge'heel juist is en dus ook niet, of mgr. Schioppa ook te Kowno ge- arcreclitegrd wordt, In alle geval kan het blad mededeelen dat m^r. Schioppa als internum'ius in Den Haag blijft. Het comité Nieuw Indië te s-Hage heeft tot den minister van Koloniën het verzoek gericht te bevorderen, dat de doodstraf als straf uit het Indische Wetboek van Straf- recht zal komen te vervallen. Het comité grondt dit Verzoek vooral op het feit, dat naar Nederlandsche rechtsbegrippen de doodstraf in een deugdelijk strafstelsel niet als straf behoort voor te konen. VRIJDAG 18 FEBRUARI. HILVERSUM 12 uur Politieber, 56.45 uur Concert door het H. D, O.-orkest. Dick. Weiman bariton "6.45 7.45 uur Fransche les voor beginners en meergevorderden 7.45 uur Po litieber. 8.10 uur Les vanwege net onderwijsfonds v. d. binnenvaart door den heer M. Braam, over: Het binnen- aanvaringsreglement 8.35 uur Con cert voor 2 vleugels, door August Leo- polder en Otto A. Graef 9.15 uur Populair concert door het H. D. O., orkest, o. 1. v, Nico Treep 10 uur Persber. DAVENTRY 1600 M. 11.20—12.50 uur Daventry-kwarlet en solisten (contra al', bariton, piano) 12.50 uur Or gelconcert van de St. Botolphs kerk 1.202.20 uur Lunchmuziek .335 uur Voorlezing: Emma 3.40 uur Fransche les 4.05 uur Concert M. Lambert, viool. E. Bartlett en R. Robert son, piarro. Werken van Mozart 5.05 uur Dansmuziek 5.35 uur Kin- deruurlje 6.20 uur Proza- en poëzie-wedstrijd. Orkestmuziek 6.50 uur Tijdsein, weerber., nieuws 7.05 uur Orkesiconcert 7.20 uur B. B. C.-muziekcritiek 7.35 uur Piano sonates van Mozart 7.45 uur Le zing: The small house of tod-day 805 uur Violet Loraine, de beroemde re vuester in haar laatste successen 8.20 uur Gloucester Orpheus society con cert. D. Smith, bariton en orkest 9 20 uur Tijdsein, weerber., nieuws 9 35 11.20 uur „Lord Jim", roman'ischa radioschets van J. Conrad 11.20— 12.20 uur Dansmuziek. PARIJS „Radio-Paris" 1750 M. 10.50 11.20 uur Nieuws en muziek 12.502.10 uur Concert. Orkest Gayina. Mme. Daumas, zang 5.05 5.55 uur Concert. Declamaties, zang en piano- en vioolmuziek 9.0511 20 uur Concert. Ged:chten, tooneel-frag- menten. roman'ische muziek. LANGENBERG 469 M. 10.20—11.20 uur Orkestconcert 12 501.50 uur Orkest-concert 4.205-15 uur i Orkestconcert 7.35—9.20 uur Con cert. Mandelinogez. Ma-Ko-Ge, W. Klei- nilbeck,'liedjes bij de luit. Het comité wiist er verder op, dat de weg, die nu in artikel 42 van de Indische Staats regeling is gevonden, om de toepassing van de doodstraf te voorkomen, principieel on juist is Door in elk geval een uitspraak van den gouverneur-generaal voor te schrijven, wordt de eindbeslissing over dc zwaarste straf overgebracht van het 'rechterlijk col lege, dat het vonnis velde, op den Land voogd. Dit wordt in strijd geacht met het gehuldigde beginsel van collegiale recht spraak. Opbrengst bijna vijf miliioen. De Rijwielbelasting heeft in de afgeloopen maand 4.913.631 opgebracht, en wel voor 1.637.877 rijwielen, In Januari 1925 bedroeg de opbrengst ƒ4.284,558 en in Januari 1926 4.465.548. De heer Henri ter Hall te Renswijk heeft bedankt voor de hem toegewezen plaats op de candidatenlijst van den Vrijheidsbond Voor de Provinciale Staten. De Nationale R.-K. Vereeniging van Ge heelonthouders onder Nederlandsch Spoor-, Tram- en Van Gend Loos-personeel „St. Franciscus van Assisië" zal op Maandag 21 Februari 1927 hare jaarvergadering honden te Utrecht in het 'St. Jozefhuis. Kromme Nieuwe Gracht No. 1, aanvangende om 11 uur v.m. Naast de jaar'ifksche verslagen en ver kiezingen bevat hare agenda meerder© voorstellen. Verder zal ter gelegenheid van het Eeuw feest van den H. Franciscus van Assisië, door den heer Benne, ambtenaar der Bos sche Diocesane Drankbestrijding, een inlei ding gehouden worden „in Franciscaanschen geest". De Pinedo heeft de tweede étappe Renitra- Cisneros (Rio del Oro) een afstand van 1600 K.M. met een gemiddelde uursnelheid van 160 K.M. afgelegd. Daarna is hij voor de derde étappe naar Bolama (Portugeesch Guinea) gevlogen, een afstand van 1600 K.M., met een snelheid van 166 K.M. per uur. Hedenavond zal den tocht over den Oceaan, van Bolama naur Port Natal in Brazilië, ongeveer 3000 K.M. ondernemen. Markies de Pinedo is thans bezig voor; een nieuwe vlucht en wel van Z. W. Europa via N.W. Afrika naar Zuid-Amerika. Een N.T.A. telegram uit Londen meldt nu, dat de Pinedo van Rabat te Villacieneros in N.W. Afrika is aangekomen: daarmede heeft hij dus de tweede étappe van zijn nieuwe vucht volbracht. .12 H;i verklaarde, dat hij aar den rouw om Antoon ChristL-an genoeg had en geer nieuwe opwinding kon verdreven en liefde loos liet Mi aan ziin koude, trotsche vrouw over, het let van dc weduwe van z:jn zoon nrar dcedvinden te bepalun. Maar wat dat hard g.-r-.oed goedvond, was voor de arme Marianne verschrik: .'j'- Men kon tegen haar huw el: k niets inbren gen. want zii hadden aan de wetten des lends voldaan en waren voor een katholie priester getrouwd. Hun huwelük was dus ten allen deelc geldig en Marianne was eer vrcuw, waarep niets te ze£«|3n viel. Z- h?dd.~n echter dcor hume ongehoorzaam heid *oo zwaar ten onzichtc hunner ouderr r-:sda3n. dat deze het treurige recht had- i in hun zoon te onterven en dat na^ diens Vod sijne weduwe volstrekt geen aanspraa 1 n maken, cp wat dan ook. Dit were ar -nnc. zonder haar cok in het minst tc on Uier, duidelijk geiraakt en zij vesTe'. gchec! gebreken naar lichaam en ziel, het buis der trotsche vrouw, wier zoon zij zoo I bemind had. Ik was toen reeds getrouwd en noodigde haar bij mij uit; maar zij gaf er de voorkeur aan, zoo spoedig mogelijk weg I te gaan. Toen wit afscheid namen, was ik bang, dat ik haar de laatste maal zag, en j het is ook zoo uitgekomen. Met hetgeen zij nog bezat van wat haar 'orge echtgenoot haar had doen toekomen, ging Marianne 'n een naburig dorp op be scheiden voet leven. Zii had besloten om wanneer alles maar afgeloopen was, t noo- 'ige onderhoud voor zich en haar kind, door 'es te geven in Frarsch en muziek, te vcr- r'ienen. En dat zii zulks zou g.edaan heb ben, betwijfel ik geen cogenblile. EnTele weken na haar vertrek werd haar een dochtertje geboren, maar zij stierf ■*r,i<'e uren na de geboorte. Het wekt' algemeene verbazing, dat mevrouw Hufham mer ae vrouw van haar zoor had bezoeti' en de stervende de oogen had gesloten. Niemand kon deze handelwijze verklaren *Tad zij wellicht gemeend rekening te moe ten houden met het cordcel van hare be kenden. die eenparig hare hardheid tegen bare schoondochter veroordeelden? Had '-aar geweten of de liefda voor den ver- 'oren zcon zich deen geldon? Genoeg, - zr was aan de stervenssponde van Marianne En zij moest we! tevreden zijn, nu zij de Patste oogsnblrkken der over!cd-ne ver licht Had, daar kort daarop de doodgewaan de echtgenoot onverwacht Lij de zijner terugkeerde. Een kreet van ontzetting ontsnapte aan de lippen van Ernest. Wist je dat niet, vroeg zijn tante. An toon Chris'iaan is niet in Polen, maar hier gestorven. Men had hem bij vergissing voor dood gehouden. De opstandelingen hadden hem, zoodra zij hun misgreep met betreic- !:ing tot het goederentransport hadden in gezien en ontdekt, dat de gewonde Duit- scher nog leefde, in het huis van een hun ner aanhangers verborgen gehouden, tot hi zoover hersteld was, dat hij Gaiicië kon bereiken. De jonge Hufhammer was eers* naar Lemberg en dan over Praag naar Dres den gereisd. Hier was bij opnieuw ziek ge werden, zoodat hij pas na verloop van ettelijke weken zijn reis kon voortzetten. Hij had zich met opzet thuis niet aange meld, omdat hij geloofde, dat het zijne ouders zou vermurwen, als hij plotseling rauwelijks aan dcit dood ontsnapt, nog zwal. •n lijdend voor hen verscheen; zij zouden den teruggeschonken zoon en op zijn smee- ken, ook zijn jonge vrouw, wel vergiffen,: schenken. Wie zal uitmaken óf hii in deze hoop zo' eleurgesteld zijn, dan wel of zij verwezen lijkt ware geworden, als Marianne nog ge- '~c.fd had?Toen hij in het ouderlijk huis kwam, trof hij niemand. Zijn vader was se- 'eit eenige weken bij zijne dcchter in 1?rankfcrl, om afleiding te hebben, zooais zijne vrouw ze.de; maar zij had getracht hem vpor een tijd te verwijderen. En zijn moe der? Mevr. Helmer, die op 't bericht, dat haar broer was aangekotnen, terstond naar het huis harer ouders gesneld was, was niet in slaat om kalm en vertandig zijn dringende vtagen te ontwijken en hij wist al gauw, dat zijne moeder naar Marianne gegaan was. Het kon niet anders, of dit bericht moest den jongen man met dubbele teederheid voor Marianne, met innige dankbaarheid 'egens zijne moeder en met de heerlijkste verwachtingen voor de toekomst vervullen. Het was alsof heden het geluk den teruggekeerde met steeds nieuwe geschen- hen wilde verrassen. Nog denzelfden dag keerde zijn vader uit Frankfort terug; hij had zich daar in den vreemde nog ellen diger en treuriger gevoeld. Toen hij den doodgewaande in levenden lijve voor zich zag staan, waren dankbaarheid en vreugde de eenige gevoelens, waarvoor in zijn week hart plaats was. Hoe kon hij nog op den weergevonden zoon boos zijn? En toen hij inmiddels vernam, waar zijn vrouw heen was, en hopen mocht, dat zijne vergevende gezindheid bij haar niet op tegenstand zou -.tooten, was de oude man bijna zoo ge lukkig als de jonge. Tegen den avond kwam ook de moeder thuisvan de begrafenis van Marianne. Zij bracht den dood in haar huis. Mevrouw T'clmcr zeide mÜ destijds, dat hare moeder dat vermoeid moest hebben. Want zij, de dochter, was haar aan het rijtuig tegemoet gesneld om haar eerst de terugkomst haars vaders, en dan die van den verloren ge- waanden broer mede te deelen. En zij had dat bericht niet als een vreugdevolle bood schap opgenomen, maar zij was terugge deinsd, bevend over heel haar lichaam en doodsbleek. Met bleeke lippen had zij ge stameld: Hoe zal dat afloopen? Hoe zal dat af- loopen? en was daarna wankelend het huis binnengetreden. Het verdere verloop bewees, dat de be- Tongdheid van mevrouw Hufhammer maar al te gegrond was geweest. Mevrouw Helmer, een onbeduidende, maar goedhartige vrouW. die haar broer erg lief had en zich zoo onuitsprekelijk over de onverwachte terug komst van den diepbetreurde verheugd had, mevrouw Helmer beweerde, dat hare moe der zelf, door hare onvoorzichtigheid en 'ompheid voor een groot gedeelte de schuld was van de verschrikkelijke catastrofe, die dienzelfden nacht plaats had. Wat gebeurde dan, tante? Dat kan ik je in enkele woorden zeg gen. De echtgenoot van de overleden Ma rianne stierf nog dienzelfden nacht aan ver bloeding; zijn zuster verklaarde mij, snikkend, dat hare arme broer zich in wanhoop het verband van zijne wonde bad afgerukt, terwijl hare moeder een eenigs- zins andere lezing gaf. Wie heeft u geloofd, tar.te? Me viuw Helmer.- Zij zeide zeker d© waarheid. Of zij niet overdreef, toen zij beweerde, dat hare moeder weliswaar zijn. verzoek om vergiffenis had toegestaan, maar tevens niet slechts liefdeloos van zijn arme Marianne had gesproken en met door niets te verschoonen haast den dood der zoo zeer door hem beminde vrouw mede* gedeeld had, laat ik in het midden. Indien het werkelijk zou zijn, zooals mevrouw Hel* mer het voorstelt, moet de moeder in blin* den, hartstochtelijken toorn over het gehate huwelijk van haar zbon, alle voorzichtigheid uit het oog verloren hebben; want bet is toch niet denkbaar, dat zij hem doodelijk heelt willen treffen. Neen, dat zou al te verschrikkelijk, zijn, meer dan onmenschelijk. Maar hoe gedroeg zij zich, toen haar zoon gestorven was? Niet zooals de meeste moeders na het verlies van haar lievelingskind zouden ge* daan hebben; maar toch betreurde zij den zoon, ofschoon zij de diepe smart niet toon* de, zooals iedereen in d> omstandigheden natuurlrk zou gevonden hebben; dat was niet te loochenen Ziin vader echter, had er zooveel door geleden, dat ook hij hem in het graf volgde. Er volgde een droef zwijgen, tot Ernest vroeg: Wat gebeurde met het kind van de ongelukkige Marianne? (Wordt vervolgd.) J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6