Mijnhardfs ta b I ette n AMSTERDAMSCH NIEUWS. Vro olijkeen droeve avon turen van een gelukkigen winnaar. De Stadsschouwburg. ien verzoek der Algemeene Winkeliersvereniging. Onderscheiding. Inbraak firma Hoeting. De gouddiefstal. Steen naar een trein geworpen GEMENGD NIEUWS. a chauffeur omgekomen. Duitsche Dievegge gearresteerd. Een Itaiiaansch stoomschip gezonken. De gevaren van den onbewaakten overweg. Het zeempje. Vischvangst met behulp van vliegtuigen Groningen in blijde verwachting Een kans te koop. Een uitlevering. De brandstichting te Steenwijk. De moord te Esbeek. RADIO-NIEUWS. De Katholieke Radio-omroep. KERK EN SCHOOL. R. K. Universiteit. Teritg naar de missie. KUNST EN KENNIS. Aalsmeers Internationale T uinboinvtentoonsteUing. LANDBOUW EN VISSCHERIJ Concurrntie in de bloembollen. Billijk en goed lijn «Vïijnhardt's Geneesmiddelen. Ze worden bereed in eigen fabriek onder toezicht van een Apotheker- Kind onder den trein gevallen. Ruzie over een mesthoop. Een oude familie-begraafplaats. Door den trein gedood. Het auto-ongelval aan het Hoendiep. RECHTZAKEN. Valsche handteekeningen. Procureur-Generaal bij den Hoogen Raad. Zijn dochter mishandeld. SOCIAAL LEVEN. STOOMVAARTLIJNEN. Kweekeh van vroege groente naar Nederl. voorbeeld. Gezondheidstoestand van onzen veestapel. HANDEL EN NIJVERHEID. Een nieuwe industrie? f Dat het sterke beenen zijn, die de weelde kunnen dragen, heeft dezer dagen een bouw vakarbeider uit de Lindenstraat bewezen. Het valt ook niet mee als je zoo ineens een bedrag van meer dan 4000 in je handen krijgt, dank zij een twintigje uit de Staats loterij. Wat moest de man daar nu mee be ginnen? Hij begon met een nieuw ameuble ment en een nieuw rijwiel, ongetwijfeld twee nuttige dingen. Maar daarmee was het verlanglijstje van nuttige zaken blijkbaar uitgeput, althans na gehouden bedrag eens flink pret te gaan maken Voor alle zeker heid 't was toch zonde om alles op te maken werd een gedeelte van het geld thuis gelaten, 1300 werd veilig opgeborgen in de linnenkast. Na flink gegeten en nog flinker gedronken te hebben, noodigde de gelukkige winner een aantal vrienden en kennissen uit voor een bezoek aan Tuschinski. Per auto werd de tocht gemaakt en met grandioos gebaar deelde hen fooien uit aan chauffeurs en al wie er maar eenigszins voo- in aanmer king kwam. Des mans vestjeszak scheen on- üitputelijk, het eene rondje volgde op het andere Vrijdagavond eindelijk keerde men, niet geheel frisch meer en moe gefuifd huis waarts. Na een verkwikkende nachtrust be sloot vader den volgenden morgen een proefrit te maken op zijn nieuwe karretje, j Hij zou het halen en dan maar meteen i contant betalen. In de linnenkast lag genoeg zoo dacht hij ten minste. Hij had er toch 1300 in gelegd? Hoe de man echter ook zocht het geld was nergens te vinden. Familie, vrienden, aanstaande familie iedereen kwam er bij te pas. Maar het geld bleef weg. De politie werd met het geval in kennis gesteld en de woning van den zich plotseling bedrogen gevoelenden winnaar daverde van zware beschuldigingen, welke naar de hoofden van diverse familieleden geslingerd werden. Ondank is ook 's w erelds loon. Het geld kwam echter met dat a! niet terecht en ook de politie wist geen licht in de zaak te brengen. De linnenkast was leeg, de vestjeszak eveneens- en de rekening van den rijwielhandelaar was nog onbetaald.... 't Was een troosteloos besluit na zooveel rijkdom en plezier. De heeren Eduard Verkade en Dirk Ver beek, directeuren van het Vcreenigd Too- neel, hebben aan den gemeenteraad een adres gezonden, naar aanleiding van het vast te stellen cahier des charges voor den vasten bespeler van den Stadsschouwburg Zij betoogen, dat het noodzakelijk is, dat de artiesten contracten van twaalf maander. hebben. Ten einde dit mogelijk te maken, verzoeken zij, het ontwerp-cahier in dien zin te wijzigen, dat: le. het contract voor de bespeling van 'den Stadsschouwburg niet inga op 1 Sept. 1927, doch reeds op 1 Augustus 1927, met dien verstande dat de bespeling in Augustus dagelijks zal ziin en tegen den gebruikelij- ken zomerprijs; 2e. dat den vasten bespeler in verband met de bespeling in Augustus een zoodanig hooger subsidie wordt toegekend als gezien de noodzakelijkheid jaarcontracten ts eiscben en de in het voorstel van B. en W. uitgesproken onmogelijkheid om de volle f 100.000 te geven met de bestaande financieele omstadigheden der gemeente ir. overeenstemming te brengen. Indien aan dit verzoek, omvat in le en 2.. niet reeds nu voor de drie contractjaren kan werden voldaan, verzoeken adressanten den raad een besluit te nemen, waarbij B en W. worden verzocht, fcij de jaarlijksche verdeeling van den algemeenen pest voor kunstsubsidies, telkens te willen overwegen, in hoverre aan de mogelijkheid, in het adres uiteengezet, voor een gedeelte kan worden tegemoetgekomen. Naar de Msb. verneemt, heeft de Alge meene Winkeliersvereeniging een adres aan den gemeenteraad gezonden, waarin de wensch wordt uitgesproken, da: in het bouwplan van het nieuwe gebouw van de Amsterdamsche Bank aan de Utrechtsche straatHeerengracht zal worden opgeno- men en vestiging van winkelhuizen aan het front van de Utrechtschestraai, aangezien het ontbreken daarvan afbreuk zou doen aan bet karakter der omgeving. De koningin heeft benoemd tot comman deur in de Huisorde van Oranje prof. J. C. van Eerde, hoogleeraar aan de gemeente lijke universiteit te Amsterdam. In den nacht van 15 op 16 Fefcr. is in den winkel der firma Hoeting op het Ko ningsplein een poging tot inbraak geoaan. Met een steen heeft men er een ruit ver brijzeld; een aantal gouden ringen en pla tina kettingen, naar eerste schatting, ter waarde van ongeveer 1000 gld. ziin gesto len. Eenige bijzonderheden omtrent den in braak zijn niet bekend; vermoedelijk heeft de dader omstreeks twee uur in den nacht zijn slag geslagen. Een toevallige vondst. Naar aanleiding van de in uitzicht ge stelde belooningcn, in verband met oen diefstal van goud en juweelcn bij de firma D .vidson aan den Nieuwendijk', hebben zich tal van personen aan het politiebureau St. Fietershal gemeld. Vee! heef' de poiitie echter aan hun aanwijzingen niet gehad niemand wist iets positiefs. Enkelen meen den wel menschen den winkel te hebben zien uitkomen, doch een signalement van ionden zij niet geven Eén aanwijzing leek vaneneer waa"de. Iemand had n.l. gemerkt, da^>p straat hor loges werden verhandeld, wel niet voor een napel en een ei, maar dan toch beneden de vermoedelijke waarde. De politie onder zocht het geval De horloges bicken me van den diefstal bij de firma Davidson afkomstig te rijn. Wel cch'er werd een andere ontdekking gedaan. Onlangs was een pakje roet ijl tien horloges, behoorende aan een juwelier bier ter stede, verloren De hoop op terugvinding was al opgege ven en de verzekeringspenningen waren bereids uitbetaald. Door een toeval zijn nu de horloges ach terhaald. De juwelier zal het verlorene te rugkrijgen en de verzekeringsgelden weer moeten afstaan. Tevens is aan het licht ge komen. wie de „eerlijke vinder was. De aangever, die op een belooning had gehoopt, vischt echter achter het net; op het terugvinden van deze horloges was geen belooning in uitzicht gesteld. Twee daders in Antwerpen gevat? Eenige dagen geleden zijn eenige recher cheurs van het bureau St. Pie'ershal naar .Antwerpen vertrokken, omdat het vermoe den bestond, dat de daders naar die stad de vlucht hadden genomen. De practijk toch heelt uitgewezen ,'daf juweelen In Nederland ges'olen, dikwijls naar de Schel- destad worden overgebracht Het blad verneemt intusschen, dat het gelukt is in Air werpen twee personen, ze keren W. en K., aan te houden op verden king van een belangrijken juweelendiefstal te hebben' gepleegd. Vermoedelijk betreft dit den diefstal bij Davidson. De politie van Let bureau St. Pietershal was Woensdagmiddag van deze arrestatie nog niets bekend. Het tweetal zal aan Holland worden uit geleverd. Een reiziger van een trein, die onderweg as tusschen het Centraal- en het Weesper- poortstatien hee' aan een politieposthuis kennis gegeven dat tusschen den Cruqitius- wtg en de Czaa Peterstraat door „spelende" kinderen een -uit Van een coupé werd inge worpen, waardoor hij bloedend aan de pink was gewond. Eenige andere reizigers liepen lichte wonden aan het hoofd op. Het is intusschen niet zeker, dal een steen naar den trein is geworpen Men moet, zoo heeft de ervaring geleerd, eenigszins scep tisch staan tegenover derfeliike beschadigin gen. Vroeger werd herhaaldelijk aangifte ge daan dat er op treinen geschoten werd. Ook dit is nooit komen vast te staan. Het is even waarschijnlijk dat opspringende, of van den trein losgeraakte voorwerpen het glas ver brijzelden. Vermoedelijk tengevolge van de gladheid van den weg, reed Woensdagavond te on geveer twaalf uur te 's-Hage een auto, ko mende van de Beeklaan met die inzittenden en een chauffeur in de Loosduinschevaart. De inzittenden konden na veel moeite wor den gered. De chauffeur bleek echter, na dat hij uit het water gehaald was, reeds te zijn overleden. Door de recherche is te Ehrenfetd (D.) een belangrijke partij gestolen goed opge spoord in de ouderlijke woning van een Duitsch meisje, da' te Maastricht op zes plaatsen in verschillende woningen was ge- i'open en horloges gouden broche,®, gou den ringen, dameshalsketting in, oorbellen, handtaschjes, hoeden, pelsen, enz gestolen had. De insluipster, die op zeer brutale wijze 'e werk ging, werd in de wening van O. in de Wolfstraat betrapt en daar gear resteerd. Zii is thans -ter beschikking der Justi ie gesteld. Woensdagavond omstreeks half acht, i- op de Maas voor Vlaardingen het binnen komende Braziliaanschs s.s. „Rio de Ja neiro" in aanvaring gekomen met het uit- gaande Italiaansche s.s. „Brazal'n". T.aa'st- genoemd schip is gezonken. Sl'eepbooten Hijven in de omgeving tot het verleenen van assistentie. De bemanning van het ge zonken s oomschip werd gered De Rio de Janeiro' stoomde naar Rotterdam op. Dcor leden der spoorwegdirectie san den lilv© ondervonden. Woensdagmorgen heeft de directie van de Neder!andsche Spoorwegen zich persoon- Mik kunnen overtuigen van het gevaar van onbewaakte overwegen en bet risico, dat zoowel pas.?a:'ers der spoorwegen, als het gerij op den weg daarvan ondervinden, aldus lezen we in het Dagbl. v. Rotter dam." Een vrachtauto, beladen met b-onenstroo. s:ak den overweg bij Rilland Bath, een van de hoofdwegen op Zuid-Bevelnnd over, toen trein 303 van RozendaaJ naar Vlis- singen daar te ongeveer half 12 passeerde. De bagagewagen achter de locomotief ving den schok op. Van den wagen werd de treeplank finaal afgerukt terwijl he voor- gedeelte van de" auto in den bagagewagen terecht kwam. Daarop werd het achterge deelte van den auto tegen den volgenden wagen geslingerd. Passagiers trokken aan de noodrem, waardoor de trein tot stil stand we-d gebracht, doch niet dan nadat de vrachtauto verscheidene coupéruiten had gebroken. In één der coupé s bevonden zich, naar de reizigers aan het blad vertelden, enkele directieleden van d Nederl. Spoorwegen, onder wie ingenieur Kalff. Een dezer hee ren werd door vallende glasscherven aan het hoofd gewend en enkele andere passa giers kregen niet ernstige verwondingen aan hoofd en armen. Zij werden in den trein verbonden. Op last van de directie werd de mail- trein welke geen tussehenstations aan doet bijna een half uur lang te Rilland- Bath opgehouden, teneinde de directie ge legenheid te geven daarin over te stappen Een van de verbondenen, die eveneens met dezen trein de reis naar Vlissingen wilde voortzetten, werd dit geweigerd. Ruim vijf tig minuten te laat kwam de trein met tal van gebroken ruiten en over de ge bade linkerzijde versierd met boonenstroo te Goes aan. De chauffeur van den vrachtauto is er, naar het treinpersoneel mededeelde met geringe verwondingen afgekomen. In mijn eerste Noord-Hollandsche ge meente is geruimen tijd „het zeempje" mijn grootste verschrikking geweest, schrijft een nredikant in „het Hbld." Wat dat was? Figenlijk een erg ónnoozel en oogenschijn- liik onschuldig ding. Op de tafel lag in den t:;d, waarvan ik spreek, in de huiskamer van boer en arbeider op een steenen of porselei nen plaatje een zeemleeren lap, die meestal de sporen verioonde van een lang en zeer veelvuldig gebruik en die voor allerlei doeleinden dienst deed. Men veegde er de tafel mee af, maar ook wel eens de neuzen der kinderen: terwijl ik er ook meermalen getuige van geweest ben, dat de kopjes op het theeblad er mee werden afgedroogd Een mijner diaken had een kind verloren, en op den morgen, nadat ik daarvan be richt had ontvangen, ging ik hem en zijn vrouw, die nogal ver var. de pastorie woon den, opzoeken. De man was eerst niet thuis. Toen ik de vrouw mijn deelneming be tuigde vulden zich haar oogen met tranen, die, en dat spreekt van zelf. met het be wuste zeempje" werden afgedroogd. Een oogenbiik daarna kwam de boer binnen. De mr.n, dié het geval wel wat kalmer opnam dan zijn vrouw, noodigde mij uit den een of anderen morgendrank te gebruiken. Natuur lijk sloeg ik dat aanbod af. Maar neen, zoo kwam ik er niet af. In ieder geval moest de vrouw mij dan toch een glaasje Madeira in die dagen de deftige morgendrank der boeren schenken. En ja, nog zie ik de vrouw met een half fleschje Madeira aan komen en op een blaadje met twee glaasjes voor haar man en mij neerzetten. Het fleschje werd ontkurkt, de hals met ,,het zeempje afgeveegd, de glaasjes op dezelfde wijze met dat instrument bewerkt en vervolgens volgeschonken. Nou, dominé, tast toel Fris- sebe morgen!" Ja, mef recht, „frïssehe mor gen" als ik dacht ,.an de tranen dier vrouw, die zooeven in dat zeempje w aren opge vangen! Hel vliegtuig gaai nog steeds dooi met zich grootere gebieden en ruimere gebruiks- mogelijkhedep te veroorloven. Reeds dient het voor ziekentransport, als snelvervoermiddel voor aan bederf onder hevige waren, het wordt bij de insectenbe- strijding in woudgebieden gebruikt, bij zaaien, voor den 'landbouw, enz. Een geheel nieuwe toepassing vindt het vliegtuig bij de vischvangst in volle zee. De geschiktheid daarvoor berust op de eigenschap, dat het water vanuit een flinke hoogte beter doorzichtig is, waardoor men in een vliegmachine groote scholen visch te zien krijgt, die men vanaf een schip niet kon onderkennen. Reeds gedurende den oor log nam men in Duitschland daaromtrent proeven. Van 2 a 300 M. hoogte, lijkt een school haring bijv. op een groote zilverach tige streep. Thans wendt men bij de walvischvangst roet succes vliegtuigen aan. Men gebruikt" ze daar echter niet voor waarneming, maar men doodt de dieren ook vanuit de lucht. Maar ook bij de kleinvischvangst bedient men zich meer en meer van het vliegtuig. Zelfs in de weinig doorzichtige wateren van het Belgische kustgebied, verricht het vlieg tuig goede diensten. Wanneer de scholen ook zelve niet zichtbaar zijn, dan kunnen de vliegtuigen in ieder geval de elke visch- schocl begeleidende meeuwenzwerm gemak kelijk ontdekken en de jn de nabijheid krui sende visschersbooten daarvan op de hoog te brengen. Ads ertentie in een der Groninger bladen; „Gelukkige vader in spe, biedt zijn winst kans op de diverse geschenken voor de 100.000ste jonggeborende te koop aan; vol gens berekening ruime winstkans." Dinsdagmiddag is de directeur van de „Ricinusolie- en Zeepfabriek", de heer B. C. Fl. die te Maastricht sinds 9 Dec. vorig jaar op verzoek van de Belgische justitie als ver dacht van zwendelen nog altijd in het Huis van Bewaring gedetineerd was, door de Ne- derlandsche autoriteiten aan de Belgische uitgeleverd Aan de grens bij het dorpje Smeermans werd hij aan de Belgische justi tie overgegeven. 3e vertegenwoordiger dezer firma, de heer De Haan en de heer Bossinade uit Gronin gen zaten, door tot nu toe onbekende oor zaak, vermoedelijk door de verblindende lichten van een passeerenden auto, te water reed. De heer De Haan kon nog het por tier openen en zoo op den wal komen. De 'neer Bossinade kon een gat in den kap van den wagen snijden. Hij zwom naar den kant. Een passeerende motorboot verleen de voorts de eerste assistentie. Deze bracht de heeren naar hun woonplaats in Gronin gen. De auto is later door middel van een kraan op het droge gebracht. N. d. B. te Steenwijk, die zooals reeds gemeld verdacht werd van brandstich ting, heeft Dinsdag voor den rechter-com- missaris te Zwolle een volledige bekentenis afgelegd. Men zal zich ons bericht herinneren be treffende den moord in Esbeek (gemeente Hilvarenbeek), waarbij in den nacht van 8 op 9 Februari de 69-jarige echtgenoote van den landbouwer de Kort door een ge weerschot, van buiten door het raam gelost, in haar bed werd gedood. De dader, zekere J. G., die met de Kort kwestie had over een weg en uit wra.ak moet gehandeld hebben, was sindsdien voortvluchtig. Thans verneemt de Msb-, dat de verdachte, Geerts geheeten, een Bel gische landbouwer die te Esbeek woonach tig was, Woensdagmorgen door de Belgi sche marechaussee op den kruisweg laugs den weg Hooge MierdeAerendonk op Bel gisch gebied is gevonden. Hij had zich aan een boom verhangen. Het lijk van den 53-jarige is door de ju stitie in beslag genomen. De intronisatie van het H. Hart. op het bureau te Amsterdam. Woensdagmorgen heeft te Amsterdam met eenige plechtigheid de intronisatie van het H. Hart op het bureau van den Katholieken Radio-omroep plaats gehad. Mgr. P Stroomer, deken van Amsterdam, verrichtte de intronisatie. De Zeereerw. Pater L H. Perquin O.P., voorzitter; de heer L. Speet, secretaris van den Kath. Radio-Omroep; de Zeereew. Heer tegen den muur te gooien. De rechtbank veroordeelde verdachte tot 100 boete, subs. 50 dagen hechtenis. De officier van justitie had vier maanden gevangenisstraf geëischl. Studenten, die volgens artikel 1988 der H. O. wet, in aanmerking wenschen te ko men om te worden begiftigd met een rijks studiebeurs voor de R.-K. Universiteit te Nijmegen voor het studiejaar 19271928, worden uitgenoodigd hun op zegel geschre ven request, gericht aan den Minister van O. K. en W„ vóór 1 Maart 1927 bij het College van Curatoren der R.-K. Universi teit, Keizer Karelplein 11, te Nijmegen, in te dienen. De Ecrw. Broeder Bernardus C.ss.R. (in de- wereld Adr. Stoop uit Roosendaall die eenige m-aanden verlof in het vaderland door bracht, zal op 3 Maart a.s, tegelijk met Z. D. li. Mgr. Th. v. Roosmalen en diens secretaris pater Fransen C.ss.R. naar de missie in Su riname terugkeeren. Waarschijnlijk van 16 tot 21 April. De Centrale Aalsmeersche Veiling heeft, zooals reeds gemeld, besloten tot het hou den eener internationale tentoonstelling bij gelegenheid van de opening van het nieuwe veilinggebouw in April 1928. Vertegenwoor digers der verschillende tuinbouwvereeni- gingen hebben zich vereenigd in het comité voor deze tentoonstelling en op de gisteren gehouden ledenvergadering der C. A. V. heeft de eer Mensing, secretaris van de Tuinbouwbank een uiteenzetting van de plannen gegeven. Iedere kweeker zal in de gelegenheid worden gesteld in te zenden wat hij wensch'. en op de wijze, zooals hem zelf goeddunkt. Wel zal hun verzocht worden, groote hoe veelheden rozen en seringen in te zenden waarroede een groote artistieke groep ge maakt zal worden na gehouden voorkeuring. In verband met de tentoonstelling te Gent denkt men den datum te stellen op 16 tot HOLLANDAFRIKA LIJN. GIEKERK 15/2 v. Antwerpen n. Amsterdam JAGERSFONTEIN 16/2 v. Kaapstad, L v, Antw. te Rott. SPRINGF ONTEIN 15/2 v. Tanga te Zal zibar. HOLLAND—AMERIKA LIJN. BURGERDIJK 15/2 v. Rott. te New York, MAASDAM Rott. n. New-Orleans, 16/2 Vlissingen gepasseerd. RIJNLAND (toeristeavaart) 16/2 te Malta. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN. ARENDSKF.RK (uitr.) pass. 16/2 Vlissingen n. Antwerpen. HOLLAND—BRITSCH-INDIE LIJN BOVENKERK 16/2 v. Rott. te Hamburg. SYTREEFKERK 14/2 v. Calcutta n. Ro» IJSELKERK (uitr.) 15/2 te Rangoon. HOLLAND -OOST-AZIE LIJN OLQEKERK 15/2 v. Rott. te Hamburg SALABANGKA, Antw. n. Arnst., pass. 16/2 Vlissingen. HOLLAND—WEST-AFRIKA I.IJN. KILSTROOM (uitr.) 14/2 v. Bordeaux. JAVA—NEW YORK LIJN. BLITAR, New York n. Java, 15/2 v. Hamp ton Roads. ROTTERPAMSCHE LLOYD. INDRAPOERA (thuisr.), opgehouden door den mist, werd tlians hedenmiddag 5 u. binnen verwacht. MD AN (uitr.) pass. 16/2 Vlissingen n, Antwerpen. SLAMAT (uitr.) pass. 15/2 Gibraltar. TERNATE 16/2 v. Batavia te TRotterdam. ROTTERDAM—ZUID AMERIKA LIJN. ALUDRA 15/2 v. Buenos Ayres n. Rotter dam. Rotterdam. LWAKI (thuisr.) 15/2 v. Las Palmas. WAALDIJK (thuisr.) 12/2 te Santos. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. SARPEDON, v, Japan n. Rotterd., 15/2 v Singapore. STENTOR, v. Liverp. n. Batavia, 14/2 v» Penang. In navolging van hun collega's in de Ver- Staten, zijn thans ook de tuinbouwers van Dinsdagmorgen had aan het spoorwegsta tion te Deventer een ongeval plaats dat ernstige gevolgen had kunnen hebben, loon de sneltrein uit Almelo, die om 10.14 uur te Deventer arriveert, voor het vertrek naar Apeldoorn gereed stond, kwam nog een rei ziger uit de even te veren aangekomen D- trein aangeioopen om zijn reis met de snel trein voort te zetten. Hoewel de stationchef hem waarschuwde niet meer in te stappen daar de trein reeds in beweging was, rukte de man toch het portier van een coupé open, waarin zich een moeder met haar 3' - jarig zoontje bevond, komende uit Almelo en op weg naar haar woonplaats te Apel doorn. Het jongetje, dat tegen het portier leunde, viel uit de coupé, kwarn terecht tus schen het perron en den trein en rolde daarna tusschen twee wagens in. Een reizi ger uit den volgenden coupé zag toevallig het ongeval, trok dadelijk aan de noodrem en op hetzelfde oogenbiik stond de trein stil, juist toen het knaapje vlak voor het voorwiel van den tweeden wagon lag. Had de trein een seconde later gestopt, dan zou het kind vermorzeld zijn. Tegen den roekeloozén reiziger uit den D-trein werd oroces-verbaa! opgemaakt. Dinsdagmiddag kregen twee buren op een erf van een van hen aan den Noorderwal te Culemborg ruzie over een mesthoop, die tegen de woning van den andere ligt. De twist liep zóó hoog, dat de een zijn achter buur met een greep in he' gezicht moet ge stoken hebben, waardoor deze zoodanig verwond werd. dat bij niet vervoerd kon worder. Zijn toestand is zorgwekkend. De dader liep ra het gebeurde naar het politie bureau, om van een en ander aangifte te doen, alwaar hij echter bewusteloos neer viel. Het onderzoek wordt bemoeilijkt door het feit, dat er bij het gebeurde geen ge tuigen aanwezig waren Dezer dagen werd in het „Handelsblad medegedeeld, dat hel stoffelijk overschot van den bekenden Hagenaar dr. D, F. Scheurleer te ruste werd gelegd op de fami- liebegraafplaats. „Tfer navolging". Als eigenaardige bijzonderheid zij hier vermeld, dat de opgang tot die begraaf plaats loopt vlak achter het kantoor van Scheurleer en Zoonen te 's Hage. Heel wat Hagenaars hebben nooit van dit kerkhof gehoord, hetgeen niemand zal ver bazen die weet, dat sinds de laatste ter aardebestelling aldaar drie jaar zijn ver- loopen. „Een echte en onvervalschle tamiiiebe- graatplaats" noemt „Het Vaderland" dit kerkhof, en dan vertelt het blad, dat „Ter Navolging" in 1779 op initiatief van dok ter Groen van Prinsterer, den vader van den bekenden politicus en historicus, werd gesticht door eenige families en sedert in haar bezit is gebleven. Het is de tweede begraafplaats van deze soort in ons land. De eerste was die te Tïel, enkele jaren te voren aangelegd ook met het opschrift „Ter navolging", welke aanmoediging dr- Groen van Prinsterer heeft opgevolgd en weer doorgegeven. Oospronkelijk aangelegd voor 30 graven, werd ze reeds in 1792 uitgebreid mei 72, zoodat ze in totaal 102 grafruimten telt. De eerste begrafenis heeft in 1780, dus één jaar na de opening plaats gehad. Behalve dokter Groen van Prinsterer is ook mr. G. Groen van Prinsterer, de staats man, er bijgezet, welk feit nog elk jaar een vereeniging op godsdienstig gebied, welke zijn naam draagt, er vol piëteit herdenkt, diens echtgenoote, benevens de schrijfsters Befje Wolf en Aagje Deken. De eerste is er 9 November 1804, de andere een week later, 15 November begraven. Dinsdag is de 18-jarige arbeider G. Alof- sen te Spijk (Geld.) door den trein, welke van Emmerik kwam in de nabijheid van El- ten overreden en gedood. Het hoofd was ge heel van den romp gescheiden, In de nabij heid vond men zijn rijwiel en pet. Inzake het auto-ongeval aan het Hoen- diep te Groningen vernemen wij nader, dat de auto van de firma Van Nelle, waarin prof. J. C. W. v. d. Wiel, van Hageveld; de Zeereerw. heer J Th. Lagewejj, d? heer M. J. v d. Biggelaar en een 15-tal belang stellenden woonden de plechtigheid bij. Het H. Hartbeeld, dat in het bureau was geplaatst, was versierd met vele bloem stukken. Vóór het begin der plechtigheid hield Mgr. Stroomer een toespraak. waarin hij zijn vreugde uitte over het feit, dat thans de stichters van den Omroep voor de gchee}e wereld zouden gaan uitspreken, wat hen van den beginne al heeft bezield. Een machtig middel om het koningschap van Christus over de wereld te verbreiden, noemde spr. den Kath. Radio-Ornroep. Deze instelling kan ontzaglijk veel goed doen voor de glorie van God en het heil der zielen eri daar het streven van den Kath. Radio-Omroep daarop gericht zal blijven, zal het Goddelijk Hart zijn zegen zeker niet aan het werk van den K. R. 0 onthouden. Met den wensch dat er van het niéuwe bureau een zegen zou uitgaan over geheel het land, besloot de Hoogeerwaarde spr. zijn toespraak. Mgr. Stroomer verrichtte daarna de plechtigheid, waaronder de aanwezigen ge zamenlijk de Geloófsbelijdenis baden. Na afloop bracht de ZeerEerw. Pater L. II. Perquin Mgr. Stroomer dank voor zijn wel- v ilieodhei I en wees er vervolgens op. dat de. K. R. O. van den aanvang af te kampen heeft gehad met veel moeilijkheden en tegenwerking, De moeilijkste jaren zijn nu achter den rug en meer en meer begint men in te zien, dat de R. R. O. niets anders beoogt dan de verbreiding van het Godsrijk over de aarde en in de harten der menschen. Het bureau van den K. R. O. zal zeker een machtige steun zijn voor het Katholieke beschavingsleven, en eerst wanneer over vier maanden de K. R. O. een eigen uitzend- station krijgt, zal deze instelling de plaats innemen, die haar toekomt. Ten slotte bracht spr. dank "aan allen, die hem hadden bijgestaan in zijn werk, waarna de plechtigheid was geëindigd. Voor de Arnhemsche Rechtbank stond terecht E. K., reiziger, woonachtig te Hil versum. Verdachte was als advertentie- reiziger in dienst bij een drukkerij tc Arn hem. Hij heeft zijn directeur, de heer N. bewogen tot afgifte van belangrijke bedra gen als provide op groote advertentie- contracten, welke voorzien waren van hand teekeningen, die niet géschreven waren door degenen wier naam ze bevatten. De heer N deelde mede, dat verdachte 30 pet. van de advertentie zou krijgen: hier van zou onmiddellijk 20 pet. uitbetaald wor den. In October kwam verdachte met een aantal contracten bij hem voor een bedrag van 930 De verdachte bracht toen uit Giethoorn nog meer groote orders mee en hem werd pl.m. f 600 provisie uitbetaald. Verdachte verklaarde de contracten niet rechtstreeks gekregen te hebben van- de firma's, maar van zekere D. en B., met wie hij zaken deed en wien hij een percentage van de winst moest oitkeeren. Het O. M. meende, dat er niet voldoende bewijsmateriaal is om valschheid in ge schrifte bewezen te achten, doch wel, dat verd. van valsche geschriften gebruik ge maakt heeft, dus: oplichting. De. rechter commissaris heeft onderzoek gedaan, naar de onbekende D.en B.; zij blijken niet te staan, Deze verdachte is al zes maal ver oordeeld wegens verduistering en oplich ting. Spr. eischle 2 jaar gevangenisstraf. Met ingang van 1 Mei is mr. A, Tak ad vocaat-generaal bij den Ho ogen Raad, be noemd lot procureur-generaal bij genoemd college. De rechtbank te Arnhem heeft Dinsdag uitspraak gedaan in de strafzaak tegen den 46-jarigen koopman A. P., destijds te Does burg, thans te Amsterdam woonachtig, die terechtstond voor het feit, dat hij zijn 20- jarige dochter J. zwaar zou hebben mis handeld door haar te slaan, te schoppen en 21 April. Al zal het een Aalsmeersche ten toonstelling zijn, zooveel mogelijk zal naar een internationaal karakter gestreefd wor den. De jury zal voornamelijk uit buitenlan ders bestaan en verschillende vreemde ge zanten zullen uitgenoodigd worden in het eere-comité zitting te nemen De Koningin zal verzocht worden als beschermvrouwe op te treden. De vergadering besloot voorts een som van 3000 beschikbaar te stellen voor het waarborgfonds. MAANDBERICHT OVER JANUARI 1927. Voor rekening van „Herwonnen Levens kracht" werden uitgevonden naar het Sana torium „Berg en Bosch" te Apeldoorn 3 Jan. 1 kind van een lid uit Culemborg. 5 1 kind van een lid uit Eindhoven. 11 „1 lid uit Eindhoven. 13 1 kind van een lid uit Eindhoven. 14 1 vrouw van een lid uit Amsterdam. 19 „2 kinderen v. e. lid uit Amsterdam. 20 1 vrouw van een Ijd uit Enschede en 1 kind van een lid uit Delft. 22 1 kind van een lid uit Leetiwen- Beneden. 25 1 vrouwelijk lid uit- Ginneken. Met hulp van Herwonnen Levenskracht werd met ingang van 15 Januari in Dekkers- wald verpleegd 1 kind van een lid uit Rijswijk. De leden waren aangesloten als volgt 3 bij den R.K. Tabaksbewerkersbond. 2 Transportarbeidersbond. 2 Houtbewerkersbond. 12 Metaalbewerkersbond. 1 Textielbewerkersbond. 1 Bond van H. K. W. 1 Diocesanebond Haarlem. Op 31 Januari 1927 waren 109 patiënten voor rekening van Herwonnen Levenskracht in verpleging. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. ARY SCHEFFER 13/2 v. Rott. te Havre. AMSTELSTROOM 13/2 v. Amsterdam te Bristol. BATAVIER II 16/2 10 u. 50 voorm. v. Rott. te Gravesend. BATAVIER V 15/2 n.m. v. Rott. te Gra vesend CALLISTO 15/2 b. Dungeness geankerd, Jacksonville n. Londen. COLYTTO 15/2 Fernando Noronha gep., Rott. n. B.'Ayres. FIDUCIA, Brouwer 12/2 v. Nakskov te Hamburg. JANTJE, Meulman, 14 2 te Londen uitgekl. n. Antwerpen. MARGINA, m.s., 12/2 v. Norresuudby n. Hamb. MIJDRECHT 14/2 v. New York n. Gyon. NOORD 15/2 Finisterre gep. Almeria n. Rotterdam, PAX, zs., 14/2 v. Harbölle te Holtenau. SASSENHÉIM. 15/2 v. Vita te Savannah. STAD DORDRECHT 13/2 Gibraltar gep., Rott. n. Bagnoli. TEXEL 16/2 v. Falmouth, Port Perie n. Birkenhead. TEXELSTROOM 13/2 v. Amsterd. te Liverpool. TRITO 14/2 v. Rott. te Dublin. VREDENBURG 15/2 Sagres gep., Melilla n. STOOMVAARTLIJNEN. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ. AURORA 15/2 v. Carthagena n. Malaga. EOS 15/2 v. Tarragona te Valencia. GANYMEDES 15/2 v. Piraeus te Cahmata. HANS ARP 16/2 v. Bremerhaven te Bremen. HEBE 16/2 v. Alicante te Barcelona. MARIE LEONHARDT 15/2 v. Smyrna n. Constantinopel. MARS 14/2 v. Pto. Barrios n. Kingston. MEDIA (uitr.) 14/2 te Arica. NEREUS 15/2 v. Danzig te Hamburg. OBERON 16/2 v. W.-Indië. 1. v. Havre te Amsterdam. ORPHEUS 16/2 v. Rott. te Pasages. PALLAS 15/2 v. Bremen n. Stettin. RHEA 16/2 v. Bremen n. Amsterdam. SATURNUS 15/2 v. Bourgas n. Varna. STELLA 15/2 v. Lissabon n. Cadix. VAN RENSSELAER (thuisr.) pass. 16/2 Flores (Azoren). 2EUS 16/2 v. Syra te Amst. Britsch Columbia (Canada) begonnen met het kweeken van bloembollen. Er zij aan herinnerd, dat Columbia in het afgeloopen jaar 3 millioen bollen impor- ceröe, hoofdzakelijk uit ons land. Een Berlljnsche commissie naar ons land. Op de landerijen, die aan de stad Berlijn loebehooren, zal worden overgegaan tot het kweeken van vroege groente naar Ne- derlandscli voorbeeld. Ten einde een dergelijke kweekerij ter plaatse te kunnen bezichtigen, zal een de- pu'atie uit de commissie voor de stede lijke goederen van Berlijn dezer dagen naar Nederland vertrekken De deputatie zal hiervoor gebruik maken van het snelste en modernste middel van verkeer, het vlieg-, tuig. Blijkens den maandstaat van besmette lijke veeziekten, waren in de maand Ja nuari 559 veebeslagen door mond- en klauwzeer aangetast, waarvan 308 in die maand besmet werden; van de overige da teerde de besmetting reeds van eerder. De ziekte heerscht nog "t ergst ia Noord- Brabant (78 nieuwe en 47 oude). Schapenschurft (sarooptes en dermato- coptes) neem1 sterk af. Hoewel begin Ja nuari nog 1027 dieren waren aangetast, ver deeld over 6J eigenaren, voornamelijk in de provincies Groningen, Friesland en Drente, kwamen er in de eerste maand van dit jaar slechts 166 nieuwe gevallen bij, verdeeld over 29 eigenaren, waarvan meer dan de helft in Drente, n.l. 90 gevallen (19 eigenaren); daarna volgen thans Noord- Holland met 23 nieuwe gevallen bij 3 eige naren en Groningen met 38 gevallen bij 4 eigenaren. Van rotkreupel waren begin Januari 472 vroeger geconstateerde gevallen nog niet genezen verdeeld over 43 beslagen, waar bij thans gekemen zijm 178 nieuwe geval len in 4 beslagen, hoofdzakelijk in Drente, n.l. 159 dieren van twee eigenaren. In Noord-Holland, waar begin Januari nog 178 dieren van 13 eigenaren aan deze hoogst besmettelijke ziekte leden, deden zich geen nieuwe gevallen voor, evenmin als in Groningen (begin Jan. 108). Van de 35 gevallen van miltvuur, die zich in Januari bij dieren van 28 cigenarCC openbaarden, waren er 16 in Friesland. De stangen van de Musa Sapientium, Chinusis of Abaca, waaraan zich de Baco ven (ten onrechte in Europa BananeD ge noemd) bevinden, werden tot dusver vo of niets bruikbaars geacht en weggeworpen. Onze landgenoot, de heer P. Kool te Pa rijs, is er nu na veel studie en moeite io geslaagd, deze stangen lot vier verschil lende grondstoffen voor artikelen te ver werken, j Op deze belangrijke vinding is hier te j lande octrooi aangevraagd. Het eers'e octrooi betreft een plantaar dige kurk, 't tweede 'n soort van stroo, ge schikt voor hoeden- en ma.tenindustrie het derde een grondstof voor de borstel industrie, en het vierde een bij uitstek ge* schikt materiaal voor isoleeringsdoeleinden. De plannen voor de vesiging van een fabriek in Den Haag, die deze verschillende grondstoffen zal fabriceeren, hebben, naar het Vad. verneemt, een vasten vorm aan genomen en zoo is te verwachten dat bin nenkort ons land en Den Haag een nieuwe industrie rijker zal zijn, die in aanmerking genomen de tot heden zelfs waardeloote 'grondstof, goede resultaten doet verwach ten. R- K, HANDELSHOOGESCHOOL. In zijn vergadering van 3 Februari be noemde het Curatorium tot lid van den Raad van Toezicht op de R.-K. Handelshoogc* school den heer L. C. A. M. Janssens voorzitter van de Katholieke Jonge Werk gevers vereeniging Tilburg

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 8