s 9MI V' ALLE WANDEN EN PLAFONDS ZIJN BESCHILDERD NET DE SANITAIRE MUURVERF ..UNEEDIT' ffl B I I tf i 4 m T W JPSfc' pMp -X-rÜ- ft W S VAK DE EERSTE NEDERLANDSCHE WATERVERFFADRIEK LEIDSCHEVAAHTWER IDA - HAARLEM v- Jubileumnummer Nieuwe Haarl. Courant. m P71 De Nieuwe Haarlemsche Courant en de St. Vincentius- Vereenging. Aan de gastvrije feestelinge. Stem» MF M if - JrSF Een der redactiezalen in den nieuwen bouw. Ar V V" ►v V L£J Mm |AJ genooten mochten ontmoeten, het R. K. dag- bla J, een Katholieke Illustratie, dan klaarde het oogenblikkelijk bij ons op, dan voelden wij ons thuis als bij de echte huisgenooten des geloofs, dan wisten we, dat het gesprek in een gemoedelijker toonaard mocht worden getrans poneerd, dan was dat voor ons een geruststel ling voor het oogenblik en vooral ook, een waarborg voor de toekomst. Maar, was zulks niet het geval, en moesten wij in ons huisbe- zoekregister onder lectuur allerlei opteekenen behalve Roomsch, dan moesten wij daaruit be sluiten, dat er nog heel wat te praten viel, al vorens we met een gerust hart die woning mochten verlaten. En wanneer wij er in moch ten slagen in zulk een gezin aan het R. K. dagblad een vaste plaats te verzekeren, dan hadden wij de voldoening, alsof wij met één zet ons huisbezoek verhonderdvoudigd hadden. Het is ontegenzeggelijk waar, de R. K. Pers is een van de krachtigste middelen om de „sen- sus catholicus" „het Katholiek instinct" zuiver te bewaren en te verscherpen, en tot de prak tijk van een principieel K; tholiek leven aan te voeren. Wij mogen het dan ook in onzen eigen werkkring bij voortduring ondervinden, dat die jongelingen, die thuis geleerd hebben de te bearbeiden, en zouden wij ons niet van harte verheugen, bij den aanblik van den forschen nieuwbouw, die, na zoovele levensjaren, nog getuigt van jeugdige kracht en volmannelijke energie 1 Het betreft hier dus ook een van onze meest verdienstelijke plaatselijke en gewestelijke dag bladen. Ook wat dezen tak betreft, zijn wij in ons land rijk gezegend sommigen willen wel eens meenen te rijk. Er moest wat meer gecentra liseerd worden, zeggen zij. Het is mogelijk, dat dit hier of daar wel voordeeliger zou zijn, maar wanneer er gevraagd wordt, waar en hoe, dan is dat antwoord nog heusch zoo eenvoudig niet. Maar zeker is tóch wel, dat niemand er aan mag denken, het plaatselijk en gewestelijk dag blad uit te schakelen in onze grootere steden, omdat zij daar een terrein bewerken, dat nood zakelijk bewerkt moet worden, en dat groot- deels buiten het bereik ligt van onze landelijke Pers. Immers alleen het plaatselijk en gewestelijk blad heeft voldoende gelegenheid, de plaatselijke en gewestelijke toestanden goed te kennen en overeenkomstig de haar eigene taak, te be- (Door P. J. van Kessel, Voorzitter van den Bijzonderen Raad der St. Vincentiusver- eeniging te Haarlem.) Nu ons Roomsche Dagblad gaat jubileeren, en nog wel met gouden luister, stellen wij er ten zeerste prijs op, om uiting te geven aan de gevoelens van waardeering en dankbaarheid, die de St. Vincentius-Vereeniging alhier be zielt tegenover onze Haarlemscne Roomsche Pers. Onze vereeniging heeft in haar veeljarig bestaan, de N. Haarl. Courant zien worden zien strijden en bestrijden maar ook zien groeien en bloeien en overwinnen. Gedurende 50 jaren heeft onze Courant de Roomsche be ginselen verkondigd en verdedigd, maar ook als vanzelfsprekende samengang, aan de Chris telijke Roomsche Charitas, zich ten dienste gesteld, die zij met altijd bereidwaardige pen heeft aangeprezen haar Goddelijk beginsel (Door mevr. Is. Droog-Deckers, presidente der St. Martha Vereeniging.) Met genoegen voldoe ik aan het verzoek, een bijdrage voor Uw feestnummer te leveren, te meer daar dit een ongezochte gelegenheid is, om de dankbaarheid en waardeering te uiten, die, om nu maar één Vereeniging speciaal te noemen, de Sint Martha Vereeniging aan onze Roomsche Pers verschuldigd is, gedurende de 22 jaren van haar bestaan. De Roomsche Pers heeft onberekenbare waar de voor onze geloofsgenooten, daar zij ons de dingen toont in het licht der grondwaarheden van ons geloof, zoodat ze de onwetenden en weifelenden onderricht en schraagt en de ster ken in hun overtuiging bevestigt. Hoe moeilijk is het dikwijls, vooral in de tegenwoordige tijds- stroomingen, de zaken naar juiste waarde te beoordeelen. Door het hoor en wederhoor toe te passen, voldoet ons plaatselijk en gewestelijk dagblad in een groote behoefte en staat op de bres om onze Katholieke beginselen niet in verdruk king te doen komen. m leiding van de R. K. Pres op haar gebied te aanvaarden, zich met het meeste succes te weer stellen tegen de drogredenen, welke hun trouw aan Godsdienst en Gezag zoeken te onder mijnen, en wij meenen ook daarom als een ge wichtig onderdeel der geestelijke verzorging in ons leger te moeten beschouwen de geregel de voorziening van Katholieke lectuur in de Militairen-Vereeniging, in de hospitalen en in de kazernes. Ons dagbladKennen wij eigenlijk een trou wer en intiemer vriend, dan Ons dagblad, ook wel typisch genoemd „Ons lijfblad Dagelijks eens of tweemaal door de gleuf van onze brievenbus binnen geglipt, dient het zich met een bescheiden klop in zijn kleine antichambre aan en telkens, als hadden wij onzen vriend in langen tijd niet gezien, wacht hem een vriendelijke ontvangsthij heeft een eigen plaats in ons leven weten te veroveren, en heeft zoo bijzonder ons vertrouwenhij is onze disch- en reisgenoot, en zelfs in het rustige uurtje, waarin wij maar liever door niemand en door niets zouden willen gestoord worden, hebben wij voor hem nog oog en oor. Geen wonder dat zulk eene dagelijksche intimiteit van beduidenden invloed moet zijn op ons leven, en, omdat onze vriend zich altijd doet kennen als een principieel Katholielc, op ons godsdienstig leven in het bijzonder. Onze Nederlandsche Katholieke Pers Zouden wij haar niet hoog waardeeren 1 Op den buiten lander, die met haar kennis maakt, maakt zij een zichtbaren indruk. Kwantiteit en kwaliteit wekken zijne bewondering in hooge mate. En wanneer wij zelf in den vreemde soms, wel met veel moeite, een R. K. dagblad hadden buit gemaakt en vergelijkingen maakten, dan leerden wij menigmaal enze R. K. Pers nog meer waar deeren, en, moesten wij uit hetgeen wij zagen en hoorden, wel met weemoed besluiten, dat aldaar veel minder Roomsch actief leefde dan bij ons, dan durfden wij gerust als een der voor naamste redenen daarvan aanmerken het te kort aan invloed bij de R. K. Pers. Moeten wij dan niet dankbaar zijn, en zouden wij dat niet gaarne uiten bij de jubilea van de „Nieuwe Haarlemsche Courant" en de „Katho lieke Illustratie," waarvan wij gedurende meer dere jaren de bijzondere weldadigheid mochten ondervinden op het terrein, hetwelk wij hadden heerschen. Hierbij moet bovendien als een fac tor van zeer voorname en vaak beslissende bc- teekenis worden aangemerkt, dat het plaat selijk blad meer rekening kan houden met de capaciteit van een meer bescheiden geldbeurs. Het gouden jubileum van de „Nieuwe Haar lemsche Courant" is daarom voor ons een wel-^ kome gelegenheid, om te betuigen onze waar deering voor het vele goede door dit dagblad gesticht, en te erkennen zijne aanspraken op den steun van allen, wien de heilige Katholieke zaak ter harte gaat. Hulde aan de energieke mannen, die ge stuwd door een nobel idealisme de beste gaven van geest en hart aan dit groot Katholiek belang hebben gewijd Hulde aan de offervaardigheid dergenen, die in moeilijke tijden kapitalen in de waagschaal hebben gelegd om voor deze onderneming den strijd voor het bestaan moge lijk te maken. Dank boven al aan God, die aan de .sproeiers en zaaiers de vreugde heeft willen schenken, zelf den wasdom van hun arbeid, zoovelen ten zegen, te mogen aanschouwen. Wanneer wij aldus van harte den lof verkon digen aan onze Katholieke Pers, willen wij daar mede beteekenen, dat zij den hoogsten graad van volmaaktheid heeft bereikt Het zou een dwaasheid zijn dit te beweren, evenals het een dwaasheid is dat te willen eischen. Menschen- werk kan nooit feilloos zijn, maar daarom kenne ook niemand zich het recht toe, alleen aandacht te hebben voor de gebreken van onze pet;s, en zeker niet deze door een vergrootglas te bekijken om ze goed te zien en het eene oog dicht te knijpen om toch vooral niets anders te zien. Dat zou in hooge mate onredelijk en ondankbaar zijn! Goddank, Onze Pers vv i ->< beter! Eere wien eere toekomt Den Haag. v v heeft uiteengezet, en voor hare beoefening ge pleit. Vooral en meer in het bijzonder in de laatste 25 jaren mocht de St. Vincentius-Ver eeniging in Haarlem, buitengewone medewer king genieten, van ons thans Jubileerend Roomsch Dagblad. Medewerking in allerlei vorm zooals wij gaarne noemen het opnemen van mededee- lingen en kennisgevingen, de werken der ver eeniging betreffend het geven van uitge breide verslagen van de bemoeiingen der Con- ferentiën en Liefdewerken het op zeer ge makkelijke en voordeelige wijze verstrekken van de Roomsche Courant, in de gezinnen die daarvoor in aanmerking kwamen het plaatsen van advertentiën tegen zeer gereduceerde prij zen kortom medewerking in den meest uitgebreiden zin des woords medeleven met hetgeen de Roomsche Liefdadigheid in Haar lem tot stand bracht. Voor dit alles wenschen wij, nu deze gelegen heid zich aanbidt, welgemeenden en hart- grondigen dank te betuigen aan Directie, Re dactie en Administratie van onze Feestvierende Courant. Dank namens de St. Vincentius- Vereeniging in haar geheel bestuurderen en leden. Maar ook dank namens die minder en minstbedeelden onzer medebroeders en zusters, wier lot zich de St. Vincentius Vereeniging zoo gaarne aantrekt. Bij dit woord van dank zij gevoegd een har telijke gelukwensch met het gouden Jubilé een gelukwensch met het groot succes hetwelk onder Gods zegen is bereikt, en hetwelk vooral in de laatste jaren zoo zichtbaar tot uiting kwam. Ten slotte moge de ruimste Godszegen bij voortduring blijven rusten op het belangrijke zoo noodige werk „De Katholieke Courant voor Haarlem en omstreken." Moge Directie, Redactie en alle medewerken den liefde en toewijding blijven behouden ten einde hun schoone ernstige taak te blijven vol voeren, en moge ook de St. Vincentius-Vereeni ging in Haarlem bij voortduring de hulp en medewerking van onze Roomsche Courant blijven ondervinden. Met welk een gastvrijheid worden de kolom men opengesteld om het nut van deze of gene stichting of instelling aan te toonen 1 De dagelijksche agenda zorgt, dat een ieder op de hoogte kan zijn, wat er op charitatief en sociaal gebied zooal in Haarlem gepresteerd wordt. (Een kleine aansporing om deze agenda meer dan tot dusver geschiedde, te raadplegen, is hier wellicht op haar plaats Welke faciliteiten en reducties worden er niet verleend aan de Vereenigingen om nood zakelijke mededeelingen den volke kond te doen, zoodat de bezwaren voor de immer schrale beurzen tot den kleinst mogelijken om vang worden teruggebracht. Op zijn gouden feest, kan ik ons Dagblad dunkt mij, niets beters toewenschen dan dat het hoe langer hoe meer gewaardeerd moge worden, zoodat de Nieuwe HaarlemKhe Cou rant weldra in geenjenkel R. K. gezin moge ontbreken Met de meeste hoogachting, t&firv Vandaar de machtige invloed der courant en de onophoudelijke strijd om lezers te winnen. Want de moderne mensch, behoudens enkele uitzonderingen, de groote massa laat zich niet meer leiden door het gesproken woord, dat voor een oogenblik wel geestdrift kan doen oplaaien, maar door het gedrukte, dat hem als dagelijksch voedsel in de courant geboden wordt voor den opbouw van zijn geestelijk le ven, terwijl de aard der spijze bepaalt den gees telijken groei. Een plaatselijk dagblad nu als het uwe, dat ten minste meer wil zijn dan nieuws- en adver tentieblad, draagt door den grooten invloed dien het uitoefenen kan, mede de verantwoor delijkheid voor den geestelijker, opbeuw van een groote massa, omdat het bij iedere bijzon dere gelegenheid en voortdurend de richtlijnen dient aan te geven waarlangs met zekerheid kan worden voortgegaan. Voortdurend Want zegt Beets Onmiddellijk nut sticht niemand. Meestal gaat Het langs een weg, die zich niet na gaan laat. 't Zaad kiemt in 't donker, wordt gevoed, ge sterkt, En breidt zijn wortels uit, eer 't iemand merkt. Het goede zaad is de Nieuwe Haarlemsche Courant nu reeds vijftig jaar bezig uit te strooien en hoewel oorspronkelijk moeilijk aan te wi de kiemkracht er van, mag heden wel getui dat het in Haarlem en omstreken welig is opge schoten, en rijk bloeiend veel vrucht belooft en geeft. Ruim twee jaar ontvang en lees ik Uw blad en de inhoud bewijst telkens, dat het onder de plaatselijke dagbladen van hier en elders een eerste plaats inneemt. Onder de degelijke artikelen van Homo Sapiens, welke de Zaterdag-editie tot een be langrijke maakt,^zijn er voor een groot dagblad benijdbaar. De humoristische schetsen, verlucht met vlotte rake krabbels vaak, van Frans Meyer, lezen prettig. De rubriek voor Onze jeugd verschaft de kinderen niet alleen genot door den inhoud maar ook door de prettig-doende, goed pas sende en kunstzinnige teekeningen van J. B.; beide zijn voor onze jeugd van paedagogische waarde. De sport-rubriek lijkt mij zoo goed verzorgd, dat de lokale sportbeoefenaars vooral wel vol daan kunnen zijn. Kortom de alzijdigheid van Uw blad dat elk wat wils geeft, waarborgt het een plaats in ieder Katholiek gezin. Met wat gedaan is en geworden wensch ik U Hooggeachte Hoofdredactie dan ook gaarne van harte geluk, daarbij de hoop uitsprekend, dat onder Gods besten zegen Uw blad bij nog meerdere vervolmaking niet alleen alle Katho lieke gezinnen zal binnen komen, maar er ook steeds vrienden moge vinden, die met belang stelling kennis zullen nemen van wat geboden wordt. Het goede zaad. Door G.H.Weustink. Inspecteur van het L.O U vraagt voor Uw feestnummer van mij een kleine bijdrage. Gaarne voldoe ik aan dit ver zoek, daar ik een goed geredigeerd plaatselijk dagblad van onschatbare geestelijke waarde» acht voor ons volk. Een goed boek is een goede vriend, maar een goed dagblad is de beste vriend, daar hij iederen dag een bezoek brengt en een onderhoud vraagt, waarin hij het meest belangrijke van wat geschiedt, onder de aandacht brengt en er belangstelling voor wekt of vraagt. Dit herhaald bezoek schept een sfeer van vertrouwelijkheid en vertrouwen, wekt een zedigheid van'leven met den bezoeker, welke voor een belangrijk deel des getrouwen lezers handelingen in het particuliere en openbare leven zullen beinvloeden. Kring en krant. (Door H. N. Smits, Voorzitter van den R.K* Kring te Haarlem). Er bestaat een absoluut verband tusschen den Roomsch Katholieken Kring en de Roomsch Katholieke Krant. Niet alleen is de Kring bijzonderlijk op dit gouden feest dankbaar voor den onophoudelijken steun, van de Nieuwe Haarlemsche aldoor ontvangen, niet alleen mag de Kring onder zijn leden en oud-leden mede werkers en steunpilaren van de Roomsche Krant rekenen en niet alleen zijn er onder de leden van den Kring trouwe lezers van en ijverige propagandisten voor de roomsche pers van Haarlem, maar vooral is het doel van de Roomsche Pers geheel gelijk aan het doel van den Kring, al is, uit den aard der zaak het ar beidsveld van de Krant heel wat wijder. Maar overigens zijn Kring en Krant wapen broeders in denzelfden strijd voor de idealen van denzelfden Koning, Jezus Christus. „Met Christus vooruit" staat geschreven in het wapen van den Kring, met Christus vooruit is het ongeschreven devies van de Nieuwe Haarlemsche. De Kring en de Krant streven beiden naar ontwikkeling van den Roomschen geest. Zij steunen beiden de Roomsche cultuur, en trachten beiden te brengen katholieke bescha ving. Ook beider temperament is gelijk, bezield als ze zijn met den jeugdigen overmoed eens jongen Kruisridders, want de 15-jarige Kring is jong door zijn jong blijvend ledental, en de jeugd van de 50-jarige krant vangt eigenlijk elke dag opnieuw aan. Bovendien hebben Krant en Kring, in ver schillende mate, te lijden van dezelfde maat schappelijke euvels, die onzen modernen tijd bestormen. Dezelfde redenen, die de medewerking voor den Kring belemmeren, zijn hinderpalen voor den idealen groei der plaatselijke Roomsche Krant. Dezelfde waardeering, die in bepaalde groe pen, voor den Kring mankeert, ontbreekt daar dikwijls voor de krant Waar de Kring geen sympathie heeft, mist men de Krant. Waar de Krant mankeert, kan de Kring zich geen vrienden maken. Dit nauw verband tusschen den Kring en de gouden Krant wijst beiden den weg voor de toekomst. Kring en krant moeten trouwe wapenbroeders blijven. De Krant blijve de trouwe steunpilaar van den Kring, voor wier doel en streven nog zoo ontzettend veel te doen is. En de Kring blijft dat is onze vaste belofte in dit Kroonjaar van de Krant 1 de vriend, de beschermer, de verdediger, de propagandist van de Nieuwe Haarlemsche, die in de 50 jaren van haar bestaan op zulk een verdienstelijke wijze de groote en verheven taak der Roomsche Pers gediend heeft I i I I I "T"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 15