w a 9 i I w I4S*^I<^*SH>I<K3*E=i> [4^2^1452.^ r<k2teE^> 1 l<fc3*E=J>I4=feJ>I<fc3 1 >r 4=2*5=. s B SIP MMMKMSI >z* Jjj Tt AIXE BANKZAKEN v- 27 VIJFDE BLAD. Jubileumnummer Nieuwe Haarl. Courant. VRIJDAG 18 FEBR. 1227. F71 ►2<3 ►S< "V C< Van boom tot krant. m '~#m i Hollanderzaal van de firma Van Gelder Zonen, Apeldoorn, voor het malen der papierstof. De woudrijkdom in het hooge Noorden. De Nieuwe Haarl. Courant en de jeugdorganisatie. I Mi *4. SlSi töSSBS a; Papiermachine van de firma Van Gelder Zonen te Wormer. ■^7 LaJ I I 1 fe I I i i 'j* h In 't hooge Noorden, waar de bevolking schaarsch en de houtrijkdom bijzonder groot is, heffen zich in zwijgzame eenzaamheid de wouden, die slechts zelden door n enschen worden bezocht. Wild en gevogelte leven er in een paradijsachtigen toestand. Er is in den korten zomer een weelderige flora. Nu en dan slechts ve toonen er zich menschen, met om te planten, maar om te sloopen. De aanplant van dezen houtrijkdom regelt de natuur zelf door uitzaai. Op de open plekken, waar de hooge boomen zijn weggekapt, verspreiden zich de gevleugelde zaden, die opnieuw wortel schieten. De men-' h sloopt hier alleen. Wouden, die voor 't kappen „rijp" zijn, vallen onder de bijlslagen. Geweldig hoog zijn deze fijnsparren, kaarsrecht als scheepsmasten, zonder knoopen. 't Zijn deze sparren, waarvan de vezel zich bijzonder leent voor d: fabricage van papier. Eenmaal gektpt worden ze van de takken ont daan en van de helling af naar de rivier gerold, waar de stroom ze stuwt naar een of andere haven of opslagplaats, om in 't eigen land naar houtzagerij of papierfabriek te worden vervoerd of te worden verscheeot naar die landen, waar de fijnspar niet of weinig voorkomt. Het sparren hout, dat b.v. in de naburige papierfabriek der firma van Gelder Zonen te Velsen wordt ver werkt, wordt in scheepsladingen uit de Noorde lijke landen aangevoerd. Zoo zijn daar in 1925 58 stoomschepen met hout aangekomen met een totaal gewicht der aangevoerde ladingen van ruim 140 millioen Kg Papier uitboomstammen. Nog niet zoo heel lang wordt er papier uit houtvezels gemaakt. De tweede helft der 19e eeuw bracht een totalen omkeer in de papierfabricage. Met den nood schijnt ook 's menschen vindingrijk heid toe te nemen. De papiermassa's welke reeds in dien tijd noodig waren, hoewel ver achterstaand bij de verbijsterende kwantums. Van hier wordt de papierpap naar den „hol- lander" gepompt. Ook in de papierfabrieken in de Noordelijke landen spreekt men van „Hollander" en men mag wel aannemen, dat zijn naam te danken is aan het feit, dat hij cp Nederlandschen bodem het eerst in gebruik is gesteld. De hollander is een bak, waarin messen zijn geplaatst. In den bak draait een wals rond, eveneens van messen voorzien en tusschen die messen wordt de pap fijngemalen. De wals heeft een tweeledige functie. Zij draait niet alleen, maar neemt tevens de pap mee. Op die wijze werdt bereikt, dat de brei herhaaldelijk dezelfde bewerking ondergaat. Van den hollander wordt de pap naar een zgn. voorraadskuip gevoerd, waarin ze machinaal wordt geroerd om een gelijkmatige verdeeling der massa te behouden. Van deze naar een vol gende kuip, waar hetzelfde plaats vindt. Uit deze kuipen wordt de pap opgeschept en komt in een afvoerbuis, wordt sterk verdund en vloeit langzaam in den zandvanger. Dit langzame tempo heelt ten doel het vuil, dat nog aanwezig is, te doen bezinken. Van hier komt de brei in de V'iY; m die heden ten dage worden gebruikt, konden niet meer in voldoende mate verkregen worden uit de toenmaals bekende grondstoffen lompen, katoen of linnen, eeuwen lang voor 't vervaar digen van papier aangewend. Dank zij een vin ding van den Zweed Mitscherlich en den Duitsch-Oostenrijker Ritter Kellner werd uit komst in den nood gebracht. Zij slaagden er in de vezel van de fijnspar door chemische be werkingen voor de fabricage van papier ge schikt te maken. Wij moeten er even op wijzen, dat hier, waar van papier sprake is, kranten papier wordt bedoeld. De fijnere en grove papiersoorten (pakpapier) laten wij buiten be schouwing in het bestek van dit artikel. De voornaamste grondstoffen voor 't gewone krantenpapier zijn houtslijp en cellulose Houtslijp is niets anders dan mechanisch bereid hout cellulose is chemisch bereid hout, dat een kook-proces heeft ondergaan. Hoe fijner papier, hoe minder houtslijp wordt gebruikt. Bij de vervaardiging van de allerfijnste papiersoorten valt ook cellulose weg en worden uitsluitend lompen gebezigd. Drie kwart van de grondstof voor kranten papier bestaat uit houtslijp. Houtslijp is ge woon hout, dat in langsrichting tegen slijp- steenen wordt gedrukt, welke uit den stam de kleine vezels scheuren, die na vermengd te zijn met water en een zuivering te hebben ondergaan, gereed zijn in het proces der vervaardiging te worden opgenomen. Behalve ce lulose en houtslijp wordt ook oud papier aangewend en een kleisoort, de „china- clay" of porseleinaarde, ook wel kaoline ge noemd. De eigenlijke fabricage neemt een aanvang bij het proces der kollergangen ofmaals teenen. In groote, rende gegoten ijzeren bassins wen telen twee zware maalsteenen van bazalt on ophoudelijk rond. Zij dienen om de grond stoffen, welke in de bassins zijn geworpen, te kneuzen en met behulp van toestroomend warm water tot een brei te verwerken. Schrapers, aangebracht in den binnensten en buitensteu kring van het bassin, zorgen er voor, dat de massa bij herhaling opnieuw bewerkt wordt zoodat een gelijkmatig zachte massa wordt verkregen. Zoodra dit het gevat is wordt een schuif geopend en vloeit de zachte massa door een schud-transporteur, waaruh een Jacobs- ladder ze in de mengbak of roerkuip brengt, waat de brei door toevoeging van water wordt verdund. roteerende knoopenvangers, trommels met gleuf jes, die het laatste vuil, dat nog aanwezig mocht zijn, verwijderen. Daarmee is de bewerking der grondstof ten einde en thans vangt het werk aan voor de papiermachines. Een papiermachine heeft ge weldige afmetingen. Er zijn er, die 60 M. lang zijn We zien de pap ever een ronddraaiend kopergaas vloeien en de schuilmatten pas- seeren, die het schuim tegenhouden en de massa gelijkmatig over het gaas uitspreiden. Door het gaas vloeit het water weg, dat in de brei aanwezig is. Is het water in voldoende mate weggeloopen en later door een luchtpomp verder weggezogen, dan zien we de vloeibare massa den vasten vorm aannemen. Het koper gaas maakt een voortdurend schuddende bewe ging, om te voorkomen, dat de vezels, waaraan het papier zijn sterkte ontleent, alle komen te liggen in de richting, waarin de in vasten toe stand overgaande pap loopt. Van 't kopergaas wordt de vast wordende massa overgebracht op draaiend vilt Het papier bevat thans nog een hoog watergehalte Het passeert nu enkele persen, die het water voor een verder gedeelte verwijderen. Thans neemt het drocgproces een aanvang Verwarmde droogcylinders zorgen voor het drogen van 't papier, waarna 't onder hitte en zwaren druk tusschen een cylinder en een gummi-wals komt, om tegen een geweldig zwaren cylinder te worden geperst, waarna nog een cylinder voor het nadrogen wordt aangewend. Het papier heeft hiermee het volledige fabri- cage-proces doorloopen en is gereed om ge wonden te worden om den zgn. „tamboer," vanwaar het overgewikkeld wordt op de ver langde breedte tot de bekende papierrollen, die naar de afnemers kunnen worden gezonden Wij gaan nu een kijkje nemen in een heel ander bedrijf, om te kunnen nagaan welke bestemming de onhandelbare, zware rollen papier krijgen. Wij bedoelen het krantenbedrijf. Wanneer de papierrol op de groote rotatie pers wordt opgelegd is het meeste gebeurd en is de krant bijna gereed. Het eigenlijke drukken n.l. neemt, bij het geweldige productie-vermo gen, waartoe men deze soort persen heeft weten op te voeren, slechts weinig tijd in beslag. Beginnen we bij 't begin de redactie, waar alle copie voor de krant binnenkomt. Daar wordt geschift, geknipt, verzameld, verwerkt, gesnoeid. Daar gaat bijzonder in de morgenuren onophoudelijk de telefoon. Daar worden de radio-berichten opgevangen. Daar wordt ont cijferd het nieuws uit den omtrek, dat er in on- leesbaren of ongeschaafden vorm binnenkomt. Daar worden doorgeworsteld de verlangens en klachten uit de ingezonden stukken, 'n Redactie heeft iets van een rumoerige vergadering of een Pcolschen landdag en is toch weer iets geheel anders. De berichten voor de verschillende rubrieken gaan van de redactie naar de zetterij. Hier heeft de aard van het bedrijf bijzondere eigenschap pen tot een buitengewone ontwikkeling ge bracht. Want het zou een onmogelijkheid zijn om met een ongeschoolden staf een krant op tijd te laten „draaien," zooals het in vakterm heet. De chef van de zetterij is de generalissimus, die met groote zelfbeheersching in dit dravende en jachtende milieu een zekeren gang van zaken weet te handhaven, die nooit wit van opwin ding of rood van toorn wordt, die immuun geworden is voor de grootste teleurstellingen of de ergste tegenvallers, maar altijd koel en zakelijk ingrijpt, vastberaden en beheerscht. om te redden, wat dreigt „in de soep" te loopen Om hem, als het rustige middelpunt, groe peert zich het bedrijf, tikkeren de machines, de zetmachines. Toen het drukken door de uitvinding van snelpersen reeds tot een groote hoogte was gebracht, werd nog altijd „met de hanu" gezet Langzaam en tijdroovend was deze methode en het is aan den Duitsch-Arr.erikaan Ottmar Mergenthaler te danken, dat de handzetterij geheel verdween. De uitvinding van Mergentha ler vormt uit historisch oogpunt een afzonder lijke geschiedenis in het dagbladbedrijf. De zetmachine is een wonder van mechaniek. De eerste machine door Mergenthaler uitge vonden is nadien belangrijk verbeterd en thans bestaan er verschillende typen zetmachines, die naar gelang van het bedrijf bij de samen stelling van een krant worden aangewend. De afzonderlijke stukken „zetsel" werden onder de respectieve rubrieken bijeengevoegd en op die wijze worden de verschillende pagina's van de krant samengesteld. Is een pagina ge reed, dan wordt daarvan door middel van de z.g.n. prage-pers een afdruk gemaakt in daar toe speciaal geprepareerd carton en deze afdruk wordt overgebracht op gebogen looden rlaten (stereotypie). Het zijn deze platen, welke in de rotatiepers worden ingelegd en die. met inkt bevochtigd, het daarin geperste beeld over brengen op het papier, dat er in een duizeling wekkende snelheid over gevoerd wordt Heeft Mergenthaler door de uitvinding van de zetmachine de ontwikkeling van het kranten- bedrijf tot een bewonderenswaardige hoogte opgevoerd, aan de andere zijde heeft Koenig' de uitvinder van de rotatiepers, ditzelfde be drijf een even groote, misschien nog grootere schrede vooruitgebracht. Men kan zich niet voorstellen, hoe het schijn baar broze courantenpapier met zulk een ver bijsterende snelheid langs de rollen kan worden geleid, die bij de nieuwste machines tot 300 M. per minuut is opgevoerd, terwijl per uur 10 tot 12000 kranten kant en klaar worden uitgewor pen. D.w.z voor een krant van 32 pagina's Eén zulk 'n machine kan dus in denzelfden tijd het dubbele aantal exemplaren van 16 pagina's afleveren, enz. Practisch wordt deze snelheid zelden o' nooit toegepast. Het drukken op de rotatiepers eischt veel van het zuiver instellen der rollen. Deze moeten zoo zuiver en gelijkmatig mogelijk loopen, de inkt-verdeeling moet buitengewoon zorgvuldig geschieden. Dit is des te meer een klemmende eisch, omdat de meeste bladen te genwoordig, wat men noemt, een foto-pagina hebben. Deze foto's worden op gewoon couran tenpapier afgedrukt, wat een technische per fectie beteekent van groote verdienste. De foto pagina van de Nieuwe Haarlemsche Courant maakt onder hare zusteren een goed figuur. Behalve een behoorlijke foto kan met de rotatiepers ook een- of tweekleurendruk ver kregen worden. Het zal duidelijk zijn, dat het afdrukken van de krant met de geweldige capaciteit van de tegenwoordige rotatiepersen, verreweg het ge ringste deel van den tijd in beslag neemt, die voor het samenstellen van de krant noodig is Het gaat er mee als met een maal, waaraan ver schillende personen een ganschen middag hebben gearbeid en dat binnen 't uur wcrdi verorberd. Bij de tegenwoordige ontstellende papier massa's, die voor 't drukken van dagbladen gebruikt wordt, is de vraag niet ongewettigd of de voorraad hout cp aarde aanwezig, toerei kend zal blijven op den duur, om aan de be hoeften in papier te voorzien Mocht die tijd ooit komen. voorloopig zijn we nog niet zoo ver dan zal het menschelijk vernuft nieuwe wegen of nieuwe middelen ontdekken, om in dit gebrek te voorzien EUG DE BY Jjcsj: De Roomsche Jeugdorganisatie heeft alle reden in dit feestnummer aan de jubileerende N. H. C. haar gelukwenschen aan te bieden en dankbaar te gedenken, wat het plaatselijk Room sche blad voor de organisatie der Roomsche jeugd gedaan heeft. Kort geleden werd mij door de redactie ge vraagd, hoe het stond met her R. K. Bureau voor Beroepskeuze. Het antwoord was niet opgewekt. Wel was het besluit rot oprichting genomen, maar de medewerkers waren te gering in aantal. De meesten. die waren aangezocht, moesten rot hun spijt antwoorden Ik ben over belast met werk ik zou het gaarne doen. maar het is mij onmogelijk. „Willen wij in de krant er de aandacht eens op vestigen en er wat over schrijven luidde het antwoord. De hartelijk aangeboden hulp werd natuurlijk gaarne aanvaard, de medewerkers boden zich aan en zes weken later kon gemeld worden, dat de beroepskeuze op Roomschen grondslag in Haarlem verzekerd was. Dit is slechts een voorbeeld uit den laatsten tijd. Ik durf zonder vrees voor regenspraak te beweren, dat er in Haarlem geen véreeniging voor de jeugd bestaat, die niet eens op de N. H. C. een beroep heeft gedaan om haar werk bekend te maken, om medewerkers te verkrij gen, om duimkruid machtig te worden voor het noodzakelijke maar dure jeugdwerk. Uit naam van de jongens- en meisjespatro naten, uit naam van de St. Josephgezellen, uit naam van de Liefdewerken van S. Franciscus en S. Francisca Romana, uit naam van de Room sche Sport, uit naam van allen, die geloof en deugd door deze instellingen mochten bewaren of versterken, breng ik aan de N. K. C. een woord van dank en gelukwensch. Moge de Roomsche jeugd opgroeien tot een machtig leger van strijders voor de Roomsche Pers. Wij hebben veel bereikt, maar nog lang niet alles, wat bereikt moet worden. Jubilaris help uw stad ook nog aan een krachtige jeugd organisatie voor den Middenstand. Pastoor L. J. BOOGMANS, Voorz. Commissie voor R.K. Jeugdorganisaties 3 a i i a I i I 1 I I I a a t i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 17