■iï- 2 ^i^>^i4a3g»i4a&Efri43Bgfri.45Kaa>i«*EH43»?g»i U MANNEN DIE VOOR ONS SCHRIJVEN i 1) i m Jubileumnummer Nieuwe Haarl. Courant. ■v DOOR FRANS MEIJER nug Mhr. Astman. Mhr. E. U., (muziek). Vooraf zij hier iets gezegd over journalisten in het algemeen, zoodat we later onze lezers vol komen op de hoogte mogen achten met dit zeer bijzondere soort van menschen. Tusschen den redacteur die een berichtje maakt als „Toen we hedenmorgen onzen neus buiten de deur staken, ontdekten we dat het gesneeuwd had," en den schrijver van breede, machtige hoofdartikelen over internationale en binnenlandsche politiek ligt dezelfde afstand als tusschen de protisten (ééncellige oerwezens) van Darwin en den Übermensch, den Konings- mensch van Nietzsche. De meesten echter verkeeren nog steeds in het middelste stadium, nml. dat der aapmenschen en leveren gedurende den loop der dag in hun werk stof voor lust- en onlust-theorieën van Spinoza en Freud. Hoe iemand journalist wordt valt zeer moeilijk te zeggen. Er zijn nml. vele wegen die naar Rome leiden en men kan gerust aannemen dat journalisten uit alle lagen der maatschappij ge- requireerd worden. Iemand die het gymnasium of het Seminarie verlaten heeft en tot wanhoop zijner ouders nergens een baantje kan vinden tracht gewoonlijk op een redactiebureau terecht te komen Lukt dat en mag hij dan de gesprek ken opnemen van de stadstelefoon, dan heet hij „journalist." Lukt het niet dan wordt hij „let terkundige," tot groote wanhoop van redac teuren, die zijn wekelijksche productie te keuren krijgen. Worden deze bijdragen geweigerd dan gaan ze voor het tooneel werken, niet als acteur maar als dramaturg en stellen hun eerste ver toog op voor „De Gemeenschap" waarin ze uitvoerig uiteenzetten dat Sophocles en Aischu- los minder verlitteratuurd zijn van Euripides. Verder bestaan er sterke overeenkomsten tusschen journalisten en landloopers. Beiden slenteren voor een groot gedeelte van den dag op straat en beiden komen herhaaldelijk met de politie in aanraking. Het eenige onderscheid is, dat de landlooper er dikwijls frisscher ideeën op nahoudt en een journalist er helderder uit ziet. Verder doet zich de vraag op wie nuttiger werk verricht de journalist die de bladen vol schrijft, de bezorger die ze rondbrengt of Liefde werk Oud-Papier, die ze opruimt Zooals ik reeds zei, komen journalisten uit alle lagen der maatschappij. Zoo heb je zelfs koekebakkers, die later voor tooneelrecensent spelen, en die met dezelfde handigheid de lijm- kwast zwaaien als vroeger den deegrol en in middels doorgaan voor iedereen zoete koekjes te bakken. Recensenten zijn een bijzonder soort jour nalisten die verslagen maken over tooneel en muziekuitvoeringen. Ze hebben het gewoonlijk gemakkelijker dan hun collega's die vergaderingen moeten verslaan, daar ze steeds een avonddutje kunnen doen zonder dat ze door hun vrouw gestoord worden en je hebt er die het zich heel gemak kelijk maken door de programmaverklaring uit te knippen. Dezen keer heeft de heele redactie van de N. Hrl. Crt. zich beschikbaar gesteld om tot mikpunt te dienen van mijn flauwiteiten. Men zal begrijpen dat dit voor mij een zeer delicate taak is en dat er, wil ik, voortaan eenig deel van leven hebben op de Spaarnestad, vele klippen dien te omzeilen. Komaan danhet spel gaat beginnen Het is trouwens absoluut overbodig dat een hoofdredacteur kan schrijven Ik heb zelfs zoo'n exemplaar gekend die niet eens lezen en schrijven kon. Zijn jas kon het daarentegen wél. Verder valt er niet veel op onzen hoofdredac teur aan te merken. Hij gaat kalm zijn gangetje en je hebt geen kind aan hem. Mhr. van Oosten, (boogschutter). Voila de rechterhand van mijnheer Weterings een zekere van Oosten. Nergens is uit de Evan gelische spreuk dat de rechterhand niet weten mag wat de linker doet, sterker tot uiting ge komen dan aan de Redactie van de Nieuwe Haarlemsche Courant. Hij is de man die dagelijks de pijltjes af- zent op de voorpagina, pijltjes die uitschieten uit van Oosten en flikkeren tot in het Westen. Mhr. Seuter. (de man met den scherpen blik) Recht tegenover mijnheer van Oosten zit een jongeman, die Seuter heet. Door zijn zeer eigenaardige plaatsing is zijn gelaat geregeld naar van Oosten gekeerd. Daardoor heeft hij veel van een Muzelman en is misschien de eenige mensch die georiënteerd is volgens de Heilige Linie. Reeds Ruusbroec verklaart dat een heuvel helling gewend naar het Oosten de beste vruch ten voortbrengt, omdat daar de zon de eerste warmte brengt. Niet alleen in den arbeid van den heer Seuter is zulks onmiddellijk merkbaar, maar zelfs in zijn hoofdhaar, waarvan de voor zijde veel weelderiger krullen toont, dan de ietwat afgeplatte achterzijde. De heer Seuter munt vooral uit door zijn scherpen kijk op gemeentezaken. Overigens gaat hij kalm zijn gangetje en wordt wegens zijn wat al te kleine gestalte veel te dikwijls over het hoofd gezien, vooral door menschen, die hooger staan dan hij. Mhr Weterings, hoofdredacteur Deze schoone prent stelt voor mijnheer Wete rings, algemegn erkend als de hoofdredacteur van de 50-jarige Nieuwe Haarlemsche Cou rant. We verstoren met gaarne de feeststemming, die thans overal uit de Spaarnestad puilt, maar toch dient even gezegd te worden dat hij slechts een stiefvader is, hetgeen echter weer zijn goeden kant heeft want we betwijfelen met grond, of de heer Weterings zijn bloeiende jeugd zou willen ruilen voor de eer de echte vader van den 50- jarige te zijn. De meeste lezers zullen van een „hoofd redacteur" in het algemeen een zeer verkeerden tndruk hebben. Men meent dat een hoofd redacteur den heelen dag zit te schrijven. Maar dat ts een geheel verkeerde veronderstelling, want een hoofdredacteur heeft niet anders te doen dan maar te praten, als maar te oraten. verslagen maken en laat dat liever een ander opknappen. Men zegt, dat, wanneer hij eenmaal zijn otium cum dignitate gaat genieten, zijn melkkroes als een curiositeit in het museum van de Spaarne stad bewaard zal blijven. Mhr. Jos Möllman. Dit is Jos. Möllman, ook wel kortaf Monzie genoemd. Monzie is de engelachtige journalist, tenminste voor zoover het zijn uiterlijk betreft. In hem is een sterke teruggang naar de Renaissance te bespeuren én het laat zich in denken dat Rubens er goud voor over gehad zou hebben om hem te mogen gebruiken als model voor zijn vleezige bolle engeltjes. Zijn gestalte zou op een bolrond wolkje een zeer gunstigen indruk gemaakt hebben. De buitenwereld krijgt hem weinig te zien, daar hij achter een dikken bontkraag pleegt schuil te gaan. Mhr. Arthur Tervooren, (Van Alles en Overal). Met mijnheer Tervooren dien ik zeer voor zichtig te zijn. Grootgebracht onder Dajakkers en Koppensnellers, opgegroeid temidden van ongebaande oerwouden, vervolgens tijdens den oorlog te Brussel als spion gevankelijk opge bracht, heeft deze mensch sterke moord lustige neigingen, die zelfs door zijn jarenlang verblijf op de Spaarnestad nog niet zijn uitge doofd en nog telkens tot uitbarsting komen. Als studieobject voor een anthropoloog zeer interessant, blijft hij voor zijn. omgeving meer dan gevaarlijk, temeer daar hij voortdurend in het onverklaarbaar bezit is van groote doses schietkatoen, waarmee hij reeds herhaaldelijk getracht heeft de bovenste verdieping van de Spaarnestad te laten springen tot heden nog zonder resultaat. Gedurende de laatste dagen werkte hij in combinatie met een zekere van der Linden, een fotograaf, zoodat we misschien binnenkort betere uitkomsten mogen verwachten De heer Tervooren heeft zich voor de Nieuwe Haarlemsche Courant vooral verdienstelijk ge maakt door zijn „Van Alles en Overal," waar door hij 'zich Zoo groote populariteit wist te verwerven dat weldra het liedje „Overal en overal" in gebruik is gekomen. Dat is de heer Asman een der jongste krachten der redactie.. Al zou zijn,jiaam het doen verrpoe- den, toch heeft hij niets uit te staan met de gemeentelijken Reinigingsdienst, al zal het mis schien wel eens voorgekomen zijn dat hij iets geschreven heeft over vuilnisbakken langs den weg. Dat zijn de stokpaardjes van. alle journa listen, die om copie verlegen zitten. Gedurende den korten tijd dat hij aan de Spaarnestad werkzaam is heeft hij zich laten kennen als een zeer bruikbaar mensch, dat voor de toekomst wel iets belooft. Hij is direct kenbaar aan. zijn eigenaardige wijze van groeten. Mhr. Hamers, (redacteur binnenland). Dit is een bijzonder mensch nl. Jos P. Hamers, de bewuste «chrijver van talrijke historische verhalen. Hij is een zeer punctueel mensch en er is zelfs van hem bekend, dat hij op de zetterij eens alle letters heeft willen controleeren die voor zijn verhaal gebruikt moesten worden. Als bijzondere eigenaardigheid valt van hem te vertellen, dat hij zeer handig met de schaar weet om te gaan en dol is op eenentwintigen. Zwarte Pieten schijnt bij hem minder in de gratie te staan. Hij heeft een broertje dood aan 'a Mijnheer E. U. is een der muziek-recensenten van de Nieuwe Haarlemsche Courant en het logica-beestje van de Spaarnestad. Men zegt dat hij eertijds Valsche Bankbiljetten gemaakt heeft voor de Katholieke Illustratie, waar hij als hoofdredacteur een aardige bijverdienste heeft. Sinds eenigen tijd vertoont hij kluizenaars allures, zoodat we misschien over eenigen tijd in de kathedraal tegenover Sinte Theresia een heiligen-beeld in jacquet zien verschijnen, waarmee het cachet van die kerk aanmerkelijk verhoogd zal zijn. Misschien dat de beeldhouwer Maas vast naar den order zal solliciteeren. We hopen echter als dan dat er een betere versiering boven zal komen dan de ontbijtkoek-verpakking boven het Hanze altaar. zoeten naam van Donders, de zachte redacteur der Vrouwenrubrieken, een zeer innemend en hoffelijk mensch, vol egards jegens de diverse dames, die met hunne bijdragen betreffende het bereiden van soep en baby-jurkjes de we reld meenen te verrijken. Op deze afbeelding is hij getroffen op het oogenblik dat hij zijn lief- talligsten glimlach ten beste geeft. Verder valt er als een bijzonderheid te ver melden, dat de Donderdag naar hem genoemd is en dat Petrus Donders geen familie van hem is. Ook beweert hij geen afstammeling te zijn van Wodan, hetgeen zich gemakkelijk laat begrijpen, gezien zijn zeer zachtmoedige natuur. Geruimen tijd heeft hij er naar gestreefd de best gekleede man van de Spaarnestad te worden, maar werd hierbij met één punt meer verslagen door den heer de By. Mhr. v. d. Sande, (Redacteur Zondagsblad en medewerker). Mhr. van der Sande die zoo mooi over de liefde kan schrijven. Den heelen dag rijgt hij hinten aan een draadje en speelt ermee soldaatje. Mhr. van der Sande de man der matigheid, matigheid in alles, en slechts met de liefde in zijn romans lijkt hij soms een beetje onmatig. Zonder mijnheer van der Sande was er iedere week ook geen Zondagsblaadje bij de Nieuwe Haarlemsche Courant. Stel u eens voor o lezeres en lezer, een Zondag zonder Zondags blaadje Mhr. de By I, als de best gekleede man). Dit is de heer de By in zijn creatie als de best gekleede man van de Spaarnestad. Let vooral op de elegante houding zijner gepolijste vingeren, die eenen sigaar beklemmen. Dezg houding is zeer karakteristiek van hem. Zijn oogen hebben iets van een Boeddha, toch heeft hij meer van een Sphinx. Naast een Boeddhistische geslotenheid toont hij de raadselachtigheid van den Sphinx op de muren van Thebe, met dit onderscheid, dat hij nog nooit iemand heeft opgevreten, althans voor zoover we kunnen nagaan. Ondanks den groei zijner jaren, ia hij er nog altijd in geslaagd vrijgezel te blijven en het blijft een raadsel of dit wijsheid van hem is ofwel de oorzaak ergens anders gezocht moet worden. Nochtans is het wel bekend, dat hij in ver schillende amoureuze perikelen gewikkeld is geweest. Desondanks is hij tot heden slechts met een electrisch kussen ter ruste gegaan. Er zijn menschen die echte kussen boven electrische verkiezen. Daar hoor ik ook bij. Mhr. de By II, als redacteur Buitenland). Dit is nogmaals de heer de By, maar ditmaal als stoer werker in dienst der gemeenschap, als de man der internationale politiek, de man die de berichten buitenland verslindt en zoo onzen lezers een indruk tracht te geven van de woelige gebeurtenissen buiten onze grenzen. Met breeden blik overziet hij den wereldbol en rijgt hare historie aan elkaar. Niettemin blijft zijn schrijftafel er wanhopig netjes uitzien. Overigens is hij een specialist in spoorweg ongelukken en het is zelfs van hem bekend, dat er bij de spoorwegramp bij de Vink een speciale luchtopname van hem gemaakt is, waaruit we met stelligheid hebben gezien dat hij er werkelijk geweest was. Mhr. Donders, (redacteur Vrouwenrubriek.) Dit is een baardelooze jongeling met den Mej. Govaerts, Secretaresse Deze jongedame is Mientje Govaerts, de secretaresse van de redactie. Met alle krachten

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 18