s E 1 ALLE WANDEN EN PLAFONDS ZIJN BESCHILDERD MET DE SANITAIRE MUURVERF „UNEEDIT' R 3 l2 VAN DE EERSTE NEDERLANDSCHE WATERVERFFARR1EK LEIDSGHEVAARTWES 104 - HAARLEM rr% v Jff£ Jubileumnummer "Nieuwe Haarï. Courant, Een slijpmachine, bestemd voor het afslijpen cylinders. en polijsten der koperen wmmm Het etsen der cylinders voor de diepdrukpersen. Broodnoodig! Nog een kiekje in 'de raontageafdeeling van „fte Diepdruk' geverij een ontspanning, een ware sport en zij is misschien wel de grootste aantrekkelijkheid van het vak voor aspiranten en buitenstaanders. Zij is vermakelijk voor den verslaggever, die met opgewektheid zijn taak vervult en de gees tigheid van zijn beroep weet te genieten. Men komt er bij in aanraking met menschen, die men niet kent, nooit gezien heeft, en waarschijnlijk in het leven nooit meer ontmoeten zal Voor een reporter is de meest geliefde bezigheid en ook de grootste kunst reeds op het eerste gezicht vast te stellen op welke wijze men zijn slacht offer het degelijkst uit kan hooren, zonder daarbij de perken der welvoegelijkheid te buiten te gaan. De goede reporter heeft daarbij niet noo- dig, zooals men wel eens meent, zich uit te geven voor iemand, die hij niet is, of met geld te smijten komen om geheimpjes machtig te worden. De handige nieuwsjager weet zijn nieuws te achterhalen door methodisch te werken en wordt daarbij geholpen door het publiek zelf. Dan weer is de een of ander blij of heeft er belang bij dat zijn oordeel over een of andere gebeurtenis in de krant zal komen, en vertelt daarom alles wat de krantenman weten wil, dan weer is een belangstellende een be langrijke nieuwsbron omdat hij over de te rap porteeren gebeurtenis verontwaardigd is. De reporter dient er nu vooral op te letten niet bij den verkeerde terecht te komen of zoo dit al geschiedde, zich zoo spoedig mogelijk terug te trekken. Laat ik hierbij voegen dat over het algemeen het publiek de krantenmannen met veel onderscheiding behandelt. Vooral ook in Haarlem. De lezer moge bemerken, dat ons oordeel over het publiek zeer mild en welwil lend is. Het is bij deze soort reportage, dat de journalist in aanraking komt met de politie en justitie. Zoowel van de Haarlemsche politie als van die der omliggende gemeenten wordt daarbij de grootst mogelijke medewerking onc'e: vonden. Er zijn politieautoriteiten, die voor zoover dat mogelijk is de kranten inlichten omtrent dingen, misdrijven of personen, die Toch heeft de Haarlemsche Justitie de eer met nog eenige andere parketten in Nederland, in dit opzicht met een zwarte kool bij de journa listen te staan aangeteekend en wordt gewacht totdat de tijd daar onderzoekrechters heeft ge bracht met moderner en ruimer opvattingen. De subsituut-officier van Justitie Mr. von Löben ook hoe er in de betrokken kringen over een onderwerp gedacht wordt. Mits hij de opgedane ideeën critisch van zijn standpunt beschouwt, is het mogelijk dat hij op die manier niet alleen berichten en artikelen produceert, die lezens waardig zi.'n, maar ook zulke waarmede voor- en tegenstanders zijn ingenomen, omdat aan In Haarlem en omliggende gemeenten wordt dat door vele autoriteiten ingezien en dit mag hier dankbaar worden gememoreerd. Het aantrekkelijke van journalistiek werk is wel die bijna dagelijksche gedachtenwisseling over onderwerpen van den meest uiteenloopenden aard en de omgang met menschen, die er een gevestigde meening over een of ander punt op nahouden. Intens leeft op die manier de journalist dagelijks het immer wisselende leven mede. Hij leeft tweemaal, hoe druk dat leven overigens ook is. Bijzonder aantrekkelijk is in dit opzicht de taak van den journalist verbonden aan een blad met uitgesproken en hoog geestelijk doel als de R. K. krant. Hoe mag hij zijn vernuft spitsen telkens en in ieder bericht en artikel op het bereiken van die doelstelling van zijn dagblad, waarmede hij het natuurlijk geheel eens is hoeveel pittiger kan zijn optreden zijn dan dat van neutrale collega's. En hier is mijn onder vinding dat slechts weinigen de doelstelling van een partijblad misprijzen, de meesten haar prijzen en benijden. Ik mag de lengte van dit artikel niet over schrijden, maar anders zou over dit onderwerp nog veel te schrijven zijn. En ik zou het artikel kunnen kruiden met vele aardige, interessante voorvallen uit de dagelijksche practijk, alhoewel ook hier de journalistieke bescheidenheid tot zelfbeperking noopt. Laat ik mij tevreden stellen in deze zeer oppervlakkige schets een poging te hebben ge daan voor onze lezers den indruk vast te leggen, dat het voor een krantenman, ook van die van de N. H. Crt., in Haarlem prettig werken is dat de Pers er in het algemeen met welwillend heid wordt tegemoet getreden en dat dank baarheid noopte bij dit gouden feest aan deze gevoelens uiting te geven. O. n (Door E, van Nederhasselt, Wethouder van Bloemendaal.) Een woordje, waaruit mijn standpunt ten opzichte der R. K. Pers blijkt? Wel, M. d. R., de waarde van de Katholieke pers in het algemeen is m.i. het meest duidelijk voor dengene, die ook kennis heeft te nemen van den inhoud der zg. neutrale bladen: Wan neer men ziet, hoe daar dikwijls door zeer bekwame redacteuren, op schijnbaar zeer on partijdige wijze en steunend op feitenmateriaal, dat op het eerste gezicht onaanvechtbaar lijkt, over R. K. zaken en politiek wordt geschreven en men leest dan in de Katholieke pers het ver weer, waardoor men een geheel anderen kijk op de zaak krijgt, dan begrijpt men eerst recht, hoe nuttig niet alleen, maar hoe broodnoodig de R. K. pers is. En waar natuurlijk voor eene plaatselijke R. K. pers hetzelfde geldt, overgebracht in het engere kader van R. K. plaatselijke (gemeente-) politiek en belangen, daar mag ik misschien Uwe vraag omtrent de plaatselijke pers wel zoo opvatten, als betrof zij Uw blad zelf. En dan grijp ik zeer gaarne deze gelegenheid aan, om, in verband met het boven geschrevene, te zeggen, dat het mij steeds heeft getroffen, hoe Uwe polemieken uitmunten door hoffelijkheid tegen over den tegenstander, en hunne kracht meer zoeken in argumenten dan in krachttermen, om van invectieven niet eens te spreken, kortom, hoe zij in alle opzichten voldoen aan de eischen, die men aan eene beschaafde pole miek moet stellen. Uwe redactie werkt daardoor krachtig er toe mede, om de R. K. journalistiek op een hoog plan te brengen en te houden. Als ik Uwe courant dan ook voor de volgende halve eeuw van harte een bloeiend bestaan toe- wensch, doe ik dat niet alleen in 't belang der Katholiciteit, maar ts er ook wel een tikje egoïs me bij. Alleen hoop ik, M. d. R. (een vriend, die mij mijn feilen toont 1 en ik zou de zaak immers van mijn standpunt belichten) dat U in het komende tijdperk een beetje minder annexion- nistisch zult worden 1877—1927. (Door Swolfs, Secretaris der gemeente Heemstede.) Bij den krachtigen opbloei van het gemeente leven in de laatste 50 jaren zijn geleidelijk tal van vraagstukken naar voren gedrongen, welke de bestuurstaak aanzienlijk hebben uitgebreid en verzwaard. Bevordering van de welvaart, zorg voor de volksontwikkeling, verbetering van de volksgezondheid, in 't algemeen maat regelen tot verhooging van het volksgeluk vor deren, vooral in sterk groeiende plaatsen, in de Bestuurscolleges steeds meer personen met goede zakenkennis, practischen blik, groote 'oewijding en veel verantwoordelijkheids gevoel. Hierom is het voor de Katholieken, geroepen tot eene verantwoordelijke taak in het openbaar leven, van groot belang om in een goed geredi geerd Katholiek Dagblad der streek in volle vrijheid de uiteenloopende vraagstukken te kunnen behandelen en principieele toelichting te kunnen ontvangen. Immers in de Bestuurs colleges komen niet alleen aan de orde onder werpen van uitsluitend stoffelijk belang, maar ook vele vraagstukken, waarbij hoogere be ginselen zijn betrokken. Bovendien heeft de evenredige vertegenwoordiging in de gemeente raden alle denkrichtingen binnengeleid en daar door onwillekeurig den beginselstrijd ver scherpt. Gedurende dit vijftigjarig tijdvak heeft de Nieuwe Haarlemsche Courant steeds frank en fier de Katholieke maatschappijleer verdedigd en leiding gegeven bij de toepassing der Ka tholieke beginselen op gemeentelijk terrein. Haar groei en bloei valt als eene gelukkige wisselwerking samen met den krachtigen maat- schappelijken vooruitgang van Haarlem en Omgeving. Op haar gouden feest past een woord van dankbare hulde voor het met mannenmoed verdedigen van de Katholieke beginselen op het terrein van het openbaar leven en de wensch, dat de getoonde energie van Redactie en Ad ministratie het mooie Katholieke Dagblad nog tot hoogeren bloei moge voeren. feitelijk geheim dienen te blijven, en dan ook alleen medegedeeld worden op voorwaarde dat ze niet gepubliceerd worden. Dit wordt dan gedaan om onvoorzichtige publicaties te voorkomen, publicaties, die niet zelden het politie-onderzoek in een of andere zaak zouden belemmeren. Ook de reporter kan de politie wel eens helpen aan nieuws, dat voor haar waarde heeft. En misschien apht de politie het beter een half geinformeerdtn reporter maar volledig in te lichten om te voorkomen dat on juiste en dus ongewenschte publicaties plaats hebben. Velen onzer hebben op die manier, vooral in de woelige dagen, die wij aan het einde en vlak na den oorlog kenden, geheimen te bewaren gehad, die van groot belang waren. Maar nooit'tenzij bij vergissing maakte de deugdelijke journalist zich aan schending schuldig van dit soort vertrouwen. Het wordt als een soort korpseer beschouwd de enkelingen, die zich door broodnijd laten verleiden tot onbetrouwbaarheid, openlijk te brandmerken. De Nieuwe Haarl. Courant geniet de reputatie in Haarlem nimmer een onbescheiden gebruik van vertrouwelijke mededeelingen te hebben gemaakt, en op dat testimonium gaat onze redactie groot. De medewerking der Justitie is niet zoo vlot als die der politie.- Het ligt voor een deel in het feit dat, wanneer de zaak bij de Justitie eenmaal aanhangig is, het groote en voor het publiek interessante onderzoek- is afgeloopen. Seis maakte op dat punt een gunstige uit zondering, doch deze ging sindsdien in de particuliere advocatuur. Een andere vorm van contact is de gebonden reportage. Velen hebben den journalist aan het werk gezien in de zoogenaamde gebonden reportage, het zakelijk verslag van vergaderingen, gemeen teraden enz. Op vergaderingen in Haarlem is de verslaggever een graag geziene gast, doch de verslaggevers wenschten wel eens dat die lief hebberij wat minder groot ware, dat er wat minder vergaderingen werden gehouden, al thans wat minder vergaderingen, waarbij hun aanwezigheid op prijs wordt gesteld. De Hol lander staat bekend om zijn voorliefde voor vergaderingeft, en in Nederland neemt Haarlem in dit opzicht een waardige plaats in. Ook hier is de welwillendheid tegenover de Pers groot. De derde manier om met het publiek in aan raking te komen is de, wat ik zou willen noemen, vrije reportage. Hierop doelde ik vooral, toen ik in den aanvang van dit schetsje neerschreef dat ik het van zooveel belang achtte, dat de lournalist verbonden aan plaatselijke bladen, in voortdurende wisselwerking met het publiek staat. Van het grootste belang zijn voor dezen journalist zijn relaties in alle kringen der stad. Daardoor komt hij te weten wat er leeft en actu eel is in zijne omgeving en dat niet alleen, maar beider standpunt de volledige eer wordt ge geven. Hierdoor wordt het ook duidelijk dat het absoluut niet noodig is in een krant iemand te grieven. Ook niet in de scherpste polemiek. Beschaving en eerlijkheid kunnen immer betracht worden, wanneer de critiek op deug delijke argumenten wordt gebouwd. Het kan dan wel eens voorkomen dat een journalist in het jachtende, dagelijksche leven en in de hitte van de polemiek zijn zelfbeheersching verliest, maar dit moet tot de zeer groote uit zonderingen behooren. De in waardigen toon ge houden kranten hebben het meeste succes en de beste waardeering. Onbeschoftheid is voor een journalist nimmer goed te praten. Een veel verbreid idee is dat men in het bijzijn van eet\ krantenman voorzichtig moet zijn met het uiten van zijn meening of het mededeelen van nieuws, omdat het anders direct aan de groote klok komt te hangen. Zij, die veel met journalisten omgaan, weten dat deze meening onjuist is en dat geen geheim beter bewaard is dan bij hen. Zij immers weten, door de prac tijk geleerd, al ras wat wel en wat niet voor publiciteit geschikt is en geen goed journalist zal er toe overgaan een zegsman door de publi catie van een of ander in ongelegenheid te brengen of een onderneming te schaden. Maar wel zijn die informaties van veel belang om zijn oordeel voor de toekomst in de goede rich ting te houden. <Mv.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 26