7T7 IZZ ftgfr <S»£Efr 143E'S»J I 43r»S»I43K»S»143«>S» I <g«>^t PPl Ivr-m 8 Lil WÊÊÊÊÊmÊÊ m in li J ubiteumwimmer N'eitwe Haart. Courant. •:.-% Het huisje in de Jansstraat waar de N. H. Ct. het eerst door „de Spaarnestad" werd uitgegeven. Heerlijk Apostolaat! De sterke stad De Nassanlaan in den toestand voor de nieuwe bouw aanving. Het gebouw (later verbouwd) aan de Kinderhuisvest. dat door de N.V. Druk kerij de Spaarnestad werd aangekocht vóór dat de onderneming naar de Nassaulaan verhuisde. (Door Mgr. M. P. Möllmann, Vicaris- Generaal van het Bisdom.} De krant is in den tegenwoordigen tijd voor verreweg de meesten de eenige bron, waaruit zij de kennis en de beoordeeling der feiten van den dag plegen te putten de Roomsche krant voor velen het voornaamste middel, om de Katnolieke waarheid en hare practische toe passing op het leven beter te leeren kennen Verhevene en verantwoordelijke roeping van den Roomschen journalist Heerlijk Apostolaat dagelijks te moeten zorgen, dat de waarheid •eering brengt, behagelijk wordt voorgesteld het hart tot goede daden aanzet I Dit alles heeft de N Haarlemsche Courant die nu in goud jubileert, trachten te bereiken zij verdient daarom onze warme hulde, onzen nmgen dank Mijn hartewensch is, dat ons gewestelijk dagblad steeds getrouwer en nauwkeurige aan deze heilige roeping blijve beantwoorden ieder volgend jaar het moge nog tallooze zijn vooruitga in haar streven, om den echt Katholieken geest levendig te houden en versterken onder bare duizenden lezers. Profetie zij het nu zoo majestueus uitgebouwd en voltooide monument der N. V. „de Spaarne stad Spreuken. 18. 19 (Door L. A. A. M. Westerwoudt, plebaan der Kathedrale Kerk; Deken van Haarlem). Het menschelijk leven is een rustelooze strijd. In slagorde staan zij tegenover elkander, de twee ontzag'lijke legers dagelijks worden zij handgemeen, in feilen strijd om de zege praal Allen, zonder uitzondering, worden in dien kamp betrokken zelfs de vrouwen en ie kinderen worden opgeroepen en hebben :ich te weren, met nimmer bezwijkenden moed Het gaat hier om de allerhoogste belangen Het gaat om het leven der zielen en om de alles- overwegende vraag zal de mensch zijn Schep per dienen door een leven naar zijne wet, of za hij, tot eigen onherstelbaar ongeluk, zijn god delijke majesteit verachten. Welnu, in dezen grooten wereld-oorlog be hoort de Pers tot de machtigste strijdmiddelen Zij vooral is de beheerscheresse der openbare meening en is zoo goed als alvermogend ten goede of ten kwade. De Pers, zij biedt alom, waar de beschaving doordrong, als een zwaar beladen boom, haar vruchten aan Zij houdt onafgebroken open- afel, met gerechten van allerlei slag, naar ieders smaak en gading. Zij is de groote voedster, de opkweekster van 't menschdom en aan haar 'oedoen vooral is het te danken öf te wijten, dat der menschen geest zich voortbeweegt in doede öf in verkeerde richting. In verkeerde richting i Helaasontelbaar vele zielen gaan ten onder bij het gif dér kwade pers. Onder dé schutse eener verderfelijke vrijheid overdekken hare vruchten de moderne wereld. Rond gevent en aangeprezen, worden <.e met gretige belustheid genoten en zoo kanken in de zielen langzaam maar zeker het jnhei verder, de dwaling, de goddeloosheid rn 't bederf der zeden Tegen dat vreeseüjke kwaad nu moeten allen, die waarachtig God willen dienen, n-et onver- moeibaren strijdlust in 't gelid staan Waar schuwing en verbod tegen al wat slechte lectuur noet heeten is zeker hierbij onmisbaar. Toe reikend echter is zulks niet Aan den gezonden werk- en lees-lust moet een voedsel worden gegeven, dat walgen doet van al wat heilloos of gevaarlijk is. Dit nu is de heerlijke taak der Christelijke, der Katnolieke Pers en ieder, die in Christus gelooft en Hem lief heeft, iedpr moei hierin haar helpen en steunen zooveel als hij bij mogelijkheid vermag Dat wij dan allen vurige voorstanders mogen blijven van de echt Katholieke Pers, de Dag bladpers in 't bijzonder, en haar mogen begun stigen naarmate zij kloeker optreedt voor de ongerepte leer en de reinheid van zeden. Wat Vicaris-Generaal. Op den Feestdag van den H. Joanne^ Chrysosto.nus, 1927. HAARLEM. BURGEMEESTER van Haarlem. ■Ut -» u/ V AA'* 1 tbiM S iy" I 1 -«-W-V» OS wii doen om baar staande te hopden en haar sterker te maken tegenóver de macht van het kwaad, het is een kostbaar werk van zielenijver, dat tal worden opgeteekend in hei Boek des tevens. En gij, die zelf de roeping ontvingt, om als schn veri anderen in goede richting voor te ichten waardeer! uw taak als een heilig aposto laat Legt daaraan ten koste ai wat uw talent vermag Spaar', iw zorgen niet voor inhoud noch vorm maar levert werk. dat aantrekt èn veredelt Vraagi met uitsluitend naar tijdelijk loon en menscneneer, maar stelt uw schoonste verwachttng op Hem, die een eeuwig loon u bereidt Wees' voorzichtig, verdedigt uw fouten niet met shnksche redeneering. Maar toont de echt Christelijke fierheid van schuldbekente nis waar zulks pas geeft. Treedt strijdvaardig en manhaftig op, doch altijd met eerlijke wape nen 'egen dwaling en laster der kwade partij egen miskenning van 't goede recju der Katho de ke zaak Weest de christelijke liefde indachtig, die ook bij gewettigde verontwaardiging toch steeds n welgemeende belangstelling ook de persoon des tegenstanders moei omvatten. Indien angs deze lijnen de verdere geschie denis van ons ubileerend Katholiek Haarletnsch Dagblad zich moge omwikkelen, dan zal op deze eerste vijftig vruchtbare laren volgen een tjdperk van nog rijkeren bloei. Dan zal ops Roomsche volk, n Haarlem en wijde omgeving, pij den rellen strijd onzer dagen, een machtigen en trouwen wapenbroeder hebben in zijn tech nisch zoo we: verzorgd en naar den inhoud zoo waardevol dagblad En zoo zal ,,de Spaarne stad," naar wte heden uit gaat ons aller warme dank voor het verleden, en hartelijke heil- wensch voor de toekomst, zoo za1 „de Spaar nestad' op heerlijke wijze het Gods-woord be vestigen dat zegt „Een broeder, die door zijn broeder gesteund wordt is onverwinnelijk als een sterke stad." t f VA my.m. .;vvwo riseerde vertaling) „En aangezien de gods dienst alleen in staat is afdoende inwendige „verbeteringen in de wanverhoudingen te bren gen, behoort zich telkens verder de overtuiging „uit te breiden, dat het boven alles aankomt „op de herleving der Christelijke gezindheid en „zeden, zonder welke alle maatregelen, hoe „wijs en veelbelovend ook, niets vermogen voor „het ware heil." Met trouw en veel talent geleid, is Uw Cou rant nu een halve eeuw aan de vestiging en versteviging dier overtuiging dienstbaar. Om hetgeen U en mij verêent geeft dit ook mij den oprechten wensch in 't hart, dat nog lange jaren die zegenrijke, en veelzins gezegende arbeid moge worden voortgezet. Van den censor. Gedurende 16 jaren als Censor over bijna alle uitgaven der N. V. „de Soaarnestad" werkzaam meng ik mij gaarne tusschen het Koor der belangstellende en waardeerende stemmen, welke, ter gelegenheid der Jubilea in Uwe Vennootschap gevierd. Directie en Redacties lof en dank brengen. Met den groei der onderneming nam in gelijken tred de arbeid van den Censor toe en was een wakend oog en scheidende hand soms noodig. Steeds echter heb ik èn van de Directie èn van de verschillende Redacties, in het bij :onder der N. H. Ct. stipte en bereidwaardige mede werking ondervonden. Zoo hebben wij te zatnen aan het Roomsche volk en den tienduizenden lezers in den lande lectuur en gravures geboden, waarbij geloof en zeden gewaarborgd waren He' is mijn plicht hier een woord van ware hoogachting te spreken., vooral, iot U geachte Redactie der N.H. Crt., die nooit in het dagelijks bespreken van allerlei vraagstukken den Sensus Catholicus uit het oog verloor I Moge God onze onderneming zegenen, onzen gezamentlijken arbeid vruchtbaar maken en de onderlinge verstandhouding tusschen Directie Redactie en Censor even onverzwakt blijven als zij tuiuiei was. H. C. J. SONDAAL, pr Hetgeen verêent. (Door Mr. A. Bruch, Wethouder van Haar lem; Voorzitter der anti-rev. kiesvereeni- ging „Nederland en Oranje.") Bij een lubileum als dit trede in het volle licht hetgeen verêent en wat verdeelt, blijve in de schaduw Hetgeen ons verêent, in den staatkundigen en maatschappelijken strijd laat zich kwalijk beier sa menvatten dan met Jeze woorden van de Encycliek „Rerum Novarum" (geautho-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 34