Radio-Omroep. Hslkind van de heide NIEUWE HAARL. COURANT 1927 Tiende B'ad Vri: 18 Februari i/s - Het standpunt van Italië inzake het memorandum van Coolidge. Het particuliere kapitaal in Rusland. Ernstig ongeluk met een kabelspcorweg in Peru. Zes personen gedood. Verwacht wordt, dat de stad Hangtsjau zal vallen. GEM. BUITENL. BERICHTEN waretl en dat Se aangetaste o-ganen, tot" Een 75-jarig kloosterjubilé. hfc.UR.Lt i ON. door het groote verlceer op dezen water weg op dit gebied op een soliede handels basis wordt geregeld. KERK EN SCHOOL. LANDBOUW EN VISSCHERIJ KUNST EN KENNIS. Indische Tentoonstelling te Arnhem. Azalea-ziekte in Duitschland. BOEKBEOORDEELING. België en China. Zooals men zich zal herinneren, heelt de president van het Permanente Hof van In ternationale Justi ie 8 Januari j.l. in de zaak betreffende de opzegging door China van het Chineesch-Belgisch verdrag van 1855 een beschikking gegeven, waarin en kele conservatoire maatregelen waren aan gegeven, zulks naar aanleid ng van hei verzoek van de Belgische Regeering tn haar inleidend verzoekschrift van 25 No vember 1926, om in afwachting van de eindbeslissing den conservatoircn maatregel aan te geven voor de bescherming der rech'en, welke eventueel zouden worden toegekend aan België of aan zijn onderda nen. In een nieuwe mededeeling, d.d. 3 Fe bruari, hebben nu de agenten der Belgi sche Regeering bij het Hof ter kennis ge bracht van het Hof dat de Minister van Bui enlandsche Zaken van China verklaard heeft, dat zijn Regeering bereid was op België voorloopig een bepaald regime toe tc passen en dat de Belgische gezant te Peking dit voors el had aanvaard uit naam der Belgische regeering. Als gevolg van deze overeenkomst hebben bedoelde agen ten den resident van het Hof verzocht zijne beschikking van 8 Januari op te hef fen, onder mededeeling dat een beslissing in dien zin evenzeer zou bean woorden aan bet verlangen van de Chineesche Regeering- Constateerende in verband met gemelde verklaringen, dat het nieuwe feit, daarin ter kenn s van het Hof gebracht, de om standigheden heeft doen verdwijnen, welke te voren het aangeven van conservatoire maatregelen eischten, heeft de president van het Hof op 15 ciezcr een nieuwe be schikking gegeven, voigens welke de be schikking van 8 Januari niet langer van kracht zal zijn, In de overwegingen van de nieuwe be schikking wordt o.a. gezegd, dat er in casu geen andere omstandigheden aanwezig zijn onafhankelijk van de juridische si uatie door partijen geschapen, hetzij krachtens overeenkomsten tusschen haar getroffen hetzij krachtens eenzijdige verklaringen om trent onderwerpen waarover zij de beschik king hebben en die er toe zouden kunnen leiden om conservatoire maatregelen aan te geven. Verder wordt overwogen dat conservatoire maatregelen door hei Hoi aangegeven als zijnde om zuiver juridische redenen, door de omstandigheden noodza kelijk gemaakt voor hun toepasseii.kheid niet afhankelijk kunnen zijn van den stand der onderhandelingen, welke even ueel tus schen de partijen loopende zijn; dat mits dien de beschikking van 8 Januari 1927, houdende aanwijzing van conservatoire maatregelen eventueel slechts in haar ge heel en definitief kan worden opgeheven. De kolenproductie in Engeland. De lcolenproductie is de vorige week op nieuw gestegen; de gedolven hoeveelheid was de grootste sedert de stopzetting. Zij bedroeg 5.267.000 ton. Het aantal loontrck- kenden in de Britsche mijnen bedraagt thans meer dan een millioen. De Iegerhervorming. In de Fransche Kamercommissie voor le- gerzaken wees Poincaré op de noodzakelijk heid cm het wetsontwerp op de Iegerher vorming onverwijld te bespreken. Hij zou gaarne zien, dat het met de begrooting vóór de groote vacantie werd aangenomen. Maarschalk Foch verklaarde, dat de ont wapening van Duitschland effectief is, maar dat men in de toekomst waakzaam moest blijven. De ontwapening ter zee. Een officieus communiqué wijst er op dat het antwoord van Italië op het memorandum van president Coolidge inzake de bewape ning ter zee, negatief zal zijn. In officieele kringen verluidt dat het ant woord waarschijnlijk heden zal worden ver zonden. De Italiaansche regeering zal, even als de Fransche regeering, de uitnocdiging om aan de door Coolidge voorgestelde con ferentie deel te nemen, afwijzen. In officieele krengen wordt erop gewezen dat Italië nimmer kan spreken over ver mindering of beperking van zijn marine- stijdkachten, tenzij de Fransche vloot tege lijkertijd dezelfde vermindering of dezelfde beperking ondergaat. Een anti-Fascistische beweging. Hef verluidt dat er op Sardinië een anti fascistische beweging zou zijn uitgebroken onder leiding van het oud-Kamerlid Emilic Lassu, hoofd van de z.g. Sardinische Partij van Actie. Lassu w-erd in November 1.1. ge arresteerd toen hij een facist had gedood bij de verdediging van zijn huis tegen een aanval van fascisten. Hij werd in Cagliari gevangen gehouden, doch later door partij- genoeten bevrijd. Hij trok de bergen in, waar hij nu met zijn aanhangers een guerilla zou voeren tegen de politie en fascistische militie. Het Centr. Comité der C. P. Een_bericht uit Riga meldt, dat het Cen- iraie Lomité der C. P., in plenaire zitting te Moskou bijeen, een resolutie heeft aan genomen, ten gunste van een systematische reductie van het particuliere kapitaal in handel en industrie. Het comité besloot dat het oogenblik voor de regeering nog niet gekomen is om geheel en al van het par ticuliere kapitaal afstand te doen en den handel uitsluitend in coöperatieve en staats ondernemingen te concentrecren. Aangaande de kwestie der huidige hooge prijzen betreurde het Centraal Comité het ten zeerste, dat de pogingen om de prijzen te verlagen waren mislukt, niettegenstaande de bevelen van den Raad van Arbeid en Verdediging om tot een reductie van 10 pet. over te gaan, te meer omdat de lage prijzen het beste wapen waren in handen van het proletariaat om de boeren de baas te blijven Besloten werd krachtige maatregelen te nemen, op den grondslag der rapporten van Mokojan en Koerbysjew, daar met het oog op het staatsmonopolie er geen concurrentie bestaat zooals in kapitalistische landen, om tot lager prijzen te komen. De aardbeving in Z.W.-Europa. In de Skoepsjtina werd beraadslaagd over een dringend voorstel inzake de hulpver leening aar. de door de aardbeving geteis terde gebieden. De bevolking van Zuid-Herzegowina kam peert grootendeels in de open lucht, daar de huizen vernield of zwaar beschadigd zijn. Er heerscht nog steeds paniek. Spoorwegongeluk in Peru. Uit Buenos Aires wordt gemeld, dat de kabel van een kabelspoorweg nabij Chor- rillos in Peru is gebroken. Een trein, waar in zich zeventien personen bevonden, stort te naar beneden. Zes personen werden on middellijk gedood en de andere reizigers werden meer oi minder ernstig gewond. De opstand in Nicaragua. Het Amerikaansche departement van marine heeft order gegeven dat een divisie van zes vliegtuigen en een compagnie marine troepen, te zamen een eenheid vormende, uit San Diego (Califor nia) naar Corinto (Nicaragua) zullen ver trekken, zoodra de vliegtuigen in gereed heid zullen zijn gebracht. De vliegtuigen, ■welke per destroyer zullen worden ver voerd, zullen elk een machinegeweer en een installatie voor het werpen van bommen hebben. De burgeroorlog in China. Bevestigd wordt, dat Soen Tsjoean Fang 'n de provincie Tsjekiang een groote neder laag heeft geleden en is teruggeslagen tot nabij Hangtsjau, welks val aanstaande wordt geacht. De troepenmacht van Soen is, naar ver luidt, nog wel talrijker dan die zijner te genstanders, maar zij is blijkbaar gedemo raliseerd en verscheiden afdcelingen van zijn leger zouden reeds naar de zuidelijken zijn overgeloopen. Zijn hoofdmacht zal waarschijnlijk ten W. van Hangtsjau voor het laatst tegenstand bieden. De onderhandelingen te Hankau. Het wordt onwaarschijnlijk geacht dat er voorshands vordering zal komen in de on derhandelingen tusschen Tsjen en O'Mallpy, gezien den tijd vereischt voor de wisseling van telegrammen tusschen O'Malley en het Foreign Office. Inmiddels verkeert men in de belanghebbende kringen te Hankau nog in het duister nopens de werkelijke motio- ven voor het afbreken der onderhandelin gen. De val van Hangtsjau aanstaande? Volgens de laatste berichten is de val van Hangtsjau aanslaande en is deze stad vellicht reeds gevallen. De zuidelijken wa- en, hun successen legen Soen Tsjoean Fang voortzettend op ongeveer twee mijlen af- -.tands van Hangtsjau, waar treinen gereed taan om de officieren van den staf van "oen en hun gezinnen weg te voeren. Men 'elooft, dat, tenzij er versterkingen uit Sjan- oeng komen, de provincie Tsjekiang weldra roor Soen Tsjoean Fang verloren zal zijn. Tot dusver heeft er geenerlei troepenbewe ging van Sjangtoen naar Tsjekiang plaats gehad. ONGUNSTIGE BUITENLANDSCHE PRIJZEN VOOR DUITSCH IJZER. Het .Roheisenverband" maakt uitvoerige -nededeelingen bekend, waaruit blijkt, dat de toestand van de binnenlandsche mark voor ruw ijzer wel bevredigend genoemc mag worden, maar dat de prijzen voor het buitenland bepaald ongunstig zijn. Men re ent erop, nu de toestand in Engeland ge heel veranderd is, dat de uitvoer van ruw ijzer belangrijk en voortdurend zal vermin deren. Men krijgt den indruk, zoo wordt 'n deze mededeling gezegd, dat een groot leel van de inkoopen van Duitsch ijzer in 'iet buitenland, vooral gedurende de laatste oeriode van de Engelsche staking, een spe culatief karakter dragen. Hoofdzakelijk echter zijn het de Belgen en Franschen, wier concurrentie in dit artikel, den buiten- landschen afzet van Duitschland schaadt. Voor Maart zal geen verandering in prijs plaats vinden. Het verbond van ruwüzer- industrie zal voorloóp'g de producliebespa- ring van 20 pet. blijven handhaven. DE OOSTENRIJKSCHE „MANNERRECHT- LER" KOMEN VOOR CHARLIE CHAPLIN OP. In Weenen werd een groote vergadering gehouden van den nieuwen Oostenrijkschen „Mannerrechtlerbund", die de titel voert van ..Justitie'' en die ten doel heeft de rechten van het gezin te beschermen. De voorzitter besprak de huwelijks ragedie van Charlie Chaplin, die thans door een vrouw, die die kunst verstond, geheel ge ruïneerd werd. Dit huwelijk," ging spr. voort, „is het typische voorbeeld van een speculatiehuwelijk van die soort vrouwen die men in Amerika Goudgraa.stows noemt. Maar deze vrouw is niet eens tevreden da, ze den man ten gronde gericht heeft, zij wil ook zijn roem als kunstenaar ver nietigen. Geen wonder, dat Charlie Chap- iin zenuwlijder werd. Dit geval toont weer eens duidelijk, welk lot de Europeescha man nen boven het hoofd hang wanneer toe standen, zooals in het Amer-kaansche dorado van de vrouwenemancipatie, heer- schen, ook hier in Europa hun intrede doen." Op voorstel van den spreker werd besloten aan Chaplin naar New-York een bewijs van sympathie ie zenden, met het verzoek in de Vereenigde Staten de oprich ting van een grooton bond voor de be scherming van cie rechten der mannen vooi te bcre.den. De bondsambtenaar Nieriing wees hierna op de in I alië ingevoerde be- lastingi op het ongetrouwd blijven. Hij wilde het daarheen voeren, dat, wanneer deze belasting ook voor Oostenrijk tas.- bare vormen ging aannemen, men erop staan zou, dat dan hetzelfde voor vrouwen bepaald zou worden. Deze belasting zou in dat geval dus ook door al d,e vrouwen moeten worden be aa,d, wier gezondheid en malerieele omstandigheden een huwelijk niet in den weg staan. Daar de moderne vrouwen geen gewicht meer hechten aan galanterie is he. evenmin nooctig, dat de wetten bij het scheppen van belastingen op kosten der mannen galant zijn tegen over de vrouwen. DE WEERMACHT VAN HONGARIJE. Betrouwbare inlichtingen bevestigen het bericht, dat het Hongaarsche departement ven Oorlog 520GO gasmaskers en een aan tal pantserautomob elen heeft aangeschaft. Omtrent de sterkte van het Hongaarsche leger, zijn door den afgevaardigde Geza Ma.asis op den laa st gehouden partijdag van de Hongaarsche sociaal-democraten uitgebreide gegevens verstrekt, waaruit de volgende details openbaar gemaakt wer den: De begrooting voor he. dienstjaar 1926 1927 houdt voor het departement van Oorlog posten in betreffende het Honve- doppercommanao, de troepen, militaire op leidingsscholen, gendarmerie, s.aatspolitie, rivierpolitie, grenswacht en douane. He geheel geeft een beeld van een leger, dat over een officiersencadreering beschikt, voldoende om een staand leger te vormen van ongeveer 300.000 man. Bij. het opper commando alleen zijn vijf veldmaarschal ken ingedeeld, twee generaals en 119 offi cieren van verschillenden rang. Bij het eigenlijke leger een generaal 19 kolonels, 170 hoogere officieren, 1707 officieren (sub alterne) en 7098 onderofficieren en gegra dueerden. Bovendien beslaat er een soort van militair georgan seerde rivierpolitie, „Stromwache" genoemd, die beschik, over een schout-bij-nacht, een groot aantal ka- pite'ns van den staf (wat men. zcu kunnen vergelijken met kapiteins ter zee), kapi teins en andere staf-üLicieren van lageren rang en over 830 onderoff.eieren. Ten slotte bestaat er ook neg de zoogenaamde grens wacht. eveneens een min of meer zelfstan dig georganiseerd leger je, dat gecomman deerd wordt door een Veldmaarschalk-lui tenant, 5 generaals, 500 hoofd- en sub-al- lerne officieren, terwijl het aantal man schappen. die de dienst aan de grenzen ver- rich en 3800 bedraagt. Behalve dit alles, zijn bij de verschillende organisaties ter bescherming van het vadcr.and oe z-g. „Levente" 6C00 instructeurs werkzaam, voor het groo ste deel officieren. EEN INTERNATIONAAL DONAUCONTRACT. Te Weenen kwamen de afgevaardigden van de verschillende beurzen te zamen, die geïnteresseerd zijn bij het vervoer van graan en meel op den Donau, om met elkaar overleg te plegen over het instel len van eensluidende contracten voor dit verkeer op den Donau, die voor alle be trokken staten zouden moeten gelden. Voor den doorvoerhandel zouden eveneens gelijkluidende bepalingen moeten worden gemaakt. De algemeene secretaris van de Weensche goederenbeurs maakt over deze gehouden conferentie bekend, dat 't Donau- verkeer thans zoo goed als vroeger voor het vervoer van koren en meel voor Tsjecho-Slowakije Joego-Slavië, Hongarije, Roemenië, Bulgarije en Oostenrijk van het grootste belang is. Op den Donau ont wikkelt zich nog steeds de scheepvaart van zeven landen en de goederenhandel langs dezen waterweg neemt steeds groo- ter omvang aan, vooral wat den uitvoer handel van genoemde staten beteft. Boven dien is het de belangrijkste verbindings weg voor den invoer van uit de Zwarte Zee en den Balkan, alsook den afzet n het Oosten, Sedert het vredesverdrag van Versailles is de Donau van af Ulm stroomafwaarts tot Braïia internationaal ver- verklaard, terwijl het geheels stroomgebied van deze rivier aan de verschillende staten, waardoor zij stroomt, een natuurlijken uit gang naar de zee geelt. Economisch is i de Donau de belangrijkste verbindingsweg van Europa voor het verkeer binnen dit werelddeel, die voor alle Donau-staten een vasten band vormt, door welke omstan digheid deze staten als het ware er op aangewezen zijn enger met elkaar in ver binding te treden. Nu zal naar alle waar schijnlijkheid een internationaal contract gesloten worden vóór het vervoer van landbouwproducten cp den Donau, waar- hun normale afmetingen waren terugge keerd. Den 23sten Augustus, twee dagen na haar genezing, volgde Mad. Augault het gewone progru«n der bedevaart, at van -lies, gelijk de gezonde menschen, volgde te voet de oefening van den Kruisweg op den steilen Calvarieberg, beklom, zonde zichtbare vermoeienis de zeventig treder. van de trap, die van de Rozenkranskerk naar de Basiliek leidt en keerde, der 24sten, in een gewonen spoorwegcoupé naar haar woonplaats terug. Hr.ar lichaamsgewicht, dat op den dag der genezing slechts 33 K.G. bedroeg, was den 2Ssten September gestegen tot 41 K.G., d.i, bijna 2 K.G. per week. DE VROUWEN VAN NAZARETH. Er loopen de laatste weken verwarde ge ruchten, als zcu huize „de Voorde", 't moe derhuis der Vrouwen van Nazareth, wor den opgeheven of verplaatst. Deze geruchten missen eiken grond. Waarschijnlijk vinden zij hun oorsprong in enkele berichten, zooals o.a. in de „N. Courant" verscaenen: „Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben besloten het besluit van B. en W. te Rijswijk van 27 October j.l., waarhij aan de Overste der Vrouwen van Nazareth, afd. der Peter Kanis: richting te Rijswijk, ver gunning werd verleend tot het oprichten van een inrichting, bestemd tot tijdelijke bewo ning voor niet langer dan vijf jaren, op het terrein van huize „de Voorde' aan de an Vredenburghweg aldaar te vernietigen en de gevraagde vergunning te weigeren. Bedoelde „inrichting tot tijdelijke bewo ning" is een houten bijgebouwtje, in den tuin van huize „de Voorde" opgericht. Ged. Staten vernietigden inderdaad de toestem ming van B. en W. te Rijswijk, en verklaar den het als noodslaapplaats onge-chikt. De slaapplaats zal dan ook worden afgebroken Huize „de Voorde" waar. zooals men weet, een vak-catechumenaat der Vrouwen van Nazareth, benevens een retraitehuis voor andersdenkenden is gevestigd, blijft bestaan en wordt niet verplaatst. De eerstvolgende retraite (damesretraite) zal plaats vinden in de Goede Weck, dus van Palmzondag tot Paschen. Wie deze retraite zou willen meemaken, of onder zijn verwanten of kennissen per sonen telt, die daarvoor in aanmerking zou den kunnen komen, kunnen alle verlangde inlichtingen krijg"" bij mej. Maria Meertens Huize „de Voorde" te Rijswijk. M. v. GILSE, Overste der Vrouwen van Nazareth. Men meldt aan de „s-Hert. Crt.". uit Moergestel: Den 9den Mei a.s. zal in het gesticht der Zusters van Liefde te Moergestel het 75-jarig kloosterfeest gevierd worden van de Etw. Zuster Damasca, rustend Overste. De Eerw. Zuster is steeds bij het onder wijs werkzaam geweest en is op 12 Septem ber 1.1 94 jaar geworden. Haar gezond heidstoestand is nog uitstekend. Dergelijk jub'leum is nog nooit :n een Congregatie gevierd. ZATERDAG 19 FEBRUARL HILVERSUM - 1050 M. - 12 - Politieber. - 45 - Concert door 't H. D. O-orkest 55.30 uur Duitsche les voor begin ners 5.306 uur Concert, Operette- programma 6.457-45 uur Boek- houdles 7.45 uur Folitieber. 10.30 uur Persber 8.10 uur V.A.R.A.- avond. Avond, aangeboden door de S. D. A. P. en N. V. V. besturen. Spreker: de heer v. Zadelboff. over: Het entwape- ningswe'sontwerp v?n de S. D. A. P— kamerfractie in ons land 10.40 uur Uitzending van de illustratieve filmmu ziek in de Cinema Royal te Amslerdam, Orkest o. 1. v, Hugo de Groot. DAVENTKY 1600 M. 3.10 uur Chelsea tegen Burnley. De vijfde Round Cup Tie. Voetbalwedstrijd 5 uur Concert. Militaire band en E. Lewis, sopraan. A. Moore en B. Hilchen, bas- duet en 5.20 uur Fransche novellen 5.35 uur Kinderuurtje 6.20 uur Dansmuziek 6.50 uur Tijdsein, weerber., nieuws 7.05 uur Dans muziek 7.20 uur Causerie 7.35 uur Piano-sonates van Mozart 7 45 uur Lezing: Royal navy v. R.A.F. 8.05 uur Weensch prograamm. De wer ken van Strauss door het symphon e- orkest 9-20 uur Tijdsein, weerber., nieuws 9.35 uur Korte voorlezing 9.50 uur „Daily Express", gemeen schepszang-uitvoering. Begel. van het Sym- phonie-orkest 10 5012.20 uur Dansmuziek v. h. Savoy-Hotel. PARIJS „Radio-Paris" 1750 M. 1050 11.20 uur Nieuws, muziek 12 50 2.10 uur Concert, Orkest Locateili en Mile. Laloue zang 5.055.55 uur Concert, Radio Symphonic Jazz 8.50 uur Galaconcert. Groot orkest, vocaal en instrumentaal, solisten, jazzband. LANGENBERG 469^ M. 10.20-11 23 uur Beethoven-feest. Solist-ui-con- cert (copraan-alt-tenor-bas) Bach-koor 12.501 50 uur Gramafoormu- ziek 4.205.15 uur Orkestconcert 7.208.20 uur Declamaties door H. Mühlhofer 8 2010.20 uur Vroo- lijke avond 10.3012.20 uur Dans muziek in de Bastei Keulen München -_n ernst'ge Azalea-ziekte uitge- broken, veroorzaakt door een schimmel, '->ekend a's Septoria Azalea. De zieke plant bezit spoedig verschrompelde bladeren, aaronder zij zeer lijdt en onverkoopbaar is. Het zijn vooral twee bekende en veel gel-weekte verscheidenheden die lastig ge vallen worden, n.1. Madame Petrick en Mad. Aug. van Damme, die oorspronkelijk u;t België komen en vanwaar trouwens ook ier te lande zieke exemplaren gearriveerd zijn. Het schijnt, dat deze ziekte in Duitsch- and al jaren bekend is, terwijl Engeland zoover als men weet, nog vrij van deze fungus is. 13 Met het kind? vroeg mevrouw Men ger verbaasd. Maar tante, u sprak toch zelf van dat kind? Ja, ik vergat dat een oogenblik. Het kindje volgde zijne moeder in den dood, en werd in hare armen begraven. Ik ben overtuigd, tante, antwoordde Ernest somber, dat dit eene gemeene leu gen is. Maar Ernest, in Gods naam, Denk er om, dat je een zware beschuldiging uit spreekt! stamelde mevrouw Menger bleek -Ik blijf bij hetgeen ik zeide; men heelt het kind uit den weg geruimd; antwoordde haar neef, en' hief zijne hand op, alsoi hij eene plechtige bevestiging wilde doen. Maar, Ernest, dat is ontzettend. Er is volstrekt niets, wat je het recht geeft om aan een moord te denken, hield de tante vol; zij was zeer opgewonden. Daar denk ik ook niet aan, tante; ik geloof eerderbijna mag ik zeggen; ik weet dat de dochter van Marianne Ja, het was een meisje, bevestigde tante Josephine Ik weet, dat de dochter van Marianne leeft, maar beroofd is van haar naam en hare rechten voleindigde Holler op stren gen toon. Wat kijk je somber! Ik heb er toch jeen schuld aan, zcide mevrouw Menger bijna bang. Neen, tante. Maar hoe ge allen, die toch deze vrouw kendet en alles wat van hare familie was gebeurd wist, haar hebt kunnen gelcoven, toen zij zeide, dat het kind van Marianne dood was.... dat be grijp ik niet. Het scheen zeer natuurlijk, dat een kind, wiens moeder zoo veel geleden had, tegelijk met haar stierf. Het scheenja; maar in werkelijk heid was het heel anders. Ik zal u eens zeggen tante Josephine, wat de oorzaak was, dat mevrouw Hufhammer met schrik vervulde, teen zij hoorde, dat haar zoon lerug was, terwijl zij toch hoogst gelukk-.g moest zijn; temeer nog, omdat zij zich zoo verdienstelijk had gemaakt met de vrouw, Jie hij zoo zeer beminde, tot haren dood zoo medelijdend te verplegen. O, dat medelijden! Het had nog een an der doel, behalve het verlichten der laatste uren van Marianne. Terwijl zij den schijn aannam, deze goedheid uit piëteit voor de gedachtenis van haren ongelukkigen zoon it te oefenen, had zij eene bedoeling, die daarmee in regelrechten strijd was; zij be loofde hem van zijn kind en dat kind van zijn rechtmatig erfdeel en naam! Ja, maar dat zou ontzettend slecht zijn! riep mevrouw Menger even verschrikt als ontsteld uit; dan zou deze hooggeachte dame de gemeenste huichelarij met haren ontwijfelbaren, harden hoogmoed verbon den hebben. Geloof mij maar, zoo is het. Maar als op deze wereld nog rechtvaardigheid be staat. dan zullen deze vrouw nog ter elfder ure de vruchten van hare misdadige hande lingen ontrukt worden! Wat ben je opgewonden Ernest! Fr heeft je toch niemand tot beschermer dezer vrouw of haar kind, dat misschien foch overleden is, aangesteld; en om tegen de tot nu toe onaantastbare eer en recht schapenheid der zop geachte dame, een steen te mogen slingeren, daarvoor schijnt nog geen enkele reden te bestaan. Wel degelijk. Ik ken het verstooten kind en weet hoe en waar het is. Vergis je jë niet?.... Hoe zou dat mogelijk kunnen zijn, wat je zoo lichtvaar dig beweert? Niet zoo lichtvaardig, als u denkt, of schoon ik dat feit, dat voor mij ontwijfel baar vast staat, pas sedert dezen morgen vermoedde, en nu zeker weet. Hoe ben je dan aan dit vermoeden, aan deze overtuiging gekomen? vroeg mevrouw Menger, Terwijl zij een wantrouwenden blik op haar neef wierp. Dezen morgen zag ik in het huis van mevrouw Hufhammer een portret uit hare jeugd, dat mij buitengewoon t-of; ik dacht cr in de verste verte niet aan dat het model van dit heerlijk beeld deze oude zondares was geweest, tot zij het mij zelf zeide. MERKWAARDIGE GENEZING TE LOURDES. Het geval van Mad. Augault. In „De Tijd" bespreekt P. Dr. G. Mou- ren uit St. Michielsgestel het gewichtig werk van het Bureau der mcd.sche con stateeringen te Lourdes en de groote waarde, die dit werk voor den ernstigen, wetenschappelijk en wijsgeerig aangclegden geest, die naar waarheid zoekt, heelt. Schrijver geeft door een enkel treffend voorbeeld den lezers een denkbeeld van den aard der feiten, dit het Bureau tc onderzoeken heeft. De gegevens omtrent dit geval zijn ont leend aan het ofticiëel proces-verbaai, dooi het Bureau d.d. 4 October 1926 gepubli ceerd. Het betreft de genezing op 21 Augustus 1926 van Madame Augustine Augault, ge boren Verdier, afkomstig uit Graon bij Laval in het Mayenne-depariement. Ier aanvulling van de reeks van schitterende genezingen van organische ziekten, die in den loop der jaren door het Bu.eau der medische constateeringen te Lourdes wer den geboekstaafd, en o.a. in werken: van wijlen dr. Boissarie en dr. Marchand, pre sidenten van genoemd Bureau, werden be handeld, veruient deze bijzonder merk waardige genezing zeker alsnog afzonder lijke vermelding. Madame Augault waa lijdende aan een groot verouderd gezwel in de moederorga nen. Zij was op 21-ja igen leeftijd gehuwd en had in 1926 den leeftijd van 49 jaar be reikt, Haar beroep was huisnaaister. Wegens algemeene zwakte bracht zij (drie- maat zag zij haar hoop op het moederschap verijdeld) geen levend kind ter wereld. Van haar jeugd af was zij zwak van ge stel en bijna aanhoudend lijdende aan bloedarmoede. In 1912 constateerde men voor het eerst links in de buikholte, de aanwezigheid van een gezwel, ter grootte van een ei. Langzaam groeide dit gezwel aan en in 1921 constateerde de geneesheer, dat het den omvang van een klein kinder hoofd had bereikt. Een operatie werd ech ter zeer gevaa lijk geacht. Het volgend jaar, 1922, vertoonden zich verschijnselen van beknelling der buikor ganen en bloedstortingen. De huisarts ver wees de patiënte naar een specialist, dr. L. te Lavel, die behande.ing met x-str.ler. voorstelde. De zieke kwam echter slechls tweemaal bij den dokter en bleef verder thuis. In 1925 was het gezwel echter zoo toege nomen en was de zieke zoo verzwakt door bloedverlies' en ondervoeding, dat niet alleen een chirurgische operatie, maar ook de radiothe-apie onmogelijk werd geacht. De maag kon niets meer verdragen. Het gezwel beknelde den arm, kort bij den uitgang der maag zóó, dat er niets meer door kon, zelfs geen vloeistof. In Augustus 1926 was ook inmiddels toe gepast voeding langs den aikdarm bijna onmogelijk geworden, daar de rubberbuis van het toestel slechts enkele centimeters kon doordringen; dan kwam ze te stuiter- tegen het gezwel. Dit laatste had zulke afmetingen aangenomen, dat het nagenoeg de geheele buikholte vulde, de maag om hoog gedrongen had en een druk uit oefende op het hart. Zijn gewicht werd door de doctoren geschat op 15 a 20 K.G. Sedert lang was de zieke totaal uitgeput en bedlegerig, zoodat een noodlottige afloop eiken dag kon verwacht worden. In deze omstandigheden vertrok zij naar Lourdes met de Fransche Nationale Bede vaart. Dr. F., haar huisarts, die haar, op verzoek, een geneeskundig attest meegaf, kon niet nalaten, te zeggen: „Madame, dit is de allerlaatste onvoorzichtigheid, die u zult begaan. U komt niet levend van deze peis terug." Het boven gegeven ziekte-relaas werd door het attest van den dokter, gedateerd 'van 23 Juni 1926, bevestigd. Te Lourdes aangekomen in den avond van 20 Augustus, werd Mme. dea volgen den morgen tot het bad in de piscine toe gelaten. Het pijnlijk gevoel van spanning van het onderlijf verdween. Zij voelde zich echter nog uiterst zwak. Om 4 uur in den namiddag woonde zij met de ande-e zieken de Sacramentspro cessie bij. Juist op het oogenblik, dat het Allerheiligste vooririj werd gedragen, voel de zij al haar smarten plotseling verdwij nen. Ook het gevoel van zwakheid ver dween: zij voelde zich met nieuwe kracht bezield en in staat om te staan en te loo pen. Zij deed het echter niet; zij zeide niets en liet zich op haar draagbaar naar het hospitaal brengen. Eerst ^aar staat zij op en begint te loo pen. Een geweldige honger kwelt haar, doch uit versterving, ter eere van de H Maagd, eet zij slechts een stuk droog brood, een spijs, die zij sedert vier jaar niet meer geproefd heeft. 's Nachts slaapt zij rustig, maar van haa- genezing heeft zij nog niemand iets mee gedeeld. Den volgenden dag, 22 Augustus, gaat zij weder naar het bad en vindt nu plotseling het volle gebruik harer stem terug, die sedert meerdere jaren schier onhoorbaa.r was. Nu voelt zij, dat de genezing volledig is en wil zij Maria danken voor haar voor spraak bij God. Zij begeeft zich naar het Bureau der medische constateeringen, waar een uur later dertig doctoren (het is de groote drukte van de Fransche Nationale Bede vaart) aanwezig zijn. Het onderzoek wordt geleid door een specialist, dr. Juge, chirurg der stedelhkc hospitalen van Marseille, en wordt den volgenden dag herhaald. Het leve-de geen. ander resultaat op, dan aan te toonen, dat de laatste sporen der zi"kte verdwenen hare grootmoeder van haar naam en erf deel beroofd. Wanneer het hart van een jongeman, dat nog vrij is, vol bewondering voor een vrou welijk wezen begint te kloppen, duurt het gewoonlijk niet lang, dat zich een warmer gevoel voor het voorwerp zijner bewonde ring van hem meester maakt. In het onder havige geval werd de belangstelling, die Marianne onder alle omstandigheden Holler zou ingeboezemd hebben, nog grooter door hare buitengewone positie in het huis van hare zoogenaamde ouders; niettegenstaan de alle liefde, die deze. en ook hunne kin deren aan Marianne bewezen, scheen zij toch een afzonderlijk, op zich zcli aange wezen schepseltje. Dat tevens en tegelijker tijd in zijn hart het besluit rijpe, om Ma rianne recht te verschaffen, vond zijn reden r.n in zijn karakter en in den aangegeven toestand. Toen hij den volgenden avond met zijn tsnte alleen was, vroeg hij haar: Tante, kent u een welgestelden jood, Na- han Cassel? Nathan Cassel?.... Ik herinner mij iet, dat ik hem ooit heb hooren noemen, I :;it staan, dat ik meer van hem weet. Ik dacht, dat u hem misschien toeval- IIi had gezien, want hij kent de halve we- id, hij is veekoopman, die overal heen- ilekl (Wordt vervolgd). Zij moet in hare jeugd werkelijk zeer schoon geweest zijn; het liefelijk beeld dat goed gelijkend schijnt, valt iedereen op. Thans zijn op haar gelaat nog slech'.s wei nig sporen, die recht geven om te gelooven, dat het eens leek op het geschilderde. Toch wel tante; ik vond deze, nadat mevrouw Hufhammer mij gezegd had, dat zij zelf in hare jeugd het model van het mooie schilderstuk geweest was. Het zoo trotsch gedragen hoofd staat nog juist zoo op den etwat te langen hals, als destijds; de koude, loerende uitdrukking der oogen en de harde trek om de lippen zijn op het beeld even goed te kennen, als op het gelaat van me vrouw Hufhammer, Beste Ernest, je hebt vandaag bepaald lust in phantastische beweringen. De arme Marianne en hare schoonmoeder waren heide zeer mooi, maar geleken volstrekt niets op elkaar. g U heeft me niet goed begrepen tante; ik prak niet van de „arme Marianne," de on- 'elukkige schoondochter dezer geslepen vrouw, maar van het kleinkind van mevrouw ïufhammer, de dochter van haar zoon An- oon Christiaan. - Het is niet noodig, dat je zijn naam er ij voegt, zeide de tante geërgerd. Zij had icchts .dezen eenigen zoon en, zooals ik je ceds vertelde, zijn kind is enkele uren na ijn geboorte gestorven. Dat wil zegden, mevrouw Hufhammer eweert of beter liegt dat; maar ik zeg u, 'lat het kind leeft en wat ik kan deen om het in zijn rechten te herstellen, die het De voorbereidingen voor 1928 met kracht aangevat. De plar.nen tot het houden van een In dische tentoonstelling te Arnhem in 1923 hebben thans vasten vorm aangenomen. Met kracht wordt, naar de Te', meldt, gewerkt aan de voorbereiding ervan Degenen, die reeds hun steun toezegden voor een ten toonstelling ir 1927 hebben thans vrijwel allen bericht, dat zij ook thans hun mede werking zuilen verleenen. De Rotterdamsche architect De Koo is bereid de bouwplannen weer aan te vatten Een 7000-tal circulaires zijn over de ge meenten Arnhem. Rheder en Renkum ver spreid, ten einde de gelden voor het tweede garantiefonds groo! 100.000 bijeen te bren gen. Tevens is een uitgebreid comité van aanbeveling samengesteld, waarin de kop-" stukken van burgerlijke, rechterlijke en mi litaire autoriteiten zip opgenomen. Aan den Gouverneur-Generaal van Ned Oost-Indic. die lid is van de afd. Arnhem van „Oost en West" en aan de gouverneurs van Suriname en Curagao zijn uitnoodigin- gen gezonden om in een te vormen eere- comPé zitting te nemen. In invloedrijke kringen op koloniaa' gebied te Amsterdam wordt veel gedoeld voor deze tentoonstel ling; medewerking is toegezegd, ook door de Landbouwhoogeschool te Wageningen. door het hoofdbestuur van „Oost en West' enz. Om de inschrijvingen te bevorderen, wor den in Renkum, Oosterbeek. Arnhem, Velp en Dieren plaatselijke comité's opgericht. De tentoonsïell.ng zal in 1928 op het land goed „Zijpendaal" gehouden worden. Het kasteel wordt bestemd tot hoofdkwartier van de tentoostellingsorganisatie. Ook zal hier een voornaam deel der Oost-Indische collectie worden ondergebracht. De orange- rie met aangebouwd paviljoen worden be stemd voor de afd. West-Indië. Een Oost- Indisch restaurant wordt nieuw gebouwd, plaats biedende voor 220 personen. Voorts zal een nieuw gebouw worden be stemd voor Oost-Indische collecties. Het tuinhuis wordt als theeschenkerij ingericht, terwijl een theater wordt gebouwd, plaats biedend aan 500 personen, waar fil nvoor- sellingen zullen plaats vinden en spreekbeur ten kunnen worden gehouden. Ook zijn er plannen voor een Eüropeesch restaurant met 55 stands er om heen. Volgens een mededeeling in „Blumen unö Pflaozenbau" is op een Azalea-kweekerij e 'oor zoon gemeen bedrog zijn onthouden, dat zal gebeuren. Daar u echter tegenover mijne overtuiging en bedoeling ongeloovig blij-t, zal ik u met deze overigens moeilijke zaak niet meer lastig vallen, tot ik u de duidelijke bewijzen zoowel voor het be staan als voor de rechtmatige aanspraak van de dochter uwer ongelukkige jeugd vriendin brengen kan. «ordat zijne tante van hare verbazing bekomen was, waarin de ernst zijner woor den haar gebracht had, was Holler heen gegaan. De goede vrouw bleef in een vol strekt niet bcnijdenswaardigen gemoedstoe stand achter; want twijfel, onrust, nieuws gierigheid en oprechte deelneming wonden haar zoo op, dat z:i heclemaal van haai stuk geraakte, en zij kende haar neef goed genoeg om te weten, dat vooreerst noch vragen, noch smeeken in staat zoudpn zijn, om hem op dc voor haar zoo geheimzinnige aangelegenheid te doen ingaan. HOOFDSTUK VI. De mededeelingen zijner tante over het erleden der familie Hufhammer hadden aan Je gedachte, die bij het zien van het |eugd- ortret van mevrouw Hufhammer als eer. Tiksemstraal in zijn geest was opgekomen, en vasten grondslag gegeven. Heller wr.s "verluigt, dat het aantrekkelijke en in aoc rigeraardPe omstandigheden levend» r /fis 'e, dat hij sedert eep hali jaar ow'zr dm naam van Marienne Amstejf kende, dt wit- 'ige dochter vrj» Anteon Christiaan Ruf- hammer en Karianne Espen was, en door „ONZE MEDEDEELmGEN". Correspondentieblad der R.-K. Organis- -cn- en D:recteuren-vereeniging. Dit blad bevat naast mededcelingen der vereeniging, berichten en muziekbespreking, twee bijdragen, ge'iteld: „Passiezang van St. Alphonsus de Liguorio en „Terug naar het Altaar", van Rector W. van Adrichem. Als bijlage het nieuwe examenprogramma :n reg'ement. Geheel nieuw zijn de Diploma's voor Paedagogiek-Orgel en Pacdagogiek-Koor- directie. Verder is nieuw: de benaming hoofdvak is. Verder is nieuw de bepaling, dat de Exa mencommissie kiest uit de opgegeven wer ken en dat vak-repe'itie bij Koordirecteur Klein en Groot Dip'oma, Vak 9. talen o.a. an Kyriale en Cantuale, van Kle'n en "root Diploma-Koordirecleur en Vak 10 Analyse) van Klein Diploma-Organist. DE WETENSCHAP DER HEI LIGEN, beschouwingen over ascese en mystiek, door P. van den Tempel O. P„ S. theol. lect. Uitg.: J. J. Romen en Zonen, Roermond. De verdienstelijke Ster-serie-uitgaaf van de bekende Ka ho-liekc uitgevers-firma te Rcermond is met „De Wetenschap der Heiligen", vermeerderd met een boek, dat n dezen tijd van geloolsvervreemding en afval, maar vooral in den vloedgolf van godsdienstige onwetendheid, die over de wereld gaat, aposlolaatsarbeid zal kunnen verrichten. Vooraf gaat een scherpe, zoo duidelijk mogelijke uiteenzetting van het zuivere be grip omtrent mystiek en ascese, waardoor veel van de beschouwingen, welke dit degelijk werk vormen, helderder en beter te begrijpen zijn. Onze tijd is ook een tijd van meer verinnerlijking van het godsdien stig leven. Daarom zal een werk als dit, dat bedoelt de geestelijke kennis tot God zoo duidelijk mogelijk te maken, ongetwij- celd er oe kunnen bijdragen de liefde tot de heiligheid en volmaaktheid voor God meer op te wekken of te verdiepen. Wij hopen dat het flinke boek van 279 bladzijden in handen van veel Katholieken zal komen. KUNSTHANDEL „OPGANG". Van 19 Februari tot en met 12 Maart a.9. zal in den Kunsthandel „Opgang", Utrecht- schestraat 69, te Ams erdam, een tentoon stelling worden gehouden van schilderijen en grafisch werk van den kunstschilder H. Heuff.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 37