GEMEENTERAAD VAN BLOEMENDAAL. De grenswijziging werpt haar schaduwen vooruit. De huisvesting der politie. Een medaille voor de Heba. Het verkeer naar den Zee weg; doortrekking van den Militairen weg. HALFWEG. BLOEMENDAAL. WIJK AAN ZEE. OVERVEEN. ZAND VOORT. HILLEGOM. LIJNDEN. HEEMSTEDE. LAATSTE NIEUWS. De Fransch-Britsche schuld. Parlementaire werkzaam' heden. Wet op den werktijd Stoomschip vergaan. Stoomschip vergaan. VRAGENBUS. De gemeenteraad van Bloemendaal ver gaderde Donderdagmiddag onder voorzitter schap van den burgemeester. Afwezig de heer Verdega.il. De VOORZITTER geeft uiting aan het leedwezer, dat in de gemeente heerscht over het in de Kamer genomen besluit in zake de Haarlemsche grenswijziging. De slag is nu gevallen en het heeft geen zin, daarover te praten. Deze beslissing is een treurigheid. Spr.moet aan zijn leedwezen uiting geven over den slag, welke de gemeente getroffen heeft. Er is thans niets meer aan te doen, doch noode zal Bloemendaal het deel der gemeente af staan, dat Haarlem zal annexeeren. De heer PRINSENBERG zegt, dat het den Kamerleden en de gemeente een ge noegen zal zijn, dat de voorzitter aldus uiting gegeven heeft aan het leedwezen over de ge nomen beslissing. Geographisch is Bloemen daal nu verminkt, door het verlies aan gebied, dat de gemeente lijdt. Spr. wil er echter op wijzen, dat het ge meentebestuur niets onbeproefd heeft ge laten, dezen slag af te wenden en hij brengt warmen dank aan de Kamerleden, die het amendement ingediend hebben, om van Bloemendaal's gebied niets af te nemen Spr. is van meening, dat de Kamer deze beslissing genomen heeft, zonder de details te kennen en hij protesteert er tegen, dat er Kamerleden zijn geweest, die geweigerd hebben, betrekkelijke stukken te lezen. Spr. roept voorts de medewerking van B. en W. in, om, als dit noodig is, een nieuwe woongelegenheid te scheppen voor de ar beiders, ambtenaren en kleine midden standers, die onder de annexatie vellen. De heer KREMER wijst er op, dat het alleen ging om de dubbeltjes, want de mi nister heeft zelf gezegd, dat voor annexatie van het armlastige Schoten Haarlem wel wat van het rijke Bloemendaal mag hebben. Spr. waarschuwt het gemeentebestuur op Zijn qui-vive te zijn, want deze eerste stap van Haarlem zal voor die gemeente een aan leiding zijn, een tweeden stap te zetten. De heer LUDEN wil bij de Eerste Kamer trachten, het wetsontwerp verworpen te krijgen. Spr. protesteert er verder tegen, dat in de Kamer gezegd is, dat in Bloemen daal geen arbeiderswijk is, tnaar die men heeft, neemt men nog af van de gemeente. Wethouder VAN NEDERHASSELT merkt op, dat hij in het anti-annexatie comité z.-l voorstellen, zich over deze aan gelegenheid tot de Eerste Kamer te wenden. Leden stembureaux. Voor den tijd van vier jaren, ingaande 1 April 1927 worden benoemd voorzitters, plaatsvervangende voorzitters, leden en plaatsvervangende leden van de stembureaux. Namen van wegen. B. en W. stellen voor, den op het terrein van mevrouw van Hattum aan te leggen weg te noemen „Grenslian" en de Orchideeen laan voortaan te noemen „Zonnebloemlaan" zulks ter vermijding van verwarring, daar een weg in Heemstede een gelijkluidenden naam heeft. Aldus besloten. Aangaan kasgeld. B. en W. stellen voor, hun machtiging te verleenen om ter voorziening in het in den loop van 1927 te verwachten gebrek aan kas geld een tijdelijke geldleening aan te gaan van ten hoogste f 100.000, tegen een rente, niet meer dan 1 boven het promesse-dis- cxmto van de Ned. Bank. De machtiging wordt verleend. Verpachting staanplaatsen. B. en W. bieden ter vaststelling aan de voorwaarden, waarnaar door B. en W. van Bloemendaal staanplaatsen voor 1927 zullen worden verpacht. Aldus vastgesteld. Uitbreidingsplan Naaldenveld. VoorloOpig vastgesteld wokdt het uitbrei dingsplan voor het Naaldenveld. De heer HOGENBIRK breekt een lans voor het bewaren van natuurschoon en meent dat stappen gedaan kunnen worden, om te informeeren, wat het zal kosten een bepaald gedeelte terrein in handen te krijgen. Uit verdere besprekingen blijkt, dat be doeld wordt het allerwestelijkste gedeelte, nabij de Zuillaan. Een onderzoek naar den kostenden prijs "ral worden ingesteld. Vergoeding aan bijzon dere scholen. B. en W. stellen voor aan de volgende bij zondere scholen voorschotten te verleenen, bedoeld in art. 101, 5e lid der Lager Onder wijswet 1920; Christelijke School voor U.L. O. te Bloemendaal f3880: Chr. school voor gewoon L.O. f 5054; Bloemendaalsche Sohoolvereeniging, Bloemendaal f 3500; St. Theresiaschool, Bloemendaal f 5480; St. Aloysiusschool te Overveen f 4260; R.K. Meisjesschool Overveen f3514; St. Jozef school te Vogelenzang f 3CG0. Aldus vastgesteld. het nieuwe terrein alsnog aan „Bloemendaal" verhuurd werd. De heer SCHULZ verbaast er zich over, dat men de terreinen weer wil verhuren aan Uitendaal, hoewel enkele maanden geleden nog besloten werd, dit niet te doen. Spr. is voor het amendement-Mollerus, omdat daar mede eenigszins aan bestaande bezwaren te gemoet wordt gekomen. Spr. gelooft echter, dat het beter is, het voorstel van B. en W. niet aan te nemen en de Sportcommissie te verzoeken, met voor stellen te komen, die terreinen aan sportver- eenigingen in de gemeente te verhuren. Wethouder LAAN verdedigt het voorstel van B. en W. Wat wil de Sportcommissie Daarvan is in de 6 maanden van haar be staan nog niets gebleken. Spr. betwijfelt dat het terrein van „Bloe mendaal" geheel ingericht kan worden vol gens de eischen van de Voetbalbonden. Spr. gelooft niet, dat aan den Bloemendaalscheweg groote tribunes gebouwd kunnen worden. Bij B. en W. bestaat geen bezwaar tegen het amendement-Mollerus. De heer VAN KESSEL verdedigt de Soortcommissie tegen het verwijt, als zou zij langzaam werken. Zij bestaat slechts 3 maanden en heeft aan de haar gedane op dracht voldaan. Dat de uitslag niet gunstiger is geweest, is de schuld niet van de commis sie. Het amendement-Mollerus nemen B. en W. over, waarna de heer PRINSENBERG voorstelt, sub 1 voorloopig te laten vervallen, opdat B. en W. eerst met Uitendaal kunnen onderhandelen. Aldus wordt besloten, waarna het voor stel van B. en W. aangenomen wordt. De straatverlichting. B. en W. vragen een crediet van f 500 aan voor het nemen van advies in zake de straat verlichting. De heer VAN KESSEL wijst op de treu rige verlichting in de gemeente en beveelt aan, vooral op de hoofdwegen betere ver lichting aan te brengen. Het crediet wordt B. en W. verleend. B. en W. bieden ter vaststelling aan een wijziging der Bouwverordening, welke wijzi ging en aanvullingen dienen, om te trachten het landelijk karakter der gemeente te behou den. De heer VAN KESSEL meent in het algemeen dat de vele wijzigingen ver ordeningen niet ten goede komen. Door dit voorstel wordt beroep op den raad uitgesloten. De Bouwverordening is goed, maar omdat enkele artikelen juridisch aanvechtbaar zijn, wil men nu een wijziging aanbrengen. Maar wat is niet juridisch aan vechtbaar Als 't het niet is, zorgt men wel, dat zij aanvechtbaar wordt. Wij leven in een tijd van uitbreiding van beroep en hier wil men dit juist gaan be korten. Spr. verklaart zich tegen enkele wijzigin gen. Wethouder VAN NEDERHASSELT kan zich ook niet geheel met de voorgestelde wijzigingen vereenigen. In onbekende lanen moet met groote tussclienruimte gebouwd worden en op den Bloemendaalschenweg bijv. niet. Spr. heeft den indruk, dat de com missie voor Publieke Werken wat te gauw gewerkt heeft en bij zou de verordening naar de commissie willen renvoyeeren, om haar nog eens te herzien. Wethouder LAAN verdedigt het voorstel van B. en W. Hij wijst er op, dat de com missie voor Publieke Werken geruimen tijd aan deze zaak besteed heeft en hij brengt zijn medeleden in die commissie daarvoor hulde. Spr. wijst er op, dat het voorstel juist inge diend is, om het natuurschoon te bescher men tegen het vandalisme van bouvvspecu- lanten. Het dient, om Bloemendaal ook Bloemendaal te laten blijven. DR. BORNWATER vraagt zich af, waar in de toekomst middenstands woningen moe ten gebouwd worden, als de annexatie door gaat. Wethouder LAAN wijst op Rijnegom. Dr. BORNWATER is het daar niet geheel mee eens. De wethouder wil den duinrand sparen, maar er blijft niet veel anders over dan de duinrand. Bloemendaal kan toch niet alleen villadorp blijven. Wethouder VAN NEDERHASSELT „Dat is de schuld van Haarlem." De heer PRINSENBERG bepleit de nood- Zakelijkheid van de aan te brengen wijzi gingen. Spr. is van oordeel, dat voortgegaan moet worden met den bouw van middenstands- en arbeiderswoningen en daarvoor moeten in de uitbreidingsplannen de noodige gron den gereserveerd worden. Ten slotte gaat het voorstel terug naar B. en W. De huisvesting der politie. B. en W. stellen voor, hen uit te noodigen, zoo spoedig mogelijk met voorstellen te komen tot stichting van een politiebureau, zooveel mogelijk in het centrum van het te besurveilleeren gedeelte en een begrooting van kosten daarvan in te dienen. De heer SCHULZ begrijpt dit voorstel niet. Als een nieuw politiebureau volgens B. en W. noodig is, moeten zij met voorstel len komen en niet op een uitnoodiging van den raad wachten. De raad is trouwens niet tegen verbetering van de huisvesting van de politie. Die behuizing voldoet niet aan de eischen, aan het instituut te stellen. Maar spr. wil zich door dit voorstel niet binden. De heer HOGENBIRK meent, dat dit voorstel een uitvloeisel is van wat in de ge heime vergadering een vorige maal bespro ken is. Het besluit moet in het openbaar genomen worden. De VOORZIT TER merkt op, dat dit de bedoeling van het voorstel is. De heer PRINSENBERG brengt den eventueelen bouw van een nieuw raadhuis ter sprake. Daaraan zou kunnen worden ver bonden de huisvesting van Publieke Wer ken en die der politie. Het nieuwe raadhuis zou gesticht kunnen worden aan de over zijde van het tegenwoordige raadhuis. Een bedrag van f 80.000 per jaar zoo ls, gezegd wordt, zal daarmede niet gemoeid zijn. Begonnen zou kunnen worden met de uit voering van een nieuw politiebureau, waaraan later de andere bouw zou kunnen aansluiten. De heer DE WAAL MALEFIJT onder steunt dir denkbeeld geheel. De heer LUDEN merkt op, dat het raad huis dan juist op de grens gebouwd zou worden. Moeten wij ons niet gaan inbur geren in den nieuwen toestand en ons het nieuwe Bloemendaal gaan indenken Het centrum van Bloemendaal zou misschien verlegd moeten worden, meer Westwaarts. Er zijn nog terreinen in Aerdenhout en we hebben ook nog parken. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. Ontheffing Bouwveror dening. B. en W. stellen voor, ontheffing der bouwverordening te verleenen aan A. Jansma en J. Agricola, M. Ansnach, J. Steenbeek en W. B. H. Stoof; en afwijzend te beschik ken op de verzoeken om ontheffing der bouw- verordering, ingediend door M. van Strein, E. Baron van Heerdt tot Eversberg en J. Bakker. Overeenkomstig deze voorstellen wordt besloten. Het onderwijs door vak onderwijzers. Naar aanleiding van het in de gemeente raadsvergadering van 21 October 1926 door den heer C. W. de Visser ingediend voorstel inzake het geven van onderwijs door vak onderwijzers, adviseèrt de commissie van bijstand in zaken het onderwijs betreffende thans eenige veranderingen te brengen in het voorstel van 6 October j.l. Met dit advies kunnen B. en W. zich ver eenigen. Hierover ontstaat eenige bespreking, waar bij de heer DE ROO voorstelt, het vakonder wijs ook voor het les geven in handwerken te handhaven. Dit wordt verworpen met 10 tegen 4 stemmen. Het voorstel van B. en W. wordt dan aan genomen. Vaststelling kohier. Vastgesteld wordt het kohier voor de rioolaansluitingen. Verhuur „Huis te Bloe mendaal." B. en W. stellen voor, hen te machtigen: A. om van 1 Jan. 1927 af voor den tijd van één jaar te verhuren le. aan J. Uitendaal de perceelen, zijnde landerijen en „'t Kuis te Bloemendaal" voor den prijs van f 950 5 2e. aan de Bloemendaalsche Hockeyclub „Bloemendaal" een perceel voor den prijs va f 250 B. te bepalen, dat voormelde verhuur van jaar tot jaar wotdt verlengd, indien niet 3 maanden voor den afloop van den huur- tijd de huur door een der partijen schriftelijk is opgezegd. De heer MOLLERUS herinnert aan de moeilijkheden, betreffende deze aangelegen heid ondervonden door de betreffende raads commissie. De Sportcommissie kan met dit voorstel niet meegaan. Over deze zaak is zij niet ge hoord, wat niet juist is. Zij stelt voor, aan ht besluit een sub 3 toe te voegen, om aan de Bloemendaalsche Voetbalvereeniging een ge deelte terrein te verhuren voor f 110 per jaar. Deze f 110 gaan dan af van de huur van Uittendaal. Het terrein van „Bloemendaal" voldoet niet aan de eischen welke door den Ned. en den Haarl. Voetbalbond worden ge- st -ld. Spr. zou het op prijs stellen indien vóór a.s Zondag, waarop een belangrijke sportgebeurtenis op het terrein plaats vindt, Verhooglng subsidie. B. en W. stellen voor, het subsidie over 1927 aan de vereeniging voor Jeugdwerk, thans bedragend f 400, te verhoogen tot f 1000, ten einde het terrein verder in orde te kunnen maken. Aldus besloten. Medaille voor de Heba. B. en W. stellen voor, aan de tentoonstel ling „Heba" (op bakkerij-gebied) een ver guld-zilveren medaille te schenken. Aldus besloten. De waterleidingkwestie aan de Houtvaart. In overeenstemming met het voorstel der waterleidingcommissie stellen B. en W. voor om de klacht van enkele bewoners van de Houtvaart over de wijze van behande ling van het verzoek, om de perceelen langs die vaart aan het gemeentelijk waterleiding net aan te sluiten, voor kennisgeving aan te nemen. Aldus besloten. Het verkeer van en naar den Zeeweg. De meerderheid van B. en W. stelt voor, afwijzend te beschikken op het ver zoek der bewoners van „Kweekduin," om heel het verkeer van en naar den Zeeweg via Spoorlaan en Terterodeweg te leiden. Bewoners van den Tetterodeweg ver zoeken het verkeer van en naar den Zeeweg als tot heden te blijven leiden langs beide wegen en het verzoek, om daarmede alleen de bewoners van den Tetterodeweg ge lukkig te maken, te weigeren en daarmede het alleen uit zelfzucht geboren request van de hand te wijzen. Wethouder LAAN is het met dit laatste verzoek niet eens. Als daaraan voldaan werd, komt men tot een bedrag van f 60.000 voor het in orde maken van den weg. Spr. heeft een plan gemaakt, volgens het welk het op- en neergaand verkeer geheel langs den Tetterodeweg gaat. en niet meer door „Kweekduin." Hij verdedigt dit uit voerig aan de hand van het gemaakte plan. De weg wordt 7 M. breed en er doen zich geen kruisingen voor. De VOORZITTER leest een adres voor, om de verbinding tusschen Julianalaan en Zeeweg langs Militairenweg tot stand te brengen. De heer DE ROO merkt op, dat B. en W. uit moeten maken, hoe het verkeer ge- j regeld moet worden. De zaak is dus aan I B. en W. en niet aan den raad. Spr. protes teert er tegen, nu deze plannen te behan delen, want de raad is er niet mede bekend, j De heer LUDEN is van meening, dat het 1 verkeer geregeld kan worden met behulp van j handwijzers. j De Zeeweg moest zoo breed worden en j de weg van wethouder Laan zou met 7 M. 'breedte voldoende zijn? Spr. meent, dat die breedte minstens 14 M. moet zijn. De heer KREMER hecht niet veel waarde aan de adressen, omdat ieder voor zijn eigen belang opkomt. Moet bij de dure kosten van j den Zeeweg nog meer komen Het plan- Laan kan toch rustig bekeken worden. Spr. juicht dit plan toe. De weg kan breeder ge maakt v/orden dan 7 M. De heer DE WAAL MALEFIJT wijst op de tegenspraak over de breedte van den weg tusschen de heeren Laan en Kre r.er. Hij acht het plan-Laan het meest-knoeierige, dat er ooit gekomen is. Dr. BORNWATER wijst op het drukke verkeer, dat steeds drukker zal worden en daarom moet zu. het op- en neergaand ver keer langs verschillende wegen geleid wor den. De uitmonding van den Tetterodeweg nabij het postkantoor is afschuwelijk. Spr. is van oordeel, dat de Zeeweg door getrokken moet worden, zoodat een recht- streeksche verbinding tusschen Julianalaan en Zeeweg ontstaat. De Militairenweg is op voldoende breedte te brengen. Spr. gelooft, dat men later toch tot het oude plan zal n oeten terugkeeren. De heer DE VISSER is van oordeel, dat het verkeer langs dien weg geleid moet wor den, welke het minste gevaar oplevert. Het gevaar van den Militairenweg is, dat er d"ie k uisingen zijn. Beter is het, het geld voor die doortrekking te besteden aan verbreeding van den Tetterodeweg. De heer PRINSENBERG acht het ver keerd het opgaande verkeer door „Kweek duin", een bestaand villapark, te leiden. Het is heel goed mogelijk, een weg te maken aan den Tetterodeweg, breeder dan de heer Laan zegt. De oplossing, het verkeer te leiden langs den Tetterodeweg, is nog niet ideaal, n:aar later, als mogelijk de weg ge legd kan worden om „Tetrode" met een viaduct over de spoorbaan, is zij wel goed. De Militairenweg kan toch doorgetrokken worden voor het voetgangersverkeer. De heer MOLLERUS ontwikkelt eenige bezwaren tegen het plan-Laan. O.m. acht hij het onjuist, het verkeer larms den spoor weg-overweg te vergrooten. Verder wordt het verkeer gevoerd in een trechter. De heer VAN KESSEL schaart zich onder de voorstanders van het plan-Laan. Spr. wijst er op, dat de Tetterodeweg zelfs op 14 M. breedte gebracht kan worden. Als de Militairenweg nu de weg voor voetgangers wordt, krijgt men niet het gevaar, dat hun bij „Berg en Dal" dreigt. Het plan-Laan mag niet te veel gedrukt worden door de financieele zijde van het vraagstuk. Wethouder VAN NEDERHASSELT meent, dat niet te veel waarde gehecht moet worden aan de bestaande kruisingen, omdat deze kruisingen zijn van stille wegen. Het voorstel van de meerderheid van B. en W. wordt aangenomen met 86 stemmen. Tegen de heeren Nuijens, Prinsenberg, Van Kessel, Kremer, De Visser en Laan. Hiermede is beslist, dat de Militairenweg doorgetrokken zal worden. De publicatie over de politie. De VOORZITTER zegt toe in een vol gende vergadering de vragen van den heer Van Kessel over de publicatie over de politie te zullen beantwoorden. De heer VAN KESSEL stelt vragen over de werkweek, welke door wethouder LAAN beantwoord worden. 1 Een zevental raadsleden verlaat dan de ver- i gadering, waardoor deze onvoltallig wordt en gesloten zou moeten worden, want vol- I gens art. 48 der Gemeentewet mag de raad noch besluiten, noch beraadslagen,wanneer de grootste helft der leden niet aanwezig is. Doch de voorzitter vergadert rustig door. Na verdere bespreking tusschen den heer Van Kessel en wethouder Laan, wordt de vergadering gesloten. Volksonderwijs. Op Zaterdagmiddag 19 Februari a.s. heeft Volksonderwijs een j vetelmiddag georganiseerd in de zaal van den heer Cornelissen. Aanvang half vier. I Einde ongeveer half zes. Daar de prijs heel j laag gesteld is, zullen zeker vele kinderen en ook ouders naar deze nooie en leerzame vertellingen komen luisteren. Kaarten zijn te bekomen bij de heeren Stolp en Henstra. Onderwijs. Mej. Dekker, onderwijze res aan de O.L. School te Houtrakpolder is in gelijke betrekking benoemd te Schoten en heeft in verband daarmede haar ontslag aangevraagd. Opgedragen. B. en W. hebben aan den aannemer L.H. van Essen opgedragen het bouwen van het schuitenhuis aan de Haarlemmermeerstraat, als zijnde de laagste inschrijver voor 3285. Uitvoeringen. De muziekvereeniging „Eensgezindheid" geeft op 28 Februari a.s. in de zaal van café Cornelissen een uit voering. Gezien het programma belooft het een schitterende avond te zullen worden. Het R.K. Tooneelgezelschap „Amicitia" te Amsterdam geeft Zondag a.s. in café Cornelissen een uitvoering. Op Woensdag a.s. wordt in de zaal van Cornelissen een filmdemonstratie gegeven door de firma Van Houten. Aangekocht. Door W. Cornelissen Jzn. alhier is aangekocht de bierbottelarij van den heer K. van der Helm. Door de Zusters Ursulinen alhier is aange kocht het café van den heer S. de Jong, staande aan het Plein, voor ƒ40.000. TH. Verhooping. Gisteren werd te Bever wijk, door de notarissen Bertling en Wol- rak, publiek geveild de woonhuizen met kof- fiehuis, garage, stalling en erve aan de Ver lende Voorstraat en Relweg. Kooper was de heer W. J van Bruggen q.q te Amsterdam voor de som van 15.595 Gevonden voorwerpen. Terug te be komen bij Chr. Eichhorn, Middentuindorp- laan 17 O/erveen, een paar beenkappen Ze- gers Veeckens, Esschenlaan 2 Bloemendaal, een zilveren armbandhorloge J. v.d. Linden, Hendrik Roozenlaan 25 Overveen, een grijs 'wollen handschoen P.G. van Ketnpen, Kor te Zijl weg 1 Overveen, een vijzel Stokking, Rijperweg 2 Bloemendaal, een zilveren broche met groenen steen C.L. ranje, Kleverlaan 151 Bloemendaal, een dames'-eurs met inh. A. Bos, Marceiisvaartpad 1 Overveen, een R. K. Kerkboekje P.J. Wclff, Kinheimweg 27 Bloemendaal, een slinger van een auto J. Huizinga, Kennemerweg 13 Bloemendaal, een wollen sjaal Van der Plaats, Rusten burgerlaan 6 Bloemendaal, een grijze slob kous aan het bureau van politie te O verveen, een rijwielbelastingmerk 1927, een Lipssleu- tel, een grijze kinderhandschoen, twee kin derhandschoenen, een motorhandschoen, een insigne, waarop letter H., een rozenkrans, een riempje, een wit wollen kinderhandschoen, R.K. kerkboekje. Tuinbouw. en Plantkunde. De vergade ring van de afd. BloemendaalVelcen van „Tuinbouw- en Plantkunde", gisteravond in Vreeburg gehouden, was zeer goed bezocht. Onder de bezoekers bevond zich Jbr. Boreel van Hoge'anden, die speciaal door den voorzilter, den heer Van Nederhasselt, werd welkom geheeten. De avond was in hoofdzaak gewijd aan een lezing met luchtbeelden over „Duinbe- bossching", door den bee- J. A. van Steyn, houtvester bij het Staatsboschwezen. Deze lezing behandelde bet ontstaan van de dui nen volgens oudere en nieuwere therieën, de samenstelling der duinen, de begroeiing, hoe de duinen door de natuur en de men- schen worden vastgelegd, de vijanden van de duinbegroeiïng enz., een en ander door een groot aantal lantaarnplaatjes verduide- lijkt. Naar aanleiding van 't behandelde onder werp informeerde de voorzitter naar den invloed van de waterleiding op de duin be groeiing. 't Antwoord van den heer Van Steyn was, zooals te verwachten viel: deze invloed is op de duinflo-a zeer funest. Dc heer Van Nc'erha'selt, zich beroepende op de werking der Bloemendaa'sche waterlei ding, was van meening, dat door diepbarirg de schadelijke invloed heel wat verminderd kon worden. De heer Van steyn was 't hier mee niet geheel eens. Jhr. Bo-eel gaf den r-ad, over dit vraagstuk eens een diökun- dige zijn oordcel te laten uitspreken op een der eerstvolgende vergaderingen. Een woord van dakn werd gebracht aan den heer Van Steyn. De uitslag van de inzendingen voor de puncntlijst was ris velg!: Tulpen 7 p., Cineraria's 10 p.. Clivia's 8 p., Azalia's 10 p., Cunvallaria 9 p., C ivia's 9 p., Catt'cya 10 p., Amaryllis 10 p., Primu la's 8 p., Tulpen 8 p., Pegonia chonchaefo'ia 10 p., Wistoria cbinensis 8 p. De commissie van beoordeeüng bestond rit de heeren: J, II. Bouwer. W. Jager en J. Spaargaren. Onder de ingemkoen stukken was eer bedanken van Prof. De G oot als bestuurs lid. Na rondvraag volgde suiting. Middenstand K'cs vereeniging. Gister avond kwamen in café Roozendari eenige Bloemendaalsche middenstanders bijeen om de mogelijkheid te bespreken tot oprichting van een midclenstands-kiesvereeniging. Besloten werd, de MHdenstands-kiesver- eeniging op te richten. Het voorloopig be stuur bestaat uit de heeren A. Cassee, voor zitter; M. J. Doemen, secretaris en J. J. Lansdorp, penningmeester. Psb'ieke Werken. Bij afwezigheid van wethouder Siegers. die do"r ziekte verhin derd is, zal burgemeester Van Alphen diens plaats hedenavond innemen als voorzitter van de Commissie van Publieke Werken. Lager Onderwijs. De heer A. L. D. Da- men is benoemd tot waarnemend hoofd van school C., alhier. Aan me; P- J. van d^ti Berg wordt eervol ontslag verleerd als tijdelijk ondei- wijze-es aan school C., alhier, met 'n*arg van dien datum, waarop mei. H. E. Citroen aar functie aan die school aanvaardt. HinArrwet. Aan J. Koning is vergun ning verleend tot het bouwu va een ban ketbakkerij achter perceel Kerkstraat 22, alhier, In Memoriam. Plotseling overieed in de Maria-stichtiug te Hanrjenl Cp büna 21-:a- rigen leeftiid deheer W. v. d. Poll, oudste zoon van den heer C. G v. d. Poll, groot-in- dustriëel alhier. Beschikkende over zeer groote talenten, was de overledene op zeld zaam ieugdlgen lsefb'jd bekwaam, om zoo wel administratief als anderszins de mede leiding in de fabriek op zich te nemen. Voor de ouders en de zaak is dit heengaan een zeer zware slag. Naast groote capaciteiten was de jeugdi ge Van de Poll een jongen van prettig en nobel karakter en vromen godsdienstzin, die allerwege vriendschap genoot en verdiende. 7oo hokLedde hij de functie van President der St. Josephgezeüenvereeniging der bei de parochies terwijl hij mede secretaris was der bekende R.K. Tooneelvereeniging „1" Amitié". Uit piëteit werd onmiddellijk na het bekend worden van dit tragisch over lijden, de op Donderdag 17 Febr. vastgestel de uitvoering tot nader uitgesteld. HUL Harmonie-kapel. Gisteren gaf de Hillegomsche Harmoniekapel onder leiding van den heer J. D. Schouten een uitvoe ring in Flora. Hel Duo Musscher zorgde mede voor alwiseiing De belangstelling was zeer goed. Zilveren Jubileum. Gisteren herdacht de heer Jos. Noppe den dag, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij de lirma Joh. Tel- kamp. Na de ontbinding dezer firma kwam de jubilaris in dienst bij de firma Johs. Tel- kamp, waar h:j reeds tal van jaren als mees terknecht werkzaam is. De heer Noppe mag zich steeds door nauwgezette plichtsbe trachting in de sympathie van zijn patroon en van het personeel verheugen. Geen won der, dat hij bij dit feest talrijke blijken van belangstelling mocht ondervinden. Reisbiljetten. Naar aanleiding van een verzoek der afd. Hillegom der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, zijn vanaf heden aan het station der H.fJ.S.M. alhier ver krijgbaar gesteld plaatskaarten voor alle stations in Duitschland hetgeen voor de bloembollenreizigers een groot gemak be- teekenl. Voor Engeland is men aan het sta tion de tarieven wachtende. Begrafenisvereeniging „St. Lodewijli". Deze vereeniging hield Woensdagavond in het café Schrama haar jaarvergadering. De Voorzitter de heer H.J. Post opende met een passende inleiding deze vergadering die zooals altijd heel goed bezocht was. Hij memoreerde dat het afgeloopen jaar zeer gun stig geweest was voor „St. Lodewijk" er wa ren 9 grooten en 2 kleinen grafwaarts gedra gen, waarvan twee buiten de gemeente. Na lezing notulen gaf de secretaris een keurig uit gebreid jaarverslag waaruit bleek, dat 1926 in alle opzichten goed was geweest voor ge noemde vereeniging. Het ledenaantal was al thans niet achteruitgegaan en de financiën waren vooruitgegaan wat duidelijk naar ve ren kwam, toen dezelfde persoon maar dan in zijn kwaliteit als penningmeester verslag als zoodanig uitbracht. Er was in kas op 31 Dec. 1926 1822.95,'wat een vooruitgang beteeken- de van 434.15 in het afgeloopen jaar. Naar aanleiding van deze flinke kas kwam de voor zitter met het voorstel om de maanden Fe bruari, Maart en April geen contributie te in nen. Begrijpelijk was er van de leden nie mand, die daar tegen was. Zocdat dit voorste werd aanvaard, doch dit geldt voorloopig voor een jaar. De aftredende bestuursleden, de heeren H.J. Post, J.W. van Woerkom en J.H. Hoogervorst werden met bijna algemeene stemmen herkezen. Bij de rondvraag kwam ter tafel, de almeer besproken vraag, hoe of het staat met Hoofd dorp, of daar al een dergelijke vereeniging is opgericht, hierop werd geantwoord, dat er wel plannen van oprichting zijn geweest, maar er was blijkbaar geen meerderheid voor te vin den. De algemeene gedachte waren als ze de prachtvcijfers en de gunstige resultaten van „St. Lodewijk" onder d'r neus krijgen, dat ze dan wel van meening zouden veranderen, wat ook in het belang zou ziin van de leden van St. Lodewijk", daar men bij verhuizing naar ge noemde plaats de leden zou kunnen overge ven. Verder werden nog eenige dingen meer van huishoudelijken aard bescroken, waarna de voorzitter op de gebruikelijke wijze deze zoo goed geanimeerde vergadering sloot. Stille Omgang. Na afloop der verga dering van St. Lcdewijk werd nog even ver gaderd door de leden van den „Stillen Om gang". De heer Goes brengt verslag uit van een vercaderin", die in A'dam is gehouden. Om half een zal na een kort Lof in de kerk aan de Lijnden de reis worden aangenomen. De heer P.J. Gces zal als leider optreden. De heeren Gouweleeuw, Pijlman en Waistein zullen als voorbidders fungeeren. Na nog en kele besprekingen sluit de tweede voorzitter de vergadering. PROTESTVERGADERING TEGEN MEXICO Woensdagavond hield 't plaatselijk Comité van de K. S. A. een pro'.estvergadering tegen de kerkvervolging in Mexico, welke druk bezocht was. De vergadering werd door den voorzitter, dr. A Droog, met den Cbristeliiken groet geopend. Spr. heette n'len hartelijk welkom, in 't bijzonder den Z.Eerw. Z.Gel. heer dr. Krijn, Aalmoezenier van den Arbeid, Venlo, en deelde mede, dat de annexatie van een deel van Heemstede thans beslijt is. Alsnu sebtste dc voorzitter 't werken van Het plaatselijk Comité der K. S. A. en welke vereenigingen in den loop der jaren geldelijk gesteund waren Daarna kwam dr. Krijn aan het woord. Spr. zcide, dat in het 20 miliioen katho lieken tellende Mexico thans een kerkver volging heerscht, gelijk ami die van de eerste Christenen. „Het Volk" durft te be weren: „er heerscht geen kerkvervolging", maar als de Paus, ingelicht door de bis schoppen en oriesiers. de verschrikkeli'kc feiten, c'ie daar gebeuren, mededeelt, dan gelooven wij niet „Het Volk", maar wel '1-n Paus. (Aoplaus) De oorzaak van deze toestanden is: le. Hot liberalisme, dat is doorgedrongen 'oor de slechte pers; 2e. het gebrek aan 'aiholieke organisatie. Er waren tot kort voor de vervolging slac' ts 20.090 georgani- seerc'an op een bevolking van 20 mülioen katholieken. Een les voor ons allen, om ons krachtig te organiseeren. In 1857 heeft men zich reeds dc kerkelijke goederen wederre'^teFk toegeëigend In 1917 heeft men in Mexico een constitutie uitgevaardigd, die lle staten omvatte, waar in men de Kerk verbood goederen te heb ben of te krj gen; vrome stichtingen mocht men ni-' hebben; de priesters hadden geen burgerrecht; alles werd genationaliseerd, een mooier woord voor gestolen. De scho len, enz. heeft men afgenomen, buitenlan ders mochten geen godsdienstige handelin gen verricht, enz. 2 Juli 1926 heeft men 't H. Mys'erie ver boden. Dp priesters mochten niet de H h'is lez°n noch de H.H. Sacrament-n toe dienen. Terecht zei Je Paus Pius XI: „dit is de dag en 't uur der duisternis". Wü hebben gelezen van jongens, w:en de tong werd uitgerukt, omdat zij riepen; „Leve Christus Koning!" Men wil zelfs de pries ters voorschrijven, hoe zij doopen neoeten. er. bepaalt hoeveel bisschoppen er moeten zijn. Men dreef de tyrancie zoover, dat een priester, alvorens bii ziin ambt mocht uit oefenen, een burgerlijk huwelijk moest aan gaan. Het H Sacrament des huwc":ks heeft men aangetast, want een kerkeli'k huwe lijk wordt riet erkend. Daarom sympathi seert de S. D. A. P. met de regaeripg-CsIles. Wat zegt Marx in zijn werk „Das Kani- tal"?: „wij zoek-n een nieuwe huwelijks band: de vrije Kefde". De katho''-ke op voeding is verboden. Maar zegt Bebel riet in zijn werk „Die Frau": „wanneer 't kind de moeder missen kan, dit is na 2 jaar, dan moet bet in staatsinrichtingen worden on dergebracht"? Waarom zwijgt Amerika? Omdat de loge en de liberale pers daar zoo st-wk is O'rit uier gaat in, ver vulling het woord van Chris tus: „Zij hebben Mij vervolgd, rij zuil en ook u vervolgen. Rondom de oude rots van Pe trus tracht 't kru pend gedierte van den laster omhoog te komen, alles wroet om Christus' Kerk neer te halzn; maar ondanks den haat tegen God en godsdi enst: De Kerk van Christus staat! (Langdurig applaus.) Hierna werd gepauzeerd en zong 't dames koor, onder leiding van mej Wille, zeer verdienstelrk eenige nummers. In het tweijde gedeeltc zijner rede zeide dr. Krijn, dat de Kerk altijd de vervolging gekend heeft. Allen hebben geleden en ge streden voor Christus Koning, 't Gaat om het lev enen de vrijheid van de Kerk. of zij gescheiden zal worden van Rome, v&n den Paus. Wij moeten voor dien trouw der Mexi- caansche priesters aan Rome eerbied heb ben. Maar wij moeten ook biddenen veel bidden voor de broeders en zusters in Mexico. Ons gebed, zegt de Paus, is reeds verhoord. Er zijn vereenigingzn opgericht voor de handhaving van bel recht der Kerk. Dc ridders van Columbus trekken met on verschrokken moed op tegen de kerkver- volgers. Kan het geoorloofd zijn, met de wapens in de hand, de rechten van Kerk en huis gezin te verdedigen? Vooropgesteld moeten worden de voL gende punten: le. Gewapend verzet tegen het wettig gezag is nooit geoorloofd. 2e Vooraleer men naar de wapens grijpt om niet het wettig gezag aan te randen, maar om dc rechten van Kerk en huisgezin te verdedigen, moeten alle andere middelen zijn uitgeput, die den vrede zouden kun nen herstellen. 3e. Ten slotte moet vaststaan dat het opportuun, d.w. z. nuttig is voor Kerk en huisgezin. Als men ziet, dat tengevolge van een gewapend optreden grooter onheil nog zou volgen voor Kerk en huisgezin, dan is een gewapend optreden, ook uit rechtsver- dediging, ongeoorloofd. Vast staat nu dat alle middelen, om tot een vreedzame oplossing te komen, in Mexico zijn uitgeput. Drie Apostolische Delegaten werden achtereenvolgens door de Mexicaansche regeering uit het land ge- jsrgd. An bekwame rechtsgeleerden heeft het Kerkelijk gezag opgedragen een offici eel stuk in te dienen bij het Mexicaar.sche Staatscongres, waarin met alle kracht op op onderhandelingen werd aangedrongen. Alle leden op een na verwierp endit stuk. De Mexicaansche regeering wil van de Kerk maken een nationale Staatskerk, waar in het Staatsgezag weiten oplegt. Het gaat om de rechten der huisgezinnen .Iet Staatsgezag in Mexico erkent immers het Kerkelijk huwelijk niet. Om die hoogste rechten te behouden, is een gewapende verdediging geoorloofd, kan zelfs plicht zijn. Of het opportuun is, d.w. z. of het juiste oogenblik van zulk een gewapende ver dediging gekomen is, zoodat er geen groot onheil voor Kerk en huisgezin zal volen dat kunnen wij hier niet beoordeelen, want de berichten zijn uiteraard verward. Op de zuil van het echte marmer te Rome, de zuil, die de eerste Christenver volgingen heeft gezien van Nero, bet ver branden dier arme Christenen, die de re- foimatie van Luther heeft doorleefd, die de Fransche revolutie heeft gekend, die zuil, die duizendjarige geschiedenis kent, op den voet van die zuil staat: „Christus regeert, Christus beveelt!" en onder 't kruis: „Chris tus zal regeeren lot in eeuwigheid", (Lang durig applaus.) De voorzitter was wel de tolk van de vergadering, toen hij den spreker bedankte voor zijn leerzame en enthousiaste rede. Ook bedankte hij de dames zangeressen, en na dat deze nog eenige mooie nummers had den gezongen en de vergadering het „Aan U, o Koning der eeuwen", sloot de voor zitter ract den Christelijken groet deze zoo welgeslaagde vergadering. nl een mededeeling van bet ministerie van financiën wordt zezegd, dat daar de over eenkomst van li Jul-' 1926 tot consokdee- ring der Fransche oorlogsschuld aan Enge. land nog niet dcor b«-t pai'rment is besoro- ken, overeengekomen werd dat de Fran sche schatkist, zonder ook maar in eenig opzicht vooruit te loopen op de kwestie der ratificatie, in den loon van bet Engelsche dienstjaar 1927/28 aan de Britsche schatkist 6 milloen pond sterling za! betalen, de helft on 15 Sept. 1927 en de andere helft op 15 Maart 1928 De Fransche Kabmetsraad besloot het parle.-ent te vragen, véór dc groote va- cantie de militaire v ettcn. de bcg-coling voor 1928 en de hervorming van het kies stelsel vast te stellen Het gisteren door de rijksregee-ing bij den Rijksdag ingediende wetsontwerp no ens wijziging van de noodwet betreffende den werktijd is na afloop der rijksdagzitting in de interfractionceie commissie der regee- ringspartijen arrpel bespreken, zonder dat men intusschen ov -r hri ontwerp tot over- eenst mmin<» ko i komen. Dc regeering is namelijk in baar ontwerp zeer ver tegemoetgekomen a-n de eischen der vakvereenigingen ei. heft o m. der 8- urendag als norm gesteld Slechts in be paalde givallen heeft zij de mogelijkheid van oserwerk opengelaten. De Duitsche volkspartij drong aan op een aanmt rkeli'ke uitbre-'ding van deze uitron- deringsgevzllen, waartegen het centrum en vooral de vertegenwoordigers van de chris- telrke vakvereenigingen zich met man en macht verzetten. WEENEN, 17 Febr. (V.D.) Uit Ragusa wordt gemeld, dat het Joe^o-Slavische s.s. Jsat:an" ter"<evol''e van een heviiten storm bij Cattaro is vergaan. Er zijn 30 personen verdronken. BERTJJN. 17 Febr. (V. D.) Naar de Cor- riere Delia Sera meldt, is het s.s. .Angora" -'at van Konstantinopel uit de havens aan de Zwarte Zee aandoet, tengevolge van een zwaren storm bij Trapessunt tegen de kFp- ren geworpen. De passagiers, 450 in getal, werden met moeite gered; de lading ging evenwel verloren. Vr omtrent Iot"n. Antw.: Gean er.kel lot, dat ons ter con< tróle werd toegezonden, lootte uit.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 39