ALLE WANDEN EN PLAFONDS ZIJN BESCHILDERD MET DE SANITAIRE MUURVERF „UNEEDIT* m s *z< Z >z< ÏAN DE EERSTE NEDERLANDSCHE WATERTERFFABR1EK LEI DSCHE V A ART WEG 104 - HAARLEM r >z* Jubileumnummer Nieuwe HaarL Courani. Toen het Jubileum nog maar van „zilver" was. I». .t f n r>'«£*>- 1 ÉS W^ërhiih De periodieken- en machinezetterij, met de prMgepers op den voorgrond. Degelijkheid en bezonken oordeel. Krant en Politiek. ►2< C< S Maar geldt dit nu ook voor simpele nieuws berichten Ook simpele nieuwsberichten zijn, geachte Redactie het maaksel van den denkenden mensch en het hangt van zijn inzicht tn de dingen af, hoe hij de gebeurtenissen ziet. Leeren de geschiedboeken niet, hoe verschillend de samenstellers de feiten waardeeren en model- teeren naar hun eigen visie Ik herinner slechts aan den jongsten pennestrijd tusschen H. G. Wells en H. Belloc over dit onderwerp. Welnu, wat zijn couranten anders dan dagelij ksche geschiedenisbladen Maar er is meer. De Katholiek verwacht en heeft het recht te verwachten, dat zijn blad hem niet alleen geen geschiedenis-caricaturen voorzet, m.a.w. dat het anti-Katholieke dingen uit zijn kolommen weert, maar ook, dat het in positief-Katholieke richting werkzaam is, dat het den lezer inlicht in specifiek Katholieke zaken, dat het hem in godsdienstige en zedelijke zaken wegwijs maakt en raad geeft. Want ook voor den geestelijken mensch is het niet mogelijk in leven te blijven, wanneer alleen het slechte voedsel hem onthouden wordt zonder dat hij tevens het goede voedsel ontvangt. Moet nu een „neutraal" blad hierin dokter zijn? Wee den patiënt 1 En ten slotte geven degenen, die op een „neutraal" blad geabonneerd zijn, er zich wel voldoende rekenschap van, dat zij de tegenpartij steunen en sterker maken? Tegenpartij? Ja, natuurlijk, want „wie niet vóór Mij is, is tegen Mij." Welke partij kan zich nu de weelde veroorloven zijn vijand het kruit te verschaffen om haar te beschieten En is het voor onze partij in 't bizonder al niet moeilijk genoeg om ons te handhaven, wij, die van alle zijden tegelijk worden aangevallen? U hebt mij, geachte Redactie, ook gevraagd de waarde der gewestelijke en plaatselijke R.K. Pers in 't licht te stellen. Laat mij in 't kort daarop antwoorden, dat, zoolang er behoefte zal zijn èn aan een groote èn aan een locale pers, de laatste een taak te vervullen heeft, welke in belangrijkheid niet onderdoet voor die der groote pers, integendeel. En het is ongemeen verheugend, dat, wat ons betreft, in die behoefte is voorzien op een wijze, waarvoor Stad en Lande van Haarlem niet genoeg waardeering kunnen hebben. Wat zou er, om mij hiertoe te bepalen, van ons bloeiend vereenigingsleven overblijven zonder de on schatbare diensten, welke onze eigen pers, onze N. Haarlemsche Courant, haar voortdurend bewijst „Geloof en Wetenschap," R. K. Volksuniversiteit, Alg. R. K. Propagandaclub, hoe zoudt gij uwe vleugels hebben kunnen uit slaan zonder de N. Haarlemsche Courant Aankondigingen, opwekkingen, besprekingen en tal van andere dingen, die vereenigingen noodig hebben om zich te handhaven en vooruit te komen, de besturen hebben maar te kikken en aaa hun verzoek wordt belangeloos voldaan. Van hoeveel waarde deze steun is, zouden wij ons eerst volledig bewust worden, wanneer de courant er eens met was. Het past mij, geachte Redactie, en ik stel er tevens grooten prijs op, van de gelegenheid, dat de N. Haarlemsche Courant haar gouden feest viert, gebruik te maken om U en uwen staf namens „Geloof en Wetenschap" en de Alg. R. K. Propagandaclub naast waardeering ook dank te brengen, dank voor den kostbaren, sympafhieken steun aan het werken dezer beide vereenigingen in den loop der laren verleend. En, wanneer ik U, mede namens beide vereeni gingen, mijne oprechte gelukwenschen aan bied bij het bereiken van den eersten gouden mijlpaal, spreek ik tevens de hoop uit, dat, onder uwe krachtige leiding, onze N. Haar lemsche Courant zal voortgaan voor de Katho lieken van Haarlem en omgeving een zegen te zijn en een steun voor hunne dierbaarste be langen. meer nog, dat binnen niet te langen tijd zal kunnen worden getuigd, dat die zegen en die steun genoten worden door allen, die zich Katholiek noemen in deze contreien. ****4*****4***4:14 JU******* (Door Jos. de Lobel, Voorzitter K.S.A. Haarlem). Fugiunf freno non remorante dies. Dit woord van Ovidius kwam mij, Mijnheer de Redacteur, in de gedachte, toen U mij zoo vriendelijk uit- noodigde om een kleine bijdrage te willen schrij ven in Uw gouden-feestblad. Ja, inderdaad met lossen teugel vlieden de dagen voort. Mag ik mijn herinneringen eens raadplegen en vertellen, wat de N. H. C. was in de dagen van haar „zilveren" tubileum Een vergelijking tusschen „vroeger" en „nu" zal den stillen en aandachtigen lezer wel tot blijde verrassingen voeren, zou ik denken. Het Bureau der N. H. C. was 25 jaar geleden gevestigd in een oud-bakken perceel in de Jans straat, waar nu een uitdragerij en met-aan-te- bevelen-boekverkooperij ondergebracht is. Het Redactiebureau bevond zich in een opkamertje van vier vierkante meter groot. Het bestond uit een kantoorlessenaar, die op slot kon, plus een keurig gesoigneerd heer, die evengoed luisterde naar de namen eigenaar, directeur, hoofdredacteur, als naar dien van verslaggever, corrector, ol wat dies meer zij. Gememoreerd moge worden, dat de Fac-totum een hupsch man was, hoofsch. hulpvaardig, welbespraakt en beschikkende over tal van goede eigenschappen. „Gaat-u-ziften 1" klonk het, en de kruk van den kantoorlessenaar schoof naar mij 'oe. „Ik wilde U spreken over belangen, de Katho lieke Pers rakende. Maar zeg eens, hou-je van kersen Hier, neem er maar wat uit deze mand. Ik heb voorraad genoeg." En waarlijk onder een stapel half verknipte kranten lonkten en pronkten de heerlijke vruchten. „Ja, dat zit zoo," expliceerde de heer Hoofd redacteur „Een dagblad behoort nu eenunal gevuld te worden el ken dag en er behooren ook advertenties in te staan. Advertenties geven een dagblad tuist zijn karakteristiek aanzien. Nu schrijf tk o.m. elk jaar naar een paar adressen in de Beiuwe, meldende, dat de N. H. C. „het" blad is voor Haarlem en Omstreken. Tegen toezending van een mandje extra-gesorteerde kersen neem ik dan een advertentie op en.... een recensie 1 Hoe vindt-U-ze Ik moest eerlijk bekennen, dat de gerecenseerde kersen verrukkelijk waren. Ons zaaklijk en tevens genoeglijk en sma kelijk onderhoud werd deerlijk onderbroken en gestoord door een heftig vulcamschen uitval tegen een jongmensch, dat het redactiebureau binnenklom met een stukje proefzetsel, dat er tamelijk goed uitzag en naar mijn bescheiden meening nu niet bepaald, zoo'n alle-grenzen-te- buiten-gaande reprimande noodzakelijk maakte. „Ach 1" bulderde de heer Directeur, „die schelmen 1" Men moet weten, dat de N. H. C. in dte dagen met de hand, letter voor letter, gezet werd door wat opgeschoten jongens. Dat zetten ging nu nog wel, maar na het af drukken moesten de letters weer gedistribueerd worden in de letterkasten, waaruit ze genomen waren.... Dat distribueeren beviel den jonge lui niet ergen ze kieperden bij het naar huis toegaan heele stukken zetwerk.... in de Ba- kenessergracht, waar het zetterijkamertje met een poortje op uit kwam. „Heeft U daar nog tijd voor?" waagde ik in het midden te brengen „Een dagblad vullen is toch niet zoo eenvoudig V „Jongmensch," zei de Man van het Vak, terwijl zijn oogen glinsterden van een begeesterenden gloed, U is nog groen in de Journalistiek, erg groen, anders wist U wel, dat de drie eigen schappen van een geroutineerd redacteur zijn het blauwe potlood, de schaar en de stijfsel kwast." „Mét de kranten om uit te knippen," trachte ik te vervolledigden. „Met de Nieuwe Rotterdammer. Zonder dat blad is een Roomsch Dagblad niet denkbaar. Hoe zou je anders aan je nieuws moeten ko men.... De hoofdartikelen schrijf ik zelf. Ik bestrijd de Vrijmetselarij en ik ijver voor het Pausdom. Want je weet, ik ben Advocaat van Sint Pieter. Dat is mijn roem en mijn kracht tevens. Dan heb ik ter afwisseling nog de ru briek „Glorificatie," maar daar moet je het recept voor kennen.... Als je soms nog eens een of ander dingetje hebt, dan houd ik mij aanbevolen." Toen kwam er een klant in den winkel. De heer Uitgever*- Directeur, Hoofdredacteur, Cor rector etc. was tevens ook nog winkelier in „Vaderlandschen schrijfinkt, papier, .pennen, dat de redactie in uitstekende handen berust. Met voldoening en meestal met instemming heb ik steeds de hoofdartikelen in de N. H. C. gelezen. Degelijkheid en bezonken oordeel deden weldadig aan. Wanneer uw blad met zijn bekwame redactie het publiek blijft voorlichten de Katholieke beginselen tot richtsnoer, het algemeen maat schappelijk belang voor oogen, naar objectieve normen en zonder meer dan uit tactisch oog punt strikt noodig is rekening te houden met de geestesrichting van een bepaalden lezerskring, dan twijfel ik er niet aan of ons Kitholiek orgaan zal meer en meer stijgen in de achting van alle weidenkenden en den lezerskring steeds verder uitbreiden, totdat het ideaal is bereikt waarnaar wij steeds moeten streven „Geen Katholiek huisgezin in Haarlem en omgeving waar niet de Nieuwe Haarlemsche Courant gelezen wordt," waartoe ik gaarne mijne medewerking toezeg. Haarlem 1 Februari 1927. kiezings- en propaganda-actie, vooral in de laatste dagen veel, miar niet alles. De voortdurende voorbereiding, de gestage bewerking van den akker der publieke opinie moet geschieden door de dagelij ksche pers. Lang te voren met taai geduld moet men dien akker bevrucht hebben, goede zaden er in uit strooien, om dan in de verkiezingsdagen den oogst binnen te halen Zoo moge de pers alhier haar schoone ideale taak blijven vervullen, mede in dienst dei politiek, opdat de lournalist moge blijven .,1e dv-ner reste de la chevalerie." <n/ Bij een gouden jubileum. (Door J. J. Brinkman, directeur van het R. K. Bevolkingsregister.) Als een reusachtig wapen van onzen tijd, rijst voor het oog van den meer dan oppervlakkigen Begrijpelijk de woede van den heer Eigenaar der N. H. C. die zijn bedrijfskapitaal mei broekzakken vol voelde verdwijnen. Ik trachtte hem te troosten met de heldhaftige gedachte, dat al de „socialen," die bij gelegenheid der verkiezingen in de Bakenessergr.acht gedepo neerd werden, zelfs diar nog door den strijd hamer der Roonsche Pers achtervolgd werden. Mijn tweede bezo k staat mij eveneens nog levendig voor den geest. De kersentijd was voorbij, maar de advertentie was gebleven. De hoogst welwillende heer Exploitant gat met be reidwilligheid de verklaring. „Kijk eens een advertentie, die gezei is, is gezet, en blijft gezet, zoo lang die nier gedistribueerd wordt. Distribueeren ts en blijft gevaarlijk, zoolang die sch....ten door dat poortje gaan schoPen Dus blijft de kersen-advertentie staan Hef is altijd mijn gewoonte," vervolgde de heer Ad ministrateur, „een advertentie zoo lang mogelijk te laten staan. Een weggenomen advertentie maakt een gat in het zetsel en dat dient dan weer door andere copie te worden gestopt. Zoo iets kost zerioon en is te schadelijk bij den 'egen- woordigen toestand der Katholieke Dagblad pers." „Dus U houdt veel van abonnements-adver- tenne's vroeg ik „Jawel, wie drie maal den prijs betaalt, blijft staan tot bij gelegenheid een ander hem ver drijft".... En zoo was het dus mogelijk, dat er in October nog Meikersen bloeiden in de Betuwe Een derde conferentie leidde mij binnen in de geheimen der edele kunst van dagbladen- redigeeren Voor dien tijd had ik noon begrepen, dat het zoo simpel was. Er was een Haarlemsche Grootheid gestorven of beter gezegd begra ven, en de heer Hoofdredacteur was in eigen persoon op he» kerkhof geweest. Hij had een gevoelsstukje geschreven en wilde, vóór het afdrukken, mijn oordeel vernemen. De kantoor lessenaar ging open de copie kwam voor den dag en. wij vonden het samen erg gevoelvol. Toen ging hei weer achter slot. want, zei de Veelzijdige „Ik ben gewoon des middags een tukkie te doen. en dan is het beter je boe) in veiligheid te brengen." punaises, enz. (wat ik nog heb vergeten mede ie deelen). Nu daalde hij de treedjes van het op kamertje af en ons onderhoud was ten einde. Gewoonlijk deed zijn Dochter den winkel, maardie moest nu voor het eten zorgen. De invloed van de N. H. C. was niet zoo ge ring als je misschien zoudt denken. Toen ik in die dagen eens een lezing hield in een dorps café, hier in den omtrek, opende de Voorzitter de Vergadering en zei „Heeren I (Dames kwamen toen nog niet op de vergadering) La ten we (allen, behalve de spreker van den avond, zaten met een brandewaintje voor zich) i „Hee ren Laten we een Onze Vader bidden tot in tentie van de Vrijmetselarij want ik heb in de Roomsche Kram gelezen, dat het tegenwoordig weer zoo erg is met de Frimmelsons. Pas vijf en twintig jaar geleden 11! I (Door R. C. A. van Cranenburgh, notaris te Haarlem.) Allen, die aan de „Nieuwe Haarlemsche Courant" hebben meegewerkt en zij, die thans nog hun werkkracht aan de lubileerende Cou rant besteden, mogen heden met rechtmatigen trots en blijde voldoening terugzien op den afgelegden weg gedurende de halve eeuw van haar bestaan. Directie, redactie en administratie en allen, wier arbeid of kapitaal tot den groei en bloei van ons Katholiek Dagblad hebben bijgedragen zij hulde en dank gebracht voor hun kranige prestatie. Dat Haarlem's Katholiek Orgaan en niet 't minst het redactioneel gedeelte zulk een goede reputatie in den lande geniet is een bewijs, (Door dr. Th. Koot, Voorzitter der R.K. Kiesvereeniging te Haarlem.) Als Voorzitter der Kiesvereeniging wil ik mij scharen achter de ontelbaar velen, die heden hun gelukwenschen brengen aan de Nieuwe Haarlemsche Courant en gaarne voldoe ik aan de vraag heden in het feestnummer enkele woorden te wijden aan den invloed van de pers op de politiek le uit persoonlijke waardeering voor den Hoofdredacteur en directie 2e ui' erkentelijkheid voor het vele door de N H. Ct. gedaan in 't belang van de politiek. De lof voor den journalist zal heden rijkelijk bezongen worden en hei zal moeilijk zijn, iets nieuws naar voren te* brengen, maar toch wil ik memoreeren de woorden van een Lacor- daire„II me semble, que le lournaliste catho- lique est le derniei reste de la chevalerie." De laatste rest van de ridderschap, niet hoog gezeten te paard, met 2waard en schild gewapend den strijd zoekend, doch slechts pen en intellect en geestdrift als strijdmiddelen bezittend. Deze vergelijking past daarom zoo goed vooi ons land. omdat onze Roomsche journalisten steeds te strijden hebben voor de Kath. zaak. De pers vormt al degenen die haar lezen, zij geeft richting en lijn in den chaos van moderne ideeën. De pers bereidt alle politieke zaken voor beïnvloedt de stemmingen en verkiezingen, verduidelijkt en belicht de groote vraagstukken van den dag. Om deze gewichtige taak in Kath. zin te verrichten is een krachtige locale en mter- locale Kath. pers noodzakelijk. Kath Haarlem mag groot gaan op zijn locaal blad, dat steeds een machtige steun is geweest in onzen politieken strijd en al zijn er zonder twijfel misverstanden geweest, toch kan de R. K Kiesvereeniging van een groote bereid willigheid van de N H. Crt. getuigen. De Kath. Pers, zoo zeide Pater Hermans, is een eerste voorwaarde voor een krachtig Kath. leven. Bij een verkiezing doen geestdriftige ver levens- en wereldbeschouwer, het complex van alle mogelijke drukwerken omhoog, dat men kortweg kan samenvatten met den naam van „De Pers." Vooral de vrijheid van drukpers maakt dit wapen tot één der machtigste. Immers ieder mensch is vrij zijn gedachten blijvend op papier te stellen en zoo noodig verhonderdduizend- voudigd aan zijn medemenschen ter lezing aan te bieden. Het geschreven meer nog dan het gesproken woord is in alle tijden van bijzonder groote be- teekenis op de mentaliteit en ontwikkeling der massa geweest. Het „zeg mij welke courant gij leest en ik zal U zeggen welke meeningen gij zijt toegedaan" is een waarheid, die met ge makkelijk kan weersproken worden. Daarom is het ook van het allergrootste be lang, dat ons wapen, „de Katholieke pers" niet alleen door ons Katholieken wordt gesteund, maar ook dat onze pers zoo volmaakt mogelijk Zij. Sedert, dat de eerste Courant van Nederland, die nog steeds bestaat, in het jaar 1656 te Haar lem verscheen, is het aantal couranten met ettelijke tientallen vermeerderd, zoodat wij tegenwoordig gerust kunnen zeggen, dat iedere richting haar dag- en weekbladen heeft. Ook onze Katholieke dag- en weekbladen zijn sedert het herstel der Bisschoppelijke Hiërarchie in quantiteit en qualiteit sterk vooruit gegaan, zoodat op het oogenblik behalve onze Katholieke grootpers, ieder Gewest in Neder land zijn eigen Katholiek dagblad heeft. Ook onze goede stad Haarlem kan zich er op beroemen een Stedelijk en Gewestelijk Katholiek dagblad te bezitten, dat zich in alle opzichten met de niet-Kathoheke dagbladen hier ter stede kan meten. Opgericht in de jaren 70, de jaren die voor ons Katholieken van zoo'n buitengewoon groote beteekenis zijn geweest, de jaren, waarin onze Emancipator Dr. Schaepman den grooten stoot heeft gegeven tot het ontluiken van ons Katho liek openbaar leven. Doch de Katholieken zouden eerst langzaam, voetje voor voetje hunne liberale ideëen gaan prijsgeven. De Katholieke pers had geen ge- <c

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6